В.Шукшины өгүүллэгүүд дэх үндэсний зан чанарыг дүрсэлсэн нь ("Мастер", "Микроскоп", "Авга Ермолай" өгүүллэгүүдээс сэдэвлэсэн). В.М.Шукшин. Зохиолчийн амьдрал, уран бүтээлийн тойм. Түүхийн үнэ төлбөргүй дүн шинжилгээ: "Таслах", "Микроскоп" гэх мэт. Ажлын микроскопын баатрууд

Уран зохиол.

"Микроскоп"

("Эшлэл" стратеги дүрүүд»)

1. Бэлтгэл үе шат.

Текстэд зориулж бэлтгэсэн асуултууд (1 хүн найзынхаа асуултанд хариулж, дараа нь өөрөө асуулт асууна)

1. Бүтээлийн дүрүүдийн олон талт байдлыг юу тодорхойлсон бэ?

2. Зохиолчийн өгүүллэгүүд юугаараа онцлог вэ?

3. Зохиолчийн өгүүллэгийн дуртай баатруудыг яагаад “доногчид” гэж нэрлэдэг вэ?

"Микроскоп" үлгэрийн баатар ямар хүн бэ?

CHUDik ГАЙХАЛТАЙ? ("хачирхалтай" гадаад төрх нь бусдын адил биш,

Тиймээс түүний эргэн тойронд байгаа хүмүүс түүнийг ойлгохгүй байна)

Гайхалтай ? (сайхан сэтгэлтэй, мэдлэгт татагддаг,

хүмүүст ашиг тусаа өгөхийг хүсдэг)

Бидний даалгавар бол үүнийг тодорхойлох явдал юм.

__________________________________________________________________

2. Мэдлэгийг нэгдсэн хэрэглээний үе шат.

1. Онцлог шинж чанарууд.

Хэд хэдэн байдаг гэдгийг бид танд нэг бус удаа хэлсэн шинж чанарыг тодорхойлох аргууд утга зохиолын баатар :

Хичээлийн зорилго.

Боловсролын:Утга зохиолын баатрын дүрийг тодорхойлох аргыг үргэлжлүүлэн эзэмшиж, "баатруудын ишлэл" гэсэн стратегийн аргыг ашиглан уншиж сурах.

Хөгжлийн:

Боловсролын:өрөвдөх сэтгэл, хүмүүсийг хайрлах, хамтарсан үйл ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх; шийдвэр гаргахад оруулсан хувь нэмрийг бодитой үнэлэх нийтлэг даалгаварбаг.

Агуулгын нэгж:

Хичээлийн төрөл:

Хичээлийн бүтэц:

Бэлтгэл үе шат. Мэдлэгийг цогцоор нь хэрэглэх үе шат. Хяналт ба өөрийгөө хянах. Үр дүн нь тусгалын үндсэн дээр гардаг.

1. Бэлтгэл үе шат.

Тайзны даалгавар.

Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох.

Зүйл:уран зохиол, хичээлийн сэдэв "Микроскоп".

Хичээлийн зорилго.

Боловсролын: Утга зохиолын баатрын дүрийг тодорхойлох арга барилыг үргэлжлүүлэн эзэмшиж, "баатруудын ишлэл" гэсэн стратегийн аргыг ашиглан уншиж сурах.

Хөгжлийн: Онолын болон утга зохиолын нэр томъёог ашиглан уран зохиолын бүтээлд дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх: уран зохиолын баатар, урлагийн бүтээлийн үзэл суртлын агуулга, гол зүйлийг тодруулах, дүгнэлт хийх чадварыг хөгжүүлэх, сурагчдын яриа, харилцааны чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: өрөвдөх сэтгэл, хүмүүсийг хайрлах, хамтарсан үйл ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх; багийн нийтлэг асуудлыг шийдвэрлэхэд оруулсан хувь нэмрийг бодитой үнэлэх.

Агуулгын нэгж:Утга зохиолын баатрыг тодорхойлох арга.

Хичээлийн төрөл:мэдлэгийн цогц хэрэглээ.

Хичээлийн бүтэц:

5. Бэлтгэл үе шат.

6. Мэдлэгийг нэгдсэн хэрэглээний үе шат.

7. Хяналт ба өөрийгөө хянах.

8. Тусгалын үндсэн дээр хураангуй.

Оюутнууд мэддэгонолын болон уран зохиолын үндсэн ойлголтууд: уран зохиолын баатар, үзэл суртлын агуулга уран зохиолын ажил, яаж мэдэх вэУран зохиолын баатрыг тодорхойлох янз бүрийн аргыг ашиглан тексттэй ажиллах (жишээлбэл, баатрын яриа)

Оюутнууд мэдэхгүй"Микроскоп" өгүүллэгийн баатруудын онцлог үзэл суртлын агуулгатүүх"

Анги: 8 "А"

Сэдэв: уран зохиол, хичээлийн сэдэв "Микроскоп".

Хичээлийн зорилго.

Боловсрол: уран зохиолын баатрыг тодорхойлох арга барилыг үргэлжлүүлэн эзэмшиж, "баатруудын ишлэл" стратегийн аргыг ашиглан уншиж сурах.

Хөгжүүлэх: Уран зохиолын бүтээлд онолын болон утга зохиолын нэр томьёо ашиглан дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх, уран зохиолын баатар, урлагийн бүтээлийн үзэл суртлын агуулга, гол зүйлийг тодруулах, дүгнэлт хийх чадварыг хөгжүүлэх, сурагчдын яриа, харилцааны чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсрол: өрөвдөх сэтгэл, хүмүүсийг хайрлах, хамтарсан үйл ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх; багийн нийтлэг асуудлыг шийдвэрлэхэд оруулсан хувь нэмрийг бодитой үнэлэх.

Хичээлийн төрөл: мэдлэгийг цогцоор нь ашиглах.

Хичээлийн бүтэц:

9. Бэлтгэл үе шат.

10. Мэдлэгийг нэгдсэн хэрэглээний үе шат.

11. Хяналт ба өөрийгөө хянах.

12. Тусгалын үндсэн дээр хураангуй.

Оюутнууд онолын болон уран зохиолын үндсэн ойлголтуудыг мэддэг: уран зохиолын баатар, уран зохиолын бүтээлийн үзэл суртлын агуулга, уран зохиолын баатрыг тодорхойлох янз бүрийн аргыг ашиглан тексттэй ажиллах боломжтой (жишээлбэл, баатрын яриа)

Сурагчид “Микроскоп” өгүүллэгийн баатруудын онцлог, өгүүллэгийн үзэл суртлын агуулгыг мэддэггүй” гэв.

"Шукшин Василий Макарович" - Энэ нь маш сонирхолтой бөгөөд мэдээлэл сайтай байсан бөгөөд бид Шукшин гэр бүлийн амьдрал, амьдралын талаар маш их зүйлийг мэдэж авсан. 1954 онд тэрээр Бүх Оросын кино урлагийн дээд сургуулийн найруулагчийн ангид элсэн орж, 1960 онд төгссөн. Василий Шукшингийн анхны ажлын байр нь Москвагийн конторт харьяалагддаг "Союзпроммеханизация" трест байв.

"Шукшиний амьдрал" - Одоо би тэнгэрийн толгод руу гүйж, өдрийн баяр баясгалангаар гэрэлтэж, би хашгирах болно: - Хүмүүс ээ! Нуурын дэргэд. Мария Сергеевна Шукшина гурван настай Васятай хамт. Урдаас нэг цэрэг ирэв. Балтийн флотод ажилласан жил (1949-1953). VGIK-д суралцсан жилүүд. Василий Шукшин 16 настай. Сибирийн бүс нутаг. Хүүхдийн болон өсвөр насВ.М. Шукшина.

"Шукшиний бүтээлүүд" - Таамаглал. Хамааралтай байдал. Дүгнэлт. Ажлын агуулга: Нэгдүгээр бүлэг: "В.М. Шукшингийн бүтээлд нэр дэвшүүлэх арга, техник." Ажлын бүтэц: Таамаглал нь зөрчилдөөнгүй, нотлох боломжтой. Анхаарал тавьсанд баярлалаа! Ярианы нэр дэвшүүлэх, дүрийн төрөлд нэр дэвшүүлэхийг зан чанарыг тодорхойлох хэрэгсэл болгон ашиглах.

"Шукшин Алтай" - Аяа тосгон дахь Шукшингийн загалмайлсан эцэг П.С.Поповын булш. Сэдэв: "Манай тосгонд Шукшин." В.М.Шукшиний 80 жилийн ойд зориулсан баяр "Улаан вибурнум Шукшинд гунигтай байна." Ощепков Николай Еремеевич. Василий Макарович Шукшин. Попов Павел Сергеевич (эхний эгнээнд зүүн) - В.М. Шукшингийн бурхан. Засаг дарга Алтайн нутагА.Б.Карлин В.М.Шукшиний оффис-музейд.

"Зохиолч Шукшин" - Зохиолчийн төрсөн нутаг бол Сростки тосгон юм. Сростки дахь сургууль. Зохиолчийн эхнэр нь жүжигчин Л.Федосеева-Шукшина юм. Зохиолчийн гэрт. Сростки дахь В.М.Шукшины байшин. В.М.Шукшин - жүжигчин, найруулагч, зохиолч... В.М. Охин Маша. Зохиолчийн очих дуртай Сростки дахь Пикет уулан дээрх хөшөө. Охин Маша, ач охин Света нар.

"Шукшиний сургамж" - Юу нь тодорхойгүй байна вэ? Танд инээдтэй, хачирхалтай эсвэл аймшигтай зүйл юу байсан бэ? Шукшин - найруулагч, жүжигчин. Василий Макарович Шукшин (1929 - 1974). Лангууны ард худалдагч Роза байна. Хичээлийн эпиграф. В.М.Шукшингийн ажлын тэмдэглэлээс (Өөртөө асуултууд. - М., 1981). Виктор Астафьев. Учир нь бид зураач Шукшингийн ач холбогдлыг бүрэн ойлгож амжаагүй байна.

Нийт 10 илтгэл байна

Зохиогчийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл

Меркурева Светлана Викторовна

Саратов муж

Хичээлийн онцлог (хичээл)

Боловсролын түвшин:

Мэргэжлийн дунд боловсрол

Зорилтот үзэгчид:

Багш (багш)

Анги(ууд):

Анги(ууд):

Анги(ууд):

Анги(ууд):

Анги(ууд):

Анги(ууд):

Зүйл(үүд):

Уран зохиол

Зүйл(үүд):

орос хэл

Хичээлийн зорилго:

би. Байшинг шалгаж байна. даалгавар. Би. В.Шукшиний тухай багшийн үг. Хөрөг зурагтай ажиллах. Би. Уншсан "Таслах" өгүүллэгийн хэлэлцүүлэг. IV. В.Шукшиний "Микроскоп" өгүүллэгийн дүн шинжилгээ.

Хичээлийн төрөл:

Шинэ мэдлэгийг судлах, анхан шатны нэгтгэх хичээл

Товч тайлбар:

Зорилго: зохиолчийн бүтээлч байдлын өвөрмөц байдлыг харуулах; В.Шукшиний олон талт зан чанарыг оюутнуудад танилцуулах, өгөх чадварыг нэгтгэх харьцуулсан шинж чанаруудмөн зохиогчийн байр суурийг харах; "Таслах", "Микроскоп" өгүүллэгүүдэд дүн шинжилгээ хийх

Василий Макарович Шукшин (1929 - 1974)

Шукшиний баатруудын онцлог

Зорилго: зохиолчийн бүтээлч байдлын өвөрмөц байдлыг харуулах;оюутнуудад В.Шукшиний олон талт зан чанарыг танилцуулах, харьцуулсан шинж чанаруудыг өгөх, зохиогчийн байр суурийг харах чадварыг нэгтгэх;"Таслах", "Микроскоп" өгүүллэгүүдэд дүн шинжилгээ хийх

Тоног төхөөрөмж: В.М.-ийн хөрөг. Шукшина. Слайд (Намтар танилцуулга)

Хичээлийн явц.

би.

Байшинг шалгаж байна. даалгавар.

(Оюутны бэлтгэсэн зохиолчийн намтар). Би.

В.Шукшиний тухай багшийн үг. Хөрөг зурагтай ажиллах..

- Та Василий Макарович Шукшин гэдэг нэрийг аль хэдийн сонсож, түүний жүжигчин, найруулагчаар оролцсон кинонуудыг үзсэн байх. Өнөөдөр та Шукшинтай уулзах ёстой - зохиолч, мастер

- богино өгүүллэг

- Шукшингийн зургийг хар. Асуултанд хариулна уу.

- Энэ хүн хаанаас ирсэн гэж та бодож байна вэ?

- Тэр амьдралд хэр их туршлага хуримтлуулсан, хичнээн олон саад бэрхшээлийг даван туулсан бэ?

Энэ дүр төрхийн ард ямар дүр нуугдаж байна гэж та бодож байна вэ? Та түүнээс ямар түүх хүлээж байна вэ?В.М. Шукшин 45 насандаа эрт нас барсан ч бүтээлч арвин өв үлдээжээ. Тэрээр зохиолч, сценарист, найруулагч, жүжигчин байсан. Түүний оролцсон "Таны хүү ба ах", "Калина Красная", "

Хачирхалтай хүмүүс", 30 гаруй жилийн өмнө бүтээгдсэн "Зуух вандан сандал"-ыг өнөөг хүртэл дэлгэцнээ үзүүлж, үзэгчдийн сонирхлыг татсаар байна. Гол сэдэвТүүний бүтээлч байдал бол энгийн, орос, тосгоны оршин суугчийн хувь тавилан юм. Богино өгүүллэгт тэрээр агуулгын хувьд маш их багтаамжтай, дүрсэлсэн байдаг .

жирийн хүмүүс хүмүүсээс, тэдний тогтворгүй амьдрал, санаа зовнил, түгшүүртэй, жаахан хазгайТайлбар толь бичгийн ажил:

"Хачин"

- бусадтай адилгүй хачин царайлаг, сайхан сэтгэлтэй, гоо үзэсгэлэн, мэдлэг, урлагт татагддаг, тиймээс энгийн хүмүүст харь гаригийн, ойлгомжгүй хүн.

Амьдралын тухай үнэнийг хэлэхийг л хүсч байна ...

Сайн хүмүүс байхгүй байх байсан.

Амьдрал аль эрт зогсох байсан...

В.Шукшин.

Урлаг сайн сайхныг сургах ёстой. Шукшин хамгийн нандин баялгийг хүний ​​цэвэр ариун сэтгэл сайн үйлдэх чадвараас олж харсан. "Хэрэв бид аливаа зүйлд хүчтэй, үнэхээр ухаантай байвал энэ нь сайн үйлс хийх явдал юм" гэж тэр хэлэв. Тэр үүнтэй хамт амьдарч байсан, V.M. Шукшин.

Би.

Уншсан "Таслах" өгүүллэгийн хэлэлцүүлэг.

Шинэ тосгоны оршин суугчдыг ямар үйл явдал түгшээв?

Глеб Капустиныг яагаад нутгийн "алдар" гэж нэрлэж болох вэ?

Глебтэй хамт настай эмэгтэй Агафья Журавлевагийн гэр рүү явахдаа эрчүүд юунд найдаж байсан бэ? Агафья эмээгийн гэрт зочдыг хэрхэн угтсан бэ?

Глеб Капустин юуны түрүүнд сүнс эсвэл матери гэсэн асуултыг тавихдаа философийн чиглэлээр тодорхой мэдлэгийг харуулсан. хариулт хүлээлгүйгээр тэр даруй өөр асуулт руу шилжсэн: жингүйдэл гэж юу вэ; Дараа нь тэрээр филологийн шинжлэх ухааны нэр дэвшигчээс хойд нутгийн зарим бүс нутагт бөө мөргөлийн асуудалд хэрхэн хандах хандлагыг тодорхойлохыг хүсч, эцэст нь Сар бол ухаалаг соёл иргэншлийн бүтээл юм гэсэн таамаглалыг илэрхийлэв.

Константин Иванович Глебийн асуултад хэрхэн хандсан бэ? Тэр яагаад хариулах гэж яарсангүй вэ?

(Константин Иванович хүмүүжилтэй, ухаантай хүний ​​хувьд биеэ барихыг оролдсон боловч зочны дарамтыг хараад эхнэрээ тусламж дуудав.)

Глебийн олон асуултууд риторик мэт сонсогдов: хариулт хүлээхгүйгээр тэр өөрөө тавьсан асуултад хариулав. Гэвч түүний эргэн тойрон дахь хүмүүс "нэр дэвшигчид" хариулт өгөх боломжгүй гэсэн байр суурьтай байсан тул Глебийг эсэргүүцэв. Давуу тал нь түүний талд байсан нь тодорхой. Үүнийг эрчүүд "таслах" гэж нэрлэдэг, өөрөөр хэлбэл. өөрийнхөө давуу байдал, өрсөлдөгчийнхөө хангалтгүй байдлыг харуулах. Глеб хотоос тосгонд ирж, тодорхой хандлагад хүрсэн хүмүүст ийм хандлагаар юуг нотлохыг хүссэн бэ?

(Нийгмийн шат шатанд түүнээс дээгүүр хүмүүс түүнийг дорд үзэж, хүндэлдэггүй, өөрийгөө өөд татахын тулд нутгийнхандаа зориулж ийм "тоглолт" хийсэн юм шиг санагдав.)

Глеб филологийн шинжлэх ухааны нэр дэвшигчийг үнэхээр "тасалсан" гэж үү? Эрчүүд хэний талд байсан бэ? Та хэнийг биширдэг байсан бэ? Та хэнийг өрөвдсөн бэ?

Үнэхээр Глебийн зан үйлд санаатай бүдүүлэг, эелдэг бус байдал маш их байдаг. Тэр эрдэмтнийг болоогүй зүйлд буруутган лекц уншиж эхлэхэд энэ нь ялангуяа мэдэгдэхүйц юм. Глебийн зан авираас болж эрчүүд бүр ичиж байна. Гэхдээ Глеб тэднийг баярлуулсан. "Ядаж энд хайр байгаагүй. Үгүй ээ, хайр байгаагүй. Глеб бол харгис хэрцгий, хэн ч хэзээ ч харгислалд дурлаж байгаагүй."

Глеб "алдартай" хүмүүст харгис хэрцгий хандсан шалтгааныг та юу гэж бодож байна вэ? Тэр яагаад "хамар дээр нь дарахыг" маш их хүсч байсан бэ?

(СамГлеб амьдралдаа тийм ч их амжилтанд хүрч чадаагүй - тэр хөрөө тээрэмд ажилладаг байсан.). Нэлээд уншлага сайтай, бага зэрэг мэдлэгтэй тэрээр боловсролгүй байдлаа нөхөхийг хичээж, бусдад “сургаж”, тэднийг доромжлох боломжийг эрэлхийлэв.

IV

1). В.Шукшиний "Микроскоп" өгүүллэгийн дүн шинжилгээ.

2). Шукшин өөрөө үлгэр ярих урлагийн талаар хэлэхдээ: "Энд байх ёстой түүхүүд байна.

3). Түүх бол хувь тавилан юм.

- Түүх бол дүр юм.

- Энэ түүх бол гэм буруугаа хүлээх явдал юм. Хамгийн жижиг зүйл бол түүх, анекдот юм."

(Шукшиний хувьд үйл явдал бол дүрийн дүр юм. "Нэг л нөхцөл байдал байх болно, гэхдээ хоёр. өөр өөр хүмүүс, хоёр байх болно өөр өөр түүхүүд"Нэг нь нэг зүйлийн талаар, нөгөө нь огт өөр зүйлийн талаар" гэж тэр хэлэв.

- Гол дүрийн дүрийн талаар та юу хэлэх вэ?

(Нэг талаас, амьдралын үл мэдэгдэх талыг сонирхох, сониуч байдлын сэтгэл хөдлөл; нөгөө талаас эхнэрээсээ айдаг.)

- Баатар, түүний эхнэр хоёрын зөрчилдөөнд хэн нь зөв гэж та бодож байна вэ? Таны өрөвдөх сэтгэл хэний талд байна вэ? Яагаад?

(Мэдлэгийн төлөө тэмүүлж, нянгийн эсрэг тэмцэл, хүний ​​амьдралыг уртасгах асуудалд санаа зовж буй үлгэрийн баатар өрөвдөх сэтгэлийг төрүүлдэг. Гэхдээ Зоя ч гэсэн өөрийнхөөрөө зөв юм: хүүхдүүд эцгийнхээ хүслээр хамгийн хэрэгцээтэй зүйлээс салж чадахгүй.)

- Андрей Эрин хүүтэйгээ хийсэн сүүлчийн яриаг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

- Би ойлгож байна: тэр үүнийг зарах болно.

- Зарна. Тиймээ... Надад үслэг дээл хэрэгтэй. OK - үслэг дээл, зүгээр. Юу ч биш... На-до, мэдээжийн хэрэг...

(Эцэст нь Андрей эхнэр Зоягийнх нь зөв гэдгийг ойлгов.) Зохиолчийн хувьд дүрүүдийн яриа чухал биш юм. Түүний ихэнх түүхүүд харилцан яриа байдаг.

Дасгал:. "Согтуу" тэнүүчилж, Сергейтэй хийхээс өөр зүйлгүй байсан Сергей Куликовтой Андрейгийн яриа хэлэлцээг уншина уу.

- Харилцан ярианд дүрүүдийн зан чанар хэрхэн илэрдэг вэ?

(Энд зохиолч Сергейгийн мунхаглал, өөрийгөө доромжлол, сүнслэг хоосрол, ёс суртахууны дүлий байдлыг харуулдаг. Түүний эгэл жирийн байдал, эгэл жирийн байдалтай харьцуулахад Андрейгийн фанат хүсэл тэмүүлэл илүү тод харагдаж байна. Мэдлэгээр цангах нь хүндэтгэлийг шаарддаг. )

Шукшингийн дүрүүдийн хэл яриа ярианы хэллэгээр дүүрэн байдаг. Баатрууд амьдрал дээр тосгоны жирийн хүмүүсийн ярьдаг шиг ярьдаг.

Дасгал: Текстээс ярианы үгсийг олоорой. Өгүүллэгт инээдтэй зүйл их бий. Жишээ хэлнэ үү.

- Зохиолч Шукшин хошин шогийнхоо ард юу нуудаг вэ? Тэр хүмүүстэй, ер нь амьдралтай ямар холбоотой вэ?

(Уйтгар гунигаар онцолсон зохиолчийн хошин шогийн цаана хүнийг хайрлах хайр, бидний амьдралыг бусниулдаг бүхний зовлон зүдгүүр, ёс суртахуун, хүний ​​нэр төрийг тогтоох өндөр шалгуур байдаг. .)

В. Хичээлийн хураангуй.

- Түүхийн баатар Андрей Эрин яагаад "гайхамшигтай" гэж ангилагдах вэ?

Шукшингийн баатрууд бол ард түмний хүмүүс юм. Тэр тэднийг байгаагаар нь харуулдаг. Муухай, хөгжилтэй, бүх сул тал, дутагдалтай. Эх орон нэгтнүүдийнхээ тухай энгийн бөгөөд хатуу үнэнийг хайр хүндэтгэлтэйгээр хэлэхийн тулд асар их авьяастай байх шаардлагатай байв. Мөн энэ үнэн нь түүний дүрүүд нь үйл хөдлөлийн аяндаа, импульс, байгалийн жамаараа гайхагддаг. Тэд хүнийг хүнээр доромжлоход өндөр хариу үйлдэл үзүүлдэг. Мөн энэ хариу үйлдэл хийх болноянз бүрийн хэлбэрүүд

, хамгийн гэнэтийн үр дүнд хүргэдэг.

Хичээлийн зорилго:

В.Шукшиний олон талт зан чанар, түүний хувийн зан чанарын онцлогтой танилцах;

"Микроскоп" өгүүллэгт дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх;

Ёс суртахуун, ёс суртахууны санааг бий болгох.

Ι. Хичээлийн явц C .

дуудлагын үе шат
Намрын алтаар Сибирь,
Москвад дугуйны чимээ гардаг.
Москва, Сибирь, Вологда
Чичирч, утас тасрах:

- Шукшин: Шукшин: Шукшин...

Та Василий Макарович Шукшин гэдэг нэрийг аль хэдийн сонсож, түүний жүжигчин, найруулагчаар оролцсон кинонуудыг үзсэн байх. Тэр хүүхдэд тусгайлан зориулж бичээгүй. Гэвч түүний бүтээлүүддээ хөгширсөн асуудлууд нь мөнхийн бөгөөд хөгшрөлтгүй юм. Өнөөдөр бид "Микроскоп" түүхийг судлахдаа В.М. Шукшина.

Би. СЭДЭВ. Зорилго тогтоох.

1. Эпиграф: Эдгээр нь хаанаас гардаг вэ? авьяас ? -аас шагнал ардын Орос хүмүүс дэлхий дээр амьдарч байна - одоо сонгогддог

нэг.

Василий Шукшин

Бид ямар хүмүүсийн тухай яриад байна вэ? Тэд олон байна уу?

Эпиграф В.Шукшинтай ямар холбоотой вэ?

(Тэмдэглэлийн дэвтэрт сэдэв, эпиграф бичих)

2. Асуудалтай асуудлууд:

Түүхийн баатар Андрей Эрин яагаад "хачин" гэж ангилагдах вэ?

3. Василий Макарович Шукшингийн тухай (1929 - 1974)

1) В.М.Шукшин 45 жил амьдарсан нь харамсалтай. Гэхдээ түүний бүтээсэн зүйл хэд хэдэн намтарт хангалттай байх болно. (Оюутны бэлтгэсэн илтгэл).Төрсөн Вася надтай хамт хожуулыг сугалж байсан ... бид маш их ядарсан байсан, тэр зүгээр л хүүхэд байсан. Хүрз, сүх, олс, олс гээд бүх л хүнд ачаа үүрсэн тул тэр хоёр алхав. Аав маань мужаан хүн байсан. Би түүнд: "Аав аа, Васяд жижиг малгай өгөөч." Тэр хүүд жижиг бөгс олоод үндсийг нь таслахдаа баяртай байв - эцэст нь эндхийн ой нэвтэршгүй байв. Тэгээд тэр бага зэрэг амрах болно. Би түүний цамц нь хөлсөнд нь норсон байхыг хараад би: Хүү минь, чи ядарч байна уу? "Үгүй ээ, үгүй, ээж ээ, зүгээр л халуун байна, би огт ядраагүй" гэж тэр надад хариулав. Би нэг удаа түүний номыг уншаад - энэ бол Васяг нас барсны дараа байсан юм - тэр хожуулыг зулгааж байгаа мэт ядарч байна гэж бичсэнийг олж харав. Би өдөржингөө "Эзэн минь, би хэзээ гэмшсэн юм бэ?" Гэж уйлсан.

11 цагтЭнэ нь түүний хотод анх удаа ирж байгаа явдал байв. Тэнд Сибирийн Бийск хотын зах дээр тэр « Би эцэст нь луйварчин болохоор шийдсэн.". Хагас өлссөн хүү яаж тарвас хулгайлахаа мөрөөддөг байв.

Дайны үед гэр бүл ялангуяа ядуу байсан. 1942 онд гараар муу хүмүүсРайка үхэр үхсэн нь тариачны гэр бүлийн хувьд маш том уй гашуу юм. Өсвөр насны хүүхдийг хот руу явахыг албадах хэрэгтэй. Эхлээд тэрээр нягтлан бодогч мэргэжлээр суралцахыг хичээж, дараа нь автомашины техникийн сургуульд сурч байв. Шукшин машин үйлдвэрлэх, нягтлан бодох бүртгэлийн чадваргүй байв. Энэ үед тэрээр нууцаар шүлэг бичиж, дайны төгсгөлд тосгоны амьдралаас богино инээдмийн түүх, анекдот бичдэг байв. Тэдгээрийг хэвлэхийг хүлээн зөвшөөрдөггүй.

Орлогын эрэлд тэрээр хотоос хот руу нүүдэг. Тэрээр ажилчин, зураачийн туслах, ачигч, өрлөгч, барилгын талбайд, сэргээн засварлах ажилд ажиллаж байсан. төмөр замууд. 1949 онд цэрэгт татагдсан ч ходоодны шархны улмаас эрт халагдсан. Шукшин гэртээ ээжийнхээ ургамлаар өөрийгөө эмчилсэнийхээ дараа хөндлөнгийн оюутан болж төгсөлтийн шалгалтаа өгдөг. Хэсэг хугацаанд тэрээр хөдөөгийн багшаар ажилласан бөгөөд дараа нь ээжийнхээ багшийг хүлээн авав адислалМөн үнээ зарж олсон мөнгөө Москвад цааш суралцахаар явуулдаг.

2) Орохыг хүссэн Ш утга зохиолын хүрээлэн , "зохиолч болохын тулд" суралцах. Гэвч энэ үед элсэлт аль хэдийн дууссан байсан бөгөөд тосгоны хүүд хэвлэгдсэн бүтээл байхгүй байсан бөгөөд үүнгүйгээр түүнийг институтэд хүлээн авах боломжгүй байв. Тэгээд тэр бичиг баримтаа бүрдүүлдэг кино урлагийн дээд сургууль, тэр алдартай кино найруулагчийн ангид сурдаг Михаил Ромм.

Гэхдээ олон залуучуудын мөрөөдлийн объект болсон энэ хүрээлэнд ч гэсэн Шукшингийн хувь заяа амаргүй байв. Тэр үүнтэй эвлэрч чадахгүй байв "тосгоны тэнэг"-ийн үүрэг, түүнийг шүүсэн

шахах Тэр хүмүүсийн тухай ярихыг хүссэн. Би үнэнээ хэлэхийг хүссэн.

Хүрээлэнд даалгаврын дагуу ажиллаж байхдаа жанрын үзэгдэл, тойм зураг зурах хэрэгцээ дэмий хоосон байсангүй. зохиолч Шукшин үүссэн. Энэ бүхэн нь түүнийг динамик, тод, сэтгэлзүйн хувьд богино өгүүллэгийн эзэн болоход тусалсан бөгөөд ихэнх нь дүрүүдийн хоорондох илэрхий, амьд яриа хэлэлцээг эзэлдэг. Шукшиныг энэ үед түүний багш Михаил Ромм дэмжиж байсан. 1958 оны наймдугаар сард “Смена” сэтгүүлд В.Шукшиний анхны өгүүллэг гарчээ. "Хоёр тэргэн дээр».

Шукшин олон бэрхшээл, бэрхшээлтэй тулгарсан хэвээр байна: түүний анхны төгсөлтийн кино дэлгэцэнд гарахгүй, 5 жилийн турш Москвад хагас хууль ёсоор, өөрийн гэсэн гэргүй амьдрах болно, дараа нь аль хэдийн алдартай жүжигчин, зохиолч, эхнэртэй болно. болон хоёр хүүхэд - Москвагийн захад цонхны доор "үзэсгэлэнтэй зэлүүд газар" бүхий жижигхэн байранд бөөгнөрч байгаа боловч хамгийн чухал зүйл бол зохиолч төрсөн юм. Тэрээр ихэвчлэн "шүдээ хавиран" хурцадмал байдалд амьдардаг байсан ч өөрийнхөө төлөө хэрхэн зогсохоо мэддэг байв.

Эндээс л энэ их үгийн уран бүтээлч амьдралд муу хүн байсан гэж ярьдаг байх. Эдгээр шүүлтийг түүний шүүлтүүд үгүйсгэдэг. Бүтээгч, хүмүүсийг авчрахурлагаараа сайн муу байж болохгүй. Хүний доромжлол, бүдүүлэг байдлыг үл тэвчих - ялгах онцлогтүүний зан чанар. Түүний дотор урлагийн бүтээлүүдШууд зохиогчийн үнэлгээ нь маш ховор байдаг, боловсронгуй болгох зүйл байхгүй.

Василий Макарович бол өвөрмөц үзэгдэл юм. 24 кинонд тоглосон жүжигчин, нэрт найруулагч, продюсер, сценарист, зохиолч...

Түүний амьдрал энгийн ч биш, урт ч байсангүй. Василий Макарович 1974 оны 10-р сарын 2-нд өөр нэг киноны зураг авалтын үеэр нас баржээ...

Нэгтгэх асуултууд:

- Тэр амьдралдаа хэр их туршлага хуримтлуулсан бэ?

- Шукшин эх орондоо хайртай байсан, яагаад түүний хайрыг гайхшруулсан бэ? (дайн, хүйтэн, өлсгөлөн, эцэггүй байдал, шаргуу хөдөлмөр)

III . Текст дэх "дүргэх" В.Шукшиний “Микроскоп” өгүүллэг.

Шукшин бол зохиолч, богино өгүүллэгийн мастер юм. Тэрээр өгүүлэх урлагийн талаар “Энд байх ёстой түүхүүд байна:

1). Түүх бол хувь тавилан юм.

2). Түүх бол дүр юм.

3). Энэ түүх бол гэм буруугаа хүлээх явдал юм.

Хамгийн жижиг зүйл бол түүх, анекдот юм."

    Тайлбар толь бичгийн ажил:

"Freak" бол бусадтай адилгүй хачирхалтай царайлаг, сайхан сэтгэлтэй, гоо үзэсгэлэн, мэдлэг, урлагт татагддаг, тиймээс энгийн хүмүүст харь гаригийн, ойлгомжгүй хүн юм.

2. Текстийн утгын ойлголтыг илчлэх.

Таны бодлоор "Микроскоп" ямар төрлийн түүх вэ? Яагаад?

Энэ түүх бол гэм буруугаа хүлээх явдал юм. Хамгийн жижиг зүйл бол түүх, анекдот юм."

Ямар сэдэв вэ? (Түүний бүтээлийн гол сэдэв нь энгийн, орос, тосгоны оршин суугчийн хувь тавилан юм. Богино өгүүллэгүүд нь агуулгын хувьд маш өргөн цар хүрээтэй бөгөөд тэрээр энгийн хүмүүсийн тайван бус амьдрал, санаа зовнил, түгшүүртэй, бага зэрэг хачирхалтай хүмүүсийг дүрсэлсэн байдаг. .)

3. Тексттэй ажиллах.

1) Илэрхий унших"Тэр түүнийг чангаар дуудаж зүрхэлсэнгүй" гэсэн үгсийг эхнээс нь

Мөргөлдөөнд хэн нь зөв гэж та бодож байна вэ? Зөвхөн Андрей Вырин л буруушаах ёстой юу? Яагаад? (Түүхийн баатар нь өрөвдөх сэтгэл, мэдлэгийг эрэлхийлж, микробын эсрэг тэмцэл, хүний ​​​​амьдралыг уртасгах асуудалд анхаарлаа хандуулдаг, ялангуяа тэр хохирлыг нөхөн төлөхийг хүсч байгаа тул. Гэхдээ Зоя ч өөрийнхөөрөө зөв: хүүхдүүд чадахгүй. эцгийнхээ хүсэл тачаалаас болж хамгийн хэрэгцээтэй зүйлээс хасагдах болно.)

2) "Би долоо хоног зүүд шиг амьдарсан ..."

Микроскоп гарч ирснээр Андрей Вырин яагаад өөрчлөгдсөн бэ? Текстээс төлөв байдлыг илэрхийлэх үйл үгсийг олоорой

Гэрт микроскоп гарч ирсний дараа баатар.

Микробыг хаанаас олсон бэ? Та тэднийг хэрхэн устгах гэж оролдсон бэ?

Баатрын урт наслахын нууцыг олох гэж оролдохыг харах инээдтэй эсвэл гунигтай юу?

Нээлт хийхэд нэг микроскоп хангалтгүй гэдгийг баатар ойлгож байна уу?

3) Түүхийн баатруудын харьцуулалт.

Харилцан ярианд дүрүүдийн зан чанар хэрхэн илэрдэг вэ? (Энд зохиолч Сергейгийн мунхаг, оюун санааны хоосон байдал, ёс суртахууны дүлий байдлыг харуулж байна. Түүний эгэл жирийн, эгэл жирийн байдалтай харьцуулахад Андрейгийн фанат хүсэл тэмүүлэл илүү тод харагдаж байна. Мэдлэгээр цангах нь хүндэтгэлийг төрүүлдэг.)

Вирин яагаад нээлтээ хамгаалаагүй мөртлөө Серёгатай согтсон юм бэ?

Андрей Эрин хүүтэйгээ хийсэн сүүлчийн яриаг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Би ойлгож байна: тэр үүнийг зарах болно.

Зарна. Тиймээ... Надад үслэг дээл хэрэгтэй. За яахав - үслэг дээл, зүгээр. Юу ч биш... Бид мэдээжийн хэрэг...

(Эцэст нь Андрей эхнэр Зоягийнх нь зөв гэдгийг ойлгов.)

4) Онцлог шинж чанарууд

Гол дүрийн дүрийн талаар та юу хэлэх вэ?

(Нэг талаас, амьдралын үл мэдэгдэх талыг сонирхох, сониуч зан, нөгөө талаас эхнэрээсээ эмээх).

Баатрын нэр

Гадаад төрх

Зан чанарын шинж чанарууд

Баатрын "амралтын" мөн чанар

"Амралт"-ын үеийн баатрын мэдрэмж

Баатар болон бусад хүмүүст үзүүлэх үр дагавар (сул тал).

Баатар болон түүний эргэн тойрон дахь хүмүүст үзүүлэх үр дагавар (ашиг тус).

Эдгээр баярын үеэр баатрын дүр төрх, ярианы өөрчлөлтүүд

Тэд яагаад үүнийг хийдэг вэ?

5) Баатруудын хэл.Зохиолчийн хувьд дүрүүдийн яриа чухал биш (урьдчилсан даалгавар: текстээс ярианы үгсийг олох).

6) Хошин шог.Түүхэнд маш их зүйл бий инээдтэй.(урьдчилсан даалгавар: жишээ өгөх).

"Микроскоп" өгүүллэгт

Жишээ

Давхар өртөх нөлөө

“... Тэд өөр зүйл шагнаж болохгүй гэж үү? Үгүй бол энэ нь микроскоп юм."

“Хэнийг шагнуулах ёстой вэ? Сергей ойлгосонгүй. Андрей даарсан."

Баатруудын хэл, тэдний онцлогийг сэргээдэг

сэтгэлгээний арга.

"Тэд намайг барьж аваад өгөх болно."

"Чи яагаад хашаандаа эргэлдэж байгаа юм бэ?"

Нэг үгийн багтаамж, олон утгатай

За

Шукшингийн баатруудын онцлог, зан чанар. Дүгнэлт :

Баатрууд Шукшина бол ард түмний хүмүүс. Тэр тэднийг байгаагаар нь харуулдаг. Муухай, хөгжилтэй, бүх сул тал, дутагдалтай. Эх орон нэгтнүүдийнхээ тухай энгийн бөгөөд хатуу үнэнийг хайр хүндэтгэлтэйгээр хэлэхийн тулд асар их авьяастай байх шаардлагатай байв. Түүний дүрүүд нь үйл хөдлөлийн аяндаа, импульс, байгалийн жамаараа гайхалтай байдаг. Тэд хүнийг хүнээр доромжлоход өндөр хариу үйлдэл үзүүлдэг. Мөн энэ урвал нь янз бүрийн хэлбэрийг авч, хамгийн гэнэтийн үр дүнд хүргэдэг.

Хэл Шукшингийн дүрүүд ярианы хэллэгээр дүүрэн байдаг. Баатрууд амьдрал дээр тосгоны жирийн хүмүүсийн ярьдаг шиг ярьдаг.

Сатирик дүрслэх арга техник

Түүний ихэнх түүхүүд харилцан яриа байдаг.

Зохиолч Шукшин хошин шогийнхоо ард юу нуудаг вэ? Тэр хүмүүстэй, ер нь амьдралтай ямар холбоотой вэ?

(Уйтгар гунигаар онцолсон зохиолчийн хошигнолын цаана хүнийг хайрлах хайр, бидний амьдралыг сүйтгэж буй бүх зовлон зүдгүүр, ёс суртахуун, хүний ​​​​нэр төрийг батлах өндөр шалгуур байдаг.)

IV . Шукшингийн бодлыг тайлбарла: "Сайхан, эелдэг ... Энэ медалийг нэгээр нь зүүдэг. Сайн нь сайн үйл, хэцүү, амаргүй. Сайхан сэтгэлээр бүү бардамна, муу юм бүү хий!"

- Шукшиний хүнд үнэлдэг гол чанар: сайн сайхныг санаж, талархах.

VI. Хичээлийн хураангуй.

Зохиолчийн авьяас хэрхэн илэрсэн бэ?

Түүхийн баатар Андрей Эрин яагаад "хачин" гэж ангилагдах вэ?

Дүгнэлт:Шукшингийн баатрууд бол ард түмний хүмүүс юм. Тэр тэднийг байгаагаар нь харуулдаг. Муухай, хөгжилтэй, бүх сул тал, дутагдалтай. Эх орон нэгтнүүдийнхээ тухай энгийн бөгөөд хатуу үнэнийг хайр хүндэтгэлтэйгээр хэлэхийн тулд асар их авьяастай байх шаардлагатай байв. Мөн энэ үнэн нь урлагийн баримт болсон. Түүний дүрүүд нь үйл хөдлөлийн аяндаа, импульс, байгалийн жамаараа гайхалтай байдаг. Тэд хүнийг хүнээр доромжлоход өндөр хариу үйлдэл үзүүлдэг. Мөн энэ урвал нь янз бүрийн хэлбэрийг авч, хамгийн гэнэтийн үр дүнд хүргэдэг.

YII . Тусгал(хичээлийн чанарын түвшний үзүүлэлт болгон эмотикон ашиглах).

Нөөц

Эдгээр үгс аль дүрд хамаарах вэ?

Зоя Эрина

Андрей Эрин

    “Нэг хүн шалбааг руу ороод гэртээ ирээд ардаа орхив. Хажуугаар нэг хүүхэд өнгөрөв

Хөл нүцгэн, намайг аваад өгөөч” гэсэн.

Эрдэмтэд. Тэд манайхаас илүү сайн микроскоптой.

бүгд хардаг. Тэгээд тэд чимээгүй байна. Тэд бухимдахыг хүсэхгүй байна

хүмүүс".

    Үнэн хэрэгтээ ... хүн зуун тавин наслах ёстой. Асуулт нь,

    Тэр яагаад жаран, хамгийн ихдээ далан настай юм бэ - тэгээд хөлөө сунгав! Нянгууд! Тэд, новшнууд, хүний ​​амьдралыг богиносгодог."

"Тэд өөр зүйл шагнаж болохгүй гэж үү? Үгүй бол энэ нь микроскоп юм."

3. “...Миний хүүхдүүд өвлийн улиралд дулаахан, ухаалаг үслэг дээлтэй болно!...”

"Явган! Явган - тэнд, буцаж, за! Тэгээд хаана, тэгээд хайж байна

Хэрэв та гүйвэл хоцрохгүй."

"Микроскоп" өгүүллэгийн бичвэрүүдтэй хосоор ажиллах. (хүүхдүүд урьдчилан тэмдэглэсэн)

Даалгавар: А-3 формат дээр өгүүллэгийн текстээс хийсэн дүгнэлт, ажиглалтыг хуудас бөглөх замаар бичнэ үү.

VIII .Гэрийн даалгавар:

Бид муу санагдах үедээ: "Хаа нэг газар хэн нэгэн сайхан санагдаж байна" гэж боддог. Бид сайхан санагдах үедээ: "Хэн нэгэн хаа нэгтээ муу санагдаж байна" гэж бодох нь ховор.

В.Шукшиний өгүүллэгүүдийн онцлог

В.Шукшин өгүүллэгээ бүтээхдээ аман зохиолыг удирдан чиглүүлсэн ардын урлаг. Ардын урлаг бол “хоосон өөгшөөл”, “хөөрхөн зан”, “сэтгэлийн хүйтэн тоглоом” зэрэгт харь зүйл гэдгийг тэрээр тэмдэглэжээ.

Эндээс түүхийн энгийн бөгөөд хүртээмжтэй хэлбэр үүссэн. Тэд сонсогчдод бүх зүйлийг ойлгохоор үлгэр ярьж өгсөн<…>Тийм учраас би хэлж байна урлагаман түүх - үргэлж өөрийн гэсэн гэнэтийн арга барил, онцгой анхаарал хандуулдаг байсан. Ардын туульч бол жүжгийн зохиолч, жүжигчин хоёулаа, эс тэгвээс бүхэл бүтэн театрыг нэгтгэдэг. Тэрээр нөхцөл байдлыг бий болгож, бүх дүрд зориулж харилцан яриа өрнүүлж, үйл явдлын талаар тайлбар өгдөг ... Гэхдээ энэ бүх баялаг яриа, шинэ бүтээл, санаанд оромгүй түүх ярих арга барил нь төгсгөл биш байсан ... Хамгийн гол нь үлгэрийн утга учир хэвээр үлджээ. энгийн зүйлээр дамжуулан олон зүйлийг хэлэх, сонсогчдод илүү гүнзгий хүрэх хүсэл.

Би яагаад энэ бүгдийг хэлээд байгаа юм бэ? Түүнээс гадна ажилдаа ч мөн адил зүйлийг хийхийг хичээдэг” хэмээн ярьжээ.

“Ёс суртахуун бол үнэн” хэмээх өгүүлэлдээ тэрээр: “Би сайн бичихдээ: Би бичиж байхдаа, үзэг барьдаг юм шиг хүмүүсийн амьд дуу хоолойг цаасан дээрээс сийлж байхдаа мэддэг” гэж бичжээ. Үүнтэй ижил нийтлэлээс бид уншдаг: "Энд байх ёстой түүхүүд байна: 1. Хувь заяаны түүх. 2. Өгүүллэг-дүр. 3. Хэргээ хүлээсэн түүх.

Хамгийн жижиг зүйл бол хошигнол юм. Үгүй ээ, уран зохиол бол үзэл санаа, ёс суртахууны дээд түвшний үзэл бодол биш, хүний ​​сэтгэлийн амьдрал хэвээр байна."

Шукшингийн үг нь аялгуугаар баялаг бөгөөд бид үүнийг дуу хоолойтой мэт хүлээн авдаг, энэ нь шилжилтийг яг таг гаргадаг. сэтгэл зүйн байдалзан чанар, дүрүүдийн бүх сүнслэг бүтцийг илэрхийлдэг дүрүүд.

(В.А. Апухтинагийн "Өгүүллэг. Нөхцөл байдал ба дүрүүд" нийтлэлд үндэслэн
"В. Шукшиний зохиол" номонд)

VI . Тексттэй ажиллах.

Холбоотой нийтлэлүүд