Конспект уроку основні групи складнопідрядних речень. Основні групи складнопідрядних речень. Знання - результат великої праці

Основний принцип діяльності на навчальному занятті - проблемність, яка забезпечує інтелектуальний розвиток учнів, допомагає організувати творчий процес самостійного пізнання.

Технологія проблемного навчання і проектно-дослідницька технологіяпозволяют активізувати пізнавальну діяльність учнів, удосконалювати їх навички роботи з інформацією, представленою в різних видах, розвивати кругозір, культуру, самосвідомість учнів, розвивати творчі та комунікативні здібності школярів.

Завантажити:


Попередній перегляд:

МОУ «Погромська середня загальноосвітня школа імені А.Д.Бондаренко Волоконовський район Бєлгородська область »

Конспект уроку з української мови в 9 класі

« Основні групи складнопідрядних пропозицій»

підготувала

вчитель російської мови та літератури

Морозова Алла Станіславівна

с. Погромец

2011

УРОК РОСІЙСЬКОЇ МОВИ В 9 КЛАСІ

Основний принцип діяльності на навчальному занятті - проблемність, яка забезпечує інтелектуальний розвиток учнів, допомагає організувати творчий процес самостійного пізнання.

Технологія проблемного навчання і проектно-дослідницька технологія дозволяють активізувати пізнавальну діяльність учнів, удосконалювати їх навички роботи з інформацією, представленою в різних видах, розвивати кругозір, культуру, самосвідомість учнів, розвивати творчі та комунікативні здібності школярів.

Розминка за технологією Ю.А. Поташкіной - складова частина кожного уроку, яка дозволяє актуалізувати і систематизувати знання учнів на етапі підготовки до атестації з російської мови в новій формі.

Послідовність етапів уроку, узагальнених кроків по організації пошукового навчального процесу відповідає логіці проблемного навчання: постановка проблеми → пошук шляхів вирішення проблеми → формулювання висновку.

Застосування комп'ютерної презентації забезпечує сприйняття, засвоєння, осмислення матеріалу, відображає результати навчальної дослідницької діяльності.

Високий темп заняття, зміна видів діяльності підтримують інтерес учнів до уроку на всьому його протязі.

Домашнє завдання за вибором учнів - це елемент разноуровневого навчання, що відображає ситуації:

  1. «Вибираю → зрозумів» ( «Діагностика успішності»);
  2. «Вибираю → хочу зрозуміти» ( «Діагностика труднощів»).

Даний урок при хорошій організації проблемного і дослідницького підходів у навчанні передбачає ситуацію успіху для кожного учня, що є основною вимогою будь-якого сучасного уроку.

ТЕМА УРОКУ: «Основні групи складнопідрядних пропозицій».

МЕТА УРОКУ:

  1. забезпечити сприйняття, засвоєння і осмислення нового матеріалу через створення проблемної ситуації → її дослідження → рішення → аналіз → узагальнення;
  2. створити умови для розвитку умінь формулювати навчальну мету, Самостійно виявляти зв'язки і відносини між досліджуваними поняттями, робити самостійні висновки;
  3. викликати в учнів зацікавленість у вирішенні проблемних, дослідницьких, пізнавальних навчальних задач

ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу

ВИКОРИСТОВУВАНА ТЕХНОЛОГІЯ: проблемне навчання, проектно-дослідницька технологія.

ОБЛАДНАННЯ: персональний комп'ютер, мультимедійний проектор, проекційна дошка, магнітофонний запис.

НАОЧНІСТЬ: Презентація Microsoft PowerPoint «Основні групи складнопідрядних пропозицій».

Епіграф уроку: «Дослідження - це дорога до творчої праці»

Хід уроку

I. Розминка (за системою Ю.А. Поташкіной).

  1. Скандування слів:етимологія, класика, територія, белетристика, дослідження.
  2. Підбір слів - родичів до слова«Ісследовеніе» (слідувати, дослідний, наслідок).
  3. Діагностика: про б про з про Блена, і сс лід про вання, ра з г о рат ь ся.
  4. Фонетична частина розминки:

в якому слові букв менше, ніж звуків:відокремлення, політ, поллє.

  1. Розвести за значенням і написання:

світить по-весняному, по весняному лісі.

6. Визначення початкової форми:

відокремлює, з нами, що висить.

  1. Ускладнити просте речення:Будьте завжди уважні.
  2. визначення кількості простих речень в складі складного: [Теплий вітер проходить ліниво над полем, перебирає важкі наливаються колосся], І [ в житі відкриваються, вдивляються на мене і знову тьмяніють милувати-сині, голубі, до білого вицвілі волошки] ; [ далеко попереду, (де втрачається в хлібах путівець), стоять над землею нерухомо білі і щільні липневі хмари] .

Складання схеми пропозиції:, і; [..., (де), ...].

  1. Повернути пропозицію зі знаками:

Трава, згинати ударами вітру і дощу, лягала на землю.

[Ім., | ~~~~~~~ |, ...].

II. Введення в ситуацію уроку

Синхронне включення слайда №1 «Про що сьогодні піде мова?» (Див. Додаток 1, слайд №1) і магнітофонного запису.

Магнітофонний запис:

«Хлопці, ці три пропозиції поки для нас є незнайомцями. Вони ретельно маскуються від нас. З'ясувати їх справжню сутність в розділі «Складне речення» нам з вами поки не вдалося.

Потрібні знавці для ретельного слідства щодо встановлення особи незнайомців! »

III. Отримання нових знань. дослідження

Постановка проблеми

Запуск слайд №2 «Основні групи складнопідрядних пропозицій». (Див. Додаток 1, слайд №2).

учитель:

Попрацюємо над заголовком теми навчального заняття. Вчитаймося в звучання теми. З огляду на проблемну ситуацію, що виникла при прослуховуванні магнітофонного запису, сформулюємо навчальну мету, навчальну проблему.

/ Учні формулюють питання-завдання:

«Які основні групи складнопідрядних пропозицій існують в російській мові?» /

учитель:

Нам необхідно виробити основні кроки по визначенню основних груп складнопідрядних пропозицій ».

Пошук шляхів вирішення проблеми

учитель:

Для вирішення проблеми необхідний пошук. Робота ця нелегка, вимагає наполегливості, уваги, самостійності, накопичення знань по крупицях. Але це дорога до творчої праці.

/ Звертаємося до епіграфа /

Почнемо навчальний дослідження:

1) (див. Додаток 1, слайд №3)

Запишемо пропозиції і визначимо в них другорядні члени, поставивши відповідні питання:

Серце передчувало (що?) Недобре.

- (чий?) Мій будинок знаходиться в новому районі.

Ми добралися до мети нашої подорожі (коли?) Ввечері.

(Запуск слайд №4)

2) (див. Додаток 1, слайд №5)

Підберемо до даних пропозицій синтаксичні синоніми - перешикуємо пропозиції так, щоб вони стали складнопідрядні:

Серце передчувало, що трапиться щось недобре.

Будинок, в якому я живу, знаходиться в новому районі.

Ми добралися до мети нашої подорожі, коли настав вечір.

3) (див. Додаток 1, слайд №6)

Поставимо питання до підрядних речень:

Передчувало (що?)

Будинок (який?)

Добралися (коли?)

IV. Порівняння, зіставлення, висновки.

Порівняємо прості і складнопідрядні пропозиції і зробимо висновки (див. Додаток 1, слайд №7):

  1. Підрядні речення подібні за змістом з другорядними членами пропозиції.
  2. Три основні групи підрядних речень відповідають трьом групам другорядних членів: доповненням, визначенням, обставинам.

учитель:

Узагальнимо матеріал дослідження. сформулюємопершу версію рішення проблемно-пошукової задачі.

учні самостійно формулюють результати навчальної роботи над проблемою«Які основні групи складнопідрядних пропозицій існують в російській мові?»

  1. Основні групи складнопідрядних пропозицій носять назви, схожі з назвами другорядних членів: СПП з підрядними означальними, із'яснітельним (схожі з доповненнями) та обставинні, які в свою чергу діляться на підгрупи.
  2. Щоб визначити вид СПП, потрібно правильно поставити запитання.

учитель:

Проведемо спостереження-аналіз.

мета:

  1. з'ясувати, до чого відносяться підрядні речення, від яких слів в головному реченні ставиться питання до придаточному?
  2. яким способом додаткові прикріплюються до головного?

Запуск слайд №8 «Пропозиції для спостереження і аналізу» (див. Додаток 1, слайд №8).

1) Кімната (яка?), Куди мене привели, була схожа на сарай.

2) Батько зажадав (чого?), Щоб я їхала з ним.

3) Я прийшов додому (коли?), Коли вже сутеніло.

учитель:

  1. До чого відносяться підрядні речення? (1 до іменника в головному, 2 до дієслова в головному, 3 - до всього головного пропозицією).
  2. Яким способом додаткові прикріплюються до головного? (За допомогою спілоккуди, щоб, коли).

формулювання виведення

учитель:

Узагальнимо матеріал спостереження-дослідження. Сформулюємо версію №2 рішення проблемно-пошукової задачі.

учні самостійно формулюють результати навчальної роботи над проблемою, визначаючи основні кроки по визначенню основних груп складнопідрядних пропозицій ».

1 крок: знайти головна пропозиція;

2 крок: визначити, від чого будемо ставити питання;

3 крок: згадати, який другорядний член відповідає на таке питання:

4 крок: зіставити і зробити висновок (це додаткова визначальна, із'яснітельное або обстоятельственное);

5 крок: визначити засіб зв'язку.

Синхронне включення слайда №9 «Основні кроки по визначенню основних груп складнопідрядних пропозицій».

(Див. Додаток 1, слайд №9) і магнітофонного запису:

«Ваша версія правильна. У російській мові існує три основних групи складнопідрядних пропозицій: СПП з підрядними означальними, із'яснітельное і обставинні).

Слайд № 10:

V. заключний етап уроку

  1. Рефлексія: складання сінквейна.
  2. Домашнє завдання: підручник, §22, вправи 109, 110, 111, 112 - за вибором учнів.

Додаток 1

1 слайд:

2 слайд:

3 слайд:

4 слайд:

5 слайд:

6слайд:

7 слайд:

8 слайд:

9 слайд:

Складнопідрядними називаються складні речення, в яких одне просте речення за змістом підпорядковане іншому і пов'язане з ним підрядним союзом або союзним словом.

Таку пропозицію може складатися з двох і більше простих речень, одне з яких є головним, а інші - додатковими пропозиціями.

Підрядне речення може стояти перед головним, після нього або навіть в середині.

Підрядні речення служать для пояснення або одного члена в головному реченні, або всього головного пропозиції в цілому.

Підрядні речення приєднуються до головного за допомогою підрядних союзів, що виражають різні значення, або за допомогою союзних слів.

На відміну від спілок союзні слова не тільки пов'язують підрядні речення з головним, але і є членами підрядних речень.

Підрядні сполучники:

Прості: що, щоб, як, коли, поки, ніби, наче, якщо, точно, ледь, лише, хоча, бо і ін.

Складові: тому що, так як, тому що, з огляду на те що, в зв'язку з тим що і ін.

Союзні слова:

Відносні займенники: що, хто, який, який, який, чий, скільки і ін.

Займенник прислівники: де, як, коли, куди, звідки, чому і ін.

Слова що, як, коли в СПП можуть бути і союзами і союзними словами.

У головній частині СПП іноді можуть використовуватися вказівні слова: той, такий, весь, кожен, ніхто, там, тоді і ін.

Основні групи складнопідрядних речень

За значенням і будовою СПП діляться на три основні групи. Підрядні в цих складних пропозиціях співвідносяться з трьома групами другорядних членів речення: визначеннями, доповненнями і обставинами.

1. Означальні (в тому числі займенниково-означальні)

2. із'яснітельним

3. Обставинні:

* Способу дії, міри і ступеня (як ?, яким чином?),

* Часу (коли ?, о котрій?),

* Місця (звідки ?, куди ?, де?),

* Цілі (навіщо ?, з якою метою?),

* Причини (чому ?, навіщо?),

* Умови (за якої умови ?, в якому разі?),

* поступки

* порівняння

* слідства

СПП можуть мати не одне, а кілька підрядних речень.

Типи складнопідрядних речень

На підставі того, до чого відносяться додаткові частини і як вони співвідносяться один з одним, виділяється три типи СПП з кількома підрядними.

1. СПП з послідовним підпорядкуванням придаткових. При такому підпорядкованої першому підрядне відноситься до головного пропозицією, друге - до першого придаточному, третє - до другого придаточному і т. Д. Специфіка придаткових частин при цьому полягає в тому, що кожна з них є придаточной по відношенню до попередньої і головною по відношенню до наступної.

2. СПП з однорідним соподчинением придаткових. При такому підпорядкуванні всі додаткові відносяться до одного слова в головному реченні або до всього головного пропозицією, відповідають на один і той же питання і належать до одного і того ж типу підрядних речень.

3. СПП з неоднорідним підпорядкуванням придаткових (або з паралельним підпорядкуванням). При такому підпорядкуванні додаткові відносяться:

а) до різним словами головного пропозиції або одна частина до всього головного, а інша - до одного з його слів;

б) до одного слова або до всього головного пропозицією, але відповідають на різні питання і є різними типами підрядних речень.

Складнопідрядні речення в основному використовуються в писемного мовлення, Але особливо широко в мові художньої літератури.

розділи: Російська мова

Загальноосвітня мета:

  • Дати загальне уявлення про групи складнопідрядних речень за їх значенням;
  • Закріпити вміння визначати місце придаткового в складнопідрядні речення, способи його зв'язку з головним;
  • Удосконалювати вміння правильно розставляти розділові знаки, Складати схеми СПИ.

Виховна мета:

  • Виховання мотивів навчання, позитивного ставлення до знань.

Розвиваюча мета:

  • Формувати вміння виділяти суттєві ознаки і властивості;
  • Розвивати уміння частково-пошукової пізнавальної діяльності.

устаткування: підручник з російської мови, листи з текстом для кожного учня, таблиця.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Лірична хвилинка ( постановка виховної мети):

З тих пір як світ виник в імлі,
ще ніхто на всій землі
не зраджував жаль
про те, віддав життя ученью.
З тих пір як існує світобудову -
Такого немає, хто б не потребував в знанні.
Який ми ні візьмемо мову і вік,
Завжди прагне до знання людина.

3. Постановка теми та мети уроку.

  • Ми продовжимо прагнути до знань.
  • Про що говорили на минулому уроці?
  • Сьогодні продовжимо знайомство зі складнопідрядними реченнями і поговоримо про основні групи СПП за значенням.
  • Мета нашого уроку навчитися визначати основні групи придаткових, визначати межі головного і придаткового, правильно розставляти розділові знаки.

4. Повторення пройденого матеріалу.

А зараз ми згадаємо, що знаємо про СПП. Якщо ви згодні з висловлюванням, то ставите на полях зошита "плюс", якщо не згодні, то ставите "мінус". Отже,

  1. Складнопідрядних пропозицією називається складне речення, частини якого з'єднані за допомогою підрядних союзів і союзних слів.
  2. СПП має дві частини, при цьому жодна частина не залежить від іншої.
  3. Придаткових частина СПП може стояти тільки після головної.
  4. Підрядні сполучники і союзні слова знаходяться в додаткові частини.
  5. Підрядні сполучники в СПП є членами речення.
  6. Союзні слова є членами речення.
  • Перевірте відповідь: 1. +; 2; 3; 4 +; 5; 6 +.
  • Хто помилився в першому, другому і т.д. затвердження. Озвучимо правильні відповіді.

5. Нова тема.

- Молодці. Повернемося до теми уроку. Підрядні виконують велике смислове роботу, тому їх ділять на кілька груп відповідно до тих смислами, які вони висловлюють. Ці смисли легко зрозуміти, якщо навчитися ставити питання.

- Розберемо три пропозиції і запитаймо себе від головної частини до придаточной.

- Виділити граматичну основу, пояснити постановку коми.

- Що об'єднує ці пропозиції? ( Це СПП, є головна і придаткових частини.)

- Чим відрізняються? ( Питанням.)

- випишемо питання. ( Який? Навіщо? Що?)

- Які члени речення відповідають на такі ж питання? ( Другорядні члени речення.)

- За назвою другорядних членів дали назву групам придаткових: означальні, з'ясувальні і обставинні.

(По ходу роботи на дошці поступово створюється таблиця)

Групи придаткових

Який? Навіщо? Що?
визначальні обставинні із'яснітельние
Відносяться до іменника, даючи йому характеристику або розкриваючи його ознака Відносяться в головному реченні до слів із значенням мовлення, думки і почуття і уточнюють зміст цих слів Відносяться до дієслів або словами з обставинних значенням в головному реченні і уточнює місце, час, причину, мету.
Питання: який? відмінкові питання питання обставини
Приєднуються за допомогою союзних слів -местоіменій, прислівників: що, хто, який, де, куди, звідки і ін Приєднуються за допомогою союзів або союзних слів що, як, наче й ін. Приєднуються за допомогою союзів і союзних слів
Завжди знаходяться після головного або всередині головного Завжди знаходяться після головного Можуть знаходитися на будь-якому місці по відношенню до головного.

- Отже, що дізналися?

- Як визначити вид придаткового? ( Потрібно поставити запитання від головного до придаточному.)

6. Закріплення.

Виконаємо вправу № 8. Позначте кордону пропозицій, що входять до складу складного. Вкажіть 1) граматичні основи; 2) союзи або союзні слова, якими зв'язуються підрядні речення з головним; 3) якими членами речення є союзні слова; 4) задайте питання і визначте вид придаткового.

  1. Справа він побачив велику галявину, на якій стояв кремезний дуб.
  2. Останні роки життя Опекушин провів в рідному селі на березі Волги, де він народився і провів дитинство.
  3. Їх ноги намокли до колін так, немов хлопці тільки що перетнули вбрід струмок.
  4. До річки підійшли, коли сонце за їх спинами хилилося до дальнього лісі.
  5. Розумний бачить, що за чим йде.
  6. Не розумію, з чого мені стало супроводжувати надзвичайне везіння.

7. Самостійна робота.

№ 11. Вставте пропущені букви, відсутні знаки пунктуації. Виділіть кордону головного і придаткового. Вкажіть, союзом або союзним словом пов'язані частини складного пропозиції. Складіть схему пропозиції. Задайте питання і визначте групу придаткового.

  1. Вже зовсім стемніло коли ми вирушили в дорогу.
  2. Ми спустилися в д..ліну де р..елі р..скошние цветиі химерні дерева і влаштували привал.
  3. Угре..няя роса залишила на пелюстках кілька сльозинок, в яких грало сонце.
  4. Вже скільки разів твердили світу, що лестощі гнус..на шкідлива.
  5. Я не знав що належить робити в подібній ситуації і трохи розгубився.

8. Підведення підсумків.

Урок російської мови в 9 класі.

Тема уроку: «Основні групи складнопідрядних речень за їх значенням».

Мета уроку: дати загальне уявлення про групи складнопідрядних речень за їх значенням, удосконалювати пунктуаційні навички.

Форма уроку: комбінований урок, що включає роботу за підручником, елементи дослідницької роботи, Конструювання пропозицій, складання схем пропозицій.

Хід уроку.

    Лінгвістична розминка. Орфографічний диктант.

Блискучий, задуматися, дуже вишукану, парламент, блищати, інтенсивний, перешкода, зіграти, теніс, галерея, пліч-о-пліч, перебувати на виставці, точь-в-точь, прибути в місто, у що б то не стало.

Завдання: визначити парні види орфограмм, пояснити їх.

    Побудова складнопідрядних речень. Узагальнення знань про СПП.

Форма гри: учитель слухає, учні пояснюють матеріал. Реалізація індивідуальних завдань.

1-й учень. Відмінність складнопідрядного речення від ССП. Головне і підрядне в реченні.

Приклад: Коли в товаришах згоди немає, на лад їх справа не піде. Щасливий той, кому зорею теплий вітер віє.

2-й учень. У СПП може бути не одне підрядне, а кілька.

Приклад: На вулиці так світло, що видно, як вітер качає верхівки дерев.

3-й учень. Підрядне приєднується до головного підрядними союзами або сполучними словами (відносне займенник, прислівник).

Приклад: Коли піднімається сонце, ми вирушаємо в дорогу. Ми домовилися, коли вирушимо в дорогу.

Визначити, де союз, а де союзне слово, довести це.

4-й учень. У головному реченні можуть бути вказівні слова (вони містять в собі в стислому вигляді утримання придаткового пропозиції). Вказівний слово може з'єднуватися з підрядним союзом, утворюючи складовою союз.

Приклад: Вітер дув так, що здавався живим. Ми сиділи на пагорбі, так що на всі боки бачили все.

5-й учень. Місце підрядного речення не постійно. Воно може стояти перед головним, в середині, після головного. При подвійних союзах воно завжди стоїть перед головним.

Приклад: Чим швидше догорав багаття, то темніші ставали навколо.

3.Учітель. Що знаєте про розділові знаки в СПП. Запишіть пропозицію, поясніть розділові знаки.

Приклад: Всі розуміють, що зараз вирішується доля країни. Ми знаємо, що нині лежить на вагах і що відбувається нині.

Скласти схеми записаних пропозицій.

    I I, Що ().

    I I , (Що .......) І (що .......).

    Поняття про основні групи підрядних речень в СПП. Порівняння пропозицій простих і складних. Конструювання складних речень.

Пропозиції, побудовані учнями (права сторона).

Записати в зошиті.

1.Сердце передчувало недобре.

2.Наша школа знаходиться на вулиці Олексія Хадикіна.

3. Ми добралися до мети подорожі ввечері.

1.Сердце передчувало, що трапитися щось недобре.

2.Школа, в якій ми вчимося, перебувати на вулиці Олексія Хадикіна.

3. Ми добралися до мети подорожі, коли настав вечір.

Порівняємо пропозиції і зробимо висновки.

У складних пропозиціях додаткові подібні за значенням з другорядним членом пропозиції: доповненням, визначенням, обставиною. Тому ми їх називаємо підрядними із'яснітельним, визначальними, обставинні.

5. Як визначити вид придаткового?

Найголовніше правило - правильно поставити запитання (від усього головного пропозиції або від одного з слів його).

Приклад: Гріш ціна тій людині, яка не може зломити поганої звички. Художник бачить те, що не бачать інші. Стрімголов він кинувся туди, звідки доносився крик про допомогу.

Підсумок уроку.

Завдання додому: параграф 9 стр. 43, упр. 98.

У разі запасу часу синтаксичний розбір пропозиції: Ніколи не говори про те, чого не знаєш. Скласти схему пропозиції.

ПОВТОРЕННЯ. ДОДАЙТЕ ЗАМІСТЬ ТОЧОК До ДАНИХ ПРОПОЗИЦІЯМ ПО ОДНОМУ придаткових. ЗАПИШІТЬ, розставляючи розділові знаки. Складіть СХЕМУ складання пропозицій. 1. 2. Книги треба читати так. . . У поході легше тому. . .

ПОВТОРЕННЯ. Візьміть ДАНІ ПРОСТІ ПРОПОЗИЦІЇ В складнопідрядне, замінивши ВИДІЛЕНІ ВТОРОСТЕПЕННИЕЧЛЕНИ синонімічно підрядне речення. ОБОВ'ЯЗКОВО використовуйте ВКАЗІВНІ СЛОВА. 1. Газети писали про будівництво нової школи у нашому районі. 2. Майстер спостерігав за роботою молодого слюсаря і щось записував собі в блокнот.

ВИДИ підрядне речення. Визначальні обстоятельственние із'яснітельние В основі класифікації - питання до придаточному і засіб зв'язку.

Підрядними означальними. Відповідають на питання який? 2. Пояснюють іменник або інше слово в значенні іменника в головній предикативне частини. 3. Приєднуються до головного пропозицією за допомогою а) союзних слів який, який, де, куди, звідки, коли, чий, що б) союзів що, немов, наче. Є люди, які через все життя проносять почуття, набуті ними в дитинстві чи юності. 1.

1. Вони сиділи в тому саду, де грав оркестр. 2. Ранок, коли починається ця розповідь, настав похмурий, але тепле. 3. Ми зустріли знайомого, з яким давно не бачилися.

Придаткових із'яснітельним: Відповідають на відмінкові питання. 2. Пояснюють слова із значенням мовлення, думки, почуття або стану в головній предикативне частини: а) дієслова: говорити, сказати, повідомляти, думати, розуміти, усвідомлювати, відчути, почути, побачити, вирішувати, жаліти, радіти, скаржитися і т. д; б) прикметники, іменники, категорія стану: прав, радий, впевнений, щасливий, винен, шкода, потрібно, слух, повідомлення, звістка і т. д. 1.

3. Приєднуються до головної предикативне частини за допомогою: а) спілок: що, щоб, ніби, як, чи (частка з функцією союзу); б) союзних слів: хто, що, де, куди, звідки, як, скільки, чому, навіщо і ін. Раптом мені здалося, ніби в кімнатах слабо і жалібно задзвеніла струна. Батько зажадав, щоб я їхала з ним. Він розповів, що йому привіз брат.

Придаткових обстоятельственного: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Часу Місця Цілі Причини Умови Поступки Наслідки Образа дії Заходи і ступеня Порівняння

1. підрядне речення ЧАСУ: Вказують на час протікання дії в головній предикативне частини; 2) Відповідають на питання коли? як довго? з яких пір? до яких пір? ; 3) Приєднуються за допомогою спілок коли, поки, як тільки, ледве, перш ніж, в той час як, до тих пір поки, з тих пір як, як раптом, перед тим як. Коли граф повернувся, Наташа нечемно зраділа йому і поспішила їхати. 1)

У головній предикативне частини можуть бути вказівні слова тоді, до тих пір, після того і ін., А також другий компонент союзу (то). Я сиджу до тих пір, поки не починаю відчувати голод. [Указ. слово до тих пір], (поки). Коли взимку їж свіжі огірки, то в роті пахне весною. (Коли), [то].

Якщо в головній предикативне частини є вказівний слово тоді, в додаткові частини засобом зв'язку є союзне слово коли. Поет відчуває буквальне значення слова навіть тоді, коли (с. Сл) дає його в переносному значенні.

Придаткових ВИДІВ ЧАСУ слід відрізняти від ІНШИХ придаткових, приєднуються сполучними словами КОЛИ. 1) Я бачив Ялту в тому році, коли її покинув Чехов. (В якому році?) (\u003d В якому) 2) Мохов неодноразово запитував мене, коли він може виписатися. (Питав про що?)

Підрядне речення МІСЦЯ: 1) вказують на місце (простір), де відбувається те, про що йдеться в головному реченні; 2) відповідають на питання де? куди? звідки? ; 3) приєднуються за допомогою союзних слів де, куди, звідки. Дорогою вільної йди, куди тягне тебе вільний розум.

У головній предикативне частини можуть знаходитися вказівні слова там, туди, звідти, ніде, скрізь, усюди і ін. Куди річка пішла, там і русло буде. Звідки вітер дме, звідти і хмари пливуть.

Підрядними місця СЛЕДУЕТОТЛІЧАТЬ ВІД ІНШИХ ТИПІВ придаткових, яких можуть приєднуватися ЗА ДОПОМОГОЮ союзних СЛІВ ДЕ, КУДИ, ЗВІДКИ. 1. 2. І Таня входить в будинок порожній, де жив недавно наш герой. (В який будинок?) (\u003d В якому). Я почав згадувати, куди ходив протягом дня. (Згадувати про що?)

Підрядними мети: Вказують на ціль того, про що йдеться в головній предикативне частини; 2) Відповідають на питання навіщо? з якою метою? для чого? ; 3) Приєднуються за допомогою спілок щоб (щоб), для того щоб, з тим щоб, потім замість того, щоб (устар.). Я розбудив Пашку, щоб він не впав з дроги. Треба не тільки любити, але і бути коханим, для того щоб бути щасливим. 1)

ПРИ ОСОБЛИВОМУ логічний наголос складовою СОЮЗ може розпадатися. В ТАКОМУ ВИПАДКУ в додаткові частини ЗАЛИШАЄТЬСЯ СОЮЗ ЩОБ, А В ГОЛОВНІЙ ЧАСТИНИ З`ЯВЛЯЄТЬСЯ вказівним СЛОВО. Я згадую про це виключно для того, щоб підкреслити безумовну достовірність багатьох речей Купріна.

Придаткових ІНШИХ ВИДІВ ЦІЛІ слід відрізняти від придаткових З Союзом ЩОБ. Я хочу, щоб до багнета прирівняли перо. (Хочу чого?) Час посадки було розраховано так, щоб до місця висадки потрапити на світанку. (Було розраховано як? Яким чином?)

Підрядними причини: 1) вказують на причину того, про що йдеться в головній предикативне частини; 2) відповідають на питання чому? з якої причини? ; 3) приєднуються за допомогою спілок тому що, тому що, так як, бо, через те що, внаслідок того що, завдяки тому що. Всяка праця важливий, бо облагороджує людину. Завдяки тому що ми ставили кожен день нові п'єси, театр наш охоче відвідували.

ПРИ ОСОБЛИВОМУ логічний наголос складовою СОЮЗ може розпадатися. В ТАКОМУ ВИПАДКУ в додаткові частини ЗАЛИШАЄТЬСЯ СОЮЗ ЩО, А В ГОЛОВНІЙ ЧАСТИНИ З`ЯВЛЯЄТЬСЯ вказівним СЛОВО. Тому й дороги мені люди, що живуть з мною на землі.

Придаткових СЛІДСТВА: 1) вказують на наслідок, висновок, що випливають із змісту головної предикативне частини; 2) відповідають на питання що з цього випливає? що внаслідок цього сталося? ; 3) приєднуються завжди за допомогою союзу так що. Спека все збільшувався, так що ставало важко дихати. Підрядні слідства завжди стоять після головної предикативне частини.

Придаткових УМОВИ (УМОВНІ). 1) вказують на умови здійснення того, про що йдеться в головній предикативне частини; 2) відповідають на питання за якої умови? ; 3) приєднуються за допомогою спілок якщо, якщо ... то, коли (\u003d якщо), коли ... то, коли, якщо, раз, у разі якщо. Якщо я захворію, до лікарів звертатися не стану.

ЯКЩО придаткових УМОВИ СТОЇТЬ НА ПЕРШОМУ МІСЦІ, ТО В ГОЛОВНІЙ предикативних частин МОЖЕ БУТИ ДРУГА ЧАСТИНА СОЮЗУ -. ТО Раз ми почали говорити, то краще договорити все до кінця.

Придаткових УСТУПКИ (уступітельние). 1) в підрядному повідомляється про подію, всупереч якому здійснюється дію, подія, зване в головній предикативне частини; 2) відповідають на питання незважаючи на що? всупереч чому? ; 3) приєднуються Ø спілками хоча, хоча ... але, незважаючи на те що, попри те що, незважаючи на те що, нехай, нехай Ø союзними словами в поєднанні з часткою ні: як не, скільки не, що (б) ні.

Приклади: І хоч він був гульвіса палкої, але розлюбив він нарешті і лайка, і шаблю, і свинець. Нехай троянда зірвана, вона ще цвіте. В степу було тихо, похмуро, незважаючи на те що сонце піднялося. Я, хоч і як любив би вас, звикнувши, розлюблю негайно.

ПОРІВНЯЛЬНІ придаткових: 1) зміст головної предикативне частини порівнюється з вмістом додаткові частини; 2) питання задати не можна; 3) приєднуються за допомогою спілок як, точно, немов, ніби, як ніби, подібно до того як, нібито, ніж ... тем. Як влітку роєм мошкара летить на полум'я, зліталися пластівці з двору до віконної рами.

Придаткових З подвійним СОЮЗОМЧЕМ ... ТИМ ВКАЗУЮТЬ НА взаємної обумовленості ЧАСТИН. Чим менше жінку ми любимо, тим легше подобаємося ми їй. Підрядні з союзом ніж відносяться до прикметника або прислівника в вищого ступеня з головною предикативне частини. Час минав повільніше, ніж повзли хмари по небу.

Придаткових СПОСОБУ ДІЇ І СТУПЕНЯ: 1) розкривають образ, спосіб дії або позначають міру або ступінь дії, ознаки, позначеного в головній предикативне частини; 2) відповідають на питання як? яким чином? наскільки? в якій мірі? до якої міри? ; 3) приєднуються за допомогою Ø спілок що, щоб, як ніби, немов, точно і ін.; Ø союзних слів як, наскільки, скільки і ін.

У ГОЛОВНОМУ ПРОПОЗИЦІЇ, ЯК ПРАВИЛО, УТРИМУЮТЬСЯ ВКАЗІВНІ СЛОВА: 1) займенники такий (таким є); 2) прислівники настільки, так. Наступ йшло так, як було передбачено в штабі. (Як?) - підрядне способу дії. Старенькій стільки ж хотілося повторити свою розповідь, скільки мені його слухати. (Скільки?) - підрядне міри і ступеня.

Прості та складні придаткових СПОСОБУ ДІЇ І СТУПЕНЯ. 1) додаткові вважаються однозначними, якщо приєднуються сполучними словами як, скільки, наскільки. 2) додаткові вважаються багатозначними, якщо приєднуються спілками (додаткове значення вносить саме союз): Білі акації пахли так сильно, що їх солодкий запах відчувався на губах. (Підрядне міри і ступеня + доп. Значення слідства).

Красива дівчина повинна бути одягнена так, щоб виділятися з навколишнього оточення. (Підрядне способу дії + доп. Значення мети). Все це маленьке рослина так виблискувало у наших ніг, ніби воно було зроблено з кришталю. (Підрядне міри і ступеня + доп. Значення порівняння).

Схожі статті

  • Інтеграл довгий логарифм висновок формули

    Таблиця первісних. Властивості невизначеного інтеграла дозволяють за відомим диференціалу функції знайти її первісну. Таким чином, використовуючи рівності і можна з таблиці похідних основних елементарних функцій скласти ...

  • В одному центнері скільки кілограм, процес конвертації

    Конвертер довжини і відстані конвертер маси конвертер заходів обсягу сипучих продуктів і продуктів харчування конвертер площі конвертер обсягу і одиниць вимірювання в кулінарних рецептах конвертер температури конвертер тиску, механічного ...

  • Чому дорівнює 1 кг. Що таке кілограм? Скільки важить фарба

    Кілограм - одиниця маси, одна з основних одиниць системи СІ кілограм позначається як кг кілограм це те маса міжнародного зразка (валик висотою 39 мм, виконаний зі сплаву 90% платини і 10% іридію), що зберігається в Міжнародному ...

  • Йоганн Вольфганг фон ГётеФауст

    Ви знову зі мною, туманні бачення, Мені в юності промайнули давно ... Вас упину ль у владі натхнення? Билим чи снам з'явитися знову дано? З тіні, з темряви полузабвеньяВоссталі ви ... О, будь, що судилося! Як в юності, ваш вид мені груди ...

  • Найграндіозніші споруди світу

    Щороку в світі будуються десятки хмарочосів і сотні висотних будівель. Представляємо вашій увазі 13 найвищих світових шедеврів архітектури. Міжнародний комерційний центр Гонконгу У 2010 році в Гонконгу був побудований 118-поверховий ...

  • Поет Гнедич Микола Іванович: біографія, творчість і цікаві факти

    Гнєдич, Микола Іванович Народився 2 лютого 1784 р Син небагатих полтавських поміщиків, рано втратив батьків, він тим не менше отримав по своєму часу достатню освіту. Спочатку він навчався в Полтавській семінарії, але тут ...