Конспект "Навчальне виклад на основі зорового сприйняття тексту« Які бувають дупла? » (За Н.Сладкову) ". Виклад-міркування: «Які бувають дупла? Аналіз роботи які бувають дупла

Конспект уроку російської мови в 3 класі.

Тема урока: Навчальне виклад на основі зорового сприйняття тексту «Які бувають дупла?» (За Н.Сладкову)

Мета уроку: 1. Формувати вміння працювати з текстом, визначати його основну думку, ідею, структуру, ділити текст на частини і озаглавлювати їх відповідно до типу тексту-міркування.

УУД:Формувати вміння будувати текст відповідно до структурно-композиційними особливостями тексту-міркування, вміння конструювати тезу і висновок як структурні компоненти тексту-міркування, з'єднувати пропозиції за допомогою лексичних і граматичних засобів зв'язку.

завдання уроку: 1. Сприяти розвитку вміння більш точно відбирати слова, вирази, словосполучення для написання тексту.

2. Працювати над розвитком мовлення учнів.

3. Розвивати уміння доводити свою думку, наводячи аргументи і факти.

4. Розвивати орфографічну пильність учнів.

5. Прищеплювати любов до рідної природи.

6. Прищеплювати любов до читання, розвивати допитливість.

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

Кого називають санітарами лісу? (Вовка. Дятла)

Відгадайте загадку: Він по-робочому одягнений - зручно, просто, спритно. На ньому малиновий бере і строката спецівка. (Дятел)

Що ви знаєте про дятлів? (Дятла можна побачити на стовбурах дерев в лісі і парку. Дятел весь строкатий - білий з чорним, а на голові червона «шапочка». Дятел невеликого зросту - всього лише побільше шпака.)

Що часто зустрічається в стовбурі дерева після роботи дятла? (Дупло.)

Гнізда дятли влаштовують в дуплах сухих дерев, причому зазвичай самі видовбують ці дупла. І свої «квартири» змінюють щороку. А старе займають нові мешканці, але не дятли. Хто ж? (Білки. Інші птахи.)

Про решту мешканців «квартир» ви дізнаєтеся сьогодні на уроці.

2. Постановка теми уроку.

Зараз ми підготуємося і напишемо виклад. Для чого ми вчимося писати викладу? (Щоб уміти передавати письмово зміст прочитаного. Щоб дізнатися щось нове.)

Виклад писатимемо за оповіданням Миколи Івановича Сладкова.

/ Учитель показує портрет письменника. /

Які твори цього письменника ви вже читали? ( «Лісові тайнички». «Ведмежа гора». «Нічні мисливці». «Мугикаючи». «Відчайдушний заєць»)

/ У дошки виставка книг Н.Сладкова. /

Микола Сладков народився в Москві, але виріс і все життя прожив у Санкт-Петербурзі. Хлопчиком він займався в гуртку юннатів при Зоологічному інституті, над яким шефствував Віталій Біанкі. Віталій Валентинович став наставником, учителем і другом Сладкова. Топограф за фахом, Сладков пройшов по дорогах Великої Вітчизняної і після війни служив в армії. Перша його книга, «Срібний хвіст», з'явилася в 1953 році. З тих пір видано безліч його казок і оповідань про природу. У багатьох книгах Н.Сладкова поміщені його фотороботи - незвичайної краси знімки його героїв: змій, метеликів, ведмедів, тигрів, мурах ... Кожен мешканець світу природи прекрасний по-своєму: Сладков вміє це побачити.

Наш текст називається «Які бувають дупла?»

3. Знайомство з текстом.

/ Надруковані тексти лежать на партах. /

Текст читає вчитель.

Які бувають дупла?

Кожне дупло в лісі - загадка. Умілий слідопит слідами розрізняє дупляного жителя. Бувають дупла-нічліжки. У них проводять ніч білки, дятли. Сич днює в дуплі, а вночі летить на полювання. Бувають дупла-комори. У них білка ховає горіхи. Куниця покладе про запас лісову миша. Бувають дупла-спальні. Всю зиму спить в дуплі кажан. Вона проводить зимову сплячку вниз головою. Всю зиму не їсть і не п'є. Скільки дупел, стільки загадок.

Які слова були незрозумілі? (Днює, сич)

Хто знає чи може пояснити значення цих слів? (Сич - це нічна хижий птах, схожа на сову.)

Ночує - проводить ніч, а днює - проводить день.

/ Учитель показує ілюстрації пугача, дятла, білки, куниці, летючої миші. /

4. Повторне читання тексту вголос учнями. Бесіда за змістом.

Про що йдеться в цьому тексті? (Про дуплах.)

Яка тема тексту? (Різні бувають дупла в лісі.)

До якого типу тексту віднесете даний розповідь? (Текст-міркування.)

Доведіть. (В цьому тексті є теза, доказ, висновок.)

Що означає слово «тезу»? (Це думка, яку потрібно довести.)

Прочитайте тезу даного тексту. (Кожне дупло в лісі - загадка. Умілий слідопит слідами розрізняє дупляного жителя.)

Саме ця теза ми і повинні довести. Прочитайте доказ. (Бувають дупла-нічліжки. У них проводять ніч білки, дятли. Сич днює в дуплі, а вночі летить на полювання. Бувають дупла-комори. У них білка ховає горіхи. Куниця покладе про запас лісову миша. Бувають дупла-спальні. Всю зиму спить в дуплі кажан. Вона проводить зимову сплячку вниз головою. Всю зиму не їсть і не п'є.)

Які види дупел згадуються? (Дупла-нічліжки, дупла-комори, дупла-спальні.)

Прочитайте висновок з даного тексту. (Скільки дупел, стільки загадок.)

Зверніть увагу - висновок відповідає темі, заголовку, головної думки.

Як ви думаєте, а в якому жанрі написаний текст? (Це розповідь.)

5. Розподіл тексту на частини і складання плану.

Поділений даний текст на частини? (Ні.)

На скільки частин можна розділити весь текст? (На три частини.)

Тексти-міркування частіше складаються з трьох абзаців.

Як будете писати кожну частину? (З нового рядка.)

Про що йдеться в першій частині? (Кожне дупло в лісі - загадка. Умілий слідопит слідами розрізняє дупляного жителя. Це теза. Вступ.)

/ Учитель фіксує відповіді дітей на дошці. /

Про що йдеться в другій частині? (Це основна частина. Доказ.)

Прочитайте перший доказ. (Бувають дупла-нічліжки. У них проводять ніч білки, дятли. Сич днює в дуплі, а вночі летить на полювання.)

Визначте тему. (Дупла-нічліжки.)

Хто проводить ніч в дуплах-нічліжках? (Білки і дятли.)

Як озаглавим перший доказ? (Дупла-нічліжки.)

Прочитайте другий доказ. (Бувають дупла-комори. У них білка ховає горіхи. Куниця покладе про запас лісову миша.)

Визначте його тему. (Дупла-комори.)

Хто влаштовує комори в дуплах? (Білка і куниця.)

Як озаглавим другий доказ? (Дупла-комори.)

Прочитайте Третій доказ. (Бувають дупла-спальні. Всю зиму спить в дуплі кажан. Вона проводить зимову сплячку вниз головою. Всю зиму не їсть і не п'є.)

Яка тема цієї частини? (Дупла-нічліжки.)

Хто спить всю зиму вниз головою? (Кажан.)

Як озаглавим Третій доказ? (Дупла-нічліжки.)

Про що йдеться в третій частині? (Цей висновок. Висновок.)

Наявність висновку говорить про те, що текст завершений.

Яка частина вийшла найбільша? (Друга частина - доказ.)

/ На дошці з'явився план викладу. /

1. Вступ.

2. Основна частина:

1) дупла-нічліжки;

2) дупла-комори;

3) дупла-спальні.

3.Заключеніе.

Скільки разів ви в тексті почнете писати з нового рядка? (Три рази.)

6. Физкультминутка.

«Зарядка бельчат»

У лісовій глушині на ялинці

Жили-були два бельчонка.

Жили дружно, не тужили

І з зарядкою дружили.

Вставали рано вранці,

Зображували кенгуру:

За вуха лапками хапалися

І вправо-вліво нахилялися.

Дружно плескали в долоні

І тяглися, немов кішки.

Ніжками тупотіли,

Очицями плескали,

Головками крутили,

Один за одним слідом ходили.

«Є в лісі три полички»

Є в лісі три полички: / Грюкають в долоні. /

Їли - ялинки - ялинки. / Руки вгору - в сторони - вниз. /

Лежать на ялинках небеса, / Руки вгору. /

Внизу на ялинках - роса. / Руки вниз, присіли. /

7. Мовний розбір тексту. (Аналіз тексту)

Прочитайте перше речення. (Кожне дупло в лісі - загадка.)

Підберіть синонім до слова «кожне». (Будь-яке, будь-яке.)

Для чого потрібно це слово в реченні? (Дупель багато в лісі, але всі вони різні.)

Яке слово вказує на місце, де відбувається подія? (В лісі.)

Яку роль в реченні відіграє слово «загадка»? (Щоб нам було стало цікаво.)

Прочитайте друге речення. (Умілий слідопит слідами розрізняє дупляного жителя.)

Знайдіть синонім до слова «умілий». (Досвідчений.)

Яким словом можна замінити слово «слідопит»? (Любитель природи.)

На що вказує слово «дупляной»? (Житель якогось дупла.)

Прочитайте третє речення. (Бувають дупла-нічліжки.)

Підберіть синонім до слова «бувають». (Є.)

А хто в них проводить день? (Сич.)

Чому Н.Сладков інші дупла називає коморами? (В них тварини роблять запаси корму.)

Підберіть синонім до слова «ховає». (Складає. Вкриває від сторонніх очей.)

А чому дупла названі спальнями? (Спальня - це місце для сну. Деякі тварини на зиму залягають в сплячку.)

Яким дієсловом можна замінити словосполучення «проводить зимову сплячку»? (Зимує.)

Прочитайте останнє речення. (Скільки дупел, стільки і загадок.)

Яке слово повторюється в першому і останньому пропозиціях? ( «Загадка».)

Як ви думаєте, чому? (Зазвичай тезу збігається з висновком. Висновок - це доведений теза.)

Визначте тип зв'язку речень у тексті: ланцюгова або паралельна? (Ланцюгова зв'язок.)

Назвіть засоби зв'язку. (Повтор слова «дупла», займенник (в) них, вона.)

Абсолютно вірно. У текстах з ланцюгової зв'язком сцепляющими словами можуть бути синоніми, займенники, повтори слів.

А чи є в тексті спеціальні слова-зв'язки після тези і після докази: «доведемо це», «безсумнівно», «тому що», «таким чином», «по-перше» і інші? (Ні.)

Вірно. Тут частини міркування зв'язуються за змістом і за допомогою інтонації.

Як ви думаєте, чому в цьому тексті використовувалася саме ланцюгова зв'язок пропозицій? (Об'єктом міркування є дупло. У кожному реченні повідомляється щось нове про дупло. Кожен раз уточнюється про те, хто живе в дуплі.)

/ Єдиний тимчасової план тексту не обговорюється, тому що не вивчалася тема «Зміна дієслів за часами» ./

8. Орфографічна підготовка.

Для того, щоб текст викладу написати без помилок, згадаємо правопис деяких орфограмм.

/ Слова з тексту виписані на дошці, розбиті на групи. /

(В) л ... су зага ... ка ж ... теля (про) водять

(По) сл ... дам ночле ... ки сич ... (раз) ворожить

л ... хмар ... я вни ... мис ... (по) покладає

г ... л ... виття (про) запа ... ноч ... ю (не) їсть

кл ... довие спяч ... ку (не) п'є

За яким принципом слова з пропущеними орфограммами об'єднані в перший стовпчик? (Слова з ненаголошеній гласною, яку можна перевірити наголосом.)

Давайте назвемо перевірочні слова і вставимо пропущені букви, а там, де потрібно, розкриємо дужки. Працюємо «по ланцюжку» біля дошки.

/ Учні по черзі виходять до дошки, вставляють червоною крейдою пропущену орфограмму, пояснюють її. /

На яке правило дані слова в другому стовпчику? (Парні приголосні.)

Назвіть перевірочні слова і вставте пропущені букви. Продовжуємо працювати «по ланцюжку».

На яке правило зустрілися слова в третьому стовпчику? (Правопис слів з шиплячими приголосними.)

Вставте там, де потрібно пропущені букви.

/ Діти продовжують працювати «по ланцюжку» біля дошки. /

Яке правило об'єднує слова четвертого стовпчика? (Правопис дієслів.)

Поясніть, як пишуться дані дієслова.

/ Діти «по ланцюжку» виходять до дошки. /

Які питання у вас ще виникли?

/ В кінці роботи слова закриваються. /

9. Запис тексту викладу.

Прочитайте текст ще раз про себе.

Закрийте листочки з текстом. Запишіть його.

/ Учні пишуть текст самостійно, без чернетки.

10. Домашнє завдання.

Удома вам потрібно буде написати твір-роздум на тему «Якби я був учитель ...»

11. Підсумок уроку.

Хлопці, чого вчилися сьогодні на уроці російської мови? (Вчилися писати переказ.)

З яким типом тексту працювали? (Працювали з текстом-міркуванням.)

Урок закінчено. Дякую за роботу.

прикладна програма

Алгоритм роботи над викладом для учнів.

Уважно слухай назву тексту і сам текст. При першому читанні постарайся зрозуміти основну думку тексту, запам'ятати порядок проходження частин.

При повторному читанні можеш записати ключові слова, Яскраві образи, порівняння.

Склади план тексту.

Спробуй одним реченням передати основну думку кожного пункту плану. У тебе має вийти маленький текст.

Наступна дія розширення «маленького тексту»: тут допоможуть записані тобою ключові слова, цікаві образи і порівняння.

В результаті попередньої роботи у тебе вийшов чернетку. Його треба уважно прочитати, перевірити помилки, відредагувати, тобто пошукати невдалі вирази, повтори, слова, що не поєднуються один з одним.

Акуратно, без помилок перепиши виклад і ще раз перевір.

комплексна перевірочна робота

2 клас

Які бувають дупла?

Кожне дупло в лісі - загадка. Умілий слідопит слідами розгадає дупляного жителя.

Бувають дупла-нічліжки. У них проводять ніч білки, дятли. Сич днює в дуплі, а вночі летить на полювання.

Бувають дупла-комори. У них білка ховає горіхи. Куниця покладе про запас лісову миша.

За день білка з'їдає 36 горіхів, дятел добуває і з'їдає до 600 штук личинок. Куниця за день з'їдає сім гризунів, а сич ловить і з'їдає в день дві миші.

Бувають дупла-спальні. Всю зиму спить в дуплі кажан. Вона проводить зимову сплячку вниз головою. Всю зиму нічого не їсть і не п'є.

Скільки дупел, стільки і загадок.

1-й варіант

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Завдання №1.

Про кого йдеться в третьому абзаці тексту?

Відповідь. У ньому йдеться про ______________________________________.

Завдання №2.

Знайди в тексті відповідь на питання: «Як використовує дупло білка?» Спиш цю пропозицію.

Перевір свій запис, якщо треба, виправ.

Завдання №3.

    Знайди в виписаному тобою пропозиції слово, що позначає дію предмета.Випиши його. ____________________________________

    Знайди в виписаному тобою пропозиції слово, що позначає предмет.Випиши його. _____________________________________________

Завдання №4.

    Знайди і випиши з тексту назви птахів.

________________________________________________________ ________

    Підкресли в виписаних словах букви м'яких приголосних.

Завдання №5.

Білка запасла на зиму 65 горіхів і 28 грибів.

    Запиши питання завдання, якщо вона вирішується так: 65 + 28 \u003d ...

Порахуй і запиши відповідь: ______________________________________________________________

________________________________________________________________

    На скільки менше грибів, ніж горіхів запасла білка? Запиши вираз і обчислювальні його значення: ________________________________________________________________

________________________________________________________________

Завдання №6.

Відзнач значком, у якої тварини тривалість життя більше ніж, у кажана, але менше, ніж у пугача.



ДОДАТКОВА ЧАСТИНА

Завдання №7.

тварина

кількість їжі

за день

Які місця у інших?

Сич

куниця

Дятел

Білка



Завдання №8.

Хто з тварин, перерахованих в тексті, робить запаси на зиму? ________________________________________________________________

________________________________________________________________

Завдання №9.

В охороні природи маленьких справ немає. А що ти робиш, щоб зберегти природу? ________________________________________________________

Завдання №10.

Напиши, що означає слово «дупло»?

__________________________________________________________________

2-й варіант

Прізвище ім'я _______________________________________________

Школа __________________________ Клас _____________________

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Постарайся виконати всі завдання цієї частини. Виконуй їх по порядку. Прочитай текст.

Завдання №1.

Про кого йдеться в п'ятому абзаці тексту?

Відповідь.

Завдання №2.

Знайди в тексті відповідь на питання: «Як використовує дупло куниця?» Спиш цю пропозицію ._________________________________________________

Перевір свій запис, якщо треба, виправ.

Завдання №3.

1. Знайди у виписаному тобою пропозиції слово, що позначає дію предмета. Випиши його. ____________________________________

2. Знайди в виписаному тобою пропозиції слово, що позначає предмет. Випиши його. _____________________________________________

Завдання №4.

1. Знайди і випиши з тексту назви звірів.

________________________________________________________________

Завдання №5.

Білка запасла 48 горіхів і 26 грибів.

1. Запиши питання завдання, якщо вона вирішується так: 48 - 26 \u003d ...

________________________________________________________________________________________________________________________________

Порахуй і запиши відповідь: _______________________________________________________________

2. Скільки всього грибів і горіхів запасла білка? Запиши вираз і обчислювальні його значення: ________________________________________________________________

________________________________________________________________

Завдання №6.

Відзнач значком, у якої тварини тривалість життя більше ніж куниці, але менше, ніж у дятла.



60 міс. 96 міс. 80 міс. 92 міс. 72 міс.

ДОДАТКОВА ЧАСТИНА

Завдання 7 - 10 можна виконувати в будь-якому порядку. Постарайся виконати не менше трьох будь-яких завдань.

Завдання №7.

Заповни таблицю, використовуючи дані тексту.

тварина

кількість їжі

за день

Хто на першому місці за кількістю з'їдається їжі за день? Які місця у інших?

Сич

куниця

Дятел

Білка

Завдання №8.

Відповідай на питання і коротко поясни свою відповідь.

Хто з тварин, перерахованих в тексті, що не робить запаси на зиму? Приведи свій приклад. ________________________________________________________________

________________________________________________________________

Завдання №9.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Завдання №10.

Напиши, що означає слово «барліг»? __________________________________________

3-й варіант

Прізвище ім'я _______________________________________________

Школа __________________________ Клас _____________________

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Виконуй їх по порядку.

Прочитай текст.

Завдання №1.

Про кого йдеться в другому абзаці тексту?

Відповідь. У ньому йдеться про _________________________________________

Завдання №2.

Знайди в тексті відповідь на питання: «Як проводить зиму кажан?» Спиш цю пропозицію ._________________________________ _______________________________________________________________

Перевір свій запис, якщо треба, виправ.

Завдання №3.

1. Знайди у виписаному тобою пропозиції слово, що позначає дію предмета. Випиши його. _______________________________.

2. Знайди в виписаному тобою пропозиції слово, що позначає предмет. Випиши його. ________________________________________.

Завдання №4.

1. Знайди і випиши з тексту по два назви тварин.

звірі: _______________________________________________________________

птахи: _______________________________________________________________

2. Підкресли в виписаних словах букви м'яких приголосних.

Завдання №5.

Білка запасла 57 горіхів і 14 грибів.

1. Запиши питання завдання, якщо вона вирішується так: 57 + 14 \u003d ...

_______________________________________________________________

Порахуй і запиши відповідь: ________________________________________

2. На скільки більше горіхів, ніж грибів запасла білка? Запиши вираз і обчислювальні його значення: _______________________________________________________________

Завдання №6.

Відзнач значком, у якої тварини довжина тіла більше ніж, кажана, але менше, ніж у пугача.



28 см 24 см 46 см 25 см 13 см

ДОДАТКОВА ЧАСТИНА

Завдання 7 - 10 можна виконувати в будь-якому порядку.

Постарайся виконати не менше трьох будь-яких завдань.

Завдання №7.

Заповни таблицю, використовуючи дані тексту.

тварина

кількість їжі

за день

Хто на першому місці за кількістю з'їдається їжі за день? Які місця у інших?

Сич

куниця

Дятел

Білка

Завдання №8.

Відповідай на питання і коротко поясни свою відповідь.

Напиши, хто з тварин в тексті нічого не їсть і не п'є всю зиму?

Приведи свій приклад. ___________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________

Завдання №9.

В охороні природи маленьких справ немає. А що ти робиш, щоб зберегти природу? _______________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________

Завдання №10.

Напиши, що означає слово «нора»? _______________________________________________________________

________________________________________________________________

4-й варіант

Прізвище ім'я _______________________________________________

Школа __________________________ Клас _____________________

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Постарайся виконати всі завдання цієї частини.

Конспект уроку російської мови в 3 класі.

Тема урока : Навчальне виклад на основі зорового сприйняття тексту «Які бувають дупла?» (За Н.Сладкову) Мета уроку: 1. Формувати вміння працювати з текстом, визначати його основну думку, ідею, структуру, ділити текст на частини і озаглавлювати їх відповідно до типу тексту-міркування. УУД: Формувати вміння будувати текст відповідно до структурно-композиційними особливостями тексту-міркування, вміння конструювати тезу і висновок як структурні компоненти тексту-міркування, з'єднувати пропозиції за допомогою лексичних і граматичних засобів зв'язку.

завдання уроку : 1. Сприяти розвитку вміння більш точно відбирати слова, вирази, словосполучення для написання тексту. 2. Працювати над розвитком мовлення учнів. 3. Розвивати уміння доводити свою думку, наводячи аргументи і факти. 4. Розвивати орфографічну пильність учнів. 5. Прищеплювати любов до рідної природи. 6. Прищеплювати любов до читання, розвивати допитливість.

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

Кого називають санітарами лісу? (Вовка. Дятла) Відгадайте загадку: Він по-робочому одягнений - зручно, просто, спритно. На ньому малиновий бере і строката спецівка. (Дятел) Що ви знаєте про дятлів? (Дятла можна побачити на стовбурах дерев в лісі і парку. Дятел весь строкатий - білий з чорним, а на голові червона «шапочка». Дятел невеликого зросту - всього лише побільше шпака.) Що часто зустрічається в стовбурі дерева після роботи дятла? (Дупло.) Гнізда дятли влаштовують в дуплах сухих дерев, причому зазвичай самі видовбують ці дупла. І свої «квартири» змінюють щороку. А старе займають нові мешканці, але не дятли. Хто ж? (Білки. Інші птахи.) Про решту мешканців «квартир» ви дізнаєтеся сьогодні на уроці.

2. Постановка теми уроку.

Зараз ми підготуємося і напишемо виклад. Для чого ми вчимося писати викладу? (Щоб уміти передавати письмово зміст прочитаного. Щоб дізнатися щось нове.)

Виклад писатимемо за оповіданням Миколи Івановича Сладкова. Які твори цього письменника ви вже читали? ( «Лісові тайнички». «Ведмежа гора». «Нічні мисливці». «Мугикаючи». «Відчайдушний заєць») / У дошки виставка книг Н.Сладкова. /

Микола Сладков народився в Москві, але виріс і все життя прожив у Санкт-Петербурзі. Хлопчиком він займався в гуртку юннатів при Зоологічному інституті, над яким шефствував Віталій Біанкі. Віталій Валентинович став наставником, учителем і другом Сладкова. Топограф за фахом, Сладков пройшов по дорогах Великої Вітчизняної і після війни служив в армії. Перша його книга, «Срібний хвіст», з'явилася в 1953 році. З тих пір видано безліч його казок і оповідань про природу. У багатьох книгах Н.Сладкова поміщені його фотороботи - незвичайної краси знімки його героїв: змій, метеликів, ведмедів, тигрів, мурах ... Кожен мешканець світу природи прекрасний по-своєму: Сладков вміє це побачити.

Наш текст називається «Які бувають дупла?»

3. Знайомство з текстом. / Надруковані тексти лежать на партах. / Текст читає вчитель.

Які бувають дупла?

Н.Сладков.

Які слова були незрозумілі? (Днює, сич) Хто знає чи може пояснити значення цих слів? (Сич - це нічна хижий птах, схожа на сову.) Ночує - проводить ніч, а днює - проводить день.

/ Учитель показує ілюстрації пугача, дятла, білки, куниці, летючої миші. /

4. Повторне читання тексту вголос учнями. Бесіда за змістом.

Про що йдеться в цьому тексті? (Про дуплах.) Яка тема тексту? (Різні бувають дупла в лісі.) До якого типу тексту віднесете даний розповідь? (Текст-міркування.) Доведіть. (В цьому тексті є теза, доказ, висновок.) Що означає слово «тезу»? (Це думка, яку потрібно довести.) Прочитайте тезу даного тексту. (Кожне дупло в лісі - загадка. Умілий слідопит слідами розрізняє дупляного жителя.) Саме ця теза ми і повинні довести. Прочитайте доказ. (Бувають дупла-нічліжки. У них проводять ніч білки, дятли. Сич днює в дуплі, а вночі летить на полювання. Бувають дупла-комори. У них білка ховає горіхи. Куниця покладе про запас лісову миша. Бувають дупла-спальні. Всю зиму спить в дуплі кажан. Вона проводить зимову сплячку вниз головою. Всю зиму не їсть і не п'є.)

Які види дупел згадуються? (Дупла-нічліжки, дупла-комори, дупла-спальні.) Прочитайте висновок з даного тексту. (Скільки дупел, стільки загадок.) Зверніть увагу - висновок відповідає темі, заголовку, головної думки. Як ви думаєте, а в якому жанрі написаний текст? (Це розповідь.)

5. Розподіл тексту на частини і складання плану. Поділений даний текст на частини? (Ні.)

На скільки частин можна розділити весь текст? (На три частини.) Тексти-міркування частіше складаються з трьох абзаців. Як будете писати кожну частину? (З нового рядка.) Про що йдеться в першій частині? (Кожне дупло в лісі - загадка. Умілий слідопит слідами розрізняє дупляного жителя. Це теза. Вступ.)

/ Учитель фіксує відповіді дітей на дошці. /

Про що йдеться в другій частині? (Це основна частина. Доказ.) Прочитайте перший доказ. (Бувають дупла-нічліжки. У них проводять ніч білки, дятли. Сич днює в дуплі, а вночі летить на полювання.) Визначте тему. (Дупла-нічліжки.) Хто проводить ніч в дуплах-нічліжках? (Білки і дятли.) Як озаглавим перший доказ? (Дупла-нічліжки.) Прочитайте другий доказ. (Бувають дупла-комори. У них білка ховає горіхи. Куниця покладе про запас лісову миша.) Визначте його тему. (Дупла-комори.) Хто влаштовує комори в дуплах? (Білка і куниця.) Як озаглавим другий доказ? (Дупла-комори.) Прочитайте Третій доказ. (Бувають дупла-спальні. Всю зиму спить в дуплі кажан. Вона проводить зимову сплячку вниз головою. Всю зиму не їсть і не п'є.) Яка тема цієї частини? (Дупла-нічліжки.) Хто спить всю зиму вниз головою? (Кажан.) Як озаглавим Третій доказ? (Дупла-нічліжки.) Про що йдеться в третій частині? (Цей висновок. Висновок.) Наявність висновку говорить про те, що текст завершений. Яка частина вийшла найбільша? (Друга частина - доказ.)

/ На дошці з'явився план викладу. /

План: 1. Вступ. 2. Основна частина: 1) Дупла-нічліжки. 2) Дупла-комори. 3) Дупла-спальні. 3.Заключеніе.

Скільки разів ви в тексті почнете писати з нового рядка? (Три рази.)

6. Физкультминутка.

7. Мовний розбір тексту. (Аналіз тексту)

Прочитайте перше речення. (Кожне дупло в лісі - загадка.)

Підберіть синонім до слова «кожне». (Будь-яке, будь-яке.)

Для чого потрібно це слово в реченні? (Дупель багато в лісі, але всі вони різні.)

Яке слово вказує на місце, де відбувається подія? (В лісі.)

Яку роль в реченні відіграє слово «загадка»? (Щоб нам було стало цікаво.)

Прочитайте друге речення. (Умілий слідопит слідами розрізняє дупляного жителя.)

Знайдіть синонім до слова «умілий». (Досвідчений.)

Яким словом можна замінити слово «слідопит»? (Любитель природи.)

На що вказує слово «дупляной»? (Житель якогось дупла.)

Прочитайте третє речення. (Бувають дупла-нічліжки.)

Підберіть синонім до слова «бувають». (Є.)

А хто в них проводить день? (Сич.)

Чому Н.Сладков інші дупла називає коморами? (В них тварини роблять запаси корму.)

Підберіть синонім до слова «ховає». (Складає. Вкриває від сторонніх очей.)

А чому дупла названі спальнями? (Спальня - це місце для сну. Деякі тварини на зиму залягають в сплячку.)

Яким дієсловом можна замінити словосполучення «проводить зимову сплячку»? (Зимує.)

Прочитайте останнє речення. (Скільки дупел, стільки і загадок.)

Яке слово повторюється в першому і останньому пропозиціях? ( «Загадка».)

Як ви думаєте, чому? (Зазвичай тезу збігається з висновком. Висновок - це доведений теза.)

Визначте тип зв'язку речень у тексті: ланцюгова або паралельна? (Ланцюгова зв'язок.)

Назвіть засоби зв'язку. (Повтор слова «дупла», займенник (в) них, вона.)

Абсолютно вірно. У текстах з ланцюгової зв'язком сцепляющими словами можуть бути синоніми, займенники, повтори слів.

А чи є в тексті спеціальні слова-зв'язки після тези і після докази: «доведемо це», «безсумнівно», «тому що», «таким чином», «по-перше» і інші? (Ні.)

Вірно. Тут частини міркування зв'язуються за змістом і за допомогою інтонації.

8. Орфографічна підготовка.

Для того, щоб текст викладу написати без помилок, згадаємо правопис деяких орфограмм.

/ Слова з тексту виписані на дошці, розбиті на групи. /

За яким принципом слова з пропущеними орфограммами об'єднані в перший стовпчик? (Слова з ненаголошеній гласною, яку можна перевірити наголосом.)

Давайте назвемо перевірочні слова і вставимо пропущені букви, а там, де потрібно, розкриємо дужки. Працюємо «по ланцюжку» біля дошки.

/ Учні по черзі виходять до дошки, вставляють червоною крейдою пропущену орфограмму, пояснюють її. /

На яке правило дані слова в другому стовпчику? (Парні приголосні.)

Назвіть перевірочні слова і вставте пропущені букви. Продовжуємо працювати «по ланцюжку».

На яке правило зустрілися слова в третьому стовпчику? (Правопис слів з шиплячими приголосними.)

Вставте там, де потрібно пропущені букви.

/ Діти продовжують працювати «по ланцюжку» біля дошки. /

Яке правило об'єднує слова четвертого стовпчика? (Правопис дієслів.)

Поясніть, як пишуться дані дієслова.

/ Діти «по ланцюжку» виходять до дошки. /

Які питання у вас ще виникли?

/ В кінці роботи слова закриваються. /

9. Запис тексту викладу.

Прочитайте текст ще раз про себе.

Закрийте листочки з текстом. Запишіть його.

/ Учні пишуть текст самостійно, без чернетки.

10. Домашнє завдання.

Удома вам потрібно буде написати твір-роздум на тему «Якби я був учитель ...»

11. Підсумок уроку.

Хлопці, чого вчилися сьогодні на уроці російської мови? (Вчилися писати переказ.)

З яким типом тексту працювали? (Працювали з текстом-міркуванням.)

(В) л ... су зага ... ка ж ... теля (про) водять

(По) сл ... дам ночле ... ки сич ... (раз) ворожить

л ... хмар ... я вни ... мис ... (по) покладає

г ... л ... виття (про) запа ... ноч ... ю (не) їсть

кл ... довие спяч ... ку (не) п'є

Які бувають дупла?

Кожне дупло в лісі - загадка. Умілий слідопит слідами розгадає дупляного жителя. Бувають дупла-нічліжки. У них проводять ніч білки, дятли. Сич днює в дуплі, а вночі летить на полювання. Бувають дупла-комори. У них білка ховає горіхи. Куниця покладе про запас лісову миша. Бувають дупла-спальні. Всю зиму спить в дуплі кажан. Вона проводить зимову сплячку вниз головою. Всю зиму нічого не їсть і не п'є. Скільки дупел, стільки загадок.

Н.Сладков.

Які бувають дупла?

Кожне дупло в лісі - загадка. Умілий слідопит слідами розгадає дупляного жителя. Бувають дупла-нічліжки. У них проводять ніч білки, дятли. Сич днює в дуплі, а вночі летить на полювання. Бувають дупла-комори. У них білка ховає горіхи. Куниця покладе про запас лісову миша. Бувають дупла-спальні. Всю зиму спить в дуплі кажан. Вона проводить зимову сплячку вниз головою. Всю зиму нічого не їсть і не п'є. Скільки дупел, стільки загадок.

Н.Сладков.

_____________________________________________________________________________

Які бувають дупла?

Кожне дупло в лісі - загадка. Умілий слідопит слідами розгадає дупляного жителя. Бувають дупла-нічліжки. У них проводять ніч білки, дятли. Сич днює в дуплі, а вночі летить на полювання. Бувають дупла-комори. У них білка ховає горіхи. Куниця покладе про запас лісову миша. Бувають дупла-спальні. Всю зиму спить в дуплі кажан. Вона проводить зимову сплячку вниз головою. Всю зиму нічого не їсть і не п'є. Скільки дупел, стільки загадок.

Н.Сладков.

_____________________________________________________________________________

Які бувають дупла?

Кожне дупло в лісі - загадка. Умілий слідопит слідами розгадає дупляного жителя. Бувають дупла-нічліжки. У них проводять ніч білки, дятли. Сич днює в дуплі, а вночі летить на полювання. Бувають дупла-комори. У них білка ховає горіхи. Куниця покладе про запас лісову миша. Бувають дупла-спальні. Всю зиму спить в дуплі кажан. Вона проводить зимову сплячку вниз головою. Всю зиму нічого не їсть і не п'є. Скільки дупел, стільки загадок.

Н.Сладков.

Кожне дупло в лісі - загадка. Умілий слідопит слідами розгадає дупляного жителя. Бувають дупла-нічліжки. У них проводять ніч білки, дятли. Сич днює в дуплі, а вночі летить на полювання. Бувають дупла-комори. У них білка ховає горіхи. Куниця покладе про запас лісову миша. Бувають дупла-спальні. Всю зиму спить в дуплі кажан. Вона проводить зимову сплячку вниз головою. Всю зиму нічого не їсть і не п'є. Скільки дупел, стільки загадок.

(За І. Сладкова)

завдання

Визначте ідею тексту. Складіть план. Напишіть докладний виклад і письмово доведіть, що перед вами текст-міркування.

відповіді

Скільки дупел, стільки загадок. План.

I. Вступ.
II. Основна частина:
Дупла-нічліжки. Дупла-комори. Дупла-спальні. III. Висновок.

Перед нами текст-міркування, так як в ньому є теза, аргументи, наслідок. Перше речення є тезою. Далі йдуть три аргументи: бувають дупла-нічліжки, дупла-комори, дупла-спальні. Остання пропозиція є наслідком, яке відповідає ідеї тексту: «Скільки дупел, стільки загадок» ;.

Л. Л. Страхова «Викладу для молодших школярів». Підказки по теорії і практиці написання викладів. Тексти і плани викладів з виконанням творчих завдань.

КОНСПЕКТ

УРОКУ РОЗВИТКУ СВЯЗНОЙ МОВИ В 4 КЛАСІ

ТЕМА: ІЗЛОЖЕНІЕ- МІРКУВАННЯ - «ЯКІ БУВАЮТЬ ДУПЛА?»


  1. ФОРМУВАТИ ВМІННЯ АНАЛІЗУВАТИ ТЕКСТ (ВИЗНАЧАТИ ТИП МОВИ, ТЕМУ, ІДЕЮ, РОЗПОДІЛ НА ЧАСТИНИ).

  2. ФОРМУВАТИ ВМІННЯ РОЗУМІТИ МОВУ ТЕКСТУ, ВМІННЯ ВИДІЛЯТИ НАЙБІЛЬШ ТОЧНІ СЛОВА ДЛЯ ВИРАЖЕННЯ ДУМКИ.

  3. ФОРМУВАТИ ВМІННЯ АНАЛІЗУВАТИ ТЕКСТ-МІРКУВАННЯ (ВИЗНАЧАТИ ТЕМУ, ВИДІЛЯТИ ТЕЗА, ДОКАЗИ-АРГУМЕНТИ, ВИСНОВОК-ГОЛОВНУ ДУМКА).

  4. ВДОСКОНАЛЮВАТИ усне і письмове мовлення УЧНІВ, збагачують їх АКТИВНИЙ СЛОВНИКОВИЙ ЗАПАС.

  5. Розширює кругозір ДІТЕЙ.
ОБЛАДНАННЯ.

  • ЗОШИТИ ДЛЯ РОЗВИТКУ СВЯЗНОЙ МОВИ

  • КАРТКИ З ТЕКСТАМИ

  • ПОРТРЕТ Н.І.СЛАДКОВА

  • ОРФОГРАФІЧНІ СЛОВАРИ

  • Запису на ДОШЦІ

  • ТЛУМАЧНИЙ Словничок РОСІЙСЬКОЇ МОВИ. Н.М. НЕУСИПОВА

ХІД УРОКУ:

1.Організація класу.

Привіт, діти.

Тихо сядьте.

Починаємо урок розвитку зв'язного мовлення.

2. Повідомлення мети уроку.

Сьогодні ми будемо писати переказ за оповіданням Миколи Івановича Сладкова- чудового російського письменника, великого знавця природи. Багато чому Микола Іванович навчився у Віталія Біанкі, розповіді якого нам добре знайомі. (На дошці портрет Н.І.Сладкова)

Згадайте, які розповіді Миколи Сладкова ви читали?

зелена савана

Лісові казки.

3.Первічное сприйняття тексту.

У вас на партах лежать листочки з текстами. Прочитайте текст «Які бувають дупла?»
Кожне дупло в лісі - загадка. Умілий слідопит слідами розгадає дупляного жителя. Бувають дупла- нічліжки. У них проводять ніч білки, дятли. Сич днює в дуплі, а вночі летить на полювання. Бувають дупла- комори. У них білка ховає горіхи. Куниця покладе про запас лісову миша. Бувають дупла- спальні. Всю зиму спить в дуплі кажан. Вона проводить зимову сплячку вниз головою. Всю зиму нічого не їсть і не п'є. Скільки дупел, стільки загадок.

(По Н. Сладкова)

Що було незрозуміло?

Мені незрозуміло слово слідопит.

Діти, хто може пояснити це слово.

Следопит- це мисливець, який добре знає звірині сліди.

Давайте прочитаємо значення цього слова в « тлумачному словничок російської мови"

Следопит- іменник чоловічого роду.


  1. Мисливець, вислежівающій звіра по слідах.
Наприклад: Зоркий слідопит.

2.Тот, хто шукає історичні цінності, видобуває відомості про історичні події. Наприклад: Юні слідопити вирушили в похід.

Діти, як ви думаєте, яке значення підходить для нашого тексту?

Наша розповідь про природу, про те, як мисливець може по слідах дізнатися звіра, який живе в дуплі.

У тексті, діти, йдеться про багатьох тварин. Подивіться, як виглядає сич - нічний птах, і куниця - хижий звір. (Кол. Фотографії вивішую на дошку)

4. Визначення теми, ідеї тексту. Доказ типу тексту.

Прочитайте текст вголос. Визначте тему тексту.

Цей текст про різні дуплах.

Які бувають дупла?

Бувають дупла- нічліжки, дупла- спальні, дупла- комори.

Хлопці, визначте ідею тексту.

Потрібно бути уважним в лісі, спостережливим.

Хто скаже інакше?

Кожне дупло- загадка.

Так, хлопці. Скільки дупел - стільки загадок.

Як ви думаєте, до якого типу текстів належить ця розповідь?

Це міркування.

Доведіть.

У заголовку є питання які. У тексті є теза, докази, висновок.

Прочитайте тезу.

Кожне дупло в лісі - загадка.

Ця теза або твердження ми повинні довести. Прочитайте перший доказ.

Бувають дупла- нічліжки. У них проводять ніч білки.

Сич днює в дуплі, а вночі летить на полювання.
Визначте тему цієї частини.

Дупла- нічліжки.

Як озаглавим цю частину?

Дупла- нічліжки.

Прочитайте, для кого дупла бувають нічліжками.

У них проводять ніч білки, дятли. Сич днює в дуплі.

Прочитайте другий доказ.

Бувають дупла- комори. У них білка ховає горіхи.

Куниця покладе про запас лісову миша.

Визначте тему цієї частини.

Дупла- комори.

Як озаглавити цю частину?

Дупла- комори.

Чиї комори бувають в дуплі?

У дуплах ховають свої запаси білки і куниці.

Прочитайте Третій доказ.

Бувають дупла- спальні. Всю зиму спить в дуплі кажан.

Вона проводить зимову сплячку вниз головою. всю зиму

Нічого не їсть і не п'є.

Визначте тему частині.

Дупла- спальні.

Як озаглавим частина?

Дупла- спальні.

Чим є останнє речення?

Це висновок.

Зверніть увагу, що висновок відповідає темі, ідеї і заголовку тексту.

5. Складання плану тексту.

На скільки основних частин ми можемо розділити текст?

На 3 частини: вступ, основну частину і висновок.

Прочитайте вступ.

Кожне дупло в лісі- загадка. Умілий слідопит слідами розгадає дупляного жителя.

Прочитайте останнє речення.

Скільки дупел, стільки загадок.

Чим воно буде в викладі?

Висновком.

Чим будуть інші пропозиції?

Це основна частина.

Прочитайте план, який ми склали.


  1. Вступ.

  2. Основна частина.

  1. Дупла-нічліжки.

  2. Дупла-комори.

  3. Дупла-спальні.

  1. Висновок.
Скільки червоних рядків буде в тексті?

3 червоних рядки.

Відзначте їх на листочках.

Физминутку.


  1. Уявіть, що ми в лісі. Витягніть руки в сторони і зробіть 5 разів глибокий вдих і видих.

  2. А тепер дотягніться руками до дупла на дереві. Встаньте на носочки і потягніться 5 разів.
Сядьте.

6. Мовний аналіз тексту.

Приступаємо до мовного аналізу тексту. Для чого він потрібен?

Правильно, хлопці. Мовний аналіз допомагає нам точно відібрати слова для створення свого тексту і не відступити від теми, ідеї і типу тексту.

Прочитайте 1 пропозиція.

Кожне дупло в лісі - загадка.

Чи можна опустити слово «кожне»?

Ні, тому що показує, що все дупла загадкові.

Яким словом можна замінити?

Можна написати «будь-, всяке».

А яке слово краще?

Краще «кожне»

Це слово стверджує.

" в лісі". На що вказують ці слова?

На місце, де відбувається подія.

Загадку потрібно відгадати.

Коли ми відгадують загадку, то відгадку потрібно довести.

Прочитайте 2 пропозицію.

Умілий слідопит слідами розгадає дупляного жителя.

Чи можна опустити слово «умілий»?

Не можна, бо не будь-яка людина може розгадати сліди звірів.

Яким словом можна замінити?

Можна сказати «майстерний».

Яке слово краще і чому?

Краще «умілий». Слово «майстерний» частіше вживають зі словом «майстер, художник».

Чи можна замінити слово «слідопит»?

Якими словами?

Він розгадує по слідах.

На що вказує слово «дупляного»?
Воно вказує на те, що лісові мешканці живуть в дуплі.

Тому, що звірі в дуплі живуть.

Прочитайте 3 пропозицію.

Бувають дупла-нічліжки.

Пропозиція починається зі слова «бувають». Як можна почати по-іншому?

Можна написати «зустрічаються».

Правильно, ці слова-синоніми.

У цих дуплах жителі тільки ночують.

Прочитайте 4 пропозицію.

У них проводять ніч білки, дятли.

Чому пропозиція починається зі слів «в них»?

Щоб не було повтору.

Слово «проводять». Чи можна сказати «проживають»?

Ні, білки і дятли знаходяться в дуплах тільки певний час. А не живуть там.

На що вказує слово «ніч»?

Воно вказує на час.

Прочитайте 5 пропозицію.

Сич днює в дуплі, а вночі летить на полювання.

«Днює». Що показує це слово?

Він там днем \u200b\u200bспить.

Можна замінити словом «живе»?

Ні. Тому що «днює» вказує на точний час.

У них зберігаються запаси, як в коморах.

Прочитайте 7 пропозицію.

У них білка ховає горіхи.

Чому не «в дуплах» а «в них»?

Щоб не було повтору.

Яким словом можна замінити слово «ховає»?

Можна сказати «прибирає, кладе, зберігає».

А яке слово краще?

Краще слово «ховає». Білка так робить, щоб не знайшли інші звірі.

Прочитайте наступну пропозицію.

Куниця поклала про запас лісову миша.

Яким словом можна замінити слово «поклала»?

Можна слово «сховала, прибрала». Але вона не ховала, а саме поклала.

Що значить «про запас»?

Зараз вона не їстиме, а потім з'їсть.

Він уточнив, де миша живе.

Прочитайте 9 пропозицію.

Бувають дупла-спальні.

Чому Н.І.Сладков називає дупла «спальні»?

Значить в цих дуплах сплять.

Прочитайте 10 пропозиція.

Всю зиму спить в дуплі кажан.

«Всю». На що вказує це слово?

Вказує на те, що летюча миша спить там цілу зиму, а не якийсь час.

Яким словом можна замінити?

Можна написати «постійно, завжди, весь час».

Це слово коротко і зрозуміло.

Якби було слово «живе», то тоді миша могла б вилітати з дупла взимку, а вона не літає. Миша там спить, а не сидить і перечікує зиму.

Навіщо зазначено, що миша «летюча»?

Інші види мишей взимку в дуплі не сплять.

Вона проводить зимову сплячку вниз головою.

Чому вжили слово «вона»?

Інакше буде повтор слова «миша».

На що вказує слово «зимову»?

Це слово вказує на конкретний час, Коли кажан спить в дуплі. Миша там не просто спить, а впадає в сплячку, вона і влітку спить, але тільки вдень.

Молодці. Ви добре уточнили і відразу пояснили, що потрібно написати слово «сплячка», а не «миша спить».

Прочитайте наступну пропозицію.

Всю зиму нічого не їсть і не п'є.

Як ми з вами вже пояснювали значення слова «всю»?

Воно показує сталість.

Навіщо воно вжито в цьому реченні?

Слово «всю» вказує, що летюча миша зовсім нічого не їсть взимку, тому що вона спить.

Прочитайте останнє речення.

Скільки дупел, стільки загадок.

На що вказують слова «скільки -Стільки»?

Вони вказують на кількість, що дупел- загадок багато.

Ми з вами, хлопці, провели мовний аналіз тексту, і я сподіваюся, що при листі викладу ви будете звертати увагу на точне вживання слів.

7.Орфографіческая підготовка.

У тексті вам зустрінуться слова, написання яких потрібно пояснити.

Прочитайте слово на дошці. Ніч.

Поясніть його правопис.

Назвіть ще слова з тексту на це правило.

Миша, сич.

Поясніть правопис слів «дупло» і «загадка».

Поясніть правопис дієслів.

У тексті, хлопці, багато слів з перевіряється безударной гласною, будьте уважні. Підбирайте перевірочні слова.

8. Підсумок уроку.

Ви сьогодні добре працювали на уроці, і я сподіваюся, що так само добре напишете виклад тексту на другому уроці.

Схожі статті