Хөндийн сараана цэцэг ихэвчлэн тавдугаар сарын сүүлчээр цэцэглэдэг ба... Амьдралаас гарсан хөгжилтэй явдал. Энэ нь болох үед

Сэдвийн хичээл:

« Хуваах тэмдэг BSC-ийн хэсгүүдийн хоорондох цэг таслал"

Хичээлийн зорилго, зорилтууд:

Боловсролын:Текстээс нийтлэг үгтэй нийлмэл өгүүлбэрүүдийг олоорой насанд хүрээгүй гишүүн; BSC-ийн хэсгүүдийн хооронд зураас тавих нөхцөлийг танилцуулах, энэ дүрмийг бичгээр хэрхэн хэрэглэхийг заах;

энгийн өгүүлбэрийг BSC-ээс ялгах чадварыг нэгтгэх, BSC-ийн хэсгүүдийн хооронд цэг таслалыг байрлуулах.

Хөгжүүлэлт: Текстийн нарийн төвөгтэй дүн шинжилгээ хийх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, хариултыг чадварлаг, үндэслэлтэй, уялдаатай боловсруулах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, оюуны болон ерөнхий эрдэм шинжилгээний чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Боловсролын:сонирхлыг төлөвшүүлэх төрөлх хэл, түүний баялаг; илэрхийлэх арга хэрэгслийг ашиглах хүсэл, сайхан, дүрслэн ярих хэрэгцээ. хүндлэлийг төлөвшүүлэх уугуул байгальмөн зохиолчийн ур чадвар, тэдгээрийг судлах хэрэгцээ.

Хичээлийн явц.

I.Зохион байгуулалтын мөч.

Хичээлийн огноог дэвтэртээ бичээрэй.

II. Мэдлэгийг шинэчлэх.

1.Хэл шинжлэлийн халаалт.

Ярианы алдааг засах.(слайд 1)

    Миний бүх уй гашуу зун болоод удаж байна.

    Тэнгэр рүү харахад одод намайг үргэлж гайхшруулдаг.

    Хоёр дахь анги нь эхнийхээсээ илүү сонирхолтой болсон.

    Сансрын нисэгчид тойрог замд хоёр зуу орчим хоног үлджээ.

Орфоэпийн минут (слайд 2)

    Цүнх

    манжин

    жолооч

    дуудаж байна

    лангуу

    эхэлсэн

    тохиролцоо

    сан

    Илүү үзэсгэлэнтэй

2. БСБ-ын тухай онолын мэдээллийг аман давтах.

    1. Аль өгүүлбэрийг нийлмэл гэж нэрлэдэг вэ?

    2. Ямар өгүүлбэрийг BSC гэж нэрлэдэг вэ?

    3.BSC-ийн хэсгүүдийн хоорондын утгын холбоог тодорхойлоход юу тусалдаг вэ?

    4. Зохицуулах холбоог ямар бүлэгт хуваадаг вэ?

3. Тайлбар диктант. (1 хүн самбар дээр, бусад нь дэвтэр дээр бичдэг).

Ах маань намайг дагуулаагүй удсан ч би түүний бэлтгэлийг харахыг хүссэн юм. (дараалалтай харьцуулахад)

Нэг бол алсад гал гарсан, эсвэл нар жаргах үед шатаж байсан (салгах болно).

Би нарны гэрлийг харж чадахгүй, миний үндэс суурь байх газар байхгүй (үүнтэй зэрэгцэн холбосон)

3. Гэрийн даалгавраа шалгах.

Жишээ нь. 67- сонгомол (1,2,3, өгүүлбэр).

III. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах.

1. (слайдын дугаар 4) Бид яагаад зураас тавьдаг вэ? Бид яагаад таслал хэрэглэдэггүй юм бэ? Сурах бичгийн 43-44-р хуудасны онолын мэдээллийг уншаад тодорхой болгоё.

2. Дүгнэлт гаргах (слайд 5).

IV. Судалсан материалыг нэгтгэх.

    Сурах бичгийн дагуу ажиллана.

Жишээ нь. 71- тайлбар бичсэн захидал, самбар дээр диаграмм зурах (1, 3.5 өгүүлбэр),

Дасгал 70 (та зөвхөн эхний 2 өгүүлбэрийг авч болно).

    Зуны халуун нар мандаж, эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг дулаацуулж байв. Зуны халуун нар мандаж, эргэн тойрон дахь бүх зүйл дулаацав.
    2. Хөндий сараана ихэвчлэн тавдугаар сард цэцэглэж, гоо үзэсгэлэнгээрээ биднийг баярлуулдаг. Хөндийн сараана цэцэг ихэвчлэн тавдугаар сард цэцэглэдэг бөгөөд бид тэдний гоо үзэсгэлэнд баярладаг.
    3. Онгоцны анхны нислэг хөөрч, үзэсгэлэнтэй дүрсийг бүтээжээ. Онгоцны анхны нислэг хөөрч, бид гайхалтай нисэх маневрыг харсан.
    4. Суудлын автомашинууд хурдны замаар тасралтгүй урсгалаар алхаж, бие бие рүүгээ дохио дуугарч байв. Хурдны замаар үргэлжилсэн машинууд алхаж, дуут дохио сонсогдов.
    5. Сургуулийн захирал ажлын өрөөнөөс гарч ирээд биднийг загнаж эхлэв. Сургуулийн захирал оффисоос гарч ирэхэд бид айсандаа зугтав.
    6. Хэдхэн хоногийн өмнө аялалын тухай зарлаж, биднийг баярлуулсан. Хэдхэн хоногийн өмнө аялалын зар гарсан бөгөөд бид маш их баяртай байсан.

    Өгүүлбэр бүтээх - синтаксик синоним (слайд 6).

    Энэ хэзээ тохиолддог вэ?

Залгихнууд нам дор нисдэг.

Загас хаздаггүй.

(Цаг агаар муу болохоос өмнө хараацайнууд нам дор нисч, загас хаздаггүй.)

    2. Үүнийг хаанаас харж болох вэ?

Барууд дуулгавартай байдаг.

Заан бол амархан.

Циркийн талбайд бар дуулгавартай, заан амархан байдаг.

    3. Энэ нь хэзээ тохиолддог вэ?

Шүд нь мэдээж өвдөнө.

Гар чинь өвдөнө.

Шинжилгээний өмнө таны шүд өвдөж, гар чинь өвддөг.

В. Хичээлийг дүгнэж байна.

BSC-д AND холбоосын өмнө хэзээ таслал тавьдаггүй вэ?

Зохицуулах холбоосоор холбогдсон нэгэн төрлийн гишүүдтэй өгүүлбэрийг SSP-ээс хэрхэн ялгах вэ?

Гэрийн даалгавар.

§ 16, жишээ нь. 72.

Асуулт: Туслаарай) Өгүүлбэрийг хоёр удаа үргэлжлүүлэхийн тулд: 1) AND холбоосоор холбогдсон нэгэн төрлийн өгүүлбэртэй энгийн өгүүлбэр, 2) хэсгүүд нь ижил холбоосоор холбогдсон нийлмэл өгүүлбэрийг олж авна уу. 1. Зуны халуун нар мандлаа. 2. Хөндий сараана ихэвчлэн 5-р сарын сүүлчээр цэцэглэдэг. 3. Онгоцуудын анхны нислэг хөөрөв. 4. Суудлын автомашинууд хурдны замаар тасралтгүй урсгалаар алхаж байв. 5. Дарвуулт завины регата эхэллээ. 6. Сургуулийн захирал ажлаасаа гарав. 7. Хэдхэн хоногийн өмнө аялалын тухай зарлалаа.

Туслаач) Өгүүлбэрийг хоёр удаа үргэлжлүүлэхийн тулд: 1) нэг төрлийн өгүүлбэртэй, I холбоосоор холбогдсон энгийн өгүүлбэр, 2) хэсгүүд нь ижил холбоосоор холбогдсон нийлмэл өгүүлбэрийг олоорой. 1. Зуны халуун нар мандлаа. 2. Хөндий сараана ихэвчлэн 5-р сарын сүүлчээр цэцэглэдэг. 3. Онгоцуудын анхны нислэг хөөрөв. 4. Суудлын машинууд хурдны замаар тасралтгүй урсгалаар алхаж байв. 5. Дарвуулт завины регата эхэллээ. 6. Сургуулийн захирал ажлаасаа гарав. 7. Хэдхэн хоногийн өмнө аялалын тухай зарлалаа.

Хариултууд:

Үүнтэй төстэй асуултууд

  • тэд харх, хулгана барьсан ялын хэрэг юу вэ
  • Леша ангидаа 32 самар авчирч, өөртөө, Макс, Борей хоёрт хуваахаар шийдэв. Хүн бүр дор хаяж нэг самартай байх ёстой бол үүнийг хийх хэдэн арга байдаг вэ?
  • синхрофазотрон. гэдэг үгийг нэр төрөөр нь задлан шинжилж, ямар үгнээс бүтсэн бэ
  • B)t+6.8=9t+10 c)1+2.6z=6+3z d)2.5z-3=z-4.5 D)3x+5=0.5x+10 f)2.6+2x=1.9x +6.6
  • 17-р зууны дайнуудын хооронд ямар ялгаа байсныг бич. 16-17-р зууны дайнаас.
  • 75 метрийн 3 ширхэг даавуунд 1 ширхэг нь 2-р хэсэгээс 6 метр богино, 3-р ширхэгээс 3 метр богино 1 ширхэг нь хэдэн метр байх вэ?

1. Сурах бичгийн "Толь бичгийг өргөтгөх" -ийг ашиглан хосоор нь өгсөн үгсийн утгыг тодруул. Эдгээр хосуудын үгсийг ашиглан нийлмэл өгүүлбэр зохио өөр өөр хэсгүүдсанал болгож байна.

2. Загварөгүүлбэрийг хоёр удаа хийснээр та дараахь зүйлийг авна уу: 1) холбоосоор холбогдсон нэгэн төрлийн предикат бүхий энгийн өгүүлбэр Тэгээд, 2) хэсгүүд нь ижил холбоосоор холбогдсон нийлмэл өгүүлбэр. Өгүүлбэрийн схем зур.

1. Зуны халуун нар мандлаа. 2. Хөндий сараана ихэвчлэн 5-р сарын сүүлчээр цэцэглэдэг. 3. Онгоцуудын анхны нислэг хөөрөв. 4. Суудлын автомашинууд хурдны замаар тасралтгүй урсгалаар алхаж байв. 5. Дарвуулт завины регата эхэллээ. 6. Сургуулийн захирал ажлаасаа гарав. 7. Хэдхэн хоногийн өмнө аялалын тухай зарлалаа.

3. Ном, сонин, сэтгүүлээс энгийн өгүүлбэрүүдийн хооронд өөр өөр холболт, өөр өөр утгын харилцаатай дор хаяж зургаан SSP бич.

  • орос хэл
  • Гэрийн даалгавар
  • 2016.06.12-ны 14:00 цаг хүртэл ирүүлнэ үү

Даалгаврын шийдэл:

    2 хоногийн өмнө

    1. Сурах бичгийн "Толь бичгийг өргөжүүлэх"-ийг ашиглан хосоор нь өгсөн үгсийн утгыг тодруул. Цогцолбор зохиох

    өгүүлбэрийн янз бүрийн хэсэгт эдгээр хосуудын үгсийг ашигласан өгүүлбэрүүд.

    Номын сан - захиалга, хийсвэр - тодорхой, авторитар - эрх мэдэлтэй, хаяг хүлээн авагч - хүлээн авагч.

    http://tolkslovar.ru/a166.html - үгсийн тодорхойлолтыг олох эх сурвалж.

    Номын сан бол олон нийтэд зориулсан ном, сэтгүүл, сонин цуглуулж, хадгалдаг байгууллага юм

    ашиглах.

    Захиалга - 1. Уншигчид номын сангаас гадуур хэвлэмэл бүтээл ашиглах эрхээр хангах

    тодорхой хугацаанд.

    2. Гэртээ ном гаргадаг номын сангийн алба.

    Манай хотод маш сайн хүүхдийн номын сан байдаг бөгөөд та хамгийн алдартай залуучуудын сэтгүүлийг захиалгаар авах боломжтой.

    Хураангуй - 1. Хийсвэрлэлд үндэслэсэн, хийсвэр. Жишээ нь: хийсвэр ойлголт,

    хийсвэр сэтгэлгээ.

    2. Хэт ерөнхий, тодорхой бус. Жишээ нь: хийсвэр нэр үг,

    хийсвэр шинж тэмдэг, үйлдэл, чанарыг нэрлэх: цагаан, сайхан сэтгэл, хөгжилтэй гэх мэт.

    Бетон - үнэхээр байгаа, тодорхой тодорхойлогдсон, мэдрэхүйгээр мэдрэгддэг, тодорхой.

    Жишээ нь: тодорхой жишээ, тодорхой тохиолдол, тодорхой материал.

    Би хүүхдүүдэд тодорхой амьтдын үзэсгэлэнтэй, тод дүр төрхийг харуулахыг илүүд үздэг.

    бас тийм баялаг хийсвэр дүрүүдэд би дургүй

    2. Сохор, эргэлзээгүй дуулгавартай байдалд үндэслэсэн.

    асар том ангал гарч ирнэ.

    Хаяг хүлээн авагч - шуудангийн илгээмж, ачааг хэн нэгэнд хаяглаж буй хүн, байгууллага.

    Хаяг хүлээн авагч - захидал илгээсэн хүн эсвэл байгууллага.

    Цэвэрч нямбай, цаг барьдаг хүн шинэ найзынхаа хаягийг мөр мөрөөр нь аажуухан бичиж,

    Энэ захидлыг хүлээн авсан хүн ямар их баярлахыг төсөөлж байна.

    2. Өгүүлбэрийг хоёр удаа загварчлахын тулд та дараахь зүйлийг авна уу.

    1) холбоосоор холбогдсон нэгэн төрлийн предикат бүхий энгийн өгүүлбэр,

    2) хэсгүүд нь ижил холбоосоор холбогдсон нийлмэл өгүүлбэр.

    Өгүүлбэрийн схем зур.

    1. Зуны халуун нар мандлаа.

    2. Хөндий сараана ихэвчлэн 5-р сарын сүүлчээр цэцэглэдэг.

    3. Онгоцуудын анхны нислэг хөөрөв.

    4. Суудлын автомашинууд хурдны замаар тасралтгүй урсгалаар алхаж байв.

    5. Дарвуулт завины регата эхэллээ.

    6. Сургуулийн захирал ажлаасаа гарав.

    7. Хэдхэн хоногийн өмнө аялалын тухай зарлалаа.

    1. Зуны халуун нар мандаж, эргэн тойрон дахь бүхнийг гэрлээр гэрэлтүүлэв.

    Халуун нар мандаж, эргэн тойрон дахь бүх зүйл нарны хурц гэрлээр гэрэлтэв.

    2. Хөндий сараана ихэвчлэн 5-р сарын сүүлчээр цэцэглэдэг бөгөөд мансуурмаар үнэртэй байдаг.

    Хөндийн сараана цэцэг ихэвчлэн 5-р сарын сүүлчээр цэцэглэдэг бөгөөд ой мод нь мансуурмаар үнэрээр дүүрэн байдаг.

    3. Онгоцуудын анхны нислэг хөөрч, хурдан агаарт хөөрөв.

    Онгоцуудын анхны нислэг хөөрч, хурдан нислэг нь хүн бүрийн гайхшралыг төрүүлэв.

    4. Суудлын автомашинууд хурдны замаар тасралтгүй урсгалаар алхаж, ардаа орхив

    зүгээр л нойтон асфальтан дээрх ул мөр.

    Автомашины тасралтгүй урсгал хурдны замаар алхаж,

    Тэднээс нойтон асфальтан дээрх ул мөр л үлджээ.

    5. Дарвуулт завины регата эхэлж нар жаргах хүртэл үргэлжилсэн.

    Дарвуулт завины регата эхэлж, дарвуулт онгоцнууд нар жаргах хүртэл усны гадаргуу дээгүүр гулгав.

    6. Сургуулийн захирал оффисоос гарч ирээд оюутнуудтай мэндлэв.

    Сургуулийн захирал өрөөнөөсөө гарч ирэхэд сурагчид түүнийг угтан авлаа.

    7. Аяллын тухай зарлалыг хэд хоногийн өмнө хийсэн ба

    хүн бүр уншсан.

    Аяллын тухай зарлал хэд хоногийн өмнө гарсан бөгөөд хүн бүр үүнийг уншиж амжсан.

    1. Ба холбоосоор холбогдсон нэгэн төрлийн предикаттай энгийн өгүүлбэр.

    2. ба холбоосоор холбогдсон энгийн хоёр өгүүлбэрээс бүрдсэн нийлмэл өгүүлбэр.

    1. Энгийн өгүүлбэрийн хооронд өөр өөр холбоо, өөр өөр утгын харилцаатай дор хаяж зургаан SSP-ийг ном, сонин, сэтгүүлээс хуулж ав.

    1. Холбогч холбоо (холбогч, тийм (=ба), аль нь ч биш... ч, бас, бас):

    • l холбогч-тоологч,
    • l холбох, түгээх,
    • холбогч-үр дүнтэй,
    • холбогч эрэн сурвалжлах.

    Далайн эрэг дээрх дуу аль хэдийн нам гүм болж, хөгшин эмэгтэй одоо зөвхөн далайн давалгааны чимээгээр цуурайтав.

    Тэнгэр асар их гэрэлтэж, дотор нь гэрэл гэгээтэй зүүдний сүрэг шиг,

    оройн үүлсийн ягаан толбо өнгөрөв. Фет.

    Эсрэг утгатай (холбоотой боловч, тийм (=гэхдээ), гэхдээ, гэхдээ, ба гэх мэт):

    Бүх зүйл сайхан байгаа ч бид удахгүй явах хэрэгтэй.

    • сөргөлдөөнтэй - концессив.

    Би байшинд өөрийн гэсэн өрөөтэй байсан ч хашаандаа хашаанд амьдардаг байсан.

    • сөрөг-нөхөн .

    Арсенал дахь буу зэвэрсэн ч сэгсэрч гялалзаж байна.

    2. Холбооны харилцаа

    Хадлан, хатаасан өвс шиг үнэртэй боловч үнэр нь өтгөн, амттай, тааламжтай байдаг.

Нийлмэл өгүүлбэрийн хэсгүүд таслалаар тусгаарлагдана.

Жишээ нь:

  1. Цэцэг над руу толгойгоо дохиж,
    Мөн бут нь анхилуун мөчрөөр дууддаг.
  2. Ойд бүтэн өдөр алтан өнгөтэй байсан бөгөөд үдэш нь үүрээр тэнгэрийн талыг шатаажээ. (М. Пришвин.)
  3. Тавдугаар сарын сүүлч, хээр сэрүүхэн байна. (И. Бунин.)

Анхаарна уу.Заримдаа нийлмэл өгүүлбэрийн хэсгүүдийн хооронд зураас нэмэгдсэн байнаэвлэлийн өмнө Тэгээд, хэрэв өгүүлбэр нь хурц тодосгогчийг агуулсан эсвэл үйл явдлын хурдацтай өөрчлөлтийг харуулж байгаа бол.

      Энд хойд зүгт үүлс хүрч байна,
      Тэр амьсгалж, хашгирав - тэр энд байна
      Илбэчин өвөл ирж байна.

(А. Пушкин.)

Нийлмэл өгүүлбэрт таслалгүй:

1) хэрэв түүний хэсгүүд нь нийтлэг хоёрдогч гишүүн ба дэд өгүүлбэрээр нэгдсэн бол.

Жишээ нь:

Урагш алхах бүрд уулын панорама улам бүр дэлгэрч, тэнгэр улам гүнзгийрэх шиг болов. (Д. Мамин-Сибиряк.)

Васильевскийн байшингийн үүдний үүдэнд сүйх тэрэг хөдөлж байх үед одод аль хэдийн бүдгэрч, тэнгэр саарал болж байв. (И. Тургенев.);

2) хэрэв түүний бүх хэсгүүд нь асуулт, сэдэл, анхаарлын өгүүлбэр байвал.

Жишээ нь:

Тэд хэн бэ, тэдэнд юу хэрэгтэй вэ? (А. Пушкин.)

Нийлмэл өгүүлбэрийг ялгах хэрэгтэй энгийн өгүүлбэрЗохицуулах холбоогоор холбогдсон нэгэн төрлийн гишүүдтэй.

Жишээ нь:

69. Шаардлагатай газарт таслал тавьж, өгүүлбэрүүдийг бич. Холбоосуудыг зааж, тэдгээрийн бүлэг, өгүүлбэрт гүйцэтгэх үүргийг тодорхойл. График диаграмаар харуул. ямар холбоосууд холбогддог нэгэн төрлийн гишүүд, мөн тэдгээр нь нийлмэл өгүүлбэрийн хэсгүүд юм. Энгийн өгүүлбэрийг нийлмэл өгүүлбэрээс хэрхэн ялгах талаар тайлбарла.

1. Ургац маш сайн байсан бөгөөд шүүдэртэй, цэлмэг, халуун зуны өдрүүд байсан богино шөнө. (Л.Толстой.) 2. Манан талбайгаас аажуухан босч, нүдэнд харагдах бүхнийг царцсан хөшигөөр бүрхэв. (А.Чехов.) 3. Голын ус хурдан урсаж, халуун усны овоолгын дэргэд бараг л дуугарч байв. (А. Чехов.) 4. Өвөл завгүй хэвээр, хаврын тухай ярина. Тэр нүдэндээ инээж, зөвхөн чимээ шуугиан тарьдаг ... (Ф. Тютчев.) 5. Гэнэт ойн налуу ирмэг дээр тийрэлтэт онгоц чимээгүйхэн гялсхийж, алга болж, түүний араас хоосон тэнгэр архиран гарч ирэв. (В. Кожевников.)

70. Өгүүлбэрийг хоёр удаа үргэлжлүүлэхийн тулд дараахь зүйлийг авна уу: 1) холбоосоор холбогдсон нэгэн төрлийн предикат бүхий энгийн өгүүлбэр. Тэгээд, 2) хэсгүүд нь ижил холбоосоор холбогдсон нийлмэл өгүүлбэр. Өгүүлбэрийн схем зур.

1. Зуны халуун нар мандлаа. 2. Хөндий сараана ихэвчлэн 5-р сарын сүүлчээр цэцэглэдэг. 3. Онгоцуудын анхны нислэг хөөрөв. 4. Суудлын автомашинууд хурдны замаар тасралтгүй урсгалаар алхаж байв. 5. Дарвуулт завины регата эхэллээ. 6. Сургуулийн захирал ажлаасаа гарав. 7. Хэдхэн хоногийн өмнө аялалын тухай зарлалаа.

71. Алга болсон таслалыг бөглөж өгүүлбэрүүдийг бич. Дүрмийн цэгүүдийг онцлон тэмдэглэ нарийн төвөгтэй өгүүлбэрүүд. Нийлмэл өгүүлбэрт холбоосыг зааж, хэсгүүдийн утгын холбоог тайлбарла.

1. Том танхимд найрал хөгжим аль хэдийн дуу алдаж, бүжиглэж эхлэв. (А.Чехов.) 2. Бүх зүйл өнгөрдөг ч бүх зүйл мартагддаггүй, (И.Бунин.) 3. Энэ мөчид тэр эмгэн гашуудахгүй бол би амиа өгөхөд бэлэн байх шиг байна. (И. Тургенев.) 4. Нээлттэй цонхоор дулаахан, зөөлөн шөнө амьсгалж, хаа нэгтээ хаа нэгтээ чимээгүй байхыг онцолж, царцаа эвтэйхэн жиргэжээ. (Л. Андреев.) 5. Хот гэрэлд гэрэлтсэн хэвээр, гүүрний доорх гол нь ууссан тортог шиг хар өнгөтэй байв. (Л. Андреев.) 6. Би өөр юу ч санахгүй байна, магадгүй үүнийг хараагүй. (В. Солоухин.) 7. Батарей дуусахад ердөө нэг километр л үлдсэн, би аль хэдийн шороон зам руу эргэчихсэн, ах нар руугаа очих шаардлагагүй болсон. (М. Шолохов.) 8. Амьдралд маш олон үйл явдал, үйл явдал зэрэг өрнөдөг ч туульчид галт тэргэнд суусан вагон шиг бие биенээсээ зууралдан, дэс дараалан өгүүлдэг. (А. Битов.)
9. Би нүцгэн тал дээр ганцаараа зогсож байна
Мөн салхи нь тогоруунуудыг алсад хүргэдэг
Хөгжилтэй залуу насныхаа тухай бодол дүүрэн байна
Гэхдээ би өнгөрсөн зүйлдээ харамсдаггүй.

(С. Есенин.)

72. Алга болсон цэг таслалыг нэмж бичнэ үү; дүрмийн үндсийг онцлон тэмдэглэ. Аль өгүүлбэрт зураас хэрэгтэй вэ? Цогцолборын хоёр хэсэгт хамаарах нийтлэг бага гишүүнтэй ямар нийлмэл өгүүлбэрүүд вэ? Нэг хэсэгтэй өгүүлбэрийн доогуур зур.

1. Овоохойд бүгчим болоод би агаарт гарлаа. (М. Лермонтов.) 2. Гудамжны хоёр талд дэнлүү асч, цонхонд гэрэл тусав. (А. Чехов.) 3. Бид амьсгалсан халуун агаарБидний эргэн тойрон дахь өвсөн дунд зөгий чанга дуугаран, царцаа ярина. (К. Паустовский.) 4. Бүрэнхий ойртож, бид яарах хэрэгтэй болсон. (В. Арсеньев.) 5. Уйлах чимээ гарч, бүх зүйл дахин нам жим болов. (М. Лермонтов.)

73. Текстийг бичиж, хаалт нээж, дутуу таслалыг нэмнэ. Хай нийлмэл өгүүлбэрнийтлэг бага гишүүнтэй, дүрмийн үндсийг онцолж, диаграммыг нь зур. Түүний хэсэг бүрийг тайлбарла.

Шөнө (хагас) гэхэд л өдрийн цагаар халсан газар хөрж, (үнэхээр) сэрүүн болов. Хаа нэгтээ (байхгүй) жалганд цөөрөм эсвэл тал хээрийн аманд байсан байх. Тэр зэгсний лаг үнэртэв. (Бүх хүнтэй) (ойролцоох бөднө шувууд цохив. Хэдхэн) дуугаар мэлхийнүүдийн (үн) өөртөө итгэлтэй дуугарах чимээ сонсогдов. "Би унтаж байна, би унтаж байна!" - бяцхан шар шувуу шөнө нойрмоглон хашгирав.

(М. Шолохов.)

74. Найрлага. В.Г. Цыплаковын зургийг "Хяруу ба нар" гэж нэрлэдэг. Энэ зургийн хуулбарыг авч үзье. Зургийн нэрийг А.С.Пушкиний яруу найргийн мөрүүдээр үргэлжлүүлэх хүсэл танд байна уу?

Цыплаковын "Хяруу ба нар"

Тийм ээ, "гайхалтай өдөр"! Зураач үүнийг бидэнд хэрхэн харуулсан бэ?

Та зураг дээр дүрслэгдсэн байшингийн аль нэгэнд амьдардаг гэж төсөөлөөд үз дээ. Та цонхон дээр очоод харсан... Үзсэн зүйлээ дүрсэл.

Боломжит эхлэл:

Би нэлээд эрт сэрлээ. Байшин дулаахан, нар гийж байв. Би цонх руу гүйв ...

Холбоотой нийтлэлүүд