Хураангуй "Хөндий ямар төрлүүд байдаг вэ?" Текстийн харааны ойлголт дээр суурилсан боловсролын танилцуулга. (Н. Сладковын хэлснээр) ". Илтгэлийн үндэслэл: “Ямар төрлийн хөндий байдаг вэ? Ажлын дүн шинжилгээ, ямар төрлийн хонхорхой байдаг вэ?

3-р ангийн орос хэлний хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн сэдэв: Боловсролын танилцуулга дээр үндэслэсэн харааны ойлголт"Ямар төрлийн хөндий байдаг вэ?" текст (Н. Сладковын хэлснээр)

Хичээлийн зорилго: 1. Тексттэй ажиллах, түүний үндсэн санаа, санаа, бүтцийг тодорхойлох, текстийг хэсэг болгон хувааж, аргументийн текстийн төрлөөр нэрлэх чадварыг хөгжүүлэх.

UUD:Текст аргументийн бүтэц, найрлагын онцлогт нийцүүлэн текст бүтээх чадварыг хөгжүүлэх, текст аргументийн бүтцийн бүрэлдэхүүн хэсэг болох дипломын ажил, дүгнэлтийг бий болгох, лексик болон дүрмийн харилцааны хэрэгслийг ашиглан өгүүлбэрүүдийг холбох чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн зорилго: 1. Текст бичихдээ үг, хэллэг, хэллэгийг оновчтой сонгох чадварыг хөгжүүлэх.

2. Сурагчдын яриаг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллах.

3. Аргумент, баримтаас иш татах замаар үзэл бодлоо батлах чадварыг хөгжүүлэх.

4. Сурагчдын зөв бичгийн дүрмийн мэдлэгийг хөгжүүлэх.

5. Төрөлх байгалиа хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

6. Унших дуртай, сониуч зантай болгох.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Ойн сувилагч гэж хэнийг нэрлэдэг вэ? (Чоно. Тоншуул)

Оньсого тааварлаарай: Тэр ажилдаа зориулж хувцасласан - тохь тухтай, энгийн, ухаалаг. Тэрээр час улаан берет, өнгөлөг комбинезон өмссөн байна. (Тоншуул)

Тоншуулын талаар та юу мэдэх вэ? (Тоншуул нь ой, цэцэрлэгт хүрээлэнгийн модны их бие дээр харагддаг. Тоншуул нь алаг цагаан, хар өнгөтэй, толгой дээрээ улаан "малгай" байдаг. Тоншуул нь жижиг биетэй - зөвхөн одноос том.)

Тоншуул ажилласны дараа модны их биенээс ихэвчлэн юу олддог вэ? (Хоосон.)

Тоншуулууд хуурай модны хөндийд үүрээ засдаг бөгөөд ихэвчлэн эдгээр хөндийг өөрсдөө нүхлэдэг. Тэгээд жил бүр “орон сууц”-аа сольдог. Хуучин нэгийг нь шинэ оршин суугчид эзэлдэг боловч тоншуул биш. ДЭМБ? (Хэрэм. Бусад шувууд.)

Та өнөөдрийн хичээлээр "орон сууц" -ын бусад оршин суугчдын талаар мэдэх болно.

2. Хичээлийн сэдвийг тогтоох.

Одоо бид хураангуйг бэлтгэж бичих болно. Бид яагаад үзэсгэлэн бичиж сурдаг вэ? (Уншсан зүйлийнхээ агуулгыг бичгээр илэрхийлж чаддаг байх. Шинэ зүйл сурах.)

Бид Николай Иванович Сладковын түүхээс сэдэвлэн танилцуулга бичих болно.

/Багш зохиолчийн хөргийг үзүүлэв./

Та энэ зохиолчийн ямар бүтээлийг уншсан бэ? ("Ойн нуугдаж буй газар." "Баавгайн толгод." "Шөнийн анчид." "Үргэнэ." "Цөхрөнгөө барсан туулай")

/Удирдах зөвлөлд Н.Сладковын номын үзэсгэлэн гарч байна./

Николай Сладков Москвад төрсөн ч өсөж том болоод насаараа Санкт-Петербургт амьдарчээ. Хүүхэд байхдаа тэрээр Виталий Бианки ивээн тэтгэдэг Амьтан судлалын хүрээлэнгийн залуучуудын дугуйланд суралцаж байжээ. Виталий Валентинович Сладковын зөвлөгч, багш, найз болжээ. Мэргэжилээрээ топографч Сладков Аугаа эх орны дайны замд явж, дайны дараа армид алба хааж байжээ. Түүний анхны ном болох "Мөнгөн сүүл" 1953 онд хэвлэгдсэн. Түүнээс хойш түүний байгалийн тухай олон үлгэр, өгүүллэг хэвлэгдэн гарсан. Н.Сладковын олон номонд түүний гэрэл зургийн бүтээлүүд багтсан - түүний баатруудын ер бусын гоо үзэсгэлэнгийн гэрэл зургууд: могой, эрвээхэй, баавгай, бар, шоргоолж ... Байгалийн ертөнцийн оршин суугч бүр өөр өөрийн гэсэн үзэсгэлэнтэй: Сладков үүнийг хэрхэн харахаа мэддэг. .

Бидний бичвэрийг "Ямар төрлийн хөндий байдаг вэ?"

3. Тексттэй танилцах.

/Хэвлэсэн бичвэрүүд нь ширээн дээр байна./

Багш текстийг уншдаг.

Ямар төрлийн хонхорхой байдаг вэ?

Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг. Мэргэшсэн мөрдөгч нь хөндий оршин суугчийг мөрнөөс нь таньж чаддаг. Хөндий хонхорхойтой газрууд байдаг. Тэдэнд хэрэм, тоншуул хонодог. Шар шувуу хонхорт өдрийг өнгөрөөж, шөнө нь ан хийхээр нисдэг. Хоосон агуулах өрөөнүүд байдаг. Хэрэм дотор нь самар нуудаг. Сусар нь модон хулганыг нөөцөд байлгана. Хоосон унтлагын өрөөнүүд байдаг. Сарьсан багваахай бүх өвөл хонхорт унтдаг. Тэр ичээлээ унтуулдаг. Өвөлжингөө идэж уудаггүй. Маш олон хонхор, маш олон нууц.

Ямар үгс ойлгомжгүй байсан бэ? (Днует, шар шувуу)

Эдгээр үгсийн утгыг хэн мэддэг эсвэл тайлбарлаж чадах вэ? (Шар шувуу бол шар шувуутай төстэй шөнийн махчин шувуу юм.)

Хоноход нь хонож, хоноглоход өдөр хоногийг өнгөрөөнө.

/Багш шар шувуу, тоншуул, хэрэм, суусар, сарьсан багваахай зэрэг дүрслэлийг үзүүлэв./

4. Оюутнууд текстийг чангаар давтан унших. Агуулгын талаархи яриа.

Энэ текст юу гэж хэлдэг вэ? (Хоосон тухай.)

Текстийн сэдэв юу вэ? (Ойд янз бүрийн төрлийн хонхорхой байдаг.)

Та үүнийг ямар төрлийн текст гэж ангилдаг вэ? энэ түүх? (Текст-хэлэлцүүлэг.)

Үүнийг нотол. (Энэ бичвэр нь дипломын ажил, нотлох баримт, дүгнэлттэй.)

"Диссерт" гэдэг үг ямар утгатай вэ? (Энэ бол нотлох шаардлагатай зүйл юм.)

Энэ текстийн хураангуйг уншина уу. (Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг. Мэргэшсэн мөрдөгч хонхорын оршин суугчийг мөрөөр нь таньж чадна.)

Энэ бол бидний батлах ёстой диссертаци юм. Нотлох баримтыг уншина уу. (Үүрлэсэн хонхорууд байдаг. Тэнд хэрэм, тоншуул хононо. Шар шувуу хонхорт хоноглож, шөнө нь ан хийхээр нисдэг. Хадгалах нүхнүүд байдаг. Хэрэм дотор нь самар нуудаг. Сансар модон хулгана хадгална. Бүтэн өвөл нойрсох хонхорхойнууд байдаг.

Ямар төрлийн хөндийг дурддаг вэ? (Дупла-унтлагын өрөө, хонгилтой агуулах, хонхор унтлагын өрөө.)

Энэ текстийн дүгнэлтийг уншина уу. (Ямар олон хонхор, маш олон нууц.)

Дүгнэлт нь сэдэв, гарчиг, гол санаатай тохирч байгааг анхаарна уу.

Энэ зохиолыг ямар жанраар бичсэн гэж та бодож байна вэ? (Энэ бол түүх юм.)

5. Текстийг хэсэг болгон хувааж, төлөвлөгөө гаргах.

Энэ текстийг хэсэг болгон хуваасан уу? (Үгүй.)

Текстийг бүхэлд нь хэдэн хэсэгт хувааж болох вэ? (Гурван хэсэгт хуваагдана.)

Тайлбарлах бичвэрүүд нь ихэвчлэн гурван догол мөрөөс бүрддэг.

Хэсэг бүрийг хэрхэн бичих вэ? (Улаан шугамаас.)

Эхний хэсэг юуны тухай вэ? (Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг. Мэргэшсэн мөрдөгч нь хөндийн оршин суугчийг мөрнөөс нь ялгаж чаддаг. Энэ бол дипломын ажил. Оршил.)

/Багш хүүхдүүдийн хариултыг самбарт тэмдэглэнэ./

Хоёр дахь хэсэг нь юуны тухай вэ? (Энэ бол гол хэсэг. Нотолгоо.)

Эхний нотолгоог уншина уу. (Хотгор тахиа байдаг. Тэнд хэрэм, тоншуул хононо. Шар шувуу хонхорт хоноглож, шөнө нь ан хийхээр нисдэг.)

Сэдвээ шийд. (Дупла-дөөрөх.)

Хэн хонхорхойд хонож байна вэ? (Хэрээм, тоншуул.)

Эхний нотлох баримтыг бид юу гэж нэрлэх ёстой вэ? (Дупла-дөөрөх.)

Хоёр дахь нотлох баримтыг уншина уу. (Хотгор агуулахтай. Дотор нь хэрэм самар нуудаг. Сусар модон хулганыг нөөцөнд хийнэ.)

Түүний сэдвийг тодорхойл. (Хоосон агуулах өрөөнүүд.)

Хонхорт агуулахын өрөөг хэн хийдэг вэ? (Хэрэм, суусар.)

Хоёр дахь нотлох баримтыг бид юу гэж нэрлэх ёстой вэ? (Хоосон агуулах өрөөнүүд.)

Гурав дахь нотолгоог уншина уу. (Хотгор унтлагын өрөөнүүд байдаг. Сарьсан багваахай бүх өвөл хонхорхойд унтдаг. Өвлийн улиралд унтдаг. Өвөл идэж уудаггүй.)

Энэ хэсгийн сэдэв юу вэ? (Дупла-дөөрөх.)

Өвлийн турш хэн нь доошоо унтдаг вэ? (Бат.)

Гурав дахь нотлох баримтыг бид юу гэж нэрлэх ёстой вэ? (Дупла-дөөрөх.)

Гурав дахь хэсэг нь юуны тухай вэ? (Энэ бол дүгнэлт. Дүгнэлт.)

Гаралт байгаа нь текст бүрэн дууссаныг илтгэнэ.

Аль хэсэг нь хамгийн том байсан бэ? (Хоёр дахь хэсэг нь нотолгоо юм.)

/Танилцуулгын төлөвлөгөө самбар дээр гарч ирэв./

1. Танилцуулга.

2. Үндсэн хэсэг:

1) үүрлэх хөндий;

2) хөндий агуулах өрөө;

3) хөндий унтлагын өрөө.

3. Дүгнэлт.

Та бичвэрт хэдэн удаа улаан зурааснаас бичиж эхлэх вэ? (Гурван удаа.)

6. Биеийн тамирын минут.

"Хэрэм зулзагыг цэнэглэж байна"

Зул сарын гацуур мод дээр цөлд

Эрт урьд цагт хоёр бяцхан хэрэм байжээ.

Бид хамт амьдардаг байсан бөгөөд ямар ч асуудалгүй

Тэгээд тэд дасгал хийдэг найзууд байсан.

Өглөө эрт боссон

Кенгуруг дүрсэлсэн:

Тэд сарвуугаараа чихээ барив

Тэгээд тэд баруун, зүүн тийш тонгойв.

Тэд алгаа ташив

Тэгээд тэд муур шиг сунгасан.

Тэд хөлөө дэвсэж,

Тэд нүдээ аниад,

Тэд толгойгоо эргүүлж,

Тэд бие биенээ дагасан.

"Ойд гурван тавиур байдаг"

Ойд гурван тавиур бий: /Гараа алгадах./

Гацуур мод - гацуур мод - гацуур мод. /Гараа дээш - хажуу тийш - доош./

Тэнгэр гацуур дээр хэвтэж байна, /Гараа өргө./

Доорх гацуур моднууд дээр шүүдэр бий. /Гараа доошлуулан бөхий./

7. Текстийн хэлний шинжилгээ. (Текстийн шинжилгээ)

Эхний өгүүлбэрийг уншина уу. (Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг.)

"Бүгд" гэдэг үгийн ижил утгатай үгийг сонгоно уу. (Юу ч, ямар ч.)

Энэ үг яагаад өгүүлбэрт хэрэгтэй вэ? (Ойд олон хонхор байдаг, гэхдээ бүгд өөр.)

Үйл явдал болж буй газрыг аль үг хэлэх вэ? (Ойд.)

Өгүүлбэрт “оньсого” гэдэг үг ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ? (Бидэнд сонирхолтой болгохын тулд.)

Хоёр дахь өгүүлбэрийг уншина уу. (Чадварлаг мөрдөгч нь хөндий оршин суугчийг мөрнөөс нь ялгадаг.)

"Чадварлаг" гэдэг үгийн ижил утгатай үгийг олоорой. (Туршлагатай.)

"Зам хайгч" гэдэг үгийг ямар үг орлох вэ? (Байгалийн хайртай хүн.)

"Хоосон" гэдэг үг юуг илэрхийлдэг вэ? (Зарим хөндийн оршин суугч.)

Гурав дахь өгүүлбэрийг уншина уу. (Хотгор хонхорхойтой газрууд байдаг.)

"Байна" гэдэг үгийн ижил утгатай үгийг сонгоно уу. (Идэх.)

Тэгээд хэн тэдэн дотор өдрийг өнгөрөөдөг вэ? (шар шувуу.)

Н.Сладков яагаад бусад хөндийг агуулах гэж нэрлэдэг вэ? (Амьтад хоол хүнсээ дотроо хадгалдаг.)

"Нуух" гэдэг үгийн ижил утгатай үгийг сонгоно уу. (Эвхэв. Сонирхолтой нүднээс бүрхэв.)

Яагаад хөндийг унтлагын өрөө гэж нэрлэдэг вэ? (Унтлагын өрөө бол унтах газар юм. Зарим амьтад өвлийн улиралд өвөлждөг.)

Ямар үйл үг "ичээнээсээ унтдаг" хэллэгийг орлуулж болох вэ? (Өвөлждөг.)

Сүүлийн өгүүлбэрийг уншина уу. (Ямар олон хонхор, маш олон нууц.)

Эхний болон сүүлчийн өгүүлбэрт ямар үг давтагдсан бэ? ("Нууц".)

Та яагаад бодож байна вэ? (Ихэвчлэн дипломын ажил нь дүгнэлттэй давхцдаг. Дүгнэлт нь батлагдсан дипломын ажил юм.)

Текст дэх өгүүлбэрүүдийн холболтын төрлийг тодорхойл: гинж эсвэл зэрэгцээ? (Гинжин холболт.)

Харилцааны хэрэгслийг нэрлэ. ("Дупла" гэсэн үгийн давталт, төлөөний үг (д) тэр.)

Үнэхээр зөв. Эх бичвэрүүдэд гинжин холбоосХолбох үгс нь ижил утгатай, төлөөний үг, үгийн давталт байж болно.

Диссертацийн дараа болон нотолгооны дараа текстэд "үүнийг баталцгаая", "эргэлзэлгүй", "учир нь", "тиймээс", "эхлээд" гэх мэт тусгай холбоос үгс байдаг уу? (Үгүй.)

Зөв. Энд аргументийн хэсгүүд нь утга санаа, аялгууны тусламжтайгаар холбогддог.

Энэ бичвэрт яагаад гинжин өгүүлбэр ашигласан гэж та бодож байна вэ? (Маргааны зүйл нь хонхор юм. Өгүүлбэр бүр нь хөндийн талаар шинэ зүйлийг өгүүлдэг. Тэр болгонд хонхорт хэн амьдардагийг зааж өгдөг.)

/“Үйл үгийг цагаар солих” сэдвийг судлаагүй тул зохиолын цагийн нэгдсэн төлөвлөгөөг хэлэлцээгүй./

8. Үг үсгийн бэлтгэл.

Илтгэлийн текстийг алдаагүй бичихийн тулд зарим зөв бичгийн дүрмийг санаж явцгаая.

/Текст дэх үгсийг самбар дээр бичиж, бүлэгт хуваана./

(в) л...су зага...ка з...тел (pro)хуваах

(дээр) үг ... би шөнө өгнө ... шар шувуу ... (нэг удаа) гайхдаг

л... үүл... би харлаа... хулгана... (асаалттай) хэвтэв

г...л...уйлах (тухай) zap...шөнийн цагаар...y (биш) идэх

Kl ... dovaya ичээнээс ... (биш) ундаа

Үсгийн алдаатай үгсийг ямар зарчмаар эхний баганад нэгтгэдэг вэ? (Даралтгүй эгшигтэй үгсийг стрессээр шалгаж болно.)

Туршилтын үгсийг нэрлэж, дутуу үсгийг оруулаад, шаардлагатай бол хаалтыг нээцгээе. Бид самбар дээр "гинжээр" ажилладаг.

/ Сурагчид ээлжлэн самбар дээр гарч, дутуу үсгийг улаан шохойгоор оруулж, тайлбарлана./

Хоёр дахь баганад байгаа үгс ямар дүрэмд үндэслэсэн бэ? (Хосолсон гийгүүлэгч.)

Туршилтын үгсийг нэрлээд дутуу үсгийг бөглөнө үү. Бид гинжин хэлхээний дагуу үргэлжлүүлэн ажиллаж байна.

Гурав дахь баганад байгаа үгсэд ямар дүрэм тохирох вэ? (Дуу гийгүүлэгчтэй үгсийг зөв бичих.)

Шаардлагатай бол дутуу үсгийг оруулна уу.

/ Хүүхдүүд самбар дээр “гинжээр” ажилласаар байна./

Дөрөв дэх баганад байгаа үгсийг ямар дүрэм нэгтгэдэг вэ? (Үйл үгийн зөв бичих).

Эдгээр үйл үгс хэрхэн бичигдсэнийг тайлбарла.

/“Гинжтэй” хүүхдүүд самбарт гарна./

Танд өөр ямар асуулт байна вэ?

/Ажлын төгсгөлд үг хаагдсан байна./

9. Танилцуулгын текстийг тэмдэглэж байна.

Текстийг өөртөө дахин унш.

Тексттэй навчийг хаа. Үүнийг бичээрэй.

/Оюутнууд текстийг ноороггүйгээр бие даан бичнэ.

10. Гэрийн даалгавар.

Гэртээ та "Хэрвээ би багш байсан бол ..." сэдвээр маргаантай эссэ бичих хэрэгтэй болно.

11. Хичээлийн хураангуй.

Залуус аа, та өнөөдөр орос хэлний хичээл дээр юу сурсан бэ? (Бид мэдэгдэл бичиж сурсан.)

Та ямар төрлийн тексттэй ажилласан бэ? (Бид үндэслэлийн тексттэй ажилласан.)

Хичээл дууслаа. Ажилд баярлалаа.

Өргөдөл

Оюутнуудад зориулсан илтгэл дээр ажиллах алгоритм.

Текстийн гарчиг болон текстийг анхааралтай сонс. Анх удаа уншиж байхдаа текстийн гол санааг ойлгож, хэсгүүдийн дарааллыг санаж байх хэрэгтэй.

Дахин уншвал бичиж болно түлхүүр үгс, тод дүрс, харьцуулалт.

Текстийн төлөвлөгөө гарга.

Төлөвлөгөөний цэг бүрийн гол санааг нэг өгүүлбэрээр илэрхийлэхийг хичээ. Та жижиг текст авах ёстой.

Дараагийн алхам бол "жижиг текст" -ийг өргөжүүлэх явдал юм: таны бичсэн түлхүүр үгс энд туслах болно. сонирхолтой зургуудболон харьцуулалт.

Урьдчилсан ажлын үр дүнд та төсөлтэй болсон. Та үүнийг анхааралтай уншиж, алдаа байгаа эсэхийг шалгах, засварлах, өөрөөр хэлбэл амжилтгүй илэрхийлэл, давталт, хоорондоо тохирохгүй үгсийг хайх хэрэгтэй.

Илтгэлийг алдаагүй болгоомжтой дахин бичиж, дахин шалгана уу.

Цогц туршилтын ажил

2-р анги

Ямар төрлийн хонхорхой байдаг вэ?

Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг. Мэргэшсэн мөрдөгч замаас хөндий оршин суугчийг олох болно.

Хөндий хонхорхойтой газрууд байдаг. Тэдэнд хэрэм, тоншуул хонодог. Шар шувуу хонхорт өдрийг өнгөрөөж, шөнө нь ан хийхээр нисдэг.

Хоосон агуулах өрөөнүүд байдаг. Хэрэм дотор нь самар нуудаг. Сусар нь модон хулганыг нөөцөд байлгана.

Өдөрт хэрэм 36 самар, тоншуул 600 хүртэл авгалдай идэж, иддэг. Сусар өдөрт долоон мэрэгч, шар шувуу өдөрт хоёр хулгана барьж иднэ.

Хоосон унтлагын өрөөнүүд байдаг. Сарьсан багваахай бүх өвөл хонхорт унтдаг. Тэр ичээлээ унтуулдаг. Өвөлжингөө юу ч идэж уудаггүй.

Маш олон хонхорхой, маш олон нууц байдаг.

1-р сонголт

ГОЛ ХЭСЭГ

Даалгавар №1.

Текстийн гурав дахь догол мөрөнд хэнийг дурдсан бэ?

Хариулт. Энэ нь ______________________________________________________ тухай ярьж байна.

Даалгавар №2.

Текстээс "Хэрэм хонхойг хэрхэн ашигладаг вэ?" Гэсэн асуултын хариултыг олоорой. Энэ өгүүлбэрийг бич.

Бүртгэлээ шалгаж, шаардлагатай бол засаарай.

Даалгавар №3.

    Бичсэн өгүүлбэрээс аливаа зүйлийн үйлдлийг илэрхийлсэн үгийг олоорой.Түүнийг бичээрэй. ______________________________________

    Бичсэн өгүүлбэрээс тухайн сэдвийг илэрхийлсэн үгийг олоорой.Түүнийг бичээрэй. _________________________________________________

Даалгавар No4.

    Текстээс шувуудын нэрийг олж бич.

________________________________________________________ ________

    Бичсэн үгийн зөөлөн гийгүүлэгч үсгийн доогуур зур.

Даалгавар №5.

Хэрэм 65 самар, 28 мөөгийг өвлийн улиралд нөөцөлжээ.

    Бодлогын асуултыг ингэж шийдсэн бол бичнэ үү: 65 + 28 =...

Хариултыг тоолж бичнэ үү: ________________________________________________________________

________________________________________________________________

    Хэрэм самарнаас хэдээр цөөн мөөг хадгалдаг вэ? Илэрхийлэлийг бичиж, утгыг нь тооцоолно уу: ________________________________________________________________

________________________________________________________________

Даалгавар №6.

Сарьсан багваахайнаас илүү, харин шар шувууныхаас бага насалдаг амьтны аль нь болохыг тэмдгээр тэмдэглээрэй.



НЭМЭЛТ ХЭСЭГ

Даалгавар №7.

Амьтан

Хоолны хэмжээ

өдөрт

Өөр ямар газрууд байдаг вэ?

Шар шувуу

Мартен

Тоншуул

Хэрэм



Даалгавар №8.

Текстэнд жагсаасан амьтдын аль нь өвлийн улиралд хадгалагддаг вэ? ________________________________________________________________

________________________________________________________________

Даалгавар №9.

Байгаль хамгаалахад жижиг сажиг зүйл байхгүй. Та байгалиа хамгаалахын тулд юу хийж байна вэ? ________________________________________________________________

Даалгавар №10.

"Хоосон" гэдэг үг ямар утгатай болохыг бичнэ үү?

__________________________________________________________________

2-р сонголт

Овог, нэр ________________________________________________

Сургууль __________________________ Анги _____________________

ГОЛ ХЭСЭГ

Энэ хэсгийн бүх ажлыг дуусгахыг хичээ. Тэдгээрийг дарааллаар нь хий. Текстийг уншина уу.

Даалгавар №1.

Текстийн тав дахь догол мөрөнд хэнийг дурдсан бэ?

Хариулт.

Даалгавар №2.

Текстээс "Сусар хонхойг хэрхэн ашигладаг вэ?" Гэсэн асуултын хариултыг ол. Энэ өгүүлбэрийг бичнэ үү.________________________________________________________________

Бүртгэлээ шалгаж, шаардлагатай бол засаарай.

Даалгавар №3.

1. Бичсэн өгүүлбэрээс аливаа зүйлийн үйлдлийг илэрхийлсэн үгийг олоорой. Түүнийг бичээрэй. ______________________________________

2. Бичсэн өгүүлбэрээс тухайн сэдвийг илэрхийлсэн үгийг олоорой. Түүнийг бичээрэй. _________________________________________________

Даалгавар No4.

1. Текстээс амьтдын нэрийг олж бич.

________________________________________________________________

Даалгавар №5.

Хэрэм 48 самар, 26 мөөг хадгалдаг байжээ.

1. Бодлогын асуултыг ингэж шийдсэн бол бичнэ үү: 48 – 26 =...

________________________________________________________________________________________________________________________________

Хариултыг тоолж бичнэ үү: ________________________________________________________________

2. Хэрэм нийт хэдэн мөөг, самар хадгалсан бэ? Илэрхийлэлийг бичиж, утгыг нь тооцоолно уу: ________________________________________________________________

________________________________________________________________

Даалгавар №6.

Сансараас илүү, харин тоншуулаас бага насалдаг ямар амьтныг тэмдгээр тэмдэглээрэй.



60 сар 96 сар 80 сар 92 сар 72 сар

НЭМЭЛТ ХЭСЭГ

7-10 даалгавруудыг ямар ч дарааллаар гүйцэтгэж болно. Аливаа даалгавраас дор хаяж гурвыг нь дуусгахыг хичээ.

Даалгавар №7.

Текстийн өгөгдлийг ашиглан хүснэгтийг бөглөнө үү.

Амьтан

Хоолны хэмжээ

өдөрт

Өдөрт идсэн хоол хүнсний хэмжээгээр хэн эхний байранд ордог вэ? Өөр ямар газрууд байдаг вэ?

Шар шувуу

Мартен

Тоншуул

Хэрэм

Даалгавар №8.

Асуултанд хариулж, хариултаа товч тайлбарлана уу.

Текстэд жагсаасан амьтдын аль нь өвлийн нөөцөө хадгалдаггүй вэ? Өөрийнхөө жишээг хэл. ________________________________________________________________

________________________________________________________________

Даалгавар №9.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Даалгавар №10.

"Дэн" гэдэг үг ямар утгатай болохыг бичнэ үү? __________________________________________

3 дахь сонголт

Овог, нэр ________________________________________________

Сургууль __________________________ Анги _____________________

ГОЛ ХЭСЭГ

Тэдгээрийг дарааллаар нь хий.

Текстийг уншина уу.

Даалгавар №1.

Текстийн хоёр дахь догол мөрөнд хэний тухай ярьж байна вэ?

Хариулт. Энэ нь __________________________________________ тухай ярьж байна.

Даалгавар №2.

Текстээс "Сарьсан багваахай хэрхэн өвөлждөг вэ?" Гэсэн асуултын хариултыг олоорой. Энэ өгүүлбэрийг бичнэ үү._________________________________ ________________________________________________________________

Бүртгэлээ шалгаж, шаардлагатай бол засаарай.

Даалгавар №3.

1. Бичсэн өгүүлбэрээс аливаа зүйлийн үйлдлийг илэрхийлсэн үгийг олоорой. Түүнийг бичээрэй. _________________________________ .

2. Бичсэн өгүүлбэрээс тухайн сэдвийг илэрхийлсэн үгийг олоорой. Түүнийг бичээрэй. _______________________________________.

Даалгавар No4.

1. Текстээс хоёр амьтны нэрийг олж бич.

Амьтад: _______________________________________________________________

Шувууд: _______________________________________________________________

2. Бичсэн үгийн зөөлөн гийгүүлэгч үсгийн доогуур зур.

Даалгавар №5.

Хэрэм 57 самар, 14 мөөг хадгалдаг байжээ.

1. Бодлогын асуултыг ингэж шийдсэн бол бичнэ үү: 57 + 14 =...

_______________________________________________________________

Хариултыг тоолж бичнэ үү: ______________________________________

2. Хэрэм мөөгнөөс хэдээр илүү самар хадгалсан бэ? Илэрхийлэлийг бичиж, утгыг нь тооцоолно уу: ________________________________________________________________

Даалгавар №6.

Биеийн урт нь сарьсан багваахайгаас их, харин шар шувууныхаас бага болохыг тэмдгээр тэмдэглээрэй.



28 см 24 см 46 см 25 см 13 см

НЭМЭЛТ ХЭСЭГ

7-10 даалгавруудыг ямар ч дарааллаар гүйцэтгэж болно.

Аливаа даалгавраас дор хаяж гурвыг нь дуусгахыг хичээ.

Даалгавар №7.

Текстийн өгөгдлийг ашиглан хүснэгтийг бөглөнө үү.

Амьтан

Хоолны хэмжээ

өдөрт

Өдөрт идсэн хоол хүнсний хэмжээгээр хэн эхний байранд ордог вэ? Өөр ямар газрууд байдаг вэ?

Шар шувуу

Мартен

Тоншуул

Хэрэм

Даалгавар №8.

Асуултанд хариулж, хариултаа товч тайлбарлана уу.

Текст дэх амьтдын аль нь өвлийн улиралд юу ч идэж уудаггүйг бичнэ үү?

Өөрийнхөө жишээг хэл. ___________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________

Даалгавар №9.

Байгаль хамгаалахад жижиг сажиг зүйл байхгүй. Байгаль хамгаалах талаар юу хийж байна вэ? ________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________

Даалгавар №10.

"Нора" гэдэг үг ямар утгатай болохыг бичнэ үү? ________________________________________________________________

________________________________________________________________

4-р сонголт

Овог, нэр ________________________________________________

Сургууль __________________________ Анги _____________________

ГОЛ ХЭСЭГ

Энэ хэсгийн бүх ажлыг дуусгахыг хичээ.

3-р ангийн орос хэлний хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн сэдэв : "Хөндий гэж юу вэ?" Текстийн харааны ойлголт дээр суурилсан боловсролын танилцуулга. (Н. Сладковын хэлснээр) Хичээлийн зорилго: 1. Тексттэй ажиллах, түүний үндсэн санаа, санаа, бүтцийг тодорхойлох, текстийг хэсэг болгон хувааж, аргументийн текстийн төрлөөр нэрлэх чадварыг хөгжүүлэх. UUD: Текст аргументийн бүтэц, найрлагын онцлогт нийцүүлэн текст бүтээх чадварыг хөгжүүлэх, текст аргументийн бүтцийн бүрэлдэхүүн хэсэг болох дипломын ажил, дүгнэлтийг бий болгох, лексик болон дүрмийн харилцааны хэрэгслийг ашиглан өгүүлбэрүүдийг холбох чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн зорилго : 1. Текст бичихдээ үг, хэллэг, хэллэгийг оновчтой сонгох чадварыг хөгжүүлэх. 2. Сурагчдын яриаг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллах. 3. Аргумент, баримтаас иш татах замаар үзэл бодлоо батлах чадварыг хөгжүүлэх. 4. Сурагчдын зөв бичгийн дүрмийн мэдлэгийг хөгжүүлэх. 5. Төрөлх байгалиа хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх. 6. Унших дуртай, сониуч зантай болгох.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Ойн сувилагч гэж хэнийг нэрлэдэг вэ? (Чоно. Тоншуул) Оньсого тааварлаарай: Тэр ажилдаа зориулж хувцасласан - тухтай, энгийн, ухаалаг. Тэрээр час улаан берет, өнгөлөг комбинезон өмссөн байна. (Тоншуул) Тоншуулын талаар та юу мэдэх вэ? (Тоншуул нь ой, цэцэрлэгт хүрээлэнгийн модны их бие дээр харагддаг. Тоншуул нь алаг цагаан, хар өнгөтэй, толгой дээрээ улаан "малгай" байдаг. Тоншуул нь жижиг биетэй - зөвхөн одноос том.) Тоншуул ажилласны дараа модны их биенээс ихэвчлэн юу олддог вэ? (Хоосон.) Тоншуул нь хуурай модны хөндийд үүрээ засдаг бөгөөд ихэвчлэн эдгээр хөндийг өөрсдөө нүхлэдэг. Тэгээд жил бүр “орон сууц”-аа сольдог. Хуучин нэгийг нь шинэ оршин суугчид эзэлдэг боловч тоншуул биш. ДЭМБ? (Хэрээм. Бусад шувууд.) Та өнөөдрийн хичээлээр "орон сууц" -ын бусад оршин суугчдын талаар мэдэх болно.

2. Хичээлийн сэдвийг тогтоох.

Одоо бид хураангуйг бэлтгэж бичих болно. Бид яагаад үзэсгэлэн бичиж сурдаг вэ? (Уншсан зүйлийнхээ агуулгыг бичгээр илэрхийлж чаддаг байх. Шинэ зүйл сурах.)

Бид Николай Иванович Сладковын түүхээс сэдэвлэн танилцуулга бичих болно. Та энэ зохиолчийн ямар бүтээлийг уншсан бэ? ("Ойн нуугдаж буй газар." "Баавгайн толгод." "Шөнийн анчид." "Үргэнэ." "Цөхрөнгөө барсан туулай") /Удирдах зөвлөлд Н.Сладковын номын үзэсгэлэн гарч байна./

Николай Сладков Москвад төрсөн ч өсөж том болоод насаараа Санкт-Петербургт амьдарчээ. Хүүхэд байхдаа тэрээр Виталий Бианки ивээн тэтгэдэг Амьтан судлалын хүрээлэнгийн залуучуудын дугуйланд суралцаж байжээ. Виталий Валентинович Сладковын зөвлөгч, багш, найз болжээ. Мэргэжилээрээ топографч Сладков Аугаа эх орны дайны замд явж, дайны дараа армид алба хааж байжээ. Түүний анхны ном болох "Мөнгөн сүүл" 1953 онд хэвлэгдсэн. Түүнээс хойш түүний байгалийн тухай олон үлгэр, өгүүллэг хэвлэгдэн гарсан. Н.Сладковын олон номонд түүний гэрэл зургийн бүтээлүүд багтсан - түүний баатруудын ер бусын гоо үзэсгэлэнгийн гэрэл зургууд: могой, эрвээхэй, баавгай, бар, шоргоолж ... Байгалийн ертөнцийн оршин суугч бүр өөр өөрийн гэсэн үзэсгэлэнтэй: Сладков үүнийг хэрхэн харахаа мэддэг. .

Бидний бичвэрийг "Ямар төрлийн хөндий байдаг вэ?"

3. Тексттэй танилцах. /Хэвлэсэн бичвэрүүд нь ширээн дээр байна./ Багш текстийг уншдаг.

Ямар төрлийн хонхорхой байдаг вэ?

Н.Сладков.

Ямар үгс ойлгомжгүй байсан бэ? (Днует, шар шувуу) Эдгээр үгсийн утгыг хэн мэддэг эсвэл тайлбарлаж чадах вэ? (Шар шувуу бол шар шувуутай төстэй шөнийн махчин шувуу юм.) Хоноход хонож, хоноглоход өдөр хоногийг өнгөрөөнө.

/Багш шар шувуу, тоншуул, хэрэм, сарьсан багваахай, сарьсан багваахай зэрэг дүрслэлийг үзүүлэв./

4. Оюутнууд текстийг чангаар давтан унших. Агуулгын талаархи яриа.

Энэ текст юу гэж хэлдэг вэ? (Хоосон тухай.) Текстийн сэдэв юу вэ? (Ойд янз бүрийн төрлийн хонхорхой байдаг.) Та энэ түүхийг ямар төрлийн текст гэж ангилах вэ? (Текст-хэлэлцүүлэг.) Үүнийг нотол. (Энэ текст нь дипломын ажил, нотлох баримт, дүгнэлтийг агуулна.) "Диссерт" гэдэг үг ямар утгатай вэ? (Энэ бол нотлох шаардлагатай зүйл юм.) Энэ текстийн хураангуйг уншина уу. (Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг. Мэргэшсэн мөрдөгч нь хөндийн оршин суугчийг мөрнөөс нь ялгаж чаддаг.) Энэ бол бидний батлах ёстой диссертаци юм. Нотлох баримтыг уншина уу. (Үүрлэсэн хонхорууд байдаг. Тэнд хэрэм, тоншуул хононо. Шар шувуу хонхорт хоноглож, шөнө нь ан хийхээр нисдэг. Хадгалах нүхнүүд байдаг. Хэрэм дотор нь самар нуудаг. Сансар модон хулгана хадгална. Бүтэн өвөл нойрсох хонхорхойнууд байдаг.

Ямар төрлийн хөндийг дурддаг вэ? (Дупла-унтлагын өрөө, хонгилтой агуулах, хонхор унтлагын өрөө.)Энэ текстийн дүгнэлтийг уншина уу. (Ямар олон хонхор, маш олон нууц.) Дүгнэлт нь сэдэв, гарчиг, гол санаатай тохирч байгааг анхаарна уу. Та зохиолыг ямар жанраар бичсэн гэж бодож байна вэ? (Энэ бол түүх юм.)

5. Текстийг хэсэг болгон хувааж, төлөвлөгөө гаргах. Энэ текстийг хэсэг болгон хуваасан уу? (Үгүй.)

Текстийг бүхэлд нь хэдэн хэсэгт хувааж болох вэ? (Гурван хэсэгт хуваагдана.) Тайлбарлах бичвэрүүд нь ихэвчлэн гурван догол мөрөөс бүрддэг. Хэсэг бүрийг хэрхэн бичих вэ? (Улаан шугамаас.) Эхний хэсэг юуны тухай вэ? (Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг. Мэргэшсэн мөрдөгч нь хөндийн оршин суугчийг мөрнөөс нь ялгаж чаддаг. Энэ бол дипломын ажил. Оршил.)

/Багш хүүхдүүдийн хариултыг самбарт тэмдэглэнэ./

Хоёр дахь хэсэг нь юуны тухай вэ? (Энэ бол гол хэсэг. Нотолгоо.)Эхний нотолгоог уншина уу. (Хотгор тахиа байдаг. Тэнд хэрэм, тоншуул хононо. Шар шувуу хонхорт хоноглож, шөнө нь ан хийхээр нисдэг.) Сэдвээ шийд. (Дупла-дөөрөх.) Хэн хонхорхойд хонож байна вэ? (Хэрээм, тоншуул.) Эхний нотлох баримтыг бид юу гэж нэрлэх ёстой вэ? (Дупла-дөөрөх.) Хоёр дахь нотлох баримтыг уншина уу. (Хотгор агуулахтай. Дотор нь хэрэм самар нуудаг. Сусар модон хулганыг нөөцөнд хийнэ.) Түүний сэдвийг тодорхойл. (Хоосон агуулах өрөөнүүд.) Хонхорт агуулахын өрөөг хэн хийдэг вэ? (Хэрэм, суусар.) Хоёр дахь нотлох баримтыг бид юу гэж нэрлэх ёстой вэ? (Хоосон агуулах өрөөнүүд.) Гурав дахь нотолгоог уншина уу. (Хотгор унтлагын өрөөнүүд байдаг. Сарьсан багваахай бүх өвөл хонхорхойд унтдаг. Өвлийн улиралд унтдаг. Өвөл идэж уудаггүй.) Энэ хэсгийн сэдэв юу вэ? (Дупла-дөөрөх.) Өвлийн турш хэн нь доошоо унтдаг вэ? (Бат.) Гурав дахь нотлох баримтыг бид юу гэж нэрлэх ёстой вэ? (Дупла-дөөрөх.) Гурав дахь хэсэг нь юуны тухай вэ? (Энэ бол дүгнэлт. Дүгнэлт.) Гаралт байгаа нь текст бүрэн дууссаныг илтгэнэ. Аль хэсэг нь хамгийн том байсан бэ? (Хоёр дахь хэсэг нь нотолгоо юм.)

/Танилцуулгын төлөвлөгөө самбар дээр гарч ирэв./

Төлөвлөгөө: 1. Оршил. 2. Үндсэн хэсэг: 1) Хөндий хонхорхойтой байшингууд. 2) Хоосон агуулах өрөөнүүд. 3) Хоосон унтлагын өрөөнүүд.

3. Дүгнэлт.

6. Биеийн тамирын минут.

7. Текстийн хэлний шинжилгээ. (Текстийн шинжилгээ)

Та бичвэрт хэдэн удаа улаан зурааснаас бичиж эхлэх вэ? (Гурван удаа.)

Эхний өгүүлбэрийг уншина уу. (Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг.)

"Бүгд" гэдэг үгийн ижил утгатай үгийг сонгоно уу. (Юу ч, ямар ч.)

Энэ үг яагаад өгүүлбэрт хэрэгтэй вэ? (Ойд олон хонхор байдаг, гэхдээ бүгд өөр.)

Үйл явдал болж буй газрыг аль үг хэлэх вэ? (Ойд.)

Өгүүлбэрт “оньсого” гэдэг үг ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ? (Бидэнд сонирхолтой болгохын тулд.)

Хоёр дахь өгүүлбэрийг уншина уу. (Чадварлаг мөрдөгч нь хөндий оршин суугчийг мөрнөөс нь ялгадаг.)

"Чадварлаг" гэдэг үгийн ижил утгатай үгийг олоорой. (Туршлагатай.)

"Зам хайгч" гэдэг үгийг ямар үг орлох вэ? (Байгалийн хайртай хүн.)

"Хоосон" гэдэг үг юуг илэрхийлдэг вэ? (Зарим хөндийн оршин суугч.)

Гурав дахь өгүүлбэрийг уншина уу. (Хотгор хонхорхойтой газрууд байдаг.)

"Байна" гэдэг үгийн ижил утгатай үгийг сонгоно уу. (Идэх.)

Тэгээд хэн тэдэн дотор өдрийг өнгөрөөдөг вэ? (шар шувуу.)

Н.Сладков яагаад бусад хөндийг агуулах гэж нэрлэдэг вэ? (Амьтад хоол хүнсээ дотроо хадгалдаг.)

Яагаад хөндийг унтлагын өрөө гэж нэрлэдэг вэ? (Унтлагын өрөө бол унтах газар. Зарим амьтад өвлийн улиралд өвөлждөг.)

Ямар үйл үг "ичээнээсээ унтдаг" хэллэгийг орлуулж болох вэ? (Өвөлждөг.)

Сүүлийн өгүүлбэрийг уншина уу. (Ямар олон хонхор, маш олон нууц.)

Эхний болон сүүлчийн өгүүлбэрт ямар үг давтагдсан бэ? ("Нууц".)

Та яагаад бодож байна вэ? (Ихэвчлэн дипломын ажил нь дүгнэлттэй давхцдаг. Дүгнэлт нь батлагдсан дипломын ажил юм.)

Текст дэх өгүүлбэрүүдийн холболтын төрлийг тодорхойл: гинж эсвэл зэрэгцээ? (Гинжин холболт.)

Харилцааны хэрэгслийг нэрлэ. ("Дупла" гэсэн үгийн давталт, төлөөний үг (д) тэр.)

Үнэхээр зөв. Гинжин холбоос бүхий бичвэрт холбох үгс нь синоним, төлөөний үг, үгийн давталт байж болно.

Диссертацийн дараа болон нотолгооны дараа текстэд "үүнийг баталцгаая", "эргэлзэлгүй", "учир нь", "тиймээс", "эхлээд" гэх мэт тусгай холбоос үгс байдаг уу? (Үгүй.)

Зөв. Энд аргументийн хэсгүүд нь утга санаа, аялгууны тусламжтайгаар холбогддог.

8. Үг үсгийн бэлтгэл.

Илтгэлийн текстийг алдаагүй бичихийн тулд зарим зөв бичгийн дүрмийг санаж явцгаая.

/Текст дэх үгсийг самбар дээр бичиж, бүлэгт хуваана./

Үсгийн алдаатай үгсийг ямар зарчмаар эхний баганад нэгтгэдэг вэ? (Даралтгүй эгшигтэй үгсийг стрессээр шалгаж болно.)

Туршилтын үгсийг нэрлэж, дутуу үсгийг оруулаад, шаардлагатай бол хаалтыг нээцгээе. Бид самбар дээр "гинжээр" ажилладаг.

/ Сурагчид ээлжлэн самбар дээр гарч, дутуу үсгийг улаан шохойгоор оруулж, тайлбарлана./

Хоёр дахь баганад байгаа үгс ямар дүрэмд үндэслэсэн бэ? (Хосолсон гийгүүлэгч.)

Туршилтын үгсийг нэрлээд дутуу үсгийг бөглөнө үү. Бид гинжин хэлхээний дагуу үргэлжлүүлэн ажиллаж байна.

Гурав дахь баганад байгаа үгсэд ямар дүрэм тохирох вэ? (Дуу гийгүүлэгчтэй үгсийг зөв бичих.)

Шаардлагатай бол дутуу үсгийг оруулна уу.

/ Хүүхдүүд самбар дээр “гинжээр” ажилласаар байна./

Дөрөв дэх баганад байгаа үгсийг ямар дүрэм нэгтгэдэг вэ? (Үйл үгийн зөв бичих).

Эдгээр үйл үгс хэрхэн бичигдсэнийг тайлбарла.

/“Гинжтэй” хүүхдүүд самбарт гарна./

Танд өөр ямар асуулт байна вэ?

/Ажлын төгсгөлд үг хаагдсан байна./

9. Танилцуулгын текстийг тэмдэглэж байна.

Текстийг өөртөө дахин унш.

Тексттэй навчийг хаа. Үүнийг бичээрэй.

/Оюутнууд текстийг ноороггүйгээр бие даан бичнэ.

10. Гэрийн даалгавар.

Гэртээ та "Хэрвээ би багш байсан бол ..." сэдвээр маргаантай эссэ бичих хэрэгтэй болно.

11. Хичээлийн хураангуй.

Залуус аа, та өнөөдөр орос хэлний хичээл дээр юу сурсан бэ? (Бид мэдэгдэл бичиж сурсан.)

Та ямар төрлийн тексттэй ажилласан бэ? (Бид үндэслэлийн тексттэй ажилласан.)

(в) л...су зага...ка з...тел (pro)хуваах

(дээр) үг ... би шөнө өгнө ... шар шувуу ... (нэг удаа) гайхдаг

л... үүл... би харлаа... хулгана... (асаалттай) хэвтэв

г...л...уйлах (тухай) zap...шөнийн цагаар...y (биш) идэх

Kl ... dovaya ичээнээс ... (биш) ундаа

Ямар төрлийн хонхорхой байдаг вэ?

Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг. Мэргэшсэн мөрдөгч замаас хөндий оршин суугчийг олох болно. Хөндий хонхорхойтой газрууд байдаг. Тэдэнд хэрэм, тоншуул хонодог. Шар шувуу хонхорт өдрийг өнгөрөөж, шөнө нь ан хийхээр нисдэг. Хоосон агуулах өрөөнүүд байдаг. Хэрэм дотор нь самар нуудаг. Сусар нь модон хулганыг нөөцөд байлгана. Хоосон унтлагын өрөөнүүд байдаг. Сарьсан багваахай бүх өвөл хонхорт унтдаг. Тэр ичээлээ унтуулдаг. Өвөлжингөө юу ч идэж уудаггүй. Маш олон хонхор, маш олон нууц.

Н.Сладков.

Ямар төрлийн хонхорхой байдаг вэ?

Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг. Мэргэшсэн мөрдөгч замаас хөндий оршин суугчийг олох болно. Хөндий хонхорхойтой газрууд байдаг. Тэдэнд хэрэм, тоншуул хонодог. Шар шувуу хонхорт өдрийг өнгөрөөж, шөнө нь ан хийхээр нисдэг. Хоосон агуулах өрөөнүүд байдаг. Хэрэм дотор нь самар нуудаг. Сусар нь модон хулганыг нөөцөд байлгана. Хоосон унтлагын өрөөнүүд байдаг. Сарьсан багваахай бүх өвөл хонхорт унтдаг. Тэр ичээлээ унтуулдаг. Өвөлжингөө юу ч идэж уудаггүй. Маш олон хонхор, маш олон нууц.

Н.Сладков.

_____________________________________________________________________________

Ямар төрлийн хонхорхой байдаг вэ?

Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг. Мэргэшсэн мөрдөгч замаас хөндий оршин суугчийг олох болно. Хөндий хонхорхойтой газрууд байдаг. Тэдэнд хэрэм, тоншуул хонодог. Шар шувуу хонхорт өдрийг өнгөрөөж, шөнө нь ан хийхээр нисдэг. Хоосон агуулах өрөөнүүд байдаг. Хэрэм дотор нь самар нуудаг. Сусар нь модон хулганыг нөөцөд байлгана. Хоосон унтлагын өрөөнүүд байдаг. Сарьсан багваахай бүх өвөл хонхорт унтдаг. Тэр ичээлээ унтуулдаг. Өвөлжингөө юу ч идэж уудаггүй. Маш олон хонхор, маш олон нууц.

Н.Сладков.

_____________________________________________________________________________

Ямар төрлийн хонхорхой байдаг вэ?

Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг. Мэргэшсэн мөрдөгч замаас хөндий оршин суугчийг олох болно. Хөндий хонхорхойтой газрууд байдаг. Тэдэнд хэрэм, тоншуул хонодог. Шар шувуу хонхорт өдрийг өнгөрөөж, шөнө нь ан хийхээр нисдэг. Хоосон агуулах өрөөнүүд байдаг. Хэрэм дотор нь самар нуудаг. Сусар нь модон хулганыг нөөцөд байлгана. Хоосон унтлагын өрөөнүүд байдаг. Сарьсан багваахай бүх өвөл хонхорт унтдаг. Тэр ичээлээ унтуулдаг. Өвөлжингөө юу ч идэж уудаггүй. Маш олон хонхор, маш олон нууц.

Н.Сладков.

Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг. Мэргэшсэн мөрдөгч замаас хөндий оршин суугчийг олох болно. Хөндий хонхорхойтой газрууд байдаг. Тэдэнд хэрэм, тоншуул хонодог. Шар шувуу хонхорт өдрийг өнгөрөөж, шөнө нь ан хийхээр нисдэг. Хоосон агуулах өрөөнүүд байдаг. Хэрэм дотор нь самар нуудаг. Сусар нь модон хулганыг нөөцөд байлгана. Хоосон унтлагын өрөөнүүд байдаг. Сарьсан багваахай бүх өвөл хонхорт унтдаг. Тэр ичээлээ унтуулдаг. Өвөлжингөө юу ч идэж уудаггүй. Маш олон хонхор, маш олон нууц.

(И. Сладковын хэлснээр)

Даалгаврууд

Текстийн санааг тодорхойл. Төлөвлөгөө гарга. Нарийвчилсан хураангуй бичиж, энэ нь маргаантай текст гэдгийг бичгээр нотлох.

Хариултууд

Маш олон хонхор, маш олон нууц. Төлөвлөгөө.

I. Оршил.
II. Үндсэн хэсэг:
Хонхор тахиа байшингууд. Хөндий агуулах өрөөнүүд. Нүхтэй унтлагын өрөөнүүд. III. Дүгнэлт.

Бидний өмнө текстийн үндэслэл байна, учир нь энэ нь диссертаци, аргумент, үр дагавартай байдаг. Эхний өгүүлбэр бол дипломын ажлын мэдэгдэл юм. Дараа нь гурван аргумент байдаг: хонхорхойтой хоргодох байр, хөндий агуулах өрөө, хонхорхой унтлагын өрөө. Сүүлчийн өгүүлбэр нь текстийн санаатай тохирч буй үр дүн юм: "Хэр их хөндий, олон оньсого";.

Л.Л.Страхова “Цааазаар авах ял бага сургуулийн сурагчид" Үзэсгэлэн бичих онол, практикийн талаархи зөвлөмжүүд. Бүтээлч даалгаврын хэрэгжилттэй танилцуулга хийх текст, төлөвлөгөө.

ХИЙСЭН МЭДЭЭ

4-Р АНГИЙН ХОЛБООТОЙ ЯРИА ХӨГЖҮҮЛЭХ ХИЧЭЭЛ

СЭДЭВ: ИЛТГЭЛ - ХЭЛЭЛЦҮҮЛЭГ - “ЯМАР БАЙШИН БАЙДАГ ВЭ?”


  1. БҮТЭЭГДЭХҮҮНИЙГ ШИНЖИЛГЭЭНИЙ ЧАДВАРЫГ БҮРТГҮҮЛЭХ (ЯРИАНЫ ТӨРӨЛ, СЭДЭВ, САНАА, ХЭСЭГТ ХУВААХ) ТОДОРХОЙЛОЛТ.

  2. БОДЛОГЫН ХЭЛИЙГ ОЙЛГОХ ЧАДВАР, БОДЛОО ИЛЭРХИЙЛЭХ ХАМГИЙН НАРИЙН ҮГИЙГ ТОГТООХ ЧАДВАРЫГ БҮРТГҮҮЛНЭ.

  3. ТЕКСТ-ҮНДЭСЛЭЛТИЙГ ШИНЖИЛГЭЭНИЙ ЧАДВАРЫГ БҮРТГҮҮЛЭХ (СЭДВИЙГ ТОДОРХОЙЛОЛТ, ДИПЛОМЫН АЖЛЫГ ОНЦЛОХ, нотлох баримт-Аргумент, ДҮГНЭЛТ-ҮНДСЭН бодол).

  4. СУРАГЧДЫН АМ, БИЧИГИЙН ЯРИА САЙЖРУУЛАХ, ИДЭВХТЭЙ ҮГИЙН САНГ БАЯЖУУЛАХ.

  5. ХҮҮХДИЙН ТЭНХЭЭНИЙГ ТЭЛГЭЦГЭЭЕ.
ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ.

  • ХОЛБООТОЙ ЯРИА ХӨГЖҮҮЛЭХ ДЭВТРҮҮД

  • БИЧИГТЭЙ КАРТ

  • Н.И.СЛАДКОВЫН ХӨРӨГ

  • БИЧИГИЙН ТОЛЬ

  • САМБАР ДЭЭР ТАЙЛБАР

  • ОРОС ХЭЛНИЙ ТАЙЛБАРТАЙ ТОЛЬ. Н.М. Неусыпова

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

1.Ангийн зохион байгуулалт.

Сайн уу хүүхдүүдээ.

Чимээгүй суу.

Хамтарсан яриаг хөгжүүлэх хичээлээ эхэлцгээе.

2. Хичээлийн зорилгыг илэрхийлэх.

Өнөөдөр бид Оросын гайхамшигт зохиолч, байгалийг мэдэгч Николай Иванович Сладковын түүхээс сэдэвлэн нийтлэл бичих болно. Николай Иванович түүх нь бидэнд танил болсон Виталий Бианчигаас их зүйлийг сурсан. (самбар дээр Н.И. Сладковын хөрөг байдаг)

Николай Сладковын ямар түүхийг уншсаныг санаж байна уу?

Ногоон саванна

Ойн үлгэрүүд.

3. Текстийн анхан шатны ойлголт.

Таны ширээн дээр бичвэр бүхий цааснууд байна. "Ямар төрлийн хонхорхой байдаг вэ?" Текстийг уншина уу.
Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг. Мэргэшсэн мөрдөгч замаас хөндий оршин суугчийг олох болно. Хоосон хоргодох байрууд байдаг. Тэдэнд хэрэм, тоншуул хонодог. Шар шувуу хонхорт өдрийг өнгөрөөж, шөнө нь ан хийхээр нисдэг. Хоосон агуулах өрөөнүүд байдаг. Хэрэм дотор нь самар нуудаг. Сусар нь модон хулганыг нөөцөд байлгана. Хоосон унтлагын өрөөнүүд байдаг. Сарьсан багваахай бүх өвөл хонхорт унтдаг. Тэр ичээлээ унтуулдаг. Өвөлжингөө юу ч идэж уудаггүй. Маш олон хонхор, маш олон нууц.

(Н. Сладковын хэлснээр)

Юу нь тодорхойгүй байсан бэ?

Зам хайгч гэдэг үгийг би ойлгохгүй байна.

Хүүхдүүд ээ, энэ үгийг хэн тайлбарлаж чадах вэ?

Мөрдөгч бол амьтны мөрийг сайн мэддэг анчин юм.

"Энэ үгийн утгыг уншъя" Тайлбар толь бичигОрос хэл"

Pathfinder бол эрэгтэй хүний ​​нэр үг юм.


  1. Амьтны мөрийг дагаж буй анчин.
Жишээ нь: Сонор сэрэмжтэй мөрдөгч.

2. Түүхэн үнэт зүйлсийг эрж хайсан хүн тухай мэдээлэл олж авдаг түүхэн үйл явдал. Жишээ нь: Залуу судлаачид явган аялалд гарсан.

Хүүхдүүд ээ, бидний бичвэрт тохирох утга нь юу гэж та бодож байна вэ?

Бидний түүх бол байгалийн тухай, анчин хонхорт амьдардаг амьтныг мөрөөр нь хэрхэн таних тухай юм.

Текст, хүүхдүүд ээ, олон амьтдын тухай ярьдаг. Шөнийн шувуу болох шар шувуу, махчин амьтан болох суусар ямар байдгийг хар л даа. (Би самбар дээр өнгөт гэрэл зургуудыг байрлуулсан)

4. Текстийн сэдэв, санааг тодорхойлох. Текстийн төрлийн баталгаа.

Текстийг чангаар унш. Текстийн сэдвийг тодорхойл.

Энэ текст нь янз бүрийн хөндийн тухай юм.

Ямар төрлийн хонхорхой байдаг вэ?

Хоосон унтлагын өрөө, хонгил унтлагын өрөө, хонхор өрөөтэй.

Залуус аа, текстийн санааг тодорхойл.

Та ойд болгоомжтой байх хэрэгтэй, ажиглагч.

Хэн өөрөөр хэлэх вэ?

Хөндий бүр нь нууцлаг зүйл юм.

Тийм ээ, залуусаа. Хичнээн хөндий - маш олон нууц.

Энэ түүх ямар төрлийн зохиолд хамаарах гэж та бодож байна вэ?

Энэ бол үндэслэл юм.

Үүнийг нотол.

Гарчиг нь аль нь вэ гэж асуудаг. Текст нь дипломын ажил, нотлох баримт, дүгнэлтийг агуулдаг.

Дипломын ажлыг уншина уу.

Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг.

Бид энэ диссертаци эсвэл мэдэгдлийг батлах ёстой. Эхний нотолгоог уншина уу.

Хоосон хоргодох байрууд байдаг. Хэрэм тэдэн дотор хоноглодог.

Шар шувуу хонхорт өдрийг өнгөрөөж, шөнө нь ан хийхээр нисдэг.
Энэ хэсгийн сэдвийг тодорхойл.

Дуплан - шөнийн хоргодох байр.

Энэ хэсгийг бид юу гэж нэрлэх ёстой вэ?

Дуплан - шөнийн хоргодох байр.

Хөндий нь хэний хонох байр болж үйлчилдэг талаар уншина уу.

Тэдэнд хэрэм, тоншуул хонодог. Шар шувуу хонхорт өдрийг өнгөрөөдөг.

Хоёр дахь нотлох баримтыг уншина уу.

Хоосон агуулах өрөөнүүд байдаг. Хэрэм дотор нь самар нуудаг.

Сусар нь модон хулганыг нөөцөд байлгана.

Энэ хэсгийн сэдвийг тодорхойл.

Нүх нь агуулахын өрөө юм.

Би энэ хэсгийг юу гэж нэрлэх ёстой вэ?

Нүх нь агуулахын өрөө юм.

Хонхорт хэний агуулах байдаг вэ?

Хэрэм, сусар хонхорт нөөцөө нуудаг.

Гурав дахь нотолгоог уншина уу.

Хоосон унтлагын өрөөнүүд байдаг. Сарьсан багваахай бүх өвөл хонхорт унтдаг.

Тэр ичээлээ унтуулдаг. Бүх өвөл

Юу ч идэж уудаггүй.

Хэсгийн сэдвийг тодорхойл.

Нүхтэй унтлагын өрөөнүүд.

Бид хэсгийг юу гэж нэрлэх ёстой вэ?

Нүхтэй унтлагын өрөөнүүд.

Сүүлийн өгүүлбэр юу вэ?

Энэ бол дүгнэлт юм.

Дүгнэлт нь текстийн сэдэв, санаа, гарчигтай тохирч байгааг анхаарна уу.

5. Текстийн төлөвлөгөө гаргах.

Текстийг хэдэн үндсэн хэсэгт хувааж болох вэ?

Оршил, үндсэн хэсэг, дүгнэлт гэсэн 3 хэсгээс бүрдэнэ.

Танилцуулга уншина уу.

Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг. Мэргэшсэн мөрдөгч замаас хөндий оршин суугчийг олох болно.

Сүүлийн өгүүлбэрийг уншина уу.

Маш олон хонхор, маш олон нууц.

Энэ нь танилцуулгад юу байх вэ?

Дүгнэлт.

Үлдсэн саналууд нь юу байх вэ?

Энэ бол гол хэсэг.

Бидний бэлтгэсэн төлөвлөгөөг уншина уу.


  1. Танилцуулга.

  2. Үндсэн хэсэг.

  1. Хонхор тахиа байшингууд.

  2. Хөндий агуулах өрөөнүүд.

  3. Нүхтэй унтлагын өрөөнүүд.

  1. Дүгнэлт.
Текстэнд хэдэн улаан шугам байх вэ?

3 улаан шугам.

Тэдгээрийг цаасан дээр тэмдэглэ.

Биеийн тамирын дасгал.


  1. Бид ойд байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Гараа хажуу тийш нь сунган 5 удаа гүнзгий амьсгаа ав.

  2. Одоо модны хөндий рүү гараа сунга. Хөлийн хуруун дээр зогсоод 5 удаа сунгана.
Суу.

6. Текстийн хэлний шинжилгээ.

Текстийн хэл шинжлэлийн шинжилгээг эхэлцгээе. Энэ нь юунд зориулагдсан бэ?

Тийм шүү залуусаа. Хэлний шинжилгээ нь текстийг үүсгэхийн тулд үгсийг зөв сонгож, сэдэв, санаа, текстийн төрлөөс хазайхгүй байх боломжийг олгодог.

1 өгүүлбэр унш.

Ойн хөндий бүр нууцлаг байдаг.

"Бүгд" гэсэн үгийг орхих боломжтой юу?

Үгүй ээ, учир нь энэ нь бүх хөндий нь нууцлаг гэдгийг харуулж байна.

Ямар үгийг сольж болох вэ?

Та "ямар ч, дурын" гэж бичиж болно.

Аль үг нь дээр вэ?

"Бүгд" нь илүү дээр юм

Энэ үг баталж байна.

"ойд." Эдгээр үгс юуг илэрхийлж байна вэ?

Үйл явдал болох газар руу.

Оньсого тайлах хэрэгтэй.

Бид оньсого таахад хариулт нь нотлогдох ёстой.

Өгүүлбэр 2 уншина уу.

Мэргэшсэн мөрдөгч замаас хөндий оршин суугчийг олох болно.

Чадварлаг гэдэг үгийг орхигдуулж болох уу?

Энэ нь боломжгүй, учир нь хүн бүр амьтдын мөрийг тайлж чаддаггүй.

Ямар үгийг сольж болох вэ?

Та "чадварлаг" гэж хэлж болно.

Аль үг нь илүү дээр вэ, яагаад?

"Чадвартай" нь илүү дээр юм. "Чадварлаг" гэдэг үгийг "мастер, зураач" гэсэн үгтэй илүү ашигладаг.

"Зам хайгч" гэдэг үгийг солих боломжтой юу?

Ямар үгс?

Тэр мөрүүдийг олдог.

"Хоосон" гэдэг үг юуг илэрхийлдэг вэ?
Энэ нь ойн оршин суугчид хотгорт амьдардаг болохыг харуулж байна.

Учир нь амьтад хотгорт амьдардаг.

3-р өгүүлбэрийг уншина уу.

Хөндий хонхорхойтой газрууд байдаг.

Өгүүлбэр нь "байдаг" гэсэн үгээр эхэлдэг. Та яаж өөрөөр эхлэх вэ?

Та "уулзалт" гэж бичиж болно.

Энэ нь зөв, эдгээр үгс нь ижил утгатай үгс юм.

Оршин суугчид зөвхөн эдгээр хонхорхойд хоноглодог.

4-р өгүүлбэрийг уншина уу.

Тэдэнд хэрэм, тоншуул хонодог.

Яагаад өгүүлбэр "тэдгээрийн дотор" гэсэн үгээр эхэлдэг вэ?

Тиймээс дахин давтагдахгүй.

"Зайлшгүй" гэсэн үг. Та "амьд" гэж хэлж чадах уу?

Үгүй ээ, хэрэм, тоншуул тодорхой хугацаанд л хөндийд байдаг. Гэхдээ тэд тэнд амьдардаггүй.

"Шөнө" гэдэг үг ямар утгатай вэ?

Энэ нь цаг хугацааг заадаг.

5-р өгүүлбэрийг уншина уу.

Шар шувуу хонхорт өдрийг өнгөрөөж, шөнө нь ан хийхээр нисдэг.

"өдөр". Энэ үг юуг харуулж байна вэ?

Тэр өдрийн цагаар тэнд унтдаг.

Үүнийг "амьд" гэдэг үгээр сольж болох уу?

Үгүй Учир нь "өдөр" нь яг цагийг заадаг.

Тэд агуулах шиг хангамжийг хадгалдаг.

7-р өгүүлбэрийг уншина уу.

Хэрэм дотор нь самар нуудаг.

Яагаад "хонхорт" биш, харин "тэдгээр" байдаг вэ?

Тиймээс дахин давтагдахгүй.

"Нуух" гэдэг үгийг ямар үг орлох вэ?

Та "цэвэрлэдэг, тавьдаг, хадгалдаг" гэж хэлж болно.

Аль үг нь дээр вэ?

Илүү сайн үг бол "нуух". Бусад амьтад олохгүйн тулд хэрэм үүнийг хийдэг.

Дараагийн өгүүлбэрийг уншина уу.

Сусар модон хулганыг нөөцөд авав.

“Тав” гэдэг үгийг ямар үг орлож болох вэ?

Та "нуух, холдуулах" гэсэн үгийг ашиглаж болно. Гэхдээ тэр үүнийг нуугаагүй, харин тэр үүнийг орхисон.

"Нөөцөд байгаа" гэдэг нь юу гэсэн үг вэ?

Тэр одоо идэхгүй, гэхдээ дараа нь идэх болно.

Тэр хулгана хаана амьдардаг болохыг тодруулав.

9-р өгүүлбэрийг уншина уу.

Хоосон унтлагын өрөөнүүд байдаг.

Н.И.Сладков яагаад хөндийг "унтлагын өрөө" гэж нэрлэдэг вэ?

Тиймээс тэд эдгээр хөндийд унтдаг.

10-р өгүүлбэрийг уншина уу.

Сарьсан багваахай бүх өвөл хонхорт унтдаг.

"бүгд". Энэ үг юуг илэрхийлж байна вэ?

Сарьсан багваахай тэнд хэсэг хугацаанд биш харин бүтэн өвөл унтдаг болохыг харуулж байна.

Ямар үгийг сольж болох вэ?

Та "үргэлж, үргэлж, үргэлж" гэж бичиж болно.

Энэ үг товч бөгөөд ойлгомжтой.

Хэрэв "амьд" гэсэн үг байсан бол хулгана өвлийн улиралд хөндийгөөс нисч чаддаг байсан ч нисдэггүй. Хулгана тэнд унтдаг бөгөөд өвөл хүлээж суудаггүй.

Яагаад хулгана бол "сарьсан багваахай" гэж заасан байдаг вэ?

Бусад төрлийн хулгана өвлийн улиралд хонхорхойд унтдаггүй.

Тэр ичээлээ унтуулдаг.

Та яагаад "тэр" гэдэг үгийг ашигласан бэ?

Үгүй бол "хулгана" гэсэн үг давтагдах болно.

"Өвөл" гэдэг үг юуг илэрхийлдэг вэ?

Энэ үг харуулж байна тодорхой хугацаасарьсан багваахай хонхорт унтаж байх үед. Хулгана зөвхөн тэнд унтдаггүй, харин зуны улиралд унтдаг, гэхдээ зөвхөн өдрийн цагаар унтдаг.

Сайн байна. Та сайн тайлбарлаж, "хулгана унтаж байна" биш "ичээн" гэдэг үгийг бичих хэрэгтэй гэдгийг шууд тайлбарлав.

Дараагийн өгүүлбэрийг уншина уу.

Өвөлжингөө юу ч идэж уудаггүй.

Бид "бүгд" гэдэг үгийн утгыг аль хэдийн хэрхэн тайлбарласан бэ?

Энэ нь тууштай байдлыг харуулдаг.

Яагаад энэ өгүүлбэрт ашигласан бэ?

"Бүтэн" гэдэг нь сарьсан багваахай өвлийн улиралд унтдаг учраас юу ч иддэггүйг илтгэнэ.

Сүүлийн өгүүлбэрийг уншина уу.

Маш олон хонхор, маш олон нууц.

"Хэр их - тийм их" гэсэн үгс юуг илэрхийлж байна вэ?

Тэд хөндийн тоог заадаг - олон нууц байдаг.

Та бид хоёр зарцуулсан хэлний шинжилгээтекст, мөн үзэсгэлэнг бичихдээ та үгсийн яг хэрэглээнд анхаарлаа хандуулна гэж найдаж байна.

7. Үг үсгийн бэлтгэл.

Текстээс та зөв бичгийн дүрмийг тайлбарлах шаардлагатай үгстэй таарах болно.

Самбар дээрх үгийг унш. Шөнө.

Үг үсгийг нь тайлбарла.

Энэ дүрмийн текстээс илүү олон үгийг нэрлэнэ үү.

Хулгана, шар шувуу.

“Хөндий”, “оньсого” гэсэн үгсийн зөв бичгийн дүрмийг тайлбарла.

Үйл үгийн зөв бичгийн дүрмийг тайлбарла.

Бичвэрт залуусаа, шалгасан онцгүй эгшигтэй үгс их байна, болгоомжтой байгаарай. Туршилтын үгсийг сонгоно уу.

8. Хичээлийн хураангуй.

Та өнөөдрийн хичээл дээр сайн ажилласан, мөн та хоёр дахь хичээл дээр ч мөн адил текстийн хураангуйг бичнэ гэж найдаж байна.

Холбоотой нийтлэлүүд