Єсенін сергей - черемха. З а есенин вірш черемха запашна У траві між коренів біжить струмує маленький

цілі:

вчити правильному, виразного читання;
розвивати уяву, пам'ять, мислення;
прищеплювати любов до російської мови, любов до поезії, до природи.

устаткування: портрет С.А. Єсеніна, фрагмент музичного твору Е. Гріга, різнорівневі завдання, картон для малювання, крейда.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку.

1. Організація класу. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми з вами будемо продовжувати знайомство з творчістю С.А.Есенина, вчитися виразно читати, розвивати уяву, пам'ять, мислення.

2. Перевірка домашнього завдання.

З віршем якого поета ми познайомилися на минулому уроці?

Що ви знаєте про цього поета?

(Відповіді дітей. Використовується матеріал статті підручника і додаткової літератури. Оцінюються відповіді дітей.)

Яке вірші С.А.Есенина ви готували до сьогоднішнього уроку?

Отже, наш клас перетворюється в театр. Є артисти, які хочуть донести до нас красу есенинского слова і є глядачі - поціновувачі мистецтва.

Хто візьме на себе відповідальність суфлера?

залишився останній момент і відкриється завіса.

За якими критеріями ми будемо оцінювати читання віршів наших товаришів?

У хлопців листочки з критеріями оцінювання (Див. Додаток №1 до уроку).

Відповіді хлопців.

Читання віршів біля дошки, аналіз і оцінка.

Спасибі всім нашим артистам, спасибі вам всім за роботу.

3.Подготовітельная робота.

На початку уроку я сказала, що ми будемо вчитися читати вірші виразно.

Діти відповідають.

Учитель підводить підсумок: читати виразно - значить вибрати правильний тон, темп, тембр; правильно розставити логічні наголоси, паузи; але особливо важливо уявити в своїй уяві те, про що читаєш, висловити своє ставлення до уявного.

А для цього треба підготуватися і натренувати свою уяву і голос.

На дошці:

Ідет- йде зелений Шум
Зелений Шум, весняний Шум.
(Некрасов Микола Олексійович)

Діти встають, один читає, потім повторюють хором.

Варіанти читання: повільно, напевно; швидко, ритмічно; довірливо; пояснюючи; з вигуком.

4. Слухання музики.

Зараз ми послухаємо уривок музичного твору норвезького композитора Едварда Гріга. Музика своєю мовою нот допоможе нам здогадатися. Давайте ще раз звернемося до своїх відчуттів. Пора року і наші почуття. Наприклад, зима-спокій, печаль.

Діти відповідають, а вчитель підводить підсумки: осінь-смуток, в'янення; літо-радість, насиченість кольорів; весна-оновлення, радість, захоплення.

Слухати музику треба уважно. Сіли зручно. Якщо у вас з'явилася здогадка, підніміть руку.

Слухання музики.

Відповідь дітей - весна.

Що ви почули і побачили в музиці?

Відповіді дітей (ознаки весни).

Узагальнення вчителя. З приходом весни відбуваються чудові зміни. Особливо чудові зміни в житті дерев. Взимку вони здавалися мертвими і раптом прокинулися, ожили, стали покриватися пухом молодого листя, цвісти, набирати силу. Ці зміни здавна помічати людьми, дивували і радували їх. Людям здавалося, що дерева, як і вони, мають живу душу. Недарма в народній поезії так багато пісень, де людина звертається до дерева, як живому, близькому, рідного суті. Яке може радіти і засмучуватися, мріяти і сподівається. Згадаймо народні пісні: "Івушка, Івушка, зелена моя!" або "Береза \u200b\u200bмоя, березонька,

Береза \u200b\u200bмоя біла
Береза \u200b\u200bкучерява ".

А ось ще одне дерево, що росте в яру. Але розповість про нього не народна пісня, а вірш С. А. Єсеніна.

5. Робота над віршем С.А. Єсеніна "Черемуха".

а) читання вчителем.

Слухайте уважно вірш. Можете закрити очі. Постарайтеся відчути усіма своїми органами то стан природи, яке передав Єсенін. Постарайтеся побачити, почути. Відчути смак. Сприймати дотиком, нюхати весну. І я вас прошу відповісти на питання: "Які почуття хотів передати нам поет цим віршем?"

б) читання пошепки учнями.

Читайте вірш і позначайте літерою "Ч" - там, де йдеться про черемшині і буквою "Р" -, там, де йдеться про потічку.

в) робота над чотиривіршами.

Прочитайте рядки, в яких йдеться про черемшині.

Черемуха запашна
З весною розцвіла
І гілки золотисті,
Що кучері завила.
Черемуха запашна
розвісити варто
І зелень золотиста
На сонечку горить.

Що ви представили, читаючи ці рядки?

(Черемуха? - велика, біла, вся в цвіту.

День? - ясний, сонячний.

Аромат? - хочеться вдихати на повні груди.

Квіти? - білі, з жовтими тичинками, зібрані в кисті, які схожі на дівочі кучері.

Що значить "запашна"? (Ароматна, пахуча, пахуча).

Що значить "гілки золотисті"? (Від сонця, жовтизни тичинок).

У другому рядочки Єсенін ще раз малює черемху, але нічого не змінює в її зовнішності.

До чого наближає такий повтор?

Під впливом чого Єсенін став писати вірші? (Російська частівка, російська - народна пісня).

А тепер давай складемо партитуру цих рядків.

Тон - неповний, мелодійний, ніжний.

Темп - помірний.

Гучність - помірна.

Один з учнів розставляє логічні наголоси, паузи (показати любов до черемшині). Клас допомагає.

А тепер подивимося, як виглядає струмок?

А поруч, у проталінкі,
У траві, між коренів,
Біжить, струмує маленький
Срібний струмок.
Струмок хвилею гримучу
Всі гілки обдає
І вкрадливо під кручею
Їй пісеньки співає.

Де протікає струмок?

Що таке проталинку? (Місце, де розтанув сніг і відкрилася земля. У цьому випадку - зменшувально-пестливо.)

Який він? (Маленький, срібний, дзвінкий)

Що значить "гримуча хвиля"? (Струмок гримить, шумить, хоча і маленький)

Як ви розумієте, вираз "викрадачів пісеньки співає"? (Голос струмка може бути ніжним, заколисуючим, довірчим)

Отже, яка перед нами виникає картина?

В яру холодно. Напевно, там збереглося з зими трохи льоду і почорнілого снігу. Біжить маленький, дзвінкий струмок. Він омиває коріння черемхи, його бризки обдають ніжні гілки вологою.

А зараз ми з вами прочитаємо дуже цікаві рядки. У цих рядках Єсенін нам не тільки показав час року. Але і час доби.

Подумайте, яке ж це час доби?

кругом роса медвяна
сповзає по корі
під нею зелень пряна
сяє в сріблі.

Цей ранок. Хлопці, що означає "роса медяна"? (Черемуха - медоносна рослина. І також як у берези по весні з'являється березовий сік, так і у черемхи ...)

А що значить "зелень пряна"? (Пряні, гострі, ароматні за смаком і запахом. Згадати, які знають прянощі: кмин, кориця, гвоздика, лавровий лист, петрушка ...)

Читаючи ці рядки, ми повинні передати запах (аромат), який виходить від черемхи.

А тепер давайте складемо партитуру цих рядків. (Працювати також як над попередніми чотиривіршами)

Вірш розібрано. Давайте ще раз представимо весняну природу.

Физкультминутка.

Представляємо весняна квітка, який з'являється з-під землі (діти присіли). Сонечко світить, йде приємний весняний дощик і ця квітка - зростає, розквітає, тягнеться до сонця (діти це зображують). Кругом яскраве сонце. Покажіть руками його промені.

Чисте небо. Літають метелики.

Отже, діти повинні показати: квітка, метеликів, пташок, дощик, радість весни.

А тепер давайте подивимося на партитуру, закличемо свої почуття і прочитаємо вірш "Черемуха".

Читання дітьми.

Малювання.

А тепер, хлопці, давайте за 2 хв. зобразимо крейдою ту картину весняної природи, яку ви представили, читаючи вірш. (На партах у учнів картон блакитного кольору і крейда.)

Перегляд малюнків.

Цей вірш буде задано вивчити додому. Згадаймо 1 спосіб заучування на прикладі першого чотиривірші. (Технологія "Інтелект", яку використовують вчителі Ломоносовський школи)

Спосіб заучування: три рази прочитай перший рядок вірша, роблячи наголос на першому слові; три рази прочитай другий рядок вірша, роблячи також наголос на першому слові, повтори першу і другу рядки напам'ять, вже не роблячи наголоси на першому слові; три рази прочитай третій рядок, наголошуючи на першому слові; повтори першу і другу і третю рядки напам'ять вже не роблячи наголоси на першому слові; три рази прочитай четвертий рядок, наголошуючи на першому слові; напам'ять повтори всі чотири рядки, вже не роблячи наголоси на першому слові. Таким чином, прочитай все вірш.

Хлопці. Давайте згадаємо, які есенинские вірші ми з вами прочитали (діти називають).

Знайомлячись з цими творами, ми побачили, що поет для того, щоб передати красу російської природи використовував різні визначення. Ми теж їх можемо використовувати в своїй промові. Давайте згадаємо деякі з них.

Діти виконують різнорівневі завдання і перевіряють їх по ключу (див. Додаток №2 до уроку). Визначення зачитуються в класі.

Хлопці, підніміть руки ті, хто любить російську поезію.

Ми любимо вірші наших російських поетів, намагаємося використовувати в нашій мові їх художні визначення. Але ми і самі творимо.

Діти читають свої вірші, які вони написали на уроках розвитку мовлення.

6.Ітог уроку. Чому ми вчилися на сьогоднішньому уроці читання?

- читати виразно вірші;
- керувати своїм голосом і уявою;
- розвивали пам'ять, вивчаючи вірші і виконуючи завдання на бланках;
- розвивали мислення, аналізуючи вірш.

І робили ми з вами це добре.

Виставлення оцінок.

Примітка: При складанні партитури вірші можна вказати зниження і підвищення голосу.

Додатки до уроку.

Критерії оцінювання читання вірша.

Додатки до уроку.

Різнорівневі завдання.

Рівень С.

Ломоносовська школа.

есенинское визначення

Перевір себе по ключу.

Підсумковий бал _____.

Рівень В.

Ломоносовська школа.

Учень _______________________________ клас _______________________

Завдання 1. Згадай вірші С. А. Єсеніна "Пороша", "Береза", "Ниви стиснуті, гаї голи ...".

Завдання 2. Допиши до даних понять есенинские художні визначення.

есенинское визначення

пуш - - - - е

беск - - - - -я

Перевір себе по ключу.

Якщо у тебе 10 плюсів, то постав собі в підсумковий бал - 5.

Якщо у тебе 9 плюсів, то постав собі в підсумковий бал - 4.

Якщо у тебе менше 8 плюсів, то повтори вірша.

Підсумковий бал _____.

Рівень А.

Ломоносовська школа.

Учень _______________________________ клас _______________________

Завдання 1. З'єднай стрілками поняття з есенинского художніми визначеннями.

Перевір себе по ключу.

Якщо у тебе немає помилок, то постав собі в підсумковий бал - 5.

Якщо у тебе 1 помилка, то постав собі в підсумковий бал - 4.

Якщо у тебе більше 1 помилки, то повтори вірша.

Рівень С.

есенинское визначення

пухнасті

нескінченна

Рівень В.

есенинское визначення

пухнасті

нескінченна

В очікуванні черемхи ...

На узліссях лісів, по берегах річок і струмків перш всіх розпускається і цвіте черемха.

Це дуже приємне, зелене і веселе деревце. Воно завжди посміхається, а весною, коли пахучі білі квіти суцільно його покривають, навіть сміється.

Милуючись на квітучу черемху, сам мимоволі починаєш посміхатися ...

Навесні я завжди придивляюся до черемхи. Якщо на ній розкрилися нирки, значить, остаточно прокинулася і потепліла земля, а весна увійшла в повну силу.

Ще я стежу навесні за жабами. Коли "затурличут" в калюжах жаби, це означає: в самому розпалі тетерячі і глухарине струму, почалася багата тяга.

Коли на черемхи забіліють і загорнутого пишні грона квітів, глухарине току кінець, комар в лісі з'явився.

Навіть в найглухіших північних лісах можна побачити черемху. Там, де не ростуть вишні і немає хороших садів, хлопці ласують ягодами лісової черемхи, а господині печуть пироги із солодкою черёмуховой начинкою. "

За І.С. Соколову-Микитова

Навесні все кипить від її запашних білих квітів, а в серпні-вересні в зарості черемхи краще не лізти - НЕ вилізеш, не буде сил покинути їх, тому що солодше ягоди чорної черемхи і немає нічого. І ряснішим.

Одне велике дерево за день не об'ешься! Руки, рот, язик - коричнево-червоні від соку, а ти все кидаєш і кидаєш солодкі пензлика в рот - одну за одною, а то і жменями. І тільки встигаєш випльовувати кісточки ...

Олександр Смишляєв

Черемуха запашна
З весною розцвіла
І гілки золотисті,
Що кучері, завила.


Кругом роса медяна
Сповзає по корі,
Під нею зелень пряна
Сяє в сріблі.


А поруч, у проталінкі,
У траві, між коренів,
Біжить, струмує маленький
Срібний струмок.


Черемуха запашна,
Розвісити, варто,
А зелень золотиста
На сонечку горить.

С. Єсенін




Читати вірш Сергія Єсеніна «Черемуха» легко і приємно, це по-справжньому весняний вірш. Написано воно також навесні, в 1915 році його опублікували в журналі «Маленький світ». Як зізнавався сам поет, написано воно було на одному диханні під враженням від яскравих фарб природи, що прокидається.

Основна тема вірша - тема природи. ліричного героя як такого тут немає, як і в більшості віршів Єсеніна, а тільки його власні почуття, Сприйняття і ставлення до подій. Читач відчуває себе в центрі оповідання, а емоції поета стають його власними. Вірш передає настрій чогось вічного, яке відчувається кожен раз навесні. Прихованим мотивом стає мотив зароджується кохання «черемхи запашної» і «срібного струмка».

Текст вірша «Черемуха запашна» Сергія Олександровича Єсеніна буквально пронизаний епітетами, які передають настрій весни і її запахи (запашна, медвяна, пряна), кольору (золотисті, срібний), звуки. Черемуха і струмок «оживають» за рахунок уособлення (черемха кучері завила, струмок біжить, пісеньки співає). Використання рефрену (черемха запашна) не просто надає ліричну співучість вірша, а й визначає його головну героїню.

Черемуха запашна
З весною розцвіла
І гілки золотисті,
Що кучері, завила.
Кругом роса медяна
Сповзає по корі,
Під нею зелень пряна
Сяє в сріблі.
А поруч, у проталінкі,
У траві, між коренів,
Біжить, струмує маленький
Срібний струмок.
Черемуха запашна
Розвісити, варто,
А зелень золотиста
На сонечку горить.
Струмок хвилею гримучу
Всі гілки обдає
І вкрадливо під кручею
Їй пісеньки співає.

Сергій Єсєнін
Черемуха

Черемуха запашна
З весною розцвіла
І гілки золотисті,
Що кучері, завила.
Кругом роса медяна
Сповзає по корі,
Під нею зелень пряна
Сяє в сріблі.
А поруч, у проталінкі,
У траві, між коренів,
Біжить, струмує маленький
Срібний струмок.
Черемуха запашна
Розвісити, варто,
А зелень золотиста
На сонечку горить.
Струмок хвилею гримучу
Всі гілки обдає
І вкрадливо під кручею
Їй пісеньки співає.

Єсенін! Золоте ім'я. Убитий юнак. Геній землі Руської! Ніхто ще з Поетів, які приходили в цей світ, не володів такою духовною силою, чарівної, всевладної, захоплюючої душу дитячої відкритістю, моральною чистотою, глибинної болем-любов'ю до Батьківщини! Над його віршами стільки пролито сліз, стільки людських душ співчувало і співпереживати кожної єсенінській рядку, що якби це було підраховано - поезія Єсеніна переважила б будь-яку і набагато! Але цей спосіб оцінки землянам недоступний. Хоча з Парнасу можна б вгледіти - нікого ще так не любив народ! З віршами Єсеніна йшли в бій в Вітчизняну, за його вірші - йшли на Соловки, його поезія хвилювала душі, як нічия інша ... Один Господь знає про цю святу любов народу до сина свого. Портрет Єсеніна втискують в настінні сімейні рамки фотографій, ставлять на божницю нарівні з іконами ...
І жодного Поета в Росії ще не винищували і не забороняли з такою люттю і завзяттям, як Єсеніна! І забороняли, і замовчували, і принижували в гідність, і брудом обливали - і роблять це до сих пір. Неможливо зрозуміти - чому?
Час показав: чим вище Поезія своєю таємницею світлістю - тим озлобленість заздрісники-невдахи, і тим більше наслідувачів.
Ще про одного великого Божий дар Єсеніна - читав свої вірші так само неповторно, як створював. Вони так звучали в його душі! Залишалося лише вимовити. Все бували вражені його читанням. Зауважте, великі Поети завжди вміли неповторно і напам'ять читати свої вірші - Пушкін і Лермонтов ... Блок і Гумільов ... Єсенін і Клюєв ... Цвєтаєва і Мандельштам ... Так що, юні панове, поет мямлящій свої рядки з папірця зі сцени - Чи не тому, а любитель ... поет може багато чого не вміти в своєму житті, але тільки не це!
Останнє вірш «До свиданья, друг мій, до побачення ...» - ще одна таємниця Поета. У цьому ж 1925 року є інші рядки: «Не знаєш ти, що жити на світі коштує!»

Так, в пустельних міських провулках до легкої єсенінській ході прислухалися не тільки бездомні собаки, «брати менші», а й великі недруги.
Ми повинні знати справжню правду і не забувати, як по-дитячому закинулася його золота голова ... І знову чується його останній вихріп:

«Дорогі мої, хор-рошіе ...»

«Черемуха» Сергій Єсенін

Черемуха запашна
З весною розцвіла
І гілки золотисті,
Що кучері, завила.
Кругом роса медяна
Сповзає по корі,
Під нею зелень пряна
Сяє в сріблі.
А поруч, у проталінкі,
У траві, між коренів,
Біжить, струмує маленький
Срібний струмок.
Черемуха запашна
Розвісити, варто,
А зелень золотиста
На сонечку горить.
Струмок хвилею гримучу
Всі гілки обдає
І вкрадливо під кручею
Їй пісеньки співає.

Аналіз вірша Єсеніна «Черемуха»

У ранній творчості Сергія Єсеніна дуже багато творів, які присвячені красі рідної природи. В цьому немає нічого дивного, так як дитинство і юність поета пройшли в мальовничому селі Константиново, де автор навчився не тільки розуміти і цінувати навколишній світ, А й помічати будь-які дрібниці, що характеризують його перетворення.
Єсенін часто говорив про те, що весна є його улюбленою порою року, так як він може спостерігати, як після зимової сплячки пробуджується природа. У творчості поета цей період символізує нові надії і мрії, а також нерідко відображає той душевний підйом, який відчуває автор. Саме таким за своєю емоційним забарвленням є вірш «Черемуха», створене поетом у 1915 році.

Використовуючи образність і гнучкість російської мови, Єсенін наділяє звичайне дерево людськими якостями, представляючи черемху в образі юної дівчини, яка «гілки золотисті, що кучері, завила». Дивовижна гармонія навколишнього світу не може залишити поета байдужим, і він відзначає, як по стовбуру черемхи сповзає «медяна роса», а біля її коренів струмує «маленький срібний струмок».

Весняне пробудження природи навіває на поета романтичні думки, тому образ струмка у вірші символізує закоханого юнака, який тільки-тільки починає відкривати для себе це ніжне і хвилююче відчуття. Тому Єсенін проводить паралель між світом людей і природою, акцентуючи увагу на тому, що хліб і струмок нагадують йому молодих закоханих, які не вирішуються зізнатися один одному в своїх почуттях. Трепетна черемха прекрасна у своїй боязкою красі, і її «зелень золотиста на сонечку горить». Що до струмка, то він ніжно зрошує її гілки талою водою і «викрадачів під кручею їй пісеньку співає».

Образне сприйняття світу властиво всім без винятку творів пейзажної лірики Єсеніна. Він умів бачити те, що в повсякденній суєті не помічали інші, і знаходив настільки точні і чудові слова, щоб передати красу звичайних природних явищ, Що мало хто міг залишитися байдужим до його віршам. У більш пізніх ліричних творах автор все частіше і частіше зображував снігову завірюху і холодний осінній дощ, які за своєю суттю були співзвучні з настроєм поета. Однак пейзажна лірика початкового етапу творчості Єсеніна пофарбована в ніжні і соковиті тони, наповнена чистотою, радістю і умиротворенням.

Схожі статті

  • Векторний добуток векторів

    Площа паралелограма, побудованого на векторах, дорівнює добутку довжин цих векторів на кут кута, який лежить між ними. Добре, коли за умовами дані довжини цих самих векторів. Однак буває і так, що застосувати формулу ...

  • Вписана і вневпісанних кіл

    Окружність вважається вписаною в межі правильного багатокутника, в разі, якщо лежить всередині нього, торкаючись при цьому прямих, які проходять через усі сторони. Розглянемо, як знайти центр і радіус кола. Центром кола буде ...

  • Візуальний гід з прикладами (2019)

    Дотримання Вашої конфіденційності важливо для нас. З цієї причини, ми розробили Політику Конфіденційності, яка описує, як ми використовуємо і зберігаємо Вашу інформацію. Будь ласка, ознайомтеся з нашими правилами дотримання ...

  • Радіус кола, вписаного в квадрат

    У цій статті популярно пояснено, як знайти радіус кола, вписаного в квадрат. Теоретичний матеріал допоможе вам розібратися у всіх пов'язаних з темою нюансах. Прочитавши цей текст, ви з легкістю зможете вирішувати подібні завдання в ...

  • Універсальна газова стала - універсальна, фундаментальна фізична константа R, що дорівнює добутку постійної Больцмана k на постійну Авогадро

    Постійна Больцмана (k (\\ displaystyle k) або k B (\\ displaystyle k _ (\\ rm (B)))) - фізична стала, що визначає зв'язок між температурою і енергією. Названа на честь австрійського фізика Людвіга Больцмана, яка зробила ...

  • Векторний добуток векторів

    На даному уроці ми розглянемо ще дві операції з векторами: векторний добуток векторів і мішаний добуток векторів (відразу посилання, кому потрібно саме воно). Нічого страшного, так іноді буває, що для повного щастя, крім ...