Ярианы эмчилгээний хичээлийн тэмдэглэл ба гийгүүлэгчийн дараа I. Үг, өгүүлбэр, бичвэр дэх а-з эгшгийг ялгах. Дуу, үсгийн харьцуулсан дүн шинжилгээ

Эгшиг авиа

1-3-р ангийн хүүхдүүдэд зориулсан хичээлийн тэмдэглэл:. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх, тодорхой фонемик ойлголтыг бий болгох.

Зорилго: хүүхдүүдэд A-Z эгшгийг аман болон бичгээр ялгахыг заах.

Тоног төхөөрөмж: бие даасан толь, бие даасан сургалтын материал, 1, 2-р эгнээний эгшиг бүхий хүснэгт.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч. Тайзны найруулга боловсролын зорилго.

Ярианы эмч эгшгийг санахыг зөвлөж байнаби болонII эгнээ.

2. Өмнө нь хамрагдсан материалыг давтах.

Ярианы эмч. Залуус аа, II эгнээний эгшиг хэрхэн үүссэн бэ?

Эгшигтэй хүснэгтийг байрлуулсан байнаби болонII эгнээ.

3. Тусдаа тольтой ажиллах.

Ярианы эмч. Залуус аа, тус бүр өөрийн толин тусгалыг авч [a] дууг тод, тод дууд, дуудахдаа уруулынхаа байрлалыг анхаарч үзээрэй. (ам нь өргөн нээлттэй, шүдний хооронд их зайтай, хэл нь доор, үзүүр нь бага зэрэг доошоо, тагнайн доод тал руу, нуруу руу татсан).

Ярианы эмч тайлбарлав: [a] дууг дуудахдаа:

- уруул тайван байрлалд байх;

- 1 - 1.5 см-ийн зайд шүд;

- өргөн, сунгасан хэл нь доод шүдний эсрэг тайван тогтдог. Хэлний үзүүр нь доод шүдэнд хүрч, хэлний хажуугийн ирмэг нь доод хажуугийн шүдэнд бага зэрэг хүрдэг;

- зөөлөн тагнай дээшилж, хэлний ар тал дээр дарагдсан, агаарын урсгал амаар дамждаг;

Залуус аа, одоо "I" [th, a] үсгээр бичсэн авиаг дуудаж, уруул, хэлний байрлалд анхаарлаа хандуулаарай. Та юу ажиглаж, тэмдэглэсэн бэ?

Оюутнууд. Бидний хэл эхлээд дээд талд, "таазан дээр" байсан бөгөөд дараа нь огцом доошилдог.

Ярианы эмч. Ямар дүгнэлт хийж болох вэ?

Оюутнууд. [a] ба [th, a] дууны хэллэг ижил төстэй байна.

4. Бие даасан дидактик материалтай ажиллах.

Ярианы эмч. Залуус аа, хүснэгтийг ашиглан хос эгшгийг харьцуулснаар бид юу олж мэдсэн бэ?

Оюутнууд. Эдгээр эгшиг үсэг нь үсгийн хувьд ялгаатай.

Ярианы эмч. [a] авиа болон [th, a] дууг дуудахдаа та юу олж мэдсэн бэ?

Оюутнууд. Эдгээр эгшиг нь үсгийн хувьд өөр боловч дуудлагын хувьд ойролцоо байдаг.

Ярианы эмч. Залуус аа, одоо бие даасан даалгавруудыг үзээрэй. дидактик материал:

1. “Би” үсэг үүссэнийг санаарай.

2. Зургийг үсэгтэй тааруулж зурганд тайлбар бич.

Хүүхдүүд ээлжлэн даалгавруудыг уншиж, гүйцэтгэнэ. Хэл ярианы эмч тусалж, тайлбарладаг.

3. “а” эсвэл “я” үсэгтэй үе залгаж үгийг гүйцээнэ үү. томилох

Жишээ: загас - загас

4. Алдаа засах:

5. Дүрслэгдсэн улиралтай тохирч буй жилийн саруудыг санаж, дарааллаар нь бичиж, A - Z үсэг, хатуу - зөөлөн гийгүүлэгчийг тэмдэглэ.

1. ____________ 1. ____________
2. ____________ 2. ____________
3. ____________ 3. ____________

6. Зараа алим эсвэл лийрийг байранд нь авч явахад нь тусал. Алим хаана байх ёстой, лийр хаана байх ёстой вэ?

7. Текстийг сэргээнэ үү. Өгүүлбэрүүдийн серийн дугаарыг цэгцлээрэй. Өгүүллийн гарчиг гаргаж ирээрэй. Үүссэн түүх болон түүний гарчгийг бич.

Усан онгоцнууд хөмөрч, живэв.

Хавар байлаа.

Митя, Аня хоёр завь гаргав.

Гэнэт хүчтэй салхи үлээв.

Гадаа нар хурц гэрэлтэж байв.

Оюутнууд 3-р даалгаврыг уншсаны дараа ярианы эмч нар хэрэв II эгнээний "I" эгшиг нь эгшгийн дараа орж ирвэл энэ гийгүүлэгч зөөлөн болно; гийгүүлэгч авиаг дараах тэмдгээр тэмдэглэхийг санал болгож байна.

5. Хичээлийн хураангуй.

5.1. Ерөнхий яриа.

Ярианы эмч. Залуус аа, бид өнөөдөр ярианы эмчилгээний хичээл дээр юу дээр ажилласан бэ?

Оюутнууд. Бид 1, 2-р эгнээний эгшгийг ялгаж сурсан.

Ярианы эмч. Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Оюутнууд. Хэрэв II I эгнээний эгшиг гийгүүлэгч үсгийн дараа орж ирвэл энэ үсгээр заасан авиа зөөлөн болно.

Ярианы эмч. Та нар сайн ажилласан, одоо би та нарыг тоглохыг урьж байна.

5.2. Сонсголын анхаарал, ойлголтыг хөгжүүлэх даалгавар (5-7 минут).

Ярианы эмч. Залуус аа, би та нарт тоглоомын нөхцөлийг танилцуулж, дохио ашиглан энэ эсвэл тэр хэмнэлийн хэв маягийг хэрхэн "бичлэх" талаар тайлбарлах болно. Жишээлбэл, урт ба богино босоо саваа нь дуут дохионы хэмжээ, тоог (алга таших, хэнгэрэг цохих гэх мэт), хэвтээ саваа нь цуврал дохионы хоорондох завсарлагыг зааж өгдөг.

Хэл ярианы эмч сурагч бүрт хэмнэлтэй дуу авианы загварыг самбар дээр зурж, түүнийг алга ташихыг урина (дуу чимээний хэрэглүүр дээр тоглох). Үлдсэн сурагчид сонсож, зураг болон оюутны гүйцэтгэлийн хоорондох захидал харилцааг тогтооно. Дараа нь та [a] ба [th] авиаг ялгахын тулд үений дуудлагаар энэ даалгаврыг гүйцэтгэж болно.

Сэдэв: "А-З эгшгийг ялгах"

1-3-р ангийн хүүхдүүдэд зориулсан хичээлийн тэмдэглэл: А, З эгшгийг ялгах. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх, тодорхой фонемик ойлголтыг бий болгох.

Зорилго: хүүхдүүдэд A-Z эгшгийг аман болон бичгээр ялгахыг заах.

Тоног төхөөрөмж: бие даасан толь, бие даасан сургалтын материал, 1, 2-р эгнээний эгшиг бүхий хүснэгт.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч. Сурах зорилго тавих.

Хэл ярианы эмч 1, 2-р эгнээний эгшгийг санахыг зөвлөж байна.

2. Өмнө нь хамрагдсан материалыг давтах.

Ярианы эмч. Залуус аа, II эгнээний эгшиг хэрхэн үүссэн бэ?

1 ба 2-р эгнээний эгшиг бүхий хүснэгтийг байрлуулсан.

3. Тусдаа тольтой ажиллах.

Ярианы эмч. Залуус аа, тус бүр өөрийн толин тусгалыг авч [a] дууг тод, тод дууд, дуудахдаа уруулынхаа байрлалыг анхаарч үзээрэй. (ам нь өргөн нээлттэй, шүдний хооронд их зайтай, хэл нь доор, үзүүр нь бага зэрэг доошоо, тагнайн доод тал руу, нуруу руу татсан).

Ярианы эмч тайлбарлав: [a] дууг дуудахдаа:

Уруул тайван байдалд байна;

1-1.5 см-ийн зайд шүд;

Өргөн, сунгасан хэл нь доод шүдний эсрэг тайван байрладаг. Хэлний үзүүр нь доод шүдэнд хүрч, хэлний хажуугийн ирмэг нь доод хажуугийн шүдэнд бага зэрэг хүрдэг;

Зөөлөн тагнай дээшилж, хэлний ар тал дээр дарагдсан, агаарын урсгал амаар дамждаг;

Залуус аа, одоо "I" [th, a] үсгээр бичсэн авиаг дуудаж, уруул, хэлний байрлалд анхаарлаа хандуулаарай. Та юу ажиглаж, тэмдэглэсэн бэ?

Оюутнууд. Бидний хэл эхлээд дээд талд, "таазан дээр" байсан бөгөөд дараа нь огцом доошилдог.

Ярианы эмч. Ямар дүгнэлт хийж болох вэ?

Оюутнууд. [a] ба [th, a] дууны хэллэг ижил төстэй байна.

4. Бие даасан дидактик материалтай ажиллах.

Ярианы эмч. Залуус аа, хүснэгтийг ашиглан хос эгшгийг харьцуулснаар бид юу олж мэдсэн бэ?

Оюутнууд. Эдгээр эгшиг үсэг нь үсгийн хувьд ялгаатай.

Ярианы эмч. [a] авиа болон [th, a] дууг дуудахдаа та юу олж мэдсэн бэ?

Оюутнууд. Эдгээр эгшиг нь үсгийн хувьд өөр боловч дуудлагын хувьд ойролцоо байдаг.

Ярианы эмч. Залуус аа, бие даасан дидактик материалын даалгавруудыг шалгаарай.

1. “Би” үсэг үүссэнийг санаарай.

2. Зургийг үсэгтэй тааруулж зурганд тайлбар бич.

Хүүхдүүд ээлжлэн даалгавруудыг уншиж, гүйцэтгэнэ. Хэл ярианы эмч тусалж, тайлбарладаг.

3. “а” эсвэл “я” үсэгтэй үе залгаж үгийг гүйцээнэ үү. томилох

Жишээ: загас - загас

4. Алдаа засах:

5. Дүрслэгдсэн улиралтай тохирч буй жилийн саруудыг санаж, дарааллаар нь бичиж, A - Z үсэг, хатуу - зөөлөн гийгүүлэгчийг тэмдэглэ.

6. Зараа алим эсвэл лийрийг байранд нь авч явахад нь тусал. Алим хаана байх ёстой, лийр хаана байх ёстой вэ?

7. Текстийг сэргээнэ үү. Өгүүлбэрүүдийн серийн дугаарыг цэгцлээрэй. Өгүүллийн гарчиг гаргаж ирээрэй. Үүссэн түүх болон түүний гарчгийг бич.

Усан онгоцнууд хөмөрч, живэв.

Хавар байлаа.

Митя, Аня хоёр завь гаргав.

Гэнэт хүчтэй салхи үлээв.

Гадаа нар хурц гэрэлтэж байв.

Оюутнууд 3-р даалгаврыг уншсаны дараа ярианы эмч нар хэрэв II эгнээний "I" эгшиг нь эгшгийн дараа орж ирвэл энэ гийгүүлэгч зөөлөн болно; гийгүүлэгч авиаг дараах тэмдгээр тэмдэглэхийг санал болгож байна.

5. Хичээлийн хураангуй.

5.1. Ерөнхий яриа.

Ярианы эмч. Залуус аа, бид өнөөдөр ярианы эмчилгээний хичээл дээр юу дээр ажилласан бэ?

Оюутнууд. Бид 1, 2-р эгнээний эгшгийг ялгаж сурсан.

Ярианы эмч. Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Оюутнууд. Хэрэв II I эгнээний эгшиг гийгүүлэгч үсгийн дараа орж ирвэл энэ үсгээр заасан авиа зөөлөн болно.

Ярианы эмч. Та нар сайн ажилласан, одоо би та нарыг тоглохыг урьж байна.

5.2. Сонсголын анхаарал, ойлголтыг хөгжүүлэх даалгавар (5-7 минут).

Ярианы эмч. Залуус аа, би та нарт тоглоомын нөхцөлийг танилцуулж, дохио ашиглан энэ эсвэл тэр хэмнэлийн хэв маягийг хэрхэн "бичлэх" талаар тайлбарлах болно. Жишээлбэл, урт ба богино босоо саваа нь дуут дохионы хэмжээ, тоог (алга таших, хэнгэрэг цохих гэх мэт), хэвтээ саваа нь цуврал дохионы хоорондох завсарлагыг зааж өгдөг.

Хэл ярианы эмч сурагч бүрт хэмнэлтэй дуу авианы загварыг самбар дээр зурж, түүнийг алга ташихыг урина (дуу чимээний хэрэглүүр дээр тоглох). Үлдсэн сурагчид сонсож, зураг болон оюутны гүйцэтгэлийн хоорондох захидал харилцааг тогтооно. Дараа нь та [a] ба [th] авиаг ялгахын тулд үений дуудлагаар энэ даалгаврыг гүйцэтгэж болно. , a], өөр урт, дууны эрч хүч:

Бага зэргийн ерөнхий хэл ярианы хомсдолтой 1-р ангийн сурагчидтай хийсэн хичээлийн хураангуйг санал болгож байна. Хичээлийн үеэр хүүхдүүд A ба Z үсгийг ялгаж сурдаг, гийгүүлэгчийг хатуугаар харьцуулж сурдаг - дуу, үе, үг, өгүүлбэрийн түвшний зөөлөн байдал. Эгшиг үсгийн талаарх мэдлэгийг нэгтгэж байна.

  • A ба Z үсгийг ялгаж сурах;
  • Хүүхдүүдийн эгшгийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх:
  • гийгүүлэгчийг дуу, үе, үг, өгүүлбэрийн түвшинд хатуу, зөөлөн байдлаар харьцуулж сур.

Боловсролын:

  • А ба Z үсгийг өөрийн яриа, үг хэллэгээр ялгах;
  • үгээр A ба Z үсгийг ялгах;
  • өгүүлбэр дэх A ба Z үсгийг ялгах;
  • текст дэх A ба Z үсгийг ялгах;
  • А ба Z үсэгтэй үгсийг уншиж, бичиж сурахыг үргэлжлүүлэх;
  • нэр, үйл үгийн үгсийн санг баяжуулах.

Хөгжүүлэх: хөгжүүлэх харааны ойлголт, анхаарал, санах ой.

Боловсролын:

  • зөв байрлалыг төлөвшүүлэх;
  • суудлаасаа хашгиралгүйгээр ээлжээ хүлээх чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

  • ваар, бөмбөг, өрөвтас, алим, загас, могойн дүрс бүхий зураг;
  • үг бүхий картууд;
  • A ба Z үсэг бүхий зургууд;
  • I үсэг бүхий картууд (тараах материал);
  • текст бүхий картууд;
  • эгшигтэй хүснэгт.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

- Сайн байна уу залуусаа. Одоо бидний хичээл эхлэх болно, бид давах болно шинэ сэдэв, гэхдээ эхлээд бид санал нийлэх болно: та өнөөдөр сайн ажиллах болно, хариул, намайг анхааралтай сонс. Та бэлэн үү?

II. Үндсэн үе шат.

1). Шинэ сэдвийн танилцуулга.

  • Тиймээс, нэр нь эгшгээр эхэлсэн хүмүүс бос. Нэрсээ хэлээрэй.
  • Суу. Аня, таны нэрний эхний дуу юу вэ?
  • Надад хэлээч, энэ нэрний төгсгөлд ямар үсэг байна вэ?

(Ярианы эмч Аня гэдэг үгийг самбар дээр тавьдаг)

- Энэ нэрэнд хэдэн үсэг орсон бэ?

-Хэдэн эгшигтэй вэ?

-Эхний үсгийг нэрлэ.

– Энэ үгэнд өөр ямар эгшиг байна вэ?

- Энэ үг хэдэн үетэй вэ?

- Эхний үеийг нэрлэ.

-Хоёрдохыг нь нэрлэ.

– Ня үед гийгүүлэгч ямар сонсогддог вэ? (Зөөлөн)

-Одоо үгийн тоогоор алга ташъя. Бид аль үеийг илүү чанга дууддаг вэ?

-Аль нь чимээгүй байна вэ?

- Тиймээс бид эхний үе дээр илүү чанга, хоёрдугаарт илүү чимээгүй алга ташдаг.

  • Хүн бүр А үсгийг мэддэг!
    Захидал их сайхан байна.
    Үүнээс гадна А үсэг
    Гол нь цагаан толгойн үсэг.
    Лангуун дээр нэг баглаа алим...
    Тэгээд би анзаарсан, найзуудаа:
    Хэрэв алим хоёр хөлтэй байсан бол
    Y үсэг шууд гарч ирнэ.

- Тэгвэл өнөөдөр та бид хоёр А-З үсгийг ялгаж сурна.

Самбар дээр 10 үсэг бүхий хүснэгт өлгөгдсөн - дээд талд нь A, O, U, Y, E, доод талд I, E, Y, I, E үсэг байна.

- Манай хүснэгтэд хэдэн эгшиг байгааг санацгаая?

- Тэгээд дуу?

– Тэгэхээр манай цагаан толгойд 10 үсэг байдаг ч ердөө 6 авиа нь л Ү үсэг. Энэ үсэг нь маш сайн - туслах юм, учир нь гийгүүлэгч үсгийн ард байвал энэ нь зөөлөн байдлыг илтгэнэ. үсэг дэх гийгүүлэгч. Гэхдээ хэрэв энэ үсэг нь үгийн эхэнд эсвэл эгшгийн дараа байвал энэ нь 2 авиаг илэрхийлнэ - [th] ба [a].

– Өөр ямар үсэг нь гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илтгэдэг вэ?

- Одоо A-Z эгшиг үсгүүдийг зөв бичгийн дүрмээр харьцуулж үзье. Тэд адилхан бичигдсэн үү?

- Одоо дуудлагыг харьцуулж үзье. Манай агаар чөлөөтэй, ямар ч саад тотгоргүй, амаа ангайсан. Эдгээр эгшиг үсгийг хосолсон гэж нэрлэдэг бөгөөд өнөөдөр бид тэдгээрийг хооронд нь ялгаж сурах болно.

2) Өөрийнхөө яриа, үе дэх A ба Z үсгийг ялгах.

– Эхлээд [a] авиагаар эхэлсэн үгсийг бодоорой. Одоо эхний Ү үсэгтэй үгсийг олоорой.

Хүүхдүүдийн ширээн дээр захидал байдаг. Нэг хүүхэд самбар дээр гарч ирээд ярианы эмчийн дэргэд зогсож байна.

- Одоо би таны анхаарал, сонсголыг шалгах болно. Аня надад туслах болно. Хэрэв та [a] дуутай үеийг сонсвол алгаа таших. (Үе: MYA, LA, SA, TYA, RA, SYA.)

– Тэгээд одоо та I үсэгтэй үед нь таарвал түүнийг өсгөнө (үэг: TA, SYA, PYA, MA, BYA, PA).

3). Үгээр A ба Z үсгийг ялгах.

1. Самбар дээр MAL, MAL гэсэн үгсийг бичсэн.

- Самбар дээр байгаа үгсийг харьцуулж үзье. Эдгээр үгс ижил бичигдсэн үү?

– Эдгээр үгсийг ямар эгшиг үсгээр ялгадаг вэ?

– Бид нэг эгшгийг нөгөө эгшгээр сольсон. Юу болсон бэ?

– MAL гэдэг үгийн эхний гийгүүлэгч авиаг нэрлэнэ үү. Энэ нь ямар сонсогдож байна вэ?

- Аль захидал танд хэлсэн бэ?

– МЯЛ гэдэг үгийн эхний гийгүүлэгч авиаг нэрлэнэ үү. Энэ нь ямар сонсогдож байна вэ?

- Аль захидал танд хэлсэн бэ?

– Одоо эдгээр үгсийг адилхан дууддаг эсэхийг чихээрээ шалгая. Бид нэг эгшгийг нөгөө эгшгээр сольж, өөр үгтэй болсон.

– МАЛ гэдэг үг ямар утгатай вэ?

– МЯЛ гэдэг үг ямар утгатай вэ?

2. Хэл ярианы эмчийн ширээн дээр ваар, бөмбөг, өрөвтас, алим, загас, могойн дүрс бүхий зургууд байдаг.

– Одоо та нар ээлжлэн гарч ирж, миний ширээнээс дурын зургийг авч, чангаар дуудах болно. [а] авиатай үг тааралдсан хүмүүс зүүн талд - А үсгийн доор зогсоно. Би үсэгтэй үг тааралдсан хүн баруун талд - Z үсгийн доор зогсоно.

-Та хаана зогсох вэ?

-Яагаад ингэж шийдсэн юм бэ?

- Энэ үгэнд хэдэн үсэг орсон бэ?

- Энэ үгэнд хэдэн эгшиг байгаа вэ?

- Эхний үеийг нэрлэ.

– Эхний гийгүүлэгч ямар сонсогддог вэ?

- Аль эгшгийн үсэг танд хэлсэн бэ?

- Хоёр дахь үеийг нэрлэ.

– Хоёр дахь гийгүүлэгч ямар сонсогддог вэ? - Аль эгшиг үсгийг танд хэлсэн бэ (VAZA)

Бусад үгсийг ижил төстэй байдлаар задлан шинжилдэг.

-Одоо нэгтгэн дүгнэе. Нэрнээс нь А үсэг бичсэн зургуудаа сонго. Одоо нэрээр нь Ү үсгийг олсон зургуудаа сонго.

4.) Биеийн тамирын дасгал

- Ширээнээсээ босоорой. Бид эхлээд хус мод шиг гараа дээш татъя. Одоо сэвшээ салхи үлээж, хус мод ганхаж байна гэж төсөөлөөд үз дээ - гараа сэгсэрээрэй. Одоо хус моднууд навчисаа сэгсэрнэ (хүүхдүүд гараа сэгсэрч байхдаа хуруугаа хөдөлгөх хэрэгтэй). Бариулыг доошлуул. Одоо ижил зүйлийг дахин хийцгээе. Та амарсан уу? Сайн байна. Ширээндээ суу, бид тантай үргэлжлүүлэн суралцах болно.

5).Үгээр А, З үсгийг ялгах (бичгийн ажил) Үг бүхий картууд самбар дээр өлгөөтэй байна. Үг: ваар, бөмбөг, өрөвтас, загас, могой.

– Бид тантай амаар ажилласан. Та маш сайн ажилласан, гэхдээ одоо би даалгаврыг арай илүү хүндрүүлнэ. Одоо бид бичгээр ажиллах болно. Та үгсийг дэвтэртээ багана болгон тараана. Эхний баганад та А эгшигтэй үгсийг том үсгээр, хоёр дахь баганад Z эгшиг үсгээр бичнэ.

- Тэгээд одоо та бичсэн зүйлээ уншлаа. Та зөвхөн эхний баганыг (ямар эгшигтэй ажиллаж байсан) уншдаг, хоёрдугаарт, та зөвхөн А эгшигтэй үгсийг уншиж, зөвхөн I эгшигтэй (ярианы эмч хүүхдүүдийг нэрээр нь дууддаг) уншдаг.

"Надад самбар дээр таван үг бичсэн байгаа, харин та дөрөв л бичсэн." Ямар үг бичээгүй юм бэ? (Загас)

-Яагаад? -Сайн байна.

6).Өгүүлбэр дэх A ба Z үсгийг ялгах.

- Одоо та нялх амьтдыг мэддэг эсэхийг харцгаая.

- Нугас дээр ...

- Муур...

- Үнэг дээр ...

-Үхэр...

- Сайн байна! Одоо өгүүлбэрээ бичье. (Нугас дэгдээхэйтэй.)

- Энэ өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ?

- Аль үг хамгийн түрүүнд ирдэг вэ?

-Хоёр дахь нь юу вэ?

-Гурав дахь нь юу вэ?

– Бид ямар үсгээр өгүүлбэр бичдэг вэ?

- Төгсгөлд нь юу тавих вэ?

– Та бидний захидлыг ямар үгээр олсон бэ?

-Та ямар захидалтай танилцсан бэ?

- Би үсэг хаана байна?

- Зөв. I үсэг нь гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илэрхийлдэг.

-Өөр ямар бичиг байгаа юм бэ?

-А үсэг хаана байна?

– Өмнөх гийгүүлэгч ямар сонсогддог вэ?

– Энэ үгэнд өөр эгшиг бий юу? Аль нь?

- Энэ үгэнд хэдэн эгшиг байдаг вэ?

-Хэдэн үетэй вэ?

– Манайх хэдэн эгшигтэй, тийм олон үетэй.

7).Текст дэх A ба Z үсгүүдийн ялгаа.

- Одоо бид богино текстийг унших болно.

Яна зугаалахаар явлаа. Тэр цэвэрлэгээ харсан. Тэнд жимс ургадаг байв. Тэр тэднийг цуглуулсан.

- Одоо миний асуултуудыг анхааралтай сонсож, текстээс хариултыг хайцгаая. Яна юу хийсэн бэ?

- Цэвэрлэгээнд юу ургасан бэ?

- Тэр юу харсан бэ?

– Яна жимсээр юу хийсэн бэ?

– Энэ зохиолд А эгшигтэй ямар үг таарсан бэ?

- Би үсэгтэй хэн олсон бэ? Ямар үгс?

-Яагаад та Яаны үгийг хоёр удаа давтав?

-Эхлээд ямар захиа бичих вэ?

-Бид хамгийн сүүлд ямар захиа бичих вэ?

III. Доод шугам.

- Ямар үсэгтэй ажиллаж байснаа санацгаая? Бид [a] дууг А үсгээр тэмдэглэдэг, гэхдээ бидэнд I дуу байхгүй, зөвхөн Y үсэг байна. Хэрэв энэ нь үгийн эхэнд эсвэл эгшгийн дараа байвал хоёр авиаг илэрхийлнэ. Хэрэв энэ нь гийгүүлэгчийн дараа зогсож байвал энэ нь үсгийн гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илтгэнэ.

- Бүгдээрээ сайн байна, тэд өнөөдөр онцгой сайн байлаа.... Баяртай.

Булганина Наталья Николаевна, Мосоловын интернат сургуулийн ярианы эмчилгээний багш

SODD, FFND-тэй 2-р ангийн сурагчдад зориулсан бүлгийн хичээлийн хураангуй.

Зорилтот:Үг, өгүүлбэр, бичвэрийн А, З эгшгийг ялгаж сурах.
Даалгаварууд:
Боловсролын:

  • A-Z эгшгийн талаархи мэдлэгийг сайжруулах;
  • үг, өгүүлбэр, бичвэр дэх А-З эгшгийг ялгах чадварыг хөгжүүлэх.
Залруулах, хөгжүүлэх:
  • дууны анализ, синтез хийх чадварыг хөгжүүлэх;
  • үгсийг утга, үсгийн хувьд харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх;
  • үгийн хослол зохиох чадварыг хөгжүүлэх;
  • олох чадварыг хөгжүүлэх дүрмийн үндэссанал;
  • фонемик сонсгол, харааны ойлголт, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх;
  • ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;
  • үгсийн санг өргөжүүлэх;
  • харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх;
  • харааны анхаарал, нүдийг хянах функцийг хөгжүүлэх.
Залруулах, хүмүүжүүлэх:
  • бие даасан байдал, санаачлага, сайн санааны чадварыг хөгжүүлэх;
  • хичээлд оролцох эерэг сэдлийг бий болгох.
Эрүүл мэндийг хэмнэх:
  • эрүүл мэндийг хамгаалах, дэмжих.
Төлөвлөсөн үр дүн:
  • үг, өгүүлбэр, текст дэх эгшгийг A-Z хооронд ялгах арга замыг нэгтгэх;
  • дууны дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • өгүүлбэр зохиох, өгүүлбэрийн дүрмийн үндэслэлийг олох чадварыг сайжруулах;
  • хөгжүүлэх, баяжуулах үгсийн сан;
  • харилцааны ур чадварыг сайжруулах.
Тоног төхөөрөмж:бие даасан толь, өнгөт харандаа, бие даасан дэвтэр, наалдамхай тууз бүхий самбар зэргийг хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадваргар, лонхтой шош, даалгаврын карт, мультимедиа танилцуулга"Нүдэнд зориулсан гимнастик", гэрийн даалгавар.
Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа: 35-40 мин

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч
1. Сэтгэл зүйн хандлага.
- Өдрийн мэнд!
Өнөөдрийн хичээлээ нүүр дүүрэн инээмсэглэлээр эхлүүлцгээе, бие биедээ болон өөрсдөдөө амжилт хүсэе!
Артикуляцийн гимнастик.
- Хэл маань дуулгавартай байж, дуу авиаг зөв хэлэхийн тулд "Хэлээ хазъя", "Хусуур", "Аяга", "Зүү", "Хоолой", "Морь" дасгалуудыг хийнэ.
Тоглоом "Дууг таах".
Хэл ярианы эмч нь хан боргоцой, алим, гүрвэл, тарвас, автобус, хайрцаг, жимс, дөрөвдүгээр сар, өрөвтас гэсэн үгсийг нэрлэнэ.
- Үгийн эхний үсгийг нэрлэнэ үү.
Залуус аа, таны онцолсон үгсийн эхний үсэг юу вэ? (А ба З үсэг.)
Та өнөөдөр ямар дуу авиа, үсгийг ялгаж сурахаа тааварласан уу? (А ба З үсэг.)
2. Хичээлийн сэдвийн талаархи мессеж.
- Өнөөдөр бид A, Z эгшигтэй ажиллаж, тэдгээрийг үг, өгүүлбэр, текстээр ялгаж сурна.
II. Үндсэн хэсэг
1. [a] ба [я] дууны шинжилгээ ба шинж чанар.
1.1.Хувийн тольтой ажиллах.
Залуус аа, тус бүр өөрийн толин тусгалыг авч, [a] дууг тод, тод дууд. [a] дууны шинж чанарыг авч үзье. (Ам нь том ангайсан, шүдний хооронд их зайтай, хэл нь доор, үзүүр нь бага зэрэг доошоо, тагнайн доод тал руу, нуруу руу чиглэсэн байдаг.)
Залуус аа, одоо I, [ya] үсгээр бичсэн авиаг дууд. Та юу тэмдэглэсэн бэ? (Бидний хэл эхлээд дээд талд, "таазан дээр" байсан бөгөөд дараа нь огцом доошилсон.)
-Ямар дүгнэлт хийж болох вэ? ([a] ба [я] дууны хэллэг нь ойролцоо байна.)
-Ялгаа нь юу вэ? (А үсэг нь 1-р эгнээний эгшиг, урд талын гийгүүлэгчийн хатуулгийг заана), (Y үсэг нь 2-р эгнээний эгшиг, урд талын гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг заана).
2. Үгийн А-З эгшгийг ялгах.
2.1.Хөрттэй ажиллах.
Хэл ярианы эмч оюутнуудад карт өгч, "Үсгүүдээс үг бүтээ" гэсэн дасгалыг хийхийг хүснэ.
- Үсгүүдийг зөв дарааллаар нь байрлуулж үг үүсгэх.
Картууд:
h, r, b, a, y z, m, l, f, i
g, i, o, a, d k, r, t, o, a, n
i, b, e, s, n k, r, a, i, o, g
s, t, r, a, a d, b, d, o, i, r, a
t, k, p, a, e, a
-Та ямар үг бодож олов? Тэднийг унш. (Тарвас, жимсгэнэ, үнс, асттер, эмийн сан, шороо, картон, нялцгай биет, төөрөг.)
2.2.Поним үгстэй ажиллах.
- Самбарыг хар, чиний өмнө хос үгс бичигдсэн байна. Тэднийг найрал дуугаар уншъя.
Үг: Мал - үрчийсэн, баярласан - эгнээ, бөглөрөл - хатсан, цэцэрлэг - суу.
- Үгсийг утга, үсгийн хувьд харьцуул. Эдгээр үгсийг ямар үсэг ялгадаг вэ? Залуус аа, гийгүүлэгчийн араас I эгшгийн үсэг ороход юу болох вэ? (Би эгшиг зөөлөн болгодог.)
3. Хурууны гимнастик.
Дасгал: "Жимсгээ гарга."
- Хүүхдүүд ээ, та нарын өмнө наалдамхай тууз бүхий самбар, шошны лааз байна. Сайхан жимс оруулъя.
- "Берри" гэдэг үгэнд ямар авиа байдаг вэ? [Я] ба [а] дуунууд хаана байна? (Үгийн эхэнд [я], төгсгөлд [a].)
4. Өгүүлбэр дэх А-З эгшгийг ялгах.
Үг хэллэг зохиох сургалт.
(Ярианы эмч хүүхдүүдэд даалгаврын карт тарааж өгдөг.)
- Үгэнд дутуу үсгийг оруулаад баруун баганаас зүүн багана бүрт тохирох үгийг сонгоно.
Картууд:
Үүлэрхэг..б..баррель
улаан..Би могой..
..гэрэлт..жил
..хөөрхөн үнэг..
шүүслэг.. цаг агаар..
хүйтэн.. хацар..
ухаалаг..сармагчин..on
- Үүссэн хэллэгүүдийг уншина уу. Үүнийг дэвтэртээ бичээрэй. А үсгийг нэг улаан зураасаар, Z хоёр улаан зураасаар доогуур зур.
5. Биеийн тамирын дасгал.
-Одоо бид сонирхолтой тоглоом тоглох гэж байна. Би үгсийг нэрлэх болно. Хэрэв үгэнд А үсэг орсон бол суу, Z үсэг байвал гараа дээш өргө. Болгоомжтой байгаарай!
Нөмрөг, бөмбөг, өрөвтас, ваар, могой, алим, интоор, гал, шонхор.
6. Нүдэнд зориулсан гимнастик.
Мультимедиа дасгал /нүдний ядаргаа тайлах/.
7. Өгүүлбэр дэх А-З эгшгийг ялгах.
Санал дээр ажиллаж байна.
(Ярианы эмч оюутнуудыг карттай ажиллахыг урьж байна.)
- Залуус аа, өгүүлбэрүүдийг уншина уу. Өгүүлбэр бүрийн дүрмийн үндэслэлийг олж бич.
- А, З эгшиг болон тэдгээрийн өмнөх гийгүүлэгчийг тодруул.
Картууд:
Гудамжинд найгарч байв.
Хүүхдүүд нуугдаж тоглож байсан.
Рая модны ард нуугдав.
Оля хурдан нэхэв.
Эмээгийн шүүгээнд хуучин ээрэх дугуй байсан.
Хэт боловсорсон бөөрөлзгөнө газарт унав.
8. Зохиол дахь А-З эгшгийг ялгах.
Тексттэй ажиллах /самбар дээрх даалгавар/.
Текстийг сэргээнэ үү. Үгсийг цэгцлээрэй зөв дарааллаар. Алдаануудыг зас.
Сурагчид ээлжлэн самбар дээр гарч, өгүүлбэрийн зөв дарааллыг сэргээж, алдааг засдаг. А ба Z эгшгийг онцлон тэмдэглэв.
Санал болгож байна:
Алхаж яв, Яна, явцгаая
Поланка, тэр харсан
тэнд жимс ургадаг
тэднийг цуглуулсан, тэр
III. Хичээлийн хураангуй.
- Өнөөдөр бид ямар эгшиг, үсгээр ажилласан бэ? (А ба З эгшиг.)
-Тэдэнд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? (Эгшиг.)
- Эдгээр дуу чимээ юугаараа ялгаатай вэ? (А эгшгийн өмнөх гийгүүлэгч нь хатуу сонсогддог бол би эгшгийн өмнө зөөлөн сонсогддог.)
- Аль даалгавар нь хамгийн хэцүү байсан; сонирхолтой юу?
Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.
- Хичээл дээр хийсэн ажлаа дүгнэ. Хэн сайн ажиллаж, маш их хариулсан бэ? Дараагийн удаа хэн илүү идэвхтэй ажиллахыг хичээх вэ?
Гэрийн даалгавар.
Дасгалыг хий. Үгсийг оронд нь тавь. Алга болсон Z үсэгтэй үгийг "алим"-д, А үсэгтэй үгийг "тарвас"-д оноо.
Apple:
Тарвас:
Үг: Sl..cat, k..tok, t..nuchka, cr..sit, gl..det, ..streb, sl..pka, .. тарвас, гүзээлзгэнэ... .

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт:

  1. И.Н. Садовникова. Зөрчил бичихмөн тэдгээрийг даван туулах бага сургуулийн сурагчид. И.Н. Садовникова.-М.: Владос, 1995 он.
  2. Л.Н. Ефименкова. Оюутнуудын аман болон бичгийн яриаг засах анхан шатны ангиуд- М.: Книголюб, 1997.
  3. I.S. Лопухин "Хэл яриаг хөгжүүлэх 550 хөгжилтэй дасгал." - М.: Аквариум хэвлэлийн газар, 1995.

"Нүдэнд зориулсан гимнастик" мультимедиа дасгал (pptx, 1MB)

1. Үгийн үгийг сонс.

Ямар эгшиг сонсож байгаагаа хэл.

ма, на, са, ка, ла, па, ра, та, фа, ва

би, ня, ся, кя, ла, тав, ря, ча, фя, вя

Таны анх сонсоод дараа нь гийгүүлэгч ямар сонсогддог вэ?

Аль эгшиг нь гийгүүлэгчийг зөөлрүүлэхэд нөлөөлдөг вэ?

2. Үгсийг харьцуул жижиг, үрчгэрутга болон бичгээр. Эдгээр үгсийг ямар үсэг ялгаж байгааг надад хэлээч.

3. Үгийг хосоор нь хэл. Үе дэх эгшгийг тодруул.

Жишээ: ма - би, а, би.

ма-мя та-ча ла-ла ва-вя да-дя

па-пя са-ся ра-ря ка-кя ба-бя

4. Үгийн цувааг сонсож, цээжилж, давт.

та - ча - та ма - ме - ма бя - ба - бя ра - ря - ра - ря

ча - та - ча ме - ма - ме ба - бя - ба ря - ра - ря - ра

5. Үгийг хоёр мөрөнд бичээрэй: эхнийх нь а үсэг, хоёр дахь нь и үсэг.

ла, ла, ся, та, са, па, пя, ря, ла, ра, ба, бя, вя, тийм, ва, дя

6. a, z үсгийг нэмж үгээ гүйцээнэ үү. Эдгээр үгсийг бич.

мо..., Зо..., Мил..., Миш..., могой..., загас..., далай..., газар..., өвс..., улс..., үр..., үр..., сэгс..., вым..., уул...

7. Үсэгтэй үе залгаж үгийг гүйцээнэ үү Аэсвэл I.Эдгээр үгсийг бич.

Ва-..., О-..., Ма-..., Ка-..., Я-..., ня-..., ба-..., ра-..., басс- ..., мо-...,. улс-..., нохой-..., чөтгөр-..., байгалиасаа- ..., be-..., seme-..., lebe-...

8. Алга болсон үсгийг оруулан үгийг хуулж бич Аэсвэл би.

б...к, р...д, м...к, вр...ч, с...д, м...ч, в...з, т...з, м. ..тийм, к...ша, д...дя, гр...ды, р...ды, гр...чи, сл...па, в...ли, вр... gi

9. Үгийг графикаар бичиж, харгалзах үений дээр a, z эгшгийг бич.

Жишээ: a) ________ А __; б) _____ A_ _би__.

a) загас, бүс, эгнээ, нуугдаж, утас, ээрэх дугуй, шавар, бүс;

б) дэгдээхэй, гандсан, вагон, боловсорсон, бохир, товч баян хуур, хөх, бүх төрлийн

10. Үгсийг үе болгон хувааж, үсгийн доогуур зурж бич өө, биянз бүрийн өнгийн харандаа.

самбар, тамга, могой, бүс, арми, ах нар, толбо, өрөвтас, час улаан, хойрго, хөгшин, шороон

11. Хос үгсийг утга, үсгээр нь харьцуул. Үг бүрээр өгүүлбэр зохио. (Амаар) жижиг - үрчийсэн баярласан - эгнээ бөглөрөх - цэцэрлэг хатсан - суу

12. Өгүүлбэрүүдийг уншина уу. Нэг баганад о үсэгтэй, нөгөө баганад и үсэгтэй, үсэгтэй үгсийг бич аа, би -гурав дахь нь.

Манай Майя жижигхэн. Наташа өөрөө нүх ухсан. Маша бөмбөгийг авав. Боря жимс хайж байв. Люба шаврыг бутлав. Аллах та өөрөө суугаад номоо уншаарай. Аллах жижигхэн боловч ухаантай.

13. Өгүүлбэрүүдийг хуулж, дутуу a, z үсгийг оруул.

V...li-д с...в...ли рум...шки байна. Ир..., ан..., В...л... тоглоом тоглов. Ир... жолоодож..., В...л..., ан... нар ... байшин байсан. Н...д...ба Д...ш...эд...т л...пшу. Kol...r...d, he pop...l эхний эгнээнд...d.

14. Тайлбар толь бичгийн диктант.

өөрөө, суух, баяртай, эгнээ, босоо ам, хойрго, эмч, цаг хугацаа, мах, гаа, гэрэлт цамхаг, могой, тод, мах, загас, чанасан, дэлэн, үр, вибурнум, бөөрөлзгөнө



15. Туршилтын диктант.

Нугас дэгдээхэйтэй. Муур нь зулзагатай. Үнэг бамбарууштай. Баавгай бамбарууштай. Үхэр тугалтай. Хандгай нь хандгай тугалтай.

Рая, Маяа нар бөөрөлзгөнө иддэг. Цэцэрлэгт интоор, алимны мод байдаг. Гаа бол эрүүл ургамал юм. Бороо орохгүй. Өвс хатсан. Шалан дээр хуучин өөдөс хэвтэж байв.

Ялгах o - д

1. Хамар, зөөвөрлөсөн үгсийг унш . Эдгээр үгсийг утга, авиа, үсгийн хувьд харьцуул. Эдгээр үгсийг ялгах үсгүүдийн талаар бод.

2. Хос үгсийг сонс. Хос болгонд гийгүүлэгч хэрхэн сонсогддог, аль үсэг нь гийгүүлэгчийг зөөлрүүлэхэд нөлөөлдөг болохыг надад хэлээрэй.

мо - мё со - сё ро - рё во - вё бо - бё

по - pyo to - te lo - le гэхдээ - no fo - fe

3. Үгийг хосоор нь хэл.

ом - идэх - ot that - thats ko - kyo in - vyo

os - yos or - yor se - so ryo - ro ol - yul

4. Үгийн мөрүүдийг цээжилж, давт.

mo - my - mo mo - my - mo - my to - to - to - to - to - to - to - to

мё - мо - мё мё - мо - мё - мо тэ - to - te te - to - te - to

5. Үгийг хоёр мөрөнд бичнэ үү: нэг мөрөнд о үсэгтэй, үсэгтэй. д -нөгөө рүү.

from, ot, om, eat, se, so, po, pyo, or, er, lo, le

6. Үгсийг графикаар бичиж, o үсгийг бич, д.

гал, ruff, ямаа, тосгон, давс, илжиг, муур, хөгжилтэй, хулд загас

7. Хос үгсийг утга, үсгээр нь харьцуул. Амаар үг бүрээр өгүүлбэр зохио.

тэрэг - зөөвөрлөсөн, хамар - зөөвөрлөсөн, үхэр - удирдсан

8. Алга болсон o үсгийг бөглөнө үү. дүгээр.

тел...н...к, ямаа...н...к, ут...н...к, үнэг...н...к, хурга...н...к, гөлөг...к, унага...н...к

9. Өгүүлбэрүүдийг бич. o үсгийн доогуур зур, дянз бүрийн харандаа. Тодруулсан үгсийг үе болгон хуваа.

Талбайд хус ургадаг.Тэр цагаан их биетэй ба ногоон навч.Хавар нь хусны ойролцоо байдаг ээмэгХусан дээрх дэгээ үүр хийсэн.



Зараа.

Алёшаойд байсан. Тэр мөөг авч явсан. Асаалттай замтэр харсан зарааЗараа мод руу гүйв. Алёша тийм биш хүрсэнзараа

Бид унтах ёстой тийм биш гэж үү?

10. Өгүүлбэрүүдийг дутуу o, e үсгийг оруулан хуулж бичээрэй.

Л...ня... хадланд... оруулав. Бид r...v bull...v гэж сонссон. Т...ты П...т...лка Т...мкатай. Зөгий... m...d хийдэг. Л...ша шинэ хүмүүстэй. шаахай.

11. Үгсийн сангийн диктант. Харанхуй, дэвсэх, дарн, шохой, шүүрдэх, дэгдээхэй, түлхэх, хувин, бялуу, яаран, шүүр, шил, ширээ, нулимс, алиалагч, агч, бургас, ус, их бие, хөлдөх, давс

12. Урьдчилан сэргийлэх диктант.

Хүйтэнд, цас авчирсанд баярлалаа. Лева үхрийг удирдав. Бид байшин руугаа явж байна. Завинд шинэ сэлүүр бий. Том загас хазаж эхлэв. Сургууль нь агч модтой. Вова шалыг шохойжив.

Maple.

Maple өссөн. Агч өндөр. Агч нь үзэсгэлэнтэй навчтай. Сёма, Боря хоёр агч модны дэргэд суув.

Зараа.

Зараа Леватай хамт амьдардаг. Зараа зүүтэй. Лева зараа сүүгээр хооллодог. Леня бас зараатай.

Руф ба бөжин.

Леня авга ах бол загасчин юм. Тэр маш их загас барьсан. Энд талх байна. Энд нэг гажиг байна. Ruff болон broam нь амттай загас юм.

Ялгаварлах y - y

Даалгавар 1.Үгүүдийг унш нум, бөгсЭдгээр үгсийг утга, үсгийн хувьд харьцуул. Эдгээр үгсийг ямар үсэг ялгаж байгааг надад хэлээч.

Даалгавар 2.Эхний болон хоёрдугаар мөрийн үеийг уншина уу.

му, за, пу, су, ку, до, ту, ру, гу

му, ну, пю, эи, кю, ду, ту, рю, гю

Нэг ба хоёрдугаар мөрийн үе дэх гийгүүлэгчийн дуудлага хэрхэн ялгаатай болохыг надад хэлээч. Зөөлөн гийгүүлэгчийн дараа ямар үсэг бичих вэ?

Тоглоом "Эсрэгээрээ".

Ярианы эмч хатуу гийгүүлэгчтэй үеийг, зөөлөн гийгүүлэгчтэй оюутнуудыг нэрлэж, эгшгийг хоолойгоор нь онцолдог. у, у.

Жишээ: хэл ярианы эмч оюутнууд

Даалгавар 3.Үгийг хоёр баганад бичнэ үү: үсгээр у -эхнийх нь ю үсэгтэй - хоёрдугаарт.

бу, бю, тю, ту, лу, лю, рю, тэр, ру, су, пю, пу

Даалгавар 4.Диктантаас үеийг бичиж, эгшгийг доогуур зур. (Өмнөх даалгавруудын үеийг ашигласан болно.)

Даалгавар 5.Үгсийг графикаар бичих, үсэг бичих у, у.

Уля, Юлия, нум, гичий, дуулж, минийх, Юла, Люба, зур, гар, tulle, хулчгар, нойр, шүлс, гутал, гялтгануур, лац, үйлчилгээ, дотуур өмд

Тайлбарлах үгс: tulle, гялтгануур.

Даалгавар 6.Шүлэг унш. Үсэгтэй үгсийг бич цагтнэг баганад, u үсэгтэй - өөр нэг, үсэгтэй чи, ю -гурав дахь нь.

Холбоотой нийтлэлүүд

  • Аракчеевогийн тухай Пушкины цэргийн суурингууд

    Алексей Андреевич Аракчеев (1769-1834) - Оросын төрийн зүтгэлтэн, цэргийн удирдагч, гүн (1799), артиллерийн генерал (1807). Тэрээр Аракчеевын язгууртан гэр бүлээс гаралтай. Тэрээр I Паулын үед нэр хүндтэй болж, цэрэг армидаа хувь нэмрээ оруулсан...

  • Гэртээ хийх энгийн физик туршилтууд

    Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох, шинэ сэдвийг судлахдаа асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох, шинэ мэдлэгийг нэгтгэх үед ашиглах үе шатуудад физикийн хичээлд ашиглаж болно. Оюутнууд “Цэцвэртэй туршилтууд” илтгэлийг...

  • Камерын механизмын динамик синтез Кам механизмын хөдөлгөөний синусоид хуулийн жишээ

    Камер механизм нь гаралтын холбоосыг тогтвортой байлгах чадвартай, өндөр кинематик хостой механизм бөгөөд бүтэц нь хувьсах муруйлттай ажлын гадаргуутай дор хаяж нэг холбоосыг агуулдаг. Камер механизмууд...

  • Глаголев FM подкастын бүх шоуны дайн эхлээгүй байна

    Михаил Дурненковын “Дайн хараахан эхлээгүй байна” жүжгээс сэдэвлэсэн Семён Александровскийн жүжгийг Практика театрт тавьсан. Алла Шендерова мэдээлэв. Сүүлийн хоёр долоо хоногт энэ нь Михаил Дурненковын зохиолоос сэдэвлэсэн хоёр дахь Москвагийн нээлт юм....

  • "Dhow дахь арга зүйн өрөө" сэдэвт илтгэл

    | Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын оффисын тохижилт Олон улсын театрын жилийн “Шинэ жилийн оффисын чимэглэл” төслийг хамгаалах Энэ бол 1-р сард А.Барто Сүүдрийн театр Таяг: 1. Том дэлгэц (төмөр бариул дээрх хуудас) 2. Ламп нүүр будалтын уран бүтээлчид...

  • Ольга Орост хаанчилж байсан огноо

    Ханхүү Игорийг хөнөөсөний дараа Древлянчууд одооноос эхлэн овог нь эрх чөлөөтэй болж, Киев Руст алба гувчуур төлөх шаардлагагүй гэж шийджээ. Түүгээр ч барахгүй тэдний хунтайж Мал Ольгатай гэрлэхийг оролдов. Ийнхүү тэрээр Киевийн хаан ширээг булаан авахыг хүсч, дангаараа...