"Оюуны асуудал" хичээлийн цаг. VI. Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаанд суурилсан хүүхдийн сэтгэцийн боловсрол (хичээлийн цаг, асуулт хариулт, тэмцээн, олимпиад) Оюуны соёлыг хөгжүүлэх сэдвээр хичээлийн цаг

Бүгд Найрамдах Казахстан Улсын Боловсрол, шинжлэх ухааны яам

RGKP "Рымбек Байсеитовын нэрэмжит Семипалатинскийн санхүү, эдийн засгийн коллеж"

Оюуны соёлыг хөгжүүлэх хичээлийн цаг

сэдвээр" Оюуны асуудлууд»

Бэлтгэсэн: ангийн багш Конкашева К.С.

Арванхоёрдугаар сар

Семей

Ангийн цаг "Оюуны товчлол"

Зорилго:

Бүтээлч үйл ажиллагааны сонирхол, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Сэтгэн бодох чадвар, яриаг хөгжүүлэх.

Харилцан туслалцах, нөхөрлөх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц:

Өнөөдөр бид тантай яриа, сэтгэлгээг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллах болно. Би та бүхэнд тоглоомын дасгалуудыг танилцуулахыг хүсч байна, эдгээр дасгалуудыг сонирхолтой тоглоом болгон хувиргаж болно. Тоглоомонд та дүрмийг тогтоож болно - зөв хариултын хувьд оюутнууд чип эсвэл бусад шагнал авдаг. Энэ нь тоглоомын нэмэлт сонирхлыг бий болгодог.

Бүлэг нь багуудад хуваагдана.

1. “Бие халаалт”

Асуултанд хариулна уу. Асуултуудыг багуудад ээлжлэн тавьдаг.

1 баг

1. Сандал ганхахаас сэргийлэхийн тулд хэдэн хөлтэй байх ёстой вэ? (3)

2. Арваад хэдэн нэгж байдаг вэ? (12)

3. Цаг нь 15 минутаас 12 цагийг харуулж байна.

4. Цаг, минутын зүүнийг солих - цаг хэд болж байна вэ? (9)

5.Усан сэлэлтийн хурдыг нэмэгдүүлэх төхөөрөмж (сэрвээ)

6. Зөгийн бал хадгалах үүр (зөгийн үүр)

7. Нууц нөхцөл үг (нууц үг)

8. “Ялалт” (ялагдал) гэдэг үгийн антоним.

9. Ясгүй хэлтэй эзэн (чаадаг)

2-р баг

1. А.Дюмагийн “Шадар гурван цэрэг” романы үргэлжлэл - “...жилийн дараа” (20)

2. Хамгийн жижиг хоёр оронтой тоо (10)

3. Танай улирлын 1-р сарын серийн дугаар хэд вэ? (2)

4. Нохойд ямар хөл хэрэгтэй вэ? (5)

5. Усан сангийн ёроолд наалдамхай тунадас. (лаг)

6. Цөлийн устай газар (бүрд)

7. Египетийн фараонуудын оршуулгын газар (пирамид)

8. Бассейная гудамжны нэг ухаангүй эр малгайны оронд өмсөв (хайруулын тогоо)

2. “Үгийг сур”

(Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх)

Аль үсгийг эгшиг гэж нэрлэдэгийг санаарай. Цагаан толгойд хэдэн үсэг байдаг вэ? Тэднийг жагсаа. Одоо би танд эгшиг дутуу байгаа үгсийг сэргээхийг санал болгож байна. Хариултуудаа цаасан дээр бичээрэй. Багийн аль нэг нь энэ даалгаврыг хийж дуусмагц бүгд үг бичихээ больдог.

GR – Z - , G – L – S, - KL – D, Z – M – K, DR – V - ,

DR – M - , C – G – N,

- RG - N, L - M - N

Навчийг өг. Үгсийг амаар хэл.

3. "Ер бусын уншлага"

Багууд текст хүлээн авдаг. "Үгсийн дагуу мөрүүдийг арагшаа унших", "Үсгийн дагуу мөрийг арагшаа унших", "Үгсийг ээлжлэн унших ба эсрэгээр", "Үгийн хоёр дахь хагасыг унших" гэсэн даалгавар өгдөг.

Текст 1.

Текст 2.

Текст 3.

Хичээлийн дараа Ира ирж:

Текст 4

Текст 5.

Текст 6.

Завсарлага "Та мэдэх үү?"

"Та мэдэх үү?" хэсгээс сонирхолтой мэдээллийг сонсоорой.

7 (өдөр) тоо нь хуваагддаггүй тул долоо хоногийг ингэж нэрлэсэн. үлдэгдэлгүйгээр хуваагдахгүй. Тийм ч учраас тэд долоо хоногт 7 хоногтой тэнцэх хугацааг нэрлэсэн.

Даваа бол долоо хоногийн дараа ирдэг өдөр, Мягмар бол долоо хоногийн 2 дахь өдөр, Лхагва бол гурав дахь, Пүрэв гараг дөрөв дэх өдөр, Баасан гараг тав дахь, Бямба гараг нь эртний Вавилончуудын хэлээр зургаан гэсэн утгатай.

4. Тэнцүү байдал нь үнэн байхын тулд хаалтанд байгаа үгсийг солино уу.

1. /16 КГ-ТЭЙ ЖИНГИЙН ХЭМЖЭЭ./ + /ЗАЛЫН МОДНЫ/ (СПИРУС) = НОХОЙН ҮЛДВЭР (ПҮҮДЛ).

2. /ХЭРЭЭНИЙ ДУРТАЙ ҮГ/ + /ТАВЦАН ДАХЬ ҮНДСЭН ХӨРТ/ = Толгойн хувцас (CAP)

3. /ЭСРЭГ ХҮЛЭЭН АВАХГҮЙ ЗҮЙЛ/ + /МЭДРЭЛ ХИЧЭЭХ/ = ХЭСЭГ (ЗЭРЭГЧ).

4. /ЖИЧ/ + /LIMB/ = ЗАГАС (ЛАМПИР).

5. /ШИЙТГЭЛ/ + /ГАЗАР ҮЗҮҮЛЭХ/ = ТӨРӨЛ ЧИХЭР

6. /СОГТЛОЛТОЙ УНДАА/ + /АГААР ТУРДААН/ = Жимс (усан үзэм).

7. /ХҮЧИЛТӨРӨГЧ ГЭЖ ЮУ ВЭ/ + /ШИЛМСҮҮД/ = ГАЗАР (ГАЗЕЛЬ).

8. /ЭХ ОРНЫ ГОЛ ДУУ/ + /ДЭЛХИЙН ХЭСЭГ/ = БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА (ГИМНАЗИ).

5. Үг хэлэх.

Оюутнууд хэлийг хурдан бөгөөд зөв ярих ёстой.

1. ТЭЭВРИЙН ТООСНЫ ТАЛААР НИСЭХИЙГ ЗОГСООСОН.

2. САША ХУРДЫН ЗАМ ДЭЭР АЛХАЖ ХАТААГЧ ХӨХСӨН.

3. МАГИЙГ КОЛПАКОВСКИЙГЭЭР ОРУУЛСАН, КОЛОКОЛОВСКИЙГЭЭР ХОНХ ЦУГАСАН, МАЛГЫГ ДАХИН САВДАЖ, ДАХИН ХОНХ ХИЙХ ХЭРЭГТЭЙ.

4. ХАШААНДАА ӨВСТЭЙ, ЗҮЛЭН ДЭЭР ТҮЛЭЭ, ХОЁР ТҮЛЭЭ, 3 ТҮЛЭЭ, ХАШААНЫ ОРЧНЫ ТҮЛЭЭ, ХАШААНЫ ӨРГӨН ДЭЭР ТҮЛЭЭ. ХАШААН ТҮЛЭЭ ХҮЛЭЭН АВАХГҮЙ, ТҮЛЭЭГЭЭ ТҮЛЖЭЭ.

5. ПРОКОП ИРСЭН, ДИЛЛИЙГ ПРОКОПТАЙ ХАНГАЛДАГ ШИГ ДИЛЛИЙГ ПРОКОПГҮЙ ХАНГАЛСАН.

6. "Мөөгний хайрцаг."

Багууд "сагс" - "мөөг түүх" багцыг хүлээн авдаг бөгөөд үүнд үе мөч бүхий карт орно.

KA – RO – MAS – LE – SY – HEDGEHOG – VIC

NOK - DER - тэнхлэг - VIC - RY - KA - ZHIK

КА – СИЧ – ЛИ – ПОД – РЭ – БЭ – ЗО – ГЭХДЭЭ

НУШ – ИК – КА – ИН – ПЭ – МОК – ВОЛ – ОВ – О

Мөөгний иш, малгайг хамтад нь байрлуул. Ойр хавьд нь олдохгүй бол бүү гайх: тэд сагсны ёроолд эсвэл дээр нь хэвтэж байж магадгүй. Хэн хайрцгаа мөөгөөр хурдан дүүргэх вэ? "Мөөг" гэдэг нь мөөгний нэрийг "цуглуулах" ёстой үе юм.

(Хариулт: тослог, boletus, boletus, russula, boletus, гүргэмийн сүүний малгай, зөгийн бал мөөгөнцөр, chanterelle).

7. Декодерууд.

Оролцогчдод шифрлэлтийн сонголт бүхий картуудыг санал болгож байна. Шифрийн "түлхүүрийг" тодорхойлох шаардлагатай. Зөв хариултын цаг, тоог харгалзан үзнэ.

Сонголт 1.

    Сун яккули кнас во эмбол отэвэ лик

    Бүтээгдэхүүнийг чимээгүйхэн гоожиж, хувцасласан

    Неим эист оруб леяи меист найзууд

    Хэн төлж, өдөр gitot muz ykuza харуулж байна

    Хувцасны малгай Rotyag Ivain Ozh ki

    Ариун Нэгэн тэнгэрийг иддэг.

Хариултууд: 1. Элсчин бүр намаг дээрээ агуу байдаг.

2. Тогтворгүй усанд чөтгөрүүд байдаг.

3. Зуун рубльгүй, харин зуун найзтай бай.

4. Мөнгө төлсөн хүн ая дууддаг.

5. Хувцасны дагуу хөлийг нь сунгана.

6. Ариун газар хэзээ ч хоосон байдаггүй.

Сонголт 2.

Н В Р Ш А О И

A O E A K G R T

КО А О С А Т О У О П Д Е

Т Р Н В Т Э Т М Б ГО А Т

N X Z A A T X E

О Д Е Ж А Н Р

V R Y I A R E YA

С У Н В С Т И

Б Б О А И В А Б

Ө Т Л Т С Ё Ө

L O A A S Y R T

A X Z D I K A A

V O E T O E

S E N R M T

I U U D S

K M E DA Y

Б И О О О Т

Э Л Т Л Н К И

Z A B E O T

D J T K B P L

Хариултууд: 1. Хулгайчны малгай шатаж байна.

2. Эрт босдог хүмүүсийг бурхан ивээг.

3. Шинэ найзуудтай болох ч хуучин найзуудаа бүү алдаарай.

4. Хүсэл байсан бол бүх ажил бүтнэ.

5. Аливаа ур чадвар шаргуу хөдөлмөрөөс бий болдог.

6. Тэнгэрийг тамхи татахын тулд л хоосон амьдрах.

Сонголт 3.

UTELOP OP ACITP

ТЭН ЙНЭЦ УГУРД

ЯЙИНЭЧУ АРАВ

ЯИНЕПРЕТ ЗЕБ

АДЕБО БА ТЕ ДУБЕН – АБЕЛЬ

ИМАБУЗ АЗ КЫЗЯ

ТЕДЕВОД ЭН АРБОД ОД АРОСС

Хариултууд: 1. Шувуу нисэх үед харагдана. 2. Жинхэнэ найзад үнэ байдаггүй.

3. Тэвчээргүй бол суралцах зүйл байхгүй. 4. Талх байхгүй бол өдрийн хоол байхгүй болно.

5. Амаа хамхиж бай.

6. Хэрүүл маргаан сайн зүйлд хүргэдэггүй.

Сонголт 3.

Өгүүлбэрүүдийг баруунаас зүүн тийш уншдаг.

UTELOP OP ACITP

ANDIV

ТЭН ЙНЭЦ УГУРД

УМОНРЕВ

ЯЙИНЭЧУ АРАВ

ЯИНЕПРЕТ ЗЕБ

АДЕБО БА ТЕ ДУБЕН – АБЕЛЬ

ТЕДУБЭН

ИМАБУЗ АЗ КЫЗЯ

ИЖРЕД

ТЕДЕВОД ЭН АРБОД ОД АРОСС

Сонголт 2.

Н В Р Ш А О И

A O E A K G R T

КО А О С А Т О У О П Д Е

Т Р Н В Т Э Т М Б ГО А Т

N X Z A A T X E

О Д Е Ж А Н Р

V R Y I A R E YA

С У Н В С Т И

Б Б О А И В А Б

Ө Т Л Т С Ё Ө

L O A A S Y R T

A X Z D I K A A

V O E T O E

S E N R M T

I U U D S

К М Е Д А Я

Б И О О О Т

Э Л Т Л Н К И

Z A B E O T

D J T K B P L

Сонголт 1.

Текст доторх дурын интервалтай өгүүлбэрүүд.

    Сун яккули кнас во эмбол отэвэ лик

    Бүтээгдэхүүнийг чимээгүйхэн гоожиж, хувцасласан

    Неим эист оруб леяи меист найзууд

    Хэн төлж, өдөр gitot muz ykuza харуулж байна

    Хувцасны малгай Rotyag Ivain Ozh ki

    Ариун Нэгэн тэнгэрийг иддэг.

КА - РО - МАС - ЛЭ - СЫ - ЗАРАА - ВИК - НОК - ПОД - тэнхлэг - ВИК - РЫ - КА - ЖИК - КА - СИЧ - ЛИ - ПОД - РЭ - БЕ - ЗО - НО - НУШ - ИК - КА - IN – PE – MOK – VOL – OV – O

    ТҮРЭЭНИЙ ГОГЧИГДООС ТООС ХЭЭР ДЭЭР НИЙСНЭЭ.

2. САША ХУРДЫН ЗАМ ДЭЭР АЛХАЖ ХАТААГЧ ХӨХСӨН.

4. КОЛПАКОВСКИЙГ ЗАСАГГҮЙ ХОНХИЙГ ОРСОН, КОЛОКОЛОВСКИЙГ ЗАСАГГҮЙ ХОНХИЙГ ЦУГАСАН, ХОНХНЫГ ДАХИН САВАХ, ДАХИН БҮХИЙЛЭХ ХЭРЭГТЭЙ.

5. ХАШААНДАА ӨВСТЭЙ, ЗҮЛЭНДЭЭ ТҮЛЭЭ, ХОЁР ТҮЛЭЭ, ГУРВАН ТҮЛЭЭ, ХАШААНЫ ОРЧНЫ ТҮЛЭЭ, ТҮЛЭЭГИЙН ӨРГӨН ОРЧНЫ ТҮЛЭЭ. ХАШААН ТҮЛЭЭ ХҮЛЭЭН АВАХГҮЙ, ТҮЛЭЭГЭЭ ТҮЛЖЭЭ.

6. ПРОКОП ИРСЭН, ДИЛЛИЙГ ПРОКОПТАЙ ХАНГАЛДАГ ШИГ ДИЛЛИЙГ ПРОКОПГҮЙ ХАНГАЛСАН.

GR – Z - , G – L – S,

- KL – D, Z – M – K,

DR – V - , DR – M -,

C – G – N, - RG – N,

Текст 1.

Тавиур дээр хоёр тогоо байсан. Нэг нь том, гялалзсан, нөгөө нь жижиг, хөгшин.

Том нь түүний байрнаас бараг гардаггүй, харин жижиг нь хааяа зуух руу үсэрч байв. Том нь өөрийгөө тавиурын эзэн гэж үздэг бөгөөд өөрийгөө маш чухалчилдаг байв. Тэгэхээр нь тэр энэ удаад гараа ташаан дээрээ тавиад гялалзсан тал руугаа анивчаад л...

Нөгөө тогоо нь хэрэлдэх дургүй. Гэхдээ энд тэр тэссэнгүй:

Чи хажуу тийшээ гялалзаж, заваарч байна! Тэгээд би өдөр бүр хүмүүсийг хооллодог. Тиймээс бидний хэн нь илүү чухал вэ гэдгийг бодоорой.

Текст 2.

Улирал бүр өөр өөрийнхөөрөө сайхан байдаг ч би зуныг хамгийн ихээр хайрладаг. Зун бол жилийн хамгийн сайхан цаг юм!

Нэгдүгээрт, зуны улиралд та сургуульд явж, хичээл сурах шаардлагагүй, гэхдээ та хүссэн зүйлээ хийж чадна.

Хоёрдугаарт, зуны улиралд та бүхэл өдрийг гадаа өнгөрөөх боломжтой. Дулаан хувцас, хүрэм, гуталнаас бие хэрхэн амардаг вэ!

Эцэст нь, зуны улиралд маш олон таашаал байдаг: голын усанд сэлэх, үүргэвчтэй явган аялал хийх, галын дэргэд хонох, мөөг, жимс жимсгэнэ авахаар ойд алхах! Та зуны бүх зугаа цэнгэлийг үнэхээр жагсааж чадах уу!

Одоо та зун бол хамгийн сайхан цаг гэдэгтэй санал нийлэх байх гэж найдаж байна.

Текст 3.

Люда сургуульд явсангүй: тэр оройг зурагт үзэж өнгөрөөж, гэрийн даалгавраа мартжээ. Муу дүн авсан нь ичмээр юм, Люда 1-р ангиасаа хойш муу дүн аваагүй.

Өглөө нь ээж, аав хоёр ажилдаа явахад Люда найз руугаа утасдав.

Ира, би өнөөдөр сургуульд явахгүй. Хэрэв тэд асуувал ямар нэг юм бодож олоорой. За. Надад нэг юм хэл: чи өвчтэй байна. Цаг агаар их томуу шиг байна. Гадаа үнэхээр уйтгартай бороо орж, шалбааг салхинд хийсгэж байлаа.

Үдийн цай хүртэл цаг нисэн өнгөрөв. Люда уншиж байв. Хөгжим сонсож, хуучин дэвтрээ гүйлгэж байлаа.

Хичээлийн дараа Ира ирж:

Бүх зүйл сайхан байна! Тэр чамайг хоолой өвдөж байна гэж хэлсэн. Шалгасан!

Текст 4

Нэг өдөр эцэг эхийн хурлаас ирэх гэж байсан ээжтэйгээ уулзахаар орой болж сургууль дээрээ ирлээ.

Сургуулийн хаалга онгорхой, би шатаар өгсөж манай ангийн байрлаж байсан 2 давхарт гарлаа. Коридор харанхуй, чимээгүй байв. Бүгд аль хэдийн явсан уу? Би ямар ч байсан хичээлдээ явахаар шийдсэн. Би хаалга руу алхаж, зогсоод, сонсов ... Тэгээд гэнэт би яриа сонсов. Бидний ширээ, самбар, сандал ярилцаж байлаа... Нэг үгээр хэлэхэд манай ангид “амьдарч” байдаг, үнэнийг хэлэхэд өмнө нь огт анхаардаггүй байсан.

Текст 5.

Орой нь аав нь охиндоо оройн хоолонд аяга таваг авчир гэж хэлэв. Тэр цайны аяга авахаар шүүгээ рүү гараа сунгахад шүүгээнээс могой түүн дээр унав. Охин айсандаа хашгирав. Тэгээд муур могойн дээр үсрэв. Цөхрөлгүй тэмцэл өрнөв. Аав нь туслахаар гүйсэн боловч муур өөрөө могойтой харьцаж, хүзүүг нь хазав.

Текст 6.

Нар голын арын усан дахь усыг дулаацуулжээ. Халуун ус нэвт гэрэлтдэг. Тэнд нарны туяа тоглож байна. Доод талд нь хясааны хэлтэрхий гялалзана. Усны сараана навч усан дээр хэвтэж байна. Битгий хөдөл. Хараач - хараарай, хараарай! Эдгээр навчны дор жижиг загаснууд хөдөлгөөнгүй зогсдог - сармис, толгойн сэрвээ.

1./16 КГ-ТЭЙ ЖИНГИЙН ХЭМЖЭЭ./ + /ЗАЛЫН МОДНЫ/ (СПИРУС) =

2./ХЭРЭЭНИЙ ДУРТАЙ ҮГ/ + /ТАВЦАН ДАХЬ ҮНДСЭН ХӨРТ/ =

3. /ЭСРЭГ ХҮЛЭЭН АВАХГҮЙ ЗҮЙЛ/ + /МЭДРЭЛ ХИЧЭЭХ/ =

4. /ЖИЧ/ + /LIMB/ =

5. /ШИЙТГЭЛ/ + /ГАЗАР ҮЗҮҮЛЭХ/ =

6. /СОГТЛОЛТОЙ УНДАА/ + /АГААР ТУРДААН/ =

7. /ХҮЧИЛТӨРӨГЧ ГЭЖ ЮУ ВЭ/ + /ШИЛМСҮҮД/ =

8./ЭХ ОРНЫ ГОЛ ДУУ/ + /ДЭЛХИЙН ХЭСЭГ/ =

Ангийн багш: Конкашева К.С.

"Сэрүүн цагийг урьдчилан сэргийлэх" - Замын хөдөлгөөний зөрчлөөс урьдчилан сэргийлэх сэтгүүл Гал түймрээс урьдчилан сэргийлэх сэтгүүл. Уламжлалт ганц бие үйл явдлууд. Галын аюулгүй байдлаас урьдчилан сэргийлэх. Семинараа амжилттай өнгөрүүлээрэй! Зөрчилдөөнөөс урьдчилан сэргийлэх. Дөрөвдүгээр сарын 27 – Урьдчилан сэргийлэх өдөр: Замын хөдөлгөөний дүрмийг зөрчихөөс урьдчилан сэргийлэх. Сэдэвчилсэн өдрүүдийн онцлог. Зорилго: Эрүүл амьдралын хэв маягаас урьдчилан сэргийлэх.

"Сансрын тухай сайхан цаг" - Стрелка. Хэрэм. “Ганц бие өдөр”-ийн хүрээнд зохион байгуулсан арга хэмжээ нь тухайн сэдэвтэй бүрэн нийцэж байв. Альфа Кентавр. Ханын сонин гаргах. Сэрүүн цаг; Тоглоом, асуулт хариулт; Зургийн уралдаанууд. Үл мэдэгдэх гараг. "Хүн төрөлхтөн дэлхий дээр үүрд үлдэхгүй, харин гэрэл, орон зайг эрэлхийлэхийн тулд эхлээд агаар мандлаас хальж, дараа нь нарны эргэн тойрон дахь орон зайг бүхэлд нь эзлэх болно."

“Ангийн цаг” - Хичээлийн цагийг зохион байгуулах, явуулах. Уламжлалт хичээлийн цаг. Хувь хүнд чиглэсэн хичээлийн цаг. Функцүүд. Багш нарын зөвлөлийн сэдэв нь "Хүмүүжлийн ажлын систем дэх хичээлийн цаг" юм. Байгаль, нийгэм, технологи, хүний ​​тухай мэдлэгийг баяжуулах. Хувь хүний ​​онцлогт тохирсон хичээлийн цагийг бэлтгэх, явуулах технологи.

Оюутнуудын бие даасан судалгааны асуултууд: Дидактик зорилго. Нийгэм бол хүүхдийн эрхийг хэрэгжүүлэх ашиг сонирхлын төлөөх хамтын ажиллагааны орон зай юм. Оюутны үйл ажиллагаа. Багш нарын хувьд. Хамгийн сайн таамаглалыг сонгон дөрвөн хүнтэй жижиг бүлгүүдэд ажилла. Сэдвийн бүтэц. Сургууль. Багшийн үйл ажиллагаа. 1-р хэсэг – “Онолын” 09/01/08: Бүтээлч даалгаврын танилцуулга, зохион байгуулалт (1 хичээл-35 минут).

"Нөхөрлөлийн тухай сайхан цаг" - Хүмүүс найз нөхдөө гэнэт алдахаас их айдаг. Зорилго: Катя будсан нум, улаан трико, даруу зантай. Би шивнэдэг: - Надтай нөхөрлөөрэй... Н.Заболоцкий. Би Ильинад санал болгож байна: Чи л надтай найзалж чадна! Текстийн зохиогч нөхөрлөлд ямар шаардлага тавьдаг вэ? Мөн нөхөрлөлийн төлөө та сэтгэлээрээ ажиллах хэрэгтэй. Найз нь алдаа, бэрхшээл, сорилттой байж болно.

“Хичээлийн цаг ба боловсрол” - Зорилго: Оюутнуудыг өөрийн улс, хот, бүс нутгийн нийгэм-улс төрийн амьдралын үйл явдал, үзэгдэлд оролцох оролцоог хөгжүүлэх; Түүх, нийгмийн ухааны хичээлээр олж авсан мэдлэгээ хэрэгжүүлэх; Болж буй зүйлд хандах хандлагыг бий болгох; Судалгааны ур чадварыг хөгжүүлэх. Танхимын сурган хүмүүжүүлэх даалгавар.

Оюуны тоглоом хэлбэрээр хичээлийн цаг.

Зорилго: хүүхдүүдийг оюуны текстийн асуудлуудтай танилцуулах; ухаалаг байдал, авхаалж самбаа, авхаалж самбаа зэрэг чанаруудын эерэг үнэлгээг бий болгоход хувь нэмэр оруулах; багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Оюуны хичээлийн цаг\

"Ухаалаг болоход хэзээ ч оройтдоггүй" (Д. Дефо)

Оюуны тоглоом хэлбэрээр хичээлийн цаг.

IQ тодорхойлох бичвэрүүдээс оньсого тоглоомын даалгавар.

Тоглоомын үеэр багууд 30 минутын дотор 10 оньсого шийдвэрлэх ёстой. Хамгийн гол нь хүүхдүүдийг оюуны тестийн ердийн даалгавартай танилцуулах, бүлэгт ажиллах боломжийг олгох, сэтгэн бодох чадварыг шалгах явдал юм.

Зорилтууд: хүүхдүүдийг оюуны текстийн асуудалтай танилцуулах; ухаалаг байдал, авхаалж самбаа, авхаалж самбаа зэрэг чанаруудын эерэг үнэлгээг бий болгоход хувь нэмэр оруулах; багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: оньсого хуудасны хэд хэдэн хуулбарыг хийх (багийн тоогоор).

Бүртгэл : Самбар дээр үр дүнгийн хүснэгтийг зур (хүүхдүүд бүх ажлыг шалгах үед энэ хүснэгтийг бөглөнө).

Ангийн төлөвлөгөө

  1. "Оюун ухаан гэж юу вэ?" сэдвээр интерактив яриа.
  2. Оюуны оньсого тоглоом.
  3. Эцсийн үг.
  4. Дүгнэлт (тусгал).

Хичээлийн цагийн явц

1. “Оюун ухаан гэж юу вэ?” сэдэвт интерактив яриа.

Гэрийн багш. - Өнөөдөр бид оюуны хичээлийн цагийг зохион байгуулж байна. "Тагнуул" гэдэг үгийг өнөө үед их хэрэглэдэг. Та үүнийг хэрхэн ойлгож байна вэ? (Оюун ухаан, авхаалж самбаа, авхаалж самбаа, авхаалж самбаа, мэдлэг, саван хийх чадварболон бусад).

Гэрийн багш.С.Ожеговын толь бичигт "оюун ухаан" гэсэн үгийн тайлбарыг өгсөн."Хүний сэтгэн бодох чадвар, сэтгэхүйн зарчим."Гэхдээ өөр үзэл бодол байдаг.Олон сэтгэл судлаачид оюун ухаан бол суралцах, ойлгох, танин мэдэх чадвар гэж үздэг.. Мөн хүн бүр ийм чадвартай байдаг.

Энэ чадварыг хөгжүүлэх шаардлагатай гэж та бодож байна уу?

Хүүхдүүдийн хариултын жишээ:

Ядуу оюутан одоо профессороос илүү цалин авдаг;

За, яагаад тэр даруй жижүүр эсвэл профессор уу? Жишээлбэл, оюун ухаангүй топ менежерийг зөвхөн онцгой чадвартай хүмүүст л өгдөг.

Гайхамшигт хүүхдүүд байдаг бөгөөд тэд оюун ухаанаа хөгжүүлэх ёстой.

Хүн бүрт оюун ухаан хэрэгтэй: жижүүр, профессор хоёулаа - амьдралд учир шалтгаан хүн бүрт хэрэгтэй.

Гэрийн багш.

- Хүн бүр оюун ухаантай байдаг. Гэхдээ бүх хүмүүс үүнийг хөгжүүлэхийг хүсдэггүй. Тэгээд дэмий л. Америкийн сэтгэл судлаачид олон өндөр настай хүмүүсийг судалж үзээд өндөр оюун ухаантай хүмүүс өндөр насалж, залуу харагдаж, хөгшрөх хүртэл оюун ухаанаа цэлмэг байлгадаг гэсэн дүгнэлтэд хүрсэн байна.

Та оюун ухаанаа хэрхэн сургах вэ?

Хүүхдүүдийн хариултын жишээ:
- Их унш, мэдээлэл цуглуул.
- Сургуулийн бүх даалгаврыг ухамсартайгаар гүйцэтгэх.
- Оньсого таавар.
- Клубт суралц, алсын хараагаа тэлэх.

Гэрийн багш. - Зарим хүмүүс бусдаас илүү оюун ухаантай байдаг нь харагдаж байна.. Олон компаниуд ийм хүмүүсийг ажилд авахыг хүсдэг:хурдан дахин сурах чадвартай, амарханшинэ зүйлийг хүлээж авах. Гэхдээ тэдгээрийг хэрхэн тодорхойлох вэ? Энд тагнуулын туршилтууд аврах ажилд ирдэг.. Эдгээр тестийн үр дүнд үндэслэн та өөрийн IQ буюу оюуны чадавхийг хэмжих боломжтой.
-Танд ийм шинжилгээ өгөх шаардлагатай байсан уу? Та IQ-ээ мэдэх үү?
(
Хүүхдүүд хариулдаг.)

IQ тест нь олон оньсого агуулдаг. Гэхдээ эдгээр оньсого нь бага зэрэг сургалтанд хамрагдсанаар хамгийн энгийн хүн амархан шийдэж чадна. Тиймээс олон эрдэмтэд эдгээр туршилтуудын талаар нэлээд эргэлзэж байна. Гэхдээ нэг талаараа бидний олонхи нь ийм шалгалтанд хамрагдах ёстой. Бидэнд санал болгож буй ажлуудад бэлэн байгаа нь дээр.

II. "Таавар" оюуны тоглоом

Ангийн багш. Өнөөдөр бид "Таавар" тоглоом тоглох болно. 4 хүний ​​бүрэлдэхүүнтэй баг (хоёр ширээ зэрэгцэн зогсож байгаа) даалгаврын талаар тааварлана. Бүх багууд ижил даалгавар бүхий хуудсыг хүлээн авна. Цаасны дээд талд багийнхаа нэрийг бич. Танд бүх даалгаврыг гүйцэтгэхэд 30 минут өгдөг. Нэг хүний ​​хувьд энэ нь мэдээжийн хэрэг хэтэрхий бага юм. Гэхдээ бүлгийн хувьд энэ нь хангалттайЭцсийн эцэст та ачааллыг хуваарилж, тэр үед бусад хүмүүстэй хэрхэн хамтран ажиллахыг сурч чадна. Нэмж дурдахад, таавар шийдвэрлэхдээ та нууцыг хадгалж, хариултыг чимээгүйхэн ярилцах хэрэгтэй, эс тэгвээс өрсөлдөгчид таны хариултыг таслах болно. Тоглоомын нөхцөл тодорхой байна уу? Дараа нь эхэлцгээе!

(Үйлчлэгч нар даалгавар бүхий хуудсыг тарааж, багш цагийн хуваарийг тооцож, хүүхдүүд ажиллаж эхэлдэг. Ажлын цаг дуусахад багш баг бүрийг хөршүүддээ (цагийн зүүний дагуу) харилцан шалгахын тулд хуудсаа өгөхийг хүснэ.

Ангийн багш. Одоо бид юу авснаа шалгацгаая? Та өөрөө байцаагчаар ажиллана. Баг бүр хөршүүдийнхээ ажлыг шалгана. Би хариулт, тайлбарыг унших болно. Зөв хариулт бүрийн хувьд та өрсөлдөгчийнхөө хуудсан дээр 1 оноо авдаг.

(Багш "Хариулт" хүснэгтээс хариултыг уншиж, хүүхдүүд ажлыг шалгана.)

Хариултууд

1. СЕМАФОР (ЯМАА, ХАМ, МОРЬ)

2.НАСОС

3.БАРИЛГА

4. БҮХИЙГ ЭВЭРЭЭР АВ

5. ЭНД

6.Эргэн тойронд байгаа зүйл эргэн тойронд гарч ирдэг

7. ШАГНАЛ

8. ААЛЗ

9.КРАКОВИЯК

10.(БОСОО МӨРӨН ДАХЬ ТООНЫ нийлбэр=9)

Бүх хариултыг уншсан тул нийлбэр оноог тооцож, даалгаврын хуудсыг надад хүлээлгэн өгнө үү.

(Хүүхдүүд тоолж, хуудаснуудыг багшид өгнө.)

(Үр дүнг уншиж, ялагчдыг нэрлэнэ.) Бид туйлын тэнцүү нөхцөлд хамгийн ухаалаг баг нь [нэр] баг байсан гэж хэлж болно (багийн гишүүдийн нэр, овгийг жагсаав). Ялагчдад баяр хүргэе, гэхдээ амжилтын шалтгаан нь надад санагдаж байнаЭнд зөвхөн оюун ухаан төдийгүй хамтран ажиллах, эв найртай ажиллах чадвар юм.

III. Эцсийн үг

Гэрийн багш.- Бидэнд шийдэгдэхгүй мэт санагдах асуудлыг бид өөрсдөө шийдэхэд юутай ч зүйрлэшгүй баяр баясгаланг мэдэрдэг.Үүнийг заримдаа ойлголттой харьцуулдаг. Энэ бол оюун санааны ажлын баяр баясгалан юм.Би таны өнөөдөр шийдсэн оньсогонуудыг маш сонирхолтой нэртэй номноос авсан:"Таны суут чадварыг шалгах 1000 анхны тест."Та одоо ийм олон ном олж болно. Мэдээжийн хэрэг, энэ гарчигт зарим нэг хошигнол бий:суут ухаан бол хүний ​​хамгийн дээд бүтээлч чадвар болохоос ийм оньсого тайлах чадвар биш юм. Зохиогчид хэлэхийг хүссэн нь ойлгомжтойямар ч хүн ухаарлыг мэдэрч, оюун санааны ажлаас баяр баясгаланг мэдрэх боломжтой. Өнөөдөр та ч бас амжилтанд хүрсэн гэж найдаж байна. Өнөөдрийн хичээлийн сэдэвт анхаарлаа хандуулаарай. "Ухаантай болоход хэзээ ч оройтдоггүй" - энэ ухаалаг үг агуу англичуудынх юмшог зохиолч Даниел Дефо. Мөн тэр үеийнхээ хамгийн ухаантай хүмүүсийн нэг байсан.

IV. Дүгнэлт (эргэцүүлэл)

Ангийн багш.

- Хэцүү асуудлуудаар тархиа боох нь танд таалагдсан уу? Би хүсч байнаэсэх Амжилтаа бататгах уу эсвэл илүү хэцүү даалгаварт өөрийгөө сорих уу?

Хүүхдүүдийн хариултын жишээ

Эдгээр оньсого нь тийм ч хэцүү биш бөгөөд тэдгээрийг зохицуулахад хялбар байдаг.

Эхний асуудлыг шийдэхэд хэцүү байсан ч дараа нь илүү хялбар болсон.

Надад ийм оньсоготой олон ном бий, би үр шигээ хагардаг.

Хүн бүр суут ухаантан байж чаддаггүй. Би ойлгосонгүй.

Би ийм асуудлуудыг үргэлж алгасдаг байсан, гэхдээ одоо би тэдгээрийг шийдэхийг хичээх болно - би амжилтанд хүрч байна!

(Интернэт сайтуудын материалд үндэслэсэн)

ХЭРЭГЛЭЭ

Оньсого

p/p

Даалгавар (асуулт)

Тоо хэмжээ

оноо

Нэмэлт үгийг ол:

оказ ранба софарэм долша

Хаалтны гадна байгаа үгстэй ижил утгатай үгийг хаалтанд оруулна уу:

Баяр ёслол, сүр жавхлант (...) шахуурга

Хаалтны гаднах тодорхойлолттой ижил утгатай үгийг хаалтанд оруулна.

Аливаа зүйлийг бүтээх (...) бүрэлдэхүүн

Алдарт хэллэгийн үг бүрд нэг үсэг солигдсон байдаг. Энэ ямар үг вэ?

Хажуу болон хөлийг нь авсан

Гурван үсэгтэй хоёр хэлтэрхийнээс мөнх ногоон бутны нэрийг зохио.

VER, PAD, RYAB, MAG, INA, ESC.

Зүйр цэцэн үгнээс эгшгийг хассан. Тэднийг байранд нь тавь.

WTF

Алга болсон үгийг хаалтанд хийнэ.

МОРС (СОДА) ХАТГАЙ

SLING(…) IZVOZ

Пропорцийг шийд

Морь /4…. /8

Дөрвөн үсэгтэй хоёр хэсгийг нийлүүлж бүжгийн нэрийг гарга.

ҮНЭГ, ПОЛО, ОВЯК, БАДА, ӨНЭЗ, АНГО, КРАК, ЛКА.

Дутуу цифрийг бөглөнө үү.412

НИЙТ


"Оюуны асуудал" хичээлийн цаг

Зорилго:

Бүтээлч үйл ажиллагааны сонирхол, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Сэтгэн бодох чадвар, яриаг хөгжүүлэх.

Харилцан туслалцах, нөхөрлөх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц:

Өнөөдөр бид тантай яриа, сэтгэлгээг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллах болно. Би та бүхэнд тоглоомын дасгалуудыг танилцуулахыг хүсч байна, эдгээр дасгалуудыг сонирхолтой тоглоом болгон хувиргаж болно. Тоглоомонд та дүрмийг тогтоож болно - зөв хариултын хувьд хүүхэд чип эсвэл бусад шагнал авдаг. Энэ нь тоглоомын нэмэлт сонирхлыг бий болгодог.

Бүлэг нь багуудад хуваагдана.

1. “Бие халаалт”

Асуултанд хариулна уу. Асуултуудыг багуудад ээлжлэн тавьдаг.

1 баг

1. Сандал ганхахаас сэргийлэхийн тулд хэдэн хөлтэй байх ёстой вэ? (3)

2. Арваад хэдэн нэгж байдаг вэ? (12)

3. Цаг нь 15 минутаас 12 цагийг харуулж байна.

4. Цаг, минутын зүүнийг солих - цаг хэд болж байна вэ? (9)

5.Усан сэлэлтийн хурдыг нэмэгдүүлэх төхөөрөмж (сэрвээ)

6. Зөгийн бал хадгалах үүр (зөгийн үүр)

7. Нууц нөхцөл үг (нууц үг)

8. “Ялалт” (ялагдал) гэдэг үгийн антоним.

9. Ясгүй хэлтэй эзэн (чаадаг)

2-р баг

1. А.Дюмагийн “Шадар гурван цэрэг” романы үргэлжлэл - “...жилийн дараа” (20)

2. Хамгийн жижиг хоёр оронтой тоо (10)

3. Таны улирлын 1-р сарын серийн дугаар хэд вэ? (2)

4. Нохойд ямар хөл хэрэгтэй вэ? (5)

5. Усан сангийн ёроолд наалдамхай тунадас. (лаг)

6. Цөлийн устай газар (бүрд)

7. Египетийн фараонуудын оршуулгын газар (пирамид)

8. Бассейная гудамжны нэг ухаангүй эр малгайны оронд өмсгөв (хайруулын тогоо)

2. “Үгийг сур”

(Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх)

Аль үсгийг эгшиг гэж нэрлэдэгийг санаарай. Цагаан толгойд хэдэн үсэг байдаг вэ? Тэднийг жагсаа. Одоо би танд эгшиг дутуу байгаа үгсийг сэргээхийг санал болгож байна. Хариултуудаа цаасан дээр бичээрэй. Багийн аль нэг нь энэ даалгаврыг хийж дуусмагц бүгд үг бичихээ больдог.

GR – Z - , G – L – S, - KL – D, Z – M – K, DR – V - ,

DR – M - , C – G – N,

RG - N, L - M - N

Навчийг өг. Үгсийг амаар хэл.

3. "Ер бусын уншлага"

Багууд текст хүлээн авдаг. "Үгсийн дагуу мөрүүдийг арагшаа унших", "Үсгийн дагуу мөрийг арагшаа унших", "Үгсийг ээлжлэн унших ба эсрэгээр", "Үгийн хоёр дахь хагасыг унших" гэсэн даалгавар өгдөг.

Текст 1.

Текст 2.

Текст 3.

Хичээлийн дараа Ира ирж:

Текст 4

Текст 5.

Текст 6.

Завсарлага "Та мэдэх үү?"

"Та мэдэх үү?" хэсгээс сонирхолтой мэдээллийг сонсоорой.

7 (өдөр) тоо нь хуваагддаггүй тул долоо хоногийг ингэж нэрлэсэн. үлдэгдэлгүйгээр хуваагдахгүй. Тийм ч учраас тэд долоо хоногт 7 хоногтой тэнцэх хугацааг нэрлэсэн.

Даваа бол долоо хоногийн дараа ирдэг өдөр, Мягмар бол долоо хоногийн 2 дахь өдөр, Лхагва бол гурав дахь, Пүрэв гараг дөрөв дэх өдөр, Баасан гараг тав дахь, Бямба гараг нь эртний Вавилончуудын хэлээр зургаан гэсэн утгатай.

4. Тэнцүү байдал нь үнэн байхын тулд хаалтанд байгаа үгсийг солино уу.

1. /16 КГ-ТЭЙ ЖИНГИЙН ХЭМЖЭЭ./ + /ЗАЛЫН МОДНЫ/ (СПИРУС) =НОХОЙН ҮЛДВЭР (ПҮҮДЛ).

2. /ХЭРЭЭНИЙ ДУРТАЙ ҮГ/ + /ТАВЦАН ДАХЬ ҮНДСЭН ХӨРТ/ =Толгойн хувцас (CAP)

ХЭСЭГ (ЗЭРЭГЧ).

4. /ЖИЧ/ + /LIMB/ =ЗАГАС (ЛАМПИР).

ТӨРӨЛ ЧИХЭР

Жимс (усан үзэм).

ГАЗАР (ГАЗЕЛЬ).

8. /ЭХ ОРНЫ ГОЛ ДУУ/ + /ДЭЛХИЙН ХЭСЭГ/ =БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА (ГИМНАЗИ).

5. Үг хэлэх.

Залуус хурдан бөгөөд зөв ярих ёстой.

1. ТЭЭВРИЙН ТООСНЫ ТАЛААР НИСЭХИЙГ ЗОГСООСОН.

3. МАГИЙГ КОЛПАКОВСКИЙГЭЭР ОРУУЛСАН, КОЛОКОЛОВСКИЙГЭЭР ХОНХ ЦУГАСАН, МАЛГЫГ ДАХИН САВДАЖ, ДАХИН ХОНХ ХИЙХ ХЭРЭГТЭЙ.

4. ХАШААНДАА ӨВСТЭЙ, ЗҮЛЭН ДЭЭР ТҮЛЭЭ, ХОЁР ТҮЛЭЭ, 3 ТҮЛЭЭ, ХАШААНЫ ОРЧНЫ ТҮЛЭЭ, ХАШААНЫ ӨРГӨН ДЭЭР ТҮЛЭЭ. ХАШААН ТҮЛЭЭ ХҮЛЭЭН АВАХГҮЙ, ТҮЛЭЭГЭЭ ТҮЛЖЭЭ.

5. ПРОКОП ИРСЭН, ДИЛЛИЙГ ПРОКОПТАЙ ХАНГАЛДАГ ШИГ ДИЛЛИЙГ ПРОКОПГҮЙ ХАНГАЛСАН.

6. "Мөөгний хайрцаг."

Багууд "сагс" - "мөөг түүх" багцыг хүлээн авдаг бөгөөд үүнд үе мөч бүхий карт орно.

KA – RO – MAS – LE – SY – HEDGEHOG – VIC

NOK - DER - тэнхлэг - VIC - RY - KA - ZHIK

КА – СИЧ – ЛИ – ПОД – РЭ – БЭ – ЗО – ГЭХДЭЭ

НУШ – ИК – КА – ИН – ПЭ – МОК – ВОЛ – ОВ – О

Мөөгний иш, малгайг хамтад нь байрлуул. Ойр хавьд нь олдохгүй бол бүү гайх: тэд сагсны ёроолд эсвэл дээр нь хэвтэж байж магадгүй. Хэн хайрцгаа мөөгөөр хурдан дүүргэх вэ? "Мөөг" гэдэг нь мөөгний нэрийг "цуглуулах" ёстой үе юм.

(Хариулт: тослог, boletus, boletus, russula, boletus, гүргэмийн сүүний малгай, зөгийн бал мөөгөнцөр, chanterelle).

7. Декодерууд.

Оролцогчдод шифрлэлтийн сонголт бүхий картуудыг санал болгож байна. Шифрийн "түлхүүрийг" тодорхойлох шаардлагатай. Зөв хариултын цаг, тоог харгалзан үзнэ.

Сонголт 1.

  1. Бүтээгдэхүүнийг чимээгүйхэн гоожиж, хувцасласан
  2. Хувцасны малгай Rotyag Ivain Ozh ki

Хариултууд: 1. Элсчин бүр намаг дээрээ агуу байдаг.

2. Тогтворгүй усанд чөтгөрүүд байдаг.

3. Зуун рубльгүй, харин зуун найзтай бай.

4. Мөнгө төлсөн хүн ая дууддаг.

5. Хувцасны дагуу хөлийг нь сунгана.

6. Ариун газар хэзээ ч хоосон байдаггүй.

Сонголт 2.

Н В Р Ш А О И

A O E A K G R T

КО А О С А Т О У О П Д Е

Т Р Н В Т Э Т М Б ГО А Т

N X Z A A T X E

О Д Е Ж А Н Р

V R Y I A R E YA

С У Н В С Т И

Б Б О А И В А Б

Ө Т Л Т С Ё Ө

L O A A S Y R T

A X Z D I K A A

V O E T O E

S E N R M T

I U U D S

К М Е Д А Я

Б И О О О Т

Э Л Т Л Н К И

Z A B E O T

D J T K B P L

Хариултууд: 1. Хулгайчны малгай шатаж байна.

2. Эрт босдог хүмүүсийг бурхан ивээг.

3. Шинэ найзуудтай болох ч хуучин найзуудаа бүү алдаарай.

4. Хүсэл байсан бол бүх ажил бүтнэ.

5. Аливаа ур чадвар шаргуу хөдөлмөрөөс бий болдог.

6. Тэнгэрийг тамхи татахын тулд л хоосон амьдрах.

Сонголт 3.

UTELOP OP ACITP

ANDIV

ТЭН ЙНЭЦ УГУРД

УМОНРЕВ

ЯЙИНЭЧУ АРАВ

ЯИНЕПРЕТ ЗЕБ

АДЕБО БА ТЕ ДУБЕН – АБЕЛЬ

ТЕДУБЭН

ИМАБУЗ АЗ КЫЗЯ

ИЖРЕД

ТЕДЕВОД ЭН АРБОД ОД АРОСС

Хариултууд: 1. Шувуу нисэх үед харагдана. 2. Жинхэнэ найзад үнэ байдаггүй.

3. Тэвчээргүй бол суралцах зүйл байхгүй. 4. Талх байхгүй бол өдрийн хоол байхгүй болно.

5. Амаа хамхиж бай.

6. Хэрүүл маргаан сайн зүйлд хүргэдэггүй.

Сонголт 3.

Өгүүлбэрүүдийг баруунаас зүүн тийш уншдаг.

UTELOP OP ACITP

ANDIV

ТЭН ЙНЭЦ УГУРД

УМОНРЕВ

ЯЙИНЭЧУ АРАВ

ЯИНЕПРЕТ ЗЕБ

АДЕБО БА ТЕ ДУБЕН – АБЕЛЬ

ТЕДУБЭН

ИМАБУЗ АЗ КЫЗЯ

ИЖРЕД

ТЕДЕВОД ЭН АРБОД ОД АРОСС

Сонголт 2.

Н В Р Ш А О И

A O E A K G R T

КО А О С А Т О У О П Д Е

Т Р Н В Т Э Т М Б ГО А Т

N X Z A A T X E

О Д Е Ж А Н Р

V R Y I A R E YA

С У Н В С Т И

Б Б О А И В А Б

Ө Т Л Т С Ё Ө

L O A A S Y R T

A X Z D I K A A

V O E T O E

S E N R M T

I U U D S

К М Е Д А Я

Б И О О О Т

Э Л Т Л Н К И

Z A B E O T

D J T K B P L

Сонголт 1.

Текст доторх дурын интервалтай өгүүлбэрүүд.

  1. Сун яккули кнас во эмбол отэвэ лик
  2. Бүтээгдэхүүнийг чимээгүйхэн гоожиж, хувцасласан
  3. Неим эист оруб леяи меист найзууд
  4. Хэн төлж, өдөр gitot muz ykuza харуулж байна
  5. Хувцасны малгай Rotyag Ivain Ozh ki
  6. Ариун Нэгэн тэнгэрийг иддэг.

КА - РО - МАС - ЛЭ - СЫ - ЗАРАА - ВИК - НОК - ПОД - тэнхлэг - ВИК - РЫ - КА - ЖИК - КА - СИЧ - ЛИ - ПОД - РЭ - БЕ - ЗО - НО - НУШ - ИК - КА - IN – PE – MOK – VOL – OV – O

  1. ТҮРЭЭНИЙ ГОГЧИГДООС ТООС ХЭЭР ДЭЭР НИЙСНЭЭ.

2. САША ХУРДЫН ЗАМ ДЭЭР АЛХАЖ ХАТААГЧ ХӨХСӨН.

4. КОЛПАКОВСКИЙГ ЗАСАГГҮЙ ХОНХИЙГ ОРСОН, КОЛОКОЛОВСКИЙГ ЗАСАГГҮЙ ХОНХИЙГ ЦУГАСАН, ХОНХНЫГ ДАХИН САВАХ, ДАХИН БҮХИЙЛЭХ ХЭРЭГТЭЙ.

5. ХАШААНДАА ӨВСТЭЙ, ЗҮЛЭНДЭЭ ТҮЛЭЭ, ХОЁР ТҮЛЭЭ, ГУРВАН ТҮЛЭЭ, ХАШААНЫ ОРЧНЫ ТҮЛЭЭ, ТҮЛЭЭГИЙН ӨРГӨН ОРЧНЫ ТҮЛЭЭ. ХАШААН ТҮЛЭЭ ХҮЛЭЭН АВАХГҮЙ, ТҮЛЭЭГЭЭ ТҮЛЖЭЭ.

6. ПРОКОП ИРСЭН, ДИЛЛИЙГ ПРОКОПТАЙ ХАНГАЛДАГ ШИГ ДИЛЛИЙГ ПРОКОПГҮЙ ХАНГАЛСАН.

GR – Z - , G – L – S,

KL – D, Z – M – K,

DR – V - , DR – M -,

C – G – N, - RG – N,

Текст 1.

Тавиур дээр хоёр тогоо байсан. Нэг нь том, гялалзсан, нөгөө нь жижиг, хөгшин.

Том нь түүний байрнаас бараг гардаггүй, харин жижиг нь хааяа зуух руу үсэрч байв. Том нь өөрийгөө тавиурын эзэн гэж үздэг бөгөөд өөрийгөө маш чухалчилдаг байв. Тэгэхээр нь тэр энэ удаад гараа ташаан дээрээ тавиад гялалзсан тал руугаа анивчаад л...

Нөгөө тогоо нь хэрэлдэх дургүй. Гэхдээ энд тэр тэссэнгүй:

Чи хажуу тийшээ гялалзаж, заваарч байна! Тэгээд би өдөр бүр хүмүүсийг хооллодог. Тиймээс бидний хэн нь илүү чухал вэ гэдгийг бодоорой.

Текст 2.

Улирал бүр өөр өөрийнхөөрөө сайхан байдаг ч би зуныг хамгийн ихээр хайрладаг. Зун бол жилийн хамгийн сайхан цаг юм!

Нэгдүгээрт, зуны улиралд та сургуульд явж, хичээл сурах шаардлагагүй, гэхдээ та хүссэн зүйлээ хийж чадна.

Хоёрдугаарт, зуны улиралд та бүхэл өдрийг гадаа өнгөрөөх боломжтой. Дулаан хувцас, хүрэм, гуталнаас бие хэрхэн амардаг вэ!

Эцэст нь, зуны улиралд маш олон таашаал байдаг: голын усанд сэлэх, үүргэвчтэй явган аялал хийх, галын дэргэд хонох, мөөг, жимс жимсгэнэ авахаар ойд алхах! Та зуны бүх зугаа цэнгэлийг үнэхээр жагсааж чадах уу!

Одоо та зун бол хамгийн сайхан цаг гэдэгтэй санал нийлэх байх гэж найдаж байна.

Текст 3.

Люда сургуульд явсангүй: тэр оройг зурагт үзэж өнгөрөөж, гэрийн даалгавраа мартжээ. Муу дүн авсан нь ичмээр юм, Люда 1-р ангиасаа хойш муу дүн аваагүй.

Өглөө нь ээж, аав хоёр ажилдаа явахад Люда найз руугаа утасдав.

Ира, би өнөөдөр сургуульд явахгүй. Хэрэв тэд асуувал ямар нэг юм бодож олоорой. За. Надад нэг юм хэл: чи өвчтэй байна. Цаг агаар их томуу шиг байна. Гадаа үнэхээр уйтгартай бороо орж, шалбааг салхинд хийсгэж байлаа.

Үдийн цай хүртэл цаг нисэн өнгөрөв. Люда уншиж байв. Хөгжим сонсож, хуучин дэвтрээ гүйлгэж байлаа.

Хичээлийн дараа Ира ирж:

Бүх зүйл сайхан байна! Тэр чамайг хоолой өвдөж байна гэж хэлсэн. Шалгасан!

Текст 4

Нэг өдөр эцэг эхийн хурлаас ирэх гэж байсан ээжтэйгээ уулзахаар орой болж сургууль дээрээ ирлээ.

Сургуулийн хаалга онгорхой, би шатаар өгсөж манай ангийн байрлаж байсан 2 давхарт гарлаа. Коридор харанхуй, чимээгүй байв. Бүгд аль хэдийн явсан уу? Би ямар ч байсан хичээлдээ явахаар шийдсэн. Би хаалга руу алхаж, зогсоод, сонсов ... Тэгээд гэнэт би яриа сонсов. Бидний ширээ, самбар, сандал ярилцаж байлаа... Нэг үгээр хэлэхэд манай ангид “амьдарч” байдаг, үнэнийг хэлэхэд өмнө нь огт анхаардаггүй байсан.

Текст 5.

Орой нь аав нь охиндоо оройн хоолонд аяга таваг авчир гэж хэлэв. Тэр цайны аяга авахаар шүүгээ рүү гараа сунгахад шүүгээнээс могой түүн дээр унав. Охин айсандаа хашгирав. Тэгээд муур могойн дээр үсрэв. Цөхрөлгүй тэмцэл өрнөв. Аав нь туслахаар гүйсэн боловч муур өөрөө могойтой харьцаж, хүзүүг нь хазав.

Текст 6.

Нар голын арын усан дахь усыг дулаацуулжээ. Халуун ус нэвт гэрэлтдэг. Тэнд нарны туяа тоглож байна. Доод талд нь хясааны хэлтэрхий гялалзана. Усны сараана навч усан дээр хэвтэж байна. Битгий хөдөл. Хараач - хараарай, хараарай! Эдгээр навчны дор жижиг загаснууд хөдөлгөөнгүй зогсдог - сармис, толгойн сэрвээ.

1 ./ 16 кг-тай тэнцэх жин./ + /ЗАЛЫН МОДНЫ/ (СПИРУС) =

2./ХЭРЭЭНИЙ ДУРТАЙ ҮГ/ + /ТАВЦАН ДАХЬ ҮНДСЭН ХӨРТ/ =

3. /ЭСРЭГ ХҮЛЭЭН АВАХГҮЙ ЗҮЙЛ/ + /МЭДРЭЛ ХИЧЭЭХ/ =

4. /ЖИЧ/ + /LIMB/ =

5. /ШИЙТГЭЛ/ + /ГАЗАР ҮЗҮҮЛЭХ/ =

6. /СОГТЛОЛТОЙ УНДАА/ + /АГААР ТУРДААН/ =

7. /ХҮЧИЛТӨРӨГЧ ГЭЖ ЮУ ВЭ/ + /ШИЛМСҮҮД/ =

8./ЭХ ОРНЫ ГОЛ ДУУ/ + /ДЭЛХИЙН ХЭСЭГ/ =

  1. Бүтээлч чадвар, бүтээлч үйл ажиллагааны сонирхлыг төлөвшүүлэх
  2. Сурагчдын сэтгэн бодох, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх
  3. Харилцан туслалцах, нөхөрлөх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц:

Өнөөдөр бид логик сэтгэлгээ, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлж, хичээлийг дүгнэхэд туслах шинэ шүлэгтэй танилцах болно.

Жетоны өнгөөр ​​баг болгон хуваах.

Шүүгчдийн танилцуулга.

1 тоглоом "Бие халаалт"

5 асуултанд хариулна уу. Асуултуудыг багуудад ээлжлэн тавьдаг.

  1. Сандал ганхуулахгүйн тулд хэдэн хөлтэй байх ёстой вэ? (3)
  2. Арваад хэдэн нэгж байдаг вэ? (12)
  3. Цаг нь 15 минутаас 12 цагийг харуулж байна. Бид цаг, минутын зүүнийг сольдог - цаг хэд болж байна вэ? (9)
  4. А.Дюмагийн “Шадар гурван цэрэг” романы үргэлжлэл - “...жилийн дараа” (20)
  5. Роман Ильф, Петров нар "...сандал" (12)
  6. Роман Ю.Семенов “... хаврын мөчүүд” (17)
  7. Хамгийн бага хоёр оронтой тоо (10)
  8. Таны улирлын нэгдүгээр сарын серийн дугаар? (2)
  9. Нохойд ямар хөл хэрэгтэй вэ? (5)
  10. Усанд сэлэх хурдыг нэмэгдүүлэх төхөөрөмж (сэрвээ)
  11. Зөгийн бал хадгалах үүр (зөгийн үүр)
  12. Нууц нөхцөл үг (нууц үг)
  13. "Ялалт" (ялагдал) гэдэг үгийн эсрэг утгатай.
  14. Ясгүй хэлний эзэн (чавах хайрцаг)
  15. Биг Бенийг "хамгаалагдсан" хот (Лондон)
  16. Усан сангийн ёроолд наалдамхай тунадас. (лаг)
  17. Цөлийн устай газар (бүрд)
  18. Египетийн фараонуудын оршуулгын газар (пирамид)
  19. Үүнийг Басейная гудамжны (хайруулын таваг) нэг ухаангүй хүн малгайны оронд өмссөн байна.
  20. Чуковский хүүхдүүдэд алхахыг зөвлөдөггүй газар (Африк)

Тоглоом 2 "Үгийг сур"

(Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх)

Аль үсгийг эгшиг гэж нэрлэдэгийг санаарай. Цагаан толгойд хэдэн үсэг байдаг вэ? Тэднийг жагсаа. Одоо би танд эгшиг дутуу байгаа үгсийг сэргээхийг санал болгож байна. Хариултуудаа цаасан дээр бичээрэй. Багийн аль нэг нь энэ даалгаврыг хийж дуусмагц бүгд үг бичихээ больдог.

GR – Z - , G – L – S, - KL – D, Z – M – K, DR – V - , DR – M - , C – G – N,
- RG - N, L - M - N

Навчийг өг. Үгсийг амаар хэл.

Тоглоом 3 "Нийтлэг зүйл нь юу вэ?"

Та бүхний мэдэж байгаагаар зарим үг, түүний дотор нэр үг нь шууд болон дүрсийн утгаар ашиглагдаж болно.

Жишээ нь: талх, уур амьсгал, дэр - "зөөлөн" гэсэн ерөнхий тодорхойлолт

Дараах нэр үгсийн тодорхойлолтыг аль баг илүү хурдан олох вэ?

Зам, хүсэл зориг, сахилга бат (төмөр)
- Тосгон, тахиа, хөгшин эмэгтэй (дүлий)
- Агч, хүүхэд, хиймэл үс (буржгар)
- Бялуу, үнсэлт, зүүд (чихэрлэг)

Тоглоом 3 "Таавар"

(харааны санах ойг хөгжүүлэх)

Эдгээр үгсийг 3 удаа уншиж, санаж байхыг хичээ. Дараа нь тэдгээрийг харахгүйгээр асуултанд хариулж, хариултыг цаасан дээр том үсгээр бич.

СҮҮ ЗАГАС ОЛС ЦОНХ
ХҮСНЭГТ ОЙ ИТГЭЛ ХАНАМ
  • Эгнээний эхнээс хоёр дахь үг үү?
  • Санал болгож буй үгэнд хэдэн эр үг байсан бэ?
  • Төгсгөлийн хоёр дахь үг нь Итгэл байсан уу?
  • Бүх найман үг гийгүүлэгчээр эхэлсэн үү?

Тоглоом 4 "Анхаарал"

(сайн дурын анхаарлыг шалгах)

Текстийг анхааралтай, зөвхөн нэг удаа сонсоорой. Тэгээд асуултанд үнэн зөв хариулахыг хичээ. Бүх багууд ээлжлэн тоглодог

  • Света орой нь 4 улаан ялаа идсэн бол түүний найз Вася өглөө нь 3 мөөгийг дахин идсэн. Хүүхдүүд хэдэн мөөг идсэн бэ? (та ялаа мөөг идэж чадахгүй)
  • Иван Васильевич ажилд ороход нэг цаг хагасын хугацаа шаардагдана. Орой нь тэр ижил замаар 90 минутын дараа гэртээ харьдаг. Та энэ ялгааг хэрхэн тайлбарлах вэ? (90 минут = 1.5 цаг)
  • Арванхоёрдугаар сар ирлээ. Ойд гурван цасан ширхгүүд цэцэглэж, дараа нь өөр нэг нь. Хэдэн цэцэг цэцэглэсэн бэ? (12-р сард цасан ширхгүүд цэцэглэдэггүй)
  • Хоосон шилэнд хэдэн самар байна вэ? (огт биш)

Завсарлага "Та мэдэх үү?"

"Та мэдэх үү?" хэсгээс сонирхолтой мэдээллийг сонсоорой.

7 (өдөр) тоо нь хуваагддаггүй тул долоо хоногийг ингэж нэрлэсэн. үлдэгдэлгүйгээр хуваагдахгүй. Тийм ч учраас тэд долоо хоногт 7 хоногтой тэнцэх хугацааг нэрлэсэн.

Даваа бол долоо хоногийн дараа ирдэг өдөр, Мягмар бол долоо хоногийн 2 дахь өдөр, Лхагва бол гурав дахь, Пүрэв гараг дөрөв дэх өдөр, Баасан гараг тав дахь, Бямба гараг нь эртний Вавилончуудын хэлээр зургаан гэсэн утгатай.

Тоглоом 5 "Чи - миний хувьд, би - чиний төлөө"

Ребус бол үсэг, тоо, тэмдэг ашиглан дүрсэлсэн нэг төрлийн оньсого юм. Хэрэв үсгүүдийг нэг нэгээр нь зурсан бол тэдгээрийн нэрийг "v" үсгээр уншина; хэрэв нэг үсэг нөгөөгийн доор байгаа бол тэдгээрийг "дээр", "дээр" эсвэл "доод" гэсэн нэмэлтээр унших ёстой; Хэрэв үсгүүдийн хооронд (+) тэмдэг байгаа бол энэ нь "c" эсвэл "i" үсгийг нэмнэ гэсэн үг юм. Өөр нэг үсэг нь ямар нэг зүйлийн "д" эсвэл "ард" байрлаж болно.

Тэд оньсого шийддэг. Хэн хурдан вэ?

Баг бүрт шифрлэх ёстой 2 үг өгдөг: нимбэгний ундаа, ялалт, навч унах, nutria.

Багууд өөрсдийн зохиосон оньсого таахыг хүсдэг.

Тоглоом 6 "Шүдэнз бол хүүхдэд зориулсан тоглоом биш, харин оюун ухааны дасгал юм"

Шинэ нэр үүсгэхийн тулд нэг тохирлыг өөрчлөөрэй (e ба e үсгүүдийг сольж болно). Аль баг илүү хурдан вэ?

Нэг даалгавар бие биетэйгээ таарч байна.

Тоглоом 7 Хөгжлийн канон.

Даалгаврууд нь логик, ассоциатив эсвэл бусад холболтоор холбогдсон 6 элементээс бүрдэнэ. Эдгээр элементүүд дээр үндэслэн холболтын төрлийг тодорхойлсны дараа асуултын тэмдгийн оронд зөв хариултыг бичнэ үү.

Хариултууд: Лена - Р (гол), хойд эцэг - М (хойд эх), намар - F (шар), намар - S (9-р сар), хувцас - O (хувцас), дэлхий - F (эмэгтэйлэг)

Дүгнэж байна. Шагналтай.

Тусгал

Хичээлийн эхэнд би та бүхэнд cinquain хэмээх сонирхолтой нэртэй шинэ шүлгийг танилцуулна гэж амласан. Түүгээр ч барахгүй энэ шүлгийг бид өөрсдөө бичих болно. Цинквейн гэдэг үг нь Францын таван тооноос гаралтай. Энэ бол дүрмийн дагуу бичигдсэн 5 мөрт шүлэг юм. Одоо би танд syncwine бичих дүрмийг танилцуулах болно.

1-р мөр нь сэдвийн нэрийг нэг үгээр илэрхийлнэ. Ихэнхдээ энэ нь нэр үг боловч төлөөний үг ч байж болно.
2-р мөрөнд сэдвийн тодорхойлолтыг хоёр нэр томъёогоор илэрхийлнэ.
3-р мөрөнд сэдэв доторх үйлдлийг харуулсан гурван үйл үг байна.
4-р мөр - энэ сэдэвт хандах хандлагыг харуулсан дөрвөн үгтэй хэллэг
5-р мөр - сэдвийг дуусгах. Дүрмээр бол энэ нь ярианы аль ч хэсэгт илэрхийлэгддэг эхний үгийн синоним юм.

Одоо би та бүхнийг өөрийн шүлэг бичих замаар хичээлээ нэгтгэн дүгнэхийг урьж байна.

Синквин унших.

"Оюуны асуудал" хичээлийн цагийг боловсруулахдаа Н.Винокурова, М., "AST-PRESS", 1999 оны "Бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх шилдэг тестүүд" номын даалгавруудыг ашигласан.

Холбоотой нийтлэлүүд