Példák az orosz nyelvű technológiai térképekre. Technológiai térképek az orosz nyelvhez a középső csoportban a kazah tanítási nyelvvel. Új ismeretek alkalmazása
Tanár: Tarasova L.V. MOAU "Orski 13. számú iskola"
Téma: Szöveg
Tervezett eredmények.
tudás: tudod mi a szövegkészségeket: tudja meghatározni a témát és fő gondolat szöveg
Szabályozó UUD: fogadja el az óra nevelési feladatát, hajtsa végre a megoldást tanulási feladat tanár vezetésével; válaszoljon a lecke utolsó kérdéseire és értékelje eredményeit.
Tárgy UUD: képessé tenni a szöveg témájának és a fő gondolatnak a meghatározására; változó összetettségű deformált szöveggel dolgozni.
Kommunikációs UUD:
Személyes UUD: a nyilatkozat helyes megfogalmazásának képessége, a pozitív nevelési motiváció kialakítása.
Cél: emlékezzen és erősítse meg a szöveggel kapcsolatos ismereteket
Feladatok:
A szöveg témájának és a fő gondolat meghatározásának képességének kialakítása;
Változó bonyolultságú deformált szöveggel dolgozzon.
Önmeghatározás a tevékenységhezEllenőrizze a leckére való felkészültségét.
Nagyon szeretnék tanulni
Ne légy lusta, hanem dolgozz.
Biztosan tudom - tudom
És segítek a srácoknak.
Felírjuk: szám, osztálymunka.
Min. Kalligráfia
TT KkSs
Szókincsmunka
Április, tengerpart, album, város, hajnal
Olvassuk el a szavakat, és írjuk be őket ábécé sorrendben!
Alkoss mondatot az első szóval!
Tudásfrissítés
Olvassa el a jegyzeteket, hasonlítsa össze őket, vonjon le következtetéseket, kérem a csoport bármely tanulóját.
A madarak összegyűltek a télre. A vezetékeken ültek és hangosan kiabáltak. A madarak tavaszig búcsúztak otthonuktól.
Vödörből esett az eső. Lédús sóska nőtt az út mellett. A gyerekek elvitték a cicát és hazamentek.
A diákok témák és célok megfogalmazása
- Ki találta ki, mi a mai lecke témája?
Szöveg.
Nyilatkozat az oktatási problémáról
- Milyen célt tűzünk ki a leckében?
Feladatok?
Ma a leckében megpróbálunk válaszolni minden feltett kérdésre.
Mi az a szöveg?
Dolgozás új anyagon
Nyitott. 12, és olvassa el, mi a szöveg. Mondjátok el egymásnak párban.
- Keresse meg a 11. feladatot (dolgozzon a tankönyv feladatán)
Elsődleges rögzítés
A gyakorlat végrehajtása 12
Fizikai perc Bagoly nénitől és asszisztenseitől
(videó)
Megerősítés (differenciált tanulás)
Feladatok választékát kínálom. A legegyszerűbb feladat fehér lapokon. A sárgák számára a feladat nehezebb, a vörösek számára a legnehezebb. Csoportokban fogunk dolgozni
Rendezze el az írásjeleket úgy, hogy megkapja a szöveget. A szöveg címe. Határozza meg a szöveg témáját és a fő gondolatot.
A késő őszi szél egész nap leszakította az utolsó leveleket a fákról, zuhogott az eső, az udvaron csak varjúhörgés hallatszik, hamarosan eljön a fagyok és hóviharok ideje.
Rendezze a mondatokat ilyen sorrendbe a szöveg elkészítéséhez! A szöveg címe. Határozza meg a szöveg témáját és a fő gondolatot.
Hirtelen hangos ugatás hallatszott.
A gyerekek az erdőbe jöttek.
A jávorszarvas vizet ivott.
Őröket láttak az erdei tó közelében.
A jávorszarvas gyorsan eltűnt az erdőben.
Állítson össze és írjon le koherens szöveget a deformált mondatokból, a kívánt sorrendben. A szöveg címe. Határozza meg a szöveg témáját és a fő gondolatot.
nyáron, a bejáratnál, ő, ben élt
sündisznó, be, elaludt, túr, télen
sündisznó, éhes, tavasszal, eljön
vigyázz, egerek!
adott, gyerekek, sündisznó, nagyapa
Visszaverődés
A leckében végzett munkánkat jelzőlámpával értékeljük
Eredmény
Mi volt a cél, amit kitűztünk a leckében?
Mik a feladatok?
Üdvözölje a tanárokat, ellenőrizze a leckére való felkészültséget
írd le
Frontálisan válaszolnak a kérdésekre.
Csoportokban dolgozni
Szarvas séma
hóvihar diagram
nem hangot jelent, mássalhangzó hang lágyságát jelenti
KIMENET:
Végezze el a feladatot
válasz
Dolgoznak. Nézd meg.
Megfelelő szavak a kérdésükhöz
A csoportok kiválasztanak egy feladatot és befejezik.
Szabályozó UUD: elfogad
m az óra nevelési feladata
Kommunikációs UUD:
hallgat ésmegért mások beszéde;
egyetért az osztálytársakkal a tanárral együtt a viselkedés és a kommunikáció szabályairól, és azokat betartják;
tanulmánypárban, csoportban dolgozni ; különböző szerepeket kell ellátni (az előadó vezetője).
Szabályozó UUD:
Határozza meg és alakítsa ki a lecke tevékenységeinek célját tanár segítségével;
Mondja ki a műveletsort az órán;
Tanuljon meg a tanár által javasolt terv szerint dolgozni
Személyes UUD: a nyilatkozat helyes megfogalmazásának képessége, a pozitív nevelési motiváció kialakulása.
Kommunikációs UUD: párbeszédet folytatni, párban dolgozni.
Tárgy UUD: a séma alapján készítsen - szótagmodell - szó eleme magánhangzóval [’o] lágy mássalhangzó után, olvasson szótagokat - egyesüljön a letter betűvel, vonjon le következtetést
Tárgy UUD:
értelemszerűen, igazolvas
egész szavakkal az operatív olvasási mezőn belül (3-4 betű);
Kommunikációs UUD: párbeszédet folytatni, párban, csoportban dolgozni
Az orosz nyelvóra technológiai térképe
TÁRGYKÖRBEN - orosz nyelv
ÓRA TÍPUSA: új ismeretek asszimilációja
TANÁR - Irina Viktorovna Topchieva, orosz nyelv és irodalom tanára, VKK, MBOU Mitrofanovskaya Kantemirovsky középiskola önkormányzati kerület, Voronezh régió
OSZTÁLY - 6
TÉMA: " Az orosz szavak titkai ”.
CÉL: környezet megszervezése egy új nyelvtudomány - "Etimológia" - tanulmányozásához.
FELADATOK:
1. A személyes eredmények elérését célzó tanulási célok:
Formálja az önállóság képességét kognitív tevékenységek;
Hozzon létre kapcsolatot a célok között tanulási tevékenységekés indítéka;
Az önértékelés képessége az oktatási tevékenységek sikerének kritériuma alapján;
A kreatív gondolkodás fejlesztése
2. Tanulási feladatok a meta-alany tanulási eredményeinek elérésére (szabályozási, kommunikációs, kognitív UUD):
Tudjon tanár segítségével meghatározni és megfogalmazni egy célt az órán, megtartani a célt és a tanulási célokat;
Tudjon véleményt nyilvánítani az anyaggal végzett munka alapján, végezze el a szükséges kiigazításokat az intézkedésen annak befejezése után, annak értékelése alapján és figyelembe véve az elkövetett hibák jellegét;
Tevékenységeik tervezésének, koordinálásának, ellenőrzésének és értékelésének képessége;
Képződés kezdeti formák kognitív és személyes reflexió.
Kognitív UUD:
Navigáljon tudásrendszerében;
Keressen válaszokat a kérdésekre az Ön segítségével élettapasztalatés a leckéből származó információk;
A gondolkodási műveletek fejlesztése: összehasonlítás, egymás mellé helyezés, elemzés, szintézis és általánosítás.
Kommunikációs UUD:
Képes legyen megformálni a gondolatait szóbeli beszéd, hallgatni és megérteni mások beszédét;
A statikus párokban, csoportokban való interakció képességének kialakítása.
3. Tantárgyi tanulási eredmények elérését célzó tanulási feladatok:
A kapott alkalmazásának képességének kialakítása elméleti tudás szokatlan helyzetekben és új helyzetekben gyakorlati feltételek
TECHNOLÓGIÁK: a kritikus gondolkodás fejlesztése orosz órákon (csoportmunka, információ és kommunikáció)
MUNKA FORMÁI: csoportmunka, modellezés, az etimológiai virág elkészítése "Mi a neved?"
TÁRGYKAPCSOLATOK: történelemmel, földrajzzal, logikával, idegen nyelvek, matek.
FELSZERELÉS: multimédiás projektor (hangszórók), "Etimológiai szótárak" M. Vasmer, segédanyagok, videoklip, "Ladushki" hangfelvétel, színes papír, ragasztó
№ n \ n | A lecke szakasza | Tanári tevékenység | Diák tevékenységek | Megalakult UUD |
Motiváció az aktív tanulási tevékenységekhez | Szervezi a videoklip megtekintését Kérdéseket feltenni: Hush .... (előzetes) Mit gondolsz? Miről szól? Tudod, honnan származik a "vidra" név és mit jelent? Az epigráf használata: Honnan tudjuk? Mindennek nevet adtak - mind a fenevadnak, mind a tárgynak. Sok minden van a környéken, de nincs névtelen ... A nyelv régi és örökké új! És olyan szép ... A hatalmas tengerben - a szavak tengerében - Ússzon óránként! A.Shibaev Jegyzetfüzet belépési dátuma, klassz munka | Böngészés "Vidra" videósorozat Válaszolnak a feltett kérdésekre. Tanulni valamiről történet lecke. Beszéljen az epigráfia fő gondolatáról | Személyes: Szabályozó: |
|
Probléma- tizáció | Nyilatkozat az óra céljáról Érdekes feladat áll előttünk: az orosz nyelv szavainak titkainak megoldása. | Vázlatos célok: Ismerje meg a nyelvészet új szakaszát, az "Etimológiai szótárt", tanulja meg a szavak etimológiai elemzését Ma négy csoport dolgozik. 1 csoport "Fonetika" 2 csoport "Morphemics" 3 csoport "Szóképzés" 4 csoport "Nyelvtan" Minden csoport hipotéziseket fogalmaz meg arról, hogyan lehet kilépni a problémás helyzetből. | Személyes: kapcsolatot teremteni az oktatási tevékenység célja és indítéka között Kognitív: elemezzen egy tárgyat az alapvető jellemzők azonosításával, az összehasonlítás és az analógiák megállapításának képességével, az érvelés felépítésének képességével a tárgyról szóló egyszerű ítéletek kommunikációja formájában. Szabályozó: oktatási feladat felállítása a már ismert és tanult, valamint a még ismeretlen összefüggése alapján |
|
A tudás és a készségek frissítése | Hogyan alakulnak ki ezek a szavak? (a szavakat utótag módszerrel képezzük, -n- képző). És mi a helyzet a kéz a kézben szóval? Mit jelent? Hogyan alakult ki? Mit jelent a gyökér -pash-? Vannak -e szavaink a nyelvünkben ehhez a gyökhöz? | A gyerekek csoportokban dolgoznak Minden csoport felír egy szót: szamovár, dízel, búvárkodás, kéz a kézben Minden csoport bizonyítja a válaszát Összetételükben hasonlóak, mint az ikrek. Mindezekre a kérdésekre az egyetlen tudomány válaszolhat - etimológia. Munka az "etimológiai szótárakkal" Diáküzenet a "kéz a kézben" szó eredetéről | Személyes: fejezze ki pozitív hozzáállását a megismerési folyamathoz, az új dolgok megismerésének vágyát, mutassa meg a figyelmet. Szabályozó: célja a sikeres tevékenység. |
|
Előrelépés a probléma megoldásában | Ma veled keressük az igazságot! Javaslom, hogy hozzunk létre egy "Nézd meg a gyökeret" nyomozó ügynökséget. Mit jelent az ügynökség nevében szereplő kifejezés? Válassza ki a javasolt értékek közül azt, amely megfelel a témánknak. Találd meg őket. | Diákok a nyugodt zene hátterében Csoportmunka "Etimológiai szótárakkal" Csoportokban dolgozni (Három szó: ura, birtokolja, voloszt. Az eredeti gyök volod -, olo = la (fiatal - fiatal, hideg - hideg); a birtok szó ugyanazt a gyökváltozatot képviseli, ráadásul a B kezdőbetű itt elveszik, ahogy gyakran megfigyelhető az ob-, return-, fordulás, carry -boz stb. előtag utáni helyzetben. A volost szóban a D végső mássalhangzó átmenetet mutatott az előző helyzetben -t; hasonlítsa össze: édes - édesség, esni - esni.) "Kövessük az utat": Ismerkedés a etimológiai szótárak, Cikkek szerkesztése ezekben a szótárakban. Milyen információkat hordoznak magukban? "Keress rokonokat" A szavak megadottak: mocsár, uram, nedves, szőrös, volost, gyógyít, könyök, birtokol, kijön, hobbi. Közöttük van három szó, amelyek ugyanarra a közös szláv gyökérre nyúlnak vissza. | Személyes: Kognitív Kommunikatív: hallgatni és hallani másokat |
|
Dinamikus szünet | Hangszünet "Oké ..." | A srácok figyelnek, hallgatnak és tapsolnak. Etimológiai információk a "ladushki" szóról | Személyes: az egészséges életmódhoz való hozzáállás és annak osztálytermi megvalósítása. Kognitív: keresés és kiemelés szükséges információ, modellezés, elemzés és szintézis |
|
Kreatív laboratórium - Mi a neved ... | Sorsodat a név befolyásolja. Tudod, mit jelent a neved? | Az etimológia hű asszisztens ebben a kérdésben. Munka szótárral Az "etimológiai fa" összeállítása | Személyes: az a képesség, hogy megszervezze magát a feladat elvégzéséhez |
|
Termékbemutató oktatási tevékenységek. Eredmény. | Hirdesse a csoportban végzett munka eredményeit A gyerekek csoportokban érkeznek a táblához, és bemutató módon bemutatják munkájukat. | Személyes: az a képesség, hogy megszervezze magát egy adott feladat elvégzésére, minden tanuló bemutatja munkájának termékét. Kognitív: hipotézisek előterjesztése és azok indoklása, logikus érvelési lánc kiépítése, képessége érvelésének érvelésére és következtetések levonására. Kommunikatív: képességük arra, hogy gondolataikat teljesen és pontosan kifejezzék, saját monológjukat és párbeszédes beszédformáikat a nyelvtani és szintaktikai normák nyelven, beszéljen a közönséggel Szabályozó: ellenőrzés a cselekvési módszer és eredményének összehasonlítása formájában egy adott standarddal a szabványtól való eltérések és eltérések észlelése érdekében, a termék korrekciója |
||
Az oktatási tevékenységek tükröződése | A tanár megszervezi a szövegértést, ösztönzi a tanulókat az információs terület bővítésére. | A reflexió során hallgatói csoportok szinkront alkotnak az "Etimológia" témában A gyerekek a tanárral együtt foglalják össze a leckét | Személyes: az önértékelés képessége az oktatási tevékenységek sikerének kritériuma alapján. Kommunikatív: az a képesség, hogy gondolatait kellő teljességgel és pontossággal fejezze ki a kommunikáció feladatának és feltételeinek megfelelően |
|
Házi feladat | Álláslehetőségek: 1. A "Voronezh" szó etimológiája 2. A név etimológiája (családtagok neve) 3. Írjon egy miniatűr esszét arról, hogy milyen felfedezéseket tett ma magának. |
Az óra technológiai térképe.
Tárgy: orosz
Osztály: 1. fokozat
Az óra típusa: színpadi;
Az óra célja: a megértés kialakításajelentése anyanyelv minden ember életében; osztályos tanulók megismerésének megszervezésetankönyvvel, szóbeli és írásbeli beszéddelaz "orosz nyelv" tárgykörben a következő témában: "Beszédtípusok".
Tanulási feladatok:
Tanulmányozza a beszéd típusait;
Elképzelés kialakítása a diákokban az orosz nyelv emberi életben betöltött szerepéről;
A személyes eredmények elérését célzó tanulási célok:
Hazafias nézetek kialakulása, büszkeség érzése hazájuk iránt;
Ismerkedés az orosz társadalom etnikai és nemzeti értékeivel.
Tanulási feladatok a meta-alany tanulási eredményeinek elérésére (szabályozási, kommunikációs, kognitív EUL):
Tudjon tanár segítségével megfogalmazni az óra célját;
Tudjon véleményt nyilvánítani az átadott anyaggal kapcsolatban;
Az osztályteremben végzett munkájának objektív értékelése és a szükséges kiigazítások képessége;
Kognitív UUD:
Tudjon navigálni a tankönyvben;
Legyen képes megtervezni válaszát a feladat alapján;
megtalálja a legtöbb hatékony módszerek az eredmény elérése.
Kommunikációs UUD:
Legyen képes helyesen kifejezni gondolatait szóbeli beszédben, hallgatni és megérteni mások beszédét;
Tárgyalni vele osztályosok és egy tanár, a kommunikáció alapvető szabályai egy csapatban, próbálják azokat betartani.
3. Tantárgyi tanulási eredmények elérését célzó tanulási feladatok:
O általános elképzelések birtoklása Oroszország nyelvi terének egységéről és sokszínűségéről, az orosz nyelv fontosságának tudatosítása az emberiség számára.
Eszközök (felszerelés):
tankönyv az orosz nyelvről (EMC "School of Russia")
n \ n | Tanulmányi szakasz | Tanári tevékenység | Diák tevékenységek | Alakult UUD lecke: |
Az osztály szervezése. | "Elhangzik a várva várt hívás, Kezdjük a leckét! Ha megpróbálja Ne légy félénk, ne félj Válaszoljon és értse Ez persze mindenképpen Mindent tudni fogsz a világon! | Köszöntjük a tanárokat. Szervezze meg őket munkahely ráhangolódni a munkára. | Személyes: Pozitív hozzáállás kifejezése a tanulási folyamathoz; Gondoskodó hozzáállást tanúsítson az osztálytársakkal szemben; Mutasson figyelmet a lecke során; Jóakarat kialakítása mások felé; Építsen együttműködési hajlandóságot. Szabályozó: Végezze el a lépésenkénti és végső ellenőrzést; Képesek legyenek felmérni saját tetteik végrehajtásának helyességét; Ne csak az önuralmat gyakorolja, hanem a kölcsönös ellenőrzést is; Megérti az oktatási és kognitív feladatot, és követi azt az oktatási tevékenységek végéig; Hangoljon a sikeres, eredményes munkára; Végezze el a feladatot a kitűzött célnak megfelelően; Objektíven értékelje munkája eredményeit. Kognitív: Tudjon navigálni tudásrendszerében; Hajózik a tankönyvben, óvatosan kezelje őt; Kommunikatív: Képesség kifejezni a sajátját véleményt, hallgatni mások véleményére; Fejezd ki gondolataidat szóban. Lépjen párbeszédbe (válaszoljon kérdésekre, tegyen fel kérdéseket); Vegyen részt az oktatási probléma közös megbeszélésében. |
|
Készítmény a főhöz a lecke szakasza. Ismerős az "orosz nyelv" tankönyvvel | A szavak a táblára vannak írvatanítani, tankönyv, tanár - Srácok, van egy orosz óránk veletek. Olvassuk el az oktatóanyag címét, amellyel dolgozni fogunk. Mit lehet mondani a nevéről? - Szerinted miért nevezik ezt a könyvet tankönyvnek? - Javaslom, hogy lapozzon egy kicsit a tankönyvben, nézze meg, hogy vannak különböző szabályok és gyakorlatok, amelyeket meg kell tanulnunk. - Figyeljen a táblára. Mi egyesíti a ráírt szavakat? | - A tankönyv neve "orosz nyelv". - A tankönyv segítségével a gyerekek új szavakat tanulnak, megtanulják helyesen kiejteni és írni. - A táblán lévő szavak egyesülnek közös téma"Iskola. Tanulmányok". |
||
Az óra témájának és céljának megfogalmazása (tankönyv, 5., 6. o.) | - Most olyan érdekes és szükséges témát fogunk tanulmányozni, mint az "orosz nyelv", és a "Beszédünk" nevű szekcióval kezdjük. Olvassuk el együtt, mit kell tanulnunk, és mit tanulhatunk a leckében. Mi a lecke témája? - Olvassa el újra a kérdést, amely problémát okozott Pochemuchka számára. Ez nagyon fontos, hiszen leckénk célja, hogy megtaláljuk a választ erre a kérdésre. Mit kell ma tanulnunk? | Hallgass a tanárra. Elolvasták. A lecke témája "A beszéd típusai" - Milyen beszéd van? Megkülönbözteti a beszéd típusait, ismeri azok szerepét és jelentőségét az emberi életben. |
||
Bevezetés az óra témájába. Milyen beszéd van? (1., 2. gyakorlat). | - Nézze meg alaposan a diagramot, és válaszoljon a kérdésemre: Mit tud a beszédről? - Olvassuk el a szöveget. Mi az újdonság | Megfontolják a sémát, megpróbálnak történetet összeállítani ez alapján. Elolvassák a javasolt szöveget, válaszolnak az ezzel kapcsolatos kérdésekre. |
||
Testnevelés | Két béka van a mocsárban Kora reggel mosakodtunk, Törölközővel törölték magukat. Jobbra, balra hajoltak. Lábukkal taposva Megveregették a kezüket Ez az egészség titka, Üdv minden barátnak! | Gyakoroljon tanár vezetésével |
||
Az orosz nyelv szerepe (3. gyakorlat). | - Tekintse át a képeket az oktatóanyagban. Olvassuk el a mondatot. Találkoztál már más nemzetiségű gyermekekkel? - Milyen nyelven beszélt? Nagy multinacionális országunk, Oroszország minden lakója oroszul beszél, mert ez a mi állampolgárunk az államnyelv | Vegye figyelembe a rajzokat. Olvasd a mondatot. Válaszoljon a tanár kérdéseire. Hallgass a tanárra. Leírják a mondatot, miután dolgoztak az 5. megjegyzéssel "Hogyan lehet megtanulni a mondat helyes leírását". |
||
A tudás és a cselekvési módszerek általánosítása és megszilárdítása | Mi a lecke témája? Mit tanultál ma? - Milyen beszéd van? - Mondjon példákat a szóbeli, írásbeli, belső beszédre. | Válaszoljon a tanár kérdéseire |
||
Visszaverődés | Képzeld el, hogy talapzaton állsz, és próbáld meg értékelni a leckében végzett munkádat. A lecke melyik részét tartotta a legnehezebbnek? - Milyen kérdésre kellett válaszolnia Pochuchkának? Milyen munka tetszett a legjobban? | A talapzaton zöld jelzők vannak rögzítve A piros jelzőt a tábla azon részéhez ragasztják, ahol nehézségek merültek fel a munka során. Válaszoljon a tanár kérdéseire |
||
Értékelés | Van egy jelzőm az egész osztályra. Gondolkozz és döntsd el, hogy a srácok közül ki kapja meg. Ki volt ma a legaktívabb? | Határozza meg, hogy kinek adja át a jelzőt |
Marina Kambulova,
orosz nyelv és irodalom tanára
a legmagasabb minősítési kategória
MBOU gymnasium №7 BIS RT
Az óra témája: "Orthoepy"
A lecke célja: az "ortoepia" kifejezés megismerése, készségek kialakítása helyes beszéd(stressz és kiejtési normák), a tanulók szókincsének gazdagítása; fejlődés logikus gondolkodás; a tudáshoz való pozitív hozzáállás, a nyelvszeretet elősegítése.
Tervezett eredmények:
Személyes:
beszédstandardra törekvés;
az anyanyelv tisztelete;
különféle típusú beszédtevékenységek javítása;
különböző típusú megoldások birtoklása a kijelölt feladatokra;
képességét arra, hogy gondolataikat szabadon, helyesen kifejezzék szóban és írásban
űrlap, megfeleljen a szövegszerkesztés normáinak (következetesség, következetesség,
kapcsolódás, a témához való kapcsolódás stb.); megfelelően fejezik ki hozzáállásukat
a környező valóság tényei és jelenségei, olvasni,
hallott, látott.
Metasubject:
Szabályozó:
gyakorolja az önszabályozást és az önuralmat;
értékeli az oktatási feladat helyességét, megoldásának lehetőségét;
a tanárral és az osztálytársakkal együtt felmérni az órán végzett tevékenységeket;
emelje ki és legyen tudatában annak, amit már megtanult, és mit kell még tanulnia.
Kognitív:
a beszédtudat tudatos és önkényes felépítése;
a szöveg szabad észlelése.
Kommunikatív:
hallgatni és megérteni a tanár és az osztálytársak beszédét;
szerint kellő teljességgel és pontossággal tudja kifejezni gondolatait
a kommunikáció feladatai és feltételei;
oktatási együttműködés tervezése tanárral és társaival;
sajátítsa el a beszéd párbeszédes formáját a nyelvtani és
az orosz nyelv szintaktikai normái;
monológ beszéd birtoklása.
Tantárgy:
Nevelési:
fejleszteni a fogalommeghatározás megfogalmazásának képességét;
a helyes beszédkészség kialakítása (a stressz és a kiejtés normái);
fejlessze ki gondolatainak kifejezésére, az információk észlelésére és asszimilálására való képességét;
gazdagítani szójegyzék diákok;
javítja a helyesírást és a készségeket.
Fejlesztés:
a kritikus gondolkodás fejlesztése;
az UUD kialakulása (személyes, szabályozási, kognitív);
fejleszteni az új ismeretek alkalmazásának képességét;
a tanulók kreatív, beszédkészségének fejlesztése;
a már ismert, a szubjektív tapasztalatokra támaszkodó képesség fejlesztése.
Nevelési:
az anyanyelv iránti érdeklődés és tisztelet elősegítése;
nevelés érték hozzáállás mellesleg;
a támogatás és az érdeklődés, a tisztelet és a kedvező légkör megteremtése
együttműködés;
a diákok interakciója páros munkában: az egymás iránti tisztelet fejlesztése.
Az óra típusa: az új ismeretek „felfedezésének” leckéje.
Az oktatás eszközei: PC, szótárak, rajzok kiállítása.
A diákmunka formái: egyéni, gőzfürdő, csoport.
Technológiai lecketérkép
Tanulmányi szakasz
Tanári tevékenység
A diákok tevékenysége
Megalakult UUD
1. Az idő szervezése, motiváció a tanulási tevékenységekhez
(1 perc)
Üdvözlet a tanártól:
Jó napot srácok. Nézzünk egymásra és mosolyogjunk. Azt mondják: "a mosoly a lélek csókja". És most mondjuk hangosan egymásnak: "Jó napot!" Üljön le a helyére. Örülök, hogy van jó hangulat, és remélem, hogy ma nagyon barátságosan és aktívan fogunk dolgozni. Ezt nem is kétlem.
Üdvözlet a diákoktól.
A pszichológiai kényelem elve.
UUD: személyes, kommunikatív.
A cél barátságos légkör, tanulási motiváció megteremtése és a sikeres helyzet kialakítása.
2. Aktualizálás és próba tanulási cselekvés
(4 perc)
A táblára vers van írva.
Volt egy ember a világon
Ügyes ujjak.
Sokat látott a maga idejében
És liszt, meg liszt.
Egyszer egy tisztáson
Nagyot találkozott a várral,
De csak egy baj van - a falusiak
Magukkal vitték a várat.
Nem tudja, hogyan kell bezárni a palotát
Talán kalapálja a szegfűszeget
Csak a virágok akadályozzák:
Hogyan ne tegyük tönkre a szegfűket?
6 rajz van hozzá csatolva. Miért? Végül is a szavak egyformán íródnak?
(Minden szónak megvan a maga lexikai jelentése. Bár ugyanúgy írják őket, másképpen ejtik, mert a hangsúly ezekben a szavakban különböző szótagokra eshet: kín a (ömlesztett termék), m nál nél ka (szenvedés), z a mok (épület), helyettes O k (az ajtó zárására szolgáló eszköz), gv O zdiki (vasrudak) - köröm és ki (virágok).
Megvizsgálják a rajzokat, szavakat választanak rájuk, válaszolnak a kérdésekre.
Saját elvárások megfogalmazása, a korábban rendelkezésre álló tudás aktiválása, aktív elmélyülés a témában.
UUD: kognitív, kommunikatív, szabályozó (probléma bemutatása tananyag).
3. A probléma helyének és okának azonosítása képzési akció
(1 perc)
Látjuk, hogy nagyon fontos a helyes irányításfeszültség egyszóval, mert ez megváltoztathatja lexikális jelentését.
Nyissa ki a füzeteket, írja le a számot. Osztálymunka.
A nyelvtudomány melyik része tanulmányozza a stressz helyes beállítását?
(A stressz helyes beállítását az ortoepia tanulmányozza).
Nézzük, milyen részekből áll ez a szó. Mit jelent az egyes részek?
("Orfo" - helyes, "epikus" - beszéd. Helyes beszéd).
Az óra témája alapján fogalmazza meg annak fő célját. Mit kell ma megtudnunk?
(H megtanulja helyesen elhelyezni a stresszt).
A diákok számokat írnak, "Osztálymunka", lecke témái.
Fogalmazza meg az óra célját!
Az integritás elve.
UUD: kognitív, szabályozási (célok önfogalmazása, tervezés, előrejelzés).
CÉL: problémás helyzet kialakítása, az elkövetkező tevékenységek előrejelzése.
4. Projekt építése a nehézségek leküzdésére. A szakasz célja:
Jegyezze fel a diákok közötti nehézség okát, szervezzen vezető párbeszédet az új anyag problematikus magyarázatáról; megszervezi a leküzdendő nehézségek rögzítését
(4 perc)
Nyissa meg az oktatóanyagot. Olvasd el az anyagot a p. 143-144. Mi újat tanultál? Mi okozta neked a nehézséget? Példákat mutatni.
(Megtudtuk, hogy a helyesírási és írásjeleken kívül speciális szabályok is léteznek, amelyeket ortoepikusnak neveznek. Megtanítják a szavak helyes kiejtését).
Olvassuk el a tankönyvben, hogy mi az orthoepia.
Az új anyagokkal való ismerkedés során klasztert fogunk összeállítani. Ez a szó "ecsetet", "csomót" jelent. Fürtünknek tartalmaznia kell azokat az információkat, amelyeket a lecke különböző szakaszaiban kaptunk.
Ma a leckében megismerkedünk az ortopepia elveivel: megtanuljuk, hogyan kell helyesen hangsúlyozni és kiejteni a szavakat. Nehézségek esetén a szótárra hivatkozunk. És ma segítenek nekünk: Szótár a „Helyes kiejtés” tankönyvben, Iskolai helyesírási szótár, Orthoepic szótár.
Emlékezzünk arra, hogyan kell szótárral dolgozni. Mi a szótárban szereplő szavak elve?
(A szótárban szereplő szavak betűrendben vannak elrendezve. Minden szóhoz tartozik egy szótárbejegyzés, amely információkat tartalmaz a szóról).
Mit tanultunk már? Fürtök összeállítása.
HELYES KIEJTÉS
stressz szavak
A stressz attól függ
szó lexikális jelentése
A képzés céljainak és célkitűzéseinek tudatosítása, felfogása, megértése, az oktatási anyagok memorizálása és alapvető kérdések; a szövegből történő információszerzés és az üzenet szóbeli felépítésének képességének fejlesztése; a vizsgált tárgyak összehasonlításának képességének fejlesztése egymástól függetlenül meghatározott alapon .
A tevékenység elve.
UUD: kommunikatív, kognitív, szabályozó (a tanulók figyelmének fejlesztése, monológ beszéd; kedvező érdeklődési légkör kialakítása; munka a logikai készségek kialakításán: elemzés, összehasonlítás, általánosítás, érvelési láncok felépítése).
5. Elsődleges megerősítés kiejtéssel a külső beszédben
(10 perc)
1. Feladat. Talányokat fogok kérdezni, amelyek segítenek kitalálni a helyes stresszbeállítást:
1) lágyszárú növény vagyok
Lila virággal,
De rendezze át a stresszt
És cukorkává válok.
(Egy szóval " és rizs ”a hangsúly az első szótagon van. Ez a virág neve. És ebben a szóban: "ir és s "- a második, és ez cukorkát jelent).
2) Kártyagyűjtemény vagyok: a stressztől
A két jelentésem függ
Ha akarod, névvé válok
Fényes selymes szövet i.
( A tlas az földrajzi térkép, a hangsúly ebben a szóban az első szótagon van. És a "atl a s "hangsúly a második szótagon, ez az az anyag, amelyből valamit varrnak).
Milyen következtetést vonhatunk le?
(A szó lexikai jelentése a stressztől függ).
Most találjuk ki a rejtvényeket, és helyezzük a helyes hangsúlyt a szavakba.
A betűk ikonok
Mint harcosok a felvonuláson
Szigorú sorrendben sorakoztak.
Mindenki a kijelölt helyen áll,
És mindent úgy hívnak ...
(Ábécé. A hangsúly a harmadik szótagon van).
2) vékony edények vagyok,
Finom fehér és hangzatos
Régóta égnek,
Hívnak ...
(Porcelán. A hangsúly a második szótagon van).
3) Tehát a lehető leghamarabb a könyvtárban
Megtaláltad a könyvet,
Kártyaindex van benne,
Különleges…
(Katalógus. A hangsúly a harmadik szótagon van).
Jól sikerült, mindenki megbirkózott a feladattal.De az ortoepia nemcsak a stressz megfogalmazását, hanem a szavak helyes kiejtését is tanulmányozza.
2. feladat
Örök - unalmas
Kiadós - csekély
Mail - címzett
Rétegelt lemez - vigasztaló
Téma - tenisz
Dream - rántotta
Mi az a pulóver
Vonjunk le következtetést.
( Nem minden szót írnak úgy, ahogy kiejtik).
Kiegészítjük a klasztert.
HELYES KIEJTÉS
A produkció tanulmányozása A kiejtés tanulmányozása
stressz szavak
szó lexikális jelentésechn sok szóval hangzik
hogyanshn. Levéle nem
mindig megpuhul
előző mássalhangzó
A diákok kb találgatások ejtsd ki a szavakat, helyezd beléjük a megfelelő hangsúlyt, és magyarázd meg a lexikai jelentésbeli különbségeket.
Szavakkal dolgoznak, jegyzetfüzetbe írnak és beszélnek.
(A feladat párban történik)
A feladatot egyénileg hajtják végre, majd szóban kimondják.
A tanulás és a céltudatos kognitív tevékenység motivációjának kialakítása; a feladatoknak megfelelő beszédkifejezés kialakításának képességének kialakítása.
UDD: személyes, kommunikatív.
6. Fizikai percek
(2 perc)
Pinokkió elnyúlt
Egyszer - lehajolt,
Kettő - lehajolt,
Három - lehajolt.
Oldalra tárta karját,
Úgy tűnik, nem találta a kulcsot.
Hogy megkapjuk a kulcsot
A lábujjaidra kell állnod.
Testnevelés
A gyakorlatok célja a bal és a jobb agyfélteke figyelmének aktiválása.
Lehetővé teszik, hogy a figyelmet egyik tevékenységről a másikra váltsa, pihenjen.
7. Önálló munkavégzésönteszt hivatkozással
(8 perc)
Jellemző tulajdonság Az orosz akcentus a mobilitása. A lecke elején megbizonyosodtunk arról, hogy egy szó jelentése függhet a stressztől.
3. feladat Olvassa el helyesen a táblán lévő szavakat, és magyarázza el a jelentésüket. Alkosson kifejezéseket vagy mondatokat. (A feladat párban történik)
Drágám, kastély, bögre, írisz, szegfű, polcok, pamut
(Minden szóhoz két kifejezést készíthet. Például: kedves O barátom - erdei ajtó O goy; levegő z a mok - nagy helyettes O k; kék kr nál nélzhki - sárga kör és ;
szép és rizs - finom és s; kis őrök O zdiki - vörös köröm és ki; fa o O lki - katonai ezred és fehér chl O pok - hangos durranás O Nak nek)
Miben győződtünk meg a feladat elvégzése után?
(Fontos, hogy helyesen fogalmazzuk meg a szót, mivel lexikai jelentése ettől függ.)
És most mi fogunk dirigálniortoepikus diktálás .
Másolja le a tábláról a szavakat, helyezze a hangsúlyt. Nehézségek esetén nézze meg a szótárt. Címkézze a helyesírási szavakat.
Ábécé, porcelán, katalógus, könyvtár, szebb, hívások, mondat, eszköz, kilométer, dokumentum, répa, kezdetek, szabadidő, érdeklődés, üzlet.
Szép munka!
Megnyilvánulás érzelmi kapcsolatés önkéntes erőfeszítéseket az oktatási és kognitív tevékenységekben, az anyagok memorizálása; a feladatok önkontrollja, a kölcsönös ellenőrzés és az oktatási és kognitív tevékenységek kiigazítása.
Tevékenységének megtervezése a feladattal és annak végrehajtásának feltételeivel összhangban.
8. Beépítés és ismétlés
(10 perc)
És most a Bébimonitor szórakoztató leckéje.
(Aki barátkozik a szabályokkal, az szilárd meggyőződése
Farf O Valóban szükségünk van p -re és f -re a rfor nem szükséges.
Nem mondhatod alf a Vit, de megkaphatom az ábécét és T.
Aki beszél alf a Vit, helytelenül mondja.
Ne mondd kat a rönk, de csak hengerelt O G.
És a tv O kürt? TV -zhetek O kürt, vagy talán egy lény O G.
És ha a boltban és hirtelen portfólió e hogy leszállították -e,
Akkor ne menj a varázslóhoz a zine, nem vehetsz aktatáskát és .
Amikor teljes sebességgel repülünk egy autóban,
Akkor nem vagyunk szerencsések O fer, és minket a sofőr hajt e R.
Chauffe e r, szereti az üzletet, az én szakmám,
A w -vel O ferom azonnal balesetbe fogunk repülni.
És ez most ne maradjon titok a srácok előtt,
Mi nem stat a parkban nál nél és, de st a tuja állvány.
És ha színházba jössz pl.
Akkor nem engednek be a p a rter,
Üdvözöljük az asztaloknál e R.
Te, iskolás, vigyázz a stresszel
És utasításainkat, kérjük, ne felejtsük el.
És könnyedén elhelyezi őket valahogy,
Előbb -utóbb elcsesznek.)
Írjon le egy szót, amelyben kettős stressz lehetséges.
(Ez a „túró” szó. Az első és a második szótag hangsúlyozására is használható).
Kiegészítjük a klasztert.
HELYES KIEJTÉS
A produkció tanulmányozása A kiejtés tanulmányozása
stressz szavak
A stressz a betűk kombinációjától függ
szó lexikális jelentésechn sok szóval hangzik
hogyanshn. Levéle nem
mindig megpuhul
előző mássalhangzó
Néhány szóval,
kettős állítás lehetséges
feszültség
A vizsgált anyag összevonása.
4. feladat
Lexikai diktálás. Találd ki a szót a lexikai jelentés alapján, ejtsd ki helyesen, írd le, magyarázva a helyesírást.
1. Műhely a szabáshoz.(Ez a szó „a [te] le.” A hang [t] határozottan ejtik benne).
2. Tudományág, amely a beszédhangokat tanulmányozza.(Ez a „pho [ne] tika.” Szó. A hangot [n] határozottan ejtik ki benne).
3. Széles aszfaltút.(Ez a szó „shos [se].” A benne lévő hangot határozottan ejtik).
4. Írásjel.(Ez a „ti [re]” szó. A hang [r] határozottan ejtik).
5. Egy lebegő hegy, amely elszakadt egy forrástól.(Ez a "jég [b`e] rg" szó. A benne lévő hangot [b`] halkan ejtik).
6. Az elsajátítás legmagasabb eredménye.(Ez a szó „i [d`e] al.” A hang [d`] halkan ejtik).
7. Alsó ülések a nézők számára a színházban.(Ez a szó „par [te] r. A hang [t] határozottan ejtik benne).
8. Sportjáték labdával.(Ez a "[te] nnis" szó. "A hangot [t] határozottan ejtik benne).
9. A tudományos fogalom megnevezése.(Ez a „[t`e] rmin szó.” A hangot [t`] halkan ejtik benne).
10. Sál, nyakkendő.(Ez a „kash [ne] szó.” A benne lévő hangot [n] határozottan ejtik).
11. Szálloda. (Ez a szó „o [te] l.” A hang [t] határozottan ejtik).
Normál: a szó helyes kiejtéséhez figyelni kell annak lexikális jelentésére, majd ellenőrizze, hogy van -e benne olyan betűkombináció, amelyet nem úgy ejtenek, ahogy írták. Ez alapján stresszt teszünk, és kiválasztjuk a helyes kiejtést.
Mit tanultunk a feladat elvégzésével? Hova fordulhatunk nehézségek esetén?
(Megtanultuk helyesen kiejteni a szavakat. Nehézségek esetén hivatkozhatunk a Helyesírási szótárra).
Most írjuk le a metagrammákat a füzetbe. Ki tudja megmondani, mi az?
(A metagramma rejtvény, amelynek feltételei szerint a rejtett szóból a helyettesítéssel
egyik betűt a másikból, új szót kapunk).
Amikor kinyitsz engem
Általában vizet öntesz.
De n tovább b hamarosan változik -
Én pedig a tengerek lakója vagyok.
(Kiderült a "daru - rák" szavak).
Levéllel SCH- valójában
Emelya szolgálatában állok.
m tedd erre a helyre:
Nélkülem nem lesz teszt.
(Kiderült a következő szavak: "u uka - liszt ").
Ezt nem találja meg
Elképesztő szó:
Ha a betű megváltozik,
A madárból hal lesz.
(A "fácán - ponty" szavak kiderültek).
VAL VEL s- Szükség van rám a biliárdban,
VAL VEL f Lábnyom vagyok az eső után
VAL VEL NS- Segítek látni,
VAL VEL n- Éjszaka megvilágítom az utat.
(Kiderült a "zseb - tócsa - nagyító - hold" szavak).
2. Írja le, hangsúlyozza a kiemelt szavakat. Jelölje meg, hogy a stresszátvitel mely példákban hoz létre új szót, és melyekben - csak a formájukat (kisbetű, szám) változtatja meg.
Az asztalos könyvespolcokat készített.
Fegyveres ezredek mozogtak az úton.
Minden ablak nyitva van. Állok az ablaknál.
Kezet mosok. Add ide a könyvemet.
(A szavakban "n O lki "és" ezred és "," M. O yu "és" mo NS "A stressz új szavakat teremt, és párban" O kna - ablak a »Csak a szó formája változik).
3. Mondja ki helyesen a kiemelt szavakat. Írja le, jelölje meg a hangok helyes kiejtését.
Ben a kiállításonmúzeum láttukmodell új repülőgép.portré Puskin, a művész Kiprensky. Ejtőernyőt dobtak ki a repülőgépbőlleszállás ... Mindenki álma, hogy legyen személyesegy számítógép . Nyomozó kivizsgálta a helyszínt.
Annak érdekében, hogy ne tévesszen meg a stressz szakaszában, vicces tippeket használhat. (Cékla-Thekla)
Thekla néni répát evett.
(Cement szerszám)
Fogom a hangszeremet
Gyorsan összekeverem a cementet.
(KvartAl - fáradt)
Sokáig bolyongtam és fáradt voltam
Telt a hetedik negyed
Milyen furcsa orrszarvú
TVorogot és túrót is evett.
Az osztályban hallott párbeszéd:
Beszélje meg a katalógust.
A gyerekeket nem kell kényeztetni
Hogy ne tömítse le a fogakat.
Szundi és ásítás kimegy a kapun.
(kortyolgatva)
Ha megérinti a fűzfát
Még szebb leszel. (Tilts)
Cseng a fülem
újra hív.
Kiegészítjük a klasztert.
HELYES KIEJTÉS
A produkció tanulmányozása A kiejtés tanulmányozása
stressz szavak
A stressz a betűk kombinációjától függ
szó lexikális jelentésechn sok szóval hangzik
hogyanshn. Levéle nem
mindig megpuhul
előző mássalhangzó
Néhány szóval,
kettős állítás lehetséges
feszültség
Annak érdekében, hogy ne tévesszen be A helyes
stressz beállítás, kiejtés lehet
használjon vicces alhasználati szótárt
tündérmesék
SZÍNHELY.
Van egy fiú. Gyógyszerpalackot tart a kezében. Így szól: „Hetente háromszor egy evőkanál. Evés után. "
Nyikorogni kezd. Anya befut.
- Mi történt, fiam? Miért sípol?
- És bevettem a gyógyszert. És itt van írva ... (olvasható)
„Ó, te ostoba bolond. Rosszul olvastad. Háromszor étkezés után, nem étel után.
- Ó, anya. Az iskolában a tanár azt mondta nekünk, hogy a jelentés változhat a stressz permutációjától, de elfelejtettem ...
Mi történt a stressz hatására?
(A szó jelentése megváltozott, és egy vicces történet történt a fiúval).
Munka munkalapokon.
Nézd meg.
Vonjon le következtetést.
Alá írnak
diktáláshoz, ellenőrizze a diákon a szabványt.
A diákok összehasonlíthatják a válaszokat a dián található szabvány szerint.
Ellenőrzés a szabványnak megfelelően.
Előre elkészítette egy diákcsoport.
A megszerzett tudás alkalmazása a gyakorlatban és az azt követő ismétlés.
UDD: személyes, szabályozási, kognitív.
9. Tükröződés
(3 perc)
Srácok, mi volt a mai leckénk célja?
(A leckénk célja az volt, hogy megtanuljuk, hogyan kell helyesen hangsúlyozni és kiejteni a szavakat.)
Elértük ezt a célt?
(Megtanultuk helyes kiejtés szavak, most már tudjuk, hogy a szó jelentése változhat a stressz beállításától, ezért elértük a lecke célját).
Milyen munkaalgoritmust készítettünk annak érdekében, hogy helyesen helyezzük el a stresszt?
(Ahhoz, hogy egy szóban helyesen helyezze el a stresszt, először meg kell néznie annak jelentését egy mondatban vagy kifejezésben. Ha bármilyen nehézsége támad, forduljon segítségért a Helyesírási szótárhoz).
Az önértékelő lapon adj magadnak osztályzatot a leckében végzett munkádért. Ha még mindig vannak kérdései vagy nehézségei vannak ebben a témában, akkor tegyen kérdőjelet az óra szakasz elé.
És most tegyük a jeleket a folyóiratba és a naplókba.
A következő leckében tovább fogunk dolgozni ezen a témán.
Jól van, srácok, köszönöm az aktív munkát.
Az oktatási tevékenységek értékelése és önértékelése, az ismeretek általánosítása és rendszerezése, a diákok.
Képességek kialakítása gondolataik pontos és teljes kifejezésére.
UDD: kommunikatív
10. Információk a házi feladat, utasításokat ad a végrehajtására
(2 perc)
1. szint. Helyezze a stresszt szavakba. Nehézségek esetén ellenőrizze magát a helyesírási szótárban.(Katalógus, negyed, ellátás, hívások, sütemények, pulóver, sóska, redőny, mélyreható, petíció, szebb, túró, kényeztetés, cékla).
2. szint. Írjon szavakat átiratban, jelezve kiejtésüket.(Madárház, rántotta, parter, pulóver, fonetika, kötőjel, raktár, öngyújtó, puha, pékség, valami).
3. szint. Alkoss mondatokat szavakkal a bennük lévő stressztől függően.(Atlasz, mókusok, klubok, orgona, nyilak, komp, ivott, már, fül).
4. szint. Alkoss egy mesét azokkal a szavakkal, amelyek ma a leckénkben hangzottak el.
A tanulók naplóba írják a feladatot, kifejezik érzéseiket az órával kapcsolatban.
Oktatási és kognitív tevékenységek szükségleteinek és motívumainak fejlesztése és elmélyítése, információszerzési módszerek alkalmazása.
UDD: kognitív.
Miről beszéltünk több lecke során? (a beszéd egyes részeiről)
Az orosz nyelv melyik része tanulmányozza a beszédrészeket? (morfológia)
Mi a morfológia? (a nyelvtudomány egy része, ahol a szót a beszéd részeként tanulmányozzák)
Milyen csoportokra vannak osztva a beszéd részei? (független, szolgáltatás és közbeszólás)
A beszéd mely részei függetlenek, szolgáltatás?)
Milyen beszédrészekre emlékeztünk már? (főnév, melléknév, ige, határozószó)
És most veled vagyunk játsszunk tic-tac-toe-t, ennek a játéknak a folyamán megpróbál öndiagnosztikát végezni tudásáról a lefedett anyag alapján. Az asztalon szórólapok vannak, amelyekkel dolgozni fog.
(Szervezem frontális felmérés v játékforma segíti a tanulókat a tudás önellenőrzésében és a társadalmi bátorság kialakításában).
Igaz az állítás? (igen-x, nem-0)
(1. dia)
A morfológia a nyelvtudomány azon ága, amelyben a mondat tagjait tanulmányozzák.
Egy főnév az független rész beszéd, egy tárgy jelét jelöli.
A melléknév változik a nemben, a számban és a kis- és nagybetűkben.
Az ige a beszéd önálló része, a tárgy cselekvését jelöli.
A határozószó a beszéd változó része.
Nem az igékkel mindig külön írják.
Papírt cserélünk, csekkolunk
Tegye a papírlapokat a füzetébe
Kinyitjuk a füzeteket, felírjuk a számot, remek munka (3. dia)
Mielőtt elolvasná a szöveget, hallgassuk meg? (Magam olvastam)
(4. dia)
De nem gondolt semmire, és csak sírt. Amikor a puha, bolyhos hó teljesen eltakarta a hátát és a fejét, és nehéz álomba merült a kimerültségtől, hirtelen a bejárati ajtó kattant, csikorgott és oldalra csapott. Felugrott. (A. P. Csehov)
Kire utal a szöveg?
Ez Kashtanka kutyáról A.P. történetéből Csehov "Kashtanka" -ja, de lehetetlen tanulni róla a szövegből. (5. dia)
Miért nem kaptál határozott választ? (ebben a szövegben nem volt szó, amely a szövegben tárgyalt objektumot nevezné meg, de van olyan szó, amely nem nevezi meg az objektumot, hanem csak rá mutat)
Mi ez a szó? (ő)
Melyik beszédrészre utal ez a szó?
Fogalmazza meg az óra témáját!Névmás
Írd le az óra témáját:
« Névmás"(6. dia)
Az óra témája alapján fogalmazza meg óránk célját?
Ismétlés ... (névmás)
Tanulj ... (használj névmásokat a beszédben)
Mik azok a névmások?
(7. dia) névmás definíciója)
Miben különböznek a főnevektől?
A névmásokat csoportokra-kategóriákra osztjuk (8. dia)
- Milyen névmásokat ismersz már? (Személyes)
Személyes(9. dia)
- Miért hívják így?
(ne nevezze meg a tárgyat, csak jelezze)
-Mit tud a személyes névmásokról?
(változás személyek, számok és esetek szerint) (10. dia)
- Nevezzen meg minden személyes névmást. (11. dia)
1. Feladat.
Írja ki az összes személyes névmást ebből a szövegből, határozza meg a kis- és nagybetűiket. (12. dia)
Ekkor a kacsa nem messze jelent meg Jack -től. A kutya felé úszott, de amint közeledett, a kacsa ismét megmártózott. Jack követte.
Egy másodperccel később ismét megjelent a felszínen, fogta a kacsát, és a partra úszott. Rohantunk hozzá, hogy elvegyük tőle a zsákmányt. De Jack dühösen pillantott ránk, és apa karjába adta a kacsát.
2. Ellenőrzés (13. dia)
Neki (D. o.), Ő (I. o.), Mögötte (T. o.), Mi (I. o.), Neki (D. o.), Tőle (R. o.) ), ránk (Vp).
(14. dia)
Én megyek és te,
Egy kettő három
Én énekelek, te pedig énekelsz(helyben járnak, kezükkel megmutatják magukat és barátaikat)
Egy kettő három(tapsol alul, mellkas szinten, a fej felett).
Megyünk és énekelünk(helyben járnak, kezükkel megmutatják magukat és barátaikat)
Egy kettő három(tapsol alul, mellkas szinten, a fej felett).
Nagyon barátságosan élünk(tenyér ökölbe, hüvelykujj felfelé) -
Egy kettő három(tapsol alul, mellkas szinten, a fej felett).
A névmások szintaktikai szerepe a mondatban (táblás írás)
Iskola óta ... éreztem ... a kéz szépségét ... a nyelvet. Ez vonzott ... kala szonoritás, szavak és kifejezések gazdagsága.
Helyezze be a hiányzó betűket, keresse meg a névmásokat a mondatokban, határozza meg szintaktikai szerepüket.
Mely tagjai lehetnek egy mondatnak a névmások?
(a névmások leggyakrabban tárgyak, tárgyak lehetnek)
Következtetés (15. dia)
Milyen szót használnak a második mondatban benne? Miért? (hogy ne ismételje meg a szót)
Szerkessze a szöveget, cserélje le az ismétlődő főneveket névmásokra, határozza meg, hogy a mondat mely tagjai a névmások (a szöveget füle szerint olvastam, a srácoknak az asztalokon van a szöveg)
A néni egyedül maradt, és lefeküdt a matracra. A szomorúság észrevétlenül felkúszott a nénihez, és fokozatosan birtokba vette a nénit. Néni képzeletében néhány homályos alak jelent meg.
(16. szám)
Magára hagyva a néni lefeküdt a matracra. A szomorúság észrevétlenül felkúszott hozzá, és fokozatosan birtokba vette. Néni képzeletében néhány homályos alak jelent meg.
Az OH névmások használata. Ő, ŐK
Az OH névmásokból. Ő, ŐK
formázzon kisbetűs űrlapokat elöljárószóval és írja le azokat, határozza meg az esetet
(17. dia)
Neki (ő), ó (ő), onnan (ő), fölé (ő), szemben vele (ő), vele (ő), felé (ő), köszönöm (ő, ő, ők)
A hibák ellenőrzése, javítása (18. dia)
Neki, róla, neki, tőle, fölötte, vele szemben, vele, felé, hála neki, neki, nekik
Hogyan írják a névmásokkal ellátott elöljárókat? (egymástól)
Mi a sajátossága a 3. személyű névmások helyesírásának?
Kimenet (19. dia) Tárgyeset nem függ az animációtól, és egybeesik a genitívummal minden személyes névmásra, beleértve azt
Névmások ő, ő, aztés ők alakúak n- minden elöljárószó előtt, kivéve köszönet, ki, ellenére, után, következtében, ellenére, felé, alapján, illetőleg, mint.
Nemi forma. neki köznyelvi: nála = nála.
A 2. személy névmások használatának jellemzői.
Most beszéljünk a 2. személyű névmások használatának sajátosságairól.
(20. dia)
Talán mindent megért.
Maria Petrovna, eljössz a leckénkre?
Hogyan beszéljünk egymással? (te)
A kívülállóknak? (te)
Kit hívunk még? (felnőttek, idegenek)
(21. szám) Kimenet
Van néhány sajátossága az orosz nyelvnek: az „idősebb emberek, idegenek” felé fordulunk „Önhöz”. Ezek az etikett normái (magatartási szabályok a társadalomban). Korábban a szülőket "te" -nek hívták. Ez az ősi hagyomány vidéken néhol megmaradt.
Mi az a névmás?
Mik a személyes névmások?
Hogyan változnak a személyes névmások?
Mely tagjai lehetnek egy mondatnak a személyes névmások?
Mikor kerül H a harmadik személy személyes névmásaihoz?
Mikor használjuk a YOU névmást?
(22. dia)
Adja meg a névmást.
A) vadász
B) óvatosan
B) (veled)
Miben különböznek a személyes névmások a főnevektől?
B) a névmások tárgyakat jelölnek anélkül, hogy elneveznék őket
C) a névmások objektumokat neveznek meg
Hogyan írják a névmásokat az elöljárószóval?
A) külön
B) együtt
B) különböző módon
Melyik mondatban van a főnév a névmás?
A) Ha van barátja, konzultáljon vele.
B) Megtanultak szépen vágni.
Tüntesse fel a hibát a névmás esetmeghatározásában.
A) látott engem (V.p.)
B) hozzám jött (D.p.)
B) olvass velem (P. o.)
6. Jelöljön egy nyelvtani hibát tartalmazó mondatot:
A) Az apjának volt egy régi könyve
B) Volt egy régi könyve
C) Nem kapsz tőlük semmit
Csekk, notebookok adják át
2. "Elmélet" tankönyv ______
4. Feladat csoportokban. Párbeszédet kezdeményezni a személyes névmások használatával
Srácok, készítsék elő a jelzőlapjaikat
Aki mindent megértett, emelje fel a zöldkártyát
Aki mindent megértett, de segítségre van szüksége néhány kérdésben, emelje fel a sárga lapját.
Nos, és aki nem értett semmit, és a lecke haszontalannak tűnt - piros lap
Nos, jól sikerült! Köszönöm az órán végzett aktív munkáját. Osztályozás
És befejezésül elolvasok egy verset. Ezekkel a szavakkal egy névmás mondhatna magáról, ha a mi vendégünk lenne.
(25. dia)
Magamra gondolok:
A névmás szerepe óriási!
Teljes mértékben átadom magam az ügynek
Nevet változtatok!
(26. dia)
Köszönöm a leckét!
- Válasz humoros rejtvénykérdésekre:
a) Melyik névmásnak két hangja van, de egy betűje? ( ÉN VAGYOK.)
b) Milyen két névmás rontja el az utat? ( Én - Mi.)
c) Hány személyes névmás van egy szóban Egy család? (Egy család.)
Hasonló cikkek
-
Regények tinédzsereknek (tizenéves könyvek a szerelemről)
Soha nem gondoltam a holnapra, amíg fel nem ébredtem a túladagolásból a kórházban. Nem akartam felébredni. De megmentettek. - Szívátültetésed volt. Miért tették? Valaki más szíve dobog a mellkasomban, és én ...
-
Omar Khayyam legbölcsebb idézetei az életről és a szerelemről
Aki a gyengéd szeretet rózsáját oltotta a szív vágásaihoz - nem élt hiába! És aki szívvel hallgatta Istent, és aki megitta a földi gyönyör komlóját! Ó jaj, jaj a szívnek, ahol nincs égő szenvedély. Hol nincs szeretet a gyötrelemben, hol nincsenek álmok a boldogságról. Egy nap anélkül ...
-
A dalok legszebb sorai
Mindannyian meghalunk, de nem mindenki él.A nők szeretetre, stabilitásra, őszinteségre vágynak. Elvileg, mint minden ember. Az élet játék, a lényeg, hogy ne játsszon túl. Hap és kuss. Felejts el engem, felejts el, én vagyok a tabuk. Semmit sem lehet visszaadni. Sajnálom, te engem ...
-
Igaz, hogy a mérnökök olyan berendezéseket gyártanak, amelyek idővel szándékosan tönkremennek?
Kezdenünk kell azzal a ténnyel, hogy minden berendezés előbb vagy utóbb tönkremegy - ez mindenképpen tény. Ritkán fordul elő, hogy a berendezések meghatározott élettartam után elromlanak, de ilyen berendezések léteznek, és általában drágák. A gyártókat kétségtelenül érdekli ...
-
Jim Raynor - karaktertörténet
Folytatódik a StarCraft 2 űropera. A trilógia második részében a zerg faj kerül előtérbe. A raj szívének főszereplője Sarah Kerrigan - az univerzum egyik kulcsszereplője. Nem mindenki ismeri jól ezt a hölgyet ...
-
Modern ifjúsági szókincs: fő irányzatok
Bármely nyelv szókincsét fokozatosan frissítik és gazdagítják. Ebben jelentős szerepet játszik az idegen szavak kölcsönzése. Egyre inkább angol szavakat használnak az orosz beszédben a következőkkel kapcsolatban: tudomány (űrhajós, megfigyelés, ...