Конспект логопедичного заняття звук н середня група. Конспект логопедичного подгрупповие заняття з розвитку фонетико-фонематических процесів Тема уроку: Звуки «Н», «нь» і буква Н. Прописування букви, читання складів

Тема: Звук (Н) і буква (Н).

Мета: Удосконалення усного мовлення, Збагачення словника.

  • Уточнити артикуляцію звуку «Н».
  • Розвивати фонематичні сприйняття через знаходження слів зі звуком «Н».
  • Складання пропозицій з приводом «на, над».
  • Ознайомити з образом літери «Н».

Обладнання: м'яч, дзеркала, набір картинок, складальне полотно, магнітна дошка, фломастер, олівець-штамп, лист темної паперу, гуаш.

хід заняття

1. Розминка для розуму.

Де живуть ці звірі і птахи?(Гра проводиться в колі з м'ячем).

Теля - (в хліві)

Бельчонок - (в дуплі)

Зайченя - (під кущем)

Ведмедик - (в барлозі)

Лисеня - (в норі)

Вороненя - (в гнізді).

2. Повторення пройденого.

Артикуляційна гімнастика.

Екскаватор землю риє (вправа «Чашечка»)

Новий будинок висотний будує.

Поверхи все вище в ньому (кінчик язика тягнеться до носа)

Новосели в'їдуть в будинок.

3. Новий матеріал.

Діти, відгадайте загадку:

Вище лісу, вище гір

Розстеляється килим.

Він завжди розкинуть

Над тобою і наді мною

Те він сірий, то він синій,

Те він яскраво блакитний. (Небо)

На який звук починається слово небо? (Відповіді дітей)

  • Сьогодні звук «Н» запрошує нас до себе в гості. Хто знайде слова зі звуком «Н», той і увійде в нашу казку. ( Дітям лунають картинки. Вони відбирають ті, в назві яких є звук «Н»):

Ножиці, ваза, парасольку, телефон, чемодан, диван, посуд, машина ...

  • Звук «Н» радий, що ви знайшли слова, в яких він живе. Він просить, щоб ви розповіли, як правильно його вимовляти.

(діти дивляться в дзеркало, вимовляють звук «Н» і розбирають артикуляцію за схемою: губи-зуби-мову-зв'язки-повітряний струмінь)

Губи розімкнуті, зуби зближені, мова за верхніми зубами, голосові зв'язкивібрують, повітряний струмінь спрямована на кінчик язика.

4. Закріплення нового матеріалу.

  • У звуку «Н» сьогодні велике свято - новосілля. Він побудував будинок на березі річки. Сьогодні вселяються новосели - це тварини, в назві яких є звук «Н». Давайте, хлопці, допоможемо новоселам вселитися в будинок.

Педагог малює на дошці триповерховий будинок з двома квартирами на кожному поверсі. Дітям пропонуються картинки, що використовуються на першому етапі заняття:

Теля, білченя, ведмежа, лисеня, вороненок.

Дитина вибирає картинку і розміщує її в будинку (магніт), супроводжуючи свої дії словами: «Теля буде жити на другому поверсі в квартирі зліва ...»

Вихователь: - Всі наші друзі оселилися в зручних квартирах. Вони запрошують нас до себе в гості. Але йти з порожніми руками на новосілля не прийнято. Давайте, хлопці, ми виберемо подарунки для наших новоселів. Але раз заняття наше проходить в країні звуку «Н», то і подарунки повинні бути з цим звуком. Вибирайте, будь ласка.

Педагог виставляє на складальному полотні картинки зі звуком «Н» і без нього: ножиці, телефон, каструля, диван, ваза, машина, чемодан, парасольку, замок.

Діти вибирають предмет зі звуком «Н» і дарують його новоселові.

Наприклад: - Я подарую диван білченяті, який живе на другому поверсі праворуч

(Картинка із зображенням подарунка розміщується так, щоб не було видно предмет - прикріплюється зворотною стороною)

Після того, як всі подарунки роздаровані, вихователь просить дітей згадати, на якому поверсі оселився вороненок і що йому подарували.

(Передбачуваний відповідь: -Вороненок оселився на третьому поверсі зліва. Ми подарували йому парасольку).

  • Робота зі складання пропозицій з приводами «на», «над».

Картинки, що закривають «новоселів» прибираються. Діти повинні бачити всіх «мешканців» будинку.

Педагог задає питання:

Хто живе в нашому будинку на першому поверсі? (На другому поверсі? На третьому поверсі?)

Діти відповідають розгорнутим пропозицією, використовуючи прийменник «на».

(- На першому поверсі живуть білченя і зайченя.)

Хто живе над зайченям? (Ведмежам, телям, білченям)

Діти відповідають розгорнутим пропозицією, використовуючи прийменник «над».

(- Над зайченям живе білченя).

Физкультминутка

А зараз ми перетворимося в звірів і птахів. Ваше завдання непросте: уважно послухайте мене і покажіть тварину або птаха.

Які звуки видає вороненок? (Кар-кар-кар .)

Перетворимося в воронят і ... полетіли. (Руки в сторони і зі звуками кар-кар-кар діти зображують летящіхворонят.)

А які звуки видає жаба? (Ква-ква.)

Перетворилися в жаб і стрибаємо, як вони.

А як у нас говорить півник? (Кукуріку.)

А тепер ми півники, спинки випрямили, чубчик нагострили, чоботи у нас зі шпорами, показуємо їх, красуючись і важливо простуємо.

  • Знайомство з буквою.

У звуку «Н» є рідна сестра - буква «Н» (ен). Вони дуже люблять один одного, але одного можна тільки почути, а іншу можна тільки побачити.

Кого можна почути? (Звук «Н»)

Кого можна побачити? (Букву «Н»)

Зустрітися! Ось вона буква «Н».

Буква «Н» як драбинка,

Все рухаємося вперед,

Як драбинка, чудесенка,

У світ знань нас кличе!

5. Заключна частина.

Розвиток дрібної моторики.

Буква «Н» зібралася в гості до новоселам, але настала ніч. На небі не було жодної зірочки і буква «Н» заблукала. Хлопці, давайте допоможемо букві «Н» дістатися до будинку, запалимо на небі багато маленьких зірочок, які висвітлять їй шлях.

Робота з олівцем - штампом.

Тема: Звук [н]

цілі: вміти виділяти звук [н] серед інших згодні звуків, визначати місце звуку в слові; утворювати суще ствительность за допомогою суфіксів: -ата, -ята, -онок, -енок розвивати графічні вміння і навички.

1. організаційний момент

Гра з м'ячем «Назви правильно» (Овоч - помідор квітка - троянда, птиця - грак ...).

2. Артикуляційна гімнастика

3. Знайомство зі звуком Логопед вимовляє:

Звук [н] (Так поганяємо конячку) - приголосний, дзвінкий. Вимовляємо цей звук в ніс, коротко, його не можна петь.1

«Злови звук».

Діти плескають у долоні, почувши звук [н] в ряду звуків: П "Н-З" К "Н-д ...

«Чисто Говорко». Діти повторюють:

але але - - відкрили ми вікно

на-на - в небі місяць

Ну ну - дивимося на місяць

Діти називають картинки зі звуком [н].

«Веселий потяг».

Діти повинні знайти місце звука [н] в слові і поставити

картинку (Ніж, шкарпетки, апельсин, телефон, диван, парасольку, лимон ...) в вагончик (на початку, в середині, в кінці слова).

«Докажи слівце» (по картинках).

Маша наділу теплі ... шкарпетки.

Діма з'їв солодкий ... апельсин.

Бабуся в чай ​​поклала ... лимон.

У Наташі новий ... парасолька.

"Слухай уважно".

Діти піднімають руку, почувши звук [н] у вірші:

Настає ніч,

Ти втомилася, дочка.

Ніжки бігали з ранку,

Очках спати давно пора.

Т. Воронько

4. Физкультминутка «Ведмідь, заєць, чапля»

Діти рухаються по колу під удари бубна: під швидкі удари - скачуть, як зайчик. Під рідкісні - йдуть, як ведмідь, бубон замовкає - стоять на одній нозі, як чапля.

5. Гра з пазлами «Чий малюк?»

Діти повинні назвати дорослих тварин, знайти їх дитинчат і перевірити відповідь за допомогою пазла.

«Що ти знаєш про тварин?».

Діти відповідають на питання: Де живе? Як виглядає? Чим харчується? Як звуть дитинчат?

«Хто з ким гуляє?».

Діти називають дитинчат тварин: у зайця - - зайчата, у лисиці - лисенята, у білки - ...

6. розвиток моторики

мета -познайомити дітей зі звуком і буквою Н.

завдання:

освітні:навчити характеризувати звук Нза акустичними і артикуляційних ознаками ; вчити виділяти Нв складах, словах; дати поняття «приголосні»; продовжувати вчити визначати перший і останній звук в слові.

Корекційно - розвиваючі:розвивати фонематичні процеси; вчити дітей складати звукові схеми і аналізувати їх; розвивати загальну, пальчиковую і артикуляционную моторику, розвивати психічні процеси.

виховні:виховувати дисциплінованість, вміння слухати педагога і відповіді інших дітей.

устаткування:предметні картинки на Н (на початку слова - ніс, насос, в кінці слова - банан, батон, півонія, пінгвін, барабан, стакан, Карлсон, бідон, диван); червоні і сині кружки, палички Кюзнера.

1. Організаційний момент:

Сяде той, хто придумає слова на звуки А, У, І.

2. Гра «Третій зайвий»

Я назву три слова, ви послухайте і скажіть, що це за слово зайве, яке не підходить? Чому? (У міру відповідей на дошку виставляються картинки)

Огірок, помідор, лимон

яблуко, батон, груша

Хліб, молоко, бідон

банан, Гарбуз, диня

апельсин, Капуста, картопля

3. Гра «Запам'ятай - повтори»

Я буду вимовляти слова, а ви запам'ятаєте їх і повторіть.

Лимон, батон, бідон

Лимон, бідон, батон

Апельсин, лимон, банан

Бідон, лимон батон

Бідон, лимон, батон

Батон, лимон, апельсин

4. Повідомлення нового

Який останній звук чується в усіх цих словах?

Артикуляційна характеристика звуку

Коли ми вимовляємо Нгуби розтягнуті в усмішці, кінчик язика стукає по бугоркам за верхніми зубами і заважає повітрю вільно виходити з рота.

Фонетична характеристика звуку

Якщо повітря не виходить вільно з рота, а зустрічає на шляху перешкоду - мова і зуби, значить це приголосний звук. Позначати його ми будемо фішкою синього кольору.

Шийка «тремтить», значить звук Н- дзвінкий.

5. Гра «Ляскай, гав не лови»

(Логопед виставляє на дошку картинки із зображеннями банана, лимона і дивана.)

Лясніть в долоні, тоді, коли я скажу правильно

БАМу - банан- банам - панам

Милон - лиман - лимон- німол

Дівам - ТИВАН - видан - диван

6. Физкультминутка

Розвиток загальної моторики

Спорожнів шпаківню, Руками, як крилами.

Полетіли птиці,

Листю на деревах Присідають.

Теж не сидиться.

Цілий день сьогодні Встають по колу і махають руками

Все летять, летять ...

Видно, теж в Африку Біжать по колу

полетіти хочуть

Розвиток дрібної моторики

Йшла качечка бережком ( «Йдуть» двома пальчиками по столу)

Йшла сіра по крутому. (Перевалюючись)

Вела дітей за собою,

І малого, і великого, (Загинають безіменний і великий палець)

І середнього, і меншого, (Загинають середній палець і мізинець)

І найулюбленішого. (Загинають вказівний палець.)

7. Закріплення звуку в складах

Звуковий аналіз складів АН, ІН.

Послухайте уважно, який склад я скажу.

Скільки звуків я вимовила?

Який звук перший?

Який звук останній?

Гра «Живі склади»

(Двоє дітей виходять до дошки і стають живими складами. Логопед визначає, хто з дітей яким буде звуком, а діти вибирають відповідне колірне позначення.)

Назвіть вийшов склад.

Це склад АН.

Назвіть, хто звук А?

А хто звук Н?

8. Закріплення звуку в словах

(Виділення звуку Н в словах лимон, диван, ніс, насос, півонія.)

Виділіть звук Н в словах наступним чином.

Бідон. У слові бідон звук Н знаходиться в кінці слова. У слові «бідон» - два склади.

9. дидактична гра«Навпаки»

- Верхній, а навпаки як буде? - Нижній.

висушіть- ... намочити

веселий- ... сумний

короткій- ... довгий

наліво ... направо

снять- ... надіти

високо- ... низько

під- ... над

10. Закріплення звуку в реченні

Складання пропозицій по односюжетним картинкам. Наприклад: «Пінгвін _________ рибу» (ловить)

«Мавпа ________ банан» (їсть)

11. Вправа «Склади пропозицію»

Кот, спати, вікно, на, Васька.

Сидіти, на, диван, Наташа.

Діти, гора, з, кататися.

Ніна, село, їхати, в.

Антон, лінійка, на, класти, книга.

Черевики, з, ноги, знімати.

12. Гра «Склади букву»

На букві Н я як на драбині

Сиджу і виспівували пісеньки.

Діти збирають букву Нз рахункових паличок.

11. Підведення підсумків. Оцінка діяльності дітей.

Інна Дмитрівна Птушко
Конспект НСД в старшій групі «Звук і буква Н»

Тема: Звук і буква Н.

мета: Формування фонетико-фонематических засобів мови.

завдання:

освітні:

продовжувати вчити дітей правильно вимовляти звук Н,

вчити давати характеристику звукупо акустико - артикуляційних ознаками,

познайомити із зоровим образом літери Н.

Корекційно-розвиваючі:

розвивати вміння виділяти звук Н в ряді слів;

розвивати вміння визначати позицію звуку в слові(початок кінець,

розвивати вміння аналізувати склади ОН, НА.

розвивати фонематичні процеси, пам'ять, увагу, артикуляционную моторику.

виховні:

виховувати бажання допомагати ближнім, любознатальность.

попередня робота: Знайомство зі звуком Н, розучування артикуляційної гімнастики, Фонетичної ритміки, навчання навичкам звукового аналізу.

устаткування: Ноутбук, презентація, проектор, екран, складальне полотно, картинки зі звуком Н, Символи голосних, приголосних звуків.

словникова робота: Горизонтальна, вертикальна.

1. Організаційний момент.

Діти входять в групу, Логопед вітає дітей.

2. Повірка знань дітей при підготовці до знайомства з новою темою.

Логопед пропонує подивитися на столи, подумати, чим будемо займатися, з чим грати. Чому. Що таке звуки? які звуки ви знаєте? Чим вони відрізняються?

Введення в ігрову ситуацію.

Логопед розповідає про те, що отримала послання від Золотої Рибки. Вона просить звільнити її з полону піратів. Для цього необхідно виконати їх завдання.

3. Актуалізація знань, необхідних для вивчення нового матеріалу.

Дітям пропонуються завдання піратів.

гра «Вгадай звук»

Логопед пропонує подивитися на екран, назвати слова (носоріг, ножиці, шкарпетки, стакан, диван, ноти, визначити, що спільного у цих слів, визначити, який звукдопомагатиме проходити випробування. З яким звукомдоведеться зустрітися. Логопед повідомляє, що в завданнях дітям зустрінеться і літера, Що позначає цей звук.

характеристика звукуН по акустичним і артикуляційних ознаками.

Діти підходять до дзеркал, описують артикуляцію звуку Н.

напружено мовою

На ясна наверх натиснемо.

Н ми дзвінко вимовляємо.

Звуку допомагає носик.

Потім дають характеристику цього звуку.

Артикуляційна гімнастика.

Физминутку з використанням фонетичної ритміки.

гра « Звуки-невидимки»

Логопед пропонує заспівати пісеньку звуків, Виконавши вправи

фонетичної ритміки: АІ, УА, УН, АН.

гра «4 зайвий»

Логопед називає 4слова. Діти називають слово зі звуком Н, Потім вимовляють це

слово з різною інтонацією (Весело, здивовано, сумно).

Ніж, кіт, автобус, сумка.

Муха, лелека, будинок, шкарпетки.

Губи, кит, диван, підлогу.

Ноти, хмара, майка, букет.

гра «Засіли будиночки»

Діти розкладають картинки за місцем знаходження звуку в слові.

(Ніч, ноти, носоріг, ноги, диван, лимон, склянка, барабан)

викладання звукових схем складів ОН, НА.

гра "Постукає"

Щоб відчинилися двері темниці, потрібно правильно постукати. діти повторюють

ритмічний малюнок, запропонований логопедом. з'являється звільнена

Золота рибка.

3. Відкриття нового знання.

Логопед говорить про те, що звукН на письмі позначається буквою Н. В

подяку, за те що ми врятували Золоту Рибку- вона покаже нам букву Н.

Букву Н ось так напишеш:

Ніжка, ніжка,

Поперек ми покладемо поясок.

4. Включення нового знання в систему знань дитини.

Логопед пропонує розглянути букву Н. Подумати і сказати, на що вона схожа. З яких елементів складається (2 палички довгі-вертикальні, і 1короткая-горизонтальна). пропонує написати букву в повітрі. Потім на своїй долоньці.

Логопед пропонує подумати, змогли ми допомогти Золотий Рибці. Згадати завдання, які допомогли врятувати.

Максимова Світлана Олександрівна
МДОУ Дитячий садок "Казка"

Тверська область, п.Спірово.
вихователь

Конспект комбінованого заняття

з навчання грамоті.

Тема: «Звук [н], буква Н».

Завдання: - познайомити дітей зі звуком [н], і з буквою Н;

Вчити правильно вимовляти звук [н];

Вміти характеризувати звук [н];

Розвивати фонематичні сприйняття, слухову пам'ятьі увагу

Виділяти звук [н] в ряді звуків, слів, складів.

Устаткування: дзвіночок; конверт з картинками, назви яких починаються з літери Н; рахункові палички (або пластилін, картон); шкатулка з загадками; дидактична гра «Місце звуку в слові».

Хід заняття.

1. Орг. момент.

Хлопці, встаньте в коло.

Зібралися всі діти в коло

Я твій друг і ти мій друг

Міцно за руки візьмемося

І один одному посміхнемося

(Дзвонить дзвоник)

Увага, чарівний дзвіночок продзвенів і нашому заняттю початися велів. (Діти вимовляють останнє слово разом з вихователем).

2. Повторення знань.

Дидактична гра «Договори слівце».

Хлопці, я всім пропоную трохи пограти.
- Я буду називати слово, а ви повинні його договорити.

Помідор, паркан, кондуктор, куля, конструктор.

Хлопці, який звук ми вставили в слова?
(Звук [р].)

Що ми знаємо про це звуці? (Згідний).

Якщо діти не можуть запитати:

Які бувають звуки? (Голосні приголосні).

Чому так називаються? (Відповіді дітей).
- Чим відрізняються? (Відповіді дітей)

3.Знакомство з новим звуком і буквою.

Хлопці, у мене є гарний конверт, давайте його відкриємо і подивимося, що ж там лежить.

Назвіть, що зображено на картинці.

Носоріг Насос Нарцис

ніс Ніж

носок Ножиці

Хлопці, який перший звук ви чуєте у всіх цих словах? (Звук [н]).

Сьогодні ми познайомимося з новим звуком [н].

Давайте трохи поговоримо про це звуці.

Вимовте його [н].

напружено мовою
На ясна наверх натиснемо
[Н] - ми дзвінко проізнесём.

Який це звук: голосний чи приголосний?

(Згідний, тому що ми не можемо його проспівати, нам заважають верхні зуби).

Физкультминутка.

Гра «Будь уважним! »

Хлопці, я буду вимовляти звуки, склади, слова.

Якщо почуєте звук [н] - хлопніть в долоні, якщо немає, приберіть руки за спину.

а) [а, у, н, о, н, м, е, і, и, н].

б) ау, ам, ан, він, ои, ок, ін.

в) ніж, вилка, ложка, насос, ніс, мама, ніжка, поясок, нора.

Показ букви Н.

Хлопці, а ви хочете дізнатися, як виглядає буква Н.

На що схожа буква Н? (Відповіді дітей).

Подивіться, «Н» - легко запам'ятати можна:

Слухай: ніж, напилок, ножиці.

«Н» - на початку слів ти чуєш?

Букву «Н» ось так напишеш:

Ніжка, ніжка

поперек

Поклали поясок.

Спробуйте цю букву написати в повітрі.

4. Закріплення знань.

Хлопці, для того, щоб ви краще запам'ятали букву Н, я пропоную вам скласти цю букву їх рахункових паличок (зліпити з пластиліну).

Подивіться, які чудові літери у нас вийшли.

Дидактична гра «Місце звуку в слові».

Хлопці, у мене для вас є скринька.

Потрібно її відкрити і подивитися, що ж там лежить. Але для того щоб вона відкрилася ви повинні назвати слова, в яких є звук [Н]. (Запропонувати дітям визначити місце звука в слові).

Хлопці, ви назвали багато слів, в яких є звук [н], тепер скринька повинна відкритися.

Подивіться, в скриньці лежать загадки. Давайте сядемо за столи і пограємо в гру «Визнач місце звуку в слові».

Діти по черзі дістають загадки, в відгадки яких є звук [Н]; визначають місце звуку в слові.

1) Два кільця, два кінця 2) Чорний Івашка, дерев'яна
По середині гвоздік.рубашка. Де носом поведе

(Ножиці). Там замету кладе
(Олівець).

3) а) Що можна бачити з 4) Два братика, в одне донцестучатся,
закритими очима? (Сон) Але не просто б'ють, разом пісні
б) Що солодше меду, що співають. (Барабан).
сильніше від лева? (Сон).

5) а) Апарат невеликий,
Але дивні такої.
Якщо один мій далеко
Говорити мені з ним легко

5. Підсумок заняття.

Дзвін дзвіночка.

Хлопці, чарівний дзвіночок задзвенів, тому наше заняття підійшло до кінця.

З яким звуком і з якою буквою ми сьогодні познайомилися? (Відповіді дітей).

Що вам сподобалось? (Відповіді дітей).

Що викликало у вас утруднення? (Відповіді дітей).

Схожі статті

  • Немає ніг а ходять 4 літери. Ходять без ніг. Визначення слова годинник в словниках

    ЗАГАДКИ Сфінкс Сфінкс задасть вам загадку і в залежності від того, правильно чи ні ви відповісте, благословить або прокляне вас. Як благословення ви можете отримати ресурси, ману, досвід або окуляри пересування. Прокляття може ...

  • Загадка про шкільний дзвінок для дітей

    11 Щаслива дитина 16.05.2018 Дорогі читачі, навчання малюків починається ще в дитячому садку. Саме тут закладаються перші основи знань, та й ми завжди поруч, розвиваємо дітей, готуємо їх до школи. А за допомогою загадок ...

  • «Вечір загадок за творами З

    Всі ми з дитинства чудово знаємо Самуїла Яковича Маршака - російського радянського поета, який дуже багато книг написав для самих маленьких і допитливих читачів. Саме загадки Маршака залучають дітлахів, і ті з задоволенням ...

  • Битви імперій: Ацтеки Гра ацтеки битви імперій

    Куаутемок очолив імперію ацтеків в результаті «ночі печалі». Цей епізод став першим зіткненням правителя з іспанським завойовником Кортесом. «Ніч печалі» з 30 червня на 1 липня 1520 ознаменувалася відступом конкістадорів з ...

  • Ацтеки: битви імперій: керівництва і проходження Ацтеки битви імперій

    Вам знайоме слово «марення»? Швидше за все - напевно. Чи може марення бути чудовим? Швидше за все - ні, відповісте ви і ... помилитеся. Повністю забуте творіння російських розробників «Битви імперій: Ацтеки» начисто спростовує ...

  • Різноманітні загадки про вчителя

    Загадки про вчителя безумовно сподобаються школярам, ​​адже тих, з ким стикаєшся регулярно, дізнатися найпростіше. Однак ці загадки можна і дати дітям молодшого віку, які вже знайомі з деякими близькими їх сприйняття професіями. Будь-яку ...