Конспект заняття з вимови. Конспект індивідуального заняття з диференціації звуків т-д для дітей старшої групи Логопедичні заняття диференціація д т

Тема: Диференціація Т - Д в складах і в словах

Мета: Формування вміння виділяти і розрізняти звуки Т-Д в усній і писемного мовлення; уточнення, розширення та активізація словника; вдосконалення розгорнутого навчального висловлювання; розвитку уваги, пам'яті, стійкості і довільності діяльності.
Устаткування. Картинки, сигнальні картки, цифрові ряди. Іграшки: кошеня, ведмежа, набори геометричних фігур, картки, кольорові ручки, танграм.

хід заняття

1. Організаційний момент

Сяде той, хто назве слова, що складаються з трьох складів.
Сьогодні ми з вами вирушаємо в наш чарівний місто звуків і букв. Але перш, нам потрібно підготувати наш мовний апарат. Сіли зручно. Руки на колінах.

2. Артикуляційна гімнастика

«Посмішка». Великі і вказівні пальці правої і лівої рук з'єднуються разом. Сталеві пальці стиснуті в кулак.
«Трубочка». Сполучені разом великі і вказівні пальці. Чи не розмикаючи, висуваються вперед.
«Лопаточка». Права і ліва долоні вивернуті назовні.
«Чашечка». Долоні в формі чашечки.
«Конячка». Діти марширують на місці.
«Грибок». Гриб виріс - ноги трохи зігнуті, коліна дивляться в сторони, руки підняті над головою і зігнуті в ліктях.
Старіючий гриб. М'язи розслабляються, гриб виявляється на землі.

Показуємо голосні а, о, у, и, е з рухами.
Гірка - голосні з-під ліжка дістаємо і кидаємо на шафу і назад.

4. Дихальна гімнастика:

кулька здувається, куля надувається. Розсовуємо стіни.
Розслаблення: Ах, цей весняний сонячний день.



5. Актуалізація наявних знань

Що таке звук?
- Що таке буква?
- Які бувають звуки?
- Як вимовляються голосні звуки?
- Які вони бувають?
- Як вимовляються приголосні звуки?
- Які бувають приголосні звуки?
- Що таке склад?
- Що довше склад або слово?

6. Пояснення нового матеріалу

У місті звуків і букв завжди дуже багато цікавих віршів і загадок, прислів'їв і скоромовок. Проговорити в стилі робота знайому скоромовку: Дятел жив в дуплі порожньому дуб довбав як долотом.

Які звуки найчастіше зустрічаються в цій скороговорке? (Д-Т)

З даного ряду назвіть схожі за артикуляцією звуки: о, т, і, д, п, у. Чим вони схожі? Порівняння.

7. Закріплення нового матеріалу

1) .Слушаем і запам'ятовуємо складові ряди.

8. Пальчикова гімнастика

Самомасаж.
Порахуйте пальчики. У яких словах є звуки д і д?
(Сьомий, дев'ятий, десятий)
У яких словах є звуки т і т?
(Другий, третій, четвертий, п'ятий, шостий, дев'ятий, десятий).
У яких словах обидва звуку? (Дев'ятий, десятий)
У яких словах немає цих звуків?

9. Відкрийте зошити і запишіть дату

Зашифрувати слова: якщо почуєш слово зі звуком д - намалювати кружечок, якщо в слові звук т - намалювати квадрат.
тарілка, труба, сліди, півень.
А тепер розшифруємо ці слова. Отже ...

10. Прослухати слова і позначити графічно.

Над відповідним стилем написати літери т і д.
Диня, дорога, дятел, каток, жолуді.

11. Физминутку.

Гра «Слухай хлопки»
Один бавовна - встати як чапля;
Два бавовни - встати як солдатик;
Три бавовни - жаба

12. Закріплення нового матеріалу

1) звукобуквенного аналіз слів за картинками: качка, диня.
2) Кошеня любить всі предмети, в яких є звук т або т, а ведмежа любить предмети, в яких є звуки д і д. Деякі з цих предметів вони захопили собою в дорогу, але поки їхали, всі предмети переплуталися, допоможи їм розібрати багаж .
Лопата, картина, тарілка, зірка, кеди, труба, стільники, гарбуз, фартух, радіо.
Предмети зі звуками т і т поклади поруч з кошеням, а предмети зі звуками д і д поклади поруч з ведмежам.
3) Сировина пари слів за звучанням, написання, значенням. Каченя - вудка. Записати слова в зошит. Скласти речення.
Висновок: не можна плутати звуки і букви.

13. Підсумок заняття

Отже:
Звук - це те, що ми ...
Буква - це те, що ми ...
Дзвінкі приголосні звуки це ... Д-Д
Глухі приголосні звуки це ... Т- Т
На листі звук д і д позначаються літерою.
На листі звуки т і т позначаються буквою.

конспект логопедичного заняття

«Диференціація букв Т і П на листі»

мета: Навчитися диференціювати літери Т і П на листі

завдання:

1) Закріплення моторного навички написання букв т і п з опорою на кінетичнівідчуття;

2) Розвивати звукобуквенний аналіз і синтез;

3) Розвивати складовий аналізі синтез;

Формувати поняття про смислоразлічітельную ролі букв п-т;

Розвиток зорової уваги;

Виховати інтерес до заняттям.

устаткування : Демонстраційні картки п-т, зображення Незнайки, Мальвіни, Чипполино, листоноші Пєчкіна, «Чарівна скринька» з буквами п, т, і, н,до з дроту, картону,таблиця для гри «Бджілка», картки - слова,гумовий мячик.

Хід заняття:

1) Організаційний момент

Повтори правильно скоромовку:

Від тупоту копит

Пил по полю летить.

2) Введення в тему

- Які звуки найчастіше повторюються в скороговорке?
(вивішую на дошку, роздаю дітям)

Про які буквах ми будемо говорити на занятті?Чим схожі і чим відрізняються ці літери?

- Зверни увагу на однакові елементи буквп-т:
п - як би., Ховається вт, а в т є додатковий елемент.
Значить, який висновок можемо зробити?

(Ці букви мають схожість, тому їх легко переплутати)

3) Вивчення нового

Встановлення зв'язку кинема-графема

Сьогодні ми разом з героями різних казок будемо вчитися розрізняти буквип-т. Першим до нас прийшов у гості Незнайка.Як думаєш, чому його так назвали?

(Багато чого не знає, поспішає швидше зробити,допускає багато помилок).

Незнайка НЕ ​​дописує у літери Т одну ніжку, тому над ним всі сміються.

Мальвіна, наша наступна гостя, розповість Незнайку, як можна запам'ятати

написання букв п-т.

Послухаємо і ми Мальвіну і повчимося разом з Незнайко.

У букви т - три ніжки, слово три починається нат, це важка буква.

У букви п - пара (дві) ніжок слово пара починається нап, це проста буква.

А ти запам'ятали, як відрізнити буквуп від т? «Навпаки?»

Напиши пальчиком в повітріт (Раз, два, три), на столі (1-2,3).

Давай спробуємо зобразити літерип, т за допомогою ниток.

Що помітили? (Різні по довжині).

Тепер будемо вчитися знаходити літерип, т із заплющеними очима.

Гра «Чарівна скринька».

Мальвіна з Незнайко часто грають в гру «Чарівна скринька». Зараз і ми пограємо в цю гру:

Ти вибереш букву з зав'язаними очима і дізнаєшся її.

Чому навчався Незнайка граючи в цю гру?

Пальчикова гімнастика.

Твої пальці втомилися? Виконаємо гімнастику.Помассіруем кожен пальчик.

дидактична гра«Бджілка»

Що це за звук ? (Звучить дзижчання бджоли)

Вірно. До нас прилетів бджілка!

Справжня бджола - дуже працьовите комаха цілими днями вона працює,

збирає нектар, рухаючись від однієї квітки до іншого.

Наша бджола теж працьовита, але літає вона не по квітковому, а побуквенному полю. Замість нектару вона збирає літери. Якщо бджілка збере їхправильно, то у неї вийде слово.

Ми з тобою можемо їй допомогти, готовий?уважно слухайте мої команди і записуй літери, на яких бджоларобить зупинку. (1 чол. У дошки)

1-а буква Т. далі перелетілавліво і зупинилася о. вниз, вниз, вліво-год вгору -т вгору - а Яке слово у вас вийшло? Пошта - Яка буква в слові 1-а? 4-я?

- пропиши поєднанняпт до кінця рядки, промовляючи вголос.

звукобуквенний аналіз

Ще раз прочитаємо слово: Пошта

Листи, перш ніж потраплять до нас, потрапляють на пошту.

А хто розносить листи з пошти?листоноша (Вивішую слово)

- Згадайте, хто розносить пошту в селіПростоквашино? (Пєчкін).

З'являється листоноша Пєчкін

Дивись, а нам Пєчкін теж приніс лист, але відкрити його зможе тількиколи виконаємо завдання.

Візьми картку.

Я буду диктувати слова, ти виписуй тільки буквип, т. Якщо в слові обидві літери, або дві однакові, то писати їх в одній клітці.Спочатку заповнюєте 1 -ю сторону і т.д.

ряд: пенал пташиний костюм тапочки

ряд: каток крапель втратив майстер

Перевіримо, як ти виконав завдання.(На дошці картки для перевірки)

Ось тепер можемо відкрити конверт. Його прислав нам Чипполино. Він працював вгороді і дуже втомився. Він просить нас про допомогу. Давайте допоможемо Чипполино посадити різні овочі.

Для цього потрібно розділити слова на склади і записати той склад, в якому єбуква п або т. (зрозуміло?)

Працюємо: Помідори, гарбуз, картопля, кріп, салат, капуста.

Поки ми допомагали Чипполино, Незнайко теж отримав листа і ніяк не можейого прочитати, допоможи йому. Потрібно повернути склади на місце і отримаєте слово з двох складів.

Розберемо разом одне таке слово:ТИ - лап - яке слово? прочитайтеусі слова:

ПОР-ТО ПЕЛ-ПЕ ЛО-ТЕП

Незнайка тебе дякує за допомогу.

Физминутку

Я кидаю м'яч якщо в слові [п], то повертай м'яч, замініть на [т] і навпаки,нирки (точки) торт (порт) тачка (пачка) - відпочив?

Мальвйна з Незнайко часто грають в розвідників, зашіфровивая слова.Ми з тобою теж зіграємо в цю гру. Потрібно розшифрувати запис на дошці.

// авлін, у /// ка, лас /// очка,/// ігор, бегемо ///, // вони,

Що позначають // рисочки? /// рисочки?

Як одним словом сказати? (Всі рядки від.)Запишіть в зошит назви птахів, підкресліть п, т.

Молодець! Впорався із завданням. Хороші розвідники з нас вийшли.

4) Узагальнення вивченого

Подивися на дошку, що написано на дошці.

Ми не будемо // у /// а /// ь літери // і /// на // ісьме.

5) Підсумок

Які букви вчилися розрізняти?

Як же їх розрізнити?

Які помилки ти не будете більше робити?

Конспект заняття з вимови в старшій групі

(Проводилось на батьківських зборах)

Підготувала і провела Кузьміна Тетяна В'ячеславівна ,

учитель-логопед

г.Мічурінск Тамбовської області

Тема заняття:«Диференціація звуків т - д».

мета:

1. Закріплення правильної вимовизвуків т, д.

2. Порівняння звуків т, д, їх диференціація.

3. Словникова робота по темі «Дім».

4. Закріплення досвіду аналізу односкладових слів.

5. Складання пропозицій з приводами.

устаткування:дошка, складальне полотно, набори для схем, іграшка телефон, макет будинку, лялька, іграшка мавпочка.

хід заняття

I. Оргмомент. У дітей картинки, що починаються на голосні звуки. Сідають за інструкцією. Спочатку ті, у кого в слові перший звук а, у, і, о, е.

Повторюється термін «голосний звук».

II. Основна частина.

1. Постановка мети.

Логопед показує макет будинку, запитує, що це? (Це будинок) Діти хором і по одному вимовляють слово будинок. Визначають перший звук в слові будинок - д. Далі показує дітям мавпочку і каже, що її кличка Том. Діти промовляють це слово, визначають перший звук. Логопед повідомляє, що сьогодні будемо говорити про звуки т, д.

2. Порівняння звуків т, д.

Діти називають ці звуки, згадують, що їх співати не можна. Ці звуки - приголосні. Звук т - глухий, звук д - дзвінкий (перевіряють, що робить голосок, дзвенить або спить).

Гра «Зіпсований телефон» (перетворення складів). говорить дітям, що в нашому будинку провели телефон, тільки він плутає звуки т, д, показує, як працює телефон. Потім діти самі перетворять склади та-ту-то-ти в склади да- ду-ду-ди.

3. називання слів зі звуками т, д.

Гра «Чарівний кубик».

На складальному полотні 4 віконця червоного, зеленого, жовтого і синього кольору. Викликаний дитина підкидає кубик і відкриває віконце того ж кольору, що і верх у підкинутого кубика. При цьому становить фразу (я відкриваю червоне віконце). Дістає картинку, визначає, який звук є в слові (т або д) і ставить її на потрібну поличку. (На першій поличці картинка будинок, на другий мавпочка Том).

4. Аналіз слова Том.

Робота по звуковий лінійці.

Логопед вимовляє слово, відкриваючи при цьому віконечка - звуки на лінійці.

Діти визначають, що відкрилося і загорілося три віконця, значить в слові Том 3 звуку. Віконця треба заповнити кружечками - звуками.

Який перший звук? (Т) Який це звук? (Приголосний) Яким гуртком будемо позначати звук т? (Синім) Поставимо синій кружок в перше віконце.

Який звук чується в кінці слова? (М) Який це звук? (Приголосний) Яким гуртком будемо позначати? (Синім)

Два віконця заповнили, залишилося одне в середині. Дивіться уважно на мій рот, він вам підкаже. (Т-о-о-о-м) Який звук показали мої губи? (О) Так, губки круглі при звуці про, значить другий звук о.

Скільки всього звуків? (Три: голосних-1, згодних-2)

5. Логопед звертає увагу на будинок і пропонує пограти в гру «Хто більше знає частин будинку»

Діти змагаються, називаючи вікна, стіни, стелю, двері, підлоги ...

6. Заучування вірша «Тома».

Логопед звертає увагу на дівчинку, діти вигадують їй ім'я (ім'я починається зі звуку т - Тоня, Таня, Тома)

Будинки баба, будинки дід

Тільки Томи будинку немає

Де ж наша Тома?

- Вона стоїть біля будинку.

7. Складання пропозицій з приводами «Де Тома?»

Логопед ставить ляльку за будинком, в будинку, перед будинком, біля будинку, а діти складають пропозиції. (Тома варто біля будинку)

8. Змагання команд «Хто більше знає слів зі звуками т, д».

Спочатку діти по черзі придумують слова зі звуком т, потім д. Слова не повторювати. За кожне слово - фант. Перемагає команда, більше назвала слів на обидва звуку.

9. Будинки діти вигадують слова зі звуками т, д.

Автору приємно, тобі не складно - натисни "МЕНІ ПОДОБАЄТЬСЯ"

мета: Диференціація звуків [Д] - [Т].

завдання:

освітні: розвивати слухову диференціацію звуків [Д] - [Т] .;

розвивати вміння співвідносити звуки [Д] - [Т] з буквами Д і Т;

корекційні: розвивати фонематичний слух, фонематичні сприйняття. Уточнення і порівняння артикуляції і характеристик звуків [Д] - [Т]. Диференціація звуків [Д] - [Т] в складах, словах, словосполученнях, реченнях, текстах.

Розвиваючі: розвивати навички володіння операціями фонематичного аналізу і синтезу; розвивати зорове сприйняття, мислення, слухову і зорову пам'ять.

устаткування: картки з письмовим завданнямна кожну дитину, зошити, м'яч.

Хід заняття:

I .Організаціонний момент.

1.Пріветствіе. Запис числа.

2. Дихальна гімнастика «Сніжинка».

3.Сообщеніе теми заняття.

1). Виділіть перші звуки з слів диня, гарбуз.

2). З даного ряду назвіть схожі за артикуляцією звуки: о, т, і, д, п, у.

3). Назвіть перший звук в словах: Даша, Тоня, тополя, будиночок, танк, дощ, твань, тапки, Діна, гроші, тіні, тягне, теплий, день, дюни.

II . Основна частина.

    Уточнення акустико-артикуляційних характеристик звуків [Д] - [Т].

Дати характеристику звуку [Д] - приголосний, дзвінкий, твердий.

[Д '] - приголосний, дзвінкий, м'який.

Дати характеристику звуку [Т] - приголосний, глухий, твердий.

[Т '] - приголосний, глухий, м'який.

Запис в зошитах.

    Диференціація звуків [Д] - [Т] в складах.

Утворіть склади зі звуками [Д] - [Д '], [Т] - [Т'] Утворені склади і звукові поєднання запишіть в зошити.

3. Гра з м'ячем.

Логопед кидає м'яч дитині, називає склад зі дзвінким звуком. Дитина повинна повернути м'яч логопеда і назвати склад з глухим згодним звуком (і навпаки).

та - так дя - тя тя - дя дя - тя

то - до де - Тьо Тьо - де ті - де

ту - ду дю - тю тю - дю де - Тьо

ти - ди ді - ти ти - ді тю - дю

4. Запишіть склади і звукосполучення в два рядки: в першу - з літерою Д, у другу - з буквою Т.

а) так, та, ту, де, ті, ту, тю, дю, ди, ти, то, до, ді, ти

б) пекла, ата, ату, пеклі, оду, ОТУ, уда, УТА, уте, уде, вудь, ути

5. Диференціація звуків [Д] - [Т] в словах.

Закінчите слова, додавши склад та чи та.

бе ... ... бунгоро ... приро ...

коф ... ... та воро ... порося ...

у ... ... кой боро ... свобо ...

ва ... ... ри гусака ... добро ...

ро ... ... ют утя ... повно ...

6. Визначте наявність і місце букв д, т в словах. Складіть схеми цих слів. Виділіть з слів букви д, т. Напишіть літери Д, Т над схемами слів.

тарілка, бідон, подруга, робота, пальто, твердий, важкий, доторкнувся, подорожній, дотягнувся, радіо, сутулий, заводи, командир

7. Физминутку з м'ячем. Гра «Все-Навпаки».

Багата людина -

Товсте дерево -

Рідкий суп -

Коротка стрічка -

Грязний посуд -

Гострий ніж -

Швидкий крок -

Молоде дерево -

Темна кімната -

Теплий вітер -

8. Диференціація звуків на рівні словосполучення.

Робота за картками

Складіть словосполучення з слів першого і другого стовпчика, спишіть, підкресліть букви Д і Т:

ДАЛЕКА ДОРОГА

Дощова погода

Томатна паста

Вдалий день

Тонка талія

смугастий светр

ЗАТИШНИЙ ДІМ

доброго дідуся

9. Диференціація звуків [Д] - [Т] в пропозиціях.

Закінчите пропозиції, використовуючи картинки. (Зображення підбирає логопед! Даша малює кольоровими ... (олівці).

Цвяхи забивають ... (молоток).

Воду носять ... (відро).

Дрова рубають (сокира).

Землю копають ... (лопата).

Рибу ловлять ... (вудка).

Діти сидять за ... (парта).

Толя забіг за ... (будинку).

Хлопчик біжить за ... (дівчинка).

Дідусь заплатив за ... (тапочки).

Діма сховався за ... (штора).

На лузі росте соковита ... (трава).

Сіно склали в ... (стіг).

У лісі ростуть різні ... (ягоди).

На узліссі ростуть ... (дуби).

10. Диференціація звуків [Д] - [Т] в зв'язкових текстах.Діктант.

Пишіть по складах з промовляння складів. З подальшою перевіркою і послогового підкресленням.

Важкий день.

Толя і Даша допомагали дідусеві на городі. Вони смикали траву, пухкими грядки, садили петрушку і салат. Весь день працювали діти на городі. Важкий видався день. Діти задоволені - добре попрацювали.

III Підсумок заняття.

З якими звуками ми працювали сьогодні на уроці?

Дайте характеристику даними звуків.

IV Домашнє завдання.

Конспект логопедичного заняття: "Диференціація звуків

[Д] - [т] в словах, пропозиціях і зв'язного мовлення "

мета:

    Розвиток і закріплення моторики артикуляційного укладу.

    Порівняння і виділення відмітних і спільних моментів в артикуляционном укладі даних звуків.

    Різниця звуків в складах, словах, пропозиціях.

    Розвиток звукового аналізу і синтезу, фонематичного сприйняття даних звуків: знаходження місця звуку в словах.

    Збагачення словникового запасу словами на тему «Професії».

    Виховувати посидючість, працьовитість.

устаткування:картинка хлопчика, ізографи, картки для порівняння артикуляції, картинки зі схемами, м'яч, картинки з професіями, слова прислів'я, індивідуальні картки для дітей, картки з буквами Д і Т, кольорові олівці, зошити.

Хід уроку

1. Подивіться, хто до нас сьогодні знову прийшов на заняття?

Діма Лентяйкін

Чому його так звуть, пам'ятаєте? Він знову прийшов подивитися, як ви працюєте. Подивіться, він прийшов з якимось листом. Але ми його прочитаємо пізніше. А зараз почнемо працювати.

2. Подивіться на ізографи. Розгадати їх (будинок, трактор).

Назвіть перші звуки в цих словах. (Д-Т)

3. Який буквою позначається звук Д? Т?

4. Порівняння за артикуляцією.

Чим же ці 2 звуку відрізняються?

Сьогодні ми будемо вчитися розрізняти звуки Д і Т.

5. Я вам буду вимовляти слова, а ви, якщо почуєте звуки Д або Т, підійміть відповідну букву:Вудка, качечка, котушка, діжка, душ, туш, подув, стукіт, подруга, ошатний, країна, справа, тіло.

6. наступне завданнятаке: запишіть першу букву кожного складу.

Так, ди, ту, дро, тла, дві, тми, тру, для.

Перевіримо, які ви записали літери. (Д, д, т, д, т, д, т, т, д)

7. На дошці розвішані картинки. Вам потрібно зафарбувати квадратик, що відповідає місцю звуку Д або Т в слові-назві картинок. Олівець якого кольору нам знадобиться? (Синього)

Назви картинок: бант, сокира, торт, качка, диня, кеди.

Перевіримо завдання.

8. Зараз будьте уважні. Закінчите слова, додавши склад та чи та (усно):

коф__

горо__

во__

лопа__

пріро__

просту__

порося__

звез__

добро__

ребя__

боро__

холо__

9. Робота з картками. Візьміть картку зеленого кольору. Вставте пропущені букви Д або Т в слова:боро_а, _у_очка, с_рела, свіс_ок, по_руга, по_боро_ок, запла_ка.

Перевірка: борода, сопілка, стріла, свисток, подруга, підборіддя, латочка.

10. Физминутку з м'ячем. Гра «Кіт Все-Навпаки». Якщо йому скажеш: « Великий будинок», Він каже:« Маленький будинок ». Що відповість Кот, якщо йому сказати:

Багата людина -
Товсте дерево -
Рідкий суп -
Коротка стрічка -
Грязний посуд -
Гострий ніж -
Швидкий крок -
Молоде дерево -
Темна кімната -
Теплий вітер -

11. Запишіть слова в 2 стовпчики за наявністю Д або Т:

Гілка, відро, посуд, труба, веселка, стукіт, трава, двері.

Перевірка:

відро

гілка

посуд

труба

веселка

стук

двері

трава

12. Робота по картках.

А зараз подивіться картку білого кольору. Вам потрібно відгадати, що це за слово «зламалося». Допишите ці слова.

Перевірка: градусник, таблетки, тканину, нитки, молоток, долото.

Подивіться на дошку. Працівники яких професій тут зображені? (Доктор, кравець, будівельник). У кого є картка з назвою предмета, який підходить для доктора, кравця, будівельника?

Перевірка: доктору - градусник, таблетки; кравця - тканина, нитки; будівельнику - молоток, долото.

13. Робота по картках.

На синій картці - гра «Четвертий зайвий». Потрібно вставити пропущені букви Д або Т і в кожному рядку знайти і підкреслити «зайве» слово:

Воро_а, ве_ка, о_уванчік, пар_а.

Пого_а, моло_ок, ве_ро, о_еяло.

_ру_но, _ож_ался, _абуре_, _рак_ор.

Перевірка:

Ворота, гілка,кульбаба , Парта.

Погода, молоток, Відро, ковдру.

важко, Дочекався, табурет, трактор.

14. А зараз прочитаємо лист Діми Лентяйкіна. У нього в конверті якісь слова.

Хто здогадався, що вийде з цих слів? (Прислів'я). Як ви розумієте сенс цього прислів'я? Запишіть її в зошит по пам'яті.

Перевірка:

15. Підсумок. Що нового дізнався сьогодні Діма Лентяйкін і ви? Які звуки вчилися розрізняти? Що ми про них можемо сказати?

Конспект логопедичного заняття:

«Диференціація К - Г (К'- Г ')»

Цілі і завдання:

Вчити розрізняти звуки і літери К-Г, К'-Г 'усно і на письмі.

Удосконалювати фонематичні процеси, речеслуховой пам'ять, збагачувати словниковий запас.

Удосконалювати здібності до перемикання уваги;

Удосконалювати навички контролю і самоконтролю.

устаткування:схема акустико-артикуляційного образу звуку, картки-опори для букв К, Г «гусак», «дзьоб»; тлумачний словник, Комп'ютер, роздатковий матеріал.

хід заняття

    Організаційний момент.

    Робота по темі.

    1. Акустико-артикуляційний образ звуків. Зв'язок з буквою.

Складіть слово за першими звуками слів:

гірка, кріп, сім'я

Яке слово вийшло? (Гусак)

На яку букву схожий гусак? (Картка-опора для літери Г - «гусак»)

Який перший звук в слові гусак?

Дайте характеристику звуку Г (за схемою акустико-артикуляційного образу звуку)

Яка пара у звуку Г? Чому?

Дайте характеристику звуку К (по схемі акустико-артикуляційного образу звуку)

На що схожа буква К? (Картка-опора для букви К - «дзьоб»)

Назвіть головна відмінність звуків: г - дзвінкий, до - глухий.

Як ви визначили? (При вимові звуку Г - шийку тремтить, при вимові звуку К - немає)

Як ви думаєте, чому ми будемо сьогодні вчитися? (Розрізняти звуки і букви К, Г) Для чого? (Щоб правильно їх писати і не плутати)

Дітям пропонується зробити картки-опори для букв Г і К.

    1. Диференціація звуків і букв К, Д в ізольованому вигляді, в складах, словах.

1) Гра «Уважні вушка» (з обов'язковим знаходженням звуку в слові, контролем роботи голосових зв'язокза шийку).

Визначте, який звук в словах і покажіть картки-опори з буквою К або Г.

Гриби, дах, котик, груша, рукава, ягоди, веселка, нога, чоботи, серветка.

2) Гра «Шифрувальники»

А зараз давайте зашіфруем слова і запишемо тільки букви К або Г (з обов'язковим знаходженням звуку в слові, контролем роботи голосових зв'язок за шийку).

Голуб, дах, кішка, гриби, гагара, кенгуру, груша, ягоди

(Г, к, до до, г, г г, к г, г, г)

Звірте запис із записом на дошці. Розшифруйте слова.

    Читання складової таблиці.

ГА - КА - ГА

ГО - КО - ГО

ГУ - КУ - КУ

Ги - ги - ки

КІ - ГІ - КІ

КЮ - ГЮ - КЮ

Ге - Ке - Ге

Читання хором, по ланцюжку, зверху вниз, знизу вгору, вибірково; знаходимо склади з м'якими приголосними, з твердими приголосними. Звертається увага дітей на чітке проголошення дзвінких і глухих приголосних.

4) Запишіть склади під диктовку.

Га, Гю, ку, ки, ге, ку, ге, кя, ги.

- Обведіть в кружок букву К - коричневим кольором, Г - простим олівцем.

Перевірте запис (читає логопед)

Скажіть, скільки складів з дзвінкою згодної, скільки з глухою.

Прочитайте склади з дзвінкою згодної, з глухою згодної.

Читаємо по ланцюжку.

5) Физминутку.

Вранці встав гусак на лапки

Вранці встав гусак на лапки, (Потяглися, руки вгору - вдих-видих.)

Приготувався до зарядки. (Ривки рук перед грудьми.)

Повернувся вліво, вправо, (Повороти вліво-вправо.)

Присідання зробив справно, (Присідання.)

Дзьобиком почистив пух, (Нахили голови вліво-вправо.)

Швидше за парту - плюх! (Сіли.)

6) Розкладіть картинки в дві групи: з буквою К в першу, з буквою Г в другу.

Предметні картинки:качка, Плиска, гусак, сорока, снігур, шпак, шишкар.

У кожного учня по одній картинці, діти виходять по одному до дошки.

Яке можна підібрати узагальнююче слово для цих картинок? (Птахи)

Хлопці у мене теж є картинка. Хто скаже, як звуть цю птицю? (Плиска)

До якої групи віднесемо картинку?

Чому? (Звуки До і Г перебувають в одному слові)

А ви раніше чули про цього птаха? Давайте подивимося, що ж в словничок про неї написано.

Діти діляться на дві підгрупи: перша підгрупа шукає в тлумачному словничок, Друга - в комп'ютерній програмі.

Плиска - це невеликий птах загону горобиних з постійно погойдується довгим вузьким хвостом.

Скажіть, що це за слово найважче з представлених птахів? Розділіть це слово на склади.

Як ви думаєте в якому слові звук До знаходиться на 1 місці, на 2-м, на 5-му; звук гь - на 4 місці (Завдання виконується з використанням цифрового ряду).

А яка картинка підходить до схеми? (Червоний, синій, синій, червоний - качка)

7) Гра «Чого не стало?»

Спочатку вчитель-логопед прибирає по одній картинці, потім все картинки.

Згадайте слова зі звуком К, зі звуком Г.

8) Корректурная проба.

Протягом 5 хвилин закресліть букву Г, обведіть в гурток букву К; порахуйте кількість букв.

Плиска.

Плиска струнка і граціозна. Спинка і боки у неї сірі, черевце біле, верхня частина грудки, хвіст і крила чорні, блискучі, прикрашені по краях білими пір'їнками.

Прилітає трясогузка ранньою весною, коли на річках і озерах ще лежить лід.

Свої гнізда трясогузки зазвичай влаштовують в кущах по берегах річок і струмків. Адже поруч із водою їм легше роздобути корм і собі і пташенятам. Комарі, метелики, мошки, метелики, жуки - улюблена їжа трясогузок.

В кінці літа стає холодніше, комахи ховаються, і плиски, з'єднуючись в невеликі зграйки, відлітають в Африку та Південну Азію.

(Кількість букв: Г - 12, К - 27)

    Оглушення дзвінких приголосних

    мета. Спостерігати розбіжність норм вимови з нормами правопису, вправляти учнів у перевірці сумнівних приголосних.

    1. Розглянути і назвати предметні картинки (попарно):

    а) чашка - ложка

    б) гілка - човен

    У кожній парі слів виділити третій звук:

    а) в обох словах чується (вимовляється) ш;

    б) в обох словах чується (вимовляється) м Порівняти написання розглянутих слів.

    З'ясувати в бесіді, що оглушення дзвінких приголосних ж і д в словах ложка, човен пояснюється сусідством глухого приголосного к. Якщо усунути це сусідство, "звуки зазвучать дзвінко, без спотворення: ложечка, човник. Проясненню приголосних сприяє сусідній голосний (е, о).

    Оглушення може відбуватися з будь-яким з парних дзвінких приголосних. В цьому випадку дзвінкий приголосний вимовляється як його парний глухий приголосний (см.табл.):

    2. Розглянути приклади оглушення дзвінких приголосних в словах (коли за дзвінким слід глухий приголосний):

    3. В середині слів чашка, гілка зустрілися два глухих приголосних: шк, тк. Щоб переконатися в тому, що тут немає протиріччя між вимовою і правописом, звернемося по допомогу до тих же гласним: чашечка, гілочка.

    4. Перевірити сумнівні приголосні в словах:

    -Лавка

    -смужки

    ...- Шубка

    -селедка

    -Матрешка

    -обложка

    -Тетрадка

    казка

    -Плитка

    кришка

    Варто хату-ка на курячих но-ках. У ка-ке дощова вода. Собака спить в бу-ке. На цій гря-ке росте Моркам-ка. На опу-ке зеленіють берё-ки. На Виру-ке встигла сла-кая малина. Біжать по доро-ке дошки та но-ки. (Лижі.)

    Конспект логопедичного заняття

    Диференціація звуків "з" і "ц" в словах і пропозиціях

    цілі:

      Удосконалення навичок диференціації звуків і букв С-Ц в усній і письмовій мові.

      Удосконалення фонематических процесів, Навичок звукобуквенного аналізу і синтезу; розвиток уваги, пам'яті.

      Уточнення і активізація словника.

    устаткування: Дзеркала, картинки, в назві яких є звуки С-Ц, Картки з буквами З-Ц, фішки.

    ХІД ЗАНЯТТЯ

    1. Організаційний момент.

    Учні стоять біля дверей. Логопед на вухо перераховує звукові ланцюжки кожного учня і просить їх запам'ятати. Дитина проходить на своє місце.

    Кожен учень називає з місця свою ланцюжок.

    приклад:

    А-О-У-И

    К-Г-Д-Ф. і т.д.

    Логопед: що ви зараз вимовляли?

    Учні: звуки.

    2. Повторення теми: "Голосні, приголосні звуки. Їх диференціація ".

    Логопед нагадує про різницю при утворенні голосних і приголосних звуків (про наявність чи відсутність перепони).

    3. Дихальна вправа.

    Глибокий вдих. Під час вдиху поволі підняти прямі руки до рівня грудей долонями вперед. Затримати подих. Сконцентрувати дихання на середині долоні (відчуття "гарячої монетки). Повільний видих на звук У. Видихаючи, одночасно малюємо перед собою обома руками геометричні фігури(Коло, квадрат, трикутник).

    а) Звуком Е співаємо мелодію пісні "В траві сидів коник".

    б) Вправи для губ, мови: "Посмішка", "Трубочка", масаж кінчика язика (покусування), "Маляр", "Коники".

    4. Повторення нової теми Розрізнення звуків і букв С-Ц.

    Логопед:

    Пташка крильцями замахала і тихенько пропищала: піс-піс- піссссс.

    Господиня курчат не знайшла і шукати пішла ціп-ціп-ціп-ццц.

    Хлопці, як пташка пропищала? Пісс.

    Як господиня курчат кликала? Ціп.

    Повідомлення теми уроку.

    Логопед: Сьогодні ми будемо продовжувати вчитися разлічатьсогласние З-Ц. Візьміть дзеркала і скажіть ці звуки С, Ц. Чим вони схожі? Чим звуки відрізняються?

    Як утворюється звук С?

    При цьому звуці зуби майже зімкнуті і все оголені в "усмішці". Куточки рота відтягнуті в сторони. Мова впирається у верхню частину нижніх зубів - приймає положення, як при звуці "І". При цьому струмінь повітря спрямовується на передні зуби.

    Коли вимовляємо звук "С" струмінь повітря плавна і холодна.

    Як утворюється звук Ц?

    При цьому звуці зуби без одягу в "посмішці", зближені або зімкнуті. Струмінь повітря йде одночасно на кінчик язика і передні зуби. Кінчик язика, впираючись в нижні зуби, різко спинкою піднімається до неба і також різко опускається. Струмінь повітря переривається: відбувається змичка. Повітряний струмінь толчкообразно подаетсяна передні зуби. Це можна відчути тильною стороною долоні.

    Струмінь повітря холодна і треться об передні зуби.

    Диференціація С, Ц в складах, словах.

    а) Відтворення складових рядів:

    Ас-ас-ац

    АЦЛ-АЦЛ-АСЛ

    Ас-ац-ас

    АСЛ-АЦЛ-АЦЛ

    Ас-ац-ац

    АЦЛ-АСЛ-АСЛ

    б) Перетворення складів, слів.

    Ас-ац

    Са-ца

    Цок-сік

    Колір-світло

    Ос-оц

    З-цо

    Цілий-сів

    Чапля-шабля

    Ус-уц

    Су-цу

    Бац-бас

    Цветик-светик

    Іс-иц

    Си-ці

    Ціна-сена

    Бутси-намиста

    в) Логопед:Усний диктант слів. Хлопці, підніміть картку з буквою, якщо в слові міститься відповідний звук. (Цифри, циркуль, станція, сходинки, насос, акація, стадіон, розумниця, скромник.)

    г) Логопед:Підніміть картку з буквою С , Обведіть її вказівним пальцем, намалюйте її в повітрі, напишіть її в зошити. Підніміть картку з буквою Ц, обведіть її вказівним пальцем, намалюйте її в повітрі, напишіть в зошиті.

    Ось яка буква Ц.
    З коготочкі на кінці.
    Кігтик-царапка,
    Як котяча лапка.

    Диференціація З Ц в складах, словах на листі.

    д) Індивідуальна роботаза картками.

    Логопед: Хлопці, вставте пропущені букви з або ц в слова.

    Насо ..., зая ..., пилососа Електронне ..., Скворія ..., коваль ..., Матрона ..., ква ..., заморожував ..., колоді ..., борі ..., пару ....

    Хліб-хлібні ... а, суп-столової ... а, цукерка-цукерковий ... а, цукор-сахарні ... а, сухар-сухарні ... а.

    Логопед: Як можна об'єднати деякі слова? Назвіть їх узагальнюючим словом. (Посуд.)

    Перевіряємо.

    Логопед:Напишіть назви картинок: курча, сосна, чапля, сова.

    Перевірка в парах.

    Логопед: Яке слово зайве? Чому? (Сосна.)

    5. Физминутку.

    У дворі стоїть сосна,
    До неба тягнеться вона.
    Тополя виріс поруч з нею,
    Бути він хоче подлинней.

    (Стоячи на одній нозі, діти потягіваются- руки вгору, потім те ж, на іншій нозі.)

    Вітер сильний налітав,
    Всі дерева розгойдав.

    (Нахили корпуса вперед-назад.)

    Будемо разом присідати -
    Раз два три чотири п'ять.

    (Присідання.)

    Ми розім'ялися від душі іза парти поспішаємо.

    (Діти сідають за парти.)

    6. Закріплення вивченого. Робота біля дошки

    Логопед: Назвіть картинки(Картинки із зображенням птахів) і розкладіть їх під літерами С та ц. (Діти виконують завдання на місцях і біля дошки.) Як можна розкласти на дві групи ці картинки? Яким, одним словом можна назвати картинки? (Птахи.) Запишіть під диктовку слова з буквами З Ц в перший стовпчик, з букваой З в другій стовпчик. Визначте на слух місце досліджуваних звуків в словах: Чапля, синиця, сойка, шпак, сова, снігур, сверістель.

    Розвиток почуття ритму.

    Логопед: Хлопці, послухайте вірш і додайте в риму відсутню слово (підкреслено для вчителя) з урахуванням віршованого розміру.

    Сніжок пурхає, паморочиться,
    На вулиці біло.
    І перетворилися калюжки
    У холодну Скло.
    Де влітку співали зяблики
    Сьогодні подивися!
    Як рожеві яблука
    на гілках снігурі.

    7. Физминутку: Виконується стоячи. Логопед вимовляє слова. Якщо в слові є звук С, діти розводять руки в сторони, якщо Ц - плескають у долоні.

    Вівця, годинник, кільце, компас, сосна, пилок, сир, рушник, колесо, кущі. (Діти сідають).

    8. Підсумок

    Логопед: хлопці, ви сьогодні проговорювали склади і слова, проводили заміну звуків і букв у складах і словах, розкладали картинки.

    Навіщо ми це все робили?

    діти:

    Ми вчилися розрізняти звуки і букви З і Ц.

    Конспект логопедичного заняття.

    Тема: Диференціація [ч] - [ш] у словосполученнях і пропозиціях.

    цілі: 1) розвиток кинестетической і кінетичної основи рухів руки;

    2) розвиток зорового сприйняття;

    3) розвиток дрібної моторики;

    4) диференціація [ч] - [ш] у словосполученнях і пропозиціях;

    5) вправу в словотворенні якісних прикметників від іменників;

    6) вправу в узгодженні числівників з іменниками;

    7) вправу в освіті дійсних дієприкметниківтеперішнього часу, узгодженні дієприкметників з іменниками;

    8) вправу в відмінюванні дієслів в теперішньому часі;

    9) вправу в словоизменении іменників Ім.п. в В.П .;

    10) збагачення словника;

    11) розвиток пам'яті.

    устаткування: картка з накладеними контурами зображень 4 цуценят; м'яч; предметні картинки - ключ, бочка, пензлик, чемодан, вудка, щітка; демонстраційні картинки - щука, лящ.

    хід заняття

      Вправа для розвитку кінестетичний основи рухів рук.

    "Жаба"

    Вказівний палець і мізинець зігнути, відтягнути назад (очі). Безіменний і середній пальці зігнути, притиснути до середини долоні (рот). Великий палець горизонтально прикласти до нігтів середнього і безіменного пальців.

      Вправа для розвитку кінетичної основи рухів рук.

    «Мишка - чистюля»

    Мишка милом мила лапку

    (Однією рукою «мити» іншу),

    Кожен пальчик по порядку

    (Вказівним пальцем доторкнутися

    до кожного пальця іншої руки).

    Ось намилила Великий

    (Всіма пальцями спочатку правою,

    потім лівої руки «намалювати» великий палець),

    Сполоснувши його водою.

    Не забула і Указку,

    Змив з нього і бруд і фарбу

    (Аналогічні руху

    з вказівними пальцями).

    Середній миліла старанно,

    Найбрудніше був, напевно

    (Аналогічні рухи із середніми пальцями).

    Безіменний терла пастою,

    Шкіра відразу стала червоною

    (Аналогічні рухи з безіменними пальцями).

    А Мізинчик швидко мила:

    Дуже він боявся мила

    (Швидкими рухами «намалювати» мізинці).

      Петя приніс додому пищало цуценятко. Кого приніс Петя додому?

      Словотвір прикметників від іменників.

    Годували цуценятко їжею, приготованою на молоці. Який їжею годували цуценятко? (Молочної їжею)

    І їжею, приготованою з овочів. Який їжею годували цуценятко? (Овочевий їжею)

    Чистили цуценятко щіткою. Чим чистили цуценятко?

      Узгодження числівників з іменниками.

    Цуценятко ріс, у нього з'явилися друзі. Порахуй, скільки цуценят грає на ділянці. Для цього обведи кожного щеняти простим олівцем. (1 щеня, 2 ..., 3 ..., 4 цуценя. На ділянці грає 4 цуценя.)

      Освіта дійсних дієприкметників теперішнього часу, узгодження дієприкметників з іменниками.

    Одного разу цуценята вирішили погуляти у маленького дубки. І ось наш щеня відправився в шлях. По дорозі йому зустрілося багато цікавого. Назви, що побачив щеня, за зразком: читати, учень - читає учень.

    Гойдатися, гілки. Стукати, двигун. Мчати, машина. Нудьгувати, людина. Чхати, кошеня. Друкувати, верстат. Лікувати, лікар. Починати, учитель. Нудьгувати, жінка. Тріщати, сучки. Кричати, людина.

      Словозміна іменників Ім.п. в В.п.

    Йшов щеня по стежці і дійшов до річки. в цій річці водиться риба, в назві якої є звук [ш]. (Лящ, щука)

    Назви хижу рибу. Скажи, яка риба водиться в річці? (В річці водиться хижа щука і лящ.)

    Щука і лящ люблять грати в хованки: вони ховають різні речі, а потім їх шукають.

    Назви речі, які ховають щука і лящ. (Ключ, бочка, пензлик, чемодан, вудка, щітка)

    Логопед прибирає 1 картинку, дитина відповідає: Щука і лящ шукають ключ (бочку, пензлик, чемодан, вудку, щітку).

      Відмінювання дієслів у теперішньому часі. (з м'ячем)

    Я захоплююся щебетанням пташок.

    Ти захоплюєшся щебетанням пташок.

    Він захоплюється щебетанням пташок.

    Вона захоплюється щебетанням пташок.

    Ми захоплюємося щебетанням пташок.

    Ви захоплюєтеся щебетанням пташок.

    Вони захоплюються щебетанням пташок.

    Чотири цуценя.

    Раз в гаю зеленої, у крихти-дубки призначили зустріч чотири цуценя.

    Щекотит висока трава боки, граються на волі чотири цуценя.

    Тут їм зустрілася велика річка, і в ній викупалися чотири цуценя.

    «Тепер добре б полакать молока», - вирішили під вечір чотири цуценя.

    «Прощай! До побачення! До зустрічі! Поки що!" -

    Додому поверталися чотири цуценя.

    Конспект логопедичного заняття

    «Наголос. Смислоразлічітельную роль наголоси. Слого- ритмічна структура слів »

    Цілі: показати дітям смислоразлічительную і фонетичну роль наголоси; тренувати їх в проголошенні і визначенні ударного голосного звуку в словах.

    1) Логопед демонструє дітям дві картинки із загальною підписом «На столі гуртки».

    Діти мовчки читають підпис. Логопед просить показати картинку, відповідну підпису. Діти читають вголос пропозицію, в якому слово гуртки вимовляється то як гуртки, то як гуртки.

    Зміна значення слова логопед пов'язує з переміщенням наголоси.

    Учні спостерігають звучання цих слів і переконуються в тому, що ударний голосний вимовляється більш гроіко і триваліше, ніж ненаголошені голосні: гуртки: гуртки.

    Так само розглядається друге речення. Я плачу. Я плачу.

    2) На підтвердження висновку про смислоразлічітельную ролі наголоси розглядаються пари слів:

    замок - замок; бавовна - бавовна; білки - білки; полки - полки; в'нітал - вичитав; скачки - скачки. Усно складаються пропозиції і виділяється ударний голосний в слові.

    Вродили густі хліба - Буде багато запашного хліба.

    3) Прослухати вірші, запам'ятати значення слів-омографів:

    Я - збірник карт. від наголоси

    Залежать два моїх значення.

    Захочеш - перетворюся на назву ^

    Блискучою шовковистою тканини я.

    (Атлас - атлас)

    Я - трав'яниста рослина

    З квіткою бузкового кольору,

    Але переставте наголос -

    І перетворююся я в цукерку.

    (Ірис - ірис)

    Ми - для пильщика підставка,

    Ми - для кучера сидіння,

    Але спробуй-но постав-ка

    Нам інше наголос -

    Обережніше будеш з нами,

    Заколов ми рогами.

    (Козли - козли)

    На наступних заняттях перевіряється засвоєння цих слів.

    4) Відгадати загадки; запам'ятати місце наголоси в словах-відгадка:

    На баштані у нас зростає, Як розріжеш - сік тече, свіжий і солодкий він на смак, Називається ... (кавун).

    З мене посуд тонку, Ніжно-білу і дзвінку, Обпалюють з давніх-давен. Називаюся я ... (фарфор).

    Букви-значки, як бійці на парад, У строгому порядку побудовані в ряд. Кожен в умовленому місці стоїть, І називається все ... (алфавіт).

    5) Усний диктант на тему «Ударні голосні». Логопед роздає дітям набори голосних букв. Почувши слово, учні роговарівают його разом (тобто без поділу на склади), але з успінням голосу на ударному гласно, піднімаючи відповідну голосну букву.

    а) Логопед підкреслено вимовляє ударний голосний, але без поділу слова на склади:

    малина, порядок, голуби, голубчику, вісім, ракета, воріт-ЦК, поезія, комірець, бабка, Стрекозка, скакалки, шригун, каченята, каченя, веселий.

    б) Слова вимовляються в звичайній манері, без перебільшеного підкреслення ударного гласного:

    картон, папір, продукти, магазин, піонер, телефон, такий собі, виконав, береза, цей, телеграф, алфавіт, кропива, кавун, каталог, фарфор, простирадло, бібліотека.

    6) Логопед диктує слова з попередніх завдань. Учні записують тільки ударні голосні (через зайняту).

    За дверима чути голоси. У Зіни сьогодні немає голосу. Ці гори високі. На схилі гори пасеться стадо. Ми знаємо річки нашої Батьківщини. Уздовж берега річки біжить стежина. Засмагли наші ноги. Мені не витягнути ноги. Ворона менше ворона. Підбери підлоги та вимий підлоги. Я мою мою молодшу сестру.

    8) Розглянути пари слів. Усно скласти словосполучення чи речення:

    руки -руки

    крейда - крейда

    озера - озера

    відра - відра

    мою - мою

    таю -таю

    9) Графічний диктант: текст записується одними ударними голосними: Текст:

    Восени часто дощить.

    про а у і

    Вода розмила дороги.

    а и про

    Грузнуть ноги в глині.

    я про і

    Важко добиратися в школу.

    у а про

    ПТИЧИЙ БУДИНОЧОК

    У нас такий звичай: Трохи випаде сніжок - Дощатий будиночок пташиний Повісимо на сучок. Над будиночком дощатим З ранку до ночі гам. Як весело крилатим, пурхають гостям!

    10) У дітей набори предметних картинок (від 8 до 12) і цифри 1; 2; 3, якими позначається місце ударного складу в слові. Згрупувати картинки в три колонки:

    сумка

    кавун

    чоботи

    валянки ... корзина ... телефон ...

    11) «Дізнайся своє ім'я». Логопед отстукивает ритм (ударний склад голосніше). Встають ті діти, чиї імена відповідають почутому ритму:

    Схеми слого-ритмічної структури слів

    двох складні слова

    1) Назвати картинку. Отхлопать склади: ударний склад - гучний хлопок, ненаголошений - неголосний. Ударний склад більш протяжний, а тому після гучного потрібна деяка пауза.

    2) Розглянути схеми, «прочитати» їх, тобто отхлопать:

    3) Розкласти картинки відповідно до схем.

    4) Дані нижче слова записати під схемами в два стовпці з промовляння та отхлопиваніем ритму (вони записані на дошці). Особливо важливо в подібних вправах виробляти у дітей досвід спостережень за переміщенням наголоси в групах однокореневих слів, не привертаючи на цьому етапі уваги учнів до ненаголошених гласним:

    лампа, заєць, ведмідь, риба, рибалка, весна, зима, зимовий, шматок, четвер, білка, море, морський, салют, річка, річка;

    гурток, круглий, вівторок, другий, повтор, хвилі, хвиля, сказав, казка, скажу, синій, синів, середа, середній, білий, білил, чорний, чорніти, варить, кухар, весла, весло ...

    трискладові слова

    5) Дані на дошці слова записати під схемами:

    а) прогулянка, дівчинка, олівець, бесіда, горизонт, овочі, ворона, п'ятниця, горобець, командир, газета, яблука, село, молоко, город, капуста, вулиця, машина, одяг, пироги, одного разу, пшениця;

    б) словники, слівце, вишенька, вишневий, вискочив, скакалки, проскакав, загроза, погрозив, стрибуни, грізні, розповів, казочка, сказали, вивчив, учень, розучимо, овочевий, овочі, березняк.

    6) Графічна запис тексту, даного на дошці їли на картці (кожне речення з нового рядка).

    Текст на дошці:

    Запис в зошитах:

    Плете павучок мережі.

    ХХХХХХХ

    Сплів, причаївся:

    X ХХХХ ...

    «Чи потрапить муха велика - наїмся».

    Летіла повз пташка-синичка.

    Зачепила мережі павучка.

    Павучок думає:

    «Велика муха попалася».

    Конспект логопедичного заняття "Корінь. Однокореневі слова"

    Мета уроку:

      уточнити уявлення про поняття "однокореневі слова", "корінь";

      розвиток вміння розпізнавати і підбирати однокореневі слова;

      виховувати акуратність.

    Хід уроку

    Організаційна частина.

    Довгоочікуваний дано дзвінок,
    Починаємо свій урок.

    ) Прослухати тексти. Відзначити слова, що мають однаковий корінь.

    Джерело народить річку, а річка ллється-тече через всю найму матінку-землю, через всю Батьківщину, годує народ. Зи дивіться, як це складно виходить: джерело, Родіна, народ. Всі ці слова як би рідня.

    (К. Паусповскій)

    ЯК РОСТУТЬ СЛОВА?

    Якось багато років тому Посадили дивний сад. Чи не був сад фруктовим - Був він тільки словом. Це слово, слово-корінь, розростається стало незабаром І плоди нам принесло - Стало багато нових слів. Ось з саду вам розсада. Ось ще посадки поруч. А ось садівник, С ним садівник йде. Дуже цікаво Гуляти в саду словесному!

    (Е. Ізмайлов)

    2) Чи близькі за значенням наступні пари слів?

    корова - теля кінь - лоша свиня - порося вівця - ягня

    3) Вказати корінь в словах:

    гора - горе - горів вода - водив

    малював -рісовий шипіти - шипшина

    - Чи близькі за значенням слова кожного ряду? Чи є вони родинними, хоча мають однакові за написанням і вимовою корні- «близнюки»?

    4) Виписати групи споріднених слів:

    а) підводний, приводити, водій, водяний, водянистий, заводний, переклад, водичка, провідник, водовоз;

    б) горював, засмаг, пагорб, горяни, сумні, горить, гірський, зажурився, гориста, погорільці, вигорить.

    5) Виписати ті словосполучення, які допустимі в мові: мастити маслом; старий старий; варити варення; робити

    справа; работатьработу; пригощати гостя; співати пісні; смажити печеню; писати лист; починати спочатку; закінчити до кінця; відкусити шматочок; ясно пояснити; витися повоєм; ходуном ходити; фарбувати фарбою; криком кричати; витріщатися очима; білити білилами; знати не знаю; точити точила; косити косою.

    6) Вставити пропущені слова з тим самим коренем, що у виділених слів:

    Скоро казка ..., та не скоро діло .... Досить тобі, молодцу, горе .... Не вперше вовку зиму .... Молоде зростає, а старе .... На ... і рак - риба. Все живе хоче ....

    7) Прослухати вірш Е. Ізмайлова. знайти споріднені словау тексті.

    Висить бурулька - чистий лід.

    Ніхто бурульку не смокче.

    А льодяники - НЕ з льоду,

    І в рот їх можна взяти завжди.

    Пора назвати нам, нарешті,

    Бурулькою солодкий льодяник.

    Тоді бурульку крижану

    Ми теж перейменуємо.

    І нехай уздовж дахів і над ганком

    Повисне багато льодяників,

    А в магазинах для хлопців

    Бурульки будуть нарозхват.

    Чому поет пропонує перейменувати бурульки в льодяники?

    8) «Каверзні питання»:

    § Чому не сичить шипшина?

    § Про що горює гора?

    § З ким не водиться водиця?

    § В який ложці брехня?

    § Як малювати рисом?

    § Куди занурили окуня?

    § Хіба у кожній із столиць - сто осіб?

    складні слова

    1) Прочитати вірш і вказати:

    а) родинні слова;

    б) складне слово, складене з двох коренів:

    Жив собі на світі пар,

    На вигляд був він сивий і старий,

    Але з кипящею водою

    Він танцював, як молодий.

    Він з чайників струменів,

    Над каструлями клубочився,

    Ніяких корисних справ

    Робити зовсім не вмів.

    Жило-було слово хід

    У слові вихід, в слові вхід,

    У слові ходики стукало

    І в поході вдалину крокувало.

    Так і жили пар і хід.

    Жили нарізно вони, але ось

    Разом їх з'єднали -

    По воді вони попливли.

    Пором ходить пароплав,

    У парі ходять пар і хід.

    (Е.Ізмайлов)

    2) Виділити в складних словах корені (дугою) і сполучну голосну е або про між країнами (кружком):

    паровоз, підлоготер, літак, вертоліт, криголам, пилосос, сталевар, сінокіс, мишоловка, бурелом, сухостій, книголюби, бджолярі.

    3) Знайти в тексті складні слова; вказати, з яких коренів вони утворені:

    На Волзі почався льодохід. Вчора був снігопад. Бджоляр показав нам пасіку. Вже почався сінокіс. Гарний осінній листопад. Лісоруби повернулися додому. Здалеку чути шум водоспаду. Рибалка перевірив вудки. Пішохід пройшов п'ять

    кілометрів. Мореплавець відкрив новий острів. Мандрівники розповіли про далекі країни.

    4) Вказати в тексті складні слова:

    Семеро у відділі -

    все при справі! Пустовед

    поправляв бере. Пустотёс

    загострював питання. Пустомол

    наповнював котел. Пустодел

    гордовито дивився. Пустолей

    закликав: «Швидше!». Пустовар

    наганяв жар. Пусточёт

    вів всьому облік ...

    До неба дим густий, А котел порожній!

    (В. Іванов)

    - Яким одним словом можна замінити всі названі в 5тіхотвореніі складні слова?

    Конспект логопедичного заняття

    "Словотвір. Утворення нових слів за допомогою приставок"

    Мета уроку:

      уточнити уявлення про поняття "приставка";

      розвиток вміння розпізнавати, підбирати і виділяти приставки в словах;

      виховувати вміння слухати інших учнів.

    хід уроку

    Організаційна частина.

    Довгоочікуваний дано дзвінок,
    Починаємо свій урок.

    1) Назвати протилежні дії, використовуючи приставок від-, ви (з перекиданням м'яча); скласти з деякими з них словосполучення.

    приклеїти - відклеїти

    внести - винести

    принести - ...

    вкласти - ...

    прив'язати - ...

    впустити - ...

    звикнути - ...

    влізти - ...

    пристебнути - ...

    вкотити - ...

    привезти - ...

    влетіти - ...

    2) Збігаються чи різні за значенням приставки в цих іонах?

    присунув - підсунув

    спокутував - викуповував

    ни мазав - вимазав

    побудував - вибудував

    / І, / гладив - відпрасує

    налякав - налякав

    3) Якими приставками (за-, від-) можна виразити початок; а якими - кінець дій, позначених даними нижче дієсловами: гримів, сяяв, шумів, стукав, цвів, сміявся.

    5) Записати словосполучення, підібравши до дієслова відповідну приставку з даних нижче:

    в-, з-, під-, за-, пере-, на-, рас, с-:

    -бежать в кімнату; -ставити стілець;

    писав лист; -Брат грибів;

    -вязать рану; -колота орех-

    -біть цвях; -кутать ляльку;

    -гойдатися на гойдалці; -путать літери.

    6) Записати, вибравши підходяще за змістом слево:

    Машина ... повз будинок.

    До нас в гості ... бабуся. (Приїхала, проїхала)

    Літак здійснив ....

    У Москві пасажири зроблять .... (посадку, пересадку)

    З дерев ... листя.

    Птахи ... на південь. (Відлітають, злітають)

    7) Під картками зі словами розташувати в 2 колонки підходящі за змістом дієслова з даних нижче:

    пробив - прибив промерз - примерз

    прошив - пришив проколов - приколол

    Усно скласти пропозиції з цими словосполученнями.

    8) Виписати в дві колонки слова з приставками:

    підклав, посунув, подушка, підніжка, подорожник, поділив, подумав, підвіконня, подружився, подув, підодіяльник, підлокітник, поспав, підрізав, підрівняти, побився, подавився, піддакувати, подаватью

    9) У чому полягає різниця слова:

    оклик - відгук

    опечатки - відбитки

    саморобка - підробка

    застереження - відмовка

    поставка - підставка

    підказка - приповідка

    Скласти з ними словосполучення.

    Конспект логопедичного заняття

    Освіта слів за допомогою суфіксів

    логопедическое заняття

Схожі статті