A főnevek és igék kezdeti alakja. Absztrakt orosz nyelven. Az óra témája: A főnév kezdeti alakja. Lehorgonyzás. Nem hanyatló főnevek neme

"Példák a főnevekre" - Idézet. A hegyi hamun csipke, fagy, a minta ötlete. Egy berkenye _____________ _______________________ Az udvaron ________________ _______________________. Tél van a városban. Royal kávé kakaó kenguru sampon tüll. Éjszakai fény, éjszakai árnyékok, Árnyak vég nélkül, Varázslatos változások sora Aranyos arc. Hósapka a fákon, padokon, háztetőkön.

"Ismétlés" főnév "" - Hogyan határozzuk meg, hogy mikor írjunk, és mikor E. Teáskanna. Állomás "fonetikus". Keressen és nevezzen el egy gyakori főnevet. A sakkozó döntetlensége. Adja meg a főnév definícióját! Utazás a nyelvtani gyűrűn. Állomás "Lexicheskaya". Egy szó részei. A főnév a beszéd legtöbb része.

"Mik a főnevek" - A nem csökkenő főnevek neme. Főnév. NEM főnévvel. Halál. Általános főnevek. Tartalom. Néhány hímnemű főnév hivatkozással foglalkozó személyekre. Meg nem tagadható főneveket nevez meg... Nemzetség. Főnév. Szám. Deklináció.

"Főnév a beszéd részeként" - Problémás helyzet megoldása. Helyezze be a hiányzó betűt. Töltse ki a táblázatot. Az átadott anyag ismétlése. Utazás a főnév országába. Mit jelent a főnév. Közmondással dolgozni. Gondolom - találgatás. Kreativ munka... Differenciált munka.

"A főnév a beszéd független része" - Tervezze meg a téma tanulmányozását. A főnév jelentése a beszéd részeként. Az orosz nyelv szótára. A főnév a nyelv kenyere. A modern orosz „objektivitást” széles körben értik. Tétel. A főnév a beszéd független része. A.M. Peshkovsky. Terv. A név a beszéd része, amely testet vagy dolgot jelöl.

"Gyakorlatok főnévre" - Elefánt. Quest az oroszlántól. Küldetés egy tevéből. Küldetés a zsiráfból. Utazás Afrikába. Anzhius elefánt. Osztálymunka. A feladat a zebrából. Érkezés. Pihenjünk. Főnevek Főnevek Szótári szavak.

Összesen 34 előadás van

Orosz nyelv, 3 "" osztály ,

A 30. számú középiskola tanára - Marina Aleksandrovna Konischeva.

Az óra témája: "A főnevek kezdeti alakja"

Didaktikai cél: megismertetni azt a fogalmat, hogy az egyes számban a nominatív forma a főnév kezdő alakja.

Az óra céljai:

képessé tenni a főnevek kezdeti formájának megkülönböztetésére a közvetett esetektől;

Javítani kell a főnevek betűzési képességét.

UUD:

tantárgy

személyes

szabályozó

kommunikatív

képes megtalálni és megmagyarázni az ismert helyesírást a megadott szavakban,

szavak megváltoztatása kérdésekre, esetkérdésekre, megkülönböztetés a főnév kezdeti formája és a közvetett eset formája között

a diák belső helyzetének kialakítása az orosz nyelvű órákhoz, az iskolához való pozitív hozzáállás szintjén;

saját cselekedeteinek erkölcsi tartalmának, a körülöttük lévő emberek cselekedeteinek megértése

képesség az oktatási feladat elfogadására és fenntartására a lecke során, a célkitűzési készségek fejlesztése, információelemzés;

kövesse a megállapított szabályokat a megoldás tervezésében és ellenőrzésében;

figyelemmel kíséri és értékeli a vele való együttműködést tananyag tanárral, osztálytársakkal együttműködve

az osztálytársakkal és a tanárral való oktatási együttműködésben való szerepvállalás képessége;

tárgyalni, jönni közös döntés(csoportban dolgozva)

Tanítási módszerek: termelő

Űrlapok szervezet kognitív tevékenységek diákok:

Egyéni, frontális, páros munka, csoportos munka.

Az oktatás eszközei : IKT, kártyák elmélkedésre, kártyák a feladattal.

Az óra típusa : "Új ismeretek felfedezése"

2. Az óra technológiai térképe

Tanulmányi szakasz

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

UUD

1. Önmeghatározás

tevékenység iránti elkötelezettség

(szervezési pillanat)

Inspiráció a munkára

Csengett a csengő

Kezdjük a leckét.

Pontosan felkeltünk, felhúztuk magunkat

És egymásra mosolyogtak.

Nyissa ki a füzeteket, írja le a számot.

Az osztály felkészítése a munkára

Rekordszám és osztálymunka.

Személyes: önrendelkezés;

Szabályozó: célkitűzés;

Kommunikatív:

2. A tudás aktualizálása és a tevékenységekben jelentkező nehézségek rögzítése

Feltárja a tudás szintjét.

Szótármű (opera).

Az asztalon: Munka, paradicsom, nagybetű, gazdaság, edények, tolltartó, kép, város, mindenütt, január, opera (szavak hiányzó betűkkel).

- Milyen feladatot tud ajánlani?

-Mit mondhat ezekről a szavakról?

- Mit jelent az opera szó?

- Opera ez zenei műfaj , vagy inkább ének-színházi műfaj zene ... Csak színészek opera nem ejtik ki párbeszédeiket és monológjaikat, hanem énekelnek az övék. Ezért műfaj opera ének -színházi (ének - ez éneklés).

- Tudod, hogy a magánhangzókat éneklik, nyúlnak. Énekeljünk szó nélküli szavakkal ellenőrizetlen magánhangzókat.

A tanulók jegyzetfüzetbe írják a szavakat, néhányan a táblához magyarázattal.

Ezek szókincs.

Kommunikatív: oktatási együttműködés tervezése tanárral és társaival

Kognitív: objektumok logikai elemzése a jellemzők azonosítása érdekében

3. Nyilatkozat az oktatási problémáról

A tanulók ismereteinek bővítése és problémás helyzet kialakítása

- A szó opera, melyik beszédrész ez?

Emlékezzünk vissza, mit tudunk erről a beszédrészről.

A dián:

1 A főnév a beszéd része, amely kinek kérdéseire válaszol? mit? és tárgyat jelöl.

2 A főnevek elevenek és élettelenek.

3 A főnevek lehetnek helyesek és gyakoriak.

4 A főnevek száma és neme eltérő.

6 A főnevek esetenként változnak.

7. Hány eset van oroszul?

8 Nevezze meg az eseteket kérdésekkel.

9. Mi a főnév kezdeti alakja?

10. Milyen eseteket nevezünk közvetettnek.

Mit gondol, mi lesz a lecke témája?

Cél? Feladatok?

Főnév.

Válaszol a kérdésekre.

Szabályozó: célmeghatározás;

Kognitív (logikai) : elemzés a jellemzők elkülönítésére

4. Projekt felépítése a nehézségekből való kiút érdekében

Fizminutka

A diákok megszervezése egy problémás helyzet kutatására

Gyakorlat:

- Írd leeseteket, és elutasítja az opera szót.

I.p - kártya, egyes számban n.f felirattal.

R. o.

D.p

V. n közvetett esetek.

T.p

P.p

Oktatóanyag 6. oldal szabály

Videó "Hópehely"

Munka a tankönyvben (cselekvési lehetőség választása)

1 tanuló a táblánál.

Szabályozó: tervezés, előrejelzés;

összerakós játékaik - problémamegoldás, hipotézisek és azok indoklása;

Kommunikatív- proaktív együttműködés az információk keresésében és kiválasztásában

5. Elsődleges rögzítés

Csoportmunka.

Megteremti az észlelés tudatosságát. Elsődleges általánosítás.

Olvasd el a szöveget. Cím. Írja ki a főneveket eredeti formájában. A mondat melyik tagja ezek a főnevek?

1. csoport (Farkas Nóra)

Eljött a hajnal. A farkasasszony megközelítette az aspen ligetet. Minden fa egyértelműen kiemelkedett. A nap is felkelt. A hó szikrázott és csillogott mindenfelé. Alatt durva vihar kitépett egy magas fenyőfát. Mély gödör keletkezett. Régi levelek és moha hevert az alján. Élt egy farkas farkaskölykökkel.

2. csoport: (Buran)

Fehér felhő borította az egész horizontot. A szél megerősödött. Minden egyesült, keveredett. A vihar elkezdődött. A hópor fájdalmasan elvakította a szemem. Buran fütyült, nyögött, üvöltött, fojtogatott minden élőlényt. A mély szakadékok magas dombokká változtak. De aztán elállt a szél. A nap kigurult. Sugarai a hullámos hóban játszottak.

3. csoport: (Acélmadár)

Sűrű erdő állt, mint egy fal a folyó közelében. Sok málna és gomba volt az erdőben. Sün és nyúl bujkált a bokrok zöldjében. Eljött az este. Friss szellő fújdogált a folyó felől. Midges körözött a nap vörös sugaraiban. A lucfenyő tetején madarak vannak. De aztán zúgás hallatszott. Egy pont villogott a felhő közelében. Repülőgép volt. Vidám üvöltéssel átrepült az erdőn.

A diákok csoportokban dolgoznak, feladatokat osztanak ki.

Szabályozó: ellenőrzés, értékelés, korrekció;

Kognitív: a beszédkifejezés tudatos és önkényes felépítésének képessége, a cselekvési módszerekre és feltételekre való reflexió;

Kommunikatív: partneri viselkedéskezelés - ellenőrzés, korrekció.

6. Önálló munkavégzés a szabvány szerinti önteszteléssel.

Dolgozzon a kártyákon.

Tevékenységek szervezése új ismeretek alkalmazására

Válasszon bármilyen kártyát a feladattal.

Piros:

Írja le a zárójelben lévő főnevek végének megváltoztatásával. Határozza meg e főnevek eseteit!

A mezők és dombok fehéredtek. A folyót vékony (jég) borította, és (csendben) elaludt. Téli séták (hegyekben) és (völgyekben). Halkan lép, és körülnéz. Kijavítja a varázslatát (kép).

Kék:

Írd le. Határozza meg a kiválasztott főnevek eseteit.

Történet (kiről?) A tengerészekről, a fényről (mi?) A napról, nincs (kinek?) Barát, készül (mire?) Kampányra, szeretem (kit?) Anya, sétál (mivel?) ) Táskával kezeli (mit?) Géppel, készítette (ki?) A mester.

Oktatóanyag 6. oldal 7. feladat

Az ismeretek alkalmazása eseti ügyekben, főnevek deklinációja.

Szabályozó: ellenőrzés, értékelés, javítás, kiemelés és tudatosság a már megtanult és a még tanulnivalók tekintetében;

Személyes: önrendelkezés

7. A tevékenység tükröződése

(lecke összefoglaló)

A reflexió megszervezése

Milyen szabályt vontunk le veled?

- - Mit jelent a főnév elutasítása?

Hány eset van oroszul?

Melyik esetre utal a főnév eredeti formájában?

Mik a közvetett esetek kérdései?

- ha könnyű volt a feladatok elvégzése - zöld téglalap;

- ha bármilyen nehézsége van a leckében - sárga téglalap;

- ha a feladatok nehézek voltak - piros téglalap.

D / z: 5. oldal, 5. gyakorlat.

Tehát a lecke véget ért,Remélhetőleg elment későbbi használatra.

A teljesítmény önértékelése

Kommunikatív: az a képesség, hogy gondolatait kellő teljességgel és pontossággal fejezze ki;

Kognitív: visszaverődés;

Személyes: képződést jelent

mi a főnév kezdeti alakja

  1. orosz nyelv

    MORFOLÓGIA

    3. Főnév

    Meghatározás.

    A főnév a beszéd önálló része, amely tárgyat jelöl, és ki válaszol a kérdésekre? mit? (ki? mit? kinek? mit? stb.).

    Jelek.

    A főnév kezdeti alakja a nominatív egyes szám.
    Állandó jelek: saját vagy köznév, élő vagy élettelen, nem, deklináció.
    Változó jelek: tok, szám.

    Szintaktikai szerep.

    Egy mondatban a főnév a következőképpen járhat el:

    tárgy, például: Tél várt, várt a természetre (A. Puskin).
    kiegészítések, például: Gerasim ismét fogott egy kanalat, és tovább szürcsölte a káposztalevest (I. Turgenev);
    predikátum, például: Moszkva Oroszország fővárosa;
    meghatározások, például: Üvegek bogyólekvárral voltak a polcokon;
    körülmények, például: Ha akarod, nagy sikereket érhetsz el;
    fellebbez, például: Szeretlek, élet.
    Saját és köznevek.

    Megkülönböztetni a köznevet és a tulajdonnevet.

    A köznevek minden homogén tárgy és jelenség közös nevei, például: tankönyv, asztal, színház, színpad, személy.

    Annak érdekében, hogy megkülönböztessen minden különálló objektumot a homogén tárgyak ilyen csoportjától, különleges, egyedi nevet kap. Például minden személynek saját neve, patronimája és vezetékneve van, amelyek megkülönböztetik ezt a személyt a tömegektől.
    Így a tulajdonnevek az egyedek egyedi nevei, egyes tárgyak. NAK NEK tulajdonnevek főnevek tartoznak:
    személyek neve, utóneve, vezetékneve (Demina Anastasia Grigorievna, Alexander Sergeevich Pushkin, Vladimir Vladimirovich Putin),
    földrajzi nevek (Oroszország, Moszkva, Volga, Myzino falu, Kaszpi -tenger, Urál),
    irodalmi művek címei (A kapitány lánya, Chapaev és üresség, Robinson Crusoe),
    történelmi események ( Poltavai csata, Nagy Honvédő háború, Borodino),
    festmények (őrnagy párkapcsolata, bárkafuvarozók a Volgán, trojka),
    filmek (Midshipmen, előre !, Farsangi este, Nagy szünet),
    előadások (Farkasok és juhok, Cseresznyéskert, Jaj Witből),
    vállalkozások (Red October, Rostelecom),
    állati becenevek (Ball, Jack, Polkan),
    termékek fajtái és márkái (Efes sör, Oleina olaj, Zhiguli autó) stb.
    A megfelelő nevek egy szóból (Don, Maria, Kiev) vagy több szóból ( Nyizsnyij Novgorod, Tejút). A második esetben az ilyen kombinációk a javaslat egyik tagjaként működnek, például: Nyizsnyij Novgorod az egyik legrégebbi orosz város.

    Általában a tulajdonneveket csak egy számban - egyes számban vagy többes számban - használják. Ezenkívül bizonyos esetekben a tulajdonnevek köznevekbe is mehetnek, és fordítva. Például Goncsarov Oblomov híres művében szereplő szereplő neve háztartási névvé vált: Oblomovot ma lusta, gyenge akaratú embereknek nevezik, minden érdek nélkül.

    A tulajdonneveket általában nagybetűvel írják. És a könyvek, újságok, folyóiratok, festmények, filmek, előadások, színházak, gyárak, gyárak, hajók stb. Címei nemcsak nagybetűvel íródnak, hanem idézőjelek közé is kerülnek, például: Moskovsky Komsomolets újság, Sovremennik színház, mozgókép És a hajnalok itt csendesek…

    Animált és élettelen.

    Különbség az élő és élettelen főnevek között.

    Az animált főnevek embereket, állatokat, vagyis élőlényeket neveznek, válaszolnak arra a kérdésre, hogy ki? Például: ember, testvér, kutya, cica, kakas, moly, féreg. A legtöbb esetben az animált főnevek férfiasak és nőiesek, az animált főnevek pedig

  2. A főnév kezdeti alakja névleges, egyes szám.
  3. A főnév kezdeti alakja névleges, egyes szám.
  4. köszi nővér segített
  5. Ez egy főnév. Szinguláris. Névnévi esetben ... Például (elégedett) a válasszal - a főnév kezdeti formája a VÁLASZ ...
  6. Köszi pamog
  7. NOMINÁLIS ESET, EGYSZÁM
  8. Ez a nominatív egyes szám
  9. névelő
  10. Névneves, egyes szám.
  11. Oscar Bagamanov, miért másoltad le
  12. Szőlőskert

    Szőlőskert

    (3 szinonima)

    Kezdeti forma: VINEYARD

    Elemzés














    Igék:
    szótagok;
    gerunds;
    melléknevek;
    számok;
    névmások;
    határozószavak;
    2. A beszéd szolgálati részei:

    elöljárók;
    szakszervezetek;
    részecskék;
    3. Közbeszólások.




    nemzetség (m, f, vö.);
    szám (egyes szám, többes szám);
    deklináció;
    ügy;

    - A gyerek tejet iszik.

    a baba kezdeti formája;



    a kezdeti forma tej;



    a kezdeti forma egy hölgy;
    állandó morfológia

  13. d a szőlő morfológiai elemzéséhez:

    Szőlőskert

    Szőlőskert

    (3 szinonima)

    A szőlő fonetikai elemzése

    Kezdeti forma: VINEYARD
    A beszéd része: főnév
    Nyelvtan: Nominatív, egyes, férfias, élettelen

    Elemzés

    Szóalakok elemzése (nyelvtan)
    szőlőhegyi főnév, névleges, egyes, férfias, élettelen
    főnév, tárgyeset, egyedülálló, férfias, élettelen
    szőlőhegyi főnév, genitív, egyes, férfias, élettelen
    szőlőhegyi főnév, dátum, egyes szám, férfias, élettelen
    szőlőhegyi főnév, hangszeres, egyes, férfias, élettelen
    szőlőhegyi főnév, elöljáró, egyes, férfias, élettelen
    szőlőültetvény főnév, névelő, többes szám, férfias, élettelen
    főnév, akutatív, többes, férfias, élettelen
    szőlőhegyi főnév, nemző, többes szám, férfias, élettelen
    szőlőültetvény főnév, dátum, többes szám, férfias, élettelen
    szőlőültetvény főnév, hangszeres, többes szám, férfias, élettelen
    szőlőültetvény főnév, elöljárószó, többes szám, férfias, élettelen

    1. Független beszédrészek:

    főnevek (lásd. morfológiai normák főnév);
    Igék:
    szótagok;
    gerunds;
    melléknevek;
    számok;
    névmások;
    határozószavak;
    2. A beszéd szolgálati részei:

    elöljárók;
    szakszervezetek;
    részecskék;
    3. Közbeszólások.

    Az orosz nyelv egyik osztályozása (a morfológiai rendszer szerint) nem tartozik a következőkbe:

    igen és nem szavak, ha önálló mondatként működnek.
    bevezető szavak: tehát, egyébként, összesen, külön mondatként, valamint számos más szó.

    A főnév morfológiai elemzése

    kezdő alak a névelőben, egyes számban (kivéve a csak ben használt főneveket többes szám: olló stb.);
    saját vagy köznév;
    eleven vagy élettelen;
    nemzetség (m, f, vö.);
    szám (egyes szám, többes szám);
    deklináció;
    ügy;
    szintaktikai szerepe a mondatban.
    Teljes morfológiai elemzés főnév. Meghatározás nyelvtani kategóriák, online.

    Terv a főnév morfológiai elemzésére

    - A gyerek tejet iszik.

    Gyerek (válaszol a kérdésre ki?) Főnév;

    a baba kezdeti formája;
    állandó morfológiai jelek: animált, köznév, konkrét, férfias, 1. deklináció;
    következetlen morfológiai jellemzők: nominatív, egyes szám;
    egy mondat elemzésekor az alany szerepét tölti be.
    A tej szó morfológiai elemzése (válaszol a kérdésre, hogy ki? Mi?).

    a kezdeti forma tej;
    a szó állandó morfológiai jellemzői: ivartalan, élettelen, anyagi, köznév, II. deklináció;
    morfológiai változó jelek: akutatív eset, egyes szám;
    közvetlen kiegészítés van a mondatban.
    Íme egy másik példa arra, hogyan lehet egy főnév morfológiai elemzését irodalmi forrás alapján:

    "Két hölgy odaszaladt Luzsinhoz, és segített neki felállni. Tenyerével elkezdte leverni a port a kabátjáról. (Példa innen: Luzsin védelme, Vlagyimir Nabokov)."

    Hölgyeim (ki?) Főnév;

    a kezdeti forma egy hölgy;
    állandó morfológia

  14. a kezdeti forma I. n. egyes szám
  15. A főnév kezdeti alakja meghatározható, ha egyes számba helyezi, és a kérdések segítenek: mit tegyen? mit kell tenni?
  16. menő
  17. A jog érték, társul az erkölcshöz, szabályozza a viselkedésünket, meghatározza a szabadság mértékét, a törvényekhez és az államhoz kapcsolódik.
    A törvény elfogadott normatív aktus legfőbb testületállamhatalom az alkotmány által előírt módon. A legmagasabb jogi erővel rendelkezik más normatív aktusokhoz (rendeletek, rendeletek stb.) Képest. A jog legfőbb forrása a modern társadalomban.
    A kötelesség erkölcsi követelmény, ha az ember kötelességeként, rábízott feladatként működik
  18. ezt az egységet. h., I. o.

orosz nyelv . 2. osztály

Az oktatás fejlesztésének rendszere L.V. Zankova.

Az óra témája: A főnév kezdeti alakja. Lehorgonyzás.

Cél: A hallgatók megszerzett tudásának megszilárdítása a témában: "A főnevek kezdeti formája".

Feladatok:

1- Képesség kialakítása a főnevek kezdeti formájának meghatározására a gyakorlati feladatok végrehajtása során, monológiai állítások felépítése, párbeszédben való részvétel, a megítélt elem elemi igazolása.

2 - Fejlessze ki a mentális műveleteket (osztályozás, elemzés, szintézis), a figyelmet, a memóriát, a beszédet, kreativitás, önértékelési és önkontroll képességeit.

3 - Ökológiai tudatosság kialakítása azáltal, hogy különös figyelmet fordítunk az emberi kölcsönhatásra a környezettel.

Tervezett eredmények:

Szabályozó

megfelelően érzékeljék munkájuk tanárok, elvtársak általi értékelését;

szerepet vállalni az oktatási együttműködésben;

erők mozgósítása az akadályok leküzdésére;

irányítsa és értékelje tetteit a tanárral, osztálytársakkal együttműködve

Kommunikatív

A tanulónak lehetősége lesz megtanulni:

megfelelő beszédeszközöket válasszon a tanárral, osztálytársakkal folytatott párbeszédben;

más véleményt és álláspontot észlel;

fogalmazza meg saját véleményét és álláspontját;

a partner számára érthető kijelentéseket építeni;

Kognitív:

Válaszoljon a tanár egyszerű és összetett kérdéseire, tegyen fel kérdéseket, keresse meg a szükséges információkat a tankönyvben.

Személyes

A tanulónak lehetősége lesz formálni:

érdeklődés a tankönyvben javasolt tárgykutatási tevékenységek iránt és oktatási segédletek;

pozitív hozzáállás az orosz nyelvű órákhoz, az iskolához;

a tanárok és társaik javaslatainak és értékeléseinek megértése;

a tanulmányi siker okainak megértése;

osztályosok értékelése a meghatározott sikerkritériumok alapján tanulási tevékenységek;

Felszerelés: N. V. Nechaeva Orosz nyelv: tankönyv a 2. évfolyamhoz. Samara: "Oktatási irodalom" kiadó: "Fedorov" kiadó, 2012; kiosztás, levél.

Az órák alatt

Tanulmányi lépések

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

1. Szervezési pillanat (1 perc)

Felálltunk és kiegyenlítettük magunkat.

Pihenésünk véget ér,
A munka elkezdődik.
Keményen fogunk dolgozni
Megtanulni valamit.

Ülj le.

Köszöntjük a tanárokat.

2. Aktualizálás (3 perc)

3. Rögzítés (17 perc)

Srácok, levelet kaptunk a beszéd mesés országából, a Beszédrész városából. De ki küldte ezt a levelet, ismeretlen. Talán a válasz a levélben rejtőzik?

Olvastam neked egy levelet, és figyelmesen hallgass.

„Én vagyok a beszéd legreprezentatívabb része. Nyelvünk szinte minden második szava én vagyok. Nevet adok minden tárgynak, jelenségnek, eseménynek, elvont fogalomnak, emberi állapotnak és válaszolok a kérdésekre ki? mit?

Találjátok ki a nevem, srácok. "

Mit tud még a főnévről?

Írja le a számot és az osztálymunkát.

A főnév számos feladatot készített számunkra.

1. Tisztítás.

Nézd meg a táblára írt szavakat: jelmez, hóvihar, öröm, ünneplés.

Írja le a szavakat a jegyzetfüzetébe, ügyelve a kisbetűk azonos magasságára, helyes lejtésére, helyes kapcsolataira.

2. Szótár- és helyesírási munka.

A beszéd melyik részéhez kapcsolódnak ezek a szavak?

Mit jelent az egyes főnevek?

Keresse meg a szókincset.

Mi a közös ezekben a szavakban?

Mi a főnév alakjának neve, ha egyes számban van. szám és válaszol a kérdésre ki? vagy mi?

Vonjon le következtetést a rögzített főnevekről.

Hallgat.

Főnév.

A főnévnek van neme, előfordul, hogy eleven, élettelen, megfelelő, gyakori, számváltozások, esetek.

Írd le a szavakat.

Mindezek a szavak főnevek.

férfi ruházata.
Férfi vagy női ruházat teljes készlete. A hóvihar hóvihar.Az öröm az öröm, a belső elégedettség érzése. Az ünnep az ünnep napja, amelyet valaki vagy valami tiszteletére vagy emlékére hoztak létre.

NAK NEKO stum, prazd Nick.

Nevek Főnevek, élettelen, egyes szám. szám, köznevek.

Kezdeti forma.

Mindezek a főnevek eredeti formájukban vannak.

4. Fizikai perc (1 perc)

Dolgozz keményen - pihenünk, Keljünk fel, vegyünk egy mély lélegzetet.

Kezek oldalra, előre, balra, jobbra. Három billentés, álljon egyenesen.

Emelje fel és le a kezét.

A kezek simán leengedve

Mindenkinek mosolyt csaltak.

Séta a helyén

Sóhajt

Kezeket oldalra

Balra, jobbra kanyar

Lejtők

Emelje fel a karját

Leeresztő kezek.

5. Rögzítés (17 perc)

Olvasd el a szöveget. Mondd, miről van szó? Cím. Átírás. Címkézze a főneveket eredeti formájában.

(Farkas Nóra)

Eljött a hajnal. A farkasasszony megközelítette az aspen ligetet. Minden fa egyértelműen kiemelkedett. A nap is felkelt. A hó szikrázott és csillogott mindenfelé. Erős vihar idején egy magas fenyőt vágtak ki. Mély gödör keletkezett. Régi levelek és moha hevert az alján. Élt egy farkas farkaskölykökkel.

Farkas Nóra.

Hajnal, farkas, a nyárfaerdőhöz - nyárfaerdő, fa, nap, hó, viharok - vihar, fenyő -fenyő, gödör, levelek, moha, farkas.

6. Lecke összefoglaló.

Reflexió (5 perc)

Milyen lecke témán dolgoztunk?

- Mi okozta a nehézséget?

- Mi tűnt érdekesnek?

Jó munkát végeztünk ma a leckében.

A lecke osztályzatai:

Ruslana - 4

Polina S. - 5

Rodion - 5

Margarita - 4

Angelina P. - 5

Iván - 5

A főnév kezdeti alakja. Nehéz volt címezni a szöveget. A főnév feladatai érdekesek voltak.

7. Házi feladat(1 perc)

Otthon végezze el a feladatot a kártyákon. A főnév kezdeti alakjának kialakítása:

az erdőben -

könyvekkel -

tavaszról -
kertek -
kétségtelenül -
csizmában -
olló nélkül -
több nap -

Fogadja el a tanulási feladatot.

Az orosz nyelv lecke összefoglalója. 3. évfolyam.

Tanár: Fedotova N.K.

Az óra témája: A főnév kezdeti alakja.

A lecke célja : a fogalom bevezetéséhez - a főnevek kezdeti formája.

Tervezett hallgatói eredmények:1. A főnevek nevével kapcsolatos ismeretek megszilárdítása.

2. Mutasd meg, hogy n. egységekben szám, amely válaszol a kérdésre

Ki? mit? az n. kezdeti formájában.

3. Helyesírási éberség fejlesztése, formálása

Kompetens íráskészség.

4. A kalligrafikus készségek fejlesztése.

5. A javaslattal való együttműködés képességének megszilárdítása.

6. Beszéd, figyelem, memória, készségek fejlesztése

Elemezze, vonja le a következtetéseket.

Felszerelés : boríték az ország levelével Beszéd, tankönyv „Orosz nyelv. 3. osztály (AV Polyakova), notebook, számítógép, interaktív tábla.

Az órák alatt.

  1. Motiváció a tanulási tevékenységekhez.

Cél:

  1. A tanulók személyesen értelmes szinten történő bevonása az oktatási tevékenységekbe.
  2. Az óra tartalmának meghatározása.
  3. A tanulóra vonatkozó követelmények aktualizálása az oktatási tevékenységek oldaláról.

Az óra mottója az interaktív táblán nyílik meg:

VAL VEL jó hangulat munkára!

Tanár:

Olvassa el a mai lecke kívánságát.

Hogyan érti? (Diák: amikor jó hangulatban kezdi a munkát, minden sikerül)

Mit tanulsz bármelyik leckében? (Diák: tanulni tanulni)

Emlékeztessen, mit jelent ez? (Diák: a tanulás az, hogy megértsük, amit nem tudok, és saját maga alakítson ki módot a tanulásra.)

Mit tanultunk az előző órákon?)

Ma tovább dolgozunk a "Szóösszetétel. Vége" témán. Hangoljon a munkára.

Fogja meg a kezét, és sok sikert kíván egymásnak.

2. A tudás aktualizálása és a nehézségek rögzítése a próbaüzemben.

Cél:

1) frissítse a kalligrafikus készség gondolatát;

2) aktualizálja a beszédrészek megkülönböztetésének képességét;

3) a főnevek jelentésük szerinti osztályozásának képességének aktualizálása;

4) az elkötelezettség megszervezése oktatási célés a leckék témái;

5) megszervezi a próbaüzem végrehajtását és a nehézség rögzítését;

6) megszervezi a kapott válaszok elemzését.

Képzési tevékenységek szervezése az 1. szakaszban.

Tanár : Srácok, levelet kaptunk a beszéd mesés országából, a Beszédrész városából. De ki küldte ezt a levelet, ismeretlen. Talán a válasz a levélben rejtőzik?

A tanár kinyitja a levelet, és az egyik diák elolvassa a levelet:

„Én vagyok a beszéd legreprezentatívabb része. Nyelvünk szinte minden második szava én vagyok. Nevet adok minden tárgynak, jelenségnek, eseménynek, elvont fogalomnak, emberi állapotnak és válaszolok a kérdésekre ki? mit?

Találjátok ki a nevem srácok. "

A diákok kitalálják a nevet. (Főnév)

Tanár: Mit tud még a főnévről?

(Tanuló: a főnévnek van neme, lehet animált, élettelen, megfelelő, közös, számok, kérdések szerint változó.)

Tanár : A főnév több feladatot is készített számunkra.

1. Tisztítás.

(A tanár megnyitja a táblára korábban írt szavakat: veréb, hóvihar, mulatság, szél.)

Tanár : Olvasd el azokat a szavakat közös téma kombinálva vannak?

Írja le a betűket és szavakat a jegyzetfüzetébe, ügyelve a kisbetűk azonos magasságára, helyes lejtésére, helyes kapcsolataira.

(A diákok írják le a szavakat.)

2. Szótár- és helyesírási munka.

  • A beszéd melyik részéhez kapcsolódnak ezek a szavak? (Diák: főnevek)
  • Mit jelent az egyes főnevek? Párosítsa a szót a jelentésével.

(A tanulók összehasonlítják a szavakat a kártyákkal: tárgy, jelenség, személy állapota.)

  • Keresse meg a szókincset (diákok: veréb, szél).
  • Keresse meg az azonos írásmódú szavakat (diákok: hóvihar, szórakozás).
  • Mi a közös ezekben a szavakban? (Diákok: egyes számnevek, köznevek.)
  • Vonjon le következtetést a rögzített főnevekről. (Diákok: mindezek a főnevek válaszolnak a kérdésekre, ki? Mi?)

Olvassa el T. Zumakulova versének sorait.Hogyan érti azokat? Felejtés anyanyelv- Elzsibbadok Elveszett, orosz, süket leszek. (Minden tanuló, aki helyesen válaszol, kap egy kérdőívet.)

Képzési tevékenységek megszervezése a 2. szakaszban.

Tanár.

Hol kezdjük a leckét? (Diákok: felülvizsgálattal)

Miért ismételjük meg? (Tanítványok: szükségünk van erre egy új felfedezéséhez).

  • Nos, a srácok, akiknek kiosztottam a kártyákat, olvassák el a feladatokat a megjelenésük sorrendjében.
  1. Mi a szó fő része? (Tanítvány: gyökér.)
  2. Mit nevezünk utótagnak? (Diák: a szó változó része, amely új kapcsolódó szavak képzésére szolgál.)
  3. Mit nevezünk előtagnak? (Diák: a szó változó része, amely a gyök előtt áll, és új kapcsolódó szavak képzésére szolgál.)
  4. Miért kell különbséget tenni az előtagok és az elöljárók között? (Tanuló: a helyesírásért)
  5. Mit nevezünk befejezésnek?

3. A nehézség helyének és okainak azonosítása.

Cél:

1) azonosítsa és javítsa ki a nehézség helyét és okát... Képzési tevékenységek megszervezése a 3. szakaszban.

Ellenőrzés a szabványnak megfelelően. Játék "Grammar Lotto".

  • A Név főnév arra hív bennünket, hogy játsszunk nyelvtani lottót, hogy megismételjük a főnevek változását a kérdéseken. (Munka a tankönyvvel: 70. o., 121. feladat).
  • Alkoss és írj le mondatokat a fenyő szóval, hogy az válaszoljon a kérdésekre. mit? miről?

Mit tudunk a fenyőről? (Tanuló: a fenyő örökzöld tűlevelű fa. A fenyőfa egyenes kúp alakú törzsű, negyven méter magas.)

Testnevelés.

4. Projekt felépítése a nehézségekből való kiút érdekében.

Cél: 1) állapodjon meg és rögzítse az óra célját és témáját.Képzési tevékenységek megszervezése a 4. szakaszban.

Dolgozzon a szöveggel (123. gyakorlat).

A tanuló elolvassa a feladat feladatát.

A gyerekek jegyzetfüzetbe írják, a tanár pedig a táblára:

Gomba, gomba, gomba, gomba.

  • Mik ezek a szavak?(Tanonc: ​​főnevek)
  • Mi bennük a kozos? (Tanonc: ​​root)
  • Mi a különbség? (Tanonc: ​​szóösszetétel)
  • Rendezze a szavakat összetételük szerint.
  • Nevezzen meg egy főnevet, amely válaszol a kérdésre: mi?

5. A befejezett projekt megvalósítása. Cél:1) kommutatív interakció megszervezése a hiányzó ismeretek megszerzését célzó befejezett projekt megvalósítása érdekében.Képzési tevékenységek megszervezése az 5. szakaszban.

A tanár felhívja a lecke témáját -Kezdeti forma.

A szabály olvasása a 71. oldalon.

Ha a szavak csak a befejezésben különböznek egymástól, akkor nem nevezhetők egygyökösnek. Ez csak ugyanazon szó alakjának megváltozása.

7. Önteszt önteszteléssel.

Cél:

1) tudja használni a szabályt egy szó alakjának meghatározására, a frazeológiai egységek jelentésének feldolgozására.

Képzési tevékenységek megszervezése a 7. szakaszban.

Tanár: M Jó munkát végeztünk együtt, most végezze el a 124 -es gyakorlatot.

Gyakorlati feladat.

  1. Írja le a szavak formáitutazó, sztyepp, éjszaka, zsákmány.
  2. A kiemelések kiemelése.

3. Keressen egy frazeológiai egységet jelentés szerint: Nagy fáradtság - Zuhan le a lábáról.

Vizsgálat.

  • Utazó, utazók, utazók. Sztyeppe. sztyepp, éjszaka, éjszaka. Bányászat, bányászat, bányászat.

8. Beépítés a tudásrendszerbe és ismétlés. Cél:1) a főnevek azonosításának képessége a kezdeti formában.

Képzési tevékenységek megszervezése a 8. szakaszban.

Tedd a főneveket a kezdeti alakba: oroszlánok, rókák, elefántokról,

kutyák, macskák.

9. Az oktatási tevékenységek tükröződése az órán.

Cél:

1) megszervezi a tanulók önértékelését saját tanulási tevékenységükről az osztályteremben;

2) összefüggésbe hozzák oktatási tevékenységük célját és eredményét, és rögzítik azok megfelelőségének mértékét;

3) határozza meg és állapodjon meg házi feladatában.

Képzési tevékenységek megszervezése a 9. szakaszban.

Tanár.

Mi volt a leckénk célja? (Diák: Mutassa meg, hogy egyes számnevek válaszolnak a kérdésre, hogy ki? És mi? A főnevek a kezdeti formában vannak.)

Elérte a célját? Bizonyít.

Hasonló cikkek

  • Nincs láb és 4 betű megy. Láb nélkül járnak. Az óra meghatározása a szótárakban

    A SZFINX MEGKÉSZÜLETEI A Szfinx rejtvényt kérdez tőled, és attól függően, hogy helyesen válaszolsz -e, megáld vagy átkoz. Áldásként erőforrásokat, manát, tapasztalatokat vagy mozgási pontokat szerezhet. Az átok képes ...

  • Iskolai harangjáték gyerekeknek

    11 Boldog gyermek 2018.05.16 Kedves olvasók, a gyerekek tanítása az óvodában kezdődik. Itt rakják le a tudás első alapjait, és mindig ott vagyunk, fejlesztjük a gyerekeket, felkészítjük őket az iskolára. És találós kérdések segítségével ...

  • "Találós este S munkái alapján

    Mindannyian tökéletesen ismerjük gyermekkorunkból Samuil Yakovlevich Marshakot - az orosz szovjet költőt, aki sok könyvet írt a legkisebb és legkíváncsibb olvasóknak. Marshak rejtvényei vonzzák a gyerekeket, és szívesen ...

  • Battle of Empires: Aztékok Játék Aztékok Battle of Empires

    Cuautemok a "bánat éjszakája" hatására átvette az azték birodalmat. Ez az epizód volt az első összecsapás az uralkodó és a spanyol hódító Cortez között. Az 1520. június 30 -tól július 1 -ig tartó "bánat éjszakáját" a hódítók visszavonulása jellemezte a ...

  • Aztékok: Battle of Empires: Útmutatók és áttekintések Aztékok Battle of Empires

    Ismered a "delírium" szót? Valószínűleg - biztosan. Lehet a delírium csodálatos? Valószínűleg - nem, válaszol és ... tévedni fog. Az orosz fejlesztők "Battle of Empires: Aztékok" teljesen elfeledett alkotása teljesen cáfolja ...

  • Különféle rejtvények a tanárról

    A tanárokkal kapcsolatos találós kérdések minden bizonnyal tetszeni fognak az iskolásoknak, mert azokat, akikkel rendszeresen találkozik, a legkönnyebb megtudni. Ezeket a találós kérdéseket azonban olyan fiatalabb gyermekeknek is meg lehet adni, akik már ismerik az észlelésükhöz közel álló szakmákat. Bármi ...