Անգլերենի դասի առաջարկության օրինակ. Անգլերենի դասի վերլուծություն կրթության ավագ մակարդակում. Թեմա՝ Ներածված բառապաշարի կիրառում

Դասի վերլուծություն Անգլերեն լեզուԴաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտի պահանջների տեսանկյունից:

1. Նպատակի կարգավորում.

Ա). Դասի նպատակներն ու խնդիրները հստակ ձևակերպված չեն և լիովին չեն համապատասխանում չափորոշչի և ծրագրի պահանջներին:

բ). Նպատակները և խնդիրները ձևակերպված են հստակ, կոնկրետ՝ ստանդարտի և ծրագրի պահանջներին համապատասխան: Արտացոլեք UUD-ի ձևավորումը:

V). Նպատակները և խնդիրները ձևակերպվում են ախտորոշմամբ համատեղ (կամ անկախ) գործունեության մեջ՝ հաշվի առնելով ուսանողների սուբյեկտիվ փորձը: Արտացոլեք UUD-ի ձևավորումը:

բ). Բովանդակությունը համապատասխանում է ուսումնական նյութերի նպատակներին ու խնդիրներին, դիդակտիկ սկզբունքներին։

V). Բովանդակությունը համապատասխանում է դիդակտիկ պահանջներին, համարժեք է նպատակներին և օրգանապես ներառում է արժեքային (կրթական) և զարգացնող բաղադրիչներ։

3. Ուսումնական գործունեության կազմակերպման տրամաբանությունը (կրթ ճանաչողական գործունեություն).

Ա). Դասի փուլերը վատ են հետագծված: Տրամաբանական անցումներ չկան։

բ). Դասի փուլերը ողջամտորեն ընդգծված են, ունեն տրամաբանական անցումներ, սակայն առանձին փուլերը գծվում են ժամանակին։

V). Փուլերը պարզ են, տրամաբանական և ամբողջական: Անցումը նոր փուլերի իրականացվում է խնդրահարույց կապանների օգնությամբ։ Կազմակերպություն կրթական գործունեությունօպտիմալ.

4. UD-ի կազմակերպման մեթոդներ.

Ա). Ուսումնական գործունեության կազմակերպման մեթոդները բավականաչափ համարժեք չեն դասի նպատակներին: Մեթոդների կառուցվածքը վատ է մտածված։ Ուսանողների անհատական ​​առանձնահատկությունները գործնականում հաշվի չեն առնվում: Վերարտադրողական մեթոդների գերակշռությունը արդարացված չէ։

բ). Մեթոդները համարժեք են առաջադրանքներին։ Վերարտադրողականների հետ մեկտեղ արդարացիորեն օգտագործվում են

արտադրողական մեթոդներ. Մեթոդների կառուցվածքը հիմնականում մտածված է և տրամաբանական։

V). Մեթոդները համարժեք են առաջադրանքներին։ Մեթոդների համադրությունը օպտիմալ է

խթանում է սովորողների ճանաչողական գործունեությունը, նրանց անհատական ​​հատկանիշներ. Արտացոլված է ուսումնական նյութերի մեթոդական հայեցակարգի ինքնատիպությունը:

5. Կառավարման կազմակերպման ձեւերը.

Ա). Գերակշռում է ուսանողների կրթական և ճանաչողական գործունեության ճակատային կազմակերպումը։ Կազմակերպչական ձևերը լիովին չեն համապատասխանում հանձնարարված խնդիրներին և չեն նպաստում կրթական գործունեության ձևավորմանը:

բ). Ձևերը համարժեք են նպատակներին և խնդիրներին: Կազմակերպվում է ուսանողների ընդգրկումը կրթական ուսուցման կազմակերպման այլ ձևերում (անհատական, խմբակային կամ կոլեկտիվ):

V). Կրթական և ճանաչողական գործունեության կազմակերպման հայտնի ձևերի ստեղծագործական բեկում. Ուսանողների անկախությունը ձևերի ընտրության հարցում. Գործարար և ստեղծագործական գործունեության ցուցադրում.

6. Վերահսկողության և գնահատման աշխատանքների կազմակերպում.

ա) Վերահսկողությունը թույլ արձագանք է տալիս: Գերակշռում է ուսուցչի գնահատողական գործունեությունը. Գնահատման չափանիշները չեն նշվում կամ կրում են ընդհանուր բնույթ:

բ) Վերահսկողության կազմակերպումն ապահովում է հետադարձ կապ. Գնահատումն իրականացվում է չափորոշիչների հիման վրա, սակայն ուսանողները չեն ընդգրկվում ինքնատիրապետման և ինքնագնահատման իրավիճակներում:

գ) վերահսկողության կազմակերպումը ռացիոնալ է. Գործողության գնահատման չափանիշների վրա հիմնված մոտեցում: Ուսանողները ներգրավված են ինքնատիրապետման, փոխադարձ վերահսկողության և ինքնագնահատման իրավիճակներում:

7. Դասի արդյունքներ.

ա) Համապատասխան սահմանված նպատակին չի հաջողվել հասնել. Ուսանողների առաջընթացը ուսուցման հմտությունների և գիտելիքների ձևավորման հարցում շատ թույլ է նկատվում:

բ) համապատասխանում է սահմանված նպատակներին՝ կապված գիտելիքների, հմտությունների և կարողությունների հետ. UUD-ները ավելի քիչ հետագծելի են:

գ) Համապատասխանում է դրված նպատակներին և ախտորոշիչ է գիտելիքների և սովորելու հմտությունների առումով.

Բարձր ուսուցողական, կրթական և զարգացնող ազդեցություն:

Դասի գնահատման քանակական ցուցանիշներ.

ա) – 1 միավոր; բ) – 2 միավոր; գ) – 3 միավոր;

Հնարավոր է գնահատել միջանկյալ կետերում, եթե դժվար է ցուցիչ ընտրել։

1,5 միավոր – եթե ցուցիչի բնութագրերը մոտ են բ տարբերակին.

2,5 միավոր – եթե ցուցիչի բնութագրերը մոտ են «c» տարբերակին.

Առավելագույն միավոր – 21.

Դասի ինքնավերլուծություն (1 տարբերակ)

    Ո՞րն է այս դասի տեղը թեմայում: Ինչպե՞ս է այս դասը կապված նախորդի հետՀաջորդը, ինչպե՞ս է այն աշխատում հաջորդ դասերի համար:

    Որո՞նք են դասի նպատակը և խնդիրները (կրթական, կրթական, զարգացնող):Ի՞նչ արդյունք էիք ուզում ստանալ մինչև դասի ավարտը:

    Որքանո՞վ է դասի բովանդակությունն ընտրվել համապատասխաննպատակ դնել?

    Կարո՞ղ ենք համարել, որ մեթոդների ընտրված համակցությունը (գիտելիքների ներկայացում)դասին, ամրապնդումը, վերահսկումը, գործունեության խթանումը), տեխնիկան և ուսուցման միջոցները դասում օպտիմալ է այս դասի համար:

    Ժամանակը ռացիոնալ բաշխվե՞լ է դասի փուլերի միջև։

    Դասի փուլերի «կապերը» տրամաբանակա՞ն էին։

    Ի՞նչ դեր խաղացին տեսողական միջոցները նպատակին հասնելու գործում:նպատակներ?

    Որքանո՞վ է հաջողությամբ իրականացվել դասի որակի վերահսկողությունը:ռազմական գիտելիքներ, հմտություններ և ուղղում.

    Ճի՞շտ են սահմանված շրջանակն ու բովանդակությունը: տնային աշխատանքուսանողի հետնպատակների ծավալը, դասի բնութագրերը և դասի նյութը սովորելու որակըդու

    Դասի հոգեբանական մթնոլորտը. Ուսանողները դասից գոհունակություն ստացա՞ն։

    Ինչպե՞ս եք ինքներդ գնահատում ձեր դասի արդյունքները: Հնարավո՞ր էր իրականացնելկատարե՞լ դասի բոլոր հանձնարարված նպատակները: Եթե ​​ձախողվեց, ապա ինչու: ԸստԴասից գոհունակություն ստացա՞ք։ Ի՞նչ է պետք ուղղել։ Ինչի վրաավելի շատ աշխատանք է պետք?

Դասի ինքնավերլուծություն Տարբերակ 2.

Այսօրվա դասը... (No.) թեմայի (բաժնի) դասերի համակարգում...

Դրա նպատակն է ..., դասի ուսումնական նպատակների շարքում ներառել եմ ..., իսկ ... ուսումնական նպատակների շարքում դասը նախատեսված էր նաև սովորողների զարգացմանը նպաստելու համար:

Այս դասարանում…, ուստի ես…

Սա... դասի տեսակ է, ներառում էր... փուլեր՝.... Հիմնական փուլը ... էր, ... բեմի առաջադրանքները ..., իսկ ... փուլը ....

Դասը վարելիս առաջնորդվել եմ դասավանդման սկզբունքներով՝ ....

Դասի նպատակը լուծելու համար ընտրել եմ... (բովանդակությունը՝ օրինակներ, հարցեր, առաջադրանք).

Դասի նյութը ստացվեց... (դժվար, հեշտ, հետաքրքիր աշակերտների համար):

Դասի ... փուլում ես կիրառել եմ ... (ինչ?) ուսուցման մեթոդներ, քանի որ .... Բեմում... -... (ի՞նչ) մեթոդներ.

Դասի ընթացքում ... փուլում կազմակերպվել է ... (անհատական, ճակատային, խմբակային, հավաքական), իսկ ... փուլում ... սովորողների աշխատանքը, քանի որ ....

Առաջադրանքները... ուղղված էին սովորողների զարգացմանը...

Ուսուցչի ուղղորդումը ... առաջադրանքները կատարելիս եղել է ... (գործառնական, ուսուցողական), քանի որ ....

Ուսանողները հնարավորություն ունեցան ընտրելու...

Ես (չհաջողվեց) կատարել վերջնաժամկետը: Ժամանակի բաշխումը եղել է…. Դասի տեմպը….

Ինձ համար դասը վարելը... (հեշտ...) էր, սովորողները... ներգրավվեցին աշխատանքի մեջ.... Ես գոհ էի..., զարմացած..., տխրեցի... (ուսանողներից ո՞րը), որովհետև....

Նշումներ գրատախտակին... Տեսողական նյութ (այլ ուսումնական նյութեր)….

Տնային աշխատանքը (չի) դժվարություններ առաջացնի ... սովորողների համար, քանի որ ....

Բաց դասի վերլուծություն,

վարում է անգլերենի ուսուցչուհի Ն.Մ.Բիլդանովան:

Դասի թեման՝ «Դպրոցական կյանք»

Դասի նպատակները.

Ուսումնական:

Ուսանողների մոտ մտավոր աշխատանքի տեխնիկայի և մեթոդների գիտակցված տիրապետման զարգացում, գիտելիքները գործնականում կիրառելու կարողություն:

Զարգացնող:

Վերլուծելու, սինթեզելու, դասակարգելու և համակարգելու, կռահելու, արտադրողական և վերարտադրողական խոսքի գործողություններ կատարելու ունակության զարգացում.

Ուսումնական:

1. Հետաքրքրություն զարգացնել ուսումնասիրվող լեզվի երկրների մշակույթի և ավանդույթների նկատմամբ, դրական և հարգալից վերաբերմունք դպրոցի, ուսուցիչների և դասընկերների նկատմամբ:

Դասի նպատակները.

  • Խոսքի մեջ թեմայի բառային միավորների ակտիվացում.
  • Մենախոսության բարելավման համար պայմանների ստեղծում և երկխոսական ելույթ, ուսանողների շրջանում զարգացնել քննադատական ​​մտածողությունը։
  • Նոր պայմաններում գիտելիքները բարդ ձևով ինքնուրույն կիրառելու կարողության զարգացում:
  • Նպաստել զարգացմանը ստեղծագործական ներուժուսանողները նախագծային գործունեության միջոցով:

Մանկավարժական տեխնոլոգիաներ՝ տեղեկատվական, խաղային, խնդրի վրա հիմնված ուսուցման տեխնոլոգիա։

Աշխատանքի ձևերը՝ ճակատային, անհատական, խմբակային։

Դասի ընթացքում ուսուցիչը օգտագործեց նոութբուք, մուլտիմեդիա պրոյեկտոր, մագնիտոֆոն, աուդիո ձայնագրություններ, դիագրամ՝ «Կրթությունը Մեծ Բրիտանիայում» և առաջադրանքների քարտեր:

Դասի բովանդակությունը համապատասխանում է դասի ծրագրին և նպատակներին: Այն նպաստում է հմտությունների և կարողությունների ձևավորմանը բոլոր տեսակի խոսքային գործունեության մեջ՝ խոսել, կարդալ, լսել և գրել: Սովորողները առաջին անգամ սովորեցին նոր բառեր, համախմբեցին նոր բառեր խոսքում և զարգացրին գիտելիքները բարդ ձևով, նոր պայմաններում ինքնուրույն կիրառելու կարողություն: Դասի նյութը նպաստեց սովորողների ստեղծագործական կարողությունների և կարողությունների զարգացմանը: Զարգացել են վերլուծելու, սինթեզելու, դասակարգելու և համակարգելու, գուշակելու, արտադրողական և վերարտադրողական խոսքի գործողություններ կատարելու կարողությունները։ Հնարավոր էր նաև միջառարկայական կապեր դիտարկել տեխնոլոգիայի, աշխարհագրության և պատմության հետ: Դասի բովանդակությունը նպաստեց օտար լեզուների նկատմամբ հետաքրքրության զարգացմանը:

Ուսուցիչը նպատակահարմարորեն ընտրեց դասի հաջող տեսակ՝ գիտելիքների և գործողությունների մեթոդների ինտեգրված կիրառման դաս: Դիտել դաս-մրցույթ. Սա բաժնի 10-րդ դասն է՝ «Դիտարկենք դեռահասների խնդիրները. Դպրոցական կրթություն»: Դասի փուլերը ուսուցչի կողմից մանրակրկիտ մտածված էին, դրանք տրամաբանորեն փոխկապակցված էին, առաջադրանքները կառուցված էին հեշտից դեպի ավելի բարդ, և դասի բոլոր փուլերում կապ կար նախորդ դասերի հետ։ Դասի կառուցվածքը համապատասխանում է այս տեսակի դասին։ Դասը ավարտվեց մրցույթի արդյունքների ամփոփմամբ և որոշվեց լավագույն թիմը։

Ուսուցման վրա կենտրոնանալու սկզբունքները համապարփակ լուծումԴիտարկվել են առաջադրանքները, դասավանդման գիտական ​​բնույթը, կապերը կյանքի հետ, նրանց վերաբերմունքը դպրոցին, ուսուցիչներին, դպրոցին, դպրոցական համազգեստին։ Ուսուցիչը մատչելի և պատկերավոր կերպով բացատրեց նոր բառապաշարի իմաստը՝ օգտագործելով համապարփակ սլայդներ, ցուցակների աղյուսակ և աուդիո ձայնագրություն: Դասի փուլերը նախատեսում էին գիտելիքների, հմտությունների և կարողությունների ձևավորման համակարգվածության և հետևողականության սկզբունքները: Աշակերտները ակտիվ էին և ինքնուրույն լուծում էին առաջադրանքները՝ ցանկանալով ավելի շատ միավորներ բերել իրենց թիմին։ Դասի ընթացքում գերակշռում էր ճանաչողական գործունեության որոնողական բնույթը։ Յուրաքանչյուր աշակերտ ճիշտ պատասխանների համար ստացել է միավորներ շրջանագծերի տեսքով:

Դասի ընթացքում կիրառվել են ուսուցման տարբեր մեթոդներ՝ բանավոր, տեսողական, գործնական, խնդիր-որոնում, ինքնուրույն աշխատանքի մեթոդ, վերարտադրողական (բացատրական-պատկերազարդ), նախագծման մեթոդ. Նրանք ապահովեցին ճանաչողական գործունեության արդյունավետ բնույթը և նպաստեցին դպրոցականների ուսուցման ակտիվացմանը։ Առաջադրանքները կառուցված էին այնպես, որ երեխաները կարողանան ինքնուրույն լուծել խնդիրները: Եվ դա ապահովեց կիրառվող դասավանդման մեթոդների և տեխնիկայի արդյունավետությունը:

Դասի սկզբում, կազմակերպչական պահ, ուսանողների հոգեբանական տրամադրությունը. Իսկ հետո սովորողները ուսուցչի հետ միասին դնում են դասի նպատակներն ու խնդիրները։ Դասի ընթացքում հերթափոխվում էին դասի տարբեր ձևեր՝ անհատական, խմբակային, դասարանական: Գործունեության մի տեսակը փոխարինվեց մեկ այլ տեսակով։ Սկզբում ուսուցիչը բացատրեց, թե ինչպես պետք է կատարել առաջադրանքը, ապա սովորողները ինքնուրույն կատարեցին այն, եթե չհասկացան, ուսուցիչը անհատապես մոտեցավ և նորից բացատրեց առաջադրանքը։ Առաջադրանքը որոշակի ժամանակ կատարելուց հետո ուսուցիչը ստուգեց կատարված առաջադրանքը և թիմը ստացավ միավորներ: Դասի վերջում ամփոփվեցին այս միավորները և որոշվեց հաղթողը։

Ուսուցիչը հմտորեն կազմակերպում է սովորողների աշխատանքը, բաշխում է ժամանակը, տրամաբանական անցում է կատարում մի փուլից մյուսը, ղեկավարում. ակադեմիական աշխատանքուսանողներ. Կարգապահությունը չի խախտվում. Ուսուցիչը տիրապետում է դասարանին, գիտի աշակերտների հնարավորությունները և ճիշտ է որոշել ծավալը ուսումնական նյութ. Ուսուցիչը դասը վարում է զգացմունքային, հանգիստ է, նրբանկատ, իսկ շփման բնույթը ժողովրդավարական է։ Դասը դասավանդվում է օտար լեզու. Աշակերտները լավ են հասկանում ուսուցչին. Ուսուցիչը ձայնը չի բարձրացնում.

Աշակերտները կազմակերպված են և ակտիվ։ Բայց ոչ բոլոր ուսանողներն են լավ սովորում առարկան: Հիմնական գիտելիքների և հմտությունների յուրացման մակարդակը տարբեր է: Ուսանողները կարողանում են ստեղծագործորեն կիրառել գիտելիքները, հմտությունները և կարողությունները:

Դասի պլանն ամբողջությամբ ավարտված է։ Դասի նպատակներն ու խնդիրները ձեռք են բերվել: Ձուլումը ընկալման, ըմբռնման և մտապահման մակարդակում լավ է: Ուսանողները սովորեցին ձեռք բերած գիտելիքները կիրառել նմանատիպ և նմանատիպ իրավիճակում, ինչպես նաև նոր իրավիճակում, այսինքն. ստեղծագործական. Դասը արդյունավետ է, դասի զարգացումը կարող են օգտագործել այլ ուսուցիչներ:


IN այս նյութըներկայացնում է 2-րդ դասարանի անգլերենի դասի մանրամասն վերլուծություն՝ օգտագործելով ուսումնական նյութեր հեղինակներ Բուժինսկու, Պավլովայի, Ստարիկովայի կողմից:

Դասը վարեց Տատյանա Միխայլովնա Զախարովան։

Ես նաև ավելացրեցի այս դասի ամփոփագիրը:

Ներբեռնել:


Նախադիտում:

Ոչ

Ամփոփիչ դաս

Այս դասի նպատակները

Դրանց սահմանման ճիշտությունը

4) «Ռուսաստան» թեմայով մենախոսական խոսքի հմտությունների զարգացում.

5) սեփական երկրի նկատմամբ հայրենասիրական վերաբերմունքի ձևավորում.

6) այլ ազգերի և ազգերի նկատմամբ հանդուրժողական վերաբերմունքի ձևավորում.

7) զույգերով աշխատելու ունակություն.

Պարզություն և դրանք ուսանողների գիտակցությանը հասցնելու ուղիներ տարբեր փուլեր

Նպատակները տարբեր փուլերում բերվում են ուսանողներին: Դասի յուրաքանչյուր փուլում երեխաների համար նոր առաջադրանքներ դնելը կօգնի պահպանել ուսանողների ուշադրությունը յուրաքանչյուր առաջադրանք կատարելիս: Հաշվի առնելով սովորողների տարիքը և անհատական ​​առանձնահատկությունները՝ ուսուցիչը, անհրաժեշտության դեպքում, անցնում է ռուսերենի։

Ժամանակակից պահանջներին համապատասխան նյութի ընտրություն

Նյութը ընտրված է ժամանակակից պահանջներին համապատասխան։

Դասի լեզվական նյութը տեղեկատվական և ուսուցողական է՝ 2-րդ դասարանի սովորողների գիտելիքների, հմտությունների և կարողությունների զարգացման մակարդակին, տարիքային առանձնահատկություններին և հետաքրքրություններին համապատասխան։

Դասի նյութի բովանդակությունը այս դասի համար ուղղված էր անհատականությանը. երեխաները մոտիվացված են սովորելու անգլերեն, ունեն կարողություն. բանավոր խոսք, ուսուցիչը այս կարողությունները զարգացնում է ամբողջ դասի ընթացքում։ Ուսումնական նյութի յուրաքանչյուր մաս հիմնված էր նախորդ դասերի ընթացքում ձեռք բերված գիտելիքները կիրառելու կարողության վրա՝ դրանք ամուր համախմբելու համար:

Բանավոր և գրավոր խոսքի ոլորտում հմտությունների ձևավորման, հմտությունների զարգացման համար վարժությունների ընտրություն և հաջորդականություն

Դասում վարժությունների ընտրությունը և դրանց իրականացման հաջորդականությունը նպաստում են բանավոր և գրավոր խոսքի բնագավառում հմտությունների ձևավորմանը և կարողությունների զարգացմանը:Զորավարժությունների կատարումը համապատասխանում է դասի սահմանված նպատակին, որը մեթոդականորեն հիմնավորված է։

Դասի մեթոդական կառուցվածքը

Դասի փուլերը, դրանց ընդհանուր բնութագրերը

Դասի կառուցվածքը ուսանողներին ուղղված է կրթական, զարգացման և կրթական նպատակներին հասնելու համար:

1. Կազմակերպչական պահ

2. Խոսքի վարժություններ. Այբուբենի և բառապաշարի կրկնություն «Գույներ» թեմայով

3. Հնչյունական տաքացում:

4. Քարտեզի հետ աշխատանք. Լսելով.

6. Խաղ «Ձնագնդի». Մենախոսական խոսքի հմտությունների զարգացում:

7. Ֆիզկուլտուրայի րոպե.

8. Քերականական նյութի կրկնություն.

9. Եզրափակիչ փուլ

Օրինակ, կազմակերպչական պահի և արդյունքում առաջացած խոսքի վարժության ժամանակ ուսուցիչը կապ է հաստատում դասարանի (խմբի) հետ: Դրա համար ուսանողներից մեկը հանդես է գալիս որպես ուսուցիչ։ Խոսքի տաքացման ընթացքում ուսուցիչը նյութեր է օգտագործում դասի ուսումնական թեմայի վերաբերյալ և խոսքի տաքացումը կենտրոնացնում է դասի նպատակներին և խնդիրներին հասնելու վրա:

Լսել սովորեցնելիս ուսուցիչը հասնում է նպատակին. Օգտագործվում է մագնիտոֆոն: Աշակերտները հասկացան տեքստը և նախադասությունները դասավորեցին ճիշտ հերթականությամբ:

Անցկացվեց ֆիզկուլտուրայի դասընթաց, որը վարում էր ուսանողներից մեկը։

Քերականական նյութը կրկնելիս և համախմբելիս օգտագործվում են առաջադրանքների տարբեր տեխնիկա, ինչպես նաև տեսողական նյութ: Փոխըմբռնման վերահսկումն իրականացվում է ռացիոնալ մեթոդական տեխնիկայի կիրառմամբ:

Դասի ընդհանուր տրամաբանության որոշում (նրա կենտրոնացումը, ամբողջականությունը, դինամիզմը, համախմբվածությունը)

Դասի կառուցվածքը լիովին համապատասխանում է դասի նշված տեսակի տրամաբանությանը, քանի որ հիմնական կազմակերպչական խնդիրն էր ստեղծել պայմաններ նախկինում ուսումնասիրված նյութի ընդհանրացման համար:

Դասի բոլոր փուլերը փոխկապակցված էին, յուրաքանչյուր փուլը տրամաբանորեն հաջորդում էր նախորդին:

Ընդհանուր առմամբ, դասը բավականին դինամիկ է և ներառում է տարբեր տեսակի խոսքային գործողություններ, որոնք թույլ չեն տալիս երեխաներին հոգնել։ Ուզում եմ նշել ֆիզկուլտուրայի անցկացումը, որը բավականին կարևոր է՝ հաշվի է առնվում պարապմունքների առողջապահական բաղադրիչը։

Դասի մեթոդական կառուցվածքի համապատասխանությունը դրա նպատակներին և ուսումնական պայմաններին

Դասի մեթոդական կառուցվածքը համապատասխանում է դրա նպատակներին և ուսումնական պայմաններինՇեշտը դրվել է դասի հիմնական նպատակին հասնելու վրա։

Ուսանողների կրթական գործունեության կազմակերպման, խթանման, կառավարման և զարգացման մեթոդներ

Կազմակերպչական աշխատանքը, առաջադրանքներին դրա համապատասխանությունը, դասի տարբեր փուլերում փոխհարաբերությունները

Զույգերով աշխատելը աշխատանքի շատ արդյունավետ ձև է շատ գործոնների օգտին են խոսում՝ հաղորդակցվելու կարողության զարգացումը, ամրապնդումը միջանձնային հարաբերություններ, խթանելով սովորելու մոտիվացիան

դերը, անկախության վայրն ու ստեղծագործական աշխատանքաշակերտները դասարանում, պատրաստվում են անկախ իրականացումտնային աշխատանք

Ուսուցիչը մեծ դեր է խաղում ինքնուրույն աշխատանք. Այո, միացված է տարբեր փուլերԴասի ընթացքում սովորողները խաղում են անգլերենի ուսուցչի, բանախոսի, ֆիզկուլտուրայի ուսուցչի դերեր, մի խոսքով՝ ակտիվորեն աշխատում են դասին։

Ուսանողները ինքնուրույն կազմեցին առաջարկվող երկրների արտագրությունները, ինչպես նաև չպլանավորված (ստեղծագործական) հայտարարություններ արեցին:

Դասի սարքավորումների մեթոդական կենտրոնացում և արդյունավետություն

Օգտագործվել են բանավոր առաջադրանքները դասագրքում կատարված աշխատանքի հետ, քարտեր՝ գրատախտակի մոտ, նախապես պատրաստված տեսողական ուսուցման միջոցներ, որոնք նպաստել են սովորողների խոսքի զարգացմանը: Կարևոր է նշել, որ գքերականությունը, որպես լեզվի ասպեկտ, բավականին դժվար է ընկալել օտար լեզվի դասավանդման սկզբնական փուլում, սակայն օգտագործման շնորհիվ. տեսողական նյութ, երեխաները բավականին լավ են գլուխ հանում առաջադրանքից։

Վերահսկողության և ինքնատիրապետման կազմակերպում, օբյեկտիվություն հաղորդակցական իրավասության զարգացման մակարդակի գնահատման հարցում

Դասին հսկողությունը կազմակերպվում է ուսուցչի գնահատման միջոցով:Ուսուցիչը ուշադիր հետևել է ուսանողների պատասխաններին, արձանագրել և մոտիվացնելով ուղղել սխալները:Դասի ընթացքում ուսուցիչը ուշադրություն է դարձրել աշակերտներին, աշխատանքն անցել է հոգեբանորեն հանգիստ և դրական մթնոլորտում։

Անհատականացում ուսումնական գործընթաց, հաշվի առնելով ուսանողների անհատականության գծերը, նրանց պատրաստվածության մակարդակը

Ուսուցիչը առաջադրանքների ընտրության հարցում միաժամանակ հաշվի է առնում անձնական շահերը և նախապատրաստման տարբեր մակարդակները: Հաշվի առնելով սովորողների տարիքը և անհատական ​​առանձնահատկությունները՝ ուսուցիչը, անհրաժեշտության դեպքում, անցնում է ռուսերենի։

Բազմաստիճան ուսուցման իրականացում

Ուսուցիչը օգտագործում է խրախուսման և նկատողության տարբերակված ձևեր՝ կախված աշակերտների անհատական ​​հատկանիշներից:Դասին տարբերակված մոտեցում է իրականացվել նաև աշխատանքի տարբեր եղանակներով՝ ուսուցիչ-դասարան (աշխատանքի ճակատային եղանակ), աշակերտ-աշակերտ (աշխատանքի ռեժիմ), սովորող-դասարան:

Ուսանողների ընկալման, ուսումնական նյութի ըմբռնման, հիշողության, մտածողության և երևակայության զարգացման տեխնիկա.

Վարժությունների ընտրության և համադրության շնորհիվ տարբեր տեսակներև գործունեության ձևերը, դասին ձեռք բերվեցին առաջադրանքները: Այս ամենը նպաստում էր երեխաների մտավոր վիրահատությունների, հիշողության և միաժամանակ հանգստի զարգացմանը։

Ուսուցիչը որպես ուսանողների խոսքի գործընկեր (շփվելու ունակություն, զրուցակցի մեջ հաղորդակցական մոտիվացիա հրահրելու ունակություն, մանկավարժական տակտ, դիտում, ուսուցչի արձագանքի արագություն)

Ուսուցիչը վերը նշված բոլոր հատկանիշներն ունի։

Դասի ընթացքում ուսուցիչը ուշադրություն է դարձրել աշակերտներին, աշխատանքն անցել է հոգեբանորեն հանգիստ և դրական մթնոլորտում։ Ուսուցիչը օգտագործեց աշակերտներին հասանելիք խոսքի նյութդասի նպատակներին հասնելու ամենաօպտիմալ միջոցը.

Հոգեբանական մթնոլորտը պահպանվում էր ուսուցչի հավասար և հանգիստ ձայնով, հարցուպատասխանի վարժություններով, ուսուցիչը պահպանում էր շփման մթնոլորտը. Ուսուցչի վարքագիծը կարելի է որակել որպես ժողովրդավարական, քանի որ երեխաները ազատ են շփվում և արտահայտում իրենց կարծիքը։

Եզրակացություններ դասից

Նպատակներին հասնելը

Վարժությունների ընտրության և գործունեության տարբեր տեսակների ու ձևերի համակցման շնորհիվ դասում իրականացվեցին դրված նպատակները։

Դասի կառուցողական (նյութերը պլանավորելու և ընտրելու կարողություն), կազմակերպչական (դաս պլանի իրականացում), հաղորդակցական (աշակերտների հետ կապի հաստատում), գիտական ​​գործառույթների գնահատում.

Դասը բարենպաստ տպավորություն թողեց, այն ծրագրված էր մանրակրկիտ և մասնագիտորեն, և ուսուցիչը մանկավարժական կապ էր հաստատել դասարանի հետ։

Պլանավորման և դասերի անցկացման մեթոդների թերությունները վերացնելու առաջարկ

Որպես ցանկություն, ես կցանկանայի նշել ավելիի օգտագործումը ժամանակակից տեխնոլոգիաներդասին, ինչպես, օրինակ, ՏՀՏ՝ համակարգիչ, շնորհանդես, ինտերակտիվ գրատախտակ...

Նախադիտում:

Ուսուցիչ՝ Պլասկինա Մարիա Վլադիմիրովնա

Անգլերենի դաս Տատյանա Միխայլովնա Զախարովայի կողմից 2-րդ դասարանում:

1. Դասի տեղը թեմայի դասերի համակարգում ընդհանուր դաս է:

2. Այս դասի նպատակներն ու խնդիրները.

Նպատակները. 1) սովորեցնել խոսել ձեր երկրի մասին.

2) ստեղծել պայմաններ ստեղծագործական գործունեության դրսևորման համար

Ուսումնական նպատակներ. 1) համախմբում և կրկնություն բառարանային նյութ«Գույներ» թեմայով;

2) քերականական նյութի համախմբում «Բայը լինել հաստատական ​​և հարցական նախադասություններում» թեմայով.

Զարգացման առաջադրանքներ՝ 1) լսելու հմտությունների զարգացում.

2) «Ռուսաստան» թեմայով մենախոսական խոսքի հմտությունների զարգացում.

Ուսումնական առաջադրանքներ՝ 1) սեփական երկրի նկատմամբ հայրենասիրական վերաբերմունքի ձևավորում.

2) այլ ազգերի և ազգերի նկատմամբ հանդուրժողական վերաբերմունքի ձևավորում.

3) զույգերով աշխատելու ունակություն.

3. Ակնկալվող արդյունքներ՝ անձնական, մետա-առարկա, առարկայական:

Անձնական արդյունքներ. - այլ ազգերի և ազգությունների նկատմամբ հարգալից վերաբերմունքի ձևավորում.

Մետաթեմա: -ինքնուրույն, զույգերով աշխատելու հմտությունների զարգացում.

Թեմա՝ - զարգացումլսելու հմտություններ;

«Ռուսաստան» թեմայով մենախոսական խոսքի հմտությունների զարգացում.

- զարգացնել թեմայի վերաբերյալ քերականական հմտություններ »to be բայը հաստատական ​​և հարցական նախադասությունների մեջ»;

Թեմայի վերաբերյալ սովորած և նոր բառերի հիման վրա արտասանության հմտությունների զարգացում:

4. Ուսումնական միջոցներ (հիմնական՝ ուսումնական նյութեր, օժանդակ՝ թերթիկներ, ՏՍՕ և այլն)։

UMK - դասագիրք 2-րդ դասարանի համար և աշխատանքային գրքույկ 2-4 դասարանների համար. (հեղինակներ՝ Բուժինսկի, Պավլովա, Ստարիկովա), թերթիկներ՝ քարտերի տեսքով (քերականության և հնչյունական պատկերակների վրա), տեսողական նյութ՝ աշխարհի քարտեզի և գրատախտակի տեսքով, TSO (աուդիո ձայնագրություն և մագնիտոֆոն):

5. Դասի առաջընթաց.

Դասի փուլը և նպատակները

Ուսուցչի գործողությունները

(խոսք/ոչ խոսք)

Ուսանողների գործողություններ

(խոսք/ոչ խոսք)

Համառոտ մեկնաբանություններ

1. Կազմակերպչական պահ

Ողջույններ.

Ուսուցիչը խնդրում է ինձ հարցնել, թե ինչպես է նա անում:

Ինչպե՞ս ես։

Ուսանողները պատասխանում են հարցին.

Ուսանողը հարց է տալիս.

Մի ուսանող հանդես է գալիս որպես ուսուցիչ և հարց է տալիս.

Ուսուցիչը ուղղորդում և դրդում է երեխաներին շփվել:

2. Խոսքի վարժություններ.

Այբուբենի և բառապաշարի կրկնություն «Գույներ» թեմայով

Ուսուցիչը հարցնում է. «Այբուբենը կարգի՞ն է»: Խնդրում է տառերը դասավորել այբբենական կարգով և լրացնել բաց թողնված տառը (J):

Այս պահին ուսուցիչը մնացած ուսանողներին հրավիրում է կրկնել «Գույներ» թեմայով բառերը, ցույց է տալիս գույները:

Ուսուցիչը կոչում է գույնը

Ուսուցիչը խնդրում է արտասանել երկրների անունները ըստ այբուբենի տառերի:

Ուսանողներից մեկն աշխատում է գրատախտակի մոտ։ Նա պետք է տառերը դասավորի այբբենական կարգով և լրացնի բաց թողնված տառը (J):

Մնացած աշակերտները անվանում են գույները:

Սովորողները աշխատում են դասագրքի հետ, գտնում և կարդում են որոշակի գույնով բառեր:

Աշակերտի աշխատանքը ավարտելուց հետո առաջադրանքը ստուգվում է: Աշակերտները տառերն արտասանում են այբբենական կարգով:

Ուսանողները կատարում են առաջադրանքը:

Այս առաջադրանքը ցույց է տալիս աշխատանքի 2 ձև՝ անհատական ​​և ճակատային:

3. Հնչյունական տաքացում:

Նա խնդրում է ձեզ ուշադրություն դարձնել տախտակի վրա, որտեղ գտնվում են տառադարձման պատկերակները:

Բաշխում է քարտեր տառադարձման պատկերակներով:

Գնահատում է աշխատանքը զույգերով, ինչն է ստացվել, ինչը չի ստացվել:

Կարդացեք ձայնավոր հնչյունները, ապա բաղաձայնները:

Կատարեք առաջարկվող երկրի տառադարձում (Ֆրանսիա, Ռուսաստան, Ամերիկա...)

Ճակատային աշխատանք.

Աշխատեք զույգերով.

Այս փուլում ուսուցիչը գնահատում է յուրաքանչյուր զույգի աշխատանքը, ինչը շատ կարևոր է։

4. Քարտեզի հետ աշխատանք.

Լսելով.

Ուսուցիչը բացատրում է առաջադրանքը, այն է՝ լսել տեքստը և նախադասությունները դասավորել գրատախտակին:

Ուսանողները քարտեզի վրա գտնում են առաջարկվող երկրները (Ֆրանսիա, Ռուսաստան, Մեծ Բրիտանիա, ԱՄՆ, Իտալիա, Գերմանիա):

Աշակերտները լսում են ձայնագրությունը գրատախտակի մոտ առաջադրանքը կատարելիս:

Այս փուլում կարող ենք նշել լեզվամշակութային նյութը։

5. Արտասանության և ընթերցանության հմտությունների զարգացում

Ուսանողներից մեկը հանդես է գալիս որպես բանախոս և կարդում է տեքստը դասագրքից: Մնացածը կրկնում են նրանից հետո։

Արտասանական հմտությունների զարգացում. Ուսուցիչը հանդես է գալիս որպես օգնական և ուղղորդում ուսանողների գործունեությունը դեպի ինքնուրույն աշխատանք:

6. Խաղ «Ձնագնդի»

Ուսուցիչը մի նախադասություն է արտասանում Ռուսաստանի մասին.

Ուսանողները պետք է կրկնեն ուսուցչի առաջարկը և անվանեն իրենց առաջարկը (կատարվում է շղթայական):

Այստեղ կարևոր է խաղի տարրը։ Այսպիսով, ուսանողների գործունեությունը փոխվում է:

7. Մենախոսական խոսքի հմտությունների զարգացում.

Աշակերտները խոսում են Ռուսաստանի մասին.

Նախնական փուլում ուսուցիչը փորձում է զարգացնել մենախոսական խոսքի հմտությունները թեմայի շուրջ:

8. Ֆիզկուլտուրայի րոպե.

Աշակերտներից մեկը հանդես է գալիս որպես ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ և անցկացնում է տաքացում։

Այն ունի մարզման առողջապահական տարր, որը շատ կարևոր է սկզբնական փուլում։

9. Քերականական նյութի կրկնություն.

Ինչո՞ւ է իմ բացիկների վրա նույն բառը գրված մեծատառերով և փոքրատառերով:

Ուսուցիչը քարտեր է դնում գրատախտակին:

Նախադասության վերջում հարցական նշան է դնում:

Ի՞նչ է պատահում, երբ հարցական նշան կա:

Մի բառը գալիս է նախադասության սկզբում, մյուսը՝ վերջում։

Կարդացեք քարտերի դերանունները և ընտրեք դրանց ձևերը: լինել.

Ինտոնացիայի և բառերի կարգի փոփոխություն:

Արդյո՞ք ուսանողները կառուցում են հարցական նախադասություններ:

Ինձ թվում է՝ այստեղ վիզուալ նյութը կարևոր դեր ունի։ Քերականությունը, որպես լեզվի ասպեկտ, բավականին դժվար է ընկալել օտար լեզու սովորելու սկզբնական փուլում, սակայն տեսողական նյութի կիրառման շնորհիվ երեխաները բավականին լավ են գլուխ հանում առաջադրանքից։

10. Եզրափակիչ փուլ.

Ուսուցիչը շնորհակալություն է հայտնում բոլորին կատարած աշխատանքի համար և գնահատականներ է դնում նրանց օրագրերում:

Ուսուցիչը գնահատում է յուրաքանչյուր աշակերտի աշխատանքը, որը շատ կարևոր է՝ հաշվի առնելով տարիքային բնութագրերըերեխաներ.

Ոչ

Անգլերենի դասի վերլուծություն Տատյանա Միխայլովնա Զախարովայի կողմից 2-րդ դասարանում (UMK Buzhinsky, Pavlova, Starikova)

Դասի տեղը թեմայի վերաբերյալ դասերի համակարգում

Ամփոփիչ դաս

Այս դասի նպատակները

Դրանց սահմանման ճիշտությունը

Դասի նպատակները ճիշտ են սահմանված. Դրանք համապատասխանում են ուսումնական թեմայում իր տեղին, օտար լեզուների ուսուցման ծրագրի պահանջին և ուսումնական ծրագիրայս դասի համար։

Նրանց պլանավորման օրինականությունը այս թեմայով դասերի ցիկլում

Առաջադրանքները լեգիտիմորեն սահմանված են դասի ցիկլում: Հաշվի առնելով, որ սա թեմայի վերաբերյալ ընդհանուր դաս է, առաջադրանքները հետևյալն են.

1) բառապաշարի նյութի համախմբում և կրկնում «Գույներ» թեմայով.

2) քերականական նյութի համախմբում «Բայը լինել հաստատական ​​և հարցական նախադասություններում» թեմայով.

3) լսելու հմտությունների զարգացում.

4) մենախոսական խոսքի հմտությունների զարգացում

MBOU «Մոկովսկայայի միջնակարգ դպրոց»

Վերացական

Անգլերենի դաս 7-րդ դասարանում

MBOU «Մոկովսկայայի միջնակարգ դպրոց» մակարդակով

Կուրսկի շրջան, Կուրսկի շրջան

Թեմա:Ընթերցանության հմտությունների կիրառում

Ուսուցիչ Տուկուրեև Ի.Ա.

Ամսաթիվ՝ 21.01.2013թ

Թեմա՝ Ներածված բառապաշարի կիրառում

Նպատակներ Անգլերենում կարդալու հմտությունների զարգացում, ներմուծված բառապաշարի համախմբում և համակարգում, բանավոր խոսքի հմտությունների զարգացում, ուսումնասիրված քերականական նյութի համակարգում (ածականների համեմատության աստիճան), ակտիվ բառապաշարի ընդլայնում նոր բառապաշարով, հաղորդակցման հմտությունների զարգացում, խթանում: ճանաչողական հետաքրքրություն ուսումնասիրվող երկրի մշակույթի և պատմության նկատմամբ:

Կրթական հմտությունների կիրառում հոգնակիգոյականներ, ծանոթություն կանոնների բացառություններին:

Սարքավորումներ: UMK Աֆանասևա, Միխեևա «Անգլերեն լեզու» 7-րդ դասարան, տետրեր, բառարաններ, մուլտիմեդիա շնորհանդեսներ, պատկերազարդ նյութ, Անգլիայի տեսարժան վայրեր, պատկերազարդ ստենդ, դիդակտիկ նյութ։

Դասի առաջընթաց.

1. Կազմակերպչական պահ.

2. Դասի թեմայի ձևակերպում. Ուսուցչի պատմությունը անգլերեն լեզվով դասի նպատակների և խնդիրների մասին:

3. Հնչյունական տաքացում: Ուսումնասիրված թեմայի վերաբերյալ բառերի կրկնություն: էջ 97 վարժություն 7

Ներկայացման սլայդ 1

choՕտես- ընտրել

մեռնել- մեռնել

դժվար [ դիֆիկə լ] - դժվար

հեշտ [ ես: զի] - հեշտ

փող- փող

հաջողություն[ սə կսես] – հաջողություն

հաջողակ [ սə քսեսֆուլ]- հաջողակ

զրուցել [ դեպի: կ] - խոսել

կին[ վումə n] - կին

դառնալ [ bikΛm] – դառնալ

գնադուրս- Դուրս արի, գնա

նայիրհետո- հոգ տանել

3. Տնային առաջադրանքների ստուգում. Ճակատային հետազոտություն. Վարժություն 8 էջ 105

Ընթերցանություն, թարգմանություն.

Աշխատել տողատակի բառերի հետ

Աղյուսակի լրացման ճիշտության ստուգում Սլայդ 2

Նա շատ էր ճանապարհորդում: Մեկ տարի նա ապրել է Նյու Յորքում։

Բրեթնի Սփիրսը ձայնագրեց իր առաջին ալբոմը։ 1997 թ

Բրիթնի Սփիրսը ձայնագրեց իր երկրորդ ալբոմը

Բրիթնի Սփիրսը նկարահանվել է «Խաչմերուկ» ֆիլմում

Բրեթնի Սփիրսը բացել է իր ռեստորանը Նյու Յորքում

4. Աշխատանք դասագրքի հետ. Զորավարժությունների իրականացում 10 էջ 106 Ավարտի՛ր նախադասությունները՝ տեքստի բովանդակությանը համապատասխան բառեր տեղադրելով։

Անհատական ​​աշխատանք նոթատետրում.

Սլայդ 3

ԲառերՀամարվկայականներ

1. երգիչ

2. Քենթվուդ

4. երգել

5. հաջողություն

6. Նյու Յորք

7. տաղանդավոր երեխաներ

8. նա հեռուստատեսային շոուում էր

9. նա սկսեց աշխատել իր առաջին ալբոմի վրա

10. երբ նա 16 տարեկան էր

11. «Օփս»։ ես դա նորից արեցի»

12. ձայնագրեց իր երրորդ ալբոմը

13. նա ապրում է Բևերլի Հիլզում

14. ռեստորան

15. Հետևեք ձեր երազանքներին:

16. հաջողակ

5. ՆերկայացումԿենդանիներ

Ուսուցչի հարցերի պատասխանները լսելը:

Ներկայացման թեստ.

6. ԱշխատելովԳործունեությունԳիրք. ԼսելովCD(ըստ դասի ընթացքի).

7. Բառարանի հետ աշխատանք.

8. Աշխատանք ներկայացման հետԼոնդոն.

9. Ամփոփելով դասը.

10. Տնային աշխատանք. Օրինակ՝ 11. էջ 106. Կատարման հրահանգներ.

Դասի գնահատականներ.

Դասի վերլուծություն

Դասի ընթացքում դրվեցին հետևյալ նպատակները.

Ուսումնական՝ անգլերենով կարդալու հմտությունների կիրառում. Ներածված բառապաշարի համախմբում և համակարգում, բանավոր խոսքի հմտությունների զարգացում, ուսումնասիրված քերականական նյութի համակարգում (ածականների համեմատության աստիճան), ակտիվ բառապաշարի ընդլայնում նոր բառային միավորներով, հաղորդակցման հմտությունների զարգացում, մշակույթի նկատմամբ ճանաչողական հետաքրքրության խթանում։ և ուսումնասիրվող լեզվի երկրի պատմությունը։

Գործադրել գոյականների հոգնակի թվի ձևավորման հմտությունները, ծանոթանալ կանոնների բացառություններին:

Ուսումնական՝ զարգացում տրամաբանական մտածողություն, մենախոսական խոսք.

Ուսումնական. հետաքրքրություն սերմանել ուսումնասիրվող լեզվի երկրի մշակույթի նկատմամբ:

Դասի տեսակը՝ ձեռք բերված գիտելիքների համախմբում:

Դասի ընթացքում իրականացվել են հետևյալ սկզբունքները.

Գիտական,

տեսանելիությունը,

Հետևողականություն և համակարգվածություն,

Հասանելիություն,

Գիտակցություն և ակտիվություն,

Կապը կյանքի հետ.

Դասը բաղկացած էր հետևյալ փուլերից՝ օրգ. պահը. (դասի թեմայի և նպատակների հայտարարում), հնչյունական վարժություններ, տնային աշխատանքների ստուգում, դասի թեմայի ձևակերպում, հմտությունների զարգացում. խոսակցական խոսքեւ լսողություն, ֆիզկուլտուրա, աշխատանք ուսումնական նյութերի հետ, համակարգչային ներկայացում, եզրափակիչ մաս.

Կարծում եմ, որ այս պլանը համապատասխանում է ընտրված դասի տեսակին:

Դասի առաջին քայլում ես հաղորդեցի այս դասի նպատակները:

Հնչյունական վարժությունների ժամանակ ես իմ առջեւ նպատակ էի դնում՝ ուսանողներին ծանոթացնել օտարալեզու միջավայրին: Դասագրքից բառերի կրկնությունը, կարծում եմ, հաջող էր։ Երրորդ փուլի ընթացքում հիմնական նպատակը խոսքի հմտությունների զարգացումն է։ Հատուկ ուշադրություն եմ դարձնում նոր բառապաշարի վրա աշխատելուն, քանի որ ճիշտ արտասանությունԴա ուսուցիչից է կախված, թե ինչպես է նա առաջին անգամ կարդում այս բառը: Ուսանողներին պետք է սովորեցնել ընդունել Անգլերեն խոսքբանավոր.

Ֆիզկուլտուրան ժամանակին է իրականացվել։ Ֆիզկուլտուրան ամբողջ դասի ընթացքում ապահովում էր աշակերտների բարձր առաջադիմությունը։

Դասի յուրաքանչյուր նախորդ պահը կապվում է հաջորդի հետ և շարունակում։

Դասի վերջում ամփոփվեցին արդյունքները և տրվեցին գնահատականներ։ Տնային առաջադրանքը բացատրելիս ապահովվել է կատարման նպատակի, բովանդակության և մեթոդների ըմբռնում։

Ընդհանուր առմամբ, դասը հաջող է ստացվել, քանի որ դասում օգտագործվել է «հաջող իրավիճակ», այսինքն. Ճիշտ պատասխանների համար աշակերտները պարգևատրվեցին խորհրդանիշներով: Այս մեթոդը, նշանների օգտագործումը դասը դարձնում է ավելի հետաքրքիր և նպաստում աշակերտի ակտիվությանը: Դասի նկատմամբ հետաքրքրությունը պահպանելու համար օգտագործվել է մուլտիմեդիա սարքավորումներ, իսկ դասի սկզբում սովորողները արդեն հետաքրքրված էին դասով և անհամբեր սպասում էին նոր ու նոր առաջադրանքների։ Երեխաները ակտիվ էին.

Դասի կազմակերպման հիմնական ձևերն էին` անհատական ​​և խմբակային: Դասին մշակվել են խոսքային գործունեության հետևյալ տեսակները՝ լսել, խոսել, մենախոսություն:

Ես հավատում եմ, որ դասը հասավ իր նպատակներին:

Դասի անցկացում :

Արդյո՞ք դասը համապատասխանում էր ուսանողների հետաքրքրություններին:

Ինչպիսի՞ն էր մթնոլորտը դասին, դասին տեղի ունեցող իրադարձությունների դինամիկան:

Արդյո՞ք ուսուցչի առաջադրած նպատակները ձեռք են բերվել ուսումնական գործընթացում:

Ուսանողները պատրա՞ստ են դասարանում ձեռք բերած գիտելիքները կիրառել ոչ միայն ուսուցչի կողմից արհեստականորեն ստեղծված իրավիճակում, այլ նաև գործնականում. սովորական կյանք?

Ուսանողների գործունեություն.

Ուսուցչի և ուսանողի գործունեության հարաբերակցությունը.

Որքա՞ն ակտիվ էին ուսանողները:

Կազմակերպչական աշխատանքի ո՞ր ձևերում էին ուսանողները:

Արդյո՞ք աշակերտների ակտիվությունը հանգեցրեց ուսուցչի կողմից դրված նպատակների իրականացմանը:

Ուսուցչի գործունեությունը (վարքագիծ, դասավանդման մեթոդներ և այլն).

Արդյո՞ք դասում օգտագործված տեխնիկան համապատասխանում է դասի նպատակներին, հոգեբանական բնութագրերըուսանողներ?

Ի՞նչն է ապահովել ուսանողների գործունեության առաջանցիկ զարգացումը: Ինչպե՞ս է ուսուցիչը ստեղծել և պահպանել շփման մթնոլորտը դասին:

Ի՞նչ մեթոդներ, աշխատանքի ձևեր և ուսուցման հաղորդակցական միջոցներ են օգտագործվել ուսանողների ակտիվությունը խթանելու համար (սխալների կանխարգելում, աջակցություն և այլն):

Ուսուցչի խոսքի վարքագիծը.

Դասը օտար լեզվո՞վ է անցկացվում։ Ո՞վ է ավելի շատ խոսում դասարանում՝ ուսուցի՞չը, թե՞ աշակերտները:

Ինչպիսին էր ուսուցչի խոսքը.

Մատչելի և հասկանալի;

Ճիշտ է (համապատասխանում է լեզվի նորմերին);

Հարմարեցված է ուսանողների լեզվական ուսուցման մակարդակին (տեմպեր, բառապաշար, արտասանություն)

Արդյո՞ք ուսուցչի խոսքը համահունչ էր աշակերտների նպատակներին և հետաքրքրություններին:

Արդյո՞ք այն համապատասխանում էր դասի թեմային և բովանդակությանը:

Ինչպե՞ս էր ուսուցիչը հնարավորություն տալիս ուսանողներին զգալ իրենց ուսման հաջողությունը, ինչպե՞ս էր երաշխավորված հաջող ուսուցման մոտիվացիան։ Արդյո՞ք ուսուցիչը հոգեբանական աջակցություն է զգում ուսանողների համար: Արդյո՞ք ուսուցիչը խրախուսում էր աշակերտի գործունեությունը:

Ուսուցչի ոչ խոսքային վարքագիծը.

Ինչպես կարող եք բնութագրել.

Ուսուցչի և ուսանողների փոխազդեցություն (ուսուցչի վերաբերմունքը ուսանողների նկատմամբ, արձագանքը հարցերին, հայտարարություններին, չնախատեսված հանգամանքներին և այլն)

Ուսուցչի հասցեին և վարքագիծը (ընկերական, բաց, համբերատար, ինչ-որ գործողությունների դրդող, ճնշող և այլն)

Ուսուցչի վերաբերմունքը իր դասավանդած դասի և հենց ուսանողների նկատմամբ.

Վերապատրաստման տեխնոլոգիա.

Աշխատանքի ժամանակ դիտարկվու՞մ են նյութի վրա աշխատանքի փուլերը.

Երկխոսությամբ - նմուշ;

Տեքստով;

Լեզվական միջոցներով։

Եթե ​​ոչ, նշեք, թե ինչը չի համապատասխանում այս նյութի վրա աշխատելու մեթոդաբանությանը:

Ուսուցչի իրավասությունը.

Իմաստավորման ի՞նչ մեթոդներ գիտի ուսուցիչը:

Ուսուցիչը գիտի՞, թե ինչպես հակիրճ և հստակ ձևակերպել առաջադրանքները:

Ինչպե՞ս է ուսուցիչը կազմակերպում ուսանողների անկախ, ներառյալ որոնողական աշխատանքը:

Արդյո՞ք ուսուցիչը հակիրճ և հստակ բացատրություններ է տալիս:

Արդյո՞ք ուսուցիչը այն իմաստալից է օգտագործում: ուսումնական նյութեր(կրթական - մեթոդական հավաքածու, մագնիտոֆոն, վիդեո, տախտակ, պրոյեկտոր, աշխատաթերթեր, նկարներ, խաղալիքներ և այլն)

Առնչվող հոդվածներ