Початкова форма іменників і дієслів. Конспект із російської мови. Тема уроку: Початкова форма іменника. Закріплення. Рід незмінних іменників

«Приклади іменників» - Цитата. На горобині мережива, іній, задум візерунка. На горобині _____________ _______________________ У дворі________________ _______________________. У місті зима. Рояль кави какао кенгуру шампунь тюль. Світло нічне, нічні тіні, Тіні без кінця, Ряд чарівних змін Милої особи. Шапки снігу на деревах, на лавках, на дахах будинків.

«Повторення «Ім'я» - Як ми визначаємо, коли потрібно писати про, а коли е. Чайничек. Станція "Фонетична". Знайдіть і назвіть іменник, що розносклоняється. Нерішучість шахіста. Дайте визначення іменника. Подорож по граматичному кільцю. Станція "Лексична". Частини слова. Іменник – найчисленніша частина мови.

«Які є іменники» - Рід незмінних іменників. Іменник. НЕ з іменниками. Падіж. Іменники загального роду. Зміст. Деякі іменники чоловічого роду, що називають осіб за фахом. Невідмінювані іменники. Рід. Іменник. Число. Відмінювання.

«Іменник як частина мови» - Вирішення проблемної ситуації. Вставити пропущену літеру. Заповни таблицю. Повторення пройденого матеріалу. Подорож країною іменника. Що означає іменник. Робота з прислів'ям. Загадаю – відгадай. Творча робота. Диференційована робота.

«Ім'я - самостійна частина мови» - План вивчення теми. Значення іменника як частини мови. Словник російської. Іменник - хліб язика. «Предметність» у сучасній російській розуміється широко. Предмет. Іменник – це самостійна частинапромови. А.М. Пешковський. План. Ім'я є частиною мови, що означає тіло або річ.

«Вправи на іменнику» - Слон. Завдання від лева. Завдання від верблюда. Завдання від жирафу. Подорожі до Африки. Слон Анжиус. Класна робота. Завдання від зебри. Прибуття. Відпочинемо. Іменники. Іменники. Словникові слова.

Всього у темі 34 презентації

Російська мова, 3 « » клас ,

Вчитель МОУ ЗОШ №30 – Коніщева Марина Олександрівна.

Тема уроку: «Початкова форма іменників»

Дидактична мета: познайомити з поняттям, що форма називного відмінка в однині - це початкова форма іменника.

Завдання уроку:

формувати вміння розрізняти початкову форму іменників від непрямих відмінків;

Удосконалювати вміння схиляти іменники.

УУД:

предметні

особистісні

регулятивні

комунікативні

вміти знаходити та пояснювати знайомі орфограми у зазначених словах,

змінювати слова з питань, про відмінкові питання, розрізняти початкову форму іменника та форму непрямого відмінка

формування внутрішньої позиції школяра лише на рівні позитивного ставлення до занять російською, до школи;

розуміння морального змісту власних вчинків, вчинків оточуючих людей

вміння приймати та зберігати навчальне завдання протягом уроку, розвиток вміння цілепокладання, аналізу інформації;

слідувати встановленим правилам у плануванні та контролі способу вирішення;

контролювати та оцінювати свої дії в роботі з навчальним матеріаломпри співпраці з учителем, однокласниками

вміння брати участь у навчальному співробітництві з однокласниками та вчителем;

домовлятися, приходити до загальному рішенню(Під час роботи в групі)

Методи навчання: продуктивний

Форми організації пізнавальної діяльностіучнів:

Індивідуальна, фронтальна, робота у парах, робота у групах.

Засоби навчання : ІКТ, картки для рефлексії, картки із завданням.

Тип уроку : «Відкриття нових знань»

2.Технологічна карта заняття

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

УУД

1.Самоопреде

лення до діяльності

(Орг.момент)

Налаштування на роботу

Продзвенів дзвоник,

Починаємо наш урок.

Рівно встали, підтягнулися

І один одному посміхнулись.

Відкрийте зошити, запишіть число.

Підготовка класу до роботи

Запис числа та класної роботи.

Особистісні: самовизначення;

Регулятивні: цілепокладання;

Комунікативні:

2.Актуалізація знань та фіксація утруднення в діяльності

Виявляє рівень знань.

Словникова робота (опера).

На дошці: Робота, помідор, столиця, господарство, посуд, пенал, картина, місто, скрізь, січень, опера (слова із пропущеними літерами).

– Яке завдання можна запропонувати?

-Що Ви можете сказати про ці слова?

- Що означає слово – опера?

- Опера це музичний жанр , а точніше вокально-театральний жанр музики . Тільки актори опери не промовляють свої діалоги та монологи, а співають їх. Тому жанр опери називається вокально-театральним (вокал – це спів).

- Ви знаєте, що голосні співаються, тягнуться. Давайте проспівуємо голосні, що не перевіряються, в словникових словах.

Учні записують слова до зошита, деякі біля дошки з поясненням.

Вони словникові.

Комунікативні: планування навчальної співпраці з учителем та однолітками

Пізнавальні: логічні-аналізоб'єкти з метою виділення ознак

3.Постановка навчального завдання

Активізація знань учнів та створення проблемної ситуації

- Слово – опера, це якась частина мови?

Згадаймо, що ми знаємо про цю частину мови.

На слайді:

1 Іменник - це частина мови, яка відповідає на запитання хто? що? та позначає предмет.

2 Іменники були одухотворені і неживі.

3 Іменники бувають власні та номінальні.

4 Іменники змінюються за числами та пологами.

6 Іменники змінюються за відмінками.

7. Скільки відмінків у російській мові?

8 Назвіть відмінки з питаннями.

9. Назвіть початкову форму іменника?

10. Які відмінки називаються непрямими.

Як ви вважаєте, яка тема уроку буде?

Ціль? Завдання?

Іменник.

Відповідають на запитання.

Регулятивні: цілепокладання;

Пізнавальні (Логічні) : аналіз з метою виділення ознак

4. Побудова проекту виходу із скрути

Фізмінутка

Організація учнів на дослідження проблемної ситуації

Завдання:

- Запишітьвідмінки і просхиляйте слово опера.

І.П - картка з написом н.ф у од.ч.

Р.П.

Д.П

В.п непрямі відмінки.

Т.п

П.П

Підручник стор. 6 правило

Відео «Сніжинка»

Робота у підручнику (вибір варіанта дії)

1 учень біля дошки.

Регулятивні: планування, прогнозування;

Логічні - вирішення проблеми, висування гіпотез та їх обгрунтування;

Комунікативні- ініціативне співробітництво у пошуку та виборі інформації

5. Первинне закріплення

Робота у групах.

Встановлює свідомість сприйняття. Первинне узагальнення.

Прочитайте текст. Заголовіть. Випишіть іменники у початковій формі. Яким членом речення є ці іменники?

1 група (Нора вовчихи)

Настав світанок. Вовчиха підходила до осинника. Виразно виділялося кожне дерево. Ось зійшло й сонце. Виблискував і переливався навколо сніг. Під час сильної бурівисмикнуло з корінням високу сосну. Утворилася глибока яма. На дні її лежало старе листя, мох. Там жила вовчиха з вовченятами.

2 група: (Буран)

Біла хмара обтягла весь обрій. Піднявся вітер. Все злилося, змішалося. Почався буран. Сніговий пил боляче сліпив очі. Буран свистів, стогнав, ревів, душив усе живе. Глибокі яри перетворилися на високі пагорби. Але вітер затих. Викотилося сонце. Його промені заграли у хвилястих снігах.

3 група: (Сталевий птах)

Біля річки стіною стояв густий ліс. У лісі було багато малини, грибів. У зелені кущів ховалися їжаки та зайці. Настав вечір. Від річки тяг свіжий вітер. У червоних променях сонця кружляла мошкара. На верхівці ялинки розмістилися птахи. Але ось пролунав гул. Біля хмари блиснула крапка. То був аероплан. З веселим гуркотом він пролетів над лісом.

Учні працюють у групах, розподіляючи завдання.

Регулятивні: контроль, оцінка, корекція;

Пізнавальні: вміння усвідомлено та довільно будувати мовленнєве висловлювання, рефлексія способів та умов дії;

Комунікативні: управління поведінкою партнера-контроль, корекція.

6. Самостійна робота з самоперевіркою за зразком.

Робота за картками.

Організація діяльності із застосування нових знань

Виберіть будь-яку картку із завданням.

Червона:

Спиши, змінюючи закінчення іменників у дужках. Визнач відмінки цих іменників.

Побіліли поля та пагорби. Тонким (лід) покрилася річка і заснула (тиша). Ходить зима по (гори) та (долини). Іде тихо і дивиться по (сторони). Виправляє свою чарівну (картина).

Синя:

Спішіть. Визначте відмінки виділених іменників.

Розповідь (про кого?) про моряків, світло (чого?) сонця, немає (кого?) друга, готувався (до чого?) до походу, люблю (кого?) маму, йде (з чим?) із сумкою, управляє ( чим?) машиною, зроблений (ким?) майстром.

Підручник стор. 6 упр.7

Застосування знань у відмінкових питаннях, відмінювання іменників.

Регулятивні: контроль, оцінка, корекція, виділення та усвідомлення того, що вже засвоєно і що підлягає засвоєнню;

Особистісні: самовизначення

7. Рефлексія діяльності

(Результат уроку)

Організація рефлексії

Яке правило ми з вами вивели?

- - Що означає прохиляти іменник?

Скільки відмінків у російській мові?

До якого відмінка належить іменник у початковій формі?

Назвіть питання непрямих відмінків.

- якщо вам було легко виконувати завдання – зелений прямокутник;

- Якщо у вас на уроці виникали труднощі – жовтий прямокутник;

- якщо завдання для вас були важкі – червоний прямокутник.

Д/з: стор 5, упр.5.

Ось і скінчився урок,Він пішов, сподіваюся, про запас.

Самооцінка результатів діяльності

Комунікативні: вміння з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки;

Пізнавальні: рефлексія;

Особистісні: сенсоутворення

що таке початкова форма іменника

  1. Російська мова

    Морфологія

    3. Іменник

    Визначення.

    Іменник — це самостійна частина мови, яка позначає предмет і відповідає на запитання хто? що? (кого? чого? кому? чому? та ін.).

    Ознаки.

    Початкова форма іменника — називний відмінок однини.
    Постійні ознаки: власне чи номінальне, одухотворене чи неживе, рід, відмінювання.
    Непостійні ознаки: відмінок, число.

    Синтаксична роль.

    У реченні іменник може виступати в ролі:

    підлягає, наприклад: Зими чекала, чекала природа (А. Пушкін).
    доповнення, наприклад: Герасим знову взявся за ложку і продовжував сьорбати борщ (І. Тургенєв);
    присудка, наприклад: Москва - столиця Росії;
    визначення, наприклад: На полицях стояли банки з варенням із ягід;
    обставини, наприклад: За бажання можна досягти великих успіхів;
    звернення, наприклад: Я люблю тебе, життя.
    Власні та номінальні.

    Розрізняють номінальні та власні іменники.

    Називні іменники - це загальні назви для всіх однорідних предметів і явищ, наприклад: підручник, стіл, театр, сцена, людина.

    Для того, щоб виділити з такої групи однорідних предметів якийсь окремий предмет, йому дають спеціальну, індивідуальну назву. Наприклад, кожна людина має своє власне ім'я, по батькові та прізвище, які служать виділення цієї людини з маси.
    Таким чином, власні іменники - це індивідуальні назви окремих осіб, одиничних предметів. До власним іменаміменникам належать:
    імена, по батькові, прізвища людей (Дьоміна Анастасія Григорівна, Олександр Сергійович Пушкін, Володимир Володимирович Путін),
    географічні назви (Росія, Москва, Волга, село Мизіно, Каспійське море, Урал),
    назви літературних творів (Капітанська донька, Чапаєв та порожнеча, Робінзон Крузо),
    історичних подій ( Полтавська битва, Велика Вітчизняна війна, Бородіно),
    картин (Сватання майора, Бурлаки на Волзі, Трійка),
    кінофільмів (Гардемарини, вперед!, Карнавальна ніч, Велика перерва),
    спектаклів (Вовки та вівці, Вишневий сад, Горе від розуму),
    підприємств (Червоний Жовтень, Ростелеком),
    клички тварин (Кулька, Джек, Полкан),
    сорти та марки виробів (пиво Ефес, олія Олейна, автомобіль Жигулі) та ін.
    Власні імена можуть складатися з одного слова (Дон, Марія, Київ) або з кількох слів ( Нижній Новгород, Чумацький шлях). У другий випадок подібні поєднання виступають як один член пропозиції, наприклад: Нижній Новгород — одне із найстаріших російських міст.

    Як правило, власні імена вживаються у формі тільки одного числа - єдиного або множинного. Крім того, в деяких випадках власні імена можуть переходити в імена загальні, і навпаки. Наприклад, ім'я персонажа знаменитого твору Гончарова Обломов стало номінальним: обломовими зараз називають зледенілих, безвільних людей, позбавлених будь-яких інтересів.

    Як правило, власні імена пишуться з великої літери. А заголовки книг, назви газет, журналів, картин, кінофільмів, спектаклів, театрів, заводів, фабрик, кораблів і т. д. не тільки пишуться з великої літери, а й полягають у лапки, наприклад: газета Московський комсомолець, театр Сучасник, кінофільм А зірки тут тихі… .

    Одухотворені та неживі.

    Розрізняють одухотворені та неживі іменники.

    Одушевлені іменники називають людей, тварин, тобто живих істот, вони відповідають на запитання хто?, наприклад: людина, брат, собака, кошеня, півень, метелик, черв'як. У більшості випадків одухотвореними бувають іменники чоловічого та жіночого роду, а одухотворених іменник

  2. Початкова форма іменника — це Іменницький відмінок, однина.
  3. Початкова форма іменника — це Іменницький відмінок, однина.
  4. дякую сестрі допоміг
  5. Це іменник У формі однини У називному відмінку… Наприклад, (задоволений) відповіддю-початкова форма для іменника буде ВІДПОВІДЬ…
  6. Спасибі допоміг
  7. ІМІНАЛЬНИЙ ПАДІЖ, ЄДИНЕ ЧИСЛО
  8. Це Називний відмінок однина
  9. називний відмінок
  10. Іменний відмінок, однина.
  11. Оскар Багаманов ти навіщо скапірував
  12. Виноградник

    Значення слова виноградник

    (3 синоніми)

    Початкова форма: ВИНОГРАДНИК

    Граматичний розбір














    дієслова:
    причастя;
    дієприслівники;
    прикметники;
    чисельні;
    займенники;
    прислівники;
    2. Службові частини мови:

    прийменники;
    спілки;
    частки;
    3. Вигуки.




    рід (м, ж, порівн.);
    число (од., мн.);
    відмінювання;
    відмінок;

    "Малюк п'є молоко."

    початкова форма малюк;



    початкова форма молока;



    вихідна форма жінка;
    постійні морфоло

  13. д до Морфологічний розбір виноградник:

    Виноградник

    Значення слова виноградник

    (3 синоніми)

    Фонетичний розбір виноградник

    Початкова форма: ВИНОГРАДНИК
    Частина мови: Іменник
    Граматика: Іменницький відмінок, однина, чоловічий рід, неживе

    Граматичний розбір

    Граматичний розбір (граматика)
    виноградник іменник, називний відмінок, однина, чоловічий рід, неживе
    іменник, знахідний відмінок, однина, чоловічий рід, неживе
    виноградник іменник, родовий відмінок, однина, чоловічий рід, неживе
    виноградник іменник, давальний відмінок, однина, чоловічий рід, неживе
    виноградник іменник, орудний відмінок, однина, чоловічий рід, неживе
    виноградник іменник, прийменниковий відмінок, однина, чоловічий рід, неживе
    виноградникиім'я іменник, називний відмінок, множина, чоловічий рід, неживе
    іменник, знахідний відмінок, множина, чоловічий рід, неживе
    виноградник іменник, родовий відмінок, множина, чоловічий рід, неживе
    виноградниками іменник, дальний відмінок, множина, чоловічий рід, неживе
    виноградникамиім'я іменник, орудний відмінок, множина, чоловічий рід, неживе
    виноградник іменник, прийменниковий відмінок, множина, чоловічий рід, неживе

    1. Самостійні частини мови:

    іменники (див. морфологічні нормисущ.);
    дієслова:
    причастя;
    дієприслівники;
    прикметники;
    чисельні;
    займенники;
    прислівники;
    2. Службові частини мови:

    прийменники;
    спілки;
    частки;
    3. Вигуки.

    У жодну з класифікацій (за морфологічною системою) російської не потрапляють:

    слова та й ні, якщо вони виступають у ролі самостійного речення.
    вступні слова: отже, до речі, разом, як окремого речення, а також ряд інших слів.

    Морфологічний розбір іменника

    вихідна форма в називному відмінку, однині (крім іменників, що використовуються тільки в множині: ножиці тощо);
    власне чи номінальне;
    одухотворене або неживе;
    рід (м, ж, порівн.);
    число (од., мн.);
    відмінювання;
    відмінок;
    синтаксична роль у реченні.
    Повний морфологічний розбір іменника. Визначення граматичних категорій, онлайн.

    План морфологічного розбору іменника

    "Малюк п'є молоко."

    Малюк (відповідає на запитання хто?) іменник;

    початкова форма малюк;
    постійні морфологічні ознаки: одухотворене, номінальне, конкретне, чоловічого роду, I-го відмінювання;
    непостійні морфологічні ознаки: називний відмінок, однина;
    при синтаксичному розборі речення виконує роль підлягає.
    Морфологічний аналіз слова молоко (відповідає питанням кого? Що?).

    початкова форма молока;
    постійна морфологічна характеристика слова: середнього роду, неживе, речове, номінальне, II-е відмінювання;
    змінювані ознаки морфологічні: знахідний відмінок, однина;
    у реченні пряме доповнення.
    Наводимо ще один зразок, як зробити морфологічний розбір іменника, на основі літературного джерела:

    "Дві жінки підбігли до Лужина і допомогли йому встати. Він долонею став збивати пил з пальта. (Приклад з: Захист Лужина, Володимир Набоков)."

    Жінки (хто?) Іменник;

    вихідна форма жінка;
    постійні морфоло

  14. початкова форма - це І. п.
  15. Початкову форму іменника можна визначити, якщо ти його поставиш в однину, а допоможуть тобі питання: що робити? що зробити?
  16. класно
  17. Право - це цінність, воно пов'язане з мораллю, регулює нашу поведінку, визначає міру свободи, пов'язане із законами та державою.
    Закон нормативний акт, ухвалений вищим органомдержавної влади у встановленому конституцією порядку. Має вищу юридичну силу по відношенню до інших нормативних актів (указів, постанов та ін.). Основне джерело права у суспільстві.
    Обов'язок — моральна вимога, коли вона постає як обов'язок людини, як завдання, яке на нього покладається
  18. це од. ч., І. п.

Російська мова . 2клас

Система навчання навчання Л.В. Занкова.

Тема уроку: Початкова форма іменника. Закріплення.

Ціль: Закріпити отримані знання учнів на тему: «Початкова форма іменників».

Завдання:

1- Формувати вміння визначати початкову форму іменників у процесі виконання практичних завдань, будувати монологічні висловлювання, брати участь у діалозі, елементарно доводити висловлене судження.

2 - Розвивати розумові операції (класифікація, аналіз, синтез), уваги, пам'яті, мови, творчих здібностей, навичок самооцінки та самоконтролю.

3 - Формувати екологічну свідомість через звернення особливої ​​уваги на взаємодію людини з навколишнім середовищем.

Заплановані результати:

Регулятивні

адекватно приймати оцінку своєї роботи вчителями, товаришами;

брати участь у навчальному співробітництві;

мобілізувати сили у подоланні перешкод;

контролювати та оцінювати свої дії при співпраці з учителем, однокласниками

Комунікативні

Той, хто навчається, отримає можливість навчитися:

вибирати адекватні мовні засоби у діалозі з учителем, однокласниками;

сприймати іншу думку та позицію;

формулювати власну думку та позицію;

будувати зрозумілі для партнера висловлювання;

Пізнавальні:

Відповідати на прості та складні питання вчителя, самим ставити запитання, знаходити потрібну інформацію у підручнику.

Особистісні

Той, хто навчається, отримає можливість для формування:

інтересу до предметно-дослідницької діяльності, запропонованої у підручнику та навчальних посібниках;

позитивного ставлення до занять російською, до школи;

орієнтації на розуміння пропозицій та оцінок вчителів та товаришів;

розуміння причин успіху у навчанні;

оцінки однокласників на основі заданих критеріїв успішності навчальної діяльності;

Обладнання: Нечаєва Н.В. Російська мова: підручник для 2 класу. Самара: Видавництво «Навчальна література»: Видавничий дім «Федоров», 2012; роздатковий матеріал, лист.

Хід уроку

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

1.Організаційний момент (1хв)

Встали, підрівнялися.

Відпочинок наш закінчується,
Робота розпочинається.
Старанно будемо ми трудитися,
Щоб чогось навчитися.

Сідайте.

Вітають вчителі.

2.Актуалізація (3хв)

3. Закріплення (17хв)

Хлопці, нам надійшов лист із казкової країни Мова, міста Частини Мова. А ось хто надіслав цей лист невідомо. Може, відповідь ховається всередині листа?

Я читаю вам листа, а ви слухайте уважно.

«Я найпредставніша частина мови. Майже кожне друге слово у нашій мові – це я. Я даю назву всім предметам, явищам, подіям, абстрактним поняттям, станам людини та відповідаю на запитання хто? що?

Відгадайте, хлопці, моє ім'я.

А що ще ви знаєте про іменник?

Запишіть число та класна робота.

Іменник підготував для нас кілька завдань.

1.Чистописання.

Подивіться на слова, записані на дошці: костюм, завірюха, радість, свято.

Запишіть слова до себе в зошит, дотримуючись однакової висоти малих літер, правильний нахил, правильні з'єднання.

2. Словниково-орфографічна робота.

До якої частини мови належать дані слова?

Що означає кожне іменник?

Знайдіть словарні слова.

Що спільного у всіх цих словах?

Як називається форма іменника, якщо воно стоїть у од. числа і відповідає на запитання хто? або що?

Зробіть висновок про записані іменники.

Слухають.

Іменник.

Іменник має рід, буває одуш., неодуш., прив., нар., змінюється за числами, за відмінками.

Записують слова.

Ці всі слова – іменники.

одяг людини.
Повний комплект чоловічого чи жіночого одягу. Завірюха – снігова буря.Радість – це задоволення, внутрішнього задоволення. Свято - день урочистості, встановлений на честь чи на згадку кого чи чогось.

Допро стюм, черезд нік.

Іменники Іменники, неживі, в од. числа, номінальні.

Початкова форма.

Всі ці іменники стоять у початковій формі.

4. Фізмінутка (1хв)

Попрацювали - відпочинемо, Встанемо, глибоко зітхнемо.

Руки в сторони, вперед, ліворуч, праворуч поворот. Три нахилу, прямо встати.

Руки вниз та вгору підняти.

Руки плавно опустили,

Усім усмішки подарували.

Ходьба на місці

Зітхання

Руки в сторони

Ліворуч, праворуч поворот

Нахили

Підйом рук вгору

Опускання рук.

5. Закріплення (17хв)

Прочитайте текст. Скажіть, що він? Заголовіть. Перепишіть. Позначте іменники у початковій формі.

(Нора вовчихи)

Настав світанок. Вовчиха підходила до осинника. Виразно виділялося кожне дерево. Ось зійшло й сонце. Виблискував і переливався навколо сніг. Під час сильної бурі висмикнуло з коренем високу сосну. Утворилася глибока яма. На дні її лежало старе листя, мох. Там жила вовчиха з вовченятами.

Нора вовчихи.

Світанок, вовчиха, до осинника – осинник, дерево, сонце, сніг, бурі – буря, сосну-сосна, яма, листя, мох, волчиця.

6. Підсумок уроку.

Рефлексія (5хв)

Над якою темою уроку ми працювали?

- Що викликало скруту?

- Що видалося цікавим?

Сьогодні добре попрацювали на уроці.

Оцінки за урок:

Руслана - 4

Поліна С. - 5

Родіон - 5

Маргарита - 4

Ангеліна П. - 5

Іван - 5

Початкова форма іменника. Важко було назвати текст. Цікавими були завдання іменника.

7. Домашнє завдання(1 хв)

Вдома виконати завдання на картках. Утворіть початкову форму іменника:

у лісі -

з книгами –

про весну –
сади –
без сумніву -
у черевиках –
без ножиць –
кілька діб –

Приймають навчальне завдання.

Конспект уроку російської. 3 клас.

Вчитель: Федотова Н.К.

Тема уроку: Початкова форма іменника.

Ціль уроку : познайомити з поняттям - початкова форма іменників

Заплановані досягнення учнів:1. Закріплення знань про іменники.

2.Показать, що є. у од. числа, які відповідають на запитання

Хто? що? - це сущ. у початковій формі.

3. Розвиток орфографічної пильності, формування

Навички грамотного листа.

4. Розвиток каліграфічного досвіду.

5. Закріплення вміння працювати із пропозицією.

6. Розвиток мови, уваги, пам'яті, вміння

Аналізувати, робити висновки.

Обладнання: конверт із листом з країни Мова, підручник «Російська мова. 3 клас» (автор Полякова А.В.), зошит, комп'ютер, інтерактивна дошка.

Хід уроку.

  1. Мотивація до навчальної діяльності.

Ціль:

  1. Включення учнів у навчальну діяльність на особистісно значному рівні.
  2. Визначення змістових рамок уроку.
  3. Актуалізація вимог до учня із боку навчальної діяльності.

На інтерактивній дошці відкривається девіз уроку:

З гарним настроємберися за роботу!

Вчитель:

Прочитайте побажання на сьогоднішній урок.

Як ви його знаєте? (Учень: коли приймаєшся за роботу з гарним настроєм, то все виходить)

Чому ви навчаєтесь на будь-якому уроці? (Учень: вчимося вчитися)

Нагадайте, що це означає? (Учень: вчитися – це зрозуміти, що я не знаю, і самому побудувати спосіб це дізнатися.)

Що ми вивчали на минулих уроках?)

Сьогодні ми продовжуємо працювати над темою "Склад слова. Закінчення." Налаштуйтеся на роботу.

Потисніть один одному руки та побажайте удачі.

2. Актуалізація знань та фіксація утруднення в пробній дії.

Ціль:

1) актуалізувати уявлення про каліграфічну навичку;

2) актуалізувати здатність розрізняти частини мови;

3) актуалізація здібностей класифікувати іменники за їх значенням;

4) організувати фіксацію освітньої мети та теми уроку;

5) організувати виконання пробної дії та фіксацію утруднення;

6) організувати аналіз отриманих відповідей.

Організація навчальної діяльності на етапі 1.

Вчитель : Хлопці, нам прийшов лист із казкової країни Мова, міста Частини Мова. А ось хто надіслав цей лист невідомо. Може, відповідь ховається всередині листа?

Вчитель розкриває листа і один із учнів читає листа:

«Я найпредставніша частина мови. Майже кожне друге слово у нашій мові – це я. Я даю назву всім предметам, явищам, подіям, абстрактним поняттям, станам людини та відповідаю на запитання хто? що?

Відгадайте, хлопці, моє ім'я».

Учні відгадують ім'я. (Іменник)

Вчитель: А що ще ви знаєте про іменник?

(Учень: іменник має рід, буває одуш., неодуш., прив., нар., змінюється за числами, з питань.)

Вчитель : Іменник підготував для нас кілька завдань

1.Чистописання.

(Вчитель відкриває слова, заздалегідь записані на дошці: горобець, завірюха, веселощі, вітер.)

Вчитель : Прочитайте слова, який спільною темоювони об'єднані?

Запишіть літери та слова до себе в зошит, дотримуючись однакової висоти малих літер, правильний нахил, правильні з'єднання.

(Учні записують слова.)

2. Словниково-орфографічна робота.

  • До якої частини мови відносяться дані слова? (Учень: іменники)
  • Що означає кожне іменник? Зіставте слово з його значенням.

(Учні зіставляють слова із картками: предмет, явище, стан людини.)

  • Знайдіть словникові слова (Учні: горобець, вітер).
  • Знайдіть слова з однаковими орфограмами (Учні: завірюха, веселощі).
  • Що спільного у всіх цих словах? (Учні: іменники у од. числі, номінальні.)
  • Зробіть висновок про записані іменники. (Учні: всі ці іменники відповідають на запитання хто? що?)

Прочитайте рядки з вірша Т. Зумакулової. Як ви їх розумієте? Забувши рідна мова- я онімію Втративши, російський- стану я глухим. .(Кожен учень, який дав правильну відповідь отримує картку з питанням.)

Організація навчальної діяльності на етапі 2.

Вчитель.

З чого розпочнемо наш урок? (Учні: з повторення)

Навіщо ми повторюватимемо? (Учні: це необхідно для відкриття нового).

  • А тепер, хлопці, яким я роздала картки, прочитайте завдання в порядку їхнього слідування.
  1. Яка частина у слові головна? (Учень: корінь)
  2. Що ми називаємо суфіксом? (Учень: змінна частина слова, яка служить для створення нових споріднених слів.)
  3. Що ми називаємо приставкою? (Учень: змінна частина слова, яка стоїть перед корінням і служить для створення нових споріднених слів.)
  4. Чому потрібно розрізняти приставки та прийменники? (Учень: для правильного правопису)
  5. Що ми називаємо закінченням?

3. Виявлення місця та причин утруднення.

Ціль:

1) виявити та зафіксувати місце та причину утруднення. Організація навчальної діяльності на етапі 3.

Перевірка за зразком. Гра "Граматичне лото".

  • Іменник пропонує нам пограти в граматичне лото для того, щоб повторити зміну іменників з питань. (Робота з підручником: стор.70, упр.121).
  • Складіть та запишіть речення зі словом сосна, щоб воно відповідало на запитання що? чого? про що?

Що ми знаємо про сосну? (Учень: сосна - вічнозелене хвойне дерево. У сосни прямий стовбур конусовидної форми, що досягає заввишки сорок метрів.)

Фізкультхвилинка.

4. Побудова проекту виходу із скрути.

Ціль: 1) узгодити та зафіксувати мету та тему уроку.Організація навчальної діяльності на етапі 4.

Робота над текстом (Упр. 123).

Учень читає завдання до вправи.

Діти записують у зошити, а вчитель на дошці:

За грибами, гриби, гриби, про гриби.

  • Що це за слова?(Учень: іменники)
  • Що вони спільного? (Учень: корінь)
  • Чим вони відрізняються? (Учень: складом слова)
  • Розберіть слова за складом.
  • Назвіть іменник, який відповідає на питання що?

5. Реалізація побудованого проекту. Ціль:1) організувати комутативну взаємодію з метою реалізації побудованого проекту, спрямованого на придбання знань, що бракують.Організація навчальної діяльності на етапі 5.

Вчитель називає тему урокуПочаткова форма.

Читання правила на стор.71.

Якщо слова відрізняються один від одного лише закінченням, то однокорінними їх назвати не можна. Це лише зміна форми однієї й тієї ж слова.

7. Самоконтроль із самоперевіркою.

Ціль:

1) вміти з допомогою правила визначати форми слова, працювати над значенням фразеологізму.

Організація навчальної діяльності на етапі 7.

Вчитель: М Ви добре попрацювали разом, а тепер виконайте вправу 124 самостійно.

Завдання до вправи.

  1. Виписати форми слівмандрівник, степ, ніч, видобуток.
  2. Виділити закінчення.

3. Підібрати фразеологізм за значенням: Велика втома. - Валитися з ніг

Перевірка.

  • Подорожні, подорожні, подорожні. Степ. степу.Ніч, ночами. Видобуток, видобутку, здобич.

8. Включення в систему знань та повторення. Ціль:1) тренувати здатність визначати іменники у початковій формі.

Організація навчальної діяльності на етапі 8.

Поставте іменники в початкову форму: левам, лисиці, про слони,

собак, кішок.

9. Рефлексія навчальної діяльності на уроці.

Ціль:

1) організувати самооцінку учнями своєї навчальної діяльності під час уроку;

2) співвіднести мету та результат своєї навчальної діяльності та зафіксувати ступінь їх відповідності;

3) визначити та узгодити своє домашнє завдання.

Організація навчальної діяльності на етапі 9.

Вчитель.

Якою була мета нашого уроку? (Учень: показати, що іменники в однині, які відповідають на запитання хто? і що?, - це іменники в початковій формі.).

Чи досягли ви цілі? Доведіть.

Схожі статті