Перспектива поурочні планування. Поурочні планування. Поурочні плани - документ, що регламентує діяльність на уроці: вчителі - по організації навчально-виховного процесу; учнів. Виявлення перспектив навчання

урок 89.
Теми і проблеми сучасної драматургії. А.В. Вампілов. Слово про письменника. « Качине полювання»…

цілі: дати огляд життя і творчості Вампілова; розкрити своєрідність п'єси «Качине полювання»; розвивати вміння аналізувати драматичний твір.

Хід уроку

I. Вступна бесіда.

колитак кажуть: «сон в руку», «віщий сон»?

Чи бувають насправді сни «віщими»?

«Дорога Тася! - звертається до дружини батько Вампілова в очікуванні його народження ... - я впевнений, все буде добре. І, ймовірно, буде розбійник-син, і боюся, як би він не був письменником, так як уві сні бачу письменників.

Перший раз, коли ми з тобою збиралися, в ніч виїзду, я уві сні з самим Львом Миколайовичем Толстим шукав дробу, і знайшли ... »

19 серпня 1937 року: «Молодець, Тася, все-таки народила сина. Як би не виправдав второе ... У мене, знаєш, віщі сни ».

Сни, дійсно, виявилися віщими. Син, четверта дитина в сім'ї, виріс в письменника-драматурга Олександра Валентиновича Вампілова.

II. Історія життя Олександра Вампілова (1937-1972).

Рік народження Вампілова був роком 100-річчя від дня смерті Пушкіна, на честь якого він і був названий Олександром. У цей рік, незважаючи на скромний побут великого сімейства, батько, Валентин Микитович, підписався на повне зібрання творів улюбленого поета: для дітей. А жителі Кутулік, одного з найвіддаленіших сибірських селищ, надовго запам'ятали вечір в клубі, де директор школи, вчитель літератури В. Н. Вампілов, самозабутньо читав їм вірші великого поета.

Але в пророчих снах батька було не тільки світле. За народними прикметами, кругле - дроби - до сліз: вони пролилися в 1939 році, коли, репресований, Валентин Микитович загинув 40 років від роду.

На руках Анастасії Прокопівни - четверо дітей, старшому з яких було сім років.

Яким залишився син в пам'яті матері?( «... Яким він був, яким ріс? - часто тепер запитують мене близькі і зовсім незнайомі люди з багатьох міст країни ...)

Проявився чи в дитинстві драматургічний талант, виділявся він серед своїх однолітків в підлітковому віці?

Драматургічний, напевно, немає: людський - так, хоча мені важко говорити про якісь особливі риси його характеру і вразливою натури.

Він не виділявся серед інших моїх дітей ... Був спокійним і допитливим, улюбленцем братів і сестри - молодший адже! Любив книги, особливо казки, які читала і розповідала йому бабуся ...

У школі він нічим не виділявся серед своїх товаришів, яких у нього завжди було багато. Отримував п'ятірки з літератури і не ладнав з німецькою мовою. Захоплювався відразу і музикою, і спортом, і драматичним гуртком. Писав вірші:

Моїй весни квіти давно зів'яли.

Я перестав уже про них шкодувати,

Вогнем своїм вони мене спалювали,

І я вирішив: їм більше не горіти.

І я їх забував. Мої старання

Повернули в душу тиша і благодать -

Приємно пережити любові страждання.

І все ж страждання приємніше забувати.

Ішов у туристичні походи на кілька днів або просто їхав на човні або велосипеді в сусіднє село з драмгуртком або футбольною командою. Я іноді дуже турбувалася за ці відлучки. Любов до подорожей по рідній землі він зберіг до кінця свого короткого життя ».

Вірною виявилася і його любов до рідного краю: «Після школи, пам'ятаю, їхав я без жалю, рвався в місто .... Але, віддаляючись, не частіше я став повертатися сюди в своїх думках? » - читаємо в нарисі Вампілова «Прогулянки по Кутулік», написаному 30-річним чоловіком, за плечима якого вже був Іркутський університет, Поїздки по Росії, Вищі літературні курси в Москві.

А в нарисі «Будинок вікнами в поле» можна прочитати: «... Звідси було видно далека Берестенніковская гора, по ній, як цівка жовтого диму, піднімалася до горизонту дорога. Її вигляд хвилювало мене, як у дитинстві, коли ця дорога здавалася мені нескінченною і обіцяла безліч чудес.

Трави пахнуть тут сильніше, ніж будь-де, і ніде я не бачив дороги привабливою цієї ось, що по далекій горі в'ється серед беріз і ріллі.

Мені траплялися віршовані та прозові висловлювання про те, що землю можна любити всю відразу від Карельського перешийка до Курильської гряди, все річки, ліси, тундри, міста і села нібито можливо любити однаково. Тут, як мені здається, щось не те ... »

Звичайно ж, двадцятирічний Олександр Вампілов не знав, що початкові слова його першого, опублікованого в 1958 році, оповідання «Збіг обставин» стануть для нього пророчими: «Випадок, дрібниця, збіг обставин іноді стають найдраматичнішими моментами в житті людини» .У його життя збіг обставин було трагічним: 17 серпня 1972 на Байкалі човен на повному ходу натрапила на колоду-грузило і стала тонути. Вода, остудженому недавнім штормом до п'яти градусів, обважніла куртка ... Він майже доплив ... Але серце не витримало за кілька метрів до берега ...

Що дають нам ці спогади, нарисові сторінки для розуміння витоків творчості, духовного світу Олександра Вампілова?

III. Аналіз п'єси Вампілова «Качине полювання».

1. За свою коротке життя Вампілов став автором п'єс, які привернули увагу не тільки читачів, але і театральних режисерів: «Провінційні анекдоти», «Прощання в червні», «Старший син», «Качине полювання», «Минулого літа в Чулимске». Але доля його драматичних творів була не з легких: «Дуже багато часу і сил йшло в ті роки на те, що ми називаємо« пробивання »його п'єс на сцени московських театрів», - згадувала Е. Якушкіна.

У чому ж особливість творів Вампілова? Прочитайте статтю в підручнику (с. 346-348) і дайте відповідь на це питання.

2. П'єса А. В. Вампілова «Качине полювання» написана в 1968 готду і опублікована в 1970. Мотив трагічний і одночасно знижений до фарсу. Багато сцен вистави автор пропонував супроводжувати траурним маршем, який незабаром перетворювався б у легковажну музику.

Вникнемо в сказане про «Качине полювання» головним режисером МХАТу О. Єфремовим: «У критиків не знайшлося жодного слова, щоб пояснити природу появи такого персонажа, як Зілов .... Дивний і «аморальний» герой «качиної полювання», запропонований суспільству для осмислення, навіть не був прийнятий до уваги ...

Зілов - це біль Вампілова, біль, народжена загрозою морального спустошення, втрати ідеалів, без яких життя людини абсолютно обессмислівается ».

«... Він був молодий, але на диво добре знав людей і життя, яку спостерігав невпинно, зосереджено й серйозно. Точність своїх спостережень він точно висловлював і в характерах своїх героїв. Він писав тільки правду, справжню правду життя і людських характерів.

Але ця уважність, серйозність і суворість Вампілова-драматурга, його активне прагнення розкрити правду життя у всій її складності і різноманітті сприймалася деякими як «песимізм», «акцентування темних сторін життя »і навіть -« жорстокість », - продовжує думку Е. Якушкіна.

І це про п'єси, де в кожної, як вважає В. Распутін, відкриваються читачеві і глядачеві вічні істини: «Здається, головне питання, яке постійно ставить Вампілов: залишишся ти, людина, людиною? Чи зумієш ти перемогти все те брехливе і недобре, що приготовлено тобі в багатьох життєвих випробуваннях, де важко помітні навіть і протилежності - любов і зрада, пристрасть і байдужість, щирість і фальш, благо і поневолення ... Тут не можна не згадати Зилова, який, не маючи сил опиратися, дозволив, щоб перші назви перейшли в другі ... »

Так хто ж він, по-вашому, головний герой п'єси?

Оцінки його завжди були суперечливі, навіть полярні. Одні критики відзначають в ньому обдарованість, непересічність, людське чарівність. Так, йому нудно жити, але він здатний відродитися. Щось в ньому залишає надію на оновлення. Інші вважають, що перед нами людина занепалий, деградація його завершена. Усе найкраще в ньому втрачено безповоротно. Він не знає синівські почуттів, батьківській гордості, поваги до жінки, дружніх уподобань.

Зілов не довіряє людям, не вірить навіть батькові, який кличе його попрощатися перед смертю: «Від тата. Подивимося, що старий дурень пише. (Читає.) Ну-ну ... О, боже мій. Знову він вмирає (Відволікаючись від письма.) Зверни увагу, раз чи два на рік, як правило, старий лягає помирати. Ось послухай. (Читає лист.) «... на цей раз кінець - чує моє серце. Приїжджай, синку, побачитися, і мати треба втішити, тим паче, що не бачила вона тебе чотири роки ». Розумієш, що робить? Розішле такі листи в усі кінці і лежить, собака, чекає. Полежить, полежить, потім, дивись - живий, здоровий і горілочку приймає ».

Цинічними поясненнями почуттів і вчинків людей Зілов звільняє себе від необхідності сприймати життя серйозно. Але коли батько дійсно вмирає, вражений Зілов стрімголов летить на його похорон, боячись не встигнути. І все-таки затримується у Ірини, дівчата, яку він зустрів випадково і не випадково, як він думає, полюбив. Зілов живе без відчуття боргу перед іншими і перед самим собою.

Вся п'єса Вампілова побудована як ситуація очікування качиної полювання і спогадів Зилова, що пояснюють поступово, від чого його життя порожнє, чи здатний він ще жити.

Протиріччя в характері героя задано вже авторською характеристикою: «Він досить високий, міцної статури; в його ході, жестах, манері говорити багато свободи, що походить від упевненості в своїй фізичній повноцінності. У той же час і в ході, і в жестах, і в розмові у нього вчуваються якісь недбалість і нудьга, походження яких неможливо визначити з першого погляду ». Драматург підказує театру і читачеві завдання, яке вони повинні вирішити протягом п'єси.

3. Хто оточує головного героя?

Кушак, цілком впевнений в собі, в своєму начальницькому кріслі, вічно сумнівається і на всіх озирається поза роботою. «Холостяк» (через від'їзду дружини на курорт), він шукає «знайомств» і ретельно маскує це, як і любов до випивки (яку, по здогаду Зилова, задовольняє на самоті ночами). Але, ймовірно, найбільше хвилює Кушака його машина. Про що б не говорили, якою б хвилюючою не була ситуація, Кушак час від часу підходить до вікна, щоб подивитися, чи варто на місці його автомобіль.

міщанство Валеріїпідкреслюється автором прямолінійно. Прогулюючись по новій квартирі Зилова, Валерія постійно вигукує: «Краса!» «З туалету чується звук води, що спускається, голос Валерії:« Краса! » Слідом потім з'являється Валерія: «Ну, вітаю. Тепер у вас буде нормальне життя. (Саяпин.) Толечка, якщо через півроку ми не в'їдемо в таку квартиру, я від тебе втечу, я тобі клянусь! »

Заради бажання отримати квартиру Валерія кидає Саяпинзвинувачення в тому, що він поступиться начальнику дружину"із задоволенням" , як«Одного сімейства» . Глядач переконаний в скоєному цинізмі Саяпина, коли бачить, як «друг» Зилова, повіривши в його близьку смерть, Оглядає квартиру приятеля.

4. Зилову близько 30 років, але від життя, де йому все так легко дістається, залишається тільки тяжкість, тисячолітня втому. Від цього життя і бездумного ставлення до неї Зілов стає «покійничків», як висловлюється Саяпин. На початку п'єси друзі посилають Зилову траурний вінок на його могилу, а закінчується п'єса спробою реального самогубства.

Чому ж Зілов залишився жити? І, дійсно, чи живий він ще людина?

Зілов живий, тому що в ньому при всіх його гріхах немає байдужості. І протягом п'єси підкреслює поглиблення конфлікту героя з оточенням. При всьому байдужості, втоми, вульгарності слів і поведінки Зілов відрізняється від інших здатністю хотіти чогось безкорисливо, ні для чого, ні за чим. І відчуттям того, що можлива інша життя, чиста і висока.

5. У чому сенс назви твору? Яке значення фіналу п'єси?

Коли друзі, які прийшли на новосілля, запитують Зилова, що він найбільше любить і що йому подарувати, він просить: «Подаруйте мені острів. Якщо вам не шкода ». Потім виявляється, що мисливське спорядження, яке йому дарують, - найбажаніше:«Качине полювання - це річ» . Для Зилова качина полювання - той же острів, куди він радий піти від обридлого йому життя.

Після скандалу, отримавши у відповідь жарт «друзів», які оголосили про його смерть, Зілов хоче застрелитися. Те, що існує в умах приятелів як гра, може здійснитися на ділі. І тільки опір скнарості «воронів», які, на його думку, злетілися, щоб поділити квартиру, змушує його взяти себе в руки.

Зілов проганяє всіх «рятувальників». Чи то сльози, чи то проясніле небо ( «До цього часу дощ за вікном пройшов, синіє смужка неба, і дах сусіднього будинку висвітлена неяскравим передвечірнім сонцем») допомогли. Зілов повертається до життя і говорить по телефону Дімі: «Так, хочу на полювання ... виїжджаєш? .. Прекрасно ... Я готовий ... Так, зараз виходжу».

Чи стане Зілов тепер жити по-іншому або все повернеться в колишню колію? Фінал п'єси загадковий і змушує нас своєю невизначеністю шукати відповіді в логіці життя, повернутися до початку і ще раз все обміркувати.

Здається, що загальний напрямок п'єси Вампілова оптимістично. І як не боязко передвечірнє сонце, що освітлює кінець п'єси, воно пробилося крізь сіре небо і дощовий день.

IV. Підсумок уроку.

Про що змусила задуматися п'єса Вампілова «Качине полювання» особисто вас? Яке звучання фрази Вампілова, запам'яталася його друзям: «Писати треба про те, від чого не спиться ночами ...»?

Продуктивність уроку буде визначатися якістю підготовки вчителя до заняття. Викладач повинен чітко уявляти собі, яку мету переслідує урок, чому необхідно навчити, які знання, вміння і навички отримають учні в результаті даного уроку.

Поурочні планування здійснюється на основі календарно-тематичного плану.

Поурочні планування може бути представлено в різних видах і формах.

ВИДИ поурочні плани:

    Згорнутий план-конспект.

    Докладний (розгорнутий) план-конспект.

Вид планів-конспектів жорстко не регламентований, але незалежно від його оформлення він повинен містити такі складові:

    номер уроку по календарно-тематичного плану;

    клас;

    дата проведення;

    тема урока;

    мети уроку:

Мета може складатися з більш дрібних завдань.

приклади формулюванняосвітніх задач:

    Дати початкове (або первинне) уявлення про ...;

    Формувати вміння, навички ... (або сприяти формуванню, або продовжити формування виборчих комісій ...);

    Закріпити поняття (знання) ...;

    Узагальнити (систематизувати) знання ...;

    Поглибити такі уявлення ...;

    Розширити знання…;

    Забезпечити засвоєння ...;

приклади формулюваннявиховних задач:

    Сприяти формуванню та розвитку (або продовжити формування) моральних, трудових, особистісних якостей (наприклад, таких як відповідальність, працьовитість ...);

    Сприяти вихованню технологічної культури, акуратності, дбайливого ставлення до обладнання, економного витрачання матеріалів;

    Удосконалювати естетичне, екологічне виховання;

    Виховувати ініціативу і самостійність у трудовій діяльності;

    Виховувати критичне ставлення до існуючих технологій, бажання раціоналізувати технологічний процес.

приклади формулюваннярозвиваючих задач:

    Розвивати уміння (аналізувати, робити висновки, приймати самостійні рішення, застосовувати наявні знання на практиці ...);

    Розвивати у учнів професійні інтереси;

    Сприяти розвитку спеціальних здібностей;

    розвивати особистісні якості (Волю, цілеспрямованість, акуратність, відповідальність, самоконтроль і т.д.).

    матеріально-технічне оснащення уроку:

    обладнання (вказується: назва, клас, підклас або вид, а також кількість);

    інструменти та пристосування;

    матеріали;

    навчально-методичне оснащення уроку:

    наочні посібники та роздатковий матеріал (перераховується: назва плакатів креслень, підручників, зразків, письмових інструкцій і ін. посібників обов'язково із зазначенням їх кількості);

    конспекти;

    ТСО (телевізор, кодоскоп, комп'ютер та ін.)

    оформлення класної дошки;

    тип уроку;

    структура уроку із зазначенням логічної послідовності її етапів і приблизного розподілу часу на ці етапи;

    хід уроку з викладом змісту кожного етапу і методичними рекомендаціями.

ФОРМИ поурочні плани:

    ТЕКСТОВА

    табличний

    Графічна

    КОМПЛЕКСНА

У більшості випадків оформлення початку у всіх форм однакове і включає в себе вказівку перерахованих вище пунктів крім двох останніх. Структура і хід уроку оформляються в залежності від обраної форми навчального плану:

    для текстової форми -пишеться розгорнутий план-конспект;

    для табличній форми - велика частина складових представляється в таблиці. Приклади наведені в таблицях 1,2,3.

    для графічної форми -вводяться умовні позначення, і створюється графічна модель плану. приклади:

    для комбінованої форми -характерне поєднання попередніх форм. При цьому таблична та графічна форми можуть супроводжуватися докладним текстовим описом змісту.

Хороший, корисний урок без підготовки не провести. Ось чому так важливо заздалегідь продумати його хід. Федеральний Державний стандарт основного загальної освіти підкреслює, що навчальний процес повинен бути організований так, щоб учні могли досягти загальнокультурних, особистісних і пізнавальних результатів. Тому існує кілька загальних вимог до того, як скласти план уроку.

Що таке конспект уроку?

Кожен грамотний учитель перед тим, як провести урок, становить його план-конспект. Що ж означає цей термін? Зі студентських часів всі звикли до того, що конспект - це викладена в письмовій формі тільки що прослухана інформація. У педагогічному світі все інакше. Конспект (або іншими словами план уроку) складається заздалегідь і служить якійсь опорою, підказкою для вчителя. Це воєдино зібрана інформація про те, чому присвячений урок, яким чином він побудований, який сенс в собі несе, яка його мета, як ця мета досягається.

Для чого потрібно складати план уроку?

В першу чергу план уроку потрібен вчителю. Особливо це актуально для молодих викладачів, які через брак досвіду можуть розгубитися, щось забути або нехтувати. Зрозуміло, якщо буде ретельно продумано заздалегідь, яким чином подати інформацію учням, якими вправами її закріпити, відпрацювати, то і процес засвоєння пройде набагато швидше і якісніше.

Найчастіше конспекти уроку вимагають пред'являти завучі, тому що це є прямим відображенням того, як працює вчитель, наскільки методика викладання відповідає шкільним вимогам і навчальній програмі. За конспектами добре помітні сильні сторони педагога, а також його методичні помилки і недоліки.

Основні вимоги

Складно скласти загальні вимоги, яким повинні були б відповідати всі плани уроків. Адже багато що залежить від дітей, їх віку, рівня розвитку, виду уроку і, звичайно ж, самого предмета. План уроку російської мови буде докорінно відрізнятися від плану уроку, наприклад, по навколишнього світу. Тому єдиної уніфікації в педагогіці немає. Але існує кілька загальних вимог до того, як все-таки повинен виглядати план-конспект уроку:


На що ще варто звернути увагу?

Як правило, вчителю, складаючи план уроку, потрібно продумати кожну дрібницю. Аж до того, скільки часу буде витрачено на реалізацію кожного з пунктів плану. Необхідно прописати всі репліки, сказані вчителем, і дати на них передбачувані відповіді учнів. Всі питання, які вчитель збирається поставити, теж повинні бути чітко прописані. Не зайвим буде окремо вказати, з яким обладнанням передбачається працювати на занятті. Якщо на уроці застосовується якийсь роздатковий матеріал або вчитель показує для наочності презентацію, картинки і т.д., все це теж слід докласти до конспекту уроку в роздрукованому та в електронному вигляді. Закінчуватися конспект повинен підбиттям підсумків і домашнім завданням.

Як правильно оформити конспект?

Для себе вчитель може складати план в будь-якому вигляді. Це можуть бути просто замітки, окремі репліки, пропозиції або детальний сценарій. Деякі схематично зображують потрібну інформацію. Якщо ж потрібно здати конспект на перевірку начальству, то найбільш поширена форма - у вигляді таблиці. Це дуже зручно і наочно.

Приклад складання короткого плану-конспекту

Короткий план уроку. 5 клас

предмет: російська мова.

Тема: прикметник.

Тип уроку: комбінований.

Мета уроку: познайомити учнів з новою частиною мови.

Основні завдання:

  • розвивати мовні навички та вміння;
  • відпрацювати вміння узгоджувати слова.

устаткування: дошка, крейда, роздатковий матеріал, таблиці.

Хід уроку:

  • організаційний момент;
  • перевірка домашнього завдання;
  • пояснення нового матеріалу (читання правила, робота з ним, виконання вправ для закріплення матеріалу);
  • повторення вивченого матеріалу;
  • підведення підсумків уроку, оцінка знань учнів;
  • домашнє завдання.

Зверніть увагу, що всі пункти ходу уроку повинні бути детально розписані учителем, аж до кожної репліки. Крім того, навпроти кожного пункту потрібно написати максимальний час, який буде відведено на кожен з них. То чи не виникне ситуації, що урок добігає кінця, а зроблена лише половина із запланованого вчителем.

Не всі конспекти будуть однакові. дуже велике значення має вік учнів, коли ми говоримо про плани уроків. 6 клас, наприклад, може сприйняти нову інформацію в стандартній формі. Це коли вчитель пояснює правило, записує на дошці важливі матеріали, а потім пропонує ряд занять на відпрацювання і закріплення вивченого. Для 2 класу такий варіант буде неефективним. Для малюків прийнято вводити нове в ігровій формі або за допомогою наочних матеріалів.

Наведемо приклад ще одного конспекту.

План уроку англійської мови, 7 клас

Тема: Повторення пройденого граматичного матеріалу.

Тип уроку: комбінований.

Мета уроку: закріпити отримані навички по темі перекладу пропозицій з прямої мови в непряму.

Основні завдання:

  • розвивати комунікативні вміння;
  • розвивати здатність працювати в команді;
  • формувати вміння виділяти головне у вивченому матеріалі.

Обладнання: дошка, крейда, презентація, магнітофон.

Хід уроку:

  • організаційний момент;
  • фонетична розминка;
  • лексична розминка;
  • повторення пройденого матеріалу (виконання вправ, самостійна робота, робота в команді);
  • перевірка домашнього завдання;
  • підведення підсумків уроку;
  • домашнє завдання.

Як видно з цього прикладу, пункти плану ходу уроку не мають чіткої прихильності. Стандартну перевірку виконання домашнього завдання можна провести на початку уроку, в середині, а можна і зовсім закінчити так заняття. Для вчителя головне - не боятися експериментувати, придумувати і привносити щось нове в кожне заняття, щоб для дітей урок був цікавим і особливим. Щоб вони його чекали з нетерпінням. Залежно від того, який обраний тип, буде залежати і план уроку. 7 клас (на відміну, наприклад, від молодших школярів) Дозволяє побудувати заняття нестандартно. Повторення вивченого можна провести у вигляді гри або змагання. Можна дати учням можливість показати свої вміння за допомогою самостійної роботи. Головне розуміти, який вид діяльності підійде конкретного класу, конкретній групі учнів (враховувати потрібно і вік, і загальну успішність в класі).

Підбиваючи підсумки

Отже, узагальнимо все вищевикладене. Покрокова інструкція для складання плану-конспекту уроку буде виглядати наступним чином:

  1. Предмет / клас.
  2. Типу уроку.
  3. Тема заняття.
  4. Мета.
  5. Основні завдання.
  6. Устаткування.
  7. Хід уроку:
  • оргмомент, розминка і т.д. (Детально починаємо прописувати мова вчителя та учнів);
  • перевірка домашнього завдання;
  • введення нового матеріалу, його відпрацювання;
  • закріплення пройденого, повторення.

8. Підведення підсумків.

Етапи уроку можуть бути розташовані в будь-якому порядку, можуть бути доповнені або бути представлені в ході уроку вибірково.

Не забувайте, що в першу чергу конспект потрібен не начальству, що не завуча, які не директору і не учням. Це робочий інструмент і помічник вчителя. І тут справа не в досвіді і не в умінні експериментувати на місці. Ніхто не заважає привнести в урок новизну, родзинку. Учитель може пожартувати, привести приклад з життя (і, звичайно, це не варто писати в конспекті). Але в будь-якому випадку, обов'язково повинен бути присутнім план уроку. 8 клас вам дістався, 3 або 11 - не важливо! Клас активний чи пасивний, схоплює «на льоту» або необхідні довгі роз'яснення - не має значення! Візьміть за правило - перед кожним уроком складайте план. Зайвим це точно не буде.

Календарно-тематичне планування

з біології для 7 класу розроблено відповідно до таких нормативними документами:

    Федеральний закон «Про освіту в Російської Федерації»№273-ФЗ.

    Федеральний компонент державного освітнього стандарту загальної освіти.

    Навчальний план МБОУ «Леонівська ЗОШ».

    Положення про робочій програмі вчителя МБОУ «Леонівська ЗОШ».

    Статут МБОУ «Леонівська ЗОШ».

    Основна освітня програма МБОУ «Леонівська ЗОШ» основної загальної освіти.

    Збірник програм з біології для загальноосвітніх установ до комплекту підручників, створених під керівництвом В.В. Пасічника.

«Біологія. тварини »

В.В. Латюшін, В.А. Шапкін. М. - Дрофа, 2012р.

Завдання 1. Тематичне і поурочне планування по темі шкільного розділу «Тварини»:

« Тип Членистоногі ».

лабораторних

робіт

контрольних робіт

Тип Членистоногі

Клас Комахи.

Загони комах: Перетинчастокрилі.

Контрольно-узагальнюючий урок за темами:

«Найпростіші. безхребетні »

Разом

розділ

тема

Тип уроку

Основні види навчальної діяльності. види контролю

Вимоги до результату навчання

Використання обладнання, ТСО, комп'ютерної техніки та програмного забезпечення

Дата

план

факт

Тип Членистоногі. Клас Ракоподібні.

Лабораторна робота «Знайомство з ракоподібними»

КУ

фронтальна,

індивідуальна робота.

Лабораторна робота

"Знайомство із

ракоподібними ».

Поточний контроль знань

Питання 4 на с.62

розпізнавати тварин типу Членистоногі.

Розпізнавати і описуватизовнішня будова і різноманіття членистоногих.
виділяти особливості будови членистоногих.

виявляти пристосування ракоподібних до середовища проживання, способу життя.

пояснювати роль ракоподібних в природі і в житті людини.

Таблиці. Колекції. Презентація.

Тип Членистоногі. Клас Павукоподібні.

КУ

фронтальна робота

Розгляд колекції.

Вправа 12-13 на с.32.

перераховувати роль у природі та житті людини.

доводити приналежність павукоподібних до типу Членистоногі.

характеризуватиза планом представниківкласу Павукоподібні.

виявляти пристосування павуків до наземної середовищі існування.

Колекції.

Презентація.

Таблиці.

Клас Комахи.

Лабораторна робота «Вивчення представників загону комах».

КУ

Фронтальна робота.

Робота в парах.

Лабораторна робота

«Вивчення представників

загону комах ».

Поточний контроль знань -

письмовий.

наводити приклади комах з різним типом ротового апарату.

виявляти пристосування комах до середовища проживання, способу життя.

пояснювати зв'язок типу ротового апарату з характером їжі, що вживається.

Малюнки.

Таблиці.

Презентація.

Загони комах: Таргани, прямокрилі, щипавки, Поденки.

КУ

Фронтальна робота.

Розгляд колекцій.

Поточний контроль знань -

опитування.

відтворення

Дізнаватися за малюнками і колекціям представників загонів комах.

описувати представників різних загонів.

інтелектуальний рівень

доводити належність різних комах до загонів.

порівнювати спосіб життя представників різних загонів комах.

пояснювати особливості будови в зв'язку зі способом життя.

Аналізувати зміст демонстраційної таблиці і малюнків підручника.

Малюнки.

Таблиці.

Презентація.

Загони комах: Бабки, Воші, Жуки, Клопи.

КУ

Фронтальна робота.

Розгляд колекцій.

Поточний контроль знань -

опитування.

Малюнки.

Таблиці.

Презентація.

Загони комах: Метелики, равнокрилих, Двокрилі, Блохи.

КУ

Фронтальна робота.

Розгляд колекцій.

Повідомлення.

Тест по темі «Членистоногі».

Малюнки.

Таблиці.

Презентація.

Тестові завдання.

Контрольно-узагальнюючий урок по темі:

«Безхребетні»

УКЗ

Індивідуальна робота.

Контрольна робота

по темі: «Безхребетні»

Показати ЗУН по темі:

«Безхребетні»

Бланк К.Р.

Використано такі умовні позначення:

КУ - комбінований урок;

УКЗ - урок контролю знань.

Тема урока:«Клас Комахи»

Тип уроку: комбінований.

Вид уроку:урок-лекція; лабораторний урок.

Мета уроку:розширити і поглибити знанняпротипі Членистоногі шляхом вивчення класу комах, виявити найбільш прогресивні ознаки класу в порівнянні з ракоподібними і павукоподібними.слайд №2

завдання:

Пізнавальні: виявити особливості організації Комах, що дозволили їм досить широко освоїти нашу планету, пристосуватися до найрізноманітніших умов проживання; вивчити зовнішнє будова комахи на прикладі хруща (за допомогою виконання лабораторної роботи).

Розвиваючі: продовжити розвивати навички самостійності мислення, вміння робити висновки і працювати в парах.

виховні:продовжити виховання у школярів любові та бережливого ставлення до природи.

Устаткування: вчительський комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, мультимедійна презентація, Малюнки Членистоногих, таблиці «Тип Членистоногі. Клас Комахи. Клас Ракоподібні. Клас Павукоподібні », колекції« Хрущ »,« Медоносная бджола »,« Тутового шовкопряда ».

1.Організаціонний момент

( 1 хв.)

Привітання учнів. Перевірка готовності до уроку.

Ось дзвенить для нас дзвінок.

Починається урок.

Рівне встали, підтяглися і один одному посміхнулися.

Тихо сіли, налаштовуємося на урок.

фронтальна

2.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

(2 3хв.)

Ми продовжуємо знайомство з типом «Членистоногі».

Хлопці, прослухавши вірш С. Маршака, ви зрозумієте про який клас «Членистоногих» сьогодні на уроці піде мова:

Бродять в траві золоті комашки.

Вся блакитна, як бірюза,

Села, гойдаючись на віночок ромашки,

Немов кольоровий літак, бабка.

Ось темно-червона сонечко,

Спинку свою, розділивши навпіл,

Скинула крила прозорі спритно

І полетіла по важливих справ.

Ось в однакових сукнях, як сестри

Метелики сіли в траву відпочивати.

Те закриваються книжечкою строкатою,

Те, розкриваючись, несуться знову.

Правильно. Про комах.

Для кожного любителя природи комахи - це свято душі.

Малюк, який розпочинає робити перші кроки, і сивий «юний натураліст» з однаковим душевним трепетом ставляться до цим чудовим творам природи, інтуїтивно бажаючи бути чистішим, добрішим, більш досконалий.

Ось і ми з вами сьогодні на уроці познайомимося з цими дивними створіннями, які населяють практично всі куточки нашої планети, класом Комахи.

Запишемо тему уроку в зошит.

Які завдання ми на сьогоднішньому уроці ставимо перед собою? ( кращі завдання, висунуті учнями записати на дошці)

Фронтальна.

(Клас Комахи).

Запис в зошит.

Індивідуальна діяльність учнів.

Учні відповідають на питання.

(Вивчити особливості будови, спосіб життя, ареали проживання комах).

3. Перевірка знань.

(4 5 хв.)

Клас Комахи відноситься до типу Членистоногі. Які ще класи відносяться до даного типу? слайд №3

Давайте згадаємо характерні ознаки типу Членистоногих, виконавши тест.

У кожного з вас на парті є лист з тестовими питаннями. Уважно подивіться: вам необхідно правильні відповіді обвести кружечком.

тест Загальна характеристика членистоногих

1.Тело членистоногих покрито

А. Роговий шкірою

Б. Раковиною з вуглекислого кальцію

В. хітиновий покровом

2. У всіх членистоногих є

А. Кінцівки у вигляді параподій

Б. Членисті кінцівки

В. Ножковідние вирости тіла

3. Предками всього типу членистоногих були

А. Водні тварини

Б. Сухопутні тварини

В. Як грунтові мешканці, так і водні

4. Членистоногі походять від групи

А. плоских хробаків

Б.Моллюсков

В. кільчастих хробаків

5. Порожнина тіла у членистоногих

А. Первинна

Б. Змішана

В. Вторинна

6. Кровоносна система у членистоногих

А. Незамкнута

Б. Замкнута

В. Відсутня

7. Органи почуттів членистоногих

А. Розвинені погано

Б. Розвинене тільки дотик і рівновагу

В. Розвинені добре

8. Членистоногие

А. Переважно водні форми

Б. Переважно наземно-повітряні мешканці

В. Освоїли все довкілля

9. Членистоногие

А. Вимираюча група організмів

Б. Найчисленніший тип

В. Мають невелику чисельність

10. Для членистоногих характерно:

А. Тільки статеве розмноження

Б. Безстатеве розмноження

В. Вегетативне розмноження

Тепер обміняйтеся з сусідом по парті листочком і перевірте правильність виконання завдання. Неправильні відповіді перекресліть. Скористайтеся ключем правильних відповідей (Слайд №4).

(Критерії оцінки тесту: 10-9 завдань - «5», 8-7 - «4»; 6-4 завдань - «3»). (Слайд №5)

Класи: Ракоподібні, Павукоподібні.

Індивідуальна.

1В, 2Б, 3А, 4В, 5Б, 6А, 7В, 8В, 9Б, 10А.

Робота в парах.

4.Ізученіе нового матеріалу

(25 хв.)

Незважаючи на схожість з іншими представниками членистоногих, комахи мають принципові відмінності. Ці відмінності стосуються як будови, так і процесів життєдіяльності.

Комахи - найбільша група не тільки серед членистоногих, а й серед тварин взагалі.

Комахи становлять 2/3 від всіх організмів Землі.слайд №6

Хлопці, а ви знаєте, кого відносять до комах?

В даний час відомо 1,5- 2 мільйони видів. Але це не остаточна цифра. Щорічно описуються тисячі нових видів.

Наука - вивчає комах називається ентомологія. Чимало вчених присвятили своє життя, вивчення цих тварин. Це К. Лінней, Фабр Жан Анрі, Аристотель та ін.

1. Історія назви класу

питання. За що вони отримали таку назву?

Свою назву вони отримали за характерні насічки на черевці.

2. Умови життя.

Хто може відповісти, які середовища життя освоїли комахи?

Комахи стійкі до несприятливих умов середовища: температурний інтервал від -30 до +50 0 С.

3. Типи ротового апарату.

Їжа комах дуже різноманітна. У видів, пристосованих до харчування певної їжею, ротовий апарат має певну будову. Він може бути сисним, як у метеликів, лижучим, як у мух, гризе, як у жуків і коників, колючо-смокче, як у комарів і клопів. слайд №10

4.Образ життя представників класу.

Є комахи, які віддають перевагу жити поодинці (хижі жуки, наїзники і ін.).слайд №11

Є комахи громадські, що живуть великими сім'ями (мурахи, терміти, бджоли). Слайд №125.

Будова тіла комахи.

Розглянемо особливості зовнішньої будови комахи на прикладі хруща за допомогою виконання лабораторної роботи. слайди №13-15

Лабораторна робота " вивчення представників

загону комах”.

мета: вивчити особливості зовнішньої будови членистоногих на прикладі хруща; познайомитися з різноманіттям членистоногих.

устаткування:хрущ, ванночка, препаровальной ніж, лупа абомалюнки членистоногих різних класів, Колекції членистоногих.

Хід роботи

I. Вивчити особливості зовнішньої будови типу членистоногих на прикладі класу комах, хруща.

    Розгляньте нерозчленованого хруща, визначте його розміри,забарвлення тіла.

    На розчленованому Жука знайдіть три відділи тіла: голову, груди, черевце.

    Розгляньте голову жука, знайдіть на ній вусики - органи дотику, нюху, очі - органи зору і ротові органи.

    Встановіть особливості будови ніг жука, визначте, скільки їх, доякого відділу тіла вони прикріплюються.

    На грудях жука знайдіть дві пари крил: передню пару, абонадкрила, і задню пару - перетинчасті крила.

    Розгляньте черевце, знайдіть на ньому насічки і розгляньте з помогою лупи дихальця.

    Замалюйте хруща.

Физкультминутка.

Ви, напевно, втомилися?

А тепер хлопці встали!

Швидко руки вгору підняли,

В боку, вперед, назад,

Повернулись вправо, вліво,

Тихо сіли, знову за справу.

фронтальна

Учні відповідають на питання:

До них відносять, наприклад,жуків, мух, комарів, метеликів, бджіл, мурах.

Проблемно - пошукова діяльність учнів.

Учні відповідають на питання:

Комахи освоїли всі середовища життя - наземну, повітряну, водну, грунтову.

Розгляд колекцій, таблиць, презентації.

самостійна практична діяльність учнів з метою поглиблення і закріплення теоретичних знань, розвитку навичок.

Аналіз, порівняння, висновок.

Проблемно - пошукова діяльність учнів.

Індивідуальна.

Робота з колекціями комах, плакатами, підручником (с. 65)

Учні замальовують хруща (індивідуальна робота)

Фронтальна.

5.Закрепленіе

    хв.)

Завдання 1. (Слайд №16)

Виявити особливості комах, що дозволили їм стати процвітаючою групою тварин.

Різноманітне будова ротових органів.

Можливість використовувати різноманітної їжі.

4. Орієнтація в навколишньому середовищі.

Здатність знаходити їжу, виявляти ворогів.

5. Розміри тіла.

Невеликі розміри.

6. Спосіб дихання.

Споживання для дихання атмосферного кисню.

Розвиток головного мозку, наявність черевного нервового ланцюжка.

Наявність більш складних рефлексів.

Завдання 2. (Слайд №17)

Отже, давайте спробуємо виділити загальні ознаки комах.

Фронтальна.

Робота з таблицею.

Відповіді учнів:

    поділ тіла на голову, груди і черевце;

    наявність однієї пари вусиків (сяжек), 1 пари складних очей,

    наявність ротового апарату різного типу,

    наявність крил, трьох пар кінцівок,

    наявність трахейной системи.

    наявність мальпігієвих судин - органів виділення, розвиток метаморфозом.

6.Рефлексія

(1 хв.)

Підведення підсумків уроку:

Хлопці, що ми з вами сьогодні вивчали на уроці?

Хлопці, ми виконали завдання уроку?

Чи все нам вдалося зробити сьогодні на уроці?

(Методика кольоропис Лутошкина):

Згадайте, як ми працювали. Як особисто ви працювали. Які почуття відчували.

Перед вами квітка, на якому пелюстки трьох різних кольорів,

кожен колір відповідає за певний настрій. Прикріпіть сонечок, які лежать у вас на столі, до пелюстки того кольору, який відповідає вашому відношенню до сьогоднішнього уроку. (Слайд №19)

Фронтальна.

аналізі оцінка діяльності на уроці.

Індивідуальна.

7.Домашнее завдання

(1 хв.)

Домашнє завдання: параграф №15, відповісти на питання №1-3 після параграфа усно.

От і все. Дякую вам за роботу.

До побачення!

Індивідуальна.

Список використаної літератури.

    І.Ф. Ішкіна «Поурочне планування« Біологія. 7 клас"

    контрольні та перевірочні роботи з біології 6-8 кл .: Метод. Посібник.- М .: Дрофа, 1996.-160с. мул.

    Латюшін В.В., Шапкін В.А. «Біологія. Тварини. 7 клас" М .: Дрофа, 2013

    Латюшін В. В., Уфімцева Т. А. «Тематичне і поурочне планування» - зоологія 7 клас.

    Лутошкін А. Емоційні потенціали колективу. М .: Педагогіка, 1988.- 128 с.

    Пасічник В.В., Латюшін В.В., Пакулова В.М. «Програма основного загальної освіти з біології для 7 класу« Тварини ».

Робота педагога в школі вимагає ретельного планування своєї діяльності і роботи учнів. Це дозволяє зробити висновок про ефективність навчання за певний період.

Сутність і цілі планування

Робота педагога має на увазі розробку чітко регульованої діяльності з формування в учнів знань, умінь і навичок. Плани - це основа целеполагающей функції освіти. Управління процесом навчання здійснюється саме завдяки складанню керівництв. План роботи - це схема порядку дій вчителів, директора і його заступника, які спрямовані на підвищення ефективності успішності учнів, прогнозування роботи школи в цілому. Крім того, він дає можливість виявити основні способи роботи на уроках. План роботи висловлює періодичність проведення класних і позакласних заходів, індивідуальних занять, Олімпіад і конкурсів. Таким чином, це і є мета педагогічного процесу, Виражена в письмовому вигляді.

Головні цілі планування:

  • Формування завдань навчання.
  • Постановка проблем освітнього процесу.
  • перспективи педагогічної діяльності школи.
  • Підвищення кваліфікації працівників навчальних закладів.
  • Формування бази для соціального захисту учнів і педагогів.
  • Виявлення ефективності освітнього процесу.

Виявлення перспектив навчання

План на рік демонструє головні завдання, які ставить перед собою освітній заклад. У ньому виражені перспективи розвитку школярів різних вікових груп. Плани - це можливість спрогнозувати кадрові зміни і перебудови, впровадити інновації, підвищити рівень оснащення кабінетів, професіоналізму педагогів.

В основі виявлення перспектив лежати нормативи і закони в галузі освіти, інформація в даній галузі, отримана шляхом моніторингу і аналізу. Щоб скласти план, потрібно чітка мета, Координація дій в педагогічному колективі, в середовищі батьків і учнів. Необхідно знати бюджет на витрати.

Складанням плану займається рада школи або іншого навчального закладу. Стверджується він на загальних зборах. Керуватися у формуванні плану необхідно хронологічними рамками, Поставленими завданнями, наявними ресурсами.

Розвиток навчального закладу

План розвитку школи ставить своїм завданням підвищення рівня знань учнів з застосуванням новітніх В основі - сучасна доктрина освіти, педагогічні стандарти.

Головними цілями розвиваючого планування є:

  • Орієнтація на інновації в педагогіці.
  • Формування цінностей в учнів: моральних, духовних, громадянських.
  • Підвищення почуття відповідальності, самостійності, ініціативності, боргу.
  • В рамках плану розвитку вчителі повинні впроваджувати новітні методики освіти і виховання школярів, технології збереження здоров'я, ставити конкретні цілі, керуючись доктриною особистісно-орієнтованого навчання.
  • Адміністрація шкіл несе відповідальність за забезпечення засобами отримання знань і умінь, за методику і технології, кваліфікацію викладацького складу. Головне завдання - систематизування нормативної бази навчального процесу.

Підсумками розвиваючого планування повинні бути: підвищення рівня знань і умінь учнів, формування умов для розвитку особистості школяра, впровадження інноваційних технологій.

довгострокове планування

Головним критерієм класифікації є тимчасові рамки. Таким чином, існує два основних види: довгострокове і короткострокове.

Метою першого є розробка директив на тривалий період. Головна тимчасова одиниця - навчальний рік. Що обговорюється?

  • Як здійснювати прийом в школу.
  • Організація роботи з батьками.
  • Співпраця з медичними та вищими навчальними закладами.
  • Як розвивати особистість дітей шляхом позакласної роботи.

У чому цінність довгострокового планування? Воно відображає глобальні завдання школи і її колективу. Великі цілі припускають значущі наслідки, тому до цього варто підходити відповідально.

короткострокове планування

Короткострокове планування більш вузьконаправлено. Воно орієнтоване не на навчальний процес в загальному, а на особистість кожного школяра. Якщо взяти приклад плану, то ми побачимо в ньому прописані потреби різних вікових груп, конкретних дітей. Наприклад, передбачена робота з конкретними учнями в індивідуальному порядку. Мета таких занять - підвищити рівень знань школяра, враховуючи особливості його сприйняття, пам'яті, уваги.

Одиниця часу в короткостроковому плануванні - навчальний день, тиждень, чверть, урок. Враховується вікова група учнів, зовнішні умови (клімат, погода, сезон), стан конкретного школяра, поставлені цілі.

План річної роботи дозволяє продумати заняття для учнів на позаурочний період: це і оздоровчі, і розважальні заходи.

тематичне планування

Здійснюється на основі навчальної програми, схваленої Міністерством освіти. Календарно-тематичне планування - розробка схеми вивчення певної дисципліни протягом учбового року, Семестру, чверті. на державному рівні розроблено положення, які регулюють його правила.

Тематичний план передбачає певні витрати часу і сил на вивчення курсу, постановку цілей і проблем. У ньому прописані ключові вміння і навички, якими повинен опанувати учень. Плани - це структуровані документи, згідно з якими кожна тема повинна вивчатися протягом визначеного кількості годин. Складає цю директиву сам учитель, а після закінчення курсу має можливість визначити рівень досягнення навчальних та розвиваючих цілей.

Завдання шкільної адміністрації - стежити за виконанням плану, в якому, крім теми і часу, вказані навчальні посібники для вивчення. Плани - це спосіб визначення засобів навчання та правил їх використання на уроці.

поурочні планування

Найменша одиниця в складанні планів - керівництво до дії на кожен урок. Визначаються цілі заняття, тип уроку і його основні віхи, підсумки навчання.

Повинен відповідати програмі навчання по предмету, а також тематичним планом. Цінність його в тому, що вчитель має можливість розподілити час по темам. Чим керуватися? По-перше, програмою. По-друге, складністю теми. Деякі проблеми вимагають більш детального вивчення і більшого часу. По-третє, індивідуальними особливостями сприйняття учнів конкретного класу.

Якими бувають цілі навчання?

Поняття триєдиної мети тут є фундаментальним:

  • Пізнавальна. Вона визначає рівень, кількість і якість знань, якими школяр повинен опанувати на уроці. Це Знання повинні бути фундаментальними, глибокими, осмисленими. Наприклад, в курсі навчання історії поурочні планування включає перелік дат, історичних персоналій, понять, якими повинен опанувати учень в ході засвоєння знань по темі.
  • Виховна. Оскільки формування особистості - одне із завдань школи, поурочні планування визначає, які риси характеру повинні щепитися учневі. Наприклад, патріотизм, повагу до товаришів, почуття обов'язку, толерантність.
  • розвиваюча - найбільш складна. Тут необхідно різнобічний розвиток школяра: сенсорне, розумове, рухове, мовленнєвий і не тільки.

Мета повинна не тільки бути прописана в плані. Необхідно перевіряти якість досягнутих результатів в кінці уроку. Якщо педагог не здійснив контроль якості засвоєння матеріалу - знань і навичок, - таке заняття не може вважатися ефективним.

Які бувають уроки?

Планування передбачає визначення типу уроку. Які вони бувають? Головним критерієм класифікації є мета. Залежно від неї виділяють уроки:

  • Отримання знань того, що раніше не вивчалася. Методи, використовувані педагогом залежать від віку аудиторії, конкретної теми.
  • Засвоєння навичок - це урок, на якому випробовується нові види роботи. Наприклад, лабораторна або практична.
  • Систематизації і закріплення знань - закріплення засвоєного раніше.
  • Контролю якості засвоєного. Простіше кажучи, контрольна робота, Але форми її проведення можуть бути різними - усна або письмова, індивідуальна або фронтальна.
  • Комбіновані - урок, який передбачає і вивчення нового, закріплення старого матеріалу.

Останній тип зустрічається найчастіше - можуть ставитися і вирішуватися кілька дидактичних завдань.

Нові знання засвоюють за рахунок проведення лекцій, бесід, застосування технічних засобів навчання, проведення самостійних робіт. Формування або закріплення умінь можна здійснювати в ході екскурсії, лабораторної роботи, семінару. Систематизація і контроль знань передбачають письмові контрольні та самостійні роботи, Або індивідуального типів.

Кожен тип має певну структуру, яка визначається поставленими Дотримуючись мети навчання і діючи за планом, можна давати матеріал ефективніше, а школярам його буде простіше засвоювати.

Як скласти поурочні плани?

Плани - це необхідність в роботі педагога. Складати їх доведеться - але це не формальна потреба. Завдяки плану робота стане простіше, оскільки ви зможете заздалегідь продумати всі дрібниці.

Наведемо приклад плану уроку історії по темі «Друга світова війна».

Пізнавальна мета: учні повинні засвоїти поняття: «бліцкриг», « наступальна операція», « антигітлерівська коаліція»,« Форсування »і основні дати.

Виховна: формування почуття патріотизму, поваги до подвигу героїв війни.

розвиваюча: закріплювати вміння користуватися історичною картою, оперувати термінами і поняттями, обґрунтовувати свої думки, працювати з хронологією, синхронізувати події.

Засоби навчання: карта, підручники, тестовий зошит.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

1. Привітання учнів.

2. Актуалізація опорних знань (методом бесіди з класом):

  • Якою була внутрішньополітична ситуація в Німеччині в кінці 30-х років ХХ століття? А в СРСР?
  • Охарактеризуйте систему міжнародних відносин. Які були утворені організації? В якому стані була Версальсько-Вашингтонська система?
  • Які країни ви можете назвати лідерами на 1939 рік і чому?

3. Вивчення нового матеріалу за планом:

  • Напад Німеччини на Польщу.
  • Агресія відносно СРСР.
  • Початковий етап війни.
  • Роки перелому: Сталінград і Курська дуга.
  • Перехоплення стратегічної ініціативи. СРСР йде в наступ. Звільнення територій.
  • Японська кампанія.
  • Наслідки військових дій.

4. Закріплення отриманих знань - використовується метод письмового опитування. Завдання по тестах з спеціальному зошиті-задачника.

5. Підсумки (домашнє завдання, виставлення оцінок).

замість висновку

Грамотне планування навчальної діяльності в школі - запорука якісних, міцних знань учнів. Воно дає можливість визначити рівень підготовки школярів. Планування - це запорука успішного виконання целеполагающей функції освіти. Головним джерелом складання плану є навчальна програма - з її допомогою формуються поурочні, тематичні, річні директиви освітньої діяльності.

Схожі статті

  • Навколишнє середовище плоских хробаків

    Кількість видів: близько 25 тисяч. Навколишнє середовище: Живуть повсюдно у вологих середовищах, включаючи тканини і органи інших тварин. Будова: Плоскі черви - це перші багатоклітинні тварини, у яких в ході еволюції з'явилися ...

  • Плоскі черви значення назви і місце існування Будова внутрішніх органів плоского черв'яка

    Кількість видів: близько 25 тисяч. Навколишнє середовище: Живуть повсюдно у вологих середовищах, включаючи тканини і органи інших тварин. Будова: Плоскі черви - це перші багатоклітинні тварини, у яких в ході еволюції з'явилися ...

  • Навколишнє середовище плоских хробаків

    перевірте себе 1. назвіть основні групи включаються тип плоскі черви і характерні відмітні ознаки на прикладі представники кожної 2. який спосіб життя ведуть представників різних груп плоских хробаків? як пов'язані особливості ...

  • Як знайти масову частку речовини за формулою

    Знаючи хімічну формулу, можна обчислити масову частку хімічних елементів в речовині. елемента в речовини позначається грец. буквою «омега» - ω Е / В і розраховується за формулою: де k - число атомів цього елемента в молекулі. Яка ...

  • суфікси іменників

    «Написання складних слів» - Перевірка знань. Пишуться разом: Причини того з іменниками і займенниками; Словосполучення наріччя + прикметник. Граматичне завдання. Пишуться через дефіс. Узагальнююче повторення. Контрольний диктант з ...

  • Той ще крендель: історія і пригоди Брецель

    Крендель - це виріб із здобного тіста, приготоване в формі цифри 8. Зовнішній вигляд у цій здоби, часто однаковий, а ось варіантів випікання багато. Існує багато таємниць і загадок, пов'язаних з історією походження даного виду ...