Урок на тему «Овочі. Відкрите інтегроване заняття для середньої групи Врожай з Простоквашине

Зробити серйозне заняття для дитини цікавим – завдання первинного навчання.

К.Д. Ушинський

Мета уроку:узагальнити та розширити знання школярів про овочі; залучити до роботи на уроці якнайбільше учнів; зробити урок співтворчістю вчителя та учнів.

Підготовка до уроку

Вчитель підбирає наочний матеріал (слайди або малюнки, діафільм або натуральні або бутафорські овочі), на аркуші ватману пише прислів'я та приказки, щоб потім прочитати їх на уроці, знаходить короткі вірші: «Огірки», «Кріп», «Буряк», «Картопля », «Кабачок», «Диня», «Гарбуз», «Капуста» та виписує їх на картки, підбирає загадки для настінної газети «Наш город», записує їх (як і вірші) на картках із щільного паперу та роздає редколегії – дев'яти охочим або призначеним учням.

Учні отримують заздалегідь вірші, вчать їх напам'ять або готують виразне читання, причому ніхто не повинен знати, які вірші в інших учнів. Стінна газета вивішується у класі за 2–3 дні до уроку. У ній кожен із учнів пише за однією загадкою (без відповіді).

Що за скрип, що за хрускіт?
То що ще за кущ?
Як же бути без хрускоту,
Якщо я … ( Капуста.)

Хоч я і цукрової кличу,
Але від дощів я не розмокла.
Великий, круглий, солодкий на смак.
Впізнали ви? Я ... ( Буряк.)

Влітку на городі – свіжі, зелені,
А взимку у бочці – жовті, солоні.
Відгадайте, молодці,
Як їх звуть? … ( Огірки.)

Прив'язаний кущик до кілочка.
На кущику – кулі:
Боки підставивши сонечко,
Червоніють від спеки. ( Помідори.)

Під кущем у землі плоди –
Людині за працю. ( Картопля.)

Найпотрібніше з овочів)
Для вінегретів та борщів
З урожаю нового
Красуня лілова. ( Буряк.)

Воду п'є - себе квапить,
І росте, і листя збирає.
Набирає вагу кубушка,
У середині – качан. ( Капуста.)

(В.Мусатов)

Кругла, а не куля,
З хвостом, а не миша,
Жовта, як мед,
А смак не той. ( Ріпа.)

Червоний ніс у землю вріс,
А зелений хвіст – зовні.
Нам зелений хвіст не потрібен
Потрібен лише червоний ніс. ( Морква.)

ХІД УРОКУ

Вчитель.Тема сьогоднішнього уроку – «Овочі». Назви яких овочів ви знаєте? Чи любите ви казки? Згадайте, будь ласка, російську народну казку, в якій люди та тварини тягнуть із землі величезний овоч, але витягнути не можуть. Як називався цей овоч? ( Казка називається «Ріпка», овоч – ріпа.)

Вчитель.А хто знає казку «Пригоди Чіполліно», яку написав італійський учитель та письменник Джанні Родарі? Допоможіть мені згадати героїв цієї казки, які мають імена овочів. ( Головний герой казки Чиполліно, його ім'я в перекладі з італійської означає «цибулина»; кум Гарбуз, синьйор Помідор, доктор Артішок, професор Салато-Шпинато, домашній вчитель синьйор Петрушка, детектив містер Морква, городник Лук Порей, дівчинка Редиска, Картоплина, Томатик і т.д.)

Вчитель.Про овочі можна прочитати не лише у казках різних народів. Про них написано багато віршів. Послухайте вірш польського поета Юліана Тувіма, який так і називається «Овочі». (Вірш бажано прочитати напам'ять.)

Хазяйка одного разу з базару прийшла,
Господиня з базару додому принесла:
Картоплю,
Капусту,
Морківку,
Горох,
Петрушку та буряк.
Ох!

Ось овочі суперечку завели на столі –
Хто кращий, смачніший і потрібніший на землі:
Картопля?
Капуста?
Морквина?
Горох?
Петрушка чи буряк?
Ох!

Господиня тим часом ножа взяла
І ножем цим кришити почала:
Картоплю,
Капусту,
Морківку,
Горох,
Петрушку та буряк.
Ох!

Закриті кришкою, у задушливому горщику
Кипіли, кипіли в окропі:
Картопля,
Капуста,
Морківка,
Горох,
Петрушка та буряк.
Ох!
І суп овочевий виявився непоганий!

Вчитель.Діти, скажіть, які овочі купила господиня. ( Відповіді.) Зараз ви почуєте ще кілька віршів про овочі.

1-й учень

ОГІРКИ

Огірки – молодці:
Не повзуть на всі кінці.
Як за ручки діти,
Тримаються за батоги.

(В.Мусатов)

2-й учень

УКРОП

Чи не парасольки хлопці
Розкрили під дощем
Зацвів на нашій грядці
Кріп липневим днем.

(В.Мусатов)

3-й учень

Буряк

Чи не зав'яла, не засохла.
Зеленіє знову буряк.
Тому що буряк
Під дощем промокла.

(В.Мусатов)

Вчитель. Ви, напевно, знаєте, що кожна людина має свою біографія, тобто. історія життя. "Біографія" є і в кожного овочів. Ось, наприклад, картопля. Ми настільки звикли до нього, що не можемо уявити своє життя без цього овочів, вважаємо його чи не найдавнішим продуктом на нашому столі. Але це зовсім так.
Батьківщиною картоплі є Південна Америка (їм харчувалися індіанці). У середині XVI ст. картопля завезли до Європи. Тут він став поширюватися із завидною швидкістю. А коли він з'явився у нас, у Росії? Вважається, що перший мішок картоплі надіслав з Німеччини Петро I. Масове знайомство росіян з картоплею, яку називали «земляним яблуком», відбулося після того, як один із засновників російської агрономічної науки, письменник, учасник Семирічної війни з Пруссією Андрій Болотов (1738–1833) ), повертаючись у свій маєток під Тулою, прихопив картоплю для посадки.
Поступово у ряді губерній Росії картопля стала давати добрі врожаї. Проте їли його переважно городяни, т.к. селяни, стихійно відкидаючи все, що впроваджувалося зверху (владою), і нового овочу поставилися вороже. А в XIX ст., за царювання Миколи I, який насильно ввів посадку картоплі, навіть влаштовували так звані картопляні бунти? Царськими військами ці бунти було придушено.
Сьогодні картопля є одним із найважливіших продуктів харчування населення багатьох країн світу. Тому не дивно, що і про цей овоч є вірші.

4-й учень

КАРТОПЛЯ

Кругла, розсипчаста, біла,
На стіл вона з поля прийшла.
Ти посоли її трохи.
Адже правда, смачна картопля?

Вчитель.Щоб іншим овочам не було прикро, хлопці прочитають вірші та про них теж. ( Три учні читають по одній строфі з вірша про кабачка.)

5-й учень

КАБАЧОК

Кабачок, товстун,
Золотий бочок
Він на нашій ділянці
Ще новачок.

6-й учень

Я його посадив,
І полив, і накрив,
Щоб спочатку
Під тонкою плівкою пожив.

7-й учень

Щоб сил набирався,
Не мерзнув кабачок.
Щоб повніше наливався
Під сонцем діжок.

(В.Мусатов)

8-й учень

А це вірш про Дініну диню.

Біля брами шумить народ:
«Де тут Дінін город?!»
Велику диню
Виростила Діна:
Сховається за диню
І не видно Діну.

(В.Мусатов)

Вчитель.Пізньої осені та взимку особливо корисний гарбуз. З плодів гарбуза готують салати, соки, напої, печуть оладки, варять кашу, супи, пюре, ікру, варення, повидло, цукати, її додають до тіста, випікаючи хлібні вироби. А у Франції їдять не лише плоди гарбуза, а й кінці молодих батогів. Очищені та зварені у солоній воді, вони за смаком нагадують спаржу.

9-й учень.Я прочитаю вірш про гарбуз.

Дуже багато гарбуз
Пити води звикла.
Гарбуз у сонячні дні
Відлежати б у тіні.

(В.Мусатов)

Вчитель. Щоразу, коли ми їмо моркву чи редиску, огірки чи помідори, петрушку чи капусту, ми, не підозрюючи, «проковтуємо» багато цікавих історій з «біографій» цих овочів. Судіть самі. Наприклад, капуста згадувалася ще в стародавніх переказах та оповідях. Наші пращури дізналися про неї від греко-римських колоністів, що жили в Причорномор'ї, адже в Стародавньому Римі капусту вирощували і вживали в їжу дуже широко.
Згодом люди навчилися готувати з капусти безліч різних страв: салати, борщ, пироги з капустою, солянку, борщ; навчилися капусту солити та квасити... Вже тоді вони помітили, що капуста не лише дуже смачна, а й надзвичайно корисна для людського організму. Пізніше наукові дослідження вчених це підтвердили. Отже, капуста. Послухайте одну з порад усім городникам.

10-й учень

Щоб росла швидша капуста
І була капуста смачною,
Щоб великої величини
Завивала качани,
Поливай її все літо,
Не шкодуй води,
І вона сплатить щедро
Усі твої праці.

(В.Мусатов)

Вчитель.«Капустяна родина» дуже багато. У ньому є капуста білокачанна, червонокачанна, савойська, брюссельська, пекінська, кольрабі, цвітна...

Певно, шкідлива сильна спека
Для капусти для цвітної:
Ховає білі голівки –
Наче снігові кулі.
Листя, пов'язані спритно, -
Це парасолька від спеки.

(В.Мусатов)

Про овочі можна прочитати в енциклопедіях та підручниках, у книгах та журналах. Овочі можна побачити на картинах художників. Серед світових шедеврів входять картини італійського художника Джузеппе Арчімбольдо (1527–1593) «Огородник», «Літо». Поблизу картина здається чимось подібним до втілення мрії зеленника. Але якщо придивитися, виникають контури людської голови, яка суцільно складена з літніх фруктів та овочів.
Існує велика кількість народних прислів'їв, приказок та загадок про овочі. Ось лише кілька прикладів народної мудрості.

· Кожному овочу свого часу.

· Щодня з овочами, та не кожен день з капустою.

· Кохання не картопля – не викинеш у вікно.

· Капуста любить воду та гарну погоду.

· Голова садова (означає: капустяний качан, тобто некмітливий, неквапливий, незграбний чоловік, роззяв.)

· Мовою капусту не шаткують.

· Простіше пареної ріпи (тобто дуже просто).

· Дешевше пареної ріпи (тобто дуже дешево).

· Цибуля від семи недуг.

· Цибулю та лазню все поправлять.

· Горе цибулеве (тобто невдаха, незграбна людина; недотепа).

· Хто має смак: хто любить диню, а хто кавун.

· Цибуля з часником – рідні брати.

· Серце з перцем, душа з часником (тобто зла людина).

· Редька хвалилася: "Я з медом хороша!"

· Набрид, як гірка редька.

· Набрид гірше за гірку редьку.

· Морква додає кров.

· З'їж і моркву, коли яблучка немає.

· У морі огірки садити (тобто перебільшувати, обманювати).

Вчитель.Хлопці, пригадаймо, де купила овочі господиня з вірша Юліана Тувіма «Овочі». ( Учні відповідають із місця.)

Вчитель.Так, господиня купила овочі на ринку (ринку). Овочі можна придбати і в магазині. А ще їх можна самим виростити на городній грядці. Ось вірш про це.

Що зростає на нашій грядці?
Огірки, горошок солодкий,
Помідори та кріп
Для приправи та для проб.
Є редиска та салат –
Наша грядка – просто скарб.

(В.Коркін)

А зараз будьте уважні та спробуйте відгадати загадки, які ми так і назвемо «Загадки з грядки».

Як на нашій грядці
Виросли загадки
Соковиті та великі,
Ось такі круглі,
Влітку зеленіють,
До осені червоніють.

(Помідори.)

А на цій грядці
Гіркі загадки,
Тридцять три одягу,
І все без застібки.
Хто їх роздягає
Сльози проливає.

(Цибуля.) (Ю.Чорних)

Я виріс на грядці,
Характер мій бридкий:
Куди не прийду,
Усіх до сліз доведу.

(Цибуля.) (О.Різдвяна)

Тільки сходять огірки
На звичайній грядці,
А на цій – зеленці
Награлися у хованки,
Тому що тонкою
Їх накрили плівкою:
І не дме, і тепло,
І прозора, як скло.

(Парник.) (В.Мусатов)

Грали у хованки
Діти з грядки
І прямо з грядки
Потрапили у діжки.

(Огірки.) (В.Мусатов)

Всі впізнають молодця,
Що росте на грядці:
Він більше огірка,
Товстий він і гладкий,
Теж тримається за батіг...
Приходьте подивитись.

(Кабачок.) (В.Мусатов)

Стільки стріл
Росте на грядках,
А стрільнути
Не можна дітям.

(Цибуля.) (В.Мусатов)

Вчитель.Скажіть де зазвичай бувають грядки? ( На городі.) Але ж городи бувають різні. Ось послухайте вірш-«дражнилку» поета Івана Дем'янова:

Замарошка рук не мив.
Місяць у лазню не ходив.
Стільки бруду, стільки садна!
Ми на шиї лук посадимо,

Ріпу – на долоньках,
На щоках – картоплю,
На носі морква зійде.
Буде цілий город!

Вам подобається такий город? Мені нема. Краще уявіть собі таку картину: за вікном – груднева холод, снігу намело стільки, що ні клаптика землі не видно. А в квартирі звисають батоги огірків, красуються, немов кулі на новорічній ялинці, червоні помідори, зеленіють на підвіконні кріп, цибуля, петрушка...
Це не казка, а реальність, плід копіткої праці овочівника – любителя домашнього землеробства. І це не вигадка сьогодення. Подібне заняття – справа старовинна, з давніх-давен відома на Русі. Російський досвід перейняли за кордоном.
Домашнім землеробством з успіхом займалися відомі письменники Олександр Твардовський, Сергій Смирнов, Костянтин Паустовський, казкар Павел Бажов, скульптор Сергій Коненков.
Домашнім землеробством можете зайнятися і ви, хлопці. Починати потрібно з найпростішого, наприклад, виростити зелену цибулю. Користь буде подвійна: і вітаміни цілий рік, і можливість краще вивчити рослинний світ.
А зараз – увага! Давайте запишемо, щоб краще запам'ятати назви деяких овочів.

Овочевий словничок

1. Артишок.
2. Баклажан.
3. Диня.
4. Кабачок.
5. Капуста.
6. Картопля.
7. Цибуля.
8. Морква.
9. Огірок.
10. Патісон.
11. Перець.
12. Петрушка.
13. Редіс.
14. Редька.
15. Репа.
16. Салат.
17. Буряк.
18. Селера.
19. Томат (помідор).
20. Гарбуз.
21. Кріп.
22. Часник.
23. Шпинат.
24. Щавель.

Бачите, як різноманітні овочеві культури. Овочі – це цінний продукт харчування та корм для тварин (є кормові сорти), овочі – це вітаміни та ліки. Їх можна вирощувати не тільки на полях та городах (тобто у відкритому грунті), а й у парниках та теплицях, і навіть удома.

У заключному слові вчитель:

– дає оцінку як підготовці дітей до уроку, а й у ньому;
– пропонує закріпити знання на тему «Овочі» на сторінці шкільного (класного) тематичного альбому: записати тему, 2 вірші та 2 прислів'я; наклеїти картинки із зображенням овочів або зробити колаж; називає відповідального (добровольця чи призначеного) та визначає термін виконання роботи;
- Записує на дошці творче домашнє завдання:

Хто хоче,
Загадку вигадайте самі.
Відповідь намалюйте.
Покажіть мамі.

(Л.Сандлер)

Урок на тему «Овочі»

Зробити серйозне заняття для дитини цікавим – завдання первинного навчання.

К.Д. Ушинський

Мета уроку:узагальнити та розширити знання школярів про овочі; залучити до роботи на уроці якнайбільше учнів; зробити урок співтворчістю вчителя та учнів.

Підготовка до уроку

Вчитель підбирає наочний матеріал (слайди або малюнки, діафільм або натуральні або бутафорські овочі), на аркуші ватману пише прислів'я та приказки, щоб потім прочитати їх на уроці, знаходить короткі вірші: «Огірки», «Кріп», «Буряк», «Картопля », «Кабачок», «Диня», «Гарбуз», «Капуста» та виписує їх на картки, підбирає загадки для настінної газети «Наш город», записує їх (як і вірші) на картках із щільного паперу та роздає редколегії – дев'яти охочим або призначеним учням.

Учні отримують заздалегідь вірші, вчать їх напам'ять або готують виразне читання, причому ніхто не повинен знати, які вірші в інших учнів. Стінна газета вивішується у класі за 2–3 дні до уроку. У ній кожен із учнів пише за однією загадкою (без відповіді).

Що за скрип, що за хрускіт?
То що ще за кущ?
Як же бути без хрускоту,
Якщо я … ( Капуста.)

Хоч я і цукрової кличу,
Але від дощів я не розмокла.
Великий, круглий, солодкий на смак.
Впізнали ви? Я ... ( Буряк.)

Влітку на городі – свіжі, зелені,
А взимку у бочці – жовті, солоні.
Відгадайте, молодці,
Як їх звуть? … ( Огірки.)

Прив'язаний кущик до кілочка.
На кущику – кулі:
Боки підставивши сонечко,
Червоніють від спеки. ( Помідори.)

Під кущем у землі плоди –
Людині за працю. ( Картопля.)

Найпотрібніше з овочів)
Для вінегретів та борщів
З урожаю нового
Красуня лілова. ( Буряк.)

Воду п'є - себе квапить,
І росте, і листя збирає.
Набирає вагу кубушка,
У середині – качан. ( Капуста.)

(В.Мусатов)

Кругла, а не куля,
З хвостом, а не миша,
Жовта, як мед,
А смак не той. ( Ріпа.)

Червоний ніс у землю вріс,
А зелений хвіст – зовні.
Нам зелений хвіст не потрібен
Потрібен лише червоний ніс. ( Морква.)

ХІД УРОКУ

Вчитель.Тема сьогоднішнього уроку – «Овочі». Назви яких овочів ви знаєте? Чи любите ви казки? Згадайте, будь ласка, російську народну казку, в якій люди та тварини тягнуть із землі величезний овоч, але витягнути не можуть. Як називався цей овоч? ( Казка називається «Ріпка», овоч – ріпа.)

Вчитель.А хто знає казку «Пригоди Чіполліно», яку написав італійський учитель та письменник Джанні Родарі? Допоможіть мені згадати героїв цієї казки, які мають імена назви овочів. ( Головний герой казки Чиполліно, його ім'я в перекладі з італійської означає «цибулина»; кум Гарбуз, синьйор Помідор, доктор Артішок, професор Салато-Шпинато, домашній вчитель синьйор Петрушка, детектив містер Морква, городник Лук Порей, дівчинка Редиска, Картоплина, Томатик і т.д.)

Вчитель.Про овочі можна прочитати не лише у казках різних народів. Про них написано багато віршів. Послухайте вірш польського поета Юліана Тувіма, який так і називається «Овочі». (Вірш бажано прочитати напам'ять.)

Хазяйка одного разу з базару прийшла,
Господиня з базару додому принесла:
Картоплю,
Капусту,
Морківку,
Горох,
Петрушку та буряк.
Ох!

Ось овочі суперечку завели на столі –
Хто кращий, смачніший і потрібніший на землі:
Картопля?
Капуста?
Морквина?
Горох?
Петрушка чи буряк?
Ох!

Господиня тим часом ножа взяла
І ножем цим кришити почала:
Картоплю,
Капусту,
Морківку,
Горох,
Петрушку та буряк.
Ох!

Закриті кришкою, у задушливому горщику
Кипіли, кипіли в окропі:
Картопля,
Капуста,
Морківка,
Горох,
Петрушка та буряк.
Ох!
І суп овочевий виявився непоганий!

Вчитель.Діти, скажіть, які овочі купила господиня. ( Відповіді.) Зараз ви почуєте ще кілька віршів про овочі.

1-й учень

Огірки – молодці:
Не повзуть на всі кінці.
Як за ручки діти,
Тримаються за батоги.

2-й учень

Чи не парасольки хлопці
Розкрили під дощем
Зацвів на нашій грядці
Кріп липневим днем.

3-й учень

Чи не зав'яла, не засохла.
Зеленіє знову буряк.
Тому що буряк
Під дощем промокла.

Вчитель.Ви, напевно, знаєте, що кожна людина має свою біографія, тобто. історія життя. "Біографія" є і в кожного овочів. Ось, наприклад, картопля. Ми настільки звикли до нього, що не можемо уявити своє життя без цього овочів, вважаємо його чи не найдавнішим продуктом на нашому столі. Але це зовсім так.
Батьківщиною картоплі є Південна Америка (їм харчувалися індіанці). У середині XVI ст. картопля завезли до Європи. Тут він став поширюватися із завидною швидкістю. А коли він з'явився у нас, у Росії? Вважається, що перший мішок картоплі надіслав з Німеччини Петро I. Масове знайомство росіян з картоплею, яку називали «земляним яблуком», відбулося після того, як один із засновників російської агрономічної науки, письменник, учасник Семирічної війни з Пруссією Андрій Болотов (1738–1833) ), повертаючись у свій маєток під Тулою, прихопив картоплю для посадки.
Поступово у ряді губерній Росії картопля стала давати добрі врожаї. Проте їли його переважно городяни, т.к. селяни, стихійно відкидаючи все, що впроваджувалося зверху (владою), і нового овочу поставилися вороже. А в XIX ст., за царювання Миколи I, який насильно ввів посадку картоплі, навіть влаштовували так звані картопляні бунти? Царськими військами ці бунти було придушено.
Сьогодні картопля є одним із найважливіших продуктів харчування населення багатьох країн світу. Тому не дивно, що і про цей овоч є вірші.

4-й учень

Кругла, розсипчаста, біла,
На стіл вона з поля прийшла.
Ти посоли її трохи.
Адже правда, смачна картопля?

Вчитель.Щоб іншим овочам не було прикро, хлопці прочитають вірші та про них теж. ( Три учні читають по одній строфі з вірша про кабачка.)

5-й учень

Кабачок, товстун,
Золотий бочок
Він на нашій ділянці
Ще новачок.

6-й учень

Я його посадив,
І полив, і накрив,
Щоб спочатку
Під тонкою плівкою пожив.

7-й учень

Щоб сил набирався,
Не мерзнув кабачок.
Щоб повніше наливався
Під сонцем діжок.

8-й учень

А це вірш про Дініну диню.

Біля брами шумить народ:
«Де тут Дінін город?!»
Велику диню
Виростила Діна:
Сховається за диню
І не видно Діну.

Вчитель.Пізньої осені та взимку особливо корисний гарбуз. З плодів гарбуза готують салати, соки, напої, печуть оладки, варять кашу, супи, пюре, ікру, варення, повидло, цукати, її додають до тіста, випікаючи хлібні вироби. А у Франції їдять не лише плоди гарбуза, а й кінці молодих батогів. Очищені та зварені у солоній воді, вони за смаком нагадують спаржу.

9-й учень.Я прочитаю вірш про гарбуз.

Дуже багато гарбуз
Пити води звикла.
Гарбуз у сонячні дні
Відлежати б у тіні.

Вчитель.Щоразу, коли ми їмо моркву чи редиску, огірки чи помідори, петрушку чи капусту, ми, не підозрюючи, «проковтуємо» багато цікавих історій з «біографій» цих овочів. Судіть самі. Наприклад, капуста згадувалася ще в стародавніх переказах та оповідях. Наші пращури дізналися про неї від греко-римських колоністів, що жили в Причорномор'ї, адже в Стародавньому Римі капусту вирощували і вживали в їжу дуже широко.
Згодом люди навчилися готувати з капусти безліч різних страв: салати, борщ, пироги з капустою, солянку, борщ; навчилися капусту солити та квасити... Вже тоді вони помітили, що капуста не лише дуже смачна, а й надзвичайно корисна для людського організму. Пізніше наукові дослідження вчених це підтвердили. Отже, капуста. Послухайте одну з порад усім городникам.

10-й учень

Щоб росла швидша капуста
І була капуста смачною,
Щоб великої величини
Завивала качани,
Поливай її все літо,
Не шкодуй води,
І вона сплатить щедро
Усі твої праці.

Вчитель.«Капустяна родина» дуже багато. У ньому є капуста білокачанна, червонокачанна, савойська, брюссельська, пекінська, кольрабі, цвітна...

Певно, шкідлива сильна спека
Для капусти для цвітної:
Ховає білі голівки –
Наче снігові кулі.
Листя, пов'язані спритно, -
Це парасолька від спеки.

Про овочі можна прочитати в енциклопедіях та підручниках, у книгах та журналах. Овочі можна побачити на картинах художників. Серед світових шедеврів входять картини італійського художника Джузеппе Арчімбольдо (1527–1593) «Огородник», «Літо». Поблизу картина здається чимось подібним до втілення мрії зеленника. Але якщо придивитися, виникають контури людської голови, яка суцільно складена з літніх фруктів та овочів.
Існує велика кількість народних прислів'їв, приказок та загадок про овочі. Ось лише кілька прикладів народної мудрості.

    Кожному овочу свого часу.

    Щодня з овочами, та не кожен день з капустою.

    Кохання не картопля – не викинеш у вікно.

    Капуста любить воду та гарну погоду.

    Голова садова (означає: капустяний качан, тобто некмітливий, неквапливий, незграбний чоловік, роззяв.)

    Мовою капусту не шаткують.

    Простіше пареної ріпи (тобто дуже просто).

    Дешевше пареної ріпи (тобто дуже дешево).

    Цибуля від семи недуг.

    Цибулю та лазню все поправлять.

    Горе цибулеве (тобто невдаха, незграбна людина; недотепа).

    Хто має смак: хто любить диню, а хто кавун.

    Цибуля з часником – рідні брати.

    Серце з перцем, душа з часником (тобто зла людина).

    Редька хвалилася: "Я з медом хороша!"

    Набрид, як гірка редька.

    Набрид гірше за гірку редьку.

    Морква додає кров.

    З'їж і моркву, коли яблучка немає.

    У морі огірки садити (тобто перебільшувати, обманювати).

Вчитель.Хлопці, пригадаймо, де купила овочі господиня з вірша Юліана Тувіма «Овочі». ( Учні відповідають із місця.)

Вчитель.Так, господиня купила овочі на ринку (ринку). Овочі можна придбати і в магазині. А ще їх можна самим виростити на городній грядці. Ось вірш про це.

Що зростає на нашій грядці?
Огірки, горошок солодкий,
Помідори та кріп
Для приправи та для проб.
Є редиска та салат –
Наша грядка – просто скарб.

А зараз будьте уважні та спробуйте відгадати загадки, які ми так і назвемо «Загадки з грядки».

Як на нашій грядці
Виросли загадки
Соковиті та великі,
Ось такі круглі,
Влітку зеленіють,
До осені червоніють.

(Помідори.)

А на цій грядці
Гіркі загадки,
Тридцять три одягу,
І все без застібки.
Хто їх роздягає
Сльози проливає.

(Цибуля.) (Ю.Чорних)

Я виріс на грядці,
Характер мій бридкий:
Куди не прийду,
Усіх до сліз доведу.

(Цибуля.) (О.Різдвяна)

Тільки сходять огірки
На звичайній грядці,
А на цій – зеленці
Награлися у хованки,
Тому що тонкою
Їх накрили плівкою:
І не дме, і тепло,
І прозора, як скло.

(Парник.) (В.Мусатов)

Грали у хованки
Діти з грядки
І прямо з грядки
Потрапили у діжки.

(Огірки.) (В.Мусатов)

Всі впізнають молодця,
Що росте на грядці:
Він більше огірка,
Товстий він і гладкий,
Теж тримається за батіг...
Приходьте подивитись.

(Кабачок.) (В.Мусатов)

Стільки стріл
Росте на грядках,
А стрільнути
Не можна дітям.

(Цибуля.) (В.Мусатов)

Вчитель.Скажіть де зазвичай бувають грядки? ( На городі.) Але ж городи бувають різні. Ось послухайте вірш-«дражнилку» поета Івана Дем'янова:

Замарошка рук не мив.
Місяць у лазню не ходив.
Стільки бруду, стільки садна!
Ми на шиї лук посадимо,

Ріпу – на долоньках,
На щоках – картоплю,
На носі морква зійде.
Буде цілий город!

Вам подобається такий город? Мені нема. Краще уявіть собі таку картину: за вікном – груднева холод, снігу намело стільки, що ні клаптика землі не видно. А в квартирі звисають батоги огірків, красуються, неначе кулі на новорічній ялинці, червоні помідори, зеленіють на підвіконні кріп, цибуля, петрушка...
Це не казка, а реальність, плід копіткої праці овочівника – любителя домашнього землеробства. І це не вигадка сьогодення. Подібне заняття – справа старовинна, з давніх-давен відома на Русі. Російський досвід перейняли за кордоном.
Домашнім землеробством з успіхом займалися відомі письменники Олександр Твардовський, Сергій Смирнов, Костянтин Паустовський, казкар Павел Бажов, скульптор Сергій Коненков.
Домашнім землеробством можете зайнятися і ви, хлопці. Починати потрібно з найпростішого, наприклад, виростити зелену цибулю. Користь буде подвійна: і вітаміни цілий рік, і можливість краще вивчити рослинний світ.
А зараз – увага! Давайте запишемо, щоб краще запам'ятати назви деяких овочів.

Овочевий словничок

1. Артишок.
2. Баклажан.
3. Диня.
4. Кабачок.
5. Капуста.
6. Картопля.
7. Цибуля.
8. Морква.
9. Огірок.
10. Патісон.
11. Перець.
12. Петрушка.
13. Редіс.
14. Редька.
15. Репа.
16. Салат.
17. Буряк.
18. Селера.
19. Томат (помідор).
20. Гарбуз.
21. Кріп.
22. Часник.
23. Шпинат.
24. Щавель.

Бачите, як різноманітні овочеві культури. Овочі – це цінний продукт харчування та корм для тварин (є кормові сорти), овочі – це вітаміни та ліки. Їх можна вирощувати не тільки на полях та городах (тобто у відкритому грунті), а й у парниках та теплицях, і навіть удома.

У заключному слові вчитель:

– дає оцінку як підготовці дітей до уроку, а й у ньому;
– пропонує закріпити знання на тему «Овочі» на сторінці шкільного (класного) тематичного альбому: записати тему, 2 вірші та 2 прислів'я; наклеїти картинки із зображенням овочів або зробити колаж; називає відповідального (добровольця чи призначеного) та визначає термін виконання роботи;
- Записує на дошці творче домашнє завдання:

Хто хоче,
Загадку вигадайте самі.
Відповідь намалюйте.
Покажіть мамі.

Зробити серйозне заняття для дитини цікавим – ось завдання початкового навчання.

К.Д. Ушинський

Мета уроку:узагальнити та розширити знання школярів про овочі; залучити до роботи на уроці якнайбільше учнів; зробити урок співтворчістю вчителя та учнів.

Підготовка до уроку

Вчитель підбирає наочний матеріал (слайди або малюнки, діафільм або натуральні або бутафорські овочі), на аркуші ватману пише прислів'я та приказки, щоб потім прочитати їх на уроці, знаходить короткі вірші: «Огірки», «Кріп», «Буряк», «Картопля », «Кабачок», «Диня», «Гарбуз», «Капуста» та виписує їх на картки, підбирає загадки для стінної газети «Наш город», записує їх (як і вірші) на картках із щільного паперу та роздає редколегії – дев'яти охочим або призначеним учням.

Учні отримують заздалегідь вірші, вчать їх напам'ять або готують виразне читання, причому ніхто не повинен знати, які вірші в інших учнів. Стінна газета вивішується у класі за 2-3 дні до уроку. У ній кожен із учнів пише за однією загадкою (без відповіді).

Що за скрип, що за хрускіт?
То що ще за кущ?
Як же бути без хрускоту,
Якщо я … ( Капуста.)

Хоч я і цукрової кличу,
Але від дощів я не розмокла.
Великий, круглий, солодкий на смак.
Впізнали ви? Я ... ( Буряк.)

Влітку на городі – свіжі, зелені,
А взимку у бочці – жовті, солоні.
Відгадайте, молодці,
Як їх звуть? … ( Огірки.)

Прив'язаний кущик до кілочка.
На кущику - кулі:
Боки підставивши сонечко,
Червоніють від спеки. ( Помідори.)

Під кущем у землі плоди
Людині за працю. ( Картопля.)

Найпотрібніше з овочів)
Для вінегретів та борщів
З урожаю нового
Красуня лілова. ( Буряк.)

Воду п'є - себе квапить,
І росте, і листя збирає.
Набирає вагу кубушка,
У середині - качан. ( Капуста.)

(В.Мусатов)

Кругла, а не куля,
З хвостом, а не миша,
Жовта, як мед,
А смак не той. ( Ріпа.)

Червоний ніс у землю вріс,
А зелений хвіст – зовні.
Нам зелений хвіст не потрібен
Потрібен лише червоний ніс. ( Морква.)

ХІД УРОКУ

Вчитель.Тема сьогоднішнього уроку – «Овочі». Назви яких овочів ви знаєте? Чи любите ви казки? Згадайте, будь ласка, російську народну казку, в якій люди та тварини тягнуть із землі величезний овоч, але витягнути не можуть. Як називався цей овоч? ( Казка називається «Ріпка», овоч – ріпа.)

Вчитель.А хто знає казку «Пригоди Чіполліно», яку написав італійський учитель та письменник Джанні Родарі? Допоможіть мені згадати героїв цієї казки, які мають імена овочів. ( Головний герой казки Чиполліно, його ім'я в перекладі з італійської означає «цибулина»; кум Гарбуз, синьйор Помідор, доктор Артішок, професор Салато-Шпинато, домашній вчитель синьйор Петрушка, детектив містер Морква, городник Лук Порей, дівчинка Редиска, Картоплина, Томатик і т.д.)

Вчитель.Про овочі можна прочитати не лише у казках різних народів. Про них написано багато віршів. Послухайте вірш польського поета Юліана Тувіма, який так і називається «Овочі». (Вірш бажано прочитати напам'ять.)

Хазяйка одного разу з базару прийшла,
Господиня з базару додому принесла:
Картоплю,
Капусту,
Морківку,
Горох,
Петрушку та буряк.
Ох!

Ось овочі суперечку завели на столі -
Хто кращий, смачніший і потрібніший на землі:
Картопля?
Капуста?
Морквина?
Горох?
Петрушка чи буряк?
Ох!

Господиня тим часом ножа взяла
І ножем цим кришити почала:
Картоплю,
Капусту,
Морківку,
Горох,
Петрушку та буряк.
Ох!

Закриті кришкою, у задушливому горщику
Кипіли, кипіли в окропі:
Картопля,
Капуста,
Морківка,
Горох,
Петрушка та буряк.
Ох!
І суп овочевий виявився непоганий!

Вчитель.Діти, скажіть, які овочі купила господиня. ( Відповіді.) Зараз ви почуєте ще кілька віршів про овочі.

1-й учень

Огірки – молодці:
Не повзуть на всі кінці.
Як за ручки діти,
Тримаються за батоги.

2-й учень

Чи не парасольки хлопці
Розкрили під дощем
Зацвів на нашій грядці
Кріп липневим днем.

3-й учень

Чи не зав'яла, не засохла.
Зеленіє знову буряк.
Тому що буряк
Під дощем промокла.

Вчитель.Ви, напевно, знаєте, що кожна людина має свою біографія, тобто. історія життя. "Біографія" є і в кожного овочів. Ось, наприклад, картопля. Ми настільки звикли до нього, що не можемо уявити своє життя без цього овочів, вважаємо його чи не найдавнішим продуктом на нашому столі. Але це зовсім так.
Батьківщиною картоплі є Південна Америка (їм харчувалися індіанці). У середині XVI ст. картопля завезли до Європи. Тут він став поширюватися із завидною швидкістю. А коли він з'явився у нас, у Росії? Вважається, що перший мішок картоплі надіслав з Німеччини Петро I. Масове знайомство росіян з картоплею, яку називали «земляним яблуком», відбулося після того, як один із засновників російської агрономічної науки, письменник, учасник Семирічної війни з Пруссією Андрій Болотов (1738-1833) ), повертаючись у свій маєток під Тулою, прихопив картоплю для посадки.
Поступово у ряді губерній Росії картопля стала давати добрі врожаї. Проте їли його переважно городяни, т.к. селяни, стихійно відкидаючи все, що впроваджувалося зверху (владою), і нового овочу поставилися вороже. А в XIX ст., за царювання Миколи I, який насильно ввів посадку картоплі, навіть влаштовували так звані картопляні бунти? Царськими військами ці бунти було придушено.
Сьогодні картопля є одним із найважливіших продуктів харчування населення багатьох країн світу. Тому не дивно, що і про цей овоч є вірші.

4-й учень

Кругла, розсипчаста, біла,
На стіл вона з поля прийшла.
Ти посоли її трохи.
Адже правда, смачна картопля?

Вчитель.Щоб іншим овочам не було прикро, хлопці прочитають вірші та про них теж. ( Три учні читають по одній строфі з вірша про кабачка.)

5-й учень

Кабачок, товстун,
Золотий бочок
Він на нашій ділянці
Ще новачок.

6-й учень

Я його посадив,
І полив, і накрив,
Щоб спочатку
Під тонкою плівкою пожив.

7-й учень

Щоб сил набирався,
Не мерзнув кабачок.
Щоб повніше наливався
Під сонцем діжок.

8-й учень

А це вірш про Дініну диню.

Біля брами шумить народ:
«Де тут Дінін город?!»
Велику диню
Виростила Діна:
Сховається за диню
І не видно Діну.

Вчитель.Пізньої осені та взимку особливо корисний гарбуз. З плодів гарбуза готують салати, соки, напої, печуть оладки, варять кашу, супи, пюре, ікру, варення, повидло, цукати, її додають до тіста, випікаючи хлібні вироби. А у Франції їдять не лише плоди гарбуза, а й кінці молодих батогів. Очищені та зварені у солоній воді, вони за смаком нагадують спаржу.

9-й учень.Я прочитаю вірш про гарбуз.

Дуже багато гарбуз
Пити води звикла.
Гарбуз у сонячні дні
Відлежати б у тіні.

Вчитель.Щоразу, коли ми їмо моркву чи редиску, огірки чи помідори, петрушку чи капусту, ми, не підозрюючи, «проковтуємо» багато цікавих історій з «біографій» цих овочів. Судіть самі. Наприклад, капуста згадувалася ще в стародавніх переказах та оповідях. Наші пращури дізналися про неї від греко-римських колоністів, що жили в Причорномор'ї, адже в Стародавньому Римі капусту вирощували і вживали в їжу дуже широко.
Згодом люди навчилися готувати з капусти безліч різних страв: салати, борщ, пироги з капустою, солянку, борщ; навчилися капусту солити та квасити... Вже тоді вони помітили, що капуста не лише дуже смачна, а й надзвичайно корисна для людського організму. Пізніше наукові дослідження вчених це підтвердили. Отже, капуста. Послухайте одну з порад усім городникам.

10-й учень

Щоб росла швидша капуста
І була капуста смачною,
Щоб великої величини
Завивала качани,
Поливай її все літо,
Не шкодуй води,
І вона сплатить щедро
Усі твої праці.

Вчитель.«Капустяна родина» дуже багато. У ньому є капуста білокачанна, червонокачанна, савойська, брюссельська, пекінська, кольрабі, цвітна...

Певно, шкідлива сильна спека
Для капусти для цвітної:
Ховає білі головки -
Наче снігові кулі.
Листя, пов'язані спритно, -
Це парасолька від спеки.

Про овочі можна прочитати в енциклопедіях та підручниках, у книгах та журналах. Овочі можна побачити на картинах художників. До світових шедеврів входять картини італійського художника Джузеппе Арчімбольдо (1527-1593) «Огородник», «Літо». Поблизу картина здається чимось подібним до втілення мрії зеленника. Але якщо придивитися, виникають контури людської голови, яка суцільно складена з літніх фруктів та овочів.
Існує велика кількість народних прислів'їв, приказок та загадок про овочі. Ось лише кілька прикладів народної мудрості.

Вчитель.Так, господиня купила овочі на ринку (ринку). Овочі можна придбати і в магазині. А ще їх можна самим виростити на городній грядці. Ось вірш про це.

Що зростає на нашій грядці?
Огірки, горошок солодкий,
Помідори та кріп
Для приправи та для проб.
Є редиска та салат -
Наша грядка – просто скарб.

А зараз будьте уважні та спробуйте відгадати загадки, які ми так і назвемо «Загадки з грядки».

Як на нашій грядці
Виросли загадки -
Соковиті та великі,
Ось такі круглі,
Влітку зеленіють,
До осені червоніють.

(Помідори.)

А на цій грядці
Гіркі загадки,
Тридцять три одягу,
І все без застібки.
Хто їх роздягає
Сльози проливає.

(Цибуля.) (Ю.Чорних)

Я виріс на грядці,
Характер мій бридкий:
Куди не прийду,
Усіх до сліз доведу.

(Цибуля.) (О.Різдвяна)

Тільки сходять огірки
На звичайній грядці,
А на цій – зеленці
Награлися у хованки,
Тому що тонкою
Їх накрили плівкою:
І не дме, і тепло,
І прозора, як скло.

(Парник.) (В.Мусатов)

Грали у хованки
Діти з грядки
І прямо з грядки
Потрапили у діжки.

(Огірки.) (В.Мусатов)

Всі впізнають молодця,
Що росте на грядці:
Він більше огірка,
Товстий він і гладкий,
Теж тримається за батіг...
Приходьте подивитись.

(Кабачок.) (В.Мусатов)

Стільки стріл
Росте на грядках,
А стрільнути
Не можна дітям.

(Цибуля.) (В.Мусатов)

Відкрите інтегроване заняття для середньої групи

«Урожай із Простоквашино»

Ціль: Узагальнити знання дітей на тему: «Овочі»

Завдання:

  1. Систематизувати знання про овочі, їх назви, колір, форму.
  2. Закріпити уявлення дітей про овочі та їх користь для здоров'я людини.
  3. Розвивати вміння пізнавати овочі на смак.
  4. Активізувати словниковий запас. Увага та пам'ять людей.
  5. Продовжувати викликати інтерес до ліплення, користуючись раніше засвоєними прийомами обскубування, згладжування поверхні.
  6. Виховувати самостійність, активність.

Обладнання:

Натуральні овочі: морква сира та відварена, огірок, помідор, капуста, редис, часник, буряк відварний та сирий, цибуля, баклажан, перець; каструля велика, два кошики, картина «Село Простоквашино», підноси, серветки, ложечки, салатниці, стаканчики, чарівна паличка з осіннім листком, 4 кошики з різнобарвними денцями, пластилін, заготівлі овочів з картону на кожну дитину, 2 короб томатний, морквяний), медалі «Спасибі за працю» на кожну дитину, маски - обідки з овочів на кожну дитину, лист та посилка з села «Простоквашине», дошки для ліплення, імітація городу, плакат «Щоб здоровим, сильним бути треба овочі любити ».

Герої: листоноша Пєчкін, чарівниця – осінь, діти в костюмах «овочі», кухар.

Література: дитячі вірші про овочі.

Хід заняття:

Вихователь: чарівниця – осінь.

Діти: овочі.

Чарівниця – осінь заходить із дітьми до групи, і стають у коло. Змахнувши чарівною паличкою, каже:

Я чарівниця – осінь і зараз я вас перетворю на маленьке насіння овочів, присядьте. Тепле сонечко пригрівало насіння, поливав дощ. Насіння росло, росло і стало рослинами. Повільно піднімайте руки, тягнемося до сонечка. Відчуйте напругу. Сильно припекло сонечко, зав'яли наші рослини. Розслабтеся, впустіть голову, руки, опустіть плечі та тулуб. Опустіться на підлогу. Полив дощ веселий, бешкетний і ожили рослини, і потягнулися до сонечка. На грядці виросли чудові овочі. Зобразіть овочі «товстячки», перетворитесь на овочі «худишок».

Вихователь: звертається до дітей із проханням назвати свій овоч.

Діти по черзі називають.

Молодці, – каже вихователь.

У мене є кошики, але не прості, а з різнобарвними денцями, - каже вихователь.

Завдання таке: займіть кошики з таким денцем, якого кольору у вас овоч.

Я знаю, що діти приготували вірші. Виходьте: буряк, горох, картопля, помідор, морква, огірок.

Які гарні, цікаві вірші про овочі ви розповіли, - каже вихователь.

Лунає стукіт у двері. Заходить листоноша Пєчкін з Простоквашино. ---Здрастуйте хлопці!- каже Печкін

Це дитячий садок «Берізка»? - Запитує Печкін

Так, - відповідають діти.

Група №10? - Запитує Печкін

Так, - відповідають хором дітлахи.

Значить, я не помилився, - каже листоноша дітям.

Я привіз вам із Простоквашиного листа, будь ласка, отримайте і розпишіться. Вихователь підходить до листоноші Пєчкін розписується і бере лист.

Дякуємо і прощаємось із листоношкою Печкіним. Діти стоять поряд із вихователем.

Він читає листа дітям:

«Цього року у селі Простоквашине виріс великий урожай овочів. Дуже просимо вас допомогти нам. Ми приготували вам цікаві завдання. З повагою

Дядько Федір, Шарик і кіт Матроскін.

Хлопці, що пропонують зібрати наші герої?

Овочі, - відповідають діти.

А які овочі ви знаєте?

Діти кажуть назви овочів.

А хто знає, де ростуть овочі? (На городі, на грядці)

В яку пору року встигає врожай? (восени)

Вихователь разом із дітьми підходять до муляжу городу. Діти розглядають город, збирають урожай та овочі викладають у 2 кошики. У перший кошик кладуть овочі, що ростуть у землі, у другий кошик кладуть овочі, які ростуть над землею.

Потім діти разом із восени, зібрані овочі, викладають на стіл.

Хлопці, а хто вирощує овочі? (людина)

Діти беруть овочі до рук, розглядають, нюхають. Називають кожен овоч, який зібрали. Описують, яким кольором, якої форми овочі.

Овочі відрізняються один від одного, чим вони різні? - Запитує вихователь.

Кольором, формою, розмірами, одні тверді, інші м'які, відповідають діти.

Молодці, які ви в мене розбірливі! - Каже осінь.

Стукаючи у двері, заходить кухар із кухні.

Здрастуйте, хлопці! - каже кухар.

Здрастуйте! - Відповідають діти.

Скажіть, це не ви збирали овочі з городу? - Запитує кухар.

Так, - відповідають діти.

Поділимося, - відповідають діти.

Нам потрібні: капуста, буряк, картопля, цибуля, морква, помідор-каже кухар.

Діти всі названі овочі укладають у каструлю кухареві, він перевіряє чи правильно.

Бачу, що ви чудові помічники. Дуже дякую за вашу допомогу. Піду варити суп на обід. До побачення! - каже кухар.

Осінь каже хлопцям: «А що там видніється далеко? Давайте подивимося на наші біноклі (імітують руками бінокль).

А ось і село Простоквашине.

Вихователь разом із дітьми підходить до картини із зображенням осіннього села Простоквашине. Вони розглядають та обговорюють сюжет картини. Вихователь слухає відповіді дітей.

Вихователь: наші друзі переступили до роботи. І від нас вони чекають старанності, працьовитості, уважності.

Фізкультхвилинка:

У город підемо, урожай зберемо, маршируємо

Ми морквини натягаємо, тягаємо

І картоплі накопаємо, копаємо

Зріжемо ми качан капусти зрізаємо

Дуже смачна, дуже смачна.

За кучеряву косу нахили вперед

Її з норки потягну,

Щавель нарву трошки рвемо

І повернемося доріжкою. маршируємо

А тепер ми відпочинемо, сідайте на стільці. Пограємося з вами у гру «Вгадай, що з'їв?»

Вихователь пропонує дітям із заплющеними очима, відгадати який овоч він спробував (даються дітям варені овочі: морква, картопля, буряк. Помідор, огірок).

Гра «Назви ласкаво».

Діти повинні назвати назву овочів ласкаво. Наприклад, помідор - помідор, огірок - огір і інші.

Потім діти разом із восени переходять до столів, виконують пластиліновий живопис.

Хлопці, дядько Федір намалював для нас овочі, але дощ із примхливої ​​хмаринки змив усі фарби. І вони стали безбарвними, - каже осінь.

Хочете допомогти овочам знову стати яскравими? - Пропонує вихователь.

Хочемо, – відповідають хлопці.

На столах приготовлені дошки для ліплення, пластилін та зразки овочів. Діти способом «наліпу» роблять свої овочі яскравими. Виліплені овочі викладають на тацю.

Щоб отримати добрий урожай, треба багато трудитися, – каже осінь.

Стукіт у двері. Заходить листоноша Пєчкін.

Вам прийшла посилка, отримайте, розпишіться, - каже Печкін.

Дякую, - кажуть діти.

Осінь відкриває разом із дітьми посилку, у ній коробки з овочевими соками. Вихователь розливає соки в стаканчики і каже: "Хлопці, спробуйте соки і скажіть з яких овочів вони зроблені?" (томатний та морквяний)

А ще вам Шарик та Матроскін надіслали медалі за вашу добру роботу. На них написано «Дякую за працю».

Дуже дякую вам, хлопці, за вашу роботу і за працю-каже осінь.

ОГІРКИ

Огірки – молодці:
Не повзуть на всі кінці.
Як за ручки діти,
Тримаються за батоги.

Буряк

Чи не зав'яла, не засохла.
Зеленіє знову буряк.
Тому що буряк
Під дощем промокла.

КАРТОПЛЯ

Кругла, розсипчаста, біла,
На стіл вона з поля прийшла.
Ти посоли її трохи.
Адже, правда, смачна картопля?

ГОРОШОК.

Я такий гарненький,

Зелененький хлопчик,

Якщо тільки захочу

Віх горошком пригощу.

МОРКВА

Про мене розповідь не довга.

Хто не знає вітамінів?

Пий завжди морквяний сік

І гризі морквину-

Будеш ми завжди дружком, міцним, сильним, спритним.


Схожі статті