Бичиг үсгийн дууны заах l ахлах бүлэг. "Дуу чимээ" бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй. Л үсэг Зэрлэг амьтад.” (бэлтгэл бүлэг). Үгэнд дуу авианы байрлалыг тодорхойлох

MBDOU 16-р цэцэрлэг "Залгих" хэл ярианы эмчийн хичээл 2014-2015 он.

Сэдэв: Дуу ба L үсэг

Ахлах бүлэг

Зорилтот: Л үсгийг танилцуулж байна.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  • [L] дууг гийгүүлэгч болгон, түүний тэмдэг - цэнхэр тойрог;
  • Дууны хэллэгийг тодруулах [L].

Залруулах:

  • Ярианы моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, фонемик ойлголт, фонемик дүн шинжилгээ хийх;
  • Хэлбэр харааны ойлголт, орон зайн чиг баримжаа, нарийн моторт ур чадвар.

Боловсролын:

  • Зугаа цэнгэлийн дасгалуудыг ашиглан үйл ажиллагааны сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж : толь, зүссэн үсэг (L, U, O, A, M, S), тоглоом - Лунтик цэнхэр тойрог, улаан дугуй, оньсого чипс, тоглоом (нимбэг, морь, арслан, халбага, алим, сэрээ, хүүхэлдэй, заан, таваг , сандал)

Хичээлийн явц

Org. мөч

Хонх аль хэдийн дуугарсан,

Би бүх хүүхдүүдийг хичээлдээ дуудсан.

Тэд бие бие рүүгээ харав

Тэгээд тэд ширээнийхээ ард чимээгүйхэн суув.

Сэтгэлзүйн сэтгэлийн байдал.

– Нарны дүрсийг анхааралтай ажигла. Та 1, 2, 3-т аль нь илүү дуртай вэ?

Самбар дээр нарны зураг байна (баяр хөөртэй, гунигтай, бодолтой).

(Хүүхдийн хариулт.)

- Таны сэтгэлийн байдал надад таалагдаж байна, бид хичээлийн төгсгөлд эдгээр зургууд руу буцах болно.

Хараач, залуус аа, өнөөдөр ямар баатар бидэнтэй хамт аялах вэ?

Хүүхдүүд текстийг сонсдог.

Нэгэн удаа саран дээр ер бусын хүүхэд мэндэлжээ. Тэрээр төрж, дэлхий рүү ниссэн. Тэр нисэхдээ мөс биш шууд манай цэцэрлэгийн усан сан руу унасан. Энэ бяцхан залуу одоохондоо сайн мэдэхгүй байна. Бид түүнтэй хамт аялж, түүнд тусалж, шинэ бүхнийг сурах болно.

Дууссан мэдлэгийг шинэчлэх

Залуус аа, Лунтик эдгээр мөсөн цасан ширхгийг оллоо. Мөн тэдэн дээр юу дүрслэгдсэнийг тэр ойлгохгүй байна. Энэ юу вэ? Захидал.

Захидал өөр ямар эгчтэй вэ? Дуу.

Үсэг авианаас юугаараа ялгаатай вэ?

Үсэг нь харагдаж, бичигддэг, дуу нь сонсогдож, ярьдаг.

Хуудсыг эргүүлж, үсгийг нэрлэ.

Ямар дуу чимээ байдаг вэ?

Эгшиг ба гийгүүлэгч

Цаасан дээр харуулсан үсгүүдийг 2 бүлэгт хуваа. Үсгүүдийг нэрлээд тэдгээрийг тайлбарла.

а - эгшиг,

у - эгшиг,

м - гийгүүлэгч, дуут,

o - эгшиг,

s - гийгүүлэгч, дүлий,

x - гийгүүлэгч, дүлий,

sh - гийгүүлэгч, дүлий,

r - гийгүүлэгч, дуут

Сэдвийн мессеж

Бидний нэр ямар дуугаар эхэлсэнийг надад хэлээч үлгэрийн баатар? Л-ийн дуунаас.

Бид энэ үсгийг аль бүлэгт нэмэх вэ? Мэдэх хүн байна уу? Бид үүнийг судлаагүй. Үгүй

Яагаад?

Өнөөдөр бид ангид ямар дуу авиа, үсгийн талаар сурах вэ? Дуу болон L, l үсэгтэй.

Тэгвэл өнөөдөр та бүхэндээ шинэ дуу [L]-г танилцуулж байна.

Сэдэв дээр ажиллах

Тэд бидэнд ямар нэгэн зүйл авчирч байна. Эдгээр нь зургууд юм. Зураг дээр юу харагдаж байна вэ?

Үнэг, навч, морь, нум.

Эдгээр бүх үгс ямар дуугаар эхэлдэг вэ?

Л-ийн дуунаас.

Дууг дүрсэлнэ үү [l]. [l] дууны талаар Лунтикт хэлээрэй. гийгүүлэгч, дуут (гараа хоолой дээр тавиад шалгах)

Лунтик бидэнтэй хамт "Дуу хаана байгааг таах" тоглоом тоглохыг хүсч байна. Би энэ үгийг нэрлэх бөгөөд та үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд l үсэг хаана байрлаж байгааг таах ёстой.

Цана -?

Халбага -?

Хүснэгт -? Үгийн эхэнд

Залуус аа, цасан ширхэг дээр юу дүрслэгдсэнийг хараарай? Захидал

Залуус аа, энэ бол Л үсэг юм. Хүүхдүүд хариулдаг

Надад хэлээч, тэр ямар харагддаг вэ?

Хэвлэсэн L үсэг ямар элементүүдээс бүрдэх вэ? Хоёр саваанаас.

Физминутка

L үсэг, хөл нь тусдаа

Бүжиглэж байгаа юм шиг - гараа ташаандаа

Зүүн, баруун тийш хазайсан

Зүүн-баруун, зүүн-баруун.

Энэ нь гайхалтай болж байна.

Хурууны гимнастик

Хуруунууд зугаалахаар гарав. 1,2, 3,4,5

Хуруунууд хашаанд гарч, цастай эмэгтэйг бүтээв

Шувуудыг үйрмэгээр тэжээж байв.

Бид толгод уруудаж,

Тэгээд тэд цасанд эргэлдэж байв.

Бүгд цасанд дарагдаж гэртээ ирлээ

Бид шөл идээд унтлаа.

Лунтик юу хэвтэж байгааг хараарай? Цаасан хуудас.

Эдгээр хуудсанд танд зориулсан даалгавар байна.

L үсгийг өнгөөр ​​будаж, бусад үсгүүдээс олоорой. Даалгавраа гүйцээнэ үү

(Хавсралт 1)

Сурсан зүйлээ нэгтгэх

Залуус аа, Лунтик бид хоёр ийм чимээ гаргаснаар Пискар Иванович цөөрмөөс мөлхөж гарав. Тэр биднийг чимээгүй байхыг харааж зүхэж байна. Мөн тэр бидэнд энэ талаар туслах болно. Тэр бидэнд оньсого бэлдсэн.

"Үгийг хэл" оньсого:

1. Хаалганы дэргэдэх вандан сандал дээр

Лена гашуун нулимс унагав ... (цутгах)

2. Өтгөн ойд саарал чоно

Би улаантай уулзсан ... (үнэг).

3.Андрейка цэцэрлэгтээ

Цэцгийг... (услах сав) -аас услав.

4. Миний эргэн тойронд байгаа бүх хүмүүсийг уйлуулсан

Хэдийгээр тэр тулаанч биш, гэхдээ ... (нум).

Ла-ла-ла - жижүүрт байна

ДЭР.

Ла-ла-ла - Зөгий цэцгийн дээгүүр шуугиж байна.

Ло-ло-ло - бид ГЛАСС-ыг савангаар угаасан.

Лу-лу-лу - Би ХЗА олж чадахгүй байна

Ла-ла-ла тэд ширээний бүтээлгийг ШИРЭЭНЭЭС авав

Ол-ол-ол- хаалгач ГОЛ оруулсан.

Ly-ly-ly- гутал миний хувьд ЖИЖИГ болсон

Лу-лу-лу - бид зүүг зүү рүү залгана.

Тэрээр мөн зурагтай навч авчирсан. Та зөвхөн энэ үсгээр эхэлсэн L үсэгтэй зургуудыг холбох хэрэгтэй.

Зургийг үсэгтэй холбоно уу.

(Хавсралт 2)

Сайн байна залуусаа. Та сайн ажилласан. Пискар Иванович гэртээ буцаж ирэв. Лунтик маш их ядарсан тул цэцгийн навчны дор унтжээ. Бид түүнд саад болохгүй, дараагийн хичээл дээр бид түүнтэй уулзах болно.

Зорилго: - L, l дуу, үсгийг танилцуулж, хүүхдүүдэд [L] дууг зөв дуудахыг заах. янз бүрийн хэлбэрүүдярианы үйл ажиллагаа.

Боловсролын:

– L, l үсэг, авиаг танилцуулах;

Зөв дуудлагыг автоматжуулах [L]

- үгэнд байгаа дуу авианы байршлыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Эерэг урам зоригийг төлөвшүүлэх боловсролын үйл ажиллагаа; - тоглоомын техникийг ашиглан хичээлд танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх;

Баруун дээшлэх дууны соёляриа.

Тоног төхөөрөмж: компьютер, проектор, чимэглэл (үнэг, навч, морь, нум), слайд танилцуулга, үсэг бүхий навч (a, o, y, m, s, w, l, x), L үсэг бүхий усны сараана, хайрга, тэмдэглэлийн дэвтэр, үзэг, бие даасан даалгавар бүхий хуудас

Хичээлийн явц

Зохион байгуулалтын мөч

Сэтгэлзүйн сэтгэлийн байдал.

– Нарны дүрсийг анхааралтай ажигла. Та 1, 2, 3-т аль нь илүү дуртай вэ?

Самбар дээр нарны зураг байна (баяр хөөртэй, гунигтай, бодолтой).

(Хүүхдийн хариулт.)

- Таны сэтгэлийн байдал надад таалагдаж байна, бид хичээлийн төгсгөлд эдгээр зургууд руу буцах болно.

Дэлгэцийг хараад өнөөдөр ямар баатар бидэнтэй хамт явахыг надад хэлээрэй.

Лунтик дэлгэцэн дээр байна.

Хүүхдүүд текстийг сонсдог.

Нэгэн удаа саран дээр ер бусын хүүхэд мэндэлжээ. Тэрээр төрж, дэлхий рүү ниссэн. Тэр нисэж байхдаа нуга дахь цөөрөмд шууд унасан. Энэ бяцхан залуу одоохондоо юу ч мэдэхгүй. Бид түүнтэй хамт аялж, түүнд тусалж, шинэ бүхнийг сурах болно.

Бэлтгэл ажил

Түүнтэй хамт цөөрөм рүү шумбцгаая.

Амьсгалын дасгалууд"Шумбагчид": хамраараа гүнзгий амьсгаа авч, хамраа чимхэж, усан дор шумбаж, амьсгалаа түгжиж, амаараа гарч, амьсгалаа гарга. (2-3 удаа).

За, бид Лунтиктай усан дор байна.

Хүүхдүүд босоод амьсгалын дасгал хийдэг.

Дууссан мэдлэгийг шинэчлэх

Залуус аа, Лунтик эдгээр навчийг оллоо. Мөн тэдэн дээр юу дүрслэгдсэнийг тэр ойлгохгүй байна. Энэ юу вэ? Захидал.

Захидал өөр ямар эгчтэй вэ? Дуу.

Үсэг авианаас юугаараа ялгаатай вэ?

Үсэг нь харагдаж, бичигддэг, дуу нь сонсогдож, ярьдаг.

Эгшиг ба гийгүүлэгч

Хуудсыг эргүүлж, үсгийг нэрлэ.

Ямар дуу чимээ байдаг вэ?

Цаасан дээрх үсгүүдийг 2 бүлэгт хуваа. Үсгүүдийг нэрлээд тэдгээрийг тайлбарла.

(а - эгшиг,

у - эгшиг,

м - гийгүүлэгч, дуут,

o - эгшиг,

s - гийгүүлэгч, дүлий,

x - гийгүүлэгч, дүлий,

sh - гийгүүлэгч, дүлий,

Сэдвийн мессеж

Бид энэ үсгийг аль бүлэгт нэмэх вэ? Мэдэх хүн байна уу? Бид үүнийг судлаагүй. Үгүй

Яагаад?

Надад хэлээч, манай үлгэрийн баатрын нэр ямар авиагаар эхэлдэг вэ? Л-ийн дуунаас.

Өнөөдөр бид ангид ямар дуу авиа, үсгийн талаар сурах вэ? Дуу болон L, l үсэгтэй.

Сэдэв дээр ажиллах

"Загас" биеийн тамирын дасгал

Гимнастик хийдэг хүүхдүүд

Нартай нам гүмхэн өдөр загаснууд сэлж, шумбдаг.

Тэд нэг бол тонгойж, босоод, эсвэл элсэнд булна.

Хэн бидэнтэй уулзахаар явж байгааг хараарай? Хануур хорхойн сүрэг.

Тэд бидэнд ямар нэгэн зүйл авчирч байна. Эдгээр нь зураг юм. Зураг дээр юу харагдаж байна вэ?

Үнэг, навч, морь, нум.

Эдгээр бүх үгс ямар дуугаар эхэлдэг вэ?

Л-ийн дуунаас.

l дууг дүрсэл. Лунтикт l дууны талаар хэлээрэй.

гийгүүлэгч, дуут (гараа хоолой дээр тавиад шалгах)

Хэн нэгэн далайн замаг зулгааж байна. Эрэг дээр гараад хэн болохыг харцгаая? Клава бах.

Бах Клава уйдаж эхлэв. Тэр бидэнтэй "Дуу хаана байгааг таах" тоглоом тоглохыг хүсч байна. Би энэ үгийг нэрлэх бөгөөд та үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд l үсэг хаана байрлаж байгааг таах ёстой.

Хүснэгт -? Үгийн эхэнд

Залуус аа, усны сараана дээр юу дүрслэгдсэнийг хараарай? Захидал

Залуус аа, энэ бол Л үсэг юм. Хүүхдүүд хариулдаг

Надад хэлээч, тэр ямар харагддаг вэ?

Хэвлэсэн L үсэг ямар элементүүдээс бүрдэх вэ? Хоёр саваагаас.

Хараач, Лунтик маш олон далайн хайрга авчирсан. Тэдгээрээс L үсгийг хий.

Хайрга чулуунаас L үсэг зур.

Лунтик таны бүх захидалд таалагдсан.

Хэн элсэн дээр мөлхөж байгааг хараач? Хавч руу хуруугаа чиглүүл.

Хурууны гимнастик "Хавч"

Хавч нь ёроолын дагуу мөлхдөг

Түүний сарвууг ил гаргаж байна.

(Алга доошоо, хуруугаа завилан доошлуул. Эрхий хуруугаа өөр рүүгээ чиглүүл. Алгаа хуруун дээрээ эхлээд нэг чиглэлд, дараа нь нөгөө чиглэлд хөдөлгө.)

Хавч араас нь ямар нэг юм татаж байна. Эдгээр нь таны дэвтэр юм. Тэмдэглэлийн дэвтэрт оруулна уу блок үсэгЛ.Лүнтик ч чамтай хамт элсэнд захидал хэвлэх болно.

Хавч таны захидалд үнэхээр дуртай байсан. Эмгэн хумс түүн дээр очихоор мөлхөж байна. L үсгийг дэвтэрт хэвлэв.

Биеийн тамирын дасгал хийцгээе.

"Эмгэн хумс" биеийн тамирын дасгал

Гимнастик хийдэг

Зам дагуу эмгэн хумс мөлхөж байна

Тэр байшингаа нуруун дээрээ үүрдэг.

Яаралтай биш чимээгүйхэн мөлхөж байна

Үргэлж эргэн тойрноо хардаг.

За их ядрахаараа

Тэр амрахыг хүсч байна,

Энэ нь хурдан сүйрч болно

Тэгээд дугуй бөмбөг болж хувирна.

Түүний гэрт эмгэн хумс юу байгааг хараарай? Цаасан хуудас.

Эдгээр хуудсанд танд зориулсан даалгавар байна.

L үсгийг өнгөөр ​​будаж, бусад үсгүүдээс олоорой. Даалгавраа гүйцээнэ үү

Эмгэн хумс, хавч хоёр бидэнтэй баяртай гэж хэлдэг. Тэдэнд долгион өг.

(Хавсралт 1)

Сурсан зүйлээ нэгтгэх

Залуус аа, Лунтик бид хоёр ийм чимээ гаргаснаар Пискар Иванович цөөрмөөс мөлхөж гарав. Тэр биднийг чимээгүй байхыг харааж зүхэж байна. Мөн тэр бидэнд энэ талаар туслах болно. Тэр бидэнд оньсого бэлдсэн.

"Үгийг хэл" оньсого:

1. Хаалганы дэргэдэх вандан сандал дээр

Лена гашуун нулимс унагав ... (цутгах)

2. Өтгөн ойд саарал чоно

Би улаантай уулзсан ... (үнэг).

3.Андрейка цэцэрлэгтээ

Цэцгийг... (услах сав) -аас услав.

4. Миний эргэн тойронд байгаа бүх хүмүүсийг уйлуулсан

Хэдийгээр тэр тулаанч биш, гэхдээ ... (нум).

Тэрээр мөн зурагтай навч авчирсан. Та зөвхөн энэ үсгээр эхэлсэн L үсэгтэй зургуудыг холбох хэрэгтэй.

Зургийг үсэгтэй холбоно уу.

(Хавсралт 2)

Сайн байна залуусаа. Та сайн ажилласан. Пискул Иванович гэртээ буцаж ирэв. Лунтик маш их ядарсан тул цэцгийн навчны дор унтжээ. Бид түүнд саад болохгүй, дараагийн хичээл дээр бид түүнтэй уулзах болно.

Хичээлийн хураангуй

Нар ямар хурц гэрэлтэж байгааг хараарай. Манай нарыг ахин харж, надад хэлээч, таны сэтгэл санаа ямар байна вэ?

Өнөөдөр бид ямар авиа, үсэгтэй танилцсан бэ? Дуу болон L үсэгтэй

Энэ ямар үсэг вэ? Тэр гийгүүлэгч, эгшигтэй.

Тэр ямар харагддаг вэ?

Залруулах, хөгжүүлэх даалгавар.

Хүүхдэд насанд хүрэгчдийн яриаг анхааралтай сонсож, логик, дүрмийн бүтцийг зөв ойлгож, асуултанд хариулахыг заа.

[L] ба [L"] дууг зөв дуудаж, чих, дуудлагаар нь ялгаж сур.

Үг, өгүүлбэрийн түвшинд аналитик болон синтетик ур чадварыг сайжруулах.

Бие дааж сур, үгэнд дүн шинжилгээ хий.

"Хатуу - зөөлөн гийгүүлэгч авиа" гэсэн ойлголтыг нэгтгэхийн тулд "хатуу - зөөлөн гийгүүлэгч авиа" гэсэн ойлголтыг ялгах.

Хүүхдүүдэд өгөгдсөн дууг үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд тодруулахыг заа. Өгөгдсөн авианд зориулж үг гаргаж сурахыг үргэлжлүүлээрэй.

Анализ ба синтез.

L үсгийг танилцуулна уу

Анхаарал, ой санамж, яриаг хөгжүүлэх.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Зохион байгуулалтын мөч.

1. “Алдаа засах” дидактик дасгал.Насанд хүрсэн хүн хүүхдэд өгүүлбэрүүдийг уншиж өгдөг бөгөөд хүүхэд анхааралтай сонсож, алдаагаа засч, зөв ​​хувилбарыг хэлдэг.

Сайхан үзэг. Өндөр байшин. Цаг агаар муу. Хүчтэй салхи. Том шалбааг. Тахианы өндөг. Ууртай нохой. Төмөр зам. Сайхан муур.

Яриа эмч: “Ард нь..., урд..., зүүн..., баруун..., хамгийн ойр..., надаас хамгийн хол... гэх мэт. сууна."

Шинэ сэдвийг танилцуулж байна.(Слайд 2)

2. [L] дууг танилцуулж байна.

Оньсого тааж, үгийн эхний дууг нэрлээрэй.

Л.: -Хүүхдүүд ээ, би та нарт шидэт авдар авчирсан, дотор нь юу байгааг таагаарай?

(Дэлгэц дээр цээж гарч ирнэ).

Л .: - Би танаас оньсого асууя, хэрэв та зөв таамаглавал эдгээр зургууд дэлгэцэн дээр гарч ирнэ - оньсого.

Таазан дээр өлгөгдсөн

Биднийг харж байна (гэрлийн чийдэн).

Өвөө зуун үстэй дээл өмсөж сууж байна,

Хэн түүний хувцсыг тайлах вэ?

Тэр нулимс унагадаг(сонгино).

Би өөрөө иддэггүй, гэхдээ би хүмүүсийг хооллодог (халбага).

Хэл ярианы эмч зургуудын нэрийг дахин хэлдэг.

Л.: -Үг ямар авиагаар эхэлдэг вэ?

Д.: - “Л” авианаас.

Л.: - Өнөөдөр хичээл дээр бид "л" авиатай танилцах болно.

Насанд хүрсэн хүн толины өмнө харуулж, хүүхдэд [L] дууны илэрхийлэлийг тайлбарлав.

Бага зэрэг инээмсэглэсэн уруул;

Шүд нь хоорондоо ойрхон;

Хэлний нарийн үзүүр нь дээд шүдний ард сүрьеэ рүү өргөгдсөн;

Хүзүү нь "ажилладаг".

Дууны шинж чанар: гийгүүлэгч авиа (хэл нь агаарт саад учруулдаг), хатуу, дуу чимээтэй. Зориулалт: хонхтой цэнхэр тойрог.

3 . [L"] дууг танилцуулж байна.

Дууны шинж чанар [L"]: гийгүүлэгч, зөөлөн, дуут. Зориулалт: хонхтой ногоон тойрог.

4. Дууны ялгаа [L] - [L"].

"Семафор" тоглоом.

Ярианы эмч: "Баруун гартаа цэнхэр дөрвөлжин авцгаая (энэ нь заах болно хатуу дуу[l]), зүүн талд - ногоон (энэ нь заана зөөлөн дуу[l,])"

Яриа эмч: "Хэрвээ бид үг хэллэг эсвэл үгэнд хатуу авиа сонсвол ямар төрлийн гар чийдэнг өргөх вэ? (Цэнхэр байвал зөөлөн дуугарна уу? (Ногоон)"

Ярианы эмч: "Үг: ла, ли, ло, лу, лэ, лэ, лу, ла..."

Яриа эмч: "Үг: чийдэн, услах сав, тасалбар, боов, балет, гацуур, шохой, ширээ, сандал, халва, завь, чийдэн."

5. "Үгийг хэл" тоглоом(слайд 3)

Шүлэг зөөлөн, жигд урсаж,
Гэнэт тэр бүдэрч, чимээгүй болов.
Тэр хүлээж, санаа алддаг
Үг хангалттай биш байна!
Дахин замдаа орохын тулд
Шүлэг гол мэт урсаж,
Түүнд бага зэрэг тусал
Нэг үг хэл!

За, хөл бөмбөг тоглоцгооё!
Хурдан оноо...(Зорилго)

Бидний хувьд харанхуй байна. Бид ээжээс асууж байна
Бид үүнийг илүү гэрэлтүүлэх ёстой ...(дэнлүү)

Людмила гараа угаахаар явав.
Түүнд хэрэгтэй байсан...(саван)

Сайн байна, энэ Лина,
Бүх зүйлийг сийлбэрлэдэг...(пластилин)

Нэг ямаа хаалга руу хараад,
Маш харамсалтай...(нүд)

Зул сарын гацуур мод, гацуур мод, өргөст ...(зүү)

Муурын зулзага өөртөө шаахай хийж өгөв.
Өвөл хөлдөхгүйн тулд...(савуу)

6. Үгэнд байгаа авианы байрыг тодорхойл(слайд 4)

Биеийн тамирын минут.

Хурдан босоод инээмсэглэ,

Өөрийгөө илүү өндөр, өндөрт тат.

Алив, мөрөө тэгшлээрэй,

Өргөх, буулгах,

Зүүн, баруун тийш эргэж,

Гар өвдөг дээрээ хүрэв.

Суулаа, бослоо, суув, бослоо

Тэгээд тэд газар дээр нь гүйв.

"Л" үсэг шиг хөлөө дэлгэе.

Бүжиглэж байгаа юм шиг, гараа ташаандаа барина.

Зүүн, баруун тийш хазайсан,

Зүүн, баруун.

Энэ нь гайхалтай болж байна.

Зүүн, баруун, зүүн, баруун.

6. Захидлын танилцуулга ALE

Л баатар руу ширтээд:

"Бид хоёр дусал шиг:

Багийн хөл урт,

L үсэг шиг тийм биз дээ?

О.Хоффман

Үсгийн тоглоомууд.

L үсэг өөр ямар харагдаж байна вэ?

Хуруунаас L үсэг: долоовор ба дунд хуруу баруун гар, бага зэрэг тархаж, доошоо буулгаж, үлдсэн хуруугаа нударгаараа шахаж ав.

Г.Изобильный Ставрополь муж MBDOU IMR SK " Цэцэрлэг№14"

Зорилтот:

  • Ур чадвараа бэхжүүлэх зөв дуудлагадуу [L], үүнийг үе болон үгээр тодруул.
  • Дууны артикуляцийн загварыг танилцуулж байна [L].
  • [L] дууны загварыг уншиж, L үсгээр тэмдэглэж сур.
  • Загвар ашиглан фонемик ойлголт, фонемик дүрслэлийг хөгжүүлэх. Дууны анализ, синтез хийх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл.
  • Хүүхдүүдийн танил дууг шинэ эсвэл давтахад чиглэсэн анхаарлыг бий болгох.
  • Үг бүтээх чадварыг бэхжүүлэх.
  • Хүмүүжүүл хүчтэй хүсэл эрмэлзэлтэй чанарууд: тэсвэр тэвчээр, тэсвэр тэвчээр.

Материал:Дууны загвар, үгийн загвар, үсгийн багц, Soundwood газрын зураг, клиринг, чипс, зураг, дэвтэр, харандаа.

Хичээлийн явц.

Залуус та бүхэн ид шидийн “Звуколесье” нутагт очиж шинэ дуугармаар байна уу? (Тийм). Гэхдээ тэнд хүрэхийн тулд та даалгавраа дуусгах хэрэгтэй. Звуковички газрын зураг бидэнд үүнд тусална. Та бэлэн үү? (Тийм). Тэгээд явцгаая.

1. Даалгавар.

Та ямар ярианы дууг мэддэг вэ? (эгшиг, гийгүүлэгч). Тэднийг нэрлэ. (хүүхдүүд эхлээд эгшиг, дараа нь гийгүүлэгчийг нэрлэнэ).

2. Даалгавар.

Загварын дагуу дууг нэрлэ. (Ярианы эмч дууны загварыг харуулж, хүүхдүүд харгалзах үсгийг харуулж, нэрлэнэ)

3. Даалгавар.

Үгийн эхний дууг нэрлэнэ үү (лама, лак, нум, шалбааг, цана, залгих ...). Бид ямар дууны төлөө Soundwood руу явах гэж байгааг та таасан уу? (тиймээ, L дууны ард)

4. Даалгавар.

Та үүнийг тодорхой хэлэх хэрэгтэй:

Ла - ла - ла - зөгий бидэн рүү нисэв;

Lo - lo - lo - уулан дээр тосгон байдаг;

Лу - лу - лу - бид зөгий харсан;

Ly - ly - ly - хүүхдүүд ширээн дээр суув.

5. Даалгавар.

Хурууны гимнастик "Полянка"

Цэлмэг газар, зүлгэн дээр

Бүжин өдөржин давхиж байв.

Тэгээд зүлгэн дээр өнхрөв

Сүүлээс толгой хүртэл.

Туулайнууд ингэж удаан давхив.

Гэхдээ бид үсэрч, ядарсан.

Могойнууд мөлхөж өнгөрөв

"ХАМТ өглөөний мэнд! - тэдэнд хэлсэн.

Би цус харваж, энхрийлж эхлэв

Бүх туулай эх туулайтай байдаг.

Баавгай нойрмог алхаж байв

Мөн түүний ард баавгайн бамбарууш байдаг.

Тэгээд хүүхдүүд ирэв

Тэд цүнхэндээ ном авчирсан.

Тэд ном нээж эхлэв

Мөн тэмдэглэлийн дэвтэрт бичээрэй:

Е үсэг ба О үсэг

Та бид хоёр эртнээс мэддэг болсон.

Мөн бид үүрд санах болно

U болон A үсэгтэй хамт

Сүүлийн үсэг нь Y

Бид хамтдаа бичсэн.

Бүгд! Тэмдэглэлийн дэвтэрүүдийг устгасан

Тэгээд бид үдийн хоол руу гүйв.

Сайн байна. Та бүх даалгавраа биелүүлж, Soundwood Castle-д хүрлээ. Дууны загвартай танилцах [L] (Ярианы эмч [L] дууны артикуляцийн загварыг харуулж, үсгийг харуулдаг).

6. Даалгавар.

Самбар дээрх НУМ гэдэг үгийн дууны шинжилгээ. (Хүснэгтүүд дээр, хүүхдүүд загвар ашиглан үгээ гаргаж, НУМ гэдэг үгийн тоймыг дэвтэртээ засаарай).

7. Даалгавар.

Та бүгдэд оньсого хийх даалгавар байна.

Ямар үг шифрлэгдсэнийг загвараас уншина уу?

(бөмбөг, илбэчин, өөрөө, сахалт загас, ком, хорт хавдар, ...).

Сайн байна уу залуусаа! Та бүх даалгавраа биелүүлж, Саундвудын оронд ирлээ. Бид загвар болон L үсэгтэй танилцсан.

Гэрийн даалгавар. [L] дуутай үгсийг гаргаж ирээрэй, загвар үг бичээрэй: сонгино, лак.

    Энэ сэдвээр дэлгэрэнгүй:

Хийсвэр ярианы эмчилгээний сесссургуулийн өмнөх бүлэгт бичиг үсэг заах тухай. [r], [r’] - [l], [l’] дуугарна. Үсэг Рр, Лл

Бүтээлийн зохиогч:Радулова Светлана Михайловна, "Бендерийн 9-р цэцэрлэг" хотын боловсролын байгууллагын ярианы эмчилгээний багш.
Ажлын байрны тодорхойлолт:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан бичиг үсгийн хичээлийн тэмдэглэл ярианы эмчилгээний бүлэг. Энэ материалярианы эмч, сургуулийн өмнөх боловсролын багш, багш нарт хэрэгтэй болно анхан шатны ангиуд.

Зорилтот:[р], [р"] - [л], [л"] дууг үе, үг, хэллэгээр ялгах чадварыг нэгтгэх.
Даалгаварууд:
Залруулах, хүмүүжүүлэх."Ус ба агаарын тээвэр" сэдвээр ойлголтоо бэхжүүлж, үгсийн сангаа өргөжүүл. Үе, үг, хэллэг дэх [р], [р"] - [л], [л"] авиаг ялгах чадварыг бэхжүүлэх. Үгсийн дууны дүн шинжилгээ хийх, үг, өгүүлбэр зохиох, унших, өгүүлбэр дэх үгийн тоог тодорхойлох чадварыг сайжруулах.
Залруулах, хөгжүүлэх.Фонемик сонсгол, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх, артикулятор, нарийн, бүдүүн моторт ур чадвар, ярианы хөдөлгөөнтэй уялдуулах.
Боловсролын.Даалгаврыг хамтдаа биелүүлэхэд хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж:далай, арал, хадны дүрс бүхий чимэглэл, дарвуулт завины хавтгай дүрс, [р], [р'], [л], [л'] дуу чимээ бүхий сэдэвчилсэн зураг, усны хэвлэмэл нэр бүхий картууд, агаарын тээвэр, нэр нь [р], [р'], [л], [л'] авиа, үг дэх авианы байршлыг тодорхойлох карт, үе, үсэг, дууны диаграм бүхий дугтуй.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.
Хэл ярианы эмч хүүхдүүдтэй хивсэнцэр дээр мэндчилж, усан болон агаарын тээврийн хэвлэмэл нэр бүхий картуудыг тарааж өгдөг.
Ярианы эмч.Өнөөдөр бид далайгаар сонирхолтой аялал хийх болно. Гэхдээ эхлээд карт дээрх усан болон агаарын тээврийн нэрийг уншаарай.
Хүүхдүүд завь, таслагч, барж, онгоц, нисдэг тэрэг, сал, пуужин, мөс зүсэгч, усан онгоц, моторт хөлөг, планер, аврах завь, фрегат гэсэн үгсийг уншдаг.
Ярианы эмч.Тээврийн хэрэгслийн нэр нь [р], [р’], [л], [л’] дууг агуулсан байв. Тэд бидний дарвуулт завины аялалд бидний сахиус байх болно.

2. Хуруу болон үе мөчний гимнастик.
Ярианы эмч.Бид аялалдаа бэлдэж, дасгал хийх хэрэгтэй.
"Завь", "Загас барих саваа" (Хоёр алгаа ирмэг дээр тавьж, эрхий хуруугаараа алган дээр дарагдсан (шанаг шиг). Ам нь нээлттэй, нарийхан чанга хэлийг урагш сунгасан).
"Завь", "Сэлүүртэй эгнээ" (Хоёр алгаа ирмэг дээр тавьж, эрхий хуруугаа алган дээр дарж (шанага шиг) бага зэрэг онгойлгоно. Уруулыг инээмсэглэн сунгана. Нарийхан хэлний үзүүрийг багшийн тоогоор ээлжлэн хурууны булан хүртэл сунгана. ам).
"Моторт хөлөг онгоц", "Уурын усан онгоц дуугарч байна" (Хоёр алгаа ирмэг дээр нь тавиад, жижиг хуруугаа дарж (шанаг шиг), эрхий хуруугаа дээш өргөв. Амаа бага зэрэг ангайж, "у" авиаг удаан дууд (уурын хөлгийн чимээ гэх мэт) .
"Дарвуулт завь" (Хоёр алгаа ирмэг дээр тавиад, жижиг хуруугаа дарж (шанаг шиг), эрхий хуруугаа дээш өргөв. Хэлний үзүүрийг дээд шүдээр дээшлүүлнэ).

3. Амьсгалын дасгал
Ярианы эмч.Бид амьсгалж, дараа нь амьсгалаа гаргаж, хажуу тийшээ бөхийж, хавч нь биеийн дагуу хөдөлж, амьсгалахдаа "Ssssss..." гэж хэлдэг.
Хүүхдүүд дасгалыг чиглэл бүрт 6-8 удаа хийдэг.

4. Схемийн дагуу дуу авианы хэллэг.
Хүүхдүүд ширээн дээрх байрандаа очдог. Тавиур дээр далайн дүрс байдаг. Дарвуулт завины хавтгай дүрсийг урд болон хоёр соронзоор зурган дээр хавсаргав урвуу талуран зураг.


Ярианы эмч.Манай далбаат завь хөлөг онгоцны зогсоолоос хөдөлж байна. [r] ба [l] дуунууд хэрхэн төстэй болохыг бидэнд хэлээч?
Хүүхдүүд.[r] ба [l] дуунууд нь гийгүүлэгч, хатуу, дуутай, хэлний үзүүр нь шүдний ард дээд хэсэгт байрладаг.

5. “Дууны аялгуу” хоолой


Ярианы эмч.Бид аялгууны хоолой руу хөлөглөв. Цаашид сэлэхийн тулд бид хэллэгийг зөв дуудах хэрэгтэй.
Ри-ре-ри - далай дахь хөлөг онгоцууд.
Ло-ла-ло - завь нь сэлүүртэй.
Ла-ло-ла - энд өндөр хад байна.
Ло-ла-ло - гадаа дулаахан байна.
Re-ri-re - уулан дээр байшин байдаг.
Ry-ru-ry - шумуул биднийг хаздаг.
Ол-ул-ол - бид давс худалдаж авсан.
Ар-ир-ар - хананд өлгөөтэй дэнлүү байдаг.
Ра-ру-ра - таны унтах цаг боллоо.

6. Өөрчлөлтийн чулуулаг.
Хэл ярианы эмч завины дүрсийг хөдөлгөдөг.


Ярианы эмч.Манай далбаат завь "Перемен"-ийн хад руу явав. Хадан дээр [л] дууг [r] дуугаар сольж, үгс нь өөр өөр сонсогддог.


Хэл ярианы эмч энэ үгийг [l] дуугаар дуудаж, хүүхдүүд [r] дуугаар сольж, үгийг дууддаг.
өгсөн - бэлэг
бөмбөг - баар
амьдарсан - тарган
хөгшин болсон
уусан - найр
боов - бурка
ичмээр юм - халуун байна
Ярианы эмч.Өөр чулуун дээр [r] дууг [l] дуугаар сольсон.


Хэл ярианы эмч энэ үгийг [r] дуугаар дуудаж, хүүхдүүд [l] дуугаар сольж, үгийг дууддаг.
хорт хавдар - лак
суваг - загас барих
ам - их
хүрээ - лам
хөх тариа бол худлаа
хот - өлсгөлөн

7. "Алдагдсан дуу чимээ" тэнгис
Хэл ярианы эмч нь завины дүрсийг хөдөлгөж, хүүхэд бүр ширээн дээр гурван зураг, үгэнд байгаа дууны газрыг харуулсан карттай байдаг.


Ярианы эмч.Манай далбаат завь "Алдагдсан чимээ"-ийн далайд байна. Бид үгэнд [р], [р’], [л], [л’] авианы байрлалыг олох хэрэгтэй.

8. "Дууны" урсгал


Ярианы эмч.Бид "Дууны" урсгалаар явдаг. Зураг бүрийг дууны загвартай тааруулна уу.


9. "Далайд" дасгал
Хүүхдүүд хивсэн дээр дугуйлан зогсоод дасгал хийдэг.
Далайн дээгүүр цахлай эргэлдэж,
(Эрхий хуруугаа гаталж, алгаа даллах).
Хамтдаа тэдний араас нисцгээе.
(Хуруунуудаа түгжээнд холбоно).
Хөөс цацрах, серфинг хийх чимээ

Далайн дээгүүр - чи бид хоёр!
(Гараа далавч шиг хий.)
Бид одоо далай дээр явж байна

Тэгээд бид задгай газар зугаацдаг.
(Гараараа долгионы хөдөлгөөн)
Тармуурыг сайхан өнгөрүүлээрэй
Мөн далайн гахайнуудыг гүйцэж ав.
(Гараараа усанд сэлэх хөдөлгөөн).

10. “Хийсэн үгс” арал
Хэл ярианы эмч дарвуулт завины дүрсийг хөдөлгөдөг.


Ярианы эмч.Манай завь “Хаягдсан үгс” арал руу явлаа. Миний хэлсэн үгсээс өгүүлбэр зохио.
Хэл ярианы эмч үгсийг нэрлэж, хүүхдүүд өгүүлбэрийг зөв зохиодог.
Ярианы эмч.Нисдэг, далай, дээгүүр, цахлай.
Хүүхдүүд.Далайн дээгүүр цахлай нисдэг.
Ярианы эмч.Тэнгис, усанд сэлэх, загас, дотор, асар том.
Хүүхдүүд.Асар том загас далайд сэлж байна.
Ярианы эмч.Гангвей, далайчид, хөлөг онгоцон дээр авирч, дээшээ гар.
Хүүхдүүд.Далайчид шатаар хөлөг онгоцон дээр авирдаг.

11. “Ид шидэт үгс”-ийн хүрхрээ
Хэл ярианы эмч дарвуулт завины дүрсийг хөдөлгөдөг. Хүүхдүүдэд шифрлэгдсэн үгс бүхий картууд байдаг.
Ярианы эмч.Картан дээрх үгсийг задалж, тэр үгээр өгүүлбэр зохио.


Хүүхдүүд задлаагүй үгээр өгүүлбэр зохиож, өгүүлбэрт байгаа үгийн тоог нэрлэнэ.

12. “Төөрөгдөлд орсон үе”-ийн булан.
Хэл ярианы эмч дарвуулт завины дүрсийг хөдөлгөдөг. Хүүхэд бүр дугтуйнд байгаа үетэй картуудтай.
Ярианы эмч.Төөрөгдөлд орсон үгсийн нуур дээр үг зохио.
Хүүхдүүд үеээс үг бүтээдэг.


13. Тархай үсгийн нуур
Хэл ярианы эмч дарвуулт завины дүрсийг хөдөлгөдөг. Хүүхэд бүр захидал бүхий дугтуйтай байдаг.
Ярианы эмч.Тархай үгсийн нууранд үсгүүдээс үг бүтээгээрэй.
Хүүхдүүд үсэгнээс үг бүтээдэг:
k, p, a; y, p, k, a; t, a, p, a, p; a, m, p, a; i, b, r, y; p, e, o, m; o, p, z, a; s, p, y, k; a, p, p, e; r, m, e, k; k, e, a, p; b, a, s, k, r.

Холбоотой нийтлэлүүд