Metodološki razvoj za razredne ure za srednješolce. Razredna ura za srednješolce. Učne ure o moralni vzgoji

Če želite uporabljati predogled predstavitev, ustvarite Google račun in se prijavite vanj: https://accounts.google.com


Podnapisi diapozitivov:

Predogled:

Srednja šola MBOU s. Lutna

Okrožje Kletnyansky

regija Bryansk

Razredna ura

v 9. razredu

"Kako postati pozoren?"

razrednik:

Gaponova L.V.

Lutna 2012

Cilj:

Staršem in učencem predstaviti pojem pozornost in njene osnovne lastnosti; študijske vaje in igre za razvoj pozornosti.

Udeleženci : razredničarka, učenci 9. razreda in njihovi starši.

Priprava:

  1. Vabilo na razredno uro za starše.
  2. Izvedba ankete med starši in učenci.
  3. Okrasitev pisarne za razredno uro:

Razporeditev miz za ekipe otrok in staršev;

Priprava rekvizitov za vaje in igre;

Zapis teme razredne ure na šolsko tablo.

Potek razredne ure.

1. Starši in otroci se usedejo za svoje mize.

2. Razrednik odpre razredno uro, poimenuje temo in obliko pouka. ure in razloge, ki so spodbudili tako kul uro.

3. Razrednik povabi starše in otroke, da nadaljujejo stavek: "Pozorna oseba je ..." (3-4 min.)

4. Razrednik poroča o rezultatih ankete in ponudi globlje in podrobnejše razumevanje, kaj je pozornost in kako jo razvijati.

Kaj je pozornost?

Kako pogosto so naši otroci podobni takšni odsotni osebi. Pogosto je zaradi pomanjkanja pozornosti otrok težko študirati v šoli. Kot da učenec ne sliši in ne vidi tega, kar se mora naučiti in si zapomniti. V srednji šoli mu postane še težje, saj dobi vse več informacij, ki si jih mora zapomniti.

Kaj je pozornost? Pozornost je sposobnost osebe, da se osredotoči na določene predmete in pojave. Iz ogromne količine informacij, ki prihajajo hkrati, mora človek znati prepoznati, kaj je v tem trenutku koristno, pomembno in pomembno za sprejemanje pravih odločitev. Pri tem nam pomaga pozornost.

Osnovne lastnosti pozornosti.

1. Koncentracija – sposobnost osredotočanja na en predmet ali njegov del. Na primer pri problemu ali besedilu učbenika.

2. Razpon pozornosti– število predmetov, ki jih hkrati zaznamo in obdržimo v zavesti. Kakšno kakovost pozornosti potrebuje učenec pri sestavljanju primerjalnih tabel, pri preučevanju besedila v učbeniku ob hkratnem gledanju slik itd.

3. Trajnost pozornosti- to je sposobnost dolgotrajne koncentracije na en in isti predmet ali problem. Otroku s stabilno pozornostjo je lažje pripraviti lekcije o predmetih z veliko količino besedila; lahko dolgo časa opravlja isto delo, na primer reševanje dolge težave.

4. Porazdelitev pozornosti- hkratna pozornost na dva ali več predmetov. O ljudeh s to veščino pravijo, da zna delati več stvari hkrati: piše domačo nalogo, gleda program na televiziji in v drugi sobi posluša, o čem se starši pogovarjajo. Naučiti se porazdeliti pozornost je težko, a mogoče.

5. Preklop pozornosti- to je premik pozornosti z enega predmeta na drugega ali z ene vrste dejavnosti na drugo. To je pomembno pri prehodu iz ene dejavnosti v drugo, pri ustanavljanju novega podjetja ali za hitro dokončanje dejavnosti. Na primer, na začetku pouka so otroci pisali testno nalogo, nato ustno odgovarjali, nato delali z besedilom itd.

Razvoj pozornosti.

Pozornost ni lastnost, dana enkrat za vselej. Lahko in morate ga razviti sami! Če je težko ali dolgočasno sam, lahko to storite s prijatelji ali starši. Najučinkovitejši način za razvoj pozornosti pri otrocih je igra ali igralna vaja. Ponujam vam nekaj preprostih, dostopnih in zanimivih igralnih dejavnosti. Vadimo jih lahko kadarkoli, ne zahtevajo posebnega usposabljanja, udeleži se jih lahko poljubno število ljudi, ne glede na starost.

Praktični del so igre in igralne vaje za pozornost.

Če želite igrati igro, morate ustvariti dve ekipi: starši in otroci. Zasedite svoje ekipe (za mizami). Naša igra je tekmovalna. Rezultate posamezne igre bom zabeležil v tabelo (glej priloge). Na koncu bomo ugotovili, kdo je bolj pozoren: starši ali njihovi otroci? Kdo je najbolj pozoren med odraslimi in otroki? Hkrati se bomo skozi igro učili razvijati pozornost.

1. "Kdo je bolj pozoren?"Pozorno poslušajte pravljico G. Yudina "Lisica in mala žaba" in preštejte, koliko besed se v njej začne s črko "l".

V gozdu, v veliki mlaki, je živela majhna žaba, ki je rada kiparila iz gline. Zlezel bo iz luže, pobral nekaj gline in tam sedel in kiparil. Sprva je delal samo pecivo, nato pa je začel izdelovati koloboke in limone. Nato je naredil slona in za njim leva na smučeh in konja v čolnu. Živali so pogledale, se smejale in ljubeče pobožale žabo po hrbtu. Prišla je samo ena lisička (ali je bil ljubosumen ali kaj podobnega), vse polomil in nas še zafrkaval. - najbolj zelena med vsemi je velikooka žaba!

In to se je nadaljevalo, dokler mala lisička ni odrasla. Nekega dne je prišel do mlake, se usedel k žabi, jo dolgo gledal, kako kipi, in žalostno rekel:

Tudi jaz sem včasih kiparil, pa mi ni šlo nič. - Nič! - je rekla žaba. - Ne bodi razburjen! Ti pa koplješ najbolj zvite luknje. (59 besed)

2. «V umetniški galeriji" Udeležencem je predstavljena neznana slika ali fotografija. Udeleženci jo gledajo nekaj sekund, nato pa po spominu odgovarjajo na vprašanja, kot so: koliko predmetov je na sliki, kakšne vrste predmetov so po barvi, obliki itd.

3. "Beramo tisk."Udeleženci v igri za nekaj minut prejmejo neznani časopis, nato pa odgovarjajo na voditeljeva vprašanja o gradivu, ki je v njem natisnjeno. Ne pozabite zastaviti vprašanj, kot so: kako se imenuje časopis, za kateri datum je, njegova številka, število člankov na strani itd.

4. "Koliko česa."Ekipe pregledajo prostor, v katerem poteka igra, in v njem iščejo predmete, ki se začnejo na črko (s, k, r ...), ali so iz določenega materiala (les, kovina ...), ali imajo določene oblike (okrogle, pravokotne... ).

5. "Kdo je dobil kaj?"" Voditelj razdeli vse predmete vsem udeležencem in jim naroči, naj jih takoj skrijejo pred očmi udeležencev. Nato vsi pisno ali po vrsti, odvisno od števila igralcev, ugibajo, kateri predmet je komu pripadel.

Končna faza.

Učitelj povzame rezultate igre, imenuje najbolj pozorne udeležence od otrok in staršev ter izrazi svoje občudovanje zmagovalnih udeležencev. Nato staršem in otrokom ponudi najnovejše poslovilne nasvete psihologov:

Igrajte skupne igre, da razvijete pozornost, sami izumite nove igre ali kupite knjige s takimi igrami;

Naučite se igrati dama in šah, sta »šola pozornosti«;

Naučite se biti pozorni v vsakdanjem življenju, bodite pozorni drug na drugega na vse spremembe, ki se dogajajo v svetu okoli vas.

Odsev.

Udeleženci so vabljeni, da izmenično nadaljujejo besedno zvezo: »Danes sem pri razredni uri spoznal (razumel), da pozornost...«, nato tisti, ki želijo izraziti svoje mnenje o razredni uri, njenih pozitivnih straneh in slabostih. Refleksijo lahko izvedete pisno, v obliki odgovorov na vprašanja vprašalnika.

Trenutek hvaležnosti.

Razredničarka se vsem staršem in otrokom zahvaljuje za aktivno sodelovanje pri pouku in jim želi veliko uspeha pri razvoju pozornosti in nadaljnjem življenju.

Priloga št. 1.

Vprašalnik za starše

1. Ali se vaš otrok med opravljanjem nalog pogosto zamoti?

A) Da B) Ne C) Težko rečem

2. Ali lahko vašega otroka imenujemo osredotočen, marljiv in pozoren?

A) Da B) Ne C) Težko je reči

3. Kaj storite, da otroku pomagate razviti pozornost?

Priloga št. 2.

Tabela analize vprašalnikov otrok in staršev

Anketna vprašanja

otroci

starši

№1

№2

№3

№1

№2

№3

ja

št

Težko je reči

Sklepi razrednika:

Priloga št. 3.

Zbirna tabela rezultatov igralniških tekmovanj

"Kdo je najbolj pozoren?"

Starši

Študenti

1. "Kdo je bolj pozoren"

2. “V umetniški galeriji”

3. “Branje tiska”

4. "Koliko česa"

5. "Kdo je dobil kaj"

Predogled:

Razredna ura v 10. razredu

"Zdravje in izbira poklica"

Razredničarka 10. r

Gaponova L.V.

2014

Cilj:

  1. Priprava devetošolcev na ozaveščeno izbiro poklica in načinov nadaljnjega izobraževanja, ugotavljanje, v katerem poklicu se mladostniki želijo uresničiti;
  2. Ustvarite realno predstavo o možnostih uporabe svojih poklicnih namenov ob upoštevanju vašega zdravstvenega stanja;
  3. Spodbujati zanimanje in občutek odgovornosti pri izbiri poklica.

Naloge:

  1. Seznanitev z rezultati analize odgovorov študentov na vprašalnik »Izbira poklica«;
  2. Ugotavljanje zahtev poklicev za zdravje ljudi. Metoda: »Brainstorming«;
  3. Razprava o pomenu volje pri premagovanju bolezni. Metoda: skupinska razprava;
  4. Identifikacija metod preprečevanja in utrjevanja. Metoda: skupinska razprava;
  5. Okrepitev prekritega materiala. Metoda: igra vlog in razprava o njej.

Napredek v razredu

Organizacijsko vprašanje. lep pozdrav Sporočite temo in namen razreda.

Beseda razredničarke:

Pozdravljeni, dragi fantje. Danes smo se zbrali, da bi razpravljali o resnem vprašanju - izbiri poklica. Na današnjem dogodku moramo ugotoviti, kako lahko človekovo zdravje resno vpliva na izbiro poklica.

Rad bi vas spomnil na pravila dela:

  1. Zaupen komunikacijski slog;
  2. Iskrenost v komunikaciji;
  3. Aktivno sodelovanje v dogajanju;
  4. Spoštovanje govorca;
  5. Ne prekinjaj govorca...

Začnimo razredno uro z igro. ("Vsak ima svoje mnenje")

Vzemite list papirja. Učenci imajo zaprte oči. Naloga: List papirja razdeli na dva dela in enega odtrgaj. Odpremo oči. List dvignemo navzgor. So vaše rjuhe enake?(Odgovori učencev).

Zaključek: Vsak človek ima svoje mnenje, vsak od nas je posameznik. In izraziti morate le svoje osebno mnenje. Danes smo vas razdelili v skupine po vaši izbiri.

Malo pred razredno uro smo izvedli anketo na temo »Izbira poklica«, kjer ste z odgovarjanjem na vprašanja ankete izbrali določeno vrsto dela. Za mizo 1 sedijo učenci, ki so izbrali tip "Človek - znakovni sistem", za mizo 2 - "Človek - narava", za mizo 3 - "Človek - tehnologija". Zvrsti dela »Človek je oseba« in »Človek je umetniška podoba« ni izbral nihče od vas.

Da, odločili ste se - to je optimalna rešitev problema in problema s številnimi neznankami, včasih pa tudi približnimi, napačnimi podatki. Zato napake ni mogoče izključiti. Toda bolj resno ko vzamete nalogo, manjša je verjetnost, da boste delali napake, in prej boste dosegli svoj cilj. Odločiti se moramo, katero pot izbrati po 11. razredu.

Izbira je vaša!

Na kratko lahko formulo za »dobro izbiro« izrazimo s tremi besedami:

(formula na tabli)

dobra izbira

treba

želim

Lahko

Pogovor s študenti:- Kako razumete formulo "dobra izbira"?(Odgovori se učijo)

Sklep razrednika:

  • »Želim« so želje, interesi in nagnjenja posameznika.
  • »Zmorem« so človeške sposobnosti
  • »potreba« je potreba trga dela, človekova odgovornost do družbe, ljudi, družine itd.

Delo v skupinah:

  • Morate zagovarjati, zakaj vam je tovrstno delo najbolj blizu?
  • Kdo ali kaj je vplivalo na vašo izbiro? (Odgovori učencev v skupinah).

Sklep razrednika.

Dijaki, prosim, povejte mi, katere 4 dejavnike morate poznati, da izberete pravi poklic?(Odgovori učencev).

Razrednik na risbo letala (namesto 4 motorjev) pritrdi liste papirja z napisom na tabli:

  • obresti;
  • nagnjenja in sposobnosti;
  • potrebe družbe po kadrih;
  • zdravje.

Beseda učitelja: - Da bi naše "letalo" doseglo svoj cilj, da bi "motorji" delovali stabilno, je pomembno, da pravilno določimo svojo izbiro in se vnaprej pripravimo na samouresničitev.

Pogovor s študenti:- Kateri od teh pogojev je pomembnejši? Zakaj?(Odgovori se naučijo).

Pogled specialista – zdravnika – terapevta. (O zdravstvenih skupinah)

Praktično delo. Metoda nevihte možganov.

Vsaka skupina dobi list papirja, na katerem je napisano ime njihovega poklica. V 2-3 minutah se morate odločiti, kakšne zahteve imajo ti poklici za zdravje ljudi.

1 skupina "Človek - sistem znakov" - ekonomist;

Skupina 2 "Človek - umetniška podoba" - oblikovalec;

Skupina 3 "Človek - narava" - ekolog;

Skupina 4 "Človek - tehnologija" - voznik.

(Odgovori učencev).

razrednik:

Ne le med znanimi ljudmi, tudi v naši vasi so ljudje močne volje, ki so zmogli premagati bolezni, med njimi tudi tvoji starši.

Zaključek.

Pogovor s študenti:- Kako premagati nekatere bolezni? Katere vrste preventive in utrjevanja poznate?

(odgovori učencev)

razrednik:

(Vsak udeleženec dobi opomnik.)

1. Vsak si izbere svoj poklic in če dela napake, se mora sam učiti iz svojih napak, odločati in ravnati po svoje.

2. Študirajte poklic in vse, kar je povezano z njim.

Bodite pozorni na potrebe, prestiž in plačo bodočega poklica.

3. Odločite se, kaj lahko in morate vedeti.

4. Izpostavite dolgoročni poklicni cilj, ga povežite z osebnimi, družinskimi in prostočasnimi cilji.

5. Ne bojte se tveganj in napak, poiščite moč, da popravite napake.

6. Imejte rezervni načrt v primeru neuspeha.

7. Ne pozabite, da se lahko na vaši poti pojavijo težave, načrtujte načine in sredstva za premagovanje težav.

8. Da bi dosegli svoj cilj, morate veliko brati, delati in razmišljati.

Povzetek:

razrednik:

Danes smo preučili tako resno vprašanje, kot je, kako zdravje vpliva na izbiro poklica. Ugotovili smo, da mora človek, da ohrani svoje zdravje in ne zboli, voditi zdrav način življenja: ukvarjati se s športom, hoditi bos, se polivati ​​s hladno vodo, pogosteje hoditi v kopalnico, pozabiti na slabe navade, združite delo in počitek, sprostite se na svežem zraku, ljubite ljudi, ne vznemirjajte se zaradi malenkosti, pristopite k življenju bolj preprosto in umirjeno. Takrat boste zdravi, izbira poklica pa bo odvisna izključno od vaših interesov, nagnjenj in sposobnosti. Nikoli ne pozabite na besede filozofa Sokrata, da »Zdravje ni vse, a brez zdravja je vse nič«. Ker ste izbrali svoj prihodnji poklic, če vam je všeč, če vam zdravje to dopušča, potem vam mora vse uspeti. Želim ti veliko uspeha pri študiju, želim ti uresničitev sanj.

Predogled:

Občinska proračunska izobraževalna ustanova

srednja šola s. Lutna

Mestno okrožje Kletnyansky regije Bryansk

Razredna ura v 10. razredu

Na temo

"Družina in družinske vrednote"

razrednik:

Gaponova L.V.

2013

Namen razredne ure: razkrivajo vlogo družine v življenju vsakega človeka; opozoriti študente na pomen besede "družina" v njihovem življenju;

prispevajo k oblikovanju idejo življenjskem idealu družine; razvijati mišljenje, govor, domišljijo.

Naloge: vzgajanje veščin za razumevanje družinskih vrednot, tradicij in značilnosti vsake enote družbe; razvijati zanimanje za rodovnik svoje družine, razumevanje sorodnikov in prijateljev ter spoštljiv odnos do njih.

Aktualna vprašanja za pogovor z otroki:

  1. Kaj vam pomeni pojem družina?
  2. Katera družina velja za srečno?
  3. Ali družinsko življenje zahteva veliko ustvarjalnosti?
  4. Kako razumeti ljudi, ki so vam blizu, in kako vas razumejo?

Potek razredne ure.

Družina je tisto, kar delimo med vse,

Vsega po malo: solz in smeha,

Družina je nekaj, kar je vedno s teboj.

Naj hitijo sekunde, tedni, leta,

Toda stene so drage, hiša tvojega očeta -

Srce bo za vedno ostalo v njem!

Učiteljica razrednega pouka.

Danes z vami delimo razredno uro imenovano"Družina in družinske vrednote."

Družina so ljudje, ki so med seboj povezani in živijo skupaj. Od prvih minut našega rojstva je družina poleg vsakega od nas. Če nam je slabo, je težko, če se nam zgodi nesreča, kdo nas bo poslušal, pomagal, pomiril, svetoval, zaščitil? Seveda ljudje, ki so nam blizu: mame, očetje, babice, dedki, bratje, sestre – naša družina, naši najbližji in najdražji, naša opora v življenju.

»Hudo je človeku, ko je sam; gorje enemu, eden ni bojevnik" (V. V. Majakovski)

Družina je vedno pomagala osebi.

Zunaj družine skozi vso zgodovino človeštva ni bilo mogoče le normalno obstoj, ampak celo fizično preživetje.

In v današnjem civiliziranem svetu si ljudje še vedno prizadevamo držati skupaj in se razumeti, kljub težavam, ki so s tem povezane.

Posebnosti družinske vzgoje so

---»večdimenzionalnost«družinskega življenja,

Širina in vsestranskost vplivov,

Pogoji, ki jih ustvarjajo družinski člani.

Če so oblikovane smiselno in namensko, lahko postanejo osnova za celovit razvoj posameznika.

Zelo me zanima vaše mnenje o tem, kaj je družina, kajti čez nekaj časa boste tudi vi postali očetje in mame in prižgali boste luči v svojih oknih.

Test "Nedokončan stavek."

1. Družina je ...

2. Moji starši so ...

3. Svetloba v oknih moje hiše je ...

4. Veselje v moji družini je ...

5. Žalost moje družine je ...

6. Daleč od svojega doma se bom spominjal ...

7. Iz tradicije svoje družine bi rad vzel v svojo bodočo družino...

8. V svoji bodoči družini ne bi želel ...

9. Verjamem, da je najgloblja želja mojih staršev ...

Učiteljica: Bravo, fantje!

Družina je

Delovni kolektiv in moralna podpora,

In najvišje človeške naklonjenosti (ljubezen, prijateljstvo),

In prostor za sprostitev, in šola prijaznosti,

In raznolik sistem odnosov s starši, brati, sestrami, sorodniki in prijatelji, morala in okusi,

Manire in navade, pogled na svet in prepričanja,

Karakter in ideali ...

Temelji vsega tega so postavljeni v družini.

Družina je torejskupina ljudi, ki jo sestavljajo starši, otroci, vnuki in bližnji sorodniki, ki živijo skupaj.

Skupina sorodnikov, prijateljskih in združenih s skupnimi interesi.

V sodobni literaturi je opredeljen kot:

»Majhna družbena skupina, ki temelji na ljubezni, zakonu in sorodstvenih odnosih; združeni s skupnim življenjem in gospodinjstvom, pravnimi in moralnimi odnosi, rojstvom in vzgojo otrok"

Najpomembnejše funkcije družine so:

izobraževalne, gospodinjske, gospodarske,

socialni status, psihoterapevtski, reproduktivni,

spolno-erotična, duhovna komunikacija, prosti čas.

V življenju sodobne družine so najpomembnejše funkcije, povezane s komunikacijo, medsebojno pomočjo in čustvenimi odnosi med zakoncema, starši in otroki.

Zahteve družbe za družino

1.Ustvarjanje pogojev za celovit razvoj posameznika.

2.Čustvena podpora ostarelim staršem.

3. Vzgoja otrok in mladostnikov, ki temelji na ljubezni in zaupanju.

Za otroka je družina kraj njegovega rojstva in oblikovanja.

V družini dobi otrok osnove znanja o svetu okoli sebe, kasneje pa tudi samo kulturo.

Družina je določena moralna in psihološka klima, je šola odnosov z ljudmi. V družini se razvijajo otrokove predstave o dobrem in zlu, spodobnosti, spoštovanju materialnih in duhovnih vrednot.

V družini z bližnjimi ljudmi doživlja občutke ljubezni, prijateljstva, dolžnosti, odgovornosti, pravičnosti.

V družini je otrok vključen v vse življenjske dejavnosti -

intelektualne, kognitivne, delovne, socialne, igralne, ustvarjalne in druge.

Učiteljica razrednega pouka.

"Moj dom je moj grad," pravi angleški pregovor.

Izkazalo se je, da ima ta modri rek globlji pomen, kot smo mislili prej. V današnjem svetu je težko in neprijetno. Rušijo se ideali, razpadajo oblasti, padajo spomeniki s podstavkov ... So pa vrednote, ki ostajajo večne in neomajne, družina pa jim pripada.

Družina je svet, kjer vladajo nesebičnost, predanost in požrtvovalnost. Družina, dom je trdnjava, ki se ne vda nemirom najbolj turbulentnih časov. To je svet, kjer so nesebičnost, predanost in požrtvovalnost ohranjeni in vladajo medčloveškimi odnosi. To je rešilna palica, ki nam pomaga, da se ne utopimo v oceanu kaosa in brezpravja, s pomočjo katere se vsak večer znajdemo v mirnem in zanesljivem pristanu, kjer vladajo udobje, veselje in duševni mir.

Kaj ohranja našo družinsko trdnjavo in preprečuje, da bi se zrušila v tem krhkem svetu? Kaj je najtežje v družinskem življenju? Seveda je to vsakdanje, prozaično življenje, prepiri, konflikti. Še posebej burno je življenje v družini, ko otroci z odraščanjem začnejo verjeti, da imajo pravico do svoje besede in svojega dejanja. “Težka” starost ... Ali poznate najboljše zdravilo za družinske težave?

Vsi skupaj se jim smejijo ali opravljajo skupno dejavnost.

Pravila življenja, katerih izvajanje vodi k medsebojnemu razumevanju

1. Postavite interese drugih ljudi nad svoje.

2. Bodite predani svoji družini, izogibajte se možnosti, da bi jih izdali.

3. Bodite zvesti in zanesljivi.

4. Ko spoštujete druge ljudi, spoštujte sebe.

5. Bodite strpni do stališč drugih ljudi.

6. Z ljudmi ravnajte kot z enakimi.

7. Naučite se sočustvovati z drugimi tako, da se postavite v njihovo kožo.

8. Znajte odpuščati in ne bodite užaljeni.

9. Živite v harmoniji s seboj in drugimi ljudmi.

10. Pokažite občutljivost.

11. Bodite samozavestni in vredni svojega doma.

12. Bodite brez laži in prevar.

13. Znati nadzorovati svoje želje in dejanja.

14. Vztrajajte proti svojemu cilju, ne glede na ovire.

Dom je ognjišče. To je začetek vseh začetkov. Pomembno je, da v njem ohranjamo toplino, da se ne ohladi, ampak ostane v spominu in srcu za vse življenje. Spominjajo se ga s toplino in nežnostjo. Mnogi znani pisatelji in pesniki se v svojih delih z veliko toplino in nežnostjo spominjajo doma, sorodnikov, ki so jim dali toplino svoje duše, jih učili živeti in ljubiti vse, kar jih obdaja.

»Ohranite ogenj svojega doma

In ne hrepeni po ognju drugih ljudi,«

Naši predniki so živeli po tem zakonu

In zapustili so nam skozi stoletja:

"Ohranite ogenj domačega ognjišča!"

Potruditi se moramo, da luč v vašem domu ne ugasne, da ste ponosni na svojo družino, skrbite za njeno čast, zapišite svoje družinsko drevo, gledate fotografije svojih sorodnikov in prijateljev. In potem bo družinsko drevo vaše družine večno zeleno, z močnimi koreninami in bujno krošnjo. Takrat vas bo nenehno vleklo domov.

Ko se ljudje resnično cenijo, spoštujejo in ljubijo, ima njihova družina zanimivo skupno življenje. Uživajo v razveseljevanju svojih najdražjih, jim podarjajo darila, jim organizirajo počitnice. Skupna veselja zberejo vse za veliko mizo ob družinskih praznovanjih: rojstnih dnevih, imenih, obletnicah. Imajo svoje obrede za sprejem gostov, običaje za čestitanje sorodnikom in obrede za spomin na ljubljene osebe, ki so umrli. Združuje jih niz duhovnih vrednot, ki označujejo stopnjo družinskega razvoja in odnose med različnimi generacijami. Struktura njihovega družinskega življenja nenehno absorbira vse najboljše iz okoliškega življenja, hkrati pa ustvarjajo edinstven svet svojega doma. Nekatere tradicije so jim prenesli starši, druge pa ustvarijo sami. Dobro razumejo, da je spoštovanje tradicij pot do enotnosti družine.

Kakšne so tradicije?

Tradicije:

  1. Zbiranje celotne družine v domu staršev ob praznikih, pa tudi praznovanje družinskih praznikov;
  2. Vsi skupaj pojejo in igrajo na glasbila;
  3. Povabite goste in zberite pogostitev;
  4. zbiranje in shranjevanje družinskih fotografij;
  5. Shranjujte stvari, ki so pripadale sorodnikom, kot starine in kot spomin na družino in prijatelje.

Ali ste vedeli, da je v Rusiji že od antičnih časov obstajala tradicija: predstavniki ene družine so se ukvarjali z eno vrsto dejavnosti. Tako so se rojevale dinastije lončarjev, vojakov, gradbenikov, učiteljev itd.

Razrednik povabi otroke, da dokončajo pregovore o družini:

Kjer je ljubezen in nasvet, tam je žalost... (ne)

Kjer je mir in harmonija, ni potrebe in ... (zaklad)

Najboljši zaklad je, ko je v družini ... (gospa)

V gosteh je dobro, doma pa ... (bolje)

V vaši hiši in stenah ... (pomoč)

V družini je nesoglasje, hiša pa tudi ... (ni vesel)

Dobro bratstvo je boljše ... (bogastvo)

Vsa družina je skupaj ... (tako da je duša na mestu)

  1. Družina je peč: tako je hladno, da se vsi zberejo blizu nje.
  2. V družini je ljubezen in nasvet in ni potrebe.
  3. V družini, kjer vlada harmonija, sreča ne pozabi poti.
  4. Vsa družina je skupaj in duša je na mestu.
  5. Drevo držijo skupaj korenine, človeka pa družina.
  6. Namigi in očitki so družinske slabosti.
  7. Družina je močna, ko ima samo eno streho nad njo.
  8. Družina se strinja, da gre vse odlično.
  9. Dobri otroci rastejo v dobri družini.
  10. Čemu je zaklad, če je v družini harmonija?
  11. Ne skrivaj svojih neuspehov pred starši.
  12. Harmonija v družini je bogastvo.
  13. V gosteh je dobro, a doma je bolje.
  14. V prijazni družini je toplo tudi v mrazu.
  15. V družini je nesoglasje in doma nisem srečen.
  16. Hiše ne greje peč, ampak ljubezen in harmonija.
  17. Ko je družina skupaj, je duša na pravem mestu.

razrednik:

Fantje, ali menite, da lahko naš razred imenujemo družina?

(učenci: izrazijo svoje mnenje).

razrednik:

Tako je, naš razred lahko imenujemo družina. Seveda nisva sorodnika, se pa vidiva vsak dan v šoli in na dvorišču, skupaj se naučiva česa novega, skupaj se veseliva zmag in razburjava ob neuspehih. In rad bi, da bi naš razred postal še bolj prijazen in ostal tako prijazna družina do mature.

Moderna pesem pravi:

Starševski dom - začetek začetka,

Ti si v mojem življenju, zanesljiv pomol.

Hiša staršev! Naj bo še mnogo let

V tvojih oknih gori prijazna luč.

Mislim, da se boste strinjali s pravičnostjo teh besed. Kaj je lahko pomembnejšega od prijetnega doma, kjer vas bodo vedno razumeli, podpirali in sočustvovali.

Ti in jaz odraščava v družinskem krogu, starševski dom.

Vse tvoje korenine so v družinskem krogu, In iz družine vstopiš v življenje.

V krogu družine ustvarjamo življenje, osnova temelja je starševski dom.

Zunaj nenehno dežuje, doma pa je toplo in svetlo.

In skozi steklo lahko mirno gledate rjave prhe.

Tu se lahko skrijete pred vročino, pobegnete pred mrzlim dnevom.

V dober, drag kraj - Kar vleče me domov.

Na koncu bi rad povedal, da

najbolj dragocena stvar v človekovem življenju je družina. Naša družina so najbližji ljudje, ki vam bodo pomagali v težkih trenutkih in se bodo veselili vaših uspehov bolj kot kdorkoli drug na svetu.

Ne pozabite, fantje, ne glede na to, katero stoletje je na Zemlji, obstajajo neuničljive vrednote, ki jih moramo zaščititi. Prva je naša družina. Poskrbite za svoje ljubljene, bodite pozorni in skrbni. Ves naš svet se odvija v družini, naj bo barvit, zanimiv in svetel.

Rad bi vas spomnil na čudovite besede: "Hiša je dobra, kjer so njeni prebivalci dobri."

Vsem želim medsebojno spoštovanje in harmonijo. Naj bo vsak vaš dom in naš skupni veliki dom topel, sončen in prijeten.

Hvala vsem!

Predogled:

Srednja šola MBOU s. Lutna

Okrožje Kletnyansky

regija Bryansk

Lahko komuniciramo?

psihološka igra – delavnica

za učence 8. razreda

Epigraf:

»Kdor misli, da lahko brez drugih, se močno moti, še bolj pa se moti tisti, ki misli, da drugi ne morejo brez njega« (F. de La Rochefoucauld)

razrednik:

Gaponova L.V.

Lutna 2011

Cilj: razširiti znanje učencev o človeški komunikaciji; Z različnimi oblikami dejavnosti pokažite pomen medsebojnega razumevanja, sodelovanja in timskega dela.

Oblikovanje table.

1. Epigraf: »Tisti, ki misli, da lahko brez drugih, se močno moti, še bolj pa se moti tisti, ki misli, da drugi ne morejo brez njega« (F. de La Rochefoucauld)

Kaj človek potrebuje za komunikacijo? (izpolniti med poukom)

2. Risbe s konvencionalnimi podobami različnih obraznih izrazov.

Napredek lekcije.

Za večino od nas je "komuniciranje" predvsem govorjenje, govorjenje in nič več. Medtem je "komunikacija" globlji koncept. Slavni filozof L. Feuerbach je takole opredelil pomen komunikacije: »Komunikacija plemeniti in povzdiguje v družbi, človek se nehote, brez pretvarjanja, obnaša drugače kot v samoti.« Ali je v današnjem času res tako pomembno komunicirati? Kaj človek potrebuje za pravilno komunikacijo? Ali se je mogoče naučiti komunicirati? Poskusimo to ugotoviti med razredno uro, ki jo bomo izvedli v obliki praktične igre "Kajak v Amazoniji."

Igra "Kajak v Amazoniji".

Učitelj napove, da želi organizirati izlet s kajakom po Amazonki, zbere ekipo in povabi otroke, da postanejo udeleženci izleta. Vsak udeleženec pohoda lahko vzame s seboj samo en osebni predmet, po možnosti nujen za pohod. Učitelj izroči predmet (svinčnik), reče »prosim«, učenci vzamejo predmet in izmenično izgovorijo stavek »Grem na pohod in vzamem s seboj ...«. Učitelj poimenuje tiste, ki bi jih z veseljem vzel s seboj na pohod, in tiste, o katerih dvomi.

Seveda imajo otroci vprašanje: zakaj je učiteljica to rekla? Učitelj razloži, da je bolje iti na pohod z vljudnimi, pozornimi ljudmi. Zato želi najprej vzeti tiste, ki so v odgovor na njegov "prosim" najprej rekli "hvala" in nato imenovali predmet, potreben za pohod. Obrnemo se na vprašanje na tabli, zapišemo besede "vljudnost", "pozornost do drugih ljudi"

Grem na pohod. Udeleženci pohoda vstanejo kot v kajaku in se pretvarjajo, da plavajo (veslajo z vesli). Učitelj jim pove, da jih med plovbo čakajo resni izzivi, na katere morajo biti pripravljeni. Prva preizkušnja je oster ovinek reke. Nevarnost: čoln se lahko prevrne, voda pa polna piranj in krokodilov! (udeleženci plavanja začnejo usklajeno veslati in spreminjajo smer čolna). Druga preizkušnja - krmar čolna je utrujen in zahteva zamenjavo. Njegovo mesto naj zasede zadnji član posadke čolna. (otroci zamenjajo mesta in poskušajo ne iti čez robove čolna). Tretja preizkušnja - pred nami je slap! Hitro odveslajmo do obale! (udeleženci izleta se morajo hitro odločiti, v katero smer bodo veslali). Končno čoln pristane na obali. Otroci na obali skupaj z učiteljem analizirajo potek poti, povedo, kako enostavno ali težko je bilo plavati in premagovati ovire. Glavna stvar za učitelja je, da otroke pripelje do zaključka, da je za uspešno delo v timu potrebno medsebojno razumevanje, medsebojna pomoč in spoštovanje. (zapiši na tablo) Nadaljevanje igre. "Nepričakovani gostje" - odpravo so opazili lokalni prebivalci - domačini in se prišli seznaniti (ker so vsi otroci razreda že v igri, potem so lahko v vlogi domačina gostje, povabljeni na razredno uro, ali povabljeni otroci iz drugega razreda ali začasno kdo od udeležencev akcije). Ekipa prejme nalogo - razložiti gostom, ugotoviti, kje lahko dobijo svežo vodo in hrano? Ker domačini ne razumejo ruskega jezika, se bodo morali sporazumevati brez besed. Domačim boste morali tudi razložiti, kdo ste, od kod prihajate in kam greste. Na koncu zabavnega »pogovora« učitelj pripelje otroke do zaključka, da je lažje in bolj priročno komunicirati z besedami in jezikom. (napiši na tablo)

Igra je končana. Učenci zasedejo svoja mesta za mizami in se obrnejo na zapis na tabli "Kaj oseba potrebuje za komunikacijo?" Učitelj učence spodbuja, naj si vedno zapomnijo ta preprosta pravila komuniciranja in se naučijo komunicirati.

Zaključek.

Učiteljica se otrokom zahvali za njihovo aktivno sodelovanje pri razredni uri, igri in uro zaključi s Pieronovimi besedami: »Otrok ob rojstvu je le kandidat za osebo, ne more pa to postati v izolacija: naučiti se mora postati oseba v komunikaciji z ljudmi.«

Opomba na tabli, pridobljena med "izletom".

Kaj človek potrebuje za komunikacijo?

Vljudnost, lepo vedenje

Medsebojno razumevanje, medsebojno spoštovanje

Kompromis, doslednost

Jezik, govor

Oglejte si sogovornikov obraz

Izraz obraza sogovornika je naklonjen komunikaciji.


Vsi ljudje imamo talent, vendar ljudje ne vedo vedno, kateri je. Razredna ura za srednješolce pomaga razširiti ideje dijakov o njihovih sposobnostih in talentih, ki temeljijo na osebnih izkušnjah in zavedanju možnosti za njihov razvoj.
Dolgoletne eksperimentalne raziskave v pedagogiki so pokazale, da ima vsak zdrav človek že od rojstva nagnjenosti k nekaterim talentom. V prihodnosti lahko človek v procesu izobraževanja in usposabljanja razvije svoje talente na različne ravni.
Če želite najti svojo formulo za uspeh, se morate učiti, se iskati na različnih področjih dejavnosti.

Ciljna publika: za 11. razred

V okviru praznovanja 80. obletnice rojstva ruskega pisatelja V.G. Rasputin marca je v šolah v mestu Irkutsk potekala vseslovenska lekcija, posvečena literarni dediščini ruskega dramatika, publicista in javne osebnosti Valentina Grigorijeviča Rasputina.

Predstavitev sem pripravila za razredno prireditev za učence 6. razreda, posvečeno življenju in delu pisatelja.

Valentin Grigorjevič je eden redkih ruskih pisateljev, za katerega Rusija ni le geografski kraj, ampak domovina v najvišjem pomenu besede. Dela Valentina Rasputina bi morala brati in gledati mlajša generacija, ker... učijo ljudi ceniti svojo domovino, skrbeti za starejše, ohranjati naravo, družinsko tradicijo in običaje.

Ciljna publika: za 6. razred

Namen: razvoj in vzgoja domoljubnih čustev z uporabo živih primerov junaštva in življenja vrstnikov med vojno.
Naloge:
. Mlajši generaciji vzbuditi domoljubje in spoštovanje spomina na branilce domovine.
. Razširite znanje učencev o veliki domovinski vojni.
. Razviti najboljše lastnosti osebe: domoljubje, državljanstvo, ponos na svojo domovino, željo po miru.

Razredna ura je namenjena učencem 3.-4. Razvoj vsebuje scenarij in predstavitev, namenjeno predstavitvi raznolikosti poklicev.

Namen razredne ure: razširiti razumevanje otrok o raznolikosti sveta poklicev.

Ciljna publika: za 4. razred

Gradivo pripoveduje o zgodovini Maslenice in različicah izvora palačink, o zabavi in ​​tradiciji Maslenice.

V pustnem tednu ljudje niso skoparili z velikodušno pogostitvijo in nebrzdano zabavo. In ljudje so Maslenico imenovali "poštena", "široka", "požrešna" in "uničujoča".

V maslenem tednu po pravoslavnem običaju ne jedo več mesa, mlečni izdelki pa naj bi okrepili ljudi pred dolgim ​​postom - zato pečejo maslene palačinke.

Ciljna publika: za 5. razred

Predstavitev je namenjena obšolskim dejavnostim. Na kratko predstavlja glavne mejnike v biografiji G.K. Gradivo je predstavljeno v dostopni obliki. To predstavitev lahko uporabite pri komunikacijskih urah od 1. do 11. razreda. Premikajte se od diapozitiva do diapozitiva s klikom.

Namen razredne ure.
Oblikovati ideje o junaških straneh naše domovine.
Gojiti spoštovanje do oboroženih sil Ruske federacije, ljudi, Rusije, junaške preteklosti in sedanjosti naše domovine; želja po nadaljevanju junaških tradicij večnacionalnega ruskega ljudstva.
Predstavitev je sestavljena iz 22 diapozitivov. Diapozitivi se skozi čas spreminjajo. Predstavitev spremlja pohod Preobraženskega življenjskega gardijskega polka.

Ciljna publika: za 8. razred

Spoštovani kolegi! Ponujamo vam razredno uro, ki je namenjena seznanjanju z osnovami podjetništva.

Cilj je pri dijakih spodbuditi zanimanje za podjetniški poklic in poslovna vprašanja. Ta vir vsebuje predstavitve, potrebne za izvedbo razredne ure, scenarij in izročke.

Razredna ura vključuje igro »Odpiranje lastnega podjetja«, testiranje »Ali ste sposobni postati podjetnik?«, ekonomske uganke-dodatke, ki pripomorejo k večjemu zanimanju za ta poklic.

Ta vir se lahko uporablja v okviru Tedna podjetništva, ki ga MIZŠ priporoča za izvedbo v študijskem letu 2016-2017. leto

Ciljna publika: za razrednika

Kviz "Legende o rožah" je namenjen učiteljem poletnih šolskih taborov, obšolskim skupinam in staršem, uporablja pa se lahko tudi v obšolskih dejavnostih med tematskimi razredi in dogodki "Rože - živa lepota zemlje."

Vir je predstavitev, ustvarjena s tehnološko tehniko »Puzzles« v programu Microsoft Office 2007.

Cilji in cilji: seznanitev s tradicijami in legendami; razvijanje zanimanja za tradicije in običaje, zgodovinsko preteklost domače dežele; razvoj opazovanja in pozornosti; negovanje ljubezni do narave.

Ciljna publika: za razrednika

Teme v razredu za srednješolce in študente

1. "Zvesti sinovi domovine ..." Razredna ura, posvečena dnevu branilca domovine. Praznik je pomemben z vidika razvijanja domoljubja in občutka ponosa do države pri učencih ter spodbujanja služenja vojaškega roka. Zajeta je zgodovina praznika, podvigi ruskih vojakov v veliki domovinski vojni, med boji v Afganistanu, Čečeniji in lokalnih konfliktih.

2. Recimo "Ne" kajenju! Dogodek študente seznani s škodljivostjo kajenja na telo mladeniča (dekleta), oblikuje negativen odnos do te razvade in študente motivira k zdravemu življenjskemu slogu. Eden od ciljev učilnice je naučiti učence ohraniti svojo individualnost in reči "ne", tudi če je učenec pod pritiskom drugih.

3. Kaj nas motivira pri izbiri poklica? Karierna orientacija, namenjena razvijanju idej dijakov o izbiri poklica. Razkriva se razmerje med stopnjo strokovne usposobljenosti in znanjem o sebi in svojih sposobnostih. Otroci se naučijo povezovati rezultate testov z zahtevami določenega poklica. Oblikuje se sposobnost pravilnega ocenjevanja sebe in svojih zmožnosti ter raven komunikacijskih veščin. .

4. "Torej morda nisi pesnik, moraš pa biti državljan ..." Razredna ura je namenjena razvijanju znanja o pravni kulturi pri dijakih in popravljanju moralnega vedenja. Zajete so ne le pravice, ampak tudi dolžnosti državljana Ruske federacije v skladu z ustavo.

5. Simboli ruske države. Učenci se seznanijo z glavnimi državnimi simboli Ruske federacije, zgodovino njihovega nastanka in pomenom. Analiziran je obseg njihove uporabe in prepovedi uporabe. Dogodek spodbuja oblikovanje državljanskega položaja, občutka domoljubja in skrbnega odnosa do zgodovinske dediščine države, ne glede na to, kako sporna je. .

6. Resnica o drogah. Namen pouka je ugotoviti stopnjo ozaveščenosti dijakov o posledicah, ki jih povzroča uživanje drog, to stopnjo povečati s seznanjanjem z dejavniki tveganja za zdravje vsakega posameznika in človeštva kot celote ter prikazati koristi zdravega načina življenja.

7. . Odpuščanje ali maščevanje? Razredna ura, posvečena moralnim problemom človekove izbire. Srednješolci se naučijo razumeti vsebino pojmov »odpuščanje«, »prijaznost«, »krepost«, »humanizem«, »neupiranje zlu z nasiljem«, »velikodušnost«, »plemenitost« in sklepajo, da so večne univerzalne vrednote. .

8. Razredna skripta je dostopna na naši spletni strani.. Niso najstniška leta vseh zabavna in brezskrbna. To je čas sprememb, ko se morate odločiti, kaj želite dobiti od življenja in kaj morate za to narediti. Vsi nimajo takoj odgovora. Brez izbire učenci izgubijo veselje do življenja in postanejo depresivni. Razredna ura je namenjena poučevanju načinov izhoda iz takih situacij. .

9. "Naj rusko mesto Saratov stoji stoletja, stoletja, stoletja ..." Razredna ura je posvečena 420. obletnici Saratova. Sistematizira se znanje učencev o zgodovini domačega kraja in glavnih mejnikih njegovega nastanka. Navedeni so primeri slavnih rojakov, ki so poveličali mesto. Lahko poteka v obliki počitnic z uporabo pesmi in pesmi domačih avtorjev. (Namesto Saratova lahko izberete katero koli drugo mesto, kraj, vas, vas itd.)

10. Pijanstvo in alkoholizem. Obšolska dejavnost izpostavlja dejavnike tveganja za zdravje dijakov in prihodnjih generacij ob pitju alkohola. Namenjen spodbujanju zdravega načina življenja, ustvarjanju kulture vedenja v skladu z moralnimi standardi. Prej prejete informacije o nevarnostih alkohola konsolidirajo in opredelijo povabljeni strokovnjaki za odvisnost od drog. Razredna ura, posvečena moralnim problemom človekove izbire. Srednješolci se naučijo razumeti vsebino pojmov »odpuščanje«, »prijaznost«, »krepost«, »humanizem«, »neupiranje zlu z nasiljem«, »velikodušnost«, »plemenitost« in sklepajo, da so večne univerzalne vrednote. .

11. Rešimo naš skupni dom! Razredna ura prispeva k oblikovanju okoljske kulture učencev. Človek in narava sta predstavljena kot ena sama celota, sistem, če je razvoj ene povezave moten, lahko pride do njegovega popolnega uničenja. Identificirani in analizirani so sodobni okoljski problemi in možni načini njihovega reševanja. Ocenjuje se prispevek vsakega k varovanju okolja.

12. "Hvala našim materam ..." Razredna ura posvečena materinskemu dnevu. Cilj je gojiti občutljiv, skrben odnos do matere, ki je dala življenje, glavne osebe v življenju. Bolje ga je izvesti v obliki počitnic s pesniško in glasbeno spremljavo, tekmovanji. Vabljene matere, ki bi morda sodelovale pri dogodku.

13. Kako se upreti agresiji in rešiti konflikt? Zajeti so vzroki agresije in njene posledice v obliki konfliktov. Dijaki pridobijo veščine »gašenja« agresije in preprečevanja konfliktov ter se naučijo obvladovati duševno ravnovesje. Cilj razrednika je ob pomoči šolske psihologinje razviti veščino empatije – empatije in presoje dogodka s stališča nasprotne strani.

14. »Vemo, spominjamo se, verjamemo ...« Praznična razredna ura, posvečena dnevu zmage. Razrednik rešuje probleme vzgoje domoljuba svoje domovine, razvija pri učencih spoštljiv odnos do preteklosti države in ljudi, ki so osvojili njeno svobodo. Poteka v obliki počitnic z uporabo pesmi in pesmi vojnih let ter povabi veterane.

15. "Poveličujemo ta svetel praznik ..." Razredna ura, ki učencem predstavi tradicijo praznovanja velike noči v Rusiji. Bolje ga je izvesti v obliki počitnic z uporabo pesmi, izrekov, pesmi, ki bodo pustile svetlo čustveno sled v dušah učencev, vzbujale spoštovanje, ljubezen in spoštljiv odnos do ljudskih tradicij. Razredna ura, posvečena moralnim problemom človekove izbire. Srednješolci se naučijo razumeti vsebino pojmov »odpuščanje«, »prijaznost«, »krepost«, »humanizem«, »neupiranje zlu z nasiljem«, »velikodušnost«, »plemenitost« in sklepajo, da so večne univerzalne vrednote. .

16. "Virus greha". Razredna ura v obliki diskusije ima pravoslavno usmeritev in rešuje probleme moralne izbire, zdravega načina življenja, preprečevanja priložnostnih spolnih odnosov in vzpostavljanja harmoničnih odnosov med spoloma. Razredna ura, posvečena moralnim problemom človekove izbire. Srednješolci se naučijo razumeti vsebino pojmov »odpuščanje«, »prijaznost«, »krepost«, »humanizem«, »neupiranje zlu z nasiljem«, »velikodušnost«, »plemenitost« in sklepajo, da so večne univerzalne vrednote. .

17. "Moja leta so moje bogastvo ..." Praznična razredna ura ob dnevu starejših. Glavna pozornost je namenjena spoštovanju starejših, starejših ljudi, njihovih izkušenj in zaslug. Uporabljajo se pesmi in pesmi, povabljeni so stari starši, člani javnih organizacij in ugledni rojaki.

18. "Očetje in sinovi". Razredna ura poteka v pogovorni obliki. Identificirani so vzroki medgeneracijskih konfliktov in predlagani načini za njihovo premagovanje. Dogodek je zasnovan tako, da pri dijakih razvije sposobnost razumevanja odrasle generacije, se do njih obnaša topleje, bolj sočutno in jim izkazuje skrb. Razredna skripta je dostopna na naši spletni strani.

19. Novo leto. Takšne dogodke je bolje izvesti na igriv način, kar bo prispevalo k dobremu čustvenemu dojemanju in enotnosti študentske ekipe. Naša spletna stran predstavlja Scenariji za različne novoletne zabave in novoletni scenarij KVN.

20. Nevarnosti, s katerimi se sooča današnja mladina. Razredna ura poteka v obliki tematskega pogovora. V vedenju in življenjskem slogu dijakov so prepoznane nevarnosti, ki lahko negativno vplivajo na razvoj mladega človeka, njegovo oblikovanje kot posameznika, škodijo njegovemu uspešnemu »vključevanju« v družbo.

Posebej odgovorne so dejavnosti razrednika v srednji šoli. Da bi bil učiteljev trud učinkovit, mora upoštevati številne dejavnike. Najprej značilnosti srednješolske starosti. Višja šolska doba ali zgodnja adolescenca zajema obdobje razvoja otrok od 15. do 17. leta, kar ustreza starosti učencev od 9. do 11. razreda srednje šole.

Obdobje mladostništva je obdobje samoodločanja: družbenega, osebnega, poklicnega, duhovnega in moralnega. Proces samoodločbe temelji na izbiri prihodnjega področja dejavnosti. Vendar pa je poklicna samoodločba povezana z nalogami družbene in osebne samoodločbe, z iskanjem odgovorov na vprašanja: kdo biti in kaj biti, z določitvijo življenjskih perspektiv, z načrtovanjem prihodnosti. Osebnost fanta in dekleta se oblikuje pod vplivom popolnoma novega položaja, ki ga začneta zasedati v primerjavi z najstnikom v družbi in kolektivu. Ob koncu srednješolske dobe fantje in dekleta običajno dosežejo določeno stopnjo fizične zrelosti. Konča se obdobje hitre rasti in razvoja telesa, značilno za adolescenco, in začne se relativno umirjeno obdobje telesnega razvoja. Popolna telesna in duševna zrelost pa nastopi pri dečkih in deklicah nekoliko kasneje.

V teh razmerah je še posebej očiten pomen neformalne, zaupne komunikacije med odraslimi – učitelji in dijaki. Razredna ura ali, kot jo včasih imenujejo, ura komunikacije, lahko pomaga otrokom odgovoriti na njihova vprašanja. Razredna ura poteka v različne izobraževalne namene. Njegove oblike so lahko tudi različne (komunikacijska delavnica, sokratski pogovor, debata, intelektualna igra, zagovor ustvarjalnih projektov ipd.). Glavna stvar je, da se med razredno uro razpravlja o težavah, ki skrbijo otroke, da se skupno išče odgovore na vprašanja, ki jih zanimajo, da se zagotovi ciljna poslovna komunikacija med razrednikom in učenci ter da se ustvari zdravo moralno vzdušje. ko se otroci ne bojijo narediti napak ali biti nerazumljeni.

Izobraževalna praksa kaže, da je učinek razredne ure veliko večji, če se izvaja redno, ob posebej določenem času.

Uspešno izvedbo razredne ure pripomore njena skrbna priprava, ki praviloma vključuje naslednje korake:

Določitev teme in oblike razredne ure.

Izbira lokacije za razredno uro in njena zasnova.

Ustanovitev iniciativne skupine študentov.

Porazdelitev nalog med ustvarjalne skupine in posamezne udeležence.

Vabimo goste in strokovnjake.

Ni vedno priporočljivo, da se držimo jasne strukture razredne ure (uvod, glavni del, zaključni del). Vse je odvisno od konkretne vsebine in oblike razredne ure. Praviloma razredno uro vodi razrednik, v srednji šoli pa lahko kot voditelj nastopa tudi usposobljen dijak. Pomemben ključ do uspeha razreda je aktivno sodelovanje vseh učencev. Da bi bila razredna ura res »kul«, je pomembno, da učitelj čim pogosteje popestri njene oblike, je ustvarjalen in stremi k temu, da vsaka naslednja razredna ura ni podobna prejšnji.

Spodaj so razredne ure o temah, ki zanimajo srednješolce. Razvoj bo pomagal razredniku organizirati učinkovito komunikacijo s srednješolci in narediti vsako razredno uro nepozabno in koristno za otroke.

Razvoj razrednih ur za razrede 9-11

Razredni zapiski na temo: "Odpuščanje" za učence 8-9 razreda Avtor: Irina Viktorovna Trubinova, socialna učiteljica Politehnične fakultete Krasnokamsk, Krasnokamsk. Opis gradiva: Ponujam vam povzetek razreda za učence 8.-9. Mladostniki pogosto prihajajo do konfliktov med seboj, nekateri ne razumejo, zakaj do njih prihaja, pojavljajo se zamere in neodpuščanje. Ta lekcija bo otrokom pomagala razumeti sebe in ustvariti zavest o potrebi...

Razredni zapiski za študente 1. letnika tehnične šole na temo: "Življenje je super!" Avtor: Irina Viktorovna Trubinova, socialna učiteljica Politehnične šole Krasnokamsk, Krasnokamsk. Opis gradiva: Ponujam vam povzetek razredne ure na temo: "Življenje je super!" za najstnike 16-17 let. Razredna ura poteka v učilnici, vendar so mize postavljene tako, da sedijo 4 ekipe, s čimer se sprosti prostor, kjer se bodo igrale ekipne igre na prostem. torej...

Sergej Dorenko - slavni novinar Avtor: Tatyana Mikhailovna Kargapolova Pojasnilo: 9. maja 2019 je umrl slavni novinar Sergej Dorenko. Njegovi članki in poročila so bili vedno zanimivi in ​​so imeli velik uspeh. Ni se bal pisati in povedati resnice. Pogosto se je znašel v škandalih. Njegova smrt je velika izguba za nacionalno novinarstvo. Njemu posvečam razredno uro. Rada bi, da bi dijaki izvedeli več o njem. Cilj: oblikovanje ideje...

Učna ura za učence 10. in 11. razreda na temo "Stanislav Govorukhin - titan ruske kinematografije!" Avtor: Kargapolova Tatyana Mikhailovna Pojasnilo: Pred kratkim je umrl veliki režiser Stanislav Govorukhin. Režiral je veliko čudovitih filmov Bil je prijatelj z Vladimirjem Vysotskim, ki je igral glavne vloge v njegovih filmih: »Vertikalno«, »Mesto srečanja ni mogoče spremeniti«.

Prireditev za srednješolce. Dean Reed. Ugasla zvezda. Avtor: Tatyana Mikhailovna Kargapolova Pojasnilo: Veliko let je že minilo od smrti slavnega ameriškega pevca Deana Reeda. Njegove pesmi se slišijo še danes in jih obožujejo tako otroci kot odrasli. Njegov žametni glas zveni s televizijskih zaslonov, radia in kina. Otroci naše šole, srednješolci, poznajo tega pevca, zapojejo nekaj njegovih pesmi in se jih naučijo na pamet. Zato sem vam med razredno uro želela povedati več o tem ...

Razredna ura za srednješolce. Tema razreda: "Zaposlitev" Pedagoške naloge: ustvariti pogoje za posploševanje znanja o načinih iskanja zaposlitve. PREDMET: naučite se najti prosta delovna mesta v različnih virih informacij. METAPREDMET Regulativni UUD: samostojno pripravite vzorčni oglas za medije ob upoštevanju končnega rezultata. Kognitivni UUD: samostojno poišče in izbere potrebne informacije o prostih delovnih mestih z uporabo računalniških orodij. Komunikacijski UUD: zagotavljanje...

Razredna ura za srednješolce na temo: "Buchenwald - taborišče smrti" Avtor: Kargapolova Tatyana Mikhailovna Pojasnilo: od konca 2. svetovne vojne je minilo veliko let, vendar ljudje ne bodo nikoli pozabili dogodkov teh strašnih let: težka bitke, lakota in mraz, blokada Leningrada, koncentracijska taborišča, kjer so bili ujetniki v grozljivih razmerah. Rad bi govoril o taborišču smrti v Buchenwaldu. To gradivo je namenjeno učencem od 10. do 11. razreda. Scenarij v razredu ima ...

Scenarij razredne ure za dijake in študente v obliki festivala pesmi bo zanimiv za razrednike razredov s številnimi ustvarjalnimi otroki in organizatorje. Avtor Tkachenko T. V. učitelj Ingulets College državnega visokošolskega zavoda "KNU" Besede besedila in pesmi avtorja. Cilj Ustvariti ugodno mikroklimo v ekipi, prijateljske odnose, razviti ustvarjalne sposobnosti otrok in vzbuditi zanimanje za sodelovanje v skupnem projektu. Cilji - Vzgajati čustva in občutke; -...

Razredna ura z elementi priprave na državni izpit za učence 9. razreda Namen: prepoznavanje težav devetošolcev, povezanih s pripravo na državni izpit. Cilji: - razvijati sposobnosti skupinske interakcije pri reševanju problemov. - oblikovati pozitivno motivacijo za učenje v 9. razredu; - aktivirati sposobnosti zastavljanja ciljev; - vzpostaviti sistem priprave na uspešno opravljen državni izpit. (slide 2) Pozdravljeni, dragi devetošolci. Danes bomo izvedli usposabljanje, ki vam bo pomagalo...

Učilnice za prvi letnik

Približne teme za razredne ure v skupini:
- reševanje vsakodnevnih problemov in organizacijskih vprašanj, ki se pojavljajo v skupini;
- obravnava aktualnih vprašanj sodobnega življenja (poznavanje in varstvo lastnih pravic, vrednost družine za sodobno mladino itd.);
- srečanja z znanimi diplomanti UTEK, specialisti, predstavniki javnih organizacij itd.;
- izvajanje poslovnih iger za kolektivno interakcijo, združevanje in razvijanje zaupanja študentov drug do drugega;
- pogovori s posameznimi študenti o njihovem učnem uspehu, prisotnosti, sodelovanju pri zadevah skupine, oddelka, fakultete;
- srečanja s psihologom.

    Pravila obnašanja študentov; pravice in dolžnosti študentov

    Dan poklicnega izobraževanja

    Odgovornost za prekrške

    Slabe navade in kako se z njimi spopasti

    materinski dan

    Svetovni dan boja proti aidsu

    70 let bitke za Moskvo

    Zgodovina fakultete

    "Različni smo - to je naše bogastvo, skupaj smo - to je naša moč"

    Dan branilca domovine

    Dan boja proti zasvojenosti z mamili in prometu z drogami

    Mednarodni dan žena

    Varno vodenje prometa

    Dan kozmonavtike

    Svetovni dan zdravja

    Dan zmage

    Priprave na izpite in pravila obnašanja med počitnicami

    Dan Rusije

Teme predavanj za 2-4 tečaje

    Zvesti sinovi domovine ... Razredna ura, posvečena dnevu branilca domovine.

    »Pesnik torej ne smeš biti, državljan pa moraš biti ...« Razredna ura je namenjena razvijanju znanja o pravni kulturi pri učencih in popravljanju moralnega vedenja.

    Simboli ruske države.

    Rešimo naš skupni dom! Razredna ura prispeva k oblikovanju okoljske kulture učencev.

    “Hvala našim mamam ...” Razredna ura, posvečena materinskemu dnevu.

    "Vemo, spominjamo se, verjamemo ..." Praznična razredna ura, posvečena dnevu zmage.

    "Poveličujemo ta svetel praznik ..." Razredna ura, ki študente seznani s tradicijo praznovanja velike noči v Rusiji.

    “Moja leta so moje bogastvo ...” Praznična razredna ura ob dnevu starejših.

    "Očetje in sinovi".

    Novo leto.

    Nevarnosti, s katerimi se sooča sodobna mladina.

    "Računalniške igre so beg od realnosti,"

    "Splav in kontracepcija"

    "Terorizem v naših življenjih."

    Spodbujanje medetnične strpnosti

    Tradicije strpnosti v kulturi ljudstev Severnega Kavkaza

    Kaj je toleranca?

    Problemi teroristične dejavnosti na severnem Kavkazu in načini za normalizacijo razmer v regiji

    "Stolpi miru" na Kavkazu

    Otroci Severnega Kavkaza se učijo miru in strpnosti

    Moralna in estetska vzgoja

    Kako se upreti agresiji in rešiti konflikt?

    Odpuščanje ali maščevanje? Razredna ura, posvečena moralnim problemom človekove izbire.

    Depresija in načini za spopadanje z njo. Naučite se obvladovati sebe (o potrebi po samoizobraževanju).

    Človek in njegove manire (o kulturi vedenja).

    O spolni vzgoji (pogovori, srečanje z ginekologom,

    urolog).

    Svet mojih hobijev (o kulturi prostega časa).

    Pogovorimo se o taktu.

    Razpoloženje in njegova moč nad človekom (o samoizobraževanju)

    Človek je del narave.

    Ekologija in zdravje prihodnje Rusije.

    Za skodelico čaja (študent, povej nam kaj o sebi).

    Negovanje zdravega načina življenja

    Kajenje skrajša življenje.

    Pijanstvo in alkoholizem.

    Resnica o drogah.

    Recimo "Ne" kajenju!

    Šport je ključ do zdravja.

    Mladi proti drogam.

    Alkohol in potomci (o preprečevanju alkoholizma).

    AIDS je strašna bolezen stoletja.

    Recite ne drogam!

    Zdravje in dolgoživost.

    Negovanje sočutja in ljubezni do bodočega poklica

    Oh zdravilo! Pojem o tebi!

    Talent in delo (srečanje z diplomanti, bolnišničnimi delavci).

    Zakaj sem se odločil za zdravniški poklic?

    Svoje lepe vzgibe bomo posvetili medicini.

    Dobro se učiti pomeni trdo delati.

    Mi smo bodoči strokovnjaki, mi smo prihodnost Rusije.

    Usmiljenje je glavna zapoved zdravstvenega delavca.

    Kalejdoskop dobrih dejanj (pomoč veteranom, zdravstvenim ustanovam, sodelovanje v akcijah »Radodarna jesen«, »Vojakova kuverta«, »Pohitite delati dobro«).

    Državljansko-domoljubna vzgoja

    Pravice in dolžnosti študenta Pyatigorsk Medical School.

    Človek in zakon.

    Moja fakulteta je moja usoda.

    Odgovornost in varnost. Kaj se skriva za temi besedami?

    Država, v kateri bi rad živel.

    "Imam pravico do ..." - pogovor na dano temo.

    In če ne bi šlo? ... Kaj je naslednje? - spor

    Sem med ljudmi, ljudje so okoli mene.

    Kakšno vzgojo bom pustil o sebi v izobraževalni ustanovi?

    Moja poklicna izbira. Imam prav ali ne?

    Kako se razumeti z ljudmi (ljubiti, graditi odnose, najti razumevanje z odraslimi, biti prijatelj s tovariši).

    Samoizobraževanje. Cilji samoizboljševanja.

    Krutost, brezbrižnost in sočutje.

    Sposobnost komuniciranja je pot do uspeha.

    Kako se naučiti obvladovati sebe.

    Usposabljanje spomina je ključ do prihodnjega uspeha.

    Človek in ustvarjalnost. Velike stvaritve človeštva.

    Kako se naučiti obvladovati sebe?

    Dokler mislim, živim.

    Humor v človeškem življenju.

    Zakaj študiramo?

    Ekologija. Onesnaževanje in znanost.

    Težave poklicne samoodločbe (klasifikacija poklicev za orientacijo v svetu dela, algoritem za izbiro poklica.)

    Samoizobraževanje kot »razširitev« zavesti.

    Deset zapovedi ustvarjalne osebe.

    Poklicna samoodločba, njena povezava z izbiro poti za nadaljevanje izobraževanja (večstopenjsko izobraževanje, pripravljalni tečaji.)

    In moraš biti državljan...

    Morala in pravo.

    Upravna in kazenska odgovornost.

    Vojska in vojaški nabor.

    Družina v človekovem življenju.

    Prekrški in zločini.

    Odgovornost mladoletnikov.

    Ustavne pravice in dolžnosti državljanov.

    Človekova pravna kultura.

    Državljanstvo. Kakšen je pomen tega pojma?

    Recimo NE drogam.

    O nevarnostih kajenja.

    O nevarnostih odvisnosti od alkohola.

    Stres je neizogiben del življenja.

    AIDS in spolno prenosljive bolezni.

    Odnosi s policijo.

    Posredni znaki uživanja drog in zasvojenosti z drogami.

    Obnašanje v ekstremnih situacijah.

Sorodni članki