Өвлийн настай эмэгтэйн уяман өвчний түүхийг төлөвлө. Уран зохиолын унших хичээлийн хураангуй К.Д.Ушинский Хөгшин эмэгтэйн хошигнол - өвөл. Тэд өргөн, хол тархсан байв

Хичээлийн хөгжил (хичээлийн тэмдэглэл)

Анхны ерөнхий боловсрол

UMK шугамзасварласан Л.А.Ефросинина. Уран зохиолын уншлага (1-4)

Анхаар! Сайтын удирдлага агуулгад хариуцлага хүлээхгүй арга зүйн хөгжил, түүнчлэн Холбооны улсын боловсролын стандартыг боловсруулахад нийцсэн байх.

Хичээлийн зорилго

  • – Чанга, дуугүй унших чадварыг хөгжүүлэх;
  • - хүүхдийн үгсийн санг унших сэдвээр үгсээр баяжуулах;
  • - танилцуулна илэрхийлэх хэрэгсэлхэл;
  • - Өөрийн дуу хоолойгоор мэдрэмжээ илэрхийлж сурах (гайхах, бишрэх, урам хугарах гэх мэт).

Үйл ажиллагааны төрлүүд

    – Судалж буй бүтээлийн өгүүлбэр, эшлэлийг чанга, дуугүй унших; – асуултанд хариулж, ангийнхны хариултыг нөхөх; – уншиж буй зүйлдээ өөрийн хандлагыг аялгуугаар илэрхийлэх; - үлгэр эсвэл үлгэрийг товч бөгөөд дэлгэрэнгүй ярих бэлэн төлөвлөгөө; - дүрүүдийн үйлдлийг тайлбарлаж, тэдэнд хандах хандлагаа зөвтгөх; - Зохиогчийн үзэл бодлыг тайлбарла.

Гол ойлголтууд

    Төрөл, сэдэв, шүлэг, үлгэр, З.Александрова, К.Ушинский
Тайзны нэрАрга зүйн тайлбар
1 1. Унших туршлагыг тодорхойлох: номын үзэсгэлэнтэй ажиллах - Залуус аа, манай номын үзэсгэлэнг хараарай. (Багш энэ тухай 3-5 ном бэлддэг уугуул байгальВ өөр өөр цаг хугацааон.) - Үзэсгэлэнгийн номнуудыг нэрлэ. Энэ ном хэний тухай юм бэ? Энэ юу гэсэн үг вэ? Хавар, өвөл, намрын байгалийн тухай бичвэрүүдтэй харьцуулж үз.
2 2. Унших туршлагыг баяжуулах: шинэ хэсэгтэй ажиллах – Намрын улирал өвөл болж солигддог. Бидний ажиллаж эхэлж буй хэсгийнхээ нэрийг уншина уу. – Энэ хэсэгт ямар бүтээлтэй танилцана гэж бодож байна вэ? – Өвлийн тухай ямар бүтээл мэддэг вэ? Үүнийг нэрлэ. – “Анхаарал хандуулах” хэсгийг уншина уу. – Өвөл танд ямар мэдрэмж төрүүлдэг вэ? Оросын зураачдын өвлийн тухай зурсан зургуудыг хараарай. – Уран бүтээлчдийн бүтээсэн дүр төрх ямар уур амьсгалыг бүрдүүлдэг вэ? Надад хэлээч. -Өвлийн ойд орлоо гэж төсөөлөөд үз дээ. Үүн дээр юу харж, юу сонсож байгаагаа бидэнд хэлээрэй. (Оюутны хариулт.)
3 3. Унших туршлагыг баяжуулах: шинэ бүтээлтэй ажиллах - Одоо сонс. (Багш зохиолчийг нэрлэхгүйгээр Зинаида Александровагийн шүлгийг цээжээр уншдаг.) ​​- Энэ шүлэг ямар сэтгэл хөдлөлийг бий болгодог вэ? Надад хэлээч. – Зохиогчийн овог нэрийг олж уншина уу. Шүлгийн гарчиг. (Багш хавтасны загварыг харуулав.) – Загварыг шалгана уу. Энэ нь бидний ажилтай таарч байна уу? Тайлбарлах. - Хадмал орчуулгад анхаарлаа хандуулаарай. Сурах бичигт шүлгийг бүрэн эхээр нь өгөөгүй. - Шүлгийг өөрөө унш.
4 4. Унших туршлагыг баяжуулах: сурах бичигт заасан даалгавруудыг гүйцэтгэх - Зохиогчийн баяр хөөртэй байдлыг ямар үгээр илэрхийлдэг вэ? Уншаад үз. – Зохиолч өвлийн цасыг хэрхэн дүрсэлсэн бэ? Уншаад үз. – Зохиолч бухыг хэрхэн дүрсэлсэн бэ? Уншаад үз. – Зохиогч яагаад бухыг ягаан алимтай зүйрлэснийг бодоорой. -Зургийг хар. Энэ нь шүлгийн тексттэй тохирч байна уу? Тайлбарлах. – Шүлгийн шүлгийн мөрүүдийг уншина уу.
5 5. Унших туршлагыг баяжуулах: даалгавруудыг дэвтэрт хийж гүйцэтгэх - Даалгавруудыг дэвтэрт хийж гүйцэтгэх. - Унш. Хэллэгүүдийг олж, тодруул. (Суралцагчдаас тухайн хэсгийн текстээс шүлэг олохыг даалгана (сурах бичгийн дагуу ажиллах), дараа нь сурагчид интерактив даалгаврыг гүйцэтгэнэ.) - Зохиогч цасан бөмбөгийг юутай зүйрлэсэн бэ? (Шохойгоор.) - “Хөгжилтэй цагаан ялаа”-гийн зохиогч юу яриад байна вэ? (Цасны тухай.)
6 6. Унших туршлагыг баяжуулах: шинэ бүтээлтэй ажиллах – Өвлийн тухай өөр нэг зохиолыг сонсоорой. – (Багш (эсвэл сайн уншсан сурагч) К. Ушинскийн "Хөгшин эмэгтэйн золгүй явдал-Өвлийн" үлгэрийг уншиж байна. Текстийг боловсролын антологийн 2-р ангийн 1-р хэсэг, зохиогч - Л.А. Ефросинин эмхэтгэсэн. .) – Хавтасны загварыг хийнэ. Үүнийг шалгаад үзээрэй. – Зохиолч үлгэрээ яагаад ингэж нэрлэсэн бэ? Тайлбарлах.
7 7. Унших туршлагыг баяжуулах: тексттэй ажиллах даалгавруудыг гүйцэтгэх – Текстийн эхний болон сүүлчийн догол мөрийг дахин уншина уу. Хөгшин эмэгтэй-өвлийг хэрхэн харуулсан бэ? Тэр түүхийн төгсгөлд өөрчлөгдсөн үү? Уншаад үз.
8 8. Төлөвлөгөө гаргах - Одоо Константин Дмитриевичийн үлгэрийг дахин уншиж, ажлын төлөвлөгөө гаргацгаая. – Бүтээлийн хэдэн хэсгийг тодорхойлж болох вэ? (5.) – (Оюутнууд үлгэрийг хэсэг хэсгээр нь уншиж, хэсэг бүрийг гарчиглана арын талХавтасны загвар бүхий цаасан дээр үлгэрийн тойм гарч ирнэ.) - Үлгэрийн аль нэг хэсгийг дэлгэрэнгүй ярина.
9 9. Сурсан зүйлээ нэгтгэн дүгнэх: загвартай ажиллах - Одоо хамтран ажиллаж байсан бүтээлээ санацгаая. Диаграммуудыг шалгана уу. Тэдэнд зориулсан бүтээлүүдийг санаж, нэрлэ. - Одоо бяцхан ном хийцгээе. (Багш хавтасны загваруудыг цуглуулж, гар хийцийн ном зохиодог.)
10 10. Зөвлөмж бие даасан ажилгэртээ (заавал биш) – З.Александровагийн шүлгийг цээжээр уншихад бэлтгэ. - Бэлтгэлээ товч дахин өгүүлэхК.Ушинскийн "Хөгшин эмэгтэйн золгүй явдал-Өвөл" үлгэр. – Өвлийн тухай бүтээлтэй ном олоорой.
\ \ Бага ангийн багш нарт зориулав

Энэ сайтын материалыг ашиглах үед - мөн баннер байрлуулах нь ЗААВАЛ!!!

3-р ангид "К.Д. Ушинский. "Өвлийн хөгшин эмэгтэйн хошигнол" сэдвээр унших хичээл. Үлгэр."

Хичээлийг илгээсэн:Ваулина Елена Николаевна, багш анхан шатны ангиуд, Abaza, хотын боловсролын байгууллага Abaza засан хүмүүжүүлэх интернат сургууль 8 төрөл

3-р ангид унших хичээл

Сэдэв:К.Д. Ушинский. Өвлийн хөгшин эмэгтэйн хошигнол. Үлгэр.

Зорилго:

  • 1. Унших ур чадвар, ухамсар, илэрхийлэх чадварыг дадлагажуулах; сурагчдыг өвлийн тухай шинэ бүтээлтэй танилцуулах; Өвөл, өвлийн шинж тэмдгүүдийн талаархи оюутнуудын мэдлэгийг тодорхойлж, нэгтгэн дүгнэх.
  • 2. Хөгжүүлэх аман яриа, анхаарал, сэтгэлгээ, санах ой.
  • 3. Сурах сэдэл төрүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:үүлтэй тэмдэг (өөр өөр сэтгэл санааны байдал), үгтэй картууд, бичвэр бүхий картууд, олон өнгийн үе, зүйр цэцэн үгс, олон өнгийн пирамидууд, өвлийн тухай зураг, ангид таазан дээр өлгөөтэй зүү, компьютер.

Хөтөлбөр:зориулсан програм засан хүмүүжүүлэх сургууль 8 төрөл.

Сурах бичиг:"Унших ном", 3-р ангийн тусгай сурах бичиг (засах) боловсролын байгууллагууд 8 төрөл, зохиогч-эмхэтгэгчид З.Н. Смирнова, Г.М. Гусев.

Хичээлийн төрөл:шинэ мэдлэг олж авах хичээл.

Хичээлийн хэлбэр:уламжлалт хэрэглээ мультимедиа танилцуулга.

Салбар хоорондын холбоо:математик, орос хэл, ярианы хөгжил.

Ялгаварласан хандлага: сул оюутнуудшүлэг цээжээр уншихын оронд сурах бичгээс уншдаг; бусдаас өөр картууд дээр ажиллах.

Хичээлийн явц.

1. Org. Агшин.

Өдрийн мэнд Чамд байгаа гэж найдаж байна сайхан сэтгэл. Самбар дээр очоод таны сэтгэл санааг хамгийн ихээр илэрхийлж буй үүлний доор зогс. (слайд №1)(Үүлс өөр өөр "ааштай" байдаг - гунигтай, дундаж, хөгжилтэй).

2. Дулаацах.

1) Амьсгалын дасгал.

  • - Хамраараа амьсгалах, амаараа амьсгалах.
  • - Амьсгалах, амьсгалах, амьсгалах.
  • - Амьсгалах, амьсгалах, амьсгалаа барих.

2) Нүдэнд халаах.

  • A) - нүдээ аниад дараа нь нээ.
  • - нүдээрээ дугуй хөдөлгөөн хийх: зүүн-дээш-баруун-доошоо-баруун-дээш-зүүн-доошоо.
  • - гараа урагш сунгаж, хумсаа харж, хамар руугаа ойртуулж, дараа нь 5 удаа аажуухнаар буцааж хөдөлгөнө.
  • B) Хүснэгтийн дагуу ажиллана. (слайд №2)
  • - Гинжний дагуух дугуйнуудын өнгийг нэрлэнэ үү.

3) Яриа халаах, харааны талбайг хөгжүүлэх. (слайд №3)

Хүснэгтийн дагуу ажиллана.Хүүхдүүд пирамидын голд байгаа цэгийг харж, ирмэгийн дагуу бичсэн үеийг уншиж, дараа нь гийгүүлэгчийг "бүргэдэг". Эхлээд - Т, дараа нь - Р.

3. Шалгах гэрийн даалгавар.

Бид ямар сэдвээр үлгэр, шүлэг уншдаг вэ? (өвлийн тухай) (слайд дугаар 4)

Гэрийн даалгавраа шалгаж байна- A.S.-ийн шүлгийг унших. Пушкины "Өвлийн өглөө" -ийг цээжээр уншдаг, муу уншдаг оюутнууд - сайн шүлэг уншдаг.

Дүгнэлт.

4. Шинэ сэдэв.

1. Сэдвийн танилцуулга.

A) Ярилцлага.

  • -Өвлийн тухай бүтээлүүдтэй танилцсаар байна.
  • - Өвлийн саруудыг дарааллаар нь нэрлэ. (слайд №5, даалгаврын зөв эсэхийг шалгах)
  • -Одоо хэдэн сар болж байна? Цаг агаар ямар байна вэ?

B) Самбартай ажиллах.

  • - Өвлийн шинж тэмдгүүдийг санацгаая.

Самбар дээр хүйтэн жавар, цас, цасан шуурга, цасан шуурга, хяруу, дулаан, салхи, бороо, навчис унах, дусал гэх үгс бүхий картын эргэн тойронд "өвөл" гэсэн бичээстэй карт байна.

Өвлийн шинж тэмдгийг "өвөл" гэдэг үгтэй холбох хэрэгтэй. Багш холбож, санаатайгаар алдаа гаргахын зэрэгцээ хүүхдүүд сонголтоо засаж, зөвтгөдөг. 1-2 сурагч самбарт гарна. (слайд №6, даалгаврын зөв эсэхийг шалгах)

Сайн байна, та өвлийн шинж тэмдгийг сайн мэднэ. Зуухнуудыг хараад өвөлтэй холбоотой зургуудыг олоорой.

C) Картуудтай ажиллах.

Өвөл.

Талбайнууд цагаан болж хувирав. Дулаан, шинэхэн салхи үлээв. Мөөг нь ойн захын дагуу ургадаг. Нимгэн мөсГол нь өөрийгөө бүрхэж, үлгэрт гардаг шиг унтав. Өвөл алхаж, эргэн тойрноо харж байна. Энэ нь ойг цасан шуургаар бүрхэж, хярууны дараа хяруу илгээв. Тэр туулайнуудад цагаан үстэй дээл өгсөн. Мөн шувууд үүрээ барьж эхлэв. Залуус тэшүүрийн талбайг усаар дүүргэдэг. Удахгүй тэд морь унах болно гөлгөр мөс. Өвс нь шүүдэрээр гэрэлтэх болно.

Өөр нэг багц карт нь унших чадвар муутай оюутнуудад зориулагдсан.

Өвөл.

Цагаан ... талбайнууд. Ре... нимгэн мөсөөр хучигдсан, үлгэрт гардаг шиг унтжээ.... Өвөл алхаж, эргэн тойрноо харж байна ... Тэр ойг цасан шуургаар бүрхэж, Моросыг... хяруунд илгээв... Туулайнууд цагаан үстэй дээлтэй... Надад өгсөн. Залуус муурыг усаар дүүргэдэг. Удахгүй тэд гөлгөр мөсөн дээр гулгах болно.

Биеийн тамирын дасгал.

Тоглоом "Алтан хаалга"

Багш болон сурагчдын нэг нь гар барьж, хаалга үүсгэдэг. Өвөлтэй холбоотой үг, хэллэг, өгүүлбэрийг нэрлэсэн хүн л энэ хаалгаар нэвтэрч болно. Оюутан бүр 1-3 удаа тэнцдэг.

2) Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

  • - Өнөөдөр бид юу уншихаа таамаглаж үзье.
  • - Ангид олон өнгийн эгшиг өлгөдөг. 1 эгнээ үе цуглуулдаг цэнхэр, - эгнээ - ногоон, тэднээс үг хэлээрэй.

Зохиосон үгсийг самбар дээр өлгөв - Тэгээд бид сүүлчийн үгийг хамтдаа таамаглах болно.

Нууцлаг.

Тройка, тройка ирлээ, Тэр гурвалын морьд цагаан, чарганд цагаан царайтай Белокоза хатан сууж байна. Тэр ханцуйгаа яаж даллав. Бүх зүйл мөнгөөр ​​бүрхэгдсэн байв. (өвөл)

Самбар дээр: ӨВЛИЙН ХӨГШӨН ЭМЭГТЭЙН ЗАГАСНЫ гэсэн бичээс харагдана. (слайдын дугаар 8)

  • - Өнөөдөр бид "Өвлийн хөгшин эмэгтэйн золгүй явдал" үлгэрийг уншиж байна.
  • - Үлгэр гэж юу гэсэн үг вэ, үлгэр нь үлгэрээс юугаараа ялгаатай вэ?

Самбар дээр K.D-ийн хөрөг байдаг. Ушинский, түүний нэр, амьдралын он жилүүдээр гарын үсэг зурав. (слайд №9)

- Константин Дмитриевич Ушинский (1824-1870) - Оросын нэрт багш. Гэхдээ тэр хүүхдүүдэд зөвхөн сургуульд сургадаггүй. Гайхамшигт түүх, үлгэрүүд нь түүнд эелдэг байдал, шударга ёс болон бусад сайн чанаруудыг зааж өгсөн. Тэр хайрлаж, үнэлдэг байсан ардын урлагмөн түүнийг бүтээлдээ дуурайсан. Тэдгээр нь тод, тод, тод хэлээр бичигдсэн байдаг.

3) Тайлбар толь бичгийн ажил.

Багш үгсийг самбар дээр өлгөж, сурагчид карт дээрх үгсийн тайлбарыг ангид хайдаг. Үг, түүний утгыг унших.

  • ДУБРАВА- ЦАРС ТӨГӨЛ, ОЙ
  • ЭЗЭМШИХ ТАЛБАЙ- ТАЛБАР ДЭЭР ЦАС ОРСОН
  • ХЭРЭГТЭЙ- УУРЛАСАН, УУРЛАСАН
  • ЦОНХ- ЦОНХОН ДАХЬ ШИЛ
  • SLED-ЧАЛГА
  • УЯМАН ӨВЧИН- ХӨГЖИЛТ, ТОГЛООМ (слайд №10)

4) Текстийг багш унших. (слайд №11) (хуудас 130-132)

Сурагчид багшийн араас текстийг чимээгүй уншдаг.

5) Уншсан зүйлийнхээ тухай яриа.

  • - Зохиолч яагаад энэ үлгэрт өвлийг хөгшин эмэгтэй гэж нэрлэсэн гэж та бодож байна вэ?
  • - Өвөл шувуудтай хэрхэн харьцахаар шийдсэн бэ?
  • - Шувууд юу хийсэн бэ?
  • - Өвлийн улиралд амьтад хүйтэн жавараас хэрхэн зугтдаг вэ?
  • - Өвөл гол мөрөн, нуурыг юу болгосон бэ?
  • - Загас яаж нуугдаж байсан бэ?
  • - Хүмүүс өвлийн бэлтгэлээ хэрхэн хангасан бэ?
  • - Хүүхдүүд яагаад өвлөөс айдаггүй вэ?
  • - Өвөл яагаад гомдсон юм бэ?

Нүдэнд зориулсан дасгал. "Пирамид".

5. Нэгтгэл. Текст дээр ажиллаж байна.

1) Текстээс олоод үгийн төгсгөл ба дунд ь тэмдэгтэй үгсийг унш.

2) Текстээс олж уншина уу:

  • - шувууд өвөл хэрхэн зугтсан
  • - Амьтад хүйтнээс өөрсдийгөө хамгаалахын тулд юу хийсэн бэ?
  • - загас хэрхэн нуугдаж байсан
  • -Хүмүүс өвөлдөө хэрхэн бэлдсэн
  • - хүүхдүүдэд зориулсан өвлийн зугаа цэнгэлийн тухай

3) Дараах зүйр цэцэн үгстэй тохирох хэсгийг олж унш. Зүйр цэцэн үгсийн утгыг тайлбарла. (слайд №11, 12, 13)

  • ӨВӨЛ ЗУН АЙМАРТАЙ ГЭХДЭЭ ХАЙЛАСАН БАЙДАГ.
  • ХЯРТАЙ САЙХАН БАЙХГҮЙ ГЭХДЭЭ ЗОГСООХГҮЙ БАЙНА.
  • ӨВӨЛ ЗУН БИШ, ҮСЭЛТЭЙ ӨМСӨХӨӨ.

4) Өөрт хамгийн их таалагдсан хэсгийг олж унш.

Тайвшрах.

Сормуус унжиж, нүд нь анигддаг. Бид тайван амарч, Бид ид шидийн нойронд унтдаг, Бид амархан ... жигд ... гүнзгий амьсгалдаг ... Бидний гар амарч, Хөл маань бас амарч, Тэд амарч, унтдаг. Хүзүү нь хурцадмал, тайвширдаггүй. Уруул нь бага зэрэг нээгдэж, бүх зүйл гайхамшигтайгаар шулуун болно. Амархан... жигд... гүнзгий амьсгал. (түр зогсоох)Бид тайван амарч, ид шидийн нойронд унтсан, гэхдээ босох цаг болжээ. Бид нударгаа илүү чанга зангидаж, дээш өргөдөг. Сунга! Инээмсэглэ! Бүгд нүдээ нээгээд аятайхан сууна.

6. Хичээлийн хураангуй

  • - Өнөөдөр бид ямар үлгэр уншсан бэ? Юу, хэний тухай юм бэ?
  • -Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Чи санаж байна уу?
  • - Өвлийн тэмдгүүдийг сонгоцгооё. Өвөл ямархуу байна аа?

Хүүхдүүд өвөлтэй холбоотой ангид өлгөөтэй үгсийг цуглуулдаг.

ҮГ:ХҮЙТЭН, ХЭРҮҮН, ЦАС ОРСОН, САЙХАН, ГАЛ. ХӨЛДҮҮР, САЛХИ, УДААН ХҮЛЭЭЛЭГ, УДААН, ЦАГААН, ХАЛУУН, БОРОО. (слайд №15)

Үүл рүү ойртож, одоо ямар байдалтай байгаагаа харуул.

Гэрийн даалгавар. Дүгнэлт. (слайд №16)

  • 1. Унших. Залруулах, хөгжүүлэх ангиуд./зохиогч-комп..I. Рудченко. - Волгоград: Багш, 2007 он.
  • 2. В.Базарныйгийн эрүүл мэндийг хамгаалах арга зүйн элементүүд.
  • 3. Ковалко В.И. Биеийн тамирын сургууль (1-4-р анги): Биеийн тамирын практик хөгжил, гимнастикийн цогцолбор, гадаа тоглоом. бага сургуулийн сурагчид; М .: ВАКО. 2005. - Багш нарын семинар.
GCD-ийн хураангуй
бэлтгэл сургуулийн бүлэгт
тусгай хэрэгцээтэй хүүхдүүдэд зориулсан
MBDOU "222-р цэцэрлэг"
хосолсон төрөл
Барнаул багш Меркель Н.А.

Сэдэв: "Өвлийн хөгшин эмэгтэйн золгүй явдал" үлгэрийг дахин ярих
Хөтөлбөрийн даалгавар: Үлгэрийг тексттэй ойр, уялдаа холбоотой, дэс дараалалтай, илэрхий, ойлгомжтой байдалд тулгуурлан дахин ярьж сур.
Үгийн тодорхойлолтыг (үг) сонгож сур.
Нийтлэг өгүүлбэрийг ашиглах дасгал хийх.
Хичээлийн явц:
Хүүхдүүд хагас тойрогт сууна.
- Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр долоо хоногийн аль өдөр вэ?
-Өчигдөр ямар байсан, маргааш ямар байх бол?
- Залуус аа, жилийн хэдэн цаг вэ?
-Өвөл болсныг ямар шинж тэмдгээр тодорхойлсон бэ?
- Залуус аа, та үлгэр сонсох дуртай юу?
- Дуртай үлгэрээ нэрлэ.
"Өнөөдөр бид "Өвлийн хөгшин эмэгтэйн золгүй явдал" хэмээх өөр нэг үлгэрийг унших болно" гэж Ушинский энэ үлгэрийг бичсэн (санаж байна уу).
- Бид үлгэр уншдаг.
Үлгэрийн талаархи асуултууд:
- Үлгэрийн нэр юу вэ?
- Юуны тухай үлгэр вэ?
-Өвөл хэнд түрүүлж хүрсэн бэ?
(шувуудын өмнө)
-Тэгвэл өвөл хэний дээр буув?
- Амьтад дээр.
- Загасны хувьд.
- Загас юу хийсэн бэ?
- Бид мөсөн доогуур орсон, тэнд илүү дулаахан байсан.
- Өвөл би өөр хэнийг зовоох ёстой гэж бодсон юм бэ?
- Тэгээд тэр хүмүүсийг зовоож эхлэв.
-Хүмүүс хүйтэн жавараас хэрхэн зугтсан бэ?
(Тэд зуухыг үерлэсэн ч өвлийн улиралд инээдэг).
- Хэрэв хэн нэгэн орж ирвэл ой ирж ​​байнатүлээний хувьд тэд юу өмсдөг вэ?
(хонины дээл, эсгий гутал, бээлий)
- Өвлийн улиралд хамгийн гомдсон зүйл юу байв?
(Бяцхан залуус ч түүнээс айдаггүй)
- Залуус юу хийж байна?
- Тэд чарга унадаг, цасан бөмбөг тоглодог, цаснаас баримал хийдэг, уулс байдаг.
- Залуус аа, үлгэрт хөгшин эмэгтэй уурлав - энэ бол өвөл, энэ нь тэр ямар байсан гэсэн үг вэ, түүнийг ямархуу гэж хэлэх вэ? (ууртай, хүйтэн, ширүүн)
Залуус аа, зочдод түүнийг ямар хорон муу байсныг харуулж, дүр эсгэж үзүүлээрэй, ингэснээр зочдод муу хөгшин эмэгтэйг мэдэрч, хараарай - өвөл. Одоо зочдод хүүхдүүд түүнээс айхгүй байхын тулд үүнийг дүрслэн үзүүлээрэй.
- Та алхаж байна гэж төсөөлөөд үз дээ, гадаа хүйтэн байна, өөрийгөө ямар хүйтэн байгаагаа төсөөлөөд үз дээ, гараа яаж дулаацуулж чадах вэ?
- Үрчих.
-Хэрэв хяруу хацрыг чинь хатгавал яах вэ?
- Хамар, чихээр - чи юу хийх вэ?
(Цасаар үрнэ)
- Залуус аа, үлгэрт цасан бөмбөг хэрхэн тоглож байсныг харуулаач?
(Тэд бөхийж, цас түүж, цасан бөмбөг хийж, шидэв)
- Хүн бүрт хүйтэн жавар авчирсан өвлийн улиралд зочдод үлээлгээрэй.

Залуус аа, одоо үлгэрийг хамтдаа ярьцгаая, би та нарт туслах болно (----------материал, эдгээр зургууд нь үлгэрийг дахин ярихад хялбар болгоно).
- 1-2 өгүүллэг.
-За залуусаа, гэртээ байгаа ээж, аавдаа заавал хэлээрэй шинэ үлгэр.
- Одоо тантай үгийн тоглоом тоглоцгооё. Би үгсийг нэрлэвэл та төгсгөлийг зөв тодорхойлно.
Өвөл (ямар төрлийн?)
Хүйтэн, салхи, цас (юу?)
Тэнгэр, нар (аль нь?)
Дараагийн дасгал: Би өгүүлбэрүүдийг эхлүүлэх болно, та тэдгээрийг дуусгах болно.
Коля цэцэрлэгт явсангүй, учир нь тэр ... (бүрэн хариулт)
Цэвэрлэгч шүүр авлаа, тэр ....
Ээж нь охиндоо ингэж хэлсэн...
Бид маргааш ой руу явна, хэрэв...
Намар бидэнд ирж, авчирсан ...
Хавар бидэнд ирж, авчирсан ...
Өвөл ирж биднийг авчирлаа...
- Залуус аа, хэрэв өвөл бидэнд хэзээ ч ирэхгүй бол юу болохыг төсөөлөөд үз дээ?
- Залуус аа, та нар өвлийн урт оройд юу хийж чадна гэж бодож байна (зурагт үзэх, үлгэр унших, өнгөт).
- Чамд сайн, чи тоглоом, зурагт, цахилгаан, дуу хураагуур, өвөө эмээг чинь чам шиг бяцхан охид, хөвгүүд байхад, өвлийн үдэшТэд бас гэртээ сууж, өвлийн урт оройн цагаар хийж болох ямар нэг зүйл хийх шаардлагатай байсан тул тэд нэг лаа асаажээ.
- За яахав, би чамд тусалъя.
Тэд багцаа унтрааж, лаа асаадаг.
-Хүүхдэд үлгэр ярьж болно гэсэн ойлголтыг төрүүлдэг. Тоглоом хийх, цай уух.

2 "Б" ангийн уран зохиолын унших хичээл (UMK " Бага сургууль XXI зуун")

Сэдэв: К.Ушинский “Хөгшин эмэгтэйн хошигнол - өвөл. Үлгэр".

Хичээлийн зорилго: сэдвийн эерэг сэдлийг бий болгох.

UUD сэдэв: К.Ушинскийн "Хөгшин эмэгтэйн золгүй явдал-Өвөл" үлгэрийг уншиж байна. Сурах бичиг, дэвтэр дээрх даалгавруудыг гүйцэтгэх. Үлгэртэй ажиллах, илэрхийлэлтэй унших, түүний утгыг тодорхойлох.

Танин мэдэхүйн UUD:ур чадвар сайжруулах илэрхийлэлтэй унших, сэдэв, төрлийг тодорхойлох, асуултуудыг ажлын агуулгатай уялдуулах, сурах бичиг, дэвтэрт заасан даалгавруудыг гүйцэтгэх чадвартай байх.

Зохицуулалтын UUD:текстийг ухамсартайгаар унших.

Харилцааны UUD:сэтгэцийн үйл ажиллагааны аргуудыг бий болгох.

Хувийн UUD: К.Ушинскийн "Хөгшин эмэгтэйн золгүй явдал - Өвөл" үлгэрийн ач холбогдол, сургамжтай утгыг ойлгох, өөрийн үзэл бодлыг илэрхийлэх, ярилцагчийн санаа бодлыг хүндэтгэх.

Арга зүйн техник:динамик позын арга, харааны зохицуулалтын дасгалын арга; "Дөрвөн булан" мэдрэхүйн зохицуулалтын дасгалын арга зүй, мэдрэхүйн загалмай, хүрээлэн буй орчны самбартай ажиллах.

Хичээлийн материал, техникийн хэрэгсэл:

Ерөнхий ангийн ажил:самбар, мультимедиа проектор,

Тус бүрт: сурах бичиг: Ефросинина, Л.А. Уран зохиолын уншлага: 2-р анги. - М.: Вентана-Граф, 2012. Дасгалын ном: Ефросиниа, Л.А.: Уран зохиолын уншлага: 2-р анги: Сурагчдад зориулсан ажлын ном боловсролын байгууллагууд/ Л.А. Ефросинина. – М.: Вентана-Граф, 2012, үзэг, энгийн, өнгөт харандаа, баллуур, эргэцүүлэн бодох зориулалттай цасан ширхгүүд.

Хосоор хийх ажил: карт.

Хичээлийн явц

  1. Зохион байгуулалтын мөч.

Хонх чанга дуугарч хичээл эхэллээ.

Анхаар! Шалгаарай, найз аа, чи хичээл эхлэхэд бэлэн үү?

Бие биедээ амжилт хүсье.

  1. Хичээлийн сэдвийн танилцуулга. Хичээлийн зорилго тодорхойлох.

Залуус аа, надад хэлээч, бид өнөөдөр хичээл дээр юу хийх гэж байна?

Хэлэлцүүлгийн үр дүнд бид хичээлийн төлөвлөгөө боловсруулдаг (байгаль орчны хавтантай ажиллах):

  1. Яриа халаах.
  2. Гэрийн даалгавраа шалгаж байна.
  3. Хосоор ажиллах.
  4. Зохиогчтой танилц.
  5. Тайлбар толь бичгийн ажил.
  6. Үлгэр уншиж байна.
  7. Биеийн тамирын дасгал.
  8. Хавтасны загвар гаргах.
  9. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах.
  10. Гэрийн даалгавар.
  1. Яриа халаах.(Слайд №2)

- Залуус аа, одоо хэл, дуу хоолойгоо жаахан сунгацгаая. Дэлгэц рүү хар. Та юу харж байна вэ? (Хэл эргүүлэх).

Гадасны ойролцоо хонхнууд байна,

Мөн гадас дээр хонхнууд байдаг.

1. Нүдээрээ унш.

2. Шивнэж унших.

3. Үүнийг чангаар унш.

4. Удаан хурдаар унш.

5. Хурдан хэмнэлээр унш.

6. Өгүүлбэрийн аялгуугаар унш.

7. Асуух аялгуугаар уншина.

Сайн байна!

  1. Хосоор ажиллах.

Залуус аа, бид одоо юу хийнэ гэж бодож байна вэ? (хосоор ажиллах).

Хослох. Та ажлын байрандаа карттай. Даалгаврыг уншина уу. Хамтрагчтайгаа хэрэгжилтийн талаар ярилцаж, даалгавраа эхлүүл.

Одоо та яаж байсныг шалгацгаая. (Слайд №3)

Сайн байна!

  1. Зохиогчтой танилц.(Слайд №4)

Константин Дмитриевич Ушинский Тула хотод төрсөн1824 оны 2-р сарын 19Дмитрий Григорьевич Ушинскийн гэр бүлд - тэтгэвэрт гарсан офицер, оролцогч Эх орны дайн 1812. Константин Дмитриевичийн ээж Любовь Степановна түүнийг 12 настай байхад нас баржээ. Константин Дмитриевич Новгород-Северская гимназид сурч байсан. Дараа нь Москвагийн их сургуульд элсэн орсон. Сургуулиа төгсөөд багш болсон. Ушинский Орост аль болох олон сургуультай байхын тулд Оросын энгийн ард түмний хүүхдүүдийг сургахыг хичээж байв. Тэрээр хүүхдүүдэд зориулсан ийм ном бичсэн: " Хүүхдийн ертөнц”, “Унаган үг”, “Өглөөний туяа”, “Дөрвөн хүсэл”, “Бишка” гэх мэт. (Слайд №5,6)

Константин Дмитриевич Ушинскийн бичсэн олон төрлийн бүтээлүүд гайхалтай юм! Би та бүхэнд маш жижиг хэсгийг толилуулж байна.

Багшийн дохиогоор динамик позыг өөрчлөх нь: "Гурсгал урсаж байна - тэр сурах бичгээ авч явдаг." Зарим оюутнууд Базарын ширээн дээр ажилладаг.

  1. Тайлбар толь бичгийн ажил.(Слайд №7)

Үг бүрийн хувьд нэг сурагч: үг болон түүний тайлбарыг уншина.

  1. ДУБРАВА - ЦАРС ТӨГӨЛ, ОЙ
  2. ЭЗЭМШИХ ТАЛБАЙ - ТАЛБАР ДЭЭР ЦАС ОРСОН
  3. ХЭРЭГТЭЙ - УУРЛАГ, УУРЛАГ
  4. ЦОНХ - ЦОНХОН ДАХЬ ШИЛ
  5. SLED - SLED
  6. Хошигнол - ХӨГЖИЛТ, ТОГЛООМ
  7. АЙДАС – ДЭЭРИЙН ДЭЭРИЙН ИРЖЭЭ
  1. Үлгэр уншиж байна. (Слайд No8) Уншигчийн 1-р хэсэг 16-19-р тал

Текстийг багш уншиж байна.

Сурагчид багшийн араас текстийг чимээгүй уншдаг.

Уншсан текст дээр үндэслэсэн харилцан яриа.

Зохиолч яагаад энэ үлгэрт өвлийг хөгшин эмэгтэй гэж нэрлэсэн гэж та бодож байна вэ?

Өвөл шувуудтай хэрхэн харьцахаар шийдсэн бэ?

Шувууд юу хийсэн бэ?

Өвлийн улиралд амьтад хүйтэн жавараас хэрхэн зугтдаг вэ?

Өвөл гол мөрөн, нуурыг юунд хүргэв?

Загас яаж нуугдаж байсан бэ?

Хүмүүс өвөлдөө хэрхэн бэлдсэн бэ?

Хүүхдүүд яагаад өвлөөс айдаггүй вэ?

Өвөл яагаад ичгүүртэй болсон бэ?

  1. Биеийн тамирын дасгал. (Слайд №9)

Өглөө нь эрвээхэй сэрлээ.

Би сунгасан

Тэр инээмсэглэв.

Нэг удаа - тэр өөрийгөө шүүдэрээр угаав.

Хоёр - тэр аятайхан эргэв.

Гурав - тэр бөхийж, суув.

Дөрөв цагт тэр нисэв.

  1. Текст дээр ажиллаж байна. ("Дөрвөн булан" мэдрэхүйг зохицуулах дасгалын арга).

Залуус аа, одоо бид текст дээр ажиллах болно. Харааны цэгүүдийг сайтар ажигла. Та юу харж байна вэ? (Зураглал).(Слайд №10,11,12,13)

Текстээс зураг тус бүрт тохирох хэсгүүдийг олж уншина уу:

Шувууд өвлөөс хэрхэн зугтсан бэ? (1 оноо)

Амьтад хүйтнээс өөрсдийгөө хамгаалахын тулд юу хийсэн бэ? (2 оноо)

Загас хэрхэн нуугдаж байсан бэ? (3 оноо)

Хүүхдэд зориулсан өвлийн зугаа цэнгэлийн талаар? (4 оноо)

Багшийн дохиогоор динамик позыг өөрчлөх нь: "Гурсгал урсаж байна - тэр сурах бичгээ авч явдаг." Зарим оюутнууд Базарын ширээн дээр ажилладаг.

  1. Хавтасны загвар гаргах.

Залуус аа, та нарын ширээн дээр навч байна. Тэд яагаад бидэнд хэрэгтэй гэж бодож байна вэ?

Сайн байна! Одоо бид бүрхэвчний загварыг бий болгоно.

Бидний бүтээлийн төрөл? (Үлгэр).(Мэдрэхүйн загалмайтай ажиллах: бүтээлийн төрлийг тодорхойлох).

Үлгэрийн сэдэв? (Байгалийн тухай).

Гарчиг? (Хөгшин эмэгтэйн хошигнол - өвөл).

Одоо өөрийн нүүр загвараа үүсгэ.

Үүнийг зөв хийсэн эсэхийг шалгацгаая. Дэлгэц рүү хар.(Слайд №14)

  1. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах.(х.57)

- Манайхыг нээцгээе ажлын дэвтэр 57-р хуудсанд.

Гарчиг уншина уу.

Биднээс хэдэн даалгаврыг гүйцэтгэхийг шаарддаг вэ? (2).

1 даалгавар дээр ажиллацгаая.

Сайн уншсан оюутан даалгавраа уншдаг, хамтарсан хэлэлцүүлэг, даалгаврын гүйцэтгэл байдаг.

Би 2-р даалгаврын талаар жаахан дараа хэлье.

  1. Хичээлийн хураангуй. (Слайд №15,16)

Өнөөдөр бид ямар үлгэр уншсан бэ? Юу, хэний тухай юм бэ?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Чи санаж байна уу?

Дэлгэц рүү хар. Та үгсийг харж байна. Өвлийн шинж тэмдгүүдийг авч үзье. Өвөл ямархуу байна аа?

ҮГ: ХҮЙТЭН, ХЭРҮҮН, ЦАС, САЙХАН, ТАВДУГААР. ХӨЛДҮҮР, САЛХИ, УДААН ХҮЛЭЭЛЭГ, УДААН, ЦАГААН, ХАЛУУН, БОРОО.

  1. Гэрийн даалгавар.(Слайд №17)

X. 1 хэсэг 16-19-р хуудасны илэрхийлэл. пүрэв. T1 с. 57 даалгавар 2.

  1. Тусгал. (Слайд №18)

Уран зохиолын уншлага 51-р хичээл

33-р бүрэн дунд сургууль Сидоренкова Любовь Григорьевна


  • Зорилго: хүүхдийн гоо зүйн ойлголт, танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх, хөгжимд дурлах чадварыг хөгжүүлэх; сурагчдын яриа, хүүхдийн төсөөллийг хөгжүүлэх; өргөжүүлэх үгсийн сан; унших техникийг сайжруулах; эрүүл амьдралын хэв маягийг бий болгох.

  • Түүхийн тухай яриаг нэгтгэн дүгнэж байна.
  • Өвөл ойг юугаар хувцасласан бэ?
  • Цонхоор ямар ер бусын гэрэл тусаж байсан бэ?
  • Frost цонхон дээр юу зурсан бэ? Тэр уйтгараа тайлахын тулд өөр юу хийсэн бэ? Ардын тэмдэг"Хэрэв утаа багана болж байвал цаг агаар сайхан болно гэсэн үг."
  • Үүнийг үлгэрт хэрхэн тусгасан бэ? Энэ ардын тэмдгийг шалгаарай.

  • Текстэд онцолсон бүх үгс ямар үгнээс гаралтай вэ?
  • Эдгээр үгсийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
  • Сурган хүмүүжүүлэх холбоотой үгсүгнээс хөлдөх.
  • Энэ шүлгийн гайхалтай зүйл юу вэ?

Би танд оньсого зурсан зураг өгч байна.

Үүн дээрх үгийг унш.


  • Яриа.
  • Өвлийн ямар арга хэмжээний тухай ярьж байна вэ?
  • хүүхдүүд бид ярьж байнашүлэгт үү?
  • Өвлийн улиралд өөр юу тоглох дуртай вэ?

JI-ийн шүлгийг уншиж буй оюутнууд. Квитко гинжин хэлхээнд "Тэшүүрийн талбай дээр"

Уралдаан, уралдаан, уралдаан, уралдаан!

Зэрлэг салхитай уулзахын тулд,

Энэ нь дуугарч, үүрэхийн тулд,

Хацар чинь шатаж байг!

Эртхэн гарга

Мөн чарга дээр, чаргагүй,

Лог дээр, гуалин дээр,

Өвдөг дээрээ, нуруун дээрээ,

Зөвхөн доошоо, цасанд орвол

Би бусдаас түрүүлж нүүж чадвал!

Хүйтэн, цас, цасан шуурга илгээдэг

Хүүхдүүдийг орноосоо босгох.

Талбайд ганцаараа уйтгартай байна,


"Зоригтой, зоригтой,

Цагаан-цагаан-цагаан

Та уулсын цаанаас ирсэн

Тэд биднийг чирж хашаа руу гаргадаг.

Та бүх өвөл бидэнтэй хамт байна -

Та чарганы араас яарч байна,

Чи чихээ өвдөж чимхэж,

Та бүх замыг хатаана.

Цөөрөм дээр

Та бидэнд голын эрэг дээр тэшүүрийн талбай барьсан.

Тэр тэднийг өргөн, хол тарааж,

Тэднийг ган шиг бат бөх болгов!"

  • Зохиогчийн зөвлөсний дагуу өвлийн улиралд өөр юу унаж болох вэ?
  • Шүлгийн аль мөрөнд залуус өвөлд дуртай гэж хэлдэг вэ?
  • Залуус хүйтэн жаварыг хэрхэн тайвшруулахыг хичээдэг вэ?

  • Тройка, тройка ирлээ.
  • Тэр гурвын адуунууд цагаан.
  • Мөн хатан чарганд сууж байна -
  • Цагаан үстэй, цагаан царайтай.
  • Тэр ханцуйгаа хэрхэн даллав -
  • Бүх зүйл мөнгөөр ​​бүрхэгдсэн байв.
  • Энэ ямар хатан хаан бэ?
  • Тэр ямархуу хүн бэ?
  • Энэ ямар гурав вэ?
  • Өвлийн саруудыг нэрлэ.

  • Арванхоёрдугаар сар жил дуусч, өвөл эхэлнэ.
  • Нэгдүгээр сар бол жилийн эхэн үе, өвөл бол дунд үе юм.
  • Хоёрдугаар сар бол догшин сар, тэр таныг хэрхэн гутал өмсөж байгааг асуув.
  • Эдгээр зүйр үг бүрийг хэрхэн ойлгож байгаагаа тайлбарла.

  • Би үүл, манан хоёулаа
  • Мөн горхи ба далай,
  • Би нисч, гүйж,
  • Тэгээд би шил болж чадна! (Ус)
  • Ус ямар мужид байж болох вэ?
  • (Шингэн, хатуу, хий.)
  • Шигшүүрт ямар ус зөөж болох вэ?

  • Гөлөг анхны цасыг харав
  • бас юу ч ойлгож чадаагүй.
  • Яагаад ийм олон цагаан ялаа байдаг вэ?
  • манай хашаанд шахагдсан уу?
  • Эсвэл шувууны хөвсгөр ч юм уу
  • хашааны дээгүүр нисэх үү?
  • Тэр амаа нээв -
  • мөн хангалттай цас -
  • гэж бодон зажилж эхлэв...
  • Тэр зажилж, зажилдаг, гэхдээ энд асуудал байна
  • Зөвхөн хэл дээр ус хийнэ
  • Гөлөг бүхэлдээ ичиж байв
  • Тэгээд үржүүлгийн газар руугаа буцав
  • Тэр тэнэг биш, зүгээр л жижигхэн байсан
  • Тэгээд би анх удаа цас харсан ...
  • Цас, мөс идэх боломжтой юу? Яагаад?

  • Ичих- ичих, эвгүй санагдах.

  • Сана, Соня, Егорка нар толгод дээр хөгжилтэй байсан.
  • Гэхдээ Маруся унаагүй -
  • Тэр цасанд унахаас айж байв.

  • П.И.Чайковскийн "Арванхоёрдугаар сар" хөгжмийн ард багш И.Никитиний "Муу цаг агаар шуугиан тарьсан" шүлгийг уншиж байна.
  • Тэр чимээ гаргаж, эргэн тойрон алхав
  • талбайд цаг агаар муу;
  • цагаан цасаар хучигдсан
  • гөлгөр зам.
  • Цагаан цасаар бүрхэгдсэн
  • ул мөр үлдээгүй
  • Цасан шуурга, цасан шуурга болов
  • гэрэл харагдахгүй байна.
  • Тухайн үгтэй ойролцоо утгатай үгсийг сонго цасан шуурга. (Цас, цасан шуурга, шуурга, цасан шуурга.)

  • Ингээд К.Ушинскийн “Өвгөн эмгэн-Өвлийн золгүй явдал” өгүүллэгтэй танилцаж, өвөл үргэлж ийм эелдэг байдгийг олж мэдэн, зохиолч түүнийг яагаад хөгшин эмгэн гэж дууддагийг ойлгоцгооё.

  • Та ямар утгын хувьд ижил төстэй үгийг солих вэ? уяман өвчин ? (Тоглолт .)


  • Бид түүхийг уншиж, хэсэг болгон хувааж, түүхийн төлөвлөгөө гаргана.
  • 1-р хэсэг. Эхнээсээ “...мөн тэр дээврийн дор нуугдав” гэсэн үг хүртэл.
  • "Би ертөнцөөс амьсгал бүрийг нь булааж авахаар шийдсэн" гэсэн хэллэгийг яаж ойлгох вэ?
  • Өвөл яагаад шувууд дээр очихоор шийдсэн бэ?
  • Өгүүлбэрийг үгээр гүйцээнэ үү (өгүүлбэрийг самбар дээр бичсэн):
  • Өвөл хүйтэн... навч... ой, царс ойгоос ... зам дагуу.
  • Толь бичиг: царс төгөл- царс мод ургадаг ойн хэсэг; айдас- дээврийн ирмэг.
  • Шувууд юу хийхээр шийдсэн бэ?
  • Өгүүллийн эхний хэсэгт гарчиг тавь.

  • Төлөвлөгөө
  • Өвөл шувууд руу очихоор шийдэв.
  • “Хөгшин эмэгтэй” амьтад руу дайрчээ.
  • Өвөл загасыг хөлдөөхийг оролддог.
  • Мөн хүмүүст хүрэх боломжгүй байсан.
  • Өвлийн өвгөн эмгэний онигоонд хүүхдүүд баярладаг.

  • 2-р хэсэг. “Тэд өвлийг хардаг, ...” гэсэн үгсээс эхлээд “... тэд бүлээн ус уудаг.”
  • 2-р ангийн сурагчдын бие даан шивнэж унших.
  • Өвөл хэн довтлохоор шийдсэн бэ?
  • Тэр талбайг (ой, мод) юу хийсэн бэ?
  • Хүйтэн хяруу хэрхэн уурлаж байсныг уншина уу.
  • Амьтад яагаад тэднээс айгаагүй юм бэ?
  • Хоёр дахь хэсгийг хэрхэн нэрлэх вэ?

  • 3-р хэсэг. “Өвөл бүр ч ууртай...” гэхээс эхлээд “...мөсөн дээвэр дор тэр илүү дулаахан байна” гэх мэт.
  • Гурав дахь хэсгийн "шуугиан" уншлага.
  • Өвөл энэ цаг үед хэн хүрэхээр шийдсэн бэ?
  • Энэ нь яаж гол мөрөн, нуурын эрэг дээр тархсан бэ?
  • Загасууд түүнээс айсан уу? Яагаад?
  • "Мөсөн дээвэр" гэж юу гэсэн үг вэ?
  • Түүхийн энэ хэсгийн гарчиг гаргаж ирээрэй.

  • 4-р хэсэг “За, хүлээгээрэй, -...” гэсэн үгнээс “... жавар магтан дөрөвдүгээр хэсгийн “гинжээр” (нэг өгүүлбэр) уншина.
  • Өвөл хэнийг зовоохоор шийдсэн бэ?
  • Тэр үүнийг хэрхэн хийхийг оролдсоныг уншина уу.
  • Хүмүүс түүнээс айсан уу?
  • Түүхийн энэ хэсгийг гарчиглаарай.

  • 5-р хэсэг "Хамгийн доромжилсон зүйл бол ..." гэсэн үгнээс эхлээд төгсгөл хүртэл.
  • Өгүүллийн сүүлчийн хэсгийг хамтдаа унших.
  • Өвөл яагаад гомдсон юм бэ?
  • Хүүхдэд зориулсан өвлийн үйл ажиллагааны талаар уншина уу.
  • -Дэггүй өвөл залуусыг хэрхэн зовоож байсныг хэлээч.
  • Өвөл яагаад уйлсан бэ?
  • Гарчиг сүүлийн хэсэгтүүх.

  • Сурах бичгийн зурагтай ажиллах
  • Сурах бичиг дээрх зургийг харна уу.
  • Хөгшин эмэгтэй-өвлийг хэрхэн төсөөлж байгаагаа бидэнд хэлээрэй.
  • Төлөвлөгөөний дагуу оюутнуудын "Өвлийн өвгөн эмэгтэйн золгүй явдал" түүхийг дахин ярьж байна.
  • Бүтээлч ажил.
  • Та түүхийг хэрхэн үргэлжлүүлэх вэ?
  • Ерөнхий яриа.
  • Өвлийн өвгөн эмгэн ямар тоглоом тоглосон бэ?
  • Яагаад түүний бүх үйлдлийг бузар булай гэж нэрлэдэг вэ?
  • Өвөл ойртохыг юу зөгнөв?
  • Сурах бичигтэй ажиллах
  • Оньсого уншина уу.
  • Эдгээрийг тэшүүр (мөс) гэж та яаж таамагласан бэ?
  • (Багш сэдвийн зургийг ашигладаг: тэшүүр, мөстлөг.)

  • Яагаад тэшүүрийг мөсөн тэшүүр гэж нэрлэснийг та мэдэх үү?
  • Өмнө нь аав, өвөө нар хүүхдүүдэд зориулж модоор гулгадаг байв. Тэшүүрүүдийн урд хэсгийг морины толгойн хэлбэрээр хийсэн. Тиймээс тэд энэ зүйлийг мөсөн дээр тэшүүрээр гулгах гэж нэрлэж эхлэв.

  • Та өнөөдөр ангидаа юу сурсан бэ?
  • Та гэртээ юу ярих вэ, хичээл дээр юу хамгийн сонирхолтой байсан бэ?

ГЭРИЙН ДААЛГАВАР

Төлөвлөгөөний дагуу түүхийг дахин ярихаар бэлтгэ, өвлийн тухай оньсого аваарай. Дараагийн хичээл дээр бид оньсого тааварт тэмцээн зохион байгуулна.

Холбоотой нийтлэлүүд

  • Аракчеевогийн тухай Пушкины цэргийн суурингууд

    Алексей Андреевич Аракчеев (1769-1834) - Оросын төрийн зүтгэлтэн, цэргийн удирдагч, гүн (1799), артиллерийн генерал (1807). Тэрээр Аракчеевын язгууртан гэр бүлээс гаралтай. Тэрээр I Паулын үед нэр хүндтэй болж, цэрэг армидаа хувь нэмрээ оруулсан...

  • Гэртээ хийх энгийн физик туршилтууд

    Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох, шинэ сэдвийг судлахдаа асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох, шинэ мэдлэгийг нэгтгэх үед ашиглах үе шатуудад физикийн хичээлд ашиглаж болно. Оюутнууд “Цэцвэртэй туршилтууд” илтгэлийг...

  • Камерын механизмын динамик синтез Кам механизмын хөдөлгөөний синусоид хуулийн жишээ

    Камер механизм нь гаралтын холбоосыг тогтвортой байлгах чадвартай, өндөр кинематик хостой механизм бөгөөд бүтэц нь хувьсах муруйлттай ажлын гадаргуутай дор хаяж нэг холбоосыг агуулдаг. Камер механизмууд...

  • Глаголев FM подкастын бүх шоуны дайн эхлээгүй байна

    Михаил Дурненковын “Дайн хараахан эхлээгүй байна” жүжгээс сэдэвлэсэн Семён Александровскийн жүжгийг Практика театрт тавьсан. Алла Шендерова мэдээлэв. Сүүлийн хоёр долоо хоногт энэ нь Михаил Дурненковын зохиолоос сэдэвлэсэн хоёр дахь Москвагийн нээлт юм....

  • "Dhow дахь арга зүйн өрөө" сэдэвт илтгэл

    | Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын оффисын тохижилт Олон улсын театрын жилийн “Шинэ жилийн оффисын чимэглэл” төслийг хамгаалах Энэ бол 1-р сард А.Барто Сүүдрийн театр Таяг: 1. Том дэлгэц (төмөр бариул дээрх хуудас) 2. Ламп нүүр будалтын уран бүтээлчид...

  • Ольга Орост хаанчилж байсан огноо

    Ханхүү Игорийг хөнөөсөний дараа Древлянчууд одооноос эхлэн овог нь эрх чөлөөтэй болж, Киев Руст алба гувчуур төлөх шаардлагагүй гэж шийджээ. Түүгээр ч барахгүй тэдний хунтайж Мал Ольгатай гэрлэхийг оролдов. Ийнхүү тэрээр Киевийн хаан ширээг булаан авахыг хүсч, дангаараа...