Дуу чимээ -, -. K-G үсэг. Бичгийн ярианы зөрчлийг арилгах хичээлийн хураангуй: "Хосолсон дуут-дуугүй гийгүүлэгч. Дуу, үсэг G-K Г үсгийн тайлбар

Зорилго, зорилтууд:

  1. G-K гийгүүлэгч авиаг үе, үг, хэллэг, өгүүлбэрээс тусгаарлаж, ялгаж сурах; дуу авиаг үсэгтэй харьцуулах, авиа үсгийг шинжлэх чадварыг хөгжүүлэх.
  2. Харааны анхаарал, ойлголтыг хөгжүүлэх, орон зай-цаг хугацааны харилцааг хөгжүүлэх, "Шувууд" сэдвээр үгсийн санг баяжуулах, үгийн төгсгөлд хосолсон гийгүүлэгчийн зөв бичгийн дүрмийг давт.
  3. Эргэн тойрон дахь ертөнцийн сонирхлыг бий болго.

Тоног төхөөрөмж:

  • толь, дууны захирагч, сэдэвт зураг, хосолсон гийгүүлэгч бүхий картууд, TCO, G-K үсэг.

Хичээлийн явц

I. Оршил хэсэг.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Яриа эмч: Өөрийн нэр дээрх эгшиг авиаг нэрлэсэн сурагч сууна.

2. Ерөнхий, үе мөчний моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Артикуляцийн гимнастик:

Уруулын хувьд - Инээмсэглэл

хоолой

Доод уруулаа хазаарай

Дээд уруулаа хазаарай

Хэлний хувьд - Шүдээрээ хэлээ хазах

Хэлээ тайвшруул.

Сормуус унждаг
Нүд хаагдана.
Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав-
Нүдээрээ дахин харцгаая.

3. Хосолсон дуут-дуугүй гийгүүлэгчийн талаархи мэдлэгийг давтах.

Өмнөх хичээлүүд дээр та ямар дуу авиаг ялгаж сурсан бэ?

Тэд хэр төстэй вэ? (артикуляциягаар)

Бид аль хосыг аль хэдийн судалж байсныг санаарай. Бие даасан картууд дээр хосолсон гийгүүлэгчийг тасархай шугамаар холбоно.

Үе тэнгийн үнэлгээ.

4. Таамаг үгсийн эхний дууг тодруулж хичээлийн сэдвийг танилцуулах.

Жилийн хэдэн цаг вэ? (хавар)

Хаврын ямар шинж тэмдгийг та мэдэх вэ? (дулаан орноос шувууд буцаж ирдэг)

Оньсого тааварлаарай:

Хар, уян хатан,
"Грак" гэж хашгирав.
Хорхойн дайсан.
(дэгээ)

Дэгс бол нүүдлийн шувуу юм. Эхнийх нь ирдэг. Эргэн тойрон цастай хэвээр байгаа ч тэд аль хэдийн ирчихсэн байна. Дэгээнүүд амарч, үүрээ барьж эхэлнэ. Дэгдээнүүд өндөр модны орой дээр үүрээ засдаг.

Өвөлдөө үлддэг шувуудыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (өвөлжих)

Оньсого тааварлаарай:

Тэнд хэн үсэрч, хашгирав?
Энэ нь хушуугаараа нарсны боргоцойг гэдэс дотруулдаг.
Тодорхой, тод дуугаар -
Сэрүүн, сэрүүн, сэрүүн - тэр шүгэлээр дуулдаг.

Бидний таамаглаж буй эхний дуугаар аль хосыг тодорхойл дуу хоолойгүйЗөвшөөрч байна, бид өнөөдөр ангидаа ажиллана. (Хосолсон хоолойтой - дуугүй гийгүүлэгч G-K)

Дуу чимээний шинж чанар, мэдрэгчтэй хяналт, найдлага компьютерийн програм"Амьд дуу"

II. Үндсэн хэсэг.

1. Үе, үгэнд G-K авиаг ялгах.

Дохионы карттай ажиллах () эсвэл K-G дууг алгаа таших.

Ka, go, gy, ku, уулс гэх мэт.

Дууны шугамтай ажиллах: үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлох:

Муур, галуу, хамхуул, цаас, дарга, товч, тамга, тоть, гар.

2. Корреляци G-G сонсогдож байна, K-K G-K үсэг, тэдгээрийг тэмдэглэх тэмдэг.

G-ge та төвөггүй мэдэх болно,
Тэр маш бөхийсөн.
K- Шулуун саваа дээр
баруун талд тэмдэг байна.
Тэнд тэр одоо хүртэл сууж байна -
КА үсэг биднийг харж байна.

3. Г-К үсгээр ялгагдах үгтэй ажиллах.

Үгэнд G-K үсгийг оруулаад үгсийн утгыг тодруулна уу.

Алга болсон GA эсвэл KA үгсийг үгэнд оруулна уу.

Доро-, рад-, вил-, бут-, ро-, вет-.

Алга болсон үгийг нэмнэ үү: (хувийн карт дээр)

Мансарда бүхэлдээ аль хэдийн ...
Тагтаанууд тулалдаж байна ... (цонхонд, гал дээр)

ФИСМУКА:

Өрөвтас, урт хөлт өрөвтас,
Надад гэртээ харих замыг зааж өгөөч.
- Баруун хөлөө цохи
Зүүн хөлөө дар
Дахин баруун хөлөөрөө,
Дахин зүүн хөлөөрөө,
Баруун хөлийн дараа
Дараа нь зүүн хөлөөрөө
Тэгээд чи гэртээ ирнэ.

Өнөөдөр бид шувуудын тухай оньсого тааварлав. Нүүдлийн болон өвөлждөг шувуудын зургийг гаргахад тусална уу: галуу. ориол, одтой. нугас, болжмор, бор шувуу, шит. шаазгай, хэрээ. (хүн бүр ширээн дээр зурагтай, сурагчид самбар дээр хоёр бүлэгт хуваагдана).

Зөвхөн G-K үсэгтэй шувуудын нэрийг дэвтэртээ бичээрэй.

Та эдгээр шувуудыг нэг үгээр юу гэж нэрлэх вэ? (зэрлэг)

Үсгүүдийн доогуур зур. Дуу, үсэг ямар байрлалд байна вэ? (хүчтэй, ажил дээрээ шалгаж болно дууны утас).

4. Үгийн төгсгөлд хосолсон гийгүүлэгчийн зөв бичгийн дүрмийг давтах

Аль үг сул байр суурьтай байна вэ? (Үгийн төгсгөлд - цацагт хяруул, зөв ​​бичгийн сонголт байдаг).

Дүрмийг санаарай: гийгүүлэгч авиаг шалгаж, хажууд нь эгшгийг орлуулаарай.

ТУРК/ G- TURKEYS- TURKEY

ЗУУС/ G- ЦАС ОРОХГҮЙ - ЦАС

(туг, гишгүүр, хормогч)

7. Өгүүлбэрийн түвшинд дууны шинжилгээ.

Шувууны нэрсийн аль нэгийг ашиглан өгүүлбэр зохио...

БИК ОЙД ЧАНГА ДУУЛНА.

ХАВАР ДЭЭД ИРНЭ. (ялгаатай даалгавар)

Өгүүлбэрийн хэв маягийн давталт: ____ ____ ____ .

III. Хичээлийн хураангуй.

Оюутны ажлын үнэлгээ:

Одоо сэтгэл санаа ямар байна? Нүүрийг нь зурж тэмдэглэ. Та ямар төрлийн авсан бэ? (тусгал)

Москвитина М.А.,
ярианы эмчилгээний багш

Хичээлийн хураангуй:

« G-K үсэг ба дуу авианы ялгаа,

Тэд юу гэсэн үг вэ?»

Бэлтгэсэн:

Кравченко Ольга Валерьевна,

ярианы эмчилгээний багш

Зорилтот: G-K үсэг, тэдгээрийн илэрхийлсэн авиаг ялгаж сурах.

Даалгаварууд:

[g] - [k] дуу авиаг артикуляция, акустик шинж чанараар нь харьцуулж сурах;

- дуу авиаг хатуулаг-зөөлөн, дуу чимээ-бүтгэр байдлаар нь ялгах;

Фонемик ойлголт, фонемик дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх;

Үгийн санг өргөжүүлэх, тодруулах;

Нийтлэг ба нарийн моторт ур чадвар, анхаарал, санах ой, хэл яриа;

Үг дэх хосолсон гийгүүлэгчийн зөв бичгийн дүрмийг бататгах;

Хүүхдэд эерэг сэтгэл хөдлөлийн хандлагыг бий болгох.

Лексик сэдэв:"Шувууд".

Тоног төхөөрөмж: картууд (G, K үсэг,[g], [k], [g'], [k']), даалгаврын картууд, шувуудын зураг (финч, болжмор, сүүлт, хөхөө, жигнэмэг, модон өвс, ориол, од), хулгана, дэгдээхэйний зураг харааны гимнастик, компьютер.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ.

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр манай ангид зочид ирсэн тул тэднийг угтан авцгаая.

Чамайг хичээл дээр харж байгаадаа маш их баяртай байна, өнөөдөр бид мэдлэгээрээ нэг шат ахих болно гэж найдаж байна.

Буух газрыг шалгацгаая.

Таны гар хэвээрээ юу? (газар дээр)

Таны хөл байрандаа байна уу? (газар дээр)

Тохойнууд ирмэг дээр байна уу? (захын талд)

Таны нуруу шулуун уу? (шулуун)

Нэгдүгээрт, зан үйлийн дүрмийг санацгаая.

Хичээлийн үеэр бидний нүд анхааралтай хардаг, тэгээд л...(харна уу).

Бидний чих анхааралтай сонсдог, тэгээд л болоо...(сонсох).

Бидний толгой сайн, хурдан ...(бодох).

Бидний хэл тод, чанга...(Тэд хэлдэг).

Бид хэлний эргүүлгийн тусламжтайгаар диктор эсвэл тод дуудлага сургах болно.

II. Яриа халаах.Хэл эргүүлэгчтэй ажиллах.

III. Хичээлийн сэдвийн танилцуулга.

Сергей Погореловскийн "Мишка өвөөгөө хэрхэн уурлуулсан бэ" шүлгийг сонсоорой.

Миша-Михайл бичжээ.

"Өвөө Герасим гоол оруулсан."

Хүн бүр уншиж, хашгирав:

Хөөе хөгшин, тэр гоол оруулсан!

Өвөөгийн хөргийг бүх сонинд тавь!

Үгүй гэж өвөө ууртай хэлэв.

Мишкин, надад хөрөг зураг өгөөч!

Би сургуульд диктант бичсэн,

Тэгээд би хөлбөмбөгийн талаар бодож байсан.

Тийм ч учраас KOL

GOL болж хувирав

Мөн энэ ЗОРИЛГЫН төлөө

Тэрээр KOL хүлээн авсан.

Мишкагийн алдаа юу вэ?

Гадас гэдэг үг ямар хоёр утгатай вэ?

Тоол, зорилго гэсэн үгсийн эхний дууг нэрлэнэ үү. ([g], [k])

Самбар дээр [g], [k] дуутай картуудыг өлгөв.

Эдгээр дуу чимээг бид юу гэж нэрлэдэг вэ?

Өнөөдөр хичээл дээр бид юу сурахыг та таах боломжтой юу?

Зөв. Сайн байна!

IV. Дуу авианы шинж чанар. Дуу авиаг үсэгтэй харьцуулах.

Эдгээр дуу чимээтэй төстэй зүйл юу вэ?

Эдгээр дуу чимээ юугаараа ялгаатай вэ?

Аль дуу хоолойтой, аль нь дуугүй байгааг яаж шалгах вэ?

Аль дуу хоолойтой, аль нь дуугүй болохыг өөрт тохирсон байдлаар тодорхойл.

Надад хэлээч, [g], [k] дуунууд зөөлөн хостой юу эсвэл үргэлж хатуу байдаг уу?

([g'], [k'] картуудыг самбар дээр өлгөв)

Үсгийн аль үсэг нь [g], [g’] авиаг илэрхийлэх вэ?

(Г үсэг бүхий картыг самбар дээр байрлуулсан)

Үсгийн аль үсэг нь [k], [k’] авиаг илэрхийлэх вэ?

(К үсэг бүхий картыг самбар дээр байрлуулсан)

Дүрс ашиглан дуу авианы шинж чанарыг авч үзье.(Хонх, чихэвч нь цэнхэр, ногоон өнгөтэй).

V. Үе, авианы хослол дахь авиаг ялгах.

"Хэн анхааралтай вэ?" тоглоом тоглоцгооё.

Хэрэв та [g] дууг сонсвол [к] дууг сонсвол хөдөлгөөнгүй зогс;

Ка, гу, го, ку, га, гре, кру, иг.

Одоо тоглоомыг төвөгтэй болгоё. Хэрэв та [g’] зөөлөн дууг сонсвол [k’] үндсэн хөдөлгөөнд алга ташилт нэмнэ.

Ки, гэ, ку, го, ги, квак, эги, ука, уга, эки, юга.

VI. Үгтэй ажиллах. Үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлох.

“Шувууны дуу”-ны бичлэг асаалттай байна.

Анхаарна уу. Өнөөдөр бид үзэсгэлэн гаргаж байна. Үзэсгэлэнгийн сэдэв юу вэ?

Та тэднийг нэрлэж чадах уу?

Эдгээр шувуудын аль нь нүүдлийн, аль нь суурин байдгийг та мэдэх үү?

"Олон улсын шувуудын өдөр" гэж нэрлэгддэг шувуудад зориулсан онцгой баяр байдгийг та мэдэх үү. Энэ бол олон улсын байгаль орчны жилийн баяр бөгөөд Орост "шувууны" баярын хамгийн алдартай нь юм. Ямар өдөр тэмдэглэдэгийг хэн мэдэх вэ?(4-р сарын 1).

Үзэсгэлэн рүүгээ буцаж орцгооё. Эдгээр шувуудын нэрэнд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ?

Шувуудын нэрийг дахин хэлж, үгэнд судалж буй авианы байршлыг тогтооцгооё.

VII. Харааны гимнастик.

Гимнастик байхгүй, найзууд аа,

Бидний нүд амьдарч чадахгүй.

Бичгийн ажилд нүдээ бэлдье.

(Оюутнууд ориолын дүрс бүхий зургийн хөдөлгөөнийг зурж, нүдээ аних; хуруугаа хамраас хол, арагшаа хөдөлгөх үед дагах)

Шувууд бууж эхлэв

Бүгд цэвэрлэгээнд сууна.

Тэдэнд маш их зам бий

Шувууд амрах хэрэгтэй.

Мөн дахин замд гарах цаг болжээ,

Тэдэнд нисэх зүйл их байна.

Энэ бол миний эх орон. Өө!

Бидний газардах цаг боллоо!

VIII. Үгсийн дууны шинжилгээ.

"Криптографчид" тоглоом тоглоцгооё. Та шувууны нэрний хуулбарыг бичиж, дараа нь дэвтэр солилцож, бие биенийхээ үгийг тайлна. Шувуудын нэрс таны картанд бичигдсэн байдаг. Тэднийг эргүүл. Уншаад үз. Эхэлцгээе!

-..., үгийг тайл.

-..., одоо чи.

Сайн байна! Тэмдэглэлийн дэвтэрээ буцааж солих.

Мөн би танд зориулж шифрлэгдсэн үг бэлдсэн.

Би карт [tr’isaguska] самбар дээр өлгөдөг)

Транскрипцийг тайлж, үгийг үсгээр бичнэ үү?

Та үгийг яаж бичсэн бэ? (гүзүүр)

Яагаад намайг гэж бичсэн юм бэ?

Яагаад Z гэж бичсэн юм бэ?

Та "ууц" гэсэн үгээр шалгаж болно - энэ бол амьтны гуяны хэсэг юм. Мөн хоёр язгуурыг холбодог О эгшиг бий. Гэхдээ та энэ талаар орос хэлний хичээлээр сурах болно. Одоо бид үүнийг санах болно.

IX. Хурууны гимнастик.

Одоо жаахан амарцгаая.

Сайхан захидал бичихийн тулд,

Хуруугаа сунгацгаая.

Зам дээр ирлээ(хуруугаа ээлжлэн эрхий хуруугаараа холбоно - хоёр гар)

Сүүлт шувуу -

Өнгөлөг цамц!(хоёр гарын хуруунууд цээжний ойролцоо)

Хурц бяцхан хар нүд,(эрхий болон долоовор хуруугаа нүдний ойролцоо дугуйлан нэгтгэх)

Шовх үзүүртэй, нимгэн хуруутай.(хоёр гарын долоовор хурууг хамраараа холбоно)

Тэр гүйж, үсэрч, (ширээн дээр хуруугаараа хуур)

Тэр сүүлээ сэгсэрлээ.(хоёр гарынхаа алгаа сэгсрэх)

Нисдэг шавж(гараараа шувууг харуулж байна)

Тэр үүнийг маш чадварлаг барьж авав.(барьж буй шавьжийг дуурайлган хуруугаа хушуу хэлбэрээр холбоно).

X. g-k үсгийн ялгаа.

- Үргэлжлүүлэн ажиллацгаая.

Картнууд дээр шүлэг бичдэг. Чихээ таглаад уншаарай.

Картуудтай ажиллах.

WAGTAIL.

Би Вера дээр очихоор ниссэн

Сүүлт нь урт сүүлтэй.

Дараа нь тэр цэцэрлэгт үр олно.

Дараа нь тэр хаа нэгтээ сүүдэрт яаран очдог.

Үргэлж урт гэзэг

Тэр рок хийхээс залхуу биш.

(В. Степанов)

-..., Г үсэгтэй үгсийг бич.

-..., К үсэгтэй үгсийг бич.

-..., бичсэн үгсээ унш.

Бид дэвтэрээ хаадаг.

XI. Дуут болон дуугүй гийгүүлэгчийн зөв бичих дүрэм.

Бид [g]-[k], [g']-[k'] дууны талаар ярилцсан. Та өөр ямар хос гийгүүлэгчийг мэдэх вэ? ..., хатуу хосоор ярих, ... зөөлөн хосоор ярих болно.

Компьютерийн ард суу.(Компьютер дээр даалгавар хийх)

XII. Хичээлийн хураангуй.

Дүгнэж хэлье. Та ямар дуу чимээний тухай ярьж байсан бэ?

Та тэдний талаар юу хэлж чадах вэ? Нэг юмыг ээлжлэн ярилцъя, тийм үү?

Та өнөөдөр сайн ажилласан, даалгавраа сайн даван туулсан. Таны амжилтанд баяртай байна. Бидний хичээл дууслаа. Баярлалаа, баяртай!


Өдрийн мэнд, эрхэм уншигчид минь! Таныг блог дээрээ дахин харж байгаадаа баяртай байна. Өнөөдөр бид энэ хэсгийг үргэлжлүүлнэ Үсэг сурах. Мөн цагаан толгойн дараагийн үсэг "G" үсэг.

Хичээлийн хувьд "G" үсгээр эхэлсэн объекттой хэд хэдэн зургийг сонго, та зургийг объект, тоглоомоор сольж болно. Жишээлбэл, би танд зориулж хэд хэдэн зураг сонгосон.

Таны хүүхэд аль авиа нь эгшиг, гийгүүлэгч болохыг тодорхойлж сурсан уу? Захидал бүрийг судалж байхдаа үүнийг хийхээ бүү мартаарай. Мөн үсэг, авиа хоёрын ялгааг сануул. Бид дуу авиаг сонсож, дуудаж, үсэг харж, бичдэг.

Тэгээд үргэлж л би суралцахын тулд захидал нийтэлдэг уран сайхны үг Тэгээд тоглоомуудТэдгээрийг ашиглан үйл ажиллагаагаа хүүхдүүдэд сонирхолтой болго.

"G" үсэг

Галуу хүзүүгээ нуман:

Би хэнээс ч айдаггүй.

Хөгжилтэй шүлгүүд

Г- энгийн дэгээ, Гэхдээ ажил дээрээ анхны туслах.

В.Степанов

Бидний өмнө захидал байна Г

Энэ нь покер шиг зогсож байна.

С.Маршак

Г- асар том тогоруу,

Биднийг бүтээхэд тусалдаг.

Хэцүү зүйлгүйгээр тэр бол бетонон блок юм

Үүл рүү өргөгдөнө.

В.Степанов

Үгүй Гүгүй Галка үсэг Г,

Мөн гахай нэг хөл дээрээ байна.

Мөн покер шиг үсэг нь нуруугаа бөхийлгөнө Г.

А.Шибаев

Ггадаад төрхөөрөө дэгжин шувуутай төстэй

Тэгээд тэр нэг хөл дээрээ зогсож байна.

Ю.Козловский

Тэр захидлыг мөрөн дээрээ зүүжээ.

Би нугад өвс хадаж байлаа.

Э.Тарлапан

ГХавирга нь замын дунд ургадаг -

Гнимгэн ишний дээр цагаан тугалга.

Где Коса алхаж байсан,

Гталбай хоосон болов.

Жакдав хашаан дээр сууж, Рүүк түүнтэй ярилцаж эхлэв

Тэгээд тэд мөчир дээр суув.

Хашаан дээр суусан хүүхэн над руу толгой дохив.

Яг л галуу шиг исгэнэ.

* * * Нарийн замаар, галуу гишгүүртэй, галууны цэрэг нэг эгнээнд явдаг.

Тэр хангалттай хараагүй юм шиг байна

Загас дээр галуу.

* * *Аянга, аянга, аянга... Хаа нэгтээ, дов толгодын цаана аянга цахиж, Аянга дуугарав, Бутны дор тагтаа дуугарав.

Гандерууд нэг файлаар ажиллаж байна.

Найруулагч

Хэл мушгих

Өөрчлөлтүүд

Шатаах, бялуу.

CHARADES

Захидалтай Л- хөлбөмбөгийн тоглоомонд

Бид энэ үгийг байнга сонсдог ... (Зорилго).

ХАМТ ДЭнэ үг ижил утгатай биш -

Арга хэмжээ нь ердөө л... (жил).

Тоглоомууд

Тоглоом "Хэн анхааралтай вэ?"

Үгнээс ижил дуу авиаг ол: галуу, дэгээ, ном, тоглоом, гамак, тармуур.

Тоглоом "Үгийг хэл".

Өдөр бүр орноосоо босохдоо би... (гантель).* * *Михаил хөлбөмбөг тоглож, гоол оруулсан... (Зорилго).* * *

Би ямар ч муу цаг агаарт байдаг

Би усыг маш их хүндэлдэг.

Би шорооноос хол байдаг -

Цэвэр саарал ... (галуу).

Би дүүдээ: - Өө,

Тэнгэрээс вандуй унаж байна!

"Ямар хачин юм бэ" гэж ах инээв, "

Чиний вандуй бол... (мөндөр).

Халуун наранд хатсан навчнууд нь сэгсэрнэ... (вандуй).* * *Гол дээр завь хөвж, Хүмүүс сэлүүр хэрэглэж байна... (мөр).* * *

Бүх нүүдлийн шувуудаас

Тариалангийн газрыг өт хорхойноос цэвэрлэж,

Өдөржин тариалангийн талбай дээгүүр үсэрч,

Мөн шувууны нэр ... (дэгээ).

Хавар нь урд зүгээс бидэн рүү урсдаг

Хэрээ шиг хар шувуу.

Манай модны эмч байдаг,

Бүх шавжийг иддэг... (дэгээ).

Тоглоом "Өгүүлбэрүүдийг хэл".

Цэгүүдийн оронд “g” үсгээр эхэлсэн үг олоорой.

1. Машин нь... (гараж).

2. Зочин нь… (зочид буудал).

3. Ах төгөлдөр хуур сайн тоглодог... (гитар).

4. Усан үзэм ургасан... (гашуудал).

5. Ээж нь шүүслэг, чихэрлэг... (лийр).

6. Тэд хус модны доороос хүчтэйг олжээ... (мөөг).

8. Модон дээр нэгэн хар хүн сууж байв... (дэгээ).

9. Гриша гоол хийх дуртай... (хадаас, зорилго).

Тоглоом "Хөгжилтэй загварууд".

Энэ загварыг ашиглан дор хаяж таван үг үүсгэ: G - - .

Хариулт: жил, зорилго, хий, шуугиан, шуугиан.

Тоглоом "Нэмэлт үгийг олох."

1. Тойрог, анжис, найз, чоно, бар, дэгээ.

2. Аянга, үүр, вандуй, хадаас, эрдэнэс, мөндөр.

ХАРИУЛТ: 1. Чоно. 2. Эрдэнэс, учир нь тэдгээр нь "g" үсэг агуулаагүй болно.

Тоглоом "шат".

Тоглоом "Хэвлэгч".

G, g нь нийт 4 дэх үсэг юм Славян цагаан толгойн үсэгболон бусад олон кирилл үсгээр (гэ гэж нэрлэдэг). Сүмийн славян цагаан толгойд үүнийг "үйл үг", Хуучин сүмийн славян цагаан толгойд "үйл үг" гэж нэрлэдэг бөгөөд энэ нь "ярих" гэсэн утгатай. Кирилл цагаан толгойд энэ нь бичигдсэн бөгөөд тоон утгаараа гурав, глаголит цагаан толгойд 4 гэсэн тоотой тохирч байна.

Кирилл үсэг нь гамма (Γ) -ээс гаралтай. том үсэгГрек цагаан толгой, харин глаголит үсэг нь Грекийн жижиг үсгийн үсгийн хэв маягаас эсвэл семит бичгийн ижил төстэй үсгээс гаралтай.

Налуу болон гараар бичсэн жижиг үсэг G нь хэвлэмэлээс эрс ялгаатай. Тэд мөн орос бичгээр (толин тусгалтай s) болон серб хэлээр (цэггүй доогуур зурсан i шиг) ялгаатай байдаг.
180º эргүүлсэн G том үсэг нь латин L-ээс ялгаагүй.

Орос хэл дээрх дуудлага, хэрэглээ

Яаж дуугарах чимээ[g] (дууны утсанд чичиргээ шаардлагатай дууны аялгуугаар дуудагддаг, дээд давхарга болон мөгөөрсөн хоолойд хаалттай агаарын баганаар дамждаг); дуу нь арын хэлтэй, агшин зуурт ("гэдэсний" гэгддэг), тэсрэх (хэлний ар тал, зөөлөн тагнайгаар үүсгэгдсэн өтгөн саадыг дамжин өнгөрөх агаарын чимээ шуугианаас) - хуурамч үгэнд байдаг. , жишээ нь (лат. эсвэл Германы g-тэй төстэй).

И, е эгшгүүдийн өмнөх зөөлөн, тэсрэх чимээ [g`] (энэ нь бусад зөөлрүүлэгч эгшигтэй, түүнчлэн ь-тэй маш ховор нийлдэг бөгөөд зөвхөн зээлсэн үгсэд байдаг: Алигери, Гюлчатай, Годел, Ганжа).

Хоолойн арын хэлний урт спирант (зөөлөн тагнай ба хэлний ар талын завсар хэлбэрээр маш нарийн нарийссан хананд үрж буй агаарын чимээ шуугианаас үүссэн) байдлаар, жишээ нь: Эзэн, Бурхан минь, сайн , заримдаа, дараа нь, энэ нь герман эсвэл латин [h]-тэй төстэй дуут фрикатив [ɦ]-тай тохирдог. Дээрх үгсийг ердийн байдлаар дуудаж болно - [g].

Зөөлөн хувилбар дахь ижил дуу: Бурханы тухай, сайн (дээрх шиг [ɦ] ба [g] дуудлага хүлээн зөвшөөрөгдөнө).
Норм уран зохиолын дуудлага- [g].

Төлөөлөгчийн нэр, нэр үгийн -эго, -ого гэх мэт төгсгөлүүдэд г үргэлж [v] гэж дуудагддаг.
Дуугүй гийгүүлэгчийн өмнө болон үгийн төгсгөлд байгаа "G" нь дуугүй арын хэлний авиаг илэрхийлдэг (дууны өнгөгүй, өөрөөр хэлбэл дууны утас ашиглахгүйгээр хэлдэг):

. [k] тэсрэх бодис (Алдаа нь beech-тэй яг адилхан сонсогдож байна) ба

. [x] spirant (Бурхан хэлдэг: [Boh]).
(Практикт онолын хувьд р үсгийн дүлий зөөлөн дуудлага илт гардаггүй; жишээлбэл -г үсгээр төгссөн үг байдаггүй.)

Ийм олон янзын утгатай тул орос хэлний байгалийн үгсийн график дахь g тэмдэг нь гадаад үгсийн транскрипцид хэрэглэгддэг бөгөөд Гёте = Гёте шиг Латин-Франц-Герман g (gu), Латин-Герман хэлний хувьд h, Heine = Heine гэх мэт, Грек хэлээр зузаан тэмүүлэл (spiritus asper), Helios (ήλιος) гэх мэт.

Бичиж байхдаа g нь s-тэй бараг нийлдэггүй (Киргизстан гэх мэт цөөн тооны зээлжээс бусад ономатопея, гикат гэх мэт ярианы хэлбэр, Олегич гэх мэт), мөн e-тэй - зөвхөн ономатопеяд. (гекат), зээлсэн (geg, Gaelic, Gandalf) болон товчлолууд (gekachepist, Dneproges). Үүний зэрэгцээ үсэг, дуудлага нь ихэвчлэн хэлбэлздэг: гебист / гебист, Гери / Гари.

Өргөдөл

Жижиг үсэг g нь массын нэгж болох граммын товчлол юм.

Огноог зааж өгөхдөө: жил - товчилсон. "жил" -ээс.
Украйны цагаан толгойн энэ нь 4-р үсэг бөгөөд гэсэн үг юм гэдэсний дуу чимээ"Г".

Светлана Шкурко
GCD-ийн хураангуй “[G] ба [K] дууны ялгаа. G ба K үсэг"

Сэдэв: [G] ба [K] дууг ялгах. G ба K үсэг.

Зорилго: Ялгаварлан гадуурхах, тод дуудах чадварыг бэхжүүлэх г-к авиануудын үе, үг, хэллэг; тод дуудах чадварыг дадлагажуулах ялгаатай дуу чимээ;

үг үүсгэж сурах; унших чадварыг нэгтгэх; фонемик сонсгол, санах ой, анхаарал хөгжүүлэх; логик сэтгэлгээ, сонсголын болон харааны анхаарал; сургах дуут үсэгүгийн шинжилгээ; орон зайн чиг баримжаа олгох чадварыг бэхжүүлэх; нарийн болон бүдүүн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах; найз нөхдийнхөө хариултыг сонсож сурах, бүрэн хариулт өгөх; Өөртөө дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх; сайхан, ойлгомжтой, чадварлаг ярих хэрэгцээ, хүслийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: дууны шугам, зараа бөмбөг, хаврын мөчир, кассын бүртгэл үсэг, өнгөт харандаа, даалгаврын хүснэгт « Буквознайка» , тоглоомон муур.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

- Сайн байна уу залуусаа.

Хэн нэгний зохион бүтээсэн

Энгийн бөгөөд ухаалаг

Уулзахдаа сайн уу гэж хэлээрэй

Өглөөний мэнд!

Нар, шувуудад өглөөний мэнд,

Өглөөний мэнд, инээмсэглэсэн царайнууд!

Надад өглөөний мэнд!

Танд өглөөний мэнд!

Би чамд өнөөдөр байгаа зүйлийг хүсч байна Өглөөний мэндмөн өдрийн мэнд!

Өглөөний мэнд, Сашенка.

Хэл ярианы эмч гараа хүүхдийн алган дээр тавьдаг. Дараа нь хүүхдүүд бие биетэйгээ мэндчилнэ.

II. 1. "Хаврын шинж тэмдэг"- судалсан материалыг давтах.

Өнөөдөр нар, дулаан, сайхан сэтгэлээр дүүрэн гайхалтай өдөр юм.

Энд жилийн хэдэн цаг вэ?

Улирал бүр өөрийн гэсэн онцлогтой өвөрмөц онцлог. Хаврын шинж тэмдгийг нэрлэ.

Хүүхдүүд хаврын шинж тэмдгийг ингэж дууддаг гинж: Хавар цас хайлдаг. Хавар нахиа мод дээр цэцэглэдэг. Баавгай хавар сэрдэг. Хавар шавьжнууд сэрдэг. Хавар нар илүү халуун байдаг. Хавар бөжин цуваа цагаанаас саарал болгож өөрчилдөг.

Надад өгүүлбэр таалагдсан - Баавгай хавар сэрдэг.

Надад хэлээч, хэдэн үг байдаг вэ?

Хүүхдүүд - Энэ өгүүлбэрт гурван үг байна.

2. "Хаврын дуу"- хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Хавар бороо хүртэл навч, дээвэр дээр зөөлөн тогшдог.

Хаврын дууг анхааралтай сонсож, түүний хэмнэлийг давтаж, алгаа таших/хөлөө дэвслэх.

3. Тоглоомын дасгал "Өгө дуу чимээ»

Хавар, байгаль сэрээд, амьтад, шавжнууд - бидний эргэн тойрон дахь бүх ертөнц янз бүрийн зүйлээр дүүрэн байдаг дуугарна.

Чимээгүй нэгийг нь бодоод дууд дуу чимээ, аль нь объект эсвэл байгалийн үзэгдлээс үүсдэг вэ?

Дуудахдаа хүүхэд бүр гантиг бөмбөгийг алган дээрээ өнхрүүлдэг.

4. Өөртөө массаж хийх. Хэл ба гарны хосолсон гимнастик

Текст Хөдөлгөөн эсвэл гарны хөдөлгөөнгүй байдал Хэлний хөдөлгөөн

Нэг өдөр хуруунууд нь явав парк: дээд-дээд, дээд-дээд-дээд. Өгөгдсөн хэмнэлээр алхах хурууг дуурайх, хурд: индекс ба дунд, том ба индекс хэлдээш доош, дээш доош, дээш доош хөдөлдөг

2. Бид клиринг руу ойртсон - хавтгай, тэгш, гөлгөр, хавирга нь хоорондоо нягт дарагдсан, амаа шулуун, хэл нь доод уруул дээр чөлөөтэй хэвтэж байна.

3. Цэлмэг газарт том мод бий.

Тохой, алгаа холбосон, хуруугаа дээш өргөв. Хэл нь цухуйж, хамар руу чангарна.

4. Энэ бол түүний титэм Хуруунууд нь бага зэрэг нугалж, хамар руу чиглэнэ.

5. Салхинд навчис аз жаргалтай тоглодог

Хуруунууд нь өргөн зайтай, ээлжлэн хөдөлдөг. Гар нь тайвширч, гараа биеийн дагуу чөлөөтэй буулгана

Хэлээ дээш доош хөдөлгөх (бөөрөнхий ирмэгтэй хэл).

6. Мод нь урт, хүчтэй үндэстэй.

Гар "нэхмэл"шуунд

Хэл нь доошоо чанга чанга сунадаг

7. Шувуу модон дээр үүрээ засав. Тэр үүрэндээ орж, гарч нисдэг. Гар нь далдуу модны ирмэгээр холбогддог "аяга". Эрхий хуруунууд нь аяганы ёроолд живэх эсвэл салгах болно. Хэл "аяга".

Хэл нь дээш доош хөдөлж, ээлжлэн хажуу тийш эсвэл шүдний араар татдаг

5. Амьсгалын дасгал

Хавар ямар сайхан байдаг вэ! Амархан, чөлөөтэй амьсгална.

Хамараар амьсгалж, амаар амьсгалах - 1 удаа.

Хамараар амьсгалж, амаараа амьсгална (хоолой)- 3 удаа.

6. Тоглоомын дасгал « Дууны шат» - фонопедийн дасгал.

Эргэн тойрон дахь бүх хүмүүс хаваржиж байна, би зүгээр л шувуудтай хамт дуулахыг хүсч байна ...

Баруун гар бэлэн байна.

Бид гүнзгий амьсгаа авлаа.

Зүүн гараа бэлдсэн.

Бид гүнзгий амьсгаа авлаа. Мөрөө бүү өргө.

7. "Үгийг хэл"

Та байрандаа очихын тулд заавал байх ёстой

Охид нэр нь гийгүүлэгчээр эхэлсэн объектыг нэрлэнэ дуу чимээ.

Мөн хөвгүүд нэр нь эгшигээр эхэлсэн объектыг нэрлэнэ дуу чимээ.

8. "Котофеич муурны оньсого ба хариултууд".

Өнөөдөр Котофеич муур бидэн дээр ирлээ.

Тэр чамтай тоглоом тоглохыг үнэхээр хүсч байна "Таавар ба таамаг".

Замын дэргэдэх нарс модны доор

Өвсний дунд хэн зогсож байна вэ?

Хөл байгаа ч гуталгүй

Малгай байгаа ч толгой байхгүй.

Ямар амьтан надаар тоглож байна вэ?

Уйлахгүй, инээхгүй, хуцахгүй,

Бөмбөг рүү дайрдаг

Хумсаа сарвуундаа нуудаг!

Эхнийхийг нь нэрлэ MSHROOM гэдэг үгэнд сонсогдоно.

Эхнийхийг нь нэрлэ CAT гэдэг үгэнд дуугарна.

9. Артикуляцийг тодруулах дуу чимээ ба тэдгээрийн шинж чанар.

- [G] ба [K] гэж юу вэ??

- [G-K] гийгүүлэгч дуугарна, хосолсон - тэдгээрийг ижил төстэй гэж дууддаг. Дуу[G]-гийгүүлэгч нь дуу хоолойтой, дуугаар дуудагддаг; дуу чимээ[K]-гийгүүлэгч дүлий, хүзүү "унтаж".

10. Ярианы дасгал-зараа бөмбөгтэй тоглоом.

Хэл ярианы эмч нь үеийг нэрлэнэ дуу чимээ[G] эсвэл [K] хүүхдүүд үеийг давтана.

ка-га-га га-ка-га гу-ку-ко го-ко-го га-го-гэ

ки-ка-гы гэ-ка-гэ ко-га-гэ гэ-ко-га ко-ка-гэ

11. "Үгийг дуусга".

Хүүхдүүд ка, га гэсэн үеийг нэмээд дууддаг үг: тоглоом, ном, но-га, зүү, шажигнуур, ро-га, баян хуур, гулсуур, матрешка, үзэг, чийдэн, ном.

12. Fizminutka - Цэвэр хошигнол дээр дууны ялгаа [G-K]

Цэвэр онигоог дуудахдаа хүүхдүүд [G] үсгээр алгаа ташиж, [К] үсгээр хөлөөрөө дардаг.

Ка-ка-ка- цагаан гурил,

Га-га-га - ногоон нуга,

Хамтран ажиллах нь хол явах хэрэггүй

Пик-а-бу-ку-хэрэм гичий дээр.

Нуга дахь Гу-гу-гу-галуунууд.

13. "Урвуу үг"

Котофеич түүнтэй тоглоом тоглохыг санал болгож байна "Үүнийг эсрэгээр нь хэл".

Хариултууд нь дараахаас эхлэх ёстой дуу [G] эсвэл [K]:

Хүйтэн - халуун.

Цэвэр - бохир.

Чимээгүй - чанга.

Амтат - гашуун.

Хөгжилтэй - гунигтай. Урт - богино.

Ховор - зузаан.

Гүехэн, гүн.

Барзгар - гөлгөр.

Эхлэл бол төгсгөл. Ухаалаг - тэнэг.

Дуутай - дүлий.

Шулуун - муруй.

Худалдах - худалдаж авах.

Аймшигтай - үзэсгэлэнтэй.

14. Тоглоомын дасгал "Хаана байна дуу чимээ

Өгөгдсөн үгсийг нэрлэсэн үү дуу чимээүгийн эхэнд байна.

Өөр хаана байж болох юм дуу чимээ?

Хэл ярианы эмч самбар дээр байрлуулна дууны шугам.

Зургуудыг хар.

Хаана байгааг нь тодорхойл дуу [G] эсвэл [K].

15. Биеийн тамирын дасгал "Хөвгүүд ба охид"

Охид, хөвгүүд: алга таших, алга таших, алга таших,

Бөмбөг шиг үсэрч байна:

үсрэх-үсрэх, үсрэх-үсрэх.

Хөлийг гишгэх: дээд, дээд, дээд!

Тэд хөгжилтэй инээдэг: ха, ха, ха!

нүд анивчих (нүдээ хэмнэлээр аних,

Дараа нь тэд амарна (хөхөлгөөн, гар чөлөөтэй).

16. « Үсгүүд нуугдаж байна» - дисграфи үүсэхээс урьдчилан сэргийлэх.

Котофеич чамтай тоглох үнэхээр дуртай.

Та маш ухаалаг, ухаалаг юм.

Энэ зургийг анхааралтай ажигла.

Нэр үсэг, энэ зураг дээр нуугдаж байна.

А-О-К-Ш-Л.

Залуус аа, Котофеич эдгээрийн нэгийг хүсч байсан үсэг нь үгийг илэрхийлдэг, гэхдээ тэр ямар үг байсныг мартжээ. Түүний санаж байгаа зүйл бол бүгд тэнд сурдаг.

Бид Котофейчийг зөв үгийг санахад тусалж чадах уу?

17. "Үг хэл", үгсийн дууны дүн шинжилгээ.

Эдгээрээс үгийг үсгээр бич.

Хүүхдүүд - СУРГУУЛЬ.

Хүн бүрт зориулсан дэнлүүний цонхыг байрлуул дуу чимээ - дуу чимээүгийн шинжилгээ.

Катя, чи ямар үг олсон бэ?

Паша, чи ямар үг бичсэн бэ?

18. “Зохих ба "бичих"санал болгож байна".

Зургийг хар.

Түүн дээр хэн дүрслэгдсэн бэ?

Үүн дээр юу гэж бичсэн бэ?

Энэ зурганд зориулж өгүүлбэр зохио.

МУРР БӨМБӨГӨӨР ТОГЛОЖ БАЙНА.

Энэ өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ?

- "Бичих"энэ бол санал.

Зурган дээр үндэслэн өгүүлбэр зохиож, диаграмм хэлбэрээр бич.

Эхний/хоёр дахь/гурав дахь үгийг нэрлэнэ үү.

Өгүүлбэр дэх эхний үгийг тодорхойл.

Өгүүлбэрийн эхний үгийг үргэлж том үсгээр бичдэг үсэг.

Гол үгийн субьект эсвэл объектыг нэрлэ. CAT.

Энэ объектын үйлдлийн үгийг нэрлэнэ үү. ТОГЛОЖ БАЙНА.

Хамгийн их нэрлэ богино үг. ХАМТ.

19. Танилцах захидал.

Бидний өмнө Г үсэг

Энэ нь покер шиг зогсож байна.

Мөн покер шиг,

Нуруугаа бөхийлгөж байна Г үсэг. ***

Нэг сарвуугаараа бүжиглэж,

Тэгээд тэр нөгөө сарвуугаараа даллаж,

Мөн тэр үед үсэг К

Цог хорхойн антенн шиг.

Энэ нь хэдэн элементээс бүрдэх вэ? Г үсэг?

Эдгээр элементүүд юу вэ?

Энэ нь хэдэн элементээс бүрдэх вэ? үсэг К?

Эдгээр элементүүд юу вэ?

Чиний хамраа бэлдээрэй, G, K beech бичээрэй.

20. "Ребус"

АЯНГА МЭНГ

21. График ур чадварыг хөгжүүлэх.

Бүртгүүлэх G ба К үсэг.

22. Дүгнэж байна.

Холбоотой нийтлэлүүд