Үйл үгээр биш нээлттэй хичээл. Үйл үгээр биш. Үйл үгэнд -ця ба -ця зөв бичих. Шинэ мэдлэг, ур чадварыг эзэмших

    харах, сонсох, гомдоох,

    мөн түүнчлэн тэвчих, эргүүлэх,

    үзэн ядаж, харж байна.

  • (хэд хэдэн үл хамаарах зүйл).

6. Үйл үг ямар тогтмол шинж чанартай вэ?

дамжин өнгөрөх чадвар;

эргэн төлөлт;

залгалт

7.Үйл үгэнд ямар тогтворгүй шинж чанарууд байдаг вэ?

4.Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

Үгүй

Бидний хичээлийн зорилго Үгүй практикт үйл үгтэй.

Сургаалт үгсийг дуусга (хаалтанд байгаа үгс хаалттай).(слайд 6)

ХАМТ сайн үйлс ((үгүй) чи хоцрох болно).

Хүчтэй нөхөрлөл ба сүх ((биш) таслах).

Бид саналыг уншсан.

Өөрийн судалж буй зөв бичгийн дүрмийг олоорой.

Дүгнэлт: Үгүй

5. Этимологийн зогсолт (слайд 7)

Ганцхан минут хошигнол

Үгүй- мэдэгдэж буй бөөмс

Тэр хүн бүртэй зөрчилдөж, үгүйсгэдэг

Энэ яасан заваан юм бэ

Тэр үйл үгийн талаар бага мэддэг.

Шөнө харанхуйд хэн нэгэн

Үйл үгийн хооронд, үгүй

Би нүх ухахаар шийдсэн

Тиймээс Not-тай үйл үг найзууд биш байсан.

Тэд одоо байна бүү холбо

Тэдний хооронд зай үлддэг.

Асуултууд:

Дүгнэлт:

Асуулт:

Найзууд биш, тэд холбогддоггүй.

6. Үлгэрийн зогсоол (жүжиг) (слайд 8)

Дасгал:

Тус тусад нь

саадгүй

Хайрын хүч

Надад таалагдахгүй байна Би үүнд итгэхгүй байна

"Би уурлаж байна! Би үзэн ядаж байна!

(слайд 9)

7. Физкультурная (биеийн минут) зогсоох (слайд 10)

8. Үг үсгийн алдаа

(слайд 11)

Дүгнэлт:

9. Тайлбар толь (слайд 12)

10. Туршилтын зогсоол (слайд 13)

Үгүйүйл үгтэй хамт бичдэг.

A. чи түүнийг албадаж чадахгүй (үгүй).

B. (үгүй) хайлсан

V. (үгүй) харсан

Үгүй

A. (үгүй) үзэн яддаг

B. (үгүй) сургуульд байсан

B. (үгүй) дарамтлах

A. үргэлж тусдаа байдаг

B. үргэлж хамт

Үгүйүйл үгтэй хамт бичдэг

A. (үгүй) тайвшир

B. шуурга (үгүй) ширүүсч байна

V. (үгүй) харах

5. Үйл үг нь ярианы нэг хэсэг бөгөөд дараах утгыг илэрхийлдэг.

A) тэмдэг

B) үйлдэл

C) үйлдлээр тэмдэглэгдсэн

(слайд 14)Шалгалт

11. Финалыг зогсоо. (слайд 15)

12. Гэртээ зогс. (слайд 16)

Дүрмийг сур

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Сэдвийн нээлттэй хичээл: Үйл үгээр биш"

"Үйл үгээр биш" сэдэвт нээлттэй хичээл (слайд 1)

Хичээлийн зорилго:

Үйл үгтэй “үгүй” гэж бичих дүрмийг хэрэглэх чадвартай байх;

Үг үсгийн сонор сэрэмж, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх, бүтээлч сэтгэлгээ, үндэслэл гаргах, дүгнэлт гаргах, өөрийн бодлоо логикоор илэрхийлэх чадвар

Тэмдэглэлийн дэвтэрт зөв бичих, зөв ​​бичих дүрмийг дагаж мөрдөх (слайд 2)

Хичээлийн төрөл: аялалын хичээл

Тоног төхөөрөмж: Илтгэл, тараах материал, ажлын дэвтэр

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч

Сайн уу залуусаа! Та сууна уу! Эргэн тойрноо хар даа, хэн бидэн дээр ирсэн бэ?

Багш нар бидэн дээр ирэв

Тийм учраас өнөөдөр

Бид танд мэдлэгээ харуулах болно.

Үйл үгийн талаар бид юу мэддэг вэ?

Хэрхэн бөөмийг бичиж болохгүй.

Мөн миний бүх асуултанд

Зүгээр л бүрэн хариул.

Дасгалын дэвтрийг нээж, хичээлийн огноо, сэдвийг бичнэ үү. Би та нарт өнөөдөр хичээл дээр байхыг хүсч байна сонирхолтой нээлтүүд, баяр баясгалан, мэдлэг ба сайн дүн.

Ёс суртахууны сэдэвБидний өнөөдрийн хичээл нөхөрлөл юм. Энэ үгийг та юу гэж ойлгож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Өнөөдөр бид бөөмс үйл үгтэй нөхөрлөх боломжгүй эсэхийг батлах болно.

Бидний хичээлийн эпиграф нь дараахь үгс байх болно.

Би чадахгүй гэж битгий хэлээрэй

Надад хэлээрэй, би сурна!! (слайд 3)

Энэ зүйр үгийн утгыг тайлбарла. Та ямар үг үсгийн алдаатай таарсан бэ?

2.Мэдлэгийг шинэчлэх зөв бичих дүрэм

Одоо үйл үгийн зөв бичгийн дүрмийг санахын тулд бид тантай тоглох болно. Тоглоом энэ үсгийг нэрлэдэг "Гурав дахь дугуй." Та зарим нэг шинж чанарт үндэслэн үгийн цувралаас сондгойг олж, дэвтэртээ бичих ёстой. (слайд 4)

1) Үйл үг, цас,Өсөж байна.

2) шөнө,Хэвт , охин.

3) Зурах , сормуусны будаг, хөх тариа.

4) төөрөгдөл, үзэн ядалт,Уурлах.

5) Холбоо, гоо үзэсгэлэн,Миний бие сайнгүй байна.

Бид даалгаврыг шалгаж, зөв ​​бичгийн дүрмийг тайлбарлана.

Дүгнэлт: бид зарим үйл үгийн зөв бичгийн дүрмийг давтаж, үйл үгсийг ярианы бусад хэсгээс ялгаж сурсан.

3. Тархины шуурга(слайд 5)

Сэдэв рүүгээ орохын өмнө дараах зүйлийг санацгаая.

1. Үйл үг ямар асуултанд хариулдаг вэ?

2. Үйл үг ямар утгатай вэ?

3.Үйл үг өгүүлбэрийн аль хэсэгт багтах вэ?

4.Үйл үгийн төрлийг хэрхэн тодорхойлох вэ?

Асуултуудын хувьд.

Үйл үг төгс хэлбэр"Юу хийх вэ?" Гэсэн асуултанд хариулж, төгс бус үйл үгс "юу хийх вэ?" Гэсэн асуултанд хариулдаг. Жишээ нь: (юу хийсэн бэ?) харав, (юу хийсэн бэ?) харав.

Үг бүтээхэд үндэслэсэн.

Үйл үгийн төгс хэлбэр нь угтвар, төгс бус хэлбэр нь дагаваруудын тусламжтайгаар үүсдэг. Тиймээс "харав, хийсэн" гэсэн төгс хэлбэрийн үйл үгэнд угтвар байдаг, харин "харав, хийсэн" төгс бус хэлбэрийн үйл үгэнд байдаггүй.

Тохиромжтой байдлаар.

Төгс бус үйл үгс нь "урт", "удаан", "өдөр бүр" болон бусад үгстэй нийлдэг боловч төгс төгөлдөр үйл үгсэд ийм сонголт байдаггүй. Тэгэхээр та "Би удаан хайсан" гэж хэлж болох ч "Би удаан хайсан" гэсэн хэллэгийг ашиглаж болохгүй.

5.Үйл үгийн залгалтыг хэрхэн тодорхойлох вэ?

Үйл үгийн холболтыг тодорхойлохын тулд танд хэрэгтэй:

    түүнийг анхны хэлбэрт (өөрөөр "тодорхойгүй хэлбэр", "тодорхойгүй" гэж нэрлэдэг) орчуулна. Үйл үгийн анхны хэлбэр нь зөвхөн аспект, шилжилт хөдөлгөөн, рефлекс / рефлекс бус шинж чанарыг хадгалдаг. Жишээлбэл, "сонсох" үйл үгээс анхны хэлбэр- "сонсох", "амьсгалаа авъя" - "амьсгалах", "алхах" - явах, "эргэх" - эргэх гэх мэт.

    Үйл үгийн төгсгөлд стресс унасан эсэхийг харах уу?

    бүхий бүх үйл үг стрессгүй төгсгөл"-it"-тэй бол 2-р залгалтыг хэлнэ.

    Мөн 2-р нийлбэрт санах шаардлагатай 11 онцгой үйл үг багтсан болно.

жолоодох, барих, амьсгалах, найдах,

харах, сонсох, гомдоох,

мөн түүнчлэн тэвчих, эргүүлэх,

үзэн ядаж, харж байна.

    бусад бүх үйл үг 1-р нийлбэрт хамаарна(хэд хэдэн үл хамаарах зүйл).

1-р залгалт нь ихэвчлэн zizhditsya, zybytsya зэрэг ховор үйл үгсийг агуулдаг.

6. Үйл үг ямар тогтмол шинж чанартай вэ?

дамжин өнгөрөх чадвар;

эргэн төлөлт;

залгалт

7.Үйл үгэнд ямар тогтворгүй шинж чанарууд байдаг вэ?

Тогтмол бус хэлбэрүүд нь: тоо; сэтгэлийн байдал; төрөл; нүүр царай; цаг.

Сайн байна! Бид үйл үгийн талаар мэддэг зүйлээ санав.

4.Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

Өнөөдөр хичээл дээр бид зөв бичгийн дүрмийг ярих болно Үгүй үйл үгтэй. Та энэ сэдвийн талаар юу санаж байна вэ? анхан шатны ангиуд?

Бидний хичээлийн зорилго - тусдаа бичгийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх Үгүй практикт үйл үгтэй.

Сургаалт үгсийг дуусга (хаалтанд байгаа үгс хаалттай).(слайд 6)

Сайн үйлсээрээ ((үгүй) чи хоцрох болно).

Хүчтэй нөхөрлөл ба сүх ((биш) таслах).

Хаалтанд байгаа үгсийн зөв бичгийн дүрмийг тайлбарла.

2) Одоо диктантаас өгүүлбэр бичиж, хий задлан шинжлэхсанал болгож байна.

Хүчтэй нөхөрлөл тасрахгүй, бороо, цасан шуурганд салахгүй.

Бид саналыг уншсан.

Энэ дууны үргэлжлэлийг хэн санаж байна вэ?

Өөрийн судалж буй зөв бичгийн дүрмийг олоорой.

Дүгнэлт: Үгүй үйл үгийн хамт тус тусад нь бичигдсэн бөгөөд угтвар үйл үгийн нэг хэсэг юм.

5. Этимологийн зогсолт(слайд 7)

Аялалын туршид бидний замд хэд хэдэн зогсоол байх болно. Энд эхний зогсоол - этимологи.

Ганцхан минут хошигнол

Яагаад тусад нь бичээгүйг мэдэх үү? Хошин шүлэгт энэ үзэгдлийг ингэж тайлбарласан байдаг.

Даалгавар: сонссон шүлгээс Not-тэй үгсийг бич.

Тодорхойгүйбөөмс

Тэр хүн бүртэй зөрчилдөж, үгүйсгэдэг

Энэ яасан заваан юм бэ

Тэр үйл үгийн талаар бага мэддэг.

Шөнө харанхуйд хэн нэгэн

Үйл үгийн хооронд, үгүй

Би нүх ухахаар шийдсэн

Тиймээс Not-тай үйл үг найзууд биш байсан.

Тэд одоо байна бүү холбо

Тэдний хооронд зай үлддэг.

Асуултууд:

1.Ярианы аль хэсэг нь БИШ вэ?

2. Хэ бөөм ямар ач холбогдолтой вэ?

Дүгнэлт: Үгүй бол ярианы функциональ хэсэг юм. Үүнийг бөөмс гэж нэрлэдэг бөгөөд сөрөг утгатай.

Асуулт: Not-тай ямар үгсийг бичсэн бэ?

Найзууд биш, тэд холбогддоггүй.

6. Үлгэрийн зогсоол (жүжиг)(слайд 8)

Залуус аа, Федор Кривины "Дүрмийн үлгэр"-ийг сонсоод ширээн дээрээ байгаа ширээг бөглөнө үү.

Дасгал:Үйл үгсийг 2 багананд бичнэ үү 1 багана - бөөмсөөр бичигдсэн үйл үгс Тус тусад нь биш, харин бөөмстэй хамт бичигдсэн 2 үйл үг.

Тус тусад нь

саадгүй

Хайрын хүч

Энэ хайр хэцүү бас гунигтай байсан. Тэр: "Би чамд хайртай" гэж хэлэхэд тэр түүнд: " Надад таалагдахгүй байна" Тэр: "Би итгэж байна" гэж хүлээн зөвшөөрсөн бөгөөд тэр түүнд: " Би үүнд итгэхгүй байна" Не бөөм нь үйл үгтэй хэзээ ч ойртож байгаагүй бөгөөд зөвхөн түүнээс тусдаа бичигдсэн байдаг. Гэсэн хэдий ч Үйл үг нь түүний мэдрэмжинд тогтмол байсан. Тиймээс нэг өдөр Не түүнд: "Хэрэв чи надгүйгээр амьдарч чадахгүй гэдгээ нотлох юм бол би чиний мэдрэмжийг хариулах болно."

Үйл үг гунигтайгаар санаа алдаад толь бичиг, сурах бичгүүдээр тэнүүчилж явав. Түүнийг хайртдаа буцаж ирэхэд тэр ердийнх шигээ хашгиран түүнээс үсрэн холдов. "Би уурлаж байна! Би үзэн ядаж байна!Гэнэт тэр гайхсандаа хөшиж, үйл үгийн тэвэрт оров. Тиймээс үйл үг нь зарим тохиолдолд зөвхөн тэр төдийгүй Бөөмс өөрөө бие биенгүйгээр амьдарч чадахгүй гэдгийг баталсан.

Таны замд асуудал байна. Хамт бичигдсэн үгс байгааг та харж байна.

Үгүүдийг хамтад нь, тусад нь бичсэнийг яаж мэдэх вэ? (Оюутны үндэслэл)

Оюутнууд "No" гэсэн үгийг үйл үгтэй хамт, хаана нь тус тусад нь бичсэнийг бие даан тодорхойлох даалгавар (слайд 9)

7. Физкультурная зогсоо (биеийн минут)(слайд 10)

8. Үг үсгийн алдаа

Хосоор ажиллах (самбар дээр хоёр хүн: 1 сурагч үйл үгтэй биш гэж тусад нь бичсэн үгсийг бичнэ. 2 сурагч - Үйл үгтэй биш хамт бичнэ)

(слайд 11) Даалгавар: үгсийг бүлгүүдэд хуваарил. Үг үсгийн алдааг заана уу.

(байгаа) гэж хэлэх, (биеэгүй), (байгаа) жил, (байгаа) ирээгүй, (бичээгүй) хараагүй, (байгаа), дутуу гүйцэтгэсэн, (бүү) дүүргэх, (үгүй) болно

Залуусыг шалгацгаая. Тэд самбар дээрх даалгаврыг зөв гүйцэтгэсэн үү?

Дүгнэлт:Анги бүхэлдээ дүрмийг хэлэх ёстой. Not бөөмийг үйл үгээр тусад нь бичдэг, харин үйл үгийг бөөмсгүйгээр хэрэглэх боломжгүй бол хамт бичнэ.

9. Толь бичгийн зогсоол(слайд 12)

Толь бичигтэй ажиллах. Үгсийн утгыг тайлбарла: олзлох, дургүйцэх, үзэн ядах.

Хүчлэх - хүчлэх, хүчээр хийх.

Үзэн ядах гэдэг нь дургүйцэх, жигших гэсэн үг юм.

Уурлах нь сэтгэл ханамжгүй байдал, уур хилэнг харуулах явдал юм.

10. Туршилтын зогсолт.(слайд 13)

1.Хариултын хувилбарыг заана уу Үгүйүйл үгтэй хамт бичдэг.

A. чи түүнийг албадаж чадахгүй (үгүй).

B. (үгүй) хайлсан

V. (үгүй) харсан

2.Хариултын хувилбарыг заана уу Үгүйүйл үгээр тусад нь бичнэ.

A. (үгүй) үзэн яддаг

B. (үгүй) сургуульд байсан

B. (үгүй) дарамтлах

3. Бөөм нь үйл үгээр бичигдээгүй:

A. үргэлж тусдаа байдаг

B. үргэлж хамт

V. тусад нь, гэхдээ зарим тохиолдолд энэ нь бас тохиолддог тасралтгүй бичих.

4. Аль хариултын хувилбарыг заана уу Үгүйүйл үгтэй хамт бичдэг

A. (үгүй) тайвшир

B. шуурга (үгүй) ширүүсч байна

V. (үгүй) харах

5. Үйл үг нь ярианы нэг хэсэг бөгөөд дараах утгыг илэрхийлдэг.

A) тэмдэг

B) үйлдэл

C) үйлдлээр тэмдэглэгдсэн

(слайд 14) Шалгалт

11. Финалыг зогсоо.(слайд 15)

Эцэст нь бид эцсийн буудал гэж нэрлэгддэг эцсийн зогсоолдоо хүрлээ.

1. Бөөмс үйл үгтэй нөхөрсөг биш үү?

2. Үйл үгтэй хамт ямар тохиолдолд Not бичдэг вэ?

Тусгал: Хичээл надад таалагдлаа, надад нарыг харуул.

12. Гэртээ зогс. (слайд 16)

Дүрмийг сур

Not бөөмтэй үйл үг ашиглан ангийн найздаа захидал бичээрэй

Хичээл өгсөнд баярлалаа! Таны өнөөдөр авсан дүн....

GU " Ахлах сургуульКостанай хотын засаг захиргааны боловсролын хэлтсийн №16"

5-р ангид орос хэлний хичээл

сэдвээр:

"Үйл үгээр бичихгүй"

Бэлтгэсэн: Винникова Л.В.

орос хэл, уран зохиолын багш

Костанай, 2011 он

Сэдэв: Үйл үгээр БИШ зөв бичих.

Зорилго: - ҮГҮЙ бөөмийн үүргийг танилцуулах, үл хамаарах үйл үгийн тухай ойлголт өгөх; үйл үгээр БИШ зөв бичих чадварыг хөгжүүлэх;

- өгүүлбэр бүтээх чадварыг хөгжүүлэх, зөв ​​бичгийн дүрмийн сонор сэрэмжтэй байх, баяжуулах үгсийн санхүүхдүүд;

- харилцан туслалцах, харилцан туслах, байгалийг хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн төрөл: мэдлэгийг нэгтгэх, системчлэх.

MTO: сурах бичиг, самбар, тест бүхий хуудас, цаасан хуудас (интерактив самбартай ажиллах боломжтой).

Хичээлийн явц:

    Org. мөч. Сайн байцгаана уу. Байгаа хүмүүсийг шалгаж байна.

    Хичээлийн сэдэв, зорилгыг илэрхийлэх.

мэдэх: үйл үгээр NOT бичих дүрэм;

чадвартай байх: үйл үгээр NOT-ыг зөв бичих;

ажил:идэвхтэй.

    Мэдлэгийг шинэчлэх.

* Урд талын судалгаа.

    Үйл үг гэж юу вэ? ( бие даасан хэсэгобъект эсвэл төлөвийг илэрхийлж, юу хийх вэ гэсэн асуултанд хариулдаг яриа? юу хийх вэ?)

    Тогтмол үзүүлэлтүүд юу вэ? морфологийн шинж чанарүйл үг байна уу? (төрөл ба холболт)

    Үйл үгийн холболтыг хэрхэн тодорхойлох вэ? (стресстэй хувийн төгсгөлөөр, инфинитивээр)

    Төрөл зүйлийг хэрхэн тодорхойлох вэ? (асуудал, утгаараа)

    Үйл үгэнд ямар үл нийцэх шинж чанарууд байдаг вэ? (хүйс, тоо, хүн, цаг)

    Үйл үг ямар цагийн хэлбэрүүдтэй вэ? Тэднийг хэрхэн таних вэ? (цаг хугацааны гурван хэлбэр? Өнгөрсөн цаг, одоо, ирээдүй. Асуулт, утгаараа тодорхойлогддог)

** Морфологийн шинжилгээ(сонголтуудын дагуу)

Тумбелина ойг орхихоор шийдэв. Тэр амьдрах газар хайж эхлэв.

    Шинэ сэдвийн тайлбар.

Хүн бүрийн ширээн дээр “Үйл үгээр тусад нь бичдэггүй!” гэсэн хэллэг бүхий зүссэн цаас байдаг. Даалгавар: тайрсан үгсээс хэллэгийг хурдан цуглуулж, чангаар уншина уу (Хавсралт №1-ийг үзнэ үү).

Шүлгийн дүрэм:

Хэрэв та үүнийг сураагүй бол үүнийг бүү хий
Хэрэв та мэдэхгүй бол яарах хэрэггүй.
Тус тусад нь үйл үгтэй
Бөөмсийг бүү бич.

— Үйл үгээр дандаа тусад нь бичдэггүй гэж үү? (үгүй, учир нь үйл үгтэй БИШ нийлмэл бичих тохиолдол байдаг)

Юлия Усадовагийн үлгэр энэ тухай өгүүлдэг. .

“Нэг өдөр залуу үйл үг ҮГҮЙ сайхан бөөмсөнд дурлажээ. Удаан хугацааны турш тэр түүнийг дагалдаж, өсгийг нь дагаж явсан боловч тэр дур булаам тоосонцор биш байсан бөгөөд хайрын үйл үгэнд огт анхаарал хандуулсангүй. "Би чамгүйгээр амьдарч чадахгүй!" - гэж Үйл үг хэлэв. БИШ хариулав: "Чи надад маш их хайртай, амьдарч чадахгүй гэдгээ батлах ганц ч гэсэн үг олох хүртэл би чамтай хамт байхгүй!" Үйл үг нь бүх толь бичиг, лавлах номыг тэнүүчилж явсан боловч юу ч ололгүй, цөхрөнгөө барж, БИШ рүү явав. Үйл үгийн хайлт амжилтгүй болсныг мэдээд тэр уурласангүй, "Би уурлаж байна! Би үзэн ядаж байна! Дараа нь Үйл үг БИШ рүү гүйж очоод түүнийг чанга тэврээд: "За, чи өөрөө бүгдийг нотолсон!"

Дасгал №1: Шүлэг бич.

Үйл үгээр тусад нь NOT гэж бичнэ.
Жишээ нь: Би явсан, би мэдэхгүй.
Зөвхөн үл хамаарах зүйлийг санаарай:
Тэр үзэн ядаж, уурлаж байв.

    Нэгтгэх.

Дасгал №2. Бид зүйр цэцэн үгсийг бичиж, үйл үгээр БИШ зөв бичгийн дүрмийг тайлбарлана.

Энэ үг бол бор шувуу биш, хэрэв энэ нь нисч байвал та үүнийг барьж чадахгүй. Талх байхгүй бол өдрийн хоол байхгүй болно. Дугуйгаа тослохгүй бол хурдан явахгүй. Тариагүй бол ургацаа хураахгүй. Би залхуу, өвчтэй бас бие муутай хэвээр байна.

Дасгал №3. Бид үйл үгсийг бичиж, хоёр баганад хуваарилдаг.

Тус тусад нь БИШ Хамтдаа биш

Уншаагүй, дургүй, хэлээгүй, үзэн ядсан, яваагүй, уурласан, эргэлзсэн, хараагүй, сайхан санагдсангүй, гэрэл харагдахгүй, хаадаггүй, бүү цаг байхгүй.

Та үүнийг мэдсэн үү ...

Тэд хамтдаа бичдэгүйл үг нийлмэл хавсралттайдоор -, өгөхүйл үг бүрэн бус байдал, үйл ажиллагааны дутагдал (энэ угтвар нь угтварын эсрэг утгатай байдаг.дахин:

Бид бичнэ: давсны доор - давс ихтэй, чадвараа дутуу үнэл - өөрийн чадавхийг хэтрүүлэн үнэл.

Үүнийг ялгах шаардлагатай байна үйл үгхавсралттай доор-, үйлдлийг нормоос доогуур гүйцэтгэсэн болохыг харуулж, тэдгээртэй нийцэж байна үйл үгхавсралттай руу- үгүйсгэх үгийн өмнө Үгүйүйл ажиллагаа дуусаагүйг бөөмстэй хослуулан харуулсан:

Бид бичнэ: хүүхдийг үл тоомсорлох(хяналтын явцад орхигдуулах) - шоуг дуустал нь бүү үз(үзэж дуусгах хэрэггүй); Ажилгүйчүүд байнга хоол тэжээлийн дутагдалд ордог байв. - Хүүхдүүд ихэвчлэн өдрийн хоолондоо шөлөө уудаггүй байсан.

Дасгал №4. “Баяр” сэдвээр ҮГҮЙ үйл үгтэй гурван өгүүлбэр бодож олоод бич. (Жишээ өгүүлбэр: Амралтын үеэр бид хичээлдээ явдаггүй. Бид гэртээ даалгавраа хийж суудаггүй, харин гадаа гүйдэг. Бид асуудал шийддэггүй, диктант бичдэггүй, дасгал хийдэггүй. Гэхдээ Бид амарч, тоглож, хөгжилтэй байдаг.)

Дасгал №5. Бид оньсого сонсож, тааварладаг. Бид зөвхөн үйл үгээр БИШ бичдэг.

Намрын улиралд норж, уснаас норгохгүйн тулд тэрээр шалбааг шил болгон хувиргаж, цэцэрлэгийг цастай (хүйтэн) болгосон. Энэ нь талбай, цэцэрлэгт хаа сайгүй байдаг, гэхдээ тэр байшинд орохгүй. Мөн бороо орж байхад би хаашаа ч явахгүй. Тэр гүйдэг, тэр гүйдэг, тэр дуусахгүй. Урсдаг, урсдаг, урсахгүй (гол). Үргэлж амандаа, залгихгүй (хэл). Удаан хугацааны турш тэр хоол иддэггүй, уудаггүй, чанга дуу дуулдаг. Хичээлээс хичээл хүртэл тэр дуугаа гаргадаг (хонх). Тэд чамайг овъёосоор хооллодоггүй, ташуураар зоддоггүй. Тэгээд түүнийг хагалах үед трактор долоон фунт чирдэг.

    Мэдлэгийн хяналт.

Туршилт.

1 сонголт

Сонголт 2

    Үйл үгтэй биш тусдаа зөв бичгийн дүрмийг сонгоно уу:

A) (үгүй) амьдрах Б) (биш) дарамтлах

C) (үгүй) хүсэх D ) (үгүй) үзэн ядах

    Үйл үгтэй БИШ нийлмэл үсгийг зааж өгнө үү:

A) (биш) гайхах B) (биш) сонсох

C) (үгүй) явах D ) (үгүй) итгэх

    Үгэнд (байгаагүй), уулзаагүй, (байгаагүй) баяртай гэж хэлэх - энэ нь БИШ бичигдсэн ...

A) хамтдаа B) тусад нь

C) зураасаар тэмдэглэсэн

    Эрүүл гэж бичжээ...

A) хамтдаа B) тусад нь

A) сонсоогүй B) хоол хийгээгүй

в) өвдөхгүй байх D) бүтэлгүйтсэн

    Үйл үгээр БИШ үргэлжилсэн зөв бичихийг сонгоно уу:

A) (байхгүй) амьдардаг B) (байхгүй) угаадаг

C) (биш) амт D ) (биш) танихгүй

    Үйл үгтэй БУСАД үсгийг зааж өгнө үү:

A) (биш) сайн B) (биш) хүсэлгүй

C) (үгүй) дурлах D ) (үгүй) уух

    Энэ нь уур хилэн (биш), (биш) үзэн ядалт, (биш) уур хилэн... гэсэн үгэнд бичигдээгүй.

A) хамтдаа B) тусад нь

C) зураасаар тэмдэглэсэн

    (Үгүй) хөлдөөсөн гэж бичсэн ...

A) хамтдаа B) тусад нь

    Үйл үгээр БИШ буруу бичсэнийг заана уу:

A) уншаагүй Б) оёогүй

C) эргэлзэх D) бүтэлгүйтэх

Сонголт/Үгүй.

    Гэрийн даалгавар.

§§64, 94, дасгал 991 (995), 288 (287) хуудасны асуултын хариултыг мэдэж аваарай.

    Хичээлийг дүгнэж байна.

Хавсралт No1.

-тай биш gla Зорилго амибичих тиймээ нэг удаа делГэхдээ!

-тай биш gla Зорилго амибичих тиймээ нэг удаа делГэхдээ!

-тай биш gla Зорилго амибичих тиймээ нэг удаа делГэхдээ!

-тай биш gla Зорилго амибичих тиймээ нэг удаа делГэхдээ!

-тай биш gla Зорилго амибичих тиймээ нэг удаа делГэхдээ!

Ашигласан уран зохиол:

    Сабитова З.К., Павленко В.К. орос хэл. 5-р ангийн сурах бичиг дунд сургууль. – Алматы: “Атамура”, 2010 он.

    Гетманова В.С. Мэдлэгийн орон руу ид шидийн аялал. – Шымкент: “Шикула ба К”, 2007 он

    http://nachalka.uz/publications/183_poslovicy_i_pogovorki_na_vse_pravila_russkogo_yazyka.html

    http://claw.ru/book11/017.htm

Зорилтот:

  1. Үгүй бөөмийн үүрэг, түүний салангид бичээсийг үйл үгээр танилцуулна уу.
  2. Уран бичлэгийн зөв, бичиг үсэгтэй бичих ур чадвар, чадварыг дээшлүүлнэ.
  3. Яриа, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
  4. Сэдвийн сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

  • Т.Г.-ийн найруулсан орос хэлний сурах бичиг. Рамзаева, 3-р анги;
  • Вронскийн шүлэг бүхий бие даасан картууд.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Багш:Бүгд хичээлдээ бэлэн үү? Суу. Тэд над руу инээмсэглэв, тэд бие бие рүүгээ инээмсэглэв. Бид ажилдаа бэлдлээ. Одоо орос хэлний хичээлтэй, бие халаалтаар эхэлнэ.

Эдгээр үгсийг анхааралтай ажигла: хүүхдүүд, зэгс, газар нутаг, шат, элч.

A) Өөртөө унш.
B) Найрал дуугаар уншина.
C) Үзэгдлийн минутанд бид ямар үсэг бичихээ тодорхойл. Би танд нэг зөвлөгөө өгье: энэ нь эдгээр үгсийн дуудагдах боломжгүй гийгүүлэгч юм.

Хүүхдүүд:Энэ бол "t" үсэг юм.

Багш:Эдгээр үгсэд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ?

Хүүхдүүд:Дуудлагагүй "t" үсэг

Багш:Энд ямар үг дутуу байна вэ?

Хүүхдүүд:Энэ үг нь "хүүхэд" гэсэн үг юм.

Багш:Яагаад? Үүнийг нотол.

Хүүхдүүд:Учир нь "хүүхэд" гэдэг нь нэр үг, бусад нь нэр үг юм.

Багш:Сайн байна. Хэн өөр бодолтой байна вэ?

Хүүхдүүд:Илүүдэл үг нь "шат" - энэ нь толь бичгийн үг юм.

Багш:Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна?

Хүүхдүүд:Хоёулаа зөв. Энэ хоёр үг энд илүүц байна.

Багш:Би "хүүхдүүд, шат" гэсэн үгсийг арилгадаг, харин үлдсэн хэсэгт нь тестийн үгсийг сонго.

Багш:Сайн байна. Бид дэвтэрээ нээгээд, дугаарыг нь бичлээ, сайн байна.

A) Бид нийслэл болон бичнэ жижиг үсэг"Т."
B) Бид 2 хуруугаа ирмэг дээр үлдээдэг: бид зүйр үгийг диктант дор бичдэг.

  • Бусдын талханд ам нээх хэрэггүй.

A) Энэ зүйр үгийн утгыг тайлбарла.
B) Танил үсгийг нэрлэнэ үү.

  • Мөн бор шувуу хүнгүйгээр амьдардаггүй. (Ижил төстэй ажил.)
  • Хэрэв та бузар мууг тарьвал өршөөлийг хүлээх хэрэггүй. (Ижил төстэй ажил.)

2. Шинэ сэдвийг судлах.

Багш:Одоо бүх бичсэн өгүүлбэрүүдийг сайтар нягталж үзээрэй. Энэ жижигхэн үгэнд анхаарлаа хандуулаарай: "үгүй", оросоор бид үүнийг "бөөм" гэж нэрлэдэг. (Улаанаар тодруулсан.)

A) Ярианы аль хэсгийн өмнө ирдэг вэ?
B) Та үүнийг хэрхэн бичсэн бэ?

Багш:Үүний үндсэн дээр өнөөдрийн хичээлийн сэдвийг тодорхойлохыг хичээ.

Хүүхдүүд:Бидний хичээлийн сэдэв бол "Үйл үгээр биш".

Багш:Зөв. Бид сурах бичгээ аваад, 222-р хуудсыг нээж, дүрмийг олж, чангаар уншаарай.

Багш:Залуус аа, таны ширээн дээр Вронскийн шүлэг бүхий хөзөр байна. Анхааралтай уншиж, дутуу үгсийг бөглөнө үү.

Тэд намайг эхлүүл гэж хэлсэн
Шинэ зуршил:
... сүлжихээ бүү тат!
Ахтайгаа хэзээ ч байхгүй
... үдийн цайндаа тулалд!
Хичээл дээр илүү
... хөрштэйгээ ярь!

Багш:... шүлгийг унш.

Багш:Та юу оруулсан бэ?

Хүүхдүүд:"Үгүй" бөөмс.

Багш:Та үүнийг яаж бичсэн бэ?

Хүүхдүүд:Тус тусад нь бичсэн.

Багш:“Үгүй” бөөмийг нэмэхэд үйл үгийн утга хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ?

Хүүхдүүд:Тэр сөрөг болсон.

Биеийн тамирын хичээлийн мөч.

Одоо жаахан амарцгаая. Би эдгээр үгсийг нэрлэж, хэрэв та "үйл үгээр биш" гэж сонсвол алгаа таших: бүү суу, бүү харай, цаг агаар муу, унш, үзэн яд, хашгираагүй, золгүй явдал, унт. , гай зовлон, болхи.

3. Хамрагдсан материалыг нэгтгэх.

A) ... даалгаврыг уншина уу.
B) ...223-р хуудасны лавлах үгсийг уншина уу.

Багш:Та дутуу үгсийг зөв оруулах хэрэгтэй. Харандаагаа аваад эдгээр өгүүлбэр дээр өөрөө ажилла.

Багш:... 1 зүйр үг унш. Энэ зүйр үгийн утгыг тайлбарла.

A) 2 хуруугаа ирмэг дээр үлдээж, бичнэ үү. (Бүх санал дээр ижил төстэй ажил.)
B) Үйл үгийн доогуур зур. Тэдний өмнө ямар бөөм байна вэ? Та үүнийг яаж бичсэн бэ? Үүнийг улаан өнгөөр ​​тодруул
А) Үйл үгүүд урд нь “үгүй” бөөмийг тавихад ямар утгыг олж авсан бэ?

Багш аа(сонгомол диктант): Одоо би танд оньсого уншиж өгөх болно, та тэдгээрийг тааж, "үгүй" гэсэн үйл үгсийг санаж байх ёстой.

1. Бяцхан манаач байшинг харж, чимээ шуугиан гаргадаггүй, хуцдаггүй, хэнийг ч гэртээ оруулдаггүй. Энэ юу вэ? (Түгжээ.)

A) Үйл үгсийг “үгүй” гэж нэрлэ.
B) Бид бичнэ: 2 хуруу ирмэг дээр: чимээ шуугиан гаргахгүй, хуцахгүй, дотогш нэвтрүүлэхгүй.

2. Бид өдөр унтдаггүй, шөнө унтдаггүй, өдөр шөнөгүй тогшиж, тогшдог. (Үзээрэй.)

A) Үйл үгсийг “үгүй” гэж нэрлэ.
B) Бид бичдэг: 2 хуруу ирмэг дээр: бид унтаагүй байна.

3. Тэд түүнийг зодсон ч тэр уйлдаггүй, зүгээр л илүү хөгжилтэй харайдаг. (Бөмбөлөг.)

A) Үйл үгсийг “үгүй” гэж нэрлэ.
B) Бичих: 2 хуруу ирмэг дээр: уйлахгүй.

4. Галд шатдаггүй, усанд живдэггүй. (Мөс.)

A) Үйл үгсийг “үгүй” гэж нэрлэ.
B) Бид бичдэг: ирмэг дээр 2 хуруу байна: энэ нь шатдаггүй, живдэггүй.

Багш:Та үйл үгтэй "үгүй" гэж яаж бичих вэ? Үүнийг улаан өнгөөр ​​тодруул. “Үгүй” гэсэн үйл үг ямар утгыг олж авдаг вэ?

Хүүхдүүд:Сөрөг утгатай.

Багш:Сайн байна. Одоо санацгаая: "Хөдөлмөрч" гэдэг үгийн хувьд та ямар антоним сонгож болох вэ?

Хүүхдүүд:Антоним - залхуу.

Багш:Зөв. Би одоо танд өгүүлбэрүүдийг унших болно, та залхуу хүний ​​тухай ярихын тулд тэдгээрийг дахин бичээрэй.

Ажилсаг хүн ажиллах дуртай.

Хүүхдүүд: Залхуу хүнажиллах дургүй.

Багш:Ажил нь түүнд баяр баясгаланг авчирдаг.

Хүүхдүүд:Ажил нь түүнд баяр баясгаланг авчирдаггүй.

Багш:Ийм хүмүүсийг хүндэлдэг.

Хүүхдүүд:Ийм хүмүүсийг хүндэлдэггүй.

4. Хичээлийн хураангуй.

Багш:Сайн байна. Одоо бидний хичээл дуусч байна, нэгтгэн дүгнэе.

  1. Залуус аа, бид ямар бөөмтэй уулзсан бэ?
  2. Бид үүнийг ярианы аль хэсэгт бичсэн бэ?
  3. Та бөөмсийг "үгүй" гэж яаж бичих вэ?
  4. Энэ нь үйл үгэнд ямар утгатай вэ?

5. Гэрийн даалгавар.

Хуудас 222, дүрмийг давт, дасгал 593, (тайлбар), хуулах, дутуу үсгийг оруулах, үйл үгийн доогуур "not"-ээр зур.

Бүгд сайн ажилласан учраас би ямар ч үнэлгээ өгөхгүй байна. Сайн байна. Хичээл өгсөнд баярлалаа. Амрах.

5-р ангид орос хэлний хичээл

Сэдэв: Үйл үгтэй нэгдмэл, тусдаа бичих БИШ

Приволненская дунд сургуулийн орос хэл, уран зохиолын багш Настаева Е.В

Хичээлийг 5-р ангийн сурах бичигт үндэслэсэн болно боловсролын байгууллагууд, Москва, "Тоодог", 2012 он. Сурах бичгийн зохиогчид: M.M. Разумовская, С.И. Львова, В.И. Капинос, Г.А. Богданова, Т.С. Тронина, В.В. Львов, Н.Н. Сергеева.

Хичээлийн төрөл : бататгах хичээл

Зорилтот: Үйл үгээр биш зөв бичгийн дүрмийн талаарх сурагчдын мэдлэгийг давтаж, бататгах.

Даалгаварууд: Боловсролын: Үг бичих чадвараа дадлага хийх Үйл үгээр биш, сэдвийн талаархи мэдлэгээ өргөжүүлэх;Өгүүлбэрийн нэгэн төрлийн гишүүдэд хандахдаа цэг таслалыг давт.

Боловсролын: Идэвхжүүлэх танин мэдэхүйн үйл ажиллагаасургуулийн сурагчид. Оюутнуудын яриаг хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, Багаар болон бие даан ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: Ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх: нөхөрлөл, нөхөрлөлийн мэдрэмж; амттан; сахилга бат; өөрийгөө хүндэтгэх. Орос хэл, уран зохиол, төрөлх хэлээ хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: мультимедиа дэмжлэг (танилцуулга), тайлбар толь бичиг, бие даасан ажилд зориулсан карт, жетон.

Хичээлийн явц.

I .Хичээлийн эхлэлийн зохион байгуулалт. (Слайд 1)

1. Мэндчилгээ.Оюутнуудыг эерэг сэтгэл хөдлөл, амжилтанд хүргэх.

Өдрийн мэнд, эрхэм залуус аа! Өнөөдөр үнэхээр сайхан өдөр байна, учир нь бид дахин орос хэлний хичээл дээр хамт байгаа тул сайн ажиллана гэж бодож байна. Хичээл дээр авсан оноо нь хичээлийн төгсгөлд таны ажлыг үнэлэхэд тусална. 5-аас дээш оноо - "5", 5-аас бага оноо - "4".

Шүлгийг найрал дуугаар уншъя (слайд 2)

Хэрэв бид гунигтай байвал

Эргэн тойрон дахь бүх зүйл гунигтай байдаг.

Хэрэв бид дэггүй бол

Эргэн тойрон дахь бүх зүйл галзуу юм.

Дэлхий цаг тутамд байдаг

Биднийг тусгасан.

Тиймээс битгий уурлаарай

Дэлхий рүү инээмсэглэ.

Инээмсэглэж бие биедээ амжилт хүсье.

II .Мэдлэгийг шинэчлэх. Хичээлийн үндсэн үе шатанд бэлтгэх.

1. Ангид өгөх асуулт:

Залуус аа, надад хэлээч, шүлэг юугаар дүүрэн байна вэ? Текстэд ярианы аль хэсэг давамгайлж байна вэ?

Тиймээ. Үнэхээр шүлэгт үйл үг давамгайлж байгаа бөгөөд үйл үг нь нэр үгийн дараа хоёрдугаарт ордог ярианы хэсэг гэдгийг та мэдээж мэднэ.

2.Өмнөх хичээлийн сэдвийн талаарх ойлголтоо шалгах. Бүлгээр ажиллах.

Iбүлэг (1-р эгнээ) үйл үгийн тухай өгүүллэг зохиодог (яруу найргийн текстээс үйл үгийн жишээг ашиглан) (бид ярилцаж болно )

IIбүлэг (мөр 2) гэрийн дасгалын үйл үгсийг тодорхойлдог

(Хүүхдүүд үйл үгийн үндсэн шинж чанаруудыг нэрлэнэ - утга, асуулт, морфологийн шинж чанарууд - цаг хугацаа, тал, нэгдэл)

Сайн байна! Та үйл үгийн талаар хэр их мэддэг вэ!

NOT ANGRY үйл үгийн бичиглэлд анхаарлаа хандуулаарай. Яагаад тусад нь бичдэггүй юм бэ? (Хүүхдүүд дүрмийг санаж байна).

Сайн байна!

III . Хичээлийн сэдэв, зорилгыг зарлах. Шинэ материал.

Өнөөдөр бид "Үйл үг" сэдвийг үргэлжлүүлэн судалж, үйл үгтэй БИШ зөв бичгийн дүрмийг санаж, нэгтгэх болно. Хичээлийн сэдэв, дугаарыг бичнэ үү "Үйл үгтэй хавсарсан ба салангид бичих" (слайд 3)

1.Хэлний материалын судалгаа

Залуус аа, би та нарт А.С. Мөн түүний түүх бол:

Нэгэн өдөр Александр Сергеевич Пушкин өөрийн найз Петр Вяземский дээр ирж хүү Павелынхаа хүүхдийн цомогт шүлэг бичжээ. Энэ нь зөвлөгөөг агуулсан (слайд 4)

Миний сэтгэл, Павел,

Миний дүрмийг дагаж мөрдөөрэй:

Энэ, тэр, тэрэнд дуртай

(Битгий) үүнийг хий...

Энэ тодорхой байна уу?

Баяртай, хөөрхөн минь!

Эдгээр мөрүүдийг илэрхий унш (Хүүхдүүд уншина)

Энэ шүлгээс нэг үг бодогдов, таагаарай. (БҮҮ). Хаалтуудыг нээ. Үйл үгээр NOT яаж бичих вэ?

Тиймээ, тусад нь. Энэ нь ҮГҮЙ гэдэг нь бөөм бөгөөд энэ нь үйлдлийг хориглох, өөрөөр хэлбэл үйлдлийг үгүйсгэх гэсэн үг юм (харьцуулах: хийх - хийхгүй байх)

Пушкин залуу найздаа юу хийж болохгүй гэж зөвлөсөн гэж та бодож байна вэ?

(хүүхдийн хариулт, багшийн тусламж).

Тийм ээ, яруу найрагч хэлсэн үгэндээ БИТГИЙ ХУДЛАА, БАРИХГҮЙ, БИТГИЙ ӨГӨХГҮЙ, ГОМДОХГҮЙ, САЙН ЗҮЙЛИЙГ БИТГИЙ БИТГИЙГ БИТГИЙГ БИТГИЙ ХУДЛАА гэж зөвлөдөг. Эдгээр үйл үгсийг дэвтэртээ тэмдэглэе.

Дүгнэлт: NOT нь сөрөг тоосонцор бөгөөд энэ нь үйл үгэнд сөрөг утгатай бөгөөд тусад нь бичигдсэн байдаг.

Цэг таслалыг тайлбарла. (Давж заалдах - Павел, миний үзэсгэлэнтэй), нэгэн төрлийн гишүүдсаналууд - хайртай, хэрэггүй). ҮЗЭХ (харилцан яриа) гэдэг үгийн тайлбар - таслалаар тусгаарлагдах шиг байна.

2. Сурах бичгийн дагуу ажиллана.Үг үсгээр БИШ зөв бичгийн дүрмийг давт.

Сурах бичгийг хуудас руу нээнэ үү?, дасгал?). Даалгавруудыг гүйцэтгэж байна.

Унших үгс (2 сурагч).

Лексикийн ажил.

Хоёр дахь баганад байгаа үгсийн утгыг тодорхойлъё (слайд 5)

Уурласан - уурлах, сэтгэл дундуур байх

Төөрөлдөх – синоним – эргэлзэх, ойлгохгүй байх, алдаж онох, ухаан алдах.

(Улянагийн хувьд - Хүн ямар үйлдэл хийдэг вэ?

толгойны ар талыг маажиж, мөрөө хавчиж, нүдээ эргэлдүүлнэ)

Боолчлол - хүчлэх, ямар нэгэн зүйл хийхийг албадах

Үзэн ядах - дайсагнал, зэвүүцлийг мэдрэх

Бие муутай - өвдөлттэй нөхцөл байдлыг мэдрэх

Сайхан санагдахгүй байна - өвчтэй байх, өвчтэй байх

шарах - аз жаргалд умбах, таашаал авах

Баруун баганад байгаа үгсийг хэрхэн бичсэн бэ? Зүүн баганад байгаа үгсийг хэрхэн бичсэн бэ?

Ажиглалтаас гарсан дүгнэлт (слайд 6):

Үйл үгтэй NOT бөөмийг тусад нь бичнэ.

Жишээлбэл: хэрэв та заадаггүй, ярихгүй, чимээгүй байх, тоглохгүй.

Үл хамаарах зүйл: NOT бөөмийг NOTгүйгээр хэрэглэдэггүй үйл үгтэй хамт бичдэг.

Жишээ нь: дургүй байх, муу байх, үзэн ядах, эгдүүцэх, эргэлзэх, боолчлолд байх, жаргах

3. Сэдвийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх. NEDO ба БИШ хийгээрэй (Слайд 7)

Үйл үгэнд UNDO- угтвар ба DO- угтвартай NOT бөөмийг ялгах хэрэгтэй.

UNDO гэдэг нь “бага” гэсэн утгатай, NOT DO – “үйлдлийг гүйцээгүй” гэсэн утгаар хэрэглэгддэг.

САНААРАЙ!

"дутах" үйл үг ("шаардлагатай хэмжээгээр байхгүй" гэсэн утгатай)NOT-тэй хамт бичигдсэн байдаг, учир нь UNDO- нь угтвар юм. Мөн UNDER- гэснийг “Энэ одоо ч байхгүй байсан!” гэсэн тогтвортой илэрхийлэлд хамт бичсэн байна.

Жишээ нь:

Ландшафт өнгө дутагдаж байв. (шаардлагатай тоо хэмжээ байхгүй)

ГЭХДЭЭ!

Хүү тавиур дээр хүрсэнгүй. (Үйлдэл дууссан байж болзошгүй тул тусад нь бичихгүй).

Физминутка

-Та ядарч байна уу? Физик мөчийг өнгөрөөцгөөе.
-Зөвхөн орон дээрээ ч биш, халуун нарны туяанд (сунгасан) наранд жаргаж болно. Гэнэт сэвшээ салхи үлээж, моднууд найгав (найлзав). Тэнгэр үүлэрхэг болж, бороо орж эхлэв (тэд хуруугаараа ширээн дээр тогшив). Та дээвэр дор нуугдах хэрэгтэй (бид хуруугаа атгах замаар толгой дээрээ дээвэр хийдэг).

IV .Материалыг хамгаална

1. Унших дүрмийн 18-р зүйл

2. Тексттэй ажиллах.

Залуус аа, би танаас асуух асуулт байна: Жинхэнэ нөхөрлөл гэж юу вэ? Жинхэнэ найз ямар байх ёстой вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Өөр нэг шүлэг уншъя. Энэ бол 20-р зууны яруу найрагч Сергей Владимирович Михалковын шүлэг бөгөөд тэрээр та бүхний мөрөөддөг найзынхаа хөргийг зурдаг (слайд 8):

Таны найз. Тэр шударга бөгөөд айдасгүй.

Газар болон усанд.

Нөхөр, найз нөхдөө асуудалд орхихгүй.

Тэр үүрээ сүйтгэдэггүй, тамхи татдаггүй, худлаа ярьдаггүй,

Шатнаас өлгөдөггүй, хэн нэгний шатыг авдаггүй.

Үйл үгсийг нэрлэ.

Тэд хэрхэн бичигдсэн бэ?

Сүүлийн өгүүлбэрийг бичээд хэсэг болгон хуваа.

Өгүүлбэрт ямар үйл үг байдаг вэ?

3. Зүйр цэцэн үг, үгийн бичлэг хийх.

Залуус аа, үндэстэн бүрт олон зүйр цэцэн үг байдгийг та мэднэ. Найз нөхөрлөлийн тухай, найзын тухай хамгийн алдартай зүйр үгийг нэрлэ.

Энэ нь зөв, энэ зүйр үг - Зуун рубльгүй, харин зуун найзтай бай. Үүнийг бичээрэй.

- Надад хэлээч, энэ зүйр үг бидний үед ач холбогдлоо алдсан уу?) ( Энэ зүйр үгийг би үхэшгүй мөнхийн заяатай гэж боддог. Өнөөдөр мөнгө хүний ​​хувьд онцгой үнэ цэнэтэй болсон нь эргэлзээгүй, хүн бүр сайхан амьдрахыг хичээдэг. Олон хүмүүсийн хувьд хуримтлал нь амьдралын утга учир болсон: Гэхдээ энэ нь боломжгүй юм! Жинхэнэ хүнд үргэлж хүн, ярилцагч, найз хэрэгтэй! Мөнгө сонсох эсвэл зөвлөгөө өгөх боломжгүй)

Халимаг хэлэнд ингэж сонсогддог: zun ukrtә bolhar, zun ingtә bol (шууд утгаараа зуун үхэртэй байснаас зуун найзтай байсан нь дээр). (слайд 9)

(Зуун рубльгүй, харин зуун найзтай бол - zun ukrta bolhar, zun ingta bol (шууд утгаараа - зуун үхэртэй байснаас зуун найзтай байсан нь дээр)

Үүнийг бичээрэй шууд орчуулга. Үүнийг санацгаая (найрал дуугаар дуудна).

Та өөр ямар зүйр цэцэн үгс мэддэг вэ?

4. “Зүйр цэцэн үг цуглуул” тоглоом

Залуус аа, бидний зүйр цэцэн үг задарсан. Тэднийг цуглуулж, дууссан хэлбэрээр бичье. (Слайд 10)

Сайн найзгүй, хуучин найзуудаа бүү март.

Найзынхаа мөнгийг эвдвэл эвлүүлж чадахгүй.

Нөхөрлөл бол шил шиг: та алдаагаа ойлгохгүй.

Та шинэ найз нөхөд худалдаж авах боломжгүй, тэднийг худалдаж авах боломжгүй.

В . Мэдлэгийг хянах, өөрийгөө хянах. Картуудтай ажиллах.

Сонголт 1. Үйл үгсийг хоёр баганад (навч) тарааж бич.

-тайҮгүй тусад нь бичсэн байна | -тайҮгүйхамтдаа бичсэн


(үгүй) сонсох ...; (үгүй) гүйсэн; (биш) үзэн яддаг; (биш) тэвчихгүй; (биш) нэг настай.

Сонголт 2. Хуулбарлах, хаалт нээх, дутуу үсгийг оруулах.

киног бүү үз (өмнө).

Шалгалт. (Слайд 11, слайд 12).

Өөртөө хийсэн ажлынхаа үнэлгээг өг (ганц алдаа биш - 2 оноо, 1 алдаа - 1 оноо).

VI . Тусгал.

- Аль нь сурах даалгавархичээл дээрээ шийдсэн үү? Та үүнийг шийдэж чадсан уу? Энэ нь танд сонирхолтой байсан уу? Хичээл танд юу таалагдсан бэ?

VII . Хичээлийн хураангуй.

Тиймээс бид үйл үгийн талаархи анхны мэдээллийг давтаж, нэгтгэж, ууссан, нэгтгэсэн жишээнүүдийг харлаа. тусдаа бичих, зөв ​​бичгийн чадвараа бэхжүүлж, нөхөрлөл, жинхэнэ найз нөхдийн тухай ярилцав. Одоо дахин хэлье - бид үйл үгээр яаж БИШ гэж бичих вэ?

Дүрмийн шүлгийг найрал дуугаар унших.(Слайд 13)

Залхуу байдалд дургүй үйл үг,
Тэдгээрийг бөөмийн хамт тусад нь бичдэг!
Үргэлж? Үгүй! Ямар ч эргэлзээгүйгээр
Үл хамаарах зүйлүүд байдаг.

Оноо тоолж, өөрсдөдөө үнэлгээ өгье. "5" - 5-аас дээш оноо, "4" - 5-аас бага оноо. Үнэлгээ.

VIII. Гэрийн даалгавар: 72-р догол мөр, "Найздаа өгөх зөвлөгөө" эсвэл "Миний найз", "Миний найз охин" гэсэн жижиг эссэ NOT-тэй үйл үг ашиглан.

Бид өнөөдөр маш сайн ажил хийлээ, сайн байна! Гараа алгадацгаая

Технологийн газрын зурагхичээл

Хичээлийн алхамууд

Тайзны үргэлжлэх хугацаа

1. Зохион байгуулалтын мөч.

1 мин.

2. Сурагчдын мэдлэгийг шинэчлэх.

5 мин.

3. Шинэ мэдлэг олж авах.

8 мин.

4.Шинэ мэдлэгийг өөртөө шингээх.

8 мин

5. Шинэ мэдлэгийг нэгтгэх.

5 мин.

6. Мэдлэгийг хянах, өөрийгөө хянах.

5 мин.

7. Тусгал.

3 мин.

8. Дүгнэж байна.

3 мин.

9. Гэрийн даалгавар өгөх заавар.

2 мин.

Өргөдөл

Сонголт 1.

Үйл үгсийг хоёр баганад тарааж бич

-тайҮгүй тусад нь бичсэн байна | -тайҮгүйхамтдаа бичсэн

(Би мартаагүй), (би болоогүй) сайн уу, (би тэгээгүй) сайн уу, (нэг биш) (to) хүүхэд асрах
(didn't) want, (didn't) оролцох, (didn't) be, (didn't) fall in love;
(үгүй) сонсох ...; (биш) үзэн яддаг; (биш) тэвчихгүй; (биш) нэг настай.

Сонголт 2.

Хуулбарлах, хаалт нээх, дутуу үсгийг оруулах.

(Та ядрахгүй байна); (биш) тэмцээнд оролцох; (үгүй) хурал дээр байсан_; (үгүй) өртөөнд хүрэх_; ах (үгүй) сайн; ( киног бүү үз (өмнө)., (биш) барилгад харагдахгүй_; (биш) үзэн яддаг худлаа_; (үгүй) нөхрөөсөө уучлалт гуйсан.

Холбоотой нийтлэлүүд