نحوه صحیح نوشتن طرح درس نمونه ای از طرح کلی درس. ویژگی های نوشتن یادداشت ها در مورد زبان و ادبیات روسی

معلمان در هنگام کار در مدرسه دائماً با مشکل تهیه یک برنامه درسی و تنظیم آن روبرو هستند که نه تنها برای اینکه مدیریت مدرسه بتواند آمادگی معلم را برای درس بررسی کند بلکه معلم نیز بتواند آن را کاملاً درک کند لازم است. ، در جریان کار گم نشم و نگران این نبودم که تا چهل و پنج دقیقه آینده با بچه ها چه کنم.

الزامات اساسی برای یادداشت ها

یادداشت های درسی مطابق با الزامات برنامه درسی مصوب وزارت آموزش و پرورش تدوین شده است. هر درس باید با موضوع خاصی مطابقت داشته باشد و الزامات مقرر در آن را برآورده کند برنامه درسیوظایف، مطابق با اهداف آموزشی و آموزشی مصوب، ساختار مشخصی دارند.

طرح درس برای استاندارد آموزشی ایالتی فدرال بسته به تا به امروز، موارد زیر متمایز می شود:

  • جذب دانش جدید.
  • تلفیق مطالب مورد مطالعه.
  • تکرار.
  • سیستم سازی و تعمیم دانش و مهارت.
  • کنترل دانش و مهارت.
  • اصلاح دانش، مهارت ها و توانایی ها.
  • درس ترکیبی.

علاوه بر این، موارد یکپارچه و آنهایی هستند که ساختار پیچیده و خاصی دارند. صرف نظر از نوع درس، ساختار طرح بدون تغییر باقی می ماند:

  • سربرگ طرح کلی.
  • مرحله سازمانی
  • تعیین اهداف و مقاصد برای درس.
  • انعکاس و جمع بندی درس.

اجزای طرح

هر طرح درس شامل بخش های زیر است:

  • سرفصل خلاصه که حاوی اطلاعات اولیه در مورد درس، نوع و نوع آن، اهداف، اهداف است.
  • دوره درس قسمت اصلی طرح کلی است که در آن هر عمل معلم گام به گام تجویز می شود که از لحظه سازمانی شروع می شود و با جمع بندی یا تأمل خاتمه می یابد.
  • مشق شب. اگر این یک درس کنترلی بود ممکن است غایب باشد.

سربرگ چکیده

یک طرح درس همیشه با یک کلاه شروع می شود. بیان می کند:

  • موضوع درس. اغلب در برنامه درس معلم نوشته می شود.
  • هدف. هر درس هدف سه گانه خود را دارد. این شامل: آموزش (به عنوان مثال، ارائه یک ایده از موضوع، خلاصه و نظام مند کردن دانش، مهارت های تمرین) است. توسعه (توسعه حافظه، تفکر، مهارت های ارتباطی، توانایی کار مستقل)؛ آموزش (برای پرورش یا القای حس میهن پرستی، سخت کوشی، نظم و انضباط و غیره).

  • وظایفی که بیانگر حداقل دانش و مهارت هایی است که دانش آموزان باید در طول درس کسب کنند. آنها ملزم به رعایت الزامات دانشی هستند که وزارت آموزش و پرورش برای دانش آموزان تعیین می کند.
  • نوع درس.
  • روش ها و تکنیک های مورد استفاده در درس: روش تمرین، سخنرانی، مکالمه، میکروفون، دیکته و غیره.
  • تجهیزات مورد استفاده در درس: مطالب ویدئویی و صوتی، تصاویر، ارائه ها، کارت ها.
  • ادبیات. همچنین توصیه می شود منابعی را که در جمع آوری درس استفاده شده است - مقالات ، کتاب های درسی ذکر کنید.

پیشرفت درس

بخش اصلی طرح کلی، طرح درس انتخابی و دوره آن است. به طور معمول، اجزای زیر را می توان متمایز کرد:


بخش اصلی درس به چند نکته تقسیم می شود:

  • ارسال مطالب جدید شامل ارائه مطالب از طریق یک داستان یا گفتگو، کار با یک کتاب درسی یا تماشای یک فیلم است.
  • دانش از طریق گفتگو، کار با کتاب درسی و دفترچه یادداشت، انجام کار عملی، حل مسائل، تست زدن، تثبیت می شود. کار مستقل، بازی ها

مشق شب

در پایان خلاصه نوشته شده است مشق شب. اغلب شامل کار با یک کتاب درسی و انجام تمرینات خاص است.

اگر از قبل برنامه درسی برای درس بعدی دارید، می توانید از دانش آموزان بخواهید مطالبی را که برای مطالعه آماده کرده اید پردازش کنند و سپس آن را با همکلاسی های خود به اشتراک بگذارند.

از طرف دیگر، معلم می‌تواند تکالیف متفاوتی را به دانش‌آموزان ارائه دهد تا از بین آنها انتخاب کنند. به عنوان مثال، تمرین هایی را از کتاب درسی انجام دهید یا پروژه ای در مورد موضوع ایجاد کنید - جداول مرجع، تست ها، روزنامه های دیواری، تمرین هایی را برای تثبیت انتخاب کنید. طبیعتاً وظایف خلاقانه به طور جداگانه ارزیابی می شوند. دانش آموزانی که مدعی نمرات بالا هستند می توانند آنها را تکمیل کنند.

خلاصه درس باز

برنامه ریزی کنید درس بازتفاوت زیادی با یک یادداشت معمولی ندارد. تفاوت اصلی انتخاب دقیق تر مواد، روش ها و تکنیک های اجرای آن است.

توصیه می شود که درس بازکتیبه خود را داشت، مواد بصریو روش ها و تکنیک های نوین تدریس در کار با دانش آموزان استفاده شد. وظایف و مطالب مربوط به درس نیز باید به دقت انتخاب و تجزیه و تحلیل شود تا با هنجارها و استانداردهای آموزشی موجود مطابقت داشته باشد. مهم است که زمان لازم برای تکمیل تمام کارهای برنامه ریزی شده را تا حد امکان دقیق محاسبه کنید تا دانش آموزان برای انجام همه کارها وقت داشته باشند، اما درس نباید زود به پایان برسد.

الگوی یادداشت

اگر نمی دانید چگونه یک طرح درس ایجاد کنید، از یک الگوی آماده استفاده کنید. برای گردآوری خلاصه، باید یک سربرگ آماده را پر کنید و همچنین مطالبی را برای هر یک از نکات نوشته شده انتخاب کنید.

طرح درس:


پیشرفت درس:

  • لحظه سازمانی.
  • بررسی تکالیف
  • به روز رسانی دانش و مهارت در مورد موضوع.
  • اعلام موضوع و هدف.
  • ارسال مطالب جدید
  • تحکیم.
  • جمع بندی.
  • ارزیابی.
  • مشق شب.

چندین مورد را مورد توجه شما قرار می دهیم توصیه عملیدر نوشتن یادداشت ها

  • ترسیم طرح درس همیشه با تدوین موضوع، اهداف و مقاصد آغاز می شود.
  • حتماً مفاهیم و تعاریف اصلی را که در طول درس به آنها تکیه خواهید کرد، شناسایی کنید. تهیه یک فرهنگ لغت کوچک از اصطلاحات و مفاهیم مورد استفاده در هنگام مطالعه موضوع مفید است.
  • مشخص کنید که کدام قسمت از مطالب آموزشی را در این درس تدریس می کنید و کدام قسمت را در کلاس های بعدی پوشش خواهید داد.
  • تعیین نوع (یادگیری مطالب جدید، تلفیق، درس ترکیبی) و نوع درس (سخنرانی، درس فیلم، کار عملی یا آزمایشگاهی).
  • انتخاب مواد و ادبیات در مورد موضوع، مواد آموزشی و تجهیزات، کمک بصری.
  • با یک "برجسته" بیایید: یک کتیبه، واقعیت جالب، تجربه
  • در نظر بگیرید که چگونه دانش خود را در پایان درس - از طریق یک مکالمه یا تست - آزمایش خواهید کرد.
  • مقدار تکالیف را در نظر بگیرید و مواد مناسب را انتخاب کنید.
  • حتما کارت هایی در مورد موضوع تهیه کنید. اگر کلاس به سرعت با وظایفی که تعیین کرده‌اید کنار آمد، همیشه می‌توانید یک کار اضافی بدهید.

  • پس از طراحی، حتماً آن را مرور کنید، با مداد امضا کنید، تقریباً برای هر مرحله چقدر زمان نیاز است. اگر احساس می‌کنید کارهای زیادی وجود دارد، آن‌هایی را که می‌توانید دور بریزید شناسایی کنید. اگر وظایف کمی وجود دارد، موارد اضافی را انتخاب کنید.
  • پس از تکمیل آن، حتما یادداشت های خود را تجزیه و تحلیل کنید، توجه داشته باشید که کدام کارها "با صدای بلند" پیش رفتند و کدام یک زائد بود. هنگام تهیه خلاصه بعدی، نتایج را در نظر بگیرید. مخصوصاً اگر قصد دارید یک طرح درس باز در مورد این موضوع ارائه دهید.

نتیجه گیری

طرح درس یکی از اصلی ترین مدارکی است که معلم باید داشته باشد. طرح کلی موضوع، هدف، اهداف را نشان می دهد و همچنین به طور مفصل روند درس را توضیح می دهد. با کمک آن، معلم نه تنها می تواند آمادگی خود را برای فرآیند آموزشی به مدیریت ثابت کند، بلکه هر درسی را بدون هیچ مشکلی انجام دهد.

موضوع درس

نوع درس

درسی برای یادگیری مطالب جدید

درس تحکیم دانش

درس تعمیم و نظام سازی دانش.

درس تست و سنجش دانش.

درس ترکیبی.

درس - بازی.

درس - گشت و گذار.

درس-گفتگو.

هدف (با هدف یک نتیجه خاص و قابل تأیید، یک هدف؛ افعال برای کودکان انتخاب می شوند):

دانش آموزان یاد خواهند گرفت (یاد بگیرند، بشناسند، مرور کنند، تکرار کنند، تثبیت کنند،...)…

دانش آموزان این فرصت را خواهند داشت که یاد بگیرند ...

وظایف (افعال برای خود انتخاب می شوند):

1. آموزشی

  • برای شکل دادن (شکل دادن) ایده های دانش آموزان در مورد ....
  • معرفی، معرفی، ادامه معرفی...;
  • مشخص کنید…
  • گسترش ...;
  • تعمیم دادن...;
  • نظام مند کردن...
  • متمایز کردن…;
  • یاد بگیرید که در عمل به کار بگیرید...;
  • یادگیری استفاده از...;
  • قطار…;
  • بررسی….
  • آشکار کردن (افشا)…;

2. اصلاحی و رشدی (آنچه را که توسعه می دهیم و از طریق چه چیزی):

تنظیم و (یا) توسعه)…

  • حوزه عاطفی-ارادی(مهارت های خودکنترلی، پشتکار و استقامت، توانایی ابراز احساسات) از طریق...
  • مهارت های حرکتی ظریف از طریق انجام ...
  • احساس (بصری، چشایی، بویایی) از طریق اعدام...
  • ادراک (بصری، شنوایی، اسکلتی عضلانی) از طریق انجام ...
  • تخیل (ایده ...) از طریق اجرا...
  • حافظه (مکانیکی، منطقی، دیداری، شنیداری، لامسه، ظرفیت حافظه) از طریق اجرا...
  • توجه (تمرکز، تغییر، توزیع، حجم، حفظ اختیاری، حفظ غیر ارادی) از طریق اجرا...
  • گفتار (شفاهی: فعال، منفعل، مونولوگ، دیالوگ، گویا, عملکرد تنظیمی، عملکرد برنامه ریزی، عملکرد تحلیلی، ارتوپیک تلفظ صحیح، پر کردن و غنی سازی منفعل و فعال واژگان; نوشته شده: املا، سواد) از طریق اجرا... (هنگام کار بر روی متون تغییر شکل یافته، مقاله، ارائه، دیکته خلاقانه)
  • تفکر (دستکاری-عینی، عینی، بصری، تصویری-تصویری، کلامی-منطقی، تحلیل، ترکیب، تعمیم) از طریق اجرا...

3. آموزشی (تنظیم شده از فرم ها یا محتوا)

  • پرورش علاقه به یادگیری و موضوع؛
  • توانایی کار به صورت جفتی و تیمی را توسعه دهید.
  • پرورش استقلال؛
  • پرورش خصوصیات اخلاقی (عشق، احترام به...، سخت کوشی، توانایی همدلی و غیره)

تدوین اهداف یک درس به موضوع درس، وظایف انتخاب شده و نوع درس بستگی دارد. به عنوان مثال، در یک درس یادگیری مطالب جدید - مفاهیم را بیان کنید، آنها را معرفی کنید، در یک درس تثبیت دانش - تثبیت، تکرار و غیره.

تجهیزات

پیشرفت درس

مرحله درس

اهداف

فعالیت های دانشجویی

(گزینه ها)

فعالیت های معلم

(گزینه ها)

I مقدماتی

لحظه سازمانی

آماده سازی دانش آموزان برای کار در کلاس

مکان خود را با تماس پیدا کنید.

احوالپرسی متقابل؛

گزارش افسر وظیفه، شناسایی غایبان؛

ثبت تاریخ (با تکرار تاریخ دیروز و فردا، ماه، زمان سال)

ثبت تاریخ (با تکرار تاریخ دیروز و فردا، ماه، زمان سال)؛

خلق و خوی دانش آموزان برای کار، سازماندهی توجه؛

بررسی آمادگی برای درس (محل کار، وضعیت کار، ظاهر)؛

پیام موضوع و هدف درس

بررسی D/Z

ایجاد درستی و آگاهی در انجام تکالیف، شناسایی کاستی های معمول، شناسایی سطح دانش دانش آموزان، تکرار مطالب تحت پوشش، و رفع شکاف های دانش کشف شده در طول آزمون.

بررسی پیشانی;

نظرسنجی فردی با تماس با هیئت مدیره؛

بررسی کتبی جلویی (در هیئت مدیره، با استفاده از کارت).

نظرسنجی کتبی فردی؛

نظرسنجی فشرده (ترکیبی از پیشانی و فردی، شفاهی و کتبی)؛

کار عملی؛

کنترل برنامه ریزی شده؛

چک کردن نوت بوک؛

ابزار فنی آموزش

آمادگی برای ادراک (به روز رسانی

سازماندهی کنید فعالیت شناختیدانش آموزان ارتباط موضوع، اهداف و اهداف مطالعه مطالب جدید، نشان دادن اهمیت عملی مطالعه مطالب جدید، جلب توجه و برانگیختن علاقه به مطالعه موضوع جدید.

رمز و راز؛

rebus;

جدول کلمات متقاطع

بازی "چرخ چهارم"؛

کار واژگان (ارتباط با مطالب جدید)؛

مسئله مشکل ساز؛

دیگر...

II پایه

تنظیم هدف

یک موضوع جدید ارسال کنید

توضیح مطالب جدید

به دانش آموزان ایده خاصی از موضوع، قانون، پدیده و غیره مورد مطالعه بدهید.

داستان معلم (علمی، در دسترس، نسبتاً عاطفی، سازگار، بر اساس وضوح، با کار واژگان، با نتیجه گیری)؛

آشنایی مستقل با مطالب جدید از طریق مشاهده و استفاده از کتاب درسی.

گفتگوی مقدماتی (اگر دانش آموزان اطلاعاتی در مورد این موضوع دارند)؛

مکالمه و داستان متناوب؛

کاربرد TSO

ادغام اولیه

دانش و مهارت های لازم برای دانش آموزان برای کار مستقل بر روی مطالب جدید را تثبیت می کند و به آنها یاد می دهد که دانش را در موقعیتی مشابه به کار ببرند.

کار با کتاب درسی؛

کار با یک نوت بوک؛

کار عملی؛

پر کردن جداول و نمودارها؛

اجرای آزمون؛

اجرای یک کار برنامه ریزی شده؛

گفتگو؛

سازماندهی کار عملی؛

سازماندهی بازی های آموزشی؛

استفاده از TSO؛

تحکیم ثانویه

انجام کار مستقل؛

III فینال

جمع بندی

نتیجه گیری کنید و نحوه کار کلاس در طول درس را خلاصه کنید، کار دانش آموزان را یادداشت کنید، ببینید دانش آموزان جدید در درس چه آموخته اند.

نتیجه گیری؛

سوالات برای درک مطالب مورد مطالعه؛

توضیح D/Z

(D/W 1/3 مقدار کار در درس است)

ویژگی های اجرای D/Z را توضیح دهید

تجزیه و تحلیل و ضبط تکالیف؛

ارزشیابی (خود، همتا، معلم)

ارزیابی کار دانش آموزان در کلاس

خودارزیابی، ارزیابی متقابل از کار دانش آموزان.

ارزیابی کار دانش آموز

انعکاس

چگونه یک درس را خلاصه کنیم؟ چگونه یک برنامه درسی تهیه کنیم؟

پاسخ این سوالات و بسیاری از سوالات دیگر را در این مقاله خواهید یافت.

درس- خانه جزءفرآیند آموزشی فعالیت های آموزشی معلم و دانش آموزان تا حد زیادی بر درس متمرکز است. کیفیت آموزش دانش آموز در یک یا دیگری رشته دانشگاهیتا حد زیادی تعیین شده است

❧ سطح ارائه درس؛

❧ کامل بودن روش شناختی؛

❧ جو

برای اینکه این سطح به اندازه کافی بالا باشد، لازم است که معلم در حین آماده سازی درس، سعی کند مانند هر اثر هنری، آن را به نوعی کار آموزشی با معنی، شروع و پایان خاص خود تبدیل کند.

1. اولین چیزی که باید برای درس آماده شود:

✓ به وضوح برای خود تعریف کنید و موضوع آن را فرموله کنید.

✓ مکان موضوع را در آن مشخص کنید دوره آموزشی;

✓ مفاهیم برجسته ای را که این درس بر آن ها استوار است، شناسایی کنید.

✓ خودتان آن قسمت از مطالب آموزشی را که در آینده مورد استفاده قرار می گیرد، شناسایی کنید.

2. تعیین و به وضوح برای دانش آموزان تنظیم هدف درس - چرا اصلاً مورد نیاز است؟

در این راستا، شناسایی کارکردهای آموزشی، رشدی و آموزشی درس ضروری است.

اهداف درس باید تا حد امکان مشخص باشد.

هدف از آموزش شامل شکل گیری مفاهیم و روش های جدید عمل، سیستم ها در دانش آموزان است دانش علمیو غیره

✓ اطمینان حاصل کنید که دانش آموزان بر قوانین، علائم، ویژگی ها، ویژگی ها تسلط دارند.

✓ خلاصه و نظام مند دانش در مورد... (یا در مورد یک موضوع خاص)؛

✓ مهارت های تمرین (کدام؟)؛

✓ برای اطمینان از تسلط دانش آموزان بر مفاهیم (مسائل) خاص.

هدف از آموزش شامل شکل گیری در دانش آموزان است خواص خاصشخصیت و ویژگی های شخصیتی

✓ آموزش میهن پرستی؛

✓ آموزش بین المللی گرایی.

✓ آموزش انسانیت؛

✓ آموزش انگیزه های کار و نگرش وظیفه شناسانه به کار.

✓ پرورش انگیزه های یادگیری، نگرش مثبت نسبت به دانش؛

✓ آموزش نظم و انضباط؛

✓ آموزش دیدگاه های زیبایی شناختی.

هدف توسعه عمدتاً شامل توسعه در درس ویژگی های ذهنی دانش آموزان است: هوش (تفکر، شناختی، کار عمومی و مهارت های سیاسی)، اراده و استقلال.

توسعه تفکر - توانایی شناسایی ویژگی ها و ویژگی های اساسی، ایجاد مشترک، علائم کلیو ویژگی های کل، ترسیم برنامه ای برای مطالب مورد مطالعه، توانایی واجد شرایط کردن حقایق، نتیجه گیری کلی، برجسته کردن ویژگی های کلی و اساسی، تشخیص ویژگی های بی اهمیت و منحرف شدن از آنها، توسعه توانایی استفاده از دانش در عمل.

توسعه مهارت های شناختی - نکته اصلی را برجسته کنید، طرحی را ترسیم کنید، پایان نامه ها را یادداشت کنید، مشاهده کنید، آزمایش ها را انجام دهید.

توسعه کار عمومی و مهارت های پلی تکنیک - یک رویکرد غیر متعارف و خلاقانه برای حل طیف گسترده ای از مشکلات، توانایی استفاده از دستگاه ها و ابزارها، توانایی برنامه ریزی، ارزیابی نتایج اقدامات انجام شده.

توسعه مهارت های کار مطالعه - توسعه توانایی کار با سرعت مناسب، خواندن، نوشتن، محاسبه، ترسیم، یادداشت برداری.

توسعه اراده و استقلال - توسعه ابتکار عمل، اعتماد به نفس، توسعه پشتکار، توانایی غلبه بر مشکلات برای رسیدن به هدف.

3. روشن شدن نوع درس.

✓ درس در مورد یادگیری مطالب جدید.

✓ درس تثبیت و توسعه دانش و مهارت.

✓ درس در مورد توسعه مهارت ها و توانایی ها.

✓ مرور درس؛

✓ درس آزمون دانش؛

✓ درس کاربرد دانش، مهارت ها و توانایی ها.

✓ تکرار و تعمیم درس.

✓ درس ترکیبی

4. روشن شدن نوع درس.

✓ درس-سخنرانی؛

✓ درس مکالمه.

✓ درس فیلم؛

✓ درس کار مستقل نظری یا عملی (نوع تحقیق).

✓ درس کار مستقل (نوع تولید مثل - تمرینات شفاهی یا نوشتاری).

✓ درس کار آزمایشگاهی;

✓ درس کار عملی;

✓ درس - گشت و گذار؛

✓ درس - سمینار.

بازی آموزشی;

✓ تجزیه و تحلیل موقعیت ها؛

✓ نظرسنجی شفاهی؛

✓ نظرسنجی کتبی؛

✓ کار آزمایشی؛

5. انتخاب روش ها و فنون تدریس.

این روش ها عبارتند از:

1. روش ارائه مونولوگ (روش مونولوگ);

2. روش ارائه محاوره ای (روش دیالوگ);

3. روش مکالمه اکتشافی (روش اکتشافی);

4. روش انجام وظایف تحقیق (روش تحقیق).

5. روش تجویز الگوریتمی (روش الگوریتمی);

6. روش کارهای برنامه ریزی شده (روش برنامه ریزی شده).

6. برنامه ریزی کنید مطالب آموزشیدرس

برای انجام این کار شما نیاز دارید:

الف) ادبیات موضوع را انتخاب کنید. علاوه بر این، اگر ما در مورد یک جدید صحبت می کنیم مطالب نظری، باید سعی کنید مطمئن شوید که فهرست شامل یک کتاب درسی اجباری، یک نشریه دایره المعارفی، یک تک نگاری (منبع اولیه) و یک انتشارات علمی عمومی است. لازم است از مواد موجود فقط مواردی را انتخاب کنید که به ساده ترین روش برای حل مشکلات تعیین شده کمک می کند.

ب) برداشتن تکالیف آموزشی، که هدف آن عبارت است از:

✓ یادگیری مطالب جدید؛

✓ پخش؛

✓ کاربرد دانش در یک موقعیت آشنا.

✓ کاربرد دانش در موقعیت ناآشنا.

✓ رویکرد خلاق به دانش.

ج) وظایف یادگیری را مطابق با اصل "از ساده به پیچیده" ترتیب دهید.

سه مجموعه کار ایجاد کنید:

✓ وظایفی که دانش آموزان را به بازتولید مطالب سوق می دهد.

✓ وظایفی که به دانش آموز در درک مطالب کمک می کند.

✓ وظایفی که به دانش آموز کمک می کند مطالب را ادغام کند.

د) وسایل درس را آماده کنید.

فهرستی از وسایل کمک بصری، ابزار و وسایل کمک آموزشی فنی لازم تهیه کنید. ظاهر تخته سیاه را بررسی کنید تا کل مواد جدیدبه عنوان یادداشت مرجع در هیئت مدیره باقی ماند.

د) به نکات برجسته درس فکر کنید.

هر درس باید حاوی چیزی باشد که باعث تعجب، شگفتی، لذت دانش آموزان شود - در یک کلام، چیزی که وقتی همه چیز را فراموش کرده اند به خاطر بسپارند. این ممکن است یک واقعیت جالب باشد کشف غیر منتظره، یک تجربه زیبا، یک رویکرد غیر استاندارد به آنچه قبلاً شناخته شده است و غیره.

ه) نظارت بر فعالیت های دانش آموزان در درس را برنامه ریزی کنید که برای آن باید فکر کنید:

✓ چه چیزی را کنترل کنیم.

✓ نحوه کنترل

✓ نحوه استفاده از نتایج کنترل.

در عین حال، فراموش نکنید که هرچه بیشتر کار همه نظارت شود، دیدن آن آسان تر است اشتباهات معمولیو مشکلات و همچنین نشان دادن علاقه واقعی معلم به کارشان به دانش آموزان.

شما می توانید جدولی را در یادداشت های درس خود بگنجانید که آنچه دانش آموزان و معلم در چه مرحله ای از درس انجام می دهند را ثبت می کند.

7. با در نظر گرفتن ساختار درس یادداشت برداری کنید.

ساختار یک درس را باید به عنوان یک نظم پایدار از ارتباطات درونی بین عناصر درس درک کرد.

✓ شکل گیری دانش جدید بر اساس به روز رسانی دانش قبلی.

✓ شکل گیری مفاهیم و روش های جدید عمل.

✓ شکل گیری مهارت ها و توانایی ها؛

✓ مشق شب

باید در مورد ترتیبی که کار با مواد آموزشی سازماندهی می شود فکر کرد، چگونه انواع فعالیت های دانش آموزان تغییر می کند تا ارتباطات درونی بین عناصر درس حفظ شود.

مراحل اصلی یک درس مدرن

1. لحظه سازمانی که با آمادگی بیرونی و درونی (روانی) دانش آموزان برای درس مشخص می شود.

2. بررسی تکالیف.

3. آزمایش دانش و مهارت های دانش آموزان برای آماده شدن برای موضوع جدید.

4. تعیین هدف درس برای دانش آموزان.

5. سازمان ادراک و درک اطلاعات جدید، یعنی جذب دانش اولیه.

6. بررسی اولیه درک.

7. سازماندهی یکسان سازی روش های فعالیت با بازتولید اطلاعات و تمرین در کاربرد آن (از جمله تغییر گزینه ها) بر اساس یک مدل.

8. استفاده های خلاقانهو کسب دانش، تسلط بر روش های فعالیت با حل مسائل مشکل ساز بر اساس دانش و مهارت های قبلی به دست آمده است.

9. تعمیم آنچه در درس مورد مطالعه قرار می گیرد و معرفی آن به سیستم دانش و مهارت های قبلی.

10. نتایج پایش فعالیت های آموزشیانجام شده توسط معلم و دانش آموزان، ارزیابی دانش.

11. تکلیف درس بعد.

بسته به موقعیت یادگیری در هر مرحله از درس می توان تکالیف را ارائه داد. این روش معمولاً زمان بسیار زیادی طول می کشد بخش کوچکزمان، اما بسیار است مهم است. بنابراین، تکالیف به عنوان یک عنصر مستقل از زیرساخت روش شناختی در ساختار درس گنجانده شده است.

درس شکل اصلی سازماندهی تعامل بین دانش آموزان است

نحوه یادداشت برداری مجددا آموزش داده می شود دبیرستان، اما در طول سخنرانی در یک موسسه یا دانشگاه واقعاً مرتبط می شوند. یک یادداشت به درستی نوشته شده کلید موفقیت در امتحان است.

این مقاله برای افراد بالای 18 سال در نظر گرفته شده است

آیا قبلاً 18 ساله شده اید؟

چرا لازم است یادداشت نویسی و

روال یادداشت برداری

چگونه زیبا و درست خلاصه بنویسیم

خلاصه خلاصه ای از یک سخنرانی یا کار است که در آن همه چیز مهم و ضروری برجسته می شود. شما باید اطلاعات را به طور مختصر و معنی دار بنویسید. ارزش نگه داشتن دفترچه های جداگانه برای هر موضوع را دارد - این کار پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز را آسان تر می کند.

خلاصه را با طرح اشتباه نگیرید، زیرا این مفهوم بسیار گسترده تر است. اما آنها هنوز چیزی مشترک دارند - توانایی تقسیم مکالمه یا کار به بخش های منطقی متصل.

خلاصه لزوماً از مثال ها و نقل قول ها استفاده می کند. دومی باید طبق تمام قوانین انجام شود - آن را در علامت نقل قول قرار دهید و منبع مطالب گرفته شده را مشخص کنید. همچنین ارزش دارد که عناوین، زیرعنوان ها، اصطلاحات و مفاهیم را با دقت برجسته کنید. این به شما کمک می کند تا به طور مؤثرتری اطلاعات دریافت شده در طول درس را به خاطر بسپارید و سیستماتیک کنید. علاوه بر این، هنگام آماده شدن برای یک آزمون یا امتحان، یافتن تمام موارد مهم در کمترین زمان ممکن بسیار راحت خواهد بود.

برای یادداشت برداری از یک مکالمه، باید موضوع، خلاصه، تمام افکار و نکات اصلی آن را یادداشت کنید. اشتباه اصلیدر نگهداری سوابق - ضبط بیش از حد دقیق و تقریباً کلمه به کلمه مطالب. این کاملاً بی فایده است، زیرا زمان زیادی طول می کشد و شما به سادگی نمی توانید با استاد صحبت کنید. در نتیجه، در معرض خطر هدر دادن دقایق باارزش برای چیزهای کوچک هستید، در حالی که همه چیزهای مهم را از دست می دهید.

شما می توانید نمونه هایی از یادداشت ها را در اینترنت با ارسال یک درخواست با موضوع در وب سایت مناسب مشاهده کنید. اما نمی‌توانید به چنین نکاتی تکیه کنید - مطالب نادرست (و گاهی کاملاً نادرست) زیادی در شبکه جهانی وب وجود دارد. بنابراین، چنین یادداشت های مجازی برای سیستم سازی و شفاف سازی اطلاعات مناسب هستند و نه به عنوان منبع اصلی. علاوه بر این، بسیاری از معلمان از شما می خواهند که فقط در طول سخنرانی ها و با دست یادداشت برداری کنید (چسب ها و نقل قول ها از اینترنت اکیدا ممنوع است).

هنگام نوشتن خلاصه ای از یک مقاله یا گفتگو، سعی کنید آن را به گونه ای خلاصه کنید که در نهایت خواندن آن جالب باشد. اگر از اختصارات در متن استفاده می کنید (و گاهی اوقات آنها به سادگی ضروری هستند)، فراموش نکنید که تعریف آنها را در جایی یادداشت کنید. این امر ضروری است تا در یک لحظه حیاتی وقت خود را برای درک معنای این یا آن عبارت تلف نکنید. به یاد داشته باشید که حتی خلاقانه ترین ایده ها نیز ممکن است بعداً به طور قابل توجهی شکست بخورند.

خلاصه درس یا سخنرانی ممکن است شامل یک طرح کلی، نکات اصلی گفتگو، نقل قول ها و عصاره باشد. با این حال، تمام اطلاعات باید تا حد امکان مختصر و واضح ارائه شود. با توجه به اطلاعات موجود در خلاصه، آنها را می توان به موارد برنامه ریزی شده (که فقط شامل طرح کوتاهدرس یا متن)، متنی (فقط عبارات و نقل قول ها به طور منطقی مرتبط هستند) و آزاد (نشانه هایی از دو نوع قبلی وجود دارد).

ویژگی های نوشتن یادداشت ها در مورد زبان و ادبیات روسی

نوشتن طرح کلی، در اصل، پردازش منطقی متن مبدأ و ثبت تمام نکات ظریف است. هنگام جمع آوری یادداشت ها در مورد زبان روسی، توجه به قوانین و مثال هایی برای آنها بسیار مهم است. آنها باید یک ارتباط منطقی داشته باشند - این برای بازیابی بعدی اطلاعات به طور کامل ضروری است. یعنی طرح کلی باید به سه سوال اصلی پاسخ دهد - چه چیزی گفته می شود، چه چیزی مهم است و چه کاری باید در مورد آن انجام شود.

خلاصه ادبیات عمدتاً بر اساس یک اثر منتخب نوشته می‌شود (اگرچه گاهی اوقات لازم است بیشتر نوشته شود نکات مهمدرس). قبل از شروع یادداشت برداری، باید مطالعه کنید مطالب موضوعی، نکات اصلی را در آن برجسته کنید، یک طرح دقیق بنویسید و تنها در این صورت می توانید کار واقعی را انجام دهید. متن باید مختصر و بدون جزئیات و توضیحات غیر ضروری نوشته شود. نکته اصلی برجسته کردن شخصیت های اصلی داستان، مکان و زمان عمل، اصلی است خطوط داستانیو رویدادها اما نام شخصیت های فرعی، هر مکان و مکالمه ای نباید ذکر شود - این کار کاملاً بی فایده خواهد بود.

ویژگی های نوشتن خلاصه ای برای استاندارد آموزشی ایالتی فدرال

یادداشت نویسی پیش نیاز فرآیند آموزشی بر اساس جدید است استانداردهای دولتی آموزش ملی. به گفته آنها، دانش آموز باید بتواند نه تنها مطالب را بخواند، بلکه باید آن را به دقت پردازش کند، خلاصه کند و همه مهم ترین چیزها را یادداشت کند. یادداشت برداری در تاریخ و زیست شناسی اهمیت ویژه ای دارد. خلاصهدروس مربوط به این موضوعات باید با اطلاعات ثبت شده برای پاراگراف در کتاب درسی مربوطه تکمیل شود. از توضیحات منابع دیگر نیز استقبال می شود (فراموش نکنید که در کجا این یا آن اطلاعات را پیدا کرده اید یادداشت کنید).

هنگام جمع‌آوری خلاصه‌ای از فیزیک، قطعاً باید تمام اصطلاحات اساسی، قوانین و مثال‌هایی از مسائل مربوطه را وارد کنید. حتماً در حاشیه در مورد بخشی از موضوعی که مطالعه می کنید یادداشت کنید - این کار یافتن مطالب لازم را بسیار آسان می کند.

با وجود تفاوت ظاهری، یادداشت های انگلیسی قوانین نوشتاری مشابهی دارند. در اینجا جدا شدن بسیار مهم است جهت های مختلفموضوع شما نباید واژگان و گرامر را با هم بنویسید - این می تواند بعداً زندگی شما را بسیار دشوارتر کند.

ویژگی های یادداشت نویسی در مدرسه و دانشگاه

همانطور که قبلا ذکر شد، یادداشت برداری در دانشگاه احتمالاً راه اصلی به خاطر سپردن و نظام مند کردن اطلاعات است. اما یادداشت برداری در مدرسه بیشتر آماده سازی برای روند عادی آموزشی در دانشگاه است تا یک شرط حیاتی و ضروری (در واقع، خیلی زودتر شروع می شود - از بازگویی افسانه ها در مهد کودک).

بچه ها نوشتن اولین یادداشت های خود را از کلاس پنجم شروع می کنند. در این مرحله، این یک یادداشت برداری برنامه ریزی شده بسیار کوتاه است، زمانی که محتوای یک پاراگراف فقط در چند خط قرار می گیرد. در کلاس ششم ، یادداشت ها فقط کمی حجیم تر می شوند - این نیز تحت تأثیر سن دانش آموزان و اضافه شدن موضوعات جدید است که باید آنها را نیز حذف کرد.

اما نمرات 9-10 به درستی سخت ترین در نظر گرفته می شود که در آن تعداد دروس به اوج خود می رسد. این به این معنی است که شما نیاز به نوشتن زیادی دارید و یادداشت برداری صحیح بیش از هوس معلمان یک ضرورت حیاتی است (و حتی در آزمون یکپارچه دولت، یادداشت ها می توانند بسیار مفید باشند). برای تکمیل موفقیت آمیزامتحانات و تست زنی، صرفاً لازم است از کلاس هفتم یادداشت های دقیق و قابل درک داشته باشید. بعداً در مرحله آماده سازی، کافی است که حافظه خود را کمی تازه کنید.

چرا باید یاد بگیرید که چگونه یادداشت بنویسید و چگونه بهترین کار را انجام دهید

همانطور که قبلاً ذکر شد، نوشتن خلاصه نکات درس ضروری است. برای انجام این کار، باید به سرعت تمام مهم ترین چیزها را برای خود تعیین کنید و به طور خلاصه آنها را بیان کنید. ساده ترین راه برای انجام این کار از طریق یک کتاب است - پس از خواندن آن، قطعاً تمام نکات اصلی را که ارزش نوشتن دارند به خاطر خواهید آورد. اینها باید قهرمان و رویداد باشند. مکان و زمان وقوع رویدادها در روایت مهم خواهد بود. این یک خلاصه مرجع خواهد بود که قطعا در آینده نزدیک برای شما مفید خواهد بود. اگر برای خواندن کامل کار خیلی تنبل هستید، نباید به سوابق اینترنت اعتماد کنید - اطلاعات موجود در آنجا اغلب ناقص است یا تحریف قابل توجهی دارد. در اینجا شما باید تصمیم بگیرید - من می خواهم خوب درس بخوانم یا می خواهم به پیاده روی بروم. به سادگی گزینه سومی وجود ندارد. به همین دلیل است که پاسخ به این سؤال که آیا نوشتن یادداشت ها ضروری است یا خیر - برای مطالعه عادی و مؤثر به سادگی ضروری است.

روال یادداشت برداری

نوشتن صحیح و زیبا نکات اصلی هر اطلاعاتی مسیر یادگیری بسیار موفق در مدرسه و دانشگاه است. هیچ قانون سخت و سریعی برای نگهداری سوابق وجود ندارد - هر کس روش هایی را برای خود انتخاب می کند که برای آنها نزدیک تر و آسان تر است. هر کس همچنین راه های خاص خود را برای برجسته کردن و به خاطر سپردن مؤثر مطالب دارد - به برخی از آنها با یادداشت برداری در حاشیه کمک می شود، برخی دیگر با برجسته کردن نکات اصلی با یک نشانگر رنگی و برخی دیگر، برعکس، نقاشی های کوچکی را ترسیم می کنند که برای یک فرد دشوار است. فرد ناآشنا برای درک

فناوری نوشتن یادداشت ها بسیار ساده است - ابتدا موضوع یادداشت می شود ، اطلاعات شنیده شده سیستماتیک می شود و به طور خلاصه در یک دفترچه یادداشت وارد می شود. تمام عناوین اصلی، زیر عنوان ها، قوانین و اصطلاحات باید برجسته شوند. به عنوان کمک بصری، نمونه هایی نوشته می شود یا طرح های شماتیک ساخته می شود. ترتیب ضبط فقط به ترتیب ارائه مطالب بستگی دارد. همچنین هنگام یادداشت برداری فراموش نکنید که پلان اساس یادداشت هایی است که در آینده از آن خواهید ساخت.

اگر تنبل نباشید و مصمم باشید که به شدت کار کنید، یادداشت نوشتن کار سختی نیست. باور کنید، زمان صرف شده برای نوشتن اطلاعات لازم بعداً هنگام آماده شدن برای امتحان یا جلسه یکپارچه دولتی به شما صد برابر خواهد شد.

طرح درس است شرح مختصر جلسه آموزشیموضوعات، اهداف، پیشرفت و اشکال احتمالی کنترل آموزشی را نشان می دهد.

طرح درس از قبل قبل از درس توسط معلم تهیه می شود و می تواند توسط نمایندگان اداره موسسه آموزشی (مدیر یا معاون وی برای بررسی) بررسی شود. کار آموزشی) هم بلافاصله بعد از پایان یا قبل از شروع درس و هم از قبل. در برخی از مؤسسات آموزشی، برنامه ریزی برای کلاس هایی که توسط معلم برای مدت معینی از قبل (مثلاً برای ترم بعدی) برگزار می شود، وجود دارد. این به دولت و متدولوژیست ها اجازه می دهد تا آسیب پذیری ها را از قبل شناسایی کنند فرآیند آموزشیو آنها را به معلم تذکر دهید تا در حذف آنها و در نتیجه تغییر ساختار درس تلاش کند. درست است، ما توجه می کنیم که در هر موسسه آموزشییک برنامه کاری وجود دارد، و مدرسه یک برنامه تقویم خاص، یعنی. نوعی «برنامه»، که به تفصیل مشخص می کند که چه زمانی، در چه موضوعی و به چه مقدار دروس در یک موضوع خاص تدریس می شود.

با این حال، هر معلمی برای اولین بار در دانشگاه با مفهوم "طرح درس" مواجه می شود و در رشته هایی مانند "آموزش عمومی" و "روش های تدریس" مطالعه می کند (در مورد دوم ما در مورد تدریس یک موضوع خاص صحبت می کنیم، به عنوان مثال، زبان انگلیسیو ساختار، اهداف و ماهیت نظارت بر رشد مهارت ها و توانایی ها ممکن است متفاوت باشد). یک طرح درس، به ویژه، باید توسط هر دانش آموز کارآموزی که تحت آموزش و تمرین دولتی است، نوشته شود. طرح درس اغلب یکی از اجزای دوره، فارغ التحصیلی است کار واجد شرایطو حتی پایان نامه هایی در زمینه پداگوژی و روش تدریس.

در عین حال، حتی برخی از معلمان همیشه نمی توانند به این سؤال پاسخ دهند: "برنامه درسی دقیقاً چه باید باشد؟"

طرح درس از چند بخش تشکیل شده است:

  • تدوین موضوع درس،
  • اهداف درس
  • دستورالعمل وسایل کمک آموزشی،
  • پیشرفت درس
  • شرح تکالیف (یا شکل دیگری از کنترل و روش تثبیت مهارت ها و توانایی های مربوطه).

بیایید به هر یک از آنها با جزئیات بیشتری نگاه کنیم.

موضوع درس

این عبارت برای خود صحبت می کند: معلم به عنوان نویسنده درس (تصادفی نیست که بسیاری از معلمان دانشمند این درس را یکی از اشکال هنر تربیتی و در علم اصطلاحاتی مانند "روش شناسی نویسنده" و "مدرسه نویسنده" می نامند. با موفقیت ریشه دوانده است) باید به طور خلاصه و بدون ابهام نشان دهد که دقیقاً در مورد چیست؟ به عنوان مثال، موضوع درس را می توان به صورت زیر تنظیم کرد: "درجات مقایسه صفت ها".

از این عبارت نتیجه می شود که درس به معرفی دانش آموزان اختصاص خواهد یافت ویژگی های گرامریصفت ها در درجات مقایسه و نحوه استفاده از این کلمات در گفتار. موضوع درس باید مطابقت داشته باشد برنامه کاری، نه تنها برای گزارش به مدیریت مدرسه نشان داده شده است، بلکه در ابتدای درس به طور عمومی به دانش آموزان اعلام می شود و اغلب قبل از درس روی تخته سیاه نوشته می شود. در نتیجه، توانایی فرمول بندی واضح و بسیار مختصر کل ماهیت درس در اینجا ضروری است.

هدف درس

علم روش شناسی کلاسیک سه هدف اصلی درسی را مشخص می کند:

  • آموزشی،
  • رشدی و
  • آموزشی.

البته درس به عنوان یک کل روش شناختی شامل یک هدف مشترک واحد است، اما بسته به اینکه در مورد چه درسی باشد، می توان آن را تقسیم کرد. ما در مورد، چه موضوعی تدریس می شود، مخاطب دانش آموز چیست و جنبه های دیگر.

بنابراین، هدف آموزشی شامل مجموعه ای از آن مهارت ها و توانایی هایی است که باید در طول درس شکل گرفته یا تثبیت شوند. به عنوان مثال: "تشکیل ایده صدای مفعول یک فعل به عنوان دسته دستوریو درباره کاربرد آن در گفتار».

هدف رشدیشامل آنچه باید به توسعه کمک کند تفکر منطقیتوانایی ارزیابی انتقادی و مقایسه حقایق، رویدادها و پدیده ها و ایجاد نظر خود در مورد آن. به عنوان مثال، هدف رشدی درس را می توان به صورت زیر فرموله کرد: «توانایی تمایز صدای فعال و غیرفعال و انتخاب مستقل معیارهای استفاده از این ساختارهای دستوری».

هدف آموزشی- در اینجا همه چیز کاملاً واضح است: معلم باید مشخص کند که مطالب آموزشی مورد مطالعه شامل چه بار آموزشی است. برای مثال، اگر در حال یادگیری شکل مودبانه فعل دوم شخص هستید مفردمی توان اشاره کرد که هدف آموزشی درس «توسعه فرهنگ گفتار و رفتار محترمانه با اطرافیان در جامعه» است.

پیشرفت درس

سیر یک درس، توالی اعمالی است که معلم در طول درس انجام می دهد.تعداد آنها محدود نیست و به ماهیت فعالیت بستگی دارد. با این حال، هنگام ساخت دوره یک درس، نباید فراموش کرد که زمان محدود است و معلم باید خود را به چهل و پنج دقیقه محدود کند. بنابراین، به عنوان مثال، پیشرفت درس زیر رایج است (با استفاده از مثال یک درس زبان روسی):

  1. سلام (1 دقیقه).
  2. گرم کردن گفتار (5 دقیقه).
  3. بررسی صحت تکالیف (6 دقیقه).
  4. بررسی پیشانی (4 دقیقه).
  5. توضیح مطالب جدید (ده دقیقه).
  6. بررسی پیشانی در مورد مطالب جدید (پنج دقیقه).
  7. انجام تمرین روی تخته (ده دقیقه).
  8. جمع بندی درس (3 دقیقه).
  9. اعلام تکلیف و توضیحات مربوط به آن (1 دقیقه).

با این حال، مثال ارائه شده تنها به نام گذاری اعمال معلم محدود نمی شود: آن باید به طور کتبی توضیح دهد که هر قسمت از درس شامل چه مواردی می شود(به عنوان مثال، چه سوالاتی از دانش آموزان پرسیده شد، چه نوع تمرینی انجام شد، چه مطالبی توضیح داده شد، چه چیزی شامل گرم کردن گفتار بود (به عنوان مثال، آموزش خلق و خوی امریافعال پیشنهادی).

مشق شب

تکالیف یکی از اشکال اصلی کنترل آموزشی سطح شکل گیری مهارت ها و توانایی های مربوطه و تثبیت عمیق تر آنهاست. بنابراین، تکلیف نمی تواند جدا از ماهیت اصلی درس وجود داشته باشد. به عنوان مثال، اگر هنگام تبدیل گفتار مستقیم به گفتار غیرمستقیم، علائم نگارشی مورد مطالعه قرار گرفت، پس تکلیف باید تمرینی باشد که به مطالعه این موضوع اختصاص داده شده باشد، یا کار دیگری که توسط خود معلم ایجاد و پیشنهاد شده است (شما می توانید از دانش آموزان بخواهید که گفتار مستقیم را تغییر دهند. از شخصیت های اثر مورد مطالعه در درس ادبیات به گفتار غیر مستقیم تبدیل شده و آن را در دفترچه یادداشت کنید، در نتیجه نه تنها ماهیت اصلی درس درگیر خواهد شد، بلکه ارتباطات بین رشته ای با مطالعه ادبیات نیز درگیر خواهد شد). با این حال

در بالا به این موضوع پرداختیم که این درس دقیقاً از چه چیزی تشکیل شده است. ما امیدواریم که این اطلاعات به معلم کمک کند تا درس آینده را به درستی برنامه ریزی کند، اگرچه، به نظر ما، نوعی "دستور العمل" جهانی وجود ندارد و نمی تواند وجود داشته باشد: همه چیز به ویژگی های در نظر گرفته شده درس، رشته تدریس شده و. .. تخیل خلاق معلم.

مقالات مرتبط

  • سکونتگاه های نظامی پوشکین در مورد اراکچیوو

    الکسی آندریویچ آراکچف (1769-1834) - دولتمرد و رهبر نظامی روسیه، کنت (1799)، ژنرال توپخانه (1807). او از خانواده ای اصیل از اراکچیف ها بود. او در زمان پل اول به شهرت رسید و به ارتش او کمک کرد...

  • آزمایشات فیزیکی ساده در خانه

    می توان در دروس فیزیک در مراحل تعیین اهداف و مقاصد درس، ایجاد موقعیت های مشکل در هنگام مطالعه یک مبحث جدید، استفاده از دانش جدید هنگام تثبیت استفاده کرد. ارائه "تجربه های سرگرم کننده" می تواند توسط دانش آموزان استفاده شود تا ...

  • سنتز دینامیکی مکانیسم های بادامک مثالی از قانون سینوسی حرکت مکانیزم بادامک

    مکانیزم بادامک مکانیزمی با یک جفت سینماتیکی بالاتر است که توانایی اطمینان از باقی ماندن لینک خروجی را دارد و ساختار دارای حداقل یک پیوند با سطح کاری با انحنای متغیر است. مکانیزم بادامک ...

  • جنگ هنوز شروع نشده است همه نمایش پادکست Glagolev FM

    نمایشنامه سمیون الکساندروفسکی بر اساس نمایشنامه میخائیل دورننکوف "جنگ هنوز شروع نشده" در تئاتر پراکتیکا روی صحنه رفت. آلا شندروا گزارش می دهد. طی دو هفته گذشته، این دومین نمایش برتر مسکو بر اساس متن میخائیل دورننکوف است.

  • ارائه با موضوع "اتاق روش شناختی در یک داو"

    | تزیین دفاتر در یک موسسه آموزشی پیش دبستانی دفاع از پروژه "دکوراسیون اداری سال نو" برای سال بین المللی تئاتر در ژانویه بود A. Barto Shadow Theater Props: 1. صفحه نمایش بزرگ (ورق روی میله فلزی) 2. لامپ برای آرایشگران ...

  • تاریخ های سلطنت اولگا در روسیه

    پس از قتل شاهزاده ایگور ، درولیان ها تصمیم گرفتند که از این پس قبیله آنها آزاد است و مجبور نیستند به کیوان روس ادای احترام کنند. علاوه بر این ، شاهزاده آنها مال سعی کرد با اولگا ازدواج کند. بنابراین او می خواست تاج و تخت کیف را به دست گیرد و به تنهایی ...