Захидал th бэлтгэл бүлэг. Бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй “Дуу. Ү үсэг. Захидлын танилцуулга

Зорилго:Дуу авианы зөв дуудлагыг бататгах th ярианд, үгийн дуу авианы байрлалыг тодорхойлж сурах, нэр үгээс нэмэлт үг үүсгэх, нэр үгтэй хослуулах, дүрслэх өгүүллэг бичих чадварыг хөгжүүлэх.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Хэл ярианы эмч дараахь хариултыг өгсөн хүнд суудал санал болгодог.

  • авиа, үсэг хоёрын ялгаа юу вэ?
  • ямар авиа байдаг (эгшиг, гийгүүлэгч);
  • яагаад тэдгээрийг эгшиг гэж нэрлэдэг вэ;
  • эхний авиа нь эгшиг болсон үгийг хэн нэрлэж чадах вэ;
  • гийгүүлэгч авианы тухай ярих;
  • гийгүүлэгч авиагаар эхэлсэн үгсийг олоорой.

II. Шинэ материал сурах.

1. Багшийн туслах чимээгүйхэн цаасан онгоцыг анги руу оруулав. Мөн энэ нь эрдэнэс бүхий авдар байрладаг газрын зургийг харуулж байна. Өгөгдсөн маршрутын дагуу (жишээлбэл: цонхноос урагш хоёр алхам, баруун тийш нэг алхам, гурван урагш гэх мэт) хүүхдүүд цээжийг олдог.

2. Хэл ярианы эмч цээжийг нээх оньсого таахыг санал болгож байна.

"Сүүл нь хашаанд байна,
Үржлийн газарт хамар.
Хэн сүүлээ эргүүлэх вэ
Тэр дотогшоо орох болно."

3. Хүүхдүүд цээжин дээрээс (футволк, могой, усалгааны сав, цавуу, трамвай, вандан, баллайка, зөгийн үүр, тоть, бор шувуу, кофены сав, тараг) ээлжлэн зураг авч, зурагт үзүүлсэн зүйлийг хэлнэ. зураг.

Ярианы эмч.Эдгээр үгсэд ямар дуу сонсогддог вэ? (Дуу th)

4. Дууны шинж чанар th : энэ дуу нь гийгүүлэгч, эгшигтэй, үргэлж зөөлөн байдаг.

5. Дууны байрлалыг тодорхойл th үг бүрт.

Хүүхэд бүрийн ширээн дээр "ярианы захирагч" байдаг 1 . Хүүхдүүд бие даан ажилладаг, нэг хүүхэд сэтгэгдэл бичдэг.

Лавлах үгс: цавуу, шоргоолж, тоть, подволк, вандан, бор шувуу, иод, цайны сав, амбаар, захирагч, трамвай, троллейбус, Дунно, тараг, баатар.

III. Захидлын танилцуулга th.

1. Хэл ярианы эмч захидлыг харж, ямар харагдаж байна, ямар үсэгтэй гэж хариулахыг санал болгож байна.

    ЮЯаж БАтэмдэглэлийн дэвтэртээ
    руу Югэж андуурч болохгүй БА,
    Дээд талд нь тэмдэг бичээрэй."

2. Захиаг "хэвлэх" th тэмдэглэлийн дэвтэрт.

3. “Үгийг тааг” (үсгийн өндөр нь өөр өөр байдаг).

    Акай Мболон футболк

Ярианы эмч.Үүний үр дүнд дэвтэрт "хэвлэх" гэсэн үг гарч ирнэ.

4. Дууны үгийн шинжилгээ"футболк" гэсэн үгс.

Нэг хүүхэд самбар дээрх үгийг ойлгодог. Үүний зэрэгцээ бүх хүүхдүүд үүнийг ширээн дээр тавьдаг. Самбар дээр байгаа хүүхэд үгсийг аялгуунд хувааж, дуу авиаг дарааллаар нь ялгаж, тусад нь нэрлэж, тэдгээрийн шинж чанарыг (эгшиг, гийгүүлэгч, хатуу эсвэл зөөлөн) тэмдэглэж, харгалзах чипээр тэмдэглэдэг.

Ярианы эмч."Аяга таваг", "Тавилга", "Хувцас", "Тээвэр" гэсэн хэсгүүдийн алинд нь MIKE гэдэг үг хамаарах вэ?

IV. Биеийн тамирын минут.

Хөдөлгөөнийг дуурайлган хийх: малгай, ороолт, цув, ороолт, бээлий. Цахилгаан товч, товч, гутлын үдээс уях.

V. “Хувцас” сэдвээр мэдлэгээ нэгтгэх:

1. Тоглоом "Энэ нь ямар жинтэй вэ?" Тэнд юу байна?"

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд хувцасны зургийг өгдөг. Фланелграф дээр шүүгээний зураг бий. Хүүхэд бүр өөрийн зурган дээрх хувцсыг нэрлэж, шүүгээнд байгаа байршлыг нь зааж өгдөг (өлгөөтэй эсвэл тавиур дээр тавь).

  • Схемийн дагуу нэг хувцасны тодорхойлолт (1. өнгө; 2. материал; 3. хувцасны хэсэг; 4. хувцасны улирлын шинж чанар; 5. хувцас нь хэнд зориулагдсан; 6. хувцастай хийсэн үйлдэл 2. даалгавар. гинжин хэлхээнд гүйцэтгэдэг (нэг хүүхэд эхэлж, нөгөө нь үргэлжилдэг).
  • Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг өгүүлбэрийг сонсож, алдааг олж, зөв ​​хэлэхийг урьж байна.
  • a) Оля /өвөл/ малгай, үслэг цувтай.
    б) Маша /хавар/ цувтай.
    в) Зуны улиралд Аня /цагаан/ даашинз өмсөв.

VI. Хичээлийн хураангуй.

Ярианы эмч.Өнөөдөр бид ямар дуу чимээтэй уулзсан бэ? ( th) Энэ дууг агуулсан үгсийг санаарай.

1 "Ярианы шугам" гэдэг нь үгэнд байгаа авианы байрлалыг (эхлэл, дунд, төгсгөл) тодорхойлох чип бүхий карт юм.

2 Ткаченко Т.А.Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд муу ярьдаг бол. – Санкт-Петербург: Акцидент, 1998. – 112 х, 33 л. өвчтэй: ли.

Сэдэв: гийгүүлэгч авиа [th], Ү үсэг. Өөрийн дуртай үлгэрийн баатруудтай шинэ жилийн адал явдал.

Зорилго: Y үсгээр тэмдэглэгдсэн [th] дууг мэддэг байх; [th] дууг тод дуудах чадварыг дадлагажуулах; фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх; [th] дууг олон тооны авиа, үе, үгнээс тусгаарлах чадварыг сурах; -ээр өгүүлбэр зохио үг өгсөн; Үеийн хүснэгт, [th] авиатай үгсийг ашиглан үеийг уншиж сурах; санах ой, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх; сахилга бат, багаар ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж:дуу чимээтэй байшингууд; [th] дуутай үгсийн зургууд (Үхэшгүй Кошей, Емеля, Змей Горыныч, Эрхий хуруу, Леши, Водяной); үгэнд байгаа дууны байршлыг тодорхойлох цонхтой картууд; хонхтой, хонхгүй улаан, цэнхэр, ногоон дэнлүү; өнгөт харандаа; зураг Цасан хүн, Баба Яга, Санта Клаус, Цасан охин, зул сарын гацуур мод, Зул сарын баярын чимэглэлҮ үсгээр хэвлэсэн үе, үгтэй; "Хөгжилтэй галт тэрэг" гарын авлага.
Хичээлийн явц.
I. O.n.z. Гэнэтийн мөч.
-
- Сонсоорой, залуус аа, хэн нэгэн санаа алдаад бидэн рүү залгаж байна. Тийм ээ, энэ бол бидний найз Цасан хүн.
- Юу болсон бэ, Цасан хүн?
- Өө - өө - өө! - Ай - аа - аа! Хөөе - хөөе!
Залуус аа, Цасан хүн маш их айсан тул өөр юу ч хэлж чадахгүй байна. Хэн түүнийг ингэж их айлгасан бэ?
- Өө - өө - өө! - Ай - аа - аа! Хөөе - хөөе!
Өөрийг нь маш их айлгасан үлгэрийн баатрыг нэрлэхийг хүсч байгаа байх.
Түүний хэлсэн үгийг дахин сонсож, аль авиа нь бусдаас илүү давтагдаж байгааг тодорхойлъё.
- Өө - өө - өө! - Ай - аа - аа! Хөөе - хөөе!
II. Шинэ дууг танилцуулж байна.
Артикулятор болон акустик шинж чанарын дагуу дууны шинж чанар [th].
- Зөв, энэ бол дуу чимээ юм. Тэр ямархуу хүн бэ?
Энэ дууг гаргацгаая. Бид үүнийг дуулж чадах болов уу? Биднийг юу зогсоож байна вэ? (Саад бэрхшээл - хэл нь ар талдаа нуман хаалга). Энэ ямар дуу чимээ вэ? (гийгүүлэгч). Энэ нь зөөлөн эсвэл хатуу юу? Та юу хиймээр байна, нударгаа зангидах эсвэл алгаа илэх үү? (зөөлөн). [th] дуу үргэлж зөөлөн байдаг. Хоолойгоо сонсоорой, энэ дуу хангинаж байна уу эсвэл уйтгартай байна уу? (дуу хоолой). [th] дуу нь гийгүүлэгч, эгшигтэй, үргэлж зөөлөн байдаг.
III. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.
- Манай Цасан хүнийг айлгасан үлгэрийн баатрын нэрийг олж мэдэхийн тулд бусад дуу авианы дунд [th] дууг ялгаж сурах хэрэгтэй. Бид [th] дууг сонсохдоо ямар өнгийн шидэт дэнлүү асаах вэ? (хонхтой ногоон)
1. Цуврал дууны [th] дууны тодорхойлолт.
A U Y N Y M P Y ...

2. Цуврал үе дэх [th] авианы тодорхойлолт.
АЙ ОХ СА МА АЛ АЙ ХЭЭ….
3. Үгээр [th] авианы тодорхойлолт.
- Бид дуу авиаг ялгаж сурсан, одоо цасан хүнийг айлгасан үлгэрийн баатрын нэрийг тодорхойлж чадна.
Гуталтай идээ, Аварга, Шрек, Кикимора, Баба Яга.
- Зөв, энэ бол Баба Яга.
IV. Шинэ дуугаар ажиллаж байна.
Үгэнд [th] авианы байрлалыг тодорхойлох.
- Баба Яга Фрост эцэг, Цасан охин хоёрыг нуусан. Нэр нь [th] дууг агуулсан үлгэрийн баатрууд үүнийг олоход тусална. Тэд манай "Merry Little Engine" дээр хөлдсөн өвөө, цасан охин хоёрыг хайх болно. Эхний вагонд нэр нь үгийн эхэнд, хоёр дахь нь дунд, гурав дахь нь үгийн төгсгөлд [th] гэсэн авиатай тэмдэгтүүд орно. (Үхэшгүй мөнх Кощей, Емеля, Змей Горыныч, Эрхий хуруу, Леши, Водяной) Тэд бүгд бидэнтэй хамт шинэ жилийг тэмдэглэхийг үнэхээр хүсч байна.
В. Y үсгийг танилцуулж байна.
- Манай баатрууд хүйтэн эцэг, цасан охин хоёрыг хайж байх хооронд бид тэдэнд урилга бэлтгэх болно. Бид [th] дууг мэддэг, гэхдээ үүнийг бичихийн тулд та юу мэдэх хэрэгтэй вэ? Ү үсэг. Бид дуу авиаг сонсож, дууддаг, үсэг бичиж, уншдаг.
Y үсгийг "Богино" гэж нэрлэдэг.
Тэмдэглэлийн дэвтэрт би дуртай.
Y-г би-тэй андуурахгүйн тулд,
Дээд талд тэмдэг бичнэ үү.

VI. Шинэ үсэгтэй ажиллаж байна.
1. Текст дэх Y үсгийг тодруулж байна.
- Урилгын хуудсан дээрх бүх Ү үсгийн доогуур зурж, Ү үсгийн доогуур зурахын тулд бид ямар харандаагаар зурах вэ? (ногоон)
Шинэ жил!
Үхэшгүй мөнх Кощей, Емеля, Змей Горыныч, Эрхий хуруу, Леши, Водяной нар над дээр ирээрэй. цэцэрлэгдээр Шинэ жилийн баяр.
2. Шинэ үсэгтэй үеийг унших.
Энд Фрост Эцэг, Цасан охин хоёр байна. Тэд баяраар бидэн дээр ирж, зул сарын гацуур модыг авчирсан.
Зул сарын гацуур модыг чимэглэхийн тулд тоглоомон дээр шинэ үсэг бүхий үе, үгсийг унших хэрэгтэй.
ӨӨ ӨӨ МИНИЙ МАЙ МИНЬ
VII. Биеийн тамирын дасгал.
Бид зул сарын гацуур модыг чимэглэсэн, одоо түүнтэй тоглоцгооё. Анхаарал татахуйц тоглоом "Зул сарын гацуур мод том, жижиг."
- Зул сарын гацуур моднууд хэр том болохыг (гараа дээш өргөх), хэр жижиг болохыг (гараа доошлуул) харуулъя. (Хүүхдүүд том, жижиг зул сарын гацуур модыг харуулах ёстой, ярианы эмчийн хууран мэхлэх хөдөлгөөнд анхаарал хандуулахгүй, зөвхөн аман зааврыг нь сонсох хэрэгтэй).
VIII. Сурсан зүйлээ нэгтгэх.
1. Үгийн санг өргөжүүлэх.
"Үгийг өөрчил."
Бидний амралтын өдрийг сайхан өнгөрүүлээрэй. Баба Яга ч бас бидэн дээр ирэхийг хүсдэг. Санта Клаус түүнд даалгавар өгсөн ч тэр бидэнгүйгээр хийж чадахгүй. Түүнд тусалцгаая. Хэрэгтэй
Үгийг дотор нь [th] авиа гарахаар өөрчлөх: футболк - подволк, туулай - бөжин, вандан - вандан, бор шувуу - бор шувуу, өндөг - өндөг, захирагч - захирагч, булбул - булбул...
2. Цэвэр хэлээр ажиллах.
"Уншаад дуусга":
Өө - өө - энэ бол миний бөжин
Ай - ай - бид талх жигнэсэн
Ай - ай - торонд байгаа тоть
Өө, бид гэртээ харьж байна

3. Санал боловсруулах.
Та [th] авиатай ямар үгсийг сонссон бэ? (туулай, талх, тоть, гэр, миний)
Тэдэнтэй өгүүлбэр зохио.
IX. Доод шугам.
Санта Клаусын цаг боллоо үлгэрийн баатруудүлгэрүүд рүүгээ буц. Дуу [th] нь Дууны хотод бидэнтэй хамт үлддэг. Энэ ямар дуу чимээ болохыг санацгаая? (гийгүүлэгч, зөөлөн, дуут). Сайн байна!

Анна Панина
"[Y] дуу ба Ү үсэг." БЗДХ-тай хүүхдүүдэд зориулсан бэлтгэл бүлгийн ECD-ийн хураангуй

GCD хураангуй.

Сэдэв: "Дуу ба Ү үсэг."

Интеграци боловсролын бүсүүд: "Танин мэдэхүй", "Харилцаа".

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:харилцааны соёлтой, бүтээмжтэй.

Зорилго:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Хүүхдүүдэд J дуу үүсэх механизмын талаар ойлголт өгөх;

Залруулах, хөгжүүлэх:

Үг, үг, өгүүлбэрт Y дууг автоматжуулах;

Нарийн, бүдүүн, үе мөчний моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

Графомотор функцийг хөгжүүлэх;

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;

Шинжилгээ, синтезийн үйл явцыг хөгжүүлэх;

Анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Хүүхдэд бие биедээ хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;

Тоног төхөөрөмж:"Сонс, Буковка" баатруудын хавтгай зургууд; судалж буй дууны зураг; Y үсгийн зураг; үгийн хүснэгт; хэвлэмэл үе болон бие даасан үсэг бүхий картууд; соронзон цагаан толгой; "Громотейка" ажлын дэвтэр; CD "ABC"

I. Зохион байгуулалтын мөч.

"Йоги" зургийг харж байна.

Энэ хэн бэ? Тэр юу хийж чадах вэ? Өнөөдөр биднийг хүнд хэцүү, ноцтой ажил хүлээж байна, бид йогчид шиг бэлтгэл хийх болно. (Анхаарал тоглоом "эелдэг хүсэлт".

II. Үндсэн хэсэг

1. Сэдвийн мессеж.

Өнөөдөр бид найз нөхөд Слиш, Буковка нартай зочилж байна шинэ түүх. Нэг өдөр Слыш, Буковка нар амралтын өдрөө асар том савлууртай цэцэрлэгт хүрээлэнд өнгөрөөв. Мэдээжийн хэрэг, манай найзууд тэднийг унахыг хүссэн. Гэвч тэднийг ойртож ирэнгүүт савлуурыг хамгаалж байсан сэвсгэр нохой аймшигтайгаар архирав:

Rrrrr, хүлээгээрэй, гарц хаалттай байна.

Гэхдээ яагаад? - Буковка гайхсан. -Эдгээр савлуур дээр хичнээн хүүхэд хамтдаа унаж байгааг хараарай.

"Рррр" гэж нохой "Би зөвхөн миний даалгаврыг гүйцэтгэж чадах зочдыг л оруулдаг" гэж хариулав.

"Бид тэдгээрийг биелүүлэхэд бэлэн байна" гэж Слиш хариулав.

За, хурдан бөгөөд алдаа гаргахгүйгээр энгийн хэлээр хэлээрэй.

"Нэг түлээ, хоёр түлээ, гурван түлээ."

Слиш энэ хэллэгийг нэг ч алдаагүй давтав. Та нар үүнийг хийж чадах уу?

Тоглоом "Хэлний мушгиа давт." Хүүхдүүдийг замаа алдахгүйгээр энэ хэллэгийг гурван удаа давтахад урь.

Слиш даалгавраа биелүүлж, нохой найзуудаа өнгөрөөв. Слыш, Буковка нар асар том савлуур дээр суув. Буковка вандан сандал дээр суугаад Слиш бариулыг чанга барьж, савлуурыг хөдөлгөж эхлэв.

Тэд эхлээд аажуухан, нам дор найгаж, дараа нь илүү хурдан, хүчтэй, өндөр найгаж эхлэв. Савлуур дээшээ хөөрч, дараа нь хөгжилтэй шүгэлээр унав: "y-y-y", "y-y-y"! Найзууд нь амьсгал хурааж, баяр баясгалан, баяр баясгалангаар хашгирахыг хүсч, салхи хувцасыг нь хийсгэж, чихэнд нь исгэрч, савлуур "у-у-й" гэж шажигнасаар байв. Найзууд нь хангалттай морь унасны дараа тэд газар бууж, сэгсгэр нохойд талархаж, цэцэрлэгт хүрээлэнгээр зугаалахаар явав.

Сонсохдоо савлуурын дууг санав. Тэр гараа сунгав хөгжилтэй хэл, хэд хэдэн дасгалуудыг санаж байна.

2. Үе мөчний моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Хэлний дасгал. Слиштэй хамт хэлээ сургацгаая. (дасгалыг 5-7 удаа хий.)

"Том савлуур" - инээмсэглэж, амаа ангайж, хэлнийхээ үзүүрийг дээд уруул руу нь өргөж, доод уруул руугаа доошлуул.

"Бяцхан дүүжин" - инээмсэглэж, амаа ангайж, хэлний үзүүрийг дээд шүдний дээгүүр өргөж, доод шүднийхээ дээгүүр доошлуул.

3. Дууны акустик-артикуляцийн дүрсийг харуулах.

"Y-y-y" гэж Слиш хэлэв. (Хэл нь агаар нэвтрүүлэхийг хүсээгүй - нуруугаа бөхийлгөж, тагнай руу дарсан боловч агаар нь хөгжилтэй дуугарсан хэвээр байна.)

Даалгавар бол "Дуу чимээ гаргах". Залуус аа, дууг хэлээрэй [th| тайлбарласан үг хэллэгийн дагуу алдаагүй. Уруул, хэл, хоолойн үйл ажиллагаа, амьсгалын зөв байрлалыг ажиглаарай.

Hearer шинэ дууны талаар илүү ихийг мэдэхийг хүсч, түүнийг дүрслэхийг оролдов.

"Дууг дүрслэх" даалгавар. [th] дууг тайлбарлахад би сонсъё.

Бид Y авиаг дуудах үед агаар замд ямар нэгэн саадтай тулгардаг уу?

Хэрэв энэ дууг гаргахад агаар саадтай тулгарвал энэ нь ямар дуу чимээ вэ?" (гийгүүлэгч.)

Агаарыг чөлөөтэй нэвтрүүлэхэд юу саад болдог вэ (агаарыг нуруугаараа тэнгэрт дардаг хэлээр саад болдог).

Энэ дуу хоолойтой юу эсвэл уйтгартай юу?" (Таны асуултад хариулахын тулд хүүхдүүд чихээ алгаа таглаж, [th] дууг дуудна. Хэрэв чих нь "ангиж байна" гэж дууддаг; хэрэв тэд чимээгүй бол уйтгартай байдаг. Та алгаа тавьж болно. шалгахын тулд хүзүүнд).

Намайг сонсоод хэлээч, энэ дуу намуухан эсвэл хатуу дуудагддаг уу? (Энэ дуу үргэлж зөөлөн байдагт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулаарай).

Одоо Y дууны талаар бүрэн тайлбар өгч, дуу тоглуулагчаа гоёцгооё (Хүүхдийг самбарт дууд): энэ дуу нь гийгүүлэгч, эгшигтэй, зөвхөн зөөлөн байж болно.

4. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. (Ажлын дэвтэр дээр ажиллах).

Захидал нь зураг зурсан. (бүгдийг нэрлэх).

Будаарай ногоонХэрэв үгэнд Ү авиа орсон бол дугуйл.

5. Ү үсгийн танилцуулга.

Слыш Буковкагаас: "Чи энэ дууг илэрхийлэх үсгийг бичиж чадах уу?" Тэгээд захидал нь түүний шидэт харандаа авч, Ү үсгийг бичжээ. (Захидал бүхий картыг үзүүлэх).

Y үсэг ямар харагддаг вэ?

Y үсгийг "и-богино" гэж нэрлэдэг.

Тэмдэглэлийн дэвтэрт би дуртай.

Ингэснээр Y-г Y-тэй андуурахгүй

Дээд талд тэмдэг бичнэ үү. (В. Степанов).

Энэ нь ямар элементүүдээс бүрддэг вэ?

Харандаа ашиглан үсэг зохиох; J үсгийг бичнэ ажлын дэвтэр. (захидал бичихээс өмнө - нүдэнд дасгал хийх).

III. Динамик түр зогсолт(Иог тоолох шүлэг).

IV. Материалыг засах.

1. Үг үсгийг унших.(үеийн хүснэгтийн дагуу аа, өө, өө, хөөе, у).

2. Үгийг уншихЙоги (футболк, тоть, соронзон цагаан толгойн үсгийг хэвлэх.

Захидал нь O, G, Y үсгүүдийг бичсэн. Тэдгээрээс ямар үг хийж болохыг бодож үзээрэй? (KA, MAY; PO, PU, ​​​​GAY гэсэн үгсийг бичсэн).

Энэ үгийг соронзон цагаан толгойн үсгээр бичнэ үү.

V. Эцсийн хэсэг.

Та ямар шинэ захидалтай танилцсан бэ?

Энэ нь ямар дууг илэрхийлж байна вэ?

Y үсгийг зөв байшинд байрлуул.

Ү үсгийн тухай дуу сонсож байна.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

“[R] дуу, Р үсэг хурдан алхсаар биднийг чиглэн ирж байна.” Тусгай хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан ярианы эмчилгээний бэлтгэл бүлгийн ангиЗорилго: хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх янз бүрийн төрөлүйл ажиллагаа. Хүүхдийн мэдлэгийг бүрдүүлэх, системчлэх онцлог шинж чанаруудхавар.

TNR (ONR) "Дуу ба H үсэг" бүхий бэлтгэл сургуулийн бүлгийн хүүхдүүдтэй урд талын ярианы эмчилгээний хичээлийн тойм.

Зорилго: Ч дуу, үсгийн талаархи санаа бодлыг бий болгох Зорилго: Залруулга, хүмүүжлийн: - дүр төрхийг бий болгох.

БЗДХ-тай хүүхдүүдэд зориулсан сургуульд бэлтгэх ярианы эмчилгээний бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй "Дуу [B]. B үсэг"Хичээл 3 Залруулга, боловсролын зорилго. "Хувцас, гутал, малгай" сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлж, шинэчлэх. Сайжруулалт.

Бэлтгэл сургуулийн "Дуу [D] ба D үсэг" бүлэгт бичиг үсэг заах боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Сургуулийн өмнөх бүлгийн хүүхдүүдэд бичиг үсэг заах хичээлийн хураангуй. Сэдэв: "D" авиа ба үсэг. Хөтөлбөрийн агуулга: 1. Танилцуулга.

Людмила Зимарева
"Дууны танилцуулга" бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй

Сэдэвчилсэн хэсгийн хичээл"Бичиг үсгийн боловсрол"В бэлтгэл бүлэг.

Сэдэв: « Дууны танилцуулга(th)»

Зорилтот: Онцлон тэмдэглэж сур дуу чимээ(th)үг хэллэгийн урсгалаас, хэрэгжүүлэх дууны шинжилгээ үгс - 5-р сар , футболк, газар зааж өгнө үү нэг үгээр дуугарнаөнгөт зураг ашиглах. Яриа дахь нэр үгийг идэвхжүүл. Улирлын тухай мэдлэгийг нэгтгэх, нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үгс. Найз нөхөрлөлийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц:

1. Хүүхдийн зохион байгуулалт.

Тоглоом "Чиний нэр хэн бэ".

Залуус аа, эгшгийг нэрлэ дуугарна, гийгүүлэгч.

Өөр өөр газар бүлгүүдчипс тогтсон - улаан (эгшиг дуу чимээ, цэнхэр (хатуу гийгүүлэгч, ногоон (зөөлөн гийгүүлэгч дуу чимээ) . Хүүхдүүд аль нэг рүү нь ойртдог дуу нь түүний нэрнээс эхэлдэг.

Мэдэхгүй:

Залуус аа, өнөөдөр би шинэ дуу сонслоо. танил бус дуу чимээ, үүнийг барьж аваад хайрцагт хийж авчирсан. Энэ тухай надад хэлээч.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, бид Dunno-д тусалж чадах уу?

2. Үндсэн хэсэг.

Өө, шинэ харагдаж байна дуу чимээ"ниссэн". Би ямар үг хэлсэн бэ? (O)- аль хэдийн танил дуу, мөн энд (th)- шинэ, танихгүй.

Үүнийг хэлэх үед дуу чимээХэл, тагнай хоёрын хооронд цоорхой үүсч, бид инээмсэглэж, дээд ба доод шүд харагдана. дуу чимээамнаас агаарын урсгал чимээ шуугиантай гарч ирдэг.

Миний хэрхэн дууддагийг харж, сонс дуу чимээ(th). Толинд харж байхдаа өөрөө хэлээд үзээрэй.

Залуус аа, дуу чимээ(th)Бид үүнийг хэлэхэд сунадаггүй, хэл нь сунжирч байдаг дуу чимээ, саад бэрхшээлтэй тулгардаг - энэ бол гийгүүлэгч юм дуу чимээ, энэ нь зөөлөн, энэ нь хатуу хосгүй.

Зургийг хар, улирлыг нэрлэ, хаврын саруудыг нэрлэ.

Хэдэн сар болж байна, таамаглаж байна уу? Сар бол тавдугаар сар!

MAY гэдэг үг агуулж байна дуу чимээ(th? Аль нь вэ? дуу чимээ?

MAY гэдэг үгийн дууны шинжилгээ.

1 үе, 3 дуу чимээ.

М - гийгүүлэгч, хатуу дуу чимээ;

А - эгшиг дуу чимээ;

Y - гийгүүлэгч, зөөлөн дуу чимээ.

Тухайн газрыг нэрлэ нэг үгээр дуугарна?

Нүдэнд зориулсан гимнастик. Баруун тийшээ хар (зүүн)өрөөний дээд буланд ханан дээр том ханыг хай (жижиг)эрвээхэйг оюун ухаанаараа нүдээрээ урдуураа тойрог эсвэл дөрвөлжин зур.

MIKE гэдэг үгийн дууны шинжилгээ.

2 үе, 5 дуугарна.

М - гийгүүлэгч, хатуу дуу чимээ;

А - эгшиг дуу чимээ;

Y - гийгүүлэгч, зөөлөн дуу чимээ;

K - гийгүүлэгч, хатуу дуу чимээ;

А - эгшиг дуу чимээ.

Тухайн газрыг нэрлэ нэг үгээр дуугарна?

Тоглоом "Шууд загварууд". (MIKE гэсэн үгтэй).

Физминутка:

Бяцхан бөжин нурангийг тойрон үсэрч байна.

Бүжин хурдан үсэрч байна, та түүнийг барьж ав!

Тоглоом "Байр ол нэг үгээр дуугарна» . (YOD, MIKE, LEIKA, MAY, GRAY, NIGHTINGALE, STRONG гэх мэт)

Хувь хүний ​​ажил. (хүүхдүүд хариултанд зориулж үгийн загварыг сонгодог)

Дэрний хөл дээр үзүүртэй чих

Сахал нь үс шиг, нуман нуруутай.

Өдрийн цагаар тэр унтаж, наранд хэвтэж,

Шөнөдөө тэр тэнүүчилж, ан хийхээр явдаг. (CAT)

Сүүлт сэвсгэр алтан үстэй

Ойд амьдардаг, тосгонд тахиа хулгайлдаг. (FOX)

Шар шувуу мэлхий барьдаг,

Тэр эргэлдэж, бүдэрч байна. (НУГАС)

Цагаан, сэвсгэр бяцхан амьтан

Үсэрхэг, урт чихтэй

За, тэр хэн болохыг тааварлаарай.

Тэгээд түүнд лууван өг. (BUNNY)

Тоглоом "Үгийг хэл"(хүүхдүүд үгээр нэрлэнэ дуу чимээ(th).

Тоглоом "эсрэгээр".

ӨВЧТЭЙ - ЭРҮҮЛ;

ЧИМЭЭГҮЙ - ЧАНГА;

БАГА - ӨНДӨР;

ХҮЙТЭН - БҮЛЭЭН;

ЖИЖИГ - ТОМ гэх мэт.

3. Дүгнэлт:

Ямар шинэ зүйлээр дуугаар уулзсан? Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Мэдэхгүй хүүхдүүд рүү ойртоход тэд ингэж хэлэв дуу чимээ(Мэдэхгүй "барьдаг" хайрцагт дуугарна, дараа нь тэр найзууддаа шинэ дууг танилцуулаарай.

Залуус аа, бид Dunno-д тусалсан уу? Тиймээс бид түүний найзууд! Нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үгсийг хэн мэддэг вэ?

Зуун рубльгүй, харин зуун найзтай бай.

Шинэ найзуудтай болох ч хуучин найзуудаа бүү алдаарай.

Найзгүй бол түүнийг хай, найзтай бол халамжил.

4. Тусгал (хүүхэд бүрийн хувьд - "Нар", "үүл")

Залуус аа, хэрэв танд таалагдсан бол анги, даалгавар - соронзон самбарт хавсаргана "Нар", хэрэв энэ нь тийм ч сонирхолтой биш байсан бол гунигтай, дараа нь "үүл" (Би тооцоолж, дүгнэлт гаргадаг).

Та нар мундаг шүү. Хичээл дууслаа.

Холбоотой нийтлэлүүд