Ардын аман зохиолын жижиг төрлүүд - зүйр цэцэн үгс. Судалгааны ажил "Ардын аман зохиолын жижиг төрлүүд" Ардын аман зохиолын зүйр цэцэн үгийн жижиг төрлүүд

CNT. Ардын аман зохиолын жижиг төрөл болох зүйр цэцэн үгс, тэдний ардын аман зохиолмэргэн ухаан

Хичээлийн зорилго: зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгийн хэлбэрийн мэргэн ухаан, сургамжит утга санаа, төгс төгөлдөр байдал, ардын аман зохиолын хоёр төрөл зүйлийн ижил төстэй байдал, ялгааг илчлэх.

Хичээлийн зорилго:

    зүйр цэцэн үг, хэллэгийн утгыг шинжлэх чадварыг сурах;

    сурагчдын яриаг хөгжүүлэх;

    эх орон, байгаль, гэр бүлээ хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх;

    эрүүл амьдралын хэв маягийг сурталчлах.

Тайлбар толь бичгийн ажил:лаконикизм, афоризм, хэлбэрийн төгс байдал.

Тоног төхөөрөмж:Самбар дээр бичсэн зохиолчдын зүйр цэцэн үгс.

Хичээлийн явц

Ямар тансаглал, ямар утга учир вэ?
үг болгоны утга учир юу вэ
манайх! Ямар алт!

А.С. Пушкин.

I.Зүйр цэцэн үгийн төрөл зүйлийн танилцуулга

1. Оршил яриа

Сургаалт үгс нь манай хэлээр алтны уурхай юм.

Хүний амьдрал асар олон тооны мэдээ, үйл явдал, үйл явдлын дунд өрнөдөг. Хүний ганц оюун ухаанаар болж байгаа бүх зүйлийг ойлгох бараг боломжгүй юм. Ардын соёл аман санах ойн тусгай механизмыг бий болгосон. Олон үеийн туршлагыг зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгс хэлбэрээр дамжуулж ирсэн. Тэд өдөр тутмын ярианд өргөн хэрэглэгддэг. Тэд оюун ухаанд гэнэт гарч ирдэг бөгөөд энэ нь таны бодлоо илүү тодорхой илэрхийлэх боломжийг олгодог.

Зүйр цэцэн үгэнд зарим үзэгдлийг тод томруун нэрлэж дүрсэлсэн байдаг, жишээлбэл: "Шонхор шувуу шиг зорилго", "Бяслаг цөцгийн тосонд эргэлдэх мэт", "Хулгана шиг үргээх", "Зөөлөн хэвтсэн ч хатуу унтдаг", "Олдсон". чулуун дээрх хусуур" .

“Унаах дуртай бол чарга үүрэх дуртай”, “Хоёр туулай хөөвөл ч барьдаггүй”, “Утаагүй утаагүй” гэсэн зүйр үг нь амьдралын нөхцөл байдалтай холбоотой тодорхой шүүлт, ёс суртахууныг илэрхийлдэг. гал”, “Сайн хэрүүлээс муу ертөнц дээр”.

Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үгс нь эргэн тойрныхоо ертөнцийн үзэгдлүүдийг маш товчоор илэрхийлэх чадвартай байдаг, учир нь тэдгээр нь нэг тохиолдолд биш, харин ижил төстэй бүх үйл явдлуудад хамааралтай байдаг.

"Алим модноос хол унадаггүй" гэж тэд эцэг эх, зөвлөгчөө дуурайдаг тодорхой хүний ​​тухай, мөн эцэг эхтэйгээ төстэй зан чанар бүхий бүх хүмүүсийн тухай ярьдаг.

Бүхэл бүтэн жүжгийн зохиолыг багтаасан ардын зүйр цэцэн үгсийн багтаамжийг А.Н.Островский жүжгийнхээ гарчигт "Ганц ч төгрөг байсангүй, гэвч гэнэт Алтан болжээ" гэж ардын аман зохиолын үгсийг байрлуулсан. "Ядуурал бол муу зүйл биш", "Миний ард түмэн" "Бид шийдэгдэх болно" ...

Сургаалт үгс нь ашиг тус, хор хөнөөл, оюун ухаан, тэнэг байдлын талаархи түгээмэл санааг хадгалдаг. Богино хэллэг хэлбэрээр оюун санааны гоо үзэсгэлэн, муухай байдлын тухай. Тэд ард түмнийхээ түүхийг ойлгуулж, эх орноо хайрлах, шударга, хөдөлмөрч байх, эцэг эхээ хайрлан хүндэтгэх, эрүүл амьдралын хэв маягийг төлөвшүүлэхэд тусалдаг. Тэд залхуурал, мунхаглал болон бусад сөрөг шинж чанаруудыг буруушааж байна. Бид зүйр цэцэн үг, хэллэгийг яриандаа ашигласнаар дүрслэл, өнгөлөг, илэрхийлэлтэй болгодог.

Залуус аа, яриандаа ашигладаг зүйр үгсээ санацгаая. Та эргэн тойрныхоо хүмүүсээс ямар зүйр цэцэн үг сонсдог вэ?

(сургууль дээр, гэртээ)?

2. Зүйр цэцэн үгийн тухай зүйр цэцэн үг уншиж, ярилцах .

"Та зүйр цэцэн үгээс зугтаж чадахгүй"

"Зүйр цэцэн үгийг дэмий хэлдэггүй"

"Зүйр цэцэн үг хэзээ ч тасрахгүй"

"Тэнэг яриа бол зүйр үг биш"

"Яриа зүйр цэцэн үгтэй сайхан"

3 . Сургаалт үгсийн талаархи мэдэгдлийн хэлэлцүүлэг.

"Эрчүүд ийм л сайхан бичдэг. Энэ бол энгийн, үг цөөхөн, гэхдээ маш их мэдрэмж."

Л.Толстой

"Хэн тэднийг ийм нямбай гаргаж ирэв ..."

А.Пушкин

Зүйр цэцэн үгсийн талаар Оросын зохиолчдыг юу татсан бэ?

4. Тэмдэглэлийн дэвтэрт бичнэ үү:

ЗЭРГЭТ ҮГ - ардын аман зохиолын төрөл бөгөөд хэмнэлтэй зохион байгуулалттай хэлбэрээр сургамжтай утга бүхий афорист хураангуй, дүрслэл, дүрмийн болон логикийн хувьд бүрэн дүүрэн үг хэллэг ("Чи юу тарина, түүнийг хураана").

ЗҮЙР ҮГ - амьдралын аливаа үзэгдлийг оновчтой тодорхойлсон дүрслэлийн илэрхийлэл, үг хэллэг; зүйр цэцэн үгээс ялгаатай нь энэ нь ерөнхий сургамжтай утгатай байдаггүй ("Долоо хоногт долоон баасан гараг", "Шүдээ тавиур дээр тавь").

II . Төрөл бүрийн сэдэвчилсэн бүлгүүдийн зүйр цэцэн үгстэй ажиллах.

Зөндөө зүйр цэцэн үг бий. Аль хэдийн 1500 онд Роттердамын Эразмус эртний үг, зүйр цэцэн үгсийн цуглуулга эмхэтгэсэн. 17-р зууны сүүлчээс Орост зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгсийн цуглуулгууд хэвлэгдэж эхлэв. Ардын урлагийн энэ давхаргыг судлах ажлыг М.В.Ломоносов эхлүүлсэн. А.Пушкины үеийн В.Дал зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгсийг тавин жил цуглуулсан.

Залуус аа, хичээлд бэлтгэсэн зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгсээ уншиж, тайлбар бичээрэй.

1. Бүлгээр ажиллах.

1-р бүлэг: Эх орны тухай зүйр цэцэн үгс.

Хүн бүр эрт орой хэзээ нэгэн цагт үүнийг ухаарсан эсэхээс үл хамааран эх оронтойгоо холбоотой байх ёстой. Хүний амьдрал, хувь заяа нь эх орныхоо хувь заяанаас тодорхой хэмжээгээр хамаардаг бөгөөд энэ нь түүний иргэний шинж чанарыг төлөвшүүлэхэд тодорхой ул мөр үлдээдэг. Эх орон бол хүн төрөлхтөн харьяалагддаг нийгмийн тогтолцоо юм. Бидний эх орон бол Орос. Бидний өвөг дээдэс үүгээрээ бахархаж ирсэн нь дараах зүйр цэцэн үгсээр нотлогддог.

"Хүн бүр өөрийн гэсэн талтай."

"Оросын ариун газар нутаг агуу, нар хаа сайгүй байдаг"

“Сайн сайхныг хажуунаас нь эрэлхийл, харин гэр орноо хуучин хэв маягаар хайрла”

"Нөгөө талдаа хавар хүртэл улаан биш"

“Нөгөө талдаа шонхор шувууг хүртэл хэрээ гэдэг”

"Төрсөн нутгаасаа - үх, битгий яв!" болон бусад зүйр цэцэн үгс.

“Эх орныхоо төлөө тууштай тэмцдэг хүн бол жинхэнэ баатар”

"Харийн нутагт калач хүртэл баяр баясгалан биш, харин эх оронд нь хар талх амттай байдаг."

"Нөгөө талдаа эх орон хоёр дахин эрхэм"

"Зөвхөн эцгийнхээ хүү биш, бас ард түмнийхээ хүү бол"

“Эх орноо нүдний цөцгий мэт хайрла”

"Амьдрах нь эх орондоо үйлчлэх"

Тийм ээ, бид эх орноо олон жилийн түрэмгийлэгчдийн эсрэг тэмцэлд тусгаар тогтнолоо олон удаа хамгаалж ирсэн, эх орныхоо бүх үндэстэнд тэгш эрх олгосон, энэ бол бидний эх орон гэдгийг бид хайрладаг. өнгөрсөн ба ирээдүй, түүний сүр жавхлантай, олон янз байдлын хувьд; баатарлаг, хөдөлмөрч ард түмнийхээ төлөө. Үндэсний нэр төрийг эрхэмлэх мэдрэмж нь олон зууны туршид бий болсон ард түмний хувь заяаны төлөө хариуцлага хүлээх ёстой. Ард түмнийхээ зохистой хүү байна гэдэг нь бусад үндэстний дунд ард түмнээ зохистой төлөөлөх гэсэн үг юм.

2-р бүлэг: байгалийн тухай

Жишээлбэл: "Ой, ус - байгалийн үзэсгэлэнт газар"

"Ой, ургамал бол араатны аврал"

"Хүчтэй салхинд ой нам гүм, харин талбай зэрлэг"

"Байгалийн дайсан бол ойгоо хамгаалдаггүй хүн"

"Ой мод - арчлаарай, жаахан ой - бүү тайр, ойгүй - тарь"

"Талбайд ой тарь - илүү их талх байх болно"

"Модыг хугалахад нэг секунд шаардлагатай, харин ургуулахад олон жил шаардагдана"

"Ногоон өнгийн хувцас нь нүдэнд тааламжтай"

“Ургамал бол эргийн аврал”

"Ой ба ус - ах, эгч"

Байгалийн үзэсгэлэнт байдлын талаар ярилцъя. "Гоо сайхан бол бидний амьдралын баяр баясгалан юм. Номин тэнгэрийн гүн, анивчих оддын гялбаа, үдшийн үүрийн ягаан асгаралт, тал хээрийн тунгалаг манан, салхитай өдрийн өмнөх час улаан нар жаргах, тэнгэрийн хаяанд эргэлдэх манан, хөх өнгийг харсан учраас хүн Хүн болсон. Гуравдугаар сарын цасан шуурганд буй сүүдэр, хөх тэнгэрт тогорууны сүрэг, өглөөний шүүдэрийн олон дусал дахь нарны тусгал, үүлэрхэг өдөр борооны саарал утас, голт борын бут дээрх нил ягаан үүл, нарийн иш мөн цасан ширхгийн цэнхэр хонх - Би харж, гайхаж, дэлхий даяар алхаж, шинэ гоо үзэсгэлэнг бий болгов. Гоо сайхны өмнө гайхаж зогс - тэгвэл язгууртнууд таны зүрх сэтгэлд цэцэглэнэ. Зуны халуун тэнгэрт навчис шивнэх, царцааны дуу, булгийн горхины шуугиан, болжморын мөнгөн хонхны дуу, цасан ширхгийн чимээ, гинших дууг сонссон тул амьдралын баяр баясгалан хүнд илчлэгдсэн юм. цасан шуурга, зөөлөн давалгаа, шөнийн чимээгүй байдал - тэр сонсож, амьсгаагаа даран хэдэн зуун, мянган жилийн амьдралын гайхалтай хөгжмийг сонсов. Энэ хөгжмийг яаж сонсохоо бас мэдээрэй. Гоо сайхныг эрхэмлэ, түүнд анхаарал тавь” гэж В.А.Сухомлинский бичжээ.

Анхны цас, анхны дусал, анхны бороо, анхны аадар бороо, анхны навч - бидний анхаарлыг юу ч орхих ёсгүй. Хүн бүр байгальд өөрсдөдөө чухал зүйлийг олж мэдээрэй. Түүний нээлтэд бусад хүмүүс түүнтэй хамт баярлах болно.

3-р бүлэг: эрүүл амьдралын хэв маягийн тухай

Бид бүгд өөр, хүн бүр өөрийн гэсэн амьдралтай, өөрийн сонирхол, асуудал, төлөвлөгөөтэй байдаг. Гэхдээ бид бүгдээрээ аз жаргалтай байхыг хүсдэг нийтлэг хүсэл тэмүүллээр нэгддэг. Ямар ч мэргэд аз жаргалын жор өгөх боломжгүй бөгөөд бидний цөөхөн нь бусдын зөвлөгөөнд дуртай, өөрсдийн сорилт, алдааны замыг илүүд үздэг. Мөн хүн бүр аз жаргалын тухай өөрийн гэсэн ойлголттой байдаг. Гэвч тэд аз жаргал гэж юу болох талаар хэчнээн маргаж байсан ч эрүүл хүн байх нь аль хэдийн аз жаргал гэдэгтэй хэн ч санал нийлэх байх. Ойд, гол руу явган аялал хийх, далайн эрэг дээр гал асаах, спортоор хичээллэх, дуртай ажилдаа оролцох, дуртай зүйлээ хийх гэх мэт дэлхийн олон сонирхолтой зүйлс. Муу, заримдаа маш аюултай зуршилд үнэт жил, өдөр, минут зарцуулах нь үнэ цэнэтэй юу?

Тамхи татах, архи уух нь муухай зуршил юм. Тэд хүний ​​​​биеийн хамгийн чухал системийг сүйтгэдэг Оросын зан заншил бол согтуурах санааг зөөлөн хэлэхэд хэтрүүлсэн юм. Орос улсад дарс уух хатуу уламжлалтай байв. Шар айраг, нухаш, mead - энэ бол бидний өвөг дээдсийн ууж байсан зүйл бөгөөд эдгээр ундааны хүч нь 15 хэмээс хэтрэхгүй байв. Архи согтууруулах ундааг зөвхөн тодорхой баяраар уудаг заншилтай байсан. Залуучуудын архи, согтууруулах ундааны хэрэглээг буруушааж, согтуу хүмүүсийг олны өмнө ташуурдуулжээ.

Америкт үүссэн тамхи хамгийн багадаа 500 жилийн өмнө Хуучин ертөнцөд орж ирсэн. Орост 15-р зуунд тамхи татаж байгаад баригдсан хүмүүсийг анх удаа хөл рүү нь 60 удаа мод цохиж, хоёр дахь удаагаа хамар, чихийг нь тайруулж байжээ. Тамхи татах нь 1634 онд Москвад гарсан галын шалтгаан болох нь тогтоогдсон бөгөөд үүний дараа цаазаар авах ялаар тамхи татахыг хоригложээ. 17-р зуунд тамхичид (тэднийг тамлаж, ташуурдуулж байсан), тамхины наймаачид (тэднийг ташуурдаж, алс холын хот руу цөлөгдсөн) хоёуланг нь хатуу шийтгэж байв.

Манай өвөг дээдэс эрүүл мэнд, эрүүл амьдралын хэв маягийг эрхэмлэдэг байсан гэж зүйр цэцэн үгс ч хэлдэг. Жишээ нь:

"Эрүүл мэнд баялгаас чухал"

"Оюун ухаан, эрүүл мэнд юу юунаас илүү үнэ цэнэтэй"

"Эрүүл биед эрүүл ухаан оршино"

“Цэвэр ус бол өвчин эмгэгийн гамшиг”

"Хүйтнээс бүү ай, бэлхүүсээ хүртэл угаа"

"Тамхи татах нь эрүүл мэндэд хортой"

"Хэрэв та эрүүл мэндээ сүйтгэвэл шинийг худалдаж авах боломжгүй"

"Би мөнгө алдсан - Би юу ч алдсан, би цаг алдсан - Би маш их алдсан, Би эрүүл мэндээ алдсан - Би бүх зүйлээ алдсан."

"Чи бага наснаасаа хатуужилтай байх болно, энэ нь таны насан туршдаа хэрэг болно"

"Өвдөхөд нэг өдөр шаардлагатай, харин эдгэрэхэд долоон долоо хоног шаардлагатай."

4-р бүлэг: гэр бүлийн тухай

Хүн бол дор хаяж гурван зууны холбогч юм. Тэр зуунд өвөө, эмээ нар аав, ээжтэйгээ амьдардаг байсан, бид тэднийг санаж байна, энэ зуунд бид эцэг эх, хүүхдүүдтэйгээ хамт амьдардаг, харин дараагийн зуунд бидний ач, зээ нар эцэг эх, хүүхдүүдтэйгээ хамт амьдрах болно. Тэд биднийг санах болно.

Гэр бүл бол хүн бүрт ойр, ойлгомжтой зүйл юм. Гэр бүлд хүүхэд амьдралынхаа анхны удирдамж, анхны итгэл үнэмшил, анхны ертөнцийг үзэх үзлийг хүлээн авдаг бөгөөд энэ нь мэдээжийн хэрэг түүнд давамгайлж буй оюун санааны болон соёлын уур амьсгалаас хамаардаг. Гэр бүлд бий болсон харилцаанаас ихээхэн шалтгаална, тэд хүүхдийн ирээдүйг тодорхойлдог. Ээж аавтай, эмээ өвөөтэй, ах эгчтэй хүн аз жаргалтай. Эцсийн эцэст, эмээгээс илүү хэн ач хүү, ач охиндоо сайн Иванушка, муу Кощей, хөдөлмөрч Үнсгэлжингийн тухай тайван, чин сэтгэлээсээ хэлэх болно ... Үгүй, үгүй ​​​​бол эдгээр үлгэрүүд мартагдахгүй бөгөөд эмээ нь: "Чи Үнсгэлжин шиг хөдөлмөрч, Алёнушка шиг авхаалжтай, үзэсгэлэнтэй, Василиса шиг." Хүүхдийнхээ тухай “Сайн сайхан сэтгэл”, “Тэд сайхан сэтгэлтэй хүн өсгөсөн” гэж хэлдэг аав, ээж хоёр аз жаргалтай. Энэ бол зөвхөн эцэг эхийн магтаал биш, харин хүүхдээ чин сэтгэлээсээ хүндэлж буйн хүндэтгэл юм. Сайхан сэтгэл, нинжин сэтгэлийг гэр бүлийн сайн сайхан харилцаатай адилаар улс үндэстэн бүр эрхэмлэн дээдэлсээр ирсэн.

Сургаалт үгс:

"Эцэг эхээ хүндэлдэг хүн хэзээ ч мөхдөггүй"

"Хүүгийн алдар - эцгийн баяр баясгалан"

"Аав, ээж хоёр бол ариун үгс"

"Чи бүгдийг худалдаж авч болно, гэхдээ аав, ээжийгээ худалдаж авч чадахгүй."

"Наранд дулаахан ч ээжийн дэргэд сайхан"

"Ээжээс илүү хайртай хамаатан гэж байдаггүй"

"Эхийн уур нь хаврын цас шиг: их цас ордог ч удалгүй хайлдаг"

“Шувуу хавар болж, хүүхэд ээждээ баярлана”

"Ээжээс илүү ойр найз гэж байдаггүй"

"Эхийн хайр төгсгөлгүй"

"Анхны харцнаас өмнө гэр бүлийн хэрүүл"

"Гэр бүлд эв найрамдал бий бол эрдэнэс юунд хэрэгтэй вэ"

Ямар үзэсгэлэнтэй, ямар үнэн зөв! Эцсийн эцэст гэр бүл бол ойлголт, хайр, халуун дулаан, найдвартай арал юм. Энд бид хүч чадал олж, өөртөө итгэлтэй болж, эргэлзээ төрүүлж, алдаагаа өршөөх болно ...

Ажлаасаа ирж байгаа эцэг эхчүүд ямар их ядарч, асуудалд хэрхэн зовж байгааг хараарай. Тэдэн рүү инээмсэглээрэй, тэд таны зүрх сэтгэлийн халуун дулаан хайрыг хүлээн ав. Эцэг эхтэйгээ бүү зөрчилд, санаарай: хэн ч чамайг тэднээс илүү сайн ойлгохгүй, учир нь тэд танд хамгийн үнэ цэнэтэй зүйл болох амьдралыг өгсөн. Тэднийг хайрлаж хүндэл. Мөн та бүхний айлчлалаар амьдардаг өвөө эмээ нар тэднийг бүх хүч чадлаараа дэмжиж, туслах ёстой. Энэ нь аймшигтай биш, гэхдээ хүмүүс дэлхийг орхиж байгааг санаарай. Мөн тэдэнтэй хамт таны тэдэнд учруулсан бүх доромжлол, уй гашуу арилна. Өөрийгөө болон гэр бүлийнхээ талаар бод!

5-р бүлэг: цаг хугацаа

Алдарт Вольтер, Задиг буюу Хувь тавилангийн гүн ухааны нэгэн өгүүллэгт агуу илбэчин гол дүрд асуулт тавьдаг. Эхний асуулт нь: “Дэлхий дээрх хамгийн урт бөгөөд богино, хамгийн хурдан, удаан гэж юу вэ, юу нь хязгааргүй жижиг хэмжигдэхүүнд амархан хуваагддаг, юу нь хязгааргүй их хэмжээгээр хүрдэг, юу нь хамгийн үл тоомсорлож, юунд хамгийн их харамсдаг, үүнгүйгээр юу ч хийж чадахгүй вэ? "Өчүүхэн бүхнийг залгиж, агуу бүхнийг амилуулдаг зүйлийг биелүүлэхийн тулд?" Задиг энэ асуултад хариулахын тулд бага зэрэг хугацаа зарцуулсан. Та агуу илбэчин юу гэж хэлснийг таасан байх.

Оньсого цаг хугацааны тухай өгүүлдэг гэсэн Задигийн хариултыг сонсоцгооё. "Учир нь" гэж тэр нэмж хэлэв, "энэ нь мөнхийн хэмжүүр бөгөөд энэ нь бидний хүслийг биелүүлэхэд хангалтгүй учраас энэ нь дэлхий дээр цаашид юу ч байхгүй, мөн үүнээс богино зүйл байхгүй; амьдралд ирдэг хүнд илүү удаан, таашаал амталдаг хүнд илүү хурдан гэж үгүй; агуу зүйлд хязгааргүйд хүрч, жижгэнд хязгааргүй хуваагдана; хүмүүс үүнийг үл тоомсорлодог бөгөөд алдахдаа харамсдаг; бүх зүйл цагтаа болдог; энэ нь хойч үеийнхний ой санамжинд зохисгүй зүйлийг устгаж, агуу хүмүүст үхэшгүй мөнх байдлыг бэлэглэдэг."

Бидний ойр ойрхон ярьдаг, сайн мэддэг хэрнээ хэзээ ч харж байгаагүй, гар хүрч байгаагүй зүйлүүд байдаг. Жишээлбэл, агаар нь үл үзэгдэх бөгөөд та үүнийг гараараа барьж чадахгүй. Гэхдээ бид түүнгүйгээр зүгээр л амьдарч чадахгүй! Цаг нь ч ийм байна! Энэ нь үл үзэгдэх, үнэргүй, өнгөгүй байдаг. Мөн та гараараа хүрч чадахгүй. Та үүнийг нууж чадахгүй бөгөөд найздаа өгөх боломжгүй болно! Гэхдээ та алдаж болно! Мөн баригдашгүй хугацаа маш үнэтэй байдаг. Эцсийн эцэст дэмий зарцуулсан цаг хугацааг эргүүлэх арга байхгүй. Цаг хугацаа бол бидний бүх хэргийн хамгийн дээд арбитр юм. Мөн бид бүгдээрээ цагийн зүүний зааврыг адил тэгш дагаж мөрддөг гэдгийг анхаарна уу. Хугацаа бол ялзрашгүй, шударга бус цорын ганц зүйл бол цаг хугацаа байх. Тийм учраас хүмүүс ингэж хэлдэг.

"Цаг бол хамгийн сайн шүүгч"

"Цаг хугацаа шүүнэ"

"Цаг хугацаа мөнгөнөөс илүү үнэ цэнэтэй"

"Хэрэв та нэг минут алдвал цаг алдах болно"

"Минутын үнэ цэнийг мэд, секундын тоог мэд"

"Хэрэв та нэг цагаар хоцрох юм бол нэг өдрийн дотор гүйцэхгүй"

"Өдөр өнгөрч байна - та үүнийг хашаанд уяж чадахгүй"

"Цаг бол шувуу биш - та үүнийг сүүлээс нь барьж чадахгүй"

"Он жилүүд ус шиг: тэд өнгөрөх болно, чи харахгүй"


2. Анхаарал татахуйц тоглоом

Залуус аа, таны ширээн дээр зүйр цэцэн үгийн хоёр дахь хэсгийг бичсэн картууд байна. Би зүйр цэцэн үгийн эхний хэсгийг уншина, хоёр дахь хэсэг нь хэнд байна, тэр нь дуусгана. Болгоомжтой байгаарай! (эсвэл интерактив самбартай ажиллах)

Жишээ нь: "Бүгд хөөрхөн..." (өөрийн тал)

“Байгалийг хамгаалах гэдэг нь...” (Эх орноо хамгаалах)

"Бүхэл бүтэн гэр бүл хамтдаа ..." (сэтгэл байрандаа)

"Өчигдөр хэн худлаа хэлсэн бэ ..." (тэд маргааш үүнд итгэхгүй)

“Модыг үр жимсээр нь үнэлдэг... (хүнийг үйлсээрээ)

III.Дүгнэлт

Ардын мэргэн ухааны хамгийн цэвэр, нандин эх сурвалж болох ардын соёлд зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үг байдаг. Тэд түүхэнд гүн гүнзгий улбаатай. Сургаалт үгс, үг хэллэг нь хүнийг бага наснаасаа дагалддаг. Ихэнх нь ажил хөдөлмөр, эх орон, эцэг эх, найз нөхөд, байгаль дэлхий, эрүүл мэнд, эрүүл амьдралын хэв маягтай холбоотой... Бодол санааны нарийвчлал, товч танилцуулга нь тэднийг багаас нь хурдан шингээж, хүслээр бус ойлгох боломжийг олгодог. , гэхдээ амьдралын хэм хэмжээ. Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үгс нь насанд хүрэгчдийн удирдан чиглүүлж, хүүхдүүдэд танилцуулж байсан амьдралын нэгэн төрлийн хөтөч байсаар ирсэн. Тэд өнөөдөр ёс суртахууны боловсрол олгох хүмүүжлийн ач холбогдлоо алдаагүй байна.

Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үгс нь хүний ​​яриаг чимж, баяжуулж, үгсийн санг өргөжүүлж, төсөөллийг нь хөгжүүлдэг. Эцсийн эцэст, хамгийн энгийн зүйр үг, хэллэгийг ашиглахын тулд та нөхцөл байдлыг хурдан үнэлж, зүйр цэцэн үгэнд хэрэглэж, тэдгээрийн захидал харилцааг дахин харьцуулж, дараа нь дүгнэлтээ илэрхийлэх хэрэгтэй.

VI . Гэрийн даалгавар:

Өөрт таалагдсан зүйр цэцэн үг дээрээ эссэ бичээрэй.

Жижиг ардын аман зохиолын төрөлд жижиг хэмжээтэй бүтээлүүд орно. зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үг, тэмдэг, оньсого, хошигнол, зүйр цэцэн үг, хэл эргүүлэх, тоглоом. Шинжлэх ухааны уран зохиолд эдгээр төрлийг нэрлэдэг зүйр цэцэн үгс(Грекийн пароимиа - сургаалт зүйрлэл 1).

Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үгс, ардын урлагийн бүтээлийн хувьд уран сайхны шинж чанараараа бие биедээ ойр байдаг.

Энэ нь юу болохыг тодорхойл зүйр цэцэн үгсТэгээд үгс, Оросын ардын аман зохиол судлаачид 19-р зуунд дахин оролдсон. Ф.И. Буслаев зүйр цэцэн үг, хэллэгийг ард түмний амьдрал, нийтлэг ойлголт, ёс суртахууны ашиг сонирхлыг илэрхийлсэн төрөлх үгийн уран сайхны бүтээл гэж үздэг байв.

Н.В. Гоголь тэднээс амьдралын талаархи түгээмэл санааны үр дүнг түүний янз бүрийн илрэлүүдээр олж харсан.

V.I. Даль зүйр үгийг "шүүлт, шийтгэл, сургаал" гэж ойлгосон. Тэрээр тайлбар толь бичигтээ дараахь тодорхойлолтыг өгсөн.

“Зүйр цэцэн үг бол богино өгүүлбэр, сургамж, илүү зүйрлэл, зүйрлэл, эсвэл өдөр тутмын өгүүлбэрийн хэлбэрээр зүйр цэцэн үг нь хэл, ардын ярианы хувь хүн юм, энэ нь зохиогддоггүй; дангаараа төрж, энэ нь хүмүүсийн алхаж буй оюун ухаан юм, энэ нь зүйр цэцэн үг эсвэл энгийн яриа болж хувирдаг. 2

Далын тодорхойлсон хэллэг нь:

"Эвхэгддэг богино яриа, хүмүүсийн дунд байдаг, гэхдээ бүрэн сургаал биш, хүлээн зөвшөөрөгдсөн үг хэллэг, өөрийгөө илэрхийлэх нийтлэг арга;" 3

Зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгийн ерөнхий шинж чанар нь товч, товч, тогтвортой, өргөн хэрэглээний шинж чанартай байдаг. Зүйр цэцэн үг, хэллэгийг хоёуланг нь яруу найргийн, полисмантик, ярианд өргөн хэрэглэгддэг, дүрслэлийн утгатай тогтвортой богино хэллэг гэж тодорхойлж болно. 4

Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үгс нь ардын мэргэн ухаан, амьдралын ёс суртахууны хэм хэмжээг тусгасан байдаг. Тэд амьдралын өргөн давхаргыг төлөөлдөг бөгөөд боловсролын чиг баримжаатай байдаг. Тэд хүмүүсийн туршлагыг өөртөө шингээдэг. Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үгсийн сэдэв нь маш олон янз байдаг. Тэд амьдралын зарчмууд, түүхэн үйл явдлууд, гэр бүлийн харилцаа, хайр ба нөхөрлөлийн талаархи ойлголтыг илэрхийлж, хүний ​​муу муухайг буруушааж, сайн сайхан чанаруудыг (хүмүүсийн даруу байдал, даруу байдал, оюун ухаан, хөдөлмөрч байдал) магтаж, түүнчлэн хүний ​​ёс суртахууны бусад чанарыг илэрхийлдэг.

V.I. Даль өөрийн алдартай зүйр цэцэн үгсийн цуглуулгадаа материалыг сэдвийн дагуу ангилсан: ажил - хоосон байдал, хашаа байшин - газар тариалан - газар тариалан, мухар сүсэг - шинж тэмдэг - аз жаргал - аз, сайн - өршөөл - муу гэх мэт. 5

Алдартай зүйр цэцэн үгс нь хүний ​​амьдралын янз бүрийн талыг тусгасан байдаг: домгийн санаанууд ("эш үзүүллэгийн мөрөөдөл нь хуурч мэхлэхгүй"); боолчлолын амьдралын онцлог ("Эмээ танд Юрьевын өдөр"); дайсны довтолгоо, дайны үйл явдлууд ("Мамай өнгөрсөн мэт хоосон"); хүмүүсийн эр зориг, эр зориг, баатарлаг байдал ("хот зориг шаарддаг", "чононоос айж, ой руу бүү ор"). Тэд ард түмний хөдөлмөрийн үйл ажиллагааны бүхий л талыг хамарч, эх орноо хайрлах, хөдөлмөрийг алдаршуулах ("Зулгүй байдал нь зөвхөн тэнгэрийг утаа болгодог", "хөдөлмөр тэжээдэг, харин залхуурал нь сүйрдэг"), хүний ​​гүн гүнзгий нэр хүндийн мэдрэмжийг илэрхийлдэг ("зорилго, харин хулгайч биш", "мөнгө нь нэг ч төгрөг биш, харин сайн алдар нэр", "ядуу, гэхдээ шударга").

Сургаалт үгс нь хүн амын бүх давхаргад хөгжсөн боловч хамгийн гол нь тариачны орчинд үндэсний ардын соёлын гол тээгч байв. Тариачдын хөдөлмөрийн жилийн мөчлөг нь "Одоохондоо үр тарьдаггүй", "Сайн үр, сайн найлзуурууд" гэсэн зүйр үгэнд тусгагдсан байдаг.

"Сүхгүй бол мужаан биш, зүүгүй - оёдолчин биш" гэсэн зүйр цэцэн үгс гар урчуудын дунд, мөн барж тээвэрлэгчдийн дунд "өнхрөхийг идэхийг заах хэрэгтэй" гэсэн зүйр үгс гарч ирэв.

Зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгсэд янз бүрийн уран сайхны болон дүрслэх арга хэрэгсэл ашигладаг: харьцуулалт ("өөр сүнс харанхуй ой шиг"), зүйрлэл, дүрслэл ("хоп чимээтэй - оюун ухаан чимээгүй", "дугуйнд хигээсийг тавих" ”), эсрэг тэсрэг, өөрөөр хэлбэл эсрэг тэсрэг үгс (“сургалийн үндэс нь гашуун боловч үр жимс нь амттай”), гипербол ("замаас гарах", "гурван нарсанд төөрөх"). Сургаалт үгсэд уран сайхны хэрэгсэл байдаг - тавтологи 6 ("Тэд сайнаас сайныг эрэлхийлдэггүй", "сонсохгүй, үл үзэгдэх").

Зүйр цэцэн үгсийг бүтцээр нь нэг гишүүнт, хоёр гишүүнт, олон гишүүнт гэж хуваадаг. Тэдний ихэнх нь хоёр гишүүнтэй (“хөх тариаг өвсөнд магт, харин эзнийг авсаараа магт”).

Зүйр цэцэн үгс нь эсэргүүцэл дээр суурилж болно ("Хүн, нохой үргэлж хашаанд байдаг, харин эмэгтэй, муур хоёр үргэлж овоохойд байдаг"). Тэдэнд, мөн уянгын дуунуудад параллелизмын техникийг ашигладаг ("өт хорхой модыг хатгаж, уйтгар гуниг зүрхийг хэмхдэг").

Сургаалт үгс нь хэмнэлтэй байдаг. Тэд бие даасан үгсийг ("цөөрөмөөс загас ч хэцүүгүйгээр гаргаж чадахгүй"), бие даасан хэсгүүд эсвэл зүйр цэцэн үгсийг бүхэлд нь холбодог ("бусдын талханд амаа бүү ангай, харин эрт босоод өөрөө эхлүүл" ”). Тэд илэрхийлэл хэлбэрээрээ өөр өөр байдаг. Үүнд монолог эсвэл харилцан яриа багтаж болно ("Нумаас бид биш, чичрэхээс бид биш, чи ууж, бидний эсрэг бүжиглэх зүйл олж чадахгүй", "Тит, үтрэмд ор!" - Миний гэдэс өвдөж байна. - Тит, яв, дарс уу - Өө, би өөрийгөө халхалж, ямар нэгэн байдлаар чирье!

Зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үг бол ардын уран цэцэн үгийн жишээ, мэргэн ухааны эх сурвалж, амьдралын тухай мэдлэг, ардын үзэл санаа, үзэл санаа, ёс суртахууны зарчмууд юм.

Ийнхүү эрт дээр үеэс ардын яруу найргийн нэгэн төрөл болон үүссэн зүйр цэцэн үг олон зуун жилийн турш оршин тогтнож, ардын соёлд нэгдэн өдөр тутмын болон утга зохиол, урлагийн үүрэг гүйцэтгэдэг.

Ардын аман зохиолын жижиг жанрын төрлүүд

Бүүвэйн дуу

Бүүвэйн дуу- ардын аман зохиолын хамгийн эртний төрлүүдийн нэг нь сэтгэл татам, сэтгэл татам элементүүдийг хадгалсан гэдгээрээ нотлогдож байна. Хүмүүс нууцлаг дайсагнасан хүчнүүдээр хүрээлэгдсэн байдаг гэж үздэг бөгөөд хэрэв хүүхэд зүүдэндээ ямар нэгэн муу, аймшигтай зүйлийг харвал бодит байдал дээр энэ нь дахин давтагдахгүй. Тийм ч учраас бүүвэйн дуунаас "бяцхан чоно" болон бусад аймшигтай дүрүүдийг олж болно. Хожим нь бүүвэйн дуу ид шидийн шинж чанараа алдаж, ирээдүйн сайн сайхныг хүсэх утгыг олж авсан. Тэгэхээр бүүвэйн дуу бол хүүхдийг унтуулдаг дуу юм. Энэ дууг хүүхдийн хэмжсэн ганхалт дагалддаг байсан тул хэмнэл нь түүнд маш чухал юм.

Пестушка

Пестушка(сувилах, сувилах, хүргэн гэсэн үгнээс) - хүүхдийн амьдралынхаа эхэн үед хийдэг үйлдлийг дагалддаг асрагч, ээжүүдийн богино яруу найргийн дуулал. Жишээ нь: Хүүхдээ сэрэх үед ээж нь илж, энхрийлэн:

Дамнуурга, дамнуурга,
Тарган охины хажуугаар
Мөн хөшигний гарт,
Мөн аманд нь яриа байдаг,
Мөн толгойд нь шалтгаан бий.

Хүүхэд алхаж сурахдаа:

Том хөл
Зам дагуу алхаж:
Дээд, дээд, дээд,
Дээд, дээд, дээд.
Бяцхан хөл
Зам дагуу гүйж байна:
Дээд, дээд, дээд, дээд,
Дээд, дээд, дээд, дээд!

Цэцэрлэгийн шүлэг

Цэцэрлэгийн шүлэг- сурган хүмүүжүүлэх ухааны элемент, хүүхдийн хуруу, гар, хөлөөр тоглохыг дагалддаг дуу-өгүүлбэр. Цэцэрлэгийн шүлэг нь хортон шавьж шиг хүүхдийн хөгжлийг дагалддаг. Жижиг шүлэг, дуунууд нь хүүхдийг тоглоомын арга барилаар урамшуулах боломжийг олгодог бөгөөд нэгэн зэрэг массаж, биеийн тамирын дасгал хийж, хөдөлгөөний рефлексийг идэвхжүүлдэг. Хүүхдийн ардын аман зохиолын энэ төрөл нь хуруу (хурууны тоглоом эсвэл Ладушки), гар, нүүрний хувирал зэргийг ашиглан хуйвалдааныг тоглоход түлхэц өгдөг. Цэцэрлэгийн шүлэг нь хүүхдэд эрүүл ахуй, эмх цэгц, нарийн моторт ур чадвар, сэтгэл хөдлөлийн чадварыг хөгжүүлэхэд тусалдаг.

Жишээ

"Шаазгай"

Сонголт 1
Шаазгай хэрээ, (хуруугаараа алган дээр гүйх)
Шаазгай хэрээ,
Би хүүхдүүдэд өгсөн.
(хуруугаа муруй)
Үүнийг өгсөн
Үүнийг өгсөн
Үүнийг өгсөн
Үүнийг өгсөн
Гэхдээ тэр үүнийг өгөөгүй:
-Яагаад мод огтлоогүй юм бэ?
-Яагаад ус зөөгөөгүй юм бэ?

Сонголт 2("Бяцхан хулганы дуу" хүүхэлдэйн киноны онцлогууд):
Шаазгай хэрээ
Чанасан будаа
Тэр нялх хүүхдүүдийг хооллож байсан:
Үүнийг өгсөн
Үүнийг өгсөн
Үүнийг өгсөн
Гэхдээ тэр үүнийг түүнд өгөөгүй.

"За" (онцолсон үгс дээр алга таших)

За, за, чи хаана байсан бэ? Эмээгийнд!
Та юу идсэн бэ? Будаа!
Та юу уусан бэ? Маш!
Цөцгийн будаа!
Амтат нухаш!
(Эмээ сайхан сэтгэлтэй!)
Бид уусан, идсэн, хөөх...
Шүү!!! (Гэр) Нисье!
Тэд толгой дээрээ суув! ("Ладушки" дуулсан)
Бид суугаад суулаа,
Тэгээд бид гэр лүүгээ нислээ!!!

онигоо

онигоо(баятаас, өөрөөр хэлбэл хэлэх) - эхийн хүүхэддээ хэлдэг яруу найргийн, богино, хөгжилтэй түүх, жишээлбэл:

Шар шувуу, шар шувуу,
Том толгой
Тэр гадас дээр сууж байсан,
Би хажуу тийшээ хараад,
Тэр толгойгоо эргүүлэв.

Сургаалт үгс

Тэд ямар нэгэн зүйл заадаг.

Зам бол оройн хоолны халбага юм.
Чоноос айх гэж ой руу бүү ор.
Загасчин загасчинг алсаас харна.
Та цөөрөмөөс загасыг хүндрэлгүйгээр гаргаж чадахгүй.
Айдас том нүдтэй.
Нүд айж байгаа ч гар хийж байна.
Хэвлэх чулуун доор ус урсдаггүй.
Гэр бүлд эв найртай байвал эрдэнэс хэрэггүй.
100 рубльгүй, харин 100 найзтай бай.
Хуучин найз хоёр шинэ найзаас дээр.
Хэрэгтэй найз бол үнэхээр найз юм.
Чамайг хаана унахыг мэдсэн бол би сүрэл тавих байсан.
Зөөлөн ор засдаг ч хатуу унтдаг.
Эх орон бол чиний ээж, түүнийхээ төлөө яаж зогсохоо мэддэг.
Долоо нь нэгийг хүлээдэггүй.
Хоёр туулай хөөвөл бас барихгүй.
Зөгий нь жижиг, гэхдээ энэ нь бас ажилладаг.
Талх бол бүх зүйлийн толгой юм.
Эзгүй байх нь сайн, гэхдээ гэр нь илүү дээр.

Тоглоомууд

Тоглоомуудад зориулсан тусгай дуунууд байсан. Тоглоомууд нь:

  • үнсэлт. Дүрмээр бол эдгээр тоглоомууд үдэшлэг, цуглаан дээр тоглодог байсан (ихэвчлэн залуу, охин хоёрын үнсэлтээр төгсдөг);
  • зан үйл. Ийм тоглоомууд нь ямар нэгэн зан үйл, баярын онцлог шинж чанартай байв. Жишээ нь, Масленицагийн баяр (ердийн зугаа цэнгэл: шонгийн оройноос шагнал авах, олс татах, ур чадвар, хүч чадлын төлөөх тэмцээн);
  • улирлын чанартай. Ялангуяа өвлийн улиралд хүүхдүүдийн дунд түгээмэл тохиолддог. Бид "Халаагчид" гэж нэрлэгддэг тоглоомыг тоглосон: удирдагч зарим хөдөлгөөнийг харуулж, бусад нь давтдаг. Эсвэл уламжлалт "хүзүүвч", "урсгал".

Үнсэлтийн тоглоомын жишээ:

Дрейк

Дрейк нугасыг хөөж,
Залуу хүхэр жолоодож байсан,
Гэртээ харь, Даки,
Гэртээ харь, Грей,
Нугас долоон хүүхэдтэй,
Мөн найм дахь Дрейк,
Мөн ес дэх нь өөрөө,
Намайг нэг удаа үнсээрэй!

Энэ тоглоомонд "Нугас" тойргийн голд, "Дрейк" гадаа зогсоод "муур хулгана" тоглоом шиг тоглов. Үүний зэрэгцээ дугуй бүжигт зогсож байсан хүмүүс "дрейк" -ийг тойрог руу оруулахгүй байхыг хичээв.

Дуудлага

Дуудлага- харийн гаралтай дуудлагын дуунуудын нэг. Тэд эдийн засаг, гэр бүлийн талаархи тариачдын сонирхол, санаа бодлыг тусгасан байдаг. Жишээлбэл, арвин ургацын ид шид нь хуанлийн бүх дуугаар дамждаг; Хүүхдүүд, насанд хүрэгчид өөрсдийнхөө төлөө эрүүл мэнд, аз жаргал, эд баялгийг хүсэв.

Дуудлага нь нар, солонго, бороо болон бусад байгалийн үзэгдлүүд, мөн амьтад, ялангуяа хаврын дохио гэж тооцогддог шувуудыг уриалдаг. Түүгээр ч барахгүй байгалийн хүчийг амьд гэж хүндэтгэдэг байв: тэд хавар ирэхийг хүсч, хурдан ирэхийг хүсч, өвлийн талаар гомдоллодог.

Болжморууд, болжморууд!
Манайхаар ирж үйлчлүүлээрэй
Бидэнд дулаан зун авчир,
Хүйтэн өвлийг биднээс зайлуул.
Бид хүйтэн өвлөөс залхаж байна,
Миний гар хөл хөлдсөн.

Тоолох ном

Тоолох ном- богино шүлэг, тоглолтыг хэн удирдаж байгааг тодорхойлох сугалаа сугалах хэлбэр. Тоолох хүснэгт нь хүлээн зөвшөөрөгдсөн дүрмийг хүндэтгэх, тохиролцоход тусалдаг тоглоомын элемент юм. Тоолох шүлгийг зохион байгуулахад хэмнэл маш чухал.

Аты-бат, цэргүүд алхаж байв.
Аты-баты, зах зээлд.
Атти-батти, чи юу худалдаж авсан бэ?
Аты-баты, самовар.
Энэ нь ямар үнэтэй вэ?
Аты-баты, гурван рубль
Аты-баты, тэр ямархуу хүн бэ?
Аты-баты, алтан.
Аты-бат, цэргүүд алхаж байв.
Аты-баты, зах зээлд.
Атти-батти, чи юу худалдаж авсан бэ?
Аты-баты, самовар.
Энэ нь ямар үнэтэй вэ?
Аты-баты, гурван рубль.
Аты-баты, хэн гарч ирж байна вэ?
Аты-баты, энэ бол би!

Паттер

Паттер- үгсийг хурдан хэлэхэд хэцүү болгодог авианы хослол дээр суурилсан хэллэг. Хэл мушгигчийг мөн "цэвэр мушгиа" гэж нэрлэдэг, учир нь тэдгээр нь хэл яриаг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулж, ашиглаж болно. Хэлний мушгиа нь холбогчтой, холбогчгүй байж болно.

Грек хүн машинаараа гол дээгүүр явж байв.
Тэр Грекийг харав: голд хавдар байна,
Тэр Грекийн гарыг гол руу наав -
Грекийн гарт зориулсан хорт хавдар - DAC!

Үхрийн ам муутай, бух нь мохоо, бухын цагаан уруул бүдэгхэн.

Туурайны шуугианаас тоос шороон дээгүүр ниснэ.

Нууцлаг

Нууцлаг, зүйр цэцэн үг шиг объект, үзэгдлийн товч дүрслэлийн тодорхойлолт боловч зүйр цэцэн үгээс ялгаатай нь энэ тодорхойлолтыг зүйрлэл, зориудаар бүрхэг хэлбэрээр өгдөг. Дүрмээр бол оньсого дээр нэг объектыг ижил төстэй шинж чанарт үндэслэн нөгөөгөөр дүрсэлдэг: "Лийр өлгөөтэй байна - та үүнийг идэж чадахгүй" (чийдэн). Оньсого нь аливаа зүйлийн энгийн тайлбар байж болно, жишээлбэл: "Хоёр үзүүр, хоёр цагираг, голд нь хадаас" (хайч). Энэ бол ардын зугаа цэнгэл, авхаалж самбаа, оюун ухааны сорилт юм.

Оньсого, хошигнолын үүргийг мөн урвуу үлгэр домог тоглодог байсан бөгөөд энэ нь насанд хүрэгчдэд утгагүй мэт санагддаг, харин хүүхдүүдэд тохиолддоггүй зүйлийн тухай хөгжилтэй түүхүүд, жишээлбэл:

Ойн цаанаас, уулсын цаанаас Егор өвөө ирж байна. Тэр саарал тэргэн дээр, шаржигнах морьтой, сүхээр бүсэлсэн, бүсэндээ бүсэлсэн, гутал нь өргөн, нүцгэн хөл дээрээ цахилгаан товчтой.

Ерөнхий түүх

Ардын аман зохиол (ардын аман зохиол) нь бичиг үсэгт тайлагдахаас өмнөх үед ч байсан. Ардын аман зохиолын бүтээлүүд (оньсого, хэл эргүүлэх, үлгэр гэх мэт) амаар дамждаг. Тэд чихээр нь цээжилсэн. Энэ нь нэг ардын аман зохиолын янз бүрийн хувилбарууд гарч ирэхэд хувь нэмэр оруулсан.

Ардын аман урлаг бол эртний хүмүүсийн амьдрал, ахуй, итгэл үнэмшлийн тусгал юм. Ардын урлагийн бүтээл нь хүнийг төрсөн цагаас нь дагалддаг. Тэд хүүхдийн төлөвшил, хөгжилд хувь нэмэр оруулдаг.

Холбоосууд

  • Ирина Гурина. Дуулгаваргүй байдлын бүх тохиолдлуудад хэрэгтэй шүлэг, үлгэрүүд

Мөн үзнэ үү

Тэмдэглэл


Викимедиа сан.

2010 он.

    Бусад толь бичгүүдээс "Ардын аман зохиолын жижиг төрөл" гэж юу болохыг харна уу. Лермонтовын яруу найргийн төрлүүд. Гэрэлтүүлэг. Л.-ийн үйл ажиллагаа 18-р зууны төрөл жанрын тогтолцооны сүйрэл, тархалтын эрин үе, түүний бүтээлч ажил байв. Өв нь төрөл зүйлийн ангилалд үргэлж нийцдэггүй бөгөөд үүний зэрэгцээ шинэ хэлбэрийг эрэлхийлдэг. Оюутан дууны үг Л.......

    Лермонтовын нэвтэрхий толь бичиг

    - (1918 оны 10-р сарын 22, Харьков 2005 оны 12-р сарын 16, Москва) Оросын эрдэмтэн филологич, соёлын түүхч, филологийн ухааны доктор, профессор. Онолын аман зохиол судлалын судалгааны сургуулийг үндэслэгч. Агуулга 1 Намтар 2 Эссе ... Википедиа

    Мелетинский, Елеазар Моисеевич Елеазар Моисеевич Мелетинский (1918 оны 10-р сарын 22, Харьков 2005 оны 12-р сарын 16, Москва) Оросын эрдэмтэн филологич, соёлын түүхч, филологийн ухааны доктор, профессор. Онолын судалгааны сургуулийг үндэслэгч... ... Википедиа

    Елеазар Моисеевич Мелетинский (1918 оны 10-р сарын 22, Харьков 2005 оны 12-р сарын 16, Москва) Оросын эрдэмтэн филологич, соёлын түүхч, филологийн ухааны доктор, профессор. Онолын аман зохиол судлалын судалгааны сургуулийг үндэслэгч. Агуулга 1... ...Википедиа

    Елеазар Моисеевич Мелетинский (1918 оны 10-р сарын 22, Харьков 2005 оны 12-р сарын 16, Москва) Оросын эрдэмтэн филологич, соёлын түүхч, филологийн ухааны доктор, профессор. Онолын аман зохиол судлалын судалгааны сургуулийг үндэслэгч. Агуулга 1... ...Википедиа

    Елеазар Моисеевич Мелетинский (1918 оны 10-р сарын 22, Харьков 2005 оны 12-р сарын 16, Москва) Оросын эрдэмтэн филологич, соёлын түүхч, филологийн ухааны доктор, профессор. Онолын аман зохиол судлалын судалгааны сургуулийг үндэслэгч. Агуулга 1... ...Википедиа

Тасалбар №1

Аман ардын урлаг. Ардын аман зохиол. Хуанли-зан үйлийн дуунууд. Тэд юу вэ? Тэд юунд зориулагдсан бэ?

Ёслолын дуунууд- Энэ бол хуанлийн болон гэр бүлийн баяр, түүнчлэн эдийн засгийн жилийн туршид тариачны ажил дагалддаг ардын аман зохиолын нэг төрөл юм.

Хуанли-зан үйлийн дуунуудЭнэ бол жилийн янз бүрийн цаг үед баяр ёслол, байгалийн үзэгдэл, тариачдын ажилтай холбоотой зан үйлийн дууны төрөл юм. Бүх хуанлийн зан үйлүүд нь нарны мөчлөгтэй холбоотой байдаг - туйлын болон тэгшитгэлүүд.

Ардын аман зохиол- Энэ бол аман ардын урлаг; итгэл үнэмшил, зан заншил, зан үйл, дуу, үлгэр болон ард түмний амьдралын бусад үзэгдлийн багц. Ардын аман зохиолын хамгийн чухал онцлог нь мэдээлэл дамжуулах аман аргад анхаарлаа хандуулдаг явдал юм. Тээвэрлэгч нь ихэвчлэн хөдөө орон нутгийн иргэд байв

Ёс заншил- энэ бол ёс заншлаар хатуу тодорхойлсон, үндсэндээ тахин шүтлэгтэй холбоотой үйлдлүүдийг дагалдаж, албан ёсны болгох үйл ажиллагаа юм.

Та сонгож болно Хуанли-зан үйлийн яруу найргийн 4 мөчлөг: өвөл, хавар, зун, намар.

Каролс

Өвлийн хуанли, зан үйлийн дуунуудын дунд дуунууд их байр эзэлдэг байв. Каролинг гэдэг нь дуу дуулж, овоохойг баяраар тойрон явахыг нэрлэжээ. Мумчид айлаар явж, арвин их ургац, малын төл, үрийн аж амьдрал, эрүүл энхийг хүсэн ерөөе. Дүгнэж хэлэхэд тэд ажлынхаа шагналыг хүссэн.

Коляда, Коляда!
Мөн заримдаа дуулдах дуу байдаг
Зул сарын баярын өмнөх өдөр
Коляда ирлээ
Зул сарын баярыг авчирсан.

Та бидэнд өгөх болно -
Бид магтах болно
Мөн та өгөхгүй -
Бид зэмлэх болно!
Коляда, Коляда!
Бялуугаар үйлчил!

Масленица хуанли - зан үйлийн дуунууд

Масленица бол хавар ирж, өвөл өнгөрч байгааг бэлэгддэг. Энэ бол хуушуур, амттан, дугуй бүжигтэй хөгжилтэй амралт юм. Долоон өдрийн турш тэмдэглэв. Энэ нь Масленицагийн дүрсийг шатааснаар төгсдөг. Хүүхэлдэйг шатаах зан үйл нь гүн гүнзгий утгатай байв: өвлийн бэлгэдлийг устгах нь хавар түүний хүчийг сэргээхэд зайлшгүй шаардлагатай.

Масленица өвөл ойртож байна
Хавар Краснаг урьж байна!

Өө, Зимушка-Өвөл!
Унт, амар!
Хавар бол улаан!
Бидэн дээр дахин ирээрэй!

Бүх хүмүүс тойрог дээр зогсоорой!
Гармонист, дугуй бүжиг эхлүүлээрэй!

Тэд танд сайн мэдээ дуулгаж ирсэн.
Тэд хөгжилтэй, баяр баясгаланг авчирсан!
Өвөл дуусч байна
Масленица эхэллээ!

Сайхан амраарай хүмүүс ээ:
Масленка зочлохоор ирж байна
Бялуу, хуушууртай, -
Хавар ойрхон байна!

Бид дуулах болно, алхах болно, -
Хаврын эхийг тавтай морил!
Чарга дээр унах
хуушуур идээрэй!

Хаврын хуанли - зан үйлийн дуунууд

Веснянка зан үйлийн дуунууд нь хаврын ирэлтийг ойртуулах зорилготой байв. Тэднийг дээвэр эсвэл толгод дээр авирч, хавар дуудаж байв. Шувууд ирэх нь хавар ирснийг илтгэдэг тул хаврын зан үйлийн салшгүй хэсэг нь шувууд, болжморыг уриалах явдал байв.

Болжморууд, болжморууд!
Манайхаар ирж үйлчлүүлээрэй
Бидэнд дулаан зун авчир,
Хүйтэн өвлийг биднээс зайлуул.
Бид хүйтэн өвлөөс залхаж байна,
Миний гар хөл хөлдсөн.

Хавар! Хавар улаан байна!
Халуун нарны туяа!
Хурдан ирээрэй
Хүүхдүүдээ дулаацуул!
Хүрэлцэн ирж бидэнтэй нэгдээрэй!
Агуу өршөөлөөр!
Өндөр маалингын хамт!
Гүн үндэстэй!
Баян талхтай!

Славуудын хаврын хамгийн том баяруудын нэг - Егорий Вешный(Гэгээн Жоржийн өдөр) тэд анхны малыг бэлчээрт гаргах зан үйлийг хийжээ. Малыг тууз, цэцгээр чимэглэж, зун болох тухай дууллаа. Эрт дээр үеэс хүмүүс Юрьевын өдрийг өвөл, зуны хоорондох хил хязгаарын нэг, хөдөө аж ахуйн хуанли дахь чухал өдөр гэж үздэг байсан тул янз бүрийн зан үйлийн хамт олон бүтээлийг түүнд зориулж байжээ.

Бид талбайг тойрон алхав
Тэд Егоря руу дуудаж,
Макаряаг ингэж дуудсан:
"Егорий, чи бол бидний зоригт хүн.
Эрхэм хүндэт Макариус!
Та манай малыг авар
Талбайд болон талбайн гадна,
Ойд болон ойн цаана,
Гэрэлт сарны дор
Улаан нарны дор
Махчин чононоос,
Догшин баавгайгаас,
Муу араатнаас!

Юрий, оройн мэнд!
Юри, надад түлхүүрийг өгөөч
Юрий, дэлхийг нээ.
Юрий, өвсөө орхи!
-Юри, өвс юунд зориулагдсан вэ?
- Моринд зориулсан өвс!
-Юри, яагаад шүүдэр байгаа юм бэ?
- Волкуудад шүүдэр шүү!

Зуны зан үйлийн дуунууд

Зуны хамгийн алдартай зан үйл нь Гурвал, Иван Купалагийн амралттай холбоотой байдаг. Гурвалын Ням гарагт байшингуудыг хус модоор чимэглэв. Энэ нь хаврын төгсгөл, зуны эхэн үеийг тэмдэглэв. Эрт дээр үеийн зан заншил нь амьдралын шинэчлэлт дээр суурилдаг - энэ бол модны анхны навчис гарч, цэцэг цэцэглэдэг үе юм.

Хус модыг буржийх зан үйл одоо ч байсаар байна. Энэ үеэр охид ээж болон бусад төрөл төрөгсөддөө эрүүл энхийг хүсэн ерөөв. Эсвэл хус модыг нугалж байхдаа тэд хайртай залуугаа бодсон бөгөөд ингэснээр түүний бодол санаа, бодлыг өөрсөдтэйгөө холбодог байв.

Гурвалын Ням гарагт эрт шүүдэр цуглуулсан - энэ нь өвчин, өвчний эсрэг хүчтэй эм гэж тооцогддог байв. Ийм зан үйл бидний өвөг дээдсийн дунд байсан. Тэдний зарим нь өнөөг хүртэл олддог.

Хус, хус,
Буржгар, буржгар!
Охид чам дээр ирлээ
Улаанууд чам дээр ирлээ
Бялууг авчирсан
Өндөгтэй!

Ёслолын дуу нь өтгөн найлзуурууд, бороо, ургалт, хөх тарианы арвин ургацыг илтгэдэг.

Охид хаашаа явсан
Энд байгаа хөх тариа өтгөн байна!
Эмэгтэйчүүд хаашаа явсан бэ?
Би тэнд норсон!
Эрчүүд хаашаа явсан бэ?
Тэр тэнд өссөн!
Залуус хаашаа явсан бэ?
Тэр тэнд хэвтэв!
Загалмайлсан эцэг хаашаа явсан бэ?
Тэнд овъёос нахиалж,
Загалмайлсан эцэг хаашаа явсан бэ?
Тэнд хөх тариа ургасан!

Иван Купала (Зуны дундын өдөр, Купалагийн шөнө) бол зуны туйл, байгалийн хамгийн өндөр цэцэглэлтийн төлөө зориулагдсан Зүүн Славуудын ардын баяр юм.

Энэ дуу нь Иван Купалагийн баяр эхэлснийг зарлав.

Өнөөдөр охид оо, би усанд орлоо,
Өнөөдөр охид оо, би усанд орлоо!
Алдагдсан зүйлийг хэн хийсэн,
Хэн юу хийсэн бэ - алга болсон!

Энэ дуу нь арвин ургац хураахыг илтгэсэн.

Мария Ивана,
Мария Ивана
Тэр намайг амьдралд дуудсан,
Амьдралдаа тэр дуудсан:
- Явцгаая, Иван,
Явцгаая, Иван,
Харахад амьд
Харахад амьд!
Хэний амьдрал
Хэний амьдрал
Хамгийн шилдэг нь
Хамгийн шилдэг нь?
Бидний амьдрал
Бидний амьдрал
Хамгийн шилдэг нь
Хамгийн шилдэг нь!
Хурц,
Хурц,
Хүчтэй,
Хүчтэй,
Хувинтай их бууны бөмбөг
Хувинтай их бууны бөмбөг.
Шохойн үр тариа
Бүртгүүлэхийг сонсоорой!

Хадаж байхдаа тэд:

Сүлжмэлийг тайрч,
Шүүдэр байхад,
Шүүдэр арилдаг -
Гэртээ нулим.
Сүлжмэл нь хусууранд дуртай,
Хүрз - элс,
Косец - бялуу,
Өөр нэг шавар будаа,
Түүнд нэг шуудай овъёос өг,
Филипповка дахь илүү олон өмд,
Илүү улаан луувангийн сүүл
Лентийн төлөө!

Намрын ёслолын дуунууд

Эдгээр нь ургац хураахтай холбоотой хуанли-зан үйлийн дуунууд юм. Ургац хураалтын ёслолын дуунууд ургац хураалтын эхлэлийг дагалдаж, ажлын үеэр эгшиглэж, тариалангийн намрын ажлыг дуусгах баяр баясгаланг илэрхийлэв.

Бид хатгасан, хатгасан,
Тэд хатгаж, хурааж авав:
Залуусыг хурааж,
Алтан хадуур...
Өө, энэ хэний талбар вэ?
Зогсож байхдаа шар өнгөтэй болсон уу?
Иваново талбай
Шар болж, зогсож байна:
Залуу тариачид,
Алтан хадуурууд!

Энэ дуунд "сахал буржгар" хийх зан үйлийг, ялангуяа энэ зорилгоор хурааж аваагүй эрдэнэ шишийн чихэнд зориулсан тухай өгүүлдэг.

Бид аль хэдийн сахал ургуулж байна
Василий талбай дээр
Сахал буржгар
Манай Иванович дээр
Агуу талбай дээр,
Өргөн зурвас дээр!

Талбай дээр хөх тариа хураахад хүүхдүүд:

Нар улаан,
Хурдан суу
Өнчин биднийг өрөвдөөрэй!

Хөх тариа хураасны дараа тэд ургац хураахдаа эргэлдэж:

Саал, сүрэл,
Надад хүч чадал өгөөч
Хаврын ургац хураалтад илүү их!

Тасалбар №2

Ардын аман зохиолын жижиг төрөл болох зүйр цэцэн үг, тэдний ардын мэргэн ухаан.

Зүйр цэцэн үг бол сургамжтай, сургамжтай ардын богино үг юм.Зүйр цэцэн үг үргэлж бүрэн санааг илэрхийлдэг.

Долоон удаа хэмжиж, нэг удаа зүснэ.

Үсрэх хүртлээ хоп гэж бүү хэл.

Зуун удаа сонссоноос нэг удаа харсан нь дээр.

Хэрэв та чононоос айдаг бол ой руу бүү ор.

Зүйр цэцэн үг гэдэг нь аливаа юмс үзэгдлийг оновчтой, тод дүрсэлсэн ардын богино хэллэг юм.Сургаалт үгс нь санаа бодлыг бүрэн илэрхийлдэггүй.

Галгүй утаа байхгүй.

Тэд тахиа сааж байна гэж ярьдаг.

Хамгийн эхний хараал идсэн зүйл бол бөөн юм.

Дахин давтах нь суралцахын эх юм.

Тэнэгүүдэд зориулсан хууль гэж байдаггүй.

Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үгс маш эрт дээр үеэс гарч ирсэн. Тэднийг хэн ч санаатайгаар зохион бүтээгээгүй. Тэд анх удаа тодорхой тохиолдлоор дуудагдсан нь ойлгомжтой. Хэн нэгэн голыг гатлах гэж оролдож, гүн гүнзгий газар орж, живж эхлэв.

"Хэрэв та гарцыг мэдэхгүй бол ус руу бүү ор."Цаг хугацаа өнгөрөхөд тэд анхааралтай ажиллах шаардлагатай үед үүнийг хэлж эхлэв.

Та ямар нэг зүйлийг хүссэнээрээ өнгөлөг дүрсэлж болно, гэхдээ хүн өөрөө хараад түүний бүрэн дүр зургийг олж авах болно. Энэ нь дараах байдалтай байна. "Зуун удаа сонссоноос нэг удаа үзсэн нь дээр."

Зүйр цэцэн үгийн хамгийн чухал зүйл бол түүний утга юм. Зүйр цэцэн үг яаж үйлдэх, яаж болохгүйг сургадаг. Хамгийн гол нь зүйр цэцэн үг юу гэснийг ойлгох явдал юм. Дараа нь та олон бэрхшээлээс зайлсхийх боломжтой.

Чимээгүй байхад бүү хутга.

Үнэгүй бяслаг зөвхөн хулганы хавханд байдаг.

Эзгүй байх нь сайн, гэхдээ гэр нь илүү дээр.

Бүх нууц тодорхой болно.

Үг хэллэгт гол зүйл бол түүний гоо үзэсгэлэн, нарийвчлал, дэгжин байдал юм. Зүйр цэцэн үг яриаг чимдэг, өнгөлөг, эрч хүчтэй, хөгжилтэй болгодог.

Пүрэв гарагт орсон борооны дараа.

Хөмсөг дээр биш, харин нүдэнд.

Цаас ямар ч зүйлийг тэсвэрлэдэг.

Галгүй утаа байхгүй.

Хэлэндээ олон зүйр цэцэн үг байдаг. Орос хэл дээрх ардын урлагийн энэ давхаргыг судлах ажлыг М.В.Ломоносов эхлүүлсэн. А.Пушкины үеийн В.Дал зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгсийг тавин жил цуглуулсан.

Сургаалт үгс нь манай хэлээр алтны уурхай юм.

Хүний амьдрал асар олон тооны мэдээ, үйл явдал, үйл явдлын дунд өрнөдөг. Хүний ганц оюун ухаанаар болж байгаа бүх зүйлийг ойлгох бараг боломжгүй юм. Ардын соёл аман санах ойн тусгай механизмыг бий болгосон. Олон үеийн туршлагыг зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгс хэлбэрээр дамжуулж ирсэн. Тэд өдөр тутмын ярианд өргөн хэрэглэгддэг. Тэд оюун ухаанд гэнэт гарч ирдэг бөгөөд энэ нь таны бодлоо илүү тодорхой илэрхийлэх боломжийг олгодог.

Зүйр цэцэн үг нь зарим үзэгдлийг тодоор нэрлэж, дүрсэлсэн байдаг, жишээлбэл:

“Шонхор шувуу шиг гоол”, “Бяслагны тосонд эргэлдэх шиг”, “Хулгана ууцан дээр тонгойх шиг”, “Зөөлөн хэвтсэн ч унтахад бэрх”, “Чулуунаас хусуур олов”.

Зүйр цэцэн үг нь амьдралын нөхцөл байдалтай холбоотой тодорхой дүгнэлт, ёс суртахууны илэрхийлэл юм. “Унаах дуртай бол чарга үүрэх ч дуртай”, “Хоёр туулай хөөвөл бас барихгүй”, “Галгүй утаагүй”, “Сайн хэрүүлээс муу эвтэй сайн. .”

Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үгс нь эргэн тойрныхоо ертөнцийн үзэгдлүүдийг маш товчоор илэрхийлэх чадвартай байдаг, учир нь тэдгээр нь нэг тохиолдолд биш, харин ижил төстэй бүх үйл явдлуудад хамааралтай байдаг.

"Алим модноос хол унадаггүй", - тэд эцэг эх, зөвлөгчөө дуурайдаг тодорхой хүний ​​тухай, мөн эцэг эхтэйгээ төстэй зан авиртай бүх хүмүүсийн тухай ярьдаг.

Ардын зүйр цэцэн үгсийн багтаамжийг тус бүр нь бүхэл бүтэн жүжгийн боломжит хуйвалдааныг агуулсан А.Н.Островский ашиглаж, жүжгийнхээ гарчигт ардын үгсийг байрлуулсан: “Ганц ч төгрөг байсангүй, гэвч гэнэт Алтан боллоо”, “Ядуурал бол муу зүйл биш”, “Бид өөрсдийнхөө ард түмэн - биднийг дугаарлана”...

Сургаалт үгс нь ашиг тус, хор хөнөөл, оюун ухаан, тэнэг байдлын талаархи түгээмэл санааг хадгалдаг. Богино хэллэг хэлбэрээр оюун санааны гоо үзэсгэлэн, муухай байдлын тухай. Тэд ард түмнийхээ түүхийг ойлгуулж, эх орноо хайрлах, шударга, хөдөлмөрч байх, эцэг эхээ хайрлан хүндэтгэх, эрүүл амьдралын хэв маягийг төлөвшүүлэхэд тусалдаг. Тэд залхуурал, мунхаглал болон бусад сөрөг шинж чанаруудыг буруушааж байна. Бид зүйр цэцэн үг, хэллэгийг яриандаа ашигласнаар дүрслэл, өнгөлөг, илэрхийлэлтэй болгодог.

5-р ангийн уран зохиолын хичээлийн тэмдэглэл

Сэдэв: “Ардын аман зохиолын жижиг жанрууд. Сургаалт үгс ба үгс"

Зорилго:

боловсролын: ардын аман зохиолын жижиг төрлүүдийг давтах; зүйр цэцэн үг, хэллэгийн сургамжит утгыг тайлбарлах; хоёр жанрын хэлбэрийн ижил төстэй ба ялгааг харуулах.

хөгжиж буй: Сургаалт үгсийг тайлбартайгаар унших, тавьсан асуултанд бичгээр хариулт бичих, бяцхан өгүүллэг зохиох зэргээр сурагчдын яриаг хөгжүүлэх.

боловсролын: Оросын ард түмний ардын аман зохиолын уламжлалыг сонирхох.

Тоног төхөөрөмж: зүйр цэцэн үгсийн цуглуулга; утга зохиолын нэр томъёоны толь бичиг; Самбар дээр чимэглэсэн зүйр цэцэн үгс, үгсийн хэвлэмэл хуудас.

МХТ: "Ардын аман зохиолын жижиг төрлүүд" танилцуулга

Арга зүйн техник:яриа, тайлбартай унших, тоглоомын завсарлага, эссэ-учирхал, эссэ-өгүүллэг, харьцуулсан дүн шинжилгээ.

Хичээлийн эпиграф: "Эрчүүд ийм л сайхан бичдэг. Бүх зүйл энгийн, үг цөөхөн ч мэдрэмж их.” Л.Н.Толстой

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

II. Мэдлэгийг шинэчлэх.

Багшийн нээлтийн үг:

Залуус аа, та ардын аман зохиолын ямар жижиг төрлүүдийг мэддэг вэ?

(бүүвэйн дуу, үржүүлгийн шүлэг, хүүхдийн шүлэг, дуу, өгүүлбэр, тоолох шүлэг, онигоо, хэлийг эргүүлэх, үлгэр, зүйр цэцэн үг, хэллэг, оньсого гэх мэт)

За, та жанрын нэрийг мэдэж байгаа, одоо бид өгөгдсөн бичвэрүүд ардын аман зохиолын ямар төрлийн жижиг төрөлд хамаарах болохыг хэрхэн тодорхойлохыг шалгах болно.

"Ардын аман зохиолын жижиг төрлүүд" танилцуулга

1) Туурайны чимээнээс тоос нь талбай дээгүүр нисдэг(патер).

2) Өвөл дулаарна,

Хавар шатаж байна

Зуны улиралд үхдэг

Өвлийн улиралд энэ нь амьдралд ирдэг (цас). (нууц)

3) Китти, муур, муур,

Kitty - саарал сүүл,

Нааш ир, муур, хоноорой,

Ирээд Васенкаг шахаж өгөөрэй...(бүүвэйн дуу)

4) Ээж - манжин,

Хүчтэй төр

Байцаа - виласта.

Тэнэг бай! (хоч)

5) Мөн манай хашаанд

Бяцхан гахай шуугиулж байв

Тэгээд санамсаргүйгээр сүүл

Тэнгэрт наалддаг.(үлгэр)

6) Бид жолоодсон, бид жолоодсон

Самар авахын тулд ой руу,

овойлт, нүхний дээгүүр,

Бөмбөрч, бүтэлгүйтэв. (хүүхдийн шүлэг)

7) Гацуур гацуур ой дундуур давхиж байна,

Энэ нь хус модыг сүүлээрээ цохино.

Дээрэмчид хачиг руу гүйж,

Тэд хөх кафтаныг зулзаганаас тайлав.

Хотоор зугаалахад тийм ч сайхан зүйл байхгүй.

Чацарга уйлж байгаа ч авч явах газар алга... (онигоо)

8) Дамнуурга, дамнуурга!

Роток бол яригч,

Гар барьж байна,

Хөл нь алхагч юм. (дэлбээ)

9) хулгана, хулгана,

Чи ясны шүдтэй,

Ганыг нь өгөөч.(өгүүлбэр)

10) Нэг, хоёр - уул унав,

Гурав, дөрөв - дэгээтэй,

Тав, зургаа - тэд ноосыг зоддог,

Долоо, найм - бид өвс хаддаг,

Есөн, арав - мөнгө жинтэй. (тоолох ном)

11) Хайртай үг зөгийн балнаас илүү амттай байдаг.(зүйр цэцэн үг)

12) Тэд тэнэг хүнийг хуурсан

Дөрвөн нударга

Тавдугаарт - сандал,

Таныг хөөрөгдөх болтугай!

Зургаа дахь дугуй дээр,

Хөөрөхийн тулд.(шоолох)

13) Долоо хоногийн долоон Баасан гараг. (гэж хэлэх)

III. Шинэ материал сурах:

1. Оршил яриа

Залуус аа, өнөөдөр хичээлээр бид зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгсийн төрлүүдтэй дэлгэрэнгүй танилцах болно. Надад хэлээч, та ямар зүйр цэцэн үг мэддэг вэ?

(Оюутны хариулт)

Та тэдгээрийг яриандаа байнга ашигладаг уу эсвэл бусдаас сонсдог уу?

(Оюутны хариулт)

Гэхдээ та тэдгээрийг хэлэхээсээ өмнө аль зүйр цэцэн үг хэлэх нь дээр гэж бодож байна уу?

(Үгүй. Тэд голчлон хүний ​​ухамсарт өөрийн эрхгүй бий болдог. Энэ бол сайн анзаарагдсан явдал, үйл явдал.)

Залуус аа, ийм хэрэглээний жишээг өгч, яагаад ингэж хэлснийг тайлбарлая.

(Жишээ хариулт:

1. "Хэрэв би хаашаа унахаа мэдсэн бол би сүрэл тавих байсан" - хэрэв та санамсаргүй унавал хальтирна.

2. "Тэр хэн нэгний нүдэн дэх толбыг хардаг, гэхдээ өөрийнхөө дүнзийг анзаардаггүй" - танихгүй хүний ​​ёс суртахууны сургаал, тайлбарын тухай.

3. "Долоо нэгийг хүлээхгүй" - хожимдсон хүний ​​тухай. гэх мэт)

2. Уран зохиолын толь бичигтэй ажиллах:

Залуус аа, одоо зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгийн тодорхойлолтыг уран зохиолын толь бичгээс олж уншиж, дэвтэртээ тэмдэглэе.

хэлж байна - ардын аман зохиолын төрөл, өдөр тутмын ярианд орж ирсэн дүрслэлийн илэрхийлэл.

Сургаалт үг - ардын аман зохиолын жижиг төрөл, богино хэллэг, ёс суртахуунтай налуутай зүйрлэл. Зүйр цэцэн үг бол үеэс үед дамжиж, ард түмний амьдралын хэв маяг, хүмүүсийн оюун санаа, ёс суртахууны шинж чанарыг дэмждэг ардын мэргэн ухаан юм.

3. Харьцуулсан шинжилгээ:

Залуус аа, зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгсийн ижил төстэй болон ялгаатай талууд юу болохыг олж мэдье.

Хэлэлцүүлэг, хүснэгтийг бөглөх"Зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгсийн ижил төстэй байдал, ялгаа"

Сургаалт үг

хэлж байна

Ижил төстэй байдал

Товчхон

хэмнэл

Rhyming

Ардын мэргэн ухааны тусгал

Ялгаа

Дууссан шүүлт

Бүрэн шүүлт байхгүй: тэр бол зөвхөн нэг хэсэг юм

Хүмүүсийн олон зуун жилийн туршлагаар ирсэн сэтгэлгээний илэрхийлэл

"Согтуу" гэхийн оронд "Би сүлждэггүй" гэсэн энгийн үгийг орлосон зураг

Үргэлж сургамжтай, тус бүр нь анхааралдаа авах хэрэгтэй дүгнэлтэд хүргэдэг

Ихэнхдээ энэ нь хүний ​​ярианы шинж чанарыг илэрхийлэх хэрэгсэл юм

4. Тоглоомын түр зогсолт.

Оюутнууд 5 хүнтэй (ангийн бүрэлдэхүүнээс хамаарч) бүлэгт хуваагдана. Бүлэг бүр "задаргаатай" зүйр цэцэн үгтэй (үгүүдийг тусад нь карт дээр бичсэн). Багууд зүйр цэцэн үг зохиож, дүрслэхийг оролдох ёстой бол бусад нь үүнийг таамаглаж байна.

1. Та цөөрөмөөс загас ч төвөггүй барьж чадахгүй.

2. Сониуч зантай Варварагийн хамрыг зах дээр тасарчээ.

3. Долоон удаа хэмжиж, нэг удаа зүснэ.

4. Хүчтэй нөхөрлөлийг сүхээр огтолж болохгүй.

5. Энэ үг нь бор шувуу биш, хэрэв энэ нь нисээд байвал та үүнийг барьж чадахгүй.

5. Зүйр цэцэн үгийн тухай зүйр цэцэн үг уншиж, түүнд тайлбар хийх.

Залуус аа, та бүхэнтэй хамт самбар дээрээ бичсэн зүйр цэцэн үгсийг уншъя.

1) Булангүйгээр байшин барьж болохгүй; зүйр цэцэн үггүйгээр ярих боломжгүй.

2) Та зах зээл дээр зүйр цэцэн үг худалдаж авах боломжгүй.

3) Үнэнгүйгээр зүйр үг байдаггүй.

4) Та зүйр үгээс зугтаж чадахгүй.

5) зүйр үгийг дэмий хоосон хэлдэггүй.

Одоо эдгээр зүйр цэцэн үгсээс аль нэгийг нь сонгоод дэвтэртээ бичээд хэрхэн ойлгож байгаагаа хариулна уу.

IV. Судалсан материалыг нэгтгэх:

1. Бяцхан өгүүллэг бичих.

Өнөөдөр бид хичээл дээр зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгийн төрлүүдтэй танилцлаа. Одоо бид тэдгээрийг ярианд ашиглаж сурах болно. Одоо та бүгд дэвтэр дээрээ өөрт мэддэг зүйр цэцэн үг, хэллэгийг ашиглан богино өгүүллэг зохиохыг хичээх болно. Танд хялбар болгохын тулд би эдгээр түүхийн нэгийг унших болно.

Тэгээд энэ нь хийх болно.

Манай тосгоны хажуугийн гудамжинд нэг хүү амьдардаг байв. Түүнийг Ванка гэдэг. Гэхдээ зөвхөн ээж нь түүнийг ингэж дууддаг байсан бөгөөд эргэн тойрныхон нь түүнийг дууддаг "Тэгээд энэ нь хийх болно " Гэж асуухгүйн тулд тэр бүгдийг хийсэнхайхрамжгүй , зүгээр л хурдан болгохын тулд. Ванкагаас "Чи яагаад ийм муу зүйл хийсэн бэ, Ван?" Тэр үргэлж хариулдаг: "Тийм ч болно!"

Гэвч Ваня ажлаа амжуулах гэж яарсангүй. Өмнө нь ээж нь түүнийг ямар нэгэн зүйлд туслахаас нь өмнө хагас өдөр дагаж явдаг байсан. "Ван, бид халуун усны газар мод зөөж, өргөст хэмх услах хэрэгтэй ..." гэж ээж ятгав. "Ажил бол чоно биш, ой руу зугтахгүй", - гэж хүү хариулж, ажлаа хийв.

Нэгэн өдөр залуус мөөг түүхээр ой руу явж байтал Ванка тэднийг дагаж явав. Тэднийг ойд ойртож ирэхэд хэн нэгэн бутанд хурхирав. Ванка айсандаа гүйж эхэлсэн ч бүдэрч унасан. Хөвгүүд харвал зараа байжээ. Хөөрхий тэр ч бас Ванкагийн хашгирах дуунаас айсандаа бөмбөгөнд оров.

Ванка ичиж, улайж, хөвгүүд инээв: "Өө, чи, "Тэгэх болно"!Чононоос ай, ой руу бүү ор

2. Хэд хэдэн бүтээл уншиж, хэлэлцэх. Үлдсэн хэсэг нь цуглаад хичээл дууссаны дараа шалгана.

V. Хичээлийг дүгнэж хэлэхэд:

Залуус аа, бид өнөөдөр ангидаа юу сурсан бэ?

Өнөөдрийн хичээл танд сонирхолтой байсан уу?

Та өөрийнхөө талаар ямар шинэ зүйлийг сурсан бэ?

Өнөөдрийн хичээл дээр та нарт ямар нэгэн бэрхшээл тулгарсан уу? Тэд юутай холбоотой вэ?

VI. Үнэлгээ.

VII. Гэрийн даалгавар:

1) Найз, ус, баяр баясгалан, ном, амьдрал гэсэн нэг түлхүүр үг дээр үндэслэн зүйр цэцэн үгсийг сонго.

2) Нэмэлт уран зохиолтой ажиллах. Нэг зүйр үгийн тайлбар, гарал үүслийг өгөх (заавал биш)


Холбоотой нийтлэлүүд