th үсэг хэцүү. "Ү", өөрөөр хэлбэл "ба богино" гэдэг нь эгшиг үү, гийгүүлэгч үү эсвэл юу вэ? "th" үсэг нь хатуу эсвэл зөөлөн гэсэн утгатай

Анги: 1

Даалгаварууд:

  • Шинэ дуу [th,] болон үсгийг ("болон богино") танилцуул.
  • Шинэ дуу авиа, үсгийг бусад авиа, үсгээс ялгаж сур.
  • Зөв, чөлөөтэй, ухамсартай, илэрхийлэлтэй унших чадварыг сайжруулах.
  • Бага сургуулийн сурагчдын ой санамж, анхаарал, яриа, сэтгэн бодох, ажиглах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Ахмад үеийнхний нэгдэл, хүндэтгэлийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:"Оросын ABC" сурах бичиг / В.Г.Горецкий, А.Ф.Шанко, В.Д.Берестов - М.: Гэгээрэл, 2007, "9-р май" зурагт хуудас, иодтой лонх. талх.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

I. Зохион байгуулалтын мөч

Багш:Тав тухтай суу. Бидний өмнө сонирхолтой ажил байгаа тул хичээлдээ болгоомжтой байгаарай. Хичээл дээрх хариултуудаараа та өөрийгөө, намайг болон бидний эрхэм зочдод таалагдах болно гэж бодож байна.

II. Давталт

Дууны сонголт [th,]

Багш:Оньсого тааварлаарай:

Төмөр зам дээрх байшин яг тэнд байна.
Тэр таван минутын дотор хүн бүрийг ална.
Суу, эвшээх хэрэггүй,
Илгээсэн (Трамвай)

Энэ бол тээврийн төрөл юм. Харамсалтай нь манай хотод трамвай байхгүй ч ирээдүйд гарч ирэх байх. (Өргөдөл. Зураг 1)

Багш:Үгийн төгсгөлд ямар дуу сонссон бэ?
Оюутны санал болгож буй хариулт:Дуу [th,]
Багш:Энэ чимээ танд аль хэдийн танил болсон. Бид түүнтэй “э”, “я”, “э” үсгийг судалж байхдаа уулзсан. Үгсийг уншиж, ямар тохиолдолд "e", "e", "ya" үсэг нь хоёр авиаг илэрхийлж байгааг санаарай.
Унших үгс:элбэнх, гэрэлт цамхаг, буу
Эхэнд, эгшгийн дараа, салгагчийн дараа б

III. Шинэ материалын тайлбар

Зорилго тавих

Багш:Өнөөдөр бид [th] дууг таньж, "болон богино" гэсэн шинэ үсгээр тэмдэглэж сурах болно. Мөн шинэ үсгээр үе, үг, өгүүлбэр уншиж сурна.

Дуу чимээтэй ажиллах

Багш:[th] дууг дуудаж, далдуугаараа барьж авцгаая. Анхаарна уу: энэ дууг дуудахдаа бид инээмсэглэж, хэл нь амарч, дээд ба доод шүд нь ил гардаг.

Оюутнуудад зориулсан асуултууд:

  • Дууг тайлбарлах [th] (гийгүүлэгч)
  • Нотлох (Дуулж болохгүй, аманд нь хаалт байдаг)
  • Чихээ хааж, дууг хэл [th]
  • Та юу сонссон бэ? (Дуу)
  • Дүгнэлт гарга: дуу хоолойтой эсвэл дуугүй байна. (дуутай)
  • Энэ нь хатуу эсвэл зөөлөн эсэхийг тодорхойлох.
  • Дууны шинж чанарыг давтах [th]

(1 оюутан [th,] дууны бүрэн тайлбарыг өгч, дараа нь бүгд найрал дуугаар давтаж, дараа нь оюутнуудад "Дууг олох" тоглоомыг санал болгодог)

Багш:[th] дууг сонсохдоо алгаа таших. Хэрэв чимээгүй бол чимээгүй бай.

Үнэг, жад, подволк, тоглогч, нүүр царай, троллейбус, нэр, цай, хүчтэй, нүх, машин, цахлай.

- Сайн байна! Та нарын ихэнх нь дууг зөв олсон. Мөн хэн ч алдаа гаргасан, битгий уурлаарай. Бид суралцаж байна.

Шинэ захидлыг танилцуулж байна

Багш:Үсэг дэх аль үсэг нь [th] дууг илэрхийлж байна. (Богино)
- Анхааралтай хар. Захидал ямар харагдаж байна вэ?

Багш Y y үсэг бүхий картыг үзүүлэв

– Y (болон богино) I-тэй андуурахгүйн тулд дээд талд нь тэмдэг бич.
- Захидал өөр ямар байгааг хараарай.

Хаалган дээгүүр нисдэг
Шувуу,
Гэхдээ хаалган дээр
Суудаггүй. (Өргөдөл.

Багш:Зураг 2)

Та захидлыг сайн санаж байхын тулд бид бие биенийхээ ар талд хэвлэх болно.

Хосоор ажиллах Хүүхдүүд бие биенийхээ нуруун дээр хэвлэдэгтом үсэг

Багш: Y, жижиг Ү үсэг.

Энэ захидлыг хүн бүр санаж байгаа байх.

IV. Шинэ материалыг нэгтгэх

Багш:Үлгэрийн баатруудыг таамаглах

(оньсого тайлагдах үед багш үгсийг самбарт хавсаргана)
1. Африкт дээрэмчин байдаг,
Африкт нэг муу санаатан байдаг Африкт бол аймшигтай

(Бармалей)
3. Нэг охин гарч ирэв
Цэцгийн аяганд.
Тэгээд тэр охин байсан
Мариголдоос арай том.
Самрын бүрхүүлд
Тэр охин унтаж байсан
Мөн бага зэрэг залгих Намайг хүйтнээс аварсан.

(Thumbelina)
2. Би бол агуу угаалгын сав Алдартай
(Мойдодир)
Умывалников дарга

Мөн угаалгын алчуурын дарга.
4. Тэр дэлхийн бүх хүнээс илүү эелдэг.
Тэр өвчтэй амьтдыг эдгээдэг.
Тэр алдартай, алдартай Сайн эмч

(Айболит) – Эдгээр үгсийг яагаад том үсгээр бичсэн бэ?

(Үлгэрийн баатруудын нэрс)

Багш:Үе, үгтэй ажиллах (ӨргөдөлАйболитын эмнэлгийг харцгаая. Түүний хүлээн авалт дээр зочдод гунигтай, өвчтэй байна. Эмч Айболит тэднийг гуурсаар сонсоё.. Зураг 3)
Мөн бид бусад өвчтөнүүдийг эмч рүү явуулна.
-Өнөөдөр онцгой өдөр. Зөвхөн Y үсэгтэй өвчтөнүүд эмчтэй уулзахаар Айболит руу ирж болох уу?Оюутны санал болгож буй хариултууд:
Багш:Бор шувуу, булбул, цахлай, Мэдэхгүй, шоргоолж, могой, залхуу хүн, Муухай дэгдээхэй
Өнөөдрийн зочдод хангалттай.

Залуус аа, Айболит өвчтөнүүдэд ямар онош тавьсаныг та сонирхож байна уу?
Айболит хүн бүрийг сонсов
Тэгээд тэр амьтдад хэлэв:
"Танай зальтай гэр бүл
Би “чадваргүй” өвчнөөр өвчилсөн.
Би чамд туслахыг хүсэхгүй байна

Багш:Би залхуу хүмүүст ханддаггүй." Эмч яагаад эмчлэхийг хүсээгүй юм бэ, яагаад гэвэл тэр маш эелдэг байсан бэ?

Багш:(Амьтад залхуу, дүр эсгэдэг)

Залуус аа, тусалж, "чадваргүй" өвчнийг анагааж, сайн нэрийг амьтанд буцааж өгье. (Өргөдөл 1) Анхны зочин хэн байсан бэ?

. Зураг 4)

Өө өө өө
чинийх - чинийх
миний - миний

Багш:чинийх - чинийх
Хос үг бүрийн хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?
– 1 баганад үг хэдэн үетэй вэ? Яагаад? Тэгээд хоёрдугаарт?

2) Мөн туулай нулимс асгаруулдаг. Тэр нэрээ зөв бичиж чаддаггүй.

ГЭДЭГЧ ( гэсэн үгтэй карт)

-Тэр хэн болж хувирсныг уншъя. Бүжингийн нэрийг буцааж өгөхийн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

-Өнөөдөр онцгой өдөр. Зөвхөн Y үсэгтэй өвчтөнүүд эмчтэй уулзахаар Айболит руу ирж болох уу?Дээд талд нь тэмдэглэгээ нэмнэ үү. (Өргөдөл. Зураг 5)

3) Тотьнд нарийхан, өндөр, эелдэг, том, эрүүл, алсын гэсэн эсрэг утгатай үгсийг сонгоход нь тусалцгаая. (Өргөдөл. Зураг 6)

4) Цагаан баавгайд үгсийг үе болгон хуваахыг заацгаая. (Өргөдөл. Зураг 7)

ЛИ - НЕЙ - КА, КА - РА - ВАЙ, ЁД [йод], GE - ROY, VOY - ON

Хүүхдэд зориулсан даалгавар:(Оюутнууд үг бүрийн даалгавруудыг гүйцээнэ)

1. Үгийг уншина уу.
2. Үгэнд хуваах. Та ямар дүрмийг мэдэх вэ?
3. Энэ үгийн утгыг тайлбарла.

ЗАХИРАГЧ: (зүйлийг харуулах)

a) цаасан дээрх шулуун шугам. Нарийн мөртэй дэвтэрт бичих хичээлээ бичдэг.

б) хэмжих, зурах хэрэгсэл. (математикийн хувьд бид захирагч ашиглан сегментүүдийг зурдаг)

в) нэг эгнээнд үүсэх (биеийн тамирын чиглэлээр)

KA-RA-VAI: том дугуй талх (зүйлийг харуулах)
ИОД: зураасыг тослоход хэрэглэдэг эм (зүйлийг харуулах)
- Та мэдэх үү? Иод нь агаар, ус, хоол хүнсэнд агуулагддаг. Хэрэв байхгүй бол хүмүүс өвддөг. Далайн байцаанд хамгийн их иод агуулагддаг. Тэднээс иодыг үйлдвэрт хийдэг.
GE - ROY: эр зориг хийдэг хүн. Тэр зоригтой, зоригтой.
VOY - ON: төр, ард түмний хоорондох зэвсэгт тэмцэл.

V. Биеийн тамирын дасгал

Багш:Сайн байна! Бүх өвчтөнүүд эдгэрсэн. Та бас амарч болно.

Багш “Таалагдаж байвал ингээд хий...” тоглоом тоглодог.

VI. Сурах бичигтэй ажиллах (тексттэй ажиллах)

Багш:

Хүүхдүүд ээ, та эрүүл үү?
Дараа нь надад хамтдаа хариул
Та өнөөдөр ямар үсэгтэй танилцаж байна вэ?
"Богино" гэсэн үсгээр. Сайн байна!

– 158-159-р хуудаснаас ABC руу хандана уу.

Оюутнууд дүрслэлийг хардаг.

Багш:"Дайн" гэдэг ямар аймшигтай үг вэ. Олон зууны турш Оросын төр ард түмний амар амгалан амьдралыг хамгаалахын тулд гартаа зэвсэг барьж дайн хийх ёстой байв. Аз болоход бид тэр хүнд хэцүү цаг үеийн нэг хэсэг байгаагүй. Дайн гэж юу байдгийг бид мэдэхгүй. Бид тайван амгалан амьдарч байна.

Хүүхдэд зориулсан даалгавар: 1941-1945 оны Аугаа эх орны дайнд оролцож байсан өвөө, эмээ нар хэн байдаг вэ, тэд хэрхэн амьдарч байсныг асуу. дайны цаг. Тэгээд хичээл дээрээ энэ тухай ярина.

Үгтэй ажиллах

Оюутнууд текстийг бие даан уншиж, дараа нь найрал дуугаар уншина: нэг өгүүлбэр чанга, нөгөө нь намуухан дуугаар.

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:Текст юунаас бүрдэх вэ? Өгүүлбэр нь юуг илэрхийлж байна вэ?

Уншсан текст дээр үндэслэн хүүхдүүдэд зориулсан асуултууд :

- Дайны үед өвөө хэн байсан бэ? (цэрэг)
– Өвөө дайнд ямар шагнал хүртсэн бэ? (Эр зоригийн медаль)
– “Эр зориг” гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (Зориг, эр зориг, айдасгүй байдал)
– Өвөө ямар гавьяа байгуулж чадах вэ? (Тэр гранатаар танкийг дэлбэлэх байсан, онгоцыг буудаж, Германы офицерыг олзолж ч болох байсан...)
– Ээжийн өвөөгийн талаар юу хэлснийг текстээс уншина уу. (өвөө нь хөгшин боловч сэтгэл нь залуу.) ( Өргөдөл)
-Ээжийнхээ үгийг яаж ойлгодог вэ? (Өвөө нь хөгшин насандаа залуу, эрч хүчтэй, хөгжилтэй, шинэ хүч чадлын өсөлтийг мэдэрдэг)

Оюутнууд текстийг дахин уншиж (“шуугиан унших”) болон дахин ярихад бэлддэг.

Оюутны даалгавар: Текстээс Ү үсэг орсон үгсийг олоорой (дайн)

Багш:Одоо дайн болоосой гэж хүсэж байна уу? Яагаад? (Дайн бүх зүйлийг устгаж, хүмүүс үхдэг)

Үргэлж нарны туяа байх болтугай
Тэнгэр үргэлж байх болтугай
Үргэлж ээж байх болтугай
Үргэлж Энх тайван байх болтугай!

VII. Хичээлийг дүгнэж байна

Багш:Та ангидаа ямар үсгийн талаар мэдсэн бэ?
– Цагаан толгойн толгой руу орцгооё, Ү үсэг аль үсгийн хооронд байна вэ?
- Энэ үсэг ямар авиаг илэрхийлж байна вэ?
– Хэрэв та хариултаараа өөрийгөө баярлуулж байвал гараа өргө.

Яг л Грек хэлнээс орос цагаан толгойд I, Y үсэг орж ирсэнтэй адил. Глаголит цагаан толгойн үсгээр дууг тэмдэглэсэн байсан бөгөөд үүнийг та зүгээр л дээрээс харж болно кирилл үсгээр -I-, түүнчлэн -Y- нь ижил төстэй байдлаар -I- үсгээр тэмдэглэгдсэн байв. Аливаа хэл нь "шингэн", өөрөөр хэлбэл дэлхийн бусад хэлний нөлөөнд автдаг. Жишээлбэл, одоогийн нөхцөл байдалЭнэ нь харагдаж байна.

Орчин үеийн орос хэл

Манай хэлэнд -Y- үсэг нь дараах шинж чанартай байдаг.

  • -Y- гийгүүлэгч;
  • -Ү- үгийн аль хэсэгт байрлаж байгаагаас үл хамааран үргэлж зөөлөн байдаг;
  • -Ү- нь намуухан, хосгүй авиа юм.

Тодорхой болгохын тулд бүх авиаг эгшиг болон гийгүүлэгч гэж хуваасан хүснэгтийг үзүүлье.


Зөөлөн ба хатуу гийгүүлэгч гэж хуваах:


Анхаарах зүйл: энэ үсэг нь үнэхээр хилийн үсэг гэж тооцогддог (эгшиг ба гийгүүлэгч тэмдэгтэй), дэлхийн олон хэл дээр, жишээлбэл, Украйн, Болгар хэл дээр -Y- өнөөг хүртэл хоёр авиаг илэрхийлдэг - YO-, гэхдээ одоо ч гэсэн. in Хуучин орос хэлхоёр үсэг танигдсан - эгшиг -I- ба түүний богино хэлбэр-Ү-, гийгүүлэгч гэж хүлээн зөвшөөрөгдсөн.

Орос хэл бол сурахад хамгийн хэцүү хэлүүдийн нэг бөгөөд энэ нь асар олон тооны нюанстай байдаг, жишээлбэл, агуу, хүчирхэгийг судалж буй гадаадын иргэд одоо байгаа ялгаанаасаа болж эргэлздэг. зураас болон зураасын хооронд.

Орос хэл нь 21 гийгүүлэгч, 37 гийгүүлэгчтэй.

ЗахидалДуу чимээ ЗахидалДуу чимээ
Б [б], [б"] П [n], [p"]
IN [В], [V"] Р [r], [p"]
Г [Г], [G"] ХАМТ [-тай], [хамт"]
Д [г], [г"] Т [Т], [Т"]
БА [болон], [ба"] Ф [е], [f"]
З [h], [z"] X [X], [X"]
Ю [th"] C [ts]
TO [руу], [руу"] Х [h"]
Л [л], [би"] Ш [w]
М [м], [м"] SCH [sch"]
Н [n], [n"]

Эгшигт авиа нь хатуу, зөөлөн, дуут, дуугүй байдаг. Транскрипц дэх дууны зөөлөн байдлыг [-ээр илэрхийлнэ. " ].

Хатуу, зөөлөн гийгүүлэгч

Хэрэв гийгүүлэгчийн ард эгшиг байвал хатуу гийгүүлэгч авиа гарна. А, Ө, У, Сэсвэл Э:

na lo ku we fe

Хэрэв гийгүүлэгчийн ард эгшиг байвал намуухан гийгүүлэгч авиа гарна Э, Ё, Би, Юэсвэл I:

be le ki nu la

Эгшигт авианы зөөлөн байдлыг мөн илэрхийлдэг зөөлөн тэмдэг - б. Зөөлөн тэмдэг нь өөрөө дуу чимээг илэрхийлдэггүй. Энэ нь гийгүүлэгчийн дараа бичигдсэн бөгөөд түүнтэй хамт нэг зөөлөн гийгүүлэгч авиаг илэрхийлдэг.

шилүүс [трот"], гал [гал"], цасан шуурга ["th" uga-д].

Ихэнх гийгүүлэгч үсэг нь хоёр авиатай тохирдог: хатуу ба зөөлөн гийгүүлэгчийг хос гэж нэрлэдэг.

Хатуу байдлын хосолсон гийгүүлэгч - зөөлөн байдал:

Гэхдээ зөвхөн хатуу эсвэл зөөлөн гэсэн дуу авианы аль нэгэнд тохирох гийгүүлэгч үсэг байдаг. Ийм гийгүүлэгчийг хосгүй гэж нэрлэдэг.

Хослогдоогүй хатуу гийгүүлэгч(үргэлж хэцүү):

БА [болон], Ш [w], C [ts].

Хослогдоогүй зөөлөн гийгүүлэгч(үргэлж зөөлөн):

Х [h"], SCH[sch"], Ю [th"].

Орос хэл урт дуу хоолойтой зөөлөн дуу [ба"]. Энэ нь цөөн тооны үгэнд тохиолддог бөгөөд зөвхөн үсгийн хослолыг дуудах үед л гардаг LJ, zzh, zhd:

хазаар, шажигнуур, бороо.

Дуут болон дуугүй гийгүүлэгч

Эгшигт авиаг дуугүй, дуут гэж хувааж болно.

Дуугүй гийгүүлэгч нь дуу хоолойгоор үүсгэгддэггүй дуу авиа юм. Тэд зөвхөн дуу чимээнээс бүрддэг. Жишээ нь: дуу чимээ [ -тай], [w], [h"].

Дуут гийгүүлэгч гэдэг нь дуудлагадаа дуу хоолойг ашигладаг дуу авиа, өөрөөр хэлбэл дуу хоолой, чимээ шуугианаас бүрддэг. Жишээ нь: дуу чимээ [ r], [болон], [г].

Зарим дуу авиа нь хос үүсгэдэг: дуут - дуугүй, ийм дууг хосолсон гэж нэрлэдэг.

Дүлий байдлын дагуу хосолсон гийгүүлэгч - дуу хоолой:

Хослогдоогүй гийгүүлэгч: Ж, Л, М, Н, Р.

Хослогдоогүй дуугүй гийгүүлэгч: Х, С, Ч, Щ.

Шуурхай, исгэрэх гийгүүлэгч

Дуу чимээ [ болон], [w], [h"], [sch"]-г исгэрэх гийгүүлэгч гэж нэрлэдэг. Дуу чимээ [ болон] Мөн [ w] нь хосгүй хатуу исгэрэх гийгүүлэгч авиа юм:

алдаа [алдаа], шоглоом [шоглоом]

Дуу чимээ [ h"] Мөн [ sch"] нь хосгүй зөөлөн исгэрэх гийгүүлэгч авиа юм:

арьс [h"izh], бамбай [бамбай]

Дуу чимээ [ h], [z"], [-тай], [хамт"], [ts]-г исгэрэх гийгүүлэгч гэж нэрлэдэг.

Ү үсэг ба дуу

Захидал Ю(болон богино) дууг илэрхийлдэг [ th"]: диваажин [диваажин"].

Захидал Юбичсэн байна:

  1. Үгсийн эхэнд:

    иод, тараг.

  2. Үгийн дунд, гийгүүлэгчийн өмнө:

    сөөнгө, подволк, кофены сав.

  3. Үгсийн төгсгөлд:

    диваажин, май, чинийх.

Дуу [ th"] үсэг илүү түгээмэл байдаг Ю, үсэггүй үгэнд гардаг тул Ю, гэхдээ эгшиг байдаг Би, Э, ЮТэгээд Ё. Ямар тохиолдолд дуу чимээг авч үзье [ th"] үсэг агуулаагүй үгэнд тохиолддог Ю:

  1. эгшиг Би, Э, ЮТэгээд Ёүгийн эхэнд ирэх:

    нүх [th "амаа],

  2. эгшиг Би, Э, ЮТэгээд Ёэгшгийн ард ирэх:

    үлээж байна [үлээх],

  3. эгшиг Би, Э, ЮТэгээд Ётусгаарлагчийн араас ир хатуу тэмдэг (Коммерсант):

    оруулга [vy"ezd],

  4. эгшиг Би, Э, ЮТэгээд Ёзөөлөн тусгаарлах тэмдгийн ард зогсох ( б):

    цутгаж байна [би"-ээс"],

  5. эгшиг БАтусгаарлах зөөлөн тэмдгийн дараа ирдэг ( б):

    зөгий [st "y"].

Анги: 1

Даалгаварууд:

  • Шинэ дуу [th,] болон үсгийг ("болон богино") танилцуул.
  • Шинэ дуу авиа, үсгийг бусад авиа, үсгээс ялгаж сур.
  • Зөв, чөлөөтэй, ухамсартай, илэрхийлэлтэй унших чадварыг сайжруулах.
  • Бага сургуулийн сурагчдын ой санамж, анхаарал, яриа, сэтгэн бодох, ажиглах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Ахмад үеийнхний нэгдэл, хүндэтгэлийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:"Оросын ABC" сурах бичиг / В.Г.Горецкий, А.Ф.Шанко, В.Д.Берестов - М.: Гэгээрэл, 2007, "9-р май" зурагт хуудас, иодтой лонх. талх.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

I. Зохион байгуулалтын мөч

Багш:Тав тухтай суу. Бидний өмнө сонирхолтой ажил байгаа тул хичээлдээ болгоомжтой байгаарай. Хичээл дээрх хариултуудаараа та өөрийгөө, намайг болон бидний эрхэм зочдод таалагдах болно гэж бодож байна.

II. Давталт

Дууны сонголт [th,]

Багш:Оньсого тааварлаарай:

Төмөр зам дээрх байшин яг тэнд байна.
Тэр таван минутын дотор хүн бүрийг ална.
Суу, эвшээх хэрэггүй,
Илгээсэн (Трамвай)

Энэ бол тээврийн төрөл юм. Харамсалтай нь манай хотод трамвай байхгүй ч ирээдүйд гарч ирэх байх. (Өргөдөл. Зураг 1)

Багш:Үгийн төгсгөлд ямар дуу сонссон бэ?
Оюутны санал болгож буй хариулт:Дуу [th,]
Багш:Энэ чимээ танд аль хэдийн танил болсон. Бид түүнтэй “э”, “я”, “э” үсгийг судалж байхдаа уулзсан. Үгсийг уншиж, ямар тохиолдолд "e", "e", "ya" үсэг нь хоёр авиаг илэрхийлж байгааг санаарай.
Унших үгс:элбэнх, гэрэлт цамхаг, буу
Эхэнд, эгшгийн дараа, салгагчийн дараа б

III. Шинэ материалын тайлбар

Зорилго тавих

Багш:Өнөөдөр бид [th] дууг таньж, "болон богино" гэсэн шинэ үсгээр тэмдэглэж сурах болно. Мөн шинэ үсгээр үе, үг, өгүүлбэр уншиж сурна.

Дуу чимээтэй ажиллах

Багш:[th] дууг дуудаж, далдуугаараа барьж авцгаая. Анхаарна уу: энэ дууг дуудахдаа бид инээмсэглэж, хэл нь амарч, дээд ба доод шүд нь ил гардаг.

Оюутнуудад зориулсан асуултууд:

  • Дууг тайлбарлах [th] (гийгүүлэгч)
  • Нотлох (Дуулж болохгүй, аманд нь хаалт байдаг)
  • Чихээ хааж, дууг хэл [th]
  • Та юу сонссон бэ? (Дуу)
  • Дүгнэлт гарга: дуу хоолойтой эсвэл дуугүй байна. (дуутай)
  • Энэ нь хатуу эсвэл зөөлөн эсэхийг тодорхойлох.
  • Дууны шинж чанарыг давтах [th]

(1 оюутан [th,] дууны бүрэн тайлбарыг өгч, дараа нь бүгд найрал дуугаар давтаж, дараа нь оюутнуудад "Дууг олох" тоглоомыг санал болгодог)

Багш:[th] дууг сонсохдоо алгаа таших. Хэрэв чимээгүй бол чимээгүй бай.

Үнэг, жад, подволк, тоглогч, нүүр царай, троллейбус, нэр, цай, хүчтэй, нүх, машин, цахлай.

- Сайн байна! Та нарын ихэнх нь дууг зөв олсон. Мөн хэн ч алдаа гаргасан, битгий уурлаарай. Бид суралцаж байна.

Шинэ захидлыг танилцуулж байна

Багш:Үсэг дэх аль үсэг нь [th] дууг илэрхийлж байна. (Богино)
- Анхааралтай хар. Захидал ямар харагдаж байна вэ?

Багш Y y үсэг бүхий картыг үзүүлэв

– Y (болон богино) I-тэй андуурахгүйн тулд дээд талд нь тэмдэг бич.
- Захидал өөр ямар байгааг хараарай.

Хаалган дээгүүр нисдэг
Шувуу,
Гэхдээ хаалган дээр
Суудаггүй. (Өргөдөл.

Багш:Зураг 2)

Та захидлыг сайн санаж байхын тулд бид бие биенийхээ ар талд хэвлэх болно.

Хүүхдүүд бие биенийхээ нуруун дээр том Ү үсэг, жижиг Ү үсгийг хэвлэдэг.

Багш: Y, жижиг Ү үсэг.

Энэ захидлыг хүн бүр санаж байгаа байх.

IV. Шинэ материалыг нэгтгэх

Багш:Үлгэрийн баатруудыг таамаглах

(оньсого тайлагдах үед багш үгсийг самбарт хавсаргана)
1. Африкт дээрэмчин байдаг,
Африкт нэг муу санаатан байдаг Африкт бол аймшигтай

(Бармалей)
3. Нэг охин гарч ирэв
Цэцгийн аяганд.
Тэгээд тэр охин байсан
Мариголдоос арай том.
Самрын бүрхүүлд
Тэр охин унтаж байсан
Мөн бага зэрэг залгих Намайг хүйтнээс аварсан.

(Thumbelina)
2. Би бол агуу угаалгын сав Алдартай
(Мойдодир)
Умывалников дарга

Мөн угаалгын алчуурын дарга.
4. Тэр дэлхийн бүх хүнээс илүү эелдэг.
Тэр өвчтэй амьтдыг эдгээдэг.
Тэр алдартай, алдартай Сайн эмч

(Айболит) – Эдгээр үгсийг яагаад том үсгээр бичсэн бэ?

(Үлгэрийн баатруудын нэрс)

Багш:Үе, үгтэй ажиллах (ӨргөдөлАйболитын эмнэлгийг харцгаая. Түүний хүлээн авалт дээр зочдод гунигтай, өвчтэй байна. Эмч Айболит тэднийг гуурсаар сонсоё.. Зураг 3)
Мөн бид бусад өвчтөнүүдийг эмч рүү явуулна.
-Өнөөдөр онцгой өдөр. Зөвхөн Y үсэгтэй өвчтөнүүд эмчтэй уулзахаар Айболит руу ирж болох уу?Оюутны санал болгож буй хариултууд:
Багш:Бор шувуу, булбул, цахлай, Мэдэхгүй, шоргоолж, могой, залхуу хүн, Муухай дэгдээхэй
Өнөөдрийн зочдод хангалттай.

Залуус аа, Айболит өвчтөнүүдэд ямар онош тавьсаныг та сонирхож байна уу?
Айболит хүн бүрийг сонсов
Тэгээд тэр амьтдад хэлэв:
"Танай зальтай гэр бүл
Би “чадваргүй” өвчнөөр өвчилсөн.
Би чамд туслахыг хүсэхгүй байна

Багш:Би залхуу хүмүүст ханддаггүй." Эмч яагаад эмчлэхийг хүсээгүй юм бэ, яагаад гэвэл тэр маш эелдэг байсан бэ?

Багш:(Амьтад залхуу, дүр эсгэдэг)

Залуус аа, тусалж, "чадваргүй" өвчнийг анагааж, сайн нэрийг амьтанд буцааж өгье. (Өргөдөл 1) Анхны зочин хэн байсан бэ?

. Зураг 4)

Өө өө өө
чинийх - чинийх
миний - миний

Багш:чинийх - чинийх
Хос үг бүрийн хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?
– 1 баганад үг хэдэн үетэй вэ? Яагаад? Тэгээд хоёрдугаарт?

2) Мөн туулай нулимс асгаруулдаг. Тэр нэрээ зөв бичиж чаддаггүй.

ГЭДЭГЧ ( гэсэн үгтэй карт)

-Тэр хэн болж хувирсныг уншъя. Бүжингийн нэрийг буцааж өгөхийн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

-Өнөөдөр онцгой өдөр. Зөвхөн Y үсэгтэй өвчтөнүүд эмчтэй уулзахаар Айболит руу ирж болох уу?Дээд талд нь тэмдэглэгээ нэмнэ үү. (Өргөдөл. Зураг 5)

3) Тотьнд нарийхан, өндөр, эелдэг, том, эрүүл, алсын гэсэн эсрэг утгатай үгсийг сонгоход нь тусалцгаая. (Өргөдөл. Зураг 6)

4) Цагаан баавгайд үгсийг үе болгон хуваахыг заацгаая. (Өргөдөл. Зураг 7)

ЛИ - НЕЙ - КА, КА - РА - ВАЙ, ЁД [йод], GE - ROY, VOY - ON

Хүүхдэд зориулсан даалгавар:(Оюутнууд үг бүрийн даалгавруудыг гүйцээнэ)

1. Үгийг уншина уу.
2. Үгэнд хуваах. Та ямар дүрмийг мэдэх вэ?
3. Энэ үгийн утгыг тайлбарла.

ЗАХИРАГЧ: (зүйлийг харуулах)

a) цаасан дээрх шулуун шугам. Нарийн мөртэй дэвтэрт бичих хичээлээ бичдэг.

б) хэмжих, зурах хэрэгсэл. (математикийн хувьд бид захирагч ашиглан сегментүүдийг зурдаг)

в) нэг эгнээнд үүсэх (биеийн тамирын чиглэлээр)

KA-RA-VAI: том дугуй талх (зүйлийг харуулах)
ИОД: зураасыг тослоход хэрэглэдэг эм (зүйлийг харуулах)
- Та мэдэх үү? Иод нь агаар, ус, хоол хүнсэнд агуулагддаг. Хэрэв байхгүй бол хүмүүс өвддөг. Далайн байцаанд хамгийн их иод агуулагддаг. Тэднээс иодыг үйлдвэрт хийдэг.
GE - ROY: эр зориг хийдэг хүн. Тэр зоригтой, зоригтой.
VOY - ON: төр, ард түмний хоорондох зэвсэгт тэмцэл.

V. Биеийн тамирын дасгал

Багш:Сайн байна! Бүх өвчтөнүүд эдгэрсэн. Та бас амарч болно.

Багш “Таалагдаж байвал ингээд хий...” тоглоом тоглодог.

VI. Сурах бичигтэй ажиллах (тексттэй ажиллах)

Багш:

Хүүхдүүд ээ, та эрүүл үү?
Дараа нь надад хамтдаа хариул
Та өнөөдөр ямар үсэгтэй танилцаж байна вэ?
"Богино" гэсэн үсгээр. Сайн байна!

– 158-159-р хуудаснаас ABC руу хандана уу.

Оюутнууд дүрслэлийг хардаг.

Багш:"Дайн" гэдэг ямар аймшигтай үг вэ. Олон зууны турш Оросын төр ард түмний амар амгалан амьдралыг хамгаалахын тулд гартаа зэвсэг барьж дайн хийх ёстой байв. Аз болоход бид тэр хүнд хэцүү цаг үеийн нэг хэсэг байгаагүй. Дайн гэж юу байдгийг бид мэдэхгүй. Бид тайван амгалан амьдарч байна.

Хүүхдэд зориулсан даалгавар: 1941-1945 оны Аугаа эх орны дайнд оролцсон өвөө, эмээ нар хэн байдаг вэ, тэд дайны үед хэрхэн амьдарч байсныг асуугаарай. Тэгээд хичээл дээрээ энэ тухай ярина.

Үгтэй ажиллах

Оюутнууд текстийг бие даан уншиж, дараа нь найрал дуугаар уншина: нэг өгүүлбэр чанга, нөгөө нь намуухан дуугаар.

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:Текст юунаас бүрдэх вэ? Өгүүлбэр нь юуг илэрхийлж байна вэ?

Уншсан текст дээр үндэслэн хүүхдүүдэд зориулсан асуултууд :

- Дайны үед өвөө хэн байсан бэ? (цэрэг)
– Өвөө дайнд ямар шагнал хүртсэн бэ? (Эр зоригийн медаль)
– “Эр зориг” гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (Зориг, эр зориг, айдасгүй байдал)
– Өвөө ямар гавьяа байгуулж чадах вэ? (Тэр гранатаар танкийг дэлбэлэх байсан, онгоцыг буудаж, Германы офицерыг олзолж ч болох байсан...)
– Ээжийн өвөөгийн талаар юу хэлснийг текстээс уншина уу. (өвөө нь хөгшин боловч сэтгэл нь залуу.) ( Өргөдөл)
-Ээжийнхээ үгийг яаж ойлгодог вэ? (Өвөө нь хөгшин насандаа залуу, эрч хүчтэй, хөгжилтэй, шинэ хүч чадлын өсөлтийг мэдэрдэг)

Оюутнууд текстийг дахин уншиж (“шуугиан унших”) болон дахин ярихад бэлддэг.

Оюутны даалгавар: Текстээс Ү үсэг орсон үгсийг олоорой (дайн)

Багш:Одоо дайн болоосой гэж хүсэж байна уу? Яагаад? (Дайн бүх зүйлийг устгаж, хүмүүс үхдэг)

Үргэлж нарны туяа байх болтугай
Тэнгэр үргэлж байх болтугай
Үргэлж ээж байх болтугай
Үргэлж Энх тайван байх болтугай!

VII. Хичээлийг дүгнэж байна

Багш:Та ангидаа ямар үсгийн талаар мэдсэн бэ?
– Цагаан толгойн толгой руу орцгооё, Ү үсэг аль үсгийн хооронд байна вэ?
- Энэ үсэг ямар авиаг илэрхийлж байна вэ?
– Хэрэв та хариултаараа өөрийгөө баярлуулж байвал гараа өргө.

Холбоотой нийтлэлүүд

  • Гэгээн Мариагийн сүм

    Хаанд үнэнч баатруудын түүх, үзэсгэлэнт хатагтай, цэргийн үүрэг нь олон зууны турш эрчүүдийг мөлжлөгт, урлагийн хүмүүсийг Ульрих фон Лихтенштейн (1200-1278) урам зоригоор дүүрэн байлгасаар ирсэн. ..

  • "Загалмайтнууд" гэж хэн бэ?

    Сайн уу, Иван ах! Би ч эхэндээ ижил зүйлтэй байсан. Гэхдээ би Бурханд: үйлчлэл болон Түүний Үгэнд хэдий чинээ их цагаа зориулах тусам энэ нь надад илүү ойлгомжтой болсон. Би энэ тухай “Библийг судлах ёстой” бүлэгт “Буцах нь...

  • Библийн тайлбарын зарчмууд (унших 4 алтан дүрэм)

    Үйл явдал Зул сарын баярын өмнөх өдөр болдог. Зөвлөх Стахлбаумын гэрт бүгд баярын бэлтгэлээ базааж, хүүхдүүд Мари, Фриц нар бэлэг хүлээж байна. Загалмайлсан эцэг, цагчин, илбэчин Дроссельмейер энэ удаад тэдэнд юу өгөх бол гэж тэд гайхаж байна. Үүнд...

  • Орос хэлний зөв бичих дүрэм, цэг таслал (1956)

    Шинэ сургуулийн цэг таслал нь интонацийг бараг судалдаггүй сонгодог сургуулиас ялгаатай нь интонац-дүрмийн зарчим дээр суурилдаг. Хэдийгээр шинэ техник нь дүрмийн сонгодог томъёоллыг ашигладаг боловч тэд...

  • Кожемякинс: аав, хүү Кожемякинс: аав, хүү

    | Кадетийн бүтээлч байдал Тэд үхлийн нүүр рүү харсан | Суворовын цэрэг Н*** ОХУ-ын баатар Дмитрий Сергеевич Кожемякин (1977-2000)-ийн тэмдэглэлүүд Тэр бол 4-р сарын сүүлчээр шүхэрчдийн зүрх сэтгэлд үлдсэн юм. Би...

  • Профессор Лопатниковын ажиглалт

    Тбилиси дэх Сталины эхийн булш, Бруклин дахь еврейчүүдийн оршуулгын газар Алексей Меняиловын дэлхийн удирдагчдын угсаатны судлалын нийтлэг хүсэл тэмүүллийн тухай өгүүлсэн Ашкеназим, Сефардим хоёрын сөргөлдөөний сэдвийн талаар сонирхолтой тайлбар хийжээ.