Дуудлага хичээлийн тэмдэглэл. Ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан t-d дууг ялгах ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй хэл ярианы эмчилгээний ангиудыг ялгах d t

Сэдэв: Үе, үгээр T - D-г ялгах

Зорилго: аман болон T-D дууг ялгах, ялгах чадварыг бий болгох бичих; толь бичгийг тодруулах, өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх; боловсролын нарийвчилсан мэдэгдлийг сайжруулах; анхаарал, санах ой, тогтвортой байдал, сайн дурын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж. Зураг, дохионы карт, тооны цуврал. Тоглоом: зулзага, баавгай бамбарууш, геометрийн дүрс, хөзөр, өнгийн үзэг, танграм.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч

Гурван үеээс бүрдсэн үгсийг нэрлэсэн хүн сууна.
Өнөөдөр бид дуу авиа, үсгийн ид шидийн хот руугаа явна. Гэхдээ эхлээд ярианы аппаратаа бэлтгэх хэрэгтэй. Бид тухтай суулаа. Өвдөг дээрээ гар.

2. Үе мөчний гимнастик

"Инээмсэглэл." Баруун болон зүүн гарын эрхий, долоовор хуруунууд хоорондоо нийлдэг. Ган хуруунууд нь нударгаараа зангидсан.
"Хоолой". Эрхий болон долоовор хурууг хооронд нь холбосон. Нээхгүйгээр тэд урагшилдаг.
"Хусуур". Баруун болон зүүн алга нь гадагшаа чиглэсэн байдаг.
"Аяга". Аяга хэлбэртэй алга.
"Морь". Хүүхдүүд байрандаа жагсдаг.
"Мөөгөнцөр". Мөөг нь ургасан - хөл нь бага зэрэг нугалж, өвдөг нь хажуу тийшээ харж, гараа толгойноос дээш өргөөд, тохойноос нь нугалав.
Хөгшрөлтийн мөөг. Булчингууд тайвширч, мөөг нь газар дээр дуусдаг.

Бид a, o, u, y, e эгшгийг хөдөлгөөнөөр харуулдаг.
Горка - бид орны доороос эгшгийг гаргаж аваад шүүгээ, нуруун дээр хаядаг.

4. Амьсгалын дасгал:

бөмбөлөг унтарсан, бөмбөлөг хөөргөсөн. Бид ханыг хөдөлгөдөг.
Тайвшир: Аа, энэ хаврын нарлаг өдөр.



5. Одоо байгаа мэдлэгийг шинэчлэх

Дуу чимээ гэж юу вэ?
- Захидал гэж юу вэ?
-Ямар чимээ гарч байна вэ?
- Эгшиг авиаг хэрхэн дууддаг вэ?
- Тэд юу вэ?
- Гийгүүлэгчийг хэрхэн дууддаг вэ?
- Ямар гийгүүлэгч авианууд вэ?
- Үг гэж юу вэ?
- Үе, үг хоёрын аль нь урт вэ?

6. Шинэ материалын тайлбар

Дуу авиа, үсгийн хотод үргэлж олон сонирхолтой шүлэг, оньсого, зүйр цэцэн үг, хэлийг эргүүлдэг. Робот маягаар танил хэлээ эргүүлж хэл: Тоншуул хоосон хонхорт амьдардаг бөгөөд царс модыг цүүц шиг цүүцдэг байв.

Энэ хэлийг эргүүлэхэд ямар дуу чимээ ихэвчлэн гардаг вэ? (D-T)

Энэ цувралаас нэр нь үе мөчний хувьд төстэй сонсогдож байна: o, t, i, d, p, u. Тэд хэр төстэй вэ? Харьцуулалт.

7. Шинэ материалыг нэгтгэх

1).Үеийн цувааг сонсож цээжлэх.

8. Хурууны гимнастик

Өөрөө массаж хийх.
Хуруугаа тоол. Ямар үгэнд d, d авиа орсон бэ?
(долоо, ес, арав)
Ямар үгэнд t, t авиа байдаг вэ?
(хоёр дахь, гурав, дөрөв, тав, зургаа, ес, арав дахь).
Аль үгэнд хоёулаа дуу авиа байдаг вэ? (ес, арав)
Ямар үгэнд эдгээр авиа байдаггүй вэ?

9. Тэмдэглэлийн дэвтэрээ нээгээд огноог нь бич

Үгүүдийг шифрлээрэй: хэрэв та d авиатай үг сонсвол тойрог зур, хэрэв үгэнд t авиа байвал дөрвөлжин зур.
хавтан, хоолой, ул мөр, азарган тахиа.
Одоо эдгээр үгсийг тайлж үзье. Тэгэхээр...

10. Үгсийг сонсож, графикаар тэмдэглэ.

Харгалзах үений дээр t, d үсгийг бич.
Гуа, зам, тоншуул, тэшүүрийн талбай, царсны боргоцой.

11. Биеийн тамирын дасгал.

Тоглоом "Ташилтыг сонсох"
Нэг алга ташилт - баатар шиг босох;
Хоёр алга ташилт - цэрэг шиг босох;
Гурван алга ташилт - мэлхий

12. Шинэ материалыг нэгтгэх

1) Зураг дээр үндэслэсэн үгсийн авиа-үсгийн шинжилгээ: нугас, амтат гуа.
2) Муурын зулзага нь t эсвэл t дуутай бүх зүйлд дуртай, баавгай нь d, d дуутай объектуудад дуртай байдаг, гэхдээ тэд жолоодож байхдаа бүх зүйлийг авч явсан холилдсон тул ачаагаа цэгцлэхэд нь туслаач.
Хүрз, зураг, таваг, од, пүүз, бүрээ, зөгийн сархинаг, хулуу, хормогч, радио.
Муурын зулзагын дэргэд t, t авиатай зүйлсийг, бамбаруушны хажууд d, d авиатай зүйлсийг байрлуул.
3) Хос үгсийг авиа, үсэг, утгаараа харьцуул. Нугас - загас барих саваа. Үгсийг дэвтэртээ бич. Санал тавь.
Дүгнэлт: дуу авиа, үсгийг андуурч болохгүй.

13. Хичээлийн хураангуй

Тэгэхээр:
Дуу бол бидний...
Захидал бол бидний ...
Дуут гийгүүлэгч авиаг... Д-Д
Дуугүй гийгүүлэгч нь... Т-Т
Бичгийн хувьд d ба d авиаг үсгээр тэмдэглэдэг.
Бичгийн хувьд t, t авиаг үсгээр илэрхийлдэг.

Хийсвэр ярианы эмчилгээний сесс

"Бичгийн T ба P үсгийг ялгах"

Зорилтот: Бичгээр T, P үсгийг ялгаж сур

Даалгаварууд:

1) Кинетик дээр үндэслэн t ба p үсэг бичих моторт ур чадварыг нэгтгэхмэдрэмж;

2) Дуу үсгийн шинжилгээ, синтезийг хөгжүүлэх;

3) Хөгжүүлэх үг хэллэгийн шинжилгээба синтез;

Утгыг ялгах үүргийн талаархи ойлголтыг бий болгох p-t үсэг;

Харааны анхаарлыг хөгжүүлэх;

Үйл ажиллагааны сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж : Демо картууд p-t, Дунно, Малвина, Чипполино, шууданчин Печкиний зургууд, p, t, i, n үсэг бүхий "Шидэт авдар",руу утас, картоноор хийсэн,"Зөгий" тоглоомын ширээ, картууд - үгс,резинэн бөмбөг.

Хичээлийн явц:

1) Зохион байгуулалтын мөч

Хэл эргүүлэх үйлдлийг зөв давт:

Туурайны чимээнээс

Талбай дээгүүр тоос нисдэг.

2) Сэдвийн танилцуулга

- Хэл эргүүлэхэд ямар дуу ихэвчлэн давтагддаг вэ?
(Би үүнийг самбар дээр өлгөж, хүүхдүүдэд өгдөг.)

Хичээл дээр бид ямар үсгийн тухай ярих вэ?Эдгээр үсэг нь юугаараа төстэй, ялгаатай вэ?

- Үсгийн ижил элементүүдэд анхаарлаа хандуулаарай p-t:
n - ... нуугдаж байгаа юм шиг t, ба in Т нэмэлт элемент байна.
Тэгэхээр бид ямар дүгнэлт хийж болох вэ?

(Эдгээр үсэг нь ижил төстэй байдаг тул тэдгээрийг төөрөлдүүлэхэд хялбар байдаг)

3) Шинэ зүйл сурах

Кинеме-графемын холболтыг бий болгох

Өнөөдөр бид янз бүрийн үлгэрийн баатруудтай хамт үсгийг ялгаж сурах болноp.t. Дунно манайхаар хамгийн түрүүнд ирсэн.Яагаад ингэж нэрлэсэн гэж та бодож байна вэ?

(их юм мэдэхгүй, хурдан хийх гэж яарч байна,маш их алдаа гаргадаг).

Мэдэхгүй Т үсгийн нэг хөлийг гүйцээдэггүй тул бүгд түүнийг шоолон инээдэг.

Бидний дараагийн зочин Малвина Дунно хэрхэн санахыг хэлэх болно

p -t үсэг бичих.

Малвинаг сонсож, Даннотой хамт сурцгаая.

Захидал дээр Т - гурван хөл, гурав гэдэг үг эхэлдэгТ, Энэ хэцүү захидал байна.

p үсэг - хос (хоёр) хөлөөр хос гэдэг үг эхэлдэг p, энэ бол энгийн захидал.

Үсгийг хэрхэн ялгахаа санаж байна уу? p-аас т? "эсрэгээр үү?"

Хуруугаараа агаарт бичээрэйТ (нэг, хоёр, гурав), ширээн дээр (1-2,3).

Захидал зурж үзье p, Т утас ашиглах.

Та юу анзаарсан бэ? (өөр өөр урттай).

Одоо бид үсэг олж сурах болно p, Т нүдээ аниад.

Тоглоом "Шидэт цээж".

Малвина, Данно нар ихэвчлэн "Ид шидийн хайрцаг" тоглоом тоглодог. Одоо бид энэ тоглоомыг тоглох болно:

Та нүдийг нь тагласан үсгийг сонгоод түүнийг таних болно.

Dunno энэ тоглоомыг тоглосноор юу сурсан бэ?

Хурууны гимнастик.

Таны хуруу ядарч байна уу? Гимнастик хийцгээе.Хуруу тус бүрдээ массаж хийцгээе.

Дидактик тоглоом"Зөгий"

Тэр ямар чимээ вэ ? (Зөгий дуугарах шиг сонсогдож байна)

Зөв. Зөгий бидэн рүү нисэв!

Жинхэнэ зөгий бол өдөржин ажилладаг маш хөдөлмөрч шавж;

нэг цэцэгнээс нөгөө цэцэг рүү шилжиж, нектар цуглуулдаг.

Манай зөгий бас хөдөлмөрч, гэхдээ тэр цэцгийн зам дагуу нисдэггүй, харин дагуулан нисдэгүсгийн талбар. Тэр нектарын оронд захидал цуглуулдаг. Хэрэв зөгий тэднийг цуглуулдаг болзөв, тэгвэл тэр үгтэй болно.

Чи бид хоёр түүнд тусалж чадна, чи бэлэн үү?Анхааралтайгаар Миний тушаалуудыг сонсож, зөгийтэй үсгүүдийг бичзогсолт хийдэг. (самбар дээр 1 хүн)

1-р үсэг Т. Цаашаа нисэвзүүн тийш эргэлдэн зогсов. доош, доош, зүүн-ch up -t up -a Та ямар үг бодож олов? Мэйл - Үгийн 1-р үсэг юу вэ? 4 дэх?

- Энэ хослолыг бичнэ үүБаасан шугамын төгсгөл хүртэл чангаар ярих.

Дуу үсгийн шинжилгээ

Захидал гэсэн үгийг дахин уншъя

Захидал бидэнд хүрэхээс өмнө шуудангийн газарт дуусдаг.

Хэн шуудангийн газраас захидал хүргэдэг вэ?Шуудангийн ажилтан (үгээ таслах)

- Тосгонд хэн шуудан хүргэж байгааг санаарайПростоквашино? (Печкин).

Шуудангийн ажилтан Печкин гарч ирэв

Хараач, Печкин бас бидэнд захидал авчирсан, гэхдээ зөвхөнбид даалгавраа дуусгах үед.

Картаа ав.

Би үгсийг бичнэ, та зөвхөн үсгийг бичээрэй p, t. Хэрэв үгэнд хоёр үсэг эсвэл хоёр ижил үсэг орсон байвал тэдгээрийг нэг нүдэнд бичнэ үү.Эхлээд 1-р тал гэх мэтийг бөглөнө үү.

эгнээ: харандаа хайрцаг шувууны костюм шаахай

эгнээ: галзуу дусал алдагдсан мастер

Даалгавраа хэрхэн гүйцэтгэсэн болохыг шалгацгаая.(самбар дээрх картуудыг шалгах)

Одоо бид дугтуйг нээж болно. Чипполино үүнийг бидэнд илгээсэн. Тэр ажиллаж байсанцэцэрлэг, маш их ядарсан. Тэр биднээс тусламж хүсч байна. Ципполино өөр өөр ногоо тарихад тусалцгаая.

Үүнийг хийхийн тулд та үгсийг үе болгон хувааж, агуулсан үеийг бичих хэрэгтэйp эсвэл t үсэг (ойлгох уу?)

Бид ажилладаг: улаан лооль, хулуу, төмс, dill, шанцайны ургамал, байцаа.

Биднийг Чипполино-д тусалж байхад Данно бас захидал хүлээн авсан ч чадаагүйунш, түүнд туслаач. Та үеийг байрандаа буцааж өгөх хэрэгтэй бөгөөд та хоёр үетэй үг авах болно.

Нэг үгийг хамтдаа харцгаая:TI - PAWS - ямар үг вэ? Уншихбүх үгс:

PORT-TO PEL-PE LO-TEP

Мэдэхгүй ээ, тусалсанд баярлалаа.

Физминутка

I Би бөмбөг шидэж, хэрэв үгэнд [p] байгаа бол бөмбөгийг буцааж, [t] -ээр сольж, эсрэгээр,бөөр (цэг) бялуу (порт) машин (баг) - амарсан уу?

Малвина, Дунно нар ихэвчлэн скаутаар тоглож, үгсийг шифрлэдэг.Чи бид хоёр ч гэсэн энэ тоглоомыг тоглох болно. Та самбар дээрх бичээсийг тайлах хэрэгтэй.

//авлин, у///ка, лас///нүдний шил,///тоглоом, хиппо ///, //тэд,

// зураас нь юу гэсэн үг вэ? /// зураас?

Үүнийг нэг үгээр яаж хэлэх вэ? (бүх мөрүүд тусдаа)Шувуудын нэрийг дэвтэртээ бичиж, p, t-ийн доогуур зур.

Сайн байна! Би даалгавраа гүйцэтгэсэн. Бид сайн скаутууд хийсэн.

4) Сурсан зүйлээ нэгтгэн дүгнэх

Самбарыг хар, самбар дээр юу бичсэн байна.

Бид //у///а///ь үсгийг // үсэг дотор // болон /// оруулахгүй.

5) Дүгнэлт

Та ямар үсгийг ялгаж сурсан бэ?

Та тэднийг яаж ялгах вэ?

Дахиж ямар алдаа гаргахгүй вэ?

Ахлах бүлгийн дуудлагын хичээлийн хураангуй

(Эцэг эхийн хурал дээр болсон)

Бэлтгэсэн, хэрэгжүүлсэн Кузьмина Татьяна Вячеславовна ,

ярианы эмчилгээний багш

Мичуринск, Тамбов муж

Хичээлийн сэдэв:"Т - г дууны ялгаа."

Зорилтот:

1. Нэгтгэл зөв дуудлага t, d дуугарна.

2. t, d авианы харьцуулалт, тэдгээрийн ялгаа.

3. "Гэр" сэдвээр үгийн сангийн ажил.

4. Нэг үет үгэнд дүн шинжилгээ хийх чадварыг нэгтгэх.

5. Угтвар үгтэй өгүүлбэр зохиох.

Тоног төхөөрөмж:самбар, бичгийн цаас, диаграммд зориулсан иж бүрдэл, тоглоомын утас, байшингийн загвар, хүүхэлдэй, тоглоом сармагчин.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч. Хүүхдүүдэд эгшгээр эхэлсэн зургууд байдаг. Зааврын дагуу суу. Нэгдүгээрт, үгийн анхны авиа нь a, u, i, o, e.

"Эгшиг авиа" гэсэн нэр томъёо давтагдана.

II. Үндсэн хэсэг.

1. Зорилгоо тодорхойлох.

Хэл ярианы эмч байшингийн загварыг үзүүлж, энэ юу вэ? (Энэ бол байшин) Хүүхдүүд байшин гэдэг үгийг найрал дуугаар, нэг нэгээр нь хэлдэг. Байшин гэдэг үгийн эхний дууг тодорхойл - d Дараа нь тэр хүүхдүүдэд сармагчинг үзүүлж, түүний нэрийг Том гэж хэлэв. Хүүхдүүд энэ үгийг дуудаж, эхний дууг тодорхойлно. Өнөөдөр бид t, d авианы талаар ярих болно гэж ярианы эмч мэдээлэв.

2. Дуу авианы харьцуулалт t, d.

Хүүхдүүд эдгээр дууг нэрлээд дуулах боломжгүй гэдгийг санаж байна. Эдгээр дуу авиа нь гийгүүлэгч юм. T дуу нь дүлий, d дуу хоолойтой (жижиг дуу хоолой юу хийж, дуугарах эсвэл унтаж байгааг шалгана уу).

"Эвдэрсэн утас" тоглоом (үгийн хувиргалт). Манай гэрт утас суурилуулсан гэж хүүхдүүдэд хэлж, зөвхөн t, d авиаг андуурч, утас хэрхэн ажилладагийг харуулдаг. Дараа нь хүүхдүүд өөрсдөө ta-tu-to-you үеийг yes-du-do-dy гэсэн үе болгон хувиргадаг.

3. Т, г авиатай үгсийг нэрлэх.

Тоглоом "Шидэт шоо".

Улаан, ногоон, шар, гэсэн 4 цонхтой цэнхэр. Дуудсан хүүхэд шоо шидэж, шидсэн шооны дээд хэсэгтэй ижил өнгийн цонхыг нээнэ. Үүний зэрэгцээ тэрээр хэллэг зохиодог (би улаан цонхыг нээдэг). Тэр зургийг гаргаж, үгэнд ямар дуу авиа байгааг (t эсвэл d) тодорхойлж, баруун тавиур дээр тавьдаг. (Эхний тавиур дээр байшингийн зураг, хоёрдугаарт Том сармагчин байдаг).

4. Word Analysis Vol.

Дууны шугам дээр ажиллах.

Хэл ярианы эмч энэ үгийг дуудаж, цонхоо онгойлгож - захирагч дээр дуугардаг.

Хүүхдүүд гурван цонх нээгдэж, гэрэлтэж байгааг тодорхойлдог бөгөөд энэ нь Том гэдэг үгэнд 3 дуу авиа байгаа гэсэн үг юм. Цонхнууд нь дугуйгаар дүүрсэн байх ёстой - дуу чимээ.

Эхний дуу юу вэ? (T) Энэ ямар дуу чимээ вэ? (гийгүүлэгч) Т авиаг ямар дугуйгаар тэмдэглэх вэ? (цэнхэр) Эхний цонхонд цэнхэр тойрог хийцгээе.

Үгийн төгсгөлд ямар дуу сонсогддог вэ? (м) Энэ ямар дуу чимээ вэ? (гийгүүлэгч) Бид ямар тойрог тэмдэглэх вэ? (цэнхэр)

Хоёр цонхыг дүүргэж, нэг цонхыг голд үлдээв. Миний ам руу анхааралтай хар, тэр чамд хэлэх болно. (Т-о-о-о-м) Миний уруул ямар дуугарсан бэ? (o) Тийм ээ, уруул нь о авиатай дугуй хэлбэртэй, энэ нь хоёр дахь авиа нь о гэсэн үг юм.

Нийт хэдэн дуу авиа байна вэ? (гурав: эгшиг-1, гийгүүлэгч-2)

5. Хэл ярианы эмч гэрт анхаарлаа хандуулж, "Хэн байшингийн ихэнх хэсгийг мэддэг вэ" тоглоом тоглохыг санал болгодог.

Хүүхдүүд цонх, хана, тааз, хаалга, шал... гэж нэрлэж өрсөлддөг.

6. “Том” шүлгийг цээжлэх.

Хэл ярианы эмч охинд анхаарлаа хандуулж, хүүхдүүд түүнд нэр өгдөг (нэр нь т дуугаар эхэлдэг - Тоня, Таня, Тома)

Гэртээ эмээ, гэртээ өвөө

Зөвхөн Том гэртээ байхгүй байна

Манай Тома хаана байна?

- Тэр байшингийн ойролцоо зогсож байна.

7. “Том хаана байна?” гэсэн угтвар үгтэй өгүүлбэр зохиох.

Хэл ярианы эмч хүүхэлдэйг байшингийн ард, байшинд, байшингийн урд, байшингийн ойролцоо байрлуулж, хүүхдүүд өгүүлбэр зохиодог. (Том байшингийн ойролцоо зогсож байна)

8. Багийн тэмцээн “Т, г авиатай хэн илүү үг мэдэх вэ”.

Эхлээд хүүхдүүд t авиатай үгсийг ээлжлэн гаргана, дараа нь d. Үг бүрийн хувьд - хураамж. Хоёр авиатай хамгийн олон үгийг нэрлэсэн баг ялна.

9. Гэртээ хүүхдүүд t, d авиатай үгсийг гаргаж ирдэг.

Зохиогч сэтгэл хангалуун байна, энэ нь танд хэцүү биш - "ТААЛАГДСАН" дээр дарна уу

Зорилтот: Дууны ялгаа [D] - [T].

Даалгаварууд:

Боловсролын: [D] - [T] дууны сонсголын ялгааг хөгжүүлэх;

[D] - [T] дууг D ба T үсэгтэй уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх;

Залруулах: фонемик сонсгол, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх. Дуу авианы артикуляция, шинж чанарыг тодруулах, харьцуулах [D] - [T]. Үе, үг, хэллэг, өгүүлбэр, текст дэх [D] - [T] авианы ялгаа.

Боловсролын: фонемик анализ, синтезийн үйл ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх; харааны ойлголт, сэтгэлгээ, сонсгол, харааны ой санамжийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: бүхий картууд бичгийн даалгавархүүхэд бүрт дэвтэр, бөмбөг.

Хичээлийн явц:

I .Зохион байгуулалтын мөч.

1.Мэндчилгээ. Дугаар бичиж байна.

2. "Цасан ширхгүүд" амьсгалын дасгал.

3. Хичээлийн сэдвийн талаархи мессеж.

1). Гуа, хулуу гэсэн үгсээс эхний дууг сонго.

2). Энэ цувралаас нэр нь үе мөчний хувьд төстэй сонсогдож байна: o, t, i, d, p, u.

3). Даша, Тоня, улиас, байшин, танк, бороо, шавар, шаахай, Дина, мөнгө, сүүдэр, таталт, дулаахан, өдөр, манхан гэсэн үгсийн эхний дууг нэрлэнэ үү.

II . Үндсэн хэсэг.

    Дууны акустик-артикуляторын шинж чанарыг тодруулах [D] - [T].

Дууг дүрслэх [D] - гийгүүлэгч, дуут, хатуу.

[D’] – гийгүүлэгч, дуут, зөөлөн.

[T] дууг дүрсэл - гийгүүлэгч, дүлий, хатуу.

[T'] - гийгүүлэгч, дүлий, зөөлөн.

Тэмдэглэлийн дэвтэрт бичих.

    Үе дэх [D] - [T] авиаг ялгах.

[D] - [D’], [T] - [T’] авиагаар үе зохиох Үүссэн үе, авианы хослолыг дэвтэртээ бич.

3. Бөмбөгтэй тоглох.

Хэл ярианы эмч бөмбөгийг хүүхэд рүү шидэж, үеийг нэрлэнэ дуугарах чимээ. Хүүхэд бөмбөгийг ярианы эмч рүү буцааж өгөх ёстой бөгөөд дуугүй гийгүүлэгчээр (мөн эсрэгээр) үеийг нэрлэх ёстой.

та - тийм диа - да та - да да - да

to - do - de - de - de - de - de

ту - ду ду - ду - ду - ду - ду

чи - ды ди - ти ти - ди ту - ду

4. Үе, авианы хослолыг хоёр мөрөнд бичээрэй: эхний мөрөнд - D үсэг, хоёр дахь нь - Т үсэг.

а) тийм, та, ту, дэ, тэ, ту, ду, ду, ды, чи, тэгвэл, хийх, ди, ти

б) ада, ата, ату, аду, оду, оту, уда, ута, үтэ, үдэ, уди, ути.

5. Үгэнд [D] - [T] авиаг ялгах.

Тийм эсвэл та гэсэн үеийг нэмж үгсийг гүйцээнэ үү.

бай... ...бунгоро... байгаль...

cof... ...тэр хулгайч... гахай...

-д... ...ямар боро... үнэгүй...

wa... ...ry галуу... сайн...

дэгдээхэйнүүд гарч байна... дүүрсэн...

6. Үгэнд d, t үсгүүдийн байгаа байдал, байршлыг тодорхойл. Эдгээр үгсийн диаграммыг хий. Үгсээс d, t үсгийг сонгон D, T үсгийг үгийн диаграмм дээр бич.

таваг, лааз, найз охин, ажил, цув, хэцүү, хэцүү, хүрсэн, аялагч, хүрсэн, радио, бөхийсөн, үйлдвэрүүд, командлагч

7. Бөмбөгтэй биеийн тамирын дасгал хийх. Тоглоом "Бүх зүйл эсрэгээрээ".

Баян хүн -

Зузаан мод -

Шингэн шөл -

Богино соронзон хальс -

Бохир аяга таваг -

Хурц хутга -

Шуурхай алхам -

Залуу мод -

Харанхуй өрөө -

Халуун салхи -

8. Үг хэллэгийн түвшинд дуу авиаг ялгах.

Картуудтай ажиллах

Эхний болон хоёрдугаар баганын үгсээс хэллэг зохиож, тэдгээрийг бичиж, D, T үсгийн доогуур зур.

УРТ ЗАМ

Бороотой цаг агаар

Улаан лоолийн оо

Өдрийг сайхан өнгөрүүлээрэй

Нимгэн бэлхүүс

судалтай ЦАМС

ТОХИЛОГ ГЭР

САЙН ӨВӨӨ

9. Өгүүлбэр дэх [D] - [T] авианы ялгаа.

Зургийг ашиглан өгүүлбэрийг гүйцээнэ үү. (Ярианы эмч зургуудыг сонгодог! Даша өнгөт ... (харандаа) зурдаг.

Хумсыг нь... (алх).

Тэд ус зөөдөг ... (хувин).

Модыг жижиглэсэн (сүхээр).

Тэд газар ухаж байна ... (хүрз).

Тэд загас барьдаг ... (загас барих саваа).

Хүүхдүүд ... (ширээ) дээр сууж байна.

Толя араас гүйв ... (гэртээ).

Хүү араас нь гүйдэг... (охин).

Өвөө төлсөн... (шаахай).

Дима ард нуугдав ... (хөшиг).

Нугад өтгөн ... (өвс) ургадаг.

Өвс овоолжээ... (овоо).

Төрөл бүрийн ... (жимсгэнэ) ойд ургадаг.

Ойн захад ургадаг ... (царс).

10. Холбогдсон бичвэрийн [D] - [T] авианы ялгах.

Үгийг үеээр нь бичиж, үеийг дуудна. Дараа нь шалгах, үе шатаар доогуур зураасаар.

Хэцүү өдөр.

Толя, Даша нар цэцэрлэгт өвөөдөө тусалсан. Тэд өвс зулгааж, орыг суллаж, яншуй, шанцайны ургамал тарьсан. Хүүхдүүд өдөржин цэцэрлэгт ажилладаг байв. Хэцүү өдөр байлаа. Хүүхдүүд баяртай байна - тэд шаргуу ажилласан.

III Хичээлийн хураангуй.

Өнөөдөр бид ангидаа ямар дуу авиатай ажилласан бэ?

Эдгээр дуу чимээг тайлбарла.

IV Гэрийн даалгавар.

Хэл ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй: "Дууны ялгаа

[d] - [t] үг, өгүүлбэр, уялдаа холбоотой ярианд"

Зорилтот:

    Артикуляцийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, нэгтгэх.

    Эдгээр дуу авианы артикуляторын бүтцийн өвөрмөц ба нийтлэг цэгүүдийг харьцуулах, тодорхойлох.

    Үг, үг, өгүүлбэр дэх авианы ялгаа.

    Дууны анализ, синтезийг хөгжүүлэх, эдгээр дуу авианы фонемик ойлголт: үгэнд дуу авианы байршлыг олох.

    "Мэргэжил" сэдвээр үгсийн санг баяжуулах.

    Тэвчээртэй, шаргуу хөдөлмөрлөдөг.

Тоног төхөөрөмж:хүүгийн зураг, изограф, үеийг харьцуулах карт, диаграммтай зураг, бөмбөг, мэргэжилтэй зураг, зүйр цэцэн үг, хүүхдэд зориулсан бие даасан карт, D, T үсэг бүхий карт, өнгөт харандаа, дэвтэр.

Хичээлийн явц

1. Өнөөдөр манай хичээлд дахин хэн ирсэнийг хараарай?

Дима Лентяйкин

Түүнийг яагаад ингэж дууддаг юм, санаж байна уу? Тэр чамайг яаж ажиллаж байгааг харахаар дахин ирсэн. Хараач, тэр ямар нэгэн захидалтай ирсэн. Гэхдээ бид дараа нь унших болно. Одоо ажилдаа орцгооё.

2. Изографуудыг хар. Тэдгээрийг шийдэх (байшин, трактор).

Эдгээр үгсийн эхний дууг нэрлэ. (D-T)

3. Г авиаг ямар үсэг төлөөлөх вэ? Т?

4. Үг хэллэгээр харьцуулах.

Энэ 2 дуу чимээ юугаараа ялгаатай вэ?

Өнөөдөр бид D ба T авиаг ялгаж сурах болно.

5. Би танд үг хэлэх болно, хэрэв та D эсвэл T авиаг сонсвол тохирох үсгийг дээшлүүлээрэй.Загас барих саваа, нугас, ороомог, ванн, шүршүүр, сормуусны будаг, үлээлгэх, тогших, найз охин, ухаалаг, улс, бизнес, бие.

6. Дараагийн даалгаварүүнтэй адил: үе бүрийн эхний үсгийг бич.

Тиймээ, dy, tu, dro, tla, two, tmi, tru, for.

Аль үсэг бичсэнээ шалгацгаая. (d, d, t, d, t, d, t, t, d)

7. Самбар дээр зургууд өлгөгдсөн. Зургийн нэр дээрх D эсвэл T авианы байрлалд тохирох квадратыг будах хэрэгтэй. Бидэнд ямар өнгийн харандаа хэрэгтэй вэ? (цэнхэр)

Зургийн нэр: нум, сүх, бялуу, нугас, амтат гуа, шаахай.

Даалгавраа шалгацгаая.

8. Одоо болгоомжтой байгаарай. Тийм эсвэл та (амаар) гэсэн үеийг нэмж үгсийг гүйцээнэ үү.

кофе__

хот__

дотор__

хүрз__

байгаль__

зүгээр л__

гахай__

одод__

сайн__

залуус__

дүүрэг__

хүйтэн__

9. Карт ашиглан ажиллах. Ногоон карт аваарай. Алга болсон D эсвэл T үсгийг дараах үгсээр бөглөнө үү.боро_а, _о_очка, с_рела, свис_ок, по_руга, по_бор_ок, нөхөөс.

Шалгалт: сахал, гаанс, сум, шүгэл, найз охин, эрүү, нөхөөс.

10. Бөмбөгтэй биеийн тамирын дасгал хийх. Тоглоом "Муур бол эсрэгээрээ". Хэрэв та түүнд: " Том байшин", тэр хэлэхдээ: "Бяцхан байшин." Хэрэв та түүнд хэлвэл муур юу гэж хариулах вэ:

Баян хүн -
Зузаан мод -
Шингэн шөл -
Богино соронзон хальс -
Бохир аяга таваг -
Хурц хутга -
Шуурхай алхам -
Залуу мод -
Харанхуй өрөө -
Халуун салхи -

11. Үгүүдийг D эсвэл T байгаагаар нь 2 баганад бич.

Салбар, хувин, аяга таваг, хоолой, солонго, тогших, өвс, хаалга.

Шалгалт:

хувин

салбар

аяга таваг

хоолой

солонго

тогших

хаалганууд

өвс

12. Карт ашиглан ажиллах.

Одоо картыг хар цагаан. Та ямар үг "эвдэрсэн" болохыг таах хэрэгтэй. Эдгээр үгсийг гүйцээнэ үү.

Шалгалт: термометр, шахмал, даавуу, утас, алх, цүүц.

Самбарыг хар. Энд ямар мэргэжлийг харуулсан бэ? (эмч, оёдолчин, барилгачин). Эмч, оёдолчин, барилгачин зэрэгт тохирсон эд зүйлийн нэрийн хуудас хэнд байна вэ?

Шалгалт: эмч - термометр, эм; оёдолчинд - даавуу, утас; барилгачинд - алх, цүүц.

13. Карт ашиглан ажиллах.

Цэнхэр карт дээр "Дөрөв дэх дугуй" тоглоом байна. Та дутуу D эсвэл T үсгийг оруулаад мөр бүрт "нэмэлт" үгийг олоод доогуур нь зурах хэрэгтэй.

Voro_a, ve_ka, o_uvankik, steam_a.

Бороотой, сүүтэй, сэрүүн, хүйтэн байна.

_ru_but, _awed_, _abure_, _cancer_or.

Шалгалт:

Хаалга, салбар,Dandelion , ширээ

Цаг агаар, алх, хувин, хөнжил.

Хэцүү, хүлээсэн, сандал, трактор.

14. Одоо Дима Лентяйкиний захидлыг уншъя. Түүний дугтуйнд хэдэн үг бий.

Эдгээр үгсээс юу гарахыг хэн таасан бэ? (зүйр цэцэн үг). Энэ зүйр үгийн утгыг та хэрхэн ойлгож байна вэ? Үүнийг санах ойнхоо дэвтэртээ бичээрэй.

Шалгалт:

15. Дүгнэлт. Дима Лентяйкин та хоёр өнөөдөр ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Та ямар дуу авиаг ялгаж сурсан бэ? Тэдний талаар бид юу хэлж чадах вэ?

Ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй:

"Ялгарах K - G (K'–G')"

Зорилго, зорилтууд:

Дуу авиаг ялгаж сур K-G үсэг, K'-G' аман болон бичгээр.

Фонемик процесс, яриа-сонсголын санах ойг сайжруулах, баяжуулах үгсийн сан.

Анхаарал хандуулах чадвараа сайжруулах;

Хяналт, өөрийгөө хянах чадварыг сайжруулах.

Тоног төхөөрөмж:дууны акустик-артикуляцийн дүрсийн диаграмм, K, G "галуу", "хошуу" үсгүүдийг дэмжих картууд; тайлбар толь бичиг, компьютер, тараах материал.

Хичээлийн явц

    Зохион байгуулалтын мөч.

    Сэдэв дээр ажиллах.

    1. Дууны акустик-артикуляцийн дүрс. Захидалтай холболт.

Үгийн эхний авиан дээр үндэслэн үг зохио.

слайд, dill, гэр бүл

Та ямар үг авсан бэ? (галуу)

Галуу ямар үсэг шиг харагддаг вэ? (G үсгийг дэмжих карт - "галуу")

Үгийн эхний авиа юу вэ галуу?

G дууны тайлбарыг өгнө үү (дууны акустик-артикуляцийн зургийн схемийн дагуу)

G авиа ямар хостой вэ? Яагаад?

K дууны тайлбарыг өгнө үү (дууны акустик-артикуляторын зургийн схемийн дагуу)

K үсэг ямар харагддаг вэ? (K үсгийн картын дэмжлэг - "хошуу")

Дууны хоорондох гол ялгааг нэрлэнэ үү: g - дуут, k - дүлий.

Та яаж тодорхойлсон бэ? (Г дууг дуудах үед хүзүү чичирдэг, К дууг дуудах үед - үгүй)

Өнөөдөр бид юу сурна гэж бодож байна вэ? (дуу болон үсгийг K, G хооронд ялгах) Юуны тулд? (тэдгээрийг зөв бичиж, андуурахгүй байх)

Хүүхдүүдээс G, K үсгүүдэд туслах карт хийхийг хүсдэг.

    1. Дуу авиа, үсгийг тусгаарлах хэлбэрээр, үе, үгээр K, G үсгээр ялгах.

1) "Анхааралтай чих" тоглоом (үгэнд байгаа дууг заавал олох, ажлыг хянах. дууны утасхүзүүний дагуу).

Үгэнд ямар авиа байгааг тодорхойлж, K эсвэл G үсэг бүхий дэмжлэгийн картуудыг үзүүл.

Мөөг, дээвэр, муур, лийр, ханцуй, жимс, солонго, хөл, гутал, салфетка.

2) "Криптографчид" тоглоом

Одоо үгсийг шифрлээд зөвхөн K эсвэл G үсгийг бичье (үгийн заавал байх ёстой байрлал, хүзүүний дагуух хоолойны үйл ажиллагааг хянах).

Тагтаа, дээвэр, муур, мөөг, лонх, имж, лийр, жимс

(g, k, k k, g, g g, k g, g, g)

Тэмдэглэлийг самбар дээрх тэмдэглэлтэй харьцуулна уу. Үгсийг задлаарай.

    Үгсийн хүснэгтийг унших.

ГА – КА – ГА

ЯВ - КО - ЯВ

ГУ – КУ – КУ

Gee - Gee - KY

KI - GI - KI

KY - GY - KY

GYO - KYO - GYO

Найрал дуугаар, гинжээр, дээрээс доош, доороос дээш, сонгон унших; Бид зөөлөн гийгүүлэгч, хатуу гийгүүлэгчтэй үеийг олдог. Дуут болон дуугүй гийгүүлэгчийн тод дуудлагад хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг.

4) Диктантаас үеэ бичнэ.

Га, гю, ку, ки, гэ, ку, гё, кя, гээ.

- K үсгийг бор өнгөөр, G үсгийг энгийн харандаагаар дугуйл.

Бичлэгийг шалгана уу (ярианы эмч уншина)

Дуут гийгүүлэгч хэдэн үетэй, хэд нь дуугүй гийгүүлэгчтэй болохыг надад хэлээрэй.

Дуут гийгүүлэгч, дуугүй гийгүүлэгчтэй үеийг унш.

Бид дарааллаар уншдаг.

5) Биеийн тамирын дасгал.

Өглөө нь гандер сарвуу дээрээ бослоо

Өглөө нь Гандер сарвуу дээрээ босож, (Сунгаж, гараа дээшээ - амьсгалж, гарга.)

Цэнэглэхэд бэлэн боллоо. (Цээжний урд гараа татна.)

Зүүн, баруун тийш эргэж, (Баруун, зүүн эргэдэг.)

Би суултаа зөв хийсэн, (Хөлсөх)

Би хөвсгөрийг хушуугаараа цэвэрлэв. (Толгойгоо зүүн, баруун тийш хазайлгана.)

Ширээ рүүгээ яараарай - цацрах! (Суу.)

6) Зургийг хоёр бүлэгт байрлуул: эхнийх нь K үсэг, хоёр дахь нь G үсэг.

Сэдвийн зургууд:нугас, гэзэг, галуу, шаазгай, бухын шувуу, одны загас, эрлийз.

Сурагч бүр нэг зурагтай, хүүхдүүд нэг нэгээр нь самбар дээр гардаг.

Эдгээр зургуудын хувьд та ямар ерөнхий үгийг сонгож болох вэ? (Шувууд)

Залуус аа, надад бас зураг байна. Энэ шувууны нэрийг хэн хэлж чадах вэ? (Сүүлт)

Бид аль бүлэгт зургийг хуваарилах ёстой вэ?

Яагаад? (K, G дууг нэг үгээр илэрхийлдэг)

Та энэ шувууны талаар өмнө нь сонсож байсан уу? Энэ тухай толь бичигт юу гэж бичсэнийг харцгаая.

Хүүхдүүдийг хоёр дэд бүлэгт хуваадаг: эхний дэд бүлэг хайдаг тайлбар толь бичиг, хоёр дахь нь - in компьютерийн програм.

Сүүлт нь урт, нарийхан сүүлтэй, байнга савлаж байдаг жижиг шувуу юм.

Надад хэлээч, танилцуулсан шувуудаас аль үг нь хамгийн хэцүү вэ? Энэ үгийг үе болгон хуваа.

Аль үгэнд К авиа 1-р байранд байгаа гэж бодож байна, 2, 5; Гь дуу - 4-р байранд (Даалгаврыг ашиглан гүйцэтгэнэ дижитал цуврал).

Аль зураг диаграмтай таарч байна вэ? (улаан, цэнхэр, цэнхэр, улаан - нугас)

7) Тоглоом "Юу дутуу байна?"

Эхлээд ярианы эмчилгээний багш нэг удаад нэг зургийг, дараа нь бүх зургийг арилгадаг.

К авиа, Г авиатай үгсийг санаарай.

8) Залруулах тест.

5 минутын дотор G үсгийг зурж, K үсгийг дугуйл; үсгийн тоог тоол.

Гэгээн сүүл.

Гэзэг нь нарийхан, дэгжин. Түүний нуруу, хажуу тал нь саарал, гэдэс нь цагаан, цээжний дээд хэсэг, сүүл, далавч нь хар, гялалзсан, ирмэг дээр нь цагаан өдөөр чимэглэгдсэн байдаг.

Сүүлт нь хаврын эхэн сард, гол мөрөн, нуурын мөс хэвээр байх үед ирдэг.

Гэзэг нь гол, мөрний эрэг дагуух бутанд үүрээ засдаг. Эцсийн эцэст, усны ойролцоо тэд өөрсдөө болон дэгдээхэйгээ хооллоход илүү хялбар байдаг. Шумуул, цагаан эрвээхэй, дунд, эрвээхэй, цох зэрэг нь сүүлний дуртай хоол юм.

Зуны сүүлчээр хүйтэрч, шавжнууд нуугдаж, сүүлт сүүл нь жижиг сүрэгт нэгдэн Африк, Өмнөд Ази руу нисдэг.

(үсгийн тоо: G – 12, K – 27)

    Дуут гийгүүлэгчийн гайхалтай

    Зорилтот. Дуудлага болон зөв бичгийн дүрмийн зөрүүг ажиглаж, оюутнуудыг эргэлзээтэй гийгүүлэгчийг шалгах дасгал хий.

    1. Сэдвийн зургуудыг авч үзээд нэрлэ (хосоор):

    a) аяга - халбага

    б) салбар - завь

    Хос үг бүрт гурав дахь дууг тодруулна уу:

    а) хоёр үгэнд sh гэдэг үг сонсогдоно (үндсэн);

    б) хоёр үгэнд г сонсогдоно.

    Халбага, завь гэдэг үгийн w, d дуут гийгүүлэгчийн дүлийрэл нь k гийгүүлэгчийн ойролцоо байгаагаар тайлбарлагддаг гэдгийг ярианаас олж мэдээрэй. Хэрэв та энэ ойртлыг арилгавал авианууд чанга, гажилтгүй дуугарна: халбага, завь Зэргэлдээх эгшиг (e, o) нь гийгүүлэгчийг тодруулахад тусалдаг.

    Хосолсон гийгүүлэгчийн аль нэгээр нь гашилгаж болно. Энэ тохиолдолд дуут гийгүүлэгчийг хосолсон дуугүй гийгүүлэгч гэж дуудна (хүснэгтийг үз):

    2. Үгэнд эгшигт гийгүүлэгчийг дүлийрүүлэх жишээг авч үзье (дуут гийгүүлэгчийн араас дуугүй гийгүүлэгч байх үед):

    3. Аяга, салаа, хоёр дуугүй гийгүүлэгч үгийн дунд: шк, тк. Дуудлага, зөв ​​бичих хоёрын хооронд зөрчил байхгүй эсэхийг шалгахын тулд аяга, мөчир зэрэг ижил эгшгүүдээс тусламж авъя.

    4. Үгийн эргэлзээтэй гийгүүлэгчийг шалгана уу:

    -Дэлгүүр

    - зурвас

    ...-Пальто

    - Herring

    - Матрешка

    - бүрхэвч

    -Тэмдэглэлийн дэвтэр

    - үлгэр

    - Хавтанцар

    - таг

    Овоохой нь тахианы хөл дээр байрладаг. Энэ нь борооны ус агуулдаг. Нохой хайрцагт унтаж байна. Энэ хэсэгт лууван ургадаг. Хус моднууд ёроолдоо ногоон болж байна. Гарах замд амтат бөөрөлзгөнө болов. Зам дагуу самбар, хөл гүйж байна. (цана.)

    Ярианы эмчилгээний хуралдааны хураангуй

    Үг, өгүүлбэр дэх “с”, “ц” авиаг ялгах

    Зорилго:

      Аман болон бичгийн ярианд S-C үсэг, авиаг ялгах чадварыг сайжруулах.

      Сайжруулалт фонемик үйл явц, авиа үсгийн шинжилгээ, синтез хийх ур чадвар; анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

      Толь бичгийг тодруулах, идэвхжүүлэх.

    Тоног төхөөрөмж: Толин тусгал, зураг, гарчиг нь агуулсан S-Ts сонсогдож байна, S-C үсэг бүхий картууд, чипүүд.

    ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

    1. Зохион байгуулалтын мөч.

    Оюутнууд үүдэнд зогсож байна. Хэл ярианы эмч сурагч бүрийн чихэнд байгаа дууны гинжийг жагсааж, тэдгээрийг санахыг тэднээс хүснэ. Хүүхэд байрандаа очдог.

    Оюутан бүр өөрийн байгаа газраасаа гинжээ нэрлэнэ.

    Жишээ:

    A-O-U-Y

    K-G-D-F. гэх мэт.

    Ярианы эмч: Чи яг одоо юу гэж хэлсэн бэ?

    Оюутнууд: дуу чимээ.

    2. Сэдвийн давталт: “Эгшиг, гийгүүлэгч. Тэдний ялгаа."

    Хэл ярианы эмч нь эгшиг ба гийгүүлэгч (саад бэрхшээл байгаа эсэх) үүсэх ялгааг танд сануулж байна.

    3. Амьсгалын дасгал.

    Гүнзгий амьсгаа аваарай. Амьсгалахдаа алгаа урагш харуулан шулуун гараа аажмаар цээжний түвшинд хүргэнэ. Амьсгаагаа барь. Амьсгалаа далдуу модны дундуур төвлөрүүл (“халуун зоос” мэдрэх). U дууны дагуу удаанаар амьсгалаа гаргана. Амьсгалахдаа бид хоёр гараараа нэгэн зэрэг урд зурна. геометрийн хэлбэрүүд(тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин).

    a) Е дууг ашиглан бид "Зүлгэн дээр царцаа суув" дууны аяыг дуулна.

    б) Уруул, хэлэнд зориулсан дасгалууд: "Инээмсэглэл", "Хоолой", хэлний үзүүрт массаж (хазах), "Зураач", "Морь".

    4. Давталт шинэ сэдэв S-C үсэг, авиаг ялгах.

    Ярианы эмч:

    Шувуу далавчаа дэвсээд чимээгүйхэн хашгирав: piss-piss-pisss.

    Эзэмшигч нь тахиа олж чадаагүй бөгөөд дэгдээхэй-дэгдээхэй-дэгдээхэй-цкийг хайхаар явав.

    Залуус аа, шувуу яаж жиргэсэн бэ? Загас.

    Эзэмшигч нь тахиануудыг юу гэж нэрлэсэн бэ? Дэгдээхэй.

    Хичээлийн сэдвийн мессеж.

    Яриа эмч: Өнөөдөр бид S-C гийгүүлэгчийг ялгаж сурах болно. Толин тусгалуудыг аваад S, C авиаг дууд. Тэд ямар төстэй вэ? Дуу чимээ юугаараа ялгаатай вэ?

    С дуу хэрхэн үүсдэг вэ?

    Энэ дууг сонсоход шүд нь бараг хаагдаж, бүгд нүцгэн "инээмсэглэв". Амны булангуудыг хажуу тийш нь татдаг. Хэл нь доод шүдний дээд хэсэгт байрладаг - энэ нь "I" дууны байрлалыг эзэлдэг. Энэ тохиолдолд агаарын урсгал урд шүд рүү чиглэнэ.

    "С" авиаг дуудах үед агаарын урсгал жигд, хүйтэн байдаг.

    С дуу хэрхэн үүсдэг вэ?

    Энэ дуугаар шүд нь "инээмсэглэл" хэлбэрээр ил гарч, нийлж эсвэл хаагдсан байдаг. Агаарын урсгал нь хэлний үзүүр болон урд шүд рүү нэгэн зэрэг ордог. Хэлний үзүүр нь доод шүдэнд наалдаж, нуруугаараа тэнгэр рүү огцом дээшилж, мөн огцом доошилдог. Агаарын урсгал тасалдсан: нум үүсдэг. Агаарын урсгалыг урд шүдэнд түрхэнэ. Энэ нь таны гарын ар талд мэдрэгдэж болно.

    Агаарын урсгал нь хүйтэн бөгөөд урд шүдэнд үрж байна.

    S, C-ийн үе, үгийн ялгаа.

    a) Үгийн цувааг хуулбарлах:

    Өөрийнхөө хувьд

    Atsl-atsl-asl

    As-ats-as

    Асл-атл-атл

    As-ats-ats

    Atsl-asl-asl

    б) Үе, үгсийг хувиргах.

    Ac-ac

    Са-ца

    Тахиа цохих

    Өнгө - цайвар

    Ос-отс

    Со-цо

    Цэл-сэл

    Сабер Хэрон

    Ус-утс

    Су-цу

    Банг-басс

    Цветик-светик

    Энэ бол

    Сы-цы

    Үнэ-сэн

    Гутал - бөмбөлгүүдийг

    в) ярианы эмч:Үгсийн аман диктант. Залуус аа, хэрэв үгэнд тохирох дуу байгаа бол үсэг бүхий картыг аваарай. (Тоонууд, луужин, станц, шат, насос, хуайс, цэнгэлдэх хүрээлэн, ухаалаг охин, даруухан.)

    г) ярианы эмч:С үсэгтэй картыг аваарай , долоовор хуруугаараа зурж, агаарт зурж, дэвтэртээ бич. С үсэгтэй картыг авч, долоовор хуруугаараа зурж, агаарт зурж, дэвтэртээ бич.

    Энэ бол С үсэг.
    Төгсгөлд нь хумстай.
    Маажсан хумс
    Муурны савар шиг.

    С-ийн үе, үгийг бичгээр ялгах.

    г) Хувь хүний ​​ажилкартаар.

    Яриа эмч: Залуус аа, дутуу c, c үсгийг үгэнд оруулаарай.

    Насо..., зая..., вакуум..., скворе..., кузнэ..., матро..., ква..., лэдэн..., тавцан..., боор..., хос....

    Талх-талх...аа, шөл-шөл...аа, чихэр-чихэр...аа, элсэн чихэр-сахар...а, жигнэмэг-раск...аа.

    Хэл ярианы эмч: Хэрхэн хэдэн үгийг нэгтгэж чадах вэ? Тэднийг ерөнхий үг гэж нэрлэ. (аяга таваг.)

    Шалгацгаая.

    Ярианы эмч:Зургийн нэрийг бичнэ үү: тахиа, нарс мод, гахай, шар шувуу.

    Хосоор шалгана уу.

    Яриа эмч: Аль үг илүү вэ? Яагаад? (Нарс.)

    5. Биеийн тамирын дасгал.

    Хашаанд нь нарс мод байдаг,
    Тэр тэнгэрт хүрч байна.
    Түүний хажууд улиас өссөн,
    Тэр илүү үнэнч байхыг хүсдэг.

    (Нэг хөл дээрээ зогсож, хүүхдүүд суниаж, гараа дээшлүүлж, дараа нь нөгөө хөл дээрээ адилхан.)

    Салхи хүчтэй үлээж,
    Бүх мод чичирч байв.

    (Биеийг нааш цааш хазайлгах.)

    Хамтдаа бөхөлзье -
    Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав.

    (Хөхлөө.)

    Бид сэтгэлээ дулаацуулж, ширээгээсээ яаравчлах болно.

    (хүүхдүүд ширээн дээрээ сууна.)

    6. Сурсан зүйлээ нэгтгэх. Самбар дээр ажиллах

    Ярианы эмч: Зургуудыг нэрлэ(шувуудын зураг) ба тэдгээрийг C, C үсгийн дор байрлуул. (Хүүхдүүд газар дээр нь болон самбар дээр даалгавраа хийдэг.) Эдгээр зургийг хэрхэн хоёр бүлэгт хуваах вэ? Зургийг нэг үгээр юу гэж нэрлэж болох вэ? (Шувууд.) Диктантаас эхний баганад С үсэгтэй, хоёр дахь баганад С үсэгтэй үгсийг бич. Судалгаанд хамрагдсан авианы байршлыг чихээр тодорхойлно уу: Heron, tit, jay, starling, owl, bulfininch, sveristel.

    Хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

    Ярианы эмч: Залуус аа, шүлгийг сонсоод, яруу найргийн хэмжээг харгалзан дутуу үгийг холбогчдоо (багшийн доогуур зурсан) нэмээрэй.

    Цас урсаж байна ээрэх,
    Гадаа цагаан байна.
    Тэгээд тэд эргэв шалбааг
    Хүйтэнд шил.
    Зун сэрүүн шувууд дуулж байсан газар
    Өнөөдөр хар!
    Ягаан алим шиг
    Салбарууд дээр бухын шувуу.

    7. Биеийн тамирын дасгал: Зогсож байхдаа хийсэн. Хэл ярианы эмч үгсийг хэлдэг. Хэрэв үгэнд С дуу орсон бол хүүхдүүд гараа хажуу тийш нь дэлгэж, С бол алгаа ташина.

    Хонь, цаг, цагираг, луужин, нарс, цэцгийн тоос, бяслаг, алчуур, дугуй, бут. (Хүүхдүүд сууна).

    8. Дүгнэлт

    Ярианы эмч: Залуус аа, өнөөдөр та үе, үгсийг хэлж, дуу авиа, үсгийг үе, үгээр сольж, зураг тавив.

    Бид яагаад энэ бүгдийг хийсэн юм бэ?

    Хүүхдүүд:

    Бид дуу авиа, S, C үсгийг ялгаж сурсан.

    Ярианы эмчилгээний хичээлийн тэмдэглэл.

    Сэдэв: Өгүүлбэр, өгүүлбэрт ялгах [h] – [h].

    Зорилго: 1) гар хөдөлгөөний кинестетик ба кинетик үндсийг хөгжүүлэх;

    2) хөгжил харааны ойлголт;

    3) хөгжил нарийн моторт ур чадвар;

    4) хэллэг, өгүүлбэрт ялгах [h] – [h];

    5) нэр үгээс чанарын шинж чанартай үг үүсгэх дасгал;

    6) тоонуудыг нэр үгтэй уялдуулах дасгал;

    7) боловсролын дасгал хийх идэвхтэй оролцогчидодоо цаг, нэр үгтэй оролцогчийн тохиролцоо;

    8) одоогийн цагт үйл үг нэгтгэх дасгал хийх;

    9) нэр үгийн ургалтанд дасгал хийх. V.p.-д;

    10) үгсийн санг баяжуулах;

    11) санах ойг хөгжүүлэх.

    Тоног төхөөрөмж: 4 гөлөгний давхардсан тойм бүхий карт; бөмбөг; сэдэвт зураг - түлхүүр, баррель, сойз, чемодан, загас саваа, сойз; жагсаалын зураг - цурхай, бор шувуу.

    Хичээлийн явц

      Гарын хөдөлгөөний кинестетик үндсийг хөгжүүлэх дасгал хийх.

    "Мэлхий"

    Долоовор болон жижиг хуруугаа нугалж, буцааж татна (нүд). Бөгж, дунд хуруугаа нугалж, далдуу модны дундуур (ам) дарна. Эрхий хуруугаа хэвтээ байдлаар дунд болон нэргүй хурууныхаа хумсан дээр тавь.

      Гар хөдөлгөөний кинетик үндсийг хөгжүүлэх дасгал.

    "Хулгана бол нямбай залуу"

    Хулгана савангаар сарвуугаа угаав

    (нэг гараараа нөгөө гараараа "угаах")

    Хуруу бүрийг дарааллаар нь

    (долоовор хуруугаараа хүрнэ үү

    нөгөө гарынхаа хуруу бүрт).

    Энд би Томыг нь хөөсөрүүлэв

    (бүх хуруугаа эхлээд баруун хуруугаараа,

    дараа нь эрхий хуруугаа зүүн гараараа "саван")

    Үүнийг усаар зайлж угаана.

    Би заагчаа мартаагүй,

    Будаг, шороог хоёуланг нь угаана

    (ижил төстэй хөдөлгөөн

    долоовор хуруугаараа).

    Дунд нь хичээнгүйлэн хөөсөрч,

    Энэ нь магадгүй хамгийн бохир байсан байх

    (дунд хуруугаараа ижил төстэй хөдөлгөөнүүд).

    Нэргүй зуурмагаар үрж,

    Арьс тэр даруй улаан болж хувирав

    (цагираган хуруугаараа ижил төстэй хөдөлгөөнүүд).

    Бяцхан хуруу хурдан угааж:

    Тэр савангаас маш их айдаг байсан

    (бяцхан хуруугаа хурдан хөдөлгөөнөөр "саван").

      Петя гэртээ хашгирах гөлөг авчирчээ. Петя хэнийг гэртээ авчирсан бэ?

      Нэр үгээс нэмэлт үг үүсгэх.

    Гөлөг сүүгээр бэлтгэсэн хоолоор хооллодог байв. Та гөлөгт ямар хоол өгсөн бэ? (сүүн хоол)

    Мөн хүнсний ногоогоор хийсэн хоол. Та гөлөгт ямар хоол өгсөн бэ? (хүнсний ногооны хоол)

    Гөлөгийг сойзоор цэвэрлэв. Та гөлөг хэрхэн цэвэрлэсэн бэ?

      Нэр үгтэй тоонуудын тохироо.

    Гөлөг өсч том болж, найз нөхөдтэй болсон. Байшин дээр хэдэн гөлөг тоглож байгааг тоол. Үүнийг хийхийн тулд гөлөг бүрийг энгийн харандаагаар тоймлох хэрэгтэй. (1 гөлөг, 2 ..., 3 ..., 4 гөлөг. Сайт дээр 4 гөлөг тоглодог.)

      Идэвхтэй одоо цагийн үг бий болгох, нэр үгтэй эвслийг зохицуулах.

    Нэг өдөр гөлөгнүүд жижигхэн царс модны дэргэд алхахаар шийдэв. Ингээд манай гөлөг замд оров. Замдаа тэр олон сонирхолтой зүйлтэй танилцсан. Гөлөг юу үзсэнийг жишээ болгон нэрлэ: унш, оюутан - уншиж байгаа оюутан.

    Савлуур, мөчрүүд. Тогших, хөдөлгүүр. Уралдаан, машин. Чамайг санаж байна, залуу минь. Найтаах, зулзага. Хэвлэх, машин. Эмч ээ, эмчил. Эхэлцгээе, багш аа. Чамайг санаж байна, эмэгтэй. Гэнэт, гичий. Хашгир, нөхөр.

      Нэр үгийн хувирал V.p.

    Гөлөг зам дагуу явсаар голд хүрэв. Энэ голд загас байдаг бөгөөд түүний нэр нь [у] дууг агуулдаг. (бор, цурхай)

    Махчин загасыг нэрлэ. Надад хэлээч, голд ямар загас байдаг вэ? (Гол нь махчин цурхай, бор шувууны өлгий нутаг юм.)

    Цурхай загас нуугдаж тоглох дуртай: тэд янз бүрийн зүйлийг нууж, дараа нь хайж олдог.

    Цурхай загас нуудаг зүйлсийг нэрлэ. (түлхүүр, торх, сойз, чемодан, саваа, сойз)

    Хэл ярианы эмч 1 зургийг арилгаж, хүүхэд хариулдаг: Pike болон Bream нь түлхүүр хайж байна (баррель, сойз, чемодан, загас бариул, сойз).

      Одоо цагийн үйл үгийн залгалт. (бөмбөгтэй)

    Би шувуудын жиргээг биширдэг.

    Та шувуудын жиргээг биширдэг.

    Тэр шувуудын жиргээг биширдэг.

    Тэр шувуудын жиргээг биширдэг.

    Бид шувуудын жиргээг биширдэг.

    Та шувуудын жиргээг биширдэг.

    Тэд шувуудын жиргээг биширдэг.

    Дөрвөн гөлөг.

    Ногоон төгөлд нэг удаа дөрвөн гөлөг бяцхан царс модтой уулзахаар цаг товлов.

    Хажуу талын өндөр өвс гижигдэж, дөрвөн гөлөг байгальд зугаалж байна.

    Дараа нь тэд том голтой таарч, дөрвөн гөлөг түүн дээр сэлэв.

    "Одоо жаахан сүү уувал сайн байна" гэж дөрвөн гөлөг орой шийдэв.

    "Баяртай! Баяртай! Уулзъя! Баяртай!" -

    Дөрвөн гөлөг гэртээ харьж байв.

    Ярианы эмчилгээний хуралдааны хураангуй

    “Онцлох. Стрессийн семантик үүрэг. Үгсийн хэмнэлийн бүтэц"

    Зорилго: хүүхдүүдэд стрессийн семантик, фонетик үүргийг харуулах; үгэн дэх хурцадсан эгшгийг дуудаж, ялгаж сургах.

    1) Хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд "Ширээн дээр аяга байна" гэсэн ерөнхий тайлбартай хоёр зургийг үзүүлэв.

    Хүүхдүүд гарын үсгийг чимээгүй уншдаг. Хэл ярианы эмч гарчигтай тохирох зургийг үзүүлэхийг хүснэ. Хүүхдүүд аяга гэдэг үгийг аяга эсвэл аяга гэж дууддаг өгүүлбэрийг чангаар уншдаг.

    Хэл ярианы эмч үгийн утгын өөрчлөлтийг онцлох өөрчлөлттэй холбодог.

    Оюутнууд эдгээр үгсийн авиаг ажиглаж, хурцадмал эгшиг нь өргөлтгүй эгшгээс илүү чанга, урт дуудагддаг гэдэгт итгэлтэй байна: тойрог: тойрог.

    Хоёр дахь саналыг мөн хэлэлцэж байна. Би уйлж байна. Би уйлж байна.

    2) Стрессийн семантик-ялгах үүргийн талаархи дүгнэлтийг батлахын тулд хос үгсийг авч үзнэ.

    цайз - цайз; хөвөн - хөвөн хэрэм - хэрэм; тавиур - тавиур; vnital - хасагдсан; морин уралдаан - морины уралдаан. Өгүүлбэрийг аман хэлбэрээр зохиож, үгэнд орсон тодотголтой эгшгийг тодруулна.

    Зузаан талхнууд төрсөн - Анхилуун талх их байх болно.

    3) Шүлэг сонсож, омограф үгсийн утгыг санаарай.

    Би бол картуудын цуглуулга. Стрессээс

    Миний хоёр үнэт зүйл хамаарна.

    Хэрэв та хүсвэл би үүнийг гарчиг болгон хувиргана ^

    Гялалзсан торгомсог даавуу.

    (Атлас - атлас)

    Би өвслөг ургамал

    Голт борын цэцэгтэй,

    Гэхдээ онцлохыг өөрчлөх -

    Тэгээд би чихэр болж хувирдаг.

    (цахилдаг - цахилдаг)

    Бид хөрөөчийг дэмждэг,

    Бид дасгалжуулагчийн суудал,

    Гэхдээ өмсөөд үзээрэй

    Бид өөр онцолж байна -

    Бидэнтэй болгоомжтой байгаарай

    Бид эвэртэйгээ урсдаг.

    (Ямаа бол ямаа)

    Дараагийн хичээлүүдэд эдгээр үгсийн ур чадварыг шалгана.

    4) Оньсого тааварлах; Таамаглах үгс дэх стрессийн газрыг санаарай:

    Манай амтат гуагийн талбайд ургадаг, Таслахад шүүс нь урсаж, Амт нь шинэхэн, чихэрлэг, Түүнийг... (тарвас) гэдэг.

    Надаар хийсэн аяга таваг нь нимгэн, зөөлөн цагаан, хангинаж, галд идээд удаж байна. Би өөрийгөө ... (шаазан) гэж нэрлэдэг.

    Парадад оролцож буй цэргүүд шиг үсэг-тэмдэгтүүдийг хатуу дарааллаар жагсаадаг. Хүн бүр товлосон газар зогсож, бүх зүйлийг ... (цагаан толгой) гэж нэрлэдэг.

    5) “Өртгөлттэй эгшиг” сэдвээр аман диктант. Хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд эгшиг үсгийн багц тарааж өгдөг. Үгийг сонссоны дараа оюутнууд үүнийг хамт дууддаг (өөрөөр хэлбэл, үе болгон хуваахгүйгээр), гэхдээ стресст орсон эгшиг дээрх дуу хоолойгоор харгалзах эгшиг үсгийг дээшлүүлдэг.

    a) Хэл ярианы эмч нь хурцадмал эгшгийг онцлон дууддаг боловч үгийг үе болгон хуваахгүйгээр:

    бөөрөлзгөнө, захиалга, тагтаа, хонгор минь, найм, пуужин, хүзүүвч-CC, яруу найраг, хүзүүвч, соно, соно, үсрэх олс, холбогч, дэгдээхэй, дэгдээхэй, хөгжилтэй.

    б) Эдгээр үгсийг ердийн байдлаар, онцлон тэмдэглэсэн эгшгийг онцлон тэмдэглээгүй:

    картон, цаас, бүтээгдэхүүн, дэлгүүр, анхдагч, утас, энэ, биелсэн, хус, энэ, телеграф, цагаан толгой, хамхуул, тарвас, каталог, шаазан, хуудас, номын сан.

    6) Хэл ярианы эмч өмнөх даалгаврын үгсийг зааж өгдөг. Оюутнууд зөвхөн онцолсон эгшгийг (завгүй) бичдэг.

    Хаалганы гадна дуу хоолой сонсогддог. Зина өнөөдөр дуугүй болсон. Эдгээр уулс өндөр. Уулын бэлд сүрэг бэлчиж байна. Бид эх орныхоо гол мөрөнг мэддэг. Голын эрэг дагуу зам урсдаг. Бидний хөл борлосон. Би хөлөө сунгаж чадахгүй байна. Хэрээ хэрээгээс жижиг. Шалыг нь аваад шалыг нь угаана. Би дүүгээ угаадаг.

    8) Хос үгсийг авч үзье. Амаар хэллэг эсвэл өгүүлбэр зохио:

    гар - гар

    шохой - шохой

    нуурууд - нуурууд

    хувин - хувин

    миний - миний

    Би хайлж байна - би хайлж байна

    9) График диктант: Текстийг дан эгшигт эгшиг ашиглан бичнэ: Текст:

    Намрын улиралд ихэвчлэн бороо ордог.

    o a u and

    Ус нь замуудыг угаасан.

    а о

    Миний хөл шаварт наалдсан.

    Би тухай байна

    Сургуульдаа ороход хэцүү байна.

    чи о

    ШУВУУН ОРОН

    Бидэнд ийм заншил бий: Цас ормогц бид модон шувууны байшинг мөчир дээр өлгөх болно. Банзан байшингийн дээгүүр өглөөнөөс орой болтол чимээ шуугиантай байдаг. Далавчтай, хийсдэг зочид ямар хөгжилтэй вэ!

    10) Хүүхдүүд сэдэвчилсэн зураг (8-аас 12 хүртэл), 1-р тоотой; 2; Үгэнд онцолсон үгийн байрыг заадаг 3. Зургийг гурван баганад бүлэглээрэй:

    цүнх

    тарвас

    гутал

    эсгий гутал... сагс... утас...

    11) "Нэрээ сур." Хэл ярианы эмч хэмнэлийг тогшдог (стресстэй үг илүү чанга). Нэр нь тэдний сонссон хэмнэлтэй таарч байгаа хүүхдүүд босоод:

    Үгийн эгшиг-хэмнэлийн бүтцийн схемүүд

    Хоёр хэцүү үгс

    1) Зургийг нэрлэнэ үү. Үгнүүдээ алгадах: онсотой үгэ бол чанга алга ташилт, өргөлтгүй үе бол чимээгүй алга ташилт юм. Стресстэй үе нь илүү урт тул чанга алга ташилтын дараа хэсэг завсарлага авах шаардлагатай.

    2) Диаграммуудыг анхаарч үзээрэй, тэдгээрийг "унших", жишээлбэл. алга таших:

    3) Зургийг диаграммын дагуу байрлуул.

    4) Доорх үгсийг диаграммын дор хоёр баганад дуудлага, хэмнэлийн алга ташилтаар бич (тэдгээрийг самбар дээр бичсэн). Ийм дасгал хийхдээ энэ үе шатанд сурагчдын анхаарлыг онцгүй эгшиг рүү татахгүйгээр ижил үндэстэй үгсийн бүлгүүдийн стрессийн хөдөлгөөнийг ажиглах туршлагыг хүүхдүүдэд хөгжүүлэх нь онцгой чухал юм.

    чийдэн, туулай, баавгай, загас, загасчин, хавар, өвөл, өвлийн, хэсэг, пүрэв гараг, хэрэм, далай, далайн, салют, гол, жижиг гол;

    тойрог, дугуй, Мягмар, хоёр дахь, давтах, давалгаа, давалгаа, хэлсэн, үлгэр, хэлэх, хөх, шинил, Лхагва, дундаж, цагаан, шохой, хар, харлах, тогооч, тогооч, сэлүүр, сэлүүр...

    Гурван үетэй үг

    5) Самбар дээр өгөгдсөн үгсийг диаграмын доор бич.

    а) алхах, охин, харандаа, яриа, тэнгэрийн хаяа, хүнсний ногоо, хэрээ, Баасан, бор шувуу, командлагч, сонин, алим, тосгон, сүү, ногооны талбай, байцаа, гудамж, машин, хувцас, бялуу, нэг удаа, улаан буудай;

    б) толь бичиг, үг, интоор, интоор, үсэрч, олс алгасах, давхих, заналхийлэх, заналхийлэх, үсрэх, заналхийлэх, хэлсэн, үлгэр, хэлсэн, сурсан, оюутан, сураагүй, ногоо, ногоо, хус ой.

    6) Гацуурын самбар дээр өгөгдсөн бичвэрийг картанд графикаар бичих (өгүүлбэр бүрийг шинэ мөрөнд).

    Самбар дээрх текст:

    Тэмдэглэлийн дэвтэр дээрх тэмдэглэл:

    Аалз тор нэхэж байна.

    хХХХХХХ

    Нэхсэн, нуусан:

    Х ххх...

    "Хэрэв том ялаа биднийг дайрвал бид идэх болно."

    Хажуугаар нь толгойт шувуу нисэв.

    Аалзны торонд ор.

    Аалз ингэж бодож байна:

    "Би том ялаа барьсан."

    Ярианы эмчилгээний хуралдааны хураангуй "Үндэс. Нэг үндэстэй үгс"

    Хичээлийн зорилго:

      "хамтарсан үгс", "язгуур" гэсэн ойлголтын талаархи санаа бодлыг тодруулах;

      ижил үндэстэй үгсийг таних, сонгох чадварыг хөгжүүлэх;

      цэвэр цэмцгэр байдлыг төлөвшүүлэх.

    Хичээлийн явц

    Зохион байгуулалтын хэсэг.

    Удаан хүлээсэн дуудлага ирлээ,
    Хичээлээ эхэлцгээе.

    ) Текстүүдийг сонс. Нэг үндэстэй үгсийг тэмдэглэ.

    Рашаанаас гол урсаж, гол нь эх дэлхийгээр урсаж, урсаж, бүх эх орныг дайрч, ард түмнийг тэжээдэг. Аюул занал, энэ нь ямар жигдхэн гарч байгааг хараарай: хавар, эх орон, хүмүүс. Энэ бүх үгс хамаатан садан шиг юм.

    (К. Паусповский)

    ҮГ ХЭРХЭН ӨСӨХ ВЭ?

    Нэгэн цагт, олон жилийн өмнө хачин цэцэрлэг тарьжээ. Энэ бол жимсний цэцэрлэг биш байсан - энэ нь зөвхөн үг байсан юм. Энэ үг, язгуур үг удалгүй ургаж, бидэнд үр жимс авчирч эхлэв - Олон шинэ үгс байсан. Энд та бүхэнд цэцэрлэгээс авсан суулгацуудыг танилцуулж байна. Ойролцоох өөр хэдэн буулт энд байна. Гэхдээ цэцэрлэгч, цэцэрлэгч түүнтэй хамт явдаг. Амны цэцэрлэгт алхах нь маш сонирхолтой юм!

    (Э. Измайлов)

    2) Дараах хос үгс утгын хувьд ойролцоо байна уу?

    үхэр - тугал морь - унага гахай - гахай хонь - хурга

    3) Үгсийн үндэсийг заана уу:

    уул - уй гашуу - шатсан ус - жолоодсон

    будсан - будаа исгэрэх - rosehip

    - Мөр бүр дэх үгс нь утгаараа ойролцоо байна уу? Үг үсэг, дуудлагын хувьд ижил "ихэр" язгууртай хэдий ч тэд хоорондоо холбоотой юу?

    4) Холбоотой үгсийн бүлгүүдийг бичнэ үү:

    a) усан доорх, хар тугалга, жолооч, устай, устай, ховилтой, дамжуулагч, ус, дамжуулагч, ус зөөгч;

    б) гашуудсан, наранд шарсан, толгод, уулчид, уйтгар гунигтай, шатаж буй, уулархаг, гунигтай, уулархаг, гал түймрийн хохирогчид, шатах болно.

    5) Хэл ярианд хүлээн зөвшөөрөгдсөн хэллэгүүдийг бичнэ үү: цөцгийн тос; хөгшин өвгөн; саатал хийх; хийх

    хэрэг; ажлын ажил; зочинтой харьцах; дуу дуулах; шарсан шарсан мах; захидал бичих; шинээр эхлэх; эцэс хүртэл дуусгах; хазах; тодорхой тайлбарлах; усан үзмийн мод шиг буржгар; чичирч алхах; будах; хашгирах; нүдээр ширтэх; шохойгоор цайруулах; би мэдэхгүй; хурцлагчаар хурцлах; хусуураар хадах.

    6) Алга болсон үгсийг тодруулсан үгтэй ижил үндэстэй оруулна уу.

    Үлгэр удахгүй ирнэ... гэхдээ удахгүй биш.... Энэ нь чамд хангалттай, сайн найз минь, уй гашуу.... Энэ бол чоно анх удаа өвөлждөггүй .... Залуус ургаж, хуучин.... On... мөн хорт хавдар бол загас юм. Амьд бүхэн хүсдэг...

    7) Е.Измайловын шүлгийг сонсоорой. Хай холбоотой үгстекст дотор.

    Мөс өлгөөтэй - цэвэр мөс.

    Хэн ч мөс сордоггүй.

    Мөн чихэрлэг чихэр мөс биш,

    Мөн та тэдгээрийг үргэлж амандаа авч болно.

    Эцэст нь бидэнд хэлэх цаг болжээ

    Icicle чихэрлэг чихэр.

    Дараа нь мөсөн бүрхүүл

    Бид мөн нэрийг нь өөрчлөх болно.

    Мөн дээвэр болон үүдний үүдний дээгүүр явуул

    Маш олон чихэр өлгөөтэй байх болно,

    Мөн хүүхдүүдэд зориулсан дэлгүүрүүдэд

    Icicles маш их эрэлт хэрэгцээтэй байх болно.

    Яруу найрагч яагаад мөсөн бүрхүүлийн нэрийг чихэр болгон өөрчлөхийг санал болгож байна вэ?

    8) "Зөв асуултууд":

    § Сарнайн хонго яагаад исгэрдэггүй вэ?

    § Уул юунд гашуудаж байна вэ?

    § Хэн усгүй вэ?

    § Аль халбагад худал үг байдаг вэ?

    § Будаагаар хэрхэн зурах вэ?

    § Та алгана хаана дүрсэн бэ?

    § Нийслэл бүр зуун нүүртэй юу?

    Хэцүү үгс

    1) Шүлгийг уншаад дараахь зүйлийг заана уу.

    a) холбогдох үгс;

    б) хоёр язгуураас бүтсэн нийлмэл үг:

    Нэгэн цагт дэлхий дээр нэгэн хос байжээ.

    Тэр саарал, хөгшин харагдаж байв

    Гэхдээ буцалж буй усаар

    Тэр залуу хүн шиг бүжиглэв.

    Энэ нь цайны савнаас урсаж,

    Тэр савнууд дээгүүр эргэлдэж,

    Хэрэгтэй зүйл байхгүй

    Би үүнийг огт хийж чадаагүй.

    Хэзээ нэгэн цагт нүүх гэдэг үг байсан

    Гарах гэдэг үгэнд орц гэдэг үгэнд

    Нэг үгээр явган хүмүүс тогшсон

    Тэгээд алсын зүг алхаж явав.

    Тиймээс уур, хөгжил дэвшил амьдарсан.

    Тэд тусдаа амьдардаг байсан, гэхдээ

    Тэд хамтдаа холбогдсон байсан -

    Тэд усан дээр сэлэв.

    Уурын хөлөг онгоц гатлага онгоцоор явдаг,

    Хосоороо уур, ахиц дэвшил гарч байна.

    (Э. Измайлов)

    2) Нийлмэл үгсийн язгуур (нумаар) ба язгуурын хооронд холбогч e эсвэл o эгшгийг (тойрог хэлбэрээр) тодруулна:

    уурын зүтгүүр, шал өнгөлөгч, онгоц, нисдэг тэрэг, мөс зүсэгч, тоос сорогч, ганчин, хадланчин, хулганы хавх, салхины хамгаалалт, үхсэн мод, ном сонирхогч, зөгийчид.

    3) Текстээс нарийн төвөгтэй үгсийг олох; аль үндэснээс үүссэнийг заана уу:

    Ижил мөрөн дээр мөсний гулсалт эхэлсэн. Өчигдөр цас орсон. Зөгийчин бидэнд зөгийн үүрийг үзүүлэв. Хадлан бэлтгэлээ аль хэдийн эхлүүлсэн. Сайхан намрын навчис уналт. Мод бэлтгэгчид гэртээ буцаж ирэв. Холоос хүрхрээний чимээ сонсогдоно. Загасчин саваагаа шалгав. Явган зорчигч тав алхсан

    километр. Хөтөч шинэ арал нээсэн. Аялагчид алс холын орнуудын тухай ярилцав.

    4) Текст дэх нарийн төвөгтэй үгсийг заана уу:

    Хэлтсийн долоон -

    бүх зүйл эмх цэгцтэй байна! Пустовед

    ганзага заслаа. Nethercutter

    гэсэн асуултыг хурцатгав. Chatterbox

    тогоо дүүргэв. Хөдөлгөөнгүй хүн

    бахархан харав. Пустолей

    гэж дуудсан: "Илүү хурдан!" Пустовар

    халсан. Нүхтэй

    бүх зүйлийн тэмдэглэл хөтөлдөг ...

    Утаа нь тэнгэр өөд өтгөн, харин тогоо нь хоосон байна!

    (В. Иванов)

    - 5-р шүлэгт дурдсан бүх нийлмэл үгсийг ямар нэг үг орлуулж чадах вэ?

    Ярианы эмчилгээний хуралдааны хураангуй

    "Үг бүтээх. Угтвар ашиглан шинэ үг үүсгэх"

    Хичээлийн зорилго:

      "утгалт" гэсэн ойлголтын талаархи санаа бодлыг тодруулах;

      үгийн угтварыг таних, сонгох, тодруулах чадварыг хөгжүүлэх;

      бусад сурагчдыг сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

    Хөдлөх хичээл

    Зохион байгуулалтын хэсэг.

    Удаан хүлээсэн дуудлага ирлээ,
    Хичээлээ эхэлцгээе.

    1) -, чи (бөмбөгийг шидэх) угтварыг ашиглан эсрэг талын үйлдлүүдийг нэрлэнэ үү; тэдгээрийн заримаар үгийн хослол зохио.

    зөөгч - зөөгчийг задлах

    оруулах - гаргах

    авчрах - ...

    хөрөнгө оруулах - ...

    зангиа - ...

    оруулах -...

    дасах - ...

    орох -...

    бэхлэх - ...

    өнхрөх -...

    авчрах - ...

    нисэх -...

    2) Эдгээр ионуудын угтварууд ижил төстэй эсвэл өөр утгатай юу?

    түлхсэн - түлхсэн

    гэтэлгэгдсэн - гэтэлгэгдсэн

    бид түрхсэн - түрхсэн

    барьсан - барьсан

    /ба,/индүүдсэн - индүүдсэн

    айсан - айсан

    3) Ямар угтвар (for-, from-) нь эхлэлийг илэрхийлж чадах вэ; мөн доорх үйл үгсээр заасан үйлдлүүдийн төгсгөл юу вэ: аянга цахилгаантай, гялалзсан, чимээ шуугиантай, тогшсон, цэцэглэсэн, инээв.

    5) Доорх өгөгдлөөс үйл үгэнд тохирох угтварыг сонгон хэллэгүүдийг бичнэ үү.

    in-, from-, under-, ард-, over-, on-, race-, with-:

    - өрөө рүү гүйх; - сандал тавих;

    - захидал бичих; - мөөг авах;

    - шарх нэхэх; - самар хагалах -

    - хадаас цохих; - хүүхэлдэйг боох;

    - савлуур дээр дүүжин; - үсэг холино.

    6) Тохирох үгийг сонгон бичнэ үү.

    Машин... байшингийн хажуугаар өнгөрөв.

    Эмээ манайд ирж байна. (ирсэн, өнгөрсөн)

    Онгоц хийсэн...

    Москвад зорчигчид ... хийх болно (суух, шилжүүлэх)

    Модноос ... навч.

    Шувууд... өмнө зүгт. (нисэх, нисэх)

    7) Үг бүхий картуудын доор тэдгээрийг утгад тохирсон 2 баганад байрлуул. доорх өгөгдлөөс авсан үйл үгс:

    цоолсон - хадаж хөлдөөсөн - хөлдөөсөн

    хатгасан - хатгасан хатгасан - хатгасан

    Эдгээр хэллэгээр амаар өгүүлбэр зохио.

    8) Угтвартай үгсийг хоёр баганад бичнэ үү.

    байрлуулсан, нүүсэн, дэр, хөлийн түшлэг, плантон, хуваагдсан, бодсон, цонхны тавцан, найз нөхөдтэй болсон, үлээх, хөнжил бүрээс, түшлэг, нойрмоглох, зассан, зассан, зодолдсон, боомилсон, зөвшөөрсөн, үйлчилсэн

    9) Үг нь хэрхэн ялгаатай вэ:

    мөндөр - хариу

    үсгийн алдаа - дардас

    гар урлал - хуурамч

    захиалга - шалтаг

    хүргэлт - зогсоол

    сануулга - хэлэх

    Тэдгээрийн тусламжтайгаар үгийн хослол зохио.

    Ярианы эмчилгээний хуралдааны хураангуй

    Дагаврыг ашиглан үг бүтээх

    Ярианы эмчилгээний сесс

Холбоотой нийтлэлүүд

  • Аракчеевогийн тухай Пушкины цэргийн суурингууд

    Алексей Андреевич Аракчеев (1769-1834) - Оросын төрийн зүтгэлтэн, цэргийн удирдагч, гүн (1799), артиллерийн генерал (1807). Тэрээр Аракчеевын язгууртан гэр бүлээс гаралтай. Тэрээр I Паулын үед нэр хүндтэй болж, цэрэг армидаа хувь нэмрээ оруулсан...

  • Гэртээ хийх энгийн физик туршилтууд

    Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох, шинэ сэдвийг судлахдаа асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох, шинэ мэдлэгийг нэгтгэх үед ашиглах үе шатуудад физикийн хичээлд ашиглаж болно. Оюутнууд “Цэцвэртэй туршилтууд” илтгэлийг...

  • Камерын механизмын динамик синтез Кам механизмын хөдөлгөөний синусоид хуулийн жишээ

    Камер механизм нь гаралтын холбоосыг тогтвортой байлгах чадвартай, өндөр кинематик хостой механизм бөгөөд бүтэц нь хувьсах муруйлттай ажлын гадаргуутай дор хаяж нэг холбоосыг агуулдаг. Камер механизмууд...

  • Глаголев FM подкастын бүх шоуны дайн эхлээгүй байна

    Михаил Дурненковын “Дайн хараахан эхлээгүй байна” жүжгээс сэдэвлэсэн Семён Александровскийн жүжгийг Практика театрт тавьсан. Алла Шендерова мэдээлэв. Сүүлийн хоёр долоо хоногт энэ нь Михаил Дурненковын зохиолоос сэдэвлэсэн хоёр дахь Москвагийн нээлт юм....

  • "Dhow дахь арга зүйн өрөө" сэдэвт илтгэл

    | Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын оффисын тохижилт Олон улсын театрын жилийн “Шинэ жилийн оффисын чимэглэл” төслийг хамгаалах Энэ бол 1-р сард А.Барто Сүүдрийн театр Таяг: 1. Том дэлгэц (төмөр бариул дээрх хуудас) 2. Ламп нүүр будалтын уран бүтээлчид...

  • Ольга Орост хаанчилж байсан огноо

    Ханхүү Игорийг хөнөөсөний дараа Древлянчууд одооноос эхлэн овог нь эрх чөлөөтэй болж, Киев Руст алба гувчуур төлөх шаардлагагүй гэж шийджээ. Түүгээр ч барахгүй тэдний хунтайж Мал Ольгатай гэрлэхийг оролдов. Ийнхүү тэрээр Киевийн хаан ширээг булаан авахыг хүсч, дангаараа...