Сансрын нисэгчдийн өдөрт зориулсан бэлтгэл бүлгийн ангиуд. Бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй “Гүн сансарт аялах. Шинэ зүйлийг мэдрэх, өөртөө шингээх

Анна Шунина
Хичээлийн тэмдэглэл бэлтгэл бүлэг"Сансрын нисгэгчдийн өдөр"

"Сансрын нисгэгчдийн өдөр"

Зорилго:

тухай хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх сансрын нислэгүүд;

орос хэлний хөгжлийн гарал үүслийн үндэс болсон Оросын эрдэмтдийг танилцуулах сансрын нисгэгч - К. Е.Циолковский, С.П.Королев;

юуны түрүүнд юу болохыг хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх сансрын нисгэгч орос байсан - Ю. А.Гагарин;

хүүхдүүдэд үүнийг ойлгуулах сансрын нисгэгчэрүүл, боловсролтой, тууштай, айдасгүй хүн л байж болно;

хүүхдүүдэд эх орноороо бахархах, эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

К.Циолковский, С.Королев, Ю.Гагарин, В.Терешкова нарын хөрөг;

проектор;

мультимедиа танилцуулга.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, 4-р сарын 12-нд манай улс бүхэл бүтэн баяр тэмдэглэдэг гэдгийг та бүгд мэднэ. Сансрын нисгэгчдийн өдөр. Өнөөдөр мэдээжийн хэрэг бид хүмүүс хэрхэн эзэмшиж эхэлсэн талаар маш товч ярих болно сансрынорон зай, яагаад бид дөрөвдүгээр сарын 12-нд тэмдэглэдэг Сансрын нисгэгчдийн өдөр.

Эрт дээр үеэс гариг, оддын нууцлаг ертөнц хүмүүсийн анхаарлыг татаж, нууцлаг, гоо үзэсгэлэнгээрээ тэднийг татсаар ирсэн.

Эрт дээр үед хүмүүс дэлхийг дөнгөж таньж эхлэхдээ үүнийг гурван аварга заан дээр тулгуурласан, хамгийн чухал нь асар том яст мэлхийн бүрхүүл дээр зогсож буй урвуу хэлбэртэй аяга гэж төсөөлдөг байв. Энэхүү гайхамшигт яст мэлхий далай тэнгист сэлж, дэлхий даяар гялалзсан олон одтой тэнгэрийн болор бөмбөгөр бүрхэгдсэн байдаг.

Түүнээс хойш хэдэн мянган жил өнгөрчээ. Хүмүүс хөлөг онгоц барьж сурсан бөгөөд үүнийг дуусгасан дэлхий даяар аялах, Дэлхий бол бөмбөг гэдгийг мэдсэн. Мөн одон орон судлаачид дэлхий нисдэг гэдгийг нотолсон зай.

Залуус аа, хэн нисдэгийг надад хэлээрэй зай?

Хүүхдүүд: В сансрын нисэгчид нисдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэд хэн бэ сансрын нисэгчид?

Хүүхдүүд: Эдгээр нь нисдэг хүмүүс юм сансрынпуужин дээрх орон зай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүмүүс яагаад нисэхийг хүссэн гэж та бодож байна вэ? зай?

Хүүхдүүд: Хүмүүс бусад гариг ​​дээр юу байгааг олж мэдэх, судлах сонирхолтой байсан орон зай гэх мэт..

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү залуусаа. тэр хүн одтой тэнгэр рүү хараад тэд ямар одод болохыг, яагаад ийм тод байгааг мэдэхийг хүсчээ. Эрдэмтэд тусгай багаж хэрэгсэл - дуран, ажиглалт хийжээ одтой тэнгэр, Дэлхийгээс гадна өөр гаригууд байдаг гэдгийг олж мэдсэн - зарим нь жижиг, бусад нь том.

Залуус аа, та ямар гаригийг мэддэг вэ?

Хүүхдүүд: Мөнгөн ус, Сугар, Дэлхий, Ангараг, Бархасбадь, Санчир, Тэнгэрийн ван, Далай ван, Плутон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, залуусаа.

Гэхдээ хүмүүс зөвхөн оддыг сонирхоод зогсохгүй өөр гариг ​​дээр амьдрал байдаг эсэхийг бас сонирхож байв? Хэрэв байгаа бол тэнд хэн амьдардаг вэ? Амьд бие нь хүмүүстэй төстэй юу? Гэхдээ энэ талаар мэдэхийн тулд эдгээр гаригууд руу нисэх хэрэгтэй. Нисэх онгоцууд үүнд тохиромжгүй байв. Учир нь гаригууд маш хол байсан. Тэгээд эрдэмтэд пуужин зохион бүтээжээ.

Дэлхийн анхны пуужинг Оросын эрдэмтэн зохион бүтээжээ. КонстантинЭдуардович Циолковский. Тэрээр Калуга хотод амьдарч, сургуульд багшаар ажиллаж, математик, физикийн хичээл заадаг байв. КонстантинЭдуардович оддыг дурангаар харах дуртай байсан бөгөөд тэдгээрийг судалж, тэдэн рүү нисэхийг мөрөөддөг байв.

Тэр бодлоо барихгаригууд руу нисч чадах ийм нисдэг машин. Эрдэмтэн тооцоо хийж, зураг зурж, дэлхийгээс цааш нисэх боломжтой онгоц зохион бүтээжээ. Гэвч харамсалтай нь түүнд ийм боломж олдсонгүй. Зөвхөн олон жилийн дараа Оросын өөр нэг эрдэмтэн С.П.Королев чадсан юм барихмөн эхнийхийг нь хий сансрын хиймэл дагуул. Энэ хоёр хүн хөгжлийн суурийг тавьсан зай.

1955 онд хөөргөх тавцан барихаар шийдсэн сансрын пуужингууд. Энэ нь томоос хол Казахстанд байсан суурин газрууд. Байршил Сансрын буудал - Байконур.

1957 оны 11-р сарын 3-нд хоёр дахь хиймэл дагуул хөөргөсөн бөгөөд түүний бүхээгт амьдралд шаардлагатай бүх зүйлээр тоноглогдсон Лаика нохой байв.

Залуус аа, хэн мэдэх вэ Дэлхий дээрх сансрын нисгэгч?

Хүүхдүүд: Юрий Алексеевич Гагарин.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү залуусаа. Дөрөвдүгээр сарын 12-нд ОХУ-ын иргэн Ю.Гагарин дэлхийн анхны нислэгээ хийжээ зай. Тэрээр дэлхийн анхны хүн болсон сансрын нисгэгч, руу нисч байна зай. Тийм ч учраас өдөр 4-р сарын 12-ны өдөр нисгэгчдийг хүндэтгэх үндэсний томоохон баяр болжээ. сансрын нисгэгчид болон бүх ажилчидбүтээхээр ажиллаж байгаа хүмүүс сансрын пуужин, хөлөг онгоц.

Гагарины нислэг зай 1 цаг 48 минут үргэлжилсэн. Энэ хугацаанд тэрээр манай дэлхийг тойрон эргэн иржээ.

Ю.А.Гагарин ниссэний дараа олон сансрын нисэгчид сансарт байсан, тэдний дунд эмэгтэйчүүд байсан. Дэлхийн анхны эмэгтэй сансрын нисгэгч- Валентина Тпрешкова.

Олон сансрын нисэгчид сансарт нисэвнэгээс олон удаа хамтарсан нислэг хийж байна сансрын нисэгчид өөр өөр улс орнууд . Ажил сансрын нисгэгчид маш аюултай.

Залуус аа, надад ямар чанарууд байх ёстой гэж та бодож байна вэ? сансрын нисгэгч?

Хүүхдүүд: тууштай байдал, шийдэмгий байдал, хариуцлага, эр зориг, шаргуу хөдөлмөр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү залуусаа. Та өөртөө байх ёстой олон чанарыг нэрлэсэн сансрын нисгэгч. Бидний хийсэн ажил сансрын нисэгчидманайд үнэлэгдсэн улс: Бүгд сансрын нисэгчидөндөр шагнал хүртсэн.

Одоо би чамайг хэр анхааралтай байсныг шалгахыг хүсч байна анги. Таны өмнө одтой тэнгэр бий. Од бүр дээр зөв хариулах ёстой асуулт бичигдсэн байдаг. Танд амжилт хүсье.

(Хүүхдүүд нэг нэгээр нь зурагт хуудас руу ирдэг "Одтой тэнгэр"мөн одыг таслах. Асуултыг уншаад хариул.)

Асуултууд:

1. Хамгийн түрүүнд хэн рүү ниссэн бэ зай?

2. Анх очсон эмэгтэйг нэрлэ зай.

3. Бидний баяр тэмдэглэх үед Сансрын нисгэгчдийн өдөр?

4. Тэдний хөөргөж буй газраас нь байрлуул сансрын пуужингууд?

5. Нисдэг хүн зай?

6. Од, гаригуудыг судлахад зориулсан толбо?

7. Хувцасыг юу гэж нэрлэдэг вэ? сансрын нисгэгч?

8. Хэн ниссэн бэ зай руу Ю. А.Гагарин?

9. Нарыг тойрон эргэдэг тэнгэрийн бие?

10. Нарны аймагт хэдэн гараг байдаг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, та бүх асуултанд хариуллаа. Тэгээд эцэст нь дасгал хийх: Охид, хөвгүүдийн баг гимнастикийн саваа ашиглан пуужин бүтээх ёстой. Командлагчдыг сонгохдоо тоолох шүлгийг ашиглая багууд:

Бүх гаригууд дарааллаар

Бидний хэн нэг нь залгах болно:

Нэг - Мөнгөн ус,

Хоёр - Сугар,

Гурав - Дэлхий,

Дөрөв - Ангараг.

Тав - Бархасбадь,

Зургаан - Санчир гариг,

Долоон - Тэнгэрийн ван,

Түүний ард Далай ван байдаг.

Тэрээр дараалан найм дахь нь юм.

Тэгээд түүний дараа,

Мөн ес дэх гараг

Плутон гэж нэрлэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: чи ямар гайхалтай пуужин хийсэн бэ? Магадгүй та нарын зарим нь ч бас тэгэх байх сансрын нисгэгч, эсвэл дизайнерпуужин харваж, Эх орноо алдаршуулна.

Танхимыг сансрын нисгэгчдийн өдөрт зориулан чимэглэсэн байна. Хөшигний дээр одод байдаг. Төв ханан дээр Ю.А-гийн том хөрөг байдаг. Гагарин сансрын нисгэгчдийн жижиг хөрөг зургийн гэрэлд. Хөрөг зургийн зүүн талд одод чиглэсэн "Восток" пуужингийн зураг байгаа бөгөөд эхнийх нь хиймэл дагуул, Дэлхийг тойрон тойрог замдаа нисдэг. Баруун талд Королев хотын сүлд, С.П.-ын хөшөөг дүрсэлсэн том гэрэл зургуудын босоо эгнээ байна. Королевын нэрэмжит өргөн чөлөө, олон улсын сансрын станц, "Наукоград Королев" гэсэн тэмдэг.

Хананы баруун талд цэнхэр даавуугаар хучигдсан туузан ширээ байх бөгөөд үүн дээр дараах үзмэрүүдийг байрлуулсан байна: сансрын нисгэгчтэй сарны гадаргуугийн хэлтэрхий; сансрын зочид буудлын загвар, "Сансар огторгуй" сэдэвт тэмдэг, хошуу: "Гагарин сансарт ниссэний 50 жил", "Пуужин ба сансрын корпораци Энержиа", R-7 пуужин (домогт "долоо"), баримал гартаа гариг ​​барьсан хүний. Ширээний дэргэд Луноходын загвар бий. Зүүн талын хананд сансрын сэдэвтэй хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн бий.

Хичээлийн эхний хэсэг

“Эхлэхээс арван дөрвөн минутын өмнө” (хөгжим О.Фельцман, үгийг В.Войнович) дууны хөгжимд хүүхдүүд танхимд орж, том дэлгэцийн өмнө сууна.

Тэргүүлж байна.Залуус аа! Та бид хоёр өнөөдөр ер бусын, баяр ёслолоор чимэглэгдсэн манай танхимд цугларлаа. Манай улс ямар баяр тэмдэглэдгийг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд. Өнөөдөр сансрын нисгэгчдийн өдөр.

Сургагч багш дараах асуултаар хүүхдүүдтэй харилцан яриа өрнүүлнэ.

♦ Сансрын нисгэгч гэж юу вэ?

♦ Орон зай гэж юу вэ?

♦ Сансрын нисэгчид гэж хэн бэ?

♦ Королев хотыг яагаад Оросын сансрын нийслэл, нисгэгчтэй сансрын нисгэгчдийн нийслэл гэж нэрлэдэг вэ?

♦ Анхны пуужинг хаана зохион бүтээж, угсарсан бэ?

♦ Хэн анх сансарт гарсан бэ?

♦ Дэлхий дээрх анхны сансрын нисэгчийн нэр хэн бэ?

♦ Таны мэдэх сансрын нисгэгчдийн нэр юу вэ?

Тэргүүлж байна(шүлэг өгүүлдэг)

Манай Галактикт юу байдгийг бид бүгд мэднэ

Сая сая од, гариг, сүүлт од бий!

Королев бол сансрын нисгэгчдийн цайз юм.

Миний сэтгэл эдгээр одод руу чиглэж байна!

Том дэлгэц дээр Е.Волковын хөгжимд " Оддын хотКоролев" кинонд хотын болон улс орны түүхэн дэх эрин үеийг харуулсан хуучин болон шинэ гэрэл зургууд, Королевын гудамжууд, орон нутгийн үзвэрүүд, иргэд гэх мэтийг харуулсан болно.

Хатан хааны яруу найрагчид, хөгжмийн зохиолчид манай "хүнтэй сансрын нисгэгчдийн нийслэл"-ийн тухай олон шүлэг, дуу, дуулал хүртэл бичсэн. Чи түүнийг сайн мэднэ. Хамтдаа дуулцгаая?

Сүлд дууны хөгжим тоглогддог. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд, баярын зохион байгуулагч, зочид "Королев хотын дуулал" дууг дуулдаг (үг И. Яковлева).

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд од, од эрхэс, "хар нүх", сүүлт од, солир, гаригуудын тухай ярьдаг. нарны систем, сансрын хөлөг, S.P. Королев, анхны сансрын нисгэгчдийн нислэгийн тухай: Юрий Гагарин, Алексей Леонов, Валентина Терешкова, өнөөдөр сансар огторгуйг байлдан дагуулж буй хүмүүсийн тухай: Олег Скрипочка, Дмитрий Кондратьев нар.

Та сансрын тухай шүлэг мэддэг үү?

Та цэцэрлэгт дуртай юу?

Ээж, аав, бүх хүүхдүүд?

Одод, цэнхэр тэнгэрт нар,

Манай эх орон Орос уу?

Мөн сансар огторгуй, дэлхийн тухай,

Сансрын эфирийн тухай...

Залуус бүх шүлгийг мэддэг

Тэд нэн даруй унших болно!

Залуус аа, цэцэрлэгийн музейд тавигдсан манай төгсөгчдийн бүтээлүүд танд үнэхээр таалагдсаныг би мэднэ. Саяхан эцэг эхтэйгээ хамтран гаргасан таны бүтээлийн үзэсгэлэнг сурагчид, томчууд бүгд үзэж сонирхлоо. Энэхүү үзэсгэлэн нь хүн бүрт гайхалтай сэтгэгдэл төрүүлэв. Сансар огторгуйн талаарх шинэ мэдлэгийг бүтээлдээ тусгаж, зурсан зургууд чинь ямар их илэрхийлэлтэй болсон бэ! Сансрын хөлөг, гариг, сансрын нисгэгчид, оддын оддын онцлогийг зурж, будгийн өнгө, түүний сүүдрийг хичнээн чадварлаг сонгож авав.

Одоо та манай музейн үзэсгэлэнд тавигдах шинэ зураг зурахад шаардлагатай бүх зүйлийг бэлтгэсэн бүлгийн өрөөнд очих болно. Салахдаа би чамд "Мөрөөдөгч" шүлгийг унших болно.

Мөрөөдөгч

Цонхны гадаа бороо орж байна, бид алхаж чадахгүй.

Тэд ширээгээ тойрог хэлбэрээр байрлуулж, зурахаар суув.

Энд өнгөний палитр байна, цомгийн хуудас цэвэр,

Цоо шинэ сойз саванд норсон...

Би энд сууж байна. Би юу зурахаа гайхаж байна уу?

Магадгүй би бодлоо өөрчилж, номыг эргүүлэх хэрэгтэй болов уу?

Цэнхэр тэнгэр дэх оддын зургийг хар,

Мөн тэдний ард нуугдаж байсан гаригууд алсад.

Би гүйлгэж харлаа - сониуч залуу...

Сансрын нисгэгч Гагарин өөрөө хуудаснаас харав.

Түүнийг дэлхий дээр хамгийн түрүүнд хөөрсөндөө би бахархаж байна.

Тэрээр Орост амьдарч, бусад хүүхдүүдийн адил өссөн.

Тэгээд тэр сансрын нисгэгч болж чадсан - цэргийн нисгэгч.

Би насанд хүрсэн хойноо заавал сансарт ниснэ.

Би бас эх орноо алдаршуулна -

Та бусад гараг дээр ийм хүн олохгүй.

Би нисэж буй оддыг судлах болно,

БА шинжлэх ухааны тайланХяналтын төв рүү илгээх...

Би сансарт нисээд буцаж ирнэ

Манай цэцэрлэг бүхэлдээ надаар бахархах болно!..

Би нүдээ салгалгүй зургаа хараад:

Валя Терешковын хөрөг дээрээс над руу харж байна ...

Миний элэнц өвөө Саша түүнийг ингэж дууддаг

Энэ "сансрын нисгэгч" бол бидний бахархал гэж тэр хэлэв!

"Хангалттай!" - Би өөртөө хэлсэн. Би зурахаар явсан ...

Учир нь би зурах сэдвийг олсон!

Би бодож, шийдсэн - Би хоромхон зуур гуниглахгүй -

Би "Восток"-ыг тойрог замд дахин гаргана.

Би дэлхийг зурна, оддыг - Восток тэдний дундуур нисдэг ...

Орчлон ертөнц мөнхийн нууцыг чимээгүйхэн хадгалдаг ...

Гагарин өөрийн төрөлх Галактикийн тухай дуу дуулж,

Тэр: "Явцгаая!" - мөн дэлхийг тойрон нисэв ...

Энд миний пуужин миний төрөлх гараг руу нисч байна.

Түүнийг томчууд ч, хүүхдүүд ч баяртайгаар угтдаг...

Миний зурсан зураг үнэхээр сайхан байна! Би хувьдаа баяртай байна.

За одоохондоо миний тойрог зам бол цэцэрлэг.

Цаг хугацаа хурдан урсан өнгөрдөг: сургууль, коллеж...

Тэгээд би сансрын отрядад бахархалтайгаар орно.

Би орсон нээлттэй орон зайБи 20 жилийн дараа гарна

ЦэцэрлэгХайрт минь, би чамд мэндчилгээ илгээж байна -

Би сансрын хувцастай гараа даллаж, хурдан онгоцондоо сууна...

Багш миний зурсан зургийг музейд аваачна.

Хичээлийн хоёр дахь хэсэг

Зорилтот:мэдлэг, зурах чадварыг бүтээлчээр ашиглахыг заах.

Даалгаварууд:

- сойз, гуаштай ажиллах ур чадварыг нэгтгэх;

- бусад хүүхдүүдтэй хамтран ажлаа төлөвлөж сурах (зураг дээр дүрсэлсэн объектын хэмжээ, түүний өнгө, цаасан дээрх байршлыг харгалзан үзэх); зургаар дамжуулах онцлог шинж чанарууддүрсэлсэн объект эсвэл объект;

- харилцааны ур чадварыг бэхжүүлэх: хэлэлцээр хийх, зургийн санаа, найруулгыг хамтран гаргах, бие биетэйгээ зөвлөлдөх;

- ажилдаа болгоомжтой, тайван байхыг заах.

Тоног төхөөрөмж: цаас, гуаш, сойз, хайч болон бүтээлч ажилд шаардлагатай бүх зүйл (хөтөлбөрийн шаардлагын дагуу), одтой тэнгэрийн газрын зураг, нарны аймгийн гаригуудын зураг бүхий соронзон самбар, нар, олон улсын сансрын станц , пуужин хөөрөх, түүн дээр байрлуулсан гаригуудын парад.

Ажил эхлэхийн өмнө бүтээлч уур амьсгал бий болдог: зүүн талын ханыг цэцэрлэгийн музейн гэрэл зургуудаар чимэглэж, цонхны тавцан дээр Луноход, пуужин, сансрын зочид буудлын загваруудыг байрлуулсан байна. Хүүхдийн өөрийгөө илэрхийлэх чадварыг дээшлүүлэх зорилгоор сонгосон намуухан хөгжим, жишээлбэл, А.Рыбников: "Оддын гэрэл", "Цэнхэр гариг", " Сүүн зам", "Мөрөөдлийн сэдэв" алдартай кинонуудаас. Багш хүүхдүүдтэй хамт урьдчилан ерөнхий ажилБи хуудсыг хар хөх өнгөтэй (гадаа орон зай) будсан.

Тэргүүлж байна. Эрхэм залуус аа! Таныг сансар огторгуйн талаар маш их мэдлэгээ харуулж, гайхалтай дуу дуулж, шүлэг уншсанд би маш их баяртай байсан. Таны гар урлал, гар урлалын үзэсгэлэн бүгдэд таалагдсан. Одоо би чамайг энэ бүх мэдлэг, бодол санаа, мөрөөдөл, уран зөгнөлөө зурсан зургууддаа тусгаж өгөхийг хүсч байна. ерөнхий сэдэвбусад хүүхдийн зурагтай хамтран ажиллах. Энэ бол "Ойрын орон зай" бөгөөд энэ нь та юуг ч зурж болно гэсэн үг юм: гараг ба пуужин, од, солиртой сүүлт од, сансрын станцуудболон хиймэл дагуулууд.

1-р шат. Хүүхдүүд юунд дуртай, юу тэдэнд хамгийн их сэтгэгдэл төрүүлснийг дүрсэлдэг. Насанд хүрсэн хүн шаардлагатай бол сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд тусалж, төлөвлөгөөгөө цаасан дээр хэрхэн яаж хийхийг хэлж өгдөг.

2-р шат.Хүүхдүүдийн ажил хатаж байх хооронд биеийн тамирын богино хичээл хийдэг.

Тэргүүлж байна(шүлэг өгүүлдэг)

Асар их хурдаар

Пуужингууд алсад нисч байна.

Бид удахгүй зочлох болно

Бусад гаригууд дээр.

Эхлэхэд бэлэн байгаарай!

Хүүхдүүд.Эхлэхэд бэлэн байна! (Гараа толгой руу нь тавь.)

Тэргүүлж байна. Суудлын бүсээ бүсэлээрэй!

Хүүхдүүд.Суудлын бүсээ бүсэлээрэй! (Бүсэнд бэхлэх бүсийг дуурай.)

Тэргүүлж байна.Гал асаацгаая!

Хүүхдүүд. Гал асаацгаая! (Шилдэг унтраалгыг асаахыг дуурай.)

Тэргүүлж байна. Тооллогоо эхлүүлцгээе!

Хүүхдүүд.Тав, дөрөв, гурав, хоёр, нэг - эхлэх! (Эрхий хуруугаараа урагшлах товчлуурыг дарж дуурайна. Суух байрлалаас үсэрч, пуужингийн хамрыг дуурайлган гараа дээш сунгана.)

Тэргүүлж байна. Нислэг хэрхэн явагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд.Дэлхий, нислэг амжилттай болж байна!

Тэргүүлж байна. Таны сэтгэл ямар байна вэ?

Хүүхдүүд.Надад гайхалтай санагдаж байна!

Тэргүүлж байна

Би танд мэдээ өгье:

Та тэнцвэрийг хадгалах хэрэгтэй.

Эцсийн эцэст жингүйдлийн байдалд байна

Энэ бүхэн энэ тухай болохоос хурдны тухай биш ...

Эмх замбараагүй хөдөлж буй хүүхдүүд жингүйдлийн байдалд байгаа хүний ​​хөдөлгөөнийг дуурайлган янз бүрийн дасгал хийдэг.

3-р шат.Зүсэх. Өмнө нь сансар огторгуй мэт өнгөөр ​​будаж байсан том ватман цаасыг шилжсэн ширээн дээр тавьжээ. Хүүхдүүд суудалдаа суугаад загвараа хайчилж эхэлдэг. Багш яарах шаардлагагүй, харин зурсан объектоос илүүдлийг таслахгүй, шулуун ирмэгийг үлдээж, болгоомжтой зүсэх хэрэгтэй гэдгийг сануулж байна. Хүүхэд бүр ватман цаасан дээр гарч ирэн ажлаа хавсаргаж, ерөнхий дэвсгэр дээр туршиж үзэх боломжтой.

Насанд хүрсэн хүн бүтээлч үйл явцыг шууд бусаар удирдаж, шаардлагатай бол сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн үйл ажиллагааг тэргүүлэх асуултуудаар удирддаг (жишээлбэл, нарны аймгийн төвд нар байгаа эсэх, аль гаригууд түүнийг тойрон хөдөлдөг, аль нь наранд хамгийн ойр байдаг вэ) , аль нь хол байна, пуужин хаашаа чиглэж байна гэх мэт. .p.).

Бүх зургийг хайчилж, ватман цаасны том хуудсан дээр тавихад насанд хүрсэн хүн хүүхдүүдийг ажлын шийдвэрлэх үе шатыг эхлүүлэхийг урьж байна.

4-р шат.Зүссэн зүйлийг нааж байна. Нэгдүгээрт, насанд хүрсэн хүн хүүхдүүдийг ватман цаасны баруун талд хайчилж авсан зургуудаа тавьсан ширээн дээр ирэхийг урьж байна. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд ширээн дээр ирж, зурсан зурган дээрээ бага хэмжээний цавуу түрхэж, бага зэрэг дарж (хүүхдүүд хуурай өөдөс хэрэглэдэг) тэдгээрийг гаднах орон зай шиг харагдуулахын тулд будсан хуудсан дээр наа. Үүнтэй төстэй ажлыг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд хийдэг бөгөөд зураг нь ватман цаасны зүүн талд байдаг. Ажил ахих тусам насанд хүрсэн хүн хүүхдүүдийг үйл ажиллагаандаа болгоомжтой байхыг сануулдаг.

Цавуу хатаж байхад насанд хүрсэн хүн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй богино яриа өрнүүлдэг.

Тэргүүлж байна. Залуус аа, одоо та маш хэцүү ажлыг дуусгалаа: та "сансрын уран зөгнөлөө" зурж, будаж, хайчилж, наасан байна. Өнөөдөр гэртээ байгаа өдрийнхөө тухай ярьж өгөөд, эцэг эх чинь чамайг цэцэрлэгээс авахаар ирэхэд ватманы цаасны одтой орон зайд зурсан зургаа үзүүлэхээ бүү мартаарай.

Нийт дууссан ажлын тойм: энэ харьцуулсан шинжилгээнайзын ажил, юуны түрүүнд өөртөө дүн шинжилгээ хийх. Хэрэв хүүхэд ажлынхаа үр дүнд тийм ч их сэтгэл хангалуун бус байвал түүнийг зөв дэмжиж, дараагийн удаа тэр даалгавраа даван туулах болно гэж найдаж байгаагаа илэрхийлэх хэрэгтэй.

Одоо сансар огторгуйн тухай хэдэн шүлгийг сонсоорой. (Шүлэг уншдаг.)

Дэлхий гараг

Нэг цэцэрлэгт гариг ​​байдаг

Энэ хүйтэн орон зайд.

Зөвхөн энд ой мод шуугиантай,

Нүүдлийн шувуудыг дуудаж,

Энэ бол тэдний цэцэглэдэг цорын ганц зүйл юм

Ногоон зүлгэн дэх хөндийн сараана,

Мөн соно зөвхөн энд байна

Тэд гайхан гол руу харна...

Өөрийн гарагийг халамжил -

Эцсийн эцэст үүнтэй адил хүн байхгүй!

Ю.Аким

Би сар руу явмаар байна

Хэрэв та үнэхээр их хичээвэл

Хэрэв та үнэхээр хүсч байвал

Та диваажинд очиж болно

Тэгээд нар руу ниснэ.

Мөн нухацтай хэлэхэд хөгжилтэй байхын тулд биш

Сартай танилц

Үүнийг тойрон бага зэрэг алхаарай

Тэгээд дахин гэртээ харь.

С.Баруздин

Сансрын дуран

Энэ нь огтхон ч муу биш байх болно:

Санчир гаригийн тойрог замыг ажиглаж,

Лира одны ордыг биширч,

Хар нүхийг илрүүлэх

Мөн зохиол бичихээ мартуузай:

"Орчлон ертөнцийн гүнийг судлах"

Зорилтот: эх орон, бүс нутаг, хотын сансрын нисгэгчдийг хайрлах, бишрэх, бахархах замаар эх орноо хайрлах хайрыг бий болгох.

Даалгаварууд:
- Хүүхдийн сансрын тухай, Оросын сансрын нисгэгчдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, өргөжүүлэх.
-Хот, бүс нутгийн газрын зургаас сансрын нисгэгчдийн нэрэмжит гудамж, цэцэрлэгт хүрээлэнг олохыг заах.
-Ой тогтоолт, харьцуулах, дүгнэлт хийх чадварыг хөгжүүлэх.
-Манай улс, бүс нутаг, хотын сансрын нисгэгчдийг хайрлах, биширэх, бахархах сэтгэлийг үргэлжлүүлэн төлөвшүүлээрэй.

Үүсгэсэн ур чадвар: ерөнхий соёл, харилцааны, боловсролын болон танин мэдэхүйн.

Хэрэглэсэн аргууд: аман, харааны, мэдээллийн.

Материал ба тоног төхөөрөмж:
дэлгэц, зөөврийн компьютер, проектор, хүүхэд бүрт тоолох саваа, "Одны ордноо ол" тоглоом, харь гаригийн зөөлөн тоглоом, хүүхэд бүрт гелий дүүргэсэн бөмбөлөг, эсгий үзэг, дуу хураагуур, нисдэг тэрэгний тоглоом "сансрын нисгэгч" ”.

. Бүлгийн бүртгэл
"Дөрөвдүгээр сарын 12 - Сансрын нисгэгчдийн өдөр" дизайн
- "Сансрын судалгаа ба хайгуул" зурагт хуудас.
- "Нарны аймгийн бүтэц" зураг төсөл.
- "Челябинскийн газрын зураг дээрх сансрын хөлөг".
- "Ленинский дүүргийн газрын зураг дээрх сансрын нисгэгч",
— Сансрын болон сансрын нисгэгчдийн тухай номын үзэсгэлэн.

Чөлөөт цагийн үйл ажиллагаа:
Хүүхдүүд хөгжим сонсож, бүлэгт орж, сонсдог.
Багш аа: Залуус аа, энэ дуу хэний тухай, юуны тухай бодоод үзээрэй? ( Сансрын тухай, О сансрын нисгэгчид, учир нь 4-р сарын 12-нд сансрын нисгэгчдийн өдөр). (Бид гэрэл зураг, сансрын тухай номын үзэсгэлэнд ойртож байна).

Багш аа : Зөв. 1961 оны дөрөвдүгээр сарын 12 Юрий Алексеевич Гагарин анх удаа сансарт хөөрч, дэлхийг 108 минутын дотор нэг удаа тойроод эх орондоо буцаж ирэв. Энэ үйл явдал болон Ю.А.Гагарины нэр гэрэл зураг, номонд мөнхөрсөн. Манай залуус сансрын тухай шүлэг сурсан:

Сансрын пуужинд
"Зүүн" нэртэй
Тэр бол дэлхий дээрх анхны хүн юм
Би одод хүртэл гарч чадсан.
Энэ тухай дуу дуулдаг
Хаврын дусал:
Үүрд ​​хамт байх болно
Гагарин, дөрөвдүгээр сар.
***
Сансрын нисгэгч дэлхийн дээгүүр нисэх үед
Түүнийг сая сая хүүхэд харж байна.
Орой нь тэд тэнгэр рүү хардаг,
Хүүхдүүдийн нүд гэрэлтэж, гэрэлтдэг.
Мөн тэдгээрт тусгалаа олдог, тэд гэрэлтдэг
Тэдний нисэх одууд.
***
Ерөнхий дизайнер надад хэлэв:
- Хөөрөлт тийм ч жигд биш байх болно ...
Зүрх сэтгэл байх болно, магадгүй
Ихэнхдээ өсгийтэй гутал руу гулсдаг ...
Би түүнд ингэж хариулав.
- Шалгалтанд бэлэн байна!
Би энэ дэлхийд байгаа нь дэмий хоосон биш юм
Тэр бүтэн зургаан жил амьдарсан.
Би өсгийгөө өндөрт өргөх болно -
Бүх зүйл сайхан болно.
Тэгээд бүхэл бүтэн нислэгийн турш
Зүрх чиний хөл рүү явахгүй.
***

Сансрын нисгэгч аавуудад зориулав
Залуусгүйгээр бид уйдаагүй,
Удалгүй хүүхдүүд пуужин дээр
Тэдэнтэй хамт нисэх болно.

Багш аа : Сайн байна! Одоо "Нарны аймгийн бүтэц"-ийн дизайн руу орцгооё. ( Би нэг хачирхалтай зүйлийг олж мэдэв). Өө, энэ хэн бэ? ( Хүүхдүүдийн таамаглал). Бид үл таних хүнд ойртож, түүнтэй мэндчилж, түүнийг шалгадаг. Бид тэр хэн бэ?
Зочин: Би бол Марсик, би чам дээр Ангараг гарагаас ирсэн.

Багш аа : Залуус аа, нарны аймгийн бүтцийг хар, Ангараг гарагийг ол. ( Хүүхдүүд Ангараг гарагийг харуулж байна).

Багш аа: (Би гартаа Ангараг хүн барьдаг). Залуус аа, Ю.А.Гагарин болон бусад сансрын нисгэгчдийн нэр манай нутгийн газрын зураг дээр мөнхөрсөн байдаг. Бид газрын зураг руу ойртож байна)

Багш:Залуус аа, манай Ленин дүүргийн төв гудамж ямар нэртэй вэ? ( Ленин дүүргийн төв гудамж нь Ю.А.Гагарин нэрэмжит гудамж юм.

Багш аа: Тухайн газрын зураг дээр энэ гудамжийг харуул. ( Хүүхдүүд үзүүлэв).

Багш аа : Залуус аа, та Гагарины гудамжны талаар юу хэлэх вэ? Хүүхдүүд (нэмэлт): Хамгийн том, хамгийн сайн арчилгаатай гудамжуудын нэг дүүрэг. (Би гудамжны янз бүрийн хэсгүүдийг дэлгэцэн дээр харуулдаг). Өмнө нь энэ гудамжийг Барилгачдын гудамж гэж нэрлэдэг байсан бол одоо ЗХУ-ын нисгэгч-сансрын нисгэгч, баатар Ю.Гагарины нэрэмжит болсон Зөвлөлт Холбоот Улс. Гагарины гудамж нь хойноос урагшаа, Копейское хурдны замаас Новороссийскийн гудамж хүртэл үргэлжилдэг.

Энэ бол манай нутгийн хамгийн урт, хамгийн өргөн, хамгийн үзэсгэлэнтэй гудамж юм. Гудамжинд Ленин дүүргийн захиргааны байр, хүүхдийн эмнэлэг, эмнэлгийн цогцолбор, сүлжээ эмийн сан, олон дэлгүүр, коллеж, Аврора цэнгээний цогцолбор, бидний дуртай цэцэрлэг байдаг.

Багш: Залуус аа, тэдэнд гудамжийг хэн харуулах вэ. Гагарин хотын газрын зураг дээр? ( Хүүхдүүд хотын газрын зураг дээр Гагарины гудамжийг харуулж байна).

Багш аа: Залуус аа, та хотын газрын зургаар аялмаар байна уу? ( Тийм).Дараа нь ойртож, гудамжаар аялалд гарцгаая. Гагарин, дараа нь Копейское хурдны зам дагуу зүүн тийш, бид Рождественского гудамжаар Тракторозаводский дүүрэгт хүрч, хотын төв гудамж руу зүүн тийш эргэж - st. Ленин болон Комсомольская талбай дээр зогс. Залуус аа, газрын зураг дээрх энэ ногоон арал юу болохыг хараарай? ( Хүүхдүүдийн хариулт, хэн ч тааж чадна, Энэ бол хүүхдийн парк юм).

Багш: Зөв. ( Би үүнийг дэлгэцэн дээр харуулав).Хүүхдийн парк нь хүний ​​гараар бүтээгдсэн цэцэрлэгт хүрээлэн, i.e. Энэ цэцэрлэгт хүрээлэнг танай элэнц өвөө, элэнц эмээ нар тарьж суулгасан. Энэ цэцэрлэгт хүрээлэнг анхны эмэгтэй сансрын нисгэгч Валентина Владимировна Терешковагийн нэрээр нэрлэсэн. түүний зургийг үзүүлж байна).

Багш: Соёл, амралтын төв цэцэрлэгт хүрээлэн нь Челябинск хотын ой модтой бүсэд байрладаг. Энэ нь 1936 онд нээгдсэн. 1961 оны 4-р сард ЗХУ-ын хотын хорооны шийдвэрээр цэцэрлэгт хүрээлэнг анхны сансрын нисгэгч Ю.А.А. ( Дэлгэц дээр "CPKiO"-ийн гэрэл зургуудыг харуулж байна).

Багш: Манай хотод сансрын нисгэгчдийн нэрэмжит өөр гудамж бий. Комарова өргөн чөлөө ( Би үүнийг дэлгэцэн дээр харуулж байна, хүүхдүүд газрын зураг дээрээс хотыг олдог)ЗХУ-ын хоёр удаа баатар, ЗХУ-ын нисгэгч-сансрын нисгэгч Владимир Михайлович Комаровын нэрэмжит Тракторозаводскийн дүүрэгт байрладаг. Нэрийг өөрчлөхийн өмнө - Булварын гудамж.

Академич Королевын гудамж бол Челябинск хотын хамгийн залуу гудамжуудын нэг юм. Практик сансрын нисгэгчийг үндэслэгч Сергей Павлович Королевын нэрэмжит улиасны гудамжинд байрладаг. ( Бид хотын газрын зураг дээр С.П.Королевыг дэлгэцэн дээр Академич Королевын гэрэл зураг, гудамжийг харуулж байна).

Циолковскийн гудамж нь Советский дүүрэгт байрладаг бөгөөд Оросын эрдэмтэн, зохион бүтээгч, багш, үүсгэн байгуулагч Константин Эдуардович Циолковскийн нэрэмжит юм. орчин үеийн сансрын нисгэгч. (Би зураг, гудамжийг дэлгэцэн дээр харуулдаг, бид үүнийг хотын газрын зураг дээрээс олдог).

Челябинск хотод алдартай гудамжуудаас гадна Лунная, Солнечная, Звездная, Сансрын нисгэгчдийн гудамжууд байдаг.( Эдгээр гудамжийг хайж байна хотын газрын зураг дээр).
Марсик: Өө, ямар сонирхолтой юм бэ!

Багш аа : Залуус аа, Марсикийн тэмдэглэлийг хараарай: ЯИДЗЕВЗОС, ямар нэгэн төрлийн абракадабра. Үүнийг хэрхэн унших талаар бодож үзээрэй? (Хэн нэгэн нь төгсгөлөөс нь эхлэн уншихыг санал болгоно. Энэ нь: одны ордууд).

Багш аа : Тийм ээ, сайн байна! Марсик таныг "Одны ордууд" тоглоом тоглохыг урьж байна. Та санал нийлж байна уу? ( Тиймээ).

(Хүүхдүүд ширээний ард сууна. Ширээн дээр эртний оддын зурган дээрх оддын дүрс бүхий картууд байдаг.xгазрын зураг, орчин үеийн оддын газрын зураг дээрх одны дүрс, одны нэрс. Хүүхдүүд одны нэр, түүний дүрсийг эртний болон орчин үеийн одны газрын зураг дээр нэгтгэх ёстой).
(Хүүхдүүд ажиллаж, хөгжим чимээгүйхэн тоглож байна, би хүүхдүүдийн ажлыг харж, шаардлагатай бол тусалдаг).

Багш аа: Сайн байна! Бүгд сайн ажилласан! ( Картуудыг устгаж байна). Залуус аа, Марсик танд өөр нэг даалгавар санал болгож байна: сансрын нисгэгчийг лабиринтаар дамжуулан сансрын хөлөг рүү очиход нь тусал. Самбар дээрх дээж;Сайн байна! Бүгд л сансрын нисэгчийг Дэлхийд хүрэхэд нь тусалсан.

Багш:
Таны хувьд - дараагийн даалгавар: Би бие даасан авиа дуудна, та модноос харгалзах үсгүүдийг бүтээх болно. Саваа аваад анхааралтай сонсоорой: G, A, G, A, R, I, N. ( Хүүхдүүд үг зохиодог). Та ямар үг бодож олов? ( Гагарин бол анхных юм дэлхийн сансрын нисгэгч).

Багш аа: Залуус аа, манай хотын уугуул анхны сансрын нисгэгч бол Челябинскийн оршин суугч Максим Сураев байв. Тэрээр 2009 оны 9-р сарын 30-нд сансарт нисч, 2010 оны 3-р сарын 18-нд эх орондоо эргэн ирж, бараг 6 сар сансарт ажилласан. Энэ хугацаанд Максим Сураев үндсэн ажлаасаа гадна улаан буудай тарьсан бөгөөд энэ нь бүрэн хэмжээний чих ( Дэлгэц дээр зургуудыг харуулж байна).

2010 оны дөрөвдүгээр сард Сураевын дараа Өмнөд Уралын оршин суугч Корниенко эхэлж, араас нь Өмнөд Уралаас Серовууд оржээ.

Багш: Залуус аа, Гагарин, Сураев, Корниенко, Серов гэж хэн бэ? ( Сансрын нисэгчид). Сансрын нисгэгч бол баатарлаг мэргэжил юм. Хэрэв та нарын хэн нэгэн нь амьдралаа сансар огторгуйтай холбохыг хүсч байвал Челябинск хотод СУСУ-д сансрын тэнхим байдаг ( Би дэлгэцэн дээр их сургууль, сансар судлалын тэнхимийн гэрэл зургуудыг үзүүлдэг.). Сургуулиа төгсөөд их сургуульд орох боломжтой. Харин одоо та нар зүгээр л хүүхдүүд, чи өсөх ёстой, өсөх ёстой; Тиймээс Марсик таныг тоглохыг урьж байна. ( Самбар дээр нисдэг тэрэгний тоглоом байдаг).

Марсик: Залуус аа, энд ямар үг нуугдаж байгааг таагаарай? (сансрын нисгэгч). Одоо бодоод сансрын нисгэгч гэдэг үгийн үсгүүдээс үг зохио. ( Нулимах, зүүдлэх, хамар, тэмдэглэл, омон, соно, ая, урсгал, муур, жүүс, мот, дэвсгэр, намуу, бөөн, муур, шар шувуу, энд, зүүн, уйтгар гуниг, лав, үйлдэл, какао)

Дүгнэж байна.

Багш аа
: Залуус аа, Марсикаас юу санаж байсныг нь асууя? Сансар огторгуйтай холбоотой мэргэжлийг юу гэж нэрлэдэг вэ? ( Сансрын нисгэгч).
-Дэлхийн анхны сансрын нисэгчийн нэр хэн бэ? ( Ю.А.Гагарин).
— Челябинскээс ирсэн сансрын нисгэгчийг хэн гэдэг вэ? ( Максим Сураев).
- Сансрын нисгэгчдийн өдрийг хэзээ тэмдэглэдэг вэ? (4-р сарын 12).

Тусгал .
Багш аа
: Залуус аа, таалагдсан уу? ( Тиймээ).Марсик бөмбөлөг өгцгөөе, түүн дээр бид эелдэг үгс, зураг зурах болно. ( Маркер аваад Марсик руу бич. Хөгжим намуухан тоглож, хүүхдүүд бичиж, зурж байна.).

Үүнийг харж, биширцгээе. юу болов. Бид гадаа гараад сансарт бөмбөг хөөргөдөг.

Гарчиг: Оюуны чөлөөт цагийн хураангуй өдөрт зориулав"Сансрын калейдоскоп" бэлтгэл бүлгийн сансрын нисгэгч
Нэр дэвшүүлэх: Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, GCD, бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи санаа бодлыг хөгжүүлэх

Албан тушаал: дээд зэрэглэлийн багш
Ажлын байр: MBDOU TsRR DS No 125 SP
Байршил: Челябинск, Гагарин гудамж, 10А

Бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй

сэдэв: "Цэцэрлэгт сансрын нисгэгчдийн өдөр"

Багшийн төрөл төрөгсөд Анна Юрьевна

2014-2015 он

Зорилго:

Хүүхдийг Сансрын нисгэгчдийн баярын түүхтэй танилцуулах.
Гариг, нар, сарны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.
Толь бичиг: сансар, гариг, сансрын хөлөг, Юрий Гагарин.
Орон зайг зурах чадвараа бэхжүүл.
Харааны ур чадварыг сайжруулах.
Хөгжүүлэх орон зайн төсөөлөл, нарийн болон бүдүүн моторт ур чадвар.
Сониуч зан төлөвийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Ю Гагарины хөрөг, Белка, Стрелка нохой, одны орд, сарыг дүрсэлсэн зургууд.
Бөмбөлөг.
Од эрхсийн зураг.
Зурах хэрэгсэл, харандаа, будаг.

Хичээлийн явц:

Эрт дээр үеэс хүмүүс тэнгэрийг харж, үүлнээс дээш гарч, тэнд юу байгааг олж мэдэх талаар бодож ирсэн. Хүмүүс барилга барьж сурах хүртэл маш их хугацаа шаардагддаг нисэх онгоц. Тэдэнд хамгийн түрүүнд хүмүүс биш, харин амьтад ниссэн: харх, дараа нь нохой. Энэ зургийг хараарай. (Үзүүлэх). Үүн дээр та анхны нохойнуудыг харж болно. Хэн сансарт нисээд буцаж ирэв. Тэдний нэрийг Белка, Стрелка гэдэг. Бусад нохойнууд сансарт амжилттай ниссэний дараа л анхны хүн тийшээ очив.
Олон жилийн өмнө яг энэ өдөр сансрын нисгэгч Юрий Гагарин сансарт ниссэн юм. (Юрий Гагарины хөрөг зураг).

Сансрын пуужинд
"Зүүн" нэртэй
Тэр бол дэлхий дээрх анхны хүн юм
Би одод хүртэл гарч чадсан.

Түүнээс хойш бид жил бүрийн энэ өдөр Сансрын нисгэгчдийн өдөр буюу сансрын нисэгчид болон тэдэнд сансарт амжилттай нисэхэд тусалдаг бүх хүмүүсийн баярыг тэмдэглэдэг.

Өнөөдөр та бид хоёр сансрын нисгэгчээр тоглох болно: бид нисэх болно сансрын хөлөг, харь гарагийнханд тусалцгаая, оддыг харцгаая.

Юрий Гагарин сансарт пуужингаар ниссэн. Бөмбөгний жишээн дээр би пуужин хэрхэн нисдэгийг харуулах болно.

Багш бөмбөлөг хийлж, нүхийг хуруугаараа хаадаг. Тэгээд тэр хуруугаа тайлж, бөмбөг огцом шидэв.

Манай бөмбөлөг яг л пуужин шиг ниссэн - дотор нь агаар байгаа л бол урагш хөдөлсөн. Гэхдээ пуужинд агаар биш, харин түлш байдаг.

Сансрын нисэгчид болон эрдэмтэд манай нарыг тойрон эргэдэг гаригуудад амьдрал байхгүй болохыг олж тогтоосон: зарим нь хэт хүйтэн, зарим нь хэт халуун байдаг. Эдгээр гараг дээр хэн ч амьдардаггүй.

Зөвхөн манай дэлхий
Бүх талаараа амьдрахад тохиромжтой.
Эцсийн эцэст Дэлхий бол цэцэрлэгт хүрээлэн юм
Энэ хүйтэн орон зайд.
Зөвхөн энд ой мод шуугиантай,
Нүүдлийн шувуудыг дуудаж байна.
Өөрийн гарагийг халамжил -
Эцсийн эцэст үүнтэй адил хүн байхгүй!

Гэхдээ хаа нэгтээ хол, хол, өөр одны дэргэд байж магадгүй. Алс холын гаригуудад амьд оршнолууд байдаг. Бид бусад гариг ​​дээр амьдардаг хүмүүсийг "харь гаригийнхан" гэж нэрлэдэг. Одоо харь гарагийнхан бидний тусламж хэрэгтэй байна: бид тэдэнд сансрын хөлөг олоход нь туслах хэрэгтэй.

"Харь гарагийнхныг сансрын хөлөгт байрлуулах" дидактик тоглоом

Хүүхдүүд ээ, хуудсыг хараад надад хариулна уу:
Хэн ямар пуужин нисдэг вэ?

Дэлхийн харь гаригийнхан цаасан дээр зурсан байдаг геометрийн хэлбэрүүдмөн ижил дүрс хэлбэртэй пуужингууд. Та ижил геометрийн хэлбэрээс бүрдсэн пуужин, харь гарагийн зургийг шугамаар холбох хэрэгтэй.

Шөнө орой дэлхий дээр,
Зүгээр л гараа сунга
Та оддыг авах болно:
Тэд ойрхон байгаа бололтой.
Та тогос өд авч болно,
Цагны гарт хүр,
Дельфинээр яв
Жинлүүр дээр савлуур.
Шөнө орой дэлхий дээр,
Хэрэв та тэнгэр рүү харвал,
Та усан үзэм шиг харах болно.
Од эрхэс тэнд өлгөөтэй байдаг.

Шөнө тэнгэр рүү харахад бид юу хардаг вэ? (Зургийг үзүүл. Хүүхдүүдийн хариулт). Од, сар.
Сар бол манай гарагийн хиймэл дагуул юм.

Зөвхөн нар унтдаг,
Сар зүгээр сууж чадахгүй.
Шөнө тэнгэрээр алхаж,
Дэлхийг бүдэгхэн гэрэлтүүлдэг.

Одоо манай пуужин сар руу явна. Тэнд бид сарны хөрөг зурах болно. Гэхдээ эхлээд хуруугаа бэлдье.

Хурууны гимнастик

"Нар"
(Хоёр алгаа хооронд нь хөндлөн холбосон, хуруугаа хооронд нь сунгасан)

"Пуужин"
(Алгыг долоовор, дунд, нэргүй хуруугаараа холбосон, алганы доод хэсгүүдийг салгаж, бугуйг ширээн дээр)

"Луноход"
("Аалз" шиг бүх жигд бус байдлаас зайлсхийж, ширээний гадаргуу дээгүүр хуруугаа гүйлгээрэй)

"Сансар" зурах

Хүүхдүүд цаасан дээр зай зурахыг хүсдэг.

Мөн бид чамтай хамт дэлхий дээр амьдардаг.

Бид гайхамшгуудын төлөө хичээдэг
Гэхдээ үүнээс илүү гайхалтай зүйл байхгүй
Хэрхэн нисч буцах вэ
Танай байшингийн дээвэр дор!

Хичээлийн хураангуй.

Та өнөөдөр ангидаа ямар шинэ зүйл сурсан, танд хамгийн их таалагдсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

ХОТЫН ТӨСВИЙН СУРГУУЛИЙН ӨМНӨХ БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА "БЕРЕЖОК №15 ЦЭЦЭРЛЭГ"

Зориулалтын GCD-ийн хураангуйСансрын нисгэгчдийн өдөр

"САНСАР НАУРАГЧДЫН АЯЛАЛ"


Бэлтгэсэн:

багшВинокурова Л.Г.

хөгжмийн найруулагчСула О.Ф.

биеийн тамирын багшДякова М.А.

Салехард

2016 он

Газар нутгийг нэгтгэх:

Танин мэдэхүйн хөгжил;

Яриа хөгжүүлэх;

Уран сайхны хувьд - гоо зүйн хөгжил;

Бие махбодийн хөгжил.

Хичээлийн зорилго Хүүхдэд сансар огторгуй, анхны сансрын нисгэгчдийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх;

Хөгжлийн :

"Орон зай" сэдвээр үгсийн санг баяжуулах, идэвхжүүлэх;

Хөгжүүлэх бүтээлч төсөөлөл, уран зөгнөл;

Мотор болон тоглоомын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;

Хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, сайн дурын анхаарал, ажиглалт.

Боловсролын:

Баяр баясгалантай баярын уур амьсгалыг бий болгох;

Эр зориг, шийдэмгий байдлыг төлөвшүүлэх; үл мэдэгдэх сонирхлыг өдөөх;

Биеийн тамирын хичээлийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил:

сансар огторгуй, сансрын нисэгчид, гариг, одон орон судлаач, дуран, сансрын пуужин, скафандр.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, оньсого тааварлаарай:

Хар тэнгэрт үүр цайтал

Дэнлүү бүдэгхэн гэрэлтдэг.

Гар чийдэн - Гар чийдэн

Шумуулнаас жижиг.

Хүүхдүүд: Одууд

Слайд №2

Сурган хүмүүжүүлэгч : Та нарын хэд нь шөнийн тэнгэр рүү харсан бэ?

Хүүхдүүд: Бид.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Та шөнийн тэнгэрт од харсан уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Эрт дээр үеэс хүмүүс тэнгэрийг ажиглаж, судалж ирсэн. Тэд үргэлж тэнгэрт юу байгааг мэдэхийг хүсдэг байв. Тэдний олонх нь зөвхөн тэнгэр рүү хараад зогсохгүй оддыг тоолдог. Тэнгэрийг судалдаг хүмүүсийг юу гэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт)

Зөв. Ийм хүмүүсийг одон орон судлаач гэж нэрлэдэг.

Слайд №3

Телескоп нь одон орон судлаачдад тэнгэр, оддыг судлахад тусалдаг.

Телескоп нь оддыг олон удаа томруулдаг бөгөөд ингэснээр илүү сайн харагдах болно.

Слайд №4

Гэхдээ хүмүүс үүгээр зогссонгүй. Тэд сансарт юу байгааг мэдэхийг хүссэн. Үүний тулд тэд анхны сансрын пуужинг бүтээжээ.

Слайдын дугаар 5

Гэвч хүмүүс сансарт нисэхээс айдаг байсан. Тиймээс Белка, Стрелка нохойнууд анхны сансрын нисэгчид болж, дэлхий рүү буцаж ирэхэд хүмүүс од болон бусад гаригуудтай ойртохыг хүсчээ.

Слайд №6

Ододтой ойртохыг хүссэн анхны хүн бол Юрий Гагарин байв.

Слайд №7

Гагарин сансарт ниссэн анхны хүн болжээ. Тэгээд тэр "Восток" нэртэй сансрын пуужингаар сансарт ниссэн.

Слайд №8

Залуус аа, сансрын нисгэгчид сансарт ямар сонирхолтой зүйлсийг хармаар байна? (хүүхдийн хариулт).

Та бид хоёрыг сансрын нисгэгч болсон гэж төсөөлөөд үз дээ. Сансарт нисэхийн тулд бидэнд юу хэрэгтэй вэ? (хүүхдийн хариулт) Зөв. Одоо та бид хоёр онцгой хувцас өмсөж байна сансрын костюм, тэд тэднийг сансрын хувцас гэж нэрлэдэг. Яагаад скафандр өмсдөгийг хэн мэдэх вэ? (хүүхдийн хариулт)

Слайд №9

Сансар огторгуйд маш их хүйтэн байна. Хэрэв та тусгай костюмгүйгээр сансарт гарвал тэр даруй хөлдөж, мөсөн хэсэг болж хувирдаг. Сансарт агаар байхгүй хэвээр байна жирийн хүмүүсТэд тэнд амьсгалж чадахгүй. Тиймээс сансарт нисэхийн тулд сансрын нисэгчид скафандр өмсдөг. Сансрын хувцастай их дулаахан. Нэмж дурдахад хүн сансрын хувцасаар амьсгалж чаддаг, энэ нь хүнийг агаараар хангадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сансрын нисэгчид маш хүчтэй, тэсвэр хатуужилтай байдаг, учир нь тэд хүүхэд байхдаа маш сайн хооллож, өглөө нь үргэлж дасгал хийдэг байв. Сансарт нисэхээсээ өмнө тусгай гимнастик хийцгээе.

Биеийн тамирын минут: "Эхлэхдээ чи бид хоёр"

Эхлээд та бид хоёр

Бид толгойгоо эргүүлнэ. (Толгойгоо хажуу тийш нь эргүүл.)

Бидний гараа дээш өргө

Гөлгөр доошлуул.

Бид тэднийг дахин дээш татна.

За, найз минь, битгий залхуу бай! (Хүүхдүүд шулуун гараа толгой дээрээ өргөж, дараа нь доош буулгаж, буцааж хөдөлгөж, дараа нь дахин дээш, дараа нь дахин доошлуул гэх мэт)

ДУУ "сансрын нисгэгч"

Үг Г.Шалаева, Р.Алдонина, хөгжим В.Юдина

Орон зай! Шинэ гаригууд,
Од алмаз шиг тод гэрэлтдэг.
За, энэ тухай надад хэлээч
Та ядаж нэг удаа мөрөөдөж байгаагүй гэж үү?

Сансрын нисгэгч бүх туршилтыг хийдэг
Би давж, даван туулж чадсан,
Даалгавраа дуусгахын тулд,
Сансарт нисэхийн тулд!

Тэнд тэрээр оддын дээгүүр чадварлаг байв
Ажиглалт хийсэн.
Мөн зоригтойгоор сансарт
Тэр сансарын хувцастай гарч ирэв.

Хот, далай, булан
Усан онгоцноос харсан.
Дээрээс би ямар үзэсгэлэнтэй болохыг харлаа
Бидний хайрт Дэлхий!

Багш: Анхаар! Анхаар! Нисэхэд бэлэн үү? Эхлээд бид пуужин руу орох хэрэгтэй.

    Тоглоом "Сансрын нисэгчид"

"Пуужин" гэсэн хэд хэдэн гинжийг шалан дээр тавьдаг. Хүүхдүүдээс цөөхөн цагираг байдаг. Хүүхдүүд танхимд тараан алхаж:

Биднийг хурдан пуужингууд хүлээж байна

Гариг дээр алхахад зориулагдсан

Бид алийг нь ч хүссэн -

Энэ рүү нисцгээе!

Гэхдээ тоглоомонд нэг нууц бий:

Хоцорсон хүмүүст зай байхгүй!

Сүүлчийн үгийг хэлэхэд хүүхдүүд танхимд тарж, гүйдэг. Багшийн дохиогоор хүүхдүүд цагираг руу хурдан орохыг хичээдэг.

2. "Сансарт үлдэх" буухиа уралдаан

Багууд гараанд жагсаж байна. Дохионы дагуу оролцогчид хонгил руу авирч, дараа нь цагираг дамжин баг руу буцаж, бороохойг дараагийн оролцогч руу дамжуулна.

3. "Жингүйдэл".

Эхний тоглогч фитболыг авч, дээр нь суугаад конус руу 10 м-ийн зайд үсэрч, дараа нь бороохойг дараагийнх руу шилжүүлнэ.

4. “Нарны туяа” буухиа уралдаан.

Залуус аа, хэрвээ нарны туяа манай дэлхий дээр тусаагүй бол бүх амьд биетүүд үхэх байсан. Эцсийн эцэст, нарны дулаан, гэрэлгүйгээр амьдрал боломжгүй юм! Одоо баг бүр сансрын хөлгийн цонхноос нар ямар харагддагийг харуулах болно.

Тус бүр 8 хүний ​​бүрэлдэхүүнтэй хоёр баг оролцоно. Оролцогч бүр гартаа гимнастикийн саваа байдаг. Барианы шугам дээр хоёр цагираг байна. Хүүхдүүд цагираг руу ээлжлэн гүйж, эргэн тойронд "нарны туяа" байрлуулдаг.

5. "Харь гарагийн алхалт."

Эхнээсээ чип хүртэл алхаж, толгой дээрээ ууттай элс барина.

"Харь гарагийнхан ба робот" бүжиг

Сурган хүмүүжүүлэгч : Одоо бид гэртээ харих цаг боллоо. Шинэ найзуудтайгаа баяртай гэж хэлээд эх дэлхий рүүгээ нисцгээе. Тэгээд бид гэр лүүгээ нисэж байхдаа юу ярилцсанаа санацгаая?

Тэнгэрийг судалдаг хүмүүс үү? (хүүхдийн хариулт)

Оддыг илүү сайн харахын тулд ямар төхөөрөмж томруулдаг вэ?

Сансарт нисдэг хүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Хэн анх сансарт ниссэн бэ? (хүүхдийн хариулт)

Тэд сансарт нисэхийн тулд юу ашигладаг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сансрын нисгэгчдийн тусгай хувцасыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Холбоотой нийтлэлүүд