Урок.26.1. Клас Земноводні. Загони: Безногі
Тип уроку - комбінований
методи:частково-пошуковий, про-блемного викладу, репродуктивний, поясни-кові-ілюстративний.
мета: оволодіння вміннями застосовувати біологічні знання у практичній діяльності, вико-ти інформацію про сучасні досягнення в області біології; працювати з біологічними приладами, інструментами, довідниками; проводити спостереження за біологічними об'єк-єктами;
завдання:
освітні: Формування пізнавальної культури, освоюваної в процесі навчальної діяльно-сті, і естетичної культури як здатне-сти до емоційно-ціннісному відношенню до об'єктів живої природи.
Розвиваючі: розвиток пізнавальних мотивів, направ-лених на отримання нового знання про живу природу; пізнавальних якостей особистості, пов'язаних із засвоєнням основ наукових знань, оволодінням методами дослідження природи, формуванням інтелектуальних умінь;
виховні: орієнтація в системі моральних норм і цін-ностей: визнання високої цінності життя у всіх її проявах, здоров'я свого і дру-гих людей; екологічна свідомість; вихованням ня любові до природи;
особистісні: Розуміння відповідальності за якість набутих знань; розуміння цінності адекватної оцінки власних досягнень і можливостей;
Пізнавальні: Вміння аналізувати і оцінювати вплив чинників навколишнього середовища, факторів ризику на здоров'я, наслідків діяльності людини в екосистемах, вплив власних вчинків на живі організми та екосистеми; орієнтація на постійний розвиток і саморозвиток; вміння працювати з різними джерелами інформації, пре-утворювати її з однієї форми в іншу, порівнювати і аналізувати інформацію, робити висновки, готувати повідомлення та презентації.
регулятивні: вміння організувати самостійно виконання завдань, оцінювати правильність виконання роботи, рефлексію своєї діяльності.
комунікативні: формування комунікативної компетентності в спілкуванні та співпраці з однолітками, розуміння особливостей гендерної соціалізації в підлітковому віці, суспільно корисної, навчально-дослідницької, творчої і дру-гих видів діяльності.
технології : Здоров'язбереження, проблем-ного, раз-Віва навчання, групової діяльно-сті
Види діяльності (елементи змісту, контроль)
Формування в учнів діяч-ностних здібностей і здібностей до структурування та систематизації досліджуваного предметного змісту: колективна робота - вивчення тексту та ілюстративного матеріалу складання таблиці «Сі-стематіческіе групи багатоклітинних» за консультативної допомоги учнів-експертів з подальшою самоперевіритися-кою; парне або групове виконання лабораторної роботи при консульта-тивної допомоги вчителя з подальшою взаємоперевіркою; самостійна робота з вивченого матеріалу.
плановані результати
Предметні
розуміти сенс біологічних термінів;
описувати особливості будови і основні процеси життєдіяльності тварин різних систематичних груп; порівнювати особливо-сті будови найпростіших і багатоклітинних тварин;
розпізнавати органи і системи органів живіт-них різних систематичних груп; порівнювати і пояснювати причини подібності та відмінностей;
встановлювати взаємозв'язок між особливо-стями будови органів і функціями, які вони виконують;
наводити приклади тварин різних система-тичних груп;
розрізняти на малюнках, таблицях і натуральних об'єктах основні систематичні групи найпростіших і багатоклітинних тварин;
характеризувати напрямки еволюції живіт-ного світу; наводити докази еволюції тваринного світу;
метапредметние УУД
Пізнавальні:
працювати з різними джерелами інформації, аналізувати і оцінювати інформацію, пре-утворювати її з однієї форми в іншу;
складати тези, різні види планів (простих, складних і т. п.), структурувати навчальний матеріал, давати визначення поня-тий;
проводити спостереження, ставити елементарні експерименти і пояснювати отримані резуль-тати;
порівнювати і класифікувати, оригінали та але вибираючи критерії для зазначених геологіч-ських операцій;
будувати логічні міркування, що включають встановлення причинно-наслідкових зв'язків;
створювати схематичні моделі з виділенням істотних характеристик об'єктів;
визначати можливі джерела необхідної інформації, проводити пошук інформації, ана-лизировать і оцінювати її достовірність;
регулятивні:
організовувати і планувати свою навчальну діяльність - визначати мету роботи, після-довність дій, ставити завдання, про-прогнозувати результати роботи;
самостійно висувати варіанти вирішення поставлених завдань, передбачити кінцеві ре-зультати роботи, вибирати засоби досяг-ня мети;
працювати за планом, звіряти свої дії з це-ллю і, при необхідності, виправляти помилки самостійно;
володіти основами самоконтролю і самооцен-ки для прийняття рішень і здійснення усвідомленого вибору в навчально-пізнавальної та навчально-практичної діяльності;
комунікативні:
слухати і вступати в діалог, брати участь в кол-колективному обговоренні проблем;
інтегруватися і будувати продуктивне взаи-модействие з однолітками і дорослими;
адекватно використовувати мовні засоби для дискусії та аргументації своєї позиції, порівнювати різні точки зору, аргументи-ровать свою точку зору, відстоювати свою по-зицію.
особистісні УУД
Формування і розвиток позна-вательного інте-Реса до вивчення біології та істо-рії розвитку зна-ний про природу
прийоми:аналіз, синтез, умовивід, переклад інформації з одного виду в інший, узагальнення.
Основні поняття
Загальна характеристика класу, класифікація земноводних: загін Безногі, загін Безхвості, загін Хвостаті, представники, значення в природі і житті людини.
Хід уроку
актуалізація знань
1.Какова роль шкіри у земноводних?
Якими пристосуваннями для водного і наземного способу життя об-ладан жаби?
Опишіть процес розмноження і розвитку жаби, заповнюючи пропускної-скі в пропозиціях
Жаби розмножуються в .........................
Самки відкладають ..........................., відбувається ................... Ікри.
З ікри виходять ............... .. Через .................. доби ................... перетворюється
в маленького жабеня, який може покинути ........................ ..
2. Дайте відповідь на питання:
1.Як «стилем» плаває жаба?
2.Може чи жаба літати?
3. Як стрибає жаба?
3. На схематичному малюнку розфарбуйте кольоровим олівцями органи внутрішньої будови і напишіть їх назви.
4. Користуючись малюнком, розкажіть, як жаба ловить здобич.
5. Розгляньте схематичний малюнок, на кото-ром показаний процес дихання жаби. Поясніть шлях повітря, при вдиху і видиху.
Вивчення нового матеріалу (Розповідь вчителя з елементами бесіда)
Загін Безногі земноводні: Особливості будови Зовні вони нагадують великих черв'яків. Це подібність обумовлена \u200b\u200bнаявністю численних кільцеподібних перехоплень тіла. Маленька голова з'єднується з довгим тулубом, які не мають ні хвоста, ні кінцівок. Клоака розташована на задньому полюсі тіла. Розміри зазвичай не перевищують 45 см. Але є один виняток. Йдеться про червяг Томпсона, що мешкає в колумбійських горах. Тулуб її може досягати в довжину 1,2 метра. Під шкірою у червяг знаходяться особливі лусочки, які були ознакою далеких панцирних предків безногих земноводних. Є у цих організмів характерні ознаки риб: наявність на залишках хорди великої кількості (200-300) хребців. Серце складається з одного передсердя, розділеного неповною перегородкою, і одного шлуночка. Особливості будови переднього мозку вказують на вищий щабель розвитку червяг в порівнянні з іншими амфібіями
Пристосування до навколишнього середовища Безногі земноводні мешкають під землею. Наслідком цього є відсутність органів зору - очей. Їх зачатки ховаються під шкірним покривом або вростають в кістку. Слух також погано розвинений. Слуховий отвір і барабанна перетинка відсутні, внутрішнє вухо є, але у нього немає зв'язку з навколишнім середовищем. Тому безногі земноводні здатні вловлювати тільки гучні звуки з частотою 100-1500 герц. Погане розвиток вищевказаних органів почуттів компенсується відмінним нюхом.
Харчування і пересування.Харчуються слепозмейки, дощовими черв'яками, щіткохвостимі зміями, грунтовими комахами і молюсками. Деякі кільчасті червяги в якості основної їжі використовують термітів і мурах.
Безногі земноводні чудово пристосувалися до свого способу життя. Маленька міцна голова дозволяє легко прокладати шлях під землею. У пересуванні допомагає також довге тіло і велика кількість слизу. Її виділення відбувається завдяки численним шкірним залізок, зосередженим в кільцях переднього відділу. Ця особливість рятує червяг від нападу змій, термітів і мурах.
Поширення.Тропічні зони з вологим кліматом - це ідеальне місце для проживання червяг. Вони поширені на островах Тихого і Індійського океанів; в річкових системах Колумбії, Амазонки і Оріноко. В Африці, Америці, Азії ці амфібії поширені повсюдно. Чи не живуть в Австралії і на Мадагаскарі.
Розмноження. Докладних досліджень з цього питання не проводилося. Але одне відомо точно: розмноження внутрішнє. Клоака особин чоловічої статі може вивертатися назовні, утворюючи копулятивний орган, завдяки якому можливе здійснення справжнього спарювання. Ця ознака характеризує всіх тварин загону Безногі земноводні. Представники, які живуть у водному середовищі, придбали для цього кілька пристосувань. Зокрема, їх клоака має присмоктуються диски. З їх допомогою відбувається з'єднання спаровуються особин. Тривалість спарювання становить 3 години. На відміну від більшості інших амфібій, що відкладають яйця у вологу землю, червяг не потрібно для цього річка або озеро.
Вони замість води використовують власну слиз. Загін Безногі земноводні також характеризується живородінням. Тривалість вагітності становить 6 місяців і більше, на світ народжується від 3 до 7 дитинчат. Довжина тіла новонароджених не більше 10 см, а в іншому вони є абсолютними копіями дорослих особин загону Безногі земноводні. Фото дитинчат представлено нижче.
Загін Безногі земноводні: представники
Центральноамериканский червяга живе в Гватемалі. Самка цього виду здатна виношувати від 15 до 35 яєць. Пологи припадають на травень-червень, коли стартує дощовий сезон. Довжина народилися дитинчат становить від 11 до 16 мм. Незважаючи на крихітні розміри, вони дуже рухливі і життєздатні. Швидке зростання дозволяє їм уже в дворічному віці відтворювати потомство. У самки сжатохвостого червяги формується від 6 до 14 яєць. Коли личинкам недостатньо жовтка, наявного в яйцях, вони вибираються з яєчних оболонок, але ще не народжуються. Місцем їх проживання ще якийсь час є яйцевод матері. У маленьких червяг на той момент вже є листоподібні зуби. З їх допомогою вони Скобля стінки свого тимчасового пристанища, що призводить до виділення живильної слизу. Її вони і вживають в їжу. Кисень вони також отримують від матері. За допомогою наявних у личинок великих студневидного зябер вони «присмоктуються» до стінок яйцевода, і до них таким чином надходить кисень. Для сухопутного червяги рибозмея, що мешкає в Індії, на Шрі-Ланці та Великих Зондських островах, характерно відкладання яєць.
Вони великі, в одній кладці буває від 10 до 25 штук. За рахунок щільної оболонки, що покриває їх, і спеціальних виростів, за допомогою яких яйця прикріплюються один до одного, грудку ікри являє себой компактну масу. Самка згортається кільцем і висиджує яйця, рясно змащуючи їх слизом. Завдяки цьому вони збільшуються в розмірах майже в 4 рази. Вилупившись, ці безногі земноводні, представники дорослого покоління яких є сухопутними, якийсь час живуть у воді до того моменту, як остаточно змужніють.
Він вам не ЧервяК.ЧервяГа з сімейства безногих земноводних
червяга (Geotrypetes seraphini)
Червяги - маловивчені тварини (розповідає зоолог Микола Поярков)
Atretochoana eiseltiабоЧленаконда
ресурси
Біологія. Тварини. 7 клас підручник для загальноосвіт. учрежде-ний / В. В. Латюшін, В. А. Шапкін.
активні формиіметоди навчання біології: Тварини. Кп. для вчителя: З досвіду роботи, -М.:, Просвітництво. Моліс С. С .. Моліс С. А
Робоча програма з біології 7класс до УМК В.В. Латюшіна, В.А. Шапкина (М .: Дрофа).
В.В. Латюшін, Е. А. Ламехові. Біологія. 7 клас. Робочий зошит до підручника В.В. Латюшіна, В.А. Шапкина «Біологія. Тварини. 7 клас". - М .: Дрофа.
Захарова Н. Ю. Контрольні й перевірочні роботи з біології: до підручника В. В. Латюшіна і В. А. Шапкина «Біологія. Тварини. 7 клас »/ Н. Ю. Захарова. 2-изд. - М .: Видавництво «Іспит»
Хостинг презентацій
Схожі статті
-
Герої грецької міфології
Померлі герої первісних часів, родоначальники племен, засновники міст і колоній користувалися у греків божеськими почестями. Вони складають окремий світ грецької міфології, втім, тісно пов'язаний зі світом богів, від яких ведуть ...
-
Типи, види і приклади конфліктів в літературі
Що змушує читача поглянути на першу сторінку художнього твору? Хтось узяв в руки книгу через імені автора, кого-то привернуло помітне або провокаційна назва повісті або роману. А далі? Що може змусити ...
-
Які бувають види винагороди?
Виплати працівникам - це всі витрати, які наймач несе на підставі укладеного трудового угоди. З одного боку, процес визначення виплат повинен врахувати діяльність співробітника, а з іншого - з'явитися мотивацією для ...
-
Олександр Рідігер: Співчуття без лукавстваВ сороковий день після кончини Святійшого Патріарха Алексія II ми публікуємо розповідь про суспільне милосердного служінні діда майбутнього Патріарха
Нечасто зустрічається в сучасній Росії прізвище Рідігер (іноді з приставкою фон і написанням Рюдігер, Рідінгер, Рюдінгер) мала відомі заслуги перед батьківщиною. Працьовиті і обдаровані енергією, здібностями представники цієї ...
-
«І оно протоку покласти на карту
До оли наш корабель залишив рейд Поморською губи і взяв курс на схід, ми вже не могли сидіти в каюті і, пробиваючись в ходовій рубці, стежили, як за кожним поворотом відкривалися все нові і нові панорами, контрастні від синяви води, білизни ...
-
Загін безногі земноводні (червяги)
Серед тварин, іменованих земноводні чи інакше амфібії, особливе місце займає загін безногі земноводні (червяги). І саме про них, про безногих земноводних і піде мова в даній статті. Отже, давайте знайомитися з цими істотами ....