Хүүхдэд зориулсан үсэгний даалгавар. Ахимаг насны болон бэлтгэлийн насны хүүхдүүдийг Y үсэг, дуу чимээтэй танилцуулах (би богинохон). сэдвээр бичиг үсгийн хичээлийн тойм (бэлтгэл бүлэг). Даалгавар: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулж хэвлэсэн Y үсэг

Зорилго:Дуу авианы зөв дуудлагыг бататгах th ярианд, үгийн дуу авианы байрлалыг тодорхойлж сурах, нэр үгээс нэмэлт үг үүсгэх, нэр үгтэй хослуулах, дүрслэх өгүүллэг бичих чадварыг хөгжүүлэх.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Хэл ярианы эмч дараахь хариултыг өгсөн хүнд суудал санал болгодог.

  • авиа, үсэг хоёрын ялгаа юу вэ?
  • ямар авиа байдаг (эгшиг, гийгүүлэгч);
  • яагаад тэдгээрийг эгшиг гэж нэрлэдэг вэ;
  • эхний авиа нь эгшиг болсон үгийг хэн нэрлэж чадах вэ;
  • гийгүүлэгч авианы тухай ярих;
  • гийгүүлэгч авиагаар эхэлсэн үгсийг олоорой.

II. Шинэ материал сурах.

1. Багшийн туслах чимээгүйхэн цаасан онгоцыг анги руу оруулав. Мөн энэ нь эрдэнэс бүхий авдар байрладаг газрын зургийг харуулж байна. Өгөгдсөн маршрутын дагуу (жишээлбэл: цонхноос урагш хоёр алхам, баруун тийш нэг алхам, гурван урагш гэх мэт) хүүхдүүд цээжийг олдог.

2. Хэл ярианы эмч цээжийг нээх оньсого таахыг санал болгож байна.

"Сүүл нь хашаанд байна,
Үржлийн газарт хамар.
Хэн сүүлээ эргүүлэх вэ
Тэр дотогшоо орох болно."

3. Хүүхдүүд цээжин дээрээс (футволк, могой, усалгааны сав, цавуу, трамвай, вандан, баллайка, зөгийн үүр, тоть, бор шувуу, кофены сав, тараг) ээлжлэн зураг авч, зурагт үзүүлсэн зүйлийг хэлнэ. зураг.

Ярианы эмч.Эдгээр үгсэд ямар дуу сонсогддог вэ? (Дуу th)

4. Дууны шинж чанар th : энэ дуу нь гийгүүлэгч, эгшигтэй, үргэлж зөөлөн байдаг.

5. Дууны байрлалыг тодорхойл th үг бүрт.

Хүүхэд бүрийн ширээн дээр "ярианы захирагч" байдаг 1 . Хүүхдүүд бие даан ажилладаг, нэг хүүхэд сэтгэгдэл бичдэг.

Лавлах үгс: цавуу, шоргоолж, тоть, подволк, вандан, бор шувуу, иод, цайны сав, амбаар, захирагч, трамвай, троллейбус, Дунно, тараг, баатар.

III. Захидлын танилцуулга th.

1. Хэл ярианы эмч захидлыг харж, ямар харагдаж байна, ямар үсэгтэй гэж хариулахыг санал болгож байна.

    ЮЯаж БАтэмдэглэлийн дэвтэртээ
    руу Югэж андуурч болохгүй БА,
    Дээд талд нь тэмдэг бичээрэй."

2. Захиаг "хэвлэх" th тэмдэглэлийн дэвтэрт.

3. “Үгийг тааг” (үсгийн өндөр нь өөр өөр байдаг).

    Акай Мболон футболк

Ярианы эмч.Үүний үр дүнд дэвтэрт "хэвлэх" гэсэн үг гарч ирнэ.

4. Дууны үгийн шинжилгээ"футболк" гэсэн үгс.

Нэг хүүхэд самбар дээрх үгийг ойлгодог. Үүний зэрэгцээ бүх хүүхдүүд үүнийг ширээн дээр тавьдаг. Самбар дээр байгаа хүүхэд үгсийг аялгуунд хувааж, дуу авиаг дарааллаар нь ялгаж, тусад нь нэрлэж, тэдгээрийн шинж чанарыг (эгшиг, гийгүүлэгч, хатуу эсвэл зөөлөн) тэмдэглэж, харгалзах чипээр тэмдэглэдэг.

Ярианы эмч."Аяга таваг", "Тавилга", "Хувцас", "Тээвэр" гэсэн хэсгүүдийн алинд нь MIKE гэдэг үг хамаарах вэ?

IV. Биеийн тамирын минут.

Хөдөлгөөнийг дуурайлган хийх: малгай, ороолт, цув, ороолт, бээлий. Цахилгаан товч, товч, гутлын үдээс уях.

V. “Хувцас” сэдвээр мэдлэгээ нэгтгэх:

1. Тоглоом "Энэ нь ямар жинтэй вэ?" Тэнд юу байна?"

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд хувцасны зургийг өгдөг. Фланелграф дээр шүүгээний зураг бий. Хүүхэд бүр өөрийн зурган дээрх хувцсыг нэрлэж, шүүгээнд байгаа байршлыг нь зааж өгдөг (өлгөөтэй эсвэл тавиур дээр тавь).

  • Схемийн дагуу нэг хувцасны тодорхойлолт (1. өнгө; 2. материал; 3. хувцасны хэсэг; 4. хувцасны улирлын шинж чанар; 5. хувцас нь хэнд зориулагдсан; 6. хувцастай хийсэн үйлдэл 2. даалгавар. гинжин хэлхээнд гүйцэтгэдэг (нэг хүүхэд эхэлж, нөгөө нь үргэлжилдэг).
  • Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг өгүүлбэрийг сонсож, алдааг олж, зөв ​​хэлэхийг урьж байна.
  • a) Оля /өвөл/ малгай, үслэг цувтай.
    б) Маша /хавар/ цувтай.
    в) Зуны улиралд Аня /цагаан/ даашинз өмсөв.

VI. Хичээлийн хураангуй.

Ярианы эмч.Өнөөдөр бид ямар дуу чимээтэй уулзсан бэ? ( th) Энэ дууг агуулсан үгсийг санаарай.

1 "Ярианы шугам" гэдэг нь үгэнд байгаа авианы байрлалыг (эхлэл, дунд, төгсгөл) тодорхойлох чип бүхий карт юм.

2 Ткаченко Т.А.Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд муу ярьдаг бол. – Санкт-Петербург: Акцидент, 1998. – 112 х, 33 л. өвчтэй: ли.

Өнөөдөр хичээл дээр бид зальтай аялагч гэж нэрлэгдэх захидлын тухай ярих болно. Зальтай, учир нь тэр гадаад төрхөөрөө цагаан толгойн хөрштэйгээ маш төстэй, мөн дуу чимээ нь сайн нуугдаж чаддаг. Эрт дээр үед энэ нь манай цагаан толгойн үсгээр гарч ирсэн эсвэл алга болсон, анхандаа үүнийг огт үсэг гэж үздэггүй байсан тул аялагч. Зөвхөн өнгөрсөн зуунд энэ нь цагаан толгойн үсгийн байнгын байр суурьтай байсан, I эгшгийн хажууд. Энэ бол Y үсэг (I богино) ба [th'] авиа юм. Заримдаа түүний илэрхийлж буй дууг "йот" гэж нэрлэдэг. Тэгвэл яагаад бидэнд цагаан толгойн өөр I үсэг хэрэгтэй болов? Эхлээд [i] дууны шинж чанарыг санацгаая. Дуу [болон] эгшиг, энэ нь сунадаг, дуулж байна. Одоо [th'] дууг дуулж үзээрэй. Болоогүй юу? Мэдээжийн хэрэг, энэ нь богино гийгүүлэгч учраас. Энэ нь манай цагаан толгойн үсгийн эгшиг [ба] ба гийгүүлэгч [th'] нь үнэмлэхүй байна гэсэн үг юм төрөл бүрийн ажил, тиймээс бид хоёулаа хэрэгтэй бөгөөд чухал юм. Өнөөдөр бид Y үсгийн зөвхөн нэг бүтээлийн тухай ярих болно.

[th'] дууны тодорхойлолтоос эхэлцгээе. Гараа хоолой эсвэл чихэндээ тавиад [th'] дууг дууд. Бид чичиргээг мэдэрсэн болохоор тийм байна дуугарах чимээ. Одоо энэ дууны өөр нэг заль мэхийг санаарай: [th'] дуу нь зөвхөн зөөлөн бөгөөд хатуу хосгүй байна. Энэ нь [th'] дуу нь гийгүүлэгч, аятай, зөөлөн гэсэн үг юм. Одоо энэ дуу авиаг үгээр таних дадлага хийцгээе.

Өнөөдөр бид шувууны хаант улс руу явах болно. Оньсого тааж, үгэнд байгаа авианы газрыг нэрлээрэй: үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд.

Чиг-жиргээ!

Үр тариа руу үсрээрэй!

Пек, бүү ич!

Энэ хэн бэ?

Бор шувуу- үгийн төгсгөлд [th’] дуугарна (Зураг 1).

Цагаан далавчтай шувуу

Далайн дээгүүр нисдэг.

Тэр загасыг харах болно -

Хушуу нь хангалттай.

Чайка - үгийн дундах [th'] дуу (Зураг 2).

Тэмдэглэлгүй, хоолойгүй хэн байна

Тэр хамгийн сайн трилл гаргадаг,

Хариулт...

Nightingale- үгийн төгсгөлд [th’] дуугарна (Зураг 3).

Бяцхан саарал шувуу

Жижиг шувуу,

Та үргэлж хүзүүгээ хөдөлгөдөг.

Ингэх шаардлага байна уу?

Хүзүү- үгийн дундуур [th’] дуугарна (Зураг 4).

Цагаан будаа. 4. Орой хүзүү ()

Шувууны баяр баясгалантай урам зоригоор,

Амжилтанд бат итгэлтэй,

Ямар шувуу далайд шумбдаг вэ?

Ямар ч эргэлзээгүйгээр, хамгийн шилдэг нь?

Гильемот- үгийн дундах [th’] дуу (Зураг 5).

Энэ бол солонго биш, дөл ч биш!

Ямар шувуу вэ? Таагаарай!

Тэр бидэнтэй өдөржин чатладаг

Олон өнгийн…

Тоть- үгийн төгсгөлд [th’] дуугарна (Зураг 6).

Би хийх зүйлгүй амьдрах дургүй

Би таван цагт босдог,

Дараа нь би хушуугаараа хуш мод тарьж,

Эдгээр нь гүн ойн царс юм.

Жэй- үгийн дунд байрлах [th’] дуу (Зураг 7).

Бүс нутгийн хэмжээнд дуу чимээ, чимээ шуугиан,

Шувууд айсандаа гүйж байна.

Тэнгэрт махчин амьтан гарч ирэв,

Идэх юм хайж байна.

Хоук- үгийн эхэнд [th’] дуугарна: [yastr’ip] (Зураг 8).

Үгийн эхэнд нэг л удаа [й'] авиа гарч ирснийг бид анзаарсан. Үнэн хэрэгтээ энэ дуу чимээ орос үгэнд ховор байдаг. Манай хэлэнд Y үсгээр эхэлсэн үг цөөхөн байдгийн дотор голчлон байдаг газарзүйн нэрс, гэхдээ зөвхөн биш. Ж үсгээр эхэлсэн үгсийг нэрлэж үзээрэй.

Хүүхэд бүр йодыг мэддэг.

Ээж нь шарханд иод түрхдэг(Зураг 9) .

Бүх хүүхдэд ямар сүүн бүтээгдэхүүн уух ёстой вэ? Тараг (Зураг 10).

Иогч хэзээ ч “Өө!” гэж хэлэхгүй.

"Өө-өө-өө!" - йогч хашгирахгүй(Зураг 11) .

Залуу минь, өөрийгөө захир!

Хөгшин, залуу шиг бай!

Yorkshire Terrier, эсвэл York (Зураг 12).

Цагаан будаа. 12. Йоркшир терьер ()

Y үсэг хэрхэн бичигдсэнийг харцгаая.

Учир нь таслал

Тэр түүний мөрөн дээр сууна.

Блок үсгийг анхаарч үзээрэй. Тэд танд юуг сануулж байна вэ? Захидал II.

Y үсгийг I богино гэж нэрлэдэг.

Тэмдэглэлийн дэвтэрт би дуртай.

Y-г би-тэй андуурахгүйн тулд,

Дээд талд тэмдэг бичнэ үү.

Үсрэх-үсрэх баар

Тэгээд тэр диагональ байдлаар хэвтэв.

H дотроо өөрчлөгдсөн,

Үр дүн нь I үсэг юм.

Тэгээд I үсгийн дээр

Шувуу хажуугаар нь нисэв

Y (I богино) үсэг I болно

Би шууд л хүссэн.

Y үсэг ямар харагддаг вэ?

Босоод дэнлүүний доор

Бид түүнийг танихгүй.

Өөрчлөгдсөн - хараарай

Түүнийг нууцаар харж байна.

Өмнө нь зөвхөн би байсан

Одоо Y (би богинохон).

Зохиолч Виктор Хмельницкий өөрийн гэсэн түүхийг бүтээжээ.

Өмнө нь Ү, Ү үсэг нь бие биенээ зочлохыг урьдаг байсан бол Ү үсэг нь коридорт үргэлж саваа үлдээдэг байсан бөгөөд Y үсэг нь үүнийг ялгаж чаддаггүй байв. зөөлөн тэмдэг. Тэгээд Ү үсэг зочлохоор ирэхдээ малгайгаа өлгүүрт үлдээж, гэрийн эзэгтэй зочноо I үсэгтэй андуурч эцэст нь тэд энэ будлианаас залхав. Цай яах вэ? Тэгээд одоо тэд цэцэрлэгт цай ууж байна. Ү үсэг нь шидэт саваагаа өөртөө хадгалдаг бөгөөд Y үсэг нь малгайг нь тайлж болохгүй(Зураг 13) .

Цагаан будаа. 13. Ү, Ү үсгийн тухай үлгэр

Y авиа ба үсэг нь "аль нь вэ?" Гэсэн асуултанд хариулах дуртай. Үүнийг шалгаж үзье. Зургийг хараад надад хэлээрэй.

Аль зулзага (Зураг 14) вэ?

Улаан, жижиг, хөгжилтэй, зөөлөн гэх мэт.

Ямар үүргэвчтэй байх вэ (Зураг 15)?

Сургууль, шинэ, хүнд, үзэсгэлэнтэй гэх мэт.

Цагаан будаа. 15. Сургуулийн үүргэвч ()

Ямар төрлийн тарвас (Зураг 16) вэ?

Судалчлагдсан, чихэрлэг, элсэн чихэр, амттай гэх мэт.

Дараах үгсийг уншъя. өө, өө, хөөе- Энэ нь мэдрэмжийг илэрхийлэхэд тусалдаг.

Нэг үсгийг нэг үгээр орлуулснаар бид өөр үг авна. май - хуцах - диваажин - сүрэг - миний.

[th'] дуу үргэлж зөөлөн байдаг. Тиймээс Y үсэг нь үргэлж зөөлөн байдаг [й’] авиаг, I эгшиг нь өмнөх гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илэрхийлдэг.

Бичсэн Ү үсгийг харцгаая (Зураг 17, 18).

Хараач, хараач,

Эрхэм найз,

Юу хүртэл?

Бид адилхан!

Бидэнд нийтлэг зүйл байдаг

Чи надтай адилхан

Тэгээд би чам шиг.

Бид дэгдээхэй шиг харагдаж байна.

Магадгүй бид ихрүүд юм болов уу?

Цагаан будаа. 17. Бичсэн болон хэвлэсэн үсэг I ()

Цагаан будаа. 18. Бичсэн болон хэвлэсэн Ү үсэг ()

Ялгаа нь юу вэ? Y дээр нь хачиг эсвэл шувуу байна.

Y үсгийг бичих дасгал хий.

Одоо дараах даалгаврыг хийцгээе: шүлгийг сонсож, бүх дууг [th’] Ү үсгээр бичээрэй. Санамж: үсэг байгаа шиг олон авиа.

Миний өрөөний хажууд

Тэнд маш олон найзууд байдаг:

цагаан гаа,

Саарал,

судалтай,

Мөн далавчгүй

Мөн далавчтай

Мөн эвэргүй

Мөн эвэртэй,

Мөн сүүлгүй

Мөн сүүлтэй ...

Та хэдэн захидал авсан бэ? 9. Та ойд амьдардаг ямар амьтдыг төсөөлж байсан бэ? Надад хэлээч.

Одоо богино хэмжээний диктант бичье.

"Рома" гэдэг үгийн эхний авиаг төлөөлж буй үсгийг бич.

"Залхуу" гэдэг үгийн сүүлчийн дууг төлөөлсөн үсгийг бич.

“Ой” гэдэг үгийн хоёр дахь авиаг илэрхийлэх үсгийг бич.

бичих том үсэгН.

Өнөөдрийн хичээлийн том үсгийг бич.

Цагаан будаа. 19. Өөрийгөө сорих

Гэрийн даалгавар

1. Том жижиг Ү үсгийг загалмайгаар бичих дадлага хийнэ.

2. Нэр нь Ү үсэг агуулсан 5 үлгэрийг санаж, нэрлэ.

3. Ой, Ай хоёрын тухай богино өгүүллэг бичээрэй.

Лавлагаа

1. Андрианова Т.М., Илюхина В.А. Орос хэл 1. - М.: Астрель, 2011.

2. Бунеев Р.Н., Бунеева Е.В., Пронина О.В. Орос хэл 1. М.: Баллас, 2012

3. Агаркова Н.Г., Агарков Ю.А. Бичиг үсэг, унших заах сурах бичиг: ABC. Эрдмийн ном/сурах бичиг, 2014 он

1. "Нээлттэй хичээл" сурган хүмүүжүүлэх санааны наадам ()

Хичээлийн зорилго: бид Y үсгийг судалж, унших чадварыг хөгжүүлэх, ярианы чадварыг хөгжүүлэх, фонемик ойлголтыг сайжруулах, анхан шатны график ур чадварын үндсийг сурдаг.

  • сургуулийн өмнөх насны хүүхдийг Y үсэгтэй танилцуулах, зөв дуудлагадуу чимээ;
  • хэвлэсэн Ү үсгийг квадратаар хэрхэн бичихийг заах;
  • шүлэг, оньсого сурах сонирхлыг бий болгох.

Доорх зурган дээр юу байгааг нэрлэнэ үү.

Данх тоть тараг йогурт

  1. Минийх, чинийх, зэрлэг, эелдэг, ухаалаг гэсэн үгсийг сонсоорой (хоолойнхоо сүүлчийн дууг онцолж хэлээрэй).
  2. Эдгээр бүх үгэнд ямар дуу чимээ байдаг вэ?
  3. Тоть болон МАЙК гэдэг үгэнд ямар авиа байдаг вэ?
  4. Үгийн эхэнд, төгсгөлд эсвэл дунд хэсэгт ТОТОЙ гэдэг үгэнд [Ү] авиа байна уу? - МАЙК? - ӨГӨХ үү? - АЙБОЛИТ?

Бид [Y] авиаг дуудах үед хэлний үзүүр нь доод шүдний ард, хэлний ар тал нь тагнай руу дээшилдэг. Хэлэх: YYY. Хэлний ар тал тагнай хүртэл дээшилж, [Y] дууг дуудах үед амнаас агаар чөлөөтэй гарахаас сэргийлдэг.

  • Эгшиг эсвэл гийгүүлэгч [Y]?
  • Дуутай эсвэл дуугүй юу?
  • Яагаад?
  • Ү үсгийг хараарай. Ямар үсэгтэй төстэй вэ?

Үсгүүд нь төстэй боловч дуу авиа нь огт өөр: [I] нь эгшиг, [Y] нь гийгүүлэгч авиа юм.

Давтах: BUNNY. Энэ үгийн эхний үе аль нь вэ?
Энэ үгийн хоёр дахь үе нь юу вэ?

Үүнтэй адилаар - МАЙК, УХААЛАГ, ТЭНЭГ, ТРАМАМ, АЙБОЛИТ гэсэн үгстэй.

Үгийг уншина уу:
миний, миний, ухаалаг, эелдэг, улаан, баатар, бөжин, тэнэг, хүчтэй, ногоон, хөгжилтэй, трамвай.

Даалгавар: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулж хэвлэсэн Y үсэг

Ү үсгийг шалгана уу. Ү үсгийг агаарт хийгээд дэвтэрт нэг удаа энгийн харандаа эсвэл бал үзэг ашиглан нүднүүдийг сайтар оё.

Хүүхэдээс үсэг, үе эсвэл үгийн бүхэл мөр бичихийг хүссэн тохиолдолд насанд хүрсэн хүн мөрийн эхэнд бичих дээжийг өгдөг.
Хэрэв сургуулийн өмнөх насны хүүхэд бэрхшээлтэй тулгарвал насанд хүрсэн хүн хоёр ойролцоо шугам зурж, эсвэл хүүхдийг шугамаар холбох лавлах цэгүүдийг тавьж, эсвэл бүх үсгийг бичиж, хүүхэд зүгээр л өөр өнгөөр ​​дугуйлж болно. Сургалтын энэ үе шатанд уран бичлэг хийх шаардлагагүй.

Өгүүлбэрийг үргэлжлүүлнэ үү

Төмөр зам дээрх байшин яг тэнд байна.
Тэр таван минутын дотор хүн бүрийг ална
Суу, эвшээх хэрэггүй,
Явна... (трамвай).

Бид юу дуулсан гэж таамаглаж байна уу?
Кара... (вай).
Тэд бидэнд юу дуулсныг таагаарай? Баяртай... (баяртай).
Хэдэн сар болж байна, таамаглаж байна уу? Сар... (5-р сар).
Шилэн дотор юу байгаа бол? Амтат... (цай).

Y үсгийн тухай үлгэр

Та йогийн талаар юу мэдэх вэ?

"Та йогийн талаар юу мэдэх вэ?" - Энэ бол хулгана хулганын цэцэрлэгээс олсон номын нэр байв. Хавтасны нүүрэн дээр юу ч болоогүй юм шиг самбараас хумсаа наан хэвтэж байсан нүцгэн залуугийн зураг байв.
Бусад зургуудад ижил йогч зүгээр л халуун нүүрс дээр хөл нүцгэн зогсох эсвэл мөсөнд хөлдсөн байдалтай сууж байв. Нэмж хэлэхэд, Хулгана йогчид хэдэн сарын турш идэж, уухгүйгээр явж болно гэж уншсан.
- Бид хичээх ёстой! - Хулгана шийдэв.
“Ээж хөргөгчөө онгойлгоход би юу болохыг төсөөлж байна, би тэнд хөшиж, инээмсэглэн сууж байна. Эсвэл аав зуухаа онгойлгоход би нүүрс дээр суугаад: "Юу, би йог үзээгүй юм уу?"

Эхлэхийн тулд тэр самбар руу хадаас цохиж, зүгээр л хэвтэхэд тэр даруй босоод бүх цэцэрлэгт хашгирч эхлэв:

Өөөө!!!

Тэр гэртээ гүйж очоод иод гаргаж ирээд хумсны зураасыг нь түрхэж эхлэв. Мөн иод шатдаг! Хулгана: "Би энэ номыг муур руу шидэх болно" гэж түрхэж, ёолж, бодож байна. Түүнийг одоо йогч болгоорой” гэж хэлсэн.

Ж үсгээр эхэлсэн хүүхдэд зориулсан оньсого

Буцлах үед уур гарч,
Энэ нь исгэрч, халуунд тэсэрч,
Таг нь шажигнаж, тогшдог.
- Хөөе, намайг буулга! - гэж хашгирав.
(Данхан)

Гайхалтай сүйх тэрэг!
Өөрийгөө шүүх:
Төмөр зам нь агаарт байгаа бөгөөд тэр
Тэр тэднийг гараараа барьдаг.
(троллейбус)

Ноосон цэвэрлэгээнд
Нимгэн хөл нь бүжиглэж байна.
Ган гутлын доороос
Оёдол гарч байна.
(Оёдлын машин)

Энэ нь эвдэрч магадгүй юм.
Энэ нь хоол хийж магадгүй юм
Хэрэв та хүсвэл шувуу руу ороорой
Эргэж магадгүй.
(Өндөг)
Хэн юмнаас айдагийг надад хэлээч
Саваа нохой шиг,
Чулууг шувуу гэдэг шиг?
(Залхуу залуу)

Би ээжийнхээ гол руу гүйдэг
Тэгээд би чимээгүй байж чадахгүй.
Би түүний төрсөн хүү,
Тэгээд тэр хавар төрсөн.
(Урсгал)

Тэр хуудас үйлдвэрлэдэг
Өргөн өргөрөг.
Хүчтэй ишээр дэмжигддэг
Зуун ширүүн, бат бөх жимс:
Хэрэв та тэднийг тойрон гарахгүй бол -
Та бүгдийг нь өөрөөсөө олох болно.
(бурдок)

Тэр хээр талд ууртай, ширүүн өссөн,
Бүх чиглэлд зүү.
(бурдок)

Би гэрэлтэй үргэлж нөхөрсөг байдаг.
Хэрэв нар цонхонд байвал
Би толиноос, шалбаагнаас ирсэн
Би хана дагуу гүйж байна.
(Нарлаг туулай)

Толгой дээр товчлуур бий
Хамар нь шигшүүртэй,
Нэг гар
Тиймээ, мөн ард талд байгаа нь.
(Данхан)

Хүүхдэд зориулсан Ж үсгийн тухай хөгжилтэй шүлгүүд

Иод бол сайн, иод бол муу зүйл биш.
Та дэмий л хашгирч: "Өө-өө-өө!"
-Би сая нэг шил иод харлаа.
Иод заримдаа шатдаг, мэдээжийн хэрэг
Гэхдээ энэ нь илүү хурдан эдгэрэх болно
Иодоор түрхсэн шарх.
(В. Лунин)

Тоглоцгооё, бөжин
Надтай тогло.
Бүүжин хариулав:
- Би чадахгүй, би өвчтэй байна!
Өө-өө, хөөрхий!
(Е. Благинина)

Өө-өө-өө!
- Би, миний найз, бүрэн өвчтэй байна!
- Алхаж яв!
Бүх зүйл өнгөрөх болно! - гэж AY-AY хэлэв.
(Г. Виеру)

Иогч хэзээ ч “Өө!” гэж хэлэхгүй.
"Өө-өө-өө!" - йогч хашгирахгүй.
Залуу минь, өөрийгөө захир!
Хөгшин, залуу шиг бай!
(В. Берестов)

Би шувууд, амьтдын сүүл дээр байна:
Энд эрмин, энд бор шувуу байна.
(Е. Григорьева)

"Би товч" станц дээр
Биднийг оньсоготой угтав:
"Унш, зүрхлэх, таамаглах -
Яаж суудлаасаа босохгүйгээр
Та трамвай эргүүлж болно
Олон трамвайнд уу?
...Юуг санах вэ
Ингэснээр та туулайтай болно
Гадуур болж хувирах уу?
Бидний нэг нь гурван минут орчим
Би шийдлийн талаар бодсон
Тэгээд тэр "Дэгээгээ арилга" гэж хариулав.
"Богино" гэсэн үсгийн дээр.
(С. Маршак)

Шоргоолж өвсний ир олжээ
Түүнтэй холбоотой асуудал их байсан.
Нуруун дээр чинь шидсэн дүнз шиг,
Тэр үүнийг гэртээ авчирдаг ...
Тэр ачааны дор тонгойдог.
Тэр аль хэдийн хэцүүхэн мөлхөж байна.
Гэхдээ ямар сайхан юм бэ
Шоргоолжнууд байшин барьж байна!
(3. Александрова)

Хичээлийн хураангуй:

  1. Шинэ үгсийн дуудлага нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн үгсийн санг нэмэгдүүлж, яриа, ой санамжийг хөгжүүлдэг.
  2. Эсийн дасгалууд нь гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлдэг.
  3. Оньсого нь хүүхдийн оюун ухаан, дүн шинжилгээ хийх, нотлох чадварыг хөгжүүлдэг. Багш нар нарийн төвөгтэй даалгаврын явцад сонирхлыг нэмэгдүүлэхийн тулд хүүхдүүдэд заахдаа оньсого ашигладаг.
  4. Шүлэг нь зөвхөн ой санамжийг хөгжүүлэхэд нөлөөлдөггүй. Хэрэв та өдөр бүр хэдэн мөр сурвал тархинд мэдрэлийн шинэ холбоо үүсч, таны ерөнхий чадварсурах.

Бичиг үсгийн хичээлийн тэмдэглэл

Бэлтгэсэн, удирдсан: 6-р бэлтгэл бүлгийн багш

Абрамова О.В.

Сэдэв: I үсэг богино, дуу (Y)

Зорилго, зорилтууд:

Захидлын танилцуулга;

"Дуу" ба "үсэг" гэсэн ойлголтыг ялгах;

Дууны артикулятор, акустик шинж чанарыг тодорхойлох;

Дууг үгээр тусгаарлах, түүний байршлыг тодорхойлох;

Дуу авиаг түүнтэй ижил төстэй бусад дуу чимээтэй харьцуулах;

Баяжилт үгсийн санхүүхдүүд, яриандаа шинэ үгсийг ашиглах нөхцлийг бүрдүүлэх;

Үгийн хэлбэрийг бий болгох, ашиглах чадварыг хөгжүүлэх, ярианы бусад хэсгүүдтэй уялдуулах;

Асуултанд хариулж сурах харилцан яриа, алга болсон үгсийг нэмэх;

Хөгжил нарийн моторт ур чадвархуруу, дөрвөлжин цаасан дээр жолоодох чадвар.

Материал ба тоног төхөөрөмж: ханын цагаан толгой, самбар, шохой, том чектэй дэвтэр, харандаа.

Хичээлийн явц.

  1. Манай хэлэнд үл үзэгдэх мөртлөө тоглодог үсэг бий чухал үүрэг. Ямар захидлын тухай бид ярьж байна, богино өгүүллэгээс олж мэдэхийг хичээ.

Хачирхалтай захидал.

Цагаан толгойн үсгүүд уйтгартай байдаг.

Бид дуулах уу? - нэг нь хөршдөө хэлэв.

"Би чадахгүй" гэж тэр гунигтай хэлэв.

Ороод үзээрэй. Над шиг дуул: би-и-и-и-и-и-и-и-и-и!..

Ө...Ө...Ө...

Энэ нь үнэн, та чадахгүй. Хачирхалтай: бүх эгшигүүд дуулдаг, гэхдээ та дуугүй.

Би эгшиг биш.

Зөвшөөрч байна уу, эсвэл юу?

Мэдэхгүй ээ.

За, чи хэнд ийм хэрэгтэй вэ?

Хүн бүрт хэрэгтэй. Харж байна уу, би цагаан толгойн үсгээр зогсож байна.

Зогс - харамсалтай байна, тийм үү?

"зогсох" биш, харин "зогс". Тиймээс би хэрэг болсон!

За, боль. Та яагаад ийм тэмдэгтэй байна вэ?

Өөрөө таамагла...

Та бид ямар захидлын тухай ярьж байгааг тааж чадах уу?

Зөв. Захидал - Мөн богино. Энэ нь ямар дууг илэрхийлж байна вэ?

Үнэхээр зөв - дуу авиа (Y). Ямар төрлийн дуу авиа - эгшигэсвэл гийгүүлэгч? Үүнийг тодорхойлохын тулд дуудъя. Үүнийг хэлэхэд бидний аманд юу тусалдаг вэ?

Тийм шүү, хэлээ. Тэр хажуу талыг нь амныхаа дээвэр дээр дардаг. Энэ нь гийгүүлэгч хэвээр байгаа боловч ер бусын бөгөөд үргэлж зөөлөн гийгүүлэгч хэвээр байна гэсэн үг юм.

2. Бидний ярианд ийм авиатай үг цөөхөн байдаг. Үндсэндээ энэ нь үгийн дунд эсвэл төгсгөлд байдаг. Тэгээд эхэндээ тэр зөвхөн зогсож байна гадаад үгсбидний ярианд гарч ирсэн - "иод", "иог", "тараг".

(Y) авиа ямар үгэнд тохиолдож болохыг тодорхойлохыг хичээцгээе. Асуултанд хариулна уу. Хэрэв та хариултаа зөв сонговол таны үгс (Y) дууг агуулна.

Бид гэнэт өвдөлт мэдрэх үед юу гэж хэлдэг вэ? (Өө!)

Хэзээ бид ямар нэг зүйлээс айдаг болсон бэ? (Өө!)

Цэцэгт амьдардаг бяцхан охин уу? (Thumbelina)

Мэлхийн гүнжийг хэн хулгайлсан бэ Иван Царевич? (Үхэшгүй мөнх Кощей)

Юу ч мэдэхгүй хүүг хэн гэдэг вэ? (Мэдэхгүй)

Юу ч хийхийг хүсдэггүй хүү? (Залхуу залуу)

Сургуульд муу дүн авсан уу? (Гурав, хоёр)

Сайхан дуулдаг шувуу юу? (найлзуур, канар)

Ярьж чаддаг шувуу? (тоть)

Далайн цагаан шувуу? (цахлай)

Амьтны хүрээлэнгийн амьтадтай хэн хооллосон бэ? (бор шувуу)

Хотын тээвэр? (троллейбус, трамвай)

Сайн байна! Бүх асуултад хариулав. Үгсийн аль хэсэгт бид (Y) авиатай хамгийн их таарч байсан бэ?

Би чамтай санал нэг байна - үгийн дунд ба төгсгөлд.

3. Одоо жаахан амарцгаая. Бие махбодийн минутыг өнгөрөөцгөөе. гэхдээ энэ нь ер бусын: авиатай үгс байх болно.....(Y)

(Хүүхдүүд өрөөг тойрон хөдөлж, хөгжилтэй байдаг.)

Өө-өө-өө! Өө-өө-өө!

Муу шидтэн бидэн дээр ирэв!

Тэр гараа даллав

Тэр бүх хүүхдүүдийг илбэв.

Хүүхдүүд толгойгоо бөхийлгөж,

Тэд чимээгүй болж, хөшиж орхив.

(Хүүхдүүд толгойгоо бөхийлгөж хөлддөг.)

Амьтны найзууд ангидаа ирсэн,

Тэр даруй муу санаатан хөөгдөв

Мөн хүүхдүүд ид шидтэй байв.

Одоо бүжиглэх цаг болжээ

Бид сэтгэлээр унах шаардлагагүй!

(Хүүхдүүд бүжиглэдэг.)

4. – Одоо бид ер бусын тоглоом тоглох болно. Бид захиалж сурах болно. Би нэг үгийг нэрлэе, чи надад энэ үгийг "Чи" гэдэг үгээр хэлээрэй.

Гүйх, сонсох, үсрэх, бүжиглэх, инээмсэглэх, угаах, бодох, хийх, алга таших, угаах, цэвэрлэх, алхах, услах, цуглуулах.

Эдгээр үгсэд юу өөрчлөгдсөн бэ? ((Y) дуу гарч ирнэ.)

5. – Бид (Y) авиатай танилцсан - бид үүнийг дуудаж, үгсийн аль хэсэгт ихэвчлэн тохиолддогийг тодорхойлсон. Гэхдээ бид түүний илэрхийлсэн үсгийг мартаж болохгүй - I үсэг богино. Одоо түүнийг гомдоохгүйн тулд бид үүнийг бичих болно.

(самбар дээр)

N- бүс зүүх,

Тэгээд - бүсээ зүү.

N үсэг шулуун дээр тавигдсан,

I үсэг нь ташуу байна.

Чи түүнд малгай өгсөн -

Би захидал богино болно.

(Захидал бичихдээ үсэг хоорондын зай, хэмжээ нь тодорхойлогддог).

Сайн байна! Өнөөдөр бид ямар үсэг, ямар дуу чимээтэй танилцсан бэ? Та тэдний талаар юу хэлж чадах вэ?

Дараагийн хичээл дээр бид энэ дууг хэнтэй нөхөрлөж байгааг олж мэдэх болно.


Мөн танд зориулж дахин нэг хэсэг үсэг сурах. Таны таамаглаж байгаагаар өнөөдөр бид гийгүүлэгчтэй боллоо "Y" үсэг. Яагаад гийгүүлэгч гэж? Бас дуу гарга. За, дуу чимээ хэр амархан тархдаг вэ? Мэдээж түүнд саад бэрхшээл тулгардаг, хэл, шүд нь саад болдог.

Та энэ дууг үгийн эхэнд тийм ч олон удаа харахгүй, харин үгийн дунд болон төгсгөлд дуртай үедээ харах болно. Эндээс эхлээд "Y" авиатай үг олоорой. Захидал хэвлэх эсвэл сийлбэрлэх.

Би чамд туслахыг л санал болгож байна практик материал : уран сайхны үг , тоглоомууд, хэл эргүүлэх, оньсого.

"Y" үсэг


Хөгжилтэй шүлгүүд

Иод бол сайн, иод бол муу зүйл биш.

Та дэмий л хашгирч: "Өө-өө-өө!" –

Би сая нэг шил иодыг харлаа.

Иод заримдаа шатдаг, мэдээжийн хэрэг

Гэхдээ энэ нь илүү хурдан эдгэрэх болно

Иодоор түрхсэн шарх.

В.Лунин

Шувуу хаалганы дээгүүр нисч,

Гэхдээ тэр хаалган дээр суудаггүй.

Э.Тарлапан

Надад зүү утас байна

Би ээжээсээ оёж сурч байгаа.

Хэрэв би хуруугаа хатгавал

Би шарх руу иод хийнэ.

Өө, Ай-ай

- Өө-өө-өө! - гэж Өө-өө хэлэв. –

Би, миний найз, маш том байна!

- Алхаж,

Бүх зүйл өнгөрөх болно! - гэж Ай-ай хэлэв.

Г.Вьеру

Учир нь таслал

Түүний мөрөн дээр сууна.

В. Кожевников

Иванд йогч туслах болно,

Иогчид далайгаас цааш амьдрах болтугай.

Паттер

Зовсон шаазгай

Хичээлээсээ буцаж байна.

Би бүхэл бүтэн хичээлээ Жэйтэй чатлаж өнгөрөөсөн.

Тэгээд тэр гэрлүүгээ буцав.

Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үгс

1. Зуун рубльгүй, харин зуун найзтай бай.

2. Шинэ найзуудтай болох ч хуучин найзуудаа бүү алдаарай.

3. Хүйтнээс бүү ай. Бэлхүүсээ хүртэл угаана.

Тоглоомууд

Тоглоом "Хэн илүү вэ".

Эхэнд нь [th] авиатай үгсийг бодоорой (иод, йоги, йота),дунд (футволк, услах сав, могой),үгийн төгсгөлд (Тавдугаар сар, цай, бүс нутаг).

Тоглоом "Эргэх үгс".

Хүсэлт, захиалга, үйл ажиллагааны урам зориг гэсэн утгатай үгсийг өөрчил: үнэ цэнэтэй ( зогс), угаах ( миний), бүтээдэг ( барих), дуулдаг
(дуулах), шийддэг ( шийдэх), тоглодог ( тоглох), давтана ( давтана), хөвөх ( усанд сэлэх), бодож байна ( бод).

Тоглоом "Дуу хаана байна".

Багш хүүхдүүдээс "th" үсгийн байрлалыг дараах үгсээр тодорхойлохыг хүснэ. хүчтэй, хурдан морь, шайб, иод, захирагч.

Тоглоом "Дууг таних".

Дараах үгс дэх [th] дууг сонсохдоо алгаа нэг удаа алгадана уу. үнэг, хаски, тоглогч, нүүр царай, угаалгын сав, булбул, автобус, троллейбус, хайч, машин, могой, нэр, цай.

Тоглоом "Үгийг хэл".

Тоглоом "Сониуч".

- Таныг хэн гэдэг вэ? (Андрей.)

-Та өглөөний цайнд юу дуртай вэ? (Өндөг.)

-Та ямар төрлийн тээврийн хэрэгслийг илүүд үздэг вэ? (Трамвай, троллейбус.)

-Та амралтын өдрөө хаашаа явах дуртай вэ? (Музей рүү.)

– Цэцгийг услахын тулд ус цуглуулахдаа юу ашигладаг вэ? (Услах сав руу.)

-Та ямар жимсэнд дуртай вэ? (Quince.)

-Та ямар ундаанд дуртай вэ? (Цай.)

Тоглоом "Захидал алдагдсан."

Үгэнд дутуу үсгийг нөхөж бичнэ үү.

ша - ба, геро -, трамвай -, суралцах - тэдгээр.

Тоглоом "Эргэх үгс".

1. Үгийн дутуу үсгийг нөхөж бичнэ үү.

Хариулт: футболк, самар, бөжин, хаски, банди;

услах сав, лат.

2. Үг бүрийг "th" үсэг агуулсан байхаар өөрчил.

Барилгачин ( барилга), асгах ( услах сав), туулай ( туулай), уншигч ( унших), өвөл ( өвлийн улиралд).

Тоглоом "Хөгжилтэй загварууд".

Дараах загваруудыг ашиглан үг зохио.

1. – – th (Май, хуцах, цай, уйлах, тэмцэх.)

– – р – – (Футволк, подволк, цахлай, жая, самар.)

2. – – аа (Захын.)

– – – аа (Амбаар, хаг.)

– – – – аа (Захиалга, тохиолдол.)

- - - түүнд (Музей, лицей, морьтон, улаан буудай.)

Оньсого

За, хонгорууд минь, та нарынх практик зөвлөгөө дахиад нэг үсэг нэмсэн, энэ "Y" үсэг.

Холбоотой нийтлэлүүд

  • Щелкунчик ба хулганы хаан - Э.Хоффман

    Үйл явдал Зул сарын баярын өмнөх өдөр болдог. Зөвлөх Стахлбаумын гэрт бүгд баярын бэлтгэлээ базааж, хүүхдүүд Мари, Фриц нар бэлэг хүлээж байна. Загалмайлсан эцэг, цагчин, илбэчин Дроссельмейер энэ удаад тэдэнд юу өгөх бол гэж тэд гайхаж байна. Үүнд...

  • Орос хэлний зөв бичих дүрэм, цэг таслал (1956)

    Шинэ сургуулийн цэг таслал нь интонацийг бараг судалдаггүй сонгодог сургуулиас ялгаатай нь интонац-дүрмийн зарчим дээр суурилдаг. Хэдийгээр шинэ техник нь дүрмийн сонгодог томъёоллыг ашигладаг боловч тэд хүлээн авдаг...

  • Кожемякинс: аав, хүү Кожемякинс: аав, хүү

    | Кадетийн бүтээлч байдал Тэд үхлийн нүүр рүү харсан | Суворовын цэрэг Н*** ОХУ-ын баатар Дмитрий Сергеевич Кожемякин (1977-2000)-ийн тэмдэглэлүүд Тэр бол 4-р сарын сүүлчээр шүхэрчдийн зүрх сэтгэлд үлдсэн юм. Би...

  • Профессор Лопатниковын ажиглалт

    Тбилиси дэх Сталины эхийн булш, Бруклин дахь еврейчүүдийн оршуулгын газар Алексей Меняиловын дэлхийн удирдагчдын угсаатны судлалын нийтлэг хүсэл тэмүүллийн тухай өгүүлсэн Ашкеназим, Сефардим хоёрын сөргөлдөөний сэдвийн талаар сонирхолтой тайлбар хийжээ.

  • Агуу хүмүүсийн хэлсэн гайхалтай ишлэлүүд

    35 353 0 Сайн байна уу! Өгүүлэлд та Луиза Хэйгийн хэлснээр үндсэн өвчин, тэдгээрийг үүсгэсэн сэтгэл хөдлөлийн асуудлуудыг жагсаасан хүснэгттэй танилцах болно. Эдгээрээс эдгэрэхэд тань туслах баталгааг энд бас орууллаа...

  • Псков мужийн номын дурсгалууд

    "Евгений Онегин" роман бол Пушкиний бүтээлийг мэддэг бүх хүмүүсийн унших ёстой зохиол юм. Энэхүү том бүтээл нь яруу найрагчийн уран бүтээлийн гол үүргүүдийн нэг юм. Энэхүү бүтээл нь Оросын бүх урлагт гайхалтай нөлөө үзүүлсэн ...