Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжил, туршилт, танин мэдэхүйн хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй. Хоёрдугаар бага бүлгийн нээлттэй хичээл Ус, ус Туршилтын хичээлийн хураангуй

Улсын төсөвт сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Санкт-Петербург хотын Колпинскийн дүүргийн 23-р цэцэрлэг

Бага бүлгийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

"Ид шидтэн - Ус" сэдвээр туршилт хийж ярианы хөгжил.

Багш эмхэтгэсэн

2 бага бүлэг

Мурашова О.А

Санкт-Петербург

Насны бүлэг: хоёр дахь хамгийн залуу.

GCD хэлбэр: танин мэдэхүйн-туршилтын үйл ажиллагаа.

Байгууллагын хэлбэр: бүлэг

Тодорхойлолт."Усны илбэчин" сэдвээр туршилтын элементүүд бүхий танин мэдэхүйн хөгжлийн хичээлийн хураангуй нь сургуулийн өмнөх насны (3-4 нас) хүүхдүүдэд зориулагдсан болно. Арга хэмжээний үеэр хүүхдүүд туршилтын үйл ажиллагааны явцад усны шинж чанаруудтай танилцдаг.

Материал:бөжин тоглоом, Kinder Surprise тоглоом, гуаш, шилэн шил; завь; усан будгийн ном, дуслын тухай үлгэр унших.

"Танин мэдэхүй", Нийгэм, харилцааны хөгжил, Яриа.

Урьдчилсан ажил:

1. Устай туршилт хийх.

2. Усны тухай яриа.

3. Усны төлөв байдлын талаархи зургуудыг шалгах.

Зорилтот: хүүхдийн шууд боловсролын болон бие даасан үйл ажиллагаанд сонирхол, танин мэдэхүйн идэвхийг нэмэгдүүлэх. Усны чанар, шинж чанарыг судлах суурь судалгааны ажилд хүүхдүүдийг оролцуулах.

Даалгаварууд:Хүүхдүүдэд усны шинж чанарыг танилцуулах: шингэн, тунгалаг, өнгөгүй, өнгө, амтыг өөрчилж чаддаг. Хүүхдийн сонирхол, сониуч зан, танин мэдэхүйн сэдлийг хөгжүүлэх. Төсөөлөл, ажиглалт, сэтгэлгээ, яриаг хөгжүүлэх, багшийн асуултанд хариулах. Хүүхэд бүрт, хүүхдүүд бие биедээ хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх. Хүүхдэд эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох. Өнгөний тухай мэдлэгийг бататгах (улаан, цэнхэр, шар, ногоон). Усанд хүндэтгэлтэй хандах. Объектуудыг усанд оруулахад зарим нь хөвж, зарим нь живдэг. Шингэнийг нэг савнаас нөгөө сав руу асгахгүйгээр асгаж сур.

Зохион байгуулалтын мөч.

Залуус аа, та зочлох дуртай юу?

Та зочлохдоо юу ашиглаж болох вэ?

Автобус, галт тэрэг, онгоцыг нэг үгээр яаж дуудах вэ?

Зөв шүү залуусаа, энэ бол тээвэр.

Өнөөдөр би таныг найз Сониуч туулайн дээр очихыг урьж байна. Бид түүн рүү галт тэргээр очно. Чиргүүл дээр суу (хүүхдүүд ар араасаа зогсож, гараараа эргүүлэх хөдөлгөөн хийх, жижиг алхмаар хөдөлдөг).

Түүний дугуй хэрхэн сонсогддог вэ? Миний араас "d-d d-d d-d" гэж давт.

Одоо бид морь болж өөрчлөгдөж байна. Морь туурайгаа ингэж дардаг ("Морь" дасгалд хэлээ дардаг).

Бид цаашаа явсаар эцэст нь ирлээ. Сандал дээр суу.

Үндсэн хэсэг.

Энд Сониуч туулай бидэнтэй уулзаж байна.

Залуус аа, туулайдаа сайн уу гэж хэлээрэй.

Сониуч туулай чамаас оньсого асуухыг хүсч байна:

Угааж болохгүй, согтох хэрэггүй,

Навч цэцэглэхгүй

Тийм болохоор дандаа л байдаг

Хүн бүрт хаа сайгүй хэрэгтэй...(ус)

Зөв!

Залуус аа, бид усыг хаанаас харж болох вэ? Голын далайн шалбааг урсгал

Юу нь шалбааг үүсгэдэг вэ? борооноос

Бид бороог яаж сонсох вэ? Дусал хэлбэрээр дусал дуслаар дуслаарай

Дусалаас. Зөв

Одоо би аялах дуртай нэгэн дуслын тухай үлгэр унших болно. Багшийн асуултанд хүүхдүүдийн хариулт.

"Гном" биеийн тамирын дасгал

Цонхны гадаа бороо, бороо.

Гном бороонд үлдэв.

Хурдлаарай, бороог зогсоо,

Бид зугаалж чадахгүй.

Хоёр хөл дээрээ дөрвөн хэмнэлтэй үсрэлт, бүс дээр гараа.

Тэд суудаг.

Тэд босож, дээш харж, гараа өргө.

Тэд гар барьж, тойрог хэлбэрээр алхаж байна.

Бөжин усаар тоглох дуртай бөгөөд биднийг тоглохыг урьдаг.

Тоглоом "Нуугдах".

Одоо түүний найз охин Водичка тоглоомыг чамаас нуух болно, та үүнийг олохыг хичээ.

1,2,3,4,5 - нүдээ аних цаг боллоо (хүүхдүүд нүдээ аниж, багш шилэн аяганд тоглоом тавьдаг)

1,2,3,4,5 - нүдээ нээж болно.

Залуус аа, тоглоом хаана нуугдсан бэ? (шилэн дотор)

Бүжин маш их гайхаж, яагаад ийм хурдан олсон бэ гэж асуув.

Зөв шүү залуусаа, та нар ингэж хэлсэн. Тоглоом харагдаж байна.

Ус нь объектыг нууж чадаагүй, учир нь цэвэр ус тунгалаг байдаг.

Хамтдаа “ил тод” гэж хэлье.

Таны бодлоор ус ямар өнгөтэй вэ?

Уг нь ус өнгөгүй, өнгөгүй. Хамтдаа “өнгөгүй” гэж хэлье.

Залуус аа, тоглоом нуугдах ус ямар байх ёстой вэ? (харанхуй)

Зөв. Би усыг будахыг санал болгож байна.

Тоглоом "Өнгөт ус"

Хараач, ид шид эхлэх гэж байна.

Би шил бүрт өнгөт гуаш нэмнэ.

Энэ шилэнд ямар ус байна вэ? (улаан)

Одоо би шар будаг нэмээд гарч ирнэ ... (шар ус)

Энэ шилэнд байгаа ус ямар өнгөтэй вэ? (ногоон)

Залуус аа, хар даа, бидэнд өнгөт ус байна.

Бид ямар ус авсан бэ? Хамтдаа "өнгөт" гэж хэлье.

Алив, одоо бид Сонирхолтой туулайг тоглохыг урих болно.

Тоглоом "Тоглоомоо нуу".

За, хамтдаа хэлье:

1,2,3,4,5 - нүдээ аних цаг боллоо (багш туулайн нүдийг боосон)

Ширээн дээр очоод нэг нэг тоглоомыг өнгөт устай шилэн аяганд нуу (хүүхдүүд ширээн дээр ирээд Kinder Surprises-ийн жижиг тоглоомуудыг өнгөт усанд хийнэ).

Одоо хэлье:

1,2,3,4,5 - та нүдээ нээж болно (багш туулайн нүдийг нээнэ)

Бөжин, тоглоомууд хаана байна?

Залуус аа, манай Сонирхолтой туулай тоглоомоо олж чадаагүй бөгөөд: Та хаана нуусан бэ?

Бөжин яагаад харагдахгүй байгааг ойлгохгүй байна уу? Түүнд хэлээрэй залуусаа.

Энэ нь зөв, бид усыг өнгөлсөн бөгөөд энэ нь тунгалаг болсон.

Энэ ямар ус болсон бэ? Хамтдаа “тунгалаг” гэж хэлье.

Энэ шилэнд ус тунгалаг, тоглоом харагдаж байна. Нөгөө талд нь тунгалаг байдаг тул тоглоом нь харагдахгүй байна.

Залуус аа, Сонирхолтой туулай түүнд тунгалаг, тунгалаг усыг ялгахыг зааж өгсөнд баярлалаа гэж хэлээд өнгөт усаар тоглохыг урьж байна.

Тоглоом "Ус асгах"

Бүгд ширээн дээр ирээд 1 аяга өнгийн ус, 1 хоосон шил авна.

Хар даа, ус асгарч, хальж, асгарч байна.

Залуус аа, ус юу хийдэг вэ? (урсах, халих)

Яагаад ус урсаж, халидаг вэ?

Тийм ээ, учир нь энэ нь шингэн юм. Хамтдаа "шингэн" гэж хэлье.

Одоо аяга тавган дээр тавиад, бидний ширээн дээр хичнээн олон өнгийн шалбааг байгааг хараарай. Гэхдээ ус нь сайн шингэдэг тул тэдгээрийг даавуугаар амархан арчиж болно.

Залуус аа, одоо Сониуч туулай биднийг далайгаар аялахыг урьж байна.

Амьсгалын дасгалууд

Тоглоом "Усан онгоцууд"

(Хүүхдүүд багшийн хамт том сав газар байгаа ширээ рүү ойртоно - Энд бидний тэнгис, завь байна.

Усан онгоцыг нээлттэй аялалд явуулах боломжтой.

Салхи үлээж, завьнууд аяндаа гарав (хүүхдүүд завин дээр үлээдэг).

Залуус аа, цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо.

Баяртай Сониуч туулай бидэнд ид шидийн буддаг номуудыг өгдөг. Сониуч туулайтай баяртай гэж хэлцгээе.

Одоо чиргүүл рүү ороод “д-д-д-д-д-д” яв.

Дүгнэж байна.

Ингээд бид цэцэрлэгт ирлээ. Та аялах дуртай байсан уу?

Сониуч туулай дээр зочлохдоо юу сурсан бэ?

Залуус аа, Bunny-ийн будах хуудаснууд ер бусын, усан юм. Өнөө орой бид зургуудыг будах болно, усны илбэчин үүнд туслах болно.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Улсын төсөвт сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Санкт-Петербург хотын Колпинскийн дүүргийн 23-р цэцэрлэг

Бага бүлгийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

"Ид шидтэн - Ус" сэдвээр туршилт хийх".

Багш эмхэтгэсэн

2 бага бүлэг

Мурашова О.А

Санкт-Петербург

2015 он

Насны бүлэг: хоёр дахь хамгийн залуу.

GCD хэлбэр: танин мэдэхүйн-туршилтын үйл ажиллагаа.

Байгууллагын хэлбэр: бүлэг

Тодорхойлолт. "Усны илбэчин" сэдвээр туршилтын элементүүд бүхий танин мэдэхүйн хөгжлийн хичээлийн хураангуй нь сургуулийн өмнөх насны (3-4 нас) хүүхдүүдэд зориулагдсан болно. Арга хэмжээний үеэр хүүхдүүд туршилтын үйл ажиллагааны явцад усны шинж чанаруудтай танилцдаг.

Материал: бөжин тоглоом, Kinder Surprise тоглоом, гуаш, шилэн шил; завь; усан будгийн ном, дуслын тухай үлгэр унших.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх"Танин мэдэхүй", Нийгэм, харилцааны хөгжил, Яриа.

Урьдчилсан ажил:

1. Устай туршилт хийх.

2. Усны тухай яриа.

3. Усны төлөв байдлын талаархи зургуудыг шалгах.

Зорилтот : хүүхдийн шууд боловсролын болон бие даасан үйл ажиллагаанд сонирхол, танин мэдэхүйн идэвхийг нэмэгдүүлэх. Усны чанар, шинж чанарыг судлах суурь судалгааны ажилд хүүхдүүдийг оролцуулах.

Даалгаварууд: Хүүхдүүдэд усны шинж чанарыг танилцуулах: шингэн, тунгалаг, өнгөгүй, өнгө, амтыг өөрчилж чаддаг. Хүүхдийн сонирхол, сониуч зан, танин мэдэхүйн сэдлийг хөгжүүлэх. Төсөөлөл, ажиглалт, сэтгэлгээ, яриаг хөгжүүлэх, багшийн асуултанд хариулах. Хүүхэд бүрт, хүүхдүүд бие биедээ хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх. Хүүхдэд эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох. Өнгөний тухай мэдлэгийг бататгах (улаан, цэнхэр, шар, ногоон). Усанд хүндэтгэлтэй хандах. Объектуудыг усанд оруулахад зарим нь хөвж, зарим нь живдэг. Шингэнийг нэг савнаас нөгөө сав руу асгахгүйгээр асгаж сур.

GCD шилжих

Зохион байгуулалтын мөч.

Залуус аа, та зочлох дуртай юу?

Та зочлохдоо юу ашиглаж болох вэ?

Автобус, галт тэрэг, онгоцыг нэг үгээр яаж дуудах вэ?

Зөв шүү залуусаа, энэ бол тээвэр.

Өнөөдөр би таныг найз Сониуч туулайн дээр очихыг урьж байна. Бид түүн рүү галт тэргээр очно. Чиргүүл дээр суу (хүүхдүүд ар араасаа зогсож, гараараа эргүүлэх хөдөлгөөн хийх, жижиг алхмаар хөдөлдөг).

Түүний дугуй хэрхэн сонсогддог вэ? Миний араас "d-d d-d d-d" гэж давт.

Одоо бид морь болж өөрчлөгдөж байна. Морь туурайгаа ингэж дардаг ("Морь" дасгалд хэлээ дардаг).

Бид цаашаа явсаар эцэст нь ирлээ. Сандал дээр суу.

Үндсэн хэсэг.

Энд Сониуч туулай бидэнтэй уулзаж байна.

Залуус аа, туулайдаа сайн уу гэж хэлээрэй.

Сониуч туулай чамаас оньсого асуухыг хүсч байна:

Угааж болохгүй, согтох хэрэггүй,

Навч цэцэглэхгүй

Тийм болохоор дандаа л байдаг

Хаа сайгүй хүн бүрт хэрэгтэй...(ус)

Зөв!

Залуус аа, бид усыг хаанаас харж болох вэ? Голын далайн шалбааг урсгал

Юу нь шалбааг үүсгэдэг вэ? борооноос

Бид бороог яаж сонсох вэ? Дусал хэлбэрээр дусал дуслаар дуслаарай

Дусалаас. Зөв

Одоо би аялах дуртай нэгэн дуслын тухай үлгэр унших болно. Багшийн асуултанд хүүхдүүдийн хариулт.

"Гном" биеийн тамирын дасгал

Одой

Цонхны гадаа бороо, бороо.

Гном бороонд үлдэв.

Хурдлаарай, бороог зогсоо,

Бид зугаалж чадахгүй.

Хоёр хөл дээрээ дөрвөн хэмнэлтэй үсрэлт, бүс дээр гараа.

Тэд суудаг.

Тэд босож, дээш харж, гараа өргө.

Тэд гар барьж, тойрог хэлбэрээр алхаж байна.

Бөжин усаар тоглох дуртай бөгөөд биднийг тоглохыг урьдаг.

Тоглоом "Нуугдах".

Одоо түүний найз охин Водичка тоглоомыг чамаас нуух болно, та үүнийг олохыг хичээ.

1,2,3,4,5 - нүдээ аних цаг боллоо (хүүхдүүд нүдээ аниж, багш шилэн аяганд тоглоом тавьдаг)

1,2,3,4,5 - нүдээ нээж болно.

Залуус аа, тоглоом хаана нуугдсан бэ? (шилэн дотор)

Бүжин маш их гайхаж, яагаад ийм хурдан олсон бэ гэж асуув.

Зөв шүү залуусаа, та нар ингэж хэлсэн. Тоглоом харагдаж байна.

Ус нь объектыг нууж чадаагүй, учир нь цэвэр ус тунгалаг байдаг.

Хамтдаа “ил тод” гэж хэлье.

Таны бодлоор ус ямар өнгөтэй вэ?

Уг нь ус өнгөгүй, өнгөгүй. Хамтдаа “өнгөгүй” гэж хэлье.

Залуус аа, тоглоом нуугдах ус ямар байх ёстой вэ? (харанхуй)

Зөв. Би усыг будахыг санал болгож байна.

Тоглоом "Өнгөт ус"

Хараач, ид шид эхлэх гэж байна.

Би шил бүрт өнгөт гуаш нэмнэ.

Энэ шилэнд ямар ус байна вэ? (улаан)

Одоо би шар будаг нэмээд гарч ирнэ ... (шар ус)

Энэ шилэнд байгаа ус ямар өнгөтэй вэ? (ногоон)

Залуус аа, хар даа, бидэнд өнгөт ус байна.

Бид ямар ус авсан бэ? Хамтдаа "өнгөт" гэж хэлье.

Алив, одоо бид Сонирхолтой туулайг тоглохыг урих болно.

Тоглоом "Тоглоомоо нуу".

За, хамтдаа хэлье:

1,2,3,4,5 - нүдээ аних цаг боллоо (багш туулайн нүдийг боосон)

Ширээн дээр очоод нэг нэг тоглоомыг өнгөт устай шилэн аяганд нуу (хүүхдүүд ширээн дээр ирээд Kinder Surprises-ийн жижиг тоглоомуудыг өнгөт усанд хийнэ).

Одоо хэлье:

1,2,3,4,5 - та нүдээ нээж болно (багш туулайн нүдийг нээнэ)

Бөжин, тоглоомууд хаана байна?

Залуус аа, манай Сонирхолтой туулай тоглоомоо олж чадаагүй бөгөөд: Та хаана нуусан бэ?

Бөжин яагаад харагдахгүй байгааг ойлгохгүй байна уу? Түүнд хэлээрэй залуусаа.

Энэ нь зөв, бид усыг өнгөлсөн бөгөөд энэ нь тунгалаг болсон.

Энэ ямар ус болсон бэ? Хамтдаа “тунгагүй” гэж хэлье.

Энэ шилэнд ус тунгалаг, тоглоом харагдаж байна. Нөгөө талд нь тунгалаг байдаг тул тоглоом нь харагдахгүй байна.

Залуус аа, Сонирхолтой туулай түүнд тунгалаг, тунгалаг усыг ялгахыг зааж өгсөнд баярлалаа гэж хэлээд өнгөт усаар тоглохыг урьж байна.

Тоглоом "Ус асгах"

Бүгд ширээн дээр ирээд 1 аяга өнгийн ус, 1 хоосон шил авна.

Хар даа, ус асгарч, хальж, асгарч байна.

Залуус аа, ус юу хийдэг вэ? (урсах, халих)

Яагаад ус урсаж, халидаг вэ?

Тийм ээ, учир нь энэ нь шингэн юм. Хамтдаа "шингэн" гэж хэлье.

Одоо аяга тавган дээр тавиад, бидний ширээн дээр хичнээн олон өнгийн шалбааг байгааг хараарай. Гэхдээ ус нь сайн шингэдэг тул тэдгээрийг даавуугаар амархан арчиж болно.

Залуус аа, одоо Сониуч туулай биднийг далайгаар аялахыг урьж байна.

Амьсгалын дасгалууд

Тоглоом "Усан онгоцууд"

(Хүүхдүүд багшийн хамт том усан сан байгаа ширээнд ойртоно - Энд бидний тэнгис, завь байна.

Усан онгоцыг нээлттэй аялалд явуулах боломжтой.

Салхи үлээж, завьнууд аяндаа гарав (хүүхдүүд завин дээр үлээдэг).

Залуус аа, цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо.

Баяртай Сониуч туулай бидэнд ид шидийн буддаг номуудыг өгдөг. Сониуч туулайтай баяртай гэж хэлцгээе.

Одоо чиргүүл рүү ороод “д-д-д-д-д-д” яв.

Дүгнэж байна.

Ингээд бид цэцэрлэгт ирлээ. Та аялах дуртай байсан уу?

Сониуч туулай дээр зочлохдоо юу сурсан бэ?

Залуус аа, Bunny-ийн будах хуудаснууд ер бусын, усан юм. Өнөө орой бид зургуудыг будах болно, усны илбэчин үүнд туслах болно.


Улсын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага, Санкт-Петербург хотын Колпинскийн дүүргийн 1-р цэцэрлэг.

Бага 2-р бүлгийн багш гүйцэтгэв "Дусал" Беллюкова О.Н Санкт-Петербург 2018 он

"Усны илбэчин" .

Зорилго: усны шинж чанарын талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Танин мэдэхүйн хөгжил:

  • хүүхдүүдэд усны шинж чанарыг танилцуулах (ус амтгүй, ил тод, үнэргүй, урсдаг
  • усны шинж чанар, чанарыг тодорхойлох нөхцлийг бүрдүүлэх
  • судалгаа, нээлтийн үйл ажиллагааг ашиглахыг дэмжих
  • Бидний амьдрал дахь усны ач холбогдлыг хүүхдүүдийн анхаарлыг татах: энэ нь хэнд, яагаад хэрэгтэй вэ?
  • Байгаль дахь усны дуу чимээг ялгаж сурах

Яриа хөгжүүлэх:

  • шингэн, цутгах, урсдаг, урсах, ил тод, ус, ус гэсэн шинэ үгсээр хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх.
  • дуу авианы зөв дуудлагыг бэхжүүлэх [Хамт]Тэгээд [w].
  • оньсого тааж, хүүхдийн шүлэг хэлэх дасгал хийх.

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил:

  • Хүн бүрт ус хэрэгтэй гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуулах

Боловсролын:

  • мэдрэхүйн мэдрэмжийг хөгжүүлэх (цэвэр ус, малокатай харьцуулах)
  • үйл явцад хүүхдийн танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх

хамтарсан судалгааны үйл ажиллагаа, устай практик туршилт хийх; сониуч зан, сэтгэлгээ, яриа, харааны болон сонсголын мэдрэмж.

Боловсролын:

  • бие биедээ найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх

Үйл ажиллагааны төрлүүд:

тоглоом, аман (яриа, уран зохиолын үг), судалгаа, практик (туршилт), бүтээмжтэй (өнгө будах)

Материал ба тоног төхөөрөмж: сүү, устай аяга, халбага, өвлийн зураг, уур, шүүдэр, бороотой данх; сав газар, зураг: саванд байгаа цэцэг хатаж, цэцэглэж байна; будах ном, аяга ус, сойз.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд сандал дээр сууна. А: Залуус аа, оньсого тааварлаарай. Тэд намайг ууж, асгаж, хүн бүрт хэрэгтэй - би хэн бэ? (ус)Та таамагласан уу? Дараа нь өөр оньсого сонсоорой. Бид: урсдаг, тоглодог гэж хэлдэг, гэхдээ энэ нь үргэлж урагшаа гүйдэг, гэхдээ хаашаа ч зугтдаггүй. (ус)

А: Өнөөдөр бид усны талаар олон сонирхолтой зүйлийг сурах болно. Таны бодлоор ус юунд хэрэгтэй вэ? (уух, угаах, угаах, хоол хийх ...). Үнэндээ бид усгүйгээр хийж чадахгүй. Бид зүгээр л сэрээд тэр даруй угаахаар явна. Юуны төлөө? (ус биднийг сэргээж, цэвэрхэн, хөгжилтэй болгодог)

Асуулт: Залуус аа, бид усыг юу гэж нэрлэх вэ? (ус, ус). Хэрхэн биеэ угааж, устай эелдэг ярилцаж мэддэгээ харуулцгаая. Дэвсгэр дээр гар. Цэцэрлэгийн шүлэг "Ус"

Ус, ус (усан доорх алга)

Нүүрийг минь угаа (бид алгаагаараа нүүрээ угаана)

Нүд харахын тулд (анивчсан)

Хацраа улаан болгохын тулд (хацар дээр гурван алга)

Ингэснээр шүд нь хаздаг (шүдээ товших)

Амаа инээлгэхийн тулд (өргөн инээмсэглэх)Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Асуулт: Өө, ямар мундаг хүн бэ, би чамайг ус ууж байгааг харж байна. Чи түүнтэй тоглохыг хүсч байна уу? Залуус аа, ширээн дээр ирээрэй. Хараач, миний ширээн дээр аяга, дотор нь халбага байна. Энэ шилэнд юу байгаа гэж та бодож байна вэ? (сүү)Нөгөөд нь юу байна? (ус). Бид ямар аяганд халбага хардаг вэ? (ус хаана байна)Яагаад? (ус нь тунгалаг боловч сүү нь биш, халбага нь харагдахгүй байна)Зөв шүү залуусаа, ус тунгалаг. Хамтдаа давтъя, ямар ус вэ? Ил тод. Саша надад хэлээч, ямар ус вэ? Ил тод. (дахиад хэдэн хүн)

А: Ус үнэртэж байна уу үгүй ​​юу гэдгийг олж мэдье? Ус нь үнэргүй. Тийм ээ, цэвэр ус ямар ч үнэргүй. Таны бодлоор ус ямар амттай вэ? Саша надад хэлээрэй. Цэвэр ус ямар ч амтгүй.

Асуулт: Усны талаар юу сурснаа эргэн санацгаая. Ус ямар өнгөтэй вэ? Үнэр үү? Амт уу? (бүтэн өгүүлбэрээр - цэвэр ус тунгалаг, амтгүй, үнэргүй). Мнемоник карт ашиглах.

Б: Залуус аа, сандал дээр суу. Усыг яагаад илбэчин гэж нэрлэдэг гэж та бодож байна вэ? Тиймээ, ус хувирч чаддаг. Зургуудыг хар. - Эхний зураг дээрх ус юу болж хувирсан бэ? (цас). - Хоёр дахь зураг дээрх ус юу болж хувирсан бэ? (уур). Буцалж буй данханд бид усны чимээг сонсдог - SH-SH-SH-SH. Давт. - Гурав дахь зураг дээрх ус юу болж хувирсан бэ? (шүүдэр). - Дараагийн зураг дээрх ус юу болж хувирсан бэ? (бороо)Гадаа бороо ороход бид ДУСАЛ-ДУСАЛ-ДУСАЛ-ДУСАЛ гэж сонсдог. (хүүхдүүд дууг багштай хамт дууддаг). Цоргоноос ус урсах үед бид S-S-S-S дууг сонсдог. Давт. Мөн цоргоноос ус гарч, бид FR-FR-FR-FR дууг сонсдог.

Залуус аа, ийм өөрчлөлтийн улмаас ийм л байна (зураг харуулах)усыг илбэчин гэж нэрлэдэг.

А: Одоо дахиад ширээ рүүгээ яв. Нэг аяганаас сав руу ус хийнэ. Бид яагаад үүнийг хийж чадсан бэ? Ус урсдаг, горхи шиг, гол шиг урсдаг. Ямар ус вэ? Давт. Шингэн. Одоо тоглоцгооё.

Тоглоом "Дусал ба үүл"

Залуус аа, та нар дусал болно. Тэгээд би үүл байна. Дуслууд нь маш хөгжилтэй, гүйж, үсэрч, тоглодог. (хөдөлгөөн хийх)Дараа нь жижиг дуслууд урсгал болж хувирав (хүүхдүүд гар барьж, хосоороо алхдаг)мөн горхи бүх чиглэлд урсаж байв. Гол горхи нийлж том гол болжээ (гинжэнд холбогдсон, багш урд, могой шиг алхах)Дуслууд нь том гол мэт хөвж, аялдаг. Текла гол урсаж том далай болж хувирав (бид долгионыг дуурайж тойрог хэлбэрээр бүжиглэдэг). Дуслууд ээжийгээ хүлээж байсныг санаж, ууршив. (сандал руу гүйх)

А: Залуус аа, зургуудыг хараарай. Та үүн дээр юу харж байна вэ? (хатсан цэцэг, цэцэглэж буй цэцэг). Ургамал цэцэглэж, ургаж, үр жимсээ өгөхөд юу хэрэгтэй вэ? Ус. Тэр тэднийг хооллодог. Манай бүлэгт тасалгааны цэцэг ургаж, цэцэглэж байгааг та анзаарсан уу, яагаад? Учир нь бид тэднийг усаар усалж, тэжээдэг.

Залуус аа, та өнөөдөр усаар тоглоход таатай байв уу? Та усны талаар ямар сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ? (ус тунгалаг, өнгө, амт, үнэргүй, урсаж, цас, уур, бороо болж хувирдаг, ус нь зөвхөн хүмүүст төдийгүй ургамал, амьтанд хэрэгтэй)

Б: Ширээ рүүгээ яв. Өнөөдөр би ус бол ид шидтэн гэдгийг дахин харуулахыг хүсч байна. Би чамд ид шидийг үзүүлье. Та худал хэлэхээсээ өмнө энгийн биш, харин ид шидийн зургуудыг будах хэрэгтэй. Ширээн дээр бас юутай нүдний шил байдаг вэ? Ус, сойзоор. Одоо та жинхэнэ шидтэн болно. Сойзоор зурган дээрээ ус түрхвэл хэрхэн амьдрал болохыг харах болно. (усан будах).

Сэдэв:"Ид шидтэн - Ус"

Насны бүлэг: хоёр дахь хамгийн залуу.

Зорилтот:Хүний амьдрал дахь усны шинж чанар, ач холбогдлын талаархи хүүхдийн оюун ухааныг өргөжүүлэх.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:

тэргүүлэх чиглэл: танин мэдэхүй (ертөнцийн цогц дүр төрхийг бий болгох, танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагаа).

Интеграцид: нийгэмшүүлэх, харилцаа холбоо, уран зохиол унших, аюулгүй байдал, хөгжим, биеийн тамирын боловсрол.

Боловсролын чиглэлээр зорилтууд:

танин мэдэхүй(дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох)

Усны анхны шинж чанаруудын талаар ойлголт өгөх;

судалгааны сонирхлыг дэмжих, энгийн ажиглалт хийх; объектыг шалгах аргууд, түүний дотор энгийн туршилтуудыг заах;

харилцаа холбоо

Асуултанд хариулах, хариулах чадварыг хөгжүүлэх; багшийг сонсох чадварыг хөгжүүлэх; харилцан яриа хөгжүүлэх;

уран зохиол унших

хүүхдүүдийг аман урлагтай танилцуулах, уран сайхны ойлголт, гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх;

аюулгүй байдал

бүлэгт аюулгүй хөдөлгөөний дүрмийг дагаж мөрдөхийг заах, устай туршилт хийх явцад зан үйлийн дүрмийг танилцуулах;

хөгжим

Хөгжмийн бүтээлд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх;

нийгэмшүүлэх

Нөхөрлөл, хамтдаа тоглох баяр баясгаланг хөгжүүлэх;

бие бялдрын хөгжил

Төрөл бүрийн хөдөлгөөнийг сайжруулах (хосоор, гинжээр, тойрог хэлбэрээр алхах).

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:тоглоом, моторт, танин мэдэхүйн судалгаа, харилцааны, хөгжим, уран сайхны, уран зохиолын ойлголт.

Арга, техник:харааны арга (техник: TSO ашиглах; арга, үйлдлийг харуулах); судалгааны арга (туршилт); аман арга (тайлбар; асуулт хариулт); нөхөн үржихүйн арга ("алдаа барих"; импровизацтай тоглоомын нөхцөл байдал).

Байгууллагын хэлбэрүүд:дэд бүлэг.

Төлөвлөсөн үр дүн: хүүхдүүд усны шинж чанарын талаархи анхны санаагаа хүлээн авсан; судалгааны сонирхол бий болсон; асуултад хариулах.

Урьдчилсан ажил:усны тухай бүтээл унших, дуу цээжлэх, усны тухай хүүхдийн шүлэг, усны шинж чанарын тухай ярих, ус арчлах, идэвхтэй, аман, дугуй бүжгийн тоглоом явуулах, ус шингэн төлөвт, цас, мөсөн байдалд ажиглах, хувцас хийх баатруудын хувьд, бэлтгэл материал, тоног төхөөрөмж GCD.

Материал ба тоног төхөөрөмж:зөөврийн компьютер, мольберт, Шидтэний хувцас - ус, шидтэний малгай, дуслын таг, үүлэн таг, нарны таг, голын цэнхэр даавуу, нэг удаагийн аяга таваг, устай сав, эмотикон.

GCD шилжих:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бие бие рүүгээ инээмсэглэж, сайхан, хөгжилтэй уур амьсгалыг хуваалццгаая! Хүүхдүүд ээ, манайд зочин ирэх нь танд таалагдаж байна уу?

(Хүүхдийн хариулт.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бидэн дээр хэн ирэхийг мэдэхийг хүсч байна уу? Дараа нь хөгжим сонсоод оньсого тааварлаарай. (Багш усны чимээтэй бичлэг тоглодог).

"Чи надтай нүүрээ угааж болно.

Би асгаж чадна

Би үргэлж цоргонд амьдардаг. (Усны цоргыг нээнэ.)

За, мэдээж би... (ус).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв! Өнөөдөр илбэчин - ус - бидэн дээр ирэх болно! Чи түүнтэй уулзмаар байна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Алгаараа нүдээ тагла. (Чимээгүй хөгжим, усны чимээ асаалттай).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Марина Абудиновна эргэн тойрон эргэлдэж, илбэчин болж ус болон хувирав. (Багш цэнхэр нөмрөг өмсөж, хүүхдүүд анхааралтай харна.)

Шидтэн - Ус: Би бол Шидтэн - Ус, өнөөдөр та миний тухай олон сонирхолтой зүйлийг сурах болно! Ус хаана ч, хаана ч хэрэгтэй гэдгийг бид бүгд мэднэ. Таны бодлоор ус юунд хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: (санал болгож буй хариултууд: уух, гараа угаах, усанд орох, хоол хийх, угаалга хийх.)

Шидтэн - ус: Зөв шүү, сайн байна, хүүхдүүд ээ. Бид усгүйгээр амьдарч чадахгүй. Ус нь зөвхөн хүнд төдийгүй амьтанд ч хэрэгтэй.

болон ургамал.

Шидтэн - ус: Ус ямар болж хувирдаг, энэ нь юу байж болохыг та мэдэх үү? Усны хүч чадал, ид шид гэж юу байдгийг мэдмээр байна уу?

Шидтэн - ус: Энэ голын дэргэд сууцгаая, би жилийн янз бүрийн цаг үед ус ямар болж хувирдгийг танд харуулъя. (Хүүхдүүд зөөврийн компьютерын урд хивсэн дээр сууна). Хүүхдүүд ээ, энэ гол ид шидтэй, жинхэнэ биш бөгөөд та насанд хүрэгчидгүйгээр жинхэнэ гол руу явж чадахгүй.

Шидтэн - ус: Намрын улиралд үүлнээс бороо хэрхэн дуслахыг хараарай. Таны бодлоор бороо юунаас бүтдэг вэ?

Хүүхдүүд: (Дусалаас).

Усны шидтэн: Тийм шүү, хүүхдүүд ээ! Намрын дараа өвөл ирдэг, өвлийн улиралд усны дусал юу болж хувирдаг вэ?

Хүүхдүүд: (Усны дусал цас, мөс болж хувирдаг).

Шидтэн - ус: Сайн байна. Өвөл өнгөрч, хавар ирлээ, цас мөс хавар юу болж хувирдаг вэ?

Хүүхдүүд: (Хавар цас мөс шалбааг, горхи болж хувирдаг).

Шидтэн - ус: Ухаалаг охид. Зуны улиралд ус ямар болж хувирдгийг одоо би танд хэлэх болно. (Зураг дээр шүүдэрийн дуслыг харуулж байна). Хараач, эдгээр нь шүүдэрийн дуслууд бөгөөд зуны эхэн үед цэцэг, өвс, модны навчис дээр харагддаг. Нар дэлхийг халах үед шүүдэр дуслууд ч бас халж, босч, тэнд хөрж, бороо хэлбэрээр буцаж газарт унадаг бөгөөд өглөө нь дуслууд дахин шүүдэр болж, бүх зүйл дахин эхэлнэ.

Шидтэн - Ус: Одоо та усны өөрчлөлтийн талаар маш их зүйлийг мэдэж байгаа, одоо би чамтай "Дусал" тоглоом тоглохыг хүсч байна. Би ээж - Тучка, та нар бол миний хүүхдүүд - дусал гэж төсөөлөөд үз дээ. (Хүүхдүүд малгай өмсдөг).

Шидтэн - Ус: Дусал, та замд гарах цаг боллоо. (Борооны дуутай аудио бичлэг тоглогдоно.) Дуслууд газар руу нисэв. Бид үсэрч, тоглов (хүүхдүүд үсэрч байна).

Тэд нэг нэгээр нь үсрэх нь уйтгартай болсон. Тэд хамтдаа цугларч, жижиг, хөгжилтэй горхинд урсав. (Хүүхдүүд гар гараасаа хөтлөлцөн гол горхи хийдэг; урсгалын аудио бичлэг сонсогддог бөгөөд горхинууд хоорондоо уулзаж, том гол болжээ.) (Гол мөрөн нь нэг хэлхээнд холбогдсон; голын дууны аудио бичлэг). Том мөрөнд дуслууд хөвж, аялдаг. Гол урсаж том далайд унасан. (Хүүхдүүд том дугуй бүжиг үүсгэж, тойрог хэлбэрээр хөдөлдөг; далайн дуу чимээний аудио бичлэг нь далайд сэлж, усанд сэлэх). Тэгээд нар дулаарлаа. Дуслууд нь цайвар болж, дээшээ сунгав. (Тэд гараа дээш татав.) Нарны туяанд дуслууд ууршиж, эх Тучка руу буцаж ирэв. (Тэд зугтаж, дараа нь багш руу буцаж ирдэг).

Шидтэн - ус: Өө, ямар сайн нөхдүүд вэ. Тоглоом таалагдсан уу? (Тийм). Би чамд усны тухай өөр нэг ид шидтэй. Өнөөдөр бид усны ид шидийн шинж чанаруудын талаар ярих болно. Одоо би танд уснаас өөр ямар гайхамшигтай шинж чанартай болохыг харуулъя. (Хүүхдүүд ширээн дээр ирдэг).

Шидтэн - ус: Хараач, би нүдний шил авчирсан. Тэдэнд юу байгаа вэ?

Хүүхдүүд: Ус, сүү.

Шидтэн - ус: Тийм ээ, нэг аяганд сүү, нөгөө шилэнд ус байна. Би шил болгонд саваа тавьдаг. Та ямар шилэнд саваа харж байна вэ?

Хүүхдүүд: Нэг аяга усанд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид яагаад аяга усанд саваа хардаг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Учир нь ус тунгалаг.

Шидтэн - ус: Тийм шүү хүүхдүүд ээ, ус нь тунгалаг тул та аягатай усанд саваа харж болно. Ямар шилэнд саваа харагдахгүй байна вэ?

Хүүхдүүд: Нэг аяга сүүнд.

Шидтэн - ус: Яагаад саваа сүүнд харагдахгүй байна вэ? Сүү ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: Сүү цагаан, тунгалаг байдаг.

Шидтэн - ус: Тиймээс бид усны нэг шинж чанарыг мэдэж авлаа. Ус нь тунгалаг. Варя, ямар ус вэ?

Захар, энэ ямар ус вэ?

Шидтэн - Ус: Сайн байна уу, хүүхдүүд ээ. Хараач, надад хоёр шил байна. Энэ шилэнд юу байгаа вэ? (Нэг аяга ус харуулж байна).

Хүүхдүүд: Ус.

Шидтэн - ус: Нөгөө шилэнд юу байгаа вэ? (Хоосон шилийг харуулав).

Хүүхдүүд: Хоосон, юу ч байхгүй.

Шидтэн - ус: Энэ аяганаас хоосон аяга руу ус хийж үзье. Ус урсаж байна уу? Та яагаад бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Ус шингэн учраас.

Шидтэн - ус: Тийм шүү хүүхдүүд ээ, та бид хоёр усны нэг шинж чанарыг сурсан. Ус нь шингэн учраас урсдаг. Даша, ямар ус вэ?

Шидтэн - ус: Мөн хүүхдүүд ээ, усыг янз бүрийн өнгөөр ​​будаж болох тул Шидтэн гэж нэрлэдэг. Яаж гэдгийг мэдмээр байна уу?

Усны шидтэн: Тэгвэл би одоо чамайг илбэчин болгоно! Нэг, хоёр, гурав, хүүхдүүд эргэлдэж, ид шидтэн болж хувирав! (Багш хүүхдүүдэд өнгөлөг малгай өмсдөг.) Би чамд зориулж шидэт сав бэлдсэн, хэрэв та шидэт үгсийг хэлвэл лонхтой ус өнгөө хувирна. Бид оролдох уу? (Тийм).

Шидтэн - ус: Миний араас давт:

"Нэг, хоёр, гурав

Усыг хар.

Чи өнгөгүй байсан

Өнгөлөг болоорой.

Үлээцгээе, үлээцгээе, ид шидье...

Ус нь өнгөгүй,

Өнгөлөг болоорой!"

Шидтэн - ус: Одоо чи лонхтойгоо үлээнэ. (Хүүхдүүд үг хэлэх, үлээлгэх ...) Лаазыг сайтар сэгсэрнэ. Та юу харж байна вэ?

Хүүхдүүд: Ус нь өнгөтэй байна.

Шидтэн - ус: Ус ямар өнгөтэй болсон бэ?

Хүүхдүүд: Хүүхдүүд өнгө (улаан, хөх, ногоон, шар) гэж нэрлэдэг.

Шидтэн - ус: Зөв. Бид усны бас нэг шинж чанарыг олж мэдсэн. Усыг янз бүрийн өнгөөр ​​будаж болно. Энэ бол ус, ямар илбэчин вэ! Та илбэчин байх дуртай байсан уу? Одоо миний илбэчид эргэн тойрон эргэлдэж, дахин хүүхэд болж хувирав! (Тагийг арилгах).

Шидтэн - ус: Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр усны талаар ямар сонирхолтой зүйл сурснаа санацгаая? Ус хатуу байна уу?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ, ус шингэн.

Шидтэн - ус: Ус тунгалаг биш үү?

Хүүхдүүд: Ус тунгалаг.

Шидтэн - ус: Усыг өнгөтэй болгож чадах уу, үгүй ​​юу?

Хүүхдүүд: Усыг өнгөөр ​​будаж болно.

Шидтэн - Ус: Та ямар мундаг хүн бэ, өнөөдөр бид усны талаар олон сонирхолтой, шинэ зүйлийг сурсан, гэхдээ энэ нь бүгд биш юм. Та Шидтэний тухай олон сонирхолтой зүйлийг сурах болно - усны.

Шидтэн - ус:

"Би бол хатан хаан, би ус,

Чи надгүйгээр хаашаа ч явж чадахгүй.

Би нуурт ч, далайд ч байна,

Би далайн орон зайд,

Би горхи, шалбаагт байна!

Чи надгүйгээр амьдарч чадахгүй!

Ингэснээр би чамтай үргэлж хамт байх болно -

Намайг халамжлаарай!"

Шидтэн: Одоо бүх нүдээ ань. Илбэчин - ус эргэлдэж, дахин Марина Абудиновна болж хувирав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, хэн тантай уулзахаар ирсэн бэ? (Ид шидтэн - Ус). Түүнтэй тоглох дуртай байсан уу? (Тийм). Одоо сэтгэл санаа ямар байна? Эмотиконуудыг аваад үзүүлээрэй. Мольберт дээр таны сэтгэл санааг харуулсан инээмсэглэл өлгөцгөөе. (Хүүхдүүд инээмсэглэсэн царай гаргадаг). Манай групп ямар сайхан сэтгэлтэй вэ!

Елена Филимонова
"Усны илбэчин" хоёрдугаар бүлгийн ярианы хөгжлийн GCD

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх "Танин мэдэхүй", "Харилцаа холбоо", "Нийгэмшил"

Зорилтот: хүүхдийн шууд боловсролын болон бие даасан үйл ажиллагаанд сонирхол, танин мэдэхүйн идэвхийг нэмэгдүүлэх.

Боловсролын.

Хүүхдүүдийг эд хөрөнгөтэй танилцуулах ус: шингэн, тунгалаг, өнгөгүй, өнгө өөрчлөгдөж болно.

Хөгжлийн.

ХөгжүүлэхТуршилтын үйл ажиллагаанд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа. Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах үгс: шингэн, ил тод, өнгөгүй, цутгах, гялалзах, асгарах. Хөгжүүлэхзавь хийх явцад нарийн моторт ур чадвар.

Боловсролын.

Тусгаар тогтнолын хөгжлийг дэмжих, хөгжилхарилцааны ур чадвар.

Материал: бөжин тоглоом, чулуу, гуаш, хуванцар ил тод шил; үйлдвэрлэлийн зориулалттай завь: шүдний чигчлүүр, дарвуулт зориулсан тэгш өнцөгт тосон даавуу, завины хөвөн, ширээн дээрх шалбааг арчих салфетка.

GCD шилжих

Зохион байгуулалтын мөч.

Өнөөдөр би таныг найз Сониуч туулайн дээр очихыг урьж байна. Бид галт тэргээр явна. Би галт тэрэг, та нар жижиг тэрэг байх болно. Энэ үгийг түрүүлж хэлсэн хүн намайг дагах болно. Эхэлцгээе.

1. шөнөдөө харанхуй, өдөр нь гэрэлтэй байдаг

2. заан том, хулгана жижиг

3. шоо нь дөрвөлжин, бөмбөг нь дугуй хэлбэртэй байна

4. Гном нь жижиг, аварга нь том

5. давс давстай, элсэн чихэр чихэрлэг

6. Туулай эелдэг, чоно муу

7. цай халуун, зайрмаг хүйтэн байна

8. Ээж нь залуу, эмээ нь хөгшин.

(хүүхдүүд ээлжлэн галт тэргэнд суугаад хөгжмийн аяар сандал руу явдаг)

Бид цаашаа явсаар эцэст нь ирлээ. Сандал дээр суугаад тайвшир.

Энд Сониуч туулай бидэнтэй уулзаж байна. Залуус аа, туулайдаа сайн уу гэж хэлээрэй. Бөжин усаар тоглох дуртай бөгөөд биднийг тоглохыг урьдаг.

Тоглоом "Нуугдах".

Одоо түүний найз охин архи чамаас хайрга нуух болно, та үүнийг олохыг хичээ.

(хүүхдүүд нүдээ аних, багш нь шил рүү чулуу унадаг)

1,2,3,4,5 - нүдээ нээж болно.

Залуус аа, чулуу хаана нуугдсан бэ? (шилэн дотор)

Бүжин маш их гайхаж, яагаад ийм хурдан олсон бэ гэж асуув. Рома? Яна? Олег?

Зөв шүү залуусаа, та нар ингэж хэлсэн. Хайрга харагдаж байна.

УсЭнэ объект цэвэр, ил тод байсан тул би нууж чадсангүй.

Юу гэдгийг хамтдаа хэлье ус? "ил тод". Сонечка, надад хэлээрэй.

Та ямар өнгөтэй гэж бодож байна ус? (хүүхдийн хариулт)

Үнэндээ ус ямар ч өнгөгүй, өнгөгүй. Хамтдаа хэлье "өнгөгүй". Одоо надад хэлээч. (3-4 хүүхдийн хариулт)

Залуус аа, энэ нь юу байх ёстой вэ? устоглоом нуугдах гэж үү? (харанхуй)

Зөв. Би усыг будахыг санал болгож байна.

Тоглоом "Өнгөт ус"

Хараач, эхлэх гэж байна ид шид.

Би шил бүрт өнгөт гуаш нэмнэ.

Аль нь усЭнэ шилэнд гарсан уу? (улаан)

Тэгээд одоо би шар будаг нэмээд байх болно (шар ус)

Энэ шилэнд байгаа ус ямар өнгөтэй вэ? (ногоон)

Залуус аа, харагтун, бид үүнийг өнгөт болгосон! ус.

Аль нь Бид устай болсон. Хамтдаа хэлье "өнгөт".

Алив, одоо бид Сонирхолтой туулайг тоглохыг урих болно.

Тоглоом "Хайргыг нуу".

Алив, хамтдаа хэлье:

1,2,3,4,5 - нүдээ аних цаг боллоо (багш туулайн нүдийг боосон)

Ширээн дээр очоод нэг хайргыг нэг аяга өнгөт усанд нуу (хүүхдүүд ширээн дээр ирж, өнгөт усанд чулуу хаядаг).

Одоо хэлье:

1,2,3,4,5 - нүдээ нээж болно (багш туулайн нүдийг нээв)

Бүжин, хайрга хаана байна?

Залуус аа, манай Сонирхолтой туулай чулуу олж чадахгүй байна гэж асуув: чи тэднийг хаана нуусан юм бэ?

Руслан, чи чулуугаа хаана нуусан бэ? Чи, Диана? Саша? Милена?

Бөжин яагаад харагдахгүй байгааг ойлгохгүй байна уу? Түүнд хэлээрэй залуусаа.

Энэ нь зөв, бид усыг өнгөлсөн бөгөөд энэ нь тунгалаг болсон.

Аль нь ус болсон? Хамтдаа хэлье "тунгалаг".

Энэ шилэнд усил тод, чулуу харагдаж байна. Нөгөө талд нь тунгалаг байдаг тул чулуу нь харагдахгүй байна.

Залуус аа, Сонирхолтой туулай түүнд тунгалаг, тунгалаг усыг ялгахыг зааж өгсөнд баярлалаа гэж хэлээд өнгөт усаар тоглохыг урьж байна.

Тоглоом "Ус хийнэ"

Бүх зүйлийг ширээн дээр авчирч, 1 аяга өнгийн ус, 1 хоосон шил авна.

Хараач, ус цутгаж байна, халих, асгарах.

Залуус аа, тэр юу хийж байгаа юм бэ? ус? (урсах, халих)

Яагаад ус цутгаж байна, гялалздаг уу? Тийм ээ, учир нь энэ нь шингэн юм. Хамтдаа хэлье "шингэн".

Одоо аяга тавган дээр тавиад, бидний ширээн дээр хичнээн олон өнгийн шалбааг байгааг хараарай. Гэхдээ тэдгээрийг даавуугаар амархан арчиж болно, учир нь ус сайн шингэдэг.

Залуус аа, одоо Сониуч туулай биднийг далайгаар аялахыг урьж байна.

Тоглоом "Усан онгоцууд хөвж байна"

(Хүүхдүүд болон багш нар ширээн дээр ирдэг, тэнд том савтай ус, хүүхэд бүрт завь хийх материал байдаг).

Энэ бол бидний тэнгис, одоо бид завь хийх болно. Дууссан завийг нээлттэй аялалд явуулж болно.

Салхи үлээж, хөлөг онгоцууд аян замдаа гарав (хүүхдүүд завин дээр үлээж байна).

Залуус аа, цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо.

Сониуч туулайтай баяртай гэж хэлцгээе.

Одоо чиргүүл рүү ороод явцгаая.

Дүгнэж байна.

Ингээд бид цэцэрлэгт ирлээ. Та аялах дуртай байсан уу? Өнөөдөр бид юу сурсан бэ? Ямар ус вэ? Чи бид хоёр өнөөдөр юу хийсэн бэ?

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Усны шидтэн" Бага бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй (туршилтын үйл ажиллагаа)."Усны илбэчин" Сурган хүмүүжүүлэгчийн бага бүлгийн нээлттэй нэгдсэн хичээлийн (туршилтын үйл ажиллагаа) хураангуй.

"Усны илбэчин" ахлах бүлгийн танин мэдэхүйн хөгжлийн эцсийн хичээлийн хураангуй.Зорилго: Хүүхдүүдийн усны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Зорилго: Усны шингэнтэй туршилт хийх явцад хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн сонирхлыг нэгтгэн дүгнэх: ил тод байдал,.

"Усны илбэчин" нэгдүгээр бага бүлгийн танин мэдэхүйн хөгжлийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Бага насны нэгдүгээр бүлгийн (2-3 нас) хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн хөгжлийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй 1. Зорилго: Хүүхдийн танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх c.

харах n. О. г.: боловсролын болон танин мэдэхүйн. n гэж бичнэ. О. г.: хосолсон. Зорилго: усны шинж чанарын талаархи санаа бодлыг хөгжүүлэх. ЗОРИЛГО: 1. Боловсролын:.

Сургуулийн өмнөх насны (3-4 нас) хүүхдүүдэд зориулсан "Усны шидтэн" ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуй.Зорилго: хүүхдийн шууд боловсролын болон бие даасан үйл ажиллагаанд сонирхол, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг нэмэгдүүлэх. Интеграци.

Хураангуй: Ус бидний амьдрал дахь ач холбогдол, түүний шинж чанар, түүнийг хүндэтгэх тухай яриа. Түлхүүр үгс: хувиргах, ил тод, байхгүй.

"Усны илбэчин" хоёрдугаар бүлгийн нээлттэй хичээлВоронеж хотын 197-р MBDOU цэцэрлэг Сурган хүмүүжүүлэгч: Шахова Людмила Сергеевна 2-р бага бүлгийн "Ид шидтэнг ус" сэдвээр нээлттэй хичээл.

Энэхүү төслийн зорилго нь: – Танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх; - Байгаль орчны шинжлэх ухааны суурь мэдлэгийн тогтолцоог бүрдүүлэх.

Ахлах бүлгийн танин мэдэхүйн хөгжлийн талаархи хичээл

Непос Зорилтот:Хүүхдүүдэд усны шинж чанар (амт, өнгө, үнэр, шингэн чанар), байгаль дахь усны ач холбогдол,

Хөтөлбөрийн агуулга

  1. Боловсролын зорилго:хүүхдүүдэд усны шинж чанарыг танилцуулах.
  2. Боловсролын:ажиглалт, сониуч зан, анхаарал, санах ой, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх, хүүхдийн идэвхтэй үгсийн санд үг оруулах: шингэн, өнгөгүй, амтгүй, ил тод.

  1. Боловсролын:усанд болгоомжтой хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:хүүхдүүдтэй усны талаар ярилцах; алхах үед ажиглалт: бороо, шалбааг; ан амьтдын булан дахь ургамлыг арчлах хүүхдийн хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа - услах савнаас ургамлыг услах; төлөвлөлтийн судалгаа - нуур, усан сангуудын зураг.

Материал ба тоног төхөөрөмж: аяга ус, жүүс (хүүхдийн тоогоор): шар, улаан гуаш; гогцоо; хүүхдийн тоогоор цаасан салфетка; тоглоом: шувууд, мод, шавьж, амьтан, мөөг.

Арга, техник:тоглоом (тоглоомын дүр ирэх - "Үүл"), харааны ("Хэнд ус хэрэгтэй вэ?" самбар), практик (туршилт), аман яриа.

Хөгжмийн дагалдан:"Борооны чимээ"

Зохион байгуулалтын мөч.

Хүүхдүүд бүлэгт орж, зочдыг угтдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та аялах дуртай юу? Би таныг нэгэн хатанд урьж байна. Үүлэн дээр суу. Аль хатан хаан болохыг мэдэхийн тулд хүүхдийн хүүхдийн шүлгийг сонсоорой.

Ус, ус

Нүүрийг минь угаа.

Нүдээ гялалзуулахын тулд,

Хацраа улайлгахын тулд

Амаа инээлгэхийн тулд

Хазахын тулд шүдний төлөө.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ хүүхдийн шүлэг юуны тухай вэ?

Хүүхдүүд: Усны тухай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, ус. Тиймээс хатан хаан бол ус юм. Залуус аа, яагаад бидэнд ус хэрэгтэй байна вэ?

Хүүхдүүд: Уух, гараа угаах, усанд орох, цэцэг услах, шөл хийх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Усны илбэчин бороо, шүүдэр, мөс, цас болж хувирдаг. Ус нь гол мөрөн, нуур, далайд амьдардаг. Манай бүлэгт ус хаана байдгийг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд: Усны цорго, декантер.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв бид цоргыг нээвэл архи юу хийдэг вэ?

Хүүхдүүд: Урсдаг, гүйдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Усны охин ямар дуу дуулдаг вэ?

Хүүхдүүд: Ссссс...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ус яаж дусдаг вэ?

Хүүхдүүд: Дусал-дусал-дусал...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ямар ус уух ёстой вэ?

Хүүхдүүд: Цэвэр, чанасан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ингээд та бид хоёр ид шидийн усны нутаг руу явна.

Тэгээд би Тучкаг бидэнтэй хамт аялахыг урьсан. (Тучка орж ирдэг)

Тучка: Сайн уу залуусаа! Би үүл, би дэлхийн өнцөг булан бүрт аялдаг, би маш их зүйлийг үзсэн, усны талаар олон сонирхолтой зүйлийг мэддэг. Би чамд нэг оньсого байна:

Тэр ч бас шалбаагт байна

Манай данханд бас буцалгана.

Тэр бас гол руу гүйдэг. Энэ юу вэ?

Хүүхдүүд: Ус.

Тучка: Чамайг миний дусал найзууд болоосой гэж хүсч байна. (Дусал гаргана).

Суурь мэдлэгийг шинэчлэх замаар хөтөлбөрийн материалыг эзэмшихэд бэлтгэх.

Бид нүдээ аниад усан хатан хааны ид шидийн орон руу нисэв. Дараа нь тэд нүдээ нээв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ямар ч байсан ус хэнд хэрэгтэй вэ? Одоо бид "Хэнд ус хэрэгтэй вэ?" тоглоом тоглох болно. Ширээн дээр ирээд хараарай. Энэ юу гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Нуур.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нуурын эрэг юу вэ?

Хүүхдүүд: Эдгээр нь жижиг горхи юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тоглоом, эд зүйлсийг авцгаая - хэнд ус хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд ээлжлэн тоглоом сонгож, голын дэргэд объектуудыг тавьж, тайлбарладаг.

Тоглоом: шувуу, мод, загас, шавьж, амьтан, мөөг, хүмүүс гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ургамал, амьтан, хүмүүст ус хэрэгтэй, усгүйгээр хэн ч амьдарч чадахгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо Тучка бид хоёр танд жаахан амрахыг санал болгож байна.

Биеийн тамирын дасгал: Хөгжимд - усны чимээ шуугиан.

Алган дээр бороо дуслаа (бид баруун гараараа зүүн тийш хүрнэ)

Цэцэг дээр (баруун гараараа дугуй хөдөлгөөн)

Тэгээд зам руу (хоёр гараа урд чинь)

Цутгаж байна, цутгаж байна өө-өө-өө (толгой сэгсрэх)

Бид гэр лүүгээ гүйв (газар дээрээ гүйв).

Тучка: Ингээд л би гэртээ харих цаг боллоо. Би чамтай их сонирхолтой санагдсан.

Хүүхдүүд Тучкатай баяртай гэж хэлнэ, тэр явлаа.

  1. Хэсэг. Багш нь устай туршилт хийдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо бид усаар туршилт хийж, ширээн дээр ирээд тухтай суу. Судалгаагаа эхэлцгээе.

Туршилт 1. “Ус бол шингэн бие юм.”

Хүүхдүүдэд хоёр шил өг. Нэг нь устай, нөгөө нь хоосон. Нэг шилнээс нөгөө шил рүү болгоомжтой ус асгахийг санал болго.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Усанд юу тохиолдох вэ?

Хүүхдүүд: цутгаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Яагаад цутгаж байна вэ?

Хүүхдүүд: Энэ нь шингэн учраас.

Дүгнэлт: "Ус бол шингэн биет"

Туршилт 2. “Ус үнэргүй.”

Хүүхдүүд ус үнэрлэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, ус ямар үнэртэй вэ?

Хүүхдүүд: Энэ нь үнэргүй байна.

Дүгнэлт: "Ус ямар ч үнэргүй."

Туршилт 3. "Амтлаарай."

Хүүхдийн тоогоор нэг аяга ус, ижил тооны аяга жүүс тавьж, хүүхдүүдэд эхлээд шүүс, дараа нь усыг амтлахыг зөвшөөрдөг.

Багш: (хүүхэд шүүс уусны дараа) чи юу уусан бэ?

Хүүхэд: Шүүс.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ ямар амттай вэ?

Хүүхэд: Хөөрхөн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: (ус уусны дараа) энэ юу вэ?

Хүүхэд: Ус.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ ямар амттай вэ?

Хүүхэд: Тэр ямар ч амтгүй.

Дүгнэлт: "Ус амтгүй."

Туршилт 4. “Ус өнгөгүй.”

Ширээн дээр хүүхдийн тоогоор аяга цэвэр ус, багс, шар, улаан будаг байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, аяга руу хараарай. Тэнд юу байна?

Хүүхдүүд: Ус.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: Өнгөгүй, өнгөгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, өнөөдөр та бид хоёр бяцхан шидтэн болно.

Багш хүүхдүүдтэй хамт сойзоо шар будганд дүрээд дараа нь аяга цэвэр усанд дүрж, усыг шар өнгөтэй болгоно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, бид усыг дахин будсан, гэхдээ ямар өнгөтэй болсон бэ?

Хүүхдүүд: Шар.

Багш, хүүхдүүд сойзоо улаан будаг руу дүрж, дараа нь аяга цэвэр усанд дүрж, усыг улаанаар будна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, бид усыг дахин будсан, ямар өнгөтэй болсон бэ?

Хүүхдүүд: Улаан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, шидэт устай туршлага танд таалагдсан уу?

Дүгнэлт: “Ус өнгөгүй, өнгөгүй.

Зохион байгуулалттай үйл ажиллагааны үр дүнг нэгтгэн дүгнэх.

Багш хүүхдүүдийг үүлэн дээр суухыг урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүн ч, загас ч, амьтан ч, ургамал ч усгүйгээр амьдарч чадахгүй. Усыг хэмнэх ёстой. Цорго онгорхой орхиж, урсгалыг хааж болохгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид юу ярьсан бэ?

Хүүхдүүд: Усны тухай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та усны талаар юу сурсан бэ?

Хүүхдүүд: Энэ ус нь шингэн юм. Ямар ч үнэргүй. Амтгүй. Ус нь өнгөгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид усаа хэрхэн хэмнэх вэ?

Хүүхдүүд: Цоргонуудыг хааж, урсгалыг бүү хаа.

Холбоотой нийтлэлүүд