Чим відрізняється тема від основної думки. Визначення тексту, теми, основної думки, ідеї. Ключові слова - найважливіші, опорні, змістотворних, ті, на яких тримається тканину тексту. Як правило, ключове слово в різних варіантах не раз повторюється

мета:

  • продовжити формування поняття про зв'язковому тексті на базі порівняльного аналізутексту і набору пропозицій;
  • розвивати аналітичне та образне мислення, вміння виділяти головне, узагальнювати, розвивати фантазію, творчі здібності;
  • виховувати відповідальність, сумлінне ставлення до виконуваної роботи.

завдання:підвести дітей до висновку про те, що пропозиції в тексті об'єднані спільною темою і пов'язані між собою за змістом, що в тексті завжди можна виявити основну думку або головне переживання автора, що до тексту завжди можна підібрати назву.

устаткування:плакати з текстами, тексти і завдання для індивідуальної роботи, ілюстрації, М. Л. Каленчук, О. В. Малаховская, Н. А. Чуракова "Російська мова. Підручник для 3 класу".

Тип уроку:вивчення нового матеріалу.

Методи навчання:словесний, пояснювально-ілюстрований, частково-пошуковий.

Міжпредметні зв'язки:літературне читання, образотворче мистецтво.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

на новий урок
Дав старт заливистий шкільний дзвінок.
Ви готові, хлопці, писати?
Швидко відгадувати і складати?

Хлопці, почнемо урок російської мови.

Що ви від нього чекаєте?

Я впевнена, що ваші очікування виправдаються, якщо ви будете уважними, організованими, дружними. А ще для роботи нам буде потрібно запас гарного настрою. Давайте посміхнемося один одному. Я впевнена, що ваші посмішки принесуть вам радість спілкування один з одним. Я бажаю вам успіхів і творчих удач.

2. Цілепокладання і мотивація навчання.

Сьогодні наш урок російської мови буде уроком творчості. І як зазвичай на уроці з нами буде працювати ваш друг і помічник Миша. У нього знову з'явилися нові питання, відповідь на які ми шукатимемо разом з ним.

3. Актуалізація опорних знань.

Хлопці, для початку Миша просить нагадати йому, що таке мова? Для чого потрібна мова? Які бувають пропозиції по інтонації і за метою висловлювання?

Виконано перший творче завдання. За ілюстрації скласти пропозиції, визначити їх вид.

4. Повідомлення теми уроку.

А ось щоб тему уроку дізнатися, треба запис розшифрувати.

  • 20, 6, 12, 19,20
  • 6, 4, 16
  • 20, 6, 14,1
  • 16,19,15,16,3,15,1,33
  • 14,29,19,13,30

Так, сьогодні на уроці ви будете вчитися визначати основну думку тексту, підбирати заголовки і, нарешті, самі станете авторами невеликих оповідань.

Тож почнемо. Нам треба з'ясувати, що ми називаємо текстом. Прочитайте два записи. Яку з них можна назвати текстом? Поясни свою точку зору.

(Тексти дані в підручнику).

1) В ясні осінні дні готує собі їжак зимову постіль. Тягає в нору під старим пнем запашні сухі листочки і м'який лісовий мох. Прийде зима, накриє його нору глибокий сніговий замет. Під снігом, як під товстим пухнастою ковдрою, тепло їжаку. Всю зиму проспить їжак. Ніхто не знайде його норки, ніхто не потривожить до самої весни!

2) Восени у їжаків мало видобутку. Саші і Маші подарували гарненького їжачка. Їжак проводить в зимовій сплячці понад шість місяців. Одного разу наша кішка побачила їжака. Єжи-ссавці тварини із загону комахоїдних. Їжак полює вночі.

А я вже знаю, яка запис є текстом! - сказав Мишко. - Просто я не можу це пояснити!

Хлопці, а ви можете пояснити? Давайте міркувати разом.

Чи можна сказати, що обидві записи на одну тему.

В якій записи все пропозиції пов'язані за змістом?

З якою метою складена перша запис, яка в ній основна думка? Розкажи своїми словами.

Чи можна визначити основну думку другого запису?

До якої записи можна підібрати кілька назв? Придумай два. Нехай одна назва відповідає темі, а інше виражає основну думку.

Динамічна пауза.

Гра "Пори року".Для гри використовуються чотири шапочки з паперу: Зима, Весна, Літо, Осінь. Придумати слова, які відповідають даному пори року.

Доповни кожне висловлювання за потрібне словом: тема, переживання, сенс, думка і запиши в зошит.

Всі пропозиції в тексті написані на одну: (їх об'єднує спільна :).

Всі пропозиції в текс пов'язані з:

У тексті завжди можна виявити основну: або головне: автора.

А тепер, хлопці, ви зумієте науково пояснити, чому запис 1 є текстом, а запис 2 - ні?

Які умови не виконуються в запису 2?

А яка ще відмінна рисає у тексту?

5. Физминутку.

Раз - піднялися, потягнулися.
Два - зігнулися, розігнулися.
Три - в долоні три бавовни,
Головою три кивка.
На чотири - руки ширше.
П'ять - руками помахати.
Шість-за парту тихо сісти.

6. Закріплення вивченого матеріалу.

Але ми не виконали найголовніше завдання уроку. Адже у нас урок творчості. Ми з вами повинні створити власні тексти. Але перш ніж приступимо до створення власних текстів, закріпимо вміння визначати тему і основну думку тексту. У кожного з вас на столі лежить листок, на якому тексти і три завдання.

Текла через село річка. Була вона весела, балакуча. Вирішили люди привчити річку до роботи. Адже вона може допомогти і корів доїти, і землю орати, і городи поливати, і колоди пиляти, і зерно молоти.

2. Підібрати слова до теми.

Тема "Магазин".

3. (Завдання є основним, носить творчий характер).

Придумати зв'язний розповідь по темі "Книга - мій найкращий друг".

Дітям, які відчувають труднощі, можна в індивідуальному порядку дати опорні слова (читати, дізнаватися, пригоди, казки, цікаво, задоволення, раджу).

Над озером кружляли птиці. Одні сідали на воду відпочити. Їм летіти далі на північ. Інші облюбували тут місце для гніздування. Повітря гудів від свисту крил і пташиних голосів.

2. Підібрати слова до теми.

Тема "Школа".

3. Придумати зв'язний розповідь по темі "Краса осіннього лісу".

(Після виконання завдання зачитуються тексти. Учні називають більш вдалі на їх погляд, з огляду на відповідність темі та основній думці, точне вживання слів, зв'язок пропозицій, образність мови.)

7. Підсумок уроку. Рефлексія.

Що є темою тексту?

Яка основна думка тексту?

Чим відрізняється тема тексту від його основної думки?

Що повинен відображати заголовок тексту?

Що можете сказати про роботу своїх однокласників?

Що можете сказати про своє особистий внесок у загальну роботу?

А зараз створимо свою картину. Повернемо листочки на гілки дерев. Оцініть свою роботу на уроці. Зелений листочок - "знаю", жовтий - "сумніваюся", червоний - "не знаю".

8. Домашнє завдання.До своїх текстів намалювати ілюстрацію.

Будь-який аналіз літературного твору починається з визначення його теми і ідеї. Між ними існує тісний смислова і логічний зв'язок, завдяки якій художній текст сприймається як цілісне єдність форми і змісту. правильне розуміннязначення літературознавчих термінів темаі ідеядозволяє встановити, наскільки точно автор зумів втілити свій творчий задум і чи варто читацької уваги його книга.

визначення

Темалітературного твору - це смислове визначення його змісту, що відображає авторське бачення зображуваного явища, події, характеру або інший художній реальності.

ідея- задум письменника, переслідує певну мету в створенні художніх образів, у використанні принципів сюжетостроения і досягненні композиційної цілісності літературного тексту.

порівняння

Образно кажучи, темою можна вважати будь-який привід, який спонукав письменника взятися за перо і перенести на чистий аркуш паперу відбите в художніх образах сприйняття навколишньої дійсності. Писати можна про що завгодно; інше питання: з якою метою, яку задачу ставити перед собою?

Мета і завдання визначають ідею, розкриття якої і складає сутність естетично цінного і суспільно значимого літературної праці.

Серед різноманіття літературних тим можна виділити кілька основних напрямків, які служать орієнтирами для польоту творчої уявиписьменника. Це історичні, соціально-побутові, пригодницькі, детективні, психологічні, морально-етичні, ліричні, філософські теми. Список можна продовжити. До нього увійдуть і оригінальні авторські замітки, і літературні щоденники, і стилістично відточені виписки з архівних документів.

Тема, відчута письменником, знаходить духовний зміст, ідею, без якої книжкова сторінка залишиться просто зв'язковим текстом. Ідея може бути відображена в історичному аналізі важливих для соціуму проблем, в зображенні складних психологічних моментів, від яких залежить людська доля, або просто в створенні ліричної замальовки, будить у читача почуття прекрасного.

Ідея - глибинний зміст твору. Тема - мотив, що дозволяє реалізувати творчий задум у рамках конкретного, точно визначеного контексту.

висновки сайт

  1. Тема визначає фактичне і смисловий зміст твору.
  2. Ідея відображає завдання і цілі письменника, яких він прагне досягти, працюючи над художнім текстом.
  3. Тема має формотворними функціями: вона може бути розкрита в малих літературних жанрахабо отримати розвиток у великому епічному творі.
  4. Ідея - основний змістовний стрижень художнього тексту. Вона відповідає концептуальному рівню організації твору як естетично значимого цілого.

У тестах з російської часто зустрічаються завдання типу "Прочитайте текст. Визначте його тему". Здавалося б, простіше нікуди, але чомусь саме на таких елементарних питаннях "спотикаються" багато випускників при здачі ЄДІі навіть студенти вузів.

визначення

Для того щоб зрозуміти, як визначити тему тексту, перш за все потрібно з'ясувати, що це таке. Визначення з підручників, як правило, сформульовані надто незрозумілою, але ж все надзвичайно просто.

Спробуємо попрактикуватися. Подумайте, як можна коротко сформулювати теми відомих творів? Наведемо кілька прикладів:

  • Л. Н. Толстой, "Анна Кареніна"- історія кохання заміжньої дворянки і молодого офіцера Вронського.
  • Г. Троепольскій, "Білий Бім чорне вухо" - життя очима собаки, яка втратила люблячого господаря.
  • М. А. Булгаков, "Собаче серце"- досвід з пересадки гіпофіза людини собаці і його наслідки.
  • А. Грін, "Червоні вітрила"- життя дівчини Ассоль, що живе в очікуванні принца, який, згідно прогнозу, повинен прийти до неї на кораблі з червоними вітрилами.
  • А. Дюма, "Три мушкетери"- пригоди трьох мушкетерів і д'Артаньяна, який прибув до Парижа, щоб вступити до лав елітної королівської гвардії.

Як бачите, якщо хоча б приблизно знати, про що йде мова в книзі або статті, проблем з тим, як визначити тему тексту, не виникне. До того ж часто відповідь знаходиться прямо в назві (наприклад, "Війна і мир", "Три товариші", "Ромео і Джульєтта", "Пригоди Тома Сойєра").

Тема, ідея, проблема: в чому різниця?

А ось тепер ми підібралися до найскладнішого моменту. Як визначити тему тексту, інтуїтивно розуміє навіть дитина, тоді звідки береться плутанина? Справа в тому, що в літературі також існують поняття "основна думка" і "проблема тексту", дуже схожі за змістом. До того ж в повсякденному життіми часто використовуємо їх як синоніми.

Як перестати плутати ці поняття? Забуваємо довгі і заплутані формулювання з підручників і спробуємо вникнути в сенс даних термінів.

Насправді запам'ятати, в чому різниця між темою, основною ідеєю і проблемою тексту, досить легко. Для зручності ми оформили основні моменти у вигляді таблиці.

ТемаІдея (основна думка)проблема
сутьЩо описується в тексті (події, люди, явища і т. Д.)Цілі і особиста думка автора - те, до чого він намагається підвести читачаГлобальне питання, про яке міркує автор
На які питання відповідаєПро що розповідається у творі?Що я відчуваю в цей момент?Про які масштабних проблемах змушує задуматися текст?
Хто є головним героєм?Як повинен поступити в цьому випадку хороша людина?Чому герої опинилися в такій ситуації?
Де і коли відбуваються події?Які висновки потрібно зробити з цієї ситуації?На що потрібно звернути увагу сучасному суспільству?
Особливості"Репортаж" про події твору, опис місця, героїв, їх думок і почуттівОсобиста думка письменника, його ставлення до персонажів і подійЄ як мінімум дві сторони медалі, і кожна думка заслуговує право на існування
Не містить суб'єктивних оцінокМоже містити оцінки добре / погано, правильно / неправильноЧи не прив'язана до сюжету і героям, зачіпає глобальні конфлікти - релігійні, політичні, соціальні
Перераховує факти - хто, що і чому зробивДемонструє позицію автора щодо проблеми тексту - в чому причина, як це впливає на суспільство і т. Д.Виражена у формі запитання
прикладиПрогулянка по Санкт-ПетербургуПетербург - місто, де оживають сторінки старовинних романів, а у кожної вулиці є своя історіяЧому потрібно вчитися помічати прекрасне навколо себе?
Порятунок бездомного щенятиПіклуючись про братів менших, людина проявляє свої кращі якості - вміння співпереживати, доброту і відповідальністьХто винен в тому, що на вулицях стільки бездомних тварин?
Важливість правильного харчуванняДля здоров'я людини важливо, щоб в раціоні були присутні продукти всіх груп - м'ясо, риба, овочі, фрукти, молочні продукти і злакиЧи можна в сучасному світівести здоровий спосіб життя?

"Вічні" теми

Люди завжди пишуть про те, що відбувається навколо них, тому у кожного історичного періоду є свої характерні теми. Так, зараз мало хто візьметься описувати події Жовтневої революціїабо тяготи життя кріпаків.

Однак говорячи про те, як визначити основну тему тексту, потрібно відзначити, що є так звані "вічні" теми - ті, в яких в усі часи читачі дізнаватимуться свої переживання і проблеми:

  • любов, зародження ніжних почуттів і гіркоту розставання;
  • батьки і діти (зіткнення цінностей і поглядів різних поколінь);
  • протистояння добра і зла;
  • дружба і зрада;
  • дорослішання і становлення особистості - як життєві обставинизмінюють характер і погляди.

Ці теми так чи інакше простежуються практично в усіх художніх текстах. Тому, виконуючи аналіз, подумайте про те, які загальнолюдські цінності і проблеми зачіпає автор.

Як визначити тему тексту за 5 хвилин

1. Перечитайте заголовок. У ньому можуть міститися підказки, які допоможуть зрозуміти, про що піде мова в тексті. Особливо це стосується невеликих оповідань і статей, в яких автор відразу переходить до суті. При цьому пам'ятайте, що заголовки можуть бути асоціативними, метафоричними або парадоксальними.

2. Вивчіть текст.Подумки виділіть для себе основні смислові блоки і визначте, як вони пов'язані між собою (у часі, логічно і т. Д.). Для зручності можна накидати невеликий план.

3. Випишіть ключові пропозиції. У кожному абзаці виділіть фразу, яка містить в собі максимум корисної, необхідної для розуміння матеріалу інформації.

4. Скоротіть. Тепер ваше завдання - "викинути" з цих пропозицій все зайве. Художні прийоми, додаткові подробиці, складні звороти, дії. В результаті повинні залишитися тільки основні ключові слова і словосполучення.

5. Розподіліть словосполучення за значимістю. Щоб визначити основну тему тексту, потрібно виписати їх в стовпчик в порядку убування значущості. Тобто в першу чергу пишемо ті слова і фрази, без чого неможливо зрозуміти, про що йдеться в тексті.

6. Сформулюйте тему. За основу беремо ключові слова, які ми зібрали на попередньому етапі. На відміну від ідеї, тема повинна бути гранично лаконічним. Чи не розтягуйте її до повноцінного пропозиції - в ідеалі постарайтеся вкластися в 5-6 слів (наприклад, "Як навчитися прощати" або " цілюща силакласичної музики ").

ТЕМА- Предмет, основний зміст міркування, викладу, творчості. (С.Ожегов. Словник російської мови, 1990.)
ТЕМА(Грец. Thema) - 1) Предмет викладу, зображення, дослідження, обговорення; 2) постановка проблеми, предопределяющая відбір життєвого матеріалу і характер художньої оповіді; 3) предмет мовного висловлювання(...). (Словник іноземних слів, 1984.)

Уже ці два визначення здатні заплутати читача: в першому слово "тема" за значенням прирівняне до терміну "зміст", в той час як зміст художнього твору незмірно ширше теми, тема - один з аспектів змісту; друге не робить відмінностей між поняттями теми і проблеми, і хоча тема і проблема філософськи взаємопов'язані, це не одне і те ж, і різницю ви скоро зрозумієте.

Переважно таке визначення теми, прийняте в літературознавстві:

ТЕМА- це життєве явище, яке стало предметом художнього розгляду в творі. Коло таких життєвих явищ складає ТЕМАТИКУлітературного твору. Всі явища світу і людського життяскладають сферу інтересів художника: любов, дружба, ненависть, зрада, краса, неподобство, справедливість, беззаконня, будинок, сім'я, щастя, безталання, відчай, самотність, боротьба зі світом і самим собою, самота, талант і бездарність, радості життя, гроші , відносини в суспільстві, смерть і народження, таємниці і загадки світу і т.д. і т.п. - ось ті слова, які називають життєві явища, що стають темами в мистецтві.

Завдання художника - творчо вивчити життєве явище з цікавих автору сторін, тобто художньо розкрити тему. Природно, що зробити це можливо, лише поставивши питання(Або кілька запитань) до розглянутого явища. Ось цей-то питання, який задає художник, використовуючи доступні йому образні засоби, і є проблемалітературного твору.

Отже,
ПРОБЛЕМОЮназивається питання, що не має однозначного рішення або передбачає безліч рівнозначних рішень. Багатозначністю можливих рішень проблема відрізняється від завдання. Сукупність таких питань називається проблематика.

Чим складніше цікавить автора явище (тобто чим складніше обрана ним тема), Тим більше питань ( проблем) Воно буде викликати, і тим складніше для вирішення будуть ці питання, то є тим глибше і серйозніше буде проблематикалітературного твору.

Тема і проблема - явища історично залежні. Різні епохи диктують художникам різні теми і проблеми. Наприклад, автора давньоруської поеми XII століття "Слово о полку Ігоревім" хвилювала тема княжих усобиць, і він задавався питаннями: як же змусити руських князів перестати піклуватися тільки про особисту вигоду і ворогувати один з одним, як об'єднати розрізнені сили слабшає київського держави? XVIII століття запропонував Тредиаковскому, Ломоносову і Державіну задуматися про наукові і культурні перетворення в державі, про те, яким повинен бути ідеальний правитель, поставив в літературі проблеми громадянського обов'язку і рівності всіх громадян без винятку перед законом. Письменники-романтики цікавилися таємницями життя і смерті, проникали в темні закутки людської душі, Вирішували проблеми залежності людини від долі і нерозгаданих демонічних сил, взаємодії людини талановитого і неординарного з бездушним і приземленим суспільством обивателів.

XIX століття з його орієнтацією на літературу критичного реалізму звернув художників до нових тем і змусив міркувати над новими проблемами:

  • в літературу зусиллями Пушкіна і Гоголя увійшов "маленький" людина, і виникло питання про його місце в суспільстві і взаєминах з "великими" людьми;
  • найважливішою стала жіноча тема, а разом з нею і так званий суспільний "жіноче питання"; багато уваги цій темі приділяли О. Островський і Л.Толстой;
  • тема дому та сім'ї знайшла нове звучання, і Л.Толстой вивчав природу зв'язку виховання і здатності людини бути щасливим;
  • невдала селянська реформа і подальші суспільні потрясіння пробудили пильний інтерес до селянства, і тема селянського життя і долі, відкрита Некрасовим, стала провідною в літературі, а разом з нею і питання: як складеться доля російського селянства і всієї великої Росії?
  • трагічні події історії і суспільні настрої викликали до життя тему нігілізму і відкрили нові грані в темі індивідуалізму, які отримали подальший розвитоку Достоєвського, Тургенєва і Толстого в спробах вирішити питання: як застерегти молоде покоління від трагічних помилок радикалізму і агресивної ненависті? Як примирити покоління "батьків" і "дітей" в неспокійному і кривавому світі? Як сьогодні розуміти відносини між добром і злом і що розуміти під тим і іншим? Як в прагненні бути несхожим на інших не втратити себе?
  • Чернишевський звертається до теми суспільного блага і питає: "Що робити?", Щоб людина в російському суспільстві міг чесно заробляти на безбідне життя і тим самим примножувати суспільне багатство? Як "облаштувати" Росію до благополучного життя? І т.д.

Зверніть увагу! Проблема - це питання, І формулюватися вона повинна переважно в питальній формі , Тим більше якщо формулювання проблем є завданням вашого твору або іншої роботи з літератури.

Іноді в мистецтві справжнім проривом стає саме поставлений автором питання - новий, невідомий суспільству раніше, але нині животрепетне, життєво важливий. Багато творів для того і створюються, щоб поставити проблему.

Отже,
ІДЕЯ(Грец. Idea, поняття, уявлення) - в літературі: основна думка художнього твору, запропонований автором спосіб вирішення поставлених ним проблем. Сукупність ідей, систему авторських думок про світ і людину, втілену в художніх образах називають ідейний змістхудожнього твору.

Таким чином, схему смислових відносин між темою, проблемою і ідеєю можна змалювати таку картину:


Коли ви займаєтеся тлумаченням літературного твору, шукаєте в ньому приховані (кажучи науковою мовою, імпліцитні) Смисли, аналізуєте явно і поволі висловлені автором думки, ви як раз і вивчаєте ідейний зміст твори. Працюючи над завданням 8-м попередньої роботи (аналіз фрагмента оповідання М.Горького "Челкаш"), ви займалися саме питаннями його ідейного змісту.


При виконанні завдань по темі "Зміст літературного твору: Авторська позиція" зверніть увагу на контактна виклад.

Перед Вами поставлена ​​мета: навчитися розуміти критичний (навчальний, науковий) текст і грамотно, точно викладати його зміст; навчитися використовувати аналітичний мову при викладі подібного тексту.

Ви повинні навчитися вирішувати такі завдання:

  • виділяти головну думкувсього тексту, визначати його тему;
  • виділяти суть окремих висловлювань автора і їх логічний зв'язок;
  • передавати авторські думки не як "свої", а за посередництвом непрямої мови ( "Автор вважає, що ...");
  • розширювати свій словниковий запаспонять і термінів.

Оригінальний текст: Всім творчістю своїм Пушкін, звичайно, бунтар. Він, безумовно, розуміє правоту Пугачова, Стеньки Разіна, Дубровського. Він, звичайно ж, був би, якщо б зміг, 14 грудня на Сенатській площіразом зі своїми друзями і однодумцями. (Г.Волков)

Варіант виконаного завдання: На тверде переконання критика, в своїй творчості Пушкін - бунтар. Вчений вважає, що Пушкін, розуміючи правоту Пугачова, Стеньки Разіна, Дубровського, обов'язково був би, якщо б зміг, 14 грудня на Сенатській площі разом з однодумцями.

Привіт, автор! Аналізуючи будь-який художній твір, критик / рецензент, та й просто уважний читач, відштовхується від чотирьох базових літературних понять. Автор же спирається на них при створенні свого художнього твору, якщо він звичайно не стандартний графоман, що просто пише все, що приходить на розум. Написати погань, штамп чи більш менш оригінальну можна і без розуміння цих термінів. Але ось гідний уваги читача текст - досить важко. А тому, давай пробіжимося по кожному з них. Постараюся не вантажити.

У перекладі з грецької тема - це те, що покладено в основу. Іншими словами, тема - це предмет авторського зображення, ті явища і події, на які автор хоче звернути увагу читача.

приклади:

Тема кохання, її виникнення і розвитку, а можливо і закінчення.
Тема батьків і дітей.
Тема протистояння добра і зла.
Тема зради.
Тема дружби.
Тема становлення характеру.
Тема підкорення космосу.

Теми змінюються в залежності від епохи, в яку живе людина, але деякі теми, які з епохи в епоху хвилюють людство, залишаються актуальними - називають "вічними темами". Вище я перерахував 6 "вічних тем", а ось остання, сьома - "тема підкорення космосу" - стала актуальною для людства не так давно. Однак, судячи з усього, теж стане "вічною темою".

1. Автор сідає за роман і пише все, що приходить в голову, не замислюючись ні про які темах літературних творів.
2. Автор збирається написати, скажімо, фантастичний роман і відштовхується від жанру. Тема його не турбує, він взагалі про це не думає.
3. Автор холодно вибирає тему для свого роману, скрупульозно її вивчає і продумує.
4. Автора хвилює якась тема, питання про неї йому спати ночами спокійно не дають, та й днем ​​він подумки раз у раз повертається до цієї теми.

У результаті вийдуть 4 різних роману.

1. 95% (відсотки зразкові, вони наведені для кращого розуміння і не більше того) - це буде звичайна графоманів, шлак, безглузда ланцюжок подій, з логічними помилками, журавлиною, ляпами де хтось на когось напав, хоча не було для того ніяких причин, хтось в когось закохався, хоча читач абсолютно не розуміє, що він / вона в ній / в ньому знайшов, хтось з кимось посварився незрозуміло чому (насправді, звичайно зрозуміло - так було потрібно автору, для того, щоб далі безперешкодно ліпити свою писанину)))) і т.д. і т.п. Таких романів більшість, але друкують їх рідко, тому що мало хто може їх подужати навіть при невеликому обсязі. Рунет завалений такими романами, думаю, що ви не один раз їх спостерігали.

2. Це так звана "потоковая література", друкують її досить часто. Прочитати і забути. На один раз. З пивом потягне. Такі романи можуть захопити, якщо у автора хороша фантазія, але вони не чіпають, не хвилюють. Якийсь чоловік пішов туди-то там знайшов щось, потім став могутнім і т.п. Якась панянка закохалася в красеня, з самого початку було зрозуміло, що в главі в п'ятій-шостій буде секс, а в фіналі вони одружаться. Якийсь "ботанік" став обраним і пішов роздавати направо і наліво батоги і пряники, всім тим, хто йому не подобався і подобався. І так далі. Загалом, будь-яке ... таке. Таких романах повно і в Мережі і на книжкових полицях і, швидше за все, ви поки читали цей абзац згадали парочку-трієчку, а може і з десяток або більше.

3. Це так звані "вироби" високої якості. Автор профі і вміло веде читача від голови до голови, а фінал дивує. Однак автор пише не про те, що його щиро хвилює, але він вивчає настрої і смаки читачів і пише так, щоб читачеві було цікаво. Така література зустрічається значно рідше другої категорії. Не буду тут називати авторів, але напевно ви знайомі з придатними виробами. Це і захоплюючі детективи і захоплююче фентезі і красиві любовні історії. Після прочитання такого роману читач часто задоволений і хоче і далі знайомитися з романами полюбився йому автора. Їх рідко перечитують, тому що сюжет вже знаком і зрозумілий. Але якщо герої полюбилися - то перечитування цілком можливо, а вже прочитання нових книг автора - більш, ніж ймовірно (якщо у нього вони є, звичайно).

4. А ця категорія - рідкість. Романи, після прочитання яких люди ходять кілька хвилин, а то й годин, як прибиті, під враженням, часто обмірковують написане. Можуть плакати. Можуть сміятися. Це романи, які вражають уяву, які допомагають впоратися з життєвими труднощами, переосмислити те чи інше. практично вся класична література- саме така. Це романи, які люди ставлять на книжкову полицю, щоб через якийсь час перечитати і переосмислити прочитане. Романи, які впливають на людей. Романи, які запам'ятовують. Це Література з великої літери.

Природно, я не кажу про те, що вибору і опрацювання теми досить для того, щоб написати сильний роман. Більш того, скажу прямо - недостатньо. Але в будь-якому випадку, думаю зрозуміло, наскільки важлива тема в літературному творі.

Ідея літературного твору нерозривно пов'язана з його темою і той приклад впливу роману на читача, що я описав вище в 4 пункті нереальний, якщо автор приділив увагу лише темі, а про ідею і думати забув. Втім, якщо автора хвилює тема, то ідея, як правило, осмислюється і опрацьовується їм з такою ж увагою.

Що ж це таке - ідея літературного твору?

Ідея - це основна думка твору. У неї відображається ставлення автора до теми його твори. Саме в цьому відображенні художніми засобамиі криється відмінність ідеї художнього твору від наукової ідеї.

"Гюстав Флобер яскраво висловив свій ідеал письменника, помітивши, що подібно Всевишньому, письменник у своїй книзі повинен бути ніде і всюди, невидимий і всюдисущий. Існує кілька найважливіших творів художньої літератури, В яких присутність автора ненав'язливо в тій мірі, як цього хотілося Флоберу, хоча самому йому не вдалося досягти свого ідеалу в "Пані Боварі". Але навіть в творах, де автор ідеально ненав'язливий, він тим не менше розвіяний по всій книзі і його відсутність обертається якимось променистим присутністю. Як кажуть французи, "il brille par son absence" ( "блищить своєю відсутністю") "© Володимир Набоков," Лекції по зарубіжній літературі ".

Якщо автор приймає описану в творі дійсність, то така ідейна оцінка називається ідейним твердженням.
Якщо автор засуджує описану в творі дійсність, то така ідейна оцінка називається ідейним запереченням.

Співвідношення ідейного затвердження та ідейного заперечення в кожному творі різному.

Тут важливо не піти в крайнощі, а це дуже і дуже непросто. Автор, що забуде про ідею в момент, акценту на художності втратить ідею, а автор, що забуде про художності, оскільки цілком поглинений ідеєю, напише публіцистику. Це не добре і не погано для читача, бо це справа читацького смаку - вибирати, як до цього ставитися, проте художня література, це саме що художня і саме що література.

приклади:

Два різних автора описують період НЕПу в своїх романах. Однак, прочитавши роман першого автора читач переймається обуренням, засуджує описані події і робить висновок про те, що цей період був жахливий. А прочитавши роман другого учасника, читач був би захоплений, і зробив би висновки про те, що НЕП - чудовий період в історії і пошкодує про те, що він не живе в цьому періоді. Звичайно в даному прикладі я утрирую, бо незграбно вираз ідеї - є ознака слабкого роману, плакатного, лубкового - що може викликати відторгнення у читача, який вважатиме, що автор нав'язує йому свою думку. Але утрирую я в цьому прикладі для кращого розуміння.

Два різних автора написали розповіді про адюльтер. Перший автор засуджує адюльтери, другий розбирається в причинах їх виникнення, а головну героїню, що будучи заміжньою полюбила іншого чоловіка - виправдовує. І читач переймається або ідейним запереченням автора, або його ідейним твердженням.

Без ідеї література - суть макулатура. Тому що опис подій і явищ заради опису подій і явищ - не тільки нудне чтиво, але і банально дурне. "Ну і що автор хотів цим сказати?" - запитає незадоволений читач і знизавши плечима, викине книжку на звалище. Барахло, бо.

Є два основних способи подачі ідеї в творі.

Перший - художніми засобами, дуже ненав'язливо, у вигляді післясмаку.
Другий - вустами персонажа-резонера або прямим авторським текстом. В лоб. В такому випадку ідея називається тенденцією.

Вибирати вам, як подавати ідею, але вдумливий читач напевно зрозуміє тяжіє автор до тенденційності або ж художності.

Сюжет.

Сюжет - це сукупність подій та відносин між персонажами в творі, що розгортаються в часі і просторі. При цьому події і взаємини персонажів зовсім не обов'язково подаються читачеві в причинно-наслідкового або тимчасової послідовності. Простий приклад для кращого розуміння - флешбек.

Увага: сюжет грунтується на конфлікті, а конфлікт розгортається завдяки сюжету.

Немає конфлікту - немає сюжету.

Це дуже важливо розуміти. Безліч "оповідань" і навіть "романів" в Мережі - сюжету не мають, як такі.

Якщо персонаж пішов в булочну і купив там хліб, потім прийшов додому і з'їв його з молоком, а після подивився телевізор - це безсюжетний текст. Проза була не поезія і без сюжету вона читачем, як правило, не береться.

А чому такий "розповідь" не оповідання зовсім?

1. Експозиція.
2. Зав'язка.
3. Розвиток дії.
4. Кульмінація.
5. Розв'язка.

Автору зовсім не обов'язково використовувати всі елементи сюжету, в сучасній літературі автори нерідко обходяться без експозиції, наприклад, однак головне правило художньої літератури - сюжет повинен бути завершеним.

Детальніше про складових сюжет елементах і конфлікті - в іншому топіку.

Не потрібно плутати сюжет з фабулою. Це різні терміни з різним значенням.
Фабула - це зміст подій в їх послідовної зв'язку. Причинно-наслідкового і тимчасової.
Для кращого розуміння пояснюю: автор замислив історію, в його голові події збудовані по порядку, спочатку відбулася ця подія, потім то, це випливає звідси, а це звідси. Це фабула.
А сюжет - це те, як автор цю історію подав читачеві - про щось промовчав, десь події місцями переставив і тд. і т.п.
Безумовно буває, що фабула і сюжет збігаються, коли події в романі шикуються строго відповідно до фабулі, однак фабула і сюжет - не одне й те саме.

Композиція.

Ох вже ця композиція! Слабке місце багатьох авторів-романістів, а нерідко і авторів оповідань.

Композиція - це побудова всіх елементів твору відповідно до його призначення, характером і змістом і багато в чому визначає його сприйняття.

Складно, так?

Скажу простіше.

Композиція - це структура художнього твору. Структура вашої розповіді або роману.
це такий великий будинок, Що складається з різних частин. (For men)
Це такий суп, в якому будь тільки продуктів немає! (For women)

Кожен цеглинка, кожна супова складова - суть елемент композиції, виразний засіб.

Монолог персонажа, опис пейзажу, ліричні відступи і вставні новели, повтори і точка зору на зображуване, епіграфи, частини, глави і багато іншого.

Композиція підрозділяється на зовнішню і внутрішню.

Зовнішня композиція (архітектоніка) - це томи трилогії (наприклад), частини роману, його глави, абзаци.

Внутрішня композиція - це портрети персонажів, описи природи і інтер'єрів, точка зору або зміна точок зору, акценти, ретроспекції і багато іншого, а також позасюжетні складові - пролог, вставні новели, авторські відступи і епілог.

Кожен автор прагне знайти свою композицію, наблизитися до своєї ідеальної композиції для того чи іншого твору, проте, як правило, в композиційному плані більшість текстів досить слабкі.
Чому так?
Ну, по-перше, дуже багато складових, чимало яких багатьом авторам просто невідомі.
По-друге, банально через літературної безграмотності - бездумно розставлені акценти, перебарщіваніе з описами на шкоду динаміці або діалогів, або навпаки - суцільне стрибання-бігання-скакання якихось картонних персів без портретів або суцільний діалог без атрибуції або з нею.
По-третє, через невміння охопити обсяг твору і вичленувати суть. У ряді романів без шкоди (а нерідко і на користь) сюжету можна викинути цілі розділи. Або ж в який-небудь чолі добру третину подається що не відіграє на сюжет і характери персонажів інформація - наприклад автор захоплюється описом автомобіля аж до опису педалей і докладної розповіді про коробку передач. Читачеві нудно, він перегортає такі описи ( "Послухайте, якщо мені знадобиться ознайомитися з пристроєм даної моделі автомобіля - я почитаю технічну літературу!"), А автор вважає, що "Це ж дуже важливо для розуміння принципів їзди машини Петра Ніканорич!" і тим самим робить похмурим непоганий в общем-то текст. За аналогією з супом - варто переборщити з сіллю, наприклад і суп стане пересоленим. Це одна з найпоширеніших причин, по якій начпісам пропонують спочатку потренуватися на малої формі, Перш ніж братися за романи. Однак практика показує, що чимало начпісов всерйоз вважає, що починати літературну діяльність слід саме з великої форми, тому як саме вона і потрібна видавництвам. Запевняю вас, якщо ви думаєте, що для написання читабельною роману вам потрібно лише бажання його написати - ви сильно помиляєтеся. Писати романи потрібно вчитися. А вчитися простіше і з більшим ККД - на мініатюрах і розповідях. Незважаючи на те, що розповідь це інший жанр - внутрішньої композиції ви прекрасно зможете навчитися працюючи саме в цьому жанрі.

Композиція є способом втілення авторської ідеї, і слабке композиційно твір - це авторське невміння донести ідею до читача. Інакше кажучи, якщо композиція слабка - читач просто не зрозуміє, що хотів сказати автор своїм романом.

Дякую за увагу.

© Дмитро Вишневський

Схожі статті

  • Ілюмінати хто вони насправді

    ТАЄМНІ ТОВАРИСТВА Іллюмінати Згадок про ілюмінатів, історично задокументованих і які підтверджені дуже мало. І швидше за все саме тому ілюмінатів приписують різні теорії змови, багато їх вважають масонами, хоча ...

  • Нервовий імпульс і принцип його передачі

    Потенціал дії або нервовий імпульс, специфічна реакція, що протікає у вигляді збудливою хвилі і протікає по всьому нервового шляху. Ця реакція є відповіддю на подразник. Головним завданням є передача даних від рецептора ...

  • Населення римської імперії в період розквіту складало

    У 454 році імператор Валентиніан III стратив свого блискучого, але норовливого полководця Аеція, а рік по тому вбили і його самого. Наступні двадцять років виявилися періодом політичного хаосу: не менше восьми імператорів були зведені на ...

  • Кінець рима. Історія римської імперії. Війни Римської імперії

    Якщо слідувати виключно цифрам і вважати події від часів Юлія Цезаря до вторгнення до Вічного міста вестготів під проводом Аларіха I, то Римська імперія проіснувала трохи менше п'яти століть. І ці століття надали настільки потужне ...

  • Переваги та недоліки особистісних опитувальників

    Перед кожним розробником ПО рано чи пізно постає завдання оцінки якості продукту, що випускається. Найчастіше керівники невеликих проектів вважають недозволеною розкішшю вдаватися до послуг професійних тестувальників. Адже, на ...

  • Сергій Олександрович снігів люди як боги

    Оповідання ведеться від першої особи, як мемуари Елі Гамазіна, колишнього адмірала зоряного флота.На Землі - п'яте століття Комуністичної ери, давно ліквідована державна роздробленість, автоматичні заводи в достатку виробляють ...