Підлягає. Головні члени речення. Підлягає Повторюємо орфографію пропозицію

Конспект уроку з української мови в 9 класі

Учитель російської мови та літератури.
Лелекова Євгенія В'ячеславівна.
МОБУ "ЗОШ №54", м Оренбург

Тема: Повторення. Орфографія. Пунктуації.
Мета уроку: повторити, узагальнити і закріпити тему «Орфографія і пунктуація».
завдання:
Навчальні:

організувати діяльність учнів по систематизації знань, створити умови для підготовки до ДПА з російської мови;
відпрацьовувати навички правопису чергуються голосних в корені;
відпрацьовувати навички правопису приставок;
відпрацьовувати навички постановки розділових знаків у простих ускладнених реченнях.
Розвиваючі:
використовувати сучасні технології навчання для розвитку в учнів навичок активного засвоєння навчального матеріалу;
створити умови для формування досвіду вирішення навчальних завдань, які відповідають вимогам ДПА;
сприяти вдосконаленню навичок самостійної роботи з тестом, взаємоконтролю, взаімооценкі і самокорекції виконаних завдань.
виховні:
виховувати наполегливість і пізнавальний інтерес, вміння слухати, бажання працювати до кінця;
розвивати позитивне ставлення до предмету.
Тип уроку: Урок повторення вивченого матеріалу.
Форми роботи учнів: фронтальна, самостійна.
устаткування: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, роздатковий матеріал.
Хід уроку:
1. Організаційний момент.
2. Перевірка домашнього завдання
3. Повідомлення теми і мети уроку.
4. Робота по темі уроку. Робота з епіграфом.
5. Підготовка до іспиту. Частина Б. Робота з текстом.
6. Физминутку.
7. Підготовка до іспиту. Частина А. робота з тестами.
8. Підсумок уроку.
9. Рефлексія.
10. Домашнє завдання.

Зміст уроку.
1. Організаційний момент.
- Сьогодні на уроці ми повторимо орфографію і пунктуацію. Але перш ніж перейти до повторення, перевіримо домашнє завдання.
2. Перевірка домашнього завдання.
(Д / з: індивідуально - твір - мініатюра «Природа мого краю»; інші учні вправу № 35)
- Деякі учні отримали на минулому уроці індивідуальні завдання. Вони повинні були написати твори - мініатюри на тему «Природа мого краю». Зараз вони зачитають свої твори, а ви відзначите, які орфограми і пунктограми зустрілися вам в творах.
- Інші учні класу виконували вправу 35. Дайте відповідь на написання яких орфограмм вам довелося згадати правила. Написання яких орфограмм викликало труднощі?
3. Повідомлення теми і мети уроку.
- Тема урока. Сьогодні на уроці ми з вами повторимо такі правила орфографії, як правопис коренів з чергуються голосними, правопис приставок, що закінчуються на -з, -с, і написання приставок пре, при. Також ми повторимо постановку розділових знаків в ускладненому простому реченні.
4. Робота по темі уроку.
Робота з епіграфом.
- Як епіграф до нашого уроку я пропоную слова І. Гете.
Природа не знає зупинки в своєму русі і страчує всяку бездіяльність.
- Виконуючи вхідні контрольну роботу, ви помітили, що в тестах були присутні завдання на розстановку розділових знаків, фонетику. До дошки підуть три учня. Завдання наступне: перший учень пояснює постановку розділових знаків і виконує синтаксичний розбір пропозиції. Другий учень - виробляє синтаксичний розбір словосполучення з цієї пропозиції. Третій учень - робить фонетичний розбір. Поки учні виконують свою роботу, ми проведемо словниковий диктант і повторимо правила орфографії. (На листочках)
Торкаючись, рослинний, зірниця, перебирати, приминати, вирощений, обрати, зникнути, безрозсудний, придорожній, безсмертний, розбити, покладати, торкнувся, прескучний, розстеляти, розгорівся.
- Дізнайтеся більше листочками з сусідом по парті. Зробимо взаємоперевірку. Увага на екран.
- Підніміть руки ті, хто не допустив жодної помилки. Тепер ті, хто отримав «4». А хто не впорався з роботою?
- Двоє учнів підуть перевіряти фонетичний розбі розбір слова і синтаксичний розбір словосполучення. Поки вони займаються роботою, ми послухаємо учня, який виконував синтаксичний розбір пропозиції.
Природа не знає зупинки в своєму русі і страчує всяку бездіяльність. (Оповідає., Невоскліц., Простий., Двусост., Поширення., Повне, ослож. \u003d І \u003d)

Будь-яку бездіяльність

Місць. + Сущ.

ознака предмет
(Грам.значеніе - ознака предмета, зв'язок - узгодження)

Оцінка за синтаксичний розбір пропозиції. Учні, які виконували розбори, і їх перевіряють оцінюються в процесі роботи на уроці.
5. Підготовка до іспиту. Частина Б. Робота з текстом.
Фронтальне опитування.
- Повторимо терміни. Що вивчає орфографія? (Правильність написання слів) які правила орфографії ми з вами вивчили? Яке з правил було для вас найважчим? Що вивчає пунктуація? (Постановка розділових знаків)
- Закріпимо ці поняття при роботі з текстом. У цьому році ви будете здавати ДПА і знаєте, що в блоці Б вас чекає робота з текстом.
На узліссі .. вир..с красивий ліс з берізок. У кожної красуні листя розташовані (по) різному. Одні к..саются землі, інші г..рят яскравим полум'ям на верхівках. Навколо берізок густо зеленіє м..лодая поросль. Під час вечірньої з..рі ліс оз..ряется незвичайним світлом. Саме тоді листя дерев робляться г..рящімі! Добре в цей час в лісі!
Ліс це найвеличніше тв..реніе природи. Всі звірята пташки прекл..няются перед цим дивом.

- Перед вами текст. Визначте тему і ідею тексту? Тип і стиль мовлення. (Відповідь: тема - ліс - це велике творіння природи. Ідея - привернути увагу читача до краси природи. Тип - опис, стиль - художній)
- Подивіться на перші дві пропозиції. Назвіть спосіб зв'язку цих пропозицій. (Послідовний)
- Назвати засіб зв'язку першого і другого речення. (Синонім)
Завдання: списати текст, вставити орфограми і відсутні знаки пунктуації.
- Які правила вам довелося згадати при написанні орфограмм? Пояснити розміщення розділових знаків.
- Самоперевірка через проектор.
- Які засоби художньої виразності використовує автор для опису природи? (Відповідь: епітети - красивий ліс, яскравим полум'ям, незвичайним світлом, велике творіння; уособлення - інші горять яскравим полум'ям, листя дерев робляться палаючими; метафора - все звірята, пташки прихиляються перед цим дивом)
- Для чого автор використовує засоби виразності?
- Що ми повторили при роботі з текстом? (Орфографію, синтаксис, пунктуацію, художньо-виразні засоби)
6. Физминутку.
Зарядка для очей.
- Закрийте очі, уявіть чорна пляма, подивіться в нього. Відкрийте очі. Подивіться вліво - вправо, вгору - вниз. Повторіть вправу по 5 разів. Поморгай очима.
7. Підготовка до іспиту. Частина А. робота з тестами.
- А зараз перевіримо ваші знання з пройдених тем. Вам пропонується тест. Виконуємо. Потім здаєте зошити. Я перевірю і виставлю оцінки в журнал.
Тест.
А1. В якому варіанті відповіді правильно вказані всі цифри, на місці яких у реченні повинні стояти коми?
Героїнею цього роману (1) звичайно (2) була Маша.
Звістка від мами (3) має бути (4) вже до четверга.
1) 1
2) 1, 2
3) 3
4) 3, 4
А2. У якому ряді у всіх словах пропущена одна і та ж буква?
1) пр..школьний, пр..следовать
2) бе..заботний, ра..пісаніе
3) пр..градіть, пр..гладіть
4) во..паленіе, і..черпать
А3. У якому слові пропущена безударная перевіряється голосна в корені слова?
1) просл..діть
2) зам..рать
3) ізл..гать
4) к..рзіна
А4. В якому варіанті відповіді НЕ зі словом пишеться окремо?
1) (Не) високі сосни видно вздовж дороги.
2) Солдат (не) був удома п'ять років.
3) (Не) веселим, але добрим був цей чоловік.
4) (Не) легко забути минуле.
А5. В якому варіанті відповіді правильно вказані всі цифри, на місці яких пишеться буква І?
(Н ..) (1) хто (н ..) (2) хотів (н ..) (3) сваритися, (н ..) (4) миритися.
1) 1, 2 2) 1, 3, 4 3) 3, 4 4) 1, 2, 3, 4
А6. Вкажіть пропозицію з граматичною помилкою (з порушенням синтаксичної норми).
1) Ч. Айтматов якось зауважив, що бувають дні, коли все ладиться і життя прекрасне.
2) В один з осінніх днів, освіжені холодним повітрям, ліс наче помолодшав.
3) Всі, хто був проти старого Меньшикова, тепер тріумфували.
4) Завдяки таланту диригента вдалося відчути своєрідність музики П.І. Чайковського.
А7. Вкажіть пропозицію, в якому потрібно поставити одну кому. (Знаки не розставлено.)
1) Тільки дерева та будинки миготять перед очима.
2) Це був чи то сон чи примарне спогад.
3) Нічого з його спадщини не зворушено ні людьми ні часом ні землетрусами.
4) А поля вже різко чорніють ріллею і яскраво зеленіють закустівшіміся озимими.
А8. У якому ряді у всіх словах пропущена чергується голосна в корені?
1) прік..саться, зам..реть, покл..ніться
2) прім..рять, прол..жіть, просл..зіться
3) просл..діть, зав..зать, прогл..тіть
4) прів..зать, попл..вок, гр..шіть
А9. В якому варіанті відповіді правильно вказані всі цифри, на місці яких у реченні повинні стояти коми?
Здригаючись від холоду (1) щеня (2) втратив господаря (3) забився під ганок будинку (4) і заснув.
1) 1,2 2) 1,2,3 3) 2,3,4 4) 1,3
А10. Вкажіть вірну характеристику пропозиції.
У Москві, на Красній площі, стоїть Храм Василя Блаженного.
1) Просте односкладні речення.
2) Просте двоскладного пропозицію з уточнюючим членом.
3) Просте речення з вступної конструкцією.
4) Просте речення з відокремленим визначенням.

відповіді:
А1 - 2
А2 - 4
А3 - 1
А4 - 2
А5 - 2
А6 - 4
А7 - 2
А8 - 1
А9 - 2
А10 - 2

9-10 балів - оцінка «5»
7-8 балів - оцінка «4»
5-6 балів - оцінка «3»
8. Підсумок уроку.
- Які правила орфографії і пунктуації ми сьогодні повторили?
9. Рефлексія.
- Перед вами прислів'я про навчання. Яку б ви вибрали сьогодні для себе?
Без муки немає науки.
Вік живи вік учись.
Грамоті вчитися - вперед стане в нагоді.
Корінь учення гіркий, та плід його солодкий.
(Запитати 3 - 4 учні)
10 Домашнє завдання.
Упр. 36. Завдання: графічно пояснити. Розібрати 3 словосполучення з різними видами зв'язку.
Індивідуально: Складіть текст, використовуючи слова (в будь-якій формі): причастя обрушився, який пробив, що мчить, здіймається, що б'ється; іменники лавина, безодня, шхуна, гребені хвиль, промінь сонця, пожежа; прислівники несамовито, стрімко.


готові роботи

ДИПЛОМНІ РОБОТИ

Багато що вже позаду і тепер ти - випускник, якщо, звичайно, вчасно напишеш дипломну роботу. Але життя - така штука, що тільки зараз тобі стає зрозуміло, що, переставши бути студентом, ти втратиш все студентські радості, багато з яких, ти так і не спробував, все відкладаючи і відкладаючи на потім. І тепер, замість того, щоб надолужувати згаяне, ти корп над дипломною роботою? Є чудовий вихід: скачати потрібну тобі дипломну роботу з нашого сайту - і в тебе миттю з'явиться маса вільного часу!
Дипломні роботи успішно захищені в провідних ВУЗах РК.
Вартість роботи від 20 000 тенге

КУРСОВІ РОБОТИ

Курсовий проект - це перша серйозна практична робота. Саме з написання курсової починається підготовка до розробки дипломних проектів. Якщо студент навчитися правильно викладати зміст теми в курсовому проекті і грамотно його оформляти, то в подальшому у нього не виникне проблем ні з написанням звітів, ні зі складанням дипломних робіт, ні з виконанням інших практичних завдань. Щоб надати допомогу студентам у написанні цього типу студентської роботи і роз'яснити виникають по ходу її складання питання, власне кажучи, і був створений даний інформаційний розділ.
Вартість роботи від 2 500 тенге

Магістерська дисертація

В даний час у вищих навчальних закладах Казахстану і країн СНД дуже поширена ступінь вищої професійної освіти, яка йде після бакалаврату - магістратура. У магістратурі навчаються з метою отримання диплома магістра, яке визнається в більшості країн світу більше, ніж диплом бакалавра, а також визнається зарубіжними роботодавцями. Підсумком навчання в магістратурі є захист магістерської дисертації.
Ми надамо Вам актуальний аналітичний і текстовий матеріал, у вартість включено 2 наукові статті та автореферат.
Вартість роботи від 35 000 тенге

ЗВІТИ З ПРАКТИКИ

Після проходження будь-якого типу студентської практики (навчальної, виробничої, переддипломної) потрібно скласти звіт. Цей документ буде підтвердженням практичної роботи студента і основою формування оцінки за практику. Зазвичай, щоб скласти звіт по практиці, потрібно зібрати і проаналізувати інформацію про підприємство, розглянути структуру і розпорядок роботи організації, в якій проходиться практика, скласти календарний план і описати свою практичну діяльність.
Ми допоможе написати звіт про проходження практики з урахуванням специфіки діяльності конкретного підприємства.

Даний посібник являє собою друкований роздатковий матеріал по основним правилам орфографії і пунктуації, Що містить поряд з практичними завданнями, контрольними вправами і систематизовані теоретичні відомості, а також перелік словникових слів, використовуваних в тестах.

Структура документа передбачає гнучку систему коригування запропонованого матеріалу з можливістю зміни, доповнення, видалення; комплектацію багатоваріантного (В залежності від умов проведення) пакету карток; печатка сформованого пакета.

Запропонований курс включає 40 тем і розрахований на 68 годин. Для зручності використання та економії паперу передбачається, що дві сторінки будуть роздруковані на одному аркуші формату А4.

Орієнтоване на комплексне повторення вивченого в V-IX класах, пропонований посібник допомагає закріпити, систематизувати і узагальнити отримані знання. Схематично викладені правила, вправи, включені в програму курсу, можна використовувати для формування різнорівневих карток, слайдів і іншого роздаткового та демонстраційного матеріалу як на уроці, так і в позаурочній діяльності. Теми і вправи, згруповані на двосторонніх аркушах, зручні і при індивідуальних заняттях.

Сучасні підручники російської мови для старших класів не завжди включають в себе перелік словникових слів, які в достатку використовуються в ЄДІ, тому на початку року пропоную кожному учневі список слів (систематично обновляю), з яких згодом формую словникові диктанти.

Завантажити:

Попередній перегляд:

Щоб користуватися попереднім переглядом створіть собі аккаунт (обліковий запис) Google і увійдіть в нього: https://accounts.google.com

По темі: методичні розробки, презентації та конспекти

Повторення орфографії і пунктуації.

Даний матеріал - розробка уроку російської мови в 6 класі по темі "Повторення орфографії і пунктаціі". Конспект складений так, що просто скачай, бери і проводь урок! ...

Мета уроку: Освітні: узагальнення та систематизація знань учнів по орфограммам (А13 - А17), включеним в ЄДІ з російської язику.Развівающіе: розвиток орфографічної пильності, творч ...

Новочеркаське суворовське військове училище МВС РФ. «Повторюємо орфографію». Навчально - методичний посібник по російській мові. 2 частина. Укладач: Моложавенко К. В. Новочеркаськ 2014. Рецензенти: начальник циклу гуманітарних дисциплін підполковник міліції Саковцева Н. Е., викладач російської мови та літератури Жоров Л. Є. Учебнометодіческое посібник містить систематизовані теоретичні відомості по деяких розділах російської мови, дидактичні матеріали до них і підсумковий тест. Посібник адресовано учням НСВУ МВС для підготовки до ЄДІ і преподавтель для контролю знань учнів по даних темах. ЗМІСТ. 1. Правопис особових закінчень дієслів. 2. Правопис голосних в суфіксах дієслів. 3. Правопис голосних в суфіксах дієприкметників. 4. Правопис суфіксів прикметників. 5. Стягнена і роздільне написання прийменників і союзів і омонімічних частин мови. ПРАВОПИС ОСОБИСТИХ закінчення дієслів. 2 е відмінювання: всі дієслова на - ить, крім гоління, стелити, грунтуватися + 11 дієслів винятків: ЧУТИ, БАЧИТИ і образити, ГНАТИ, ТРИМАТИ і НЕНАВИДІТИ, і ДИВИТИСЯ, ДИХАТИ, вертіти, але залежати і ТЕРПІТИ. Запам'ятайте: 1 особа я мовчу, кажу ми мовчимо, говоримо 2 особа ти мовчиш, кажеш ви мовчите, говорите 3 особа він (вона) мовчить, говорить вони мовчать, говорять 1е відмінювання: всі інші дієслова на - еть, ать, оть, уть, ить і інші + дієслова на - ЯТЬ: сіяти, віяти, замайорів, танути, гавкати, каятися, маятися, сподіватися, плекати, затіяти, сподіватися, чути, блеять і інші. Запам'ятайте: 1ліцо я йду, грію ми йдемо, гріємо 2ліцо ти йдеш, грієш ви йдете, гріє 3ліцо він (вона) йде, гріє вони йдуть, гріють Слід звернути увагу на разноспрягаемие дієслова ХОТІТИ, БІГТИ, видніється, Є, ДАТИ, які мають особисті закінчення як 1, так і 2 дієвідміни, що створює труднощі при утворенні від них граматичних форм. Запам'ятайте: 1 особа я хочу, ми хочемо 1 особа я біжу ми біжимо 2 особа ти хочеш ви хочете 2 особа ти біжиш ви біжите 3 особа він (вона) хоче вони хочуть 3 особа він (вона) біжить вони біжать Наказовий спосіб: біжи, БІЖІТЬ. У наказовому способі дієслова КЛАСТИ, ЇЗДИТИ мають форми: ПОКЛАЖІ або покласти, покласти, їдь, їдь. Запам'ятайте: Особисті закінчення залежать від способу дієслова. Якщо дієслово стоїть у формі дійсного способу, то пишеться закінчення, що відповідає типу сптяженія. Вийшовши в сад літнього ранку. Коли ви вийдете, то почуєте спів птахів. ПРАВОПИС голосні В суфікс ДІЄСЛІВ. Правопис суфіксів в формах минулого часу: так як така форма утворюється від основи інфінітива, то перед суфіксом - Л в минулому часі пишеться та сама голосна, що і в інфінітиві перед -ть (ТІ): побачити - побачила, клеїти - клеїв, сіяти - сіяв. Суфікси - ОВА (ЕВА), ИВА (ІВА): Якщо дієслово в 1 особі од. ч. закінчується на - ую (ЮЮ), тобто суфікс відсутній, то в інфінітиві і в формі минулого часу пишеться - ОВА (ЕВА): проповіді - проповідувати, проповідував; Бесіда - розмовляв, розмовляли. Якщо дієслово в 1 особі од. ч. закінчується на - ИВАЮ (ІВАЮ), тобто суфікс зберігається, то в інфінітиві і в формі минулого часу пишеться -ива (ІВА): учітИВАЮучітИВАть, враховувати; розглядають - розглядає, розглядається; суфікс -ва завжди ударний і вживається в дієсловах недоконаного виду, перед суфіксом -ва пишеться та сама голосна, що і в невизначеній формі перед -ть: перестати - переставати. Запам'ятайте: Застрягти застрявати - застряють затьмарити - затьмарювати - затьмарює Продовжити - продовжувати продовжую Суфікси - Е і - І в дієсловах з приставкою Обези (забезпе). Правопис суфіксів в цих дієсловах залежить від категорії перехідних неперехідних дієслів. У суфіксах неперехідних дієслів, що позначають дію, стан, не спрямоване на інший предмет і відносяться до 1 дієвідміні, пишеться буква Е. Краї наші, раніше багаті лісами, тепер уже зовсім обезлесЕлі. Наша річка обезводЕла. У суфіксах перехідних дієслів, що позначають дію, стан, спрямоване на інший предмет і відносяться до 2 дієвідміні, пишеться буква І. Часті пожежі обезлесени наші ліси (обезлесени що? Лісу). Целюлозний завод зовсім збезводнити нашу річку (збезводнити що? Річку). ПРАВОПИС голосні В суфікс причастя. Дійсні причастя. Теперішній час. УЩ (Ющ) - 1 відмінювання (боротися - бореться); АЩ (ящ) - 2 відмінювання (дихати - дихаючий). Минулий час. ВШ (Ш) - фарбувати - фарбував, привезти - привіз. Перед суфіксом - ВШ пишеться та сама голосна, що і перед -ть в інфінітиві: фарбувати - фарбував, побачити - побачив. Перед суфіксом - Ш пишеться та сама згодна, що і перед закінченням інфінітива: привезти - привіз, зберегти - зберігає,. Пасивні дієприкметники. Теперішній час. ЕМ 1 відмінювання (виконати - виконується), ІМ2 відмінювання (розчинити - розчинний, рухати рухомий). Минулий час. АНН (ий), Янн (ий), якщо інфінітив закінчується на-ать, ЯТЬ: змушують - замішаний, розстріляти - розстріляний; Енн (ий), якщо інфінітив закінчується на-ить, ТІ, чь: пристрелити - прістреленний, замісити - замішаний. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ. 1. В якому ряду в обох словах пропущена буква Я (А)? 1) пен ... щіеся потоки, вони бор ... ться без правил 2) трави колиша ... ться, вогні маячить ... т на горизонті 3) 4) гвоздик держ ... ться, б ... щійся будинок вони тащ ... т невід, справи ... щаяся робота 2 . У якому ряді у всіх словах пишеться буква У (Ю)? 1) бор ... щійся за свободу слова, його беспоко ... т через дрібниці 2) леч ... щий собак ветеринар, вони Залишаючи ... т столицю 3) верт ... ний колесо пристрій, вони бре ... ться часто 4) стогін ... щий уві сні, вони Маючи в своєму розпорядженні ... т часом 3. У якому ряді у всіх словах пишеться буква Я? 1) вони греко ... т воду, огляд ... щий вдалину 2) вони нічого не вид ... т, прихід ... щий за розкладом 3) вітри ве ... т, вид ... щий результати своєї праці 4) праця ... щаяся молодь, тон ... ний колоду 4. в якому ряду в обох словах на місці пропуску пишеться буква Е? 1) зоря трохи видніється ... т, потім на внутрішню ... нное справу 2) пам'ятати ... т перше побачення, побачивши ... нное своїми очима 3) мельник крейда ... т зерно, ледве чутний ... мий звук 4) імла стел ... ться, чита ... травня вголос поема 5. в якому ряду в обох випадках пропущена буква І? 1) хтось стогін ... т, образ ... вшій оточуючих 2) Слиш ... ться плач, висушити ... нное сіно 3) він нічого не вид ... т навколо, ледве чутний ... травня пісня 4) він гон ... т проти, виборчі ... мий депутат 6 . У словах якого ряду пропущена одна і та ж буква? 1) кургани мовчить ... т, друзі не сварок ... ться 2) вони помір ... ться, торкаючись ... щійся до таємниці 3) трави стел ... ться, угамовуючи ... щий погляд 4) вовки брід ... т по лісі, дресирує ... щие звірів 7. У якому реченні на місці обох пропусків пишеться буква І? 1) Стукни ... ті мені у вікно, якщо вийдемо ... ті прогулятися. 2) випишемо ... ті всі дієслова, коли законч ... ті читати вправу. 3) Коли вимет ... ті сміття, виніс ... ті його. 4) Якщо випишемо ... ті газети додому, звикну ... ті їх регулярно читати. 8. У якому реченні на місці пропусків пишеться буква Е? 1) Подвиг рядового обезсмертив ... л його ім'я. 2) Там, де збезводнити ... Чи болотистий ділянку, гойдаючи ... ться зелене море. 3) Після пожежі сусід обездом ... л і з тих пір ми його більше не вид ... Чи. 4) Він виздоров ... л і наче вперше почує ... л спів птахів. 9. У якому реченні на місці пропуску пишеться буква І? 1) Цього літа багато річок збезводнити ... Чи. 2) Син обезденеж ... л в чужих краях. 3) Бійці обессіл ... Чи противника. 4) Зробивши важкий перехід, туристи обессіл ... Чи. ПРАВОПИС прикметниковим суфіксом. 1) ов після шиплячих і Ц під наголосом: свинцевий, яскраво-червоний; ЕВ в ненаголошеній положенні: замшевий, грушевий. 2) ІВ під наголосом: ревнивий, красивий; ЕВ в ненаголошеній положенні: бузковий, емалевий. Запам'ятайте: милостивий, юродивий, незлобивий. 3) Чів, ЛІВ завжди пишуться з буквою І: мінливий, співчутливий. Запам'ятайте: гутаперчева. 4) ЧАТ візерунчастий, дерев'яний. Запам'ятайте: дощатий. Всі згодні (крім Ц) перед суфіксом-чат зберігаються: веснянка - веснянкуватий; буква Ц чергується з буквою Т: черепиця - черепітчатий. 5) ІСТ породистий, сноровистий. 6) До пишеться: в якісних прикметників, якщо є коротка форма: зухвалий зухвалий, різкий - різкий; в відносних прикметників з основою на К, Ч, Ц: коваль - Кузнецький, ткач - ткацький. Запам'ятайте: узбецький - узбек, таджицький - таджик, Углицький - Углич. СК в відносних прикметників: французький, матроський. 7) У прикметників, утворених від іменників з основою на -НЬ, не пишеться Ь: Казань - казанський, Астрахань - астраханський. Зберігається Ь в назвах місяців: червень - червневий, листопад - листопадовий, крім січня січневий. Перед суфіксом ск відбувається чергування: Г - Ж: варяг варязький Х - Ш: лях - польський. 8) -ЕСК пророчий, творчий ЄП в короткій формі прикметників на - ЙНИЙ: зноен спекотний, спокійний - спокійний. Запам'ятайте: гідний, недостойний. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ. 1. Вставте пропущені букви, поясніть написання слів. Чіткий ... вий шепіт, узорч ... тий хустку, вибагливий ... вий чоловік, груш ... вий компот, слив ... ше варення, милість ... вий государ, балакучий ... вий, химерний ... вий візерунок, коричн ... вий фартух, взривч ... ті речовини, рассипч ... тий рис, цілий ... ше призначення, нав'язливий ... вая думку, зі ... вий соус, бруд ... ші ванни, нікель ... ліплячи шахта, неуживчива ... вий характер, риба ... дещо судно, липень ... ий день, ко ... а грива, солдат ... е лист, січень ... ий сніг, генерал ... а посаду. 2. У якому варіанті відповіді зазначені всі слова, де пропущена буква І? А. продовжимо розглядати ... вать. Б. Вещ..вой. В. совісний ... вий. Г. поду ... чка. 1) А, Г 2) Б, В, Г 3) А, Б 4) А, В, Г 3. У якому варіанті відповіді зазначені всі слова, в яких на місці пропуску пишеться буква І? А. молодці ... ватий. Б. Вимач ... вать. В. тканини ... вий. Г. Сверточ ... к. 1) Б 2) А, Б, В, Г 3) А, Б 4) А, Б, Г 4. В якому варіанті відповіді зазначені всі слова, де пропущена буква І? А. Солом ... нка. Б. Підкресліть ... вать. В. усидливий ... вий. Г. затьмарити ... вать. 1) А, Б, В, Г 2) Б, В, Г 3) А, Б, В 4) А, В, Г 5. В якому варіанті відповіді зазначені всі слова, в яких на місці пропуску пишеться буква Е? А. зазнає ... вать. Б. побачимо ... л. В. вибагливий ... вий. Г. заспокойся ... л. 1) Б, Г 2) А, В 3) А, Б 4) А, Б, В разом і ВІД КОЖНОГО НАПИСАНИЕ прийменники, сполучники І омонимичности ЧАСТИН МОВИ. Для виконання цього завдання потрібно вміти розрізняти омонімічние частини мови, тобто ті, які звучать однаково, але пишуться по-різному. Розрізняють похідні прийменники (їх можна замінити іншими приводами) і омонімічние частини мови, наприклад, іменники з прийменниками (мають при собі залежні слова і виступають в прямому значенні), поєднання займенників або прислівників з часткою або приводом. Причини того омонимичности частини мови ПРОТЯГОМ (дня) (\u003d в продовження) протягом (річки) В ПРОДОВЖЕННЯ (тривалого часу) (\u003d протягом) в продовженні (книги) НА ЗАВЕРШЕННЯ (свого виступу) в укладенні (експертів) ВНАСЛІДОК (негоди) (\u003d изза негоди) в слідстві (у справі громадянина Н.) ВРОДЕ (звички) (\u003d зразок) щОДО (змагань) (\u003d про змагання) в роді (і зокрема узгодити) на рахунок (перевести гроші) ЗАМІСТЬ (мене) в ( потрібне) місце (попрямувати) вНИЗУ (листи) в низу (в самому низу шафи) нАВЕРХУ (щастя) на верху (дерева) нАЗУСТРІЧ (сонця) (\u003d до сонця) зБОКУ (будинку) на зустріч (з одним) з боку (на пліч перевалюватися) нЕЗВАЖАЮЧИ нА (обставини) не дивлячись (на всі боки) нЕЗВАЖАЮЧИ нА (труднощі) з огляду на (поганої погоди) (\u003d через погану погоду) не дивлячись (на млосних красунь) на увазі (міста) (\u003d поблизу) Відмінність спілок та союзних слів від омонімічних частин мови спілок та союзні слова омонимичности частини мови щОБ (\u003d для того щоб, з тим щоб: Важливо, щоб все було виконано в термін.) ЩО Б (поєднання займенника і частки, яку можна опустити: Що б мені придумати?) ЗАПАМ'ЯТАЄТЕ: будь-що-будь ЗАТО (\u003d але: маленький, зате надійний) ЗА ТО (поєднання прийменника і займенники: сховатися за то дерево) ТЕЖ. ТАКОЖ (\u003d і) (Ж опустити не можна: Я теж піду в театр. - І я піду в театр.) ТО Ж (те саме), ТАК САМО (таким же чином) (частку Ж можна опустити: Я зробила те ж, що і він. Я пішла так само, як і вчора.) чОМУ (\u003d чому: чому у мене нічого не виходить? - чому у мене нічого не виходить?) ВІД чОГО (поєднання прийменника з займенником: Від чого залежить прийняття рішення?) тому (\u003d тому: тому я така сумна. - тому я така сумна.) ВІД тОГО (поєднання прийменника з займенником: Від того берега важко відплисти.) пРИТОМУ, дО ЧОГО (\u003d причому, \u003d притому, до того ж) (Він дурний і притому нахабний. Він запізнився, причому зробив це навмисно.) ПРИ ТОМ, ПРИ ЧОМУ (поєднання прийменників із займенниками: При тому клубі обов'язково повинна бути танцювальна секція.) ОТЖЕ (- отже, значить) (виступає в значенні вступного слова: Отже, рішення прийнято .) і тАК (\u003d але так) (поєднання союзу і прислівники, яке можна переставити в інше місце: і так він надходить кожен раз. - він надходить так кожен раз.) З АТЕМ (\u003d з якою метою: Потім і прийшов, щоб все дізнатися.) ЗА ТИМ (поєднання прийменника і займенники: Річка виднілася за тим поворотом.) Послуги спілок та союзні слова омонимичности частини мови НАВІЩО (\u003d для чого: Навіщо судити так строго.) ЗА щО (поєднання прийменника з займенником: За чим підеш, то й знайдеш. ) ЧОМУ (\u003d чому: Чому все не так?) ПО ЧОГО (поєднання прийменника з займенником: По чому я сумую, так це за бабусиним казкам.) Тому (\u003d тому: Тому ми прийняли таке рішення.) По цьому (устар.) (поєднання прийменника з займенником: По цьому урочистого приводу ми і зібралися.) ТОМУ (- через це: Була погана погода, тому похід довелося перенести.) ЗА цИМ (поєднання займенника з пред; балкою: цим шляхом рухатися набагато простіше.) ПОЧІМ (\u003d за якою ціною, простий .: по чому зараз хліб?) пО чИМ (поєднання прийменника з займенником: Били по чім попало.) бО (\u003d від того: У мене нічого не виходить, тому і настрій поганий.) пО тОМУ (поєднання прийменника з займенником: По тому підручником займатися неможливо.) ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ. 1. В якому випадку виділене слово є приводом і пишеться разом? 1) Я не знав, що він мав (В) УВАЗІ. 2) (В) УВАЗІ наближається бурі турбувалися про рибалок, які перебували в морі. 3) Попереду наростав грозовий шум, і ми йшли (НА) ЗУСТРІЧ. 4) Він був у відрядженні (В) ПРОДОВЖЕННЯ місяці. 2. Вкажіть вірне написання виділеного слова і його пояснення. З цієї книги я дізнався ТАК (Ж), як виконати це завдання. 1) ТАКОЖ завжди пишеться разом. 2) ТАКОЖ завжди пишеться окремо. 3) ТАКОЖ тут це наріччя ТАК і частка Ж, тому пишеться окремо. 4) ТАКОЖ тут це союз, тому пишеться разом. 3. У якому варіанті відповіді правильно вказані пропозиції, в яких виділені слова пишуться разом? А. Потрібно, ЩО (Б) ти встав ПО (РАНІШЕ). Б. Що ти мав (В) УВАЗІ? В. (ЗА) ТИМ, що відбувалося, всі спостерігали, затамувавши подих. Г. (І) ТАК, ми рушили пішки. 1) А, Г 2) А, Б 3) Б, В 4) А, Б, Г 4. У якому реченні обидва виділених слова пишуться разом? 1) У (ПРОТЯГОМ) всієї дороги я думав про те, що трапилося, а ТАК (Ж) про ту людину, в чиїх руках перебувала моя доля. 2) З корабля я побачив (В) перед гостро, (В) СЕРЕДИНІ якого височіли скелі. 3) Туристи (НА) КІНЕЦЬ подолали чергову перешкоду, однак (В) перед їх чекала нова перешкода. 4) ЩО (Б) вона не робила, все виходить у неї красиво, (ПО) ЦЬОМУ до її думки прислухалися. 5. У якому реченні обидва виділених слова пишуться окремо? 1) (В) ПРОТЯГОМ декількох годин ми розмовляли з ним (НА) РАХУНОК сенсу життя. 2) Я прийшов не (ЗА) ТИМ, ЩО (Б) дорікати тебе, а ЩО (Б) виробити план дій. 3) Обличчя цієї людини мені щось підозріла: чи не (ЗА) ТИМ (Ж) сюди прийшов, (ЗА) НІЖ і я. 4) (ОТ) ТОГО селища, що розташований за горою, ми йшли за все (ПОЛ) ГОДИНИ. ЛІТЕРАТУРА. 1. А, А, Штоль. Російська мова. Готуємося до ЄДІ самостійно. Новосибірськ, 2008. 2. Н. Сичова. Пишемо без помилок. Всі правила російської мови. Москва, 2009. 3. Н, Г, Ткаченко. Тести по граматиці російської мови. Москва, 2008. 4. Н, А, Сеніна. Російська мова. Підготовка до ЄДІ - 2010, 2011.

1 слайд

Повторимо орфографію Навчальний матеріал в електронному вигляді для учнів старших класів

2 слайд

3 слайд

Орфографія Вчіться грамотно писати - стане в нагоді в житті орфограммой (грец. «ОРФО» - правильний, «грама» - буква, знак) - таке написання в слові, яке відповідає певному орфографическому правилом ( «ОРФО» - правильний, «графо» - пишу) - розділ науки про мову, в якому викладається система правил написання слів. Цінність російської орфографії - в строгому дотриманні орфографічних правил.

4 слайд

Список вивчених в школі орфограмм Ненаголошені перевіряються голосні в корені слова непроверяемую приголосні і голосні перевіряються приголосні в корені слова Невимовні приголосні в корені слова Букви і, у, а після шиплячих Розділові видання і Ь знак Роздільне написання прийменників з іншими словами Вживання Ь на кінці іменників після шиплячих Вживання Ь для позначення м'якості приголосних Голосні і приголосні в приставках (крім згодних на З (С)) Букви З і С на кінці приставок Букви О і А в корені -лаг- - -лож- Букви О і А в корені -раст- - -рос- Букви О і Е після шиплячих в корені слова Букви і і И після Ц Велика буква і лапки у власних назвах Букви Е і і в відмінкових закінченнях іменників Букви О і Е після шиплячих і Ц в закінченнях ім. і дод. Ненаголошені голосні в закінченнях прикметників Короткі прикметники з основою на шиплячу Чи не з дієсловами

5 слайд

М'який знак після шиплячих в невизначеною формі дієслова і в 2-му особі од. ч. тся і ться в дієсловах Букви Е і І в коренях з чергуванням Букви Е і І в закінченнях дієслів I і II дієвідміни Букви О і А в корені -КОС-- кас- Букви О і А в корені -ГОР- гар- букви И і і після приставок Голосні в приставках пре- і ПРИ- Сполучні О і Е в складних словах Буква Е в суфіксі -ен- іменників на - МЯ Стягнена і роздільне написання НЕ з іменниками букви Щ і Ч в суфіксі -щик- (- чик-) Голосні Е і і в суфіксах іменників - ЄК, ик Букви О і Е після шиплячих в суфіксах іменників дефисное і злите написання слів з пів- і напів- Стягнена і роздільне написання НЕ з прикметниками Букви О і Е після шиплячих і Ц в суфіксах прикметників Одна і дві букви Н у суфіксах прикметників Розрізнення на листі суфікса-к і - СК - Дефіс в складних прикметників М'який знак в середині числівників Буква і в закінченнях кількісних числівників НЕ в невизначених займенниках Дефіс в невизначених займенниках Розрізнення приставок НЕ - і ні-в негативних их займенниках Стягнена і роздільне написання НЕ і НІ в негативних займенниках

6 слайд

М'який знак в дієсловах наказового способу Голосні в суфіксах дієслів -овать - (-ЕВА-) і -ива (-Івано) Голосні в суфіксах дійсних дієприкметників теперішнього часу Голосні в суфіксах пасивних дієприкметників теперішнього часу Стягнена і роздільне написання НЕ з дієприкметниками Дві літери Н в суффиксах повних пасивних дієприкметників минулого часу і прикметників, утворених від дієслів Одна і дві букви Н у суфіксах коротких пасивних дієприкметників минулого часу і прикметників, утворених від дієслів Голосні перед однією і двома буквами Н в пасивних причастя та прикметників, утворених від дієслів букви Е і Е після шиплячих в суфіксах пасивних дієприкметників минулого часу роздільне написання НЕ з дієсловах Стягнена і роздільне написання НЕ з говірками букви Е і і в приставках НЕ- і НІ - негативних прислівників Одна і дві букви Н у говірками на -О і -Е букви О і Е після шиплячих на кінці прислівників Букви О і А на кінці прислівників Дефіс між частинами слова в н аречіях М'який знак після шиплячих на кінці прислівників Стягнена і роздільне написання прийменників, утворених з діалектів Стягнена і роздільне написання прийменників, утворених від іменників з прийменниками Буква Е на кінці прийменників протягом, в продовження, внаслідок Стягнена написання спілок також, теж, щоб дефісное написання частинки -ТО зі словами дефисное написання частки -КА з дієсловами в наказовому способі Дефіс в вигуках

7 слайд

Орфограмма в корені слова Чуються ненаголошені голосні в корені? Алгоритм. З у А д У а І р С е І н Т і я про т, що визначаються правилами Чи не перевіряються правилами Перевіряються наголосом чергуються Трава трави Сосна сосни Лісок ліс Тягнути тягне Складати - скласти Рослина - росли Искл. Викл. Галузь - паросток Торкатися - торкнутися Сокира Вінегрет балкон

8 слайд

Чуються ненаголошені голосні в корені? Перевір наголосом Зміни форму слова (вітрила - парус) Підбери родинне слово (поспішати - поспіх) Підбери складноскорочені слово (корабель - лінкор) непроверяемую Згадай походження слова, знайди далекого родича (змагатися - тяжба; брошура - брошка) Дивись словник чергуються. Не можна перевірити наголосом. Правопис залежить від Букви в корені Букви після кореня Наголоси сенсу

9 слайд

Правопис чергуються голосних залежить від сенсу скак- тривалу дію: скакати, скоч- миттєве дію: вскочити мак занурювати в рідину: вмочати мок- пропускати рідину: промокашка, непромокальний плащ плав- плавники, плавучий; плов- тільки в словах плавець, плавчиха, равн- зробити однаковим: зрівняти, ровн- зробити рівним, гладким: підрівняти Запам'ятати: все одно, порівнятися, рівняння, рівнина, АЛЕ: рівень, порівну, ровесник

10 слайд

Правопис чергуються голосних залежить від букви в корені -лаг- - - лож- вважати, покласти -раст- - -рос- - -ращ- рослина, росли, вирощений Виняток: Галузь, паросток, Ростов, Ростислав, лихвар, на виріст

11 слайд

Правопис чергуються голосних залежить від Букви після кореня кас (а) - - кіс (н) стосуватися - торкнутися біра- - Бер- збирати - зберу світу- -заходи відзначався - блиснув - блищав піра- -перо випалював - випалив діра- -дер розуміти - зрозуміти тиру- -тер розстилатися - розстелю стіла- -стел бліста- -блест -іна, -іма - -я жіга- -жег (чь)

12 слайд

Букви Е і І в коренях з чергуванням Бер- - бір- дер- -дір- заходів- -мір- пер- -пір- тер- -тір- блест- -бліст- жег- -жіг- стел- -стіл- чет- -чіт- Виняток: поєднання, поєднувати Немає суфікса А протирати, замикати, збирати, вмирати протерти, замкнути, зберуть, померти

13 слайд

Правопис чергуються голосних залежить від наголосу Без наголоси Про Горіти, засмагати Искл .: Пригара без наголоси Нахилитися, прихилити Зоря, опромінювати, зірниця

14 слайд

Тип орфограми: Букви: Голосні Приголосні Ь і видання знаки Великі Дефіс Пропуск рисочки Опознава-? тільні? ознаки

15 слайд

Риска (при перенесенні): кінець рядка Правопис бувають в різних частинах слова, між частинами слова і між словами Дефіс: складні слова приставки дещо, в-, по-, суфікси-небудь, - або, - то, частки -то, - ка. Орфограмма - пробіл: (злите і роздільне написання) ні, ні, б, ж; приводи; складні слова Пізнавальні ознаки Букви: Голосні безударность шиплячі і Ц перед голосними Згодні кінець слова збіг приголосних н перед голосними в кінці слова Чи не позначають звуків Ь неразделітельний м'які приголосні шиплячі на кінці слова ЦА на кінці дієслів Ь і видання розділові звук й після приголосних і перед голосними е, є, ю, я, і Великі початок пропозиції, тексту, наявність власних імен та власних найменувань

16 слайд

- це інструкція, в якій зазначаються умови вибору правильних написань (орфограмм) в словах. Умови вибору - це фонетичні, словотвірні, морфологічні, синтаксичні та смислові особливості слів, які визначають, що слід писати в тому чи іншому випадку. Орфографическое правило - Фонетичні: наголос, безударность шиплячі і ц м'які приголосні озвонченіе і оглушення приголосних Вода (води), сучок, шепіт Жолудь, цинга, тремтіння, заховай Ковзани, кінь, листя Косовиця, ложка Словотворчі: частина слова однокореневе слово Приклеїти, ярок Дуб - дубок, вода - водний Морфологічні: частина мови ознаки частин мови: схилення і відмінок відмінювання і особа привід, сущ. нареч. У верху (будинку) і вгорі На узліссі (I скл., П. П.) Бачить (II спр., 3-е л.) Синтаксичні: зв'язок слів у якому? В осінньому лісі Смислові: значення слова значення частини слова Полоскати (білизна), попестити (дитини); Пречудово (дуже хороший) Приїхав (наближення)

17 слайд

н вокзал серце ясний санчата санчат дах покрівля Правопис - приголосні в корені Серце серцевий ясний ясний Невимовні Перевіряються Непрове-ряемая Обумовлені правилами Запам'ятай!

18 слайд

Запам'ятай Відомо - вести Радісно - радість Прохання - просити Косовиця - косити Молотьба - молотити Радісно - радості Чудовий - чудеса Небезпечно - небезпечний Прекрасно - прекрасний Пізно - спізнитися Брати участь - участь агентство - агенти Жахливий - жахливий майстерний - вправний Відчувати Вокзал Футбол Кофта Рюкзак Блиснути Сходи ровесник одноліток простувати Страви Вшанувати Неробство виразно

19 слайд

Букви І, У, А після шиплячих Жи - ШИ пиши з І ЧА - ЩА пиши з А ЧУ - ЩУ пиши з У Искл .: брошура, журі, парашут, Жюль Верн

20 слайд

Розділові видання і Ь знак Вибір розділових видання і Ь залежить від їх положення в слові після приставки або НЕ після приставки, а також від того, перед якими буквами вони знаходяться: Е, Е, Ю, Я, І. Запам'ятай! Комерсант після приставки на згідну перед Е, Е, Ю, Я И не після приставки перед Е, Е, Ю, Я, І під'їзд зйомка роз'яритися перед'ювілейний в'ються ллється горобці ательє завзятий

21 слайд

Лаг- - -лож- У корені -лаг- - -лож- безударная а пишеться перед г, безударная про перед ж Покласти, розташовувати

22 слайд

Раст - -рос- - -ращ- Перед ст, щ відростати Искл .: лихвар Ростов Ростислав паросток галузь Чи не перед ст, щ виросли

23 слайд

Правопис на кінці слова Ь після шиплячих у всіх частинах мови 1.Задать питання. Визнач частини мови. іменник 2. схиляння дієслово короткий докладаючи. наріччя 2. виняток? III Ь миша річ ніч жито I, II Ь курінь гаїв (мн.ч.) завдань (мн. Ч) їжак Ь н. ф. гл. берегти 2 л. од. ч. йдеш повел.н. з'їси !! -Ься; -Ьте Ь гарячий обізнаний худий так ні Ь Ь вже геть заміж суцільно невтерпеж приводи союзи між, одначе

24 слайд

Запам'ятай: Ад'ютант Об'єкт Суб'єкт Двох'ярусний Трёх'язичний меж'ядерних Ін'єкція Контр'якобінскій Пан'японскій Вада Кон'юктура (положення, що створилося) Фельд'єгер (кур'єр) Портьєра Серйозний Солов'їний Завірюха Селянин Подьячий Медальйон Листоноша Шампиньон Завзятий Ательє

25 слайд

Побіжно Гроші День Різьба Купатися Візьму Вісімдесят Червневий, але Січневий !!! Чи не плутай Якщо дієслово в наказовому способі пиши Ь Приготуйся Зустрітися Не плачте Зважте, але ляжте Ранній гвоздик Пісня парасольку помічник нічка Гість Помаранчевий краще няньчити Хвороба прочитай Барабанщик овочевий И не пишеться: ЧК, ЧН, ЧТ, ЧШ, НЧ, НЩ, РЧ, РЩ ЛЛ, НН, СТ, СН, СЛ; ЗД, ДТ, НЖ, ТВ, РВ, НТ, ТН Искл .: маньчжурський Ь пишеться: Для позначення м'якості приголосних Після Л перед М, К, Д, Б, Ш У зворотних дієслів у невизначеній формі У прикметників, утворених від назв місяців ( крім січневий) Вживання Ь для позначення м'якості приголосних

26 слайд

Злите і роздільне написання омонімічних слів Самостійні слова Службові слова Сущ., Числ., Місць. прислівники Прийменник + сущ. У лісі Прийменник + місць. Перед тобою привід + числ. До п'яти (лежить) навколо; Днями (приїде); Вгорі перебувати; За двоє (йшли). навколо дому; на протязі дня; внаслідок дощу; зважаючи на небезпеку

27 слайд

Незмінна Пиши так, як завжди пишеться Запам'ятай! о- від (о) - до- об (о) - по- під (о) - про- над (о) - на- перед (о) - за- в (о) - пере- з (о) - поза - Правопис префіксів Зверни увагу! на -з, -с без- Рас Вос- ВС Ис- Чрес- Ніс- без- Раз- Віз- вз- З- над- низ-

28 слайд

Зверни увагу! розорити роззявити роззявляти зникати надто розрахунок (пор. облік, звіт) розрахувати (пор. порахувати) Численні посваритися подія нишком блізсідящій відозву повстання іззябнут зсохнуть роздратувати розсердити

29 слайд

На початок при- пре- Правопис залежить від значення Неясно значення - дивись словник, запам'ятовуй! наближення прилетіти приєднання пришити \u003d близько, близько пришкільний неповнота дії присісти доведення дії до кінця приручити, привчити рух зверху вниз придавити, притиснути \u003d пере- перешкода перервати \u003d дуже пресмачний перебільшити звеличувати

30 слайд

перетворити подолати переслідувати піднести сперечатися перевага припинити перешкода перетворити знехтувати камінь спотикання прем'єра президія претензія престиж Запам'ятовуй! пристосувати долучити приготувати звикати бути присутнім в нагоді залучити причина приклад пригода запросити застосувати старанний пріоритет привілей приналежність щеплення Розрізняй слова - омофона. пристосувати долучити приготувати звикати бути присутнім в нагоді залучити причина приклад пригода запросити застосувати старанний пріоритет привілей приналежність щеплення

31 слайд

Розрізняй слова-омофона Прибувати (приїжджати кудись) Перебувати (перебувати десь) Прізреть (дати притулок) Зневажати (ненавидіти) притвор (закрити) Втілити (втілити мрію) прихилити (нахилити) схилялися (глибоко поважати); похилий вік Надати (додати) Зрадити, зрадник; віддатися мріям Приступити до роботи Переступити закон, злочинець приходить (є вчасно) Минущий (тимчасовий, недовговічний), (радість, явище); неминуще значення - довговічне Сторож - сторож перекручено - спотворений Прикласти (покласти впритул) Незаперечний (закон) - незаперечний, який не підлягає зраді Приставити (поставити) преставився (померти); светопреставление притерпітися (до незручностей) - звикнути Витерпіти (позбавлення, зміни) - витерпіти, Приймач - радіо Наступник - продовжувач Притулок - притулок, притулок безперестанку - безперервний

32 слайд

Букви И і І після Ц 1.-ція Станція, лекція 2.-и- Цирк, цитата Искл .: Циган навшпиньках підійшов до курчаті і цикнув: «Цить!» вулиці Синіцин

33 слайд

Е і О після шиплячих і ц Сущ., Дод. Сущ., Дод., Нареч. Викл .: Агрус Шерех Капюшон шов Сущ., Дод. Запам'ятай! б

34 слайд

Запам'ятай! шомпол нетрі манірний шорник шори пришелепкуватий жом трещотка опік (руки), але опік (руку) хащі чокатися ужо вечір мажор шок шоколад шосе шофер цоколь назад в початок Тільки Про

35 слайд

Е в закінченнях дієслів і суфіксах дієприкметників Дієслово береже, печемо, пече пасивні дієприкметники під наголосом - Е вирішене - вирішити без наголосу - Е (якщо вони утворені від дієслова на-ить) пофарбований - забарвити

36 слайд

Правопис - великі літери Наслідком встановлення високого букв залежить від наявності в тексті власних імен, власних найменувань, від положення слова на початку речення. В окремих словах На початку пропозиції У власних іменах У своїх найменуваннях Волга Москва Ваня Урал Карелія Сибір Байкал Велика Вітчизняна війна Російська Федерація Всеросійський Виставковий Центр газета «Известия» роман «Євгеній Онєгін» потяг «Дружба» відрадила гай золота березовим, веселим мовою (С. Єсенін).

37 слайд

Визнач рід і схиляння. Постав запитання, визнач відмінок. 1 схиляння 2 схиляння 3 схиляння род.п. дат. п. пропоз. п. -е - -і в закінченнях іменників - мов - ИЕ - ИЙ рід. дат. пропоз. пропоз.

38 слайд

схиляння м. р. країна ж. р. земля м. р. кінь пор. р село, поле ж. р. степ піч -а - -я -о - -е Ь

39 слайд

Ненаголошені голосні в прикметників Постав запитання від іменника. Перевіряй безударное закінчення запитання словом з ударним закінченням. в море (якому?) величезному синьому над морем (яким?) величезним синім в пору (яку?) студену зимову Пам'ятай про відповідності Искл. в м.р., од. ч., ім. п. -ий -е, -її -ого, -його -ому, -ему -ом, -ємо -им, -им -а, яя -ої, -ів -ву, -юю -і, -і -их , -их -ими, ними

40 слайд

Чути ца Правопис тся і ться в дієсловах Постав запитання. Визнач частина мови Хто? Що? Що робити? Що зробити? Іменник дієслово -ка 2. Від якого слова залежить? Ставлю до дієслова Вулиця питання. Курка він, вона що зробить? що робити? Гостра спиця вони що зроблять? що зробити? Чистий водиця Болить перенісся -ется -утся -ются (що робити?) -Ітся -атся -ятся Він хоче вчитися, учень (що робить?) Займатися вчиться, займається У безособових дієсловах завжди пишеться тся без ь: не сидиться, хочеться, дремлется.

41 слайд

До і СК в прикметників є коротка форма (якісне прикметник) різкий - різкий слизький - слизький Основа на -к, -ц,-год. (Відносний прикметник) Німець - німецький Рибак - рибальське Ткач - ткацький Виняток: таджицький, узбецький, Углицький, іракський, тюркський, камчатський, коряцький, каракалпакский В інших випадках французький російський секретарський матроський Правопис И

42 слайд

Правопис И Учительський АЛЕ: богатирський !!! Цілісінький день Червневий Липневий Вересневий Жовтневий Листопадовий Грудневий АЛЕ: січневий

43 слайд

Щоб дізнатися відмінювання дієслова з ненаголошених закінченням, потрібно поставити дієслово в неопр. форму і подивитися, на що закінчується дієслово. Е і І в закінченнях дієслів I і II дієвідміни 1 відмінювання 2 відмінювання од. ч. мн. ч. 1ліцо -ю, -у -им 2 особа -ішь -іте 3 особа -ит -ат, -ят од. ч. мн. ч 1ліцо -ю, -у -ємо 2 особа -Їж -ете 3 особа -ет -ут, ют

44 слайд

Чути Бачити Ненавидіти Гнати Тримати (і) Чи не образити (і) Дивитися Дихати Вертіти (і) Залежати (і) терпіти Визнач відмінювання дієслова На -уть, -оть, -ить, ать-є, -ти, чь можна адресувати дієслова на-ить, крім

45 слайд

Правопис ненаголошених закінчень дієслова Алгоритм Постав дієслово в невизначену форму (що робити? Що зробити?) Того ж самого виду. З 11 дієслів? Дієслово на-ить? Бачиш Дивиться Терпимо Ненавидите чують рубає, котимося крикнеш (-уть) женуть клеїте, клеять сіє (-ять) сподіваємося (-ять) вмиваєтеся (ать) борються (-оть)

46 слайд

Букви О і А в корені кос- - кас- У ненаголошеній положенні якщо є якщо немає Торкатися, доторкнутися (немає в)

47 слайд

Сполучні голосні в складних словах У складних словах після твердих приголосних пишеться сполучна О, а після м'яких приголосних, шиплячих і Ц - сполучна Е Земноводний, землемір, пішохід, птицелов, землетрус, серцебиття, природознавство. Запам'ятай !!! літочислення часу семяпочка електрифікація центрифуга божевільний божевільні перша частина - рахує. в рід. п. перша частина - дієслово в накаже. накл. без з'єднає. гласн. з іншомовними. елементами сорокаріччя восьмісотлетіе семиднівка АЛЕ: сторіччя дев'яностоліття тисячоліття сороконіжка сорокоуст горицвіт шибайголова скнара держиморда Авіа, аеро, авто, біо, Біблія, гідро. ЗОО, кіно, мікро, метео, Мото, Вело, фото, теле, радіо, псевдо, стерео, електро, ультра, Полі ультразвук авіапошта

48 слайд

Разносклоняемие іменники 10 іменників на-ма: тягар час вим'я прапор як сущ. 3 відміни ім'я полум'я плем'я насіння стремено як сущ. 2 відміни тім'я + сущ. м. р. шлях в пиши голосну Е род.п дат. п. - пропоз. п. твор. п. На прапорі (на ма)

49 слайд

Букви И і І після приставок Перед дущий небез Відомо Перед сторія Раз грать від що йде відомий історія грати Винятки: над- дуже вишукану між- міжінститутський суб субінформація дез- дезінформація транс- контр- контргра спортінвентар педінститут стягувати Після приставок, що закінчуються на приголосний, замість І пишеться И згідно вимови: Винятки: над- дуже вишукану між- міжінститутський суб субінформація дез- дезінформація транс- контр- контргра спортінвентар педінститут стягувати

50 слайд

Визнач, як утворено слово. Постав формулу «той, хто». Знайди букву перед суфіксом -чик- і -щик- Після Д Т З З Ж Льотчик Об'їждчик Вантажник Переписувач Перебіжчик Після інших букв Каменяр Зварювальник Комірник Скляр (НЕ посла д, т, з, с, ж) Той, хто вантажить, - вантажник! !! Діти за сажею Чи не плутай: стаканчик (суфікс умен.- вагончик лагідний)

51 слайд

Зміни слово, постав в рід. відмінку голосний тікає голосний залишається замочка - замочок ключика - ключик синочка - синочок м'ячика - м'ячик гачечки - гачок носика - носик Голосні Е і І в суфіксах ім. -Ек-, ик Правопис незмінних суфіксів дивись далі

52 слайд

53 слайд

Дефисное і злите написання слів з пів- і напів- пишуться з дефісом: перед Л півлимона перед гласним пів-вікна перед великою літерою пів-Челябінська В інших випадках пів в складних словах пишеться разом: півкласу, полмандаріна, пів на першу, півріччя АЛЕ : пів чайної ложки, пляшка

54 слайд

Чи не з дієсловами Чи не з дієсловами і дієсловах пишеться окремо Не помітив, не помітивши, що не був, не міг Злито, якщо слово не вживається без НЕ Ненавидіти, нагадувати, нездужає, не злюбив, дивуватися, неможется, неволі, шаленіти, кортить розрізняються не до- і недо- з дієсловами

55 слайд

Чи не до- і недо- Визнач значення Зроблено не до кінця не допити чай не додивитися фільм не до білого кімнату не довезти до будинку Нижче норми, мало, є антонім з пере- недовиконати план недобрати вага недоїдати недовантажити Особливо запам'ятай!

56 слайд

Особливо запам'ятай! Бракує грошей, часу Чи не дістає до столу \u003d Не дотягується Але: не вистачає грошей (мало) Бракує за поділ Недарма (не дарма) турбувався Не дарма (не безкоштовно) отримав

57 слайд

Правопис не окремого Є протиставлення з союзом а не правда, а брехня Чи не добрий, а злий Не далеко, а близько Є слова далеко, зовсім, анітрохи, аніскільки, ніколи (слова з ні) Вона далеко не красуня Зовсім не цікавий Нітрохи не знайомий текст нікому не знайомий текст Злито слово не вживається без НЕ Невежа Непоказний Безглуздо Можна замінити синонімом Це неправда \u003d (брехня) нецікавий розповідь (нудний) неголосно читав (тихо) розповідь нецікавий (кр. дод.) Людина нещасливий Перевір за словником і запам'ятай! з іменниками, якісними прикметниками і говірками на-о, -е

58 слайд

Запам'ятай! Не рад Чи не повинен Не готовий Чи не зобов'язаний Чи не має наміру Чи не схильний Не має рації Не одружений Чи не видно Чи не розташований Чи не винен Не згоден

59 слайд

Правопис ні з прислівниками Злито Чи не вживаються без НЕ Неминуче, безглуздо Можна замінити синонімом без НЕ Непогано (добре), трохи (мало), невдало, (безуспішно) У негативних говірками Ніде, нікуди, нізвідки, нема чого В отимённих говірками Неподалік, невтямки, ненароком , не під силу, не під силу, невпопад, невтерпеж, недарма \u003d (немарно), Але: не дарма \u003d (не безкоштовно), недоречно, неспроста, знехотя У поєднаннях казна хто (що, який, де, куди і т. п.). Окремо З наріччя не -о і -е, якщо є противопост. Чи не багато, а бідно якщо є далеко не, зовсім не, аж ніяк не + слова з ні (нітрохи ...) З говірками нема на -О, -Е Чи не тут, не так, не повністю, не зовсім, не жаль, не гірше ( сравн. ст.), не сьогодні, не інакше, не по-моєму, не по-товариськи, не в приклад, не на добро, нікуди поспішати, не до смаку, не під силу, не по нутру, не з руки, не в залік, не в міру.

60 слайд

півнячий лебединий шкіряний нафтової срібний Винятки: скляний олов'яний, дерев'яний Виняток: вітряний старовинний журавлинний солом'яний комісійний Немає синій, юний, рум'яний, свинячий Н і НН у суфіксах прикметників День, погода, людина вітряний Двигун, віспа, млин вітряна

61 слайд

Н і НН у суфіксах повних дієприкметників Від якого слова утворено? Від іменника прикметник від дієслова дієприкметник Постав 4 питання Так 1. Закінчується на -овать, -ёванний? Ні Так 2. Чи є приставка, крім нє? Ні Так 3. Чи є залежне слово? Ні Так 4. сов. Чи вид дієслова, від якого слово? (Що зробити?) Запам'ятай дієслова сов. виду Немає Якщо хоча б 1 Так якщо 4 Немає скошений печена картопля, організований некошений трава косіння на лузі; вирішена свежекошеная трава Завдання (від гол сов виду) варений, сушений

62 слайд

Запам'ятай дієслова доконаного виду Вирішити Позбавити Зустріти Кінчити Пустити Купити Образити Пробачити Кинути стриножила

63 слайд

Шахрай вкрав у трудівника І тямущого механіка В готелі одну «ен». Правопис н і нн Римування Кинутий, даний і позбавлений, Пущений, куплений і вирішений. Хоч без приставки, але досконалий вид, тому дві «ен» варто. Священний і бажаний, негадано, нежданий. Чи не застосовуючи правил знанья, Пиши дві «ен» без коливань Зате тямущий, жеваной, придане і кований - Запам'ятати можна без праці, що в них одна лише «ен» завжди. Свинячий, зелений, синій, завзятий, Юний, пряний і рум'яний. Тут ти суфікс не шукай І одну лише «ен» пиши.

64 слайд

Н - НН в похідних формах Постав запитання. Визнач частину мови. ХТО? ЩО? ЯК? ЯКІ (А, О, И)? 2. Чи можна замінити дієсловом? короткий короткий (стільки Н, скільки причастя прикметник в похідною + сущ. в твор. п. (є сінонім- Формі) відповідав місць. в твор. п. прикметник) плутанина (від плутаний) плутано (чимось, кимось) неуважність неуважно (стільки Н, скільки (від розсіяний) в повній формі) насіння були розпорошені поля порожні по полю (кимось, чимось) (хтось розсіяв) У говірками на -о і -е пишеться стільки ж Н, скільки в прикладатель., від яких вони утворені

65 слайд

Правопис ні з дієприкметниками Якщо слово вживається без НЕ 1. Коротка або повна форма? коротка повна 2. Чи є протиставлення? так ні 3. Чи є залежне слово? так ні розповідь не прочитати не переглянутий не розкритий не прочитаєте, а переглянутий розповідь; Неопубліковані, а в рукописи ще не прочитаний; вчасно не опублікований непрочитаний розповідь

66 слайд

Складні прикметники Пишуться з дефісом, якщо вони утворені шляхом складання незалежних слів (можна поставити союз І) опукло - увігнутий, шахово - шашковий утворені від ім., Які пишуться з дефісом північно - західний, алма - атинський 3. позначають колір жовтувато - червоний, блідо - рожевий, синювато - синій Пишуться разом, якщо вони утворені злиттям словосполучення в слово вічнозелений, довгограюча, глухонімий, білосніжний 2. перша частина таких слів - прислівники: швидко, вічно, густо, високо, вище, гладко, глибоко, дорого, коротко , легко, багато, мало, дрібно, нижче, гостро, рідко, сильно, важко, важко, вузько, чисто, широко високохудожній Чи не плутай! Дивись словник далі

67 слайд

Не путай! Дивись словник суспільно корисний суспільно необхідний різко негативний дитячому наївний абсолютно вірні розрахунки

Схожі статті

  • Skyrim - Фікс вильотів при завантаженні збереження Завантажити мод на Скайрім краш фікс

    Примітка: Якщо ви відчуваєте проблеми після установки (вильоти при відкритті меню, збільшення підвисань, графічні неполадки, тоді спробуйте вписати "EnableOnlyLoading \u003d true" в data / SKSE / Plugins / SafetyLoad.ini. Це змусить ...

  • Що вище місяця. Вище місяця. Спеціально для групи world of different books переклади книг

    Висока і низька Місяць сайт - "Спостерігач" 22-07-2007 Влітку повний Місяць над горизонтом ходить низько над горизонтом. Іноді її важко розглянути за деревами і будівлями. Кожна людина знає, що фаза Місяця змінюється день у день. Ось ...

  • Видано указ про створення колегій

    Всю державну діяльність Петра I умовно можна розділити на два періоди: 1695-1715 роки та 1715-1725. Особливістю першого етапу були поспіх і не завжди продуманий характер, що пояснювалося веденням Північної війни. Реформи були ...

  • Громадянська війна - Брати Бурі

    Після недовгого ради з Галмар, ярл Ульфрік віддасть наказ штурмувати непокірне місто. Нас він відсилає до табору, який Брати Бурі вже розбивають неподалік від Вайтрана (при цьому саме місто з карти пропаде, щоб не було спокуси ...

  • Квест «Без вісті зниклий»: «Скайрім»

    Звільнити Торальда в Скайрім виникає необхідність в сторонньому квесті фракції Сірі Гриви. Сам квест почнеться після діалогу з фрейле Сіра Голова в Вайтране, та розповість Довакін, що її син живий, хоч чутки ходять прямо ...

  • Skyrim - Магія Як знайти заклинання в Скайріме

    Магія - невід'ємна частина світу Нірн, вона дозволяє управляти стихіями, закликати істот, зцілювати рани, змінювати матерію і створювати ілюзії. Все це доступно для вивчення і в Скайріме. Щоб подивитися доступні вам заклинання, ...