Логопедичні ігри на диференціацію звуків з ш. Вправи «Мовний матеріал щодо диференціації звуків З-Ш. Диференціація звуків С - Ш в забавних інсценуваннях

Дане логопедическое заняття спрямоване на уточнення і порівняння артикуляції звуків [С] - [Ш]. Воно неодмінно буде гарною підмогою для занять з дітьми молодшого шкільного віку, які мають порушення мовлення.

Тема: «Диференціація звуків [С] - [Ш] в складах, словах і в реченні»

Мета: уточнення і порівняння артикуляції звуків [С] - [Ш].

Корекційно-освітні:

Удосконалювати фонемний аналіз і фонематичні сприйняття;

Корекційно-розвиваючі:

Розширення словникового запасу учня;
- розвиток довільної уваги;

Корекційно-виховні:
- виховання виразності мовлення і інтересу до пізнавальної діяльності

Обладнання: магнітофон, предметні картинки, панно із зображенням лісу, «листи» із завданнями, дзеркало.

хід заняття

I. Організаційний момент.

Здрастуй, Катя! Тобі подобається подорожувати? Сьогодні ми вирушимо з тобою на прогулянку в Чарівний ліс. Щоб почати наші пригоди, вимовив правильно і чітко «чарівні» слова.

Саші дали кашу, а Клаше - кисле молоко.

Молодець, Катюша! Помітила ти щось в цій фразі? Які звуки найчастіше зустрічалися? Правильно, звуки [С] і [Ш].

II.Основная частина.

1. Характеристика звуків.

Давай згадаємо характеристику звуків [С] і [Ш]. ([С] - приголосний, глухий, твердий звук. [Ш] - приголосний, глухий, завжди твердий звук). Назви відмінності і подібності звуків.

А тепер починаємо нашу подорож.

2. Дихальна гімнастика.

Відчуваєш, який свіже повітря в лісі? Давай зробимо дихальну гімнастику.
«Роза і кульбаба»
Виконується в положенні стоячи. Спочатку дитина робить глибокий вдих носом, як ніби він нюхає троянду, намагаючись втягнути в себе весь її аромат, потім «дме на кульбаба» - максимально видихає ротом.
3.Развитие фонематичного слуху.

Подивися на пеньок. Хто там сидить? (Зайка) У нього в руках лист. Давай прочитаємо.

«Я загубився і не можу дістатися до будинку. Щоб знайти дорогу, мені потрібно розпізнати звуки. Якщо почуєш звук С - хлопну в долоні, якщо ж почуєш звук Ш - тупни ніжкою. »

Ну що, Катюша, допоможемо зайчику? Слухай уважно.

Звуки: Ж, З, З, Ш, Щ, С, Ш, Ж, З і т.д.

Склади: Жи, си, СА, ШО, ШИ, ЩУ, ЖО, СО, ШУ, СУ і т.д.

Допомогли зайчику, тепер він знайшов дорогу додому. А ми підемо далі.

Подивися, а хто це там шарудить за кущиком? Це ж мишка Шуршік.Она теж просить тебе допомогти йому. Шуршік любить називати тільки ті слова, в яких є звук Ш. Зміни слова так, щоб замість звуку З був звук Ш. Спробуємо?

Уси- .... (ВУХА)

ДОБУ - .... (ШУТКИ)

КАСКА - .... (Кашки)

МІСКА- .... (ВЕДМЕДИК)

СКАЛА - .... (ШКАЛА)

БАСНЯ - .... (ВЕЖА)

Мис .... (МИША)

Кусає - .... (Їсти)

Назви незрозумілі слова.

І з цим завданням впоралися!

4. Фізична хвилинка.

А тепер час зарядки. Всі звірята її роблять. Давай і ми приєднаємося до них.

(Виконуємо під пісню «У жирафів плями, плями, плями, цятки всюди ...»)

У жирафів плями, плями, плями, цятки всюди.

(Ляскаємо по всьому тілу долонями.)

У слонів є складки, складки, складки, складочки всюди.

(Щипати себе, як би збираючи складки.)

На лобі, вухах, на шиї, на ліктях,

На носах, на животах, на колінах і шкарпетках.

(Обома вказівними пальцями доторкається до відповідних частин тіла.)

У котяток шерстка, шерстка, шерстка, шёрсточка всюди.

(Погладжуємо себе, як би розгладжуючи шерсть.)

На лобі, вухах, на шиї, на ліктях,

На носах, на животах, на колінах і шкарпетках.

(Обома вказівними пальцями доторкається до відповідних частин тіла.)

А у зебри є смужки, є полосочки всюди.

(Проводимо ребрами долоні по тілу (малюємо смужки))

На лобі, вухах, на шиї, на ліктях,

На носах, на животах, на колінах і шкарпетках.

(Обома вказівними пальцями доторкається до відповідних частин тіла.)

5. Диференціація звуків С - Ш в пропозиціях.

На лісовій галявині лежить коробочка.

Катя, дивись, хтось втратив свій подарунок. Треба терміново знайти того, кому належить він.

На коробці є записка, але від вчорашнього дощу деякі букви стерлися. Треба їх вставити.

«Дорога тёту_ка _ову_ка!

Пе_у _ообщіть тобі, що _коро прилечу до тебе в го_ті. _лю по_илку з різними вку_ня_камі.Там е_ть і _околад, і _ир, і _у_кі.

Дуже чекаю на_ей в_стречі. »

Потрібно вставити пропущені букви С і Ш.

Здорово! Тепер ми знаємо, кому адресована посилка.

III. Підсумки заняття.

Ти всім сьогодні допомогла, зробила корисні справи, і звірята хочуть віддячити тобі. Вони принесли гостинця з дарами лісу.

З якими звуками ми сьогодні працювали на занятті? Чи сподобалося тобі наше подорож?

Амаркулова А.Д.,
учитель-логопед

Статті по темі:

Не кваплячись промов кожну римування 3-5 разів. Потім повтори їх в швидкому темпі, зберігаючи вірність і чіткість вимови. Сподобалися римування завчи.

Бережи ніс у великий мороз.

Дихає паром паровоз, пишіт пар з-під коліс.

Кашу Саші дали в мисці, віддала всю кашу кицьки.

Купався Іванушка у сірого камінчика, спіткнувся Іванушка у сірого камінчика.

Машиніст зійшов з підніжки, сонечко в його віконці.

По шосе біжать машини, по асфальту шарудять шини.

Поспішай, що не барися, збігай за горішком.

Ох, горішки хороші, ти не барися, поспішає!

Розшумілися на узліссі сови, сойки і зозулі.

Зварила Маша смачну кашу, дала Сашкові смачної каші: «Сідай, гостя бажана, охолоне каша манна».

Соловейко, соловейко, весела голівонька!

Тихіше, тихіше, тихіше, тихіше, і тиха, і нечутно на дерева і на даху опустилася тиша.

У великого куреня слон хитає малюка, а матуся не поспішаючи шубку шиє для малюка.

Гарні в доріжку пиріжки з горошком.

Шість хлопців живуть в хатинці, шість маслюків поблизу галявини.

Йшли сорок мишей, несли сорок грошів.

Спритний кіт осіннім листям шарудить, біля стогу з сіном мишок вартує.

Диференціація звуків С - Ш в пропозиціях, самостійно складених за моделлю

Уяви, що до широкого шосе поспішає людина, він поспішає на автобусну зупинку. Послухай слова і поясни їх значення. Потім повним пропозицією відповідай на питання: хто поспішає до шосе?

наприклад: До шосе поспішає машиніст. До шосе поспішає шахіст.

Штангіст, шахіст, мандрівник, пастушок, машиніст, шпажист, планерист, телефоніст, письменник, велосипедист, водій, шахтар, паспортист, космонавт.

♦ 6 даній вправі всі фрази, які складає дитина, містять складні звукові комбінації. Однак модель у пропозицій єдина, що помітно полегшить їх обговорювання.


Диференціація звуків С - Ш в забавних інсценуваннях

Послухай кумедні сценки. Розіграй їх разом з рідними. Нехай одну з ролей зіграє дорослий, а іншу - ти. Якщо будеш говорити чітко і виразно, тоді ллється маленький спектакль.

Пилосос, пилосос! - Йшов по лісу спритний Мишка,
Ти куди сунеш свій ніс? На нього впала шишка.

Шу-шу-шу, шу-шу-шу, - А на нас, а на нас
Вашої пилом я дихаю! Нехай зірветься ананас!

Мишка, мишка, що не спиш? - Тихіше, мишка, не шуми,
Що соломкою шарудить? Нашорош-ка вуха,

Я боюся заснути, сестриця, Тихіше, мишка, чи не шаруди,
Кот вусатий мені присниться! Тишу послухай!

Спритний Миша сушить сушки, - Чую! Чую! дві комашки
Миша висушив штук шість. Спати влаштувалися в ромашці!

Як смішно поспішають бабусі Під простирадла влізти хочуть,
Сушок Мишиних поїсти! Пелюстками шелестять.

Диференціація звуків С - Ш в віршованих текстах про тварин

Послухай кумедні історії у віршах. З виразом проговори кожне з ніх.3атем перекажи своїми словами і поясни, що ж смішного в цих історіях.

Болотяна жаба - Заходь, сороконіжка,

Купила саксофон, Посидь зі мною трошки, -

Вміє за жабу Так шепотів втомлений джміль,

Прекрасно квакати він! Запрошуючи влізти на ялину.

Веселі миші забралися на дах До будинку мишка підійшла,

І лізуть вперто все вище і вище: лапки двері поскребла,

«Зовсім не бояться вони висоти», - Заглянула - чи немає кішки,

Вирішили, піднімаючись за ними, коти. І сіла на віконці.

Вітер ялинками шумить, Черепаха всіх смішить,

Їжачок наш додому поспішає. Тому що не поспішає,

Раптом з лісу вийшов вовк, І куди поспішати того,

На їжака зубами - клац. Хто завжди в своєму будинку?
Їжак голки показав,
Вовк зі страху втік.


Спав заєць в лісі, не заважав нікому, У широкого моста

Раптом щось впало на спину йому. Пес зловив в річці кита,

Помчав боягуз, від страху тремтячи, Сховав за віконце,

І десь в кущах потривожив їжака, З'їла його кішка,

І крикнув переляканий зайчик тоді: Допомагали два кота ...

Рятуйся хто може! Сталася Немає величезного кита!
біда!

Диференціація звуків С - Ш в скоромовках

Чітко проговори скоромовки спочатку повільно, а потім швидко, зберігаючи чіткість вимови звуків С - Ш.

У суцільний тиші у куреня я чую шарудіння очерету.

За шосе, за шосе шаруділи миші в очереті.

Спекла Иришка лялькам по пряники, солодкі пряники для Сашки і Марішка.

Зозуля зозуленяті пошила капюшон, смішний капюшон, і зозуленя в ньому смішний.

Мишка Сашка з'їла кашку, в Мишкін мисці більше ні крихти.

Мишка сушок насушила, мишка мишок запросила, мишки сушки їсти стали, мишки зубики зламали.

Наша сіра кішка сиділа на даху, ваша сіра кішка сиділа вище.

Немає шостий кішки в Сашиному кошику.

Парус наш на совість зшитий, нас і шторм не злякались.

Пастушок до пастушці поспішає, пастушок пастушку смішить.

По шосе йде старенька, у бабусі в сумці сушка.

Соня з Сашком йшли за Глашей.

Стеха поспішала, сорочку пошила, та поспішила - рука не пришила.

Пошила Саша Сашкові шапку.

У нашого синочка старі пустушки.

Шашки на столі, шишки на сосні.

Шишки слизькі шаруділи, шумно шльопалися з сосни, шаром снігу, немов шаллю, приховає шишки до весни.

Диференціація звуків С - Ш в оповіданнях

Послухай розповіді. Чітко проговори спочатку кожне речення, а потім весь розповідь цілком.

Саша йшов до школи, а позаду нього крокував пес Пушок і, як завжди, ніс Сашину сумку. Саша пишався своїм псом. Ні у кого не було такої розумної собаки! Саша швидко йшов до школи, не зупинявся і не озирався. В цей час підійшов до Гармату Сашин сусід - Мишка - і простягнув собаці кістку з м'ясом. Пушок кинув сумку, схопив велику кістку і знову пішов за Сашком. А пустун Мишко взяв Сашину сумку і каже сам собі: «Подивлюсь я на Сашку, коли він з кісткою прийде в школу та за парту сяде!»


Не здійснений ПОДОРОЖ

Сім'я готувалася до подорожі. Дружина складала в сумки безліч непотрібних дрібничок. П'ять сумок були сповнені по вінця. Нести їх було занадто важко. Чоловік втомився від непосильної ноші. Стоячи біля вагона поїзда, він насилу дихаючи Коли поїзд під'їхав, чоловік сказав дружині: «Шкода, що ти не взяла з собою шафа Дружина схопилася за голову. Вона згадала, що саме в шафі, на полиці, вона залишила квитки на поїзд.



ВАЖКА нОША

Купила якось свиня у ведмедя мішок жолудів. Несе свиня мішок, і щось ноша їй невагомою здається. «Обдурив мене ведмедик, - вирішила свиня, - півмішка насипав!» Крокує свиня далі, втомлюється. Мішок їй здається важче з кожним кроком. «Ні, не обдурив ведмедик, - думає свиня, - мішок насипав!» Знову крокує свиня, і вже їй не під силу нести важкий мішок. Кинула свиня мішок, встала і каже: «Що це ведмедик замість одного мішка мені два насипав ?!»


Розрізнення звуків З-Ш на слух і у вимові.

Дурнєва Марина Олексіївна, учитель-логопед, МБДОУ дитячий садок № 17, м Каменськ-Шахтинський.
мета: диференціація звуків Ж-З.

завдання:
1. Формувати у дошкільнят правильного звуковимови, вміння диференціювати звуки С-Ш в своїй промові, вживати їх правильно.
2. Урізноманітнити за допомогою дидактичної гри роботу над закріпленням правильного звукопрізношенія, зацікавити дітей.

опис: Звуки С-Ш дитина змішує найбільш часто, причому не тільки на слух, але і у вимові. Робота по диференціації звуків З-Ш допомагає більш чіткому, усвідомленого вимові в цілому, а так само є основою грамотності письма. Дані гри може проводити як логопед, так і вихователь. Дана робота буде корисна логопедам, діффектологам, вихователям, батькам. Перший етап
Розрізнення звуків З-Ш ізольовано, в складах і словах.

1. Диференціація на слух звуків З-Ш в словах.
Уважно послухай незакінчені пропозиції. З пари схожих за звучанням слів назви одне, підходящого змісту. Поясни його значення.

Поклали в миску ... (кашку або каску).
Пожежний надягає ... (кашку або каску).
Солодко спить у барлозі ... (миска або ведмедик).
На столі з салатом ... (миска або ведмедик).
Кличка нашої кішки ... (Машка або маска).
Кашу слід ... (пустувати або солити).
У борця велика ... (шило або сила).
У булочної велика ... (шайка або сайка).

2. Диференціація на слух і у вимові ізольованих звуків З-Ш.

Граємо з дітьми в різні звуконаслідувальні ігри. типу:
- Ліс шумить (качають піднятими вгору руками і протяжно вимовляють звук Ш-Ш-Ш).
- Насос (імітують рухи людини, що качає шину, вимовляючи звук С-С-С).
- Змійка (скласти докупи долоньки, водити ними з боку в бік і шипіти).
- З крана ллється вода - моєму ручки (імітуємо миття рук і свистимо - ллється вода).
- Шина спустила (Ш-ш-ш-ш - присідаємо), треба накачати (вправа "Насос".)

3. Диференціація звуків З-Ш в прямих складах з однаковими голосними звуками.
Гра "Повторялкі" - чітко промовляти склади (спочатку по 2, а потім по 3 складу). Спочатку в ролі ведучого виступає дорослий, а потім можна запропонувати дитині задавати склади, а інші діти або педагог повторюють. Завдання дитини-ведучого помітити помилки і виправити їх.

Са-ша з-шо су-шу си-ши ша-са шо-со шу-су ши-си

Са-ша-са со-шо-со су-шу-су си-ши-си ша-са-ша шо-со-шо шу-су-шу ши-си-ши

4. Диференціація звуків З-Ш в прямих складах з різними голосними звуками.

На цих складах так само проводиться гра "Повторялкі"

Са-шо су-ши си-ша се-шо шу-са ши-со ша-си со-ша

Су-ши-са си-ша-су се-шо-са ши-су-шо шо-си-шу ше-су-шо ша-су-ши шу-си-ше

5. Диференціація звуків З-Ш в словах.
Гра "Запоміналкі" - беруться картинки, які діти називали при автоматизації кожного з звуків, перемішуються і викладаються перед дитиною по 6 штук. Під час викладання дитина називає кожну картинку. Після цього, дитина запам'ятовує всі 6 картинок і закриває очі. Педагог прибирає по 1-й зображенні, а дитина відкривши очі, повинен назвати яку картинку забрав педагог. Спочатку беремо картинки, де в словах знаходиться тільки 1 звук. Наприклад, сир-шакал- салат-мішок-сумка-капелюх. Потім беруться слова з обома звуками, типу сонечко-сушіння-шістка-штангіст-шосе-старенька.

Другий етап
Розрізнення звуків З-Ш в пропозиціях і зв'язного мовлення.
1. Диференціація звуків З-Ш в самостійно складених пропозиціях.
Гра "Придумай пропозицію". Дана гра проводиться на матеріалі тих же картинок, які йшлося раніше.
Дитині дають картинку і просять його придумати з цим словом пропозицію. Якщо займаєшся з групкою дітей, то можна влаштувати змагання, хто більше придумає пропозицій. За кожне складене пропозицію дається фішка,
потім підраховується результат. У кого більше фішок, той і виграв.

2. Диференціація звуків З-Ш в римування.
Гра "Повторялкі" - повторити за педагогом римування спочатку повільно, а потім швидко.
Бережи ніс у великий мороз.
Дихає паром паровоз, пашить пар з-під коліс.
Кашу Саші дали в мисці, віддала всю кашу кицьки.
Купався Іванушка у сірого камінчика.
Розшумілися на узліссі сови, сойки і зозулі.
Зварила Маша смачну кашу.
Гарні в доріжку пиріжки з горошком.
У великого куреня слон хитає малюка.

3. Диференціація звуків З-Ш в забавних інсценуваннях.
Гра "Театр". Проводиться в парі дитина-дитина або дитина-дорослий. Для зображення ролі заздалегідь підготовлені маски-ободочки. Надягаємо їх і розігруємо вірш. Завдання дитини не тільки зобразити свого героя, але і правильно вимовити всі слова.

Пилосос, пилосос!
Ти куди сунеш свій ніс?
- Шу-шу-шу, шу-шу-шу,
Вашої пилом я дихаю!

Мишка, мишка, що не спиш?
Що соломкою шарудить?
- Я боюся заснути сестриця,
Кот вусатий мені присниться!

Йшов лісом спритний Мишка,
На нього впала шишка.
- А на нас, а на нас
Нехай зірветься ананас!

4. Диференціація звуків З-Ш в оповіданнях.

Читаємо розповідь, а проводимо бесіду і просимо дитину переказати його.

СУСІД
Саша йшов до школи, а позаду нього крокував пес Пушок і, як завжди, ніс Сашину сумку. Саша пишався своїм псом. Ні у кого не було такої розумної собаки! Саша швидко йшов до школи, не зупинявся і не озирався. В цей час підійшов до Гармату Сашин сусід - Мишка - і простягнув собаці кістку з м'ясом. Пушок кинув сумку, схопив велику кістку і знову пішов за Сашком. А пустун Мишко взяв Сашину сумку і каже сам собі: "Подивлюся я на Сашку, коли він з кісткою прийде в школу та за парту сяде!"

ВАЖКА нОША
Купила якось свиня у ведмедя мішок жолудів. Несе свиня мішок, і щось ноша їй невагомою здається. "Обдурив мене ведмедик, - вирішила свиня, - підлогу мішка насипав!" Крокує свиня далі, втомлюється. Мішок їй здається важче з кожним кроком. "Ні, не обдурив ведмедик, - думає свиня, - мішок насипав!" Знову крокує свиня, і вже їй не під силу нести важкий мішок. Кинула свиня мішок, встала і каже: "Що це ведмедик замість одного мішка мені два насипав ?!"

Вправа.Промовляти слова парами.

Стежити за правильністю З і Ш.

заважати-писати

конячка-посадка

пустун-салют

курінь-салат

мішок-лісок

пушок-шматок

ремінець-носок

шерех-сорок

шумно-сумка

жарт-добу

танцюю-танцюрист

пишу-несу

шитий-ситий

миші-щури

вирішив-запитав

ваш-у вас

наш-у нас

страшний-червоний

сорочка-ковбаска

кашка-каска

маска-Машка

щур-дах

каса-каша

миска-мишка

Вправа. Промовляти пропозиції. Стежити, щоб Зі Ш не плуталися! Повільно.

Саня їсть картоплю. Соня поспішає до школи. Школа велика і світла. У кущах шарудить криса.Маша зварила вишневий сироп. Я з'їв солодку шоколадку. Дідусь сидить вшіроком кріслі. У білки пишний хвіст. По мосту швидко несуться машини. У лавки росте густий кущ шипшини. Шура і Світу грають в шашкі.Паша і Костя ганяють ключками шайбу.

З-Ш в одному слові

Саша, Сашенька, синочок, старенька, сонечко, смішний, суша, сушки, старший, сушити, смішити, поспішати, слухати, страшний, жердина, шерсть, пустощі, шелест, шість, запашний, пухнастий, боягуз, безшумний.


Вправа. Промовляти пропозиції.

У Саші машина. У Сашеньки босоніжки.Саша йшла з бабусею. Паша-боягуз, страшно йому. Поспішиш людей насмішиш. Кішки сидять на віконці і гріються на сонечку. Крізь кольорове скельце я дивлюся на сонечко. Шість кошенят є хочуть. Хай живе мило запашне і рушник пухнасте!

чистоговорки

Саша шапкою шишку збив.

Отримав на лобі забій.

Шість мишенят в курені шарудять.

Саші дали кашу,

а Маші кисле молоко.

Шашки на столі,

шишки на сосні.

Саша любить сушки, а Соня ватрушки.

злякалися ведмедика

їжак з їжачихою і ежонком,

чиж з чіжіхой і чіжонком,

стриж з стріжіхой і стріжонком.

Занадто багато ніжок

у стоніг.

Дощик, дощик, чи не дощі.

Чи не дощі ти, почекай.

Вийди, вийди, сонечко

Золоте денце.

Петушок

Петушьей, щоб співали

Забіяка півник.

Забіяці десь в бійці

Відірвали гребінець.

Ходить він без гребінця.

Чи не схожий на півня!

Впустила білка шишку

Впустила білка шишку.

Шишка стукнула зайчик.

Той кинувся навтьоки,

мало не збив ведмедя з ніг.

Під корінням старої ялини

розмірковував ведмідь півдня:
«Щось зайці осміліли,

нападають на мене ».

хитрий їжачок

Хитрий їжачок - чудачок

зшив колючий піджачок.

На голку начепить їжачок

грушу, сливу, всякий плід,

що під деревом знайде.

І з подарочком багатим

поспішить до своїх ежата.

шарфик

Йшов я лісом і боявся.

Чийсь шарфик мені попався.

Відразу ліс нестрашним став.

Гей, хто шарфик втратив?

Що ж ти, їжак, такий колючий?
- Це я про всяк випадок.
Знаєш, хто мої сусіди?
Лисиці, вовки та ведмеді!

Де застібки?

Влітку в клітці зоопарку

ведмежаті дуже жарко.

Добре в спеку таку

зняти одежину хутряну.

Шукає він застібку

щоб зняти одежину.

про кішку

Села кішка на віконце,

замугикав уві сні.

Що тобі наснилося, кішка?

Розкажи скоріше мені!

і сказала кішка:

Тихіше!

Тихіше-тихіше говори.

Мені уві сні наснилися миші,

Не одна, а цілих три.

У тиші лісовій глушині

Шепіт до Шереху поспішає.

Шепіт до Шереху поспішає.

Шепіт по лісі шарудить.

Весела бабуся

Весела бабуся

Весь день сьогодні шиє.

За кругленькою котушкою

Стежить пухнастий кіт.

Втомилася шити старенька

І сіла вона при брамі.

А з кругленькою котушкою

Грати пустився кіт.

Кот Пушок

Стрибнув кіт пушок на стілець.

Клубком згорнувся і заснув.

Дуже кіт Пушок втомився.

Він весь день з хвостом грав.

Дощ покрапав і пройшов,

Сонце в цілому світі.

Це дуже добре

І великим, і дітям!

конячка

Я люблю свою конячку.

Зачешу їй шерстку гладко.

Гребінцем пригладжено хвостик

І верхи поїду в гості.

У магазині іграшок

Лежали на полиці, стояли на полиці

Слони і собаки, верблюди і вовки,

Пухнасті кішки, губні гармошки,

І качки, і дудки, і ляльки матрьошки.

рибка

Усюди темінь, усюди тиша.

Рибка, рибка, де ти спиш?

Лисий слід веде до нори,

слід собачий - до будці,

бєлкін слід веде до дупла,

мишкін - до дірочки в підлозі.

Шкода, що в річці на воді

немає слідів твоїх ніде.

Тільки темінь, тільки тиша.

Рибка, рибка, де ти спиш?

дощик

Дощик, дощик, чи не дощі,

Чи не дощі ти, почекай.

Вийди, вийди, сонечко.

Золоте денце

примхи

Всі примхи у Оксанки

Зберемо в великі санки,

Відвеземо в далекий бор

І залишимо там біля ялинки,

Нехай їдять їх злі вовки!

шишки

Білка з гілки в свій будиночок

перетаскувала шишку.

Білка шишку впустила,

прямо в ведмедика догодила.

Застогнав, заохкав мішка-

на носі схопилася шашка.

Звуки З- Ж

Звук-жук

зал-пожежа

троянда-рожа

коза-шкіра

Ліза-лижа

гроза-тремтіти

лизати-тримати

сказати-бігти

тази-вужі

корзина-пружина

різний-паперовий

жвавий-ніжний

Вірші для закріплення поставлених звуків

весна

Золотим весняним днем

Дзвінко пісню ми співаємо.

А в траві гудуть жуки,

Лізуть звірі з нори.

Зайка виліз з кущів.

Стрибати він завжди готовий.

Виповзає слизький вуж,

Жаби стрибають з калюж.

Мамі треба відпочивати.

Мамі хочеться поспати.

Я навшпиньки ходжу,

Я її НЕ розбуджу.

І жодного разу, і жодного разу

Ні словечка не скажу.

горішок

Спав заєць в лісі, не заважав нікому.

Раптом щось впало на спину йому.

Помчав боягуз, від страху тремтячи.

І десь в кущах потривожив їжака.

І крикнув переляканий зайчик тоді:

Рятуйся, хто може, трапилася біда!

Вправа. Промовляти пропозиції.

Біля калюжі - зелена жаба. Бронзові жуки кружляють над трояндами. У Зої жовтий гумовий зайка. Зіна запалює плиту. Дядя Жора ріже залізо. Зоя любить золотисте желе з агрусу. Для заливного потрібен желатин.

Вправа. Промовляти пропозиції.

Лоша забіг у двір і заіржав. Захар заряджає рушницю. Женя заслужив нагороду. Я затиснув в руці залізний гвоздик. Пес лежав і лизав лапу. Ми прив'язали Жучку до будки, щоб вона не втекла. Заверещала залізна пила, застукав залізний молоток. Зелений метелик сів на жовтий стеблинка. Біля лужіжаба. Бронзові жуки задзижчали над трояндами. У Зої жовтий гумовий зайка. Дядя Жора ріже залізо. Зоя любить желе з агрусу. Для заливного потрібен желатин.

З-Ш-З-Ж

Вправа. Промовляти пропозиції.

У Оксани плюшевий жираф і заводна мишка. Жовті троянди стоять біля книжкової шафи. Женя катає зайчика і собаку у жовтій машині. Саша і Жанна забігли за Машею. Біля кущів жовті ромашки. За парканом жасмин і шипшина. У Свєти на дні народження діти їли морозиво, шоколад і кавун.


Вірші для закріплення поставлених звуків

Щеня

Цуценя годували молоком,

Щоб він здоровим ріс.

Вставали вночі і тайком

До нього бігли босіком-

Йому помацати ніс.

Вчили хлопчики цуценя,

Возилися з ним в саду,

А він, засмучений злегка

Шагал на поводу.

хитрий їжачок

Хитрий їжачок-чудачок

зшив колючий піджачок.

Весь в голках, без застібок.

На голку начепить їжачок

грушу, сливу, всякий плід,

що під деревом знайде.

І з подарочком багатим

поспішить до своїх ежата.

тиха казка

Цю казку ти прочитаєш

тихо, тихо, тихо ...

Жили-були сірий їжак

і його їжачиха.

Сірий їжак був дуже тихий,

І їжачиха теж.

І дитина була у них-

дуже тихий їжачок.

У жолудь вліз один черв'як

І не з'їсть його ніяк.

Хто куди, скажіть, вліз?

Хто кого ніяк не з'їсть?

Жолудь, чи що, черв'яка?

Фу, яка нісенітниця!

У жолудь вліз один черв'як

І не з'їсть його ніяк.

сніжок

На галявину на лужок

Тихо падає сніжок.

Вляглися сніжинки,

Білі пушинки.

Але подув раптом вітерець,

Закружляв наш сніжок.

Танцюють всі пушинки,

Білі сніжинки.

сімейка

Мишка в кружечке зеленої

Наварила каші пшоняної.

дітлахів дюжина

Чекає вечері.

Всім по ложечці дісталося.

Ні крупинки не залишилося!

В лісі

Я з ранку в лісі гуляю.

Від роси я весь промок.

Але зате тепер я знаю

про берізку і про мох.

Про малину, ожину,

про їжака т про їжачиху,

у яких за ежат

всі голочки тремтять.

Зимова пісенька

Біла галявина.

Тепла фуфайка,

Я на лижах побіжу.

Ти мене злови-ка!

Біла доріжка,

Зачекай трохи.

Хто там ходить за кущем:

Заєць або кішка?

Баклажан і помідор

Баклажан і помідор сперечалися на городі про те, хто з них красивіше і смачніше. Коли вони встигли, господар повіз їх на базар. На базарі вони лежали поруч і знову сперечалися-кого з них раніше куплять.

Баклажан і помідор купив відразу один покупець. У покупця в кошёлке вони знову сперечалися-кого з них швидше з'їдять. А на кухні з баклажана і помідора зробили соус.

Так вони і не дізналися, хто з них красивіше і смачніше.

Звуки [Ш] - [З]

Звук [С]:губи розтягнуті в усмішці, зуби «парканчиком», мова за нижніми зубами, по середині мови йде холодне повітря. Голосові зв'язки відпочивають, горло не тремтить (немає голосу).

Звук [Ш]: губи висунуті вперед і округлені, мова за верхніми зубами. Форма мови нагадує чашечку. Повітряний струмінь тепла. Голосові зв'язки відпочивають, горло не тремтить (немає голосу).

Диференціація звуків [С] - [Ш] в ізольованому звучанні

вправи «Насос - вітер»: С - Ш, З - Ш, З - Ш ...

Диференціація звуків [Ш] - [З] в прямих складах

ША-СА ШО-СО ШУ-СУ ШИ-си ШЕ-СЕ

СА-ША СО-ШО СУ-ШУ си-ШИ СЕ-ШЕ

ША-СА-ШО-СО-ШУ-СУ-ШИ-си-ШЕ-СЕ

СА-ША-СО-ШО-СУ-ШУ-си-ШИ-СЕ-ШЕ

ША-СА ШО-СА ШУ-СА ШИ-СА ШЕ-СА

ША-СО ШО-СО ШУ-СО ШИ-СО ШЕ-СО

ША-СУ ШО-СУ ШУ-СУ ШИ-СУ ШЕ-СУ

ША-си ШО-Си шу-си ШИ-си ШЕ-си

ША-СЕ ШО-СЕ ШУ-СЕ ШИ-СЕ ШЕ-СЕ

СА-ША СО-ША СУ-ША си-ША СЕ-ША

СА-ШО СО-ШО СУ-ШО си-ШО СЕ-ШО

СА-ШУ СО-ШУ СУ-ШУ си-ШУ СЕ-ШУ

СА-ШИ СО-ШИ СУ-ШИ си-ШИ СЕ-ШИ

СА-ШЕ СО-ШЕ СУ-ШЕ си-ШЕ СЕ-ШЕ

Диференціація звуків [Ш] - [З] в зворотних складах

АШ-АС ЗОШ-ОС УШ-УС ИШ-ис ЕШ-ЕС

АС-АШ ОС-ОШ УС-УШ ис-ИШ ЕС-ЕШ

ЯШ-ЯС YOШ-YOС ЮШ-ЮС ІШ-ІС ЕШ-ЄС

ЯС-ЯШ YOС-YOШ ЮС-ЮШ ІС-ІШ ЄС-ЕШ

АШ-АС-ОШ-ОС-УШ-УС-ИШ-ис-ЕШ-ЕС

АС-АШ-ОС-ОШ-УС-УШ-ис-ИШ-ЕС-ЕШ

ЯШ-ЯС-YOШ-YOС-ЮШ-ЮС-ІШ-ІС-ЕШ-ЄС

ЯС-ЯШ-YOС-YOШ-ЮС-ЮШ-ІС-ІШ-ЄС-ЕШ

АШ-АС ЗОШ-АС УШ-АС ИШ-АС ЕШ-АС

АШ-ОС ЗОШ-ОС УШ-ОС ИШ-ОС ЕШ-ОС

АШ-УС ЗОШ-УС УШ-УС ИШ-УС ЕШ-УС

АШ-ис ЗОШ-ис УШ-ис ИШ-ис ЕШ-ис

АШ-ЕС ЗОШ-ЕС УШ-ЕС ИШ-ЕС ЕШ-ЕС

АС-АШ ОС-АШ УС-АШ ис-АШ ЕС-АШ

АС-ОШ ОС-ОШ УС-ОШ ис-ОШ ЕС-ОШ

АС-УШ ОС-УШ УС-УШ ис-УШ ЕС-УШ

АС-ИШ ОС-ИШ УС-ИШ ис-ИШ ЕС-ИШ

АС-ЕШ ОС-ЕШ УС-ЕШ ис-ЕШ ЕС-ЕШ

Диференціація звуків [Ш] - [З] в складах між голосними звуками

(В интервокальной складах)

АША - АСА Уша - УБА ОША - ОСА Іша - ІСА Юша - ЮСА

Ашо - АСО Ушо - УСО ОШО - ВЗГ Ишо - ІСО Юшо - ЮСО

Ашу - АСУ УШУ - УВУ ОШУ - ССУ ишу - ІСУ Юшу - юсу

Аши - аси ВУХА - ВУСА Оші - ОСИ ИШИ - Іси Юші - Юси

АШЕ - АСЕ уше - УРЕ Оші - ОСЕ іше - ІСЕ ЮШЕ - ЮСЕ

ИША - ИСА Еша - ЕСА Еша - ЕСА YOША - YOСА Яша - ЯСА

ИШО - ИСО Ешо - ЕСО ешо - ЕСО YOШО - YOСО ЯШО - ЯСО

ИШУ - ИСУ Ешу - ЕСУ ЕШУ - ЕСУ YOШУ - YOСУ Яшу - ясу

ИШІ - ИСИ Еши - ЕСИ Еші - ЕСИ YOШІ - YOСИ Яші - Яси

Перевищене - ИСЕ еше - ЕСЕ еше - ЕСЕ YOШЕ - YOСЕ Яші - ЯСЕ

АША - АСО - Ашу - аси - АШЕ Іша - ІСО - ишу - Іси - іше

ОША - ОСО - ОШУ - ОСИ - Оші Еша - ЕСО - ЕШУ - ЕСИ - еше

Уша - УСО - УШУ - ВУСА - уше YOША - YOСО - YOШУ - YOСИ - YOШЕ

ИША - ИСО - ИШУ - ИСИ - перевищене Юша - ЮСО - Юшу - Юси - ЮШЕ

Еша - ЕСО - Ешу - ЕСИ - еше Яша - ЯСО - Яшу - Яси - Яші

АСА - Ашо - АСУ - Аші - АСЕ ІСА - Ишо - ІСУ - ИШИ - ІСЕ

ОСА - ОШО - ССУ - Оші - ОСЕ ЕСА - ешо - ЕСУ - Еші - ЕСЕ

УБА - Ушо - УВУ - ВУХА - УРЕ YOСА - YOШО - YOСУ - YOШІ - YOСЕ

ИСА - ИШО - ИСУ - ИШІ - ИСЕ ЮСА - Юшо - юсу - Юші - ЮСЕ

ЕСА - Ешо - ЕСУ - Еши - ЕСЕ ЯСА - ЯШО - ясу - Яші - ЯСЕ

Диференціація звуків [Ш] - [З] в складах, де голосні знаходяться між звуками [З] - [Ш]

Саш-ШАС ЗОШ-ШОС суш-шус СИШ-ШІС СЕШ-Шес

Диференціація звуків [Ш] - [З] в складах зі збігом приголосних

СНА - ШНА СМА - ШМА СВА - ШВА СКА - ШКА

СНТ - ШНО СМО - ШМО СВО - ШВО СКО - шко

СНУ - шну БМУ - ШМУ СВУ - ШВУ СКУ - ШКУ

СНИ - ШНИ сми - ШМИ сви - ШВИ СКИ - ШКИ

СТА - шта СПА - ШПА СЛА - ЙШЛА

СТО - што СПО - шпо Сло - ЙШЛО

СТУ - штука СПУ - ШПУ слу - ШЛУ

Сти - ШТИ СПИ - шпи Чути - ШЛИ

АСТ-АШТ АСК-АШК АСН-АШН АСМ-АШМ АСВ-АШв АСП-АШП

ОСТ-ОШТ ОСК-ОШК ОСН-ОШН ОСМ-ОШМ ОСВ-ОШВ ОСП-ОШП

УСТ-УШТ УСК-УШК ССО-вушни УСМ-УШМ УСВ-УШВ УСП-УШП

ИСТ-ИШТ ИСК-ИШК ИСН-ИШН ИСМ-ИШМ ИСВ-ИШВ ИСП-ИШП

ЕСТ-ЕШТ ЕСК-ЕШК ЕСТ-ЕШН ЕСМ-ЕШМ ЕСС-ЕШВ ЕСП-ЕШП

ІСТ-ІШТ ІБК-ІШК ІСН-ІШН \u200b\u200bІСМ-ІшМ ІСВ-ИШВ ІСП-ІШП

ЕСТ-ЕШТ ЄСК-ЕШК ЄСП-ЕШН ЄСМ-ЕШМ ЄСВ-ЕШВ ЄСП-ЕШП

YOСТ-YOШТ YOСК-YOШК YOСН-YOШН YOСМ-YOШМ YOСВ-YOШВ YOСП-YOШП

ЮСТ-ЮШТ ЮСК-ЮШК ЮСН-ЮШН ЮСМ-ЮШМ ЮСВ-ЮШВ ЮСП-ЮШП

Їсть-Яшт ЯСК-ЯШК ясн-ЯШН ЯСМ-яшм ЯСВ-ЯШВ ЯСП-ЯШП

Диференціація звуків [Ш] - [З] на початку слова

Зграя-сайка, пустун-салют, шахтар-сапер, курінь-салат, шавлія-серветка, шерех-сорок, жарти-добу, шуміти-зуміти, шип-висип, шут-суд, шов-сов, шумно-сумка, шітий- ситий, широчінь-сир, шило-сила, шипить-спить, шалі-солі.

Диференціація звуків [Ш] - [З] в кінці слова

Ваш-вас, наш-нас, киш-киць, миша-мис, очерет-кумис, плюш-плюс, гріш-ріс, брошка-кинь, стриж-рис.

Диференціація звуків [Ш] - [З] в середині слова

Заважати-писати, пішов-посол, вуха-вуса, Маша-маса, цебер-вусатий, башточка-Басенко, пишу-несу, пашу-пасу, танцюю-танцюрист, нашити-носити, конячка-посадка, мішок-лісок, вершок- пісок, ремінець-носок, мишеня-спросоння, миші-щури, вирішив-запитав, вирішувати-тесати, прошити-просити, Проша-просо.

Диференціація звуків [Ш] - [З] в словах, звук на початку, зі збігом приголосних

Капелюх-слякоть, джміль-смів, штуки - стуки, шпали-спали, багнет-стик, шпори-суперечки, штиль-стиль, штори-сторож.

Диференціація звуків [Ш] - [З] в середині слова зі збігом приголосних

Кашка-каска, Машка-маска, ведмедик-миска, пішаки-піски, кишки-кицьки, сорочка-ковбаска, вежа-байка, рілля-паста, страшний-червоний, пішла-росла, Яшка-ясний, ключка-люстра, пошлі- пасли, пішаки-пісні, мішки-помсти, вишня-висне, віршики-лещата, іриска-Иришка.

Диференціація звуків [Ш] - [З] в словах,

звуки [Ш] - [З] в одному слові

Саша, Сашка, Сашенька, суша, суходіл, сушити, сушений, сушки, понад, слухати, чути, старший, страшно, сонечко, скельце, скошу, смішу, смішити, смішок, смішинка, смішна, віршик, смішно, синочок, старенька, сушка, зшити, збити, сошка, поспішаю, поспіх, поспішати, суцільний, зійшов, шосе, шанс, жердина, шість, шерсть, пустощі, хід, шахіст, шелест, шосе, припічок, машиніст, пастушка, пастушок, пустушка, несеш, посмішка, успішно, запашний, пухнастий, слухняний, боягуз, веснянки, подорож, слухняний, розпушив, шелест, розшумівся.

Диференціація звуків [Ш] - [З] в словосполученнях

Пухнаста кішка, висока вежа, сухі штанці, грицики, бабусину скриню, мишачий писк, квашена капуста, клишоногий ведмедик, гострий шип, соснова шишка, сонна кішка, Соніна шуба, високий жердину, Яшини сани, запашний кущ, пишне тісто, запашне сіно , шовкова косинка, смішна жарт, шахівниця, ситий ведмедик, вишневий сік, смішна маска, порожній мішок, сухий капюшон, шкільна дошка, смішні потешки.

Диференціація звуків [Ш] - [З] в чистоговорки

Ша-ша-ша - Саша миє малюка.

Су-су-су - повітряну кульку я несу.

Ши-ши-ши - спати лягають малюки.

Шу-шу-шу - я лист пишу.

З-з-з - Міша котить колесо.

Су-су-су - ведмедика бачили в лісі.

Аш-аш-аш - під сосною варто курінь.

Ос-ос-ос, ос-ос-ос - над кущами багато ос.

Ош-ош-ош, ош-ош-ош - і над вишнею багато ос. (А. Хмельова)

Ша - са - ша - аша Маша хороша.

Са - ша - са - вкусила ніс оса.

Ши - си - ши - наші вушка хороші.

Си - ши - си - у оси вуса, вуса.

Иш - ис - иш - біжи сюди милиша.

Аш - ос - аш - у нас великий курінь.

Аш - ос - іш - навколо така тиша!

Диференціація звуків [Ш] - [З] в пропозиціях

З 3 слів:

У Саші машина. У Сашеньки босоніжки. Поспішиш людей насмішиш. Саша їсть сушки. У Маші санки. На сосні шишки. Наш дідусь машиніст. Наташа їсть суп. Гусак витягує шию. Наш насос шумить. Миша миє склянку.

З 4 слів:

Саша йшла з бабусею. Паша - боягуз, страшно йому. Шість кошенят є хочуть. Рибалки в курені пробудилися. У Наташі син Саша. Саша поспішає до бабусі. Посуд варто в шафі. Дідусь п'є ананасовий сік. В саду кує зозуля. Дідусь спить на канапі. Миски поставлять в шафу. Соня сушить пухові подушки. Даша шиє сатиновий пояс. Соня пише без помилок. Собака Каштан їсть м'ясо. Мишка їсть з миски. У кішки пухнаста шубка. Наташа шиє косинку Даші. Соня їсть м'ясний суп. На високій сосні шишки. Син відніс кокос бабусі. У Даші високий фікус. На віконці стоїть кактус. Автобус їде повз вежі. Пастушок Саня пас стадо. Біля стіни стоїть шафа. Саша поспішає на виставку. Посуд поставлять в шафу.

З 5 слів:

Саша катає Соню на санках. Саша їсть кашу з миски. Під сосною діти шукають шишки. У нашому саду достигають вишні. Пухнаста кішка спить на віконці. У нашого віконця висока сосна. Миша готує кішці м'ясний суп. Хвіст у нашого кошеня пухнастий. Стас насипає пшоно в мішок. У високої сосни пухнасті гілки. Гоша дає Соні сухий піднос. Даша їде під високим мостом. У нашій кішки пухнастий хвіст. Кішка їсть смачну сосиску. Петушок сидить високо на жердині. Саша поспішає до автобусної зупинки.

З 6 слів:

Розшумілися на узліссі сойки та зозулі. По шосе з шумом мчать машини. Смішні жарти у Соні і Мишка. Соня і Саша їдуть в подорож. У Сашиной кімнаті стоїть дубова шафа. На автобусній зупинці стоїть Пашин дідусь. Стакан, кухлик і миска - це посуд. Миша збив шапкою шишку з сосни. Бабушкіна шуба навесні висить в шафі. Клишоногий ведмедик спав під високою сосною. Соня і Саша грають в шашки. На сонного ведмедика впала соснова шишка.

З 7 - 8 слів:

У високої сосни коштують Маша і Даша. Саша з дідусем посадили шість кущів шипшини. Кішки сидять на віконці і дивляться на сонечко. Злякався півник, впав з даху на припічок. Крізь кольорове скельце я дивлюся на сонечко. Зняли мережі з жердин, весла до човнів несуть.

Диференціація звуків [Ш] - [З] в віршах

Шишки слизькі шаруділи.

Шумно шльопали з сосни.

Шаром снігу, немов шаллю.

Приховає шишки до весни. (А. Волобуєв)

Мчать шалено машини -

По шосе шарудять їх шини.

І в несущейся лавині

Чути шепіт: шу-шу-шу.

Це шина шепоче шині:

«Я поспішаю, поспішаю, поспішаю!» (Ю. Розумовський)

Весела бабуся

Весь день сьогодні шиє.

На круглу котушку

Дивиться пухнастий кіт.

Втомилася шити старенька

І сіла вона при брамі,

А з кругленькою котушкою

Грати пустився кіт. (К. Стюарт)

Їдять пшоно мишки, Ах, яку кашу

Мишки на узліссі, Нам готує Маша!

Пшоно їдять - Ні смачніше каші,

Вусами ворушать. (А. Хмельова) Чим у нашій Маші. (А. Хмельова)

Стеха поспішала, Я сама братикові Льоші

Сорочку шила. Ганчіркою витерла калоші.

Так поспішила - Щоб не наслідила кішка,

Рука не дошила. (Г. Аванесова) Зшила кішці я чобітки.

У кого є вуса? Миша і очерет

Ус-вуса, ус-вуса, очерету пищала миша:

У кота вуса, вуса. - Шерех ваш порушив тишу!

Ус-вуса, ус-вуса, Шепочуть шумно очерети:

У сома вуса, вуса. - Тихіше, мишка, чи не шаруди!

Ус-вуса, ус-вуса, Шелест твій почує кішка.

А у кішки є вуса? Йшла би до бабусі, ти. крихітко!

Є! (A. Хмельова) Чи не послухаєш, мишка, -

черепаха Кішка злапали, дурненька!

Черепаха всіх смішить, (B. Кремньов)

Тому що не поспішає.

Але куди поспішати того,

Хто завжди в своєму будинку?

(Б. Заходер)

Диференціація звуків [Ш] - [З] в текстах

Сірий плутішка.

Був у Міші котішка - сірий плутішка. У котішкі хвіст пухнастий, шерстка м'яка. Сам він сіренький, Полосатенький. Голос у котішкі ласкавий. Миша давав йому молока і каші. Котішка кашу не любив, просив м'ясо. Котішка був ледачий і мишей не ловив. Миші його зовсім не боялися. Добре було мишам. Добре було і пустуни. Поспить солодко, молока полакает. Стрибне на віконце і гріє спинку на сонечку.

Лисиця і глечик(Казка).

Вийшла баба в поле косити і сховала в кущах глечик з молоком. Підібралася до глека лисиця. Засунула в глечик голову і вижлуктив молоко. Але ось біда - ніяк голову з глека НЕ \u200b\u200bвийме. Каже лисиця: «Пожартував глечик, та годі, відпусти!» Не відстає глечик. Розсердилася лисиця: «Не розумієш по-хорошому, я тебе утоплю». Стала лисиця в річці глечик топити. Так глечик потонув разом з лисицею.

Наша кішка

У нас незвичайна кішка. І ім'я її незвичайне - Умка. Одягнена кішка в пухнасту шубку. На шиї шифоновий бант. А розумна яка! Їй діти:

Хто ходить босий? Гусак?

У кого від шишки шишка? У Ведмедики?

Кого миші боятися? Кішку?

Хто вусатий в воді під мостом? Сом?

Ось така наша кішка!

Чия косинка?

На узліссі пес Пушок знайшов косинку. «Віднесу-ка я її Маші. А вона мені дасть м'яса! »

Йде з косинкою пес, а йому зозуля:

Ти куди з моєї косинкою? А? Це косинка моїх діточок. Я її сушу на гілках.

Та ні, зозуля, цю косинку я знайшов і несу Маші.

Моїх дітей косинка!

Буде Машина косинка!

Моїх дітей косинка!

Буде Машина косинка! У тебе і діточок-то немає!

Пушок не дає косинку. Нікому немає спокою від шуму: ні пташкам, ні комашки, ні осам ...

Знайшла! Знайшла! Моя це косинка, - пискнула мишка.

Схопила косинку і бігом в свій будиночок. Стало на узліссі тихо, ніхто нікому не заважає.

У віконця

Під кущем у мишки і мишенят будиночок з віконцями. Чи не тісно мишенятам в будиночку, місця вистачає.

Мама-мишка готує мишенятам смачну кашу. А мишенята стоять біля вікна і бачать кішку.

Мамо! Мамо! Це наша нянька до нас йде? Така пухнаста, така м'якенька, така вусата, вушка на маківці!

Ой, мишенята, йдіть від віконця. Це не ваша нянька. Це кішка Соня йде на полювання.

лінива кішка

Не дають спокою миші бабусі. Те пшоно віднесуть, то - овес, то - кашу. А кішка Сонька спить на своїй м'якій подушці, так їсть, спить та їсть.

Бабуся кішці: «Як би і тебе миші не віднесло!»

Ні, не понесуть! Я їх своїми кігтями, вусами, та хвостом налякаю.

І знову спить да ест, їсть та спить.

Бачать миші - не є небезпечною їм кішка. Спати до кішки на м'яку подушку йдуть. І жартують над нею: то у сонної кішки з шиї бант знімуть і самі його носять, то на вуса павука посадять.

Не треба бабусі такої кішки. Бабуся віддасть її на виховання сусідської кішці Мушці.

Диференціація звуків [Ш] - [З] в скоромовках

Шила шубку - пошила спідницю.

Спить на віконці пухнаста кішка.

Шила шапку - пошила тапку.

У Соні - шишки, у Сани - шашки.

Пошила Саша Саші шапку.

З'їж, Саша, шість сушок.

На сосні - соснові шишки.

У нашого Мишка смішні жарти.

Наш кіт у нас, ваш кіт у вас.

Соніна кішка сидить на віконці.

Треба зуміти тут не шуміти.

У Машкін мишки смішні штанці.

Шосту добу жартуємо жарти.

Шість мишенят в курені шарудять.

Шишки на сосні, шашки на столі.

Йшла Саша по шосе і смоктала сушку.

В курені шість пустунів.

Я куплю для кішки сап'янові чобітки.

Пошию синочкові-хвалько смішні штанці.

У шести Сашек по шість жердин, а на шести жердинах по шість сушок.

У Саші Шустикова і синочок - Саша Шустиков.

У кішки шість кошенят, у мишки шість мишенят.

Пішов Паша пішки, поніс мішок з піском.

Мишка піде до Сашка, Сашка піде до Мишка.

Диференціація звуків [Ш] - [З] в прислів'ях і приказках

Чи не піднімай ніс: спіткнешся.

Спиш, спиш, а відпочити колись.

Кішка спить, а мишку бачить.

Чи не нарікай на сусіда, коли спиш до обіду.

Що спік, то і їж.

Як постелешь, так і поспиш.

Поспішиш людей насмішиш.

Не поспішай мовою, поспішає справою.

Піснею полі не зореш.

Сонна кішка мишей не ловить.

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ:

1. Алифанова E.A., Єгорова Н.Є. Логопедичні римування і мініатюри. Посібник для логопедів і вихователів логогрупп. - М .: «ГНОМ-ПРЕСС», 1999. - 80 с.

2. Куликовська Т.А. 40 нових скоромовок. Практикум по поліпшенню дикції / Т.А. Куликовська. - М.: Видавництво ГНОМ і Д, 2010 року. - 48 с.

3. Співак Е.Н. Звуки Ш, Ж, Ч, Щ. Мовний матеріал для атоматизации і диференціації звуків у дітей 5 - 7 років / Е.Н.Співак. - М .: Видавництво ГНОМ іД, 2007. - 48 с.

Схожі статті

  • Як звук поширюється в просторі?

    Якщо звукова хвиля не зустрічала перешкод на своєму шляху, вона поширюється рівномірно в усіх напрямках. Але і не всяке перешкода стає перепоною для неї. Зустрівши перешкоду на своєму шляху, звук може огинати його, ...

  • Як вивчити англійську мову самостійно?

    Способів вивчення англійської мови дійсно багато, і розібратися в їх ефективності буває непросто. На жаль, «чарівної таблетки», що ідеально підходить кожному, не існує, адже всі люди різні. Ось поради, як знайти спосіб ...

  • Як вивчити англійську мову самостійно?

    Англійська мова - одна з тих рідкісних дисциплін, вивчити яку прагнуть тисячі дорослих людей. На жаль, не всі можуть похвалитися тим, що за роки навчання дійсно йому навчилися. А життя вимагає, роботодавець вимагає, душа часом теж ...

  • Розкопки Великої Вітчизняної війни

    Підйом танка КВ-1 на Невському п'ятачку 11 серпня 2002 роки команда аквалангістів ВІДКРИТЕ МОРЕ спільно з пошуковим загоном МГА, обстежуючи фарватер Неви, виявила в 30 метрах від берега важкий танк КВ-1, який при штурмі Невського ...

  • Забутий снайпер Чеченської війни

    18-річний якут Володя з далекого оленячого стійбища, був промисловик-соболятнік. Треба було так статися, що прийшов до Якутська за сіллю і патронами, випадково побачив в їдальні по телевізору купи трупів Російських солдатів на вулицях Грозного, ...

  • По дорозі Єрмака підкорення Сибіру

    У 1581-1585 роках Московське царство на чолі з Іваном Грозним істотно розширило кордони держави на Схід, внаслідок перемоги над монголо-татарськими ханствами. Саме в цей період Росія вперше включила до свого складу Західну ...