Цэцэрлэгийн хэл ярианы адал явдалт дууны хичээл. Дунд бүлгийн ярианы соёлыг сургах хичээлийн хураангуй Сэдэв: "Хөгжилтэй хэлний аялал. Үлгэрийн хөгжилтэй алхалт

"Хэлний аялал"

Зорилтот:Хөгжим, ярианы чадварыг хөгжүүлэх, даван туулах ярианы эмгэгХөгжим, хөдөлгөөн, хэмнэлийн илэрхийлэлээр дамжуулан хүүхдийн ярианы болон ярианы сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, засах замаар лексик сэдэвнамар, баяжуулах үгсийн сан-тэмдэг (бороотой, үүлэрхэг, салхитай, навчны өнгө).Хөгжүүлж аман-логик сэтгэлгээхүүхдүүд, үе мөчний аппарат, амьсгал, үндсэн хөдөлгөөн, сонсгол, анхаарал халамж, амралтын уур амьсгалыг бий болгох, эрүүл мэндийг хэмнэх технологи ашиглах. Байгаль, хамт олондоо халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүл.

Тоног төхөөрөмж:Намрын ойн шинж чанарууд: мод, навч, мөөг, тоглоом: зараа, ойн амьтад, үзүүлэх материал: хэл, гарын авлага "Хэлний байшин", тараах материал: хүүхдийн тоогоор намрын навч.

Даалгаварууд:

- Танин мэдэхүй, ярианы хөгжил

"Харилцаа холбоо"

Сайжруулах харилцан яриа: харилцан ярианд оролцож сурах, үзэл бодлоо илэрхийлэх, энгийн үг хэлэх, хурууны тоглоом, үгсийн сангаа идэвхжүүлэх

"Танин мэдэхүй"

Улирлыг таних, нэрлэх чадварыг хөгжүүлэх, намрын шинж тэмдгүүдийг тодруулах. "Хэлний үлгэр", "Намрын ойг дүрсэл". Сониуч зан, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх.

"Зөгнөлт зохиол унших

Цэвэр хэллэг, хүүхдийн шүлэг, дууны үгийг танилцуул.

Нийгмийн болон хувь хүний ​​хөгжил

"Нийгэмшил"

Харилцааны бүжиг заах

"Аюулгүй байдал"

Ойд зан үйлийн дүрмийг бий болгох.

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил

"Хөгжим"

"Сайн уу", "Мөөг-мод-овойлт", "Найрамдлын дугуй бүжиг" тоглоомоор дамжуулан хөгжим, хэмнэл, дуулах хоолой, амьсгалах чихийг хөгжүүлэх, массаж хийх, тайвшруулах.

Дууны дууг танилцуулна уу.

"Эрхэм намар, чимээ шуугиан" дуу.

"Уран сайхны бүтээлч байдал"

“Хэлний өргөө” гарын авлагыг танилцуулна уу.

Бие махбодийн хөгжил

- "Гацуурын сарвууны хооронд" хөдөлгөөнтэй шүлгүүд.

– “Мөөг-мод-овойлт” “Мөөг цуглуул” гадаа тоглоомд суралц.

"Эрүүл мэнд"

Динамик түр зогсолт

Тайвшрах

Өмнөх ажил: цэцэрлэгт хүрээлэнд хийх аялал (тосгоны нутаг дэвсгэр дээр) - намрын улиралд байгалийг ажиглах, ярианы эмчилгээний сургалт (хэлний тухай үлгэр), хүүхдийн шүлэг, үг хэллэг, намрын дууг сонсох, гадаа хөгжмийн тоглоомын үндсэн хөдөлгөөнийг бэхжүүлэх, бүжиглэх.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Ярианы эмч:Сайн байцгаана уу залуусаа!

Хүүхдүүд: Тийм, тийм.

Ярианы эмч:Биднийг хүлээж байна сонирхолтой үйл ажиллагаа, гэхдээЭнэ нь "Хэлний аялал" гэж нэрлэгддэг бөгөөд хөгжмийн найруулагч бид хоёр та бүхнийг энэхүү сэтгэл хөдөлгөм аялалд оролцохыг урьж байна (хүүхдүүд Метловын "Галт тэрэг" дуунд аялах болно).

Ярианы эмч: Залуус аа, бид "Ой цэвэрлэх" станцад ирлээ, бид юу хийх ёстой, юу болохгүй вэ?

Хүүхдүүд:Бид маш болгоомжтой байх ёстой, бие биенээ бүү алдаарай, ойн оршин суугчидтай ойртож болохгүй, мод, нүх, хог хаягдал бүү хая, байгаль бол бидний гэр.

Ярианы эмч:Бид ойд зан үйлийн дүрмийг санаж, одоо суугаад үйл ажиллагааныхаа нэрийг санаарай.

Хүүхдүүд: Хэлний аялал.

Ярианы эмч: Тийм ээ, одоо миний гарт юу байгааг хараарай (би "Хэлний байшин" гарын авлагыг харуулж байна) Хэлний тухай үлгэрийг сонсоорой (би ярианы эмчилгээний сургалт явуулж байна).

Хэл нь аманд нь амьдардаг байсан. Өглөө нь тэр хажуу тийшээ эргэлдэж, гадаа цаг агаар ямар байгааг харахаар шийдсэн - цонх байхгүй .. Тэр нөгөөг нь тогшсон, бас цонх байсангүй, тэгээд уруул нь салж, хэл нь эхлээд нэг зүг рүү харав. Үүнийг өөр нэгээр нь үрж өгье, дараа нь цаг агаар сайхан байна, та алхахаар явж болно хашаа (хэл нь эхлээд дээд, дараа нь доод шүдийг цохино) Тэгээд ойд хэл нь юу харсан бол гэж би гайхаж байна Залуус аа, ой руу харцгаая тойрог)

“S-S” (зөөлөн хувилбар) хэмээх цэвэр үгийг хөдөлгөөнөөр дуудна.

Са-са-са- Зүлгэн дээр шүүдэр байна (хүүхдүүд гараа сэгсэрнэ)

Су-Су-Су-Тэд ойд үнэг харав (нүдэндээ алгаа тавив)

Си-си-си- Круцын мөрөг цөөрөмд амьдардаг (Дарагдсан алгаараа баруун, зүүн тийш эргүүлнэ)

Ся-Ся-Ся-бид загалмайт загас барив (эвхсэн алгаа дээш доошлуул)

Ярианы эмч: Эелдэг хэл тэр даруй ойд шинэ найз нөхөд олж, тэдэнтэй мэндчилэв.

Хурууны хэмнэлтэйтоглоомуудА« Сайн уу"

Сайн уу алтан нар!

Сайн байна уу!

Сайн уу хөх тэнгэр!

Сайн байна уу!

Сайн байна уу чөлөөт сэвшээ салхи!

Сайн байна уу!

Сайн уу бяцхан царс мод

Сайн байна уу!

Бид нэг бүс нутагт амьдардаг -

Би та бүхэнд мэндчилж байна!

Ярианы эмч:Хөгжилтэй хэл шинэ найзууддаа дуртай бүжгээ заахаар шийдлээ "Найрамдлын дугуй бүжиг"

Харилцааны бүжиг"Нөхөрлөлийн дугуй бүжиг."

Ярианы эмч: Хэл нь ойн сайхныг биширдэг, үүнийг биширцгээе залуусаа, намрын ямар шинж тэмдэг байдаг вэ? Одоо дуугаа хэлээрээ дуулъя...

"Навчнууд унаж, газар хэвтэж байна."

Бид тантай хамт амьсгалын дасгал хийх болно (хүүхдүүд навчис дээр үлээнэ)

Хөнгөн сэвшээ салхи үлээж байна: F-F-F

Тэгээд навчийг ингэж сэгсэрнэ: F-F-F

Хүчтэй салхи үлээж байна: F-F-F

Тэгээд цаасыг сэгсэрнэ F-F-F

Та намрын тухай дуу мэдэх үү?

Хүүхдүүд: "Хайрт намрын чимээ" дууг бид мэднэ

Ярианы эмч: Намар зам дагуу алхаж, хөл нь хаа нэгтээ нордог

Бороо орж байна, гэрэл алга

Зун хаа нэгтээ алдагдсан

Бороо яаж залхуурахгүй байх вэ?

Дөрөв дэх өдөр шиврээ бороо орох уу?

Залуус аа, "Бороо" дууг сонсож байхдаа бие биедээ массаж хийцгээе.

Дээвэр дээр бороо дуслуулж байна

Бом-бом-бом (бие биенийхээ нуруун дээр алгаа алгадах)

Хөгжилтэй дуугарах дээвэр дагуу

Бом-Бом-Бом (хуруугаараа товших)

Гэртээ, гэртээ байгаарай

Бом-Бом-Бом (нударгаар цохих)

Хаашаа ч битгий яв

Бом-бом-бом (алганы хавиргаар үрэх)

Уншиж тогло

Бом-Бом-Бом (мөрөө үрэх)

Тэгээд би зугаалах болно

Бом-бом-бом (алгаагаар илбэв)

Хэл бороонд мөөг ургаж эхэлснийг хараад Хэл мөөг сонгохоор шийдэв.

Хөдөлгөөн бүхий шүлэггацуур сарвуу зараа"

Зөөлөн гацуурын сарвууны хооронд (хүүхдүүд гараа урагш сунгаж, хуруугаа салгана)

Борооны дусал-дусал-дусал (долоовор хуруугаараа алган дээр цохих)

Мөчир нь аль эрт хатсан газар (гараа мөрөн дээр нь өргөж, доошлуулах)

Мосс-хвд-хвд хаа сайгүй (тэд хуруугаа чангалж, тайлдаг)

Навч навчинд наалддаг газар (алгаа үрэх)

Мөөг ургасан - мөөг-мөөг (аажаар гараа өргө)

Найзуудаа олсон хүн (гараа урагш сунгана)

Би, би, би, би (цээж рүүгээ зааж)

Ярианы эмч:Хэл тоглох дуртай бөгөөд биднийг тоглоом тоглохыг урьдаг

"Мөөг-модны овойлт" (хүүхдүүд "Мөөг" командын дагуу танхимыг тойрон алхаж, зогсоо, нэг хөл дээрээ зогсох, "мод" - гараа хөлдөөх, "овойлт" - бөхийлгөх.

Ярианы эмч:Таныг тоглож байх үед хэл нь импровизацын тоглоом гарч ирэв.

“Эрт урьд цагт нэгэн өвгөн амьдардаг байжээ

Жижиг нахиа

Тэр өдөржин инээв

хожуул дээр сууж байна

Хэ-хэ-хэ, ха-ха-ха.

Гэнэт би аалз харав

Би маш их айсан

Тэгээд би илүү аз жаргалтай болсон

Чанга инээв

Хэ-хи-хи.ха-ха-ха

Би аалзнаас айсан.

Ярианы эмч: Сайн байна уу залуусаа, бид ямар сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлсэн бэ?

Хүүхдүүд: Баяр баясгалан, айдас.

Ярианы эмч: Залуус бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болсон, гэхдээ намрын ойд маш олон мөөг байдаг.

Идэвхтэй тоглоом"Мөөг цуглуул"

Ярианы эмч: Сайн байцгаана уу залуусаа, та ой дундуур хэлээрээ алхах дуртай байсан уу? Тэд ямар дуу дуулж байсан бэ?

Хүүхдүүд: хүүхдүүдийн хариулт.

Ярианы эмч: Хэл ч бас чамтай хамт алхах дуртай байсан, одоо тэр тантай хамт тайвшрахыг хүсч байна:

Бидний хөл ядарсан (хүүхдүүд тайван хөгжим сонсдог)

Тэд үсэрч, давхив.

Бидний гар ядарч байна

Тэд алга ташиж, тоглов.

Нүд унтдаг (ярианы эмч дугуйлан алхаж, хүүхэд бүрийн толгойг илж, ярьдаг)

Хүүхдүүд амарч байна.

Нүд нээлттэй

Хүүхдүүд сэрж байна, залуусаа цэцэрлэгтээ буцаж очоод, машинаа аваад, тасалбарын оронд бид та нарт сайхан бэлэг өгөх болно. Хичээл өгсөнд баярлалаа, би өнөөдөр тантай хамт аялсандаа баяртай байсан, мөн Язычка.

Дуу руу"Галт тэрэг" хүүхдүүд танхимаас гарна.

Ольга Николаевна Давлетьянова, багш, MBDOU №201, Ижевск

"Хөгжилтэй хэлний аялал" үлгэр.

(артикуляци гимнастикийн үндсэн цогцолбор руу)

Нэгэн цагт Хөгжилтэй хэл амьдардаг байжээ. Тэгээд тэр байшинтай байсан. Энэ бол ам. Нэгэн өдөр Хэл өглөө эрт босоод ой руу аялахаар шийдэв. Хэл нь цаг агаар ямар байгааг харахын тулд цонхоор харав ("цонх" дасгал), инээмсэглэв ("инээмсэглэх" дасгал), эхлээд баруун тийш, дараа нь зүүн тийшээ харав ("цаг" дасгал).

.

Гадаа дулаахан, зуны нар гийж байлаа. Хэл өөрөө самнаад ("сам" дасгал), шүдээ угаана ("шүдээ угаах" дасгал) өглөөний цайгаа цөцгийтэй хуушууртай ("хуушуур" дасгал) хийж суув.

Би аяга анхилуун үнэртэй цай уугаад ("аяга" дасгал), амттай гүзээлзгэнэтэй чанамал ("амттай чанамал" дасгал) уугаад шатаар хурдан гүйв ("савлуур" дасгал).


Ойд нам гүм, сэрүүн байсан. Хэл нь хөгжилтэй гүйж, дуу дуулж байтал гэнэт бутнуудын чимээ шуугиан татав. Энэ нь Tongue-д сонирхолтой болсон. Би дотогш хартал нэг эх шувуу бяцхан дэгдээхэйгээ тэжээж байв ("Дэгдээхэйгээ тэжээх" дасгал нь амаа ангайх, хаах дасгал юм). Хэл ажиглаад цааш гүйв. Гэнэт Хэл нь үзэсгэлэнтэй, нарлаг нуга руу гүйж гарч ирэн, тэнд тод цэцэг ургаж, цэцэг дээр наранд умбасан өнгөлөг эрвээхэйнүүд (амьсгалын дасгал "эрвээхэй нисдэг"). Хэл эрвээхэй хөөж, ядарч зүлгэн дээр суухаар ​​шийдэв. Тэр халааснаасаа чихэрлэг чихэр гаргаж ирэв (“амттай чихэр” дасгал хий). Гэнэт би мэлхийнүүд дуугарах сонсогдов ("мэлхий" дасгал хийх) Хэл өлсөж, гэртээ харихаар шийдэв. Хэл нь эхлээд нэг хаалгыг хаадаг - шүд (дасгал "мэлхий"), дараа нь нөгөө хаалга - уруул (шүдээ хаах).

Хавсралт 3.

"Хэлний аялал"

(Ахлах болон бэлтгэл бүлгийн дууны дугуйлангийн хичээлийн хураангуй

эмхэтгэсэн: Mertvishcheva O.G. MDOU №3 "Бүргэдчин" хөгжмийн найруулагч.)

Програм хангамжийн даалгавар:

  1. Хүүхдийг дуугаар идэвхтэй байхыг урамшуул.
  2. Нэгдмэл байдлаар дуулах чадварыг бэхжүүлэх,капелла , гар хөдөлгөөнийг ашиглан дуу дуулах.
  3. Гийгүүлэгчийг дамжуулах, дууг утас шиг татах дасгал хий.
  4. Бүтээн байгуулалтын ажлыг үргэлжлүүлээрэй нарийн моторт ур чадварсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд.
  5. Яруу найргийг илэрхийлэлтэй унш.
  6. Хүүхдэд хурцадмал байдалгүйгээр, жигд, уянгалаг дуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Фланелграф, зураг чимэглэл, савангийн хөөс.

Хичээлийн явц:

(Хүүхдүүд танхимд ордог)

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, би тантай дахин уулзаж байгаадаа баяртай байна. Бие биедээ мэндчилгээ дэвшүүлье.

/хүүхдүүд дуулж: “Сайн уу”/

Хөгжмийн найруулагч: Та танхимд орж, бие биетэйгээ болон надтай мэндчилж, одоо гар, хөл, нүд, биетэйгээ мэндчилье.

/"Сайн уу" дуу/

Хөгжмийн найруулагч: Сайн байна, залуусаа! Надад хэлээч, энэ дууг дуулахад юу тусалсан бэ?

Хүүхдүүд: Хэл!

Хөгжмийн найруулагч: Мөн би хэлний тухай үлгэрийг мэднэ. Сонсохыг хүсч байна уу?

Дэлхий дээр нэг хэл амьдардаг байсан. Тэр өөрийн гэсэн байшинтай байсан.

Энэ байшин улаан хаалгатай,

Цагаан амьтад үүдэнд сууна.

Амьтад хайрладаг

Чихэр, боов.

Энэ ямар байшин болохыг та тааж чадах уу?

Энэ нь зөв: энэ байшин бол ам юм.

Гэрийн хаалга онгойж,

дараа нь тэд хаадаг - ийм байна.

/хөгжмийн гар мөн хүүхдүүд амаа ангайж, хаадаг /

Хөгжмийн найруулагч: зангирах - хэл нь зүгээр суухгүй. Тэр их сониуч, бүх зүйлийг мэдэхийг хүсдэг. Нэгэн өдөр хэл нь сэрээд бяцхан амьтадтайгаа тоглов.

/хөгжмийн гар. мөн хүүхдүүд янз бүрийн хөдөлгөөн хийдэг

хэл уруул/

Тэгээд гэрээсээ гарч, энэ ертөнцөд юу болж байгааг харахаар шийдэв. Хэл нь хаалгыг онгойлгож, гудамж руу харж, газар шалбааг байгаа эсэхийг харахын тулд доош харав;

Нар тусч байгаа эсэхийг харахаар дээш хартал гэнэт үүл харав.

/хөгжмийн гар хурууны тоглоом явуулдаг/

Тэнгэрт үүл хөвж,

Тэр бороог түүнтэй хамт хөтлөв.

Тэр нимгэн хөлөөрөө алхаж байв

Жижиг хар галошоор.

Бороо дээвэр дээр цохиж,

Зам дагуу алхав

Би үүдний тавцан дээр мөшгөв.

Харанхуй шалбаагт гишгэгдсэн

Тэгээд тэр хурдлав.

/тоглоомыг 2 удаа тоглох боломжтой/

Хөгжмийн найруулагч: Бороо зогсч, үүл гарч ирэв.

/хурууны тоглоом/

Үүл, үүл,

буржгар талууд,

Бүтэн, нүх,

Хөнгөн, агаартай,

Салхинд дуулгавартай.

Тэгээд нэг үүл морь шиг харагдаж байв.

Хэл нь үүлсээр хийсэн морин дээр суугаад давхив.

/хүүхдүүд хэлээ дарах/

Морь хэлийг цэвэрлэгээнд авчирсан.

Тэнд хүүхэд үсэрч байна - амьтан ч биш, бяцхан шувуу ч биш. Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд: мэлхий.

Хөгжмийн найруулагч: Зөв!

/хүүхдүүдтэй шүлэг уншина/

  1. Зам дагуух мэлхий энд байна/хүүхдүүд дундаж гэж хэлдэг

Хөлөө сунган үсэрдэгдуу хоолой/

Ква, ква, ква

Ква, ква, ква

  1. Шалбагнаас овоо хүртэл/ чичрэх /

Тийм ээ, дунд зэргийн араас үсэрч,

Ква, ква, ква

Ква, ква, ква

  1. Тэр дахиж идэхийг хүсэхгүй байна/дуу хоолой/

Өөрийнхөө намаг руу дахин үсэр.

Ква, ква, ква

Ква, ква, ква

Хөгжмийн найруулагч: Мэлхий намаг, цэлмэг газар, нуга руу давхихад хэл нь сонсогдов.

""Му-у-у"". Хэн тэр гонгиносон юм бэ? Тийм шүү, үхэр. Үхэр бүр өөр өөрийнхөөрөө шуугидаг, үнээ бүр өөр өөрийн дуу хоолойтой байдаг.

Сонсооч, би чамд үнээний тухай элэглэх дуу дуулъя.

/хөгжмийн гар тизер дуу дуулдаг/

Хөгжмийн найруулагч: хамтдаа дуулцгаая.

Одоо дуугаа тоглоцгооё. Одоо бид танхимыг тойрон хөдөлж, орон зайг дүүргэж, дуу дуулах болно. Дуусмагц бие биедээ эвэр, өгзөг толгойгоо харуулж, “үхэр” бүр өөр өөрийнхөөрөө мөөрдөг.

/хөгжмийн гар хүүхдүүдийг магтдаг; хүүхдүүд дууг дахин тоглодог.

Дараа нь хөгжмийн найруулагч "мүүинг" гэх мэт "мүүинг" санал болгодог.

үнээ"" Владикийн, Артемийнх./

Хөгжмийн найруулагч: Сайн байна, сайн тоглолоо!

Өө, залуус аа, хараарай, тэнд жижигхэн харш байдаг бөгөөд үүдэнд муур чухал алхаж байна.

/дуу ""Муур хаалган дээр алхаж байна""

хүүхдүүд гараараа аялгууны хөдөлгөөнийг харуулсан дууг дуулдаг.

Дараа нь тэд энэ аяыг дахин хэд хэдэн удаа дуулдаг. /

Хөгжмийн найруулагч: Цамхагт хэн амьдардаг бол гэж би гайхаж байна уу? Муур хэнийг хамгаалдаг вэ?

/"Баба Яга" жүжгийн хөгжмийн фрагмент/

Хүүхдүүд: Баба Яга!

/хөгжмийн гар дуу дуулах, гар, нүүрний хувирал, хөлөөрөө тохирсон хөдөлгөөн хийхийг санал болгодог.

"Ежка эмээ" бүжгийн тоглоом/

Хөгжмийн найруулагч: Баба Яга Хэл болон залуус гүйцэж чадсангүй. Хэл цааш гүйж, олон тооны савангийн хөөсийг олж хараад, тэдэнтэй тоглохыг үнэхээр хүсч байв.

Та нар бөмбөлөгөөр тоглохыг хүсч байна уу?

/Э.Железновагийн “Бөмбөлөг” хурууны тоглоом/

Хөгжмийн найруулагч: Хэл бөмбөлөгөөр хангалттай тоглож, амарч, дуу дуулахаар шийдэв. Алив залуусаа, бид түүнтэй хамт дуулах болно.

/хөгжим гар "Цох" дууны пиктограммыг харуулж байна.

Хүүхдүүд сурч, гүйцэтгэдэг.

Хөгжмийн найруулагч 2-р дууг аялгуугаар нь танихыг санал болгож байна.

Хүүхдүүд хоёр дахь дууг дуулна./

Хөгжмийн найруулагч: Бидний хэл ядарсан байна. Тэр унтахыг хүссэн. Тэр хаалгаа түгжээд орондоо хэвтээд чимээгүй болов.

Ингээд Хэлний тухай үлгэр дуусна.

Тэгээд бидний хичээл дууслаа.

Залуус аа, өнөөдрийн хичээл танд юу таалагдсан бэ?

Залуус аа, дараагийн уулзалт хүртэл бие биедээ баяртай гэж хэлцгээе.

/хүүхдүүд: “До-сви-да-ни-я” дуулна/

(Пермь хотын 144-р сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага I.V. Пермяковын хичээлийн тэмдэглэлд үндэслэн)


Хөтөлбөрийн агуулга:

  • Хүүхдүүдэд "М", "М" дууг дуудахыг заах; нэгтгэх зөв дуудлага"Y" авиатай үгс; дуу авиа гаргах артикуляторын аппаратыг бэлтгэх.
  • Сонсголын анхаарал, фонемик сонсголыг хөгжүүлэх, нэр үгсийг идэвхжүүлэх. Хүүхдүүдийн амьтдын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, уялдаа холбоотой ярианы чадварыг хөгжүүлэх.
  • Ярианы дуу чимээ, нөхдийн хариултыг сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил:Хүүхдүүдтэйгээ хамт хэл эргүүлж сураарай.

Зовсон шаазгай

Хичээлээсээ буцаж ирэхэд:

Би бүхэл бүтэн хичээлээ Жэйтэй чатлаж өнгөрөөсөн.

Тэгээд тэр гэрлүүгээ буцав. (В. Дмитриева.)

Материал:тоглоом - баавгай, үнэг бамбарууш (өөр өөр хэмжээтэй); зураг - могой, зараа, мод, шоргоолж; Хүүхдүүдэд "Амьтны хүрээлэн" гэж юу болохыг тайлбарлаж, дүрслэл үзүүл.

Арга зүй:

Сурган хүмүүжүүлэгч.

Нэгэн цагт дэлхий дээр хэл байсан бөгөөд тэрээр амьтны хүрээлэнд очихыг хүсчээ. Хэлний хамт бид амьтны хүрээлэнд очно: бид тэнд хэлний тааралддаг бүх амьтдыг дүрслэх болно. Тиймээс Tongue амьтны хүрээлэнд ирээд цөөрөмд уул шиг том, ам нь ангайж байсан хүн сууж байхыг харав. Энэ нь ... (хүүхдийн хариулт). Хиппо болон хувирч, амаа том ангайцгаая.

Дасгалын тайлбар: амаа аль болох өргөн нээж, энэ байрлалд 5 хүртэл тоолж, дараа нь хаа. 3-4 удаа давтана.

Амаа илүү өргөн нээ

Хиппо тоглоцгооё

Амаа том ангайцгаая

Өлссөн хиппо шиг

Та үүнийг хааж болохгүй

Би тав хүртэл тоолдог

Тэгээд бид амаа хамхих болно

Гиппопотамус амарч байна. (О. Перова.)

Хэл нь хиппопотам руу хараад зүгээр л цааш явахыг хүсэв, тэр сонсоод: qua-a-a, qua-a-a. Энэ нь ... (хүүхдийн хариулт). Мэлхийнүүд инээмсэглэж байгаа дүр эсгэцгээе.

Дасгалын тодорхойлолт: инээмсэглэх, хаалттай шүдээ харуулах. Энэ байрлалд уруулаа 5 хүртэл тоолтол барь. Дараа нь уруулаа анхны байрлалдаа буцаана. Гурваас дөрвөн удаа давтана.

Бид мэлхийг дуурайдаг

Уруулаа шууд чих рүүгээ тат

Та одоо уруулаа татаж байна -

Би чиний шүдийг харах болно.

Бид татах болно, бид зогсох болно

Мөн бид хичнээн их байсан ч ядрахгүй. (М. Синицина.)

Өө, урт хамартай том нь хэн бэ?... (Хүүхдийн хариулт.)

Заан ямар урт их биетэй болохыг харуулцгаая!

Дасгалын тайлбар:

Битүү уруулаа урагш татаж, 5 хүртэл тоолтол барина.

Тэгээд тэвшиндээ ус хийж, зааны нялх хүүхдийг усалж эхлэв.

Дасгалын тайлбар:

Уруулаа урагш сунгаж, бага зэрэг ус татаж, уруулаа бага зэрэг цохино.

Би ус авч байна

Тэгээд би хүүхдүүдийг усалдаг

Би зааныг дуурайна

Би уруулаа тэврээрээ татна

Тэгээд одоо би тэднийг явуулж байна

Тэгээд би түүнийг байранд нь буцааж өгнө. (М. Синицина.)

"Амьтад усанд явлаа" биеийн тамирын хичээл явагдана.

Халуун өдөр, ойн зам

Амьтад ус руу явав.

Эх хандгайн араас гишгэсэн тугал,

Баавгайн бамбарууш эх баавгайг дагаж,

Бяцхан үнэг эх үнэгний араас сэмхэн явж байв.

Эх зурамны нялх зурамнууд үсэрч,

Эх туулайны ард - ташуу туулай,

Чоно эх чонын бэлтрэгүүдийг хөтлөв

Бүх эхчүүд, хүүхдүүд согтуу байхыг хүсдэг. (Хүүхдүүд амьтдын зуршлыг дүрсэлдэг)

Дараа нь багш баавгайн бамбарууштай зургийг үзүүлэв.

Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Энэ бяцхан баавгайг хараад, тэр ямар нүдтэй болохыг надад хэлээч?

Ямар чих вэ?

Ямар сарвуу?

Надад хэлээч, энэ ямар төрлийн баавгай вэ?

Тэр юу хийж чадах вэ?

Манай Тедди баавгай хар өнгөтэй, бид үүнийг юу гэж нэрлэх вэ?

Энэ бол ойгоос бидэн дээр ирсэн баавгай юм. Тэр том, сэгсгэр, гялалзсан нүд, дугуй чих, зузаан сарвуутай. Блэки архирч чадна. Баавгайн бамбарууш нь найзтай. Бяцхан үнэгний зургийг үзүүл. Энэ бол ... (хүүхдийн хариулт).

Бяцхан үнэг хаана амьдардаг вэ?

Түүний нүд, чих, сүүл нь юу вэ, тэр юу хийж чадах вэ, түүнийг юу гэж нэрлэх вэ?

Бяцхан үнэг ямар сайхан, үзэсгэлэнтэй болохыг хэн хэлж чадах вэ? Хүүхдүүд ярьдаг.

Одоо та анхааралтай байгаа эсэхийг харцгаая?

Энэ үнэн үү, үгүй ​​юу?

Насанд хүрсэн хүн шүлэг уншиж, хүүхэд алдаагаа олж хардаг.

Хүрэн баавгай хавар хэвтэв

Нарс модны доорх үүрэнд унт.

Нугад халуун зун

Туулай цасанд үсрэв.

Бид өвлийн улиралд улиас мод дээр байдаг

Тэд жүрж цуглуулсан.

Цонхны гадна дуслууд дуугарч байна -

Намар хаалга тогшлоо.

Аз жаргалтай хэлний тухай 4 үлгэр (артикуляци гимнастик)

Хүүхэд үе үе үе мөчний гимнастик хийх дуртай байхын тулд би үүнийг "Хөгжилтэй хэлний тухай" үлгэрийн хүүхдэд хөгжилтэй, сэтгэл татам хэлбэрээр хийхийг санал болгож байна. Хичээл эхлэх болгондоо та хэлж чадна шинэ үлгэр, мөн өөрийн гэсэн зүйлийг гаргаж ирээрэй, энэ нь нэмэлт урамшуулал болж, хүссэн үр дүндээ хурдан хүргэх болно!

"Хөгжилтэй хэлний тухай" үлгэр

“Нэгэн цагт Хөгжилтэй Хэл байжээ. Тэр байшинтай байсан. Энэ байшин маш сонирхолтой байсан. Энэ ямар байшин вэ? Энэ бол ам. Хөгжилтэй Хэлний нэгэн сонирхолтой бяцхан байшин ийм л байсан. Merry Togue дуусахаас сэргийлэхийн тулд түүний байшин үргэлж хаалттай байв. Гэр хэрхэн хаагдсан бэ? Уруул. Гэхдээ энэ байшин нэг хаалганаас гадна хоёр дахь хаалгатай. (Бид инээмсэглэж, хүүхдэд шүдээ харуулдаг). Энэ хаалганы нэр юу вэ? Шүд. Харин хоёр дахь хаалгыг харахын тулд эхний хаалгыг хэрхэн зөв онгойлгож сурах хэрэгтэй. (Бид дээд ба доод шүдийг харуулж инээмсэглэдэг).

Нэгэн өдөр Merry Togue нар руу харж амьсгалахыг хүссэн цэвэр агаар. Нэгдүгээрт, эхний хаалга нээгдэв (бид уруулаа бага зэрэг нээж, хүүхдийг мөн адил хийхийг урьж байна), дараа нь хоёр дахь нь. Тэгээд хэл нь гацсан, гэхдээ бүгдийг нь биш, зөвхөн үзүүр нь. Хэл гарч ирээд нуугдав - гадаа хүйтэн, зун өнгөрчээ.

Хөгжилтэй Хэлний байшинд түүний унтдаг ор байдаг. (Хэл нь тайвнаар хэвтэхэд бид хүүхдийн анхаарлыг хандуулдаг). Одоохондоо түүнийг сэрээхгүй, Хэлийг унтъя. Эхлээд хоёр дахь хаалгыг, дараа нь эхний хаалгыг хаацгаая.

Манай хэл маш хөгжилтэй, хөгжилтэй, үсрэх дуртай. Тийм ээ, та таазанд хүрч, товшоод маш их үсрээрэй. (Тааз бол тэнгэр гэдгийг бид хүүхдийн анхаарлыг татдаг. Бид таныг хэлээрээ тэнгэрийг цохихыг хүсч байна).

Маргааш нь хэл дулаарсан эсэхийг дахин шалгахаар шийдэв. Бүх хаалга онгорхой байхад Хэл гадагшаа харж, зүүн, баруун, дээш, доош харан, хүйтэн болж байгааг мэдрэн гэр лүүгээ оров. Эхлээд нэг хаалга хаагдсан, дараа нь хоёр дахь хаалга. (Бид тайлбарласан дасгалуудыг харуулж байна). Энэ бол Хөгжилтэй хэлний тухай бүхэл бүтэн үлгэр юм.

"Хөгжилтэй хэлний тухай" үлгэр

Ам бол байшин, уруул бол хаалга.

Энэ байшинд хэн амьдардаг вэ?
Энэ байшинд найз минь

Хөгжилтэй хэл амьдардаг.

Өө, тэр ухаалаг хүү юм

Бас жаахан дэггүй.
(Ам нь нээлттэй, нарийн хэлийг хэд хэдэн удаа харуулав. "Сум" дасгал.)

Бидний хөгжилтэй хэл
Тэр хажуу тийшээ эргэв.
Зүүн тийшээ, баруун тийшээ...
Тэгээд дахин урагшаа,
Энд жаахан амраарай.
("Цаг", "Могой" дасгалууд.)

Хэл цонхоо онгойлгож,

Мөн гадаа дулаахан байна.

Бидний хэл сунасан

Тэр бидэн рүү өргөн инээмсэглэж,

Тэгээд би зугаалахаар явлаа,

Саран дээр наранд шарах.
("Инээмсэглэл", "Хатгах", "Сум" дасгал.)

Саран дээр хэвтэж байна

Тэр савлуур руу гүйв.

Тэр зоригтойгоор нисэв ...

Гэхдээ ажилдаа орох цаг болжээ.
("Хусуур", "Дүүжин" дасгалууд.)

Тэр хашаа руугаа яаран,

Хашаа засахын тулд.

Тэр хурдан ажилдаа оров

Тэгээд ажил буцалж эхлэв.
("Хашаа" дасгал.)

Хумс, алх, бахө -

Мужаанд хэрэгтэй зүйлс.

Алх "тогш-тогш!"

Тэр бол хэлний хамгийн сайн найз.
(Амыг хаасан. Шүд нь ил гарсан. Хэлний хурц үзүүрээр шүдээ цохиж, “т-т-т” гэж дахин дахин давтана.)

Хажууд нь лаазтай будаг бий.

Хашаа шинэчлэх шаардлагатай байна.

Даавуу бүжиглэж эхлэв,

Манай хашаа танигдахын аргагүй.

("Зураач" дасгал.)

Бидний хэл ажлаа дуусгав.
Тэр аюулгүй амарч чадна
- Би морио зугаалуулна,
Би түүнд зориулж хөөмий тоглоно.
Би хөл бөмбөг тоглож байна
Тэгээд би гоол оруулна.
Маш хэцүү даалгавар -
Бөмбөгийг хаалга руу чиглүүл.
("Морь", "Баян хуур", "Хөл бөмбөг" дасгалууд.)

Нар уулын ард нуугдаж,

Хэл нь гэртээ харьсан.

Тэр хаалгаа түгжив.

Тэр орондоо хэвтээд чимээгүй болов.

("Слайд", "Хусуур" дасгалууд.)

"Хөгжилтэй хэлний тухай" үлгэр

Нэгэн цагт Хөгжилтэй Хэл байжээ. Чи хэлтэй юу? Надад үзүүлээч. Merry Togue байшинтай байсан. Байшин нь маш сонирхолтой юм. Энэ ямар байшин вэ? Та таамагласан уу? Энэ бол ам. Хөгжилтэй Хэлний нэгэн сонирхолтой байшин ийм л байсан. Merry Togue дуусахаас сэргийлэхийн тулд түүний байшин үргэлж хаалттай байв. Гэр хэрхэн хаагдсан бэ? Уруул. Надад уруул чинь хаана байгааг харуулаач. Та тэднийг толинд харж байна уу? Гэхдээ энэ байшин нэг хаалганаас гадна хоёр дахь хаалгатай. (Энд та дээд доод шүд чинь харагдахын тулд инээмсэглэх хэрэгтэй.) Энэ хаалганы нэр юу вэ? Шүд. Шүдээ харуул. Тэднийг толинд хар.

Нэгэн өдөр Merry Tongue нар руу харж, цэвэр агаар амьсгалахыг хүссэн. Эхлээд эхний хаалга нээгдэв. Хэрхэн нээгдсэнийг надад харуул. Тийм ээ, энэ нь нээлттэй хэвээр байсан. Би чамд хэлэхээс нааш эхний хаалгыг бүү хаа. (Ер нь хүүхэд энэ байрлалыг 5-6 секундын турш мушгих, түлхэхгүйгээр барьж чаддаг, уруулын булангууд нь тэгш хэмтэй байдаг.) ​​Одоо эхний хаалгыг хаацгаая. Бид үүнийг дахин нээх болно. Хаяцгаая. (Энэ дасгалыг 3-4 удаа давтана. Ердийн үед хүүхэд хөдөлгөөнийг бүрэн далайцтай, сулралгүй, амархан, жигд, нэлээд хурдан гүйцэтгэдэг.) Хөгжилтэй хэлний гэрийн хаалга онгойж, тэр бүхэлдээ биш, гацсан. , зүгээр л үзүүр. Хэл гарч ирээд нуугдав - гадаа хүйтэн байв.

Хөгжилтэй хэлний байшинд түүний унтдаг ор байдаг. Тэр ямар тайван унтаж байгааг хараарай. (Хэл нь амны ёроолд дэлгэгдсэн, сүрьеэгүй, тайван, хөдөлгөөнгүй хэвтдэг.) Хэлээ ч мөн адил тайван унт. Би чамд хэлэхээс нааш түүнийг бүү сэрээ. (Энэ байрлалыг хүүхэд ихэвчлэн 5-6 секундын турш чичирхийлэлгүй, чичиргээгүй, хэлний хажуугийн ирмэгүүд тэгш хэмтэй байрладаг.) ​​Эхлээд хоёр дахь хаалгыг, дараа нь эхний хаалгыг хаацгаая.

Манай хэл маш хөгжилтэй, хөгжилтэй, үсрэх дуртай, заримдаа бүр таазанд хүрдэг. Хэлний байшингийн таазыг тагнай гэж нэрлэдэг. Хэлээ таазанд хүрч, амныхаа дээврийг илбээрэй. Одоо хэл нь таазанд хүрч, хэсэг хугацаанд суу. (Хөдөлгөөнийг зөвхөн хэлээр, уруул, доод эрүүний туслах хөдөлгөөнгүйгээр хийх ёстой. Амаа ангайсан. Тайван, зангирахгүйгээр хэлээ дээд хэсэгт нь 5-6 секунд барина.) Дараа нь Хөгжилтэй хэл. доошоо бууж дахин тааз руу үсрэв. Бууж ирлээ. Дээшээ үсэрлээ... (Дасгал хэд хэдэн удаа давтагдана. Ер нь хүүхэд хэлнийхээ зөв байрлалыг шууд олж, хөдөлгөөнийг амархан, хурдан, бүрэн далайцтай гүйцэтгэдэг.) Хэл нь үсэрч, ядарч унтав. Түүнийг жаахан амраа.

Маргааш нь хэл дулаарсан эсэхийг дахин шалгахаар шийдэв. Бүх хаалга онгорхой байх үед хэлээ гадагшаа харж, зүүн, баруун, дээш, доошоо харав (хүүхэд хэлний хөдөлгөөний чиглэлийг мэдэж байх ёстой, тэр даруй хүссэн байрлалаа олж, бүрэн гүйцэд дуусгахыг хичээ) хүйтэн болоод гэр лүүгээ оров. Эхлээд нэг хаалга хаагдсан, дараа нь хоёр дахь хаалга. Энэ бол Хөгжилтэй хэлний тухай бүхэл бүтэн үлгэр юм.

Хэлний үлгэр.

Номоос: A. S. Анищенкова " Артикуляцийн гимнастик "

Энэ бяцхан найз -

Чиний хөгжилтэй хэл.

Ингэснээр тэр авхаалжтай, чадварлаг,

Таныг сонсох гэж

Өдөр бүр дасгал хий

Толины өмнө, зүгээр л тоглож байна!

Бидний үлгэр бол танд зориулсан зөвлөгөө юм.

Эцсийн эцэст өдөр бүр дасгал хий

Муухай хэл хийх ёстой,

Залхуугийн тухай мартах.

Хэл нь сэрлээ

Цонхоор харав.

Тэр харав: тэр нуруугаа нугалав

Ягаан муур.

Инээмсэглэл, амаа бага зэрэг ангайж, хэлний үзүүрийг доод шүд рүүгээ дарж, хэлнийхээ ар талыг нуман болго. Энэ байрлалд 5 хүртэл тоол.

Хивсийг тараана

Саран дээр хэл байна.

Тэр бахө авав

Сүх авсан

Тэгээд хашаагаа засахаар явсан.

Инээмсэглээд, амаа бага зэрэг ангайж, доод уруул дээрээ өргөн хэлээ тавь. Энэ байрлалд 1-ээс 5 - -10 хүртэл тоолоорой.

D - d - d - d - d - d - алх тогших

T - t - t - t - t - t - энд цохисон хадаас байна.

Өглөө нар гийж байна - нагац эгч дээрээ очих цаг боллоо!

Инээмсэглэ, амаа нээ. Хэлнийхээ үзүүрийг дээд шүдэндээ товш. “dddd” болон “tttt” авианы хослолыг дахин дахин тодорхой дуудна.

Хацар эгч

Зээ хүүгээ хүлээж байна

Намууны үртэй бин

Үдийн хоолонд жигнэж байна.

Би будаа чанаж, цай чанаж,

Би бүр ваартай чанамал онгойлгосон.

Амаа бага зэрэг нээ. Доод уруул дээрээ хэлээ тайвнаар тавиад, уруулаараа цохиж, "тав - тав - тав" гэж хэлээрэй.

Зам дээр морь дээр

Хэл үсэрч,

Мөн морины туурай -

Клак, клак, клак, клак, клак.

Энэ нь аажмаар өгсөх болно:

Clack clack clack clack clack.

Уулнаас тэр сум шиг урсдаг:

Clack - clack - clack - clack - clack.

Инээмсэглэж, шүдээ харуулж, амаа бага зэрэг ангайж, хэлээ үзүүрээр нь хөдөлгө. Эхлээд аажмаар, дараа нь хурдан.

Нагац эгч

Тэр тантай хөгжилтэй мэндчилж байна.

Түүнд чанамалтай цай

Тэр даруй санал болгодог.

Өө, ямар амттай вэ

Амтат чанамал,

Тийм ээ, мөн манна будаа -

Зүгээр л амттай -

Юм - юм - юм - юм.

Амаа бага зэрэг нээж, дээд уруулаа хэлний урд талын өргөн ирмэгээр долоож, хэлээ зүүнээс баруун тийш, дээрээс доош хөдөлгө.

Цонхны доор - бла, бла, бла -

Цацагт хяруул чатлаж байна.

Турк хэл

Хэн ч ойлгохгүй байна.

Савлуур дээр цацагт хяруул

Тэд баяртайгаар толгой дохив.

Хэл унах

"Бла, бла!" - тэд санал болгож байна.

Амаа бага зэрэг ангайж, дээд уруул дээрээ хэлээ тавиад, хэлнийхээ урд талын өргөн ирмэгийг дээд уруулынхаа дагуу урагш хойш хөдөлгөж, хэлээ илж байгаа мэт уруулаасаа гаргахгүй байхыг хичээ. Эхлээд удаан хөдөлгөөн хийж, дараа нь хэмнэлийг нэмэгдүүлж, "Bl - bl - bl" ("chatterbox") хослолыг сонсох хүртэл хоолойг асаана уу.

Алив хүүхдүүд ээ, Хэлээрээ

Хамтдаа мордъё!

Галт тэрэг тоглоцгооё

Тэгээд бид инээмсэглэнэ: "Ба - y!"

Уруулаа өргөн инээмсэглэлээр хувааж, дараа нь хуруу шил болгон сунга. 6 удаа ээлжлэн солино.

Tongue гаанс өг

Бас таван бөмбөг

Шумуулыг эргэлдүүл!

Бөмбөлөг хийлэх:

"Сууцгаа, шумуулууд!"

Хүүхдийг "чшх" дууг удаан хугацаанд дуудахыг урь. "Ш" дууг дуудахдаа хэлний урд ирмэг нь дээд шүдний ард, уруул бөөрөнхий, амьсгалсан агаарын урсгал дулаан байдаг гэдгийг анхаарна уу.

Энд сонирхолтой тоглоом байна -

Агаарын Колобок.

Хацарнаас хацар хүртэл өнхрүүлээрэй

Хүн бүр үүнийг хийж чадахгүй байсан.

Амаа бага зэрэг нээж, хэлээ хацар дээрээ нэг нэгээр нь дарж, бөмбөлөгүүдийг "шах".

Өө, харанхуй байна

Эргэн тойрон

Хүчтэй хар салхи

Тэр гэнэт бослоо.

Хэл нь хийсэв

Тэр чичирч, хашгирав:

Brrr - brrr - brrr...

Өргөн хэлээ доод уруул дээрээ тавиад хүчтэй үлээхэд хэлний үзүүр чичирнэ. 10 секундын турш гүйцэтгэнэ.

Өө, бидний хэл ядарсан байна

Тэр орон дээр хажуу тийшээ хэвтэв;

Тав - тав - тав - тав - тав - тав

Бүгдээрээ амарцгаая найзуудаа!

Амаа бага зэрэг нээ. Доод уруул дээрээ хэлээ тайвнаар тавиад, уруулаараа цохиж, "тав - тав - тав" гэж хэлээрэй. Дасгалыг 10 секундын турш хий.

Холбоотой нийтлэлүүд

  • Аракчеевогийн тухай Пушкины цэргийн суурингууд

    Алексей Андреевич Аракчеев (1769-1834) - Оросын төрийн зүтгэлтэн, цэргийн удирдагч, гүн (1799), артиллерийн генерал (1807). Тэрээр Аракчеевын язгууртан гэр бүлээс гаралтай. Тэрээр I Паулын үед нэр хүндтэй болж, цэрэг армидаа хувь нэмрээ оруулсан...

  • Гэртээ хийх энгийн физик туршилтууд

    Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох, шинэ сэдвийг судлахдаа асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох, шинэ мэдлэгийг нэгтгэх үед ашиглах үе шатуудад физикийн хичээлд ашиглаж болно. Оюутнууд “Зугаа цэнгээнт туршилтууд” илтгэлийг...

  • Камерын механизмын динамик синтез Кам механизмын хөдөлгөөний синусоид хуулийн жишээ

    Камер механизм нь гаралтын холбоосыг тогтвортой байлгах чадвартай, өндөр кинематик хостой механизм бөгөөд бүтэц нь хувьсах муруйлттай ажлын гадаргуутай дор хаяж нэг холбоосыг агуулдаг. Камер механизмууд...

  • Дайн эхлээгүй байна. Глаголев FM подкаст бүх шоу

    Михаил Дурненковын “Дайн хараахан эхлээгүй байна” жүжгээс сэдэвлэсэн Семён Александровскийн жүжгийг Практика театрт тавьсан. Алла Шендерова мэдээлэв. Сүүлийн хоёр долоо хоногт энэ нь Михаил Дурненковын зохиолоос сэдэвлэсэн хоёр дахь Москвагийн нээлт юм....

  • "Dhow дахь арга зүйн өрөө" сэдэвт илтгэл

    | Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын оффисын тохижилт Олон улсын театрын жилийн “Шинэ жилийн оффисын чимэглэл” төслийн хамгаалалт Энэ нь 1-р сард А.Барто Сүүдрийн театрт Таяг: 1. Том дэлгэц (төмөр бариул дээрх хуудас) 2. Гэрэл нүүр будалтын уран бүтээлчид...

  • Ольга Орост хаанчилж байсан огноо

    Ханхүү Игорийг хөнөөсөний дараа Древлянчууд одооноос эхлэн овог нь эрх чөлөөтэй болж, Киев Руст алба гувчуур төлөх шаардлагагүй гэж шийджээ. Түүгээр ч барахгүй тэдний хунтайж Мал Ольгатай гэрлэхийг оролдов. Ийнхүү тэрээр Киевийн хаан ширээг булаан авахыг хүсч, дангаараа...