Сценарії за творами маршаку для початкової школи. Сценарій літературного свята для дітей підготовчої групи дитсадка. присвячена творчості С. Я. Маршака

На сторінках творів Самуїла Яковича Маршака
(пізнавальна гра)
Мета: узагальнити та закріпити знання з творчості Самуїла Яковича Маршака.
Завдання:
1.Розвиток пізнавального інтересу;
2. Здійснення морального, естетичного виховання школярів через залучення в ігрові колективні форми діяльності;
3. Розвиток мовленнєвої культури;
4. Підтримка та виховання віри у свої сили;
5. Розвиток комунікативних навичок учнів;
6. Виховання шанобливого ставлення одне до одного.
Обладнання та матеріали: виставка книг з творчості С. Я. Маршака; дитячі малюнки; емблеми для команд – учасниць («Левеня» та «Тигреня»); жетончики для підрахунку окулярів; стенд; картинки із зображенням тварин; картки з назвою місяців; фонограми з мультиплікаційних фільмів: «Ось який розсіяний» та «Дванадцять місяців»; фонограма пісні: "На далекій Амазонці" (автор тексту: Р. Кіплінг, переклад С. Маршака; композитор: С. Нікітін).
Хід заняття
Педагог. На позакласних заняттях «Година книги» ми знайомилися із творчістю Самуїла Яковича Маршака. У нашому класі було організовано виставку книг «Дитяче містечко», де ви могли познайомитися не лише з казками, віршами, загадками Маршака, а й пісеньками та віршами іноземних письменників у перекладі Самуїла Яковича. Дуже цікаво пройшов «Конкурс читців» за книгою «Дітки у клітці». Нікого не залишив байдужим конкурс на найкращий малюнок «Мій улюблений герой!», сьогодні вашими малюнками прикрашений клас. Підсумком нашої роботи з ознайомлення з творчістю цього чудового поета та перекладача стане гра.
С. Я. Маршак зробив багато хорошого для дітей. Він створював їм театри, майстерні, допомагав дітям – сиротам. А скільки цікавих казок та віршів написав Самуїл Якович для дітей! Не тільки ви, але й ваші дідусі та бабусі не уявляли свого дитинства без казок «Кошкін дім», «Дванадцять місяців», «Казка про дурне мишеня». Сьогодні ми знову зустрінемося з творчістю Маршака, але спочатку ми розділимося на дві команди – «Левеня» та «Тигреня» (представляє капітанів).
Починаємо гру! За кожну правильну відповідь команда отримує один жетончик (окуляри), а журі їх прикріплюватиме на стенд. Перемагає команда, у якої до кінця гри буде більше жетончиків.
Звучить музика з мультфільму «Ось який розсіяний»
(Композитор А. Рибніков).
Входить Розсіяний…
(Пальто застегнуте криво, на ногах рукавички, на голові сковорода.)
Педагог. Діти, подивіться, який гість до нас завітав. Ви його впізнали?
Діти. Привіт, людина Розсіяна з вулиці Басейної!
Розсіяний.
- Поважні
Хлопці шановні!
Хлопці шановні
Поважні!
Чи не можна і мене
На свято запросити?
Педагог. Ми раді тобі, людина розсіяна, і з великим задоволенням запрошуємо тебе на нашу гру.
1 конкурс "Назви казку".
Кожній команді зачитується по два уривки із казок С. Маршака. Діти мають назвати казку, з якої прочитано уривок.

1.Ти котись, катись, колечко,
На весняний ґанок,
У літні сіни,
У теремок осінній
Так по зимовому килиму
До новорічного багаття!
("Дванадцять місяців".)
2. Миша – норушка
Там зерно товче,
А жаба пироги пече.
А півень на підвіконні
Їм грає на гармоніці.
(«Теремок».)

3. Відповідає їй мишеня:
- Голос твій занадто тонкий.
Краще, мамо, не їжі,
Ти мені няньку пошукай!
(«Казка про дурне мишеня».)
4. Тетя, тітка кішка,
Виглянь у віконце!
Їсти хочуть кошенята.
Ти живеш багато.
Обігрій нас, кішка,
Корми трошки!
("Котячий будинок".)

Розсіяний (каже, заглядаючи у свою валізу). А в мене, хлопці, подарунок для вас! Я приніс вам казки Маршака. Ой ой ой! Яка біда сталася. Все пропало! Я за своєю розсіяністю втратив слова з казок. Що ж робити? Якщо їх не повернути на місце, то казки пропадуть назавжди (хапається за голову).
Педагог. Не хвилюйся, Розсіяний! Наші дітки добре знають казки Самуїла Яковича та обов'язково повернуть усі втрачені слова. Діти, допоможемо знайти зниклі слова?
Діти. Так!
2 конкурс "Знайди слово" (проводить Розсіяний).
Кожній команді дається по три уривки з казок. Діти мають «знайти» пропущені слова.
1.Тілі – тилі, тилі – бом!
Загорівся ... будинок
(кішки) 4. Спіла вночі мишка в норці:
- Спи, ..., замовкни!
(мишеня)

2. Стали птахи пісні співати,
І розцвів… .
(Пролісок)
5. Хто, хто живе?
Хто, хто у невисокому живе?
(теремочці)
3. Ялинку дрізд проклятий рубає,
Усіх ... лісових загубить
(звірів)
6. Гори, гори ясно,
Щоб не … .
(Згасло)
Журі підбиває підсумки конкурсу.
Розсіяний. Дякую, мої юні друзі! Врятували ви наші казки.
Педагог. Хлопці, а як називається книга С. Я. Маршака, де зібрані вірші про тварин?
Діти. "Дітки в клітці".
Педагог. Наш 3 конкурс називається «Продовж вірш».
Для кожної команди зачитується по два вірші з книги «Дітки у клітці». Діти мають закінчити його. Якщо одна з команд не змогла дати правильної відповіді, то інша команда має шанс заробити додатковий жетон.
1. Жираф
Рвати квіти легко та просто
Дітям маленького зросту,
Але тому, хто такий високий….
Нелегко зірвати квітку!
2. Верблюд
Бідний маленький верблюд:
Їсти дитині не дають.
Він сьогодні з'їв зранку.
Тільки два такі відра!

3. Радята
Поглянь на маленьких радять
Малютки поряд сидять.
Коли не сплять,
Вони їдять.
Коли їдять…
Вони не сплять. 4. Кенгуру
Ось помилуйтеся грою
Два австралійські кенгуру.
Вони грають у чехарду.
У зоологічному саду.
Журі підбиває підсумки конкурсу.
Розсіяний. Ай та хлопці! Та й молодці! Відразу видно, чи полюбилися їм вірші про зоопарк!
Педагог. Увага! Увага! Починається фізкультхвилинка!
Діти виконують дії відповідно до змісту вірша. Людина Розсіяна намагається повторювати рухи за дітьми.
Де обідав, горобець?
- Де обідав, горобець?
- У зоопарку у звірів.
Пообідав я спершу
За ґратами у лева.
Підкріпився у лисиці,
У моржа попив водиці,
Їв моркву у слона,

З журавлем поїв пшона,
Погостив у носорога,
Висівок поїв трохи…
Був на святковому обіді
У волохатого ведмедя,
А зубастий крокодил
Ледве мене не проковтнув. Повороти вправо-ліворуч із витягнутими руками.

Руки на поясі, тулуб повертаємо вправо-вліво,
потім уперед, назад.

Ходьба на місці, в такт кожному кроці похитуємо головою.

Ходьба, високо піднімаємо коліна.
Руки на поясі, робимо напівприсідання з поворотами праворуч – ліворуч.

Ходьба «перевалку», вага тіла переносимо з однієї ноги на іншу.

Стрибки на напівзігнутих ногах.
Розсіяний. Мої молоді друзі! Як у вас все добре виходить! А я, ось, знову все переплутав!
Педагог. Ну що діти, допоможемо?
Діти. Так!
4 конкурс «Знайди зайве».
Педагог. Діти, згадайте, у яких тварин обідав горобець. Поки звучить музика з мультфільму «Де обідав горобець» (композитор Ш. Каллош), зайві картинки треба забрати.
На двох партах лежать картинки із зображенням тварин. Поки звучить музика, кожна команда підходить до своєї партії та знаходить зайві картинки. (Зайвих картинок може бути 2 – 3.)
Журі підбиває підсумки конкурсу.
Розсіяний голосно зітхає і щось бурмотить.
Педагог. Що трапилося? В чому справа?
Розсіяний. Я люблю вірші та казки С. Я. Маршака ... і загадки я теж люблю, але розгадки знайти не можу!
Педагог. Все зрозуміло! Діти, допоможемо Розсіяному?
Діти. Так!
5 конкурс "Вгадай загадку". Кожній команді зачитується три загадки.
1. Ми ходимо вночі,
Ходімо вдень,
Але нікуди
Ми не підемо.
Ми б'ємо справно
Кожну годину.
А ви, друзі,
Не бийте нас!
(Годинник.) 2. Я конем рогатим правлю.
Якщо цього коня
Я до паркану не приставлю,
Впаде він без мене.
(Велосипед.)
3. Тримаюсь я тільки на ходу,
А якщо стану, упаду.
(Велосипед.) 4. За скляними дверцятами
Б'ється чиєсь серце
Тихо так,
Тихо так.
(Годинник.)
5. Б'ють його рукою та ціпком.
Нікому його не шкода.
А за що бідолаху б'ють?
А за те, що він одягнений!
(М'яч.) 6. Його навесні та влітку
Ми бачили одягнений.
А восени з бідолахи
Зірвали усі сорочки.
Але зимові хуртовини
У хутра його одягли.
(Дерево.)
Журі підбиває підсумки конкурсу.
Розсіяний. Молодці, хлопці, добре впоралися із загадками!
А чи знаєте ви, скільки місяців на рік?

Діти. Дванадцять.

Розсіяний. А як вони зветься?
Діти називають місяці року.

Розсіяний. А в якій казці всі місяці зібралися в лісі біля вогнища новорічної ночі?

Діти. У казці "Дванадцять місяців".

Педагог (звертається до Розсіяного). Ми добре знаємо цю казку, діти не лише читали її, а й подивилися мультфільм «Дванадцять місяців» (сценарій С. Маршака та Н. Ердмана).

Розсіяний. А на запитання щодо казки зумієте відповісти?

Діти. Так!

6 конкурс «Бліцтурнір».
Кожній команді зачитується з чотирьох питань.
Запитання для команди «Левеня»:
- Який подарунок зробив Квітень – місяць падчериці? (Чарівне колечко.)
- Що Королева наказувала доставити до палацу? (Кошик пролісків.) - Через який час Січень-місяць обіцяв зняти собачі шуби з мачухи та її доньки? (Через 3 роки.)
- Про яку пору року йдеться у вірші? Вітри, бурі, урагани, дуйте, що є сечі. Вихори, завірюхи та бурани, Розіграйтеся до ночі! У хмарах трубіть голосно, Війтеся над землею. Хай біжить у полях поземка Білою змією!
(Зима.)

Запитання для команди «Тигреня»:
- За якими квітами мачуха відправила до лісу падчерку? (Проліски.)
- Що розсмішило падчерку в лісі? (Гра зайця з білками у пальники.)
- Яку шубу веліла принести Королева падчерка? (Шубу з хутра та пуху.) - Про яку пору року йдеться у вірші? Розбігайтеся, струмки, Розтікайтеся, калюжі. Вилазьте, мурахи, Після зимової холоднечі. Пробирається ведмідь Крізь лісовий хмиз. Стали птахи пісні співати, І розцвів проліск! (Весна.)
Журі підбиває підсумки конкурсу.
Розсіяний. Молодці, хлопці, знаєте казку!
А я маю ще одне запитання: чи може таке бути, щоб лютий прийшов раніше, ніж піде січень, а травень обігнав би квітень?
Діти. Ні.
Педагог. Наш наступний конкурс – «Конкурс капітанів». Капітани повинні розкласти картки з назвою місяців.
7 конкурс «Розклади по порядку».
На двох партах упереміш лежать картки з назвою місяців та ілюстраціями до них.
Звучить музика із мультфільму «Дванадцять місяців» (композитор М. Вайнберг). Капітани працюють, поки звучить музика.
Журі підбиває підсумки конкурсів (визначає команду переможців).
Педагог. Журі підбиває підсумки нашої гри, а у нас «Музична пауза»!
Діти танцюють та співають під пісню «На далекій Амазонці». Автор тексту: Р. Кіплінг (переклад С. Маршака). Композитор: С. Нікітін.
Нагороджується команда, що перемогла, вручаються призи другій команді.
Педагог дякує дітям за активну участь, журі – за роботу.
Педагог. Добігла кінця наша гра.
Розсіяний. До побачення, мої юні друзі!
Діти (хором). До побачення!

Бібліографічний список:
1. С. Я. Маршак «Кошкін будинок». - М: Астрель, 2013р.
2. С. Я. Маршак «Ось який розсіяний». - М: Онікс, 2011р.
3. С. Я. Маршак «Казка про дурне мишеня». - М: Астрель, 2006р.
4. С. Маршак. Казки, пісні, загадки. - М: Дитячої літератури, 1962р.
5. С. Маршак «Дванадцять місяців». - М: "Дитяча література", 1987р.

Беруть участь по 5 осіб із класу (паралель 3-х або 4-х класів).

Цілі:

  • 1.Розширити знання дітей про життя та творчість С.Я. Маршака.
  • 2. Щеплювати інтерес до читання.
  • 3.Развівать пам'ять, увагу, мислення уч-ся.

Прикраса залу:

Портрет С.Я. Маршака (1887 – 1964), виставка книг поета, малюнки дітей до творів, повітряні кулі, цитати:

  • 1.З книгою жити - повік не тужити.
  • 2.Споконвіку книга ростить людину.
  • 3.Книга подібна до води: проб'є дорогу скрізь.
  • 4. Хороша книга – найкращий друг.
  • 5. Хто багато читає, той багато й знає.
  • 6. Розум без книги - що птах без крил.
  • 7.Книга – книгою, а своїм розумом рухай.
  • 8.Більше дізнаєшся - сильніше станеш.
  • 9. Розумний не той, хто багато каже, а той, хто багато знає.
  • 10.Легко забути те, чого не знаєш.

Домашнє завдання (було дано заздалегідь):

  • "Пошта"
  • "Котячий будинок"
  • "Теремок"
  • "Дванадцять місяців"
  • "Казка про дурне мишеня"
  • "Казка про розумне мишеня"
  • "Пожежа"
  • "Багаж"
  • "Ось який розсіяний"
  • "Вусатий - Смугастий"

2.Вивчити напам'ять уривок з вірша (20-30 рядків на вибір (1 уч-ся).

Хід свята:

Ведучий:Вірші Самуїла Яковича Маршака- друзі дитячих років усіх дітей. Вони супроводжують дитину на всіх доріжках її дитинства. Тільки-но навчившись говорити, він перегортає "Дітки в клітці", повторює веселі казки, у школі заучує напам'ять рядки з віршів, співає його пісні. Але й дорослий не розлучається з улюбленим поетом, читаючи у його перекладах вірші, сонети зарубіжних поетів, лірику Маршака.

Ми пропонуємо вашій увазі свято-вікторину, присвячене С.Я.Маршаку та його творчості. Зустріч із творами Маршака – це свято для дітей. Самуїл Якович Маршак все життя був вірним товаришем та добрим другом дітей. Він показав, що віршами можна малювати кольорові картинки світу, розповідати цікаві та повчальні історії та казки, можна викликати в людині роздуми, співчуття до нещастя, навчити мріяти про майбутнє, весело та з толком працювати.

Біографічна довідка.

Студент 1(Хлопчик тримає портрет). Я народився 3 листопада 1887 року у місті Воронежі. Я рано полюбив вірші, чотирьох років від народження вже намагався сам складати віршовані рядки, а в одинадцять років, коли почав навчатися в гімназії, я вже перекладав давньоримського поета Горація.

Батько працював майстром на заводах. У пошуках кращого застосування своїх сил і знань батько з усією сім'єю переїжджав з міста до міста, доки нарешті не влаштувався на постійне проживання у Петербурзі.

Я навчався у Воронезькій гімназії. Пізніше перевівся вчитися до Петербурга. А потім у Ялтинську гімназію. Після я навчався в Англії, закінчив Лондонський університет, вивчив англійську мову, що допомагало робити літературні переклади.

Більшість своєї творчості я присвятив дітям, написавши вірші, казки, загадки, п'єси, робив переклади.

У 1920 році у місті Краснодарі я створив один із перших дитячих театрів і писав для нього п'єси-казки.

Мене вважають одним із основоположників дитячої літератури.

Студент 2.

Самуїл Маршак

Зникне світ у ту саму мить. Зникне світ в ту саму годину, Коли зникну я, Як він згас для ваших очей, друзі, Що Вийшли. Не стане сонця та місяця, Поблякнуть усі квіти. Не буде навіть тиші, Не стане темряви... Ні, світ існуватиме, І нехай мене в ньому немає, Але я встиг весь світ обійняти, Всі мільйони років. Я думав, відчував і жив І все, що міг, збагнув. І цим право заслужив на свою безсмертну мить.

Ведучий:Маршак для багатьох дітей та дорослих справді безсмертний завдяки своїй творчості. Нині ж починається вікторина за творами С.Я. Маршака.

Подання команд(назви, капітан).

Ведучий:

1. Розминка. Слово – відгадку написати на листку і за сигналом підняти. Правильна відгадка – 1 бал. Максимально можна заробити 7 балів (7 відгадок).

1) Шумить він у полі та в лісі, А в будинок не потрапить. І нікуди я не йду, Поки він іде. (Дощ). 2) Що таке перед нами: Дві оглоблі за вухами, На очах по колесу І сьогодні на носі? (Окуляри). 3) Завжди крокуємо ми вдвох, Подібні, як брати. Ми за обідом – під столом, А вночі – під ліжком. (Чоботи, черевики, туфлі, тапки). 4) Б'ють його рукою і ціпком, Нікому його не шкода. А за що бідолаху б'ють? А за те, що він одягнений! (М'яч). 5) Ми ходимо вночі, Ходімо вдень, Але нікуди ми не підемо. Ми б'ємо справно Щогодини, А ви, друзі, Не бийте нас! (Годинник). 6) У Полотняній країні По річці Простині Пливе пароплав То назад, то вперед. А за ним така гладь - Ні зморшки не бачити! (Праска). 7) Під Новий рік прийшов він у будинок Таким рум'яним товстуном. Але з кожним днем ​​він втрачав вагу І нарешті зовсім зник. (Календар).

2. Конкурс капітанів. Капітани стають у лінійку. Якщо відповідь "так", то підняти картку зеленого кольору, якщо "ні" - червоного (підняти за сигналом одночасно). Правильна відповідь - 1 бал, можна отримати 5 балів.

1) Коту - герою вірша "Кіт і ледарі", який ви читали в нашому підручнику з читання, скоро виповниться один рік. Це вірно чи неправильно?

Відповідь: вірно.

"Зам'явкав жалібно Сірий кіт: - Мені, коту усатому, Скоро рік". 2) Говорить мишеня Мурці: - Ну, тоді зіграємо в жмурки! Зав'яжи очі хусткою І лови мене потім.

Ведучий:Я стверджую, що це рядки з "Казки про дурне мишеня".

Відповідь:невірно, це "Казка про розумне мишеня".

3) Головного героя – пожежника з вірша "Пожежа" звуть Кузьма.

Відповідь:так.

4) Кузьма подарував Олені на згадку кішку, яку теж врятував.

Відповідь:вірно.

"Плаче дівчинка навзрид, А Кузьма їй каже: - Не заллєш вогню сльозами, Ми водою погасимо полум'я. Житимеш та поживатимеш. Тільки чур - не підпалювати! Ось тобі на згадку кішка. Посуши її трошки!" 5) Борода твоя обов'язку, Хай не виросли роги. У мене довша вдвічі - Жива впораюся я з тобою.

Ведучий:ці слова належать козлу, "Кошкін будинок".

Відповідь:не так, це коза.

3. Завдання "Фейс – контроль". Надається картка кожній команді. Написати ім'я героя, вгадавши його за словесним портретом, і визначити, з якого він твору. (3 хв). Можна отримати 7 балів за 7 відповідей.

1) Принесла вівсяної кашки, відвернувся він від чашки. Принесла йому редиску, відвернувся він від миски.

Герой:кошеня.

Твір:"Вусатий - Смугастий".

2) Вік він у двірниках служив, Будинок хазяйський сторожив.

Герой:кіт Василь.

Твір:"Котячий будинок".

3) Хто охороняв теремок?

Герой:їжачок.

4)

Герой:Місяць Квітень.

5) Як звуть падчерку?

Ім'я:немає імен у казці.

Картка для 3 завдання.

Клас: 4 "___"

3. Завдання.Написати ім'я героя, вгадавши його за словесним портретом, і визначити, з якого він твору.

1) Принесла вівсяної кашки,

Відвернувся він від чашки.

Принесла йому редиску,

Відвернувся він від миски.

Герой: _________.

Твір: "_____________________".

2) Вік він у двірниках служив,

Будинок господарський сторожував.

Герой: ______________________.

Твір: "_________________________".

3) Хто охороняв теремок?

Герой: _________________.

4) У казці "Дванадцять місяців" хто подарував колечко падчериці?

Герой: ____________________.

5) Як звуть падчерку?

Ім'я: ________________________.

4. Завдання "Доскажи слово". Дописати слова – відновити рядки знаменитих віршів. (3 хв)Можна заробити 6 балів (6 слів).

1) Хто стукає у двері до мене, З товстою сумкою на ремені, З цифрою 5 на мідній бляшці, У синій форменому кашкеті? Це він, Це він, Ленінградський листоноша. Маршак С.Я. "Пошта". 2) Жила людина розсіяна На вулиці Басейній. Сів він уранці на ліжко, Став сорочку надягати, У рукави просунув руки - Виявилося, це штани. Маршак С.Я. "Ось який розсіяний".

Картка для 4 завдання.

Клас: 4 "___"

4. Завдання:Дописати слова – відновити рядки знаменитих віршів.

1) Хто стукає у двері до мене,

З товстою сумкою на ____________ ,

З цифрою 5 на мідній бляшці,

У синій форменій ________________,

Ленінградський _____________________.

2) Жила людина _____________________

На вулиці Басейній.

Сів він вранці на ________________,

Став сорочку одягати,

У рукави просунув руки

Виявилося, це ___________.

5. Завдання "Хто більше". Перерахувати певні предмети, які у творах. (6 хв) Можна отримати максимально 34 бали.

  • 1) жаба
  • 2) мишка
  • 3) півень
  • 5) вовк
  • 6) лисиця
  • 7) ведмідь
  • 1) мишка
  • 2)качка
  • 3) жаба
  • 4) кінь
  • 5) свинка
  • 6) курка
  • 7) щука
  • 8)кішка
  • 1) свиня
  • 2) півень
  • 3) курка
  • 4) цап
  • 5) коза

4.Що здавала жінка в багаж:

  • 1)диван
  • 2) валіза
  • 3) саквояж
  • 4) картина
  • 5) кошик
  • 6) картонка
  • 7) маленький песик
  • 1) кошик золота (в якому принесли проліски)
  • 2) оксамитова шуба на сивій лисиці
  • 3) участь у королівському новорічному катанні
  • 1) поет
  • 2)письменник
  • 3) перекладач
  • 4)драматург

Ведучий:Маршак зробив напис на книжці перекладів.

"В один і той же час океан Штурмує скелі півночі і півдня. Живі хвилі - люди різних країн - Про цілий світ знають один від одного".

Картка для 5 завдання.

Клас: 4 "___"

5. Завдання: перерахувати предмети, які у творах.

1.Назвати тварин - героїв казки Маршака "Теремок":

  • 1)__________________
  • 2)__________________
  • 3)__________________
  • 4)_________________
  • 5)__________________
  • 6)__________________
  • 7)__________________

2.Перечислить, хто співав пісню мишеня в казці "Про дурне мишеня":

  • 1)__________________
  • 2)__________________
  • 3)__________________
  • 4)__________________
  • 5)__________________
  • 6)__________________
  • 7)__________________
  • 8)__________________

3.Хто прийшов у гості до кішки у казці "Коткін дім":

  • 1)__________________
  • 2)__________________
  • 3)__________________
  • 4)__________________
  • 5)__________________

4.Що здавала жінка в багаж:

  • 1)__________________
  • 2)__________________
  • 3)__________________
  • 4)__________________
  • 5)__________________
  • 6)__________________
  • 7)__________________

5.Що пообіцяла королева за кошик пролісків у п'єсі "Дванадцять місяців":

  • 1)______________________
  • 2)______________________
  • 3)______________________

6.Хто такий Маршак (його професії у літературі):

  • 1)____________________
  • 2)____________________
  • 3)____________________
  • 4)____________________

Ведучий (Під час виконання командами 5-го завдання).

Гра з глядачами

Вам треба відповісти, який місяць каже ці слова у п'єсі "Дванадцять місяців".

1) Сніг тепер уже не той - Потемнів він у полі. На озерах тріснув лід, ніби розкололи. Хмари біжать швидше, Небо стало вищим. Зачіркав горобець Веселі на даху. Все чорніше з кожним днем ​​Стіжки та доріжки І на вербах сріблом Світяться сережки. (Березень). 2) Розбігайтеся, струмки, Розтікайтеся, калюжі! Вилазьте, мурахи, Після зимової холоднечі! Пробирається ведмідь Крізь лісовий хмиз, Стали птахи пісні співати, І розквітнув пролісок. (Квітень).

5. Конкурс – домашнє завдання. Читання уривків із віршів Маршака напам'ять.

Журі оцінює за п'ятибальною системою.

Приклад:

Самуїл Маршак

Кошенята.

Два маленькі кошеня посварилися в кутку. Сердита господиня взяла свою мітлу І вимела з кухні котів, що б'ються, Не впоравшись при цьому, хто правий, хто винен. А справа була вночі, взимку, у січні. Два маленькі кошеня змерзли на дворі. Лігли вони, згорнувшись, на камінь біля ганку. Носи уткнули в лапки і стали чекати кінця. Але зглянулася господарка і відчинила двері. - Ну що? - Вона спитала. - Не сваритеся тепер? Пройшли вони тихенько у свій кут на нічліг. Зі шкірки обтрусили холодний, мокрий сніг. І обидва перед грубкою заснули солодким сном. А завірюха до світанку шуміла за вікном.

Журі підбиває підсумки.

Ведучий:Поет передбачав, що його вірші читатиме не одне покоління. Ось що написав Маршак у 1962 році:

"Читаче мій особливого роду: Вміє він під стіл ходити пішки. Але радісно мені знати, що я знайомий З читачем двохтисячного року!"

Студент 3.

Самуїл Маршак

Побажання друзям.

Бажаю вам цвісти, рости, збирати, зміцнювати здоров'я. Воно для далекого шляху – найголовніша умова. Нехай кожен день і щогодини Вам нове добуде. Нехай добрим буде розум у вас, А серце буде розумним. Вам щиро бажаю я, Друзі всього хорошого. А все хороше, друзі, Дається нам недешево!

Учся роздає надруковані віршівсім учасникам та журі.

Нагородження переможців та учасників.

Ведучий.Дорогі хлопці, дякую за гру. Бажаємо вам подальших успіхів у вивченні дитячої літератури!

Кінець

Література:

  • 1.С.Маршак. Казки, пісні, загадки. Вірші. На початку життя (Сторінки спогадів). - М: "Дитяча література", 1981.
  • 2. Журнал "Початкова школа" № 18/2007.
  • 3. Біографії письменників

Конкурсна таблиця балів для журі

Назва конкурсу

Розминка

(7 питань – максимально 7 балів)

Конкурс капітанів

(5 питань – максимально

5 балів)

Фейс контроль

(7 відповідей – максимально

7 балів)

Доведіть слово

(6 балів – 6 слів)

Хто більше?

(34 бали максимально –

34 слова)

Конкурс читців

(1-5 балів)

Разом

1 місце – клас

2 місце – клас

3 місце – клас

Подяка за участь – класи.

Самуїл Маршак

Побажання друзям.

Бажаю вам цвісти, рости, збирати, зміцнювати здоров'я. Воно для далекого шляху – найголовніша умова. Нехай кожен день і щогодини Вам нове добуде. Нехай добрим буде розум у вас, А серце буде розумним. Вам щиро бажаю я, Друзі, всього хорошого. А все хороше, друзі, Дається нам недешево!

Ціль: в ігровій формі згадати та повторити твори С.Я. Маршака;

Пробудити інтерес до його творчості; вчити сприймати зміст

творів; прищеплювати інтерес до читання книг; розвивати уяву,

Мислення, культуру спілкування, виразне читання, акторські

Здібності; виховувати милосердя, працьовитість.

Оформлення: портрет С. Я. Маршака, презентація біографії та творчості,

Елементи декорацій до казок «Дванадцять місяців», «Коткін

Дім», віршам.

Хід свята

1 ведучий. Здрастуйте, хлопці!

2ведучий. Ми дуже раді, що ви прийшли до нас на зустріч!

1 ведучий . А поговорити ми хочемо про творчість відомого дитячого письменника С. Я Маршака,

З дня народження якого цього року виповнюється 125 років.

Людина Розсіяна. (вибігає т) Вельмишановний

Вагоношановний!

Вагоношановний

Поважний!

У що б то не стало

Мені треба виходити

Чи не можна біля трамвалу

Вокзай зупинити?

(озирається ) Ой! А що то за станція така?

Дібуни чи Ямська?

2 ведучий .Ні та й не інша! Це наша школа!

Розсіяний . Ех! Я знову не туди потрапив.

2ведучий . А ось і ні! Цього разу ви потрапили саме туди, куди треба! . А що це у вас у руці?

Розсіяний . А-а.. це… бачите… замість капелюха на ходу я одягнув сковороду…

1ведучий. А! Так ви --- людина Розсіяна!

Розсіяний. Так!

Дівчинка. ( вибігає з м'ячем). Мій веселий

Дзвінкий

М'яч.

Ти куди

Помчав

Схопитися?

2 ведучий. Стоп! Стоп! Тут не можна грати!

Падчерка. ( йде з кошиком за кільцем) Ти котись, котись, колечко,

На весняний ґанок
У літні сіни
У теремок осінній
Так по зимовому килиму

До новорічного багаття!

Ой! А де ж брати-місяці?
1 ведучий . Мила дівчина, проходьте, не бійтеся! Тільки братів-місяців тут нема. В

Цьому залі зібралися хлопці, які люблять твори С. Я. Маршака.
2 ведучий . Тут вас усі знають і дуже раді бачити! Щоправда, хлопці? Хто це до нас

Прийшов?
Зал . Падчерка з п'єси-казки «Дванадцять місяців».

Людина Розсіяна.

Дівчина з м'ячем . А це м'яч із вірша, який так і називається --- «М'яч».

Розсіяний .О! Справді знають! А може, ви скажете, де я живу? А то я весь час

Кудись не туди потрапляю.

Зал. На вулиці Басейній.

Розсіяний . Які молодці! Всі знають!

1 ведучий . Звісно, ​​знають. Тільки ви додому не поспішайте. Залишайтеся з нами та допоможіть

Нам розповісти про знаменитого дитячого письменника С. Я. Маршака.
Дівчина з м'ячем. Ура!

Розсіяний. Ми з радістю залишимось!

Падчерка . А моє чарівне колечко допоможе з'явитися тут героям творів

Самуїла Яковича.

1 ведучий . Чудово! Розсідайте, будь ласка.
2 ведучий . А ми починаємо захоплюючу подорож до казкової країни, створеної

Невеликому на той час місті Воронежі дитинство своє провів у провінції. Батько

Самуїла Яковича у пошуках цікавої роботи часто змінював місце служби.

Нелегко було сім'ї, де росло шестеро дітлахів, переїжджати з місця на

Місце. Надовго запам'яталося хлопцеві життя на колесах, у постійній метушні та

Тривозі.

1ведучий . Про свої дитячі враження він написав вірші:

У край далекий, незнайомий

Їде вся моя сім'я.

Третя доба замість будинку

У неї одна лава.

Тісно нам трошки

Це нове житло.

Але відкрите віконце

Перед столиком - моє.

2ведучий . С. Я. Маршак згадував: «Суповідати вірші я почав років із чотирьох».

Він намагався писати оповідання, п'єси, ігри, загадки. А ви любите загадки, хлопці?

Ану, відгадайте.

Дівчина з м'ячем. Я, я загадаю, нізащо не відгадаєте!

Б'ють його рукою та ціпком.

Нікому його не шкода.

І за що бідолаху б'ють?

А за те, що він надуть.М'яч

Розсіяний . Тепер я загадаю.

Шумить він у полі та в саду,

А до хати не потрапить.

І нікуди я не йду,

Поки він іде. (Дощ )

1 ведучий .А ось ще одна загадка.

Ми ходимо вночі,

Ходімо вдень,

Але нікуди

Ми не підемо.

Ми б'ємо справно

Кожну годину.

А ви, друзі, не бийте нас! (Годинник )

Падчерка . І я знаю загадку, яку написав С. Я. Маршак.

Під Новий Рік прийшов він до будинку

Таким рум'яним товстуном.

Але з кожним днем ​​він втрачав вагу

І нарешті зовсім зник. (Календар

2 ведучий . І ще одну загадку відгадайте.

Що таке нам?

Дві оглоблі за вухами,

На очах по колесу

І доглядальниця на носі. (Окуляри )

1 ведучий . Молодці, хлопці, вмієте відгадувати загадки.

2 ведучий . Навчаючись у гімназії, Маршак не залишав своєї улюбленої творчості. Юному

Даруванню допомагали викладач латинської мови В. І. Теплих, а пізніше

– відомий на той час критик – мистецтвознавець В.В. Стасів.

1 ведучий . Звернув увагу на хлопчика у гімназійній формі та велику російську

Письменник М. Горький. Але після революції 1905 р. почалися гоніння на

Інтелігенцію, багато передових її представників поїхали за кордон.

Маршакові довелося покладатися на свої сили.

2 ведучий . Почалося важке життя літератора-професіонала. Складаючи гумористичні

Замальовки, літературні пародії, сатиричні відгуки на злобу дня,

С. Маршак заробляв життя. І не переставав мріяти про далекі країни, про

Іншого, незвіданого життя.

1 ведучий . Зібравши трохи грошей і домовившись про кореспондентську роботу з

Різними петербурзькими редакціями, Самуїл Якович поїхав для

Продовження освіти до Англії. У 1912 р. він уже слухав лекції у

Лондонський університет.

2 ведучий . Під час канікул юнак подорожував пішки країною, йшов з рибалками.

У морі жив у лісовій школі. Його зацікавив англійський фольклор, він

Перекладав народні балади, вірші Вордсворта, Блейка. Деякі з них

Дуже полюбилися читачам і навіть покладали музику.

(Виконується пісня «На далекій Амазонці». Вірші Редьярда Кіплінга у перекладі

С. Я. Маршака)

1 ведучий . Хороша країна Бразилія, тільки ця пісня, швидше, не про екзотичну країну, а

Про мрію.

2 ведучий . А мрії, якщо їх добиватися, справджуються! Пам'ятайте про це, хлопці!
1 ведучий . Перед початком першої світової війни С. Я. Маршак повертається до Росії. В

Роки військового лихоліття виникає особливий інтерес до дітей, до питань

Виховання підростаючого покоління. На початку 20-х р. Маршак створює

«Дитяче містечко» --- цілий комплекс для дітей, з дитячим садком,

Бібліотекою, різними гуртками та театром. Ось для цього театру він і

Написав свої перші п'єси-казки: «Кошкін будинок», «Казка про козла» та ін.

2 ведучий . Вклад С.Я. Маршака у розвиток дитячої драматургії значний. Його п'єси

Цікаві та повчальні. Наприклад, у всій відомій п'єсі «Кошкін дім»

Висміюється егоїзм, чванство, міщанська любов до речей.

1 ведучий .(До падчерки) Мила дівчина, а чи не допоможе ваше чарівне колечко

Подивитися, як живуть герої Маршака?

Падчерка. Звісно, ​​допоможе. Давайте подивимося, що відбувається у будинку кішки.

Ти котись, котись, колечко,

Стежкою, не річкою.

Горбок за горбком.

Заглянь-но в Кошкін будинок

Кішка . А будинок згорів! Немає більше в мене вдома!

Кіт . І жити нам нема де.

Кішка . Що ж нам робити, Василю?

На поріг нас не пустили

Наші колишні друзі.

Минули ціле світло ---

Нам ніде притулку немає.

(Інсценізація уривка з п'єси «Коткін дім»)

Дівчина з м'ячем . Я дуже люблю цю казку. Вона вчить не проходити повз чуже лихо. Вчить

Бути добрим, уважним до оточуючих.

1 ведучий . Чудова казка!

2 ведучий . Не менш відома і п'єса «Дванадцять місяців». Цікава історія її

Створення. Спочатку чеську народну казку з такою ж назвою письменник

Переказав у прозі, а у п'єсу ввів комедійно-сатиричний елемент – лінію

Маленької Королеви. У творі прославляє автор не терпіння та

Упокорення сироти, а її працелюбність. сміливість та стійкість. П'єса була відзначена в

1946 року Державною премією СРСР.

Падчерка . Дорогі хлопці! Бажаєте побачити, як почалася моя історія?

Дівчина з м'ячем.

Падчерка

На весняний ґанок
У літні сіни
У теремок осінній
Приведи нас нарешті

До королеви до палацу.

Корольова. Терпіти не можу писати. Всі пальці в чорнилі!

Професор . Ви маєте рацію, ваша величність….

(Інсценізація уривка з п'єси «Дванадцять місяців»)

Дівчина з м'ячем . Так, норовлива королева була спочатку.

Падчерка . Але життя її багато чого навчило. І наприкінці казки вона зовсім змінилася.

1 ведучий . У 30-х р. С.Я. Маршака по праву називають основоположником дитячої радянської

Літератури Він прагне виховувати у своїх читачів любов та повагу до

Силі розуму до корисної діяльності. А головне-виховує поетичне

Сприйняття світу.

2 ведучий . Вірші Маршака написані просто, зрозуміло та захоплююче.

1 ведучий . Не можна не помітити. що багато з них схожі з дитячим дразнилками,

Лічилками, примовками, в них відчувається бешкетність і химерність найкращих

Зразки дитячого фольклору.

2 ведучий . Давайте просто послухаємо чудові вірші.

Падчерка . А моє колечко може запросити сюди героїв із творів С.Я. Маршака.

1 ведучий. Ось чудово!

Падчерка . Ти котись, котись, колечко,

Поклич гостей сердечно,

Поклич їх швидше,

Щоб стало веселіше!

2 ведучий. Що там за шум?

Жінка. Де тут є багажне відділення?

(інсценізація вірша «Багаж»).

Дівчина з м'ячем . Подивіться! Ось до нас йдуть Брати-близнюки з вірша «Де тут

Петро, ​​де Сергій?»

1ведучий. Один на одного такі схожі

Комарова-брати.

Де тут Петя, де Серьожа ---

Я не можу сказати.

Брати . Тільки бабуся та мати

Нас уміють раз личити.

1ведучий . Не можу я вам сказати,

Хто з них молодший,

Петі скоро буде п'ять

І Сергій теж.

(Інсценізація епізодів вірша «Де тут Петя, де Серьожа?»).

2 ведучий . Ой! А це хто такий прилетів?

Дівчина з м'ячем . Це ж Угомон. Мені бабуся часто каже, коли я пустую: «Угамуйся, а

То Угомона покличу».

(інсценізація вірша «Угомон»).

2 ведучий . Так! Іноді і нам у класи треба звати Угомона.

(Виходять розділові знаки).

1 ведучий . А зараз ми, здається, потрапили в країну розділових знаків.

(Інсценізація вірша «Знаки пунктуації»).

2 ведучий . Ось такі проблеми вирішують розділові знаки. Хлопці, а ви як думаєте, хто з

Їх важливіше?

Зал. Усі важливі!

1 ведучий . У С.Я. Маршака багато творів змушують замислитися.

2 ведучий , Послухайте уважно казку «Стара, двері закрий!».

1 ведучий . Філософський вірш. Тут є над чим подумати.

2 ведучий. Хто там їде?

1 ведучий . Це герої ще однієї східної казки «Мельник, хлопчик та осел»,

Переказаною С.Я. Маршаком.

2 ведучий. (1 ведучому) Чому навчила тебе ця казка?

1 ведучий . Я думаю, прислухатися до порад інших треба, але головне все-таки мати

Власну думку.

2 ведучий. Згоден.

1ведучий . Особливу роль С.Я. Маршака грають легко запам'ятовуються повтори, якими

Так широко користується народна казка, і з допомогою поет часто

Перетворює свої твори на жартівливу гру.

Дівчина з м'ячем . А давайте псуємо такий вірш разом.

2 ведучий . Давайте спробуєм.

(Читання вірша «Будинок, який збудував Джек»).

1ведучий . Але у С.Я. є й серйозні вірші. Мені дуже подобається «Оповідання про

Невідомому герої»

2ведучий .. Цей вірш було написано перед самою війною. Автор скористався

Прийомом таємничості він спеціально не дає своєму персонажу,

Який здійснив справжній подвиг, не тільки імені, але навіть і не малює його

Особи. І в цьому полягає сенс балади --- до сміливих вчинків, до відваги, до

Героїчному подвигу готова вся молодь. А як це було важливо наголосити

У грізний передвоєнний час!

1ведучий. Через день після віроломного нападу гітлерівської Німеччини на Радянський

Якому привертають увагу рядки:

Разом, в одну мить,

Все змінилося довкола.

Юнак у майці весняній

Дивиться суворим бійцем.

Дівчина стала сестрою

Хрест – на її рукаві.

Скільки невідомих героїв

Ходить зараз по Москві.

2 ведучий . Як цей юнак «у майці весняній» схожий на хлопця «років двадцяти» з «Оповідання

Про невідомого героя». На службу цієї молоді, усьому радянському народу

Поставив своє слово С. Я. Маршак

1 ведучий . Під час Великої Вітчизняної війни поет працює у бойовому сатиричному

Жанрі, створюючи гострі політичні памфлети, епіграми, тексти плакатів,

Народжених у тісній співпраці з художниками Кукриніксами. У 1942 р. за

Віршовані тексти до плакатів та карикатур С. Маршак був удостоєний

Державна премія СРСР.

2 ведучий . Повоєнна творчість С. Маршака і за темами, і за жанрами різноманітна

Тут зустрічаються твори про Батьківщину, людей праці, про дружбу і

Товариство, про школу та навчання, про навколишній світ. Вони розкішні! Який

Веселкою фарб сяє світ у «Різнобарвній книзі»! Яким тонким

Ліричним почуттям пройняті «Лісова книга» та календар природи

"Цілий рік!".

Скільки поезії, яскравих художніх деталей у таких пізнавальних

Поемах, як "Звідки стіл прийшов?" і «Як друкували вашу книгу?»!

1ведучий . Найкращі поетичні твори С. Маршака, видані в одній книжці

"Вірші для дітей", були відзначені в 1951 Державною премією СРСР.

2 ведучий . Розповідь про творчість С. Маршака буде неповною, якщо не сказати про переклади

Російська мова поетичної творчості народів світу. За переклади

Творів В. Шекспіра поетові було присуджено у 1949 році Державна

Премія СРСР Адже під. пером С.Я. Маршака народилися ще переклади та

Байрона, і Гейне, і Кіплінга, і Родарі, і Лесі Українки, та багатьох інших

Письменників. Воістину величезний внесок Маршака-перекладача у благородну справу

Ознайомлення читача з поетичною спадщиною світової класичної та

Сучасна література.

(Читання сонета В. Шекспіра №5).

1 ведучий . С. Я. Маршак завжди був у роботі. До останніх днів він думав про дітей, писав про

2 ведучий . Величезний працю, світлий та мудрий талант, добра слава С.Я.Маршака визнано

Народом та відзначені високими нагородами.

1 ведучий . Ось уже багато років живуть на світі веселі і задерикуваті рядки Маршака! Але

Кожна зустріч із його віршами – це співати радість та задоволення!

2 ведучий . Закінчимо нашу зустріч словами поета.

Побажання друзям

Бажаю вам цвісти, рости.

Збирати, зміцнювати здоров'я.

Воно для далекого шляху

Найголовніша умова.

Нехай кожен день і щогодини

Вам нове здобуде.

Нехай добрим буде розум у вас,

А серце буде розумним.

Вам щиро бажаю я,

Друзі всього хорошого.

А все добре, друзі,

Дається нам дорого.

Сценарій дозвілля присвячений творчості З . Я. Маршака.

Ціль : В ігровій формі згадати та повторити твори С.Я. Маршака;

Пробудити інтерес до його творчості.

Завдання:

1. Закріплювати вміння приймати зміст творів; прищеплювати інтерес до читання книг;

2. Розвивати уяву мислення, культуру спілкування, виразне читання, акторські здібності.

Здрастуйте, шановні батьки та діти! Сьогоднішній вечір мені хотілося б почати зі слів:


Я думав, відчував, я жив

І все, що міг, збагнув.

І цим право заслужив

На свою безсмертну мить…

Прозвучав уривок одного з останніх віршів Самуїла Яковича Маршака. Так, його ім'я справді стало безсмертним. Кожній людині це ім'я знайоме і близько з дитинства, його вірші повчальні та змістовні, вони розширюють світогляд, виховують любов до рідної землі, природи, прагнення миру, пошану до народів землі, справедливості.

І сьогодні ми говоритимемо про життя і творчість цієї чудової людини, читати та інсценувати її вірші.

Маршак народився 3 листопада (22 жовтня) 1887 року у місті Острогозьку під Воронежем. Сім'я була велика та дружна. Майбутній поет рано полюбив вірші і вже з чотирьох років намагався сам складати їх. А в 11 років, коли він почав навчатись у гімназії, він уже перекладав давньоримського поета Горація...

Вірші Маршака написані просто, зрозуміло та захоплююче. Не можна не помітити, що багато з них схожі з дитячим дражнилками, лічилками, примовками, в них відчувається бешкетність і химерність найкращих зразків дитячого фольклору.

Ось одні з його найвідоміших віршів прочитають нам діти («М'яч», «Феєчки», «Де обідав горобець?», «Ванька-Встанька», «Коваль», «Дрема та Позіхання»).

«Маленькі феї»

Три дуже милих феєчки

Сиділи на лавочці

І, з'ївши по булці з олією,

Встигли так замаслитися,

Що мили цих феєчок

Із трьох садових лієчок.

«Мій веселий, дзвінкий м'яч»

Мій веселий, дзвінкий м'яч

Ти куди пустився стрибати,

Жовтий, червоний, блакитний,

Не наздогнати тебе.

Я тебе долонею плескав,

Ти скакав і дзвінко тупав,

Ти п'ятнадцять разів поспіль

Стрибав у кут і назад.

А потім ти покотився

І вже не повернувся,

Закотився на город,

Докотився до воріт.

Ось підкотився під ворота,

Добіг до повороту,

Там потрапив під колесо,

Лопнув, ляснув, от і все.

«Де обідав, горобець?»

Де обідав, горобець?

У зоопарку у звірів.

Пообідав я спершу

За ґратами у лева.

Підкріпився у лисиці,

Біля моржу попив водиці.

Їв моркву у слона,

З журавлем поїв пшона.

Погостив у носорога,

Висівок поїв трохи.

Побував я на бенкеті

У хвостатих кенгуру.

Був на святковому обіді

У волохатого ведмедя.

А зубатий крокодил

Ледве мене не проковтнув.

«Коваль»

Гей коваль,

Молодець!

Закульгав мій жеребець.

Ти підкуй його знову!

Чому не підкувати!

Ось цвях,

Ось підкова.

Раз два-

І готове!

«Дрема і позіхання»

Бродили дорогою Дремота і Зевота.

Дрімота забігала в хвіртки та ворота,

Заглядала у вікна

І клацання дверей

І дітям говорила:

Лягайте швидше!

Позіхання казала: хто спати швидше ляже,

Тому вона,

Позіхання, добраніч скаже,

А якщо хтось не ляже

Зараз же на ліжко,

Тому вона накаже

Позіхати,

Позіхати,

Позіхати.

Під час війни Маршак організував у Краснодарі "Дитяче містечко", де були класи, майстерні, гуртки і навіть дитячий театр, для якого він сам писав п'єси-казки.Особливою популярністю користуються драматичні п'єси-казки «12 місяців», «Кошкін дім», «Розумні речі».

Наші хлопці підготували інсценування «Казки про дурне мишеня»

Вед: Співала вночі мишка в норці:

Мишка: Спи, мишеня, замовкни!

Дам тобі я хлібної кірки

І недогарок свічки.

Вед: Відповідає їй мишеня:

Краще, мамо, не їжі,

Ти мені няньку пошукай!

Вед: Побігла мишка-мати,

Стала качку в няньки кликати:

Мишка: Приходь до нас, тітка качка,

Нашу дитинку похитати.

Вед: Стала співати мишеня качка:

Качка: Кря-кря-кря, засни, малечу!

Після дощу в саду

Черв'яка тобі знайду.

Відповідає їй спросонок.

Надто голосно ти співаєш!

Вед: Побігла мишка-мати,

Стала жабу в няньки кликати.

Мишка: Приходь до нас тітка-жаба,

Нашу дитинку похитати.

Вед: Стала жаба важливо квакати

Жаба: Ква-ква-ква, не треба плакати!

Спи, мишеня, до ранку,

Я дам тобі комара.

Вед: Дурне маленьке мишеня

Відповідає їй спросонок

Дуже нудно ти співаєш!

Вед: Побігла мишка-мати

Тьотю кінь у няньки кликати.

Мишка: Приходь до нас, тітку коня,

Нашу дитинку похитати.

Кінь: І-го-го, спи мишеня, солодко-солодко,

Повернись на правий бік,

Дам вівса тобі мішок.

Вед: Дурне маленьке мишеня

Відповідає їй спросонок.

Дуже страшно ти співаєш!

Вед: Побігла мишка-мати

Тьотю свинку в няньки звати.

Мишка: Приходь до нас, тітка-свинка,

Нашу дитинку похитати.

Вед: Стала свинка хрипко хрюкати,

Неслухняного баюкати

Свинка: Баю-баюшки, хрю-хрю.

Заспокойся, говорю.

Вед: Дурне маленьке мишеня

Відповідає їй спросонок

Дуже грубо ти співаєш.

Вед: Почала думати мишка-мати

Мишка: Треба курку покликати

Приходь до нас, тітка клуша,

Нашу дитинку похитати.

Вед: Закудахтала квочка

Курка: Куд-куди, не бійся, дитинко!

Забирайся під крило

Там і тихо, і тепло.

Вед: Дурне маленьке мишеня

Відповідає їй спросонок

Так зовсім не заснеш!

Вед: Побігла мишка-мати

Стала щуку в няньки кликати.

Мишка: Приходь до нас тітка щука

Нашу дитинку похитати.

Вед: Стала співати мишеня щука

Не почув він жодного звуку:

Роззявляє щука рот,

А не чути, що співає...

Дурне маленьке мишеня

Відповідає їй спросонок.

Занадто тихо ти співаєш!

Вед: Побігла мишка-мати

Стала кішку в няньки кликати.

Мишка: Приходь до нас, тітка кішка

Нашу дитинку похитати.

Вед: Стала співати мишеня кішка

Кішка: Мяу-мяу-мяу, спи, мій крихто!

Мяу-мяу, ляжемо спати,

Мяу-мяу, на ліжко.

Вед: Дурне маленьке мишеня

Відповідає їй спросонок.

Дуже солодко ти співаєш!

Вед: Прибігла мишка-мати,

Подивилася на ліжко,

Шукає дурне мишеня,

А мишеня не бачити.

«Багаж»

Вед:

Жінка здавала в багаж

Жінка:

Диван,

Валіза,

Саквояж,

Картину,

Кошик,

Картонку

І маленького песика.

Вед:

Речі везуть на перон.

Кидають у відкритий вагон.

Носій:

Готово. Укладений багаж:

Диван,

Валіза,

Саквояж,

Картина,

Кошик,

Картонка

І маленький песик.

Вед:

Але тільки пролунав дзвінок,

Втекло з вагона щеня.

Приїхали до міста Житомира.

Носій п'ятнадцятий номер

Щастить на візку багаж:

Диван,

Валіза,

Саквояж,

Кошик,

Картину,

Картонку,

А ззаду ведуть собачку.

Собака як загарчить,

А паня як закричить:

Жінка:

Розбійники! Злодії! Нахаби!

Собака не тієї породи!

Вед:

Шпурнула вона валізу,

Ногою відпхнула диван,

Картину,

Кошик,

Картонку…

Жінка:

Віддайте мого песика!

Носій:

Дозвольте, матусю! На станції,

Згідно з багажною квитанцією,

Від вас отримали багаж:

Диван,

Валіза,

Саквояж,

Картину,

Кошик,

Картонку

І маленького песика.

Проте під час шляху

Собака міг підрости!

На вірші Маршака написано пісні, знято мультфільми. Його п'єси йдуть у дитячих театрах. Самуїл Якович Маршак прожив велике та славне життя. Він помер 4 червня 1964 року, працюючи до останнього дня. Останні години життя писав і виправляв, дбаючи про те, щоб з честю відповідати за кожне своє слово. Його книжки відзначені державними преміями. Наприкінці життя він отримав премію за вірші для дітей та книгу лірики.

"Вусатий - Смугастий".

Вед:

Жила-була дівчинка. Як її звали?

Хто кликав, той знав.

А ви не знаєте.

Скільки їй було років?

Дівчинка:

Скільки зим, стільки років, сорока ще немає.

А лише чотири роки.

Вед:

І був у неї ... Хто в неї був?

Сірий, вусатий, весь смугастий?

Діти:

Кошеня.

Вед:

Стала дівчинка кошеня спати укладати.

Дівчинка:

Ось тобі під спинку м'яку перину.

Зверху на перинку чисте простирадло.

Ось тобі під вушка білу подушку.

Ковдра на пуху і хусточка нагорі.

Вед:

Уклала кошеня, а сама пішла вечеряти.

Приходить назад, Що таке?

Дівчинка:

Хвостик на подушці, на простирадлі вушка.

Хіба так сплять?

Під спинку-перинку

На перинку-простирадло

Під вушка-подушки.

Вед:

А сама пішла вечеряти. Приходить знову, що таке?

Дівчинка:

Ні перинки, ні простирадла, ні подушки не видно,

А вусатий, смугастий перебрався під ліжко.

Хіба так сплять? Ось яке дурне кошеня!

Вед:

Стала дівчинка вчити кошеня говорити.

Дівчинка:

Котик, скажи: м'ячик.

Котик:

М'яу!

Дівчинка:

Скажи: Лошадь.

Котик:

М'яу!

Дівчинка:

Скажи: е-лек-три-че-ство.

Котик:

Мяу мяу!

Дівчинка:

Усі мяу та мяу! Ось яке дурне кошеня!

Вед:

А потім, а потім стане розумним котом.

А дівчинка теж виросте та й піде до школи!

Наше свято добігає кінця.

І насамкінець послухайте вірш Генріха Гейне в перекладі Самуїла Маршака:

Бажаю вам цвісти, рости, збирати, зміцнювати здоров'я.

Воно для далекого шляху – найголовніша умова.

Нехай кожен день і щогодини вам нове добуде.

Нехай добрим буде розум у вас, а серце розумне буде.

Вам щиро бажаю я, друзі, всього хорошого.

А все хороше, друзі, дається нам недешево!



Сценарій свята – вікторини з творів С.Я.Маршака
Матеріал розробила та провела захід
Вихователь Г.ПД. ДБОУ ЦО №1085 Леонова С.Г.
м. Москва ПВАТ
Цілі: 1. Закріпити знання дітей про життя та творчість С.Я.Маршака.
2. Щеплювати інтерес до читання художньої літератури.
3. Розвивати пам'ять, увагу, мислення, культуру спілкування.
4. Виховувати добре ставлення до людей, працьовитість.
Оформлення зали: Портрет С.Я.Маршака, малюнки дітей до творів
поета, виставка книг, прислів'я та приказки про книгу та читання:
Книга – найкращий друг.
Книга – книгою, а своїм розумом рухай.
Споконвіку книга вирощує людину.
Хто багато читає, той багато й знає.
Розум без книги – що птах без крил.
Книга подібна до води: проб'є дорогу скрізь.
Більше дізнаєшся – сильніше станеш.
Домашнє завдання: вивчити напам'ять вірш С.Я.Маршака
з книги «Дітки у клітці»
У вікторині беруть участь команди по 8 осіб із 2а та 2б класів.
ХІД ЗАХОДУ:
Вед. Навряд чи знайдеться дитина в нашій країні, яку ще в ранньому дитинстві не чула, не знала б віршів С.Я.Маршака. «Багаж», «Казка про дурне мишеня», «М'яч», «Дітки у клітці»…. А ви, хлопці, можете продовжити перелік творів С.Я.Маршака? (Відповіді дітей)
С.Я.Маршак все життя був вірним товаришем та добрим другом дітей. Він подружив їх змалку з поезією, з дзвінкою римою, показав їм чудову силу рідної мови, навчив радіти красі поетичного слова.
А чи можете ви, хлопці, розповісти щось про цю людину?
С.Я.Маршак народився 3листопада (22жовтня) 1887 року у м. Воронежі, у ній майстра-хіміка. Сім'я у поета була велика та дружна.
Все мені дитинство дарувало,
Чим багате це світло:
Милою ласкою матері

І батьківська рада….
Батько поета дуже любив книжки, знав кілька іноземних мов. Мама займалася вихованням своїх шістьох дітей.
Раннє дитинство та перші шкільні роки майбутній письменник прожив у повітовому містечку Острогозьку Воронезької губернії. Оскільки книга у сім'ї Маршаков була улюбленим другом, він рано почав захоплюватися поезією. Складати вірші став з 4-х років, а до 11 років вже написав кілька найдовших поем і переклав оду Горація. З великою подякою Маршак згадував свого вчителя гімназії В.І.Теплих, який навчив поета любити класичну літературу та заохочував його перші поетичні досліди. У 1902р. Один із перших поетичних зошитів Маршака потрапила до рук відомого російського мистецтвознавця і критика В.В. Стасова, який брав активну участь у долі юнака. Завдяки клопотам Стасова Маршака перевели до однієї з найкращих гімназій столиці. Переїхавши до Петербурга Самуїл Якович став бувати у будинках, де збиралися такі відомі люди як І.Є. Рєпін, М.Горький, Ф.І.Шаляпін, А.К.Глазунов та ін.
У 1904р. у журналі вперше друкуються вірші С.Я.Маршака. Знайомство з М.Горьким також зіграло велику роль у долі письменника.
Ми, юнаки глухого містечка,
Давно заспіваємо Горького читали,
Шукали в кожному журналі, що вийшов,
І нас п'янив кожен рядок.
Дитячі вірші, казкові п'єси та спектаклі для Краснодарського театру, створеного самим автором, Маршак став писати на початку 20-х р., ставши дитячим письменником. Особливою популярністю користуються драматичні п'єси-казки «12 місяців», «Кошкін дім», «Розумні речі». Помер С.Я.Маршак 4 липня 1964р. у Москві, проживши довге життя, працюючи до кінця своїх днів. Одним із останніх його віршів було:
Зникне світ у той самий час,
Коли я зникну,
Як він згас для ваших очей,
Друзі, що пішли.
Не стане сонця та місяця,
Поблякнуть усі квіти.
Не буде навіть тиші,
Не стане навіть темряви.
Ні, світ існуватиме,
І нехай мене в ньому немає,
Але я встиг весь світ обійняти,
Усі мільйони років.
Я думав, відчував, я жив
І все, що міг, збагнув,
І в цьому право заслужив
На свою безсмертну мить.
Ви, хлопці, познайомилися лише з невеликою частиною творів великого письменника С.Я.Маршака і сьогодні ми ще раз згадаємо їх, відповідаючи на запитання вікторини.
ПРЕДСТАВКА КОМАНД (назва команди, вибір капітана)
1 кін. « ЗАГАДКИ – ВІДгадки «
Відповіді записувати на листку, показати по команді ведучого. Максимальна кількість балів –6.
Шумить він у полі та в саду,
А до хати не потрапить.
І нікуди я не йду,
Поки він іде. (дощ)
Б'ють його рукою та ціпком.
Нікому його не шкода.
А за що бідолаху б'ють?
А за те, що він одягнений! (м'яч)
3.Завжди крокуємо ми вдвох,
Схожі, як брати.
Ми за обідом під столом,
А вночі - під ліжком. (чоботи)
4.Принялася вона за справу,
Заверещала і заспівала.
Їла, їла дуб, дуб, поламала зуб, зуб. (пила)
5. Під Новий рік прийшов він до дому
Таким рум'яним товстуном.
Але з кожним днем ​​він втрачав вагу
І нарешті зовсім зник. (Календар)
6. Що таке перед нами:
Дві оглоблі за вухами,
На очах по колесу
І доглядальниця на носі? (окуляри)
2КОНК. « ПРОДОВЖИ РЯДОК»
За кожну правильну відповідь команди отримують 1 бал.
Не хотів кошеня митися - перекинув він ...... (Коритце)
У Ваньки, у Встаньки - нещасні ... (Няньки)
Мій веселий, дзвінкий ... (м'яч)
Видали жінці на станції 4 зелені …. (квитанції)
Замість шапки на ходу він надів.
3КОНК. « Вгадай ГЕРОЯ»
Назвати ім'я героя та з якого він твору, вгадавши його за словесним портретом. За кожну правильну відповідь команда отримає 1 бал.
Хто стукає у двері до мене
З товстою сумкою на ремені,
З цифрою 5 на мідній бляшці, У старому форменому кашкеті? (Поштар з произв.»Пошта військова»)
2.Але тут, стривожений прутом,
Він виліз із кошика,
Схопився на стіл, махнув хвостом
І стриб за борт машини. (Кіт з произв.» Пригода в дорозі»)3.Острозубий, гострозокий,
Був він злодієм і пролазою І, бувало, щодня
Крали курчат із сіл. (Хорьок з произв.» Казка про розумне мишеня)
4.Принесла вівсяної кашки-
Відвернувся він від чашки.
Принесла йому редиски-
Відвернувся він від миски. (Кошеня з твору. "Вусате смугасте") 5. Двадцять років гасив пожежі,
Сорок душ від смерті врятував,
Бився з полум'ям неодноразово.
Нічого він не боїться
Одягає рукавиці,
Сміливо лізе по стіні. (Кузьма з произв. «Пожежа»)6.Век він у двірниках служив,
Будинок господарський сторожував. (кіт Василь з произв. «Кошкін будинок»)
4КОНКУРС КАПІТАНОВ:Якщо ви згодні з моїми словами, покажіть картку зеленого кольору, якщо не згодні-червоного.
Людина розсіяна жила на вулиці Басейній. Це вірно?
Я стверджую, що дівчинці з вірша «Вусатий смугастий» 5років. Це вірно чи ні?
Засміялася кішка Мурка:
-Ах Ти, димчаста шкірка!
Як тебе не називати,
Мишці кішкою не бувати.
Я стверджую, що це рядки з «Казки про дурне мишеня»
4. Кузьма подарував Олені на згадку кішку, яку теж врятував від вогню. Правильно? Так.
Житимеш та поживатимеш.
Тільки, цур, не підпалювати!
Ось тобі на згадку кішка.
Посуши її трохи!
5.Шукають пожежники,
Шукає міліція,
Шукають фотографи
У нашій столиці,
Шукають давно,
Але не можуть знайти
Хлопця якогось
Років двадцяти.
Ці рядки з твору «Пожежа?», чи не так?
Ні, з «Розповіді про невідомого героя»
5КОНКУРС. «Розгадай АНАГРАМИ»
Літери в словах переплуталися, поміняйте їх місцями, щоб отримати назву твору або його героя. Команда, яка виконала завдання першої, отримає 3 бали.
ж га ба (багаж), онтальпоч (листоноша), ражпо (пожежа), макузь (Кузьма)
чецападрі (падчерка)
6КОНКУРС. »Назви тварин»
Зараз ви почуєте вірші із книги С.Я.Маршака «Дітки у клітці». Ви повинні відгадати, про яку тварину із зоосаду в них йдеться.
За кожну правильну відповідь команда отримає 1 бал.
Рвати квіти легко та просто
Дітям маленького зросту,
Але тому, хто такий високий,
Нелегко зірвати квітку! (Жираф)
2.У нас просторе водоймище.
Ми з братом плаваємо вдвох.
Вода прохолодна та свіжа,
Її міняють сторожа.
Ми від стіни пливемо до стіни
То на боці, то на спині.
Тримайся правіше, дорогий,
Не чіпай мене ногою! (білі ведмеді)
3.Смугасті конячки,
Африканські конячки,
Добре грати вам у хованки
На лузі серед трави!
Розлиновані конячки
Немов шкільні зошити,
Розмальовані конячки
Від копит до голови. (зебри)
4. Правда, діти, я гарний!
На великий мішок схожий.
На морях у минулі роки
Обганяв я пароплави.
А тепер я тут у саду
Тихо плаваю у ставку. (пінгвін)
Підбиття підсумків, нагородження переможців.

Схожі статті

  • Літера називалася "хер" від слова "херувім"

    Є в російській забавне слово, яке, будучи абсолютно літературним, сприймається деякими людьми як непристойне і майже матюки. Це слово "похерити". Як я з'ясував із книги В.В. Виноградова "Історія слів", відбувається воно...

  • Олександр бухтіяров - як вибратися із замкнутого кола Як вийти з кола негативу

    Практичний посібник для: Чи зустрічалися ви з такою ситуацією, коли неприємні ситуації періодично повторюються? Як ви думаєте, від чого це залежить, від долі чи від дій самої людини? Часто після таких ситуацій, людину...

  • Як ставити запитання маятнику Чи завжди маятник каже правду

    Маятник - це одна з найдавніших технік отримання підказки "вище" при прийнятті рішень. Він є різновидом біолокації. Ця техніка ідеально підходить для тих, хто: а) знає, про що він запитує, тобто знає, чого хоче б)...

  • Рунічні стави для успішного складання іспиту

    АНСУЗ З ПОЗОЛОТОЮ Уособлює Уста Творіння. Руна магів, оскільки дає людині можливість передавати інформацію, тобто. заклинати. Це енергетична руна, як Ви пам'ятаєте з попередніх випусків, енергетичні руни під час роботи з...

  • Автоматичне визначення двигуна форуму

    Тури та відпочинок в Австралії Форуми в інтернеті є одним із найпопулярніших видів інтернет ресурсів. Це цілком зрозуміло, тому що форуми – це ідеальний майданчик для вільного спілкування відвідувачів. Форум є чудовим способом...

  • Автоматичне визначення двигуна форуму

    Starting a New Topic Browse to the board where you wish to post and click the New Topic button (positioned by default at both the top and the bottom of the board, as shown in the ), which should take you to the Start new topic screen ....