Хичээлийн төлөвлөлтийн хэтийн төлөв. Хичээлийн төлөвлөлт. Хичээлийн төлөвлөгөө нь хичээл дэх үйл ажиллагааг зохицуулах баримт бичиг юм: багш нар - боловсролын үйл явцыг зохион байгуулах тухай; оюутнууд. Сурах боломжийг тодорхойлох

Хичээл 89.
Орчин үеийн жүжгийн сэдэв ба асуудал. А.В. Вампилов. Зохиолчийн тухай хэдэн үг. " Нугас агнах»…

Зорилго: Вампиловын амьдрал, уран бүтээлийн тоймыг өгөх; "Нугасны ан" жүжгийн өвөрмөц байдлыг илчлэх; драмын бүтээлд дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц

I. Оршил яриа.

ХэзээТэгэхээр тэд: "гарт байгаа мөрөөдөл", "зөгнөлийн мөрөөдөл" гэж хэлдэг үү?

Зүүд үнэхээр "эш үзүүллэг" мөн үү?

"Эрхэм Тася! - Вампиловын аав төрөхийг нь хүлээж эхнэр рүүгээ хандав... - Бүх зүйл сайхан болно гэдэгт итгэлтэй байна. Дээрэмчин хүү гарч ирэх байх, би зүүдэндээ зохиолчдыг хардаг болохоор тэр зохиолч биш байж магадгүй гэж айж байна.

Анх удаа та бид хоёр бэлтгэл хийж байх үед явах шөнө би Лев Николаевич Толстойтой хамт зүүдэндээ фракц хайж байсан бөгөөд бид олсон ... "

1937 оны 8-р сарын 19: "Сайн байна, Тася, тэр эцэст нь хүү төрүүлэв. Би хоёр дахь нь яаж зөвтгөсөн ч гэсэн... Би, чи мэдэж байгаа, зөгнөлийн зүүд зүүдэлдэг."

Зүүд үнэхээр эш үзүүллэг болж хувирав. Хүү нь гэр бүлийн дөрөв дэх хүүхэд бөгөөд зохиолч, жүжгийн зохиолч Александр Валентинович Вампилов болж өссөн.

II. Александр Вампиловын амьдралын түүх (1937-1972).

Вампиловын мэндэлсэн жил бол Пушкиний нас барсны 100 жилийн ойн жил байсан бөгөөд түүний хүндэтгэлд Александр хэмээх нэр өгсөн юм. Энэ жил том гэр бүлийн даруухан амьдралтай байсан ч аав Валентин Никитич бүртгүүлжээ. бүрэн хуралтаны дуртай яруу найрагчийн бүтээлүүд: хүүхдүүдэд зориулсан. Сибирийн хамгийн алслагдсан тосгоны нэг болох Кутулик хотын оршин суугчид сургуулийн захирал, уран зохиолын багш В.Н.Вампиловын агуу яруу найрагчийн шүлгийг харамгүй уншиж байсан үдэшлэгийг удаан хугацаанд санаж байв.

Гэхдээ миний аавын зөгнөлийн зүүдэнд зөвхөн гэрэл байсангүй. By ардын тэмдэг, дугуй - бутархай - нулимс руу: тэд 1939 онд хэлмэгдэж, Валентин Никитич 40 настайдаа нас барахад урссан.

Анастасия Прокопьевна дөрвөн хүүхдийг гартаа тэвэрсэн бөгөөд хамгийн том нь долоон настай байв.

Хүү нь ээжийнхээ дурсамжинд хэрхэн үлдсэн бэ?(“...Тэр ямархуу хүн байсан бэ, яаж өссөн бэ? - улс орны олон хотоос ойр, огт танихгүй хүмүүс надаас байнга асуудаг...)

Драмын авьяас бага насандаа илэрч байсан уу, өсвөр насандаа үе тэнгийнхнээсээ ялгарч байсан уу?

Драмтай, магадгүй хүн биш, тийм ээ, гэхдээ түүний зан чанар, сэтгэл хөдөлгөм зан чанарын талаар ярих нь надад хэцүү байдаг.

Тэр миний бусад хүүхдүүдээс ялгарч чадаагүй ... Тэр тайван, сониуч зантай, ах эгч нарынхаа дуртай хүн - тэр хамгийн бага нь байсан! Тэрээр номонд дуртай байсан, тэр дундаа эмээгийнхээ уншиж өгдөг үлгэрт...

Сургуульд байхдаа тэрээр үргэлж олон байдаг найзуудынхаа дунд ямар ч байдлаар ялгардаггүй байв. Утга зохиолын хичээлд шууд А оноо авсан ч таарахгүй Герман хэл. Би шууд л хөгжим, спорт, драмын дугуйланг сонирхож эхэлсэн. Шүлэг бичсэн:

Хаврын минь цэцэгс бүдгэрч удаж байна.

Би тэдэнд харамсахаа больсон,

Тэд намайг галаараа шатааж,

Тэгээд би шийдсэн: тэд цаашид шатахгүй.

Тэгээд би тэднийг мартсан. Миний хичээл зүтгэл

Тэд сэтгэлд амар амгалан, нигүүлслийг буцааж өгсөн -

Хайрын зовлонг амсах сайхан.

Гэсэн хэдий ч зовлон зүдгүүрийг мартах нь илүү тааламжтай байдаг.

Тэрээр хэдэн өдрийн турш явган аялалаар явсан эсвэл зүгээр л усан онгоц эсвэл дугуйгаар хөрш зэргэлдээх тосгон руу драмын клуб эсвэл хөлбөмбөгийн багтай явсан. Би заримдаа эдгээр эзгүйд маш их санаа зовдог байсан. Аялах дуртай уугуул нутагтэр богино амьдралынхаа эцэс хүртэл хадгалсан."

Түүний хайр уугуул нутаг: “Хичээлийн дараа би харамсахгүй, хот руу явах хүсэлтэйгээ орхисноо санаж байна... Гэхдээ намайг нүүх тусам би энд байнга бодогдоод эргэж эхлээгүй гэж үү?" – Бид Вампиловын "Кутуликийн дагуу алхаж байна" эссег уншсан 30 настай эрийн бичсэн. Эрхүүгийн их сургууль, Оросоор аялах, Москва дахь утга зохиолын дээд курсууд.

“Талбай дээрх цонхтой байшин” зохиолд та: “... Эндээс алс холын Берестенниковская уул үзэгдэж, түүний дагуу шар утааны урсгал мэт зам тэнгэрийн хаяанд гарч ирэв. Энэ зам надад эцэс төгсгөлгүй мэт санагдаж, олон гайхамшгийг амласан хүүхэд насных шигээ түүний дүр төрх намайг догдлуулсан.

Эндхийн ургамлууд бусад газраас илүү хүчтэй үнэртэж, хус мод, тариалангийн талбайн дунд алс холын уул даган урсдаг энэ замаас илүү сэтгэл татам замыг би хаана ч харсангүй.

Карелийн Истмусаас Курилын нуруу хүртэл, бүх гол мөрөн, ой мод, тундр, хот, тосгоныг бүгдийг нь нэг дор хайрлаж болно гэсэн яруу найргийн болон зохиолын үгсийг би олж мэдсэн. Энд ямар нэг зүйл болохгүй байгаа юм шиг надад санагдаж байна...”

Хорин настай Александр Вампилов 1958 онд хэвлэгдсэн "Нөхцөл байдлын давхцал" хэмээх анхны өгүүллэгийнхээ эхний үг түүний хувьд зөгнөл болно гэдгийг мэдээгүй нь мэдээж.: "Боломж, өчүүхэн зүйл, тохиолдлын давхцал нь заримдаа хүний ​​​​амьдралын хамгийн гайхалтай мөчүүд болдог. 1972 оны 8-р сарын 17-нд Байгаль нуур дээр тохиолдсон тохиолдлууд нь эмгэнэлтэй байсан." бүрэн хурдаар урагшилнашилбэтэй модтой таарч, живж эхлэв. Саяын шуурганд таван хэм хүртэл хөрсөн ус, хүнд хүрэм... Тэр бараг л сэлж... Гэвч эргээс хэдхэн метрийн зайд зүрх нь тэссэнгүй...

Александр Вампиловын бүтээлч байдлын гарал үүсэл, оюун санааны ертөнцийг ойлгоход эдгээр дурсамж, ноорог хуудсууд бидэнд юу өгдөг вэ?

III. Вампиловын "Нугасны ан" жүжгийн шинжилгээ.

1. Таны хувьд богино амьдралВампилов уншигчдын төдийгүй театрын найруулагчдын анхаарлыг татсан "Аймгийн түүхүүд", "Зургадугаар сард салах ёс гүйцэтгэсэн", "Ахган хүү", "Нугасны ан", "Чулимск дахь өнгөрсөн зун" жүжгүүдийн зохиолч болжээ. Гэхдээ түүний драмын бүтээлүүдийн хувь заяа амаргүй байсан: "Тэр жилүүдэд түүний жүжгүүдийг Москвагийн театрын тайзнаа "түлхэхэд" маш их цаг хугацаа, хүчин чармайлт зарцуулсан" гэж Е.Якушкина дурсав.

Вампиловын бүтээлүүд юугаараа онцлог вэ? Сурах бичгийн нийтлэлийг (х. 346–348) уншаад энэ асуултад хариулна уу.

2. А.В.Вампиловын “Нугасны ан” жүжгийг 1968 онд бичиж, 1970 онд хэвлүүлсэн. Сэтгэгдэл нь эмгэнэлтэй бөгөөд нэгэн зэрэг хуурамч үзэгдэл болж хувирсан. Зохиолч жүжгийн олон үзэгдлийг оршуулгын марштай хамт дагалдах санал тавьсан бөгөөд энэ нь удахгүй хөнгөмсөг хөгжим болон хувирах болно.

Москвагийн урлагийн театрын ерөнхий найруулагч О.Ефремовын "Нугасны ан"-ын талаар юу хэлснийг нарийвчлан авч үзье: "Шүүмжлэгчид Зилов шиг дүрийн мөн чанарыг тайлбарлах ганц ч үг олдсонгүй ... Нийгэмд ойлгуулахаар санал болгосон “Нугасны ан”-ын хачирхалтай, “ёс суртахуунгүй” баатрыг тоосон ч үгүй...

Зилов бол Вампиловын өвдөлт, ёс суртахууны сүйрэл, үзэл санаагаа алдах аюулаас үүдэлтэй өвдөлт бөгөөд үүнгүйгээр хүний ​​​​амьдрал бүрэн утгагүй болно."

“...Тэр залуу байсан ч хүмүүс, амьдралыг гайхалтай сайн мэддэг байсан бөгөөд үүнийг байнга, төвлөрч, нухацтай ажигладаг байв. Тэрээр өөрийн ажиглалтын үнэн зөвийг баатруудынхаа дүрд үнэн зөв илэрхийлсэн. Тэр зөвхөн үнэн, амьдралын бодит үнэн, хүний ​​дүрийг бичсэн.

Гэхдээ жүжгийн зохиолч Вампиловын энэхүү анхааралтай, нухацтай, хатуу ширүүн байдал, амьдралын үнэнийг бүх ээдрээ, олон талт байдлаар нь илчлэх гэсэн идэвхтэй хүсэл эрмэлзэлийг зарим хүмүүс "гутранги үзэл", "онцлон" гэж үздэг байв. харанхуй талуудамьдрал”, тэр байтугай “харгислал” гэж Е.Якушкины бодлоо.

Энэ бол В.Распутиний үзэж байгаагаар тус бүрдээ уншигч, үзэгчдэд дэлгэсэн жүжгийн тухай юм. мөнхийн үнэнүүд: "Вампиловын байнга асуудаг гол асуулт бол: хүн та хүн хэвээрээ үлдэх үү? Хайр ба урвалт, хүсэл тэмүүлэл, хайхрамжгүй байдал, чин сэтгэл ба худал, сайн сайхан ба боолчлол гэсэн эсрэг тэсрэгийг нь ч ялгахад бэрх өдөр тутмын олон сорилтод бэлтгэгдсэн бүх заль мэх, эелдэг бус бүхнийг даван туулж чадах болов уу... Энд. Эсэргүүцэх хүч чадалгүй байсан тул эхний нэрийг хоёрдугаарт оруулахыг зөвшөөрсөн Зиловыг санахгүй байхын аргагүй юм ..."

Тэгэхээр та түүнийг хэн гэж бодож байна вэ? гол дүртоглодог?

Түүний үнэлгээ үргэлж эсрэг тэсрэг, бүр туйлшралтай байсан. Зарим шүүмжлэгчид түүний авъяас чадвар, өвөрмөц байдал, хүний ​​сэтгэл татам байдлыг тэмдэглэдэг. Тийм ээ, тэр амьдралаас уйдаж байгаа ч дахин төрөх чадвартай. Энэ талаар ямар нэг зүйл шинэчлэгдэх итгэл найдварыг үлдээдэг. Бусад нь бидний өмнө унасан хүн, түүний доройтол бүрэн дууссан гэж үздэг. Түүний доторх бүх сайн сайхан бүхнийг нөхөж баршгүй алддаг. Тэр хүүгийн мэдрэмж, эцгийн бахархал, эмэгтэй хүнийг хүндлэх, нөхөрсөг хайрыг мэддэггүй.

Зилов хүмүүст итгэдэггүй, үхэхээсээ өмнө салах ёс гүйцэтгэх гэж дууддаг аавдаа ч итгэдэггүй: "Ааваас. Өвгөн тэнэг юу бичихийг харцгаая. (Уншсан.) За яахав... Ээ бурхан минь. Ахиад л үхнэ (Захидалдаа завсарлага авав.) Анхаар, жилдээ нэг юмуу хоёр удаа хөгшин хүн үхэхийн тулд орондоо ордог. Энд сонсоорой. (Захиаг уншина.) “... энэ удаад төгсгөл боллоо - миний зүрх үүнийг мэдэрч байна. Хүү минь, ээжтэйгээ уулзаад ир, тэр тусмаа дөрвөн жил уулзаагүй болохоор түүнийг тайвшруулах хэрэгтэй." Энэ нь юу болохыг та ойлгож байна уу? Тэр ийм захидлыг хаа сайгүй илгээж, тэндээ нохой шиг хэвтдэг. Тэр тэнд хэвтэж, хэвтэх болно, тэгээд харагтун, тэр амьд, эрүүл, архи ууж байна."

Хүмүүсийн мэдрэмж, үйлдлүүдийн талаар эелдэг тайлбар хийснээр Зилов амьдралыг нухацтай авч үзэх хэрэгцээ шаардлагаас өөрийгөө чөлөөлдөг. Гэвч аав нь үнэхээр нас барахад цочирдсон Зилов цаг тухайд нь амжихгүйнээсээ айж оршуулга руугаа яаран очдог. Гэсэн хэдий ч тэрээр санамсаргүй тохиолдлоор танилцсан, түүний бодож байгаагаар санамсаргүй байдлаар биш, дурласан Ирина охинтой удаан хамт байна. Зилов бусдын болон өөрийнхөө өмнө үүрэг хариуцлага хүлээхгүйгээр амьдардаг.

Вампиловын жүжгийг бүхэлд нь нугас агнахыг хүлээж буй нөхцөл байдал, Зиловын дурсамжуудаар бүтээгдсэн бөгөөд энэ нь түүний амьдрал яагаад хоосон байгааг, одоо ч амьдрах чадвартай эсэхийг аажмаар тайлбарладаг.

Баатрын зан чанарын зөрчилдөөнийг зохиогчийн тайлбараар аль хэдийн тодорхойлсон байдаг: "Тэр нэлээд өндөр, хүчтэй биетэй; Түүний алхалт, дохио зангаа, ярианы хэв маягт маш их эрх чөлөө байдаг нь түүний бие махбодод ашигтай гэдэгт итгэлтэй байдаг. Үүний хажуугаар түүний алхаа, дохио зангаа, ярианд нь анх харахад гарал үүслийг нь тогтоох аргагүй, хайхрамжгүй байдал, уйтгартай байдал ажиглагдаж байна.” Жүжгийн зохиолч театр болон уншигчдад жүжгийн туршид шийдвэрлэх ёстой асуудлыг өгдөг.

3. Гол дүрийг хэн хүрээлдэг вэ?

Саш,Өөртөө, эрх мэдэл, албан тушаалдаа маш итгэлтэй тэрээр ажлаас гадуур хүн болгонд үргэлж эргэлзэж, хардаг. "Бакалавр" (эхнэр нь амралтын газар явсан тул) тэрээр "танил" хайж байгаа бөгөөд үүнийгээ сайтар нууж, архи уух дуртай гэдгээ нуун дарагдуулдаг (Зиловын таамаглаж байгаагаар тэр шөнөдөө ганцаараа сэтгэл хангалуун байдаг). Гэхдээ магадгүй Кушакийг хамгийн их баярлуулдаг зүйл бол түүний машин юм. Тэд юу ч ярьж байсан, хэчнээн сэтгэл хөдөлсөн нөхцөл байдал байсан ч Кушак үе үе цонхны дэргэд очиж машин нь хэвээрээ байгаа эсэхийг шалгадаг.

ФилистизмВалериягэж зохиолч шууд онцолсон. Зиловын шинэ байрыг тойрон алхаж байхдаа Валерия "Гоо сайхан!" Гэж байнга хашгирдаг. "Жорлонгоос ус урсах чимээ сонсогдоно, Валериягийн дуу: "Гоо сайхан!" Дараа нь Валерия гарч ирэв: "За, баяр хүргэе. Одоо чи хэвийн амьдралтай болно. (Саяпин руу) Толечка, хэрэв бид зургаан сарын дотор ийм байранд орохгүй бол би чамаас зугтах болно, тангараглаж байна!

Орон сууцтай болох хүслийн төлөө Валерия бууж өгдөгСаяпинэхнэрээ даргадаа даатгана гэж буруутгасан"баяртай" , Хэрхэн"Гэр бүлийн найз" . Зиловын "найз" түүнд хэрхэн итгэж байсныг хараад үзэгч Саяпин бүрэн доромжлолтой гэдэгт итгэлтэй байна. удахгүй болох үхэл, найзынхаа байрыг шалгаж байна.

4. Зилов 30 орчим настай боловч бүх зүйлийг амархан олж авдаг амьдралаас хүнд хэцүү, мянган жилийн ядаргаа л үлддэг. Энэ амьдрал, түүнд бодлогогүй хандсанаас Зилов Саяпиний хэлснээр "үхсэн хүн" болж хувирдаг. Жүжгийн эхэнд найзууд Зиловыг булшинд нь оршуулгын цэцэг илгээж, жинхэнэ амиа хорлохыг завдсанаар жүжиг төгсдөг.

Зилов яагаад амьд үлдсэн бэ? Тэгээд үнэхээр тэр амьд байгаа юу?

Зилов амьд байгаа, учир нь түүний бүх нүгэл үйлдсэн ч түүнд хайхрамжгүй байдал байдаггүй. Мөн жүжгийн явц нь баатар болон түүний хүрээлэн буй орчны хоорондын зөрчилдөөнийг гүнзгийрүүлж байгааг онцолдог. Бүх хайхрамжгүй байдал, ядаргаа, үг хэллэг, зан авирын бүдүүлэг байдлын хувьд Зилов ямар нэг зүйлийг сонирхолгүй, юу ч биш, юу ч хүсэх чадвараараа бусдаас ялгаатай. Мөн өөр амьдрал боломжтой, цэвэр, өндөр гэсэн мэдрэмж.

5. Бүтээлийн нэр ямар утгатай вэ? Жүжгийн төгсгөлийн ач холбогдол юу вэ?

Гэрийн баярт ирсэн найзууд нь Зиловоос юунд хамгийн их хайртай, юу өгөхийг асуухад тэрээр: "Надад арал өгөөч. Хэрэв та дургүйцэхгүй бол." Дараа нь түүнд өгсөн агнуурын хэрэгсэл нь хамгийн их таалагддаг нь харагдаж байна."Нугас агнах нь нэг зүйл" . Зиловын хувьд нугас агнах нь түүнийг жигшсэн амьдралаас зугтсандаа баяртай байдаг арал юм.

Дуулианы дараа түүнийг нас барсан гэж зарласан "найзууд"-аас хариу хошигнол хүлээн авсны дараа Зилов өөрийгөө буудахыг хүсчээ. Найз нөхдийн оюун санаанд тоглоом мэт байдаг зүйл амьдрал дээр биелдэг. Мөн түүний бодлоор байраа хуваалцахаар цугларсан "хэрээ" нарын өчүүхэн тэмцлийг эсэргүүцсэн нь л түүнийг өөртөө татахад хүргэдэг.

Зилов бүх "аврагчдыг" хөөн зайлуулдаг. Нулимс эсвэл цэлмэг тэнгэр ("Энэ үед цонхны гадаа бороо орж, тэнгэрийн зурвас цэнхэр болж, үдээс хойшхи наранд хөрш байшингийн дээвэр гэрэлтэж байв") тусалсан. Зилов сэргэж, Дима руу утсаар ярихдаа: "Тиймээ, би агнахыг хүсч байна ... чи гарах уу?.. Гайхалтай ... Би бэлэн ... Тийм ээ, би одоо гарлаа. .”

Зилов одоо өөрөөр амьдрах уу, эсвэл бүх зүйл өмнөх хэвэндээ орох уу? Жүжгийн төгсгөл нь нууцлаг бөгөөд тодорхойгүй байдлаасаа болж амьдралын логикоос хариулт хайж, эхлэл рүү буцаж, бүх зүйлийг дахин бодоход хүргэдэг.

Вампиловын жүжгийн ерөнхий чиглэл өөдрөг байх шиг байна. Үдээс хойшхи нар жүжгийн төгсгөлийг хэчнээн аймхайгаар гэрэлтүүлсэн ч тэр нь тасарлаа саарал тэнгэрмөн бороотой өдөр.

IV. Хичээлийн хураангуй.

Вампиловын “Нугасны ан” жүжиг таныг хувь хүнийхээ хувьд юу гэж бодсон бэ? Найзуудынхаа санаж байгаа Вампиловын "Шөнийн цагаар чамайг юу сэрүүн байлгадаг талаар бичих хэрэгтэй ..." гэсэн хэллэг ямар сонсогдож байна вэ?

Хичээлийн бүтээмж нь багшийн хичээлд бэлтгэсэн чанараар тодорхойлогдоно. Хичээлийн зорилго юу болох, юуг заах шаардлагатай, энэ хичээлийн үр дүнд сурагчид ямар мэдлэг, чадвар, ур чадвар эзэмшихийг багш тодорхой ойлгох ёстой.

Хичээлийн төлөвлөлтийг хуанли-сэдэвчилсэн төлөвлөгөөний үндсэн дээр явуулдаг.

Хичээлийн төлөвлөлтийг дараах байдлаар илэрхийлж болно янз бүрийн төрөлболон хэлбэрүүд.

ХИЧЭЭЛИЙН ТӨЛӨВЛӨГӨӨНИЙ ТӨРЛҮҮД:

    Хураангуй төлөвлөгөө.

    Нарийвчилсан (өргөтгөсөн) тойм төлөвлөгөө.

Тойм төлөвлөгөөний төрлийг хатуу зохицуулдаггүй боловч загвараас үл хамааран дараахь бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг агуулсан байх ёстой.

    хуанли-сэдэвчилсэн төлөвлөгөөний дагуу хичээлийн дугаар;

    Анги;

    үйл явдлын огноо;

    хичээлийн сэдэв;

    хичээлийн зорилго:

Зорилго нь жижиг ажлуудаас бүрдэж болно.

Үг хэллэгийн жишээболовсролын даалгавар:

    ...-ийн анхны (эсвэл үндсэн) санааг өгөх;

    Ур чадвар, ур чадварыг бүрдүүлэх ... (эсвэл бүрэлдэхэд хувь нэмэр оруулах, эсвэл бүрэлдэн үргэлжлүүлэх ...);

    Үзэл баримтлалыг (мэдлэг) нэгтгэх...;

    Мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх (системжүүлэх)...;

    Дараах санаануудыг гүнзгийрүүлээрэй...;

    Мэдлэгээ өргөжүүлэх...;

    Ассимиляцийг хангах ...;

Үг хэллэгийн жишээболовсролын даалгавар:

    Ёс суртахуун, хөдөлмөр, хувийн шинж чанаруудыг (жишээлбэл, хариуцлага, шаргуу хөдөлмөр гэх мэт) төлөвшүүлэх, хөгжүүлэх (эсвэл бүрэлдэх явцыг үргэлжлүүлэх) -д хувь нэмэр оруулах;

    Технологийн соёл, нарийвчлал, тоног төхөөрөмжид болгоомжтой хандах, материалыг хэмнэлттэй ашиглахад хувь нэмэр оруулах;

    Гоо зүйн болон байгаль орчны боловсролыг сайжруулах;

    Ажлын үйл ажиллагаанд санаачилга, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх;

    Одоо байгаа технологид шүүмжлэлтэй хандах, технологийн процессыг оновчтой болгох хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх.

Үг хэллэгийн жишээхөгжиж байна даалгавар:

    Чадварыг хөгжүүлэх (шинжилгээ хийх, дүгнэлт гаргах, хүлээн зөвшөөрөх бие даасан шийдвэрүүд, одоо байгаа мэдлэгээ практикт хэрэгжүүлэх...);

    Оюутнуудын мэргэжлийн сонирхлыг хөгжүүлэх;

    Онцгой чадварыг хөгжүүлэх;

    Хөгжүүлэх хувийн чанарууд(хүсэл зориг, шийдэмгий байдал, үнэн зөв байдал, хариуцлага, өөрийгөө хянах чадвар гэх мэт).

    Хичээлийн материал, техникийн хэрэгсэл:

    тоног төхөөрөмж (заасан: нэр, ангилал, дэд ангилал эсвэл төрөл, түүнчлэн тоо хэмжээ);

    багаж хэрэгсэл, төхөөрөмж;

    материал;

    Хичээлийн сургалт, арга зүйн хэрэгсэл:

    харааны материал, тараах материал (жагсаалтад: зурагт хуудас, зураг, сурах бичиг, дээж, бичмэл заавар болон бусад туслах хэрэгслийн нэр, тэдгээрийн тоо хэмжээг заавал зааж өгсөн);

    тэмдэглэл;

    TSO (ТВ, кододон, компьютер гэх мэт)

    самбарын дизайн;

    хичээлийн төрөл;

    хичээлийн бүтэцтүүний үе шатуудын логик дараалал, эдгээр үе шатуудын цаг хугацааны ойролцоо хуваарилалтыг зааж өгөх;

    хичээлийн явцүе шат бүрийн агуулга, арга зүйн зөвлөмжийг тусгасан.

ХИЧЭЭЛИЙН ТӨЛӨВЛӨГӨӨНИЙ ХЭЛБЭР:

    TEXT

    ХҮСНЭГТ

    ГРАФИК

    ЦОГЦОЛБОР

Ихэнх тохиолдолд эхлэлийн загвар нь бүх хэлбэрийн хувьд адилхан бөгөөд сүүлийн хоёроос бусад дээр дурдсан цэгүүдийн заалтыг агуулдаг. Хичээлийн бүтэц, чиглэлийг сургалтын хөтөлбөрийн сонгосон хэлбэрээс хамааран боловсруулсан болно.

    текст хэлбэрийн хувьд -нарийвчилсан тойм бичигдсэн;

    хүснэгт хэлбэрийн хувьд -Ихэнх бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг хүснэгтэд үзүүлэв. Жишээнүүдийг 1,2,3-р хүснэгтэд үзүүлэв.

    график хэлбэрийн хувьд -тэмдгүүдийг танилцуулж, төлөвлөгөөний график загварыг бий болгодог. Жишээ нь:

    хосолсон хэлбэрийн хувьд -өмнөх хэлбэрүүдийн хослолоор тодорхойлогддог. Энэ тохиолдолд хүснэгт болон график хэлбэрийг агуулгын дэлгэрэнгүй текстийн тайлбартай хавсаргаж болно.

Сайн, хэрэгтэй хичээлийг бэлтгэлгүйгээр зааж болохгүй. Тийм ч учраас түүний алхамыг урьдчилан бодох нь маш чухал юм. Холбооны Улсын стандартгол ерөнхий боловсролгэдгийг онцолж байна боловсролын үйл явцОюутнууд соёлын, хувь хүний ​​болон танин мэдэхүйн ерөнхий үр дүнд хүрэхийн тулд зохион байгуулалттай байх ёстой. Тиймээс хэд хэдэн байдаг ерөнхий шаардлагахичээлийн төлөвлөгөөг хэрхэн гаргах талаар.

Хичээлийн хураангуй гэж юу вэ?

Чадварлаг багш бүр хичээл заахаасаа өмнө хичээлийн төлөвлөгөө гаргадаг. Энэ нэр томъёо нь юу гэсэн үг вэ? Оюутан байх үеэс л хүн бүр бичгээр сонссон мэдээллийг хураангуй гэж үздэг болсон. Багшийн ертөнцөд бүх зүйл өөр байдаг. Тоймыг (эсвэл өөрөөр хэлбэл хичээлийн төлөвлөгөө) урьдчилан боловсруулсан бөгөөд багшийн хувьд нэг төрлийн дэмжлэг, зөвлөгөө болдог. Энэ нь хичээл нь юуны тухай, хэрхэн бүтэцлэгдсэн, ямар утгатай, ямар зорилготой, энэ зорилгод хэрхэн хүрч байгаа талаар хамтдаа цуглуулсан мэдээлэл юм.

Та яагаад хичээлийн төлөвлөгөө гаргах хэрэгтэй байна вэ?

Юуны өмнө багшид хичээлийн төлөвлөгөө хэрэгтэй. Энэ нь ялангуяа туршлагагүйн улмаас эргэлзэх, ямар нэг зүйлийг мартах, анхааралдаа авахгүй байх магадлалтай залуу багш нарын хувьд үнэн юм. Мэдээжийн хэрэг, оюутнуудад мэдээллийг хэрхэн танилцуулах, түүнийг ямар дасгалуудаар нэгтгэх, дадлага хийх талаар сайтар бодож үзвэл, шингээх үйл явц илүү хурдан, илүү сайн явагдах болно.

Ихэнхдээ хичээлийн тэмдэглэлийг ахлах багшид танилцуулах шаардлагатай байдаг, учир нь энэ нь багш хэрхэн ажилладаг, заах арга зүй нь сургуулийн шаардлага, сургалтын хөтөлбөрт хэрхэн нийцэж байгааг шууд тусгадаг. Тэмдэглэлээс тодорхой харагдаж байна давуу талбагш, түүнчлэн түүний арга зүйн алдаа, дутагдал.

Үндсэн шаардлага

Бүх хичээлийн төлөвлөгөөг хангах ёстой ерөнхий шаардлагыг гаргахад хэцүү байдаг. Эцсийн эцэст, хүүхдүүд, тэдний нас, хөгжлийн түвшин, хичээлийн төрөл, мэдээжийн хэрэг, өөрөөс нь их зүйл хамаарна. Орос хэлний хичээлийн төлөвлөгөө нь бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн хичээлийн төлөвлөгөөнөөс эрс ялгаатай байх болно. Тиймээс сурган хүмүүжүүлэх ухаанд нэгдмэл нэгдэл байдаггүй. Гэхдээ хичээлийн төлөвлөгөө ямар байх ёстой гэсэн хэд хэдэн ерөнхий шаардлага байдаг:


Өөр юуг анхаарах нь зүйтэй вэ?

Дүрмээр бол багш хичээлийн төлөвлөгөө гаргахдаа жижиг нарийн ширийн зүйлийг сайтар бодож үзэх хэрэгтэй. Төлөвлөгөөний заалт бүрийг хэрэгжүүлэхэд хэр их цаг зарцуулах вэ. Багшийн хэлсэн бүх тайлбарыг бичиж, оюутнуудын хүлээгдэж буй хариултыг өгөх шаардлагатай. Багшийн асуух гэж буй бүх асуултыг мөн тодорхой бичсэн байх ёстой. Хичээлийн үеэр ямар төхөөрөмжтэй ажиллахаа тусад нь зааж өгөх нь зүйтэй. Хичээлийн явцад зарим төрлийн тараах материал ашигласан эсвэл багш тодорхой болгохын тулд танилцуулга, зураг гэх мэтийг үзүүлсэн бол энэ бүгдийг мөн хичээлийн тэмдэглэлд хавсаргаж, хэвлэсэн байх ёстой. цахим хэлбэр. Дүгнэлт нь хураангуй болон гэрийн даалгавараар төгсөх ёстой.

Хэрхэн тоймыг зөв бэлтгэх вэ?

Багш өөрөө ямар ч хэлбэрээр төлөвлөгөө гаргаж болно. Энэ нь энгийн тэмдэглэл, бие даасан мөр, өгүүлбэр эсвэл дэлгэрэнгүй скрипт байж болно. Зарим нь шаардлагатай мэдээллийг диаграмм хэлбэрээр дүрсэлсэн байдаг. Хэрэв та өөрийн тэмдэглэлээ даргадаа хянуулах шаардлагатай бол хамгийн түгээмэл хэлбэр нь хүснэгт хэлбэрээр байдаг. Энэ нь маш тохиромжтой, харагдахуйц юм.

Богино тойм зурах жишээ

Хичээлийн товч төлөвлөгөө. 5-р анги

Зүйл:орос хэл.

Сэдэв:нэр үг.

Хичээлийн төрөл:хосолсон.

Хичээлийн зорилго:сурагчдыг ярианы шинэ хэсэгтэй танилцуулах.

Үндсэн ажлууд:

  • ярианы ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх;
  • үгсийг зохицуулах чадварыг дадлагажуулах.

Тоног төхөөрөмж:самбар, шохой, тараах материал, ширээ.

Хичээлийн явц:

  • зохион байгуулалтын мөч;
  • гэрийн даалгавраа шалгах;
  • шинэ материалын тайлбар (дүрмийг унших, түүнтэй ажиллах, материалыг нэгтгэх дасгал хийх);
  • судалсан материалыг давтах;
  • хичээлийг дүгнэх, сурагчдын мэдлэгийг үнэлэх;
  • гэрийн даалгавар.

Хичээлийн бүх зүйлийг багш тайлбар болгон нарийвчлан тайлбарлах ёстой гэдгийг анхаарна уу. Нэмж дурдахад, зүйл бүрийн эсрэг талд та тус бүрт хуваарилагдах хамгийн дээд хугацааг бичих хэрэгтэй. Ингэж байж хичээл дуусч байгаа нөхцөл байдал үүсэхгүй, багшийн төлөвлөсөн ажлын тал хувь нь л биелсэн.

Бүх тэмдэглэл ижил биш байх болно. Маш их үнэ цэнэХичээлийн төлөвлөгөөний талаар ярихад сурагчдын нас байдаг. Жишээ нь, 6-р анги ойлгож чадна шинэ мэдээлэлстандарт хэлбэрээр. Энэ бол багш дүрмийг тайлбарлаж, чухал материалыг самбар дээр бичиж, дараа нь сурсан зүйлээ дадлагажуулах, нэгтгэх хэд хэдэн үйл ажиллагааг санал болгодог. 2-р ангийн хувьд энэ сонголт үр дүнгүй болно. Хүүхдүүдийн хувьд шинэ зүйлийг нэвтрүүлэх нь заншилтай байдаг тоглоомын хэлбэрэсвэл харааны материалын тусламжтайгаар.

Өөр нэг хураангуйн жишээг өгье.

Англи хэлний хичээлийн төлөвлөгөө, 7-р анги

Сэдэв: үзсэн дүрмийн материалыг давтах.

Хичээлийн төрөл:хосолсон.

Хичээлийн зорилго:өгүүлбэрийг шууд ярианаас шууд бус яриа руу орчуулах сэдвээр олж авсан ур чадвараа нэгтгэх.

Үндсэн ажлууд:

  • харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх;
  • багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;
  • судалж буй материалын гол зүйлийг тодруулах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: самбар, шохой, танилцуулга, дуу хураагч.

Хичээлийн явц:

  • зохион байгуулалтын мөч;
  • дуу авианы халаалт;
  • лексик халаалт;
  • хамрагдсан материалыг давтах (дасгал, бие даасан ажил, багаар ажиллах);
  • гэрийн даалгавраа шалгах;
  • хичээлийг дүгнэх;
  • гэрийн даалгавар.

Энэ жишээнээс харахад хичээлийн төлөвлөгөөний цэгүүд тодорхой байршилгүй байна. Гэрийн даалгаврын стандарт шалгалтыг хичээлийн эхэнд, дундуур эсвэл хичээлийн төгсгөлд хийж болно. Багшийн хувьд хамгийн гол зүйл бол хичээл бүрийг туршиж үзэх, зохион бүтээх, шинэ зүйл авчрахаас айхгүй байх, ингэснээр хичээл хүүхдэд сонирхолтой, онцгой байх болно. Ингэснээр тэд үүнийг тэсэн ядан хүлээж байна. Аль төрлийг сонгохоос хамааран хичээлийн төлөвлөгөө хамаарна. 7-р анги (жишээлбэл, ялгаатай нь бага сургуулийн сурагчид) хичээлийг стандарт бус аргаар бүтээх боломжийг олгодог. Сурсан зүйлээ давтах нь тоглоом эсвэл тэмцээн хэлбэрээр явагдах боломжтой. Та оюутнуудад бие даан ажиллах замаар ур чадвараа харуулах боломжийг олгож болно. Хамгийн гол нь тодорхой анги, тодорхой бүлгийн оюутнуудад ямар төрлийн үйл ажиллагаа тохиромжтой болохыг ойлгох явдал юм (та ангийн нас, ерөнхий гүйцэтгэлийг харгалзан үзэх шаардлагатай).

Дүгнэж байна

Тиймээс, дээрх бүх зүйлийг нэгтгэн дүгнэж үзье. Алхам алхмаар зааварчилгааХичээлийн төлөвлөгөө гаргахын тулд дараах байдалтай байна.

  1. Сэдэв/анги.
  2. Нэг төрлийн хичээл.
  3. Хичээлийн сэдэв.
  4. Зорилтот.
  5. Үндсэн ажлууд.
  6. Тоног төхөөрөмж.
  7. Хичээлийн явц:
  • зохион байгуулалтын мөч, бие халаалт гэх мэт. (бид багш, сурагчдын яриаг нарийвчлан дүрсэлж эхэлдэг);
  • гэрийн даалгавраа шалгах;
  • шинэ материалыг нэвтрүүлэх, түүнийг хөгжүүлэх;
  • сурсан зүйлээ нэгтгэх, давтах.

8. Дүгнэж байна.

Хичээлийн үе шатуудыг ямар ч дарааллаар зохион байгуулж, хичээлийн явцад нэмэлтээр нэмж эсвэл сонгон танилцуулж болно.

Юуны өмнө тэмдэглэл нь эрх баригчдад ч, дарга багшид ч, захиралд ч, оюутнуудад ч хэрэггүй гэдгийг битгий мартаарай. Энэ бол ажлын хэрэгсэл, багшийн туслах юм. Энд бол туршлага эсвэл газар дээр нь турших чадварын асуудал биш юм. Хичээлдээ шинэ, өвөрмөц зүйлийг авчрахын тулд хэн ч танд саад болохгүй. Багш хошигнож, амьдралаас жишээ авч болно (мэдээжийн хэрэг, үүнийг тэмдэглэлд бичих ёсгүй). Гэхдээ ямар ч тохиолдолд хичээлийн төлөвлөгөө байх ёстой. Та 8, 3 эсвэл 11-р ангитай - энэ хамаагүй! Анги идэвхтэй эсвэл идэвхгүй, үүнийг "ямарч" ойлгодог эсвэл урт тайлбар шаарддаг - энэ нь хамаагүй! Үүнийг дүрэм болгох - хичээл бүрийн өмнө төлөвлөгөө гарга. Энэ нь илүүдэхгүй байх нь гарцаагүй.

Хуанли ба сэдэвчилсэн төлөвлөлт

7-р ангийн биологийн хичээлийг дараахь дагуу боловсруулсан болно зохицуулалтын баримт бичиг:

    Холбооны хууль"Боловсролын тухай Оросын Холбооны Улс» No 273-FZ.

    Төрийн холбооны бүрэлдэхүүн хэсэг боловсролын стандартерөнхий боловсрол.

    MBOU "Леоновская дунд сургууль"-ийн сургалтын хөтөлбөр.

    тухай журам ажлын хөтөлбөр MBOU "Леоновская дунд сургууль"-ийн багш нар.

    "Леоновская дунд сургууль" MBOU-ийн дүрэм.

    Үндсэн боловсролын хөтөлбөрҮндсэн ерөнхий боловсролын MBOU "Леоновская дунд сургууль".

    Биологийн хөтөлбөрүүдийн цуглуулга боловсролын байгууллагуудВ.В.-ийн удирдлаган дор бүтээсэн сурах бичгийн багцад. Зөгийчин.

"Биологи. Амьтад"

V.V. Латюшин, В.А. Шапкин. М. - Тодог, 2012

Даалгавар 1. Сургуулийн "Амьтан" хэсгийн сэдэвчилсэн болон хичээлийн төлөвлөлт:

« Үе хөлтний бүлэг."

лаборатори

ажилладаг

туршилтууд

Үе хөлт хөлт

Анги шавьж.

Шавжны захиалга: Hymenoptera.

Туршилт ба ерөнхий хичээл сэдвээр:

"Хамгийн энгийн. сээр нуруугүй амьтад"

Нийт

Бүлэг

сэдэв

Хичээлийн төрөл

Үндсэн төрлүүд боловсролын үйл ажиллагаа. Хяналтын төрлүүд

Сургалтын үр дүнд тавигдах шаардлага

Тоног төхөөрөмж, TSO, компьютерийн тоног төхөөрөмж, програм хангамжийн ашиглалт

Огноо

Төлөвлөгөө

Баримт

Үе хөлдүүд. Хавч хэлбэртний ангилал.

"Хавч хэлбэрттэй танилцах" лабораторийн ажил

КУ

Урд тал,

бие даасан ажил.

Лабораторийн ажил

"Танилцаж байна

хавч хэлбэртүүд."

Одоогийн мэдлэгийн хяналт

62-р хуудасны 4-р асуулт

Таних Үе хөлтний бүлгийн амьтад.

Таниж, дүрслэхүе хөлтний гадаад бүтэц, олон янз байдал.
Онцлох үе хөлтний бүтцийн онцлог.

Илчлэх хавч хэлбэртний хүрээлэн буй орчин, амьдралын хэв маягт дасан зохицох.

Тайлбарлах хавч хэлбэртний байгаль ба хүний ​​амьдрал дахь үүрэг.

Хүснэгтүүд. Цуглуулга. Илтгэл.

Үе хөлдүүд. Арахнидын ангилал.

КУ

Урд ажил

Цуглуулгыг үзэж байна.

32-р хуудасны 12-13-р дасгал.

Жагсаалт байгаль, хүний ​​амьдралд гүйцэтгэх үүрэг.

Нотлох Артроподууд нь үе хөлтний бүлэгт багтдаг.

Тодорхойлохтөлөөлөгчдийн төлөвлөгөөний дагууАрахнидын ангилал.

Илчлэх аалзны хуурай газрын амьдрах орчинд дасан зохицох.

Цуглуулга.

Илтгэл.

Хүснэгтүүд.

Анги шавьж.

"Шавжны дарааллын төлөөлөгчдийн судалгаа" лабораторийн ажил.

КУ

Урд талын ажил.

Хосоор ажиллах.

Лабораторийн ажил

"Төлөөлөгчдийн судалгаа

шавьжны дараалал."

Одоогийн мэдлэгийн хяналт -

бичих.

Жишээ хэлнэ үүянз бүрийн төрлийн амны хөндийтэй шавж.

Илчлэх шавьжны амьдрах орчин, амьдралын хэв маягт дасан зохицох.

Тайлбарлах амны хөндийн аппаратын төрөл ба хэрэглэж буй хүнсний шинж чанарын хоорондын холбоо.

Зураг.

Хүснэгтүүд.

Илтгэл.

Шавжны захиалга: Жоом, Ортоптера, Чихний хорхой, Майфлай.

КУ

Урд талын ажил.

Цуглуулгыг үзэж байна.

Одоогийн мэдлэгийн хяналт -

судалгаа.

Тоглуулах

Зураг, цуглуулгаар танихшавьжны бүлгийн төлөөлөгчид.

Дүрслэх янз бүрийн бүлгүүдийн төлөөлөгчид.

Оюуны түвшин

Нотлох төрөл бүрийн шавжны захиалгат .

Харьцуулах янз бүрийн төрлийн шавьжны төлөөлөгчдийн амьдралын хэв маяг.

Тайлбарлах амьдралын хэв маягтай холбоотой бүтцийн онцлог.

Үзүүлэх хүснэгт, сурах бичгийн зургийн агуулгад дүн шинжилгээ хийнэ үү.

Зураг.

Хүснэгтүүд.

Илтгэл.

Шавжны дараалал: соно, бөөс, цох, хорхой.

КУ

Урд талын ажил.

Цуглуулгыг үзэж байна.

Одоогийн мэдлэгийн хяналт -

судалгаа.

Зураг.

Хүснэгтүүд.

Илтгэл.

Шавжны захиалга: Эрвээхэй, Хомоптера, Диптера, бүүрэг.

КУ

Урд талын ажил.

Цуглуулгыг үзэж байна.

Мессежүүд.

"Артроподууд" сэдвээр тест хийх.

Зураг.

Хүснэгтүүд.

Илтгэл.

Туршилтын даалгавар.

Сэдвийн тест ба ерөнхий хичээл:

"Сээр нуруугүй амьтан"

UKZ

Хувь хүний ​​ажил.

Туршилт

сэдвээр: "Сээр нуруугүй амьтан"

ZUN-г сэдвээр харуулах:

"Сээр нуруугүй амьтан"

Хоосон K.R.

Дараахь конвенцуудыг ашигладаг.

КУ - хосолсон хичээл;

UKZ бол мэдлэгийг хянах хичээл юм.

Хичээлийн сэдэв:"Анги шавж"

Хичээлийн төрөл: хосолсон.

Хичээлийн төрөл:хичээл-лекц; лабораторийн хичээл.

Хичээлийн зорилго:мэдлэгийг өргөжүүлэх, гүнзгийрүүлэхОүе хөлтний бүлэг шавьжны ангиллыг судалснаар хавч хэлбэртэн ба арахнидтай харьцуулахад тухайн ангийн хамгийн дэвшилтэт шинж чанарыг тодорхойлох.Слайд №2

Даалгаварууд:

Танин мэдэхүй: шавьжны зохион байгуулалтын онцлогийг тодорхойлох, энэ нь тэдэнд манай гарагийг өргөнөөр судлах, амьдралын янз бүрийн нөхцөлд дасан зохицох боломжийг олгосон; cockchafer-ийн жишээн дээр шавьжны гадаад бүтцийг судлах (гүйцэтгэх замаар лабораторийн ажил).

Хөгжүүлэх: бие даан сэтгэх, дүгнэлт гаргах, хосоор ажиллах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Боловсролын:Сургуулийн сурагчдад байгалийг хайрлах, хүндэтгэхийг үргэлжлүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: багшийн компьютер, мультимедиа проектор, дэлгэц, мультимедиа танилцуулга, үе хөлтний зураг, хүснэгтүүд “Үе хөлтний төрөл. Анги шавьж. Хавч хэлбэртний ангилал. Арахнидагийн анги", "Чефер цох", "Зөгийн бал", "Ялам эрвээхэй" цуглуулгууд.

1. Зохион байгуулалтын мөч

( 1 мин.)

Оюутнуудын мэндчилгээ. Хичээлд бэлэн байдлыг шалгаж байна.

Бидний төлөө хонх дуугарч байна.

Хичээл эхэлж байна.

Тэд эгцлэн босч, биеэ татаж, бие бие рүүгээ инээмсэглэв.

Бид чимээгүйхэн суугаад хичээлдээ бэлдлээ.

Урд талын

2.Суурь мэдлэгийг шинэчлэх, суралцах үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх

(2-3 мин.)

Бид "Артропод" бүлэгтэй танилцаж байна.

Залуус аа, та С.Маршакийн шүлгийг сонссоны дараа өнөөдрийн хичээлээр "Үе хөлдөлт" ямар ангийн тухай болохыг ойлгох болно. бид ярилцана:

Алтан шавжнууд өвсөн дунд тэнүүчилж байна.

Бүх цэнхэр, оюу шиг,

Тэр суугаад, chamomile-ийн титэм дээр савлаж,

Өнгөт онгоц, соно шиг.

Энд хар улаан хатагтай байна,

Түүний нуруу нь хагас хуваагдсан,

Тунгалаг далавчаа чадварлаг өргөв

Тэгээд тэр чухал ажлаар ниссэн.

Энд эгч нар шиг адилхан даашинзтай

Эрвээхэйнүүд амрахаар зүлгэн дээр суув.

Дараа нь тэд үүнийг өнгөт номоор хаадаг.

Дараа нь нээгээд тэд дахин яарав.

Зөв. Шавжны тухай.

Байгальд хайртай хүн бүрийн хувьд шавж бол сүнсний баяр юм.

Анхны алхмаа хийж буй нялх хүүхэд, буурал үстэй "залуу байгаль судлаач" байгалийн эдгээр гайхамшигт бүтээлүүдийг сүнслэг байдлаараа гайхшруулж, илүү цэвэр, эелдэг, төгс байхыг хүсдэг.

Өнөөдөр бид хичээлээрээ манай гаригийн бараг бүх өнцөг булан бүрт амьдардаг эдгээр гайхалтай амьтадтай танилцах болно Шавжны анги.

Хичээлийн сэдвийг дэвтэрт бичье.

Өнөөдрийн хичээлээр бид өөрсдөдөө ямар даалгавар тавьсан бэ? ( Самбар дээр оюутнуудын дэвшүүлсэн хамгийн сайн бодлогуудыг бичээрэй)

Урд талын.

(Шавжны анги).

Тэмдэглэлийн дэвтэрт бичээрэй.

Оюутнуудын бие даасан үйл ажиллагаа.

Оюутнууд асуултад хариулдаг.

(Шавжны бүтцийн онцлог, амьдралын хэв маяг, амьдрах орчныг судлах).

3. Мэдлэгийн шалгалт.

(4-5 мин.)

Шавжны ангилал нь үе хөлтний бүлэгт багтдаг. Энэ төрөлд өөр ямар анги багтдаг вэ? Слайд №3

Санаж үзье онцлог шинж чанарууд phylum Arthropods тестийг бөглөснөөр .

Та бүгдийн ширээн дээр тестийн асуултууд байгаа. Анхааралтай ажигла: та зөв хариултыг дугуйлах хэрэгтэй.

Туршилт Ерөнхий шинж чанарүе хөлтүүд

1.Үе хөлтний бие бүрхэгдсэн байдаг

A. Эвэртэй арьс

B. Кальцийн карбонатын бүрхүүл

B. Читин бүрхэвч

2. Бүх үе хөлтүүд байдаг

A. Параподиа хэлбэрийн мөчрүүд

B. Үе мөчний үе мөч

B. Биеийн хөл хэлбэрийн ургалт

3. Бүх төрлийн үе хөлтний өвөг дээдэс байсан

A. Усны амьтад

B. Газрын амьтад

B. Хөрс ба усны оршин суугчид хоёулаа

4. Артроподууд бүлгээс үүссэн

А. Хавтгай хорхой

Б.Моллюсков

B. Аннелидууд

5. Үе хөлтний биеийн хөндий

A. Анхан шатны

B. Холимог

B. Хоёрдогч

6. Үе хөлтний цусны эргэлтийн систем

A. Хаалтгүй

B. Хаалттай

B. Байхгүй

7. Үе хөлтний мэдрэхүйн эрхтэн

A. Муу хөгжсөн

B. Зөвхөн хүрэлцэх мэдрэмж, тэнцвэрт байдал хөгждөг

B. Сайн хөгжсөн

8. Артроподууд

A. Гол төлөв усан хэлбэрүүд

B. Голдуу газрын агаарын оршин суугчид

B. Бүх амьдрах орчныг эзэмшсэн

9. Үе хөлт амьтан

A. Ховордсон бүлэг организм

B. Хамгийн олон төрөл

B. Тэдэнд байна бага тоо

10. Артроподууд нь дараахь шинж чанартай байдаг.

A. Зөвхөн бэлгийн нөхөн үржихүй

B. Бэлгийн бус нөхөн үржихүй

B. Ургамлын тархалт

Одоо ширээний хөрштэйгээ цаасаа сольж, даалгавар зөв хийгдсэн эсэхийг шалгаарай. Буруу хариултуудыг зур. Зөв хариултын түлхүүрийг ашиглана уу (Слайд No4).

(тестийн үнэлгээний шалгуур: 10-9 даалгавар – “5”, 8-7 – “4”; 6-4 даалгавар – “3”). (Слайд №5)

Ангиуд: хавч хэлбэрт, арахнид.

Хувь хүн.

1B, 2B, 3A, 4B, 5B, 6A, 7B, 8B, 9B, 10A.

Хосоор ажиллах.

4. Шинэ материал сурах

(25 мин.)

Артроподын бусад төлөөлөгчидтэй ижил төстэй байсан ч шавжнууд үндсэн ялгаанууд байдаг. Эдгээр ялгаа нь бүтэц, амьдралын үйл явцтай холбоотой.

Шавж бол үе мөчний амьтдын дунд төдийгүй ерөнхийдөө амьтдын дунд хамгийн том бүлэг юм.

Шавж нь дэлхий дээрх бүх организмын 2/3-ыг бүрдүүлдэг.Слайд №6

Залуус аа, та хэнийг шавьж гэж ангилдагийг мэдэх үү?

Одоогийн байдлаар 1.5-2 сая зүйл мэдэгдэж байна. Гэхдээ энэ бол эцсийн тоо биш. Жил бүр олон мянган шинэ зүйл дүрслэгдсэн байдаг.

Шавжийг судалдаг шинжлэх ухааныг энтомологи гэдэг. Олон эрдэмтэд эдгээр амьтдыг судлахын тулд амьдралаа зориулжээ. Эдгээр нь К.Линнеус, Фабре Жан Анри, Аристотель болон бусад хүмүүс юм.

1. Ангийн нэр үүссэн түүх

Асуулт. Тэд яагаад энэ нэрийг авсан бэ?

Тэд хэвлийн дээрх өвөрмөц ховилоос нэрээ авсан.

2. Амьдрах нөхцөл.

Шавжнууд ямар амьдрах орчныг эзэмшсэнийг хэн хариулж чадах вэ?

Шавжнууд тэсвэртэй байдаг таагүй нөхцөл байдалорчин: температурын хүрээ -30-аас +50 хүртэл 0 ХАМТ.

3. Амны хөндийн аппаратын төрлүүд.

Шавжны хоол хүнс нь маш олон янз байдаг. Тодорхой хоол хүнсээр хооллоход дасан зохицсон зүйлүүдийн амны хөндийн аппарат нь тодорхой бүтэцтэй байдаг. Энэ нь эрвээхэй шиг хөхөж, долоож, ялаа шиг, хорхойтой, цох, царцаа шиг, цоолж, сорж, шумуул, хорхой шиг байж болно. Слайд №10

4. Ангийн төлөөлөгчдийн амьдралын хэв маяг.

Ганцаараа амьдрахыг илүүд үздэг шавж (махчин цох, морьтон гэх мэт) байдаг.Слайд №11

Том гэр бүлд (шоргоолж, термит, зөгий) амьдардаг нийгмийн шавжууд байдаг. Слайдын дугаар 125.

Шавжны биеийн бүтэц.

Онцлогуудыг харцгаая гадаад бүтэцлабораторийн ажлаар cockchafer жишээ ашиглан шавж. Слайд №13-15

Лабораторийн ажил"Төлөөлөгчдийн судалгаа

шавьжны дараалал”.

Зорилтот: кокчаферын жишээг ашиглан үе мөчний гадаад бүтцийн онцлогийг судлах; познакомитьсяолон төрлийн үе хөлтүүдтэй.

Тоног төхөөрөмж:cockchafer, банн, задлах хутга, томруулдаг шил эсвэлүе мөчний зураг өөр өөр ангиуд, үе хөлтний цуглуулга.

Ажлын явц

I. Тавдугаар сарын цох хорхой шавьжийн ангиллын жишээг ашиглан үе мөчний хэлбэрийн гадаад бүтцийн онцлогийг судлах.

    Хуваагдаагүй кокчаферыг шалгаж, хэмжээг нь тодорхойлох,биеийн өнгө.

    Хагарсан цох дээр толгой, цээж, хэвлий гэсэн гурван биеийн хэсгийг олоорой.

    Цог хорхойн толгойг шалгаж, дээр нь антеннуудыг олоорой - хүрэх, үнэрлэх, нүд - хараа, амны хөндийн эрхтнүүд.

    Цог хорхойн хөлний бүтцийн онцлогийг тогтоож, хичнээн их байгааг тодорхойлохТэд биеийн аль хэсэгт наалддаг.

    Цог хорхойн цээжин дээр хоёр хос далавч олоорой: урд талын хос, эсвэлelytra, арын хос нь мембран далавч юм.

    Хэвлийг шалгаж, дээр нь ховил олж, тусламжаар шалгана.Би спираль томруулдаг шил рүү харлаа.

    Кокчаферын зураг зурах.

Биеийн тамирын минут.

Та ядарсан юм болов уу?

Одоо залуус бослоо!

Тэд гараа хурдан өргөж,

Хажуу тал руу, урагшаа, хойшоо,

Баруун, зүүн тийш эргэв,

Тэд чимээгүйхэн суугаад ажилдаа оров.

Урд талын

Оюутнууд асуултанд хариулдаг:

Үүнд, жишээлбэл,цох, ялаа, шумуул, эрвээхэй, зөгий, шоргоолж.

Оюутнуудын асуудал шийдвэрлэх үйл ажиллагаа.

Оюутнууд асуултанд хариулдаг:

Шавжнууд бүх амьдрах орчныг эзэмшсэн - хуурай газар, агаар, ус, хөрс.

Цуглуулга, хүснэгт, танилцуулгын тойм.

Бие даасан практик үйл ажиллагааонолын мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх, бататгах, ур чадварыг хөгжүүлэх зорилгоор оюутнууд.

Шинжилгээ, харьцуулалт, дүгнэлт.

Оюутнуудын асуудал шийдвэрлэх үйл ажиллагаа.

Хувь хүн.

Шавжны цуглуулга, зурагт хуудас, сурах бичигтэй ажиллах (х. 65)

Оюутнууд кокчафер зурдаг (бие даасан ажил)

Урд талын.

5. Бэхэлгээ

    мин.)

Даалгавар 1. (Слайд №16)

Шавжны амьтдын цэцэглэн хөгжиж буй бүлэг болох боломжийг олгосон шинж чанаруудыг олж мэд.

Амны хөндийн эрхтнүүдийн янз бүрийн бүтэц.

Төрөл бүрийн хоол хүнс хэрэглэх чадвар.

4. Хүрээлэн буй орчны чиг баримжаа.

Хоол хүнс олох, дайснаа илрүүлэх чадвар.

5. Биеийн хэмжээ.

Жижиг хэмжээтэй.

6. Амьсгалах арга.

Амьсгалахад агаар мандлын хүчилтөрөгчийн хэрэглээ.

Тархины хөгжил, ховдолын мэдрэлийн утас байгаа эсэх.

Илүү нарийн төвөгтэй рефлексүүд байгаа эсэх.

Даалгавар 2. (Слайд №17)

Тиймээс онцлохыг хичээцгээе ерөнхий шинж тэмдэгшавьж

Урд талын.

Хүснэгттэй ажиллах.

Оюутны хариулт:

    биеийг толгой, цээж, хэвлийд хуваах;

    нэг хос антен (цүлт), 1 хос нийлмэл нүд байгаа эсэх;

    янз бүрийн төрлийн амны аппарат байгаа эсэх,

    далавч, гурван хос мөчний оршихуй,

    гуурсан хоолойн систем байгаа эсэх.

    Malpighian судаснууд байгаа эсэх - ялгаруулах эрхтнүүд, метаморфозын хөгжил.

6. Тусгал

(1 мин.)

Хичээлийг дүгнэж хэлэхэд:

Залуус аа, бид өнөөдөр ангидаа юу сурсан бэ?

Залуус аа, бид хичээлийн даалгавраа биелүүлсэн үү?

Бид өнөөдөр хичээл дээр бүх зүйлийг хийж чадсан уу?

(Лутошкины өнгөт будгийн техник):

Бид хэрхэн ажиллаж байсныг санаарай. Та хувь хүнийхээ хувьд яаж ажилласан бэ? Та ямар мэдрэмжийг мэдэрсэн бэ?

Таны өмнө гурван өөр өнгийн дэлбээтэй цэцэг байна.

Өнгө бүр нь тодорхой сэтгэлийн хөдөлгөөнийг хариуцдаг. Ширээн дээр байгаа хатагтайнуудыг өнөөдрийн хичээлд хандах хандлагад тохирсон өнгөт дэлбээн дээр хавсарга. (Слайд №19)

Урд талын.

Шинжилгээхичээлийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.

Хувь хүн.

7. Гэрийн даалгавар

(1 мин.)

Гэрийн даалгавар: 15-р догол мөр, догол мөрийн дараа 1-3-р асуултанд амаар хариулна.

Ингээд л болоо. Таны ажилд баярлалаа.

Баяртай!

Хувь хүн.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт.

    I.F. Ишкина " Хичээлийн төлөвлөлт"Биологи. 7-р анги"

    Хяналт ба туршилтын ажилбиологийн 6-8-р ангид: Арга. Гарын авлага.- М .: Тодог, 1996.-160 х. өвчтэй.

    Латюшин В.В., Шапкин В.А. "Биологи. Амьтад. 7-р анги"М .: тоодог, 2013 он

    Латюшин В.В., Уфимцева Т.А. "Сэдэвчилсэн ба хичээлийн төлөвлөлт" - амьтан судлал 7-р анги.

    Lutoshkin A. Багийн сэтгэл хөдлөлийн боломжууд. М .: Сурган хүмүүжүүлэх ухаан, 1988.– 128 х.

    Пасечник В.В., Латюшин В.В., Пакулова В.М. "Амьтан" 7-р ангийн биологийн ерөнхий боловсролын суурь боловсролын хөтөлбөр.

Сургуулийн багшийн ажил нь түүний үйл ажиллагаа, шавь нарынхаа ажлыг сайтар төлөвлөхийг шаарддаг. Энэ нь тодорхой хугацаанд сургалтын үр дүнтэй байдлын талаар дүгнэлт хийх боломжийг бидэнд олгодог.

Төлөвлөлтийн мөн чанар, зорилго

Багшийн ажил нь сурагчдын мэдлэг, ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх тодорхой зохицуулалттай үйл ажиллагааг хөгжүүлэх явдал юм. Төлөвлөгөө бол боловсролын зорилго тодорхойлох үйл ажиллагааны үндэс юм. Сургалтын үйл явцыг удирдамж бэлтгэх замаар нарийн удирддаг. Ажлын төлөвлөгөө нь сурагчдын амжилтын үр нөлөөг нэмэгдүүлэх, сургуулийн ажлыг бүхэлд нь урьдчилан таамаглахад чиглэсэн багш, захирал, түүний орлогч нарын үйл ажиллагааны дарааллын схем юм. Нэмж дурдахад энэ нь ангид ажиллах үндсэн аргуудыг тодорхойлох боломжийг олгодог. Ажлын төлөвлөгөөнд анги танхимын давтамж болон хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа, бие даасан хичээлүүд, Олимпиад, уралдаан тэмцээн. Тэгэхээр энэ бол зорилго сурган хүмүүжүүлэх үйл явцбичгээр илэрхийлсэн.

Төлөвлөлтийн гол зорилго:

  • Сургалтын зорилгыг бүрдүүлэх.
  • Боловсролын үйл явцын асуудлын талаархи мэдэгдэл.
  • хэтийн төлөв сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаасургуулиуд.
  • Боловсролын байгууллагын ажилтнуудад зориулсан ахисан түвшний сургалт.
  • Оюутан, багш нарын нийгмийн хамгааллын үндэс суурийг бүрдүүлэх.
  • Боловсролын үйл явцын үр нөлөөг тодорхойлох.

Сурах боломжийг тодорхойлох

Жилийн төлөвлөгөө нь өөртөө тавьсан үндсэн зорилтуудыг харуулдаг боловсролын байгууллага. Энэ нь янз бүрийн насны сургуулийн сурагчдын хөгжлийн хэтийн төлөвийг илэрхийлдэг. Төлөвлөгөө нь боловсон хүчний өөрчлөлт, бүтцийн өөрчлөлтийг урьдчилан таамаглах, инновацийг нэвтрүүлэх, анги танхимын тоног төхөөрөмжийн түвшин, багш нарын мэргэжлийн ур чадварыг дээшлүүлэх боломж юм.

Хэтийн төлөвийг тодорхойлохдоо боловсролын салбарын стандарт, хууль тогтоомж, хяналт шинжилгээ, дүн шинжилгээ хийх замаар олж авсан энэ салбарын мэдээлэлд үндэслэнэ. Төлөвлөгөө гаргахын тулд танд хэрэгтэй болно тодорхой зорилго, дахь үйл ажиллагааны зохицуулалт багшлах боловсон хүчин, эцэг эх, сурагчдын дунд. Та зардлын төсвөө мэдэх хэрэгтэй.

Төлөвлөгөөг сургуулийн зөвлөл эсвэл бусад байгууллага боловсруулдаг боловсролын байгууллага. Үүнийг нэгдсэн хуралдаанаар баталдаг. Төлөвлөгөө боловсруулахдаа удирдан чиглүүлэх шаардлагатай он цагийн дарааллаар, өгсөн үүрэг даалгавар, боломжтой нөөц.

Боловсролын байгууллагын хөгжил

Сургуулийн хөгжлийн төлөвлөгөө нь орчин үеийн боловсролын сургаал, сурган хүмүүжүүлэх стандартыг ашиглан сурагчдын мэдлэгийн түвшинг дээшлүүлэх зорилготой юм.

Хөгжлийн төлөвлөлтийн гол зорилго нь:

  • Сурган хүмүүжүүлэх ухааны инновацид анхаарлаа хандуулаарай.
  • Оюутнуудын дунд үнэт зүйлийг бий болгох: ёс суртахуун, оюун санааны, иргэний.
  • Хариуцлага, бие даасан байдал, санаачлага, үүрэг хариуцлагын мэдрэмжийг нэмэгдүүлэх.
  • Хөгжлийн төлөвлөгөөний хүрээнд багш нар хэрэгжүүлэх ёстой хамгийн сүүлийн үеийн техникСургуулийн сурагчдын боловсрол, хүмүүжил, эрүүл мэндийг сахих технологи, тодорхой зорилго тавих, хувь хүн төвтэй сургалтын сургаалыг удирдан чиглүүлэх.
  • Сургуулийн захиргаа нь мэдлэг, ур чадвар эзэмшүүлэх арга хэрэгсэл, технологи, мэргэшлээр хангах үүрэгтэй багшлах боловсон хүчин. Гол ажил бол боловсролын үйл явцын зохицуулалтын тогтолцоог системчлэх явдал юм.

Хөгжлийн төлөвлөлтийн үр дүн нь оюутнуудын мэдлэг, ур чадварын түвшинг нэмэгдүүлэх, оюутны хувийн шинж чанарыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх, шинэлэг технологийг нэвтрүүлэх явдал байх ёстой.

Урт хугацааны төлөвлөлт

Ангиллын гол шалгуур бол цаг хугацаа юм. Тиймээс урт хугацааны болон богино хугацааны гэсэн хоёр үндсэн төрөл байдаг.

Эхний зорилго нь урт хугацааны туршид удирдамж боловсруулах явдал юм. Цагийн үндсэн нэгж нь хичээлийн жил юм. Юу хэлэлцэж байна вэ?

  • Сургуульд элсэх өргөдөл хэрхэн гаргах вэ.
  • Эцэг эхтэй хийх ажлын зохион байгуулалт.
  • Анагаах ухаан, дээд боловсролын байгууллагуудтай хамтран ажиллах.
  • Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаагаар хүүхдийн зан чанарыг хэрхэн хөгжүүлэх вэ.

Урт хугацааны төлөвлөлтийн үнэ цэнэ юу вэ? Энэ нь сургууль болон түүний ажилтнуудын дэлхийн зорилтуудыг тусгасан болно. Өргөн хүрээний зорилго нь утга учиртай үр дагавартай тул түүнд хариуцлагатай хандах хэрэгтэй.

Богино хугацааны төлөвлөлт

Богино хугацааны төлөвлөлт нь илүү явцуу төвлөрсөн байдаг. Энэ нь ерөнхийдөө боловсролын үйл явцад бус, харин оюутан бүрийн хувийн шинж чанарт анхаарлаа төвлөрүүлдэг. Хэрэв бид төлөвлөгөөний жишээг авч үзвэл янз бүрийн насны бүлгүүд, тодорхой хүүхдүүдийн хэрэгцээг олж харах болно. Тухайлбал, тодорхой оюутнуудтай хамтран ажиллахаар төлөвлөж байна тус тусад нь. Ийм хичээлийн зорилго нь оюутны ойлголт, санах ой, анхаарлын онцлогийг харгалзан мэдлэгийн түвшинг нэмэгдүүлэх явдал юм.

Богино хугацааны төлөвлөлтийн цагийн нэгж нь сургуулийн өдөр, долоо хоног, улирал, хичээл юм. Оюутны насны бүлэг, гадаад нөхцөл (цаг агаар, цаг агаар, улирал), тухайн оюутны нөхцөл байдал, тэдний зорилгыг харгалзан үздэг.

Зуны ажлын төлөвлөгөө нь хичээлээс гадуурх хугацаанд оюутнуудад зориулсан үйл ажиллагааны талаар бодох боломжийг олгодог: эдгээр нь амралт, зугаа цэнгэлийн үйл ажиллагаа юм.

Сэдэвчилсэн төлөвлөлт

Боловсролын яамнаас баталсан сургалтын хөтөлбөрийн үндсэн дээр явагддаг. Хуанли-сэдэвчилсэн төлөвлөлт - тодорхой хичээлийг бүхэлд нь судлах схемийг боловсруулах хичээлийн жил, улирал, улирал. Асаалттай улсын түвшиндТүүний дүрмийг зохицуулсан дүрэм журам боловсруулсан.

Сэдэвчилсэн төлөвлөгөө нь хичээлийг судлах, зорилго, бэрхшээлийг тодорхойлоход тодорхой цаг хугацаа, хүчин чармайлт гаргах боломжийг олгодог. Энэ нь оюутны эзэмших ёстой гол ур чадваруудыг тодорхойлсон. Төлөвлөгөө бол сэдэв бүрийг тодорхой цагийн турш судлах ёстой бүтэцтэй баримт бичиг юм. Энэхүү удирдамжийг багш өөрөө боловсруулдаг бөгөөд сургалтын төгсгөлд тэрээр боловсрол, хөгжлийн зорилгодоо хүрэх түвшинг тодорхойлох боломжтой болно.

Сургуулийн удирдлагын үүрэг бол төлөвлөгөөний хэрэгжилтэд хяналт тавих явдал бөгөөд энэ нь сэдэв, цаг хугацаанаас гадна зааж өгсөн болно сургалтын хэрэглэгдэхүүнсуралцахын тулд. Төлөвлөгөө нь сургалтын хэрэглэгдэхүүн, тэдгээрийг хичээлд ашиглах дүрмийг тодорхойлох арга юм.

Хичээлийн төлөвлөлт

Төлөвлөгөө хийх хамгийн жижиг нэгж бол хичээл бүрийн үйл ажиллагааны гарын авлага юм. Хичээлийн зорилго, хичээлийн төрөл, түүний үндсэн үе шат, сургалтын үр дүнг тодорхойлсон.

Тухайн хичээлийн хөтөлбөрт нийцсэн байх ёстой сэдэвчилсэн төлөвлөгөө. Үүний үнэ цэнэ нь багш цагийг сэдвээр нь хуваарилах боломжтой байдаг. Юу дагах вэ? Нэгдүгээрт, хөтөлбөр. Хоёрдугаарт, сэдвийн нарийн төвөгтэй байдал. Зарим асуудал нь илүү нарийвчилсан судалгаа, илүү их цаг хугацаа шаарддаг. Гуравдугаарт, хувь хүний ​​онцлогтодорхой ангийн сурагчдын талаархи ойлголт.

Сургалтын зорилго юу вэ?

Үзэл баримтлал гурвалсан зорилгоЭнд суурь нь:

  • Танин мэдэхүйн.Энэ нь сурагчийн хичээлээр эзэмших ёстой мэдлэгийн түвшин, тоо хэмжээ, чанарыг тодорхойлдог. Энэхүү мэдлэг нь суурь, гүн гүнзгий, утга учиртай байх ёстой. Жишээлбэл, түүхийн хичээлд хичээлийн төлөвлөлтөд тухайн сэдвээр мэдлэг эзэмших явцад тухайн оюутан эзэмших ёстой он сар өдөр, түүхэн хүмүүс, ойлголтуудын жагсаалтыг багтаасан болно.
  • Боловсролын.Хувь хүнийг төлөвшүүлэх нь сургуулийн зорилтуудын нэг тул хичээл төлөвлөлт нь сурагчдад ямар зан чанарыг төлөвшүүлэх ёстойг тодорхойлдог. Жишээлбэл, эх оронч үзэл, нөхдөө хүндэтгэх, үүрэг хариуцлагаа ухамсарлах, хүлээцтэй байх.
  • Хөгжлийн- хамгийн хэцүү. Энд оюутны олон талт хөгжил зайлшгүй шаардлагатай: мэдрэхүй, оюун ухаан, мотор, яриа гэх мэт.

Зорилго нь зөвхөн төлөвлөгөөнд бичигдэх ёсгүй. Хичээлийн төгсгөлд хүрсэн үр дүнгийн чанарыг шалгах шаардлагатай. Хэрэв багш материалыг сурах чанар - мэдлэг, ур чадварт хяналт тавиагүй бол ийм хичээлийг үр дүнтэй гэж үзэх боломжгүй юм.

Ямар төрлийн хичээлүүд байдаг вэ?

Төлөвлөлт нь хичээлийн төрлийг тодорхойлох явдал юм. Тэд юу вэ? Ангиллын гол шалгуур бол зорилго юм. Үүнээс хамааран хичээлүүдийг дараахь байдлаар ялгадаг.

  • Өмнө нь судлагдаагүй зүйлийн талаар мэдлэг олж авах. Багшийн хэрэглэж буй аргууд нь сонсогчдын нас, тодорхой сэдвээс хамаарна.
  • Ур чадвар эзэмших нь шинэ төрлийн ажлыг туршиж үзэх хичээл юм. Жишээлбэл, лаборатори эсвэл практик.
  • Мэдлэгийг системчлэх, нэгтгэх - өмнө нь сурсан мэдлэгээ нэгтгэх.
  • Сурсан зүйлийнхээ чанарын хяналт. Энгийнээр хэлэхэд, тест, гэхдээ түүнийг хэрэгжүүлэх хэлбэр нь өөр байж болно - аман болон бичгээр, хувь хүн эсвэл урд талдаа.
  • Хосолсон - шинэ сурах, хуучин материалыг бататгах хичээл.

Сүүлийн төрөл нь ихэвчлэн тохиолддог - хэд хэдэн дидактик даалгавруудыг тавьж, шийдэж болно.

Шинэ мэдлэгийг лекц, харилцан яриа, сургалтын техникийн хэрэглүүр ашиглах, бие даан ажиллах замаар олж авдаг. Ур чадварыг бий болгох, нэгтгэх ажлыг аялал, лабораторийн ажил, семинарын үеэр хийж болно. Мэдлэгийг системчлэх, хянахад бичгийн шалгалтууд орно бие даасан ажил, эсвэл тусдаа төрөл.

Төрөл бүр нь тодорхой бүтэцтэй бөгөөд сургалтын зорилгоо ажиглаж, төлөвлөгөөний дагуу ажилласнаар та материалыг илүү үр дүнтэй заах боломжтой бөгөөд үүнийг сурагчдад хялбархан шингээх болно.

Хичээлийн төлөвлөгөөг хэрхэн гаргах вэ?

Төлөвлөгөө бол багшийн ажилд зайлшгүй шаардлагатай зүйл юм. Та тэдгээрийг эмхэтгэх хэрэгтэй болно - гэхдээ энэ нь албан ёсны шаардлага биш юм. Төлөвлөгөөтэй байх нь бүх нарийн ширийн зүйлийг урьдчилан бодож чаддаг тул ажлыг хөнгөвчлөх болно.

"Дэлхийн 2-р дайн" сэдвээр түүхийн хичээлийн төлөвлөгөөний жишээг энд үзүүлэв.

Танин мэдэхүйн зорилго:оюутнууд "блицкриг", "" гэсэн ойлголтуудыг сурах ёстой. доромжилсон», « Гитлерийн эсрэг эвсэл", "өсгөх" болон гол огноо.

Боловсролын:эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх, дайны баатруудын эр зоригийг хүндэтгэх.

Хөгжлийн:түүхэн газрын зураг ашиглах, нэр томьёо, ойлголттой ажиллах, бодлоо зөвтгөх, он цагийн дарааллаар ажиллах, үйл явдлыг синхрончлох чадварыг нэгтгэх.

Сургалтын хэрэгслүүд:газрын зураг, сурах бичиг, тестийн ном.

Хичээлийн төрөл:хосолсон.

Хичээлийн явц

1. Сурагчидтай мэндчилж байна.

2. Суурь мэдлэгээ шинэчлэх (ангийнхантай ярилцах замаар):

  • 20-р зууны 30-аад оны сүүлчээр Германы дотоод улс төрийн байдал ямар байсан бэ? Тэгээд ЗХУ-д уу?
  • Системийг тайлбарла олон улсын харилцаа. Ямар байгууллагууд байгуулагдсан бэ? Версаль-Вашингтоны систем ямар байсан бэ?
  • 1939 онд ямар улс орнуудыг удирдагчаар нэрлэж болох вэ, яагаад?

3. Төлөвлөгөөний дагуу шинэ материалыг судлах:

  • Германы Польш руу довтолсон.
  • ЗХУ руу түрэмгийлэл.
  • Дайны эхний үе шат.
  • Эргэлтийн он жилүүд: Сталинград ба Курскийн булцуу.
  • Стратегийн санаачлагыг гартаа авах. ЗХУ довтолж байна. Газар нутгийг чөлөөлөх.
  • Японы кампанит ажил.
  • Цэргийн ажиллагааны үр дагавар.

4. Олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх - бичгийн судалгааны аргыг хэрэглэнэ. Тусгай бодлогын номноос тестийн даалгавар.

5. Үр дүн (гэрийн даалгавар, үнэлгээ).

Дүгнэлтийн оронд

Сургуулийн боловсролын үйл ажиллагааг чадварлаг төлөвлөх нь оюутнуудын өндөр чанартай, хүчтэй мэдлэгийн түлхүүр юм. Энэ нь сургуулийн сурагчдын бэлтгэлийн түвшинг тодорхойлох боломжийг олгодог. Төлөвлөлт нь боловсролын зорилго тодорхойлох үйл ажиллагааг амжилттай хэрэгжүүлэх гол түлхүүр юм. Төлөвлөлтийн гол эх сурвалж нь сургалтын хөтөлбөр- түүний тусламжтайгаар боловсролын үйл ажиллагааны хичээл, сэдэвчилсэн, жилийн удирдамжийг бий болгодог.

Холбоотой нийтлэлүүд