Дууны болон дунд бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн тэмдэглэл. Фонетик-фонемик үйл явцыг хөгжүүлэх ярианы эмчилгээний дэд бүлгийн хичээлийн хураангуй Хичээлийн сэдэв: “N”, “Нь” авиа ба N үсэг. Үсгийг бичих, үг унших.

Сэдэв: Дуу (N) ба үсэг (N).

Зорилго: сайжруулах аман яриа, үгсийн санг баяжуулах.

  • "N" авианы хэллэгийг тодруул.
  • "N" авиатай үгсийг олох замаар авианы ойлголтыг хөгжүүлэх.
  • "Дээр, дээр" гэсэн угтвар үгтэй өгүүлбэр зохиох.
  • "N" үсгийн дүрсийг танилцуул.

Тоног төхөөрөмж: бөмбөг, толь, зургийн багц, бичгийн даавуу, соронзон самбар, эсгий үзэг, харандаа тамга, хар цаас, гуаш.

Хичээлийн явц

1. Оюун санааны хувьд дулаацаарай.

Эдгээр амьтад, шувууд хаана амьдардаг вэ?(тоглоомыг бөмбөгтэй тойрог хэлбэрээр тоглодог).

Тугал – (амбаарт)

Бяцхан хэрэм - (хонгорт)

Туулай - (бутны дор)

Тедди баавгай - (нүүрэнд)

Бяцхан үнэг - (нүхэнд)

Бяцхан хэрээ - (үүрэнд).

2. Хамтарсан зүйлийг давтах.

Артикуляцийн гимнастик.

Экскаватор газар ухаж байна (“Аяга” дасгал)

Тэрээр шинэ өндөр барилга барьж байна.

Шал нь илүү өндөр, өндөр (хэлний үзүүр хамар руу хүрдэг)

Шинэ оршин суугчид байшинд нүүж орно.

3. Шинэ материал.

Хүүхдүүд ээ, оньсого тааварлаарай:

Ойн дээгүүр, уулсын дээгүүр

Хивс дэвсэж байна.

Тэр үргэлж тархсан байдаг

Чиний дээр бас миний дээр

Заримдаа тэр саарал, заримдаа цэнхэр,

Энэ нь тод цэнхэр өнгөтэй. (Тэнгэр)

Тэнгэр гэдэг үг ямар авиагаар эхэлдэг вэ? (хүүхдийн хариулт)

  • Өнөөдөр "N" авиа биднийг зочлохыг урьж байна. "Н" авиатай үгсийг олсон хүн бидний үлгэрт орно. ( Хүүхдүүдэд зураг өгдөг. Тэд нэр нь "H" дууг агуулсан хүмүүсийг сонгодог):

Хайч, ваар, шүхэр, утас, чемодан, буйдан, аяга таваг, машин...

  • "N" авиа нь түүний амьдардаг үгсийг олсонд баяртай байна. Тэр танаас үүнийг хэрхэн зөв дуудахыг хэлэхийг хүсч байна.

(хүүхдүүд толинд харж, "N" дууг дуудаж, бүдүүвчийн дагуу үе мөчний шинж чанарт дүн шинжилгээ хийнэ: уруул-шүд-хэл-шөрмөс-агаарын урсгал)

Уруул нь нээлттэй, шүд нь хоорондоо ойрхон, хэл нь дээд шүдний ард, дууны утасчичиргээ, агаарын урсгал нь хэлний үзүүр рүү чиглэнэ.

4. Шинэ материалыг нэгтгэх.

  • "N" дуу нь өнөөдөр том баяр болж байна - орон сууцанд орох. Тэр голын эрэг дээр байшин барьсан. Өнөөдөр шинэ оршин суугчид нүүж ирж байна - эдгээр нь "N" авиаг агуулсан амьтад юм. Залуус аа, шинэ оршин суугчдад байшинд ороход нь тусалцгаая.

Багш нь самбар дээр давхар бүрт хоёр орон сууцтай гурван давхар байшинг зурдаг. Хичээлийн эхний шатанд ашигласан зургуудыг хүүхдүүдэд санал болгож байна.

Тугал, бяцхан хэрэм, бяцхан баавгай, бяцхан үнэг, бяцхан хэрээ.

Хүүхэд зураг сонгож, байшинд (соронзон) байрлуулж, түүний үйлдлийг "Зүүн талд байрлах орон сууцны хоёрдугаар давхарт тугал амьдрах болно ..." гэсэн үгсээр дагалдана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Манай бүх найзууд тохилог орон сууцанд суурьшсан. Тэд биднийг зочлохыг урьж байна. Харин орон сууцанд орохдоо гар хоосон очдог ёс байдаггүй. Залуус аа, шинэ оршин суугчиддаа бэлэг сонгоцгооё. Гэхдээ бидний хичээл "N" авианы оронд явагддаг тул бэлэг нь энэ дуутай байх ёстой. Сонгоно уу.

Багш "N" авиатай, үсэггүй зургуудыг хайч, утас, тогоо, буйдан, ваар, машин, чемодан, шүхэр, цоож зэрэг цаасан дээр тавьдаг.

Хүүхдүүд "N" дуутай объектыг сонгож, шинэ оршин суугчдад өгнө.

Жишээ нь: - Баруун талын хоёрдугаар давхарт амьдардаг бяцхан хэрэмд буйдан өгье

(бэлгийн дүрс бүхий зургийг объект харагдахгүй байхаар байрлуулсан - урвуу талтай хавсаргасан)

Бүх бэлгийг өгсний дараа багш хүүхдүүдээс бяцхан хэрээ аль давхарт суурьшиж, түүнд юу өгснийг санахыг хүснэ.

(Санал болгож буй хариулт: -Бяцхан хэрээ зүүн талын гуравдугаар давхарт суув. Бид түүнд шүхэр өгсөн).

  • "Дээр", "дээд" гэсэн угтвар үгтэй өгүүлбэр зохиох ажил.

"Шинэ оршин суугчид"-ыг хамарсан зургуудыг устгасан. Хүүхдүүд байшингийн бүх "түрээслэгч" -ийг харах ёстой.

Багш асуулт асууна:

Манай нэг давхарт хэн амьдардаг вэ? (хоёр давхарт? Гуравдугаар давхарт?)

Хүүхдүүд "on" гэсэн угтвар үгийг ашиглан дэлгэрэнгүй өгүүлбэрээр хариулдаг.

(- Нэг давхарт бяцхан хэрэм, бяцхан туулай амьдардаг.)

Туулайнаас дээгүүр хэн амьдардаг вэ? (баавгайн бамбарууш, тугал, хэрэм)

Хүүхдүүд "дээрх" гэсэн угтвар үгийг ашиглан дэлгэрэнгүй өгүүлбэрээр хариулдаг.

(- Хэрэм зулзаган туулайн дээгүүр амьдардаг.)

Биеийн тамирын минут

Одоо бид амьтан, шувууд болж хувирах болно. Таны даалгавар тийм ч амар биш: намайг анхааралтай сонсож, амьтан эсвэл шувууг дүрсэл.

Хэрээ ямар дуугардаг вэ? (кар-кар-кар .)

Хэрээ болон хувираад... нисцгээе. (Хүүхдүүд гарыг хажуу тийш нь барьж, кар-кар-карын дуугаар нисч буй хэрээг дүрсэлдэг.)

Мэлхий ямар дуу чимээ гаргадаг вэ? (Ква-ква.)

Бид мэлхий болон хувирч, тэдэн шиг үсрэв.

Манай кокерел яаж ярьдаг вэ? (Хэрээ.)

Тэгээд одоо бид хоормог болж, нуруугаа тэгшитгэж, сүлд нь хатгаж, салаа гуталтай, бид тэднийгээ гайхуулж, шоудаж, чухал жагсаал хийдэг.

  • Захидал танилцуулж байна.

"N" авиа нь эгчтэй - "N" (en) үсэг. Тэд бие биедээ маш их хайртай, гэхдээ нэг нь зөвхөн сонсогддог, нөгөө нь зөвхөн харагддаг.

Та хэнийг сонсож чадах вэ? ("N" авиа)

Та хэнийг харж чадах вэ? ("N" үсэг)

Надтай уулз! Энд "N" үсэг байна.

"N" үсэг нь шат шиг,

Бид бүгд урагшилж байна

Шат шиг гайхалтай зүйл,

Тэр биднийг мэдлэгийн ертөнцөд дуудаж байна!

5. Эцсийн хэсэг.

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

"Н" үсэг шинэ оршин суугчдад зочлох гэж байсан ч шөнө болжээ. Тэнгэрт нэг ч од байхгүй, "Н" үсэг алга болжээ. Залуус аа, "Н" үсгийг гэртээ ирэхэд нь тусалцгаая, тэнгэрт түүний замыг гэрэлтүүлэх олон жижиг оддыг гэрэлтүүлье.

Харандаагаар ажиллах - тамга.

Сэдэв: Дуу [n]

Зорилго: бусад гийгүүлэгч авиануудын дунд [n] дууг ялгах, үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлох чадвартай байх; дагавар ашиглан нэр үг үүсгэх: -ата, -ята, -онок, -енок график ур чадварыг хөгжүүлэх.

1. Зохион байгуулалтын мөч

Бөмбөг тоглоом "Үүнийг зөв нэрлэ" (хүнсний ногоо - улаан лооль, цэцэг - сарнай, шувуу - дэгээ ...).

2. Үе мөчний гимнастик

3. Дууны танилцуулга Ярианы эмч хэлэхдээ:

Дуу [n] (бид морийг ингэж уриалж байна) - гийгүүлэгч, дуут. Бид энэ дууг хамараараа дууддаг, товчхондоо дуулах боломжгүй.1

"Дууг нь аваарай."

Хүүхдүүд [n] дууг сонсохдоо алгаа ташина. P"N-Z"K"N-d...

"Цэвэр ярьдаг." Хүүхдүүд давтана:

гэхдээ-гэхдээ -- Бид цонхоо нээлээ

на-на - сар тэнгэрт байна

за за - сар руу хар

Хүүхдүүд [n] дуутай зургуудыг нэрлэнэ.

"Хөгжилтэй галт тэрэг"

Хүүхдүүд үгэнд байгаа [n] авианы газрыг олж, тавих ёстой

зураг (хутга, оймс, жүрж, утас, буйдан, шүхэр, нимбэг...) чиргүүл дээр (үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд).

"Үгийг хэл" (зураг дээр үндэслэсэн).

Маша дулаан хувцас өмсөв ... оймс.

Дима чихэр идсэн ... улбар шар.

Эмээ үүнийг цайнд хийж ... нимбэг.

Наташа шинэ... шүхэр.

- Анхааралтай сонс.

Хүүхдүүд шүлэг дэх [n] дууг сонсохдоо гараа өргөдөг.

Шөнө ирж байна

Чи ядарч байна, охин минь.

Өглөө миний хөл гүйж байсан,

Таны нүд унтах цаг болжээ.

Т.Воронко

4. Биеийн тамирын минут "Баавгай, туулай, герон"

Хүүхдүүд хэнгэрэгний цохилтоор тойрог хэлбэрээр хөдөлдөг: хурдан цохиход тэд бөжин шиг үсэрдэг. Ховор хүмүүсийн дор - тэд баавгай шиг алхаж, хэнгэрэг чимээгүйхэн унадаг - тэд нэг хөл дээрээ, баатар шиг зогсдог.

5. Тааварт тоглоом "Хэний хүүхэд?"

Хүүхдүүд насанд хүрсэн амьтдыг нэрлэж, хүүхдүүдээ олж, хариултыг оньсого ашиглан шалгах ёстой.

"Та амьтдын талаар юу мэддэг вэ?"

Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг: Тэр хаана амьдардаг вэ? Энэ нь ямар харагддаг вэ? Энэ юу иддэг вэ? Бамбаруушны нэр юу вэ?

"Хэн хэнтэй хамт алхаж байна?"

Хүүхдүүд нялх амьтдыг нэрлэдэг: туулай нь - - туулай, үнэг дээр - үнэг бамбарууш, хэрэм нь ...

6. моторын хөгжил

Зорилтот -хүүхдүүдийг N дуу авиа, үсэгтэй танилцуулах.

Даалгаварууд:

Боловсролын:дуу авианы шинж чанарыг заах Накустик болон артикуляцийн шинж чанарын дагуу ; тодруулж сургах Нүе, үгээр; "гийгүүлэгч" гэсэн ойлголтыг өгөх; үгийн эхний болон сүүлчийн дууг ялгаж сур.

Залруулах, хөгжүүлэх:фонемик үйл явцыг хөгжүүлэх; хүүхдүүдэд дууны хэв маягийг зохиож, тэдгээрийг шинжлэхийг заах; ерөнхий, хуруу, үе мөчний моторт чадварыг хөгжүүлэх, сэтгэцийн үйл явцыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:сахилга бат, багш болон бусад хүүхдүүдийн хариултыг сонсох чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: N-д сэдэвчилсэн зургууд (үгийн эхэнд - хамар, шахуурга, үгийн төгсгөлд - гадил, талх, цээнэ цэцэг, оцон шувуу, бөмбөр, шил, Карлсон, лааз, буйдан); улаан, цэнхэр тойрог, Куэснер саваа.

1. Зохион байгуулалтын үе:

Дуу авиан дээр үндэслэн үг гаргаж ирсэн хүн сууна. А, У, И.

2. Тоглоом "Гурав дахь хүн"

Би гурван үг хэлье, чи сонсоод аль үг нь илүүц, аль нь тохирохгүй байгааг хэлээрэй? Яагаад? (Таныг хариулах үед зургуудыг самбар дээр байрлуулсан болно)

Өргөст хэмх, улаан лооль, нимбэг

алим, талх, лийр

Талх, сүү, чадна

Банана, хулуу, амтат гуа

Улбар шар, байцаа, төмс

3. "Санах - давтах" тоглоом

Би үгсийг хэлэх болно, та тэдгээрийг санаж, давтах болно.

Нимбэг, талх, лааз

Нимбэг, лааз, талх

Жүрж, нимбэг, банана

Лааз, нимбэгний талх

Лааз, нимбэг, талх

Талх, нимбэг, жүрж

4. Шинэ мессеж

Энэ бүх үгэнд хамгийн сүүлд ямар дуу сонсогдов?

Дууны артикуляторын шинж чанар

Бидний хэлэх үед Нуруул нь инээмсэглэж, хэлний үзүүр нь дээд шүдний ард байрлах булцуунд хүрч, амнаас агаар гарахаас сэргийлдэг.

Дууны фонетик шинж чанар

Хэрэв агаар амнаас чөлөөтэй гарахгүй, харин замдаа саад тотгор - хэл, шүдтэй тулгарвал энэ нь гийгүүлэгч авиа юм. Бид үүнийг цэнхэр чипээр тэмдэглэнэ.

Хүзүү нь "чичирдэг" нь дуу чимээ гэсэн үг юм Н- дуу чимээтэй.

5. Тоглоом "Алга таш, бүү эвшээ"

(Ярианы эмч гадил, нимбэг, буйдангийн зургийг самбар дээр тавьдаг.)

Намайг зөв хэлэхэд алгаа ташаарай

Баман - банана- банам - панам

Милон - гол мөрөн - нимбэг- нимол

Дивам - тиван - видан - буйдан

6. Биеийн тамирын хичээлийн минут

Нийт моторт ур чадварыг хөгжүүлэх

Шувууны байшин хоосон, Гар далавч шиг.

Шувууд нисэн одов

Модны навчис Тэд суудаг.

Би ч сууж чадахгүй.

Өнөөдөр бүтэн өдөр Дугуйлан зогсоод гараа даллана

Тэд бүгд нисч, нисч байна ...

Африк руу ч гэсэн Дугуйлан гүйж байна

Тэд нисэхийг хүсч байна

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх

Нугас эрэг дагуу алхав (ширээн дээр хоёр хуруугаараа алхах)

Саарал нь эгц замаар алхав. (дэвхэх)

Тэр хүүхдүүдийг дагуулж,

Жижиг, том аль аль нь, (Бөгжгүй хуруу ба эрхий хуруугаа нугалах)

Дунд болон жижиг аль аль нь (дунд болон жижиг хуруугаа нугалах)

Бас миний дуртай. (долоовор хуруугаа нугалах.)

7. Үгэнд авиа засах

AN, IN үгсийн дууны шинжилгээ.

Миний ямар үг хэлэхийг анхааралтай сонс.

Би хэдэн дуу чимээ гаргасан бэ?

Эхний дуу юу вэ?

Сүүлийн дуу юу вэ?

Тоглоом "Амьд үгс"

(Хоёр хүүхэд самбар дээр гарч ирэн амьд үг хэллэг болдог. Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийн аль нь ямар дуу гаргахыг тодорхойлж, хүүхдүүд тохирох өнгөний тэмдэглэгээг сонгоно.)

Үүссэн үеийг нэрлэ.

Энэ бол АН гэсэн үе юм.

А дуу нь хэн бэ?

N дуу хэн бэ?

8. Үгэнд байгаа авиаг засах

(Нимбэг, буйдан, хамар, шахуурга, цээнэ цэцэг гэсэн үгсийн N авиаг тодорхойлох.)

Үгийн N авиаг дараах байдлаар тодруулна уу.

Чадах. Бидон гэдэг үгэнд N авиа үгийн төгсгөлд байна. "Чадах" гэдэг үг нь хоёр үетэй.

9. Дидактик тоглоом"эсрэгээр"

- Дээд, гэхдээ эсрэгээрээ юу болох вэ? - Доод.

хуурай -... нойтон

хөгжилтэй... гунигтай

богино-... урт

зүүн-...баруун

хөөрөх-... өмсөх

өндөр-... бага

дор-...дээш

10. Өгүүлбэр дэх дуу авиаг засах

Нэг давхрын зураг дээр үндэслэн өгүүлбэр зохиох. Жишээ нь: "Оцон шувуу _______загас" (барьдаг)

"Сармагчин________банана" (иддэг)

11. “Өгүүлбэр зохио” дасгал.

Муур, унт, цонх, дээр, Васка.

Наташа, буйдан дээр суу.

Хүүхдүүд, уул, хамт, унаа.

Нина, тосгон, яв.

Антон, захирагч, дээр, тавь, ном.

Гутал, хөлтэй, тайлах.

12. "Захидал бичих" тоглоом

N үсэг дээр би шат дээр байгаа юм шиг байна

Би суугаад дуу дуулдаг.

Хүүхдүүд захидал цуглуулдаг Нсаваа тоолохоос.

11. Дүгнэж байна. Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.

Инна Дмитриевна Птушко
"Н дуу авиа ба үсэг" ахлах бүлгийн GCD-ийн хураангуй

Сэдэв: Дуу ба N үсэг.

Зорилтот: хэлний фонетик-фонемик хэрэгслийг бүрдүүлэх.

Даалгаврууд:

Боловсролын:

хүүхдүүдийг зөв дуудахыг үргэлжлүүлэн заа дуу Н,

шинж чанарыг тодорхойлж сурах дуу чимээакустик болон артикуляцийн шинж чанарын дагуу;

харааны дүрсийг танилцуулах үсэг Н.

Залруулах, хөгжүүлэх:

тодруулах чадварыг хөгжүүлэх хэд хэдэн үгээр N авиа;

байр сууриа тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх нэг үгээр дуугарна(эхлэл-төгсгөл,

OH, NA үгсийг шинжлэх чадварыг хөгжүүлэх.

фонемик үйл явц, санах ой, анхаарал, артикуляторын моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

бусдад туслах хүсэл, сониуч байдлыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил: танилцаж байна дуу Н, сурах үе мөчний гимнастик, авианы хэмнэл, ур чадварын сургалт дууны шинжилгээ.

Тоног төхөөрөмж: зөөврийн компьютер, танилцуулга, проектор, дэлгэц, бичгийн хэв, зураг дуу Н, эгшиг, гийгүүлэгчийн тэмдэг дуугарна.

Тайлбар толь бичгийн ажил: хэвтээ, босоо.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Хүүхдүүд ордог бүлэг, ярианы эмч хүүхдүүдтэй мэндчилж байна.

2. Шинэ сэдвийг нэвтрүүлэхэд бэлтгэхдээ хүүхдийн мэдлэгийг шалгах.

Хэл ярианы эмч нь ширээ харж, юу хийх, юу тоглох талаар бодохыг санал болгож байна. Яагаад. Юу болов дуугарна? Аль нь мэддэг сонсогдож байна? Тэд юугаараа ялгаатай вэ?

Тоглоомын нөхцөл байдлын танилцуулга.

Хэл ярианы эмч Алтан загаснаас мессеж хүлээн авах тухай ярьж байна. Тэрээр далайн дээрэмчдийн олзноос чөлөөлөгдөхийг хүсч байна. Үүнийг хийхийн тулд та тэдний даалгаврыг биелүүлэх хэрэгтэй.

3. Шинэ материалыг судлахад шаардлагатай мэдлэгийг шинэчлэх.

Хүүхдүүдэд далайн дээрэмчдийн даалгавар өгдөг.

Тоглоом "Таадаг дуу чимээ»

Хэл ярианы эмч дэлгэц рүү харж, үгсийг нэрлэхийг санал болгож байна (хирс, хайч, оймс, шил, буйдан, тэмдэглэл, эдгээр үгс нь юугаараа нийтлэг болохыг тодорхойлох, аль нь болохыг тодорхойлох) дуу чимээшалгалтыг давахад тань туслах болно. Юугаар дуу чимээбид уулзах ёстой. Хэл ярианы эмч хүүхдүүд даалгаварт уулзах болно гэж мэдэгдэв захидал, үүнийг илэрхийлж байна дуу чимээ.

Онцлог шинж чанартай дуу чимээ H акустик болон артикуляцийн шинж чанарын дагуу.

Хүүхдүүд толинд ойртож, үе мөчний хөдөлгөөнийг дүрсэлдэг дуу Н.

Хэл чанга

Бохь дээр дээшээ дарцгаая.

N- бид үүнийг чангаар дууддаг.

Цорго нь дуу чимээ гаргахад тусалдаг.

Дараа нь тэд үүнийг дүрсэлдэг дуу чимээ.

Артикуляцийн гимнастик.

Дууны хэмнэлийг ашиглан биеийн тамирын дасгал хийх.

Тоглоом « Үл үзэгдэх дуу чимээ»

Хэл ярианы эмч дуу дуулахыг санал болгож байна дуугарнадасгал хийх замаар

дуудлагын хэмнэл: AI, UA, UN, AN.

Тоглоом "4 нэмэлт"

Хэл ярианы эмч 4 үгийг нэрлэв. Хүүхдүүд энэ үгийг нэрлэнэ дуу Н, дараа нь хэл

янз бүрийн аялгуутай үг (хөгжилтэй, гайхсан, гунигтай).

Хутга, муур, автобус, цүнх.

Ялаа, өрөвтас, байшин, оймс.

Уруул, халим, буйдан, шал.

Тэмдэглэл, үүл, подволк, баглаа.

Тоглоом "Байшин руугаа нүүе"

Хүүхдүүд байршлын дагуу зургуудыг байрлуулдаг нэг үгээр дуугарна.

(Шөнө, ноот, хирс, хөл, буйдан, нимбэг, шил, хүрд)

Тавих OH үений дууны хэв маяг,НА.

Тоглоом "Тогших"

Шоронгийн хаалгыг онгойлгохын тулд та зөв тогших хэрэгтэй. Хүүхдүүд давтана

ярианы эмчийн санал болгосон хэмнэлтэй хэв маяг. Чөлөөлөгдсөн хүн гарч ирнэ

Алтан загас.

3. Шинэ мэдлэгийг нээх.

Хэл ярианы эмч ингэж хэлдэг дуу чимээҮсэг дээрх N тэмдэглэгдсэн байна N үсэг. IN

Алтан загасыг аварсанд талархаж байна - тэр бидэнд харуулах болно N үсэг.

Н үсгийг ингэж бичдэг:

Хөл, хөл,

Бид түүн дээр бүс зүүх болно.

4. Хүүхдийн мэдлэгийн системд шинэ мэдлэгийг оруулах.

Хэл ярианы эмч үүнийг анхаарч үзэхийг санал болгож байна N үсэг. Энэ нь ямар харагдаж байгааг бодоод хэл. Энэ нь ямар элементүүдээс бүрддэг вэ? (2 саваа урт - босоо, 1 богино - хэвтээ). бичихийг санал болгож байна агаарт захидал. Дараа нь алган дээрээ.

Хэл ярианы эмч Алтан загасанд тусалж чадах эсэх талаар бодохыг санал болгож байна. Таныг аврахад тусалсан ажлуудыг санаарай.

Максимова Светлана Александровна
MDOU цэцэрлэг "Үлгэр"

Тверь муж, Спирово тосгон.
Сурган хүмүүжүүлэгч

Хосолсон хичээлийн хураангуй

бичиг үсгийн сургалтын талаар.

Сэдэв: "[n] дуу, N үсэг."

Зорилго: - хүүхдүүдийг [n] авиа ба N үсэгтэй танилцуулах;

[n] дууг зөв дуудаж сурах;

Дууны шинж чанарыг тодорхойлох чадвартай байх [n];

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх, сонсголын санах ойболон анхаарал

Олон тооны авиа, үг, үе дэх [n] дууг тодорхойл.

Тоног төхөөрөмж: хонх; нэр нь H үсгээр эхэлсэн зураг бүхий дугтуй; тоолох саваа (эсвэл хуванцар, картон); оньсого бүхий хайрцаг; дидактик тоглоом "Үгэнд байгаа дууны газар."

Хичээлийн явц.

1. Org. мөч.

Залуус аа, тойрог дээр зогс.

Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав

Би чиний найз, чи бол миний найз

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе

(хонх дуугарах)

Анхаар, шидэт хонх дуугарч бидний хичээл эхлэхийг тушаав. (Хүүхдүүд сүүлчийн үгийг багштай хамт хэлдэг).

2. Мэдлэгийг давтах.

"Үг зөвшөөрч байна" дидактик тоглоом.

Залуус аа, би бүгдэд нь жаахан тоглохыг санал болгож байна.
- Би энэ үгийг хэлье, чи үүнийг дуусгах ёстой.

Улаан лооль, хашаа, дамжуулагч, бөмбөг, барилгачин.

Залуус аа, бид үгэнд ямар дуу оруулсан бэ?
(Дуу[r].)

Энэ дууны талаар бид юу мэддэг вэ? (гийгүүлэгч).

Хэрвээ хүүхдүүд асуухад хэцүү байвал:

Ямар дуу чимээ байдаг вэ? (Эгшиг, гийгүүлэгч).

Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдийн хариулт).
- Тэд юугаараа ялгаатай вэ? (Хүүхдийн хариулт)

3.Шинэ авиа, үсгийн танилцуулга.

Залуус аа, надад сайхан дугтуй байна, түүнийг нээж, тэнд юу байгааг харцгаая.

Зураг дээр юу байгааг нэрлэ.

Хирс насос Нарцисс

Хамрын хутга

Оймсны хайч

Залуус аа, энэ бүх үгнээс хамгийн түрүүнд ямар дуу сонсогдож байна вэ? (Дуу [n]).

Өнөөдөр бид шинэ дуу [n]-тэй танилцах болно.

Энэ дууны талаар бага зэрэг яръя.

Үүнийг [n] гэж дууд.

Хэл чанга
Бохийг дээш нь дар
[N] - бид үүнийг чангаар дуудна.

Энэ ямар авиа вэ: эгшиг эсвэл гийгүүлэгч үү?

(Ггийгүүлэгч, бид үүнийг дуулж чадахгүй тул бидний дээд шүд саад болдог).

Биеийн тамирын минут.

Тоглоом "Болгоомжил! »

Залуус аа, би авиа, үе, үгсийг дуудна.

Хэрэв та [n] дууг сонсвол алгаа таших, үгүй ​​бол гараа ардаа тавь.

a) [a, y, n, o, n, m, e, i, s, n].

б) ай, ам, ан, тэр, ой, зүгээр, ин.

в) хутга, сэрээ, халбага, шахуурга, хамар, эх, хөл, бүс, нүх.

Н үсгийг харуулж байна.

Залуус аа, N үсэг ямар байдгийг мэдмээр байна уу?

N үсэг ямар харагддаг вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Хараач, "N" - та амархан санаж болно:

Сонсох: хутга, файл, хайч.

"N" - үгийн эхэнд сонсдог уу?

Та "N" үсгийг дараах байдлаар бичиж болно.

Хөл, хөл

Даанч

Тэд бүс зүүсэн.

Энэ захидлыг агаарт бичиж үзээрэй.

4. Мэдлэгийг нэгтгэх.

Залуус аа, N үсгийг илүү сайн санаж байхын тулд би энэ үсгийг тоолох саваа (хуванцараас сохор) ашиглан хийхийг санал болгож байна.

Бид ямар гайхалтай захидал бичсэнийг хараарай.

Дидактик тоглоом "Үгэнд байгаа дууны газар".

Залуус аа, надад чамд зориулсан хайрцаг байна.

Та үүнийг нээж, тэнд юу байгааг харах хэрэгтэй. Гэхдээ үүнийг нээхийн тулд та [H] дууг агуулсан үгсийг нэрлэх ёстой (хүүхдүүдийг үгэнд байгаа дууны байршлыг тодорхойлохыг урь).

Залуус аа, та [n] авиаг агуулсан олон үгийг нэрлэсэн, одоо хайрцаг нээгдэх ёстой.

Хараач, хайрцагт оньсого байна. Ширээн дээр суугаад "Үгэнд байгаа дууг олох" тоглоом тоглоцгооё.

Хүүхдүүд ээлжлэн оньсого гаргадаг бөгөөд хариулт нь [H] дууг агуулдаг; үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлох.

1) Хоёр цагираг, хоёр төгсгөл 2) Хар Ивашка, модон
Голд нь гогцоотой.цамц. Тэр хамраа хаашаа чиглүүлдэг вэ?

(Хайч). Тэнд тэмдэглэл тавьдаг
(Харандаа).

3) а) Юуг харж болох вэ 4) Хоёр ах нэгийг тогших болно,
нүдээ аниад уу? (Мөрөөдөл) Гэхдээ тэд зүгээр л зоддоггүй, хамтдаа дуулдаг
б) Тэдний дуулдаг зөгийн балнаас илүү амттай юу вэ? (Бөмбөр).
арслангаас хүчтэй юу? (Мөрөөдөл).

5) a) Төхөөрөмж нь жижиг,
Гэхдээ энэ бол гайхалтай.
Хэрэв миний найз хол байгаа бол
Түүнтэй ярихад надад амархан

5. Хичээлийн хураангуй.

Хонхны дуугарах.

Залуус аа, шидэт хонх дуугарч, бидний хичээл дууслаа.

Өнөөдөр бид ямар авиа, ямар үсэгтэй танилцсан бэ? (Хүүхдийн хариулт).

Танд юу таалагдсан бэ? (Хүүхдийн хариулт).

Юу танд хүндрэл учруулсан бэ? (Хүүхдийн хариулт).

Холбоотой нийтлэлүүд