Hogyan írjunk helyesen óratervet. A lecke vázlatának hozzávetőleges kialakítása. Az orosz nyelvről és irodalomról szóló szinopszis írásának jellemzői

Az iskolai munka során a tanárok folyamatosan szembesülnek az óraterv elkészítésének problémájával, és ennek elkészítésére nemcsak azért van szükség, hogy az iskolavezetés ellenőrizhesse a tanár felkészültségét az órára, hanem azért is, hogy a tanár alaposan megértse, eltévedni a munka közben, és nem azon aggódni, hogy mit kezdjen a gyerekekkel a következő negyvenöt percben.

Az absztrakt alapvető követelményei

Az órai összefoglalót az Oktatási Minisztérium által jóváhagyott tanterv követelményeinek megfelelően alakítjuk ki. Minden tanórának meg kell felelnie egy meghatározott témának és teljesítenie kell a tantervben előírt feladatokat, meg kell felelnie a jóváhagyott nevelési-oktatási céloknak, világos szerkezetűnek kell lennie.

A szövetségi állam oktatási szabványának óratervet attól függően alakítják ki. Ma a következők különböztethetők meg:

  • Az új ismeretek asszimilációja.
  • A tanult anyag konszolidációja.
  • Ismétlés.
  • Az ismeretek és készségek rendszerezése, általánosítása.
  • A tudás és készségek ellenőrzése.
  • Az ismeretek, készségek, képességek korrekciója.
  • Összevont lecke.

Ezen kívül vannak olyan integráltak is, amelyek összetett és sajátos felépítésűek. Az óra típusától függetlenül az alábbiak változatlanok maradnak a terv felépítésében:

  • Vázlat vázlat fejléce.
  • Szervezési szakasz.
  • Az óra céljainak és célkitűzéseinek meghatározása.
  • Az óra eredményeinek elmélkedése és összegzése.

Tervezzen összetevőket

Bármely óraterv a következő részekből áll:

  • Összefoglaló fejléc, amely alapvető információkat tartalmaz az óráról, annak típusáról és típusáról, célokról, feladatokról.
  • Az óra menete a szinopszis fő része, amelyben a tanár minden lépése lépésről lépésre elő van írva, a szervezési pillanattól kezdve az összegzésig vagy elmélkedésig.
  • Házi feladat. Lehet, hogy hiányzik, ha kontrollóra volt.

Absztrakt sapka

Az óraterv mindig fejléccel kezdődik. Előírja:

  • Óra témája. Gyakran rögzítik a tanár óratervében.
  • Cél. Minden leckének hármas célja van. Ez magában foglalja: képzés (például ötlet adásához a témában, az ismeretek általánosítása és rendszerezése, készségek kidolgozása); fejlesztés (a memória, a gondolkodás, a kommunikációs készségek, az önálló munkavégzés képességének fejlesztése); nevelés (a hazaszeretet, a kemény munka, a fegyelem stb. nevelése vagy elsajátítása).

  • Olyan problémák, amelyek minimális ismereteket és készségeket írnak elő, amelyeket a tanulóknak el kell sajátítaniuk az óra során. Kötelesek betartani azokat a tudáskövetelményeket, amelyeket az Oktatási Minisztérium a tanulókkal szemben támaszt.
  • Az óra típusa.
  • Az órán használt módszerek és technikák: gyakorlati módszer, előadás, beszélgetés, mikrofon, diktálás és egyebek.
  • Az órán használt eszközök: videó és hanganyagok, festmények, prezentációk, kártyák.
  • Irodalom. Célszerű feltüntetni az óra előkészítése során felhasznált forrásokat is - cikkeket, tankönyveket.

Az órák alatt

A szinopszis fő része egy válogatott óraterv, annak menete. A következő komponensek különböztethetők meg standardként:


A lecke fő része több pontra oszlik:

  • Új anyag közzététele. Ez magában foglalja az anyag bemutatását egy történeten vagy beszélgetésen keresztül, egy tankönyvvel való munkát, egy filmet.
  • Az ismeretek megszilárdítása beszélgetéssel, tankönyvvel, füzettel való munkával, gyakorlati munkával, feladatmegoldással, tesztek végzésével, önálló munkával, játékkal történik.

Házi feladat

A házi feladatot a szinopszis végén írjuk. Ez gyakran egy tankönyv átdolgozását és konkrét gyakorlatok elvégzését foglalja magában.

Ha már van óraterv a következő órára, felkérheti a tanulókat, hogy dolgozzák fel a tanulmányozáshoz elkészített anyagot, majd osszák meg osztálytársaival.

Alternatív megoldásként a tanár differenciált házi feladatokat kínálhat a tanulóknak. Például végezzen gyakorlatokat egy tankönyvből, vagy hozzon létre egy projektet egy témában - referenciatáblázatokat, teszteket, faliújságokat, válasszon gyakorlatokat a konszolidációhoz. A kreatív feladatokat természetesen külön értékeljük. Ezeket a magas jegyekre jelentkező hallgatók teljesíthetik.

Nyílt óra összefoglalója

A nyitott óraterv nem sokban különbözik a szokásos vázlatoktól. A fő különbség az anyagok, módszerek és technikák gondosabb kiválasztása a megvalósításhoz.

Kívánatos, hogy a nyílt órának legyen saját epigráfja, vizuális anyagok, és innovatív tanítási módszereket és technikákat alkalmazzanak a tanulókkal való munka során. Az óra feladatait és anyagait is gondosan meg kell választani, elemezni kell a meglévő oktatási normáknak és szabványoknak való megfelelést. Fontos, hogy a lehető legpontosabban számoljuk ki az összes tervezett munka elvégzéséhez szükséges időt, hogy a tanulóknak legyen idejük mindenre, ugyanakkor az óra ne érjen korán.

Absztrakt sablon

Ha nem tudja, hogyan kell óratervet írni, használja a kész sablont. A szinopszis elkészítéséhez ki kell töltenie egy kész fejlécet, valamint fel kell vennie az anyagot a felsorolt ​​​​elemek mindegyikéhez.

Tanterv:


Az órák alatt:

  • Idő szervezése.
  • Házi feladat ellenőrzése.
  • A témával kapcsolatos ismeretek és készségek frissítése.
  • A téma és cél meghirdetése.
  • Új anyag közzététele.
  • Lehorgonyzás.
  • Összegzés.
  • Értékelés.
  • Házi feladat.

Íme néhány praktikus tipp a jegyzeteléshez.

  • Az óraterv megírása mindig a téma, a célok és a célkitűzések megfogalmazásával kezdődik.
  • Feltétlenül határozza meg azokat az alapvető fogalmakat és definíciókat, amelyekre a leckében támaszkodni fog. Célszerű összeállítani magának egy miniszótárt a téma tanulmányozása során használt kifejezésekből és fogalmakból.
  • Határozza meg, hogy a tananyag mely részét adja meg ebben a leckében, és melyik részét fogja elemezni a következő leckéken.
  • Határozza meg az óra típusát (új tananyag elsajátítása, konszolidáció, kombinált óra) és típusát (előadás, filmóra, gyakorlati vagy laboratóriumi munka).
  • Válassza ki a témával kapcsolatos anyagokat és szakirodalmat, képzési anyagokat és felszereléseket, szemléltetőeszközöket.
  • Találjon ki egy „kiemelést”: egy epigráfot, egy érdekes tényt, egy élményt.
  • Fontolja meg, hogyan fogja végrehajtani a tudásellenőrzést a lecke végén - beszélgetés vagy tesztek segítségével.
  • Vegye figyelembe a házi feladat terjedelmét, válassza ki a megfelelő anyagokat.
  • Feltétlenül készítsen kártyákat a témában. Ha az osztály gyorsan megbirkózik az Ön által kiosztott feladatokkal, mindig adhat további feladatot.

  • A terv elkészítése után feltétlenül nézze át, írja be ceruzával, hogy mennyi időbe telik az egyes szakaszok. Ha úgy gondolja, hogy túl sok a feladat, határozza meg magának azokat, amelyeket eldobhat. Ha kevés a feladat, válasszon továbbiakat.
  • Elvégzése után mindenképpen elemezze a szinopszisát, jegyezze fel, mely feladatokat sikerült "durranással" teljesíteni, és melyek bizonyultak feleslegesnek. Vegye figyelembe a kapott eredményeket a következő szinopszis összeállításakor. Főleg, ha nyílt óratervet fogsz bemutatni ebben a témában.

következtetéseket

Az óraterv az egyik alapvető dokumentum, amellyel a tanárnak rendelkeznie kell. A szinopszis jelzi a témát, a célt, a feladatokat, és részletesen leírja az óra menetét is. Segítségével a tanár nemcsak bizonyíthatja az adminisztráció felé, hogy készen áll az oktatási folyamatra, hanem minden leckét problémamentesen taníthat.

Óra témája

Az óra típusa

Leckék az új anyagok tanulásáról.

Tudásszilárdító óra.

Az ismeretek általánosítása és rendszerezése lecke.

Óra az ismeretek ellenőrzéséről és értékeléséről.

Összevont lecke.

Lecke játék.

Kirándulási óra.

Párbeszéd lecke.

Cél (meghatározott, ellenőrizhető eredményre irányul, a cél egy; az igék a gyermekek számára vannak kiválasztva):

A tanulók megtanulják (tanulják, megismerik, átnézik, ismétlik, megerősítik, ...) ...

A diákoknak lehetőségük lesz megtanulni...

Feladatok (az igék maguknak vannak kiválasztva):

1. Oktatási

  • a tanulók elképzeléseinek kialakítása (formálása) a ...-ról;
  • megismertetni, megismertetni, folytatni az ismerkedést...;
  • tisztázni…;
  • kiterjed ...;
  • összesít ...;
  • rendszerezni...;
  • megkülönböztetni…;
  • gyakorlatban alkalmazni tanítani...;
  • tanuld meg használni...;
  • vonat…;
  • jelölje be….
  • azonosítani (azonosítani) ...;

2. Korrekciós és fejlesztő (mit fejlesztünk és min keresztül):

Javítani és (vagy) fejleszteni) ...

  • érzelmi és akarati szféra(az önuralom készségei, a kitartás és a kitartás, az érzések kifejezésének képessége) a ...
  • finom motoros készségek az előadáson keresztül...
  • érzet (vizuális, ízlelés, szaglás) az előadáson keresztül...
  • észlelés (vizuális, hallási, mozgásszervi) teljesítményen keresztül ...
  • képzelet (a... ötlete) a cselekvésen keresztül ...
  • memória (mechanikai, logikai, vizuális, auditív, tapintható, memóriakapacitás) a teljesítményen keresztül ...
  • figyelem (koncentráció, váltás, elosztás, hangerő, akaratlagos memorizálás, akaratlan memorizálás) teljesítményen keresztül ...
  • beszéd (szóbeli: aktív, passzív, monológ, párbeszédes, intonációs, szabályozó funkció, tervezési funkció, elemző funkció, ortopédiailag helyes kiejtés, passzív és aktív szókincs pótlása, gazdagítása; írásbeli: helyesírás, műveltség) végrehajtáson keresztül ... (deformált szövegek munkájakor, kompozíció, előadás, kreatív diktálás)
  • gondolkodás (manipulatív-objektív, objektív, vizuális, vizuális-figuratív, verbális-logikai, elemzés, szintézis, általánosítás) teljesítményen keresztül ...

3. Oktatási (formákból vagy tartalomból megfogalmazva)

  • a tanulás, tantárgy iránti érdeklődés felkeltése;
  • a párban, csapatban való munkavégzés képességének fejlesztésére;
  • a függetlenség előmozdítása;
  • erkölcsi tulajdonságok nevelése (szeretet, ... iránti tisztelet, kemény munka, együttérző képesség stb.)

Az óra feladatainak megfogalmazása az óra témájától, a kiválasztott feladatoktól és az óra típusától függ. Például az új anyag tanulmányozásának leckében - fogalmakat adni, bemutatni, a leckében az ismeretek megszilárdítását - megszilárdítani, ismételni stb.

Felszerelés

Az órák alatt

Lecke szakasz

Gólok

Diák tevékenységek

(opciók)

Tanári tevékenység

(opciók)

I Bevezető

Idő szervezése

A tanulók felkészítése a tantermi munkára

keresse meg a helyét hívással;

kölcsönös üdvözlés;

a kísérő jelentése, a távollévő azonosítása;

dátum rögzítése (tegnap és holnap, hónap, évszak ismétlése)

a dátum rögzítése (tegnap és holnap, hónap, évszak ismétlése);

a tanulók munkához való hozzáállása, figyelemszervezés;

a tanórára való felkészültség ellenőrzése (munkahely, munkavégzés, megjelenés);

az óra témájának és céljának üzenete

D/Z ellenőrzése

A házi feladat helyességének, tudatosságának megállapítása, a jellemző hiányosságok feltárása, a tanulók tudásszintjének feltárása, a feldolgozott tananyag megismétlése, a teszt során feltárt tudáshiányok megszüntetése.

frontális felmérés;

egyéni felmérés a testület felhívásával;

frontális írásbeli felmérés (táblánál, kártyákon);

egyéni írásbeli felmérés;

sűrített felmérés (frontális és egyéni, szóbeli és írásbeli kombináció);

praktikus munka;

programozott vezérlés;

jegyzetfüzetek ellenőrzése;

technikai képzési segédanyagok.

Felkészülés az észlelésre (aktualizálás

A tanulók kognitív tevékenységének megszervezése. Tájékoztatni az új anyag tanulmányozásának témáját, céljait és célkitűzéseit, bemutatni az új anyag tanulmányozásának gyakorlati jelentőségét, felkelteni a figyelmet és felkelteni az érdeklődést egy új téma tanulmányozása iránt.

rejtély;

rébusz;

keresztrejtvény;

a "A negyedik extra" játék;

szókincsmunka (kapcsolat új anyaggal);

problémás kérdés;

Egyéb ...

II Fő

Cél beállítás

Írj új témát

Az új anyag magyarázata

Konkrét elképzelést adni a hallgatóknak a vizsgált kérdésről, szabályról, jelenségről stb.

a tanár története (tudományos, hozzáférhető, közepesen érzelmes, következetes, áttekinthetőségen alapuló, szótári munkával, következtetésekkel);

új anyaggal való önálló megismerkedés a tankönyv megfigyelésével, használatával;

bemutatkozó beszélgetés (ha a hallgatóknak van információkészletük ebben a témában);

beszélgetés és történet váltakozása;

TCO alkalmazás.

Elsődleges rögzítés

Megszilárdítja a tanulók önálló munkájához szükséges ismereteket és készségeket új anyagokon, megtanítja a tudás alkalmazását hasonló helyzetben.

munka a tankönyvvel;

munka jegyzetfüzettel;

praktikus munka;

táblázat, diagram kitöltése;

teszt végrehajtása;

programozott feladat végrehajtása;

beszélgetés;

gyakorlati munka szervezése;

didaktikai játékok szervezése;

TCO használata;

Másodlagos rögzítés

önálló munkavégzés;

III Döntő

Összegzés

Vonja le a következtetést és foglalja össze, hogyan dolgozott az osztály az órán, jelölje meg a tanulók munkáját, derítse ki, mit tanultak a tanulók az órán.

következtetések;

kérdések a tanult anyag megértésére vonatkozóan;

Magyarázat D/Z

(D / Z az óra munkamennyiségének 1/3-a)

Ismertesse a D / Z megvalósításának jellemzőit

házi feladatok elemzése és rögzítése;

Értékelés (önálló, közös, tanári)

Értékelje a tanulók munkáját az órán

önértékelés, a tanulók munkájának kölcsönös értékelése.

a tanulók munkájának értékelése.

Visszaverődés

HOGYAN LEHET A LECKE EREDMÉNYE? HOGYAN KÉSZÍTSÜK ÓRATERVET?

Ezekre és sok más kérdésre választ talál ebben a cikkben.

Lecke- az oktatási folyamat fő összetevője. A tanár és a tanulók oktatási tevékenysége nagyrészt az órára összpontosul. A hallgatók képzésének minőségét egy adott tudományterületen nagymértékben meghatározza

❧ az óra szintje;

❧ módszertani teljesség;

❧ hangulat.

Ahhoz, hogy ez a szint kellően magas legyen, szükséges, hogy a tanár az óra előkészítése során egyfajta pedagógiai munkává tegye a maga jelentését, kapcsolatát, lefolyását, mint minden műalkotást.

1. Az első dolog, amit a leckére való felkészüléssel kell kezdeni:

✓ Világosan határozza meg saját maga és fogalmazza meg a témáját;

✓ Határozza meg a téma helyét a képzésben;

✓ Határozza meg azokat a vezető fogalmakat, amelyeken ez a lecke alapul;

✓ Jelölje ki magának a képzési anyag azon részét, amelyet a jövőben használni fog.

2. Határozza meg és világosan fogalmazza meg a tanulók számára az óra célját – miért van rá egyáltalán szükség?

Ennek kapcsán ki kell jelölni az óra tanítási, fejlesztő, nevelő funkcióját.

Az óra céljainak a lehető legpontosabbnak kell lenniük.

A TANULÁS CÉLJA magában foglalja a tanulók új koncepcióinak és cselekvési módszereinek kialakítását, a tudományos ismeretek rendszerét stb.

✓ Biztosítani kell a tanulók számára a törvények, jelek, tulajdonságok, jellemzők asszimilációját;

✓ Összefoglalja és rendszerezze a ...-ról (vagy egy adott témáról) szerzett ismereteket;

✓ A készségek gyakorlása (melyek?);

✓ Egyes fogalmak (kérdések) tanulók általi asszimilációjának elérése.

A NEVELÉS CÉLJA bizonyos személyiség- és jellemvonások kialakítását foglalja magában a tanulókban.

✓ hazaszeretetre nevelés;

✓ internacionalizmus oktatása;

✓ emberiesség nevelése;

✓ a munka motívumaira nevelés, a munkához való lelkiismeretes hozzáállás;

✓ tanulási motívumok oktatása, a tudáshoz való pozitív hozzáállás;

✓ fegyelemre nevelés;

✓ esztétikai nézetek oktatása.

A FEJLESZTÉS CÉLJA elsősorban a tanulók mentális tulajdonságainak osztálytermi fejlesztését feltételezi: intellektus (gondolkodási, kognitív, általános munkaügyi és politikai készségek), akarat és önállóság.

A GONDOLKODÁS FEJLESZTÉSE - képesség a lényeges jellemzők és tulajdonságok kiemelésére, az egész egységes, közös jellemzőinek és tulajdonságainak megállapítására, a vizsgált anyag tervének elkészítésére, a tények minősítésének, az általánosító következtetések levonásának, az általános és lényeges jellemzők kiemelésének képessége, megkülönböztetni a jelentéktelen jellemzőket és elvonni róluk a figyelmet, fejleszteni kell az ismeretek gyakorlati alkalmazásának készségeit.

A KOGNITIV KÉSZSÉGEK FEJLESZTÉSE - a lényeg kiemelése, terv, tézisek készítése, jegyzetelés, megfigyelés, kísérletezés.

ÁLTALÁNOS MUNKAVÉGZÉSEK ÉS POLITECHNIKAI KÉPESSÉGEK FEJLESZTÉSE - a legkülönfélébb problémák megoldásának nem szokványos, kreatív megközelítése, az eszközök és eszközök használatának képessége, az elvégzett tevékenységek tervezésének, eredményeinek értékelésének képessége.

OKTATÁSI MUNKA KÉPESSÉG FEJLESZTÉSE - a megfelelő ütemű munkavégzés, olvasás, írás, számolás, rajzolás, jegyzetelés képességének fejlesztése.

AZ AKARAT ÉS FÜGGETLENSÉG FEJLESZTÉSE - a kezdeményezés, az önbizalom, a kitartás, a nehézségek leküzdésére való képesség fejlesztése a cél elérése érdekében.

3. Az óra típusának tisztázása.

✓ lecke az új anyagok tanulásáról;

✓ Az ismeretek és készségek megszilárdítása és fejlesztése;

✓ lecke a készségek és képességek kialakításában;

✓ Ismétlés lecke;

✓ lecke a tudás tesztelésére;

✓ Óra az ismeretek, készségek és képességek alkalmazásáról;

✓ Ismétlődő és általánosító óra;

✓ Összevont lecke.

4. Az óra típusának tisztázása.

✓ Óra - előadás;

✓ lecke-beszélgetés;

✓ Filmlecke;

✓ Elméleti vagy gyakorlati önálló munka lecke (kutatás típusú);

✓ Önálló munka lecke (reproduktív típus - szóbeli vagy írásbeli gyakorlatok);

✓ Laboratóriumi munka lecke;

✓ gyakorlati munka óra;

✓ lecke - kirándulás;

✓ lecke - szeminárium;

✓ Didaktikus játék;

✓ helyzetelemzés;

✓ Szóbeli felmérés;

✓ Írásbeli felmérés;

✓ Vizsgamunka;

5. A képzés módszereinek és technikáinak megválasztása.

Ezek a módszerek a következők:

1. Monológ előadásmód (monológ módszer);

2. Dialogikus előadásmód (dialogikus módszer);

3. A heurisztikus beszélgetés módszere (heurisztikus módszer);

4. A kutatási feladatok módszere (kutatási módszer);

5. Algoritmikus előírások módszere (algoritmikus módszer);

6. Programozott feladatok módszere (programozott módszer).

6. Tervezze meg az óra tananyagát!

Ehhez szüksége van:

A) Válasszon szakirodalmat a témában! Ugyanakkor, ha új elméleti anyagról beszélünk, akkor törekedni kell egy kötelező tankönyv, enciklopédikus kiadás, monográfia (elsődleges forrás), népszerű tudományos kiadvány beiktatására. A rendelkezésre álló anyagból csak azt kell kiválasztani, amelyik a legegyszerűbben szolgálja a feladatok megoldását.

B) Tanulmányi feladatok felvétele, melynek célja:

✓ Új anyagok felismerése;

✓ Lejátszás;

✓ Az ismeretek alkalmazása ismerős helyzetben;

✓ Az ismeretek alkalmazása ismeretlen helyzetben;

✓ Kreatív megközelítés a tudáshoz.

C) A tanulmányi feladatokat az „egyszerűtől a nehézig” elv szerint rendezze.

Állítson össze három feladatcsoportot:

✓ feladatok, amelyek a tanulókat az anyag sokszorosítására késztetik;

✓ olyan feladatok, amelyek hozzájárulnak a tananyag tanuló általi megértéséhez;

✓ olyan feladatok, amelyek hozzájárulnak a tananyag hallgató általi konszolidációjához.

D) Készítsen felszerelést az órán.

Készítsen listát a szükséges szemléltetőeszközökről, műszerekről, technikai taneszközökről. Ellenőrizze a tábla elrendezését, hogy minden új anyag referencia körvonalként a táblán maradjon.

E) Gondolja át a lecke legfontosabb pontját.

Minden leckének tartalmaznia kell valamit, ami meglepetést, ámulatot, örömet okoz a tanulókban – egyszóval olyasvalamit, amire emlékezni fognak, ha mindent elfelejtenek. Ez lehet érdekes tény, váratlan felfedezés, gyönyörű élmény, nem szabványos megközelítés a már ismerthez stb.

F) Tervezze meg a tanulók tevékenységeinek ellenőrzését az órán, miért gondoljon a következőkre:

✓ Mit kell ellenőrizni;

✓ Hogyan kell irányítani;

✓ Az ellenőrzési eredmények felhasználása.

Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy minél gyakrabban figyelik mindenki munkáját, annál könnyebben meglátják a tipikus hibákat és nehézségeket, valamint megmutatják a diákoknak a tanár őszinte érdeklődését munkájuk iránt.

Lehetőség van az óravázlatba táblázatot beiktatni, amelyben rögzítik, hogy mit, az óra melyik szakaszában csinálnak a tanulók és a tanár.

7. Készítsen szinopszist, figyelembe véve az óra szerkezetét!

Az óra szerkezete alatt az óra elemei közötti belső kapcsolatok stabil rendjét kell érteni.

✓ Új ismeretek formálása a korábbi ismeretek aktualizálása alapján;

✓ új koncepciók és cselekvési módszerek kialakítása;

✓ készségek és képességek kialakítása;

✓ házi feladat.

Át kell gondolni, hogy az oktatási anyaggal való munka milyen sorrendben kerül megszervezésre, hogyan valósul meg a tanulói tevékenységtípusok megváltoztatása, hogy a tanórai elemek közötti belső kapcsolatok megmaradjanak.

A modern óra főbb állomásai

1. Szervezeti mozzanat, amelyet a tanulók külső és belső (pszichológiai) felkészültsége jellemez.

2. Házi feladat ellenőrzése.

3. A tanulók tudásának, készségeinek tesztelése új témára való felkészüléshez.

4. Az óra céljának kitűzése a tanulók számára.

5. Az új információk észlelésének és megértésének megszervezése, azaz a kezdeti tudás asszimilációja.

6. A megértés kezdeti ellenőrzése.

7. A tevékenységi módszerek asszimilációjának megszervezése az információk és gyakorlatok reprodukálásával annak alkalmazásában (beleértve az opciók megváltoztatását is) a modell szerint.

8. Kreatív ismeretek alkalmazása, elsajátítása, tevékenységi módszerek fejlesztése problémás feladatok megoldásával, korábban megszerzett ismeretek, készségek alapján.

9. Az órán tanultak általánosítása és bevezetése a korábban megszerzett ismeretek és készségek rendszerével.

10. A pedagógus és a tanulók által végzett nevelési tevékenység eredményeinek ellenőrzése, tudásfelmérés.

11. Házi feladat a következő leckéhez.

A házi feladat a tanulási helyzettől függően az óra bármelyik szakaszában adható. Ez az eljárás általában nagyon rövid ideig tart, de nagyon fontos. Ezért a házi feladat a módszertani alstruktúra önálló elemeként szerepel az óraszerkezetben.

Az óra az iskolások interakciójának megszervezésének fő formája

Már a középiskolában megtanítják a jegyzetelést, de igazán aktuálissá válnak az intézeti vagy egyetemi előadások során. A helyesen megírt jegyzetek a sikeres vizsga kulcsa.

Ez a cikk 18 éven felülieknek szól.

18 éves lettél már?

Miért szükséges megtanulni jegyzetírást és

A jegyzetelés sorrendje

Hogyan írjunk absztraktot szépen és helyesen

A szinopszis egy előadás vagy mű összefoglalása, amelyben minden fontos és lényeges kiemelésre kerül. Az információkat röviden és értelmesen kell leírnia. Minden tantárgyhoz érdemes külön füzetet készíteni – így könnyebben megtalálhatja a szükséges információkat.

Ne keverje össze a szinopszist a tervvel, mert ez a fogalom sokkal tágabb. De még mindig van valami közös bennük - az a képesség, hogy egy beszélgetést vagy munkát logikusan összefüggő részekre osztanak fel.

Absztrakt módon a példák figyelembe vétele és az idézés szükségszerűen használatos. Ez utóbbit minden szabály szerint kell elvégezni - tegye idézőjelbe, és jelezze a felvett anyag forrását. Érdemes gondosan kiemelni a címeket, alcímeket, kifejezéseket és fogalmakat is. Ez segít a leckében kapott információk hatékonyabb emlékezésében és rendszerezésében. Ezenkívül, amikor egy tesztre vagy vizsgára készül, nagyon kényelmes lesz, ha a lehető legrövidebb idő alatt megtalálja a legalapvetőbbet.

A beszélgetés jegyzeteinek elkészítéséhez le kell írnia a témát, egy összefoglalót, az összes fő gondolatot és tézist. Az iratvezetés fő hibája az anyag túl részletes, szinte szó szerinti rögzítése. Ez teljesen haszontalan, mert túl sok időt vesz igénybe, és egyszerűen nem fog lépést tartani az előadóval. Ennek eredményeként fennáll annak a veszélye, hogy értékes perceket veszít apró dolgokra, miközben a legfontosabbról lemarad.

Példákat tekinthet meg absztraktokra az interneten, ha egyszerűen elküld egy kérést egy témával a megfelelő webhelyen. De nem lehet reménykedni ilyen tippekben - sok pontatlan (és néha őszintén szólva helytelen) anyag található a világhálón. Ezért az ilyen virtuális jegyzetek alkalmasak az információk rendszerezésére és pontosítására, nem pedig fő forrásként. Ezen túlmenően sok tanár megköveteli, hogy az információkat kizárólag előadások közben és kézzel jegyezze fel (az internetről származó beszúrások és idézetek szigorúan tilos).

Amikor összefoglalót ír egy cikkről vagy beszélgetésről, próbáljon meg úgy összefoglalni, hogy a végén érdekes legyen az olvasás. Ha rövidítéseket használ a szövegben (és ezek néha egyszerűen szükségesek), ne felejtse el valahova leírni az átiratukat. Erre azért van szükség, hogy egy döntő pillanatban ne vesztegessen időt arra, hogy megértse, mit jelent ez vagy az a kifejezés. Ne feledje, hogy a legkreatívabb ötletek is jelentősen meghiúsulhatnak később.

Egy óra vagy előadás összefoglalója tartalmazhat részletes tervet, a beszélgetés fő téziseit, idézeteket és kivonatokat. Minden információt azonban a lehető legtömörebben és legvilágosabban kell bemutatni. A szinopszisban található információk szerint ezek feltételesen feloszthatók tervezettre (melyek csak egy rövid óravázlatot vagy szöveget tartalmaznak), szövegesre (csak logikailag összefüggő kivonatok és idézetek vannak) és szabadok (a két előző típus jelei vannak). ).

Az orosz nyelvről és irodalomról szóló szinopszis írásának jellemzői

A szinopszis megírása valójában a forrásszöveg logikus feldolgozása, és minden fontosabb árnyalat rögzítése. Az orosz nyelvű szinopszis elkészítésekor nagyon fontos figyelni a szabályokra és az azokra vonatkozó példákra. Logikai kapcsolattal kell rendelkezniük - ez szükséges az információk későbbi teljes helyreállításához. Vagyis a szinopszisnak három fő kérdésre kell választ adnia - miről van szó, mi a legfontosabb és mit kell tenni ellene.

Az irodalomról szóló szinopszis főként valamilyen válogatott mű alapján készül (bár esetenként a lecke legfontosabb pontjait is le kell írni). Mielőtt elkezdené a jegyzetelést, olvassa el a tematikus anyagot, emelje ki benne a főbb pontokat, írjon részletes tervet, és csak ezután lehet ténylegesen elvégezni a munkát. A szövegbe írásnak rövidnek kell lennie, szükségtelen részletek és pontosítások nélkül. A lényeg az, hogy kiemeljük a történet főszereplőit, a cselekmény helyét és idejét, a főbb történetszálakat és eseményeket. De a mellékszereplők nevét, minden helyszínt és beszélgetést nem szabad megemlíteni – teljesen haszontalan munka lesz.

A Szövetségi Állami Oktatási Standard szinopszis írásának jellemzői

A szinopszis megírása a nemzeti nevelés új állami normáira épülő oktatási folyamat előfeltétele. Szerintük a tanuló ne csak olvassa el az anyagot, hanem gondosan feldolgozza, összefoglalja, leírja a legfontosabb dolgokat. A történelemben és a biológiában különösen fontos a jegyzetelés. Az ezekről a tárgyakról szóló óra összefoglalóját ki kell egészíteni a megfelelő tankönyv bekezdésében rögzített információkkal. Más forrásokból is várjuk a pontosításokat (ne felejtse el megjelölni, hol találta ezt vagy azt az információt).

A fizika szinopszis összeállítása során feltétlenül tartalmaznia kell az összes alapvető kifejezést, szabályt és a vonatkozó problémák példáit. A margókra ügyeljen arra, hogy jegyezze fel a tanult tárgy szakaszát - ez jelentősen megkönnyíti a kívánt anyag keresését.

A látszólagos különbség ellenére az angol nyelv szinopszisa hasonló helyesírási szabályokat tartalmaz. Itt nagyon fontos a téma különböző irányainak elkülönítése. A szókincs és a nyelvtan együttes írása nem jó ötlet – később sokkal megnehezítheti az életét.

A szinopszisírás jellemzői az iskolában és az egyetemen

Mint korábban említettük, az egyetemen tartott előadás valószínűleg az információk memorizálásának és rendszerezésének fő módja. De az iskolai jegyzetelés inkább felkészítés az egyetemi oktatási folyamatra, mintsem létfontosságú és szükséges feltétel (valójában sokkal korábban kezdődik - az óvodai mesék újramondásától).

A gyerekek 5. osztályban kezdik el írni az első jegyzeteiket. Ebben a szakaszban ez egy nagyon rövidre tervezett jegyzetelés, amikor egy bekezdés tartalma csak pár sorba fér bele. A 6. évfolyamon a jegyzetek csak kicsit terjedelmesebbek - a tanulók életkora és a szintén körvonalazandó új tantárgyak felvétele is befolyásolja.

De joggal a 9-10. osztályt tekintik a legnehezebbnek, ahol a tantárgyak száma eléri a csúcspontját. Ez pedig azt jelenti, hogy sokat kell írni, és a helyes jegyzetelés inkább létszükséglet, mint a tanárok szeszélye (és még a vizsgán is nagyon hasznosak lehetnek a jegyzetek). A sikeres vizsgák és vizsgák letételéhez egyszerűen szükséges részletes és érthető nyilvántartás vezetése 7. évfolyamtól kezdve. Később, a felkészülés során már csak egy kicsit ecsetelni kell rajtuk.

Miért szükséges megtanulni jegyzeteket írni, és hogyan kell ezt a legjobban csinálni?

Mint korábban említettük, az összefoglaló jegyzetek írása elengedhetetlen. Ehhez gyorsan meg kell határoznia magának az összes legfontosabb dolgot, és röviden fel kell vázolnia azt. Ezt a legegyszerűbben egy könyvből teheted meg – miután elolvastad, biztosan emlékezni fogsz minden fontosabb pontra, amit érdemes leírnod. Hősöknek és eseményeknek kell lenniük. Fontos lesz a narratívában kibontakozó események helye és ideje. Ez lesz az alapvázlat, ami mindenképpen jól fog jönni a közeljövőben. Ha túl lusta az egész munka elolvasásához, akkor ne bízzon az internetről származó rekordokban - az ott található információk gyakran hiányosak vagy jelentős torzulásokkal rendelkeznek. Ezen a ponton érdemes eldönteni - jól akarok tanulni vagy sétálni. A harmadik lehetőség egyszerűen nem adott. Ezért egyértelmű a válasz arra a kérdésre, hogy szükséges-e szinopszist írni - ez egyszerűen szükséges a normális és hatékony tanuláshoz.

A jegyzetelés sorrendje

Bármilyen információ fő téziseinek helyes és szép megírása az út a nagyon sikeres oktatáshoz az iskolában és az intézetben. Nincsenek szigorú szabályok a nyilvántartások vezetésére - mindenki választja meg magának azokat a módszereket, amelyek közelebb állnak hozzá és könnyebbek. Mindenkinek megvan a maga módszere az anyagok hatékony kiemelésére és memorizálására – van, akit a margón található jelölések segítik, valaki színes jelölővel emeli ki a fő téziseket, valaki pedig éppen ellenkezőleg, avatatlan számára nehéz minipiktogramokat rajzol. megérteni való személy.

A szinopszis megírásának technológiája meglehetősen egyszerű - először a témát le kell írni, a hallott információkat rendszerezni, és röviden jegyzetfüzetbe kell írni. Minden főcímet, alcímet, szabályt és kifejezést ki kell jelölni. Példák írott vagy sematikus vázlatok készülnek szemléltető alkalmazásként. Az írás sorrendje csak az anyag bemutatásának sorrendjétől függ. A jegyzetelésnél ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a terv az alapja a jegyzeteinek, amiből a jövőben építeni fog.

Szinopszis megírása nem nehéz, ha nem vagy lusta és nincs kedved az intenzív munkához. Higgye el, a szükséges információk lejegyzésére fordított idő százszorosan megtérül a vizsgára vagy foglalkozásra való felkészülés során.

Az óraterv egy óra rövid leírása, amely tartalmazza annak tárgyát, céljait, lebonyolítási menetét és a pedagógiai ellenőrzés lehetséges formáit.

Az óratervet a tanár az óra előtt állítja össze, és az oktatási intézmény adminisztrációjának képviselői (igazgató vagy nevelő-oktatói helyettese) közvetlenül az óra kezdete után vagy előtt, valamint előzetesen ellenőrizhetik. . Egyes oktatási intézményekben az a gyakorlat, hogy egy adott időszakra előre (például a következő félévre) készítenek tervet a tanár által vezetett órákra. Ez lehetővé teszi az adminisztráció és a módszertanosok számára, hogy előre azonosítsák az oktatási folyamat sebezhetőségeit, és felhívják rájuk a tanár figyelmét, hogy azok kiküszöböljék őket, és ezáltal megváltoztassák az óra szerkezetét. Igaz, megjegyezzük, hogy minden oktatási intézményben van munkaprogram, és az iskolában külön naptári tervet készítenek, pl. egyfajta "menetrend", ahol részletesen le van írva, hogy mikor, milyen témában és hány óra lesz ebből a témából.

Azonban minden tanár először egy egyetemen találkozik az "óraterv" fogalmával, olyan tudományágakat tanulva, mint az "Általános pedagógia" és a "Tanítási módszerek" (utóbbi esetben egy adott tantárgy, például angol nyelv oktatásáról beszélünk, valamint a készségek és képességek kialakítása feletti ellenőrzés szerkezete, céljai és jellege változhat). Az óratervet különösen minden tanítási és kormányzati gyakorlaton részt vevő hallgatónak kell megírnia; az óraterv gyakran a pedagógiai és tanítási módszerek témájú tantárgyak, záró minősítő munkák, sőt a szakdolgozat egyik összetevője.

Ugyanakkor még a tanárok egy része sem mindig tudja megválaszolni a kérdést: "Mi legyen pontosan az óraterv?"

Az óraterv több részből áll:

  • Az óra témájának megfogalmazása,
  • Az óra céljai
  • Útmutató a taneszközökhöz,
  • Az óra előrehaladása,
  • A házi feladat leírása (vagy más ellenőrzési forma és a megfelelő készségek és képességek megszilárdításának módja).

Nézzük meg mindegyiket részletesebben.

Óra témája

Ez a kifejezés önmagáért beszél: a tanár, mint a lecke szerzője (nem véletlen, hogy sok tudós-oktató a pedagógiai művészet egyik formájának nevezi a leckét, és az olyan kifejezések, mint a "szerzői módszertan" és a "szerzői iskola" sikeresen beváltak. a tudományban gyökerezett) tömören és egyértelműen jeleznie kell, hogy pontosan miről is szól a lecke. Például az óra témája a következőképpen fogalmazható meg: "A melléknevek összehasonlításának fokai".

Ebből a kifejezésből az következik, hogy a leckét arra fogjuk szentelni, hogy a tanulókat megismertessük a melléknév nyelvtani jellemzőivel az összehasonlítás mértékében, és hogyan használják ezeket a szavakat a beszédben. Az óra témájának meg kell felelnie a munkaprogramnak, nem csak az iskola vezetőségének bejelentésére van feltüntetve, hanem az óra elején nyilvánosan is közöljük a tanulókkal, és gyakran az óra előtt a táblára írják. Ezért itt meg kell tudni világosan és rendkívül tömören megfogalmazni a lecke teljes lényegét.

Az óra célja

A klasszikus módszertani tudomány a lecke három fő célját azonosítja:

  • Nevelési,
  • Fejlesztő és
  • Nevelési.

Természetesen az óra, mint módszertani egész önmagában is egyetlen általános célt tartalmaz, de felosztható attól függően, hogy milyen óráról van szó, milyen tantárgyat tanítanak, milyen hallgatói közönség és egyéb szempontok szerint.

Így, oktatási cél tartalmazza azon készségek és képességek halmazát, amelyeket az óra során kell kialakítani vagy megszilárdítani. Például: "Az ige passzív hangjának gondolatának kialakulása grammatikai kategóriaként és beszédben való használata."

Fejlesztő cél magában foglalja azt is, hogy mi járuljon hozzá a logikus gondolkodás fejlesztéséhez, a tények, események és jelenségek kritikus értékelésének, összehasonlításának és az erről alkotott véleményének kialakításához. Például az óra fejlesztési célja a következőképpen fogalmazható meg: "A valódi és a passzív hang megkülönböztetésének képessége, valamint e nyelvtani szerkezetek használatának kritériumainak önálló megválasztása."

Oktatási cél- itt minden teljesen nyilvánvaló: a tanárnak jeleznie kell, hogy a tanulmányozott oktatási anyag milyen oktatási terhelést vesz fel. Például, ha az egyes szám második személyű ige udvarias alakját tanulmányozza, jelezheti, hogy a lecke nevelési célja "a beszédkultúra és a másokkal való tiszteletteljes bánásmód kialakítása a társadalomban".

Az órák alatt

Az órafolyamat a tanár által az óra alatt végrehajtott műveletek sorozata. Számuk nem korlátozott, és az óra jellegétől függ. Az óra menetének felépítésénél azonban nem szabad elfelejteni, hogy az időben korlátozott, a tanárnak pedig negyvenöt percre kell korlátoznia magát. Így például az óra következő menete széles körben elterjedt (egy orosz óra példájával):

  1. Üdvözlet (1 perc).
  2. Beszéd bemelegítés (5 perc).
  3. Házi feladat helyességének ellenőrzése (6 perc).
  4. Frontális szavazás (4 perc).
  5. Az új anyag magyarázata (tíz perc).
  6. Frontális szavazás új anyagról (öt perc).
  7. A gyakorlat elvégzése a táblánál (tíz perc).
  8. A lecke összegzése (3 perc).
  9. Házi feladat meghirdetése és magyarázata (1 perc).

A megadott példa azonban nem korlátozódik csak a tanári cselekedetek nevére: azt röviden írásban el kell magyaráznia, mit tartalmaz a lecke egyes részei(például milyen kérdéseket tettek fel a tanulóknak, milyen gyakorlatot végeztek, milyen anyagot magyaráztak el, mit tartalmazott a beszédbemelegítés (tegyük fel a javasolt igék felszólító hangjának kialakulását).

Házi feladat

A házi feladat az egyik fő formája a megfelelő készségek, képességek formálási szintjének, mélyebb megszilárdításának pedagógiai ellenőrzésének. Ezért a házi feladat nem létezhet a lecke fő lényegétől elszigetelten. Például, ha az írásjeleket a közvetlen beszéd közvetett beszéddé alakításakor tanulmányozták, akkor a házi feladatnak egy e téma tanulmányozására szolgáló gyakorlatnak vagy egy másik, a tanár által kidolgozott és javasolt feladatnak kell lennie (megkérheti a tanulókat a közvetlen beszéd átalakítására Az irodalomórákon tanult mű hőseit közvetetten írjuk le füzetekbe, így nemcsak az óra lényege, hanem az irodalomtudománysal való interdiszciplináris kapcsolat is szóba kerül). de A házi feladat mérete szerint nem haladhatja meg a leckében tanult anyag térfogatának 1/3-át.

Fentebb megvizsgáltuk, hogy pontosan miből is áll a lecke. Reméljük, hogy ez az információ segít a tanárnak abban, hogy hozzáértően megtervezze a következő órát, bár véleményünk szerint nincs és nem is lehet valamiféle univerzális „recept”: minden az óra megfontolt jellemzőitől, a tanított fegyelemtől és ... a tanár kreatív fantáziája.

Hasonló cikkek